Ole hyvä ja käytä tulostamiseen lehden omasta valikosta löytyvää tulostuspainiketta.
Yllättikö vanhojen talvirenkaiden kunto? 6kk
älä tingi pidosta hae uudet talvirenkaat Polar renkaasta.
teollisuustie 12 B | 96320 rovaniemi | p. 020 792 0400 | ma-pe klo 8-17 | www.polarrengas.fi
ta maksuaika a
koroton
tutustu myös Polar renkaan puolen vuoden korottomaan maksuaikaan vahinko- ja varkausturvalla!
Maksa ostos kuudessa tasaerässä, kulusi on 4 euron tilinhoitopalkkio/kk
01 5.1.2012
VIIKKO Levikki 52 000 joka torstai!
Maksaja: Keskustan Lapin piiri r.y.
www.lappilainen.fi
20. VuOsIKerta
Koko Suomi on juhlan arvoinen
Tervetuloa koko Lapin yhteiseen vaalijuhlaan Rovaniemelle Lapin Yliopiston Fellman-saliin la 7.1.2012 klo 18, Yliopistonkatu 8. Ohjelmassa puheita, musiikkia ja välitöntä yhdessäoloa, maakunnallisen puheenvuoron pitää Lappset Group Oy:n hallituksen puheenjohtaja Johanna Ikäheimo. Kahvit klo 17.00 alkaen. Asu vapaa. Tervetuloa! Juhlan kesto on noin 7o minuuttia.
Muotoiluhuone Longue avataan yrityksille ja yleisölle viikon kuluttua. Kansa on muotoillut nämä Lappi-mukit. seuraavaksi ihmisten sanat antavat sisältöä ainonkatu 1:n näyteikkunaan. suunnittelija tuija Jerndahl (vas.), tuottaja Julius Oförsagd ja projektipäällikkö Pia Lillberg työstävät Maailman muotoilupääkaupunki 2012 Helsinki rovaniemi pajassa Lapin tavaroiden ja palveluiden kuvaa.
Muki on muotoilua
alpo Merilä Rovaniemen Muotoiluhuoneen, Design Longuen tavoitteena on tuoda näkyville mitä muotoilulla saadaan aikaan. Muotoilu ei ole ylimääräinen kuluerä, vaan menestyksen lisäarvo. Paitsi tavaroita, myös liiketiloja, kokonaisia palveluja, liiketoimintaa, kampanjoita ja tapahtumia. Muotoilla voi ihan kaikkea, värein, äänin, tuoksuin, kertovat projektipäällikkö Pia Lillberg, suunnittelija Tuija Jerndahl ja Julius Oförsagd. Rovaniemellä on yli 300 luovien alojen yritystä. Muotoiluhuoneen tarkoituksena on opettaa käyttämään niitä.
4
Fiskars LUMIKOLA
F-143020
Lunta luvassa! Lumityövälineet K-Raudasta.
Fiskars LUMENTYÖNNIN
muovilapa, alumiini varsi
Fiskars LUMILAPIO
Muovilapa, alumiinivahvisteinen kärki
2890
2890
1690
Lumet katolta!
LUMENPUDOTUSLAITE
Palvelemme ark. 7.00-19.00, la 9.00-16.00, su 12.00-16.00
89
Löydät meidät myös facebookista.
2
LEVIKKI 52 000 JOKA VIIKKO. TORSTAISIN.
LAPPILAINEN viikko 01/2012 | www.lappilainen.fi
utsjoki
inari
enontekiö
viikko 01
muonio
kittilä
sodankylä savukoski
kolari
pelkosenniemi pello rovaniemi kemijärvi
ylitornio tornio keminmaa kemi
5.1.2012
p ä ä K I R J O I T u S | alp o Meri l ä
salla
tervola ranua
simo
posio
www.lappilainen.fi
Kommentoi juttuja netissä
K O L u m N I | unt o M at i nl ompol o
Lappia-talo ei ole Aallon hautakivi
Rovaniemen kaupungin talousarviokäsittely valtuustossa joulukuussa merkitsi sitä, että Teatteri- ja kongressikeskus Lappia-talon remontti ei käytännössä ala tänä vuonna. Varattu kahdeksan miljoonan euron määräraha leikattiin yhteen miljoonaan euroon, joka kuluu uudelleen alusta aloitettuun tarveselvitykseen ja urakkatarjouspyyntöihin. Rahaa remontin aloittamiseen ei tänä vuonna ole. Lisäksi suunnittelussa on palattu alkuruutuun. Kaikki vaihtoehdot ovat uudelleen auki, kuten tarveselvitystä tekevä Alvar Aallon arkkitehtuuriin erikoistunut Jyrki Iso-Aho on todennut. (Lappilainen 48/2011). Vuoden lykkäys aloittamiseen merkitsee, että remontti valmistuu ehkä vuonna 2014. Vuosina 1961, 1968-72, 1973-75 rakennettu ja laajennettu Alvar Aallon luomus on Rovaniemen arvokkaimpia kulttuurihistoriallisia rakennuksia. Mihinkään hutilointiin ei nyt ole varaa eikä syytäkään. Teatteri eläköön väistötiloissa lähivuodet kouluilla ja paikkakunnan suurimmassa teatterisalissa Hotel Santa Clausin tiloissa. Ohjelmistoakin on mahdollisuus suunnitella tätä ainutlaatuista tilaisuutta silmälläpitäen. Teatteri ydinkeskustassa kävelykadun varrella on mahdollisuus, ei selitysten peruste. Tarveselvityksen tekijän ja suunnitelmien toteuttamisesta päättävien tulisi käyttää pakollinen lisäaika harkiten. Samalla on aikaa kysyä, olisiko myös Alvar Aallon monumenttien suojeluun kangistuneiden arkkitehtien syytä palata alkuruutuun. Voisiko Rovaniemellä avata uuden Aalto-arkkitehtuurin suuntauksen kysymällä ensimmäisenä kaupunkina maassamme miten Alvar Aalto suunnittelisi nyt toimivan teatteri- ja kongressikeskuksen? Aalto ei eläessään ollut museomonumenttien rakentaja, vaan suuri funktionalisti, joka yhdisti kauniit muodot, vaaleat pinnat, Louen kalkkikiven - Lapin marmorin ja käytännöllisyyden. Rovaniemi voisi esimerkillään vapauttaa kymmenet Alvar Aallon seuraajien vangiksi kahlitut rakennukset uuteen eloon, toimintaan ja seuraavan sukupolven funtionalismiin.
alpo.merila@lappilainen.fi
sivuraiteiden miehet
MAAMME väestörakenteen muutoksia voidaan tarkastella monista näkökulmista. Ja kun havaintoja tehdään, voidaan niissä havaita syy-seuraussuhteita ja ryhtyä tarvittaessa tarvittaviin toimenpiteisiin. Eräs havaittu ongelma kaatui julkisesti syliimme viime vuoden lopulla. Jos tähän löytyisi ratkaisu niin maamme väestörakenne voisi saada aivan uudet mittasuhteet. ON hAvAIttu, että pienillä paikkakunnilla ei ole juuri ollenkaan vaatekauppoja miehille. Mutta naisille on, vaikka heitä niissä kylissä onkin vähemmän. Nainen voi ostaa tunikan, mekon, korkkarit, topin ja läjän erilaista alusvaatetta ja suorittaa operaation useita kertoja vuodessa. Onko tutkittua tietoa siitä, että naisena oleminen kävisi niin paljon enemmän kamppeitten päälle kuin miehenä? Mies saa kirkolta ostettua vain samanlaisen toppatakin kuin viimeksikin ja jollainen on naapurillakin jo aivan päältä hiutumassa. Ei ole valikoimaa. Onneksi pipoja saa sekä Dolmareina että Partnereina. ILMIö jOhtAA kierteeseen, jonka loppua voi vain arvailla. Naiset uskaltavat matkustaa parempien kamppeitten turvin suuremmille paikkakunnille ja laajentaa edelleen valikoimaa. Ja noilla reissuilla he voivat tavata hienompia ja kumartelevampia miehiä kuin kotonaan. Niillä on bleiserit ja päällystakit ja jopa kaksiväriset nahkakengät omien miesten pilkkisaappaiden ja kiinalaisten maastohousujen sijaan. Kyllä siinä alkaa pikkuhiljaa parisuhteen oireilu ja nainen alkaa kasvaa suhteesta erilleen. jOs syrjäsEuduN mies uskaltautuu kaupunkiin, tulee otettua rohkaisua että voi mennä pukimoon rikkeimessä, harmajassa pusakassa. Vaikka se myytiin aikoinaan "nuorekkaana ja reiluna", on aika siitä pahasti jättänyt. Mutta reilun rohkaisun aiheuttama taloudellinen ja fyysinen tila on este pukimoon pääsylle ja entinenkin asuste repeilee, viimeistään kaupungin hamppien käsittelyssä. KuN tällainen mies saapuu aikanaan kotiin vain toinen saapas jäljellä kuin sadun Tuhkimolla ja olemus on kuin salaman iskemällä variksenpeläkkeellä, ei vaimo laita korvansa taakse parfyymia eikä kullittele. Määrää rapulaisen rantteelle töihin. Täten jatkuu syrjäseutujen miesten luisu sivuraiteelle jos mitään kiireellistä ei tehdä ja hopusti.
A j A n k u v A | alpo Merilä
ranuan eläinpuisto elää vahvasti nousevaa jääkarhuaikaa.
unto.matinlompolo@luukku.com
LAPPILAINEN viikko 01/2012 | www.lappilainen.fi
3
K AT u g A L L u p
saara savusalo, 3.1.2012
Anna risut - ja ruusut presidentti halosen 12 vuoden toiminnasta?
VuOKKO MäntynIeMI Minusta hän on ollut oikein hyvä presidentti. Kuka olisi voinut olla yhtä hyvä? Varsinkin kun Halonen on työläisperäinen, joten hän ymmärtää kaikenlaisia ihmisiä. En tiedä mitä olisi ollut tarpeellista tehdä toisin, olen niin vaatimaton. Jotkut ihmiset ruukaavat analysoida, mitä olisi voinut tehdä toisin, mutta en minä. Minä olen ollut aivan tyytyväinen Haloseen. raMI ruOKaMO Minun mielestäni hyvää Tarja Halosen virkakaudessa oli se, että Suomi sai viimeinkin naispresidentin. Se edistää tasa-arvoa. Suomessa on tosin muutenkin melko hyvällä mallilla tasa-arvoasiat. En ole perehtynyt politiikkaan tarpeeksi hyvin, että osaisin sanoa mitä Halonen olisi voinut tehdä toisin presidentin virassaan. arI HeIsKarI Ruusuja Halonen ansaitsee kyllä, mutta en osaa sanoa mistä hyvästä. Näillä nykyisillä presidentin valtuuksilla ei kauhean paljon hyvää pysty tekemään. En tosin myöskään keksi mitään, mitä hän olisi voinut tehdä toisin toimissaan. En ole vielä päättänyt, ketä äänestäisin tulevissa presidentin vaaleissa. Sopivaa ehdokasta ei meinaa löytyä.
Lukijalta
LuKIJaLta-sivu on avoin kanava kaikille Lappilaisen lukijoille. suoraa puhetta -kirjeessä on oltava kirjoittajan nimi, osoite ja puhelinnumero, vaikka se julkaistaisiin nimimerkillä. tekstin pituus saa olla enintään 1200 merkkiä välilyönteineen. toimituksella on oikeus lyhentää ja käsitellä kirjoituksia. Kirjoita ytimekäs mielipiteesi ja lähetä se osoitteeseen: Lappilainen, Pohjolankatu 2, 96100 rovaniemi tai sähköpostilla osoitteeseen toimitus@lappilainen.fi.
S u O R A A p u h ET TA
T E KSTA R I T
sINä joka pidät oikeana Yle-maksua, niin totta sulla on varaa maksaa muidenki edestä. Ja demokratia, mikä se on? t. Mogulli EIKöhäN jokainen, joka netissä on, maksa sen käytöstä jo nyt. Eli nyt tulee päällekkäismaksu Ylelle t. Direktiivi sIINä olet ihan oikeassa aina. Voi vaihtaa kanavaa, eikä aina ole Yleä. Netistä katsotaan ihan muuta roskaa. t. Äänestäjä OLEN seurannut kepuja, ovat olleet aivan sekaisin. Yksityishenkilöt riitelevät julkisesti. Jatkakaa niin, niin perussuomalaiset nousevat yhä! Kiitos ennakkoon t. Jannu EIPä ole tarvinnut sossun luukulla asioida, kun on työmotivaatio vähän ylempänä! t. Ei virheistä kärsinyt! NIMIMErKILLE Äiti: Kaunista. t. Isä. ON se hyvä että Yle-vero aiheuttaa mölinöitä nyt, kun asia on päätetty. Tulottomiahan ei Suomessa ole, eli kaikki maksavat. Vähävaraisenkin kelanrahoista nousu on jo syöty. t. Moqulli sINuLLE joka puhut pahaa muista ihmisistä takanapäin lopeta jo. Niin sinun ei tarvitse vältellä ja pakoilla kauppareissulla ketään. KAs -asunnot korottaa vuokria ensin älyttömästi. Sitten sieltä vuokralaiset saavat joululahjaksi kirjeen. Siinä on pelottelua ja uhkailua ulosotolla, käräjillä ja häädöillä. Tälläista on Kas -asuntojen vuokralaispoliikka. huh huh Olipa Julkisensanan neuvoston puheenjohtajalla härski kolumni 28.12. radiossa. Pitäisi haastaa oikeuteen kansanosan kiihottamisesta.
ranuako pitäisi liittää rovaniemeen?!
rANuAN valtuuston puheenjohtaja Päiviö Karttunen (kesk) kirjoitti varsin perustellun puheenvuoron (LK 30.12.) siitä, että Ranuaa ei pitäisi liittää Rovaniemeen. KutEN Päiviö toteaa, paikallinen media on liittämässä kuntia yhteen. Tämäkin on totta, sillä ainakaan Rovaniemen valtuustossa ei ole puhuttu kuntaliitoksesta mitään. Rovaniemellä on täysi työ saada aikaisempikin liitos toimimaan. Kuten media aivan hyvin tietää paineet kuntaliitoksiin tulee maan hallitukselta, joka pyrkii kaikin keinoin vähentämään valtion menoja. Jonkunhan täytyy maksaa tulevat Kreikka ja EU:n vakuusrahastolainat, joihin Suomi on sitoutettu. KOKOOMuKsEN johdolla ja vasemmiston myötävaikutuksella katse on kiinnitetty kunnille maksettaviin valtionosuuksiin. Ranuan kunta saa valtionosuutta 4212 euroa asukasta kohti vuodessa ja Rovaniemen kaupunki 1261 euroa.
Ranuan kunnan veroäyri on 19,25 ja Rovaniemen 20.00. Yksinkertainen laskutoimitus Helsingissä tehtynä varmaan todistaa, että Ranuan liittäminen Rovaniemeen korottaisi kuntaveroja ja samalla voitaisiin vähentää valtionosuuksia. Ranuan tapaiset kunnat leikkaantuisivat valtionosuusjärjestelmästä ulos. käyntejä muiden kuntien palvelujen piirissä. Herääkin usein kysymys, että eikö asiakkaan etu olekaan ensisijainen ja palvelujen saatavuus? Missä on kuntien yhteistyö kun puhutaan yksittäisestä kuntalaisesta?! Toinen asia on se, että saavatko ranualaiset päivystyspäivinä Rovaniemellä yhtä hyvää palvelua, kuin kaupunkilaiset ja ohitetaanko heidät jonossa? Myös tällaista puhetta olen kuullut.
rOvANIEMEN valtuutettuna minusta Ranuan kunta on ansainnut korkeat valtionosuudet nuoren ikärakenteen, syrjäisen sijainnin, hyvin hoidettujen palvelujen ja aktiivisen elinkeinopolitiikan ansiosta. Kunnan taloutta on hoidettu hyvin. Samoin Ranua on yritysyhteistyövertailussa maan kärkikuntien joukossa. KEsäMöKKILäIsENä olen joutunut silloin tällöin käymään Ranuan terveyskeskuksessa ja täytyy sanoa, että olen saanut todella hyvän palvelun. Tiedän, että kaupungin hallinnossa ei katsota hyvällä
ENEMMäNKIN voitaisiin häivyttää kuntarajat niin, että asiakas saisi mennä siihen kuntaan, joka on häntä lähinnä. Karttaa katsomalla moni kylissä asuva asukas voisi hankkia palvelut lähempänä olevasta kuntakeskuksesta tai kotipalvelusta. Samoin kunnat voisivat sopia, että vapaa-ajan asukkaat voivat vapaasti käyttää myös sen kunnan palveluja joissa heillä on kesämökki. Hemmo Koskiniemi kaupunginvaltuutettu (ps) rovaniemi
tEKstIvIEstIt NuMErOON
173322
Viestin pitää alkaa LaPPI teKstarI, sen jälkeen välilyönti ja oma viestisi. esimerkkiviesti: LaPPI teKstarI elämä on kivaa. Merkkejä saa olla enintään 160. tekstiviestin hinta on 90 senttiä/viesti. Palvelu toimii yleisimmillä matkapuhelinoperaattoreilla. toimitus valitsee julkaistavat mielipiteet.
Lappilaisen uusi Vuosi singaporessa
hyvää uuttA vuOttA - HaPPy neW year - XIN NIAN KuAL LE - seLaMat taHun Baru - PuthAANdu vAAZthuKKAL
uusI vuOsI Singaporessa sujui arvokkaan rauhallisesti, aivan kuten joulukin. Ei yhtään riehakasta meininkiä osunut silmiini.
Tämähän oli tavallaan tiedossa, koska valtaosa väestöstä viettää ns. kiinalaista uutta vuotta, joka on tänä vuonna tammikuun 23. päivänä. Silloin on kysymyksessä todellinen karnevaalimeininki, jonka me vain voimme aavistaa. Se ei olekaan mikään päivän juttu, vaan juhlintaa kestää pari viikkoa. Meidän pieni kolmen hengen testiryhmä valitsi paikallisen suositteleman "normaalin" uudenvuoden vieton varsin tasokkaassa ulkoilmaravintolassa, jossa toki oli katto sateen varalle. Kun tulimme sovitusti tasan yhdeksältä, meitä jo odotettiin. Tyylikkäisiin paitapuseroihin pukeutuneet nuoret tarjoilijat hoitivat työnsä asiallisesti ja kultivoidusti. Viiden ruokalajin ateria, jokaiselle oma juomansa, meni "käsikirjoituksen" mukaisesti. Mitä tapahtui tässä ravintolassa vuoden vaihtuessa, sitä me emme tiedä, sillä meidän uudenvuoden juhlinta jatkui oman 13 kerroksisen hotellin kattotasanteella. Kaikki hotellin asukkaat olivat tulleet seuraamaan H-hetken upeaa ilotulitusta ja luonnollisesti "omin eväin". Ventovieraat ihJohannes Lampela miset toivottelivat Hyvää Uutta Vuotta toisilleen. Tunnelma oli tosi vapautunut ja rento. kassa Singapore Slingiä nauttimassa. Terveiset Inkerille ja Kaukolle.
sINgAPOrEN kävijä ei kerta kaikkiaan voi ohittaa Raffles hotellia ja sen erikoisuutta Singapore Slingiä. Tämän legendaarisen juoman kehitti Singaporen Raffles hotellin Long baarissa työskennellyt baarimestari Nyiam Tong Boon vuonna 1915. Resepti ei ole salainen, mutta jääköön se nyt kertomatta. Tuli kuitenkin todella nostalginen olo, kun aloin muistella mennyttä. Olin nimittäin melko tasan 20 vuotta sitten ensimmäisen ja ainoan kerran ennen tätä tässä samassa pai-
jOttA tAsAPAINO säilyisi, kävelimme muutaman korttelin päässä oleville ruokamarkkinoille. Tungos oli todella käsin kosketeltava. Ihmiset puikkelehtivat ruokailupöytien välissä vapaata paikkaa etsien. Saimme vihdoin pöydän ja seuraksemme paikkakuntalaisen pariskunnan. Sukeutui mielenkiintoinen keskustelu kielistä ja asuinpaikoista. Pikkuista vaille, etteivät kutsuneet kylään! NäIN olen saanut viettää joulun- ja uudenvuoden
seudun ikimuistoisissa olosuhteissa, trooppisessa ilmanalassa. Tämä aika piti olla tämän seudun kylmintä aikaa. No kävihän se mittari joskus yöllä jopa alle 30 C asteen.
Päätän raporttini tähän täältä Singaporesta. Toivotan oikein hyvää jatkoa alkaneelle vuodelle.
Heikki Lampela Otsikossa olevat toivotukset täällä singaporessa tapahtuvat neljällä kielellä eli englanniksi mandariinikiinaksi, tamiliksi ja malajiksi.
4
LAPPILAINEN viikko 01/2012 | www.lappilainen.fi
LAATUVAIHDOKIT KEMIJÄRVELTÄ!
TOYOTA: Toyota Prius 1.5 HSD Executive 5ov./ AC ................................99tkm Toyota Avensis 1.8 Valvematic Sol 4ov. MultidriveS /AC......23tkm Toyota Avensis 1.6 VVT-i Sol Techical 4ov. / AC .....................117tkm Toyota Avensis 2.0 TD Terra 4ov. ..............................................270tkm Toyota Previa 2.4i 7p. / AC .........................................................295tkm Toyota Corolla 1.6 Dual VVT-i Sol 4ov. / AC ...........................65tkm Toyota Corolla 1.4 D4D Terra Wagon / AC .............................178tkm Toyota Auris 1.4 VVT-i Terra 3ov. / AC (1 omist.) .................34tkm MUUT MERKIT: Citroen Berlingo 1.9D Multispace 5ov. ....................................183tkm Chevrolet Aveo 1.4 LS 4ov. / AC ...............................................29tkm Nissan Primera 1.8 Visia ESP Sport Deck AUT 5ov. / AC ......92tkm Nissan Primera 1.8 Visia ESP Traveller / AC ............................121tkm Nissan Primera 1.8 Comfort HB 5ov.........................................189tkm Nissan Sunny 1.6 SLX 4ov. .........................................................425tkm Opel Zara 1.8 Comfort 5ov. 7hlö / AC ....................................183tkm Opel Astra 1.6 Comfort HB 5ov. / AC (1 omist.) ....................199tkm Opel Corsa 1.4-16 Comfort 3ov. ...............................................71tkm Skoda Octavia 2.0TDI Combi Elegance / AC ...........................132tkm VW Passat 1.9 TDI PwD Trendline 4ov. / AC............................161tkm VW Polo 1.4 Classic 4ov. ............................................................95tkm VW Vento 2.0i CL 4ov..................................................................230tkm PAKETTIAUTOT JA MAASTURIT: Nissan Pick Up 2.5 Di King Cap 4WD (sis.alv.) ........................307tkm Mitsubishi L200 2.5 Dsl 4WD (siisti!!) ....................................398tkm Ford Transit 2.5 Dsl ......................................................................385tkm Toyota RAV4 2.0 D4D 4WD 5ov. / AC.......................................362tkm Toyota RAV4 2.0 D4D 4WD 5ov. / AC.......................................222tkm Toyota Avensis 2.0 D4D Terra Wagon/ AC (pakettiauto!) ....456tkm Toyota Hiace 2.5 D4D 100 4WD lyhyt 5ov. / AC.....................138tkm Toyota Hiace 2.5 D4D 90 pitkä 5ov. .........................................223tkm Toyota Hiace 2.5 D4D 90 pitkä 5ov. .........................................324tkm Toyota Hiace 2.4 Dsl pitkä 4ov. / AC (sis.alv.) .........................299tkm Toyota Hiace 2.4 Dsl Rego Bussi ...............................................726tkm -08 -10 -03 -99 -96 -08 -07 -08 9/-00 -07 -05 -05 9/-00 -89 -04 -02 -02 -06 -07 -01 12/-94 -02 11/-91 -92 -03 -05 -03 -06 -03 -02 -01 -00 21 750 28 900 13 790 5 690 5 890 17 890 13 450 15 980 4 950 9 650 12 650 11 950 5 750 699 8 490 5 790 7 450 17 450 17 950 6 250 1 950 13 500 4 750 3 450 10 850 16 500 4 890 21 950 12 850 9 950 10 890 7 950
Ostamme hyviä vähänajettuja autoja
Myyntihinta 20 000e Käsiraha 4000e = 20% Luoton perustamiskulu 130e Käsittelymaksut 8e/kk Viimeinen erä 20% = 4000e Luottoaika 36 kk Nimelliskorko 3,9% Kk-erä sis. käs.maksun 388,57/kk Korot yht. 1189,92 KSLMLH 21607,92 Tod. vuosikorko 5,42%
Varaosat/huolto 0207 434 492 · Auton vuokraus 0207 434 491
Soitettaessa kiinteän puhelinverkon liittymästä: 8,28 snt/puh. + 7,00 snt/m in. Soitettaessa matkaviestinverkon liittymäs tä 8,28 snt/puh. + 17,00 snt/min.
Automyynti Juha Vihriälä 0400 581 726, Petteri Alatalo 040 736 3561
LAPPILAINEN viikko 01/2012 | www.lappilainen.fi
5
tiot osallistuivat projektiin, kertoo PirkkoVuoti-Vainikka, kvartetin puheenjohtaja. Oli koskettavaa ja surullista nähdä tsunamin pyyhkimät alueet, joissa ei ollut elämää lainkaan. Oli ilo huomata laulumme tuovan toivoa ja lohtua tuhoalueiden lapsille ja opiskelijoillekin, kertovat Pirkko Vuoti-Vainikka ja Satu Tuisku.
santa- projekti Japaniin
riitta Kemppainen-Koivisto Tsunamista kärsinyt Tohokun alue Japanissa on saanut Rovaniemeltä tukea. Belcantokvartetti vieraili joulukuussa tuohoalueiden kylissä ja vei näin laulullaan alueen lapsille, nuorille ja aikuisille iloa ja toivoa. Projektin idean isä on Kanto Gakuin -yliopiston professori Genjiro Ito, joka on myös Suomen ystävä ja vierailee useasti Rovaniemellä. Belcanto-kvartetti, rovaniemeläinen lauluyhtye, kutsuttiin mukaan Santa-projektiin hyväntekeväisyys-kiertueelle, jonka aikana pidettiin kuusi konserttia. Veimme mennessämme muutaman rovaniemeläisen yrityksen ja Rovaniemen kaupungin lahjoittamia lahjoja lapsille. Mukana oli myös Joulupukki, joka jakoi lapsille tonttujen kera lahjoja sekä kanteleensoittaja, muusikko Heikki Mäenpää. Projektin kustannuksista vastasi mm. Suomen suurlähetystö, joka oli isossa roolissa läpi projektin. Myös suomalais-japanilainen kauppakamari FCCJ sekä useat japanilaiset organisaa-
ajassa
9 Paavo Arhinmäki
Ennakkoäänestys kotimaassa: 11.-17. tammikuuta 2012. (keskiviikosta tiistaihin). Tasavallan presidentin vaali (presidentinvaali) sunnuntaina 22.1.2012 klo 9-20. (Toinen kierros 25.-31.1 ja 5.2. 2012.)
Näin presidentti ajattelisi Lapista
Lappilainen kysyi kaikilta Suomen tasavallan presidenttiehdokkailta kolme tärkeää kysymystä: a) Onko Lappi erityisasemassa, jos tulette valituksi Suomen presidentiksi? b) Miten hyödyntäisitte Lappia presidentin virkatehtävien hoidossa? c). Miten uudistaisitte Barentsin ja arktisen alueen yhteistyötä? Näin he vastasivat. Kyysmykset: alpo Merilä ja riitta Kemppainen-Koivisto
Paavo Väyrynen Paavo Lipponen sauli niinistö sari essayah
a)
Presidentin täytyy kantaa tasapuolisesti huolta kaikista Suomen osista, myös harvaan asutuista alueista. Olen ollut poliitikkona ahkera Lapin kävijä ja olisin sitä myös presidenttinä.
b)
4 Paavo väyrynen
5 Paavo Lipponen
6 sauli Niinistö
7 sari Essayah
a)
Kotimaakuntanani Lappi on aina ollut erityisasemassa, kun olen hoitanut yhteiskunnallisia luottamustehtäviäni. Lappilaisena tunnen maakunnan ja sen erikoistarpeet. Presidenttinä voin toimia monin tavoin Lapin hyväksi.
a)
b)
(Kysymys tarkoittanee "hyödyttäisitte") Lappi on Suomen maakunnista kansainvälisin, joten presidentti voi vaikuttaa maakunnan kehitykseen hoitaessaan tärkeintä tehtäväänsä eli hoitaessaan Suomen ulkopolitiikkaa. Kaupallis-taloudellisia suhteita ja lähialueyhteistyötä Venäjän kanssa on kehitettävä. Pohjoismaisella yhteistyöllä on mahdollista edesauttaa yhteyksiä ja vuorovaikutusta Ruotsin ja Norjan suuntaan. Presidenttinä aion vaikuttaa siihen, että Suomen omassakin kehityksessä noudatetaan kestävän kehityksen periaatteita. Aluepolitiikalla on pidettävä huolta siitä, että Lapissa on tulevaisuudessakin elävä maaseutu ja että maakunnan elinvoima vahvistuu.
Lapin tulee olla valtakunnan erityisessä suojeluksessa. Se johtuu luonnonolosuhteista ja muista syistä, kuten arktisen alueen kasvavasta merkityksestä ja saamelaisväestön erityisasemasta. Lapilla on aivan erityinen asema minun elämässäni, sillä olen syntynyt Turtolassa, nykyisessä Pellossa. Olen seurannut tiiviisti Lapin asioita kuten lohen nousua jokiin, kaivostoiminnan ja matkailun kehitystä, Lapin yliopiston toimintaa sekä EUtukineuvotteluja. Presidenttinä jatkaisin samaan tapaan Lapin seurantaa ja tekisin ensimmäisen maakuntamatkani Lappiin.
a)
Kyllä, luonnon olosuhteittensa vuoksi. Lappi on aivan erityinen osa Suomea. Lapin rauha ja luonnon puhtaus yhdistettynä ihmisten ystävällisyyteen on upea kokemus niin meille suomalaisille kuin myös kenelle tahansa maamme rajojen ulkopuolelta vierailulle saapuvalle. Toisaalta Lapin olosuhteet siellä asuville ovat myös äärimmäisen vaativia ja edellyttävät erityistä huolenpitoa.
a)
b) c)
Varmasti hyödyntäisin Lappia ainakin osassa kansainvälisten vieraiden tapaamisia. Lapin taika pitää kokea käymällä paikan päällä. Nyt on laajemminkin herätty huomaamaan, että arktisen alueen merkitys kasvaa tuntuvasti energiavarojen vuoksi. Siitä seuraa laajaa taloudellista toimeliaisuutta, joka on Suomelle suuri mahdollisuus esim. alihankinnan ja liikenteen muodossa. Samalla kun näitä mahdollisuuksia hyödynnetään, on pidettävä myös huoli arktisesta ympäristöstä. Arktisen alueen merkityksen kasvu on parantanut alueen yhteistyötä ja turvallisuutta. Esimerkkinä tästä on Norjan ja Venäjän sopimus rajalinjastaan. Niin talouden keskinäisriippuvuus toimii. Suomella ja suomalaisilla on paljon arktista osaamista ja arktiseen ympäristöön sopivaa teknologiaa. Sille on kasvava kysyntä niin lähialueilla kuin vaikka Kiinassakin. Virallisia organisaatioita tärkeämpää on se, että meillä on tiiviit kumppanuudet muiden arktisten toimijoiden kanssa.
b)
c)
Sekä Barentsin euroarktisen alueen neuvoston että Arktisen neuvoston yhteistyötä on kehitettävä. Suomesta on saatava kunnolliset yhteydet Barentsin alueelle rakentamalla rautatieyhteys Sallan ja Kantalahden kautta Murmanskiin, parantamalla tieyhteyksiä ja tukemalla lentoliikenteen kehittymistä. Arktisiin alueisiin liittyvää tutkimustoimintaa on vahvistettava.
Lappiin on hyvä viedä arvovieraita. Lapin mahdollisuudet on otettava esille erityisesti Venäjän, Ruotsin ja Norjan johdon kanssa. Barentsin meren luonnonvarojen hyödyntäminen, arktisen ympäristön suojeleminen ja tasavertainen yhteistyö ovat tärkeitä asioita, joista pitää keskustella myös USA:n ja Kanadan sekä EU:n johdon kanssa. Merireitin avautuminen Tyynelle merelle tuo kuvaan mukaan Kiinan ja Japanin.
Lapilla on sijaintinsa suhteen erityisasema paitsi Suomen niin myös kansainvälisen politiikan areenalla arktisten alueiden painoarvon koko ajan kasvaessa ja mm. liikennejärjestelmän kehittämisen tarve alueella säilyy vielä pitkään. EU-komission tuoreen ehdotuksen mukaan Suomi on saamassa uuden liikenneyhteyden, Pohjanlahden kiertävän Botnian käytävän, osaksi Euroopan ydinverkkoa. Sen lisäksi Suomen tulisi tavoitella parempia yhteyksiä Pohjois-Suomesta Barentsin merelle ja sen keskuksiin kuten Murmanskiin ja Tromssaan. Henkilö- ja tavaraliikenneyhteydet puuttuvat niin ikään Botnian käytävältä itään Venäjälle sekä pohjoiseen Norjaan. Hanketta on helppo perustella sillä, että Arktisen alueen lisääntyvä liikenne edellyttää uutta infrastruktuuria. Pohjoisten merireittien vapautumisen jäästä voi tulevaisuudessa mullistaa koko maapallon logistiikkavirrat. Suomen tulee huomioida hyvissä ajoin myös pohjoisten merireittien avautuminen tehtäessä Pohjois-Suomen liikennestrategisia päätöksiä.
kyys, jään sulamisen vaikutukset pitkällä tähtäyksellä ja alueen alkuperäiskansojen sekä alueella asuvien oikeudet. Tähän saakka arktisen merialueen ja merenpohjan luonnonvarojen sääntelyyn on riittänyt YK:n merioikeusyleissopimus ja kalakantasopimus. Arktinen neuvosto on puolestaan keskittynyt ympäristö- ja tutkimusyhteistyöhön. Näiden luonnonrikkauksien käyttöönottoon keskittyvien sopimusten rinnalle on kasvanut tarve kehittää alueen kansainvälistä hallinnointia, jossa Suomella voisi olla keskeinen rooli, koska meillä ei ole omia aluevaatimuksia luonnonvarojen hyödyntämiseen ja niinpä soveltuisimme neutraalina toimijana uuden yhteistyöelimen pysyväksi isäntämaaksi, samoin EU:n Arktisen keskuksen sijaintipaikaksi. Viime mainittua asiaa olen yhdessä muiden suomalaismeppien kanssa yrittänyt edistää.
Lappi on Suomelle ainutlaatuinen voimavara. Eri asia on, miten nimenomaan presidentin viran hoitamisessa Lappia voi hyödyntää. Selvää on silti, että Lappi voi tuoda hyvinvointia koko Suomelle, erityisesti nyt voimakkaasti viriävässä kaivostoiminnassa. Samalla on kuitenkin pidettävä huolta siitä, että ympäristöstä pidetään huolta viimeiseen saakka. Merkittävän osan kaivostoiminnan tuloista ja työpakoista pitää myös jäädä Lappiin, eikä valua ulkomaille.
c)
c)
Barentsin neuvoston ja Arktisen neuvoston koordinaatiota on parannettava. Arktisen neuvoston asemaa on vahvistettava suhteessa rannikkovaltioihin. EU:n tulee saada tarkkailijan asema arktisessa neuvostossa. Alkuperäiskansojen asemaa yhteistyössä on vahvistettava ja niiden kulttuuria tuettava.
b) c)
Pyrkisin mahdollisuuksien mukaan tuomaan valtiovieraita tutustumaan Lappiin ja viettäisin siellä varmaan myös lomia. Kilpajuoksu arktisen alueen luonnonvaroista, kalastusalueista ja liikenneväylistä on käynnissä. Arktinen alue tarvitsee kuitenkin kokonaisvaltaista lähestymistapaa, jossa huomioidaan arktisen luonnon äärimmäinen herk-
Arktisen alueen merkitys kasvaa koko ajan, kun alueen maiden poliittinen ja taloudellinen mielenkiinto tällä suunnalla on kasvanut. Onneksi myös Suomessa valtiovalta on herännyt asiaan. Hallitus on sitoutunut edistämään suomalaisen osaamisen hyödyntämistä arktisella alueella. Suomella voi olla rooli alueen luonnonvarojen ekologisesti kestävässä hyödyntämisessä. Myös Venäjän Koillisväylän avautuminen tarjoaa Suomelle mahdollisuuksia logistiikassa Euroopan ja Aasian välillä. Tämä vaatii kuitenkin panostamista Venäjän satamainfrastruktuuriin. Lisäksi Suomen Lapista pitäisi olla toimiva junayhteys Murmanskiin. Hallituksen tavoitteena on myös, että EU:n arktinen keskus saadaan Rovaniemelle. Kaikessa yhteistyössä on kuitenkin varmistettava, että pohjoisten alueiden haavoittuvaisesta ympäristöstä pidetään tarkkaan huolta.
Paavo arhinmäki
Haavisto, soini ja Biaudet eivät vastanneet Lappilaisen esittämiin kysymyksiin yli kahden viikon määräajassa lehden painoon mennessä. Julkaisemme vastaukset, jos ne saapuvat toimitukseen.
6
LAPPILAINEN viikko 01/2012 | www.lappilainen.fi
m i ete lAuse itA
sinun vertaistasi en löydä koko maailmasta.
Pentti harjumaa
Katselen lumisten metsien läpi pujottelurinteiden tukahtuneita latuja, joita talvinen viima pyyhkii mennessään.
Nanni törrö
tietoa terveydeksi
Lappilainen
Ilmoittautuminen kevään kursseille on alkanut. Ilm. voit Internetissä www.rovala.fi tai toimistossa. Kurssimaksu suoritetaan ilm. yhteydessä. Toimisto on avoinna 2.-5.1. ma-to klo 12-15 ja 9.1. lähtien ma-to klo 12-19 ja pe klo 12-16. Kevään kurssit alkavat pääsääntöisesti viikolla 3 ja 4. Syksyllä alkaneet kurssit jatkuvat jo viikolla 2. Luennot: Vähähiilihydraattinen ruokavalio 12.1. Ilm. 9.1. menn. Tarkkaavaisuushäiriöisten elämää 19.1. Ilm. 14.1. menn.
Toimiston puh. 040 487 3010, Rovala 5, 96100 ROVANIEMI Rovalan Setlementti ry.
rOvANIEMEN kansalaisopistossa on heti tammikuun alkupuolella kaksi mielenkiintoista luentoa. Lääkäri Pyry-Pekka Suonsivu tarkastelee D-vitamiinin ja runsasrasvaisen vähähiilihydraattisen ruokavalion eli "karppauksen" vaikutusta mm. ylipainon vähentämisessä ja sitä kautta kansansairauksiemme parantamisessa. Luento on Rovaniemen kansalaisopistolla to 12. tammikuuta klo 18.
tOINEN tammikuun mielenkiintoinen luento liittyy tarkkaavaisuus- ja ylivilkkaushäiriöön. Suomen tunnetuin ADHD luennoitsija Markku Mutanen luennoi opistolla to 19. tammikuuta klo 18 alkaen omaan kokemukseen perustuen aiheesta "Ylivilkas lapsi, lennokas aikuinen. Millaista on kasvaa tarkkaavaisuushäiriöisenä lapsesta aikuiseksi? Miten ADHD diagnosoitu selviää yhteiskunnassa?" MOLEMPIIN luentotilaisuuksiin on ilmoittautuminen sekä luentomaksu.
n i m i päivät
5. 6. 7. 8. 9. 10. 11. 12. tO PE LA su MA tI KE tO Lea ja Leea Harri aku, aukusti ja august titta ja Hilppa Veikko, Veli, Veijo ja Veikka nyyrikki Kari ja Karri toini
N I m E N TA K A N A Mari Mäki
Mari Mäki
sOittAvA lAppi lAi n e n
sarjassa esitellään lappilaisia populaarimuusikoita kautta aikojen. toimittanut Marko niemelä, rovaniemen kaupunginkirjasto Lapin maakuntakirjasto.
Nina satu-sinikka valkama (s.1965) (rovaniemi, Oulu) soittimet: laulu, piano LAuLuNOPEttAjA ja muusikko Nina Valkama on paljasjalkainen rovaniemeläinen ja keskustan alueen kasvatteja. Ninan musikaalisuus tulee äidin suvun puolelta ja ilmeni jo hänen ollessa parin vuoden ikäinen, kun hän oli asetellut kirjapinon lattialle lavaksi ja ottanut töpselin mikrofoniksi. Kotona kuunneltiin paljon radiota ja siitä kotimaista musiikkia. Vanhemmilta siskoilta Nina kuuli myös Suzi Quatroa, Sladea ja Bay City Rollersia ja muuta 70-luvun englanninkielistä hittirokkia. 14-vuOtIAANA Nina aloitti lauluopinnot Lapin yliopistossa Airi Kervisen johdolla. Sivuaineeksi valikoitui pianonsoitto Raili Vilén opettajanaan. Esiintymiskokemusta hän oli kerännyt koulutapahtumissa, joissa hän oli lahjakkaana laulajana vakioesiintyjä; nimenomaan musiikki oli kouluaine, jossa hän pääsi loistamaan. Hän opiskeli laulua ns. ykköskurssiin asti, myöhemmin Oulussa hän saavutti jo vaativan kakkostason. Pianonsoitossa hän suoritti 3/3-perustutkinnon. täytEttyääN seitsemäntoista Nina sai yllättäen kutsun Tommi Lainkarin orkesteriin laulavaksi basistiksi. Hän kierteli orkesterin mukana keikoilla neljän vuoden ajan, mutta ei koskaan oikein viihtynyt bassonvarressa. Keikkaillessa ja laulamista opiskellessa syntyi palava ajatus ryhtyä oopperalaulajaksi. Niinpä Nina haki Oulun konservatorioon, pääsi heittämällä sisään ja muutti kaupunkiin. Suoritettuaan vaativan 2Atutkinnon hän kuitenkin päätti luopua ajatuksesta ryhtyä ooppera-ammattilaiseksi. Sen sijaan opettaminen alkoi kiinnostaa sitäkin enemmän. Opinnot kuitenkin keskeytyivät, kun Nina saavutti tangoprinsessa-tittelin Seinäjoen Tangomarkkinoilla vuonna 1991 lavakeikkaa pukkasi vuosikausiksi eteenpäin. Samoihin aikoihin hän tutustui nykyiseen avomieheensä, Ykä Kiiskiseen, jonka johdolla Nina ryhtyi perehtymään soulin ja rockiin ja muuhun rytmimusiikkiin. Monipuolisen musiikkimaun omaava Nina oli turtunut koko maan kattavaan iskelmäkeikkailuun ja oli valmis tarttumaan uusiin haasteisiin. vuONNA 1997 Nina esiintyi Unto Monosen hyväntekeväisyyskonsertissa, jossa hän tapasi jazzpianisti Vesa Norvannon, joka pyysi Ninaa laulunopettajaksi Rovalan jazzpop-linjalle Rovaniemelle. Nyt takana on mittava ura laulavana laulunopettajana, ja juuri opettamisesta on Ninalle tullut ykkösjuttu, päätyö ja intohimo. Opettajauransa aikana Nina
Mies menestyksen takana
LOPPIAIsEN nimipäiväsankari kokee sielunkumppanuutta kaimojensa Harri Kirvesniemen sekä "Harriksi" kutsutun harjus-kalan kanssa. Olen tuntenut aina sellaista samankaltaisuutta hiihtäjä-Harrin kanssa, innokkaana urheilijana tunnettu Harri Heikkilä kertoo. Myös vertauskuva harjukseen sopii minulle hyvin. Uin liukkaasti kuin kala vedessä. Tosin lapsena kyllä harmitti mennä kalastamaan "Harria". ENtINEN kilpaurheilija valmentaa nykyään muun muassa Lapin Lukon 16-22-vuotiaita junioreita ja toimii urheiluleireillä kouluttajana. Jalat eivät kestä enää juoksua sataa kilometriä viikossa, joten olen keskittynyt valmennukseen ja jättänyt omat urheilut kuntoilun tasolle. Nyt voi lenkillä nauttia luonnosta ja siitä, että muut juoksevat kovempaa. hEIKKILä kokee saavuttaneensa suurimmat saavutuksensa urheilun parissa valmentajana. Mieleenpainuvinta on ollut hetki, jolloin valmennettava ensimmäistä kertaa pokkasi sm-hopeaa ja sai paikan nuorten maaotteluun. Nyttemmin jo melkein kaikilla valmennettavilla on nuorten sm-mitali ja moni on päässyt maaotteluihinkin, hän iloitsee. vANhEMMAt ovat kotoisin Itä-Lapista, mutta perhe asui Harrin syntymän aikaan Etelä-Ruotsissa, Göteborgissa. Nimivalinnan takana olivat käytännölliset syyt. Vanhemmat halusivat nimen, joka taipuisi hyvin myös ruotsalaiseen suuhun. Ruotsissa tosin nimi kääntyi aina Harryksi, vaikka kirjoitusasu onkin suomalaisittain iillä, Heikkilä muistelee. MItEN ajattelit viettää nimipäiväsi? Yleensä syön joulun viimeiset suklaat nimipäiväni kunniaksi. Vanhemmat ja sisko muistavat aina onnitella, vaikken suuremmin nimipäivää juhlikaan. Onhan se mukavaa, että silloin sattuu olemaan myös kansallinen vapaapäivä.
Vaikka nina Valkama rakastaakin opettamista, on itse esiintyminen kuitenkin hänellä verissä.
on kouluttanut suuren määrän lahjakkaita laulajia, joista monet nykyään toimivat ammattimuusikkoina ja itsekin laulunopettajina. Ninalla on nyt kaksi Oulussa toimivaa bändiä: Hot Stuff ja Mustana, jotka molemmat esittävät ammattimaisesta toteutettua cover-ohjelmistoa. Nina ei
parista julkaistusta soolosinglestä huolimatta haaveile varsinaisesta soolourasta, vaan hänelle riittää esiintyminen kahden hyvän bändin laulajana. Vaikka hän opettamista rakastaakin, on hänelle itse esiintyminen kuitenkin verissä.
Kirjoitussarja on osa rovaniemen kaupunginkirjasto Lapin maakuntakirjaston ja Lapin taidetoimikunnan Populappitietokantaprojektia. Lappilaisia populaarimusiikin toimijoita pyydetään ottamaan yhteyttä erikoiskirjastonhoitaja Marko niemelään: 016 322 8565 marko.niemela@rovaniemi.fi, Facebook: www.facebook.com/rovaniemenmusiikkikirjasto
LAPPILAINEN viikko 01/2012 | www.lappilainen.fi
7
MUKAVIN TAPA HUOLTAA AUTO? UUTTA VIANORILTA!
LUMILINKO AL-KO 620E
- 4.2 kW - Työleveys 62cm - Sähköstartti omalla akulla - 5 vaidetta eteen, 2 taakse - Työvalo - Saksalaista laatua - Takuu 3 vuotta Hoidamme myös huollot, korjaukset ja takuut.
899
+toimituskulut 50
luo
uusien nnonk
JOULU KUUSIEN KERÄYS
keräys
MAKSUTTOMAT KERÄYSPISTEET · Länsikankaan ekopiste,
· Korkalovaaran ekopiste, Vaaranlammentien -
Hillerintien - Korkalovaarantien risteys Kiveliöntien risteys
AUTON VUOSIHUOLTO SIS.
moottoriöljyt vaihtoineen, pakokaasutestin ja 40 kohtaisen tarkastus- ja säätöohjelman. Kysy lisää!
· Arorinteen ekopiste, Kairatien -
129 129
RTAINEN MONINKEOITTAJA! TESTIV
MUISTA MYÖS MUUT AUTOHUOLTOPALVELUMME!
www.vianor.f i
· Rakkatien - Revontulentien risteys · Pirttitien - Piisivalkeantien risteys · Evakkotien - Konkelotien risteys · Santamäentiellä, Ruokolammen kohdalla · Imarin ekopiste · Koivikkotien ekopiste · Heinäkivi · Ravintola Oktetti · Kuukkelintiellä, sähköaseman pihassa · Suopunki - Matkajängäntien risteys · Saarenkylän paloasema · Pöykkölän ekopiste, Muonakuja 1 · Ounasrinne, Linnuntien P-alue · Muurolan ekopiste · Kauppatorin ekopiste · Nivavaarantie, Napapiirin ylä-asteen kenttä · Vennivaaran ekopiste, Vennivaarantien varressa · Eteläranta - Rantavitikantien risteys, joen puoli · Paavalniemen ekopiste
Aronrinteentien risteys
Napapiirin Residuum kerää joulun jälkeen tarpeettomaksi käyneet luonnonjoulukuuset veloituksetta hyötykäyttöön luettelon mukaisista keräyspisteistä. Kuuset tulee toimittaa pisteelle 10.1.2012 klo 7.00 mennessä. Pisteen tunnistat keräyksestä kertovasta kyltistä, jonka viereen kuuset tulee jättää. Rovaniemen, Ranuan ja Pellon jäteasemille kuusen voi viedä maksutta. Jätehuoltoyritykset tarjoavat Rovaniemellä ja Ranualla maksullista kuusien keräyspalvelua kerros- ja rivitalokiinteistöiltä. Kuuset on kerättävä yhteen keräyspaikkaan 10.1.2011 klo 7.00 mennessä. Määräaikaan mennessä keräykseen toimitetuista kuusista yritykset voivat periä kuljetusmaksua 7 /kpl. Määräajan ulkopuolelle jäävistä kuusista on oikeus periä 15 /kpl. Hinnat sis. alv. 23%.
0 puh. 0800 120 23 9-15 arkisin klo
www.residuum.fi
JÄTENEUVONTA
Rovaniemi: Alakorkalontie 3, p. 010 401 3800
Matkapuhelimesta soitettaessa 0,0828 e/puh. + 0,1704 e/min (alv. 23 %). Lankapuhelimesta soitettaessa 0,0828 e/puh. + 0,0595 e/min (alv. 23 %).
Member of Nokian Tyres
NAPAPIIRIN RESIDUUM OY
Betonitie 3, 96320 Rovaniemi, Asiakaspalvelu, puh: 0207 120 230
Alakerran ale!
y yymälän Rovaniemen m ikki vähintään alakerrasta ka
-50%
normaalihinno
Tammiale!
ista:
Tango XL kulmadivaani
· paljon hyviä kankaita ja eri värejä · leveys 261 cm, syvyys 106/160 cm
Veken Kaluste tyhjentää nyt Rovaniemen suurmyymälän alakertaa ronskilla otteella. Alensimme uuden vuoden kunniaksi kaikki alakerran tuotteet vähintään -50% normaalihinnoista. Kannattaa pitää kiirettä, sillä nämä tarjoukset kiinnostavat muitakin!
sohvia 20 kpl, TV-tasoja 20 kpl, vitriinejä 10 kpl, lepotuoleja 25 kpl, ruokailuryhmiä 5 kpl, sohvapöytiä 10 kpl, valaisimia 100 kpl, tyynyjä 100 kpl, liinoja 500 kpl
KIRSTEN mekanismituoli
· kestävällä eco nahalla · tuoli keinuu, pyörii, nouseva jalkarahi ja säädettävä makuuasento · värit: musta, ruskea ja beige
LOKKI valaisin · kotimainen · Design by Yki Nummi
299, WIIVI lepotuoli
· 4 eri väriä · kotimainen, laadukas nahkakalusto · saatavana myös muilla väreillä
ovh.1750-
ovh.550,
Alk.
Metz-kankaalla (harmaa ja musta)
649, -
ovh.1190,
Dream ja Akron -kankaalla 749, -
279, (ovh.389,-)
UNIVERSAL petauspatja
ovh.78,
70 cm
249, 50 cm
ovh.338,
CLAUDIA sohvakalusto 3+2 istuttavat
· kotimainen, irrotettava pestävä päällinen
METSO runkosänky · laadukas ja tukeva, tiheä pussijousitus · sis. jalat, runkosänky ja paksun petarin
90*200 349, (465,-) 120*200 399, (605,-) 140*200 495, (715,-) 160*200 590, (860,-) -
179, 1190, M a k s a jo u s t a v a s t i !
O st a
ovh.249,
nahka/kn musta ja ruskea
39, -
160*200 cm
Lisäerä
295, 80*200 cm
ovh.430,-
Tutustu valikoimaamme verkkokaupassa
ny t, saat 6 30 kk korotonta maksuaikaa.
www.vekenkaluste.fi 24h!
Meiltä myös Laulumaa -kalusteet!
Kuljetukset ympäri Suomen joustavasti! Joustavat maksuehdot.
6 ja 10kk maksuaikasopimuksissa vain 4e/kk tilinhoitopalkkio. 12, 24 ja 30kk sopimuksissa 30e avausmaksu ja 4e/kk tilinhoitomaksu.
Vapaudentie 5, Rovaniemi · puh. 020 778 0400 · MaPe 1018, La 1015
8
LAPPILAINEN viikko 01/2012 | www.lappilainen.fi
HUIPPULAITTEET TALVEEN:
Widetrak LX
Monipuolinen työjuhta, joka taipuu monenlaiseen käyttöön: hyötyajoon, ammattikäyttöön ja varmatoimiseksi yleiskelkaksi. Sähköstartti ja -pakki vakiovarusteina.
7990 + toim. kulut
250
Apex M800 SP 153"
Pitkätelainen umpisen kulkija. Markkinoiden tehokkain 800cc moottori!
12990 + toim. kulut
250
Mallisto alk.
Tehokas ja urheilullinen puolipitkä kelkka, jossa hiljainen, pienikulutuksinen ja -päästöinen 4-tahtimoottori.
15500 + toim. kulut
250
Mallisto alk.
600 RMK 155"
Syvän lumen spesialisti! Tehokas 155 hv:n suoraruiskumoottori, telamatto 38x394x6,1 cm. Sähköpakki vakiona.
12490 + toim. kulut
250
RS Venture M1100 SP 153"
Pitkätelainen vuoristokelkka hiljaisella ja hajuttomalla 4-tahtimoottorilla.
12990 + toim. kulut
250
Mallisto alk.
Vahva touringkelkka hiljaisella ja taloudellisella 4-tahtimoottorilla. Runsaasti tavaratilaa, säädettävä selkänoja ja lämmitettävät matkustajan kahvat.
12990 + toim. kulut
250
Mallisto alk.
TULE TUTUSTUMAAN VALIKOIMAAMME!
Konemyyjät: Markku 040 511 5323 Kalervo 0400 784 331 Tuomas 044 722 1893 Jari 044 512 2774
800 RMK 155"
ENÄÄ 1 KPL JÄLJELLÄ!
14490 + toim. kulut
250
Nytro
Tehokas 4-tahtimoottorilla varustettu kelkka urheilulliseen ajoon niin reitille kuin umpiseenkin!
12990 + toim. kulut
250
Mallisto alk.
Kysy myös vaihtotarjousta!
Venture Lite
Mukava retkikelkka, jolla kuljetat helposti myös suurempia kuormia. Tukevat astinlaudat, leveä penkki ja lämmitettävät kahvat matkustajalle.
10990
+ toim. kulut 250
Venture Multipurpose
Todellinen monitoimikelkka työhön ja vapaa-aikaan! Taloudellinen ja tehokas 4-tahtimoottori. Sähköstartti ja -pakki vakiona.
9990 + toim. kulut
250
VK 540 III
Perinteikäs työjuhta! Tehokas ilmajäähdytteinen 2-tahtimoottori, toimiva ja luotettava tekniikka. Sähköstartti ja -pakki vakiona.
8550
+ toim. kulut 250
Keskusväylä 7, Rovaniemi · p. 016 366 291 · Avoinna mape 917, la 1014 Konemyyjät: 040 511 5323 · 0400 784 331 · 040 357 4191 Varaosamyyjät: 044 722 1893 · 044 512 2774 040 351 3612 · 0400 867 874 Varusteet: 044 758 9908 Töiden vastaanotto: 040 351 3612
LAPPILAINEN viikko 01/2012 | www.lappilainen.fi
9
Snow Thrower LUMILINKO
6,5hp 4-tahti. Lumipyörät. Työvalo Vaihteet: 5 eteen, 2 taakse.
VAIN ROVANIEMEN TEXISSÄ!
KAIKKI PUKEUTUMISTEKSTIILIT
TOIMITUSMYYNTINÄ!
Hyundai KATTOKOLA
Teleskooppivarsi 1,94 - 6,4 m. Vahvistettu lapa 63 x 15 cm
-50%
Ei koske sukkia, käsineitä, huiveja eikä päähineitä
Fiskars LUMIKOLA 72 cm
795 35 2
Roco LUMENTYÖNNIN
35
95
/kpl
00
/kpl
Sisko ja Veli KYLPYPYYHE 100x150cm
Havi LÄMPÖKYNTTILÄ 50 kpl/pkt
Fairy ASTIANPESUAINE 650-750 ml
19 5
95
/kpl
7
95
/kpl
2 KPL
95
/pkt
3,33-3,85/L
00
Noble House Polar ISO ÖLJYKYNTTILÄ KORISTE6-PACK TYYNY 45 x 45 cm 3 väriä
Paloaika 72-96h
Fairy Platinum KONETISKITABLETIT 24 tabl./pss
NUKKUMAPEITTO II-laatu
150 x 210 cm Eri kuoseja
6
95
/kpl
Hyvä valikoima torkkupeittoja ja koristetyynyjä!
5
95
/pkt
0,14/tabl.
10 7
3 PSS
00
Esim. Kotikulta FLEECEHUOPA
DIGITAALINEN LÄMPÖMITTARI
LOLA AUTON LUMIHARJA VAHAKANGAS JA Puuvarsi 80cm KERNILIINA Jäärapa
7
50
/kpl
2
/kpl
ALK
95
/kpl
1200W 2 lämpötehoa
95
/kpl
Clatronic MATKAHIUSTENKUIVAIN
ROVANIEMI AVOINNA ma-pe 10-18, la 9-15, su sulj.
9
95
/m
2
95
7
50
/kpl
10
LAPPILAINEN viikko 01/2012 | www.lappilainen.fi
MenOt-palstalle kootaan lehden jakelualueen kiinnostavia tapahtumia. Voit lähettää menovinkin toimitukselle osoitteeseen: Lappilainen, Pohjolankatu 2, 96100 rovaniemi tai sähköpostilla osoitteeseen toimitus@lappilainen.fi.
Menot
PrEsIdENttIvAALIt 2012
Presidenttivaaliehdokas Paavo Väyrysen vaalijuhla Lapin yliopistolla Fellman-salissa la 7.1.klo 18.00. Presidentinvaalien ennakkoäänestys toimitetaan kotimaassa 11.-17.1. Vaalipäivä on sunnuntai 22.1. Mahdollinen toinen vaalipäivä on sunnuntai 5.2.2012, johon ennakkoäänestys kotimaassa pidetään 25.-31.1. 2012.
suOm i-visA
KUKA VEIKKAA OIKEIN?
1. Vaskojoki laskee 1) Paatariin X) Inarijärveen 2) Muddusjärveen? 2. Iglukylä löytyy 1) Äkäslompolosta X) Kakslauttasesta 2) Hetasta? 3. Lapin nimikkolintu on 1) riekko X) kuukkeli 2) sinirinta? 4. Ranuan jääkarhuvauva painoi syntyessään 1) noin puoli kiloa X) noin kilon 2) noin kaksi kiloa? 5. Kaikista tähtimäisistä taivaankappaleista kirkkain on 1) Venus X) Sirius 2) Jupiter? 6. Ainoana OH:laisena Keski-Euroopan mäkiviikon on voittanut 1) Tauno Käyhkö X) Jouko Törmänen 2) Kari Ylianttila? 7. Teoksen Kätilö on kirjoittanut 1) Katja Kettu X) Laila Hirvisaari 2) Leena Lehtolainen? 8. Ranstakka tarkoittaa pohjoisessa 1) hakaneulaa X) hiilihankoa 2) pöytäliinaa? 9. Lapin uusi poliisiporo on 1) Eetu X) Akseli 2) Artturi?
1
2 3 4
rANuA
9.1.2012 Ice skating tour Jäähallissa, päivällä luokat 4 - 8 ja illalla klo 18 - 20 kaikille avoin luisteluilta. 10.1. ranuan eläintarhan hinnat: lapset 4-14-v. 13/15,50/Perhelippu 53,00.
vatory Cultural Village-ohjelman osahanke, jota rakennetaan parhaillaan Levi summit-kongressikeskuksen yhteyteen. samiland sisänäyttelytilat ovat 500 neliöä ja ulkonäyttelyalue 10 000 neliöä. ruka and Pyhä ski resorts järjestää K2 Free'kend - vapaalaskijoiden viikonlopun Pyhällä 15. maaliskuuta klo 9:30. sajos saamelaiskulttuuria neljän postimerkin pienoisarkki Ilmestyy 23. tammikuuta. ykkösluokan tarrapostimerkin pienoisarkin on suunnitellut inarilainen taiteilija Merja aletta ranttila. Lähetä sajos-postimerkin ensipäivänkuori 23.1.2012. ensikuoren lanseerauksen päätilaisuus Helsingissä Pääpostissa. tilaisuudessa on mukana myös taiteilija Merja aletta ranttila. yrittäjien aamukahvit alkavat 10.1. mennessä ilmoittautuneille Muotoiluhuoneen avajaisilla tammikuun 12. päivä klo 8.30 ainonkatu 1:ssä. tilaisuudessa kuullaan World Design Capital 2012 Helsinki rovaniemi hankkeen kuulumiset. 24h designkisa etenee, kehitettävänä kaupunkikeskusta, johon osallistujien haku käynnissä! yritykset pääsevät osallistumaan näyttävästi rovaniemi Design Week tapahtumaan Lappia -talon muuttuessa 10 päivän ajaksi muotoilukeskukseksi. rovaniemen Muotoiluhuone Longue on 12. tammikuuta alkaen avoinna yleisölle klo 12-18. rovaniemen kaupunki osallistuu World Design Capital Helsinki 2012 -vuoteen tuoden siihen arktisen muotoilun näkökulman, jossa yhdistyvät arktisten olosuhteiden vaatimukset, alan huippututkimus ja koulutus, luovien alojen yritysten osaaminen sekä pohjoinen kulttuuri.
Oulun teatterifestivaalin teatterifestivaalin liput ovat myynnissä ja ne viedään käsistä! Oleppa kärppänä ja tilaa omasi. rovaniemen miekkailijoiden Levin kisan ilmoittautuminen onnistuu joko tekstiviestillä tai sähköpostilla viimeistään ke 18.1. Helmikuun loppuun asti on aikaa tarjoutua Kemijärven 4H-yhdistys ry:n vaihtarille isäntäperheeksi. nuorikulttuuri sounds 2012 aluetapahtuma rovaniemellä 24.2. Ilmoittautuminen rovaniemen aluetapahtumaan 10.2. mennessä. rovaniemen musiikkikirjaston henkilökunnan vuoden top-levyt 2011 ovat tässä: Marko: Batiashvili, Lisa: echoes Of time, Jouni: Children Of Bodom: relentless reckless forever, taru: annamaret ensemble: Bealljecinat ja Jake: Freeman: 4. Vesku Loiri ja samuli edelmann näyttelevät isää ja poikaa Mika Kaurismäen elokuvassa tie pohjoiseen. elokuva saa ensi-iltansa 24.8. Korundissa kuunnellaan tuija-Hautala Hirviojan luento taistelevista metsoista Korundiin 10.1. klo 18. snow-how Lapista: Pohjois-amerikan ensimmäinen lumikylä snow Village Canada avataan Montrealiin 18.1. Britti-tosi-tv:n rikkaat tähdet viettivät päätösjaksoissa joulua trendikkäässä Lapissa. Kaksi Britannian supersuosittua tv-sarjaa kävi joulun alla hakemassa tunnelmaa Lapista. Molempia autteli Finnish Lapland Film Commission. Hanki kalastuslupa valtion vesille. Kalastusluvan voi hankkia viidellä eri tavalla.
sOdANKyLä
tEAttErI
to 12.1. klo 18, ke 18.1., pe 20.1. ja la 21.1. klo 19 toivon operetti, rovaniemen teatterin Jente-näyttämö (Maakuntakatu 6-8). Ke 18.1. to 19.1., pe 20.1. ja la 21.1. klo 19 Koira tahtoo taivaalle, Wiljami.
4.1. asti Lapinsuussa alvin ja pikku oravat koko perheen elokuva ja sherlock Holmes: a Game of shadows -elokuva. 12.1.2012 klo 18 Laajakaistaa Kyliin - hankkeen tiedotus- ja keskustelutilaisuus Kelujärvellä ja Vuotsossa 19.1.
KIttILä
3.1. ja 10.1. kirpputori seurakunnan alakerrassa. Kittilän kunnankirjastossa Vasan kevät Inkeri Westin valokuvanäyttely 2.-31.1.
NäyttELyt
arktinen keskus arktinen musta kulta -näyttely kertoo, miten ja missä öljyä käytetään, mitä öljyvarantojen hyödyntäminen tarkoittaa pohjoisen asukkaille sekä kuinka kauan öljyä nykyvauhdilla riittää. Maailman tiedossa olevista öljyvarannoista arviolta 13 prosenttia on arktisilla alueilla. nousevien öljyhintojen ja ohenevan arktisen merijään seurauksena paineet näiden öljyvarantojen hyödyntämiselle ovat suuret. näyttely arktikumissa 6.5.2012 asti. Varjo Galleria. ari Liimataisen maalauksia. Kaamoksen varjoa pääsee katselemaan Hämäriä kuvia hämärästä maailmasta- näyttelyssä Varjo-Galleriassa 6.-22.1.2012. ari Liimatainen tuo esille mielenkiintoiset kynäruiskumaalaukset nyt toista kertaa. avajaiset pe klo 18 alkaen os. rovakatu 40. auki ma-pe 10-17, la-su 12-16, vapaa pääsy. Galleria napa Henni Kittin "Piirustuksia" 18.1.2012. asti. Korkalo projects. studio-demo-tilan avajaiset loppiaisena 6.1.2012 klo 18.00. avoinna lauantaisin klo 11-15 os. Harrikatu, rovaniemi. Käynti tuhattorin vierestä. tiedekeskus Pilke. avoinna ma-pe klo 9 - 18, la-su klo 10 - 18. aina 6.1.2012 asti. asiakaspalvelu ja Pilke-myymälä avautuvat arkisin klo 8. Kauppakeskus revontuli. POMPPuLa (kolme pomppulinnaa, yksi pallomeri) on avoinna joka päivä klo 12-18 aina 7.1.2012 saakka. Pomppula on tarkoitettu alle 10-vuotiaille, sisäänpääsymaksu on yksi euro ja sillä saa pomppia niin kauan kuin jaksaa. Kiertoajelut hevosreellä joka päivä 10.1.2012 asti klo 16-20. Lähtöpaikka: Hotel santa Clausin edestä non stopina. Hinnat: 5/3.
LAPPI FAcEbOOKIssA
saariselän Pyhän Paavalin kappelissa tänään torstaina 5.1. klo 19 toivevirsien ilta. Loppiaisviikolla to 5.1. Kittilän kunnankirjasto suljetaan jo klo 16, pe 6.1 kirjasto kiinni. Leville haetaan hiihtopummia, jolle tarjotaan majoitus ja ruoka. Vastapainoksi hiihtopummi tekee Golevi.fi alla toimiville palvelujen tarjoajille flyerien jakoa yms. muuta asikashankintaa. työpaikka järjestö- ja yritysosaajalle rovaniemen Kehityksessä. Lunta ylläksellä 55 mm. euroopan unionin ainoan alkuperäiskansan, saamelaisten, historiaa ja nykypäivää esittelevä samiland on avattu Levillä. samiland on maailmanlaajuisen unesco Obser-
verkossa!
10. Nelma on 1) hedelmä X) siikakala 2) liljakasvi?
www.lappilainen.fi
on luettavissa joka torstaiaamu ilmaiseksi netissä.
Olemme ainoana sanomalehtenä Pohjois-Suomesta mukana lehtiluukku.fi palvelussa. Lappilainen on siellä luetuin sanomalehti. Sen kautta Lappilaisen voi lukea myös kännykällä sekä iPad, iPhone ja iPodTouch laitteilla.
Luet myö s iPad iPhone ja iPodTo , -laitteilla uch !
Lappilainen facebookissa
facebook.com/Lappilainen.fi
KEMIjärvI
12.1. asti Kemijärven kulttuurikeskuksessa roads to ruija - tiet ruijhaan näyttely avoinna ma - pe klo 8.00-16.00, sekä ilta- ja viikonlopputilaisuuksien aikana. suomutunturi 7.1.2012 suomun rinteissä pujottelukilpailu Pohjois-suomen alppi ry:n järjestämänä. Pyhä-Luosto revontulikappeli avoinna päivittäin klo 7-22. Pyhätunturin luontokeskus avoinna ma-pe klo 9-16. Poropuisto Koparan poronpolku ma-pe klo 1115. Liput 5/hlö
Taloja/mökkejä matkalla kotiin!
Suomen ainoa valmistalotehdas, Teijo-Talot.
· · · · · · · talot autotallit mökit hallit koulut päiväkodit yms. Myynti: Lappi/Oulu Oiva Niemelä, Puh. 0400 215 185 www.teijotalot.fi
Vastaukset: 1. 1) 2.X) 3. 2) 4. 1) 5. 1) 6. 2) 1978 7. 1) 8. X) 9. 2) 10. X)
Lappilainen näköislehti
LAPPILAINEN viikko 01/2012 | www.lappilainen.fi
11
UUSIA LAPPILAISIA
Osta, myy, vaihda, vuokraa, lahjoita - Kauppa käy ilmoitustaululla
Ilmoituksen jättö
Soita 0600 - 41 33 67 (pvm). Toimi ohjeiden mukaan. Ilmoituksen hinta 5 Kirjoita Rivi5 (väli) ROI (väli) ilmoitustekstisi. Mainitse viestissä myytkö/ ostatko/ vaihdatko/ vuokraatko/ lahjoitatko, tuote, lyhyt kuvaus ja hinta. Max. 160 merkkiä Rivi5 ROI Myydään Toyota Corolla XSi -98 Sedan siisti. Hp. 2300e
Esimerkki
Missä maleksii mies, tumma ja tulinen, ok-näk., aidoilla tunteilla täytetty? Ikä 5357v. Minä 55v nainen, tyylikäs tyty, tunteikas. Sinunko? (1034447) Nainen ja yh-äiti, 34/171/XL, etsii elämänkumppania 30-43v miehestä 08-alueelta. Löydänköhän sinua koskaan? (1034364) Löytyykö vielä rehellistä, uskollista, vapaata, n. 60-75v miestä? Olen 71/170/70, vapaa, rehellinen tytönheitukka, harrastukset tanssi, ulkoilu, pilkkiminen ym. (1034304) Olen vapaa, 55v, tumma, huumorintaj., sopusuht. nainen. Löytyisikö omaa kultaa 016-alueelta elämänpolkuja tallaamaan? Jos olet omillasi toimeentuleva, liikunn., tanssitait., ota rohkeasti yhteyttä, et pety. Jatketaanko yhdessä? (1034232) Tämä on sinulle mies, 40 tai yli, mutta järki päässä. Pidät liikkumisesta tai viihdyt kotona, alkoholi ei ongelma. Haluan suhteen, joka toimii, rehellisen, uskollisen, en koiraa. Olen pirteä, terve nainen, jo yli 50v, nuorekas. (1033998) Löytyskö 016-alueen eteläosasta +45v mies, jolla paino ja pituus ovat kohdallaan? Olet rehellinen eikä alko ole ongelma. Tääl samanmoinen nainen odottaa yhteydenottoa. (1033774)
SOITTAMALLA
TEKSTIVIESTILLÄ
Soita 0700 - 51 30 80, näppäile 9 ja ilmoitusnumero. Kuulet ilmoituksen - halutessasi voit yhdistää puhelun ja voitte jutella heti - tai jättää viestin niin ilmoittaja voi soittaa sinulle. Tekstaa Kirjoita ROI (väli) ILMOITUSNUMERO (väli) viestisi. Lähetä numeroon 173193. Numerosi pysyy salaisena.
1 Ilmoitukseen vastaaminen
Lähetä viesti numeroon 173197. Ilmoituksen hinta 5 Ilmoitukseen tulee automaattisesti lähettävän kännykän numero, jos haluat toisen numeron, lisää se ilmoitustekstin loppuun. HUOM! Ilmoitusta ei voi jättää tekstiviestillä GoMobile-liittymästä. lappilainen.ilmoitukset.com Toimi ohjeiden mukaan ja jätä ilmoitus. Ilmoituksen hinta 5 lappilainen.ilmoitukset.com Voit halutessasi liittää ilmoitukseesi kuvan. Maksutapa verkkopankit sekä luottokortti.
Kuva- ja/tai kehysilmoitus INTERNETISSÄ
Soita 0600 - 41 33 67 (paikallispuhelu) ja jätä ilmoitus. Sinulle voidaan soittaa, lähettää tekstiviestejä tai jättää viesti vastaajaan. Tekstaa Kirjoita ROI (väli) ILMO (väli) ilmoitustekstisi. Mainitse tekstissä sukupuolesi, millaista seuraa etsit ja miltä suuntanumeroalueelta. Lähetä numeroon 173193. Numerosi pysyy salaisena. Pidätämme oikeuden muokata, lyhentää tai olla julkaisematta ilmoitustasi. Prostituution ja vastaavien seksuaalipalveluiden markkinoiminen on rangaistava teko (rikoslaki 9§), tällaisia ilmoituksia ei julkaista.
2 Ilmoituksen jättäminen
Julkaiseminen
Lehti ilmestyy joka torstai. Seuraavaan lehteen ilmoitus on jätettävä edeltävänä sunnuntaina klo 12 mennessä. Ilmoitukset julkaistaan Lappilainen-lehdessä sekä kaikkien palvelussa mukana olevien lehtien ja TV-kanavien internet-palvelussa. Ilmoituksesi näkyy koko Suomessa!
lappilainen. seuraajokaiselle.fi
KOKEILE HETI ILMAISEKSI!
Mies etsii sinua
Täällä 46v, vapaa mies hakee iloista, vapaata, huumorintaj., 44+/172/XXL naista. (1034632) Nainen, sinua etsii ja kaipaa 52v mies. Olet SM-kok., kaunis, muodokas, luotettava, intohimoinen, huumorintaj., tunteellinen, savuton. Odotan ihanaa yhteydenottoasi. Roi. (1033138)
Soita 0700 - 51 30 80, näppäile 8. Kuulet saamasi viestit (myös tekstiviestit) ja voit soittaa kaikille vastaajille. Tekstaa Saamasi viestin alussa on vastaajanro esim. V2. Kirjoita: V2 (väli) vastaustekstisi. Lähetä viesti numeroon 173193.
3 Oma ilmoitus: vastaukset 4 Oma ilmoitus: sulkeminen
Nainen etsii sinua
Mies Inari, Ivalo suunnasta. -60v, luonnossa viihtyvä, raitis nainen etsii sinua. (1034532) Löytyykö +55v, hellää, vapaata miestä halikaveriksi ja ystäväksi ihanalle, hellälle naiselle? (1034799) Olisitko maajussini, joka on vailla morsianta? Olisit 35-45v, rehellinen, yhden naisen mies, eläin- ja lapsirakas, sekä väkivallaton ja raitis. Nautin koti-illoista kynttilän valossa. Olen raitis, 33/159/XXL yh-äiti. (1034683) Etsin sinua 60-70v, tanssitait. miestä elämääni. Olen 66/174 nainen E-Lapista. Ota rohkesti yhteyttä, odotan yhteydenottoasi. (1034639) Oulutar, 40v, miettii ja ihmettelee, minne huumori, sosiaaliset taidot, oman tien kulkijat maan tältä kolkalta mahtaneet kadota? T. Ei kädestä pidettävä. (1034621) Huumorintaj., 20v, fiksu, rauhallinen nainen etsii 30-35v miestä tositark. (1034596) Etsin sinua -50v, raitis, kunnollinen, vapaa, harrastava, mukava, rehti, työssäkäyvä mies. Täällä samanmoinen nainen, 45/163/58. (1034473)
Nainen, sinua etsii ja kaipaa 52v mies. Olet S-M-kok., kaunis, muodokas, luotettava, intohimoinen, huumorintaj., tunteellinen, savuton. Odotan ihanaa viestiäsi. Roi. (1032235) Haen tositark. vapaata, rehellistä ja luotettavaa, n. 50-60v naista. Olen alkoton, omillaan toimeentuleva, +50v eläkeläismies, viihdyn kotona ja ulkona. (1034674) Sinä alle 40v, eläin- ja luonnonsuojeluaatteellinen, tosi kiva nainen. Ainakin ystäväksi sinut haluan. Olen 42/187 mies. (1034667) Mies, 46/180, normaalipainoinen, komea, vapaa, terve, etsii naista, suht. samanikäistä, ok-näk. En oo täydellinen eikä sinunkaan tarvi olla, omillani tulen toimeen. (1034655) Yh-isä, 45+, haluais naiskaverin ikään, näköön ym. katsomatta. (1034610) Tässä on vapaa, 165,5/55 mies. Haluaisin löytää hoikasta, 20-25/-170 naisesta oman kullan, jota kiinostaa monipuoliset harrastukset niin sisällä kuin ulkonakin. Tärkeintä on, että haluat tavata ja olet tositark. mielessä. (1034609) Olen 45v, vapaa mies. Näin kokeilen löytyykö fiksua naista yksinäisyyden poistoon tositark.? (1034533)
Soita 0600 - 41 33 67 (paikallispuhelu), näppäile 2 ja ilmoitusnro ja salakoodi. Tekstaa Kirjoita SULJE (väli) ILMNRO (väli) TUNNUSLUKUSI. Lähetä numeroon 173193 (1,20e/viesti).
Neuvonta
Joka päivä kello 9-21 0400 - 808 654. Soita tai tekstaa. Tekstiviestit EIVÄT toimi GoMobile-liittymästä. Puhelut nroon 0700-51 30 80 1,21e /min +pvm, tekstiviestit nroon PL 118 OU 173193 1,20e/kpl.
Olen 36v mies tositark. etsimässä sinua. En katso oletko hoikka, voit olla myös L/XL ja voit olla eläkkeellä tai työtön. Nainen, yli 20v, jos kiinnostus heräsi, niin laita rohkeasti viestiä. (1034560) Olen eronnut, maalla asuva, +50v mies. Etsin naista, joka olisi halukas luomaan kanssani perheen. Ei seikkailijat. (1034529) Nainen, ovatko asiasi kunnossa, mutta jotain puuttuu? Olen maalla asuva, +50v mies, asiat muuten kunnossa, mutta yhden lapsen tahtoisin kanssasi ja kasvattaa hänet kanssasi. Koko Suomi. (1034527)
tyttö 2.12. Tiina ja Vesa Tauriainen (52 cm/3915 g) 5.12. Moona Koponen ja Niko Kokko (49 cm/3560 g) 5.12. Marika ja Petri Kipinoinen (49 cm/2555 g) 6.12. Mari-Elina Känsälä ja Petri Lampela (52cm/4480 g) 7.12. Natalia Sanila-Koskinen ja Jussi Koskinen (50 cm/3490 g) 7.12. Kirsi ja Petri Haapasaari (50,5 cm/3625 g) 8.12. Tiia Salmela ja Sami Frant (52,5 cm/4060 g) 9.12. Marika ja Jani Tirroniemi (50,5 cm/3695 g) 10.12. Piritta Korhonen ja Hannu Jomppanen (52,5 cm/4220 g) 13.12. Daria ja Mikko Lempiäinen (51,5 cm/3670 g) 13.12. Jaana ja Pekka Kultima (51,5 cm/ 3810 g) 14.12. Marika Mattila ja Sami Mursu (47 cm/2850 g) 17.12. Hillevi Syväniemi-Salo ja Aki Salo (47 cm/ 2875 g) 19.12. Anne ja Samuel Mäkinen (48,5 cm/3220 g) 21.12. Laura Väärälä ja Teppo Moilanen (48 cm/3225 g) 21.12. Maria Vaattovaara ja Niko Tirroniemi (51 cm/3785 g) 22.12. Suvi ja Matti Impiö (50,5 cm/3705 g) 22.12. Mari ja Lauri Mielityinen (51 cm/3375 g) 22.12. Anniina ja Aki Tuomi (52 cm/3255 g) 23.12. Suvi ja Antti Vuolo (48 cm/3545 g) 24.12. Piia Haapapuro ja Petteri Valkonen (51 cm/3430 g) 25.12. Marjo ja Matias Ranua (50 cm/3770 g) 27.12. Hanna-Mari ja Aleksi Virsunen (49 cm/3435 g) 29.12. Kita ja Teemu Kajula (47 cm/2770 g) 29.12. Tarja ja Jari Huhtala (50 cm/3275 g) 1.1. Tanja ja Jussi Tolonen (51 cm/3510 g) POIKA 10.12. Anna-Maria Tolonen ja Ville Kortesalmi (47,5 cm/2740 g) 11.12. Henna ja Mika Uutela (46 cm/2620 g) 12.12. Merja ja Olli Lipponen (50 cm/3700 g) 14.12. Teija Koukkula ja Ville Salo (54 cm/ 3575 g) 17.12. Meiju Hyötylä ja Mikko Ylitörmänen (50 cm/3600 g) 18.12. Varpu ja Ilpo Lepikkö (50,5 cm/3240 g) 19.12. Anita ja Aki Jauhojärvi (52,5 cm/4005g) 19.12. Jaana Kallojärvi ja Ville Rautio (51 cm/3600 g) 22.12. Laura ja Pasi Rauma (53,5 cm/4210 g) 26.12. Tanja Ruoramo ja Sami Porsanger (50 cm/3605 g) 27.12. Johanna ja Tapio Kurth (49 cm/3035 g) 28.12. Satu Murtola ja Ari Filppa (48 cm/2965 g) 29.12. Henna Nieminen ja Marko Oikarinen (52 cm/3745 g) 30.12. Karoliina ja Juha Gröötila (51 cm/3210 g).
OMPELUKONEIDEN JA SAUMUREIDEN HUOLTO-KORJAUS
Puh. 0400 394 531
vuodesta 1956
Helli hieronnalla!
Raskaushieronta
Vyöhyketerapiaa
-myös vauvoille
Hieronta Lymfalaitehoito
Juttele heti! Soita 0700 51 30 80 näppäile 9 ja ilmoitusnumero
Jauhinkiventie 6, Rovaniemi puh. 040 592 5883, www.augusta-terapia.net
utsjoki
AUGUSTA,
YRITYSILMOITUKSET
Mene osoitteeseen lappilainen. ilmoitukset.com ja klikkaa "Jätä ilmoitus" -painiketta. Ilmoituksen tekeminen on yksinkertaista ja helppoa. Maksu käy vaivattomasti verkkopankissa tai luottokortilla.
Tee oma ilmoituksesi
inari
enontekiö
Esimerkki-ilmoitus
muonio
kittilä
sodankylä savukoski
kolari
pelkosenniemi pello rovaniemi kemijärvi
ylitornio tornio keminmaa kemi simo
salla
toimitusjohtaja: sakke Gustafsson Mediamarkkinointi: Heikki Marttila, p. 0400 692 432 heikki.marttila@lappilainen.fi anu Valkonen, p. 045 120 2701 anu.valkonen@lappilainen.fi jakelu: Itella Oy Issn-L 1799-5957 Issn 1799-5957 Paino: suomalainen Lehtipaino Oy
tervola ranua
posio
PERHEILMOITUKSET
Onnittele, kiitä, ilmoita uudesta vauvasta, lähetä äitien/isäinpäivän onnittelu.. Voit ladata ilmoitukseesi vaikkapa oman kuvasi. Vain kekseliäisyys on rajana!
Esimerkki-ilmoitus
Jätä ilmoitus
Lappilaiseen
Kustantaja: teksti- ja kuvapalvelu aakkoset Oy Pohjolankatu 2 96100 rovaniemi Puh. 0290 031 030 Faksi 0290 031 001 www.lappilainen.fi Päätoimittaja: alpo Merilä p. 044 73 31 030 alpo.merila@lappilainen.fi
lappilainen.ilmoitukset.com
Ilmoitusten painoasua koskevat huomautukset on tehtävä kolme päivää ilmestymisestä. Lehden vastuu rajoittuu ainoastaan ilmoitushintaan. Lehti julkaistaan force majeur -varauksin.
12
JUMPPAPALLO
Ø 65 cm + pumppu
LAPPILAINEN viikko 01/2012 | www.lappilainen.fi
6
95
LUMENTYÖNNIN IN IN
puuvarrella
LUMILAPIO
1
pl:n 150 k ERÄ
14
· met. runko · puuvarsi
95
1/talous
KATULUUTA
KÄVELYSAUVAT
10 16
95
- väri pinkki
AURINGON KUKAN SIEMENET 10 kg
9
50
10
Icemelt JÄÄNSULATUSAINE
2 kg/pkt
HENKILÖVAAKA
- digitaali
CROSSIKYPÄRÄ
5
LUMIKENGÄT
aikuisten
· eri värejä · vain koko: L
PÖLYNIMURI
- pölypussiton
59 3
95
30
KODINTEKSTIILI ALE JATKUU...
49
SEINÄKELLO
- hymy
-20%
TARJOUKSET VOIMASSA: 5.1.2012 - 11.1.2012
CROSSIKYPÄRÄ
· matta musta/valkoinen
69
AVOINNA:
MA-PE 8-18, LA 9-16
Työkalut P. 044 700 7770 Teollisuustie 5-7, 96300 Rovaniemi P. (016) 425 0077, www.hovimaki.fi