H in ta 8, 20 fokus media fokus media fokus media fokus media fokus media fokus media fokus media fokus media fokus media fokus media fokus media sama leikkaus molemmissa: black sama leikkaus molemmissa: bold ISO VAI PIENI? • Vältä vahausvirheet • 5 tapaa levittää vaha Tilavertailussa 10 autoparia, 20 automallia! Audi Q2 vs. Q3 BMW X1 vs. X3 Honda HR-V vs. CR-V Jeep Renegade vs. Compass Mazda CX-3 vs. CX-5 Opel Crossland X vs. Grandland X Seat Arona vs. Ateca Suzuki Vitara vs. SX4 S-Cross Volkswagen T-Cross vs. T-Roc Volvo XC40 vs. XC60 4 | 2019 • www.autobild.? SUURI VAHAVERTAILU: HYVÄ KIILTO HELPOLLA MUKANA 12 VAHAA 104249_.indd 1 5.3.2019 12:25:12
104250_.indd 2 5.3.2019 11:27:59
PIENI VAI ISO? A utoa ostaessa törmää tuttuun, joskin miellyttävään pulmaan: vaihtoehtoja on paljon. Tänä päivänä valinnan vaikeus koskee erityisesti katumaasturia mieliviä, sillä niiden suuri suosio tarkoittaa luonnollisesti myös mittavaa valikoimaa. Ajankohtaisen teeman avainkysymykseksi kasvaa se, kuinka suuri malli kannattaa valita? Mitä koko lopulta merkitsee, kannattaako siitä maksaa, vai selviääkö pienemälläkin? Kysymys ei ole helppo eikä vastaus myöskään yksiselitteinen. Tutkimme autojen kokovertailussa, onko kompaktiluokan katumaasturi toimivampi kuin sen vastaava isompi sisarmalli. Mukaan otettiin kymmenen tämän hetken kuuminta paria, siis peräti kaksikymmentä autoa. Jokaisessa parissa oli joko identtinen tai lähinnä vastaava tekniikka moottorin, vaihteiston ja vetotavan osalta. Arviointikohteina aiheeseen sopien olivat tilat, mukavuus, ajodynamiikka ja kustannukset. Tässä vertailussa tulos oli selkeä – ehkä yllättävänkin selkeä – ja isot katumaasturit veivät voiton. Vaikka ne ottivat takkiin kustannuksissa, niin isompina ne tarjosivat enemmän arkikäytettävyyttä kuin kompaktit versiot. Meillä Suomessa kustannuksia nostaa vielä päästöpohjainen ajoneuvovero, joka rankaisee isompia katumaastureita samalla tekniikalla oleviin kompakteihin malleihin verrattuna. Mikäli tilantarve ei ole niin suuri, ja lisäksi valitsee kompaktin SUV-mallin pienemmällä moottorilla, niin se on entistä taloudellisempi, ja silloin kustannuslaskelmat muuttuvat. Käytetty auto: Mercedes-Benz E-sarja 2009–16 Kannattaa lukea syväluotauksemme käytetystä neljännen sukupolven E-sarjalaisesta ostovinkkeineen ja tarkistuskohteineen. ?? Pääkirjoitus Jarmo Markkanen Auto Bild Suomi 4/2019 3 4|2019 104251_.indd 3 5.3.2019 14:03:06
Hyöty Testi: 12 nestemäistä autovahaa Nestemäiset vahat ovat helppokäyttöisiä, mutta niiden ominaisuuksissa on eroja. nut eksyä jokunen virhe. Neuvomme tässä jutussa, mitä pitää välttää maalipintaa suojattaessa. 66 Käytetty auto: Mercedes-Benz E-sarjan neljäs sukupolvi (????–??) Onko 10-vuotias E-sarjan Mercedes-Benz jo elämänsä ehtoopuolella vai vasta kunnolla vauhtiinsa päässyt? Lue seikkaperäinen raportti! Tutkimuskohteena oli Mercedes-Benz E 300 CDI BE T A Elegance. 68 ?? 56 72 Testi: ?? nestemäistä autovahaa Syksyllä maalipinnan suojaksi vedetty vahakerros on talven aikana tehnyt tehtävänsä ja kulunut jo siinä määrin, että vahaaminen kannattaa tehdä uudestaan. Testasimme 12 nestemäistä vahaa kevään vahaushetkiä silmällä pitäen. 56 Auton ehostus: vahanlevittimet Testasimme erilaisia vahanlevitysvälineitä löytääksemme helpoimman, mukavimman ja nopeimman tavan levittää sekä nestemäistä että kiinteää vahaa maalipinnalle. 62 Auton ehostus: vahauksessa vältettäviä virheitä Vanhoihin vahaustottumuksiin on saatta4 Auto Bild Suomi 4/2019 4|2019 104252_.indd 4 5.3.2019 13:05:38
PALSTAT Sisältö ja pääkirjoitus 3 Viikon kuva 6 Lukijoilta 8 Uutiset 16 Liikennepalsta 73 Seuraavassa numerossa 82 Autoja tässä numerossa: 35 AJASSA Ennen näkemätön: Volkswagen Passat Vuoden 2014 syksyllä esitelty nyky-Passat kokee faceliftin, jossa sen ulkonäkö muuttuu suhteellisen vähän, mutta sen tietoviihdejärjestelmä päivitetään ajantasaiseksi. 10 Ennen näkemätön: Škoda Kamiq Kodiaqin ja Karoqin jälkeen tulee Kamiq. Kaikkien Škodan SUV-mallien nimet ovat inuiittien kieltä. 12 Ensikoeajo: Lexus UX Koeajoimme tuoreeltaan Euroopan tärkeimmän Lexus-mallin nelivetoisena versiona. 14 YTIMESSÄ Vertailu: 20 katumaasturia – kompakti-SUV vs. iso SUV Asetimme suurvertailussa vastakkain kymmenen katumaasturiparia. Tutkimme, onko kompakti katumaasturi etevämpi kuin sen lähinnä vastaava isompi sisarus. 18 Kaksintaistelu: Brutus-kilpuri vs. FK9 Mk. II -lentokone Brutus on noin 90-vuotiaalla 47-litraisella lentokonemoottorilla varustettu kilpa-auto, kun taas ultrakevyt FK9 Mk. II on Smartin 600-kuutioisella auton moottorilla varustettu lentokone…! 31 Ensikoeajo: Toyota Corolla Toyota Corolla on ollut olennaisen tuttu osa suomalaista automaailmaa jo vuodesta 1966. Nyt esitellään jo 12. Corolla-sukupolvi, jonka myötä mallisto muuttuu entistä mielenkiintoisemmaksi. 32 Koeajo: Kia Optima Sportswagon Koeajoautossa ollut Business Luxury GT-Line on korkein kuudesta Optima Sportswagoniin tarjolla olevasta varustetasosta. 36 Koeajo: Lada 4x4 Urban Lada 4x4 Urban on vailla mukavuutta ja loistokkuutta. Siitä huolimatta tämä pidennetty Lada-malli tarjoaa omanlaistaan ajamisen vapauden tunnetta. 40 Koeajo: Honda CR-V Uudesta CR-V:stä on tarjolla muunnelmia moneen käyttötarkoitukseen. Koeajoimme 193-hevosvoimaisen nelivedon, jossa oli CVT-vaihteisto. 44 Koeajo: Peugeot 508 Peugeotin uuden 508:n korimalli on lähinnä fastback – tai sellaisen ja coupésedanin yhdistelmä. 48 Koeajo: BMW X4 X4 soveltuu 2-litraisena turbodieselinä kehittyneen nelivetonsa ja reilun maavaransa ansiosta ensiluokkaisesti Suomen talvisille teille. 52 VAUHDISSA Reportaasi: Nissan Design Centre Europe Lontoossa olevaan Nissanin Euroopan suunnittelukeskukseen on äärimmäisen vaikea päästä vierailulle. Auto Bild Suomella oli kunnia olla osana pilottiryhmää. 74 Unelma: panssaroitu Volkswagen Kupla 1200 Kidnappaukset olivat 70ja 80-luvuilla Italiassa arkipäivää. Sen takia Tomaso Zappóli Thyriòn antoi panssaroida Volkswagen Kuplansa. Nyt hän pääsi jälleen erikoisen autoyksilön puikkoihin. 78 Audi Q2 20 Audi Q3 17,20 BMW X1 21 BMW X3 21 BMW X4 52 Brutus 39 Ginetta 16 Honda CR-V 22,44 Honda HR-V 22 Jeep Compass 23 Jeep Renegade 23 Auton ehostus: vahanlevittimet Tässä jutussa ei verrata erilaisia tuotteita, vaan selvitetään erilaisten levittimien eroja. ?? ?? ?? Kia Optima Sportswagon 36 Lada 4x4 Urban 40 Lexus UX 14 Mazda CX-3 24 Mazda CX-5 24 Mercedes-Benz E-sarja 68 Opel Crossland X 25 Opel Grandland X 25 Peugeot 508 48 Rivian-avolava 17 Seat Arona 26 Seat Ateca 26 Škoda Kamiq 12 Suzuki SX4 S-Cross 27 Suzuki Vitara 27 Toyota Corolla 32 Volvo XC40 28 Volvo XC60 28 Volkswagen Kupla 1200 (vm. 1976) 78 Volkswagen Passat 10 Volkswagen T-Cross 29 Volkswagen T-Roc 29 Auto Bild Suomi 4/2019 5 104252_.indd 5 5.3.2019 13:06:01
INTIAN JEEPPI JEEPPI Intialainen autonvalmistaja Mahindra on rakentanut jo yli 70 vuoden ajan avo-Jeepin vanhakantaista mallia lisenssillä. Nyt mallia ryhdytään viemään myös Yhdysvaltoihin. Vinssi 3,76 metrin mittainen tikapuurungolla varustettu nelivetoinen sopii metsästäjille, maatalousyrittäjille ja maasturifaneille. Malliin saa lisävarusteena vinssin (1 270 dollaria). Vakiokorivärejä on neljä, mutta tarjolla on 400 erilaista erikoisvärivaihtoehtoa. Design Ensimmäinen Willys valmistettiin vuonna 1941 Yhdysvaltain armeijalle. Vuodesta 1947 alkaen mallia on valmistettu lisenssillä Intiassa. Mahindra-konserniin kuuluvat muun muassa korealaisvalmistaja SsangYong sekä koripaja Pininfarina. 6 Auto Bild Suomi 4/2019 VIIKON KUVA 104253_.indd 6 5.3.2019 13:01:09
Mahindra kutsuu maasturiaan mallinimellä Roxor. Jeep-merkin oikeudet kuuluvat nykyisin Fiatille. Yhdysvalloissa mallilla saa ajaa vain maastossa, ei lainkaan maantieliikenteessä. USA:ssa mallin alkaen-hinta on 16 000 dollaria. Roxorin mukana tulee kaikenlaisia lisävarusteita, esimerkiksi vetokoukku (200 dollaria), erityiset armeijahenkiset tarrat (200 dollaria) ja ulkopeilit (75 dollaria). Moottori Mahindran tekniikkana murisee 2,5-litrainen diesel (62 hv), joka linkittyy 5-portaiseen manuaalivaihteistoon ja nelivetoon. Huippunopeutta kehkeytyy noin 90 km/h. Viime vuodesta alkaen 300 työntekijää on valmistanut Mahindroja uudessa Michiganin osavaltiossa sijaitsevassa tehtaassa. Auto Bild Suomi 4/2019 7 104253_.indd 7 5.3.2019 13:01:22
VOLKSWAGEN PASSAT Digitaaliairut Vuoden 2014 syksyllä esitelty nyky-Passat kokee faceliftin, jossa sen ulkonäkö muuttuu suhteellisen vähän, mutta sen tietoviihdejärjestelmä päivitetään ajantasaiseksi. Passat Variant pysyy faceliftin jälkeenkin kuljetusmestarina, johon mahtuu 650–1 780 litraa tavaraa. TOP 10 Ensivaikutelmat Tästä pidimme, tästä emme Facelift tekee vanhasta Passatista digitaalisen tienraivaajan. Näytön pitäisi kuitenkin heijastua optisesti selkeämmin. KU VA T: VA LM IS TA JA 10 Auto Bild Suomi 4/2019 AJANKOHTAISTA ENNENNÄKEMÄTÖN 104256_.indd 10 5.3.2019 12:54:36
Passatin ulkoiset muutokset ovat vähäisiä. Urheilullinen muunnos tuntee nimen R-Line. A nalogiset näytöt ovat faceliftatun Passatin kohdalla mennyttä aikaa. Se selviää Passat-tuntijoille autoon istuuduttua hetkessä. Kojelaudan keskellä ei enää ole analogista kelloa, joka voi olla joillekin mallin harrastajille shokki. Kellon tilalla ovat tästedes valaistu Passat-teksti ja varoitusvilkkujen painike. Syksyllä tuleva uudistuva Passat tulee olemaan digitaalisempi kuin yksikään toinen Volkswagen-malli. Modulaarisen MIB 3 -pohjalevyn ansiosta viimeisimmän sukupolven Passat on yhtäkkiä merkin digitaalinen tiennäyttäjä. Tässä jutussa esiintyvän autoyksilön 9,2-tuumaisen näyttöruudun takana sovelletaan tekniikkaa, jota on myös kahdeksannen sukupolven Gol? ssa ja sähköauto ID Neossa. Mukana on aina sim-kortti, joka huolehtii jatkuvasta datavirrasta serverien ja Passatin välillä. Uutta, mukavaa digiaikaa edustavat langattomat päivitykset älypuhelimien tapaan sekä puheentunnistus Mercedes-Benzin MBUX:n tapaan. Lisäksi on uusia palveluita (Volkswagen We), joiden avulla voi esimerkiksi maksaa pysäköintimaksuja. Uusi, kookas navigaattorin näyttöruutu on kaikkien digitaalisten toteutusten joukossa jo suorastaan arkipäiväinen, aivan kuten interaktiivinen Travel Assist -käyttöliittymä, mukautuva vakionopeudensäädin ja kaistavahti. Tulevaisuudessa Passat kykenee ohjaamaan ja jarruttamaan itsenäisesti nopeuteen 210 km/h saakka. Kuljettajan täytyy vain olla toimintavalmiina, mihin riittää, että hän pitää kädet kevyesti ohjauspyörän kehällä. Tämä melkein itsenäisesti toimiva auto toimii samalla testipenkkinä jatkoa ajatellen. Mikäli kuljettaja ei hätätilanteessa useista järjestelmän antamista varoituksista huolimatta reagoi mitenkään, Passat jarruttaa tunnistimien ohjaamana itsenäisesti pysähdyksiin. Passatissa on vakiona led-ajovalot ja lisähintaan led-matriisivalot, jotka sopivat yhteen nykyaikaisemman näköiseksi muuttuneiden takavalojen kanssa. Etuja takahelmat ovat uudenlaiset, samoin takapaneelin VW-logon yhteydessä oleva Passat-teksti – Porsche kiittää. DCC-alustan myötä Passatiin tulee Arteonista tuttu säädettävä iskunvaimennus, joka mahdollistaa yksilöllisemmän iskunvaimennustason. Kaikki moottorit täyttävät Euro 6d-Temp -päästönormin, ja Passat GTE täyttää jo nyt Euro 6d -normin. Se kykenee sähkökäytöllä myös pari kilometriä aiempaa pidempään toimintamatkaan. Uusi Passat tulee syksyllä myyntiin täysin analogisena – ja silti täysin digitaalisena. ABS Passatin ulkoiset muutokset ovat vähäisiä. Urheilullinen muunnos tuntee nimen R-Line. kswagen We), joiden avulla voi DCC-alustan myötä Passatiin tulee Arteonista tuttu säädettävä iskunvaimennus, joka mahdollistaa yksilöllisemmän iskunvaimennustason. Kaikki moottorit täyttävät Euro 6d-Temp -päästönormin, ja Passat GTE täyttää jo nyt Euro 6d -normin. Se kykenee sähkökäytöllä myös pari kilometriä aiempaa pidempään toimintamatkaan. Uusi Passat tulee syksyllä myyntiin täysin analogisena – ja silti täysin digitaalisena. Yhteenveto Ulkoiset muutokset ovat nimellisiä – useimmat huomaavat Passatin uudistuneen vasta istuessaan autoon. Kehitys on kuitenkin valtavaa, ja Passat muuttuu todella cooliksi. Peter Fischer Näyttöruudun yläpuolella ei ole enää kelloa – sen paikalla on varoitusvilkun painike. Auto Bild Suomi 4/2019 11 104256_.indd 11 5.3.2019 12:54:53
Korin terävät linjat havaitsee hyvin, kun katsoo uutuutta takavinkkelistä. TOP 10 Kolmas tšekkieskimo Kodiaqin ja Karoqin jälkeen tulee Kamiq. Kaikkien Škodan SUV-mallien nimet ovat inuiittien kieltä. ŠKODA KAMIQ HELSINKI, Teollisuuskatu 21 JOENSUU, Kirkkokatu 20 PORVOO, Lundinkatu 16 TURKU, Linnankatu 8 E Matka agentit Suomalainen matkanjärjestäjä www.matka-agentit.fi Varaa matkasi 24 H Vapaa-ajan matkat puh. 010 321 2800 Puhelut 8,28 snt/min (+alv 24%). F1-MATKOJA 2019 ESPANJAN GP Erikoismatka 9.-13.5. • 1.495,Majoitus Barcelonassa, kiertoajelu, illallinen ruokajuomineen lauantaina sekä kisaliput (2 pv, i-katsomo, katettu). 10.-13.5. • alk. 890,Majoitus Calellassa, puolihoito. MONACON GP 24.-28.5. • alk. 1.285,SAKSAN GP 26.-29.7. • alk. 1.190,UNKARIN GP 2.-5.8. • alk. 990,• 2.-6.8. • alk. 855,BELGIAN GP 30.8.-2.9. • alk. 1.195,ITALIAN GP 6.-9.9. • alk. 1.230,SINGAPOREN GP 18.-24.9. • alk. 2.150,Matkalla myös kiertoajelu. ABU DHABIN GP 27.11.—4.12. • alk. 1.370,28.11-4.12. • alk. 1.250,ISO-BRITANNIAN GP 12.-15.7. • alk. 995,F1-matkojen hintaan sis. lennot, lentokenttäkuljetukset, majoitus. Kisaliput lisämaksusta valintasi mukaan! Kerta kiellon päälle – onko 2019 viimeinen formulakisa legendaarisella Silverstonen radalla? Lennot Lontooseen, jossa myös majoitus ja kiertoajelu. Kuljetukset Silverstoneen. Kisaliput valintasi mukaan lisämaksusta. Suomen laajin F1-ohjelmisto Lisävarusteena saa digitaalisen nopeusnäytön ja monitoimikosketusnäytön. 4 ,24-metrisen Kamiqin myynti alkaa kesällä. Tutustuimme uutuuteen, joka vaikuttaa kokoisekseen varsin isolta! Kamiq perustuu SUV-sisartensa Seat Aronan, Volkswagen T-Rocin ja Volkswagen T-Crossin tavoin MQB-pohjalevyyn. Kamiq on täsmälleen yhtä pitkä kuin T-Roc ja reilut kymmenen senttiä Aronaa pidempi. Perusmoottorina on 95-hevosvoimainen 1,0-litrainen TSI varustettuna 5-portaisella manuaalivaihteistolla. Samainen 3-sylinterinen on saatavan myös 115-hevosvoimaisena joko 6-portaisella manuaalilla tai 7-nopeuksisella DSG:llä. Huippuversiona on 4-sylinterinen 150-hevosvoimainen TSI. Škoda tarjoaa ainoana dieselinä 1.6 TDI:n 115-hevosvoimaisena ja varustettuna SCR-katalysaattorilla. Tämän vuoden lopulla markkinoille tulee myös maakaasuversio 1.0 G-Tech (90 hv). Kamiq-mallien hinnat ovat vielä avoinna. Kylmien tyyppien perusteella voimme sanoa, että Kamiqiin nouseminen sujuu mukavasti. Lisäksi korkea istuma-asento ja hyvä näkyvyys lukeutuvat uuden kompaktin SUV-mallin vahvuuksiin. 9,2-tuumainen kosketusnäyttö on selkeä – valinnaisesti tarjolla on virtuaalinen kojelauta ja digitaalinen nopeusnäyttö. Kamiq ei tuota pettymystä myöskään tilojensa osalta, sillä sekä edessä että takana on auton kokoluokka huomioiden reilut tilat. Ei siis ihme, että Kamiq tarjoaa enemmän tilaa kuin sitä lyhyempi Arona. Tavaratilojen osalta mainitut mallit osuvat yhteen: molemmat vetävät perusmuodossa 400 litraa, ja takaselkänojat ala-asentoon kääntäen tilaa saadaan 1 395 litraa. Ensiesittelyn kokevat dynaamiset vilkut, jotka ovat saatavilla lisävarusteisten täys-led-ajovalojen yhteydessä. Led-huomiovalot seuraavat vakiona. Tuskin osumme väärään arvellessamme, että Kamiqista muodostuu menestysmalli. Škoda-uutuus tarjoaa kompakteihin ulkomittoihinsa nähden runsaat sisätilat, ajanmukaisen tietoviihdejärjestelmän ja tuoretta muotoilua. ABS KU VA T: VA LM IS TA JA 12 Auto Bild Suomi 4/2019 AJANKOHTAISTA ENNENNÄKEMÄTÖN 104256_.indd 12 5.3.2019 12:55:07
Kolmas tšekkieskimo HELSINKI, Teollisuuskatu 21 JOENSUU, Kirkkokatu 20 PORVOO, Lundinkatu 16 TURKU, Linnankatu 8 E Matka agentit Suomalainen matkanjärjestäjä www.matka-agentit.fi Varaa matkasi 24 H Vapaa-ajan matkat puh. 010 321 2800 Puhelut 8,28 snt/min (+alv 24%). F1-MATKOJA 2019 ESPANJAN GP Erikoismatka 9.-13.5. • 1.495,Majoitus Barcelonassa, kiertoajelu, illallinen ruokajuomineen lauantaina sekä kisaliput (2 pv, i-katsomo, katettu). 10.-13.5. • alk. 890,Majoitus Calellassa, puolihoito. MONACON GP 24.-28.5. • alk. 1.285,SAKSAN GP 26.-29.7. • alk. 1.190,UNKARIN GP 2.-5.8. • alk. 990,• 2.-6.8. • alk. 855,BELGIAN GP 30.8.-2.9. • alk. 1.195,ITALIAN GP 6.-9.9. • alk. 1.230,SINGAPOREN GP 18.-24.9. • alk. 2.150,Matkalla myös kiertoajelu. ABU DHABIN GP 27.11.—4.12. • alk. 1.370,28.11-4.12. • alk. 1.250,ISO-BRITANNIAN GP 12.-15.7. • alk. 995,F1-matkojen hintaan sis. lennot, lentokenttäkuljetukset, majoitus. Kisaliput lisämaksusta valintasi mukaan! Kerta kiellon päälle – onko 2019 viimeinen formulakisa legendaarisella Silverstonen radalla? Lennot Lontooseen, jossa myös majoitus ja kiertoajelu. Kuljetukset Silverstoneen. Kisaliput valintasi mukaan lisämaksusta. 1.495,illallinen ruokajuomineen lauantaina kisaliput (2 pv, i-katsomo, katettu). Suomen laajin F1-ohjelmisto 104256_.indd 13 5.3.2019 12:55:13
16-valveuni Ensikoeajoimme Euroopan tärkeimmän Lexus-mallin, UX-crossoverin, nelivetoisena versiona. Juha Peltonen, kuvat Juha Peltonen, valmistaja L exuksen ensimmäinen GA-C-pohjalevylle rakentuva malli suunnataan dynaamisen elämäntavan omaaville ihmisille. UX sopii myös pienille perheille, vaikka urban crossoverin tavaratilaa ei olekaan suunniteltu perhekäyttöön. UX 250h:n ovet jysähtävät vakuuttavasti kiinni. Kompaktin auton lähes laserintarkka viimeistely ei jätä moitteen sijaa. UX 250h on jatkossa epäilemättä Lexuksen myyntihammas Euroopassa. Ajoasennon säätää ihanteelliseksi sähkösäätöjen avulla. Hyvän sivuttaistuen antavissa etuistuimissa on lisäksi vertaansa vailla oleva sähkösäätöinen ristiseläntuki. Kompaktin mallin takaistuimella ei ole ylettömästi polvitilaa, mutta pitkäjalkainen 186-senttinen mahtuu silti taakse hyvin. P ljon s hkö jo Itselataavassa hybridissä on vapaastihengittävä 2,0-litrainen 16-venttiilinen moottori. Kahdella yläpuolisella nokka-akselilla ja monipistesuihkutuksella varustettu nelisylinterinen tuottaa järjestelmätehoa 184 hevosvoimaa. Etuvetoisessa on kaksi sähkömoottoria, ja AWD-mallissa on lisäksi kolmas moottori takapyörille. Voimala vastaa varsinkin sport-ajotiloissa herkästi kaasuun. Meno on otollisimmillaan sport+-ajotilassa, jossa kaasunvaste ja ohjausvaste tiivisENSIKOEAJO: LEXUS UX 250H Keula on muotoiltu näyttävästi. Ajovaloiksi saa kahdet erityyppiset led-toteutukset. Huomattavan puhdaslinjaisessa digitaalisessa mittaristossa näkymä muuttuu. Esimerkiksi sport S+ -ajotilassa näyttö on urheilullisempi. Hyvän sivuttaistuen antavat etuistuimet säätyvät sähköisesti kahdeksaan suuntaan. TOP 10 Takapolvitilat eivät riitä kovin pitkäjalkaisille, mutta taakse mahtuu kyllä asiallisesti, jos etumatkustaja hiukan joustaa. 14 Auto Bild Suomi 4/2019 AJANKOHTAISTA ENNENNÄKEMÄTÖN 104256_.indd 14 5.3.2019 12:55:23
Miellyttää Hybridik yttö Sähköllä voi ajaa runsaasti, mutta koskaan ei jää sähkön hiipuessa nalkkiin. Ärsyttää Ristisel ntuki Loistava sähköinen ristiseläntuki pitäisi olla myös etumatkustajalle. Yllättää Sis ideointi Hienostuneet japanilaiset sisustusyksityiskohdat ovat plussaa. Yhteenveto Lexus UX 250h on mielenkiintoinen, laadukas ja imagoltaan omintakeinen crossover, jonka ohjauspyörän takana viihtyy. Turvaja mukavuusvarusteiden luettelo on laakea. Yksi mukavimmista seikoista on runsas sähköllä ajamisen mahdollisuus ilman, että sähkö loppuisi kesken. Ulkomuotoilun viimeistelivät japanilaiset Takumit eli artesaanit. Takavaloissa on 120 lediä. Takaluukun saa myös sähköisenä. PALKINTOESITTELY Powertrac-valikoima kattaa renkaat jokaiseen käyttötarkoitukseen maastosta maantielle välillä 12 – 24 tuumaa. Renkaan valmistuksessa Powertrac painottaa erityisesti turvallisuutta, ajomukavuutta ja ympäristöystävällisyyttä. Laadukkaat tuotteet mahdollistavat moderni tehdas nykyaikaisilla valmistustekniikoilla ja innovatiivinen, oma kehitysyksikkö. Palkinto sisältää neljä (4) kappaletta Powertrac-renkaita. Vanteet tai asennustyö eivät sisälly palkinnon arvoon. Palkintosarjan autoosi voit valita Suomen Powertrac-valikoimasta, jonka näet kokonaisuudessaan oheisesta QR-linkistä tai bit.ly/powertrac. Palkinnon arvo: noin 300€ KILPAILU MIKÄ ON HENKILÖAUTON KESÄRENKAAN VAADITTU URASYVYYS? a. 1,6 mm b. 2,0 mm c. 3,0 mm Käy vastaamassa 21.3.2019 mennessä ja osallistu rengassarjan arvontaan. Pääset osallistumaan arvontaan osoitteessa www.autobild.? /kilpailut tyvät. Kone palvelee hienosti yhdessä portaattoman CVT-vaihteiston kanssa. Toisena koeajetussa UX 250h Luxuryssa oli niin ikään E-Four-nelivetojärjestelmä, mutta F Sportista poiketen siinä ei ollut sport+-ajotilaa. Kaupunkiajossa hybridillä pystyy ajamaan jopa 30–50 prosenttia matkasta sähköllä, ja kaikki liikkeellelähdöt tapahtuvat aina sähkön voimalla. Olemattoman vähäinen kallistelu mutkissa tekee UX 250h F Sportista erinomaisen luotsattavan mutkaisilla reiteillä. Sähköisesti tehostetun ohjauksen täsmällinen keskialuetuntuma miellyttää myös kaupunkiajossa ja ahtaammissa paikoissa. Tyylik st eksotiikk Erittäin korkealuokkaisessa sisätilojen viimeistelyssä noudatetaan useita japanilaisia perinteitä: Engawa-periaatteen mukaan matkustamo yhdistyy ulkomuotoon, istuimien Sashiko-ompeleita käytetään yleensä judoja kendo-asusteissa, kojelaudassa on japanilaista paperia muistuttava Washi-päällystetyyli, ja matkustamossa noudatettavalla Omotenashilla ymmärretään kokonaisvaltaista vieraanvaraisuutta. Heijastusnäyttö osoittaa nopeuden lisäksi navigaattorin reittiohjeet. Karttaohjelman ääniopastus toimii suomeksi, samoin näyttöilmoitukset, mutta risteyksissä kääntymisilmoitukset tulevat usein liian myöhässä juuri risteyksen tai liikenneympyrässä poistumiskaistan kohdalla. UX 250h:n tavaratila ei ole erityisen suuri, mutta takaselkänojien taitolla muodostuu tasainen lastauspinta. UX-mallilla saa myös vetää kevytperäkärryä. Mielenkiintoinen UX-mallisto saapuu Suomeen huhtikuussa neljänä varustetasona (Comfort, Premium, Luxury ja F Sport) sekä etuettä nelivetoisena. ABS Mittariston tuntumaan asemoitu ajotilanvalitsin on helppokäyttöinen. 104256_.indd 15 5.3.2019 12:55:33
N opeista urheiluautoistaan tunnettu englantilainen Ginetta esitteli Genevessä tuliterän, omamassaltaan vain 1 150-kiloisen superauton. Malli luotiin tyhjältä pöydältä merkin Leedsin-päämajassa. Runko ja kori ovat hiilikuitua, ja auton painonjakaumaksi ilmoitetaan 49/51 %. Kuivasumppuvoitelulla varustettu V8 kehittää tehoa 600 hevosvoimaa ja vääntöä 700 Nm. Laatikkona palvelee 6-nopeuksinen sekventiaalinen vaihteisto. Kardaaniakseli on sekin valmistettu hiilikuidusta. Ginetta lupaa uusimman superautonsa maaefektiksi 160 km/ h:n nopeudella 376 kiloa. Uutta superautoa valmistetaan ensimmäisenä valmistusvuonna (2020) vain 20 kappaletta, joista 60 prosenttia on jo myyty ennakkoon. Uutuusmallin nimi julkistettiin tämän lehden ollessa painossa. 7 6 5 4 TOP 10 Keskimoottorinen hiilikuituluomus GINETTAN SUPERAUTO Abarthilla 70-vuotisjuhlat! Italialainen Fiat-virityspaja Abarth juhlisti 70-vuotista taivaltaan Geneven autonäyttelyssä lanseeraamalla uuden 595 esseessen (SS italiaksi) ja 124 Rally Tributen. Abarth 595 esseessen 180-hevosvoimainen tekniikka edustaa brändin tehokkainta, ja käyntiäänet varmistetaan Akrapovic-viritysputkistolla. Etujarruina on ristiporatut, jäähdytetyt levyt varustettuna abarthinpunaisin jarrusatuloin. Samaan aikaan Fiat juhli merkkinä 120-vuotista taivaltaan, joten isoja juhlia piisaa! FIAT TÄYTTI 120 VUOTTA AJANKOHTAISTA UUTISET 16 Auto Bild Suomi 4/2019 104257_.indd 16 5.3.2019 14:05:28
JOKO KUULIT? 7 6 8 Keskimoottorinen hiilikuituluomus AUDI Q3 LAUNCH EDITION QUATTRO Runsain vakiovarustein Audin tuorein Q3 sai mallistoonsa Launch Edition 40 TFSIja TDI quattro -mallit Business-, Business Advancedja Business S line -varustelutasoilla, jotka sisältävät samat vakiovarusteet etuja nelivetoisissa. Kaikissa moottoriversioissa on aina S tronic -automaattivaihteisto. 2,0-litraisen bensiinimoottorin arvot quattro-nelivedolla ovat: teho 140 kW (190 hv), vääntö 320 Nm ja kiihtyvyys 0–100 km/h 7,4 s. 2,0-litraisen nelivetodieselin vastaavat arvot ovat 140 kW (190 hv), 400 Nm ja 8,0 s. Vakiovarusteita ovat mm. led-tyyppiset ajoja takavalot, vakionopeudensäädin, akustinen pysäköintijärjestelmä taakse, Nettijätti investoi sähköavolavaan Amerikkalainen verkkokauppajätti Amazon ryhtyy valmistamaan startup-yrityksen puitteissa sähkökäyttöistä Rivian-avolavaa. Amazon toimii projektin päärahoittajana 700 miljoonalla dollarilla. Rivian ryhtyy vuodesta 2020 valmistamaan sekä sähkökäyttöistä pick upia että vastaavaa katumaasturia. Molempien mallien toimintamatkaksi luvataan peräti 640 kilometriä.. 1 470-osainen rakennussarja Ford ja Lego toivat 1967-mallisen Ford Mustangin Legon Creator Expert -rakennussarjavalikoimaan. Uudessa 1 470-osaisessa rakennussarjassa on toimiva ohjaus, tummansininen kori valkoisin raidoin, konepellin ilmanottoaukko, jäähdyttimen säleikön Mustang-logo, GT-tunnukset sekä 5-puolaiset vanteet renkaineen. Auton pystyy lisäksi yksilöimään mukana seuraavin lisäosin. Yksilöintivaihtoehtoihin kuuluvat ahdin, ankanpyrstöspoileri, kookkaat pakoputket, etuspoileri ja ilokaasusäiliö. Autoa saa myyntipisteiden ohella Lego-verkkokaupasta shop-LEGO.com/fordmustang. AMAZON JA RIVIAN FORD MUSTANG JA LEGO YHTEISTYÖSSÄ 9 Viikon tonni Ruotsalainen superautovalmistaja Koenigsegg tähtää vuodesta 2022 alkaen tuhannen auton vuosituotantoon. (motorauthority.com) 10 Viikon tehot Touareg V8 TDI on 421-hevosvoimaisena Volkswagenin tämän hetken tehokkain malli, jonka 4,0-litrainen moottori täyttää Euro 6d-Temp -päästöstandardin. Vääntölukema on vaikuttavat 900 Nm ja kiihtyvyys 0–100 km/h 4,9 sekuntia. MMI radio plus -järjestelmä 8,8 tuuman kosketusnäytöllä sekä useita kuljettajaa avustavia järjestelmiä, kuten Audi Side Assist -kaistanvaihtoavustin. Lisävarusteena saa mm. adaptiivisen vakionopeudensäätimen, virtuaalimittariston (10,25” tai 12,3”), Matrix LED -ajovalot dynaamisin vilkuin sekä sähkösäätöisen iskunvaimennuksen. Hinnat alkavat Business-varustelutasolla 51 997 eurosta ja Launch Edition 40 TDI 140 kW quattro S tronic -mallin 49 996 eurosta. Auto Bild Suomi 4/2019 17 104257_.indd 17 5.3.2019 14:05:35
Pitäisikö auton olla numeroa suurempi? Katumaasturien kohdalla se ei ole helppo kysymys – Auto Bild hakee vastauksia tähän kysymykseen. Suzuki Vitara vs. S-Cross Volvo XC40 vs. XC60 Opel Crossland X vs. Grandland X Seat Arona vs. Ateca BMW X1 vs. X3 18 Auto Bild Suomi 4/2019 VERTAILU 104266_.indd 18 5.3.2019 14:16:42
Mitä koko merkitsee? Tässä suurvertailussa asetimme vastakkain kymmenen katumaasturiparia. Tutkimme, onko kompakti katumaasturi etevämpi kuin sen lähinnä vastaava isompi sisarus. T ämän vertailutestin teema on ollut pinnalla pitkään, ja se tulee pysymään jatkossakin ajankohtaisena: eli miten suureksi pitää ymmärtää sanonta ”tarpeeksi suuri”? Entä missä katumaasturimalleissa tulee paremmin toimeen vähemmällä? Ei huolta, sillä selvitimme asetelmat tämän hetken kuumimpien katumaasturien kohdalla. Mitkä testatut mallit soveltuvat edellä mainittuihin kriteereihin parhaiten? Tässä suurvertailussa asetimme kokovertailuun kaikkiaan kymmenen autoparia. Jokaisessa autoparissa oli joko identtinen tai lähinnä vastaava moottori, vastaavanlainen vaihteisto (manuaali/automaatti) ja vastaava vetotapa (etuveto/takaveto/neliveto). Vertaillut mallit olivat Audi Q2 ja Q3, BMW X1 ja X3, Opel Crossland X ja Grandland X, Seat Arona ja Ateca, Suzuki Vitara ja SX4 S-Cross, Volvo XC40 ja XC60, Jeep Renegade ja Jeep Compass, Mazda CX-3 ja CX-5, Honda HR-V ja CR-V sekä Volkswagen T-Cross ja T-Roc. Arvioimme neljää osa-aluetta: tiloja, mukavuutta, ajodynamiikkaa ja kustannuksia. Selvitimme, miten hyvin matkustajat mahtuvat autoihin, ja kuinka paljon matkatavaraa autoihin mahtuu. Mukavuusarviointiin liittyivät jousituksen ohella myös moottorin luonne ja matkustamon tunnelma. Dynamiikka-arvioinnissa selvitimme, miten nopeasti ja luotettavasti moottori liikuttaa kutakin katumaasturia, ja kuinka purevasti eri mallit istuvat mutkissa. Kustannusarvioinnissa selvitimme hinnan lisäksi myös ylläpitokustannuksia (veroja, vakuutuksia ja huoltokuluja) ja kulutusta (tehtaan ilmoittaman WLTP-normiarvon mukaisesti). Laskimme myös sen, montako senttiä ajaminen maksaa kilometriä kohden saksalaisten kustannustietojen perusteella neljän vuoden ja 15 000 vuotuisen ajokilometrin tapauksessa. Näin kaikille 20 automallille saatiin arvostelutähdet. Lopuksi laskimme tähdet yhteen ja pystyimme julistamaan voittajat kaksintaisteluissa teemalla ”pieni vastaan suuri”. Erilaisia yllätyksiä sattui ja testistä muodostui jännittävä. Ja kuten oikeassakin elämässä, koolla on merkityksensä – joskaan ei yksiselitteisesti. ABS 20 KATUMAASTURIA: KOMPAKTI SUV VS. ISO SUV merkitsee? merkitsee? merkitsee? merkitsee? merkitsee? merkitsee? merkitsee? merkitsee? Korkeampi, pitempi, parempi? Audi Q2 ja Q3 edustavat sitä, mitä täällä kertaa tutkimme. Kannattaako maksaa tuhansia euroja 29 sentin lisäpituudesta ja kahdeksan sentin ylimääräisestä korkeudesta? Volkswagen T-Cross vs. T-Roc Honda HR-V vs. CR-V Mazda CX-3 vs. CX-5 Jeep Renegade vs. Compass Auto Bild Suomi 4/2019 19 104266_.indd 19 5.3.2019 14:17:11
Kompakti on tosi lähellä isompaa M ade in Germany – sitä pidetään edelleen laadun merkkinä. Se pätee ainakin kahteen kompaktiin Audi-katumaasturiin. Brasiliassa kootussa Q3:ssa kaikki on viimeisteltyä ja siistiä – silti entisaikojen selvä Audi-tunne jää jotensakin puuttumaan. Vaihdevalitsimen takana olevassa paneelissa on käynnistyspainike ja radion äänenvoimakkuuden säädin, ja muutenkin toteutus vaikuttaa äärimmäisen yksinkertaiselta. Takaselkänojien alas taittamista varten on yksinkertainen vetosilmukka. Toimintoja ohjataan pitkälti kookkaalta kosketusnäytöltä, jonka alivalikoissa voi hallinnoida esimerkiksi sadetunnistinta ja mittarivalon himmennystä. Vaihdetaanpa sitten Ingolstadtin emotehtaalta tulevaan Q2-malliin, jossa kaikki vaikuttaa huolellisemmin tehdyltä ja vahvemmalta. Tässä mallissa takaselkänojien alas taittaminen hoituu pääntukien alapuolelta tukevasta painikkeesta, ja tietoviihdejärjestelmää voi käytellä sokkona – sekä löytää erilaiset painikkeet tärkeimmille toiminnoille. Takaistuimelle siirtyminen osoittaa sitten sen, millainen etu 29 senttiä pidemmällä Q3:lla on Q2:een nähden. Siinä, missä molemmissa Audeissa istutaan edessä rennosti, niin Q2:n takaistuimella aikuisilta loppuu aiemmin tila kesken. Jos Q2:n kyydissä on neljä henkilöä, niin takaistuimella ei ole mukavaa – etenkään siksi, koska Q3:ssa toisen istuinrivin voi jakaa myös pituussuunnassa, ja siinä voi kallistaa takaselkänojia useaan eri kulmaan. Q3 on tuntuvasti etevämpi myös tavarankuljetuksessa – siihen mahtuu lisäksi yksi tai kaksi todella suurta matkalaukkua. Tien päällä keskinäiset erot jäävät vähäisiksi. Molemmissa on jäykkä jousitus, ja Q3:n kohdalla se on jopa hieman pintakova. 1,5-litrainen 150-hevosvoimainen tuntuu Q2:ssa jonkin verran virkeämmälAUDI Q2 VS. AUDI Q3 Kaksintaistelussa Q2 vastaan Q3 etsimme parasta aloituspolkua Audin katumaastureihin. Kamppailusta muodostui äärimmäisen tiukka. Yhteenveto Q2 jättää hyvin ympäripyöreän vaikutelman – eivätkä sen ominaisuudet riitä isomman veljen päihittämiseen. Q3 varmistaa lopussa parivoiton tarjoamalla todella reilusti tilaa ja pienemmän arvonalenemisen. TEKNIIKKAA AUDI Q2 AUDI Q3 Malli/hinta Saksassa 35 TFSI/28 050 € 35 TFSI/35 700 € Malli/hinta Suomessa 35 TFSI/32 367 €** 35 TFSI/43 902 €** Moottori R4, turbo R4, turbo Iskutilavuus 1498 cm³ 1498 cm³ Suurin teho kW (hv)/r/min 110 (150)/5000 110 (150)/5000 Suurin vääntö Nm/r/min 250/1500 250/1500 Huippunopeus 212 km/h 207 km/h Kiihtyvyys 0–100 km/h 8,5 s 9,2 s Kulutus (WLTP) 6,7 l/100 km, bensiini 7,2 l/100 km, bensiini CO 2 -päästöt (WLTP) 152 g/km 162 g/km Pituus/leveys/korkeus 4191/1794/1538 mm 4482/1849/1616 mm Tavaratila 405–1050 l 530–1525 l Istumakorkeus edessä 620 mm 640 mm Omamassa/kantavuus 1615/550 kg 1495/575 kg Vetomassa 1500/670 kg 1800/750 kg Kustannukset per kilometri* 42 senttiä/km 47 senttiä/km * 4 vuotta/60 000 km; ** S tronic -automaattina, Q2 35 TFSI manuaalina 30 644 euroa PISTEET AUDI Q2 AUDI Q3 Tilat Mukavuus Ajodynamiikka Kustannukset YHTEENSÄ tä ja vähemmän kuormitetulta, mutta se ei tuo kompaktimallille juuri suorituskyvyllistä hyötyä. Audi Q3 on näistä kahdesta kalliimpi. Sen alkaen-hinta on Suomessa lähes 12 000 euroa korkeampi, mutta kilometriä kohden sen käyttö maksaa silti Saksan tiedoilla vain muutaman sentin enemmän. Q3: kosketusnäyttö on alempana kuin Q2:ssa. Q2: MMI-tietoviihdejärjestelmä – mutta silti hyvä meininki. Monia auton toimintoja ohjataan isolta kosketusnäytöltä samaan tapaan kuin tabletilta. Homma toimii silti paljon paremmin auton ollessa paikallaan kuin liikkeellä, jolloin kosketuspintoja ei yhtä helposti pysty käyttämään. 20 Auto Bild Suomi 4/2019 VERTAILU KOMPAKTI SUV VS. ISO SUV 104266_.indd 20 5.3.2019 14:17:39