TALVEA
Polar Renkaan kautta
KOHTI
Goodyearin Euroopan tehtaalla valmistettu
Kellywinter ice
hurjaan TarjOuShinTaan
399,185/65r15 299,205/55r16
Hinnat sis. 4 rengasta, vannetyöt, tasapainoitukset, kierrätysmaksut. Tarjoukset voimassa lokakuun loppuun tai niin kauan kuin tavaraa riittää.
Tutustu myös Polar Renkaan puolen vuoden korottomaan maksuaikaan vahinko- ja varkausturvalla!
Maksa ostos kuudessa tasaerässä, kulusi on 4 euron tilinhoitopalkkio/kk
korotonta ma
ksuaikaa
6kk
Teollisuustie 12 B I 96320 Rovaniemi I p. 020 792 0400 | ma-pe klo 8-17, sesonkina la 9.30-13 I www.polarrengas.fi
45 10.11.2011
VIIKKO Levikki 52 000 joka torstai! www.lappilainen.fi 19. VuOsIKerta
TAKUUMUREAA LIHAVIIKKOA K-SUPERMARKETISTA
Isänpäivänä su 13.11. K-supermarketit ovat kiinni. Hyvää isänpäivää! p
n tu tu st um aa Te rvet ul oa lih av in kk ei hi n ta ri n . R uo ka m es kl o 1 2 -1 8 pe 1 1 .1 1 .
At ria
700
Kariniemen
KALKKUNANFILEERULLA
1 kg (9,95 kg)
Dole
Iceman
BANAANIT
PORONKÄRISTYS
pakaste 750 g (13,27 kg)
Kolumbia tai Costa Rica
RJALAN INEN K A s PERINTE rs /talou PAISTI kg ), rajoitus: 2 g (5,70
-
Naturköt
n. 1,4 -1,
3
Ilman korttia
99
rs
9 rs (7,84 kg)
LE N SISÄFI HÄR Ä8 kg
t
ER Ä
-27 %
5,4
27
90
kg
E
995
kpl
Apetit uunivalmiit
089
kg
995
ps
Rosamunda
Kariniem
KA
00 n. 500-6
HK
VILJAPO kg
n. 1,8
5
99
kg
OFILEE SSUN ULK
8
g
AN FILEEP NANPOJ
en
IHVIT
KERMAPERUNAT
750 g (2,65 kg), pakaste
TERTTU-KIRSIKKATOMAATTI
Israel, 500 g (3,98 kg)
UUNIPERUNAT
Suomi 1,5 kg (0,67 kg)
95
kg
-25 %
Ilman korttia
11,95 kg
Hinnat Hinnat voimassa to-la 10. 12.11. 10.-12.11.
199
ps
Ilman korttia 2,49 ps (3,32 kg)
-20 %
199
rs
K-PLUSSA-TARJOUKSISSA
100
ps
LISÄKSI K-PLUSSAPISTEILLÄ ETUSI JOPA
TARJOUSTAKUU
Koskikatu 25, 96200 ROVANIEMI Palvelemme: ma-pe 8-21, la 8-18, su 12-18
AINA VÄHINTÄÄN
- 10 %
- 5%
eseptit is i lli et lihar kulliset l so Katso herk hdestä. aPirkka-le K-Ruok
www.k-supermarket.fi
RINTEENKULMA KAUPPATORI ETELÄKESKUS
Lapinkävijäntie 7, 96100 ROVANIEMI Palvelemme: ma-pe 8-21, la 8-18, su 12-18 Teollisuustie 1, 96320 ROVANIEMI Palvelemme: ma-pe 8-21, la 8-18, su 12-18
100
Prof Rakentajan suorakulma
495
Prof Naulanrepijä varrella
495
Prof Johtoliitinpuristin
290
Prof säilytyshaka
www.rovaniemenkuntokeskus.fi
Kiristinavain
490
595
Fxa lankanaula
koot 75, 100, 125
5kg ltk
Fxa yhdistelmänaulain
Rakentajan ja remontoijan yhdistelmänaulain listojen, paneeleiden ja taustalevyjen kiinnitykseen. Naulat 18G 2050mm ja 90-sarjan hakaset 18-40mm. Naulaimessa pehmustettu kärkivarmistin ja syvyydensäätö.
2990
Osaava fysioterapia takaa polun normaaliin elämään.
Löydät meidät myös facebookista.
040 159 9059
0400 842 700
2
LEVIKKI 52 000 JOKA VIIKKO. TORSTAISIN.
LAPPILAINEN viikko 45/2011 | www.lappilainen.fi
utsjoki
inari
enontekiö
viikko 45
muonio
kittilä
sodankylä savukoski
kolari
pelkosenniemi pello rovaniemi kemijärvi
ylitornio tornio keminmaa kemi
10.11.2011
p ä ä K I R J O I T u S | alp o Meri l ä
salla
tervola ranua
simo
posio
www.lappilainen.fi
Kommentoi juttuja netissä
K O L u m N I | unt o M at i nl ompol o
Salt Lake Kainuu
Ympäristöasioita ei voi sivuuttaa nykyyhteiskunnassa. Vai miten on? Haluaisitko oman tuhansien järvien kotimaasi nimen tuohon otsikon sanan Kainuu kohdalle! Tai vain maakuntasi, kuntasi, mökkijärvesi tai kotilampesi siihen yhteyteen. Suola Järvi Kainuu? Tuskinpa. Suolavesi on tavallista puhdasta vettä raskaampaa. Kouluopit neljäasteisen veden pystyvirtauksista eivät pidäkään sen kanssa paikkaansa. Se on salakavala neste luonnossa. Sellainen kaveri, joka kertyy syviin paikkoihin, eikä virtaa sieltä enää minnekään. Kertyy vain, kunnes suolavesi on syrjäyttänyt kaiken puhtaan veden järvestä. Siinä vaiheessa kyseessä ei ole enää järvi, vaan jäteallas. Kansainväliselle kaivosyhtiölle suola-allas ei ole mikään ongelma. Voitoillaan se voi helposti ostaa änkyrimmänkin asukkaan pois jätelampensa rannalta. Ennen vanhaan näin tapahtui. Onneksi ei enää. Suurten kaivosyhtiöiden strategiana ei ole enää se koiruus, että hyväksytään mukisematta tiukimmistakin tiukimmat ympäristön kuormituksen raja-arvot, joita ei todellisuudessa ollut tarkoituskaan noudattaa. Valtiot, maakunnat viranomaiset ja alueen asukkaat laitettiin tapahtuneitten tosiasioitten eteen. Näinhän ei tapahdu enää? Eihän. Onneksi mittausmenetelmät ovat parantuneet, automaatio valvoo 24/365. Antureilla ei ole joululomaa, viikonloppuvapaata tai pekkasia, kuten ympäristöviranomaisilla.
alpo.merila@lappilainen.fi
Perhe
Perinteisellä perheellä käsitämme yleensä isän ja äidin ja heidän yhteiset lapsensa. Isovanhemmat eivät ole perhettä. Tämä asia on koeponnistettu ulkomaalaisilla isoäideillä. Lapseton pariskunta on perhe rimaa hipoen mutta entäs leski. Hän on yhden hengen talous. Eihän meillä ole oikeastaan tietoa perinteisestä perheestä. Mistä perinne alkaa? Onko meidän perinteemme ainoa oikea ja voiko joku perinne yleensä olla väärä? Lisäksi nykyisin voi ihminen mennä parisuhteeseen ja jopa naimisiin uudenlaisilla muodostelmilla. Nekin ovat perinteisiä. Niiden perinne vain on nuorempi. Jos mennään taaemmas ihmisen historiaan niin elelimme laumoina. Isiä ja äitejä oli tietenkin olemassa ja äiti tiedossa, mutta isien suhteen tilanne oli mutkikkaampi. Perimyskin on kulkenut joskus äidin kautta. Hänet tiedettiin äidiksi mutta yksilöityä isiä oli hankala nimetä. Se saattoi olla pirtsakalla äidilläkin muistelemisessa. Meidän arkeamme huolettavat somalit ovat todellisen perinteisen perheen jatkumoita. Tuhansien vuosien traditio on kehittynyt suojaamaan yhteisön säilymisen suurtenkin onnettomuuksien jälkeen. Perhemuoto on perinteisyyden lisäksi myös erittäin kehittynyt. Laaja suku on organisoitunut huolehtimaan yhteisyydestä ja turvasta enemmän kuin meillä vanhemmat lapsistaan. Mutta on sitä meilläkin esiintynyt vähän erikoisempia perhemuotoja. Eräs isä jota ei oltu siunattu isolla älyllä ihmetteli kerran että miksi hänen perheensä lapset ovat keskenään niin eri muotoisia ja -värisiä. Äiti arveli olevansa lähellä kiipeliin jäämistä, mutta päätti suorittaa vastahyökkäyksen. Hän kertoi miehelleen ihmettelevänsä samaa. Epäili sitten pienen itkunäytteen kera että lapsilauman monimuotoisuus johtunee siitä, että mies oli hänelle uskoton erilaisten naisten kanssa... Nykyisin saadaan isyys selville dna:n avulla vaikka säleaidan piikistä, johon karkaavan yljän housut ovat haljenneet. Aina ei ollut niin. Kerrankin vanha kirkkoherra katseli pihalla leikkivää suloista pikkupoikaa ja kysyi tältä lempeästi että kenenkäs poika se siinä leikkii? Poika kohotti katseensa ja vastasi: "Eipä tiiä vielä mutta torstaina ratkennee raastuvassa".
l u k i j a n k u v a | Myö s s ä jä r vi sai ohuen j ääpei tteen
unto.matinlompolo@luukku.com
LAPPILAINEN viikko 45/2011 | www.lappilainen.fi
3
K AT u g A L L u p
saara savusalo, rovaniemi 8.11.2011
Riittääkö halaus ja kaunis ajatus isänpäivälahjaksi?
eLLa MannInen Ei, koska isää voi halata joka päivä. Halaus on kaunis ele, mutta ei se riitä lahjaksi. En minä esimerkiksi huoli halausta syntymäpäivälahjaksi ihmiseltä, joka halaa minua joka päivä. Muistan isääni kortilla, ja olen myös tehnyt hänelle itse huovutetun sydämen. Se on itse tehty, eikä ole mikään kallis lahja, mutta siinä on ollut ajatus mukana. Pelkkä korttikin riittää, kunhan jotenkin isää muistaa! aarre "arsKa" JOKeLa Eikös se halaus ole paras lahja? Meillä ei ole mitään isänpäivän viettoperinteitä, yleensä vaimoni kanssa vietämme isänpäivää tuntureilla. Syömme hyvin, ja kahvin kanssa on tarjolla itseleivottuja herkkuja.
Lukijalta
LuKIJaLta-sivu on avoin kanava kaikille Lappilaisen lukijoille. suoraa puhetta -kirjeessä on oltava kirjoittajan nimi, osoite ja puhelinnumero, vaikka se julkaistaisiin nimimerkillä. tekstin pituus saa olla enintään 1200 merkkiä välilyönteineen. toimituksella on oikeus lyhentää ja käsitellä kirjoituksia. Kirjoita ytimekäs mielipiteesi ja lähetä se osoitteeseen: Lappilainen, Pohjolankatu 2, 96100 rovaniemi tai sähköpostilla osoitteeseen toimitus@lappilainen.fi.
MarIa-LIIsa MaLVaLehtO Riittää. Oma isäni on nukkunut pois jo kauan aikaa sitten, mutta miestäni eli lasteni isää muistan pienellä lahjalla ja halauksella. Tietenkin asiaan kuuluu myös kakkukahvit.
S u O R A A p u h ET TA Vallankäyttöä rovaniemellä
Otsikolla "hallinto korvattu sanelulla" kirjoittaa Alpo Isomäki (LK 27.10) vastineessaan Heikki Annanpalolle. Annanpalo on puolestaan kommentoinut kaavoituspäällikköä (LK 5.10) kirjoituksellaan 14.10. Molempien herrojen väittämiä on syytä arvostella. Annanpalon unohtaa, ettei kaavoittaminen saa perustua äänekkäiden saneluun. Asukkaiden mielipide kanavoituu kunnallisessa demokratiassa. Valtuusto on valittu hoitamaan yhteisiä asioita. Omia intressejään ajavat kaupunkilaiset pyrkivät painostamaan virkaatekeviä. Heille on annettava työrauha. Kaavoituspäällikkö toimii prosessista annettujen määräysten mukaan halutessaan säilyttää virkansa. Hänen voidaan olettaa myös toimivan vastaavasti Isomäen vaatimassa julkisessa tiedottamisessa. Mainitulla virkamiehellä ei ole todellakaan velvoitetta vastata yleisönosastokirjoituksiin. Alpo Isomäen kirjoituksen osio "valtuustolla on ylin päätösvalta talousarviosta" on juridisestikin mielenkiintoinen. Kyseinen lisätalousarvio on n. 4,4 milj. euroa. Selkeästi perusteltuja ovat erikoisterveydenhuollon ja päivähoitopalvelujen n. 3,3 milj. euroa.Varaus ilman mitään perusteluja on 1,0 miljoonan hyvinvointimääräraha. Mistä se pahoinvointi on tullut niin yllättäen ja nopeasti, että tarvitaan lisämäärärahaa juuri johtajanvaihdoksessa ennen vaaleja.Tämä miljoona ei täytä tarveharkinnan tunnusmerkkejä.Miljoonalle olisi löytynyt veronmaksajilta todellista tarvetta. Kaupungin päättäjien maine syystä on huono. Kari Nojonen
T E KSTA R I T
JäLLEEN samalla Lapinradion naistoimittajalla jäänyt sama levy päälle "miksei lumi jo tule ja lapset... Lääp lääp" HALoo missä me eläkeläiset voimme ilmoittautua ps puolueen jäseneksi, kysyy Karppaaja KARPPAuS ja karpata on aina tarkoittanut itsensä tai tuloksen parantamista, neuvoo Äly Möly HANNES VIIRILLE tuhannet kiitokset myötätunnosta yliajettua jänistä
kohtaan. Sinulla on Sydäntä. Kaikkea hyvää, toivoo Ulla.
NETTI
MuuRoLAN lukion lopettamiselle ei ole perusteluja! HARMILLIStA, että Rovaniemen kaupungin kirjasto käski hakea adressin pois, joten sitä ei nyt sitten siellä ole. Toivottavasti löytyy pikaisesti jokin uusi paikka, jotta ihmiset voisivat ilmaista mielipiteensä.
oN myös muurolalaisten omaa syytä, jos lukio loppuu, koska Muurolan koululaiset haluavat mennä kaupungin suureen ja "tasokkaaseen" lukioon. Muurolan oppilaitten vanhempien pitäisi estää lastensa siirtyminen kaupungin lukioon. Kun oman paikkakunnan oppilaat jäävät omaan lukioon, niin jatkuvuuskin on taattu! Näin on!
Käymme kohti presidentinvaalia
Demokraattisessa yhteiskunnassa käydään varsin usein vaaliuurnilla. Joskus valitaan kunnalliset päättäjät, joskus taas valtakunnan tason päättäjät ja kuuden vuoden välein valitaan myös tasavallalle presidentti. Se on kansanvaltaa, jota valitettavasti jotkut halveksivat niin, että viittaavat kintaalla koko vaalitouhuihin. Niin ei missään tapauksessa pitäisi tehdä, sillä esimerkit lähi- ja kaukoidästä, joissa ei vaaleja ole neljäänkymmeneen vuoteen toimitettu, ovat päässeet valtaa käyttämään diktaattorit. Eipä sellaisen yhteiskunnan merkit hyvältä näytä. Siksi voimme iloisin mielin käyttää äänioikeuttamme, joka meillä kaikilla - yhtä lukuunottamatta - on. Tällä perusteella sitten kunnan ja valtakunnan asioista päätetään. Näin toteutetaan kansanvaltaa eli demokratiaa käytännössä. tASAVALLAN presidentin vaaleihin käydään jo parin kuukauden päästä. Ehdokkaitakin on peräti seitsemän. Kaikki tähän mennessä asetetut ehdokkaat ovat puolueiden asettamia ja KHN:n entisen presidentin Halbergin pyrkimys päästä ehdokkaaksi kansalaisjärjestöjen ehdokkaana ei saanut tuulta siipiensä alle. Nyt ehdokkaiksi asetetuista monet ovat pienten puolueiden ehdokkaita, joilla kenelläkään ei ole mahdollisuuksia tulla valituksi. Puoluen nimi halutaan kuitenkin pitää näkyvissä seuraavia vaaleja ajatellen. Pääehdokkaiksi ilman muuta nousevat ns. keskisuurten puolueiden kokoomuksen, keskustan, sosiaalidemokraattien ja perussuomalaisten ehdokkaat. Tästä neljän ehdokkaan joukosta tuleva presidentti tulee nousemaan. Onko se sitten kamreeri, nahkuri, populisti vai tohtori, kuten puoluejohtaja Mari Kiviniemi oli erittäin osuvasti todennut Keskustan puoluekokouksessa. Lapissakin on tässä suhteessa syytä vakaasti miettiä, kuka soveltuisi parhaiten valtakunnan korkeimpaan virkaan. Se ei ole enää mikään puoluekysymys vaan suora kansalaiskysymys. Kuka täyttäisi parhaiten ne vaatimukset, joilla valtakunnan peräsintä ohjastetaan? Kokeumusta monista tehtävistä on kaikilla. Rautaisin kokemus presidentin tärkeimmästä tehtävästä ulkoja turvallisuuspolitiikasta on ehdottomasti Paavo Väyrysellä, pääministerikokemusta Paavo Lipposella ja rahavallan kokemusta Sauli Niinistöllä. Timo Soinin meriittilista jää ehdottomasti varjoon, sillä presidentin toimissa ei sutkauksilla menestytä. Siinä suhteessa Soini on kyllä mestari. Jokaisella on kannattajansa ja myös vastustajansa. On kuitenkin paljon kansalaisia, jotka seuraavat tilanteen kehitystä ja vertailevat ehdokkaita kaikessa rauhassa. Se onkin parasta. Demokratiassa mielipiteen muodostaminen on vapaa. Keskustakin haki useampia ehdokkaita jäsenäänestystä varten, mutta sellaisia ei ilmestynyt. Siksi nyt on helppo todeta, että Paavo Väyrynen on keskustapoliitikko, jolla on parhaat edellytykset menestyä. Moni Väyrystä "kurmoottanutkin" on joutunut toteamaan, että Väyrysellä on kansalaiskuntoa ja rohkeuttakin Kekkosen tapaan asettua kansakunnan peräsimeen. Hannes Viiri
tEKStIVIEStIt NuMERooN
173322
Viestin pitää alkaa LaPPI teKstarI, sen jälkeen välilyönti ja oma viestisi. esimerkkiviesti: LaPPI teKstarI elämä on kivaa. Merkkejä saa olla enintään 160. tekstiviestin hinta on 90 senttiä/viesti. Palvelu toimii yleisimmillä matkapuhelinoperaattoreilla. toimitus valitsee julkaistavat mielipiteet.
Muurolan lukion lopettamiselle ei ole perusteluja
uSKoMAtoNtA, että lukio halutaan taas lopettaa. Itse kävin Muurolan lukion ja valmistuin ajallaan, kolmessa vuodessa, keväällä 2006. Jos olisin halunnut, olisin päässyt yläasteen todistuksella esimerkiksi Lyseonpuiston lukioon, mutta halusin silti Muurolaan, sillä sinne oli helpompi kulkea. Mielestäni opetus oli koko kolmen vuoden ajan tasalaatuista ja Muurolassa oli asiansa osaavat opettajat. tuja lukioita paapotaan ja ylistetään, kun Muurolasta valmistui viime keväänäkin huippuoppilaita. Heikan sanoin, ei kai spurku lukiosta kukaan voisi kirjoittaa Laudaturia tai päästä opiskelemaan suoraan yliopistoon mahtavilla arvosanoilla? Päättäjät voisivat tunkea MAHtAVAA ASIAA! Sauli Muurolan lakkauttamissuunHeikka puhuu asiaa joka sa- nitelmat jonnekkin pimeään nansa myötä! nurkkaan... Ei ole mitään järkeä siinä että keskustan ylikasvatetOlisi sääli, jos lukio lopetettaisiin. Siinä menisi koko kylän henki samalla. Lukion jälkeen opiskelin itselleni ammattikorkeakoulututkinnon. Voitteko kuvitella, rupu-lukion papereilla pääsi RAMK:iin!
4
LAPPILAINEN viikko 45/2011 | www.lappilainen.fi
Onnea isälle!
19
1990
(ovh.29,90)
90
(ovh.29,90)
12
1990
(ovh.35,00)
90
90 9
(ovh.38,50)
6 4
90
(ovh.27,50)
590
(ovh.37,50)
(ovh.38,00)
990
(ovh.32,50)
90
990
(ovh.48,00)
(ovh.37,50)
19
90
1990
(ovh.37,90)
(ovh.37,50)
4
90
12
90
(ovh.29,50)
KIRJA KASSI
Kauppakeskus Revontuli, Rovaniemi
390
(ovh 32,50)
890
LISÄÄ AVAJAISTARJOUKSIA!
(ovh.39,40)
tarjous voimassa 10-12.11.2011
A J A V A
Osta suoraan valmistajalta!
Valmistamme sohvat ja sängyt 20 vuoden ammattitaidolla.
m sin a anie Rov osan/Autossa i
o Rova sissä til enti
ellä
*MAKSU-
SUORAAN VALMISTAJALTA yli 200 sohva- ja sänkyvaihtoehtoa!
24 KK 0%
KORKO
AIKAA
HYVITÄMME VANHASTA
sohvastasi ja sängystäsi Otakkauava! u n
m
jopa
vähintään Voimassa 12.11. asti. Ei koske aiemmin tehtyjä kauppoja.
Kotimaisen sohvan ja sängyn ostajalle
T E IS
AVAJAI SHI NN AT !
NAHKASOHVIA
KOTIMAISIA
TORSTAI 10.11. klo 10-18 PERJANTAI 11.11. klo 10-18 LAUANTAI 12.11. klo 10-16
AVA JA HINNO ISIN!
RAJUIN
RAJUT
N CLAS KOTIMAINE
3+2-istutt
SIC-NAHK
ESIM.
20-
1000
AVAJAI STA RJ OU S!
Alk.
Ä YHTEENS Raj.erä!
AAN HETI MUK
299,-
ava
YHMÄ ASOHVAR
!
Maailman parhaat sängyt PALLADIUM Sprin
g
RAJU
Upealla sisustuskankaalla!
Vartaloa myötäilevällä jousituksella
Koko: 120x200cm Saatavana useita eri kokoja. Petauspatja myydään erikseen.
Inspired by Kotimaa
KOTIMAAN
JÄTTIKULMASOHVA!
Alk. Sinuhe-kankaalla. Saatavana myös muilla kankailla.
477,-
BLUEI PARISÄNKYPAKETT
Inspired by Kotimaa
KOTIMAAN
Tukeva parivuode + vuodevaatelaatikko!
ADIVAANI SANDRA-VUODEKULM
SOHVIA, SÄN
Alk. Sinuhe-kankaalla.
278,-
AVA JA IS H IN
RAJUINOIN! N
KYJÄ, PETAR
EITA...
149,-
Valtatie 4
Alakorkalontie
SUOMEN SÄNKYTUKKU
Alakorkalontie 4, 96300 ROVANIEMI
Palvelemme: arkisin 1018, la 1016, su 12-16 puh: 040 776 0773
Todellinen vuosikorko laskettuna 1500 euron käytössä olevalle TUOHI MasterCard-tililuotolle on 22,1%. Laskennassa on käytetty 3 kk:n euriborkorkoa (02/2011) ja siinä on huomioitu kuukausittainen tilinhoitomaksu. Luoton korko on 3 kuukauden euriborkorko +12%. Tilinhoitomaksu on 5 euroa. Luottoraja on 1000-10 000 euroa. TUOHI MasterCard on voimassa toistaiseksi. Luotonantaja on Nordea Rahoitus Suomi Oy.
*24kk MAKSUAIKAA, KORKO 0%
Osta nyt, maksa ostoksesi takaisin TUOHI MasterCard-tililuotolla 24 tasaerissä. Maksat vain tilinhoitomaksun 5 euroa/kk. Avatessasi uuden vuosimaksuttoman TUOHI MasterCard-tililuoton saat ensiostolle 24kk maksuaikaa tasaerissä. Maksat tasaerä ajalta tilinhoitomaksun 5 euroa/kk. TUOHI MasterCard-tililuoton muusta käytöstä maksat korot ja kulut sopimusehtojen mukaisesti.
LAPPILAINEN viikko 45/2011 | www.lappilainen.fi
5
Siulan uuden kiertoliittymän rakkakivet ojennukseen kosovolaisvoimin
teksti: alpo Merilä Saariselän Siulan risteyksen uutta liikenneympyrää rakentamassa häärivät Rannis, Ramma ja Mehmet kumivasaroineen. Kosovosta olemme. Asumme Rovaniemellä. Teemme kaikenlaisia keikkahommia eri puolilla Lappia, Ramma kertoo aherruksen lomassa. Kaverukset asensivat kumivasaralla kiviä kiertoliittymän kivirakkaan vauhdilla ja ammattitaitoisesti muutaman sentin lumikerroksesta välittämättä. Muutama viikko tämän rakentamisessa on mennyt, Mehmet kertoi. Tänään tämä valmistuu ihan kohta, hän jatkoi.
Kosovolaiset kaverukset rannis, ramma ja Mehmet asensivat kumivasaralla kiviä kiertoliittymän kivirakkaan muutaman sentin lumikerroksesta välittämättä saariselällä viime perjantaina.
ajassa
verhokokeiluja seinille. Koko muutosprojekti on sujunut hyvässä yhteistyössä Tilaliikelaitoksen kanssa. Tällä hetkellä kaikki luokkatilat ovat käytössä, mutta vuodenvaihteen jälkeen niitä vapautuu. Näitä tiloja saatetaan mahdollisesti käyttää erilaisiin toimintoihin.
teatterin evakkotiloissa täysi tohina päällä
ounaskosken koululla jännitetään katsojalukuja
Suunnittelu kulttuuripuolen niskaan
Alkujaan Lappia-talon uudisremontin olisi pitänyt olla valmis syksyksi 2013. Nyt remontin alkaminen on venynyt, koska kunnollista suunnitelmaa siitä, mitä Lappia-talolle pitäisi tehdä, ei ole. Rakennuksen arkitehtooninen arvo ja mahdollisen lisärakennuksen vaikutus kaupunkikuvaan vaikeuttavat päätösten tekoa. Remontin alkamisen siirtyminen myöhemmäksi tarkoittaa sitä, että teatteri olisi voinut pysyä entisissä tiloissaan vielä tämänkin kauden. Evakkoajan venyminen alkuperäisestä aikataulusta harmittaa Rämää. Tulee petetty olo. Ensin luvataan ja sitten lupauksesta ei pidetä kiinni. Koko remontin suunnittelupuoli kaatuu kulttuuripuolen niskaan. Evakkotilat ovat kuitenkin kelvolliset pidempäänkin viipymiseen. Työt on tehtävä missä tahansa.
teatterin johtaja Vihtori rämä odottaa katsojia uusiin tiloihin, Paavo- ja ertsa-näyttämöille, rovakatu 4, Jenteen, Maakuntakatu 6-8, ja näytöksin Korundiin ja hotel santa Clausiin.
teksti ja kuva: Juuso Luukkonen Teatterinjohtaja Vihtori Rämä on huolissaan, sillä yleisön houkuttelu uusiin, vaatimattomampiin tiloihin saattaa olla haastavaa. Vaikka puitteet ovat hyvät teatterin tekemiseen, ajatus koulusta Rovaniemen teatterin tiloina nostaa ihmisten kynnystä tulla katsomaan näytöksiä. Rämä epäilee ihmisten ajattelevan, että esitykset kär-
sivät pienemmistä, alunperin muuta kuin teatteria varten rakennetuista tiloista. Ihmiset karsastaa noloja tiloja, Rämä tiivistää. Rovaniemen teatteri muutti syksyn aikana Lappia-talon remontin ajaksi entisten Ounaskosken koulujen tiloihin. Muutto alkoi elokuussa ja koulujen tilojen rakennustyöt jatkuvat edelleen. Varmuutta muutostöiden valmistumisesta ei ole, mutta ne saadaan valmiiksi vuoden loppuun
mennessä. Rämän mukaan tilat ovat pieni ihme ja hän toivookin ihmisiltä malttia, vaikka esitysmäärät ovatkin vähäisiä rakennuksen keskeneräisyyden vuoksi. Pienellä henkilökunnalla on jouduttu yhtäaikaa suorittamaan rakennustöitä tiloihin ja työstämään uusia teatteriesityksiä, joten tehtävää riittää vielä. Esitysmäärät tulevat lisääntymään, kunhan rakennustyöt saadaan valmiiksi.
Jo Lappia-talossa aloitettu esitys, Sarasvati, suunniteltiin alkujaan niin, että se soveltuu myös uusiin tiloihin. Teoksen siirto koululle on onnistunut hyvin, mutta ilman Sarasvatia tilat olisivat jo valmiit.
Evakkotiloilla erilaisuutta esityksiin?
Rämän mukaan kokemus uusista tiloista on ollut lähes ongelmaton. Muuntautuva katsomo ja näyttämö lisäävät
mahdollisuuksia esitysten monimuotoistumiselle. Akustiikka on hyvä ja antaa tilaa nyansseille. Verstas, puvusto ja Ertsa-näyttämö ovat hyviä. Ainoastaan sosiaali- ja varastotilat ovat huonot ja näyttelijöillä on tiloissa liikkumisessa opettelemista. Suurempia rakenteellisia muutostöitä ei ole tarvittu. Sähköjä on jouduttu vetämään lisää ja Lappia-taloa parempi akustiikka ei ole vaatinut muuta kuin akustolevyt ja
Inarista saa varaosia venäjän kielellä
Synteettiset öljyt ja renkaat naapurien ostoslistan ykköset
teksti ja kuva: alpo Merilä Muurmanskilainen Sergei Pehko ei tarvinnut venäjänkielistä palvelua saapuessaan perjantaina Inarin keskustassa sijaitsevaan auto-varaosia myyvään liikkeeseen. Hän tiesi mitä öljyä hänen autonsa tarvitsee, synteettistä, ja merkkikin oli tiedossa. Tiskin takana Seppo Leppänoro vahvistaa. Öljyt ja renkaat ovat naapurimaasta tulevien asiakkaiden ykkösartikkeleita. Öljy on synteettistä huippulaatua, hän jatkaa. Kaiken kaikkiaan venäläisten ostoslista autojen varaosaliikkeessä on hyvin laaja. Että voisimme palvella mahdollisimman hyvin, on meillä ollut venäjää taitava Vladimir töissä kolmen kuukauden ajan, Seppo Leppänoro jatkaa. Pyhäinpäivän viikonloppu oli Inarissa todella vilkas, koska Venäjällä tähän ajankohtaan osuu pidemmät vapaapäivät. Muurmanskista on tänä vuonna myönnetty ennätysmäärä viisumeita ja se näkyy myös varaosaliikkeen tiskillä. Pari vuotta oli hiljaisempaa, mutta tänä vuonna on ollut asiakkaita naapurin puolelta selvästi enemmän. LEPPäNoRoN veljekset tekivät kaksi kuukautta sitten liikkeessään myös omistajajärjestelyjä. Nuoremmat veljekset Seppo ja Mauri ottivat liikkeen kokonaan omistukseensa ja vanhin veljeksistä Jouni jäi pois liikkeen omistuksesta.
Muurmanskilainen sergei Penko tiesi mitä öljyä hänen autoonsa pitää ostaa Ivalon auto Oy:n varaosatiskiltä. seppo Leppänoro palveli rauhalliseen tyyliinsä.
6
LAPPILAINEN viikko 45/2011 | www.lappilainen.fi
m i ete lause ita
Olen tunturien ikävä, porojen ikävä, riekkojen ikävä, sääskien ikävä, pilvien ikävä, revontulien ikävä. Minun ja sinun ikäväsi yhtä ja samaa.
Pentti Harjumaa
tuskin on sen suurempaa luottamustehtävää kuin Jumalan sanan kylvämisen kutsu.
Nanni törrö
Jänkä-lehden syysnumero ilmestynyt
Suomen pohjoisin ja ainoa lappilainen kulttuurilehti Jänkä on julkaissut syysnumeronsa. Syksyn numeroon mahtuu kummituksia ja oikeita taiteilijoita, elämää erämaakylässä ja havaintoja sodanjälkeisestä Rovaniemen kauppalasta. Jenni Mutenia pohtii pääkirjoituksessa, onko kaikessa onnistuminen välttämätöntä ja mitä hyvää voi seurata siitä, ettei kaikki menekään niin kuin on suunnitellut. Saamekulttuurin professori Veli-Pekka Lehtola ruotii kummitusjuttuja tiedemiehen logiikalla. Mikä on Karvaselän kämpän salaisuus? Tuula Väisänen on käynyt Jäämeren rannalla vanhoilla kveenien palkisilla hakemassa hengen Ruijan suomalaisia -näytelmäänsä. Näkökulmia taiteilijan elämään tuovat Hilkka Ukkola ja Katariina Angeria. Jängän kolumnisti Pirjo Maununtytär pohtii luovan työn arvoa myös ruohonjuuritasolla. Sallalainen Saijan kylä sijaitsee noin 10 kilometrin päässä Venäjän rajasta. Erkki Yrjänheikki ja viime kesänä edesmennyt Veikko Törmänen kertovat Saijan kylän menneisyydestä ja elämästä. Rajan pinnan asukkaiden kokemukset ovat luonnon ja henkimaailman kanssa painimista. Lappilaista kulttuurilehti Jänkää julkaisee Jänkä ry. Ulkoasun suunnitteli Mirka Huhta. Aaten (Erkki Alajärvi) lisäksi sarjakuvan syysnumeroon piirsi Didu. Jänkä tuo esiin lappilaista kulttuuria ja elämää sekä pohtii ja vahvistaa lappilaista identiteettiä. Jängän kotisivujen osoite on www.jänkä.fi
n i m i päivät
10. 11. 12. 13. 14 15. 16. 17. to PE LA Su MA tI KE to taisto Panu Virpi Kristian ja ano Iiris Janina, Janika, Janita ja Janette aarne, aarno ja aarni eino ja einari
sOittava lappi lai n e n
sarjassa esitellään lappilaisia populaarimuusikoita kautta aikojen. toimittanut Marko niemelä, rovaniemen kaupunginkirjasto Lapin maakuntakirjasto.
teet 1980-luvulla palvelivatkin yksinomaan äänityksiä. Harri taltioi yli 300 sovitusta coverkappaleista ja omat sävellykset päälle. HARRI on tunnettu monipuolisesti ja ennakkoluulottomasta suhtautumisestaan musiikkiin. Hän ei vanno erityisesti tietyn musiikkityylin nimeen, vaan nauttii niin hengellisen kuoromusiikin kuin henkevän heavy metallin työstämisestä. Lisäksi tiedetään miehen hurahtaneen tekniikkaan ja kaikenlaiseen rakenteluun. Äänitysteknisten innovaatioiden saralta mainittakoon omavalmisteinen kaikukammio, eristetty laulukaappi ja psykoakustinen äänenmuokkauslaite. Nykyisin nämä mekaanisten laitteiden aikaansaamat efektit lisätään signaaliketjuun hiirellä klikaten, hän mainitsee. Äänten taltiointiharraste eteni analogisesta 4-raiturista 8-raituriin, jonka jälkeen Harri investoi uudehkon henkilöauton hinnan verran 16-raitaiseen lineaariseen digitaalijärjestelmään miksereineen. Samaan aikaan hän alkoi saada toimeksiantoja artisteilta ja bändeiltä äänitysten merkeissä. Julkaistut äänitteet kattavat musiikkityylejä hengellisestä rockiin ja kirjavasti siltä väliltä. ENSIMMäISENä pöytälaatikosta ulos karanneena kappaleena Harri pitää armeijassa kirjoitetun TJ-laulun "Viisaat pääsee vähemmällä", josta kopiot levisivät kasarmilla nopeasti. Asepalveluksen jälkeen hän alkoi saada enemmän ja enemmän pyyntöjä sävellysten, sanoitusten ja sovitusten tekemisestä. 1990-LuVuN puolivälissä Harri leikitteli kaverinsa kanssa kieli poskessa ajatuksella perustaa tanssimusiikkia esittävän kokoonpanon, olivathan he jo ehtineet säestää tangokuninkaallisia ja muita "pystysolisteja". Tanssiorkesteri Tesipeli perustettiin vuonna 1997. Yhtyeen keikkailu on ollut välillä kiivastahtista, mutta nykyisin keikkatilauksia otetaan vastaan enemmän fiiliksen mukaan. Tärkeää on, että homma ei maistu puulta. Keikkareviirinä on ollut lähes koko Suomi Jyväskylästä pohjoiseen. Omien bändien lisäksi Harri on soittanut erilaisissa metalli-, jazz- ja big band-musiikkia soittavissa kokoonpanoissa. Hänen sävellyksiään on levytetty ja esitetty Suomen lisäksi mm. Ruotsissa, Virossa ja USA:ssa. 2000-luvulla häntä pyydettiin tekemään äänite musiikilliselle harrastajateatteriryhmälle. Pian Harrin rooli muuttui ryhmässä äänittäjästä säestäjäksi sekä säveltäjäksi, käsikirjoittajaksi ja ohjaajaksi. Tällä hetkellä Harri Mommoa työllistää säveltämisen, sanoittamisen, sovittamisen ja äänittämisen lisäksi kokoonpanot Tesipeli, Brodaroad, Räväsojan Känsäkourat sekä näistä tuoreimpana kantri-rokkia esittävä The Ramsons.
N I m E N TA K A N A eeva-Maija Pietilä
Eeva-Maija Pietilä
Aarnen sydän sykkii jalkapallolle
Hymy on herkässä Aarne Tulkin kasvoilla - eikä syyttä, kun yllä on argentiinalaisen huippujalkapalloilija Lionel Messin paita. Sisko toi tämän Egyptistä, ei tämä ole aito, Aarne selittää. Aarne ystävineen pelaa vinttihuoneessa Playstationia. Kymmenvuotiaiden poikien koulu on juuri loppunut. Aarnen koti sijaitsee koulun lähellä, joten ystävien on helppo pistäytyä kylään. Tämä on minun isäni lapsuudenkoti. Olen asunut tässä koko ikäni, Tulkin Aarne sanoo. Pelissä tulee vaihto ja Aarne antaa ohjaimet ystävälleen. Siirrymme alakertaan, missä juttelu ei häiritse toisten peliä. Aarnen äiti Maarit Simoska kertoo, että pojan nimen taustalta löytyy Niskavuoren Aarne. Tosin ajattelin "tehdä" seitsemän veljestä. Ensimmäisenä syntyi Tuomas, mutta toisena ei syntynytkään Aapo vaan Veera. Aarne antoi odotuttaa itseään kauan. Tuomas oli jo kymmenen ja Veera kahdeksan, kun pikkuveli syntyi. NuoRIMMAISEN koko nimi on Aarne Juhani Anssinpoika. Sen lisäksi, että Juhani tulee seitsemästä veljeksestä, nimi kulkee myös suvussa. Anssi taas juontuu tärkeimmältä ihmiseltä, omalta isältä. JuuRI ISäNSä ja samanikäisten serkkupoikiensa kanssa Aarne käy kalastamassa. Mutta tärkein harrastus on kuitenkin jalkapallo, jonka pariin kaverit houkuttelivat aikoinaan mukaan. Pelaan ROPS: ssa poikien E-11 -joukkueessa. Meillä on harkat kolme kertaa viikossa ja lisäksi vielä ottelut. FC- LYNX on meidän pahin vastustajamme ja se on täältä Rovaniemeltä, sanoo joukkueensa hyökkääjänä pelaava Aarne Tulkki. Kaikesta näkee, että pojan sydän sykkii jalkapallolle. Minun suosikkipelaaja on Cristiano Ronaldo ja -joukkue Real Madrid. Ja vaikka FC- LYNX on oman joukkueen vastustaja pahimmasta päästä, sen pelaaja Hugo Karanta on Aarnen kavereita. Muun muassa tämä kertoo Aarnen sosiaalisesta luonteesta. Kotiväen mukaan rauhallinen nuorimies ottaa arjessa huomioon läheisensä kauniilla tavalla.
Harri Mommo
(s. 1971, Göteborg) Kotipaikka: rovaniemi Soittimet: kitara, basso HARRI MoMMoN ensikosketus äänten aikaansaamiseen tapahtui sähköuruilla 1970-luvun lopulla. Kiipparit syrjäytti kuitenkin harmonikka, jota hän alkoi soittaa kymmenen ikäisenä kansalaisopistossa. Vuoden mittaiseksi jäänyt opintorupeama on jäänyt toistaiseksi ainoaksi muodolliseksi musiikin opiskeluksi. 14-VuotIAANA Harri alkoi opetella omatoimisesti kitaransoittoa. Harri käyttikin soittimensa parissa paljon
aikaa "experimentaaliseen puuhasteluun" ja lopulta kitara asettui syliin oikein päin. Harrin tavoitteena oli paitsi mallintaa kitaralla mielessä kaikuvat äänet, myös äänittää ne. Ensimmäiset tuotokset tallentuivat kahta kasettinauhuria hyväksi käyttäen. Miksaamalla edelliset stemmat toiselle nauhalle, samanaikaisesti soittaen uutta raitaa, sain koostettua moniraitaäänityksiä. Myöhemmin sain tietää että muuan Les Paul oli harrastanut menestyksekkäästi samaa noin kolme vuosikymmentä aikaisemmin, Harri kertoo. Ensimmäiset bändiharras-
Kirjoitussarja on osa rovaniemen kaupunginkirjasto Lapin maakuntakirjaston ja Lapin taidetoimikunnan Populappitietokantaprojektia. Lappilaisia populaarimusiikin toimijoita pyydetään ottamaan yhteyttä erikoiskirjastonhoitaja Marko niemelään: 016 322 8565 marko.niemela@rovaniemi.fi, Facebook: www.facebook.com/rovaniemenmusiikkikirjasto
LAPPILAINEN viikko 45/2011 | www.lappilainen.fi
7
i lähetä ita nyt ta tö netissä. So spyyn ajanvarau
Syksyllä 2012 alkava koulutuksemme: Animaatio Mediatuotanto Graa nen suunnittelu Kuva- ja mediataide, taidegra ikka Sisustaja, sisustusrakentaminen Sisustus- ja kalustesuunnittelu Puuala Tekstiili ja vaatetus (uusi)
Opistomme on mukana Eteenpäin koulutus- ja työelämämessuilla 16. 17.11.2011 Rovaniemellä. Tervetuloa tutustumaan!
hamm . nukutus 2. saakka assa 31.1
voim Kampanja
aat 100i S el to tusetashoin on! e
: Osallistu Oral-B -sähköha m m as h arvontaa arjan n!
Nettikilp
ailu
V i e
hellä HammasHoito
p e l o n
p o i s
Lybeckerin käsi- ja taideteollisuusopisto www.lybecker. PL 88, 92101 Raahe Puh. 040 065 3602/kanslia tai 050 371 2277/opo
Wiisaudenhammas Rovaniemi
Ukkoherrantie 15, 96100 Rovaniemi | puh. (016) 334 0400 | fax. (016) 334 0450
www.wiisaudenhammas.fi
haltik ei ole ainoa huonon hengen virasto
Ylijohtaja Pöyryn toiminnasta kirjelmöity ministeriöön
alpo Merilä Tiistaina julkistettiin (LK 8.11.) tiedot Haltikin, eli Hallinnon tietotekniikkakeskuksen sisäisistä ristiriidoista ja huonosta hengestä. Nyt on selvinnyt, että ylijohtajan toiminnasta käydään vääntöä henkilöstön kanssa myös Lapin elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskuksessa. Ely-keskuksen ylijohtaja Tapani Pöyryn toiminta toimitilojen uudelleenjärjestelyjen yhteydessä on johtanut jopa kirjelmöintiin ministeriöön. Kyseessä ovat vakavat yhteydenotot, kun Lapin elyn toimitilatyöryhmälle on kirjelmöity työsuojeluvaltuutettujen ja luottamusmiesten yhteisellä kannanotolla. Kirjelmässä todetaan muun muassa, että YT-lain (1988/651) 7 pykälän mukaan olennaiset työtilojen järjestelyt kuuluvat yhteistoimintamenettelyn piiriin ja että yhteistoimintalakia on noudatettava koko suunnittelun ajan. Konttoritiloissa on päädytty Senaattikiinteistöjen kanssa esityksiin, jossa kaikki vastuualueet eivät koe tulleensa kohdelluksi lain mukaan, eikä edes tasapuolisesti. YLIJoHtAJA Pöyry myöntää, että tilanne ei ole täysin hänen tiedossaan, koska viime viikon palaverissa oli mukana hallintojohtaja Miikka Halonen. Olen henkilökohtaisesti ottanut henkilöstön edustajien palautteen todella vakavasti. Tämä valtionhallinnon sopeuttaminen samaan sapluunaan koko maassa edellyttää kokonaisvaltaisuutta, Pöyry vastaa. Ylijohtaja Pöyry kertoo myös, että viime viikolla järjestettiin palaveri asiantuntijoiden ja henkilöstön edustajien kanssa. YT-kokous oli kutsuttu käsittelemään nimenomaan tätä asiaa, Pöyry sanoo. Itse olin Vietnamissa, josta saavuin vasta eilen, joten hallintoa kokouksessa edusti hallintojohtaja Miikka Halonen. Itse en tiedä tarkalleen mikä tilanne on. LAPIN elinkeino-, liikenne- ja ympäristöviraston hallintojohtaja Halosen mukaan elykeskuksessa on valmistunut työtyytyväisyyskysely juuri nyt. Sen mukaan meillä on nyt työtyytyväisyys parempi kuin viime vuonna, joten väitteet huonosta hengestä eivät pidä paikkaansa, Halonen sanoo. Kritiikin YT-lain rikkomisesta hän kuitenkin tunnistaa. Syynä hänen mukaansa on se, että kiinteistöt omistaa Senaattikiinteistöt ja heidän vaatimuksestaan suunnitelmista ei saanut puhua hallinnon ulkopuolisille. Näin on edellytetty, koska tilajärjestelyt koskevat myös muita tahoja ja virastoja, Halonen sanoo. Tavoitteena on, että elyvastuualueet kootaan yhteen paikkaan. Ely pääseekin nyt yhteen paikkaan. Hankeohjelman allekirjoittamiseen haetaan nyt ministeriöstä lupaa, hän jatkaa. VIIME viikon YT-kokouksessa Senaattikiinteistöjä edusti Katja Jokelainen. Kokouksessa päätettiin että tilauudistuksen käsittelyyn otetaan yhden henkilöstöedustajan lisäksi yhteensä kuusi edustajaa, Halonen jatkaa. Jos menettely vaikuttaa niin, että henki on huono, totta kai se otetaan vakavasti, Miikka Halonen sanoo. Kaikilla valtion elimillä on velvoitteet tuottavuusohjelman toteuttamiseen. Lapin ely-keskuksella tavoiteluku vuoteen 2015 mennessä on 210, plus tietohallinto, eli noin 220-230 henkilöä. Tällä hetkellä ely-keskus toimii Ruoksenkatu 2:ssa, Hallituskatu 3:ssa ja 5:ssä.
LAATUVAIHDOKIT KEMIJÄRVELTÄ!
TOYOTA: Toyota Prius 1.5 HSD Executive 5ov./ AC ................................99tkm Toyota Avensis 1.8 Valvematic Sol 4ov. MultidriveS /AC......23tkm Toyota Avensis 2.0 Valvematic Sol 4ov. / AC ..........................74tkm Toyota Avensis 2.0 D4D Sol Elegant 4ov. / AC .......................154tkm Toyota Avensis 1.6 VVT-i Terra 4ov. / AC.................................76tkm Toyota Avensis 1.6 VVT-i Sol Techical 4ov. / AC .....................117tkm Toyota Avensis 2.0 D4D Terra Wagon / AC .............................456tkm Toyota Avensis 1.6 VVT-i Terra Wagon ....................................243tkm Toyota Avensis 2.0 TD Terra 4ov. ..............................................270tkm Toyota Avensis Verso 2.0i 7p. / AC ...........................................159tkm Toyota Corolla Verso 2.2 D4D 136 Sol 7p. / AC ......................136tkm Toyota Corolla 1.4 D4D Linea Terra 4ov / AC (1 omist.) ........95tkm Toyota Corolla 1.4 D4D Terra Wagon / AC .............................178tkm Toyota Corolla 1.4 VVT-i Terra 3ov. HB / AC............................45tkm Toyota Corolla 1.6 VVT-i Terra 4ov. / AC ..................................192tkm Toyota Auris 1.4 VVT-i Terra 3ov. / AC (1 omist.) .................34tkm MUUT MERKIT: Citroen Berlingo 1.9D Multispace 5ov. ....................................183tkm Chevrolet Aveo 1.4 LS 4ov. / AC ...............................................29tkm Nissan Primera 1.8 Visia ESP Sport Deck AUT 5ov. / AC ......92tkm Nissan Primera 1.8 Visia ESP Traveller / AC ............................121tkm Nissan Sunny 1.6 SLX 4ov. .........................................................425tkm Opel Astra 1.8-16 Coupe Bertone 3ov. / AC ...........................176tkm Opel Corsa 1.4-16 Comfort 3ov. ...............................................71tkm Skoda Octavia 2.0TDI Combi Elegance / AC ...........................132tkm VW Jetta 1.6 FSI Cofortline 4ov. / AC.......................................74tkm VW Passat 1.9 TDI PwD Trendline 4ov. / AC............................161tkm VW Passat 1.9 TD CL 4ov............................................................515tkm Volvo V70 2.0D Kinetic / AC (hieno!!)(sis.alv.) .......................227tkm PAKETTIAUTOT JA MAASTURIT Nissan Pick Up 2.5 Di King Cap 4WD /AC (siisti!) ...................231tkm Nissan Pick Up 2.5 Di King Cap 4WD (sis.alv.) ........................307tkm Ford Transit 2.5 Dsl ......................................................................385tkm MB Vito 108 D ..............................................................................279tkm Nissan Qashqai+2 1.6 2WD 5ov. (7hlö)...................................10tkm Toyota Hiace 2.5 D4D 117 Bussi / AC (sis.alv.) .......................422tkm Toyota Hiace 2.5 D4D 90 pitkä 5ov. .........................................223tkm Toyota Hiace 2.5 D4D 90 pitkä 5ov. .........................................324tkm Toyota Hiace 2.4 Dsl Rego Bussi ...............................................726tkm Toyota Hiace 2.4 Dsl pitkä 4ov...................................................231tkm Toyota Hiace pitkä 4wd Dsl 5ov. (2+3 paikkainen) ................380tkm
Myyntihinta 20 000e Käsiraha 4000e = 20% Luoton perustamiskulu 130e Käsittelymaksut 8e/kk Viimeinen erä 20% = 4000e
-08 -10 -09 -06 -06 -03 -03 10/-00 -99 -01 -09 -08 -07 -07 -03 -08 9/-00 -07 -05 -05 -89 -01 -02 -06 -06 -07 -95 -09 -02 -02 -92 -99 -10 -07 -03 -02 -00 -98 -87
21 750 28 900 24 900 17 650 16 250 13 790 4 890 6 950 5 690 13 850 21 850 16 500 13 450 14 950 9 290 15 980 4 950 9 650 12 650 11 950 950 6 990 7 450 17 450 16 950 17 950 1 490 24 500 14 950 13 500 3 450 6 250 24 900 23 500 12 850 9 950 7 950 8 950 3 450
Luottoaika 36 kk Nimelliskorko 3,9% Kk-erä sis. käs.maksun 388,57/kk Korot yht. 1189,92 KSLMLH 21607,92 Tod. vuosikorko 5,42%
Varaosat/huolto 0207 434 492 · Auton vuokraus 0207 434 491
Soitettaessa kiinteän puhelinverkon liittymästä: 8,28 snt/puh. + 7,00 snt/m in. Soitettaessa matkaviestinverkon liittymäs tä 8,28 snt/puh. + 17,00 snt/min.
Automyynti Juha Vihriälä 0400 581 726, Petteri Alatalo 040 736 3561
8
LAPPILAINEN viikko 45/2011 | www.lappilainen.fi
p E N K K I u R h E I LuA & p I I K K I KO R KO J A s a r I an na sÄter I
Varaavat kiertoilmatakat: tarvikepaketit alk. 2200
Oulussa: Limingantie 5, p. 0207910390 Varaa ilmainen kotikäynti 050 5500314
Suomen kauneimmat takat myös mökille!
Lätkän ihmemaa
LätKä on äijien laji. Tosiäijien. Sellaisten, jotka ovat käyneet armeijan. Vielä kovempi äijä on jos on käynyt läpi sodan. Tosiäijä on sotinut muukalaislegioonassa. Ja tosiäijät katsovat lätkää. Kotisohviltaan, baarijakkaroiltaan ja joskus jopa ihan paikanpäällä jäähallien katsomoissa. Ja tosimiehet vetävät aina kaljaa, kun katsovat lätkää. Jalkapallo on sivareiden ja koulukiusattujen säälittävää puuhastelua. Tämä on tullut harvinaisen selväksi viimeistään tänä syksynä. Jääkiekon MM-kisojen TV-oikeudet siirtyivät isolla rahalla MTV3 -kanavalle. Aina vuoteen 2017 jatkuvaa sopimusta on siis markkinoitava, että yhtiö selviytyy puhtain luistimin sopimuslaskustaan. Ensimmäinen veto oli siirtää osa jääkiekkootteluista maksukortin taakse MTV3 -kanavalle ja samaan konserniin kuuluvalle Canal Plussalle. Mainonnassa kaikki keinot ovat näköjään mahdollisia. Ihan kuin sodassa ja rakkaudessa. Kun äijälajiin ei tuo rakkausteema oikein istu, niin Maikkari päätti satsata sotateemaan. Joka tuutista tulevassa mainoksessa sotilaiksi puetut kanavan kiekkoselostajat ja -kommentaattorit hyvästelevät perheensä ja lähtevät rintamalle. EIKä tässä vielä kaikki. Jokin aika sitten Veikkaaja -lehden lätkään täysin hurahtanut toimittaja Vesa Rantanen se vasta heitti jutussaan analyysin, mistä todella on kyse. Rantanen tuli ulos kaapista ja tunnusti pitkän esipuheen jälkeen pelanneensa nuoruudessaan jalista. Siis jalista, ei futista, ei jalkapalloa. Vaan halveksien jalista. No, tämä ei ollut se suurin "tunnustus". Rantanen muisteli, että hänen kouluaikanaan jalikseen jäivät lähinnä ne, jotka eivät kiekossa pärjänneet. Rantasen mukaan he olivat kontaktiarkoja koulukiusattuja Kiusaajat menivät Rantasen syväanalyysin mukaan lätkään. Tämä koulukisattu jalispelaaja Rantanen jatkoi psykoalanyysiin verrattavaa vuolatustaan sillä, että suomalainen jalisporukka on täynnä omaa erityislaatuisuuteensa käpertynyttä näsäviisastelijaa, jotka snobbailevat pikkusormi pystyssä jostain Barcelonan taktiikasta, mutta joita ei jaksa kiinnostaa pätkääkään Veikkausliiga. Tämä jalista mollaava kirjoitus kiteytyy siihen, että Rantanen nuijii suomalaisen jalisväen maailman huonoitsetuntoisemmaksi porukaksi. En käsitä tästä jääkiekkohuumassa kirjoitetusta kirjoituksesta mitään. Se vain todistaa sen, että toimittajatkin ovat samaa urheilurotua kuin penkkiurheilijat. Emme me suomalaiset ole urheiluhullua kansaa. Me olemme menestyshullua kansaa. Odottakaapa vain kevättä, kun Leijonat putoavat MMkisoissa jo ennen mitalipelejä, niin pilkkakirveet lentelevät ja Kauppatorilla on kisojen jälkeen pelkästään perunoita myyviä torimummmoja.
timo Oja ja hajnalka Kiss-herttua (oik.) ja anneli takalo puhuvat lähiruuasta 17. marraskuuta Korundissa.
tuoretta läheltä -ruokaseminaari leipoo keskustelua lähiruuasta
Tuoretta läheltä -ruokaseminaari kokoaa 17. marraskuuta Rovaniemelle ruoka-alan ammattilaisia, asiantuntijoita ja päättäjiä pohtimaan lappilaisen lähiruoan käyttöä julkisissa keittiöissä. Rovaniemen Ruokapalvelukeskuksen ruokapalve-luohjaaja Hajnalka Kiss-Herttua ja elintarvikealan yrittäjä Timo Oja haluavat muistuttaa, että lähellä tuotetut raaka-aineet päätyvät yhä useammin myös koululaisten ja vanhusten lautasille. Ruokailija itse ei vain aina tiedä sitä. Pyrimme tarjoamaan päivittäin lähiruokaa, toteaa ruokapalveluohjaaja Hajnalka Kiss-Herttua. Kiss-Herttua tekee ruokalistoja Rovaniemen Ruokapalvelukeskuksessa, jossa valmistetaan ateriapalveluja arki-päivisin noin 10 000:lle rovaniemeläiselle. Esimerkiksi päivittäin tarjottava leipä on paikallista ja perunat tulevat pohjoisesta.
***
tuNNEN lähinnä suurta myötähäpeää aina kun näen mainoksen. Auton ratissa kuusikymppinen Hannu Aravirta kuskaa lavallaan muun muassa sellaisia vetreitä sotilaita kuin Juhani Tamminen (61), Antero Mertaranta (55) ja Ari Mennander (46). Ja kaiken korniuden keskellä "Tami" Tamminen voihkii "Taivas varjele, mitä sieltä tulee?" Ja kaiken huipuksi auton vieressä marssiva (Leijona) lauma huutaa tahdissa: "Sieltä tulee maali!". Jos ihan oikeasti maanpuolustus olisi tuollaisten veteraanien käsissä, tulisi äitiä ikävä alta aikayksikön. Kuin sattumalta mainos pyörii juuri sopivasti Karjala-turnauksen alla. Näillä eväillä Karjala tulee takaisin. Aivan varmasti. Vaikka pullo kerrallaan. Niin ovat äijät päättäneet. Joku voi kysyä, että pitääkö olla noin tiukkapipoinen asian suhteen? Hieman huumoria peliin, sanovat lätkäfanit. Eikö sotateemaa voi käyttää lätkän mainostamiseen? Ajatellanpa asiaa hieman toiselta kantilta. Mikä haloo nousisikaan, jos Venäjä tekisi vastaavanlaisen mainoksen, jossa Viktor Tihonon nousee Puolan rajalla panssarivaunuun, jota ohjaa täydessä sotavarustuksessa oleva Aleksandr Ovetskin. Taustalla iskevä teksti: "Tästä se taistelu alkaa!". Tai Saksan jääkiekkomaajoukkueen MM-kisamainoksessa keskitysleirillä harjoittelevat maajoukkuepelaajat olisi puettu natsi-Saksan univormuihin ja kentän laidalla "Aatua" muistuttava Eric Küchhackel karjuisi kurkku suorana: "Arbeit Macht Frei!". Kun on vauhtiin päästy, myös Jääkiekkoliiton kannattaa jatkaa sotateemaa läpi koko kauden. Helmikuussa Olympiastadionilla pelattava Suomen ja Venäjän ulkoilmaottelu on ilman muuta Talvisota ja sponsoreille voidaan myydä kaikkea pikku kivaa erätauoille, jotka ovat puolen tunnin mittaisia "Asemasotia". Ja olisihan se ihan kivaa ottelun jälkeen laukoa rangaistuslaukauskilpailu, jota voisi markkinoida vaikkapa "Venäläisenä Rulettina".
***
RANtANEN moitti jalisporukkaa huonosta itsetunnosta. Siksi tuntuukin oudolta kun luin viime viikolla useasta eri mediasta, että Porin Ässien 18-vuotias lätkän superlupaus Joel Armia tarvitsee kaiken mahdollisen tuen. Ässä-koutsi Karri Kivi peräänkuulutti koko kiekkokansaa mukaan Armian henkisiin talkoisiin. Eli nyt jokaisen sohvaperunan on iltarukouksissaan pyydettävä ylhäältä apua Armian maalintekoongelmiin. Vai olisiko niin, että Armia olikin koulussa se koulukiusattu. Eli Vesa Rantasen psykoanalyysin mukaanhan Armia on aivan väärällä areenalla. Tule Joel pois sieltä tosiäijien kaukalosta ja mene pelaamaan jalista. Kyllä ne ongelmat siitä... Asiaan liittyen minulla oli vuosia sitten mahdollisuus keskustella suuren idolini Alpo Suhosen kanssa jääkiekkoilun saloista. Puhuimme luovuudesta. Suhonen virkkoi hyvin, että liian tiukkapipoiset valmentajat tappavat monen lahjakkaan kiekkoilijan luovuuden. Jos pelaaja epäonnnistuu harjoituksissa tai pelisssä jossain kokeilemassaan kikkailussa, ei valmentaja saa Suhosen mukaan missään tapauksessa moittia pelaajaa epäonnistumisesta. Vaan pikemminkin kannustaa yrittämään uudestaa, kunnen juttu onnistuu. Sillä tavalla nuorten pelaajien itsetuntoa ja -luottamusta nostetaan. Ehkä asiaa kannataisi kokeilla. Myös muilla elämänalueilla kuin lätkässä ja jaliksessa.
***
LAPIN KUNINGATAR
www.mittavakoti.fi
Jukka Huhtalo 050 4350 351
Mitt Mittava-myyjäsi: jä i
Kaikki erotiikasta! Erotiikkaliike
Pohjolankatu 12, Rovaniemi p. 045 - 3530 557 tiistai - perjantai 11-17.30
www.QueenDesiree.net
www.uunisepat.fi
urheilu
LAPPILAINEN viikko 45/2011 | www.lappilainen.fi
9
isi juhlakuntoon! kot Sisusta
LORD recliner -tuoli
· kankaisena · heti varastosta
ovh.750,
on Palj eti ita h te ! tuot osta rast va
Nyt on se hetki vuodesta, kun koti kannattaa kaunistaa juhlakuntoon, tarkastaa koko suvun petipaikat ja varmistaa, että kaikki mahtuvat saman joulupöydän ääreen. Olemme varanneet Veken Kalusteen suurmyymälään Rovaniemelle runsaasti tuotteita nopeaa toimitusta varten. Muistathan, että kotimaisten sohvien ja joidenkin muiden räätälöitävien tuotteitten toimitusaika on muutamia viikkoja. Vielä ehdit Jouluksi!
495, musta nahka/kn. 695, ovh.990,
995, avokulmasohva alk.
ovh.1694,
· todella monipuolinen räätälöitävä sohva · 13 eri käsinojavaihtoehtoa · 3 eri istuintyynyvaihtoehtoa · 3 eri selkätyynyvaihtoehtoa · heti varastosta
RIINA moduulisohva
Meiltä upeat Laulumaa -kalusteet!
VIKTORIA
laatikosto · 90 / 1+2 · valkoinen / pähkinä · heti varastosta
229, · 3+1+1
FIZZ matala nojatuoli
· paljon eri kankaita · heti varastosta
ovh.295,
AMALIA sohvakalusto
POHJANMAAN KALUSTEEN
Miami-moduulisohva
Lens-kankaalla -20%
Uness Comfort, Unique ja Max patjat ja sängyt -25%
Alennus ei koske erikseen ostettuja petauspatjoja.
199, · heti varastosta · 150 cm
ovh.455,
MAX runkosänkypaketti
1590, upealla Milano-kankaalla
· 160 x 200 cm paksulla 7 cm profiloidulla vaahtomuovipetarilla · heti varastosta
ovh.2071,
SALO vaatekaappi
kuvan kulmasohva Lens-kankaalla alk. 2490, ovh.3110,-
ovh.1466,
1099, pääty 160/180 cm 262, vuodevaatelaatikko 356, -
295, TANGO XL EMMA ruokailuryhmä 1+6
· · · · Kumipuu pähkinän sävyyn petsattu Tuoli: Kork: 98cm Lev: 46cm Syv: 52cm Pöytä: 90x180cm heti varastosta ovh. 698,
LUMI jenkkisänky · tiheä pussijousitus · sisältää paksun petarin · heti varastosta
795, -
ovh.1190,
leveys 261 cm, syvyys 106/160 cm
kulmadivaani · laadukkailla Akron ja Dream -kankailla · eri värejä · heti varastosta
160 x 200 cm
395, -
120 x 200 cm
ovh. 695,
495, -
ovh. 795,
ARENA LCD-TV-osa · valkoinen · leveys 180 cm · heti varastosta BRAVO mediataso · valkoinen · leveys 192 cm · heti varastosta
499, 599, -
ovh.660,
ovh.710,
499, -
FEEL nukkamatot · heti varastosta
alk.
19, Hinnat: 60 x 115 cm: 19, 80 x 150 cm: 39, 140 x 200 cm: 79, 160 x 200 cm: 99, -
M a k s a jo u s t a v a s t i !
O st a
ny t, saat 6 30 kk korotonta
m aksu a ik a a
.
Mirrorline mittatilauskomerot ja ovet
Mittaa tila tilaa komero
Ota mitat mukaan, suunnitellaan yhdessä unelmiesi vaatekaappi ja lasketaan hyvä tarjous!
6 ja 10 kk maksuaikasopimuksissa vain 4 e / kk tilinhoitopalkkio. 12, 24 ja 30 kk sopimuksissa 30e avausmaksu ja 4e/kk tilinhoitomaksu.
Verkkokauppa avattu!
www.vekenkaluste.fi
24h!
Myymälämme suljettu isäinpäivänä su 13.11.
Kuljetukset ympäri Suomen joustavasti! Joustavat maksuehdot.
Meiltä myös Laulumaa -kalusteet!
Maksu joustavasti erissä! 6 tai 10 kk korotonta maksuaikaa!
Laskutuskulut 4/kk.
Vapaudentie 5, Rovaniemi · puh. 020 778 0400 · MaPe 1018, La 1015, Su 1216
10
LAPPILAINEN viikko 45/2011 | www.lappilainen.fi
arkkitehtikilpailussa annettiin reunaehtoja. esimerkiksi pyöritä muotoja piti olla, kuten kiisat ja riskut. sajoksen takana Juutuajoen ranssa on pyöreä tulipaikka. ranta raivataan vielä avoimemmaksi, kertoo Marja Männistö.
Kolmen kilpailun kautta
teksti ja kuvat: alpo Merilä Sajos nimi tarkoittaa asemapaikkaa. Järjestimme nimikilpailun. Nimen keksijäksi paljastui saamen kielen ja kulttuurin taitaja Matti Morottaja, kertoo Marja Männistö Saamelaiskulttuurikeskus Sajoksesta. Todellakaan nimi ei ollut tilaustyö Morottajalta, Marja paljastaa. Sajoksen ravintola on nimeltään Galla, se on kaikille avoin sitten kun vuodenvaihteen jälkeen talo avataan yleisölle. Gallasta tulee mieleen lähde, ehkä se sitä perua onkin. Marja Männistö kertoo, että Sajoksesta järjestettiin ensin arkkitehtikilpailu. Järjestimme kilpailun myös graafisista verhoista. Sen voitto meni Tytti Bräysylle ja Anna-Leena Pyylampille. Bräysy opiskelee Saamelaisessa oppilaitoksessa Inarissa ja Pyylampi Rovaniemellä.
saamenkieliset CD-levyt ovat muodissa ja täällä ne ovat myynnissä kattavasti, kuten saamenkielinen kirjallisuus ja käsityötkin, aune Musta esittelee.
Vielä tänään sajokseen saavat astella vain rennot rakennusmiehet. ensi vuoden alusta pääovi käy kaikelle kansalle Inarissa.
Sami Duodji muuttaa jo välipäivinä sajokseen
teksti ja kuvat: alpo Merilä Duodji ry pääsee Sajokseen paraatipaikalle pääoven vasemmalle puolelle. Myymälän lisäksi saamme kirjaston aulaan 12 metriä vitriinitilaa, jossa saamelaiset tuotteet ovat esillä, kertoo toiminnasta vastaava Aune Musta. Tosi mahtavahan se on päästä uuteen hienoon paikkaan, odotamme innolla, vaikka työtä ja touhua se tietää aivan kauheasti, hän
Sajos, asemapaikka, av kaikille saamenmaan kulk
Inarin keskustaan Juutuajoen rantaan noussut saamelaiskulttuurikeskus sajos luovutettiin viime viikolla urakoitsijalta senaattikiinteistöjen hallintaan. upea kaikelle kansalle tarkoitettu luomus avataan ensi vuoden alkuviikkoina yleisölle.
teksti ja kuvat: alpo Merilä Saamelaiskäsitöiden erikoisliike Sámi Duodji muuttaa Sajoksen pääsisäänkäynnin viereiseen pohjoissiipeen jo välipäivinä, heti käsitöiden saamenkielisten kirjojen ja levyjen joulumyynnin huippusesongin jälkeen. Sámi Duodji 12 metriä pitkine vitriineineen on ehkä sykähdyttävin osa saamelaiskulttuuria Sajoksessa, jonka päätehtävänä on toimia Pohjois-Lapin suurimpana kongressi- ja tapahtumatalona. Huippumoderni talo nielaisee jopa yli 500 vierasta. Täyden salin vierasmäärä siis lähes tuplaa Inarin taajaman väkiluvun. Talo on paljon muutakin kuin Sámi Duodji ja kongressikeskus, hymyilee Marja Männistö Saamelaiskulttuurikeskuksesta. Kaikkiaan Sajoksessa työskentelee jatkossa saman katon alla kahdeksan eri toimijan 30 40 henkilöä. Eivät heistäkään kuitenkaan kaikki. Saamelaiskäräjien henkilökuntaa työskentelee Suomessa Enontekijällä ja Utsjoella myös tulevaisuudessa, Männistö muistuttaa. tALoN eteläsiipeen muuttaa Inarin kunnan kirjasto, se toimii nimellä Saamelaiskirjasto, sillä tänne tuodaan kattavasti saamelaista kirjallisuutta, Sajoksen markkinointiprojektin päällikkö Marja Männistö näyttää. Kirjastoa käyttävät myös saamelaisalueen koulutuskeskuksen opiskelijat. Saamelaiskäräjät on mukana myös kirjastossa siten, että kaikki sen tuottama oppimateriaali on nähtävillä esimerkiksi opettajille. SAAMELAISKäRäJIEN parlamenttitilassa on tyylikkäät ja edustavat tilat 60 edustajalle. Heitä palvelee langaton kongressijärjestelmä. Tulkkauskopit laitteistoineen on asennettu kiinteästi neljälle kielelle. Koivunvaaleassa aulatilassa avautuu pääovesta vasemmalle pyöreän muotoinen auditorio, jossa on paikat 430 kuulijalle. Viiden kielen tulkkausmahdollisuus on 300 seminaariosallistujalle, Marja Männistö esittelee. Sisälle auditorioihin ja huonetiloihin ei vielä ole pääsyä, koska Senaattikiinteistöt viimeistelevät tiloja päävuoralaisen Saamelaiskulttuurikeskuksen edelleen vuokrattavaksi. Huonekalut ja tekstiilit saapuvat joulukuun toisella viikolla. Sajoksen ravintolasta Gallasta tulee avoin yleisölle, kuten myymälä ja kirjastokin. Ikkunat avautuvat Juutuajoelle, Otsamotunturille ja Inarin järvelle. Pohjoissiiven alakerrassa on tilat Saamelaisalueen koulutuskeskukselle, jossa sijaitsevat saamen kielen luokat. Medialuokat ovat heillekin uutta tekniikkaa. Opetus astuu aivan uuteen aikakau-
jatka. Muutto tapahtuu joulun ja uudenvuoden välipäivinä, eli jouluvapaat siirtyvät myöhemmäksi tänä vuonna. Kaiken lisäksi joulumyyntihän on vielä eessäpäin, Aune Musta jatkaa.
Pukinkonttiin sami Duodjin nykyisestä myymälästä löytyy hyvin eksoottista tavaraa.
LAPPILAINEN viikko 45/2011 | www.lappilainen.fi
11
Inari uuteen aikakauteen
teksti ja kuvat: alpo Merilä Sajoksella on suuret vaikutukset inarilaisten elämään ja elinkeinoihin. Kaikki hotelliyrittäjät, kauppaliikkeet, ohjelmapalveluyrittäjät on otettava mukaan uuteen aikaan. Tähän saakka olemme palvelleet pienempiä kotimaisia ryhmiä ja isompiakin ulkomaalaisryhmiä. Matkailun kannalta Sajos tuo haasteen ja ihan erilaiset mittasuhteet, kerralla yli 300 ihmistä. Heidät on syötettävä, nukutettava ja palveltava. Talo otetaan käyttöön vaiheittain. Uudet käräjät järjestäytyvät ehkä helmikuun puolella. On päätetty, että talon ja saamelaiskäräjien yhteiset avajaisjuhlallisuudet ovat vasta 2.-3. huhtikuuta, jolloin paikalle odotetaan arvovaltaisia vieraita. Ehkä uuden presidentin ensimmäisiä virkatehtäviä on kunnioittaa läsnäolollaan Sajoksen avajaisia. Avajaisohjelma pitää sisällään musiikkia, valoa, puhetta, varsinkin musiikkia ja kulttuuripainotteista ohjelmaa. tALoA on suunniteltu 2000-luvun alusta asti. Sajoksen rakennuskustannus nousi 14,9 miljoonaan euroon, josta 5 miljoonaa on saatu EU:lta. Alkujaan kustannusarvio oli noin 12 miljoonaa euroa.
sajoksen ja saamelaiskäräjien yhteiset avajaisjuhlallisuudet ovat vasta 2.-3. huhtikuuta.
vaa ovensa kijoille
Marja Männistön mukaan sajoksen satojen vieraiden palveleminen on paikallisille suuri haaste.
SAJoKSEEN siirtyvät paitsi käsityö-, myös lastenkulttuuri-, musiikki- ja vielä elokuvakeskuskin. Heitä varten on musiikki ja videostudio, jossa tullaan tekemään levyjä ja elokuvia. Sajoksessa on myös näyttämö teatteritaiteelle. Yleisradion Saameradio rakentaa taloon pysyvät yhteydet puolen kilometrin päässä sijaitsevaan toimitukseensa. ARKKItEHtuuRILtAAN Sajos edustaa monin tavoin saamelaiskulttuuria. Jo arkkitehtikilpailussa annettiin reunaehtoja. Esimerkiksi pyöreitä muotoja piti olla, kuten kiisat ja riskut. Kantikkaita tai teräviä muotoja saamelaiskulttuurissa tai käsitöissä ei juuri näe. Siksi parlamenttisali ja auditorio ovat kiisoja, eli pyöreämuotoisia säilytysastioita.
Itse Sajos niin kuin Sámi Duodji käsityötkin ovat upeaa taidetta. Valtion taidetoimikunta on myös hankkinut taloon taidetta, Marja Männistö kiittelee. SAJoS suunniteltiin alun perin Suomen saamelaisten hallinto- koulutus- osaamisja kulttuurikeskukseksi. Norjassa on Saamelaiskäräjillä oma keskus Karasjoella, Ruotsissa on omansa, eli Suomeen saadaan keskus Pohjoismaista viimeisenä. Venäjällä kolttasaamelaisten kulttuuri on erittäin rikasta Luujärven keskuksessa. Inarissa toiveena ja uskonakin on, että Sajoksessa voidaan palvella koko saamelaisaluetta yhteistyössä barentsilaisten, ruotsalaisten ja norjalaisten kanssa. Toki myös turistit palvellaan ravintolassa, kirjastossa
Pääaulan koivunvaalea näkymä sykähdyttää. Oikealla saamelaiskäräjien sali, vasemmalla auditorio.
teen, Männistö uskoo. Taloon muutaa myös Saamen sosiaalialan yhdistys Sámi Soster ry, Inarinsaamen kielikeskus. Aluehallintoviraston saamen koulutusyksikössä on yksi henkilö.
Kolmannessa kerroksessa Saamelaiskäräjät hallinnoi toimintaansa ja siellä myös Oppimateriaalikeskus kehittää kirjallisuutta mm oppikirjoja. Kirjallisuutta tuotetaan
kaikilla kolmella saamen kielellä. Kääntäjien, tulkkien ja kustannustoimittajien tuotanto on aika huikeaa. Sitä on nähtävillä tällä hetkellä saamelaiskäräjien keltaisessa talossa Inarin keskustassa.
ja käsityö- ja musiikkimyymälässä. Järjestämme konsertteja ja tapahtumia, mutta näyttelyt ovat vastakin Juutuan toisella rannalla sijaitsevassa Siidassa, jossa on näyttelyt, museo ja myös auditorio pienemmille seminaareille. Alue on tapahtumien käytössä pihapiiriin rakennettuja tunturimaisemia myöten. Ijahis idja- alkuperäiskansojen musiikkitapahtuma järjestetään Inarissa elokuun loppupuolella. Sajoksen iso sali on rakennettu akustiikaltaan täysin saamelaismusiikin ehdoilla, parlamenttisalissa vallitsee puheakustiikka. Avajaisohjelma, talviohjelma ja ensi kesän ohjelma ovat musiikkipanotteisia. sajoksen ohjelma löytyy osoitteesta: www.sajos.fi
12
LAPPILAINEN viikko 45/2011 | www.lappilainen.fi
Puhelin pakettiin ja paketti puhelimeen!
4890
/kk
24 kk sopimus
Vain
3290
/kk
24 kk sopimus
Vain
Pakettihintaan sisältyy
L-paketti · 600minuuttiapuhetta · Netti-pakettilähesrajattomaan surffailuun Spotify Premium 3 kk HTC Titan -puhelin(svh.700)
Pakettihintaan sisältyy
M-paketti · 350minuuttiapuhetta · Taskunetti-pakettipäivittäiseen nettikäyttöön Spotify Premium 3 kk HTC Radar -puhelin(svh.450)
Mukana 3 kk Spotify Premium -maistiaiset
Mukana 3 kk Spotify Premium -maistiaiset
HTC Radar (norm. 15 /kk), Taskunetti (norm. 6,96 /kk), Puhepaketti 350 min (norm. 19,99 /kk) yhteensä hinnalla 32,90 /kk koko 24 kk sopimuskauden ajan. Puhepaketit koskevat normaalihintaisia kotimaan puheluita (ei palvelu- ja yritysnumeroihin). Sopimuskauden kokonaishinta 789,60 (norm. 1006,80 /24 kk). Tarjouspaketin etu sopimuksella 217,20 . Minun Sonera -liittymän puhepaketin ylittävät puhelut kotimaassa 0,0998 / alkava minuutti + puhelun aloitusmaksu 0,049 /kpl ja tekstiviestit 0,0796 /kpl. Uuden Minun Sonera -liittymän kytkentämaksu3,93.Palvelusisältää300Mttiedonsiirtoakotimaassalaskutuskaudenaikana,jonkajälkeennopeushidastuu 64kbit/s.Maksiminopeudet(jopa16Mbit/sjanormaalivaihteluväli0,34Mbit/s)käytettävissäainoastaan3G-verkonalueilla.Tiedonsiirronnopeusriippuumm.laitteenominaisuuksistasekäverkonkuormituksesta.Tarjouksenlaitteenmaksiminopeusverkossamme8Mbit/s.HTCTitan(norm.24/kk),Netti(norm.9,98/kk),Puhepaketti600min(norm.28,10/kk) yhteensähinnalla48,90/kkkoko24kksopimuskaudenajan.Puhepaketitkoskevatnormaalihintaisiakotimaanpuheluita (ei palvelu- ja yritysnumeroihin). Sopimuskauden kokonaishinta 1173,60 (norm. 1489,92 /24 kk). Tarjouspaketin etu sopimuksella316,32.MinunSonera-liittymänpuhepaketinylittävätpuhelutkotimaassa0,0998/alkavaminuutti+puhelunaloitusmaksu0,049/kpljatekstiviestit0,0796/kpl.UudenMinunSonera-liittymänkytkentämaksu3,93.Palvelu sisältää1Gttiedonsiirtoakotimaassalaskutuskaudenaikana,jonkajälkeennopeushidastuu64kbit/s.Maksiminopeudet (jopa 16 Mbit/s ja normaali vaihteluväli 0,34 Mbit/s) käytettävissä ainoastaan 3G-verkon alueilla. Tiedonsiirron nopeus riippuu mm. laitteen ominaisuuksista sekä verkon kuormituksesta. Tarjouksen laitteen maksiminopeus verkossamme 12 Mbit/s.LisäksiHTCTitan:njaRadar:nostajalletarjotaanSpotifyPremiummaksutta3kkajaksipalvelunkytkennästä(norm. 9,95/kk).Tarjouksenetu29,85.Edunsaaminenedellyttää24kksopimuksentekemistälaitteesta.Tarjousajanjälkeen palvelujatkuutoistaiseksivoimassaolevanajanormaalihintaisena(9,95/kk).TarjouskoskeevainuusiaSpotify-tilauksia Sonerankautta.NettitikkuHuaweiE5,Täysnetti-palvelujaLiikkuvanetti-liittymäyhteensähinnalla14,90/kkkoko24kk:n sopimuskaudenajan.Sopimuskaudenkokonaishinta357,60.Palvelusisältää20Gttiedonsiirtoakotimaassalaskutuskaudenaikana,jonkajälkeennopeushidastuu64kbit/s.Maksiminopeudet(jopa16Mbit/sjanormaalivaihteluväli0,34Mbit/s) käytettävissäainoastaan3G-verkonalueilla.Tiedonsiirronnopeusriippuumm.laitteenominaisuuksistasekäverkonkuormituksesta.Tarjouksenlaitteenmaksiminopeusverkossamme7,2Mbit/s.Katsosuuntaa-antavatpeittoalueetwww.sonera. fi/kuuluvuus.Tarjouksetvoimassa30.11.2011asti.
Nettitikku viidelle!
14
Vain
90
/kk
Pakettihintaan sisältyy
Täysnetti-palvelu · 20Gttiedonsiirtoaverkon maksiminopeudella Huawei E5 -nettitikku(svh.199) · Langatonnettiyhteysyhtäaikaisesti jopaviidellekäyttäjälle
24 kk sopimus
Vain TTY Centeristä!
Laatua kotiin ja toimistoon:
Lenovo Essential B560 -kannettava tietokone
· Turvallinen kannettava: sormenjälkilukija ja Security Suite · 15,6" teräväpiirtonäyttö · Intelin tuplaydinprosessori · 4 Gt keskusmuistia · 500 Gt kiintolevy · Web-kamera ja muistikortinlukija
HP Laserjet Pro P1102w
· Mustavalkolaser langattomana
399,WWW.TTY.FI
OULU, Kempeleentie 5 · KEMI, Kauppakeskus Corona · ROVANIEMI, Vierustie 5 · KEMIJÄRVI, Luusuantie 6 · SODANKYLÄ, Kasarmintie 10 · LEVI, Keskuskuja 2 · IVALO, Petsamontie 5
99,-
LAPPILAINEN viikko 45/2011 | www.lappilainen.fi
13
Kaikki vain kosketuksen päässä Uusi Nokia N9
N9 Nokia taisen kaunis er Yksink
esign tetty d , pelkis in iso näyttö s Tyylikä äimiä, va i näpp e ka ässä ölogiik i käytt yyhkäisyn pä Uus i vain p kuva kaikk kirkas ristallin alossa ja k näyttö sakin v Kupera yvin kirkkaas h näkyy öä snäytt e aloitu en helposti Kolm vat kaik tarjoa teita alla lait ki NFC-tu vain hipaisem tä ti yhdis helpos sisältöä jaa lain nettise nopea Ultra 5-tuella HTML ra -kame alinssi ofocus a ja laajakulm aut 8 mpix s -optiikall eis va Carl Z inen videoku taso HD-
16 Gt
599,-
Nokia N9
64 Gt
699,-
Nokia N9
Pakettihintaan sisältyy
3990
/kk
24 kk sopimus
Vain
· Runsaat350minuuttiapuhetta · Netti-pakettiInternetissäsurffailuun Nokia N9 16 GB -puhelin(svh.599)
NokiaN916GB(norm.25/kk),Netti(norm.9,98/kk),Puhepaketti350min(norm.19,99/kk)yhteensähinnalla39,90/kkkoko24kksopimuskaudenajan.Puhepaketitkoskevatnormaalihintaisiakotimaanpuheluita(eipalvelu-jayritysnumeroihin).Sopimuskaudenkokonaishinta957,60(norm.1319,28/24kk).Tarjouspaketinetusopimuksella361,68.MinunSonera-liittymänpuhepaketinylittävätpuhelutkotimaassa0,0998/alkavaminuutti+ puhelunaloitusmaksu0,049/kpljatekstiviestit0,0796/kpl.UudenMinunSonera-liittymänkytkentämaksu3,93.Palvelusisältää1Gttiedonsiirtoakotimaassalaskutuskaudenaikana,jonkajälkeennopeushidastuu64kbit/s). Maksiminopeudet(jopa16Mbit/sjanormaalivaihteluväli0,34Mbit/s)käytettävissäainoastaan3G-verkonalueilla.Tiedonsiirronnopeusriippuumm.laitteenominaisuuksistasekäverkonkuormituksesta.Tarjouksenlaitteen maksiminopeusverkossamme12Mbit/s.Katsosuuntaa-antavatpeittoalueetwww.sonera.fi/kuuluvuus.Tarjousvoimassa30.11.2011asti.
Aukioloajat: Oulu, Kemijärvi, Sodankylä, Levi ja Ivalo ma-pe 9-17 · Kemi ma-pe 10-17 · Rovaniemi ma-pe 9-17.30
14
LAPPILAINEN viikko 45/2011 | www.lappilainen.fi
U HUIPP ATU LA INTA/ DE! H -SUH
AUTOMAATTINEN TÖLKINAVAAJA
Toimii 4xAA paristoilla (ei mukana)
Muk. Säädettävä leikkuukampa 3-18mm, puhdistusharja, sakset ja öljy
PREGO HIUSTENLEIKKUUKONE
12
95
SUSI-AIHEINEN LINKKUVEITSI
9
95
95
DEFA ECOPLUG AUTON LÄMMITINJOHDOT
Norm. 14,95
NBB ALPHA 225 HID XENON LISÄVALO
Sisäisellä ballastilla. Valaisee jopa 750m asti! Saatavilla myös pistevalolla, valaisee jopa 1100m asti!
HW-HUNT PATRUUNATERMOSPULLO 0,5l
Terästä
5
Lahjarasiassa
95
249
/kpl
ISO KANNELLINEN JUHLAKYNTTILÄ 4-PACK
29 95 39
2,5 m
95
5m
24
R RAJ. E
Ä!
95
VALTAV VALIKOI AT KYNTTIL MAT ÖITÄ!
Paloaika n. 7 vrk
HAVI PIHAVÄLKKY ULKOTULI 2 KPL/PKT
6
95
95
/kpl
JÄÄLYHTY
PUKEUTUMISTEKSTIILIT
Ei koske sukkia, käsineitä, huiveja eikä päähineitä
KAIKKI AIKUISTEN JA LASTEN
2 PKT
Yks. 2,95/pkt Paloaika 4-8h
ROVANIEMI ma-pe 9-18, la 9-15, su sulj. KEMIJÄRVI ma-pe 9.30-19, la 9.30-18, su 12-18 WWW.TEX.FI
5
00
-40% 2
JO VAIN ON HALPAA!
Muovia Väri valkionen
LAPPILAINEN viikko 45/2011 | www.lappilainen.fi
17
Hyvitys katsastetusta vaihtoautosta väh. 2 000, yli 9 000:n autoon. Kysy edullista rahoitusta - Auto jopa 0% käsirahalla. Tarj. voim. 20.11. asti.
AUTOKESKUKSEN HUIPPUVALIKOIMA!
20.900 3.900 43.500 9.900 18.900 5.500 12.900 2.900 7.900 6.900 6.900 16.500 8.900 8.900 26.900 17.500 27.500 17.900 16.950 12.500 16.500 16.800 11.500 12.350 13.900 11.500 14.900 14.400 12.400 14.500 16.900 BMW 316 ti Compact 127tkm .............................-03 BMW 520 d ......................................................-01 BMW F 650 GS 1tkm ..........................................-03 Chrysler Grand voyager 3,3 V6 A4 SE 7p 184tkm-02 Citroen C5 2,0i 16v SX Break AT 163tkm ............-04 Fiat Ducato Maxi 2,8 JTD 3700 Van k-a 157tkm ...-02 Fiat Punto 60 Dynamic 5d 94tkm .........................-05 Ford Mondeo 1,8i 110hv Ambiente Sedan 4d .......-03 Ford Mondeo 2,0i 145hv Trend Wagon ................-04 Ford Transit Van takaveto 330M 2,4 TDI 90 149tkm ....-01 Hyundai Getz 1,1 GL 5d AC 103tkm......................-06 Hyundai Sonata 2,7 V6 GLS 4d A/C 189tkm .........-03 Kia Cerato 1,6 LX Sedan 4D 113tkm....................-06 Mazda 6 Sport Wagon 2,0 Classic AT 5d .............-03 Mercedes-Benz Clk 230 Kompressor Coupe Elegance ..-00 Mercedes-Benz E 200 CDI Classic ......................-99 Mercedes-Benz E 300 TD Classic AT ...................-98 Mercedes-Benz Vito 110 CDI ..............................-02 Nissan Almera 2,2 dCi 112 Visia+ 4-ov. ............-04 Peugeot 407 SW Esplanade 1,8 156tkm...............-05 Peugeot Boxer 290C 2,8 HDi KA .........................-03 Toyota Corolla 1,6 VVT-i Linea Terra Liftback 5d 125tkm..-01 Volkswagen Golf 2,0 Comfortline 5d 193tkm ........-00 Volkswagen Golf Variant 1,9 TDI PowerDiesel 96kW Trendline .-04 Volkswagen Passat Variant 1,9 TDI PowerDiesel 74kW Comfortline aut ....-02 Volvo S80 2,4 170hv ........................................-00 Volvo S80 2,9 AT 123tkm ...................................-98 Volvo V40 Sportswagon 2,0T A 162tkm ..............-02 Volvo V70 2,4 103kw Business Bi-Fuel 191tkm ...-02
Osta, myy, vaihda, vuokraa, lahjoita - Kauppa käy ilmoitustaululla
Ilmoituksen jättö
Soita 0600 - 41 33 67 (pvm). Toimi ohjeiden mukaan. Ilmoituksen hinta 5 Kirjoita Rivi5 (väli) ROI (väli) ilmoitustekstisi. Mainitse viestissä myytkö/ ostatko/ vaihdatko/ vuokraatko/ lahjoitatko, tuote, lyhyt kuvaus ja hinta. Max. 160 merkkiä Rivi5 ROI Myydään Toyota Corolla XSi -98 Sedan siisti. Hp. 2300e
Esimerkki
Eikö ole enää miestä, joka on todella hakemassa ystävää? Eikö enää rehellistä ihmistä? Toivon, että löytäisin luontoihmisen ja haluaisin rehellisen ihmisen rinnalleni. Ei mitään seksihörhöjä tai valehtelijoita. (1028467) Täällä sinkkunainen, olen 44v. Etsin sitä oikeaa miestä, 42-50v. (1028420) Löytyykö vapaata, +50v Leijona-miestä ystäväksi ihanalle Leijona-naiselle? (1028071) Täällä sydänmaalla talo ilman, jos ei aivan isäntää, niin renkiä ainakin. Jaksat veneen vetää talviteloille, traktoria et pelkää. Toivoopi nainen, 60v. (1027947) Sitä suurta rakkautta etsin. Haaveena mies -65v. Piirräthän minulle taivaan tähtikartan, naiselle tähtitaivaan alla. Vapaa olet ja rehellisin mielin liikkeellä. (1027819) Suojaa ja turvaa kainalostasi etsien yksinäinen, hellä nainen odottelee yhteydenottoasi. Ei pelkän sexiseuran hakijoille. Talous ok, henkinen ja fyysinen kunto ok. Toivottavasti myös sinulla, 50-55v mies. (1027797) Olen 66/168/M luontoihminen. Luonto, eläimet, metsässä liikkuminen ovat läh. sydäntäni. Haen samanhenk., vapaata, 6365/177, hoikkaa miestä, jolle ei myöskään tanssilattia ole vieras. E- ja Meri-Lappi. Nimim. Älä mene onnesi ohi. (1027775) Etsin ystävää eläkeläisestä miehestä, en seksiseuraa, pelkästään kaveria, jonka kanssa voi retkeillä, marjastaa ja kalastaa. Olen 016-alueelta, 60v, myös raitis. (1027767) Mie olen 65v nainen ja Lappiin hurahtanut. Tammukat, hillat ja kullanhuuhdontakin kanssas kiinnostaa. Oletko sie täällä? (1027656)
SOITTAMALLA
TEKSTIVIESTILLÄ
Soita 0700 - 51 30 80, näppäile 9 ja ilmoitusnumero. Kuulet ilmoituksen - halutessasi voit yhdistää puhelun ja voitte jutella heti - tai jättää viestin niin ilmoittaja voi soittaa sinulle. Tekstaa Kirjoita ROI (väli) ILMOITUSNUMERO (väli) viestisi. Lähetä numeroon 173193. Numerosi pysyy salaisena.
1 Ilmoitukseen vastaaminen
Audi A4 Avant 3,0 TDI 150 kW quattro tiptronic-aut. .-05 Audi A4 Quattro 2,6 V6 4d .................................-95 BMW X3 3.0si E83 SAV 81tkm ..........................-07 Jeep Grand cherokee 4,0 A4 149tkm ..................-99 Kia Sorento 2,4 EX Pro-S Business 118tkm .........-06 Lada Niva 4x4 Pickup ( tax free ) 83tkm..............-03 Mercedes-Benz Ml 320 A5 ................................-99 Nissan Pick-up King cap .....................................-89 Polaris 500 efi awd Tieliikennem^nkij 1tkm ......-08 Subaru Forester 2,0 (WZ) ..................................-98 Subaru Forester 2,0 S Turbo (ES) AC ..................-99 Toyota Hiace 2,5 D-4D 117 5ov pitkä bussi 4WD ..-07 Volkswagen Passat 2.5 TDI 4x4 autom 4D Sedan .-01 Volkswagen Transporter 2,5 TDI 75kW SYNCRO Pitkä .-99 Audi A4 Avant 1,8 TFSI Business 89tkm...............-08 Audi A4 Avant 1,9 TDI 85 kW .............................-07 BMW 520 dA E60 LCI Sedan Business 155tkm .....-08 BMW 530 dA ....................................................-04 Chrysler Voyager 3,3 V6 Signature 143tkm ........-08 Citroen C4 1,6 16v Exclusive Berline Autom. 106tkm -07 Dodge Avenger 2,0 M5 SXT 52tkm ......................-08 Honda Accord Tourer 2,0i Sport AT 95tkm ...........-06 Mazda Mpv 2,3 Touring 6p Karakuri 145tkm........-04 Opel Astra Wagon Enjoy Edition 1,6 Twinport 77kW/105hv M5 99tkm..-07 Opel Vectra 5-ov Enjoy 2,2 Direct M6 155 hv Business Line 104tkm -06 Opel Vectra Wagon 2,2 DTI Ecotec Comfort Active Select 123tkm ..-04 Peugeot 407 SW Premium 2,0 85tkm ..................-08 Saab 9-3 Sport Combi 1,8t Linear 5v Business 148tkm....-06 Volkswagen Golf 1,4 Comfortline 5d 61tkm ..........-04 Volkswagen Passat Variant Trendline 2,0 TDI PowerDiesel 103 kW 179tkm ..............................-06 Volvo V70 2,4 (140) Classic man 125tkm ............-06
NELIVETOISET
HINTALUOKKA 5.000-10.000
HINTALUOKKA YLI 10.000
Lähetä viesti numeroon 173197. Ilmoituksen hinta 5 Ilmoitukseen tulee automaattisesti lähettävän kännykän numero, jos haluat toisen numeron, lisää se ilmoitustekstin loppuun. HUOM! Ilmoitusta ei voi jättää tekstiviestillä GoMobile-liittymästä. lappilainen.ilmoitukset.com Toimi ohjeiden mukaan ja jätä ilmoitus. Ilmoituksen hinta 5 lappilainen.ilmoitukset.com Voit halutessasi liittää ilmoitukseesi kuvan. Maksutapa verkkopankit sekä luottokortti.
Kuva- ja/tai kehysilmoitus INTERNETISSÄ
Soita 0600 - 41 33 67 (paikallispuhelu) ja jätä ilmoitus. Sinulle voidaan soittaa, lähettää tekstiviestejä tai jättää viesti vastaajaan. Tekstaa Kirjoita ROI (väli) ILMO (väli) ilmoitustekstisi. Mainitse tekstissä sukupuolesi, millaista seuraa etsit ja miltä suuntanumeroalueelta. Lähetä numeroon 173193. Numerosi pysyy salaisena. Pidätämme oikeuden muokata, lyhentää tai olla julkaisematta ilmoitustasi. Prostituution ja vastaavien seksuaalipalveluiden markkinoiminen on rangaistava teko (rikoslaki 9§), tällaisia ilmoituksia ei julkaista.
2 Ilmoituksen jättäminen
9.500 7.500 7.900 9.500 7.900 6.500 5.900 6.900 7.500 5.900 7.650 6.900 7.950 8.500 9.900 6.900 7.500 7.400 7.300 9.500 6.900 7.900 6.400 8.900 5.500 6.900 7.900 8.500 9.500
HALVAT ALLE 5.000
Audi A6 1,9 TDI AT 4d .......................................-98 3.900 BMW 316 Ti Compact ........................................-99 2.900 BMW 325 i 2,5 4d ............................................-92 3.500
Tervetuloa - kahvitarjoilu! Lisää autoja: www.lapinautokeskus.fi Annamme kestovastuun 10 kk tai 10 000 km yli 9000 autoille.
BMW 325 i Coupe 2,5 .......................................-93 BMW 520 iA 2,0 4d ..........................................-89 BMW 535 i 3,4 4d ............................................-90 BMW 730 iA 3,0 4d ..........................................-92 Chrysler Stratus 2,5 V6 A4 LX ..........................-96 Citroen C3 1,4i SX 179tkm .................................-03 Citroen Xsara 1,9 TD Sx 5d ...............................-98 Citroen Xsara 2,0 HDi SX Break 90 ....................-01 Citroen Xsara 2,0 HDi SX Break 90 ....................-01 Citroen Xsara 2,0i 16v Exclusive Break ..............-00 Citroen Zx 1,4i Monaco ......................................-96 Ford Focus 1,6i 100hv Ambiente 5d ...................-99 Honda Civic Hatchback 1,6 VTEC 3d ....................-92 Kawasaki Klx 300 1tkm ......................................-97 Mercedes-Benz 190 E 2,0 4d .............................-89 Mercedes-Benz 230 TE Kombi 2,3 (124) 5d ........-87 Mercedes-Benz C 200D 2,0d 4d .........................-95 Mercedes-Benz C 220 CDI TD AT Farmari ...........-98 Mercedes-Benz C 220 Elegance 2,2 4d Autom. 197tkm.-93 Muuli 980xj Oamapaino 480 kg, kantavuus 2000kg 1tkm.......-10 Nissan Almera 2,2 Di Comfort SportDeck A/C 5ov ......-01 Nissan Maxima QX 2,0 V6 24V SE aut. 4d ...........-95 Opel Astra 1,6i Si GLS 5d ..................................-93 Opel Astra 2,0 DTi 16V Club Caravan 5d .............-00 Opel Astra 2,0i GLS 4d ......................................-93 Peugeot 306 Family Wagon XR AC 1,6i ...............-98 Renault Scenic RN 1,9 DTI .................................-99 Seat Cordoba Vario Stella TDi ............................-00 Seat Toledo 1,9 D SE 5d .....................................-98 Suzuki Gs 500 E 13tkm.......................................-97 Toyota Avensis 1,8 Linea Terra Wagon ................-98 Toyota Corolla 1,3 SE 4d ....................................-88 Toyota Hiace 2,4 Dsl 5ov pitkä ............................-99 Volvo 850 Station Wagon 2,4 20V 5d ..................-95 Yamaha Raptor 700r Mönkijä 1tkm .....................-06 Yamaha Xj 600 S Diversion 19tkm.......................-00
4.900 1.900 2.500 2.500 2.900 4.700 900 2.900 2.900 3.400 950 2.900 3.900 3.900 1.900 2.900 3.900 2.900 3.900 2.900 3.200 2.250 750 2.300 1.700 2.200 1.900 2.700 1.900 1.950 3.700 690 4.400 2.200 3.750 2.900
Julkaiseminen
Lehti ilmestyy joka torstai. Seuraavaan lehteen ilmoitus on jätettävä edeltävänä sunnuntaina klo 12 mennessä. Ilmoitukset julkaistaan Lappilainen-lehdessä sekä kaikkien palvelussa mukana olevien lehtien ja TV-kanavien internet-palvelussa. Ilmoituksesi näkyy koko Suomessa!
Soita 0700 - 51 30 80, näppäile 8. Kuulet saamasi viestit (myös tekstiviestit) ja voit soittaa kaikille vastaajille. Tekstaa Saamasi viestin alussa on vastaajanro esim. V2. Kirjoita: V2 (väli) vastaustekstisi. Lähetä viesti numeroon 173193.
3
Valiontie 4, Keminmaa puh. 040 3000 280, Automyynti ja huolto ma-pe klo 9-17, la klo 10-14 Työvastaanotto ma-pe klo 9-17, puh. 040 3000 280. Kysy pikahuoltotarjous!
Kalle Toivanen 040 7642 400, Jukka Toivanen 0400 693 846, Ville Toivanen 040 7642 500
Oma ilmoitus: vastaukset
lappilainen. ccdate.net
KOKEILE HETI - TUTUSTU 2 VIIKKOA ILMAISEKSI!
Ostetaan
Pieni okt tai tontti. Hp. okt max. 100000e tai tontti max. 20000e. N. 10km:n säteellä Sodankylästä. P. 0408166287
Mies etsii sinua
Etsin sinua, tyttö, kaveriksi. Oma talo, töissä käyn. Olen 48v. (1028644) Sirosäärinen, luontoa rakastava, hoikka nainen, osaat olla myös ihanasti naisellinen, koroissa tuoksuinesi. Sinua kaipailee 55v mies Roista. (1027125) Etsin yhtä ja ainoaa naista elämääni. Oltais yhdessä yhdessä aina. Onko +20v naista, joka ei katso ikäeroa esteenä? Sinua etsii 36v mies tositark. Voit olla normaali, pyöreä tai hoikka, minulle luonne on tärkein asia naisessa. (1028692) Löytyisikö kaveria Sielun veljet -yhtyeen keikalle Ouluun 10.12.? Olet millainen vaan, niin ota yhteyttä. Lippu järjestyy. (1028691) Olen vapaa, 60v mies maaseudulta, rannikolta. Luonto, liikunta, kotonakin viihtyvä. Etsin vapaata, 50-60v naista. (1028638) Täällä olis savuton, mukava, nuorekas, luotettava mies, 50/177/63. Etsin naista nauttimaan elämästä ja ehkä yhteisistä harrastuksista. (1028574)
Soita 0600 - 41 33 67 (paikallispuhelu), näppäile 2 ja ilmoitusnro ja salakoodi. Tekstaa Kirjoita SULJE (väli) ILMNRO (väli) TUNNUSLUKUSI. Lähetä numeroon 173193 (1,20e/viesti).
4 Oma ilmoitus: sulkeminen
SääStöpankin SijoituS talletuS
2,8 %
VuoDekSi
Ainonkatu 1, 96200 Rovaniemi, puh. 029 041 2740 www.saastopankki.fi/optia
Puhelut: lankapuhelimesta 0,0821 + 0,0147 /min, matkapuhelimesta 0,0821 + 0,1642 /min
jopa
Neuvonta
Joka päivä kello 9-21 0400 - 808 654. Soita tai tekstaa. Tekstiviestit EIVÄT toimi GoMobile-liittymästä. Puhelut nroon 0700-51 30 80 1,21e /min +pvm, tekstiviestit nroon PL 118 OU 173193 1,20e/kpl.
Vapaa nainen. 30v, huumorintaj., rauhallinen ja monipuolisista harrastuksista kiinnostunut, hoikka mies haluaisi löytää kullan nuoresta neidistä. (1028495) Tässä vapaa, huumorintaj., muuten ok, 28v mies. Etsin ja toivoisin löytyvän vapaan, sitoutumiskyk., hoikan, lyhyen, 18-28v neidin kullakseni. Voit olla ulkomaalainen, lievä epileptikko tai heikko koulussa ym. (1028494) Sinä fiksu nainen, olethan kiva ja rehellinen. Sinua kaipailee 46v mies loppuelämäksi tositark. (1028457) Vapaa Vaaka-mies, vm. -61, tarjolla elämänkumppaniksi. T. Sympaattinen Lapin mies. (1028402)
Nainen etsii sinua
Juurikohan löytys yks rehellinen mies. Olen 53v, hoikka, vaalea, työssä käyvä nainen. Etsin miestä kanssani mettään kupeksimaan ja koti-iltoihin. (1028730) Neito, 46v, hakee kivaa, rehellistä, mukavaa, ok-näk. miestä ystäväksi. Olen luotettava, liikunnallinen ja ok-näk., hoikka 2 lapsen äiskä. Nähdään. (1027272) Haen luotettavaa, savutonta, mukavaa miestä, ehkä Lapista, lähinnä ikäistäni. Pidän hiihdosta, pyöräilystä yms. liikunnasta. Olen työelämässä oleva, 59/162 nainen 016-alueelta. (1028709) Etsin turvallista elämänsuhdetta, miestä, joka vähän hemmottelis minua ja ois hyvä minulle. (1028528)
vuodesta 1956
Juttele heti! Soita 0700 51 30 80 näppäile 9 ja ilmoitusnumero
YRITYSILMOITUKSET
Mene osoitteeseen lappilainen. ilmoitukset.com ja klikkaa "Jätä ilmoitus" -painiketta. Ilmoituksen tekeminen on yksinkertaista ja helppoa. Maksu käy vaivattomasti verkkopankissa tai luottokortilla.
Tee oma ilmoituksesi
Esimerkki-ilmoitus
VIEMÄRIEN AUKAISUT
ja putkistojen TV-kuvaukset.
PERHEILMOITUKSET
Onnittele, kiitä, ilmoita uudesta vauvasta, lähetä äitien/isäinpäivän onnittelu.. Voit ladata ilmoitukseesi vaikkapa oman kuvasi. Vain kekseliäisyys on rajana!
Esimerkki-ilmoitus
Helli hieronnalla!
Raskaushieronta
Vyöhyketerapiaa
-myös vauvoille
Jätä ilmoitus
Lappilaiseen
Hieronta Lymfalaitehoito
VIEMÄRIHUOLTO
lappilainen.ilmoitukset.com
Puh. 0207 121 240 www.kilpimaa.com
Jauhinkiventie 6, Rovaniemi puh. 040 592 5883, www.augusta-terapia.net
AUGUSTA,
18
LAPPILAINEN viikko 45/2011 | www.lappilainen.fi
AVAIMET PAREMPAAN ASUMISEEN
KERROSTALOT: Esit. la Esit. pe
Karvontie 1, Muurola, 1h+kk=31,5m2. Mh.5.880 / Vh.24.000 2h+k+p=58,5m2. Mh.7.350 / Vh.41.000 3h+k+p=67,5m2. Mh.6.172 / Vh.45.000 4h+k+p=84,5m2. Mh.5.395/ Vh.54.000 6h+k+s=120m2. Mh.16.000 / Vh.85.000 Edullisia ja tuottoisia huoneistoja Kemijoen tuntumassa, huoneistoista jokinäkymä! Osa huoneistoista vuokrattu, vuokratuotto n. 8-10%. Osta omaksi tai sijoitukoitukseen! / Mölsä
Ainonkatu 4-6 A, Keskusta, Rovaniemi 3h+k+lasit.p=70m2. Keskustan City-käytävän yhteydessä olevassa kerrostalossa 2.kerroksen kulmahuoneistossa, persoonallisella pohjaratkaisulla oleva valoisa 2 makuuhuoneella oleva koti, jossa erillinen vaaleasävyinen keittiö. Tästä muuttovalmis city-asunto keskustan palveluiden välittömässä läheisyydessä. Vh.113.000 /Turunen
Kiertotie 21, 3.kaupunginosa, Rovaniemi 2h+k+s+lasit.p=56m2. Näppärän tilava saunallinen kulma huoneisto, hyvällä / rauhallisella alueella. Huoneistossa todella iso lasitettu parveke. Huoneisto sijaitsee taloyhtiön ensimmäisessä kerroksessa eikä turhia rappusia ole, joten sopii hyvin myös vanhempien ihmisten käyttöön. Heti vapaa! Vh.113.900 Es.la.13.30-14.00 / Niskala
Rovakatu 26, Keskusta, Rovaniemi 5h+k+kph+2*p=110m2. Ydinkeskustan tilava, ylimmän kerroksen kulmahuoneisto. Edullinen vastike, hyvä vuokratuotto. Huoneisto sopii myös toimistokäyttöön. Huoneisto myydään vuokrattuna. Kaikki palvelut lähellä. Soita ja sovi esittely. Mh.146.970 / Vh.166.000 / Mölsä
Laavutie 4, Luosto 2h+k+s=58,5m2. Hyväkuntoinen rivitalon päätyhuoneisto Luostolla. Huoneistossa varaava takka ja autokatospaikka. Soita ja sovi esittely! Mh.93.000 / Mölsä
PARIITALOT: Esit. la
Esit. la
Karjapolku 1, Ranua 5h+k+2*wc=127m2. (+saunaos. jota ei lasketa pinta-alaan) -47 rakennettu, 2000-luvulla peruskorjattu/remontoitu Hirsirunkoinen omakotitalo Ranuan keskustassa omalla 2296m2 tontilla. Putkistot ja vesijohdot vaihdettu, talon ympärille kaivettu salaojitus, ja lämmitysjärjestelmän muutoksen myötä taloon vaihdettu sähköpatterit. Soita ja sovi esittely! Hp.115.000 Ensi.es.pe.17.30-18.00/Niskala
Kolpeneentie 67, Rovaniemi 2h+k+s=60m2 Kolpeneenharjulla alimman kerroksen moderniksi saneerattu saunallinen kaksio taloyhtiön nurmialueen vieressä. Huoneistossa uusi saunaosasto kodinhoitotilalla ja uudella tilavalla avokeittiöllä ja olohuoneessa lämmittävä sisustus takka. Vh.69.900/Turunen
Ounasjoentie 52, Aronrinne, Rovaniemi 2h+k+s+wc=48,5m2. Valoisa kaksio kaikkien keskustan palveluiden lähellä. Kauppakeskus Reontuli n. 1,5 km päässä. Asunnossa siisti sauna, jossa muotolauteet. Iso parveke josta kaunis näkymä pihaan. Toimiva pohjaratkaisu, runsaasti kaappitilaa sekä vaatehuone. Soita ja sovi esittely. Vh. 99.800 Es.la 12.45-13.15 / Niskala
Kairatie 5, 3.kaupunginosa, Rovaniemi 3h+k+lasi.p=65m2. Julkisivuremontoidusta talosta keskustan vierestä läpitalon 2.krs kolmio lasitetulla parvekkeella. Luotettava vuokralainen valmiina. Keskustan palvelut vieressä. Vh.112.500 / Turunen
Vanamokatu 6, Korkalovaara, Rovaniemi 3h+k+lasit.p=78m2. Hissitalon tilava huoneisto, kivalla puistomaisella näkymällä. Huoneistossa tilava lasitettu parveke. Vapautuu sopimuksen mukaan! Mh.72.060 / Vh.74.000 / Mölsä
Esit. la
RIVITALOT: Esit. la
Rekitie 1, Ylikylä, Rovaniemi 4h+k+s+khh+2*wc=110 m2 10/2011 Valmistunut korkeatasoinen, takallinen paritalon huoneisto Ylikylän koulun läheisyydessä. Toteutettu laadukkailla materiaaleilla. Tilava ja toimivalla pohjaratkaisulla, korotettu sisäkatto ja autopaikka. Tule tutustumaan tähän valoisaan ja viihtyisään kokonaisuuteen! Heti vapaa. Mh.100.936 / Vh.219.000 Es.la.14.30-15.00/Mölsä
OMAKOTITALOT:
Kansankatu 4, Keskusta, Rovaniemi 1h+kk+kph+p=30m2. Siistissä kunnossa oleva yksiö aivan ydinkeskustan tuntumassa. Hyvä kohde sijoitus tai vaikka omaan käyttöön. Soita ja sovi esittely! Vh.68.000 / Köngäs Es.la.14.00-14.30/Köngäs
Lapinmuisto 2, Pyhätunturi 3-4h,k,saunaosasto ja autokatos+ varasto/kelkkatalli=96m2. Upea 96m2/107m2 talo Pyhätunturilla. Varustukseen kuuluu mm.poreamme ja varaavatakka leivinuunilla. Keskellä kaikkea, mutta kuitenkin omassa rauhassa. Omalta tontilta suoraan moniin harrastuksiin, mm. patikoimaan, hiihtämään, laskettelemaan ja kelkkailemaan. 3000m2 oma tontti hallinnanjakosopimuksella, osto mahdollisuus. Myydään halutessa irtaimistoineen. Osta omaksi tai vuokrakäyttöön. Hp.280.000 /Turunen
Esit. la
Koskikatu 5, Keskusta, Rovaniemi 3h+k+kp+lasit.p=64m2. Remontoitu city-asunto hissillisessä talossa ydinkeskustassa. Yhtiössä tehty mittavia remontteja. Tutustumisen arvoinen kohde. Vapautuu sopimuksen mukaan. Vh.129.000 / Köngäs
Esit. la
Ainonkatu 4 B, Keskusta, Rovaniemi 3h+k+khh+las.p=70m2. Ydinkeskustassa, hissillisen ja vakavaraisen taloyhtiön ylimmässä kerroksessa sijaitseva kulmahuoneisto. Täysin remontoitu 2010-2011. Edullinen vastike. Erillinen kodinhoitotila koneineen. Sovi esittely! Vh.139.000 /Haste
SOVI KANSSAMME MAKSUTON ARVIOKÄYNTI
Rekitie 1, Ylikylä, Rovaniemi 4h+avok.+khh+saunaos.+wc+v h=93,5m2. 09/2011 valmistunut korkeatasoinen, takallinen päätyhuoneisto Ylikylän koulun läheisyydessä.. Korotettu sisäkatto, varaava takka ja autopaikka. Tule tutustumaan tähän valoisaan ja viihtyisään kokonaisuuteen. Heti vapaa Mh.84.981,95 / Vh.185.000 Es.la.14.30-15.00/Mölsä
Kivikatu 28, Katajaranta, Rovaniemi 3h+avok.+s+terassi=77m2. 2007 valm. upea läpitalon päätyhuoneisto pienkerrostalossa (6 huoneistoa) lähellä keskustaa ja kaikkia palveluja. Erittäin laadukas varustelu! Kaksi tilavaa varastoa, lämmin autohalli- ja ulkopistokepaikka sisältyy hintaan. Vh.219.000 Es.la.14.45-15.15/Köngäs
Kulppilantie 14, Rovaniemi 3-4h+k+s+khh+3*wc+kuisti+pihasa una+oleskelutila=149 m2 Saarenkylästä vuosien varrella remontoitu talo johon on valmistunut laajennus 2007. Korkeat huoneet ja muutenkin mukavasti väljyyttä. Oma tontti jossa pihasauna oleskelutiloineen ja varastoineen. Hp.214.500 Es.la.13.00-13.30/Köngäs
Saarikatu 10, 3.Kaup.osa 4h+k+s=104m2. Omalla tontilla tiiliverhoiltu okt, kaupungin palvelujen läheisyydessä. Varustuksessa mm. 2010 asennettu varaavatakka ja ilmalämpöpumppu. Heti vapaa! Hp.155.000 / Turunen
Vanamokatu 6, Korkalovaara, Rovaniemi 3h+k+lasit.p=78m2. Tyylikäs ja huoliteltu kolmio Korkalovaaran alkupäässä. Huoneisto remontoitu kauttaaltaan. Koulujen ja palvelujen läheisyydessä. Vapautuu sopimuksen mukaan! Mh.87.418,51 / Vh.88.800 / Mölsä
Ruskakuja 4, Korkalovaara, Rovaniemi 1h+kk=34m2. Näppärä ylimmän kerroksen yksiö Korkalovaarassa, kaikkien Hillapolun palveluiden läheisyydessä. Loistava kohde sijoituskäyttöön, myydään vuokrattuna. Vh.46.500 / Niskala
Myllärintie 27, Ounasmetsä, Rovaniemi 3h+k+kh= 65m2. Ounasmetsän alueella valoisa pintaremontoitu rivitalon 2-kerroksinen huoneisto. Huoneistossa oma etelän puoleinen hyvin hoidettu istutuksin oleva laatoitettu terassi. Lähietäisyydellä keskussairaala ja Ounasvaara. Tästä omaksi tehoneliöillä oleva 2 makuuhuoneen rivitalokoti. Vh.89.900 /Turunen
Esit. la
Urheilukatu 4, Keskusta, Rovaniemi 4h+k+p=91m2. Hyvällä maulla remontoitu hissitalon huoneisto. Taloyhtiöön on tehty mittavia remontteja mm. kiinteistön pystyviemärit ja huoneistoviemärit ovat pinnoitettu. Heti vapaa! Vh.163.800 / Köngäs Urheilukatu 4, Keskusta, Rovaniemi 3h+kk=57m2. Nätiksi remontoitu hyvänmallinen kolmio aivan ydinkeskustan tuntumassa. Omaksi kodiksi tai sijoituskäyttöön. Taloyhtiössä tehty mittavia parannuksia ja kylpyhuone remontoitu 4/2011. Mh.108.000 / Köngäs
Esit. la
Lumikkotie 14, Saarenkylä, Rovaniemi 4h+th+k+s+kph/wc+wc=106 m2. Omalla 1008m2 tontilla oleva tiiliverhoiltu, 2-kerroksen okt. Kellarikerroksessa takkahuone, saunaosasto ja runsaasti lämmintä varastotilaa. 4-kertaiset ikkunat, sähkönkulutus n.18000kWh / vuosi. Vapautuu sopimuksen mukaan. Hp.162.000
Aseveliaukea 3, 3.kaupunginosa, Rovaniemi 7h+k+rt+2*wc+4*vh+ khh+saunaos=200m2. Rauhallisella paikalla, aivan keskustan tuntumassa talo isommallekin perheelle. Kaikille omat huoneet ja oleskelutilat. Upeasti uudelleen rakennettu ja laajennettu kokonaisuus. Vapautuu sopimuksen mukaan. Soita ja sovi esittely! Hp.298.700 / Mölsä
Esit. ti
Rovakatu 3, Keskusta 3h+k+s+erill.wc+p= 73m2. Viidennen kerroksen juuri valmistuva, hyvällä pohjaratkaisulla oleva kolmio. Mahdollisuus vuokrata tai ostaa hallipaikka. Mh. 69.000 / Vh. 230.000 Sovi näyttö: 010-7785 107/Haste
Harjukatu 4, Veitikanharju, Rovaniemi 2h+k+kph=48m2. Halutulla alueella Veitikanharjulla hissillisessä talossa sijaitseva kaksio. Mh.83.112,05 / Vh.88.500 Es.la.12.00-12.30 / Niskala
Mäkiranta 10, Mäkiranta, Rovaniemi 4h+k+2*wc+s/kph+p=83,5m2.Halutulla alueella hyväkuntoinen kahden kerroksen huoneisto. Lähellä keskustan palveluita ja hyviä harrastusmahdollisuuksia. Vapautuu sopimuksen mukaan. Mh.139.000 Es.la.13.00-13.30/Mölsä
Kolo-Ojantie 4, Meltaus, Rovaniemi 4h+k+s+th+khh=104m2. Omalla 3376m2 tontilla hyvin pidetty ja huoliteltu tiiliverhoiltu 104m2 omakotitalo. Sopii hyvin lapsiperheelle, päiväkoti ja koulu parinsadan metrin päässä. Soita ja sovi esittely! Hp.115.000 /Niskala
Aittakuja 4, Muurola, Rovaniemi 3-4h+k+th+s=102m2. Täysin remontoitu okt, autotallilla. Omalla 1300m2 tontilla uimarannan ja venepaikan läheisyydessä. Palvelut kävelymatkan päässä. Hp.154.000 Es.ti.17.15-18.00/Turunen
Aukioloajat arkisin 10-18, lauantaisin 10-15, sunnuntaina sopimuksen mukaan
LAPPILAINEN viikko 45/2011 | www.lappilainen.fi
19
Kauppakeskus Rinteenkulma, Koskikatu 25 e 28, Rovaniemi Päivystys puh. 010 7785 105
TONTIT:
VAPAA-AJAN ASUNNOT:
Kiertotie 26, 3.kaup.osa 3h+k+kph+pihasauna=80m2. Kuntotarkastettu okt rauhallisella alueella omalla 1504m2 tontilla. Hp.113.000 / Mölsä
Esit. la
Rinnetie 3, Syväsenvaara, Rovaniemi 6h+avok.+kk+saunaos.+2*wc+p=143m2. 09-10 kauttaaltaan, tyylikkäästi remontoitu, kaksikerroksinen tiiliverhoiltu okt. Omalla n.923m2 tontilla, palvelujen läheisyydessä. Talo joka sopii isommankin perheen - tai sijoituskäyttöön. Talon yhteydessä lämmin autotalli n.20m2 sekä runsaasti varastotilaa. Hp.215.000 Es.la.13.45-14.15/Mölsä
Honkarannantie, Poussu, Kuusamo Soiviojärven Hietaniemen rannalla loma-asunto alueeksi kaavoitettuja määräaloja. Määräalojen koot ja hinnat alkaen n.5000m2/ 15000. Loma-asuntojen rakennuspaikalle saa rakentaa yhden yksikerroksisen loma-asunnon ja sauna- tai talousrakennuksen, joiden yhteenlaskettu kerrosala saa olla enintään 80 kerros/m2. Määräaloille on tie perille, matkaa Kuusamon keskustaan tulee n.36km. Hyvät loivassa rinteessä olevat määräalat, joissa puusto pääasiassa mäntymetsää, kauttaaltaan kovapohjainen hiekkaranta. Soita ja sovi esittely! Hp.15.000 / Mölsä
Kuusamontie, 97625 Vanttauskoski Vanttauksen kylän keskustasta upea rinnetontti jonka lähettyvillä mm. vesija viemäriliittymät. Tontille tieliittymä valmiina. Hp.18.000/ Köngäs
Sotkajärvi, Inari Tupak=17.3m2. Syksyllä 2010 valmistunut, Savon suurista ja sitkeistä kuusista käsinveistetty pyöröhirsimökki sijaitsee omassa rauhassaan idylliseen ja rakentamattomaan Sotkajärveen rajoittuvalla n.2 ha:n tontilla. Talvilämpimäksi eristetty piilopirtti tarjoaa mukavat tilat 2-4 hengelle ja sen suurelta terassilta avautuvat lumoavat näkymät ympäröivään YläLapin luontoon. Terassiin on integroitu kätevä kellari, jonka katto toimii samalla viihtyisänä grillauspaikkana. Kauppaan kuuluvat myös soutuvene airoineen sekä mökin irtaimisto niin sovittaessa. Aidon erämökin tapaan kohde on sähköistämätön, mutta tarvittaessa helppo ja edullinen sähköistää. Mökille johtaa hyväkuntoinen autotie perille saakka. Soita ja sovi esittely!Hp.63.700 /Mölsä
Saarivaarantie, Tanhua, Savukoski tupak.+sauna=30m2. Luonnon keskellä, kalarikkaan Luirojoen rannalla sijaitseva hirsimökki, omalla 1990m2 tontilla. Aurinkopaneeleilla saa sisä-ja ulkovalaistusta. Vieressä loistavat metsästysmahdollisuudet. Vapautuu sopimuksen mukaan! Soita niin käydään tutustumassa kohteeseen! Hp.89.500 / Mölsä
Kantalehdontie 1, Pyhätunturi 2h+k+s+khh+p=73m2. Laadukas, hyvällä sijainnilla, lähellä Pyhätunturin ydinaluetta oleva paritalon huoneisto. Huoneistolla on oma sähköpistoke paikka, tilava autokatos ja varasto. Omalla rinnetontilla, tontilla hallinnanjakosopimus. Hyvin varusteltu kokonaisuus, joka sopii omaan tai sijoituskäyttöön. Hp.195.000/ Mölsä
Ukkoherrantie 22, Ruka, Kuusamo 1h+kk+s+parvi=30m2+7m2. Kiinteistö Oy Rukanpovessa, hyväkuntoinen, remontoitu takallinen huoneisto. Taloyhtiöllä oma rantatontti Salmilammen rannalla, soutuvene, pelastusliivit yms. osakkaiden käytössä. Takkapuutkin tulevat taloyhtiön puolesta. Vh.68.000 /Mölsä
LIIKETILAT:
Töyrästie 12, Korkalovaara, Rovaniemi 4-5h+k+khh+saunaos.=130m2. 1989 valmistunut rinnetalo puistoon rajoittuvalla tontilla. Upea, hoidettu piha jossa autokatos ja varastotilaa. Keittiö ja sauna ovat uusittu. Tutustumisen arvoinen kohde. Hp.249.000 / Turunen
Harriniementie, Kuusamo Soiviojärvenrannalta loma-asuntoalueeksi kaavoitettuja määräaloja. Määräalojen koot ja hinnat alkaen 6500m2/ 1090013000. Määräaloille on tie perille, matkaa Kuusamon keskustaan tulee n.36km. Loivassa rinteessä olevat määräalat, puusto pääasiassa mäntymetsää, kauttaaltaan kovapohjainen hiekkaranta. Hp.10.900-13.000 / Mölsä Vuontispirtintie, Raattama. Myytävänä 3,2870 ha suuruinen tila, jossa 2 kappaletta vapaa-ajanasuntojen rakennuspaikkoja, ranta-asemakaava alueella. Rakennuspaikalle saa rakentaa yksiasuntoisen vapaa-ajanasuntorakennuksen, saunan ja enintään yhden lämmittämättömän talousrakennuksen. Kunkin rakennuspaikan rakennusoikeus on 100 k-m2, josta saunan enimmäiskerrosala on 15 k-m2 ja -kerrosluku yksi. Lämmittämättömiä talousrakennuksia ei lasketa yllä mainittuun rakennuspaikkakohtaiseen enimmäiskerrosalaan. Niiden yhteenlaskettu pinta-ala saa olla enintään 30% lämmitetyn kerrosalan määrästä. Hp.30.000 / Mölsä
Arovaarantie 27, Salla 2h+tupak+viherh.+s=76,2m2. Valoisa ja avara loma-asunto Tuurajärven rannalla omalla 6080m2 tontilla. Aurinkopaneelit ja kesäisin juokseva vesi. Isolta terassilta kaunis järvinäkymä. Erillinen ulkovarasto, johon kätevästi lisää nukkumatilaa. Lämmitys hoituu keittiössä olevalla puuliedellä sekä olohuoneen kaminalla. Vapautuu sopimuksen mukaan. Hp.99.500 / Mölsä
ASUNTOSI MYYNTIILMOITUS VOISI OLLA TÄSSÄ
Ukkoherrantie 15, Keskusta, Rovaniemi Myymälä+saniteetti tilat=117m2. Katutason kulmahuoneisto Rovaniemen keskustassa, jossa aikaisemmin toiminut ravintola, 120 asiakaspaikkaa. Liiketila remontoitu 2008 mm. ilmastointikone ja verkosto uusittu. Liiketilalle kuuluu 2 autopaikkaa (omilla osakkeilla), heti vapaa! Soita ja sovi esittely! Mh.165.734 / Vh.169.000/ Mölsä
Metsätie 6, Levi, Kittilä 3h+k+khh+s+2*wc=73 m2. 2011 valmistunut laadukas ja avara kokonaisuus, isommankin perheen käyttöön. Tilava parvi antaa mukavasti lisätilaa. Pihassa tilava varasto johon mahtuu vaikkapa moottorikelkka. Vapautuu sopimuksen mukaan. Soita ja sovi esittely! Hp.248.000 / Mölsä
Käy tutustumas
sa
Kuusistontie 5, Kanta-Saarenkylä, Rovaniemi 4h+k+khh+saunaosasto=125m2. Putaan läheisyydessä sijaitseva uudehko tiiliverhoiltu ekotalo. Iso lämmin autotalli, omalla 1140m2 puistoon rajoittuvalla tontilla. Vapautuu sopimuksen mukaan. Hp.244.000 / Turunen
sivustoomme, si sieltä saat tietoo ensimmäsenä t myyntiin tuleva kohteemme!
Palojärvi, Rovaniemi 2h+tupak+parvi=30m2. -92 rakennettu Haavikon höylähirsimökki. Omalla 7345m2 rantatontilla, Palojärven etelärannalla. Tontilla hyvä puusto. Mökissä on sähköt, vesi tulee järvestä pumpulla. Tontilla erillinen saunarakennus. Rovaniemeltä 40 km Pellon suuntaan. Hp.69.000 / Mölsä
Sienitie 18, Levi Avok.+3mh+s/kph +2wc=60m2. -04 rakennetun paritalon hyväkuntoinen huoneisto. Kiinteistö omalla n.1308m2 tontilla. Tontilla hallinnanjakosopimus, tontti rajoittuu puistoalueeseen. Moottorikelkkareitit ja hiihtoladut lähellä, Skibussille n. 500m, Levin kaakkoisrinteelle n.1km ja Levin keskukseen n. 8km. Hp.169.300 / Mölsä
Pirkkakatu 2, Keskusta, Rovaniemi Toimitila=171m2. Vh.145.000 Toimistotilat=122m2.Vh.99.000 Myydään myös yhdessä Vh.220.000 2 kpl katutason vierekkäistä liikehuoneistoa, koko talon leveydeltä. Tilassa toimii tällä hetkellä Mannerheimin lastensuojenliiton perhetoimintakeskus 171m2 ja MLL:n Lapin piirin toimisto 122m2. Tiedustelut: Turunen
KOTI ULKOMAILLA -TURKKI
"Koti ulkomailla - Turkki" sarjan huoneistoihin pääset tutustumaan myös toimistollamme. Vaihtoehdoista löytyy, hinnat alk. n. 45.000 / huoneisto.
Kuurakuja 1-3, Pakatti, Kittilä 5h+k+toimistotila+saunaos.+khh +2*wc+p=201m2. Tilava ja viihtyisä, isommankin perheen käyttöön sopiva omakotitalo. Omalla 2407m2 tontilla sijaitsee myös n.60m2 lämmin 2-auton talli jossa myös tilaa moottorikelkalle. Lähes rajattomat kelkkailumahdollisuudet. Vapautuu sopimuksen mukaan. Hp.247.000 / Mölsä Vitsapolku 17, Vuojärvi, Sodankylä 3h+k+takkah.+s+khh=95m2. Sodankylästä n. 40km Rovaniemen suuntaan, idyllisessä Vuojärven kylässä sijaitseva hyväkuntoinen omakotitalo. Hyvät ulkoilu/harraste mahdollisuudet mm. marjastus, kalastus, metsästys, kelkkailu. Hp.69.000 / Mölsä
Lappeantie, Kolari 5000m2 määräaloja, yhteensä 5 kpl:tta Torniojoen parhailta lohipaikoilta. Etäisyys Pellon keskustaan n.33km. Ota yhteyttä ja kysy lisää! Kysy myös mahdollista mökkipakettia, avaimet käteen! Hp.26.000/ Mölsä Nuottatie 3, Muurola Omakotitalo tontti, rakennusoikeutta n. 328 krs./m2. Tontille saa rankentaa yksi kerroksisen omakotitalon. Tontilla myös osuudet yhteisiin alueisiin ja erityisiin etuuksiin. Hp.15.500 / Mölsä Taalonranta 3, Sirkka 439m2 kokoinen kangasmaatontti, jossa rakennusoikeutta 180m2. Tontilla voimassa oleva rakennuslupa. Hyvä sijainti Levin etelärinteen läheisyydessä. Hp.39.500 / Mölsä Saarivaarantie, Tanhua, Savukoski Savukosken kunnassa, Luirojoen varrella sijaitseva ranta-asemakaavassa oleva 2240m2 tontti. Erinomaiset kalastus-ja metsästysmahdollisuudet. Hp.11.500 / Mölsä
Unelmarakka 36, Levi 4h+tupak.+s kph+2xwc+p+terassi +var=90 m2. Levin keskuksesta 3,4 km:n päässä arvostetulla Unelmarakan alueella paritalon puolikas, jossa ei ole säästelty materiaaleista tai varustuksista. Myydään kaikkine kalusteineen. Omalla tontilla ja mahdollisuus ostaa saman talon toinen puolikas, joka samankokoinen, mutta peilikuvana. Hp.400.000 / Haste
Hillapolku 76, Luosto Paritalo, 2x (2h+tupak.+s+parvi=42m2) Kitisen läheisyydessä 1,5 kerroksinen paritalo, mahdollisuus ostaa myös vain toinen huoneisto. Pihalta suoraan luontoon patikoimaan tai kalastamaan ja talvella hiihtämään, kelkkailemaan tai pilkkimään. Molemmille huoneistoille oma ulkovarasto, läpiajettavalla kelkkatallilla. Luoston palveluihin n. 5 km. Hp.159.500 / kokonaisuus Hp.85.000 / huoneisto / Turunen
Tule tutustumaan tarkemmin kohteisiin toimistollemme ja sopimaan mahdollisesta tutustumisreissusta turkkiin! Tai soita Mölsä / 010 778 5100
VÄLITYSPALKKIOMME: Kiinteistöt, huoneistot Minimipalkkio Vuokravälitys
%) 3,9 % (sis. ALV 23%) %) 2300 (sis. ALV 23%) %) 250 (sis. ALV 23%)
Tenojoki, Outakoski, Utsjoki 2mh+tupak+s=56m2. Kodikas hirsimökki Tenojoen varrella. Aurinkopaneelit, käyttöveden saa läheisestä tunturipurosta. Soita niin käydään tutustumassa kohteeseen paikan päällä! Hp.79.000 / Niskala
Jari Mölsä, LKV, LVV 010-778 5100
Anne Turunen 010-778 5104
Kari Köngäs 010-778 5103
Sirpa Haste, LKV 010-778 5107
Päivi Niskala 010-778 5108
Hanna Siikaluoma 010-778 5106
www.kotagalleria.fi
20
LAPPILAINEN viikko 45/2011 | www.lappilainen.fi
STA ISÄ Ä 13.11. MUI
P PHILIPS P PARTAKONE P PT730
-ladattava -vesipestävä
68
Melissa kirkasvalolamppu
WXGA+: 1280x800 / Intel® CoreTM i5 Mobile 540M 2300 MHz / 4096 MB / Intel HD Graphics 3000 / 320 GB (MC700)
MACBOOK PRO 13.3"
SONY BLU-RAY SOITIN BDP-S185
99 85
1120
TAI 10KK MAKSUAiKAA 117/kk
79
KAUPANPÄLLE Microsoft Office Mac Home&Student 2011
arvo
139
CANON POWERSHOT A2200
14,1 megapikseliä 28 mm:n laajakulmainen 4x zoom-objektiivi Teräväpiirtovideot (720p)
Tarjoukset voimassa 10.-12.11.2011 saakka tai niin kauan kuin tuotteita riittää.
SUOMALAISTA PALVELUA!
Osta nyt, maksa tasaerissä!
VALOKULMA
10 kk korotonta maksuaikaa tasaerissä! Avatessasi uuden vuosimaksuttoman TUOHI MasterCard -tililuoton saat ensiostolle 10 kk maksuaikaa tasaerissä. Maksat tasaerä ajalta tilinhoitomaksun 5 euroa/kk. TUOHI MasterCard -tililuoton muusta käytöstä maksat korot ja kulut sopimusehtojen mukaisesti. Todellinen vuosikorko laskettuna 1500 euron käytössä olevalle TUOHI MasterCard -tililuotolle on 21,9 %. Laskennassa on käytetty 3 kk:n euriborkorkoa (04/2011) ja siinä on huomioitu kuukausittainen tilinhoitomaksu. Luoton korko on 3 kk:n euriborkorko + 12 %. Tilinhoitomaksu on 5 euroa. Luottoraja on 100010000 euroa. TUOHI MasterCard on voimassa toistaiseksi. Luotonantaja on Nordea Rahoitus Suomi Oy.
ETELÄKESKUS: Lampelankatu 4 P. 020 756 8620. Avoinna ark. 9.30-18.00, la 10.00-16.00
0207-alkuiset numerot 8,21 snt/puhelu + 6,9 snt/min lankaverkosta tai 14,9 snt/min soittaessasi matkapuhelinverkosta
MUKAVIN TAPA HANKKIA RENKAAT?
RENKAITA TARJOUSHINNOIN!
S KYSY MYÖ JA! O MUITA KOK
Koko 175/65 R 14 185/65 R 15 205/55 R 16
Nokian Nordman 4 340 365 490
GTRadial IcePro 299 340 399
Sis. 4 rengasta, vannetyöt, tasapainoituksen ja allevaihdon.
RENKAIDEN ALLEVAIHDOT
HENKILÖAUTOT 25 PAKETTIAUTOT, MAASTURIT 35
RTAINEN MONINKEOITTAJA! TESTIV
A! I O TTAJ TESTLV12I/2011
T
IA EDULLISSIA! K TARJOU
Hinnat voimassa lokakuu 2011 loppuun. Hinnat voimassa marraskuun 2011 loppuun.
AVOINNA: ma-pe 7.30-17, la 9-14
UUSITTU RENGASHOTELLI PALVELUKSESSASI, TERVETULOA!
www.vianor.f i
Rovaniemi: Alakorkalontie 3, p. 010 401 3800
Matkapuhelimesta soitettaessa 0,0828 e/puh. + 0,1704 e/min (alv. 23 %). Lankapuhelimesta soitettaessa 0,0828 e/puh. + 0,0595 e/min (alv. 23 %).
Member of Nokian Tyres