Tapulin takaa sivu 14
2 2 1 9 2 0 0
Perustettu 1967 43. vuosikerta Päätoimittaja Mikko I. Salo
Kirkkonummi Siuntio Inkoo
N:o 20.8.2009
TORSTAI
63
Arkinen aherrus alkoi Toukolassa Siuntiopäiville mahtuu vielä mukaan! Gyllenhammar hallitsi Trialin PM-kisoja Tulishow Inkoon taiteiden yössä
PAINOS 28 000
sivu 7 sivu 3 sivu 18 sivu 3
ilmoitukset@kirkkonummensanomat.fi · toimitus@kirkkonummensanomat.fi · www.kirkkonummensanomat.fi
Iu SKoSlulaiselle uutta kuosia katosta lattiaan ja miks
PvIäNnNOeISilTkin ! KAA ei hä vanh mm leA USTAMINEN AL
2
N:o 63 20.8.2009
Kirkkonummen Sanomat
PENTTI Hildén, Pentti Aaltonen, Erik Uddström.
CLOUD Gore.
Merellinen taidetapahtuma 21.23.8.
Kun merenneidot maihin nousivat Bergåsassa
EU-parlamentariker Carl Haglund besöker Kyrkslätt
söndagen 23.8 kl. 19 i Winellska skolans matsalskabinett.
Välkommen att ställa frågor och diskutera!
Arrangör: Svenska folkpartiet i Kyrkslätt
Perinteeksi muodostunut Porkkalan merellinen taidetapahtuma pidetään tänä vuonna poikkeuksellisesti Bergåsan nuorisoseurantalossa. Tapahtuman kotihan on tähän asti ollut satavuotias Rigårdsnäsin nuorisoseurantalo merenrannalla, mutta nyt talon mittava saneerausoperaatio sattuu olemaan siinä vaiheessa että tilaisuuden järjestäminen on siellä mahdotonta. Mutta ei hätää, Erik Uddström toteaa pilke silmäkulmassa. Ei Bergåsakaan kovin kaukana merestä ole, ei edes merenneidoille. Viikonlopun mittainen yleisölle ilmainen taidetapahtuma "Kun merenneidot maihin nousivat" koostuu vakiintuneen tavan mukaan Erik Uddströmin valokuvanäyttelystä, Pentti Aaltosen maalauksista, kalapainantatöistä ja tarinatauluista sekä Pentti Hildénin kitarakonsertista. Suomen klassisen kitaran huippuihin lukeutuva Hildén sekä säveltäjä Lasse Mårtenson ovat sovittaneet Mårtensonin merellisiä kappaleita ja levyttäneet ne yhdessä huilisti Annika Gummeruksen kanssa. Tuoreen levyn nimi on Vågspel. Sunnuntaikonsertissa kuullaan mm. näitä kappaleita. Vierailevana esiintyjänä taidetapahtumassa on tänä vuonna nuorempaa polvea edustava Cloud Gore -yhtye
TARJA Ahlstrand. joka luokittelee itsenä psykedeelistä iskelmämusiikkia soittavaksi kokoonpanoksi. Ryhmä esiintyy perjantaina. Hyväkuntoinen ja kulttuurihistoriallisesti arvokas Järsön nuorisoseuran omistama Bergåsa sijaitsee puolessa välissä Porkkalantietä. Nuorisoseuralla on pitkät perinteet, onhan se perustettu jo vuonna 1907. Tänä päivänä seuran toiminta on yhä vilkasta ja edelleen se toimii kylän yhdistävänä tekijänä. Partiotoiminnassa on mukana kuutisenkymmentä nuorta ja nuorisoteatteritoiminta on erittäin suosittua. Erilaisten urheilu- ja kulttuuriaktiviteettien lisäksi seurantalossa toimii lasten leikkikoulu. Tiloja voivat myös ulkopuoliset vuokrata erilaisia juhlatilaisuuksia varten. Nuorisoseurantalon lisäksi myös Bergåsan naapuritontilla tapahtuu viikonloppuna samaan aikaan. Tarja Ahlstrand jutteli kerran että on suunnitellut taidenäyttelyä ripustettavaksi koivujen väliin pyykkinaruille, Pentti Aaltonen kertoo. Ajatus oli niin hullunhauska että emme voineet vastustaa kiusausta houkutella Tarjaa pitämään näyttelyään yhtä aikaa meidän kanssamme. Tarjan puutarhanäyttelyssä on esillä maalauksia ja keramiikkaa. Sadekuuron sattuessa Tarja kerää taulut pois naruilta mutta ateljeekoti on avoinna silloinkin . Taidetapahtuma "Kun merenneidot maihin nousivat" Bergåsassa, Porkkalantie 1074 ja "Tarjan puutarhanäyttely" Porkkalantie 1078 21.8.23.8. 2009. Avoinna pe klo 1822, la 1020, su klo 1018. Taidenäyttelyt ovat avoinna koko aukioloajan, musiikkiesitykset: Pentti Hildénin konsertti sunnuntaina klo 15, Cloud Gore perjantaina klo 19.00. Vapaa pääsy.
Lapin kamariorkesteri konsertoi Karjalohjalla
Ystäväkurssi Siuntion vastaanottokeskuksessa
Siuntion vastaanottokeskuksessa järjestetään syyskuussa SPR:n ystäväkurssi. Koulutuspäivät ovat torstaisin 3., 10., 17. ja 24.9. kello 17.30 20.00. Kurssilla käsitellään mm. ystävätoiminnan pelisääntöjä, vuorovaikutuskeinoja, tukemista, maahanmuuttajatietoutta, kotoutumista sekä toimintamuotoja. Kurssista saa todistuksen. Ystäväkurssin käyneenä vapaaehtoisena ystävänä pääset vaikuttamaan vastaanotto- keskuksen turvapaikanhakijoiden kotoutumiseen. Yhdessä nuoren tai lapsiperheen kanssa voit tehdä tavallisia arkisia askareita, käydä kävelyllä, leipoa, pelata ja leikkiä, tukea suomen kielen oppimisessa tai vain viettää aikaa. Ilmoittautuminen 28.8. mennessä. Kurssi on ilmainen. Evelyn Soer:evelyn.soer@ vokki.fi tai 400731412.
LAPIN kamariorkesterin Vierailukonsertti on Karjalohjan kirkossa lauantaina 22.8.2009 klo 15.00. Kuva: Marco Borggreve Lapin kamariorkesterin Vierailukonsertti on Karjalohjan kirkossa lauantaina 22.8. 2009 klo 15.00. Orkesteria johtaa sen taiteellinen johtaja kapellimestari John Storgårds, joka soittaa konsertissa myös viulua. Karjalohjan seurakunnan perinteisesti järjestämän elokuun Suurkonsertin orkesteriksi on kutsuttu yksi arvostetuimmista ja monipuolisimmista kamariorkestereista - Lapin kamariorkesteri. Orkesterin taiteellinen johtaja, kapellimestari John Storgårds on luotsannut orkesteria ansiokkaasti jo 13 vuotta. Karjalohjan maineikkaissa Suurkonserteissa ovat aikaisempina vuosina konsertoineet mm. Helsingin Kaupunginorkesteri, Tapiola Sinfonietta ja Norjan radio-orkesteri.
Kirkkonummen Sanomat
N:o 63 20.8.2009
3
AJOISSA KENTÄLLE! TILAA KYYTI NUMEROSTA
tai TILAA NETISTÄ www.taksidata.fi/kajon
Tilausajot/tarjouspyynnöt kajon@kajon.fi tai täytä lomake netissä www.kajon.fi Taksi- & Pikkubussipalvelu
le Kuvastoa
OYKSITEH SEISTA A SILMÄL HOMONITE SEISTA ÄLA SILM
-100 -150
nnus
[ VGV318 ]
297
Tarjous voimassa 31.8.2009 asti ostaessasi kehykset ja linssit, ei muita alennuksia.
KIRKKONUMMI Prisma, Munkinmäentie 29 Ark. 10-18, la 10-15 Silmälääkärin ajanvaraus (09) 221 2350
Etusivun kuva:
KOULUTYÖ aloitettiin Kirkkonummella ja Siuntiossa maanantaina 17. elokuuta iloisissa merkeissä. Siuntiossa käyttöön otettiin täysin uusi koulutila Toukola kunnan entisessä kirjastorakennuksessa. Kuvassa juuri omaan luokkaansa saapuneet 2 B:n oppilaat ensimmäisenä koulupäivänä. Kuva: SATU HOLMLUND. Aiheesta enemmän sivulla 7.
Uhria ammuttiin keskustassa:
Tapon yritys Kirkkonummella
Kirkkonummen poliisi tutkii ampumavälikohtausta, joka sattui Kirkkonummella 30.7, kun vuonna 1970 syntynyttä kirkkonummelaista miestä ammuttiin Kirkkonummen Everlast-liikkeen edustalla yöllä kello 02.00 aikaan. Laukaukset, joita oli useita, osuivat alueelle, jossa sijaitsee suuria verisuonia. Uhri toimitettiin sairaalaan samaan hoitoa vammoihinsa, eikä hänellä enää ole vakavaa hengenvaaraa. Ampuja poistui jalkaisin teon jälkeen Asematietä pitkin rautatieaseman suuntaan. Teosta epäiltynä oleva kirkkonummelainen vuonna 1964 syntynyt mieshenkilö saatiin kiinni viime viikolla Helsingistä, ja hänet on nyt vangittu. Kirkkonummen poliisi tutkii tekoa tapon yrityksenä ja ampuma-aserikoksena.
Valtuustolla ei kokousta elokuussa:
Kunnanhallitus palautti kaavoitusohjelman
Kirkkonummen kunnanhallitus päätti kokouksessaan 17.8. palauttaa kaavoitusohjelman vuosille 2010 2014 takaisin valmisteluun. Kunnanhallitus päätti myös käyttää otto-oikeuttaan perusturvalautakunnan päätökseen 12.8. § 120 eli kunnanhallitus käsittelee asiaa seuraavassa kokouksessaan. Kysymyksessä on sopimus perusterveydenhuollon päivystyspalveluiden ostamisesta Espoon kaupungin sosiaali- ja terveystoimelta ja perusturvajohtajan ja johtavan ylilääkärin valtuuttamisesta hyväksymään ja allekirjoittamaan päivystysjärjestelyä koskevan sopimuksen Espoon kaupungin sosiaali- ja terveystoimen kanssa. Kunnanhallituksessa saatiin tiedoksi, että 31.8. kaavailtua valtuuston kokousta ei kutsuta koolle asialistan lyhyyden vuoksi. Asialistalla ei kaavoitusohjelman palauttamispäätöksen jälkeen ollut enää kuin yksi asia, kunnanhallituksen vastaus valtuuston 25.6.2009 esittämään kysymykseen Helsingin seudun asuntotuotantotavoitteisiin 2008 2017 liittyvän aiesopimuksen velvoitteiden täyttämiseksi, joten 50 hengen koollekutsuminen yhtä asiaa käsittelemään ei ole mielekästä, kertoo valtuuston puheenjohtaja Gustaf Åberg Kirkkonummen Sanomille. Kirkkonummen kunnanvaltuusto kokoontuu kuitenkin 5. syyskuuta talousseminaarin muodossa käsittelemään ensi vuoden budjettia. -Tänä vuonna tarkoituksena on, että kaikki valtuutetut ovat mukana antamassa suuntaviivoja ja esityksiä, joten kaikki valtuutetut pääsevät osallistumaan budjetin alustavaan laadintaan. Seminaarissa annettujen suuntaviivojen puitteissa ryhmien neuvottelijat ja virkamiehet jatkavat sitten budjetin työstämistä, kertoo Åberg. Kunnanhallitus hyväksyi kokouksessaan keskustaan Asemankaaren varrelle rakennettavan pysäköintilaitoksen luonnossuunnitelmat ja merkitsi myös kunnantalohankkeesta annetun selvityksen tiedokseen. Myös vastaus korkeimmalle hallinto-oikeudelle Kartanonranta Sundet III -asemakaavasta tehdystä valituksesta hyväksyttiin äänestyksen jälkeen. JUSSI SALO
Osta lippu jo etukäteen!
Lisää junavuoroja Taiteiden yönä
Taiteiden yönä 21.22. elokuuta Helsingistä lähtee puolen yön jälkeen ylimääräisiä lähijunavuoroja Kirkkonummelle, Vantaankoskelle, Keravalle, Saunakallioon ja Riihimäelle. Lisäksi illan ja yön normaaleihin junavuoroihin on lisätty kalustoa. Junat liikennöivät perjantai-iltana 21. elokuuta arkiaikataulujen mukaan. Puolenyön jälkeen lähijunia Helsingistä lähtee seuraavasti: L-junat Kirkkonummelle lähtevät klo 0.47, 1.47 ja 3.12. Lisäksi liikenteessä on ylimääräinen L-junavuoro klo 02.30. Liikenne jatkuu normaalin lauantaiaikataulun mukaisesti 22.8. klo 4.00 jälkeen. Matkustajia pyydetään ostamaan junaliput etukäteen ja varaamaan junamatkaan riittävästi aikaa. Taiteiden yönä Helsingin rautatieasemalla on porttirahastus klo 23.00 alkaen. Matkustajien liput tarkastetaan jo lähtöraiteen portilla ennen junaan nousua. Myös matkakortti näytetään lukijalaitteelle laiturialueelle mentäessä. Lippuja voi ostaa päätylaiturikatoksen alla olevasta lipunmyyntipisteestä sekä sen vieressä olevasta lippuautomaatista.
Siuntio-päivään 5.9. mahtuu vielä mukaan
Siuntiolaiset toimijat ovat kesän aikana ilmoittautuneet runsain määrin mukaan Siuntio-päivään, jota vietetään Hyvinvointikeskuksen maisemissa lauantaina 5. syyskuuta. Tästä tulee todella monien mahdollisuuksien Siuntio-päivä, riemuitsee Hilkka Toivonen, joka järjestelee päivän kokoamista. Siuntion kunnan ja Siuntion Hyvinvointikeskuksen yhteistyö on ollut loistavaa. Yhdistystoriväki saa nyt tänä vuonna käyttöönsä myös paljon kaipaamiaan sisätiloja ja näin ollen toritapahtumia on sekä ulkona että sisällä. Mattimyöhäiset voivat Hilkka Toivosen mukaan vielä ilmoittautua ja varata itselleen paikan, mutta viimeistään ilmoittautumisen on tapahduttava maanantaina 24. elokuuta. Päivän ohjelma alkaa olla pääosin valmiina. Siuntion uusi kunnanjohtaja Juha-Pekka Isotupa pääsee samalla esittäytymään kuntalaisille, kun hän avaa Siuntio-päivän lauantaina 5. syyskuuta klo 11. Yhdistystori ja kunnan tapahtumat päättyvät klo 16, mutta Hyvinvointikeskuksella on kuntosali ja uimaallas vielä kaikkien kuntalaisten maksuttomassa käytössä ja lisäksi vielä ravintolassa voi halutessaan jatkaa iltaa. Ympäri kuntaa on myös päivällä mahdollista tutustua eri yhdistysten toimintaan, kertoo Hilkka Toivonen.
Tulishow huipentaa taiteiden yön Inkoossa
HILKKA Toivonen kutsuu kaikki mukaan lauantaina 5. syyskuuta Hyvinvointikeskuksen maisemissa järjestettävään Siuntio-päivään.
Suurin osa palvelukseen vasta tammikuussa 2011:
Syksyn kutsuntakierros käynnistyy
TULISHOW päättää Inkoon taiteiden yön iltakymmeneltä lauantaina 22. elokuuta. Inkoon taiteiden yö järjestetään galleria Karaijan pihalla lauantaina 22. elokuuta klo 18.30 alkaen. Luvassa on musiikkipainotteista ohjelmaa mm. Nysvänniemen Bluesin, Daniel Giljamin, Victoria Lindroosin ja Patrik Gripenwaldtin toimesta. Taiteiden yö huipentuu klo 22 huipentuvaan tulishow:n. Degerbyläinen kirjailija Leena Lehtolainen saapuu paikalle iltakahdeksalta lukemaan otteita uudesta Henkivartija kirjastaan. Lisäksi Karaijan ympäristöstä löytyy Rautaharakat ja harakanpesä-työpaja, lasten kuvistyöpaja, kirpputori ja Taiteen ystävien kahvila. Ennustajakin on luvannut saapua paikalle ennustamaan korteista ja galleriassa sisällä on ihasteltavana Suvi Toivoniemen "ystävien kesken" -näyttely. Tapahtuman järjestelyistä vastaa tuttuun tapaan Inkoon Taiteen ystävät, Konstens vänner i Ingå. Asevelvollisuuslain mukaiset kutsunnat järjestetään vuosittain 15.8.15.12. välisenä aikana. Maavoimien 19 aluetoimistoa toteuttavat kutsunnat omien kutsuntakuulutustensa mukaisesti. Kirkkonummella, Siuntiossa ja Inkoossa kutsunnat toteuttaa Uudenmaan Aluetoimisto. Kutsunnanalaisia ovat pääasiassa kaikki miespuoliset Suomen kansalaiset, jotka täyttävät tänä vuonna 18 vuotta. Kyseessä on vuonna 1991 syntynyt ikäluokka, jonka vahvuus on noin 34.600. Kutsunnanalaisia ovat myös ne 1929 -vuotiaat, jotka eivät ole aikaisemmin kutsuntavelvollisuuttaan hoitaneet. Jatkuu sivulla 15
SYKSYN kutsunnat käynnistyivät tiistaina Uudellamaalla Raaseporista. Kirkkonummella kutsunnat järjestetään 21.22.10. seurakuntatalolla.
4
Elokuvat
N:o 63 20.8.2009
Lokakaivojen tyhjennykset
Kirkkonummen Sanomat
Myydään tontteja Kuulutus
Ravintolat Työsuorituksia
Vuokralle tarjotaan
Perheasiain neuvontaa
Siivoukset
Kiitos
Hoivakotipalveluja
Koulutus
Graafista suunnittelua
ilmoitukset@kirkkonummensanomat.fi
Asuntomarkkinat
Palveluja tarjotaan
219.670
ulut, + toimitusk ituksiin toim vuoden 2009
Aika 158 a alk. iin muuttovalm
TALONÄYTÖS
Hammaslääkäreitä
torstaina 20.8. klo 1519 Kirkkonummella, osoite:Veikkola, Alitalontie 26.
Esittelyssä 2-kerroksinen Kastellin Muuttovalmis Aika 158 -talo: 5 h + k+saunaosasto+aputiloja, korkea olohuone.
KOULUTUS jatku sivulla 19
Tule tutustumaan laadukkaaseen Kastelli-rakentamiseen ja muuttovalmiin Kastelli-talon korkealuokkaiseen sisustukseen sekä nouda esitteet!
Tervetuloa!
KIRKKONUMMEN KASTELLI
Luostarinportti 2
Kastelli-kauppias Ossi Tuomola p. 050 514 0064 ossi.tuomola@kastelli.fi
20V
www.kastelli.fi
Kirkkonummen Sanomat
N:o 63 20.8.2009
5
Verso.
Omaa tilaa, yhdessä.
6
N:o 63 20.8.2009 PÄÄKIRJOITUS
Kirkkonummen Sanomat
H y v ä ä l o p p u v i i k ko a !
Aurinko nousee klo 5.46 ja laskee 21.00 Ke 19.8. Mauno, Maunu, Magnus, Måns *ORT Antti, Antero To 20.8. Sami, Samuli, Samu, Samuel, Sam *ORT Samuel, Samuli Pe 21.8. Soini, Veini, Sven *ORT Tatu, Assi, Usko, Avrami, Aapo, Aappo La 22.8. Iivari, Iivo, Ivar *ORT Ake, Laila Su 23.8. Signe, Varma, Signhild *ORT Reino
Suomen kaupunkien ilmanlaatu parantunut
Ilmatieteen laitoksen mukaan Suomen kaupunkien hengitysilma on puhdistunut kuluneella vuosikymmenellä. Perinteisiä saasteita, kuten rikkidioksidia, typen oksideja, hiilimonoksidia ja haisevia rikkiyhdisteitä on ilmassa nykyään selvästi vähemmän kuin 1990-luvun puolivälissä. Keväisin vaivaavan katupölyn vähentämisessä ei kuitenkaan ole onnistuttu vastaavalla tavalla. Kaupunki-ilman laatua on parantanut liikenteen pakokaasujen puhdistuminen katalysaattoriautojen myötä. Typenoksidien pitoisuudet kaupunki-ilmassa ovat laskeneet keskimäärin 40 prosentilla kymmenessä vuodessa, ja hiilimonoksidin pitoisuudet ovat puoliintuneet. Suurimpien kaupunkien keskustaalueilla typpidioksidipitoisuudet ovat kuitenkin vieläkin varsin lähellä vuodelle 2010 asetettua raja-arvoa. Tulevien vuosien ilmanlaatukehitykseen tulee vaikuttamaan dieselautojen jyrkästi kasvanut myyntiosuus ja niiden päästömääriä sääntelevät uudet eurostandardit ja tekniikat. Liikenteen aiheuttaman keväisen katupölyongelman torjumisessa ei ole kuitenkaan edistytty. Valtaosalla ilmanlaadun mittausasemia katupölyn määrä on pysynyt samalla tasolla kuin 1990-luvun puolivälissä. Keskimäärin asemilla on kuusi vaikeaa katupölypäivää vuodessa. Happamoitumista aiheuttavan rikkidioksidin pitoisuudet ovat laskeneet edelleen. Monilla metsä- ja metalliteollisuuspaikkakunnilla keskimääräiset rikkidioksidipitoisuudet lähestyvät jo taustapitoisuustasoja. Myös pienhiukkasmuodossa kaukokulkeutuvan rikin (sulfaatin) pitoisuudet ovat laskeneet. Myönteistä vaikutusta on ilmeisesti myös rajantakaisten lähialueiden rikkidioksidipäästöjen vähenemisellä. Myös selluteollisuuden hajurikkihaitat ovat vähentyneet. Keskimäärin haisevien rikkiyhdisteiden pitoisuudet ovat laskeneet peräti 70 prosenttia 1990-luvun puolivälistä. Kaukokulkeutuvan otsonin määrässä ei ole tapahtunut merkittäviä muutoksia viime vuosina. Taustaalueilla eli metsissä ja maaseudulla kohonneet otsonipitoisuudet ovat globaali ilmanlaatuongelma, jonka ratkaisu vaatii maailmanlaajuisia päästövähennyksiä. Ilmatieteen laitoksen tekemässä tutkimuksessa analysoitiin yli 120 pitkäkestoista ilmanlaadun mittaussarjaa 41 mittausasemalta eri puolilla Suomea. Tutkimusta esitellään 34. Ilmansuojelupäivillä Lappeenrannassa 18. elokuuta.
Kirkkonummen Sanomat 40 vuotta sitten: Masalan Kisan toimintaa myös Kirkonkylään
(KS N:o 16 21.8.1969) Gesterbyn uudella asuntoalueella on jo viriämässä voimakas liikuntaharrastus, joka on nyt hakeutumassa varsinaisiin uomiinsa. Aivan pihojen tuntumaan on aivan omatoimisesti saatu lentopallokenttä, jossa varsinkin sunnuntaisin pelataan aamusta iltaan pelaajien vain välillä vaihtuessa. Lentopallo ei tietenkään kaikkia tyydytä ja niinpä ovatkin gesterbyläiset, joukossa sekä aktiiviurheilijoita että kilpailemisen jo jättäneitä vanhoja partoja, puuhaamassa monipuolisempaa liikuntatoimintaa. Tähän näyttääkin olevan hyvät edellytykset, kun asukkaiden joukossa on monen eri urheilumuodon harrastajia, joista voisi tulla vaikka oman erikoisryhmänsä vetäjiä. Hyvistä vetäjistä asia onkin useimmiten kiinni. Gesterbyläiset ovat ottaneet yhteyttä Masalan Kisaan ja periaatteessa onkin jo sovittu yhteistoiminnan aloittamisesta mahdollisimman pian. Suunnitelmat ovat käynnissä. Tervetuloa mukaan!
Pienet yritykset pelastavat Suomen suurtyöttömyydeltä
Taantuman aikana yritystoiminnan riskit realisoituvat ja työpaikat vähenevät. Tällöin paljastuu pelkistetysti miten yhteiskunta suhtautuu yrittäjiin ja kuinka uhrautuvasti yrittäjät toimivat yritystensä työpaikkojen säilyttämiseksi. Yrittäjät tarvitsevat kaiken mahdollisen tuen toiminnalleen heikon suhdanteen aika, jotta nousun alkaessa yritysten toimintakunto on niin hyvä, että ne selviytyvät eteen tulevista uusista haasteista. Tämän vuoksi yrittäjiä pitää tukea myös sellaisin keinoin, jotka eivät hyvien suhdanteiden aikana tule kysymykseen, Suomen Yrittäjien puheenjohtaja Jarkko Wuorinen pohti Kymen Yrittäjien 70-vuotisjuhlassa Haminassa. Suomen Yrittäjien puheenjohtajan Jarkko Wuorisen mukaan tällaisia keinoja ovat esimerkiksi edulliset suhdannelainat. Vaikeuksiin joutuneita yrittäjiä on syytä tukea myös muutoin. On rohkaisevaa huomata, että monet julkishallinnon ja yksityissektorin edustajat ovat mukana yrittäjien tukiverkkohankkeissa, joiden tarkoituksena on auttaa yrittäjiä jaksamaan pahimman yli ja aloittamaan esimerkiksi kurssin jälkeen yritystoiminta välittömästi uudelleen. Konkurssin tekeviä yrittäjiä on syytä kannustaa uuden alkuun ilman minkäänlaista moralisointia, Wuorinen innostaa. Wuorisen arvion mukaan menossa oleva kansainvälinen taantuma heikentää perinteisten suuryritystemme esimerkiksi metsäteollisuusyritysten kilpailukykyä merkittävästi. Tämän johdosta useilta toimialoilta vapautuu kapasiteettia ja osaamista pienempien yritysten käyttöön. Tämä osaaminen pitäisi saada siirtymään joustavasti uusille toimialoille ja uusien innovaatioiden kehittämiseen. Voimakaskaan rakennemuutos ei saisi pysäyttää välttämätöntä muutosta, vaan sen pitäisi johtaa uuden ja elinvoimaisen pienyrittäjyyden syntyyn, joka korvaisi menetetyt työpaikat. Wuorisen mukaan työmarkkinoilla tarvitaan lisäksi uudenlaista joustavuutta, jolla turvattaisiin yritysten kilpailukyvyn ja työpaikkojen säilyminen. Maailma muuttuu niin nopeasti, että nyt on uskallettava muuttaa myös työlainsäädäntöä ja työehtosopimuksia niin, että turvataan tarvittava jousto vaikeina aikoina, Wuorinen esittää. Plussaa (+) Wuorisen ajankohtaisille ajatuksille!
HIRVI
Aarteita pimeyden kätköistä
Lähdin taas tänä aamuna vaimon ja koiran kanssa metsälenkille ja palasimme vajaan tunnin päästä kotiin pienet marja-astiat täynnä isoja, kypsiä mustikoita ja ihania keltaisia kantarelleja. Voiko kesäpäivää paremmin aloittaa, huokasin tyytyväisenä. En muista vuosiin olleen näin hyvää mustikkavuotta. Menipä mihin metsännotkelmaan tahansa, joka paikasta löytää mättäitä, täynnä muistikoita. Ei siinä tarvitse kuin hetken kauhaa heilutella, parhaimmillaan vain viitisen minuuttia, niin jo on kauha mustikoita täynnä. Ihme vain, ettei tänne lähimetsään ole muita marjastajia eksynyt. Vain muutaman kerran on Bella-koira kesken vapaan kävelyn pysähtynyt liikkumattomaksi osoittaen kuonollaan ei tällä kertaa valkohäntäpeuraa vaan toista ihmistä marjoja poimimassa metsän siimeksessä. No, kyllä täällä mustikoita muillekin riittää. Mikään ei kuitenkaan voita kantarelleja. Aluksi niitä ei tahtonut etsimälläkään löytää, vaikka aloitin käymällä läpi kaikki vanhat hyvät kantarelli-paikat. Mutta aivan yllättäen niitä alkoi löytyä sieltä täältä, ensin vain muutamia, mutta viime päivinä jo paljon ja isoissa ryppäissä. Kyllä niitä muutkin keräisivät, jos löytäisivät. Tulipa eilen metsäpolulla vastaan lähikylän rouva pieni poika mukanaan ja kysyin, olivatko löytäneet kantarelleja. Eivät olleet, mihin vastasin taivuttamalla polun vierestä sammalta ja kaivamalla varovaisesti sieltä esiin ison keltaisen kantarellin. Leikkasin sen siististi veitsellä että samasta paikasta saisin niitä jatkossakin ja näytin sen pojalle jotta oppisi tämän jalon sienestäjän taidon. Kerroin myös äidille, että jotkut ovat opettaneet koiransakin kantarelleja haistaen löytämään, mutta oma koirani seisoi vain vieressä odottaen saavansa, ei kantarellia vaan lihapullan palaa. Jatkoin matkaa metsäpolkua pitkin tullen Kuninkaanlähteelle ja sen reunalta, aivan vesirajasta löysin suuren ryppään isoja kantarelleja. Tässä on varmaan Ruotsin kuningas aikoinaan pysähtynyt juottamaan hevosiaan ja varmaan kumartunut itsekin puhdasta lähdevettä juomaan ja nämä kantarellit olivat juuri samassa paikassa tuon kuninkaallisen tapahtuman muistomerkkinä. Kantarelleja on makeaa syödä hyvän kermakastikkeen kera, pehmeinä ne ihan sulavat suussa. Mutta kaikkein parasta on kantarellien löytäminen, varsinkin kun se tapahtuu aina hieman yllättäen. Kävelet syvään korpeen,menet tuuhean kuusen juurelle, taivutat sen maata laahaavia kuusen oksia, ja kas vain: sen alta paljastuu rykelmä ihania kantarelleja. Tässä on jotain sykähdyttävää ehkäpä samaa Lemmenjoen kullankaivaja kokee kultahippuja löytäessään. Minun mielestäni tässä on jotain , mikä johdattaa ajatukset johonkin vielä syvällisempään, kun löytää kuten Isossa Kirjassa sanotaan "aarteita pimeyden kätköistä". Tähän täytyykin lopettaa, sillä odotan juuri pojan perhettä kylään, kun lupasin johdattaa heidätkin mitä parhaimmille kantarelli-apajille. HIRVI
Valetarkastajat kauppaavat ensiapupakkauksia
Eri puolella Suomea on esiintynyt tapauksia, joissa henkilö esiintyy työsuojelutarkastajana ja myy työpaikoille ensiapupakkauksia. Henkilö on tarkastanut työpaikan ensiapukaapin sisällön ja todennut sen työsuojelusäädösten vastaiseksi. Samalla hän on kaupannut työpaikalle ensiapupakkausta, joka on myöhemmin postin kautta tuotuna maksanut huomattavasti enemmän kuin aiemmin oli sovittu. Työsuojelupiirit varoittavat työpaikkoja tällaisista huijareista. Työsuojelutarkastajat eivät koskaan myy mitään. Virallisissa asioissa työpaikoilla esiintyessään on työsuojeluhallinnon virkahenkilöllä valokuvalla varustettu virkakortti, jonka työnantaja voi aina pyytää nähtäväkseen, ennen kuin minkäänlaista tarkastusta työpaikalla tehdään. Valetarkastajia on kesän aikana liikkunut erityisesti pääkaupunkiseudulla ja paikallisten yrittäjien mukaan myös Kirkkonummella. Tarjottu ensiapukaapin päivitys oli maksanut useita satoja euroja. Myös muualla Suomessa on tullut ilmi vastaavia tapauksia. Huijaustapauksessa on kysymyksessä rikos, josta ilmoitetaan poliisille, tiedottaa työsuojelupiirit. Miinusta () siis huijaritarkistajille!
Kirkkonummen Sanomat
Torstaina Perjantaina
N:o 63 20.8.2009
Lauantaina Sunnuntaina
7
+19
Kirkkonummi Inkoo Inkoo
+18
Siuntio Inkoo
+18
Kirkkonummi
+18
Siuntio Inkoo
+18
Kirkkonummi
+19
Siuntio
+17
Siuntio
+16
Kirkkonummi
+17
1
+18 +16
Selkeää Puolipilvistä
+18
6
Pilvistä
+17
5
+17
Sadekuuroja Sadetta
+18
Ukkosta
2
Tuulen suunta ja -nopeus
+16
Sää -merkkien selityksiä
6
ILMATIETEEN LAITOS
Siuntion Toukolassa alkoi arkinen aherrus
Ihana ja tapahtumarikas kesä jäi taakse kun koululaiset aloittivat arkisen aherruksensa Siuntiossa ja Kirkkonummella maanantaina 17. elokuuta. Lukuvuoden ensimmäiseen päivään mahtui vatsassa lepattavien perhosten ohella riemua koulukavereiden näkemisen ilosta ja taisipa jokunen kyynelkin kimmeltää muutamassa silmänurkassa kun vanhemmat saattelivat ekaluokkalaiset ensimmäistä kertaa opintielle. Siuntion Aleksis Kiven koulun alaisuudessa toimiva Toukola otettiin maanantaina virallisesti käyttöön. Koulutyönsä tässä aiemmin kirjastona toimineessa rakennuksessa aloitti kaksi ensimmäistä luokkaa ja saman verran kakkosia. Esikouluryhmiä on kolme. Ensimmäisillä luokilla oppilaita on alle 40 ja samoin on myös toisella luokalla eli ryhmät pysyvät pieninä. Eskariryhmissä on kussakin 13 lasta. Yhteensä Toukolassa lapsia on siis n. 120. Opetustiloja Toukolasta löytyy seitsemän ja niiden lisäksi siellä on pienryhmätila sekä henkilöstölle suunnittelu-ja sosiaalitiloja. Maanantaina uusi koulutila kuhisi toimintaa kun pienet oppilaat aloittivat syyslukukauden siellä. I-luokan opettajana toimiva Aino Virtanen toivotti oman luokkansa koululaiset ja heidän vanhempansa tervetulleiksi. Yleisen informaation lisäksi jaossa olivat oppilaiden reissuvihot, joiden myötä päivittäinen yhteydenpito kodin ja koulun välillä sujuu jouhevasti. Ensimmäisessä rivissä istuneet Nella ja Mai kertoivat jännittäneensä koulun alkua jonkun verran vaikka lähes kaikki luokkakaverit olivatkin jo tuttuja esikoulusta. Toimintaa Toukolassa on aamusta iltaan, sillä päivähoitoa tarvitsevat esikoululaiset viettävät siellä koko päivän. Lounas lapsille tarjoillaan Aleksis Kiven koulun ruokasalissa. Ensimmäisenä koulupäivänä tutustumiskierros jäi hieman kesken, sillä oppilaiden piti kiiruhtaa syömään jo 10.15 alkavaan ruo-
AINO Virtanen esittäytyi oppilaille ja vanhemmille. kailuun. Toukolan "takapihalle" on rakennettu leikkipiha-alue ja aitarakenteet sekä tarvittavat liikennejärjestelyt toteutetaan siten, että lapset pääsevät kulkemaan turvallisesti sekä leikkipihalle että liki naapurissa sijaitsevaan Aleksis Kiven kouluun. SATU HOLMLUND
TOKALUOKKALAISET aloittivat koulutyönsä Toukolassa hyvillä mielin.
TURVALLINEN kulkureitti leikkipihalle ja Aleksis Kiven kouluun on toteutettu aitarakentein.
I-LUOKKALAISTEN vanhemmat saattoivat lapsensa luokkaan asti.
Varubodenin tulos viime vuoden tasolla
Olemme erittäin iloisia Varuboden-konsernin ensimmäisen puoliskon tuloksesta, joka on viime vuoden tasolla. Kantvikiin rakennettu uusi Sale on otettu hyvin vastaan, Kirkkonummen Rautakeskus on uudistunut ja Kirkkonummen Prismassa Alkon sekä parkki-alueen laajennustyöt jatkuvat suunnitelmien mukaisesti valmistuen tämän syksyn aikana, kertoi Varubodenin toimitusjohtaja Folke Lindström. Varuboden-konsernin tulos ennen veroja vuoden ensimmäisellä puoliskolla oli 1,3 miljoonaa euroa (1,4 miljoonaa euroa). Liikevoitto oli 1,6 miljoonaa euroa (1,7). Marketkauppa menestyy edelleen hyvin ja myynnin kasvu on 8,0 prosenttia kun auto- ja rautakauppa ovat jäämässä tulostavoitteistaan. Polttonestemyynti näyttää suurinta kasvua eli 14 prosenttia. Konsernin kokonaismyynti tulee ylittämään 220 miljoonaa euroa vuositasolla. Emoyhtiö Varubodenin myynti oli 96,0 milj. euroa (91,1). Konsernilaskelmassa oleva liikevaihto, joka sisältää ainoastaan emoyhtiön liikevaihdon, kasvoi 6,6 prosenttia. Alueellamme tapahtuneista kilpailutilanteen muutoksista huolimatta olemme pystyneet parantamaan markkina-asemaamme ja mielestämme on olemassa hyvät edellytykset saavuttaa budjetoitu tulostaso, toimitusjohtaja Folke Lindström kertoi. Hyvä myynti on jatkunut kesän aikana ja marketkaupan markkinaosuus on nyt noin 45 prosenttia. Varuboden on selvä markkinajohtaja market- ja polttonestemyynnissä. Varubodenilla oli kesäkuun lopussa 28 430 asiakasomistajaa ja toimialueen talouspeitto on 48 prosenttia. Asiakasomistajille on tammikesäkuussa maksettu Bonusta 2,4 miljoonaa euroa (2,2). Bonuksen lisäksi asiakasomistajat saavat muun muassa maksutapaetua maksaessaan S-Etukortilla, monipuolisia tuote- ja palveluetuja sekä 10 prosentin koron täyteen maksetulle osuusmaksulle. Lisäksi asiakasomistajien käytössä ovat S-Pankin maksuttomat palvelut.
Palveluverkostoa kehitetään
Varubodenin palveluverkoston kehittäminen on jatkunut myös vuonna 2009. Toukokuussa avattiin uusi Sale myymälä Kirkkonummen Kantvikissa. S-market Söderkullan rakentaminen Sipoossa jatkuu aikataulus-
sa. Avajaiset pidetään syksyllä 2009. Kirkkonummen Rautakeskus on uudistunut ja Kirkkonummen Prismassa Alkon ja parkki-alueen laajennustyöt jatkuvat suunnitelmien mukaisesti. Alko saanee laajennetut tilat käyttöönsä lokakuussa ja uudelle parkkipaikalle tulee n. 200 li-
säpaikkaa. Yhteensä paikoitustilaa Prismassa on tämän jälkeen n. 750 autolle. Maan saneeraustöitä on suoritettu Bromarfissa ja Karjaalla (vanha Esso). Kustannukset molempien osalta ylittävät budjetoidun. Mielellään pistäisimme pystyyn myymälän myös Masalaan, mutta vielä tässä vaiheessa kuntakaava ei ole siinä vaiheessa, että se onnistuisi, kertoi Folke Lindström Varubodenin tulevaisuuden suunnitelmista, joihin kuuluu myös ABC-liikenneaseman rakentaminen uuden moottoritien varteen.
Varuboden työllistää
Varubodenilla on yli 600 työntekijää ja se työllistää lisäksi kesä- ja kausiluontoisissa töissä yli 100 nuorta. Kuluneen vuoden aikana Varubodenin yksiköissä on lisäksi ollut kymmeniä työnharjoittelijoita. Koulutamme henkilöstöämme koko ajan. Tällä hetkellä kiinnitämme huomiota asiakaspalvelun kehittämi-
seen ja johtamistaitojen lisäämiseen. Lisäksi erityistä huomiota on kiinnitetty henkilöstön työhyvinvointiin ja sen kehittämiseen. Varuboden on kehittänyt oman Tyky-ohjelman yhdessä Solvallan kanssa, joka viedään läpi koko henkilökunnalle, kertoi Lindström. Koko vuoden näkymät osoittavat, että tuloksen kehitys tulee jatkumaan samalla tasolla kuin alkuvuonna eli budjetoidun mukaisesti. Varubodenin hyvä omavaraisuusaste 45,2 prosenttia takaa sen, että myös jatkossa voimme kohdata yhä kovenevan kilpailun, varsinkin Kirkkonummella, totesi Lindström, jonka mukaan uuden marketin myötä kilpailu kiristyy, mutta Kirkkonummen palvelutaso paranee. Voittaja on Kirkkonummen kuntakeskus ja siellä asioivat, joiden tarve lähteä kauemmas ostoksille vähenee kylän oman tarjonnan lisääntymisen myötä. SH
FOLKE Lindström on tyytyväinen Varubodenin ensimmäisen puoliskon tulokseen, joka on pysynyt viime vuoden tasolla.
Kirkkonummen Sanomat
N:o 63 20.8.2009
9
2
6
99
95
Kariniemen 6 kpl/st., 1 kg
6
90
90/kg
Järvi-Suomen Portti
marinoitu/marinerad, n./ca 900 g, alkuperämaa Saksa/ursprungsland Tyskland
5
90/kg
Candy King
1
209
Valio
85
Ingman 1l
215
Sunnuntai
19
pakaste/djupfryst, 400 g (5,38/kg)
0
99
Costa Rica extra lk./kl.
/kg
0
99
Hollanti/Holland 400 g (2,48/kg) 1. lk./kl.
149
Vaasan Valio 1 kg
ei laktoositon/ ej laktosfri, 200 g (10,45/kg)
339
Asiakasomistajaksi voit liittyä myös osoitteessa/Du kan ansluta dig som ägarkund också på asiakaspalaute.varuboden@sok.fi kundrespons.varuboden@sok.fi Puhelinpalvelunumero/ Kundservicenummer: 010 4426 660
7,92 l (2,06/l) (sis./inneh. 16,30 + pantti/pant 3,60)
(0,86/l) (sis./inneh. 2,59 + pantti/pant 0,80)
1
49
Atria 400 g (3,73/kg)
S-ryhmä Suomen luotetuin päivittäistavarakauppaketju
2
500535 g (2,982,79/kg)
25
HK 500 g (4,50/kg)
199
Palvelemme/Vi betjänar: ma-pe/mån-fre 7-21, la/lör 8-18, su/sön 12-21
www.s-kanava.fi
S-gruppen Den tillförlitligaste dagligvaruhandelskedjan i Finland
10
N:o 63 20.8.2009
Kirkkonummen Sanomat
Sieltä sun täältä Sieltä sun täältä Sieltä sun täältä Sieltä sun täältä
Rikkaan miehen vitsi on aina hauska. -Thomas Edward Brown
Lihapullat suomalaisten suosikkiruoka
Perinteiset ruokalajit ovat suomalaisten vahvoja suosikkeja. Lihapullat, pihvit, leikkeet ja paistettu kala ovat nykyään mieluisimpia ruokalajeja, ilmenee Ruokatiedon teettämästä tutkimuksesta. Ainoa muutos suosikkiruokien listalla keskinäisen järjestyksen vaihtumisen lisäksi on se, että munakas teki muutaman vuoden jälkeen paluun listalle. Suomalaisten mieluisimmat ruokalajit vuonna 2009 ovat: Lihapullat Pihvi / leike Paistettu kala Pizza Makaronilaatikko Jauhelihakastike Uunikala Lämpimät voileivät Lasagne Munakas Tuloksissa näkyy suomalaisen arkiruokailun nykykuva, tiedotuspäällikkö Riitta Stirkkinen Ruokatiedon Lihatiedotuksesta toteaa. Arkena syödään konstailematonta ja maukasta perusruokaa, joka on nopea valmistaa itse raaka-aineista lähtien tai valmisruokia hyödyntämällä. Jauheliha on monen perheen pelastus. Siitä valmistuvat nopeasti niin lihapullat, jauhelihakastike kuin pizzakin. Jauheliha maistuu myös munakkaan täytteenä.
Ihminen voi hautautua rahakasan alle. -Nathanael Hawthorne
Harry Potter viikon elokuvana Kinossa
Ehkäise, estä ja hoida
Tarttuuko se?
Kino Kirkkonummi esittää viikon elokuvana 23.26.8. pe, su, ti, ke 18.45 elokuvan Harry Potter ja puoliverinen prinssi. Voldemort tiukentaa otettaan niin jästien kuin velhojenkin keskuudessa, eikä edes Tylypahka ole enää samanlainen turvasatama kuin ennen. Harry aavistelee vaaran piilevän myös linnan sisäpuolella, mutta Dumbledore haluaa keskittyä valmistelemaan Harrya viimeiseen taisteluun, jonka tietää olevan pian käsillä. Harry ja Dumbledore ponnistelevat yhdessä löytääkseen keinon, jolla murtaa Voldemortin puolustus. Juuri siitä syystä Dumbledore värvää Tylypahkaan opettajaksi vanhan ystävänsä ja kollegansa, hyvistä yhteyksistään tunnetun, pahaa-aavistamattoman ja nautiskeluun taipuvaisen professori Horatius Kuhnusarvion, jonka hallussa Dumbledore uskoo olevan ratkaisevaa tietoa.
Miehisiä taitoja nykyajan uusavuttomille
Mies! Osaatko sammuttaa tulipalon tai avata rintaliivit yhdellä kädellä? Tiedätkö kuinka käyttäytyä herrasmiehen elkein? Osaatko esittää uskottavasti viiniharrastajaa, grillata kuin mies ja pitää täydellisen bestmanin puheen? Miehen taidot Käytännön käsikirja miehille (Ajatus kirjat) on miehen mittainen tietopaketti, joka soveltuu niin käytännön taidoissa aloitteleville kuin jo pitkälle edistyneillekin uroille. Jokainen mies osaa kytkeä digiboksin, polttaa dvd:n ja käydä nettiostoksilla, mutta monet todelliset elämäntaidot ovat vielä kadoksissa. Miehen taidot -oppaasta löytyvät neuvot aina tiukan paikan tullen kun on saatettava vauva maailmaan hätätilanteessa, voitettava kädenväännössä tai startattava auto pakkasessa. Kukkien osto on monelle miehelle ylivoimaisen vaikeaa. Naiselle ei nimittäin riitä huoltoaseman nuutuneet narsissit tai puoli tusinaa lähimarketin halpoja ruusuja, jotka osoittavat myös mielikuvituksen puutteen. Kukkia ei myöskään kannata ostaa, kun on tehnyt jotain pahaa, sillä nainen yhdistää rehut syyllisyyteen. "Ota tavaksesi ostaa kukkia vailla minkäänlaista syytä, niin ne alkavat merkitä helvetin paljon enemmän." Jokaisen miehen elämässä tulee myös hetkiä, jolloin ulkomuodolla todella on merkitystä. Rypytön paita kuuluu perusvaatimuksiin, ja itsenäinen herrasmies silittää sen tietenkin itse. Miehen taidot neuvoo paidan silityksen salat alkeista alkaen. Vetelille miehille on kuitenkin olemassa "helpompiakin" keinoja saada rypyt oikenemaan. "Ennen kuin kömmit suihkuun, ripusta paita veden ulottumattomiin mutta kuitenkin niin lähelle, että höyry pääsee paidan kuituihin. Kun höyry ujuttautuu sisään, monet rypyt suorastaan putoavat lattialle." Nick Harper, Miehen taidot käytännön käsikirja miehille, alkuteos Man skills A Training Manual for Men, suomentanut Inka Parpola. 251 sivua. Ovh. 29,90 .
Uusi Trivial Pursuit Team
Uutta Trivial Pursuitia pePerinteisten kategorioiden rinlataan uudella tavalla: Enää ei nalle on tullut uudenlaisia kytarvitse olla kävelevä tietosasymystyyppejä, jotka antavat nakirja viedäkseen voiton. Uujoukkueille mahdollisuuden dessa pelissä on kyse sekä kerätä pisteitä riippuen siitä, joukkueen kokoonpanosta että kuinka täydellisen vastaukoikeiden kysymysten valinnassen pystyvät antamaan. Joukta. Pelin voi voittaa jo tunnissa. kueet vastaavat kysymyksiin Hauskaa on tarjolla kaikille vuorotellen ja liikkuvat pelinörteistä muodin tuntijoihin ja laudalla ansaitsemiensa pisprofessoreista sääasiantuntiteiden mukaan, kunnes kaikki joihin. Kyse on nyt koko joukkysymyskortit on käyty läpi. kueen osaamisesta. Se joukkue, joka on johdossa Trivial Pursuit Team on neljännen kierroksen jälkeen, täysin uusi tapa pelata suuvoittaa. reen suosioon noussutta seuraTrivial Pursuit Team on peliklassikkoa. Enää ei tarvita saatavilla kirjakaupoista, martekosyitä olla osallistumatta keteista ja lelukaupoista syyspeliin, sillä uudessa pelissä on kuusta lähtien ja sen hinta on ensimmäisen kerran mahdolnoin 60 euroa. lista voittaa joukkueena ne kaikkitietävät sukulaiset tai ystävät, joiden vastus on ennen ollut ylivoimainen. Uutta Trivial Pursuit Teamia pelataan kahdessa 26 hengen joukkueessa ja pelissä on neljä kierrosta. Pelin alussa molemmat joukkueet päättävät, mistä kategorias- ENSIMMÄISEN Trivial Pursuit -peta valitsevat kysy- lin kehittivät Chris Haney ja Scott myksensä. Voit- Abbott vuonna 1979. Trivial Pursuitaakseen pelin ei tista tuli nopeasti yksi suosituimmisenää tarvitse olla ta lautapeleistä. Siitä on nykyään kaikkien kuuden saatavilla monia versioita, kuten kysymyskategoesimerkiksi Disney Trivial Pursuit rian asiantuntija. ja Tytöt vastaan pojat -minipelit. Kirjassa Tarttuuko se Ehkäise, estä ja hoida Marjale von Schantz ja Hilkka Matilainen kertovat käytännönläheisesti, miten tarttuvien tautien tartuntariskiä voidaan vähentää esimerkiksi kotona, päiväkodissa, koulussa, työympäristössä, sairaalassa, hoiva- ja palvelulaitoksessa sekä vapaa-aikana ja matkustettaessa. Toukokuussa ilmestynyt kirja on erittäin ajankohtainen nyt, kun sikainfluenssa leviää maailmalle. Emme pysty näkemään tarttuvien tautien aiheuttajia, mikrobeja, koska silmämme ei erota niitä. Tämän teoksen tavoitteena on tehdä näkymätön mikrobimaailma näkyväksi, jotta onnistumme ehkäisemään tartunnan aiheuttajan siirtymisen itseemme tai toisiin. Havainnollinen kuvitus ja tiivistelmät tukevat tiedon omaksumista. Kirjaa voidaan käyttää myös tartuntatautien hakuteoksena. Tekijät: TtT Marjale von Schantz toimii hoitotyön ammattiaineiden opettajana Turun ammattikorkeakoulussa. Hän on väitellyt vuonna 2005 aiheesta "Sairaalainfektioiden torjunta hoitotyön toimintona Hoitotyön opiskelijoiden, hoitotyöntekijöiden ja potilaiden tiedot ja käsitykset". FM Hilkka Matilainen toimii terveysalan opiskelijoiden mikrobiologian opettajana samassa oppilaitoksessa.
Isot varkaat vaunulla ajaa, pienet linnassa istuu. -Suomalainen sananlasku
Tietokirja viettelevistä verenimijöistä
Vampyyrit
Viettelevä vampyyri houkuttelee meissä jokaisessa lymyävää pimeää puolta. Vampyyri sai alkunsa kansantaruissa ja kehittyi kirjojen ja elokuvien painajaismaiseksi mutta vastustamattomaksi hahmoksi. Vampyyrit on perinpohjainen johdatus epäkuolleiden synkkään ja kiehtovaan maailmaan. Komein piirroksin ja valokuvin kuvitetussa tietokirjassa tutustutaan myyttisiin verenjuojiin, vampyyreiksi epäiltyihin historiallisiin henkilöihin sekä kirjallisuuden, elokuvan ja television unohtumattomimpiin verenimijöihin. Kirjan sivuilla tavataan pelottavimmat, hurjimmat ja sykähdyttävimmät vampyyrit Vlad Seivästäjästä Düsseldorfin vampyyriin ja kreivi Draculasta Houkutussarjan Edward Culleniin. Joules Taylor. Vampyyrit. Nemo, 2009. ISBN 978-952240-030-7. Englannista suomentanut Lotta Heikkeri. Nelivärikuvitus, 192 sivua. Ovh. 27 euroa.
Ei me ylpeitä olla, vaikka ollaan köyhiä. -Suomalainen sananlasku
12
N:o 63 20.8.2009
Kirkkonummen Sanomat
MIRJA Tissari (19292007) "Olipa kerran". Yllerya 1066/1976 tillverkare Handarbetes vänner. Foto Rauno Träskelin.
"MAGIC Night", design Inka Kivalo (f. 1956). Rya i linne tillverkare Handarbetes vänner c:a 1990. Foto: Rauno Träskelin.
EVA Brummer (1901207) "Luonnos", yllerya design från 1932. Tillverkare Handarbetets Vänner. Foto: Rauno Träskelin.
Ryan, den sköna varma ryan, vår nationella textilkonst
"ILOISET ratsastajat", design Laila Karttunen (18951981). Yllerya tillverkad i Wetterhoffin kotiteollisuusopisto. Foto: Rauno Träskelin.
Sommarens stora utställning den finländska ryan pågår till den 29.9 2009
Ryan med de långa nockorna var från början ett nyttoföremål som skulle värma slädar, båtar och kalla väggar, den blev senare textilkonst när berömda konstnärer tog sig an ryan. På designmuseet pågår en diger utställning av den finländska ryan genom tiden. Utställningsmaterialet är samlat från olika samlingar en stor del av dem från Designmuseets stora samling och från Finska handarbetets vänner som firar sitt 130-års jubileum är rikligt representerad. Professor Tuomas Sopanen har ur sin samling valt ut sina favoriter. Bland de kändaste ryorna är Akseli Gallen-Kallelas "Flamman" och Uhra- Beata Simbergs (1914 1979) 40 m2 stora rya "Skogen" knöts år 1967 till Världsutställningen i Montreal hör till de mest kända. Ryor knutna i en fritt tillämpad ryeteknik finns bl.a. av Kirsti Rantanen, Irma Kukkasjärvi, Maija Lavonen och Pauno Pohjolainen. Utställningen är uppdelad i fyra teman från ryans historia, samlingar, kära ryemönster och handarbete. Allmänheten har möjlighet att bekanta sig med ryeteknik och olika arbetsmetoder vid tillverkningen. Under Finska Handarbetsvänners demonstrationer vävs miniatyrer av ryor av Elisa Aalto och handarbetsskolan Taitos verkstäder Helsky experimenterar man hur en rya kommer till då den sys. I samband med utställningen publiceras en bok som för första gången visar Designmuseets samling av ryor i sin helhet, från gamla folkliga vävnader till de nyaste konstverken och redogör för samlandet av ryor ur olika perspektiv. GUNVOR WESTREN-DOLL
Carita Heinrichs är en driven glaskonstnär i Kyrkslätt
Det var saknaden av dörrarna till de nya köksskåpen som fick mig att tänka om, byta livsstil. Idén med att pryda kökets glasdörrar med blyinfattningar ledde till att jag blev bestående en konsthantverkare och glaskonstnär, berättar Carita. Hon fördjupade sig i glaskonststudier vilket ledde till att diplom korrespondenten Carita Heinrich lämnade sin kontorsanställning för 10 år sedan. Nu arbetar hon i sin ateljé i Lappböle. Hennes mästararbete " Den öppna porten" finns i Pokrova klosterkyrka i Kyrkslätt. Hennes stora glaskonst pryder bl.a. Haapajärvi gravkapells "Ljusets källa" fyra fönster från år 2001. Hon har också skapat rosettfönstret i Hangö kyrka 2004. President Tarja Halonen har av Kyrkslätt kommun förärats med hennes Kyrkslätt fyr. Hon arbetar på beställning. Carita Heinrich deltog i hantverkarprojektet Frö hennes glaskonst fanns utställd bl.a. i Jugendsalen i Helsingfors. Hon är också medlem i föreningen Lasimestarit - Glamästarna rf. och drar glaskurser i MBI. Under projektet den finlandssvenska konstrundan höll hon öppet hus i sin ateljé och då hade allmänheten möjlighet att besöka hennes ateljé. Man kan också på annan tid bekanta sig med hennes glaskonst i hennes ateljé Händix, bäst då att ringa henne först 050-3502672 för att försäkra att hon finns på plats. GUNVOR WESTREN-DOLL GLASET är ett fantastiskt material, säger Carita Heinrichs.
Teaterkonst för hela slanten
Svenska teaterns mångsidiga repertoar
Den stora satsningen i höst är den ungdomliga musikalen PlayMe, en popmusikal regisserad av Maria Sid. Pjäsen handlar om identitet, om drömmar och spelberoende. Ett tjugotal medverkar i pjäsen bland dem kända Geir Rönning, Jennie Storbacka, Sixten Lundberg, Thomas Lundin m.fl. Premiär 9.9. Tjechovs Körsbärsträdgården regisserar Erik Söderblom. Tolkas här i en modern tappning, premiär 7.11. Pjäsen Drottning K skriven av Laura Ruohonen är inte en biografisk redogörelse för den svenska drottningen Kristinas liv, snarare en sägen som tar avstamp i hennes person. I rollerna medverkar Thomas Backman, Max Forsman, Nina Hukkinen, Robert Kock, Sue Lemström och Rabbe Smedlund. För regi och scenografi svarar Mitja Sirén. Premiär på miniscen 28.8. Sven Sid regisserar Kärringar mot strömmen, text. Jenny Eclair & Judith Holder. Pjäsen är baserad på den enormt populära brittiska TVserien "Grumpy Old Women" Handlingen om tre kvinnors syn på saker och ting. I rollerna Laila Björkstam, Rita Polster och Ragni Grönblom Jolly. Premiär på mini-scen 10.10. På mini-scen fortsätter också Sixten Lundberg med Grottmannen för sjunde säsongen. Premiären var 9.10 2003. På stora scenen fortsätter Fork Pink Noises helkvälls show med Mia Hafrén, Jonte Ramsten, Kasper Ramström och Mia Renwall. Kay Pollaks musikdrama Såsom i Himmelen fortsätter i höst. Nypremiär på stora scenen 23.9. Också barnpjäsen Lilla tigern söker en skatt, på Amos scenen har nypremiär 7.9. Pjäsen är skriven efter en barnbok av Janosch. Regi, scenografi och dramatisering av Mitja Sirén, i rollerna Max Forsman, Nina Hukkinen och Sue Lemström. Den 14 januari 2010 är på kommande en urpremiär Bunden av Tomas Jansson på mini-scenen. GUNVOR WESTREN-DOLL
REGISSÖR Maria Sid diskuterar med Rabbe Smedlund och Nina Hukkinen.
INFORMATÖR David Lindström har 20-årig vänskap med Sven Sid som stått Teaterns scen 40 år.
DROTTNING Kristina (Nina Hukkinen).
KRISTA Siegfrieds, Jennie Storbacka och Lotta Storbacka dansar scen ur PlayMe.
Kirkkonummen Sanomat
N:o 63 20.8.2009
13
KOMEA leirilippu vedettiin salkoon aamuisin leiripäivän alkamisen merkiksi.
KÖYDENVEDON loppukilpailussa pantiin kaikki voimat peliin.
Tappopalloa, aarteenetsintää, olympialaiset...
Touhuleirillä rakennettiin roomalainen valtakunta
Täällä on mukavaa, kun parhaat kaverit on mukana! Pääsee uimaan! On myös vapaa-aikaa! Saadaan pelata tappopalloa, siitä kaikki tykkää! Se on vaan kurjaa, kun tyynyt on liian kovia ja nukkumaanmeno niin aikaisin jo kymmeneltä! kommentoivat Touhuleirille osallistujat leiriään, joka pidettiin koulujen kesäsiirtolassa Lillkanskogissa elokuun ensimmäisellä viikolla. Kirkkonummen kunnan järjestämän lastenleirin teemaksi oli tällä kertaa valittu "Roomalaisten valtakunta". Niinpä toimittajan tullessa paikalle näkyviin pelmahti valkopukuisten, toogiin kietoutuneiden roomalaisten joukko, joilla oli kauniita lehväseppeleitä ja komeita päähineitä, valmiina nostamaan komean leirilippua salkoon. Touhuleiriä suosi mitä ihanin sää ja ulkona, luonnon helmassa oli touhuttu koko viikko: ohjelmassa oli leikkejä, pelejä, kädentaitoja, uimista ja saunomista. Leirin ohjaajina toimivat kunnan nuoriso-ohjaajat Minna Sunnarborg-Viljanen, Patrick Gripenwaldt, Pauliina Piirainen ja Mikko Kärppä apunaan Suvi Pajanen ja Tatu Falck. Keittiössä puuhasi Marja Tuomola ja yövalvoja toimi Eija Rajavaara. tan avulla löytyi palkinto hiekkaan kaivettu aarrearkku, jonka sisältönä oli pieniä herkkupaloja jokaiselle. Iltaohjelma päättyi toogajuhliin rannalla, missä naposteltiin roomalaiseen tyyliin viinirypäleitä ja vesimelonia, grillattiin supisuomalaiseen tapaan makkaroita ja kasvisnyyttejä ja karjalanpiirakatkin maistuivat kovan kisapäivän päätteeksi! LIISA KOSONEN KENEN koivet? aprikoi uimari. Julia, Siru, Iida ja Viola pulikoimassa veden alla.
Haastavat olympialaiset
Torstaina, 6.8 Touhuleirillä järjestettiin leiriolympialaiset, mukana kaikki 22 leiriläistä. Vaativuutta lisäsi se, että kisa vedettiin ihan kylmiltään, edes lajeja ei paljastettu ennakkoon. Aamupäivällä oli: pussijuoksua, keihäänheittoa tulitikulla sekä jousiammuntaa, jossa piti osua seinälle ripustettuun tauluun. Kiva, mutta vaikea laji, tuumasi tosi moni sen jälkeen, kun viimeinenkin nuoli oli ammuttu. Kaikki suoriutuivat yllättävän hyvin tästäkin lajista, jossa voiton vei Eetu 12 pisteellä. Mittelön jälkeen sai pulahtaa vilpoisaan mereen, jossa tytöt hauskuttivat toimittajaa kävelemällä käsillään vedessä ja näyttämällä, miten vedenneidot uiskentelevat! Touhuleiriläisten iloinen ja reipas asenne ja osanotto päivän tarjoamiin haasteisiin viritti iloa koko loppupäivään myös allekirjoittaneelle, siitä kiitos! Illalla oli vielä olympialaisiin kuuluvana lajina frisbegolfia sekä rastirata, josta kukin ryhmä sai palasen karttaa jokaisen onnistuneen tehtävän suorittamisen jälkeen. Lopulta kaikki ryhmät yhdistivät karttapalasensa ja niin tämän yhdistetyn aarrekar-
Elokuun herkkuja Gott i augusti
POJAT olivat tehneet hienoja päähineitä roomalaiseen malliin. Pukuna olivat toogat ja monella päässään kaunis lehväseppele.
Hinnat voimassa elokuun loppuun. Priserna i kraft till slutet av augusti.
Snellman Sika-nauta jauheliha/Gris-nöt malet kött
400 g (4,98/kg)
Leipomo Salonen Makupalat 6 kpl/st., 420 g (5,12/kg)
199
HK Camping
400 g (4,98/kg)
215
Valio Vaniljakermajäätelö/Vaniljgräddglass, 1 l
PUSSIJUOKSU vietiin läpi joukkuelajina. Kaikki hyppivät niin nopeasti ja jättimäisiä loikkia, ettei kuvaaja kerinnyt perässä!
199
Valio Oltermanni tai/eller Oltermanni 17% 0,9-1 kg (6,99-7,77/kg)
Hinta voimassa/ Priset gäller 1.7.-31.8.
115
Hartwall Lapin Kulta 18 tlk/brk, 5,94 l (2,62/l) (sis./inneh.15,59 +pantti/pant 2,70)
699
www.varuboden.fi
1829
Bonus jopa 5 %
Bonus upp till 5 %
KANTVIK puh./tfn 010 4426 840 LINDAL puh./tfn 010 4426 850 MASALA/MASABY puh./tfn 010 4426 880
Edullinen. Tuore. Helppo.
PATRICK Gripenwaldt opetti lapsille jousipyssyllä ampumisen niksit. Kisan aloitti Joonas, joka sai kolme pistettä.
Förmånlig. Färsk. Behändig.
Palvelemme/Vi betjänar
mape/mån-fre 721, la/lör 818, su/sön 1221
14
N:o 63 20.8.2009
Kirkkonummen Sanomat
Musiikki tarjoaa unohtumattomia hetkiä
Tervetuloa mukaan musiikkitoimintaan kaikki uudet ja entiset laulajat ja soittajat. Tiedossa on hienoja kokemuksia yhdessä laulaen ja soittaen. Tule mukaan, tehdään yhdessä unohtumattomia hetkiä. Lapsikuoroihin ovat tervetulleita kaikki kouluikäiset lapset. Kirkkonummen seurakuntatalo Seurakunnantie 1 · Lapsikuoro Pääskyset ke 2.9. klo 1516, välipala klo 14.45 johtaa Mari Sirén. · Nuorisokuoro Merituuli, ti 25.8. klo 1618, koelaulujen ilmoitus alla, johtaa Tarja Viitanen. · Seurakuntakuoro ti 1.9. klo 1112.30, johtaa Tarja Viitanen. · St. Michael Brass, su 23.8. klo 14.3016.30, joht. Tarja Viitanen. · Chorus Michaelis, ti 1.9. klo 1820, joht. Mirjam Kyrönseppä. Lastenhoito järjestetään tarvittaessa. Masalan Pyhän Matteuksen kirkko Tinantie 4 · Lapsikuoro Tähti to 3.9. klo 15.30, johtaa Ilona Nyman. · Laulu- ja soitinyhtye Verso ke 26.8. klo 18.30, johtaa Ilona Nyman. Lastenhoito järjestetty. Veikkolan seurakuntakoti Kisapolku 1 · Lapsikuoro Tuikut to 3.9. klo 14.4515.45, välipala klo 14.30, johtaa Mari Sirén. Su 23.8. klo 10, 12. sunnuntai helluntaista, messu. Toimittaa Terho Haataja; avustaa Tuula Peura; kanttori Tarja Viitanen. Viulisti Kreeta-Julia Heikkilä: J.S.Bach, sooloviulusonaatti nro 2 a-molli.
Merituulen harjoituksissa viime keväänä lauloivat muiden mukana Erika (vas.), Tessa, Kristel, Minttu, Mai, Inka ja Minea. · Sekakuoro Valona (entinen Magdaleenat) to 3.9. klo 1820, johtaa Mari Sirén. Valona on mukana kahdessa Tuomasmessussa tänä syksynä. Lastenhoito järjestetään tarvittaessa. Yhteystiedot: · Ilona Nyman, ilona.nyman@evl.fi, puh. 050 346 3699 · Mari Sirén, mari.siren@evl.fi, puh. 050 351 5700 · Tarja Viitanen, tarja.viitanen@evl.fi, puh. 0500 728 393 Mirjam Kyrönseppä, mikyrons@siba.fi, puh. 041 536 8781
To 20.8. klo 18 Kesäpiiri. Aiheena: Kiitos pieni sana. Illassa mukana Ritva Karikoivu.
Su 23.8. klo 12, 12. sunnuntai helluntaista, messu. Toimittaa Tuula Leppämäki, kanttori Ilona Nyman.
Ti 25.8. klo 18 Siionin kanteleen lauluilta. Illassa mukana pastori Ari Norro. Säestäjä Heidi-Maria Lehtonen. Tarjoilua.
Syksyn pienryhmät aikuisille
Keskustan seurakuntatalo: · Naisten raamattupiiri to klo 18.30, parillisilla viikoilla, alkaa 17.9. Leila Kääriäinen, puh. 2987 703. · Miesten raamattupiiri to klo 19, parittomilla viikoilla, alkaa 24.9. Reino Virolainen, 050 525 5486. Veikkolan seurakuntakoti: · Tiistain raamattu- ja rukouspiiri klo 19, alkaa 25.8. Pirjo Salmi, 040 832 4048, ja Eira Salenius, 040 419 1765. · Rukouspiiri to klo 10 Rauni Hietanen, 050 3468 709, alkaa 27.8. · Naisten piiri kerran kuukaudessa tiistaina klo 18, alkaa 8.9. Eija Männistö · Ilosanomapiiri torstaisin, alkanut 13.8. Hanna-Marja Salonoja, 0400 548 912. Kantvikissa, Ristikalliontie 7: · Raamattu- ja rukouspiiri to klo 19, alkaa 10.9. Laila Liukka 045 122 7377. Perhepiiri kodeissa, Pohjois-Kirkkonummella: · Erikseen sovittuina aikoina, yhteyshenkilöt: Anna ja Arto Vuorela, puh. 256 5361, 050 440 0018. Heikkiläntorin kerhohuoneella, os. Heikkiläntori · Heikkilän raamattu- ja radiolähetyspiiri ti klo 19 parittomilla viikoilla, alkaa 8.9. Kirsti Saarinen, 040 742 2288. Gesterbyn kerhohuoneella, os. Hopeahaka 1 · Naistenpiiri to klo 18 parillisilla viikoilla, alkaa 3.9. Marjatta Wallius, 045 673 3748. Masalan kirkossa, os. Tinantie 4 · Raamattupiiri ke klo 19 parittomilla viikoilla, alkaa 9.9. Ritva Nylund, 040 775 2939. · Naisten keskustelu- ja rukousryhmä ke klo 19 parillisilla viikoilla, alkaa 16.9. Seija Järvinen, 040 733 0381
Hinta: 2 / henkilö. Sisältää lounaan ja kahvit. Ilmoittautuminen: Gunne Pettersson, puh. 0500 462 243, tai Aino Latvala, 0500 443 063.
Siionin kanteleen lauluilta
Veikkolan seurakuntakoti Ti 25.8. klo 18 Tule laulamaan Siionin kanteleen lauluja yhdessä toisten kanssa. Pastori Ari Norro kertoo laulujen taustoista. ja pitää hartaudet. Musiikista vastaa Heidi-Maria Lehtonen. Tarjoilua illan lopuksi.
Ke 19.8. klo 1314.30 Kesäpiiri. Mukana diakoniatyöntekijät Inkeri Saksa, Pia Hosio ja Gun Pettersson.
Seitsemän seurakunnan körtti-ilta
Hvittorp, Kirkkonummi Ke 26.8. klo 18 Makkaranpaistoa, muurinpohjalettuja, iltatee- ja kahvit. Seurat kappelissa klo 19. Veisataan Siionin virsiä. Kuljetus ystävän kyydissä omilla autoilla. Tiedustelut: H-C Daniel, puh. 040 540 0005.
Ti 25.8. klo 17.30 Nuorten ilta Lyanilla, Pappilanmäki 5.
Seurakuntailtojen suunnittelukokous
Masalan Pyhän Matteuksen kirkko 31.8.2009 klo 17.30 Tule suunnittelemaan Masalan kirkolla syyskaudella pidettäviä seurakuntailtoja. Iltojen tarkoituksena on tarjota mahdollisuus kohtaamiseen Luojan, oman itsensä ja toisen ihmisen kanssa. Lisätietoja: Pia Hosio, puh. 050 353 0321.
KASTETUT Elsi Kukka-Maaria Honkaranta Ilmari Jari Matias Laurila Neea Emilia Pirttinen Eeli Vilho Valtteri Pukkila Juhani Petteri Pulkkinen Atte Juhana Rissanen Aliisa Inni Elisa Soljala Aino Helmi Armiida Väätäinen VIHITYT Markku Juhani Jakobsson ja Asta Helena Muhonen Niklas Valfrid Ekegren ja Sini Anneli Heikkinen Jarmo Juhani Taskinen ja Hannakaisa Marika Koppeli Tuomas Anton Lindfors ja Heli Maria Nevalainen Teemu Kalevi Kukkonen ja Iiris Milla Maaria Kurkela KUOLLEET Pekka Johannes Lindstedt 65 v.
Teatterimatka Tampereelle: Eläkepommi
Tampereen teatteri La 26.9. Paikkoja rajoitetusti. Hinta: 40 . Sisältää bussimatkan, teatterilipun ja kahvit. Ilmoittaudu 25.8. mennessä Inkeri Saksalle, p. 0400 815 483 tai inkeri.saksa@evl.fi
Syksyn lähetyspiirit
Keskustan seurakuntatalo: · To klo 12, alkaa 10.9. Oitmäki, Kauhalantie 23 · Äiti Teresan peittopiiri, ke klo 18 parittomilla viikoilla, alkaa 9.9. Seija Huttusen kotona. Veikkolan seurakuntakoti: · Joka kuukauden viimeinen ke klo 19, alkaa 30.9.
Kirpputori Kantvikissa
Nuorisokuoro Merituulen koelaulut
Kummihovi, E-rappu La 22.8. klo 9-12 Lisätietoja: Inkeri Saksa, puh. 0400 815 483.
Mielenterveyskuntoutujien retkipäivä
Räfsön saari Ma 24.8. klo 916 Ulkoilemme, sienestämme ja nautimme toistemme seurasta. Mahdollisuus myös saunoa. Lähtö keskustan seurakuntatalolta bussilla klo 9 ja paluu seurakuntatalolle n. klo 16.
Keskustan seurakuntatalo Ti 25.8. klo 1516 Kuoroon voivat pyrkiä kaikki 6. luokalle menevät sekä sitä vanhemmat nuoret. Tilaisuudessa testataan musikaalisuutta ja äänialaa sekä esitetään oma vapaavalintainen laulu. Tilaisuuteen kannattaa valmistautua huolella. Tänä vuonna Merituuleen kaivataan erityisesti vahvoja alttoja, mutta muutkin äänialat huomioidaan. Kesällä 2010 Merituuli matkustaa Italiaan Alta Pusteria -kuorofestivaaleille. Lisätietoja: Tarja Viitanen, puh. 0500 728 393 tai tarja.viitanen@evl.fi
Kirkkonummipäivillä 28.30.8. juhlitaan Pyhän Mikaelin kirkkoa. Elokuussa tulee 50 vuotta kirkon uudelleenvihkimisestä. Tapahtumapaikat: kirkko, Kirkkotori ja seurakuntatalo. Katso ohjelma: www.kirkkonummenseurakunta.fi
KIRKKONUMMEN SUOMALAINEN SEURAKUNTA vaihde (09) 295 561, internet: www.kirkkonummenseurakunnat.fi, sähköposti: timo.merensilta@evl.fi
Kirkkonummen Sanomat
N:o 63 20.8.2009
15
Tekonurmipäätöksen kustannusvaikutuksista
Kun kirjoitat lehteen
Toimitus valitsee Lukijan mielipide -palstalla julkaistavat kirjoitukset käytettävissä olevan palstatilan ja monipuolisuuden puitteissa toimituksellisin perustein. Kirjoittajan nimi ja yhteystiedot on aina liitettävä mukaan, vaikka esiintyisit nimimerkillä. Nimettömiä kirjoituksia on turha lähettää, niitä ei julkaista. Älä hauku muita kirjoittajia, älä sorru rasismiin, kiroiluun, huutamiseen, älä kirjoita ISOILLA KIRJASIMILLA, älä turvaudu asiattomuuksiin, vaikka olisitkin eri mieltä. Kirjoita vain otsikon asiasta ja lyhyesti. Korjaa itse kirjoitusvirheet! Älä kopioi aikaisempia viestejä mukaan. Jätä tyhjä rivi kappaleiden väliin ja tilaa reunaankin, mutta älä lopeta jokaista riviä kappaleen lopetusnäppäimellä. Lähetä viestisi vain yhden kerran! TOIMITUS
Tekonurmi
Antti Kilappa, kirjoitit tässä lehdessä 2.8.09 tekonurmen investoinnin takaisin maksusta. Ymmärtääkseni sinulta jäi kustannuslaskennasta pois käyttökulut. Kun olet päättäjänä mukana hankkeessa, olisi mielenkiintoista kuulla, ja nähdä todelliset kululaskelmat, jos niitä edes on. Miten käy, riittääkö 103.500, euron vuosibudjetti käyttökulujen jälkeen vielä lainan hoitoon? Nimimerkki: EN POTKI PALLOA
Yhteislaulua torilla
Rakastan laulamista hyvässä seurassa sekä erittäin hyvien laulattajien kanssa. Siihen on yhteislaulu torilla loistava tilaisuus! Olen varma, että se vetää torille paljon väkeä. Olettehan samaa mieltä kanssani tästä asiasta? Vetäjille sekä järjestäjille erityiskiitos, että olette tehneet torille yhdessä laulamisen mahdolliseksi. Toivomme tilaisuuksia lisää! SELJA SUNI
Nyt olikin Kirkkonummen uudella kunnanvaltuustolla oikein näytön paikka siitä, mikä asiantuntemus kunnanvaltuutetuilla on liikunta-asiapäätöksistä ja niiden valmisteluista. Valtuustopäätöshän syntyi siten, että äänekkäimmät tekonurmen puolestapuhujat vetivät sitten puoleensa sen kolmanneksen, joilla ei ole ollut oikein selkeää käsitystä Kirkkonummen kunnan liikuntaasioista. Elikkä vähemmistöksi jäi se viimeinen kolmannes, joka vastusti jyrkästi hanketta. Lankian mielipidekirjoituksen sisällöstä olen pääosin yhtä mieltä. Tosin mainitusta nuorison monipuolisesta liikuntatarjonnasta olen toista mieltä. Ensinnäkin en ole nähnyt yhtään ulkopelikenttää Kirkkonummella, missä ei olisi jalkapallomaaleja asennettuna paikalleen. Toisin sanoen "kuningasjalkapallohan" on hallitseva joukkuepelilaji täällä, ja muut ulkopelit ovat melkeinpä kiellettyjä. Tutustuttuani muihinkin eteläisen Suomen maakuntiin huomasin työni ohessa, että sellaisilla paikkakunnilla missä oli huomioitu kunnan taholta tasapuolisesti muitakin pelilajeja ja yksilölajejakin jalkapallon ohella kuten pesäpallo, tennis ja koripallo, niin paikkakunnalla
esiintyi väkimääräänkin suhteutettuna vähemmän ilkivaltaa. Olen kuullut monen kirkkonummelaisen ihmetelleen sitä, mihin hävisivät aikanaan nekin venäläisen kentän tenniskentät, missä ihan tavallisillakin kuntalaisilla oli mahdollisuus käydä tennistä pelaamassa kesäisin maksutta. Niin, siinähän nyt näyttää olevan skeittikenttä, mikä on ihan hyvä asia sinänsä. Tosin eikö sille skeittikentälle nyt olisi löytynyt maaseutumaisesta kunnasta tilaa vähän sivummaltakin. Mielestäni lämmitettävän jalkapallotekonurmikentän käyttökulut saisivat maksaa itse kentän puolesta puhujat ja käyttäjät, koska tosiasiassahan kyseessä on kuitenkin jo jalkapallo huipulle tähtäävä aika suppea spesiaali joukko . Jotkut valtuutetut ovat maininneet, että hankkeen budjetilla olisi saatu jo muutamia tärkeitä virkoja perustettua kuntaan. Tähän sanoisin, että kuntaan saataisiin muutamia kymmeniä tärkeitä virkoja perusteluksi, jos kunnallinen liikuntatarjonta saadaan sille tasolle mikä saisi ammattitaitoisenkin väestön viihtymään paikkakunnalla. Niin se vielä siitä, kun äskettäin oli Espoossa otettu katsojilta polkupyöräkypärät
säilöön ennen jalkapallomatsia. Eikö ne olisi paremmin pitänyt olla suositeltavia mellakan varalta? Jalkapallossahan urheilun tosikkomaisuus näkyy jo siinä kun jotkut valmentajat ja osa vanhemmistakin huutelevat asiattomasti nuorille, mistä seuraa liikuntaa kaipaavan nuoren syrjäytymistä ja loppuun palamistakin. Onhan tiukkapipoisuutta tosin havaittavissa joissakin muissakin lajeissa. Eikös liikunnan pitäisi olla iloinen asia? Tältä osin loppukaneettina se, että olisihan se mukava jos jälkeläisemme vaikka vuonna 3000 saisivat nähdä joitakin kirkkonummelaisia futareita MM-loppumatsissa. Ps. Liikuntatoimenjohto ei olekaan ollut kovin näkyvillä, vain onko se johto jossain muualla?
PERTTI IIVONEN Palvelutuotannon johtokunta vj. Ylikonstaapeli evp.
Carita Heinrichs on taitava lasitaiteilija Kirkkonummelta
"Uuden keittiökaapiston ovilasien puuttuminen johtivat suureen elämänmuutokseen. Idea tehdä itse lasiovet lyijykiskoilla saivat minut innostumaan lasista ja johtivat siihen että minusta tuli taidekäsityöläinen ja lasitaiteilija", Carita kertoo. Hän keskittyi lasiopintoihin ja niin diplomikirjeenvaihtaja Carita Heinrichs jätti toimistotyöt pian 10 vuotta sitten. Hän työskentelee nyt lasiateljeessaan Lapinkylässä. Hänen mestarityönsä "Avoin portti" löytyy Pokrovan luostarikirkosta Kirkkonummella. Caritan suuri lasityö "Valon lähde" vuodelta 2001 kaunistaa Haapajärven siunauskappelin neljä ikkunaa. Hän on myös tehnyt rosetti-ikkunan Hangon kirkkoon v. 2004. Kirkkonummen kunta on luovuttanut Caritan tekemän Kirkkonummen majakan presidentti Tarja Haloselle. Tilaustyöt ovat tärkein työllistäjä. Carita Heinrichs osallistui käsityöprojektiin "Frö" jolloin hänen taidettaan oli näytteillä mm. Jugendsalissa Helsingissä. Carita on yhdistyksen Lasimestarit/Glasmästarna ry:n puheenjohtaja, ja hän pitää lasikursseja myös Kansalaisopistossa. Projektin "Konstrundan" päivillä Caritalla oli avoimet ovet ateljeessaan jolloin yleisöllä oli mahdollisuus tutustua hänen työpajaansa. Myös muulloin voi käydä "Händix" lasiateljeessa tutustumassa lasin maailmaan, varminta on soittaa ensin puh. 050-3502672 ja varmistaa että Carita on paikalla.
KAUNIS lasimosaiikki ulkoseinässä.
Syksyn kutsuntakierros...
Jatkoa sivulta 3 Kutsunnoissa määritetään kutsunnanalaisen palveluskelpoisuus sekä mahdollinen tuleva palveluspaikka. Kutsunnanalaisten on mahdollista päästä palvelukseen kutsuntoja seuraavien kolmen vuoden eli vuosien 2010, 2011 ja 2012 tammikuun tai heinäkuun saapumiserään. Suurin osa tullaan määräämään palvelukseen 10. tammikuuta 2011. Palvelusajan pituus määritetään vasta joukkoosastossa, ei kutsunnoissa. Kaikilla aluetoimistoilla on omat maavoimien esikunnan jakamat kiintiönsä määrättyihin puolustusvoimien ja rajavartiolaitoksen palveluspaikkoihin, joita on yhteensä 27. Vain perustelluista syistä kutsunnanalaisen on mahdollista päästä palvelukseen aluetoimistolle määritettyjen joukko-osastojen ulkopuolelle. Suurimmat kiintiöt omaavia joukko-osastoja ovat Karjalan Prikaati Vekaranjärvellä ja Kainuun Prikaati Kajaanissa, joihin astuu palvelukseen lähes 2.000 varusmiestä joka saapumiserään. Em. palveluspaikkojen lisäksi kutsunnanalaisten on mahdollista hakeutua erikoisjoukkoihin tai -aloille. Niihin ei määrätä suoraan kutsunnoista, vaan jokaisen on hakeuduttava niihin itse. Lisätietoa hakeutumisesta, pääsyvaatimuksista ja -kokeista annetaan kutsunnoilla sekä puolustusvoimien verkkosivuilla. Puolustusvoimat pitää edelleen tärkeänä kutsuntojen pitämistä vakiintuneeseen tapaan. Tällöin ennen varusmiespalvelukseen määräämistä jokaista asevelvollista kuullaan henkilökohtaisesti. Tämä takaa sen, että jokaisen toivomukset voidaan ottaa huomioon mahdollisimman hyvin. Kutsunnat toteutetaan Siuntiossa Aleksis Kiven koululla keskiviikkona 19.8. ja Inkoossa kunnantalolla perjantaina 28.8. Kirkkonummella kutsunnat toimeenpannaan seurakuntatalolla keskiviikkona ja torstaina 21.22.10.
16
N:o 63 20.8.2009
Kirkkonummen Sanomat
Varubodens resultat på samma nivå som 2008
Varuboden koncernens resultat före skatter för första halvåret uppgick till 1,3 miljoner euro (1,4 miljoner euro). Rörelseresultatet var 1,6 miljoner euro (1,7). Markethandeln går fortsättningsvis bra och visar en försäljningsökning om 8,0 procent medan bilhandeln och järnhandeln sackar. Bränslehandeln har den största ökningen med 14 procent. Koncernens totalförsäljning kommer att överstiga 220 miljoner euro för hela året. Moderbolaget Varubodens försäljning uppgick till 96,0 miljoner euro (91,1). Omsättningen i koncernberäkningen, som endast omfattar moderbolaget, ökade med 6,6 procent. Trots förändringar i konkurrenssituationen har vi kunnat stärka vår marknadsposition och enligt vår uppfattning finns det goda förutsättningar för att den budgeterade resultatnivån skall kunna uppnås, konstaterar VD Folke Lindström. Den goda försäljningen har fortsatt under sommaren och marknadsandelen inom markethandeln är nu ca 45 procent. Varuboden är klar marknadsledare inom market- och bränslehandeln. I slutet av juni hade Varuboden 28.430 ägarkunder och det ger en täckning på 48 procent av hushållen på verksamhetsområdet. Till ägarkunderna har under första halvåret betalats 2,4 miljoner euro i Bonus (2,2). Förutom Bonus erhåller ägarkunderna bland annat en betalningssättsförmån vid betalning med S-Förmånskortet, mångsidiga produkt- och tjänsteförmåner samt 10 procent ränta på sin andelsinsats. Dessutom står S-Bankens avgiftsfria tjänster till ägarkundernas förfogande. att handelslagen i S-gruppen gick in som ägare i banken med en total ägarandel på 50 procent. Varubodens ägo i SBanken är ca 2 procent. Andelslaget Varuboden verkar som ombudsman för SBanken. S-Bankens kundtjänstställen finns i Prisma Kyrkslätt, S-market Ekenäs, Karis, Ingå och Nickby, samt i den nya S-market Söderkulla som öppnas i september. I de övriga enheterna är SBankens kundtjänst mer begränsad. Varuboden hade i slutet av juni över 600 anställda och sysselsatte dessutom över 100 ungdomar i sommar- och säsongbetonade arbeten. Under det gångna året har Varuboden ytterligare haft tiotals arbetspraktikanter inom olika enheter. Vi skolar vår personal kontinuerligt berättar Lindström. För tillfället koncentrerar vi oss på kundservice- och ledarskapsutbildning. Dessutom har vi uppmärksammat personalens välbefinnande genom ett eget Tyky-program, som utvecklats tillsammans med Solvalla och som berör hela personalen. Utsikterna för hela året är att resultatet utvecklas i samma takt som hittills under året eller enligt budget. Varubodens goda solvensgrad om 45,2 procent ger en god grund för att möta en tuffare konkurrens på verksamhetsområdet, speciellt i Kyrkslätt.
taita, 17.8. vastaisen yön aikana. Ikävästi alkoi sen koululaisen lukuvuosi, jolta varastettiin vihreä lompakko Kirkkoharjun koulun liikuntatunnilla klo 1314 heti ensimmäisenä koulupäivänä maanantaina. Lompakossa oli 300 euroa.
Väsentliga händelser under första halvåret
Utvecklandet av servicenätet har fortsatt under 2009. I maj öppnades en ersättande Sale butik i Kyrkslätt, Kantvik på samma plats som den gamla butiken vilken revs. Nybygget av den nya stora Smarketen i Sibbo Söderkulla framskrider enligt tidtabell och öppnas inkommande höst. Kyrkslätts Järncentral har fått en ansiktslyftning. I Prisma förstoras Alkos utrymmen och parkeringsplatsen utvidgas i enlighet med de ursprungliga planerna. Jordsaneringsarbeten i Bromarf och i Karis gamla Esso har utförts, båda saneringsarbetena har blivit dyrare än vad som har budgeterats. S-Banken, den enda butiksbanken i Finland, nådde ett positivt rörelseresultat på 2,2 miljoner euro. Under rapporteringsperioden förberedde man sig också inför den i somras genomförda reformen av ägarstrukturen, som innebar
kesän aikana ja viety sieltä irtainta omaisuutta. Viimeisin ilmoitus on tehty 11.8. Poliisi on kiinnostunut silminnäkijähavainnoista. Sepänkyläntie 12 parkkipaikalla olleesta autosta oli viety mm. auton rekisteriote, huoltokirja ja laturi maanan-
Suoralinja on yksityisten rivi-ilmoituspalsta. Ilmoitukset julkaistaan maksun saavuttua. Tekstin voit jättää joko faxilla 221 92020, sähköpostilla suoralinja@ kirkkonummensanomat.fi tai puhelimitse 2219200. Maksun voit suorittaa joko ilmoituskonttorissamme tai tilille AKTIA 405520-263337. Maksaessasi pankkiin merkitse viesti-kohtaan ilmoittajan nimi. Liitä lähettämääsi aineistoon maksukuitti tai tieto maksusta, näin takaat mahdollisimman nopean julkaisemisen. Pienin ilmoitus 10 euroa /4 riviä (sis. alv 22 %). Lisärivit 1 euro. Riville mahtuu noin 25 merkkiä. HALUAN vuokrata siistin kodin 2h+k+s tms. Knummi mahd pian! En tupakoi, ei eläimiä, vak. työpaikka on. Marita 0505204144. VUOKRALLE annetaan huone omakotitalossa Hilassa etelä-Kirkkonummella työssäkäyvälle naishenkilölle; mielellään viikonloput pois. Oma auto tms. välttämätön. Tiedustelut 0400-609509. HALUTAAN vuokrata 1h+k ok-talosta tmv. Oma sis.käynti, rauhallinen sijainti, kohtuulliset julkiset kulkuyhteydet. P. 0503588111.
Veikkolan Veikot yu-jaosto/ viikkopäivyri
Torstai 20.8. IF yu-koulut/harkat kentällä: 17.3018.15 2002 2005 syntyneet 18.1519.30 2001 syntyneet 18.1521.00 2000 ja aiemmin syntyneet 19.0020.00 Zumba kentällä, säävaraus Perjantai 21.8. 09.00 alk. SM-kisat Valmennusryhmä, yu-kenttä 19.0020.00 kehonhuolto kentällä, säävaraus Lauantai 22.8. 09.00 alk. SM-kisat alle 17 v./ Seinäjoki 10.0012.00 Zumba-maraton 17.0018.30 Juoksuralli kentällä Sunnuntai 23.8. 09.00 alk. SM-kisat alle 17 v./ Seinäjoki 11.0012.30 Juoksuklubi kentällä 18.0019.00 Zumba-ekstra kentällä, säävaraus Maanantai 24.8. 17.3021.00 yu-koulut/harkat kentällä 19.0020.00 Zumba kentällä, säävaraus Tiistai 25.8. 17.30 alk. Viikkokisat kentällä Keskiviikko 26.8. 18.1519.45 Valmennusryhmä, yu-kenttä 19.0020.15 Aerobic kentällä, säävaraus Kirjaston kuntosalin aikataulut ja muut: www.veve.net Tied. toiminnanjohtaja Johanna Aatsalo-Sallinen 0408618564 Tapahtumapäivyri on erilaisten tapahtumien ja tilaisuuksien muistilista seuroille ja yhdistyksille. Päivyriin ei oteta vuosikokous- eikä muitakaan julkaisun määräaikaan sidottuja tiedotuksia. Toimitus pidättää oikeuden muuttaa, valikoida ja jättää julkaisematta tekstejä. Päivyri-palstalle tietoja otetaan vastaan vain kirjallisesti. Materiaalin oltava toimituksessa maanantaisin/torstaisin klo 16.00 mennessä. Materiaalin voit toimittaa sähköpostitse osoitteeseen paivyri@ kirkkonummensanomat.fi tai faxilla numeroon 2219 2020.
Keskiviikko 19.8.
17.00 KirkkonummenSiuntion hengitysyhdistyksen venytys/rentoutusjumppa keskiviikkoisin Kirkkonummen uimahallin liikuntasalissa. Ilm. AnneKylä Liuhala puh. 0407564128.
Maanantai 24.8.
10.00 Kirkkonummi-Siuntion Rintamaveteraanit järj. arpajaistalkoot Kirkkonummen Palvelutalolla. 13.00 Kirkkonummen Eläkkeensaajat ry. Tietokonekerho, alkeet kerhohuoneella tied. Eikka p. 0503553429.
Varkauksia
Gesterbyssä, Hopearinne 5 parkkipaikalta oli kadonnut harmaa Opel, FEK-180, tiistaita vastaisena yönä. Hopearinne 3 kellarikomeroihin on tehty useita murtoja
Koulutus (jatkoa sivulta 4)
Koulutus kannattaa!
Esitteet ja hakulomakkeet NUMEROSTA 01080-0990
Kirkkonummen Sanomat
Uutiset ja tapahtumat sekä parhaat tarjoukset saat myös seuraavista paikoista:
KIRKKONUMMI KESKUSTA Prisma Varuboden S-market Senaattori R-kioskit SKY-Video Teboil Varuboden Rautakeskus Sale Lindal Varoboden Areena K-Rauta K:nummi GESTERBY Siwa KANTVIK Sale MASALA Sale K-market R-kioski LAPINKYLÄ K-kauppa VEIKKOLA S-market Siwa K-market Tuulensuu R-kioski SIUNTIO S-market as. Teboil VB-Center PIKKALA ABC asema Pickala Port INKOO S-market Kauppakeskus Strand Delta Cafe Duo Market DEGERBY Degerby Deli Minimarket MANKKI Neste ESPOO KESKUSTA S-market
Oman aikataulusi mukaan
DATANOMIKSI
Oletko ammattilainen?
Näytä taitosi!
Oletko alanvaihtaja?
Rakennamme sinulle koulutuspolun. Vaihtoehtoina: verkkosivut, multimedia, kuvankäsittely, php java, mobiili, langattomat järjestelmät webbi-, sähköposti-, tiedostopalvelin, verkot, laitteet
Jarmo Tikkala, 040 5371 052 tai jarmo.tikkala@innofocus.fi
Vihdintie 32
NUMMELA
Vuokralle tarjotaan
KIRKKONUMMEN SANOMAT SAAT HETI TUOREELTAAN NÄISSÄ PAIKOISSA ASIOIDESSASI
Kirkkonummen Puh. 221 9200, Munkinkuja 4, Kirkkonummi mape 8.3016.00 Postiosoite: PL 28, 02401 Kirkkonummi. Avoinna Sanomat PANKIT: OP-555409-23000, AKTIA-405520-263337, NORDEA-225518-61711, SAMPO 800019-70730355, HANDELSBANKEN 313110-100325
ISSN 0782-6044 www.kirkkonummensanomat.fi
toimitus@kirkkonummensanomat.fi ilmoitukset@kirkkonummensanomat.fi
Telefaxit: 221 92 020
221 92 026, 221 92 024
KIRKKONUMMEN SANOMAT: Kotiseutu-, kunnallis- ja talouselämän puolueista riippumaton uutis- ja ilmoituslehti. Julkaisija: Kirkkonummen Sanomat Oy. Ilmoituspäällikkö Ilkka Jouhki. Myyntiassistentti Elisabeth Rönnberg. SUORA LINJA puh. 221 9200. Päätoimittaja Mikko I. Salo. Toimitusjohtaja Jussi Salo. Tietohallinto: Kalle Salo. Toimitus: Satu Holmlund, Vappu Salo, Liisa Kosonen. Kuvankäsittely: Anne Puro. Konttori: Merja Rauta, Riitta Salmirinne. Ilmoitushinta 1.75 /mm (+alv 22%). Etu- ja takasivulla 2.35 /mm (+alv 22%) vain sopimuksen mukaan. Postitushinta jakelualueen ulkopuolelle
50 /vsk. Puh. latomoon 6150 0690. -- VASTUU VIRHEISTÄ. Lehti ei vastaa ilmoittajille mahdollisesti aiheutuvista vahingoista, jos ilmoitusta ei voida julkaista määräpäivänä. Lehden vastuu virheellisestä ilmoituksesta rajoittuu korkeintaan maksettuun ilmoitushintaan. Sivuvalmistus: TR-Latomo Oy. Kirkkonummen Sanomat on sitoutunut Julkisen sanan neuvoston periaatteisiin.
PAINOPAIKKA Salon Lehtitehdas Salo 2009
18
N:o 63 20.8.2009
Kirkkonummen Sanomat
Kilpailut Kirkkonummella 15.16.8. SM-sarjan kuudes osakilpailu:
PM Trial Gyllenhammarin hallintaa
Ruotsin Emil Gyllenhammar oli taitavin MP-taidon Kirkkonummen PM-trialissa, suomalaiset Henri Himmanen ja Jussi Haapanen ottivat himmeämmät mitalit Aivan Kirkkonummen keskustassa lauantaina ajettu pm-trial oli Emil Gyllenhammarin hallintaa. Gyllenhammar oli puolustava pmmestari ja päivän parhaasta ei oikeasti ollut epäselvää ensimmäisen kierroksen jälkeen. Emil otti vain kolme virhepistettä ja johti selvästi ennen Tampereen Jussi Haapasta 10vp. Henri Himmanen aloitti vaisusti ja mestaruushaaveet hävisivät jo ekalla kiekalla. 13 virhepistettä oli aivan liikaa. Toisella kierroksella Himmanen tuli vahvasti ja teki Eliitti-luokan ainoan nollakierroksen ja nousi tasaisesti ajaneen Haapasen edelle. Ero Gyllenhammariin ei kuitenkaan kaventunut oleellisesti. Heti kolmannen kierroksen aluksi Himmasella oli ongelmia takajousituksen kanssa. Haapanen ja Gyllenhammar jatkoivat tasaista työtä. Ero Himmasen ja Haapasen välillä oli lopulta vain yksi piste. Muut viralliset pm-mestarit olivat Saku Sipponen veteraaneissa, Norjan Lene Dyrkorn naisissa ja Ruotsin Eddie Karlsson. kaksi kierrosta vähemmillä pisteillä, kuin Suomi tai Ruotsi yhden ja lopuksi ero kasvoi lähes sataan pisteeseen. Joa Hindrén kommentoi kisaa. Tämä on hyvä joukkue, joka auttaa toisiaan koko kisan ajan. Tasaisuus oli tänään valttimme. Betoninen kymppijakso oli eräs meidän vahvuuksia. Kaverit nollasivat sitä oikein joukolla. Täytyy olla tyytyväinen. Suomen joukkue Harri Himmanen, Jussi Haapanen, Mika Kivelä ja Samu Räsänen aloitti hieman hitaasti, joka sitten kostautui kolmannella kierroksella aikaongelmana. Joukkue joutui ns. leimaamaan muutaman jakson ja kiirehtimää toisilla. Selvä johto Ruotsiin hupeni pikku hiljaa ja virhe- ja aikapisteet olivat lopulta molemmilla joukkueilla tasan. Suomi kuittasi toisen sijan yhdellä enemmällä nolla jaksolla.
Vartti SM-ralli 28.29.8.2009
Vartti-ralli Keravalla on on SM-sarjan kuudes osakilpailu eli toiseksi viimeinen ja starttaa Keravan keskustasta lauantaina 29.8 klo 10.01. Suomen eteläisimpään SM-osakilpailuun odotetaan runsasta kilpailijamäärää. Kilpailussa ajetaan kahdeksan erikoiskoetta joiden pituus 80km ja pituutta koko kisalla on 251 km. Erikoiskokeista vain yksi on ajettu aikaisemmin ja sekin toiseen suuntaan. Kilpailukeskuksena toimii perjantaina Autosalpa Kerava ja lauantaina Keuda-talo Kerava. Huoltoalue on tänä vuonna viety Myrskylän Kiparkattiin jotta vältytään pitkiltä siirtymiltä.
VOITTAJAN on helppo hymyillä. Emil Gyllenhammar on kaksinkertainen PM-mestari.
Autolle ja Siwalle ilkivaltaa Gesterbyssä
Gesterbyhyn parkkeeratulle autolle on tehty ilkivaltaa puhkomalla polttoainetankki. Tankissa ollut dieselöljy on valunut osin maahan ja osin jarrurumpuun, jolloin jarrut olivat menettäneet tehonsa. Tapaus huomattiin 20.7. 16.8. poliisi sai ilmoituksen, että Gesterbyn Siwa-kaupan koko julkisivu oli töhritty lilalla maalilla. Ilkivaltaa oli tehty myös Kummihovissa Kantvikissa, jossa puhkottiin BMW-henkilöauton kaikki neljä rengasta tiistaita, 18.8. vastaisena yönä.
Norja Pohjolan johtava trial-maa
Johtuneeko Hindrénin monivuotisesta työstä Norjassa, mutta kolmesta mestaruudesta vain juniorivoitto meni heiltä ohi suun. Norjan naiset olivat aivan ylivoimaisia. Suomen naisjoukkue taisteli hienosti raskaan kisan läpi kolmanneksi joukkueella Satu Saavalainen, Taika Oja ja Piia Salmi.
Rattijuoppoja Kirkkonummella
Nasta lasissa ja lasi rikki?
Kiveniskemät ja muut pikku vauriot voidaan korjata.
Ilmainen tarkastus, nopea korjaus!
Gesterbyntiellä 15.8. klo 15.20 ajellutta kortitonta 19vuotiasta nuorta miestä epäillään lukuisista rikkomuksista, sillä häneltä puuttui voimassa oleva ajokortti, ajoneuvoveroja ei ollut maksettu, auto oli katsastamaton ja alkoholiakin löytyi verestä 0.19 mg/litra. Siuntiolaista, 44-vuotiasta miestä, joka ajeli Kirkkonummella Wiikintiellä keskiyön aikaan lauantaita vastaisena yönä, epäillään törkeästä rattijuoppoudesta, sillä hän puhalsi alkometriin 1.15 lukemat. Volsintiellä 14.8. klo 22.50 ajellut 27-vuotiaan kirkkonummelaisen miehen verestä löytyi alkoholia 0.34 mg/l sekä amfetamiinia eli häntä epäillään rattijuoppoudesta ja muun huumaavan aineen käyttämisestä. Evitskogissa puolestaan jäi kiinni kortitta ajosta jalasjärveläinen 18-vuotias nuorukainen vuoden aikana jo 13. kerran.
Juha Salminen voitokas
Juha Salminen teki vuosittaisen vierailunsa trial-kisaan. Juha ajoi kansallisessa a-luokassa ja voitti sen ylivoimaisesti. Konkari Peter Jahn sinnitteli kolmanneksi.
Nuorissa Suomi edistynyt
Nuorissa Ruotsi pystyi ainoaan voittoonsa. Lauantain junnumestari Eddy Karlsson veti kammolipat heti alkuunsa ja oli aika vaisu loppukisan. Suomen ykkösjoukkue, Timo Myöhänen, Jere Karjalainen, Mikko Lehtonen ja Teemu Koreemäki, ajoi varsin mukiin menevästi ja viimevuotinen ero kärkeen on kaventunut selvästi. Joukkueenjohtaja Harri Oittinen: Pojat paransivat ajoaan kokoajan. Olen erittäin tyytyväinen heidän esitykseen. Olemme menneet eteenpäin ja kavereilla on hyvä motivaatio. Hieno joukkue. Kansallisen Veteraani-kisassa oli hurtti huumori päällimmäisenä. Takavuosien huippukuski Pasi Jaatinen kävi hieman muistelemassa Kirkkonummen Vesitornin maastoa. Ensi tuntuman sinne hän sai kuusivuotiaana 35 vuotta sitten. Joukkuekilpailu, tulokset 1. Norja
HENRI Himmanen tiukassa paikassa. Putoaako etupyörä koloon?
Tulokset Eliitti:
1. Emil Gyllenhammar S 2. Henri Himmanen Fin 3. Jussi Haapanen Fin 4. Mardon Moi N 5. Vegard Kåsa Andersen N 6. Håkon Pedersen N 7. Martin Hemmer N 8. Samuli Magga Fin 9. Mika Kivelä Fin 10.Jesper Johansson S
Norja mestari PM-joukkuetrialissa, Suomi kakkonen pienimmällä mahdollisella marginaalilla
Norja hallitsi suvereenisti Kirkkonummella MP-taidon järjestämää PM-joukkuekilpailua. Moninkertaisen Suomen mestarin Joa Hindrénin johtama Norja ei antanut Suomelle tai Ruotsille mitään mahdollisuutta. Norja ajoi
MARDON Moi oli voittaneen Norjan kantavia voimia. Mardon tunnetaan lennokkaasta ajotyylistään. 2. Suomi 3. Ruotsi Kuvat ja teksti: PAAVO KYMÄLÄINEN
SUOMEN joukkue Henri Himmanen, Mika Kivel, Samu Räsänen ja Jussi Haapanen tyylikkäissä maajoukkuepaidoissa valmiina kisaan.
20
N:o 63 20.8.2009
Kirkkonummen Sanomat
Saarioinen mausteinen
VOIMASSA .8. -SU 20.23 TO
J JYVÄBROILERIN FILEEPIHVI F
7 700 g (7,13 kg)
4
VOIMASSA .8. -SU 20.23 TO
99
rs
VOIMASSA 22.8. TO-LA 20.
Atria takuumurea
NAUDAN ULKOFILEE
palana
Atria
16
69
rs
90
kg
A tit PIZZ Apetit PIZZAT pakaste, 280300 g (3,573,33 kg) rajoitus: 3 kpl/talous
LIHAPYÖRYKÄT ja JAUHELIHAPIHVIT 360380 g
(1,921,82 kg)
1
HK Camping 400 g (3,75 kg) Valio
00
kpl
0
NEKTARIINIT
Italia, 1 kg (0,99 kg)
Ilman korttia
SUPERPÄIVÄT JATKUVAT K-SUPERMARKETISSA
GRILLIMAKKARAT
yksittäin 1,99 pkt (4,98 kg)
TÄYSMEHUT
1 l (0,99 l) rajoitus: 5 tlk/talous
3 99 0
pkt
00
2
tlk
VOIMASSA 23.8. TO-SU 20.
1,49
rs (1,49 kg)
Libero
VAIPAT
säästöpakkaus 34-68 kpl (0,29-0,15 kpl)
0 95 9
rs
99
-33 %
pkt
Kariniemen
VOIMASSA 20.26.8.
VOIMASSA 20.26.8.
KANANPOJAN FILEESUIKALEET
250-300 g (7,00-5,83 kg)
tut Valiojäätelö maustetut
KERMAJÄÄTELÖT
1 l (1,50 l), ei laktoositon
3
50
rs
2
-43 %
Ilman korttia ja yksittäin 3,09 rs (12,36-10,30 kg)
3
Ark/Vard Lau/Lör Su/Sö
rajoitus 4 pkt/talous
00
pkt
2
-33 %
Ilman korttia ja yksittäin 2,25 pkt (2,25 l)
Hinnat voimassa 20.-30.8., ellei toisin mainita.
Palvelemme Vi betjänar
KIRKKONUMMI KYRKSLÄTT PUH/TEL 221 9320
721 718 1221
Kukkapiste