2 2 1 9 2 0 0
Kirkkonummen Sanomat
Perustettu 1967 45. vuosikerta
Tapulin takaa sivu 14
N:o
101
29.12.2011
TORSTAI
Kirkkonummi Siuntio Inkoo
Myrsky katkaisi sähkön- ja vedenjakelun Kirkkonummella, Siuntiossa ja Inkoossa sivu 7
PAINOS 28 000
ilmoitukset@kirkkonummensanomat.fi · toimitus@kirkkonummensanomat.fi · www.kirkkonummensanomat.fi
Hyvää uutta vuotta 2012
Hinnat voimassa to-la 29.-31.12., ellei toisin mainita.
Kaikki S
K-supermarketit palvelevat uudenvuodenaattona 31.12. klo 18 asti. Uudenvuodenpäivänä 1.1.2012 olemme kiinni.
ET TUOTTE TEX MEX ia Tex Mex ar
M (ei Santa ft tortilla) so original
anta Mar
ia
-15%
Santa Maria Tex Mex original soft Kariniemen kananpojan
TORTILLA
336 g (3,24 kg)
RAPEAT SIIPIPALAT
BuffaloWings kastikkeella n. 1 kg
Ilman korttia 1,74 pkt (5,18 kg)
109
pkt
palana, Suomi
-37 %
549
kg
HK takuumurea
Coca-Cola
NAUDAN ULKOFILEE
VIRVOITUSJUOMAT
HK Aito
830 g
I NAKK,81 kg ) (4
HK
AN JAUH NAUD,63 kg )
400 g (5
ELIHA
rea Takuumu SISÄFILEE 0 kg UDAN
NA
Ilman kortt
ia 7,99 pk
3
99
pk t
2
-50 %
RS
Ilman kortt
t (9,63 kg)
ia ja yksittä
4
50
(8,48 kg)
5-2, ena n. 1, omi kokonais filee /talous, Su 1 rajoitus:
19
kg
90
kg
X 2-PACK
2
4 plo x 1,5 l (0,57 l) sis. pantit 1,60 rajoitus: 1 erä/talous
-33 %
in 3,39 rs
25
90
6
PACK
Ilman korttia ja yksittäin 3,59/ 2-pack (0,93 l) ( i tit 0 80 sis. pantit 0,80
500
Karhu
-39 %
UUTUUS
LONKERO
6 tlk x 0,33 l (4,06 l) sis. pantit 0,90
III-OLUT
TARJOUSTAKUU
K-PLUSSA-TARJOUKSISSA
AINA VÄHINTÄÄN
- 10%
LISÄKSI K-PLUSSAPISTEILLÄ ETUSI JOPA
- 5%
Ilman korttia 9,96/ 6-pack (4,58 l) i tit 0 90 sis. pantit 0,90
8
94
18
PACK
18 tlk x 0,33 l (2,67 l) sis. pantit 2,70
-11 %
Voimassa 2.11.2011-1.1.2012
1854
-12 %
Voimassa 2.11.2011-1.1.2012
Ilman korttia 20,88/18-pack (3,06 l) sis. pantit 2,70
VEIKKOL A
Koskentie 6, Veikkola Koskentie 6, 02880 02880 Veikkola puh. 020-7597460, veikkola@k-supermarket.fi puh. 020-7597460, veikkola@k-supermarket.fi ark. 7-21, la 8-18, su ark. 721, la 818, su 1218 12-18
www.k-supermarket.fi
2
N:o 101 29.12.2011
Kirkkonummen Sanomat
Sampo Pankissa esillä Kirkkonummen kadonnutta historiaa Kososten kotialbumien kuvissa
Kirkkonummen Sampo Pankissa on parhaillaan esillä valokuvanäyttely liittyen Kirkkonummen lähihistoriaan. Kuvat ovat löytyneet Liisa ja Juha Kososen omista kotialbumeista ja otettu pääosin 1970 ja -80luvuilla. Vaikka aikajana ei ole tuon pidempi, nähtävissä on valtava muutos erityisesti Kirkkonummen keskustassa. Kuka muistaa, että Kirkkonummen posti sijaitsi yhteen aikaan VR-aseman vieressä olevassa talossa, Finnsbackan tiivis kerrostaloalue oli vielä 70-luvulla aukea niitty, Upinniementien ja Kantatie 51:n risteysruuhkat, kun siltaa ei ollut, miten Sundetjoessa kalasKuvat kertovat, että 80luvulla Kirkkonummen torilla järjestettiin lumiveistoskilpailu ja kunnan joukkueessa kisasivat Gretel Hemnell, Pirkko Lehtinen ja Timo Haapaniemi, mutta kuka olikaan neljäs henkilö? Lindalin ja Gesterbyn kerrostaloalueet rakennettiin toki väljästi, mutta ilman sen kummempaa maisemanhoitoa, joten alkuvuosien näkymät ovat alakuloisen ankeita. Eli kaikkia näitä muistoja muuttuneista maisemista voi käydä tutkailemassa pankissa sen aukioloaikoina 10-16.30 aina tammikuun loppuun asti.
S-MARKETIN tulipalo 80-luvun alussa. Sadat seurasivat vierestä, miten tavaratalo paloi tuhkaksi silmien edessä. tettiin Kehä III ja Sundsbergin kohdalla, kun kävelysilINKOON KUNTA Inkoon kansalaisopiston teatteri- ja improvisaatiokurssi jatkuu tiistaina 17.1. Seuraavan kerran 2.2., siitä eteenpäin normaalisti tiistaisin. Myös uudet oppilaat tervetuloa! Opettaja: Satu Halonen Paikka: Merituulen koulu Maksu: 35 /lukukausi
FINNSBACKAN nykyisellä kerrostaloalueella Kirkkonummen VR-aseman vieressä radan pohjoispuolella, kasvoi 70-luvulla heinikkoa. Jos kuvien historia kolahtaa kohdallesi, ei hätää, sillä kaikki valokuvasuurennokset ovat ostettavissa a´50 euron hintaan. L.K.
Evitskog 21.1 - 10.3 På 2 språk - 2 kielellä
Biljetter / Liput: 040 7330263, 17-20, eufbiljetter@yahoo.se Facebook, www.evitskog.net
Arr / järj: Evitskog uf, MBI, SSC
ALE
-
VUOKRAA PAKETTIAUTO
KIRKKONUMMEN PRISMALTA
-
50%
jopa
-kihlat
20% %
tarakennelmia ei vielä ollut ajan, jolloin vanha Munkkullan kartanorauniokin tönötti vielä paikoillaan? Ja olitko mukana Apostolinjuoksuissa, Peuramaan Naisten 10-hiihdossa tai kunnan 650-vuotisjuhlissa Gesterbyn museoalueella juhlakavalkadin merkeissä vuonna 1980? Kenen jalkaparit löytyvätkään vetohärältä tai kuka historian henkilö teki täällä niin raskaita rikoksia, että joutui seipään päähän killumaan varoitukseksi muille? Ja mikä järkytys oli se, kun Kirkkonummen S-market syttyi palamaan ja paloi perustuksiaan myöten yhtenä iltana 80-luvun alussa sankan katsojajoukon seuratessa tapahtumia. Mutta elämä jatkui ja heti seuraavana aamuna torikauppiaat tulivat myymään tuotteitaan savuavan raunion viereen sekin tuli ikuistettua.
NÄKYMÄ Jerikonmäeltä Kirkkonummen suuntaan. Union oli vielä kylmän huoltoaseman paikalla ja Upinniementie ja Kantatie 51:n risteys riesana. Liikeportista eikä Prismasta ollut vielä tietoakaan.
Isät on otettava entistä tasa-arvoisemmin huomioon huoltajuusriidoissa
Lahden ammattikorkeakoulun Tasa-arvoa erovanhemmuuteen Isät pois paitsiosta projekti on nostanut esiin ajankohtaisen valtakunnallisen haasteen: miten isät voitaisiin huomioida entistä paremmin erotilanteissa ja huoltajuusriidoissa? Teeman ympärillä käyty keskustelu on ohjannut kohti valtakunnallisia, hyviä käytänteitä eroperheiden auttamisessa. Projekti on järjestänyt useita koulutuksia ja tilaisuuksia, jotka ovat koonneet yhteen niin suuren joukon eroperheitä kohtaavia ammattilaisia kuin myös teemasta kiinnostuneita isejä ja äitejä. Valtakunnan tasolla projekti on vastannut haasteeseen koulutusten lisäksi seminaarilla, joka kokoaa sosiaalialan ammattilaiset myös tulevina vuosina yhteen. Seminaarin yhtenä tavoitteena on muun muassa hyvien toimintamallien jakaminen valtakunnan tasolla. Tämä mahdollistaa asiakkaan tasavertaisen kohdatuksi tulemisen asuinseudusta huolimatta. Projektin aikana isiltä saadun palautteen perusteella Suomessa on alueellisia eroja siinä, kuinka isät tulevat kohdatuksi huoltoriitatilanteessa. Myös projektin yhteydessä tehty Ero ja isyys opas auttaa eroperheitä kohtaavia yksilöitä, työyhteisöjä ja laajempia organisaatioita kehittämään toimintaansa ja huomioimaan myös isänäkökulman merkittävänä osana lapsen etua.
2 sormusta
1 hinnalla! myös vk PP3 JA 4 mm
OSTAMME KULTAA JA HOPEAA KUL
MAKSAMME AINA PARHAAN HINNAN!
Ammattitaitoiset kultaseppämme arvioivat jalometallisi nopeasti, luotettavasti ja tarkasti. Testaamme jalometallipitoisuuden. Vaihtaessasi uuteen tuotteeseen saat vielä paremman hyvityksen kullasta ja hopeastasi. Maksamme hyvityksen suoraan pankkitilille tai käteisellä. Kulta-Kamari on luotettava palvelijasi kaikissa kulta- ja kellosepänalan palveluissa.
Ruotsissa tasaarvoinen isyys toteutuu Suomea paremmin
Osana projektia on tehty myös opinnäytetyö "Isien tasa-arvo erotilanteessa Käytännöt Suomessa ja Ruotsissa". Opinnäytetyö vahvistaa, että Ruotsi on Suomea edellä tasaarvoisemman isyyden toteutumisessa, koska siellä tuetaan vanhemmuutta jo varhaisessa vaiheessa usealta eri taholta. Eron koittaessa luonnollinen jatkumo on myös isän tiivis suhde lapseen. Opinnäytetyön ovat tehneet Lahden ammattikorkeakoulun sosionomi (AMK) -opiskelijat Johanna Laitinen ja Minna Yliniemi sosiaali- ja terveysalan laitokselta. Tutkimus on katsaus vanhempien tasa-arvon toteutumisesta huoltajina ja kasvattajina eron jälkeen Suomessa ja Ruotsissa.
HUOLTO
Röda Korset Blodtjänst
VERENLUOVUTUS
Kirkkonummella maanantaina 2.1. klo 1419, seurakuntatalolla, Seurakunnantie 1
BLODGIVNING
i Kyrkslätt måndag 2.1. kl 1419 i församlingshemmet, Församlingsvägen 1
OJENNA KÄTESI. Jokainen verenluovutus on tärkeä. Ota virallinen henkilötodistus mukaan. Maksuton luovuttajainfo 0800 0 5801. eri al elu so inkoluo utta aksi STRÄCK UT DIN HAND. Varje blodgivning är oersättlig. a ett of iellt identitetsbevis med dig. Avgiftsfri infotelefon 0800 0 5801. lo t anst kan a onera
Asiaan liittyen opinnäytetyö tuo myös esille, että Ruotsissa yli 20 % isistä käyttää vanhempainvapaapäiviä, kun sama luku on Suomessa vain alle 4 %. Vanhempainvapaisiin liittyen tulokset nostavat myös esille, että Suomessa äitiys- ja vanhempainvapaa kustannukset kasaantuvat usein työnantajille, Ruotsissa nämä kustannukset maksaa vakuutuskassa, joka on valtion rahoittama. Ruotsin järjestelmä edistää miesten ja naisten tasa-arvon toteutumista myös työelämässä ja vanhemmuudessa. Tasa-arvoa erovanhemmuuteen isät pois paitsiosta projekti päättyy vuoden 2011 lopulla. Se on päässyt erittäin hyvin tavoitteisiinsa. Teema-alueen käsittely valtakunnan tasolla kuitenkin jatkuu. Linjaa haasteelle antaa muun muassa valtioneuvoston tasa-arvopoliittinen selonteko, jossa isänä oleminen halutaan nähdä yhä enemmän tasavahvana vanhemmuuden muotona yhtäläisine oikeuksineen ja velvollisuuksineen.
ilmoitukset@kirkkonummensanomat.fi
Kirkkonummen Sanomat
N:o 101 29.12.2011
3
Silmänilo toivottaa Loistavaa Uutta Vuotta Liike suljettu inventaarion vuoksi pe - la 30.-31.12.
KIRKKONUMMI Prisma Ark. 9-19 ja la 10-16 puh. (09) 221 2350
Etusivun kuva:
ETUSIVUN KUVA: Vettä jonotettiin Kirkkonummella Tapaninpäivänä 26.12. Voimakkaan myrskyn aiheuttamien vaurioiden takia sähköt pimenivät suurimmasta osaa Kirkkonummea, eikä esimerkiksi Veikkolassa sähkönjakelua oltu saatu toimimaan vielä tiistaiaamunakaan. Sähkökatkos aiheutti Kirkkonummella myös laajat katkokset vedenjakelussa vesitornin tyhjennyttyä ja sadat ihmiset joutuivat jonottamaan vettä vedenjakopaikoilla. Lisää aiheesta sivulla 7. Kuva: JUSSI SALO.
Tapaninpäivän myrsky harvinainen
Tapaninpäivän myrskyä voidaan pitää harvinaisena, joskaan ei poikkeuksellisena. Edellinen vastaavanlainen myrsky oli Janika vuoden 2001 marraskuussa. Myrskyä (10 minuutin keskituulen nopeus vähintään 21 m/s) mitattiin lähes kaikilla Suomen merialueilla. Ilmatieteen laitoksen havaintojen mukaan suurin keskituulen nopeus oli 28,5 m/s Kaskisten kaupungin edustalla. Vastaavanlaisia keskituulen nopeuksia esiintyy meriasemilla muutamia kertoja vuosikymmenessä. Maa-alueilla tuulivahingot syntyivät hetkittäisistä puuskista. Kovin lyhytkestoinen puuska maa-alueilla oli Espoon Sepänkylässä mitattu 31,5 m/s. Lukuisilla havaintoasemilla mitattiin yli 20 m/s puuskia, etenkin maan länsiosassa. Tapaninpäivä oli myös maan eteläosassa poikkeuksellisen lauha. Monilla havaintoasemilla kyseessä oli lämpimin joulu 50 vuoden mittaushistoriassa. Ylin mitattu lämpötila oli Maarianhaminan lentoasemalla ja Kemiön saarella 9,9 astetta. Viimeksi lauha joulu on koettu vuonna 2006, jolloin lämpötila kohosi jouluaattona korkeimmillaan 8,9 asteeseen Ahvenanmaalla Jomalabyssä.
Pettikö Kirkkonummen kriisisuunnitelmat?
Lavanti vaatii ylimääräistä kunnanhallituksen kokousta
Kirkkonummen kokoomuksen valtuustoryhmän puheenjohtaja Antti Lavanti vaatii kunnanhallituksen puheenjohtajalle Timo Haapaniemelle ja muille kunnanhallituksen jäsenille osoittamassaan kirjeessä ylimääräisen kunnanhallituksen kokouksen koollekutsumista koskien Kirkkonummella laadittua kriisisuunnitelmaa. -Kirkkonummen kunnan turvallisuus ja varautumissuunnittelussa on tapahtunut jotain, joka vaatii pikaista selvittämistä ja käytännön toimia. Ei voi olla niin, että kunta on riippuvainen Fortumin tuottamasta sähkövirrasta. Keskustan alueella tuhannet ja tuhannet ihmiset jäivät toisena joulupäivänä vaille vettä, kun pumput eivät pumpanneetkaan, kertoo Lavanti kirjeessään. -Kuntalaisena ja valtuutettuna ihmettelen kovasti, kuinka tällaiseen tilanteen oltiin varauduttu. Siis siihen, että sähkön saanti keskeytyy. Nyt mielikuva on, että ei mitenkään. Kuntalaisille tilanne oli vakava. Virhe on tapahtunut, mutta siitä voi oppia, jatkaa Lavanti. -Tämän johdosta kunnanhallituksen on kokoonnuttava pikaisesti selvittämään asiaa, koska virkamiehet ovat laatineet suunnitelman, joka petti pahemman kerran. Kyse on kuntalaisten turvallisuuden ja elämisen ehdon kannalta keskeisestä asiasta: vedestä, jyrisee Lavanti..
Mies 40 -kuntokurssilla vielä tilaa
Mies, haluatko kohottaa kuntoasi, mutta et tiedä kuinka aloittaisit? Kaipaatko rentoa äijäporukkaa, joka kannustaa mukaansa? Mies 40-projektin järjestämä kuntokurssi kokoontuu maanantaisin klo. 1718 Masalan Aktia Sport Centerissä alkaen 9.1.2012. Ohjelmassa on mm. kuntosaliharjoittelua, sauvakävelyä, sulkapalloa ja kuntonyrkkeilyä. Kurssi on tarkoitettu 3545 v. miehille jotka eivät aikaisemmin ole osallistuneet Mies 40-ryhmiin. Kurssi on maksuton. Lisätietoa ja ilmoittautuminen: jenni.wollsten@kirkkonummi.fi tai puh. 09-29681/fysioterapeutti Jenni Wollsten. Tervetuloa liikkumaan.
Kirkkonummen Ympäristöyhdistykselle lahjoitus aarnimetsäkartoitukseen
Länsi-Uudenmaan Säästöpankki lahjoittaa vuosittain voittovaroistaan pienen summan käytettäväksi yleishyödyllisiin tarkoituksiin. Kohteet ja teemat päätetään vuosittain. Vuoden 2010 voittovaroista tehtävät lahjoitukset päätettiin kohdistaa erilaisiin ympäristö- ja luonnonsuojelukohteisiin pankin toimialueella. Kirkkonummen ympäristöyhdistys sai 1000 :n tukirahan Sundsbergin aarni- ja virkistysmetsän kartoituksen. Kirkkonummen ympäristöyhdistyksellä on tavoitteena lähivuosina teettää alueen arvokkaista luontokohteista kartoitus ja tuoda metsän merkitystä laajempaan tietoisuuteen. Sundsbergin alue on koko uudenmaan alueen poikkeuksellisen arvokas toteaa ympäristöyhdistyksen puheenjohtaja Tom Hindsberg. Alue sopisi hyvin vapaaehtoisen METSO- metsiensuojeluohjelman kohteeksi. Sundsbergin metsää luonnehtii
Digitoi muistot talteen kirjastossa
Kirkkonummen kirjastoihin on hankittu kannettavia tietokoneita, joita 18 vuotta täyttäneet voivat lainata ja käyttää kirjaston tiloissa. Vapaana olevan koneen saa käyttöönsä kirjastokortilla. Pääkirjastossa on kolme kannettavaa ja Masalan ja Veikkolan kirjastoissa yksi kone kummassakin. Pääkirjastossa voi digitoida vaikkapa vanhoja valokuvia, VHSnauhoja, c-kasetteja ja LP-levyjä. Näin saat tallennettua ikimuistoiset ja hauskat hetket sellaiseen muotoon, että ne ovat käytettävissä myös nykyisillä laitteilla. Digitointi on maksutonta, mutta on muistettava ottaa mukaan omat tyhjät cd-, dvd-levyt ja/tai muistitikut digitoitavan materiaalin lisäksi. Kirjaston henkilökunta auttaa tarvittaessa. Jos internetin ja tietokoneiden käyttö aiheuttaa harmaita hiuksia, kannattaa ottaa yhteyttä kirjastoon. Kirkkonummen pääkirjastossa on mahdollista saada internet-opastusta tai apua erilaisiin tietokoneen käytön kanssa tulleisiin ongelmiin. Opastukset ovat keskiviikkoisin klo 1011. Ajan voi varata henkilökunnalta. Lisätietoja saat numerosta (09) 2967 2467.
LÄNSI-UUDENMAAN Säästöpankin Kirkkonummen konttorinjohtaja Sakari Hekkala ojentaa lahjoitussekin Kirkkonummen ympäristöyhdistykselle. Kuvassa keskellä varapuheenjohtaja Riku Kajander ja oikealla puheenjohtaja Tom Hindsberg. monin paikoin järeä, osin kelottunut vanha puusto ja siellä on luonnon monimuotoisuudelle tärkeää eriikäistä puustoa. Haluamme näin osaltamme edesauttaa tärkeiden ja huomattavien luonnonsuojelu ja ympäristökohteiden säilyttämistä ja kehittämistä Länsi-Uudenmaan alueella, kertoo Länsi-Uudenmaan säästöpankin Kirkkonummen konttorinjohtaja Sakari Hekkala.
Poliisin lupa-asioiden ajanvarausta tehostetaan
Länsi-Uudenmaan poliisilaitos lisää ajanvarauksella saatavien lupapalveluiden määrää. Ajanvarausjärjestelmän käytön laajentaminen liittyy Poliisihallituksen valtakunnalliseen sähköisten palveluiden kehittämiseen. Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen toimipisteissä ei lupa-asiakkaiden tarvitse jonottaa ensi vuoden alusta lähtien, koska useat lupa-asiat pystytään hoitamaan ilman jonotusta varaamalla aika etukäteen Internetissä. Ajanvaraus poliisin lupapalveluun on poliisin (www.poliisi.fi) verkkosivulla osoitteessa Luvat/Ajanvaraus. Ajanvarauksen käyttäminen on helppoa: asiakas valitsee palvelusta poliisin palvelupisteen ja lupa-asian tyypin, esim. järjestyksenvalvojakortti. Valmiiden asiakirjojen noutamiseen Länsi-Uudenmaan poliisilaitokselta ei tarvitse varata aikaa. Myös muiden asioiden hoitamiseksi, kuten passin tai henkilökortin hakemiseksi, kannattaa varata aika etukäteen.
Vältä rakettien aiheuttamat silmävammat
Kymmenet suomalaiset vahingoittavat silmänsä vuosittain uuden vuoden juhlien ilotuliteonnettomuuksissa. Terveystalon silmäkirurgi Tiina Leivo muistuttaa juhlijoita turvallisuudesta ja ohjeistaa, miten pahimmilta vammoilta säästytään. Uuden vuoden juhlintaan kuuluvat ilotulitteet aiheuttavat Suomessa vuosittain kymmeniä loukkaantumisia. Silmät ovat rakettisateessa suurimmassa vaarassa. Pahimmissa vammoissa ilotulitteesta lentänyt osa on puhkaissut silmän tai aiheuttanut silmän palovamman. Kummassakin tapauksessa silmä voi sokeutua kokonaan, Tiina Leivo kuvaa. Suomen Silmälääkäriyhdistyksen mukaan viime vuoden vaihteessa Suomessa hoidettiin yliopistosairaaloissa 12 vaikeaa silmävammaa, kun edellisinä vuosina määrä on ollut 30-40. Lähes jokaisessa tapauksessa silmään kohdistuvat vahingot voitaisiin välttää riittävällä etäisyydellä ilotulitteen ja yleisön välillä sekä tarkoitukseen sopivilla suojalaseilla. Uusi lainsäädäntö vaatiikin suojalasit ja vähintään
Jatkuu sivulla 15
4
Ravintolat
N:o 101 29.12.2011
Lokakaivojen tyhjennykset
Kirkkonummen Sanomat
Ilotulittajan ABC
Ilotulitteiden myynti alkoi tiistaina 27.12.2011. Ilotulitteita saa myydä uudenvuoden aattoiltaan saakka. Vaikka myynti alkaa heti joulun jälkeen, ilotulitteita saa käyttää vasta lauantaina 31.12.2011 klo 18 alkaen. Ilotulitteiden ampuminen on lopetettava samana yönä 1.1. klo 02.00 mennessä. Pelastuslaitos tarkastaa kaikki myyntipisteet myynnin aikana. Tarkastuksessa kiinnitetään huomiota turvallisuusjärjestelyihin ja toiminnan luvanmukaisuuteen. Erityistä huomiota kiinnitetään siihen, ettei ilotulitteita luovuteta alaikäisille. Mikäli toiminnassa havaitaan puutteita tai tuotteita luovutetaan alaikäisille, voidaan myyntilupa evätä toiminnanharjoittajalta kokonaan. Lain mukaan vain täysi-ikäiset, yli 18-vuotiaat, saavat ostaa, pitää hallussa ja käyttää ilotulitteita. Vuosittain ilotulitteista aiheutuu vakavia silmävahinkoja, jotka olisi voitu välttää suojalaseja käyttämällä. Käytä siis suojalaseja. Niiden käyttö on lain mukaan velvollisuutesi. Myös yleisön on hyvä käyttää suojalaseja. Varmista, että valitsemasi paikka sopii ilotulittamiseen. Ilotulitteiden ampujalla on vastuu turvallisesta sijainnista. Aukeat alueet, kuten pellot, kentät ja vesialueet, ovat sopivia paikkoja. Muista, että raketit myös putoavat taivaalta, huolehdi etteivät ne putoa ihmisten tai rakennusten päälle. Älä koskaan suuntaa tai heitä tulitteita ihmisiä, rakennuksia tai palavaa materiaalia kohti. Lue ja noudata tuotteiden käyttöohjeita. Ole aina varovainen ja huolellinen ilotulitteita käyttäessäsi. Noudata riittävää suojaetäisyyttä. Varmista, että lähtöalusta on tukeva, niin etteivät padat tai raketit pääse kaatumaan. Nyt vähälumisena talvena on syytä olla erityisen huolellinen tukevan alustan suhteen. Voit itse rakentaa tukevan ammuntatelineen tai ostaa sellaisen ilotulitteita myyvästä liikkeestä. Varmista, että raketin keppi pääsee vapaasti nousemaan raketin mukana eikä jumiudu lähetysputkeen. Käytä vain hyväksyttyjä Suomessa myytäviä ilotulitteita. Hyväksytyissä tuotteissa on joko CE-merkintä tai Tukes-hyväksyntä. Hätärakettien käyttö ilotulitteina on kielletty, ne voivat aiheuttaa turhia etsintöjä etenkin vesistöjen läheisyydessä. Ilotulitteiden käyttö päihtyneenä on kielletty lailla. Sytytä tulite käsi suorana, hieman kyyristyen ei koskaan niin, että kasvot ovat tulitteen yläpuolella. Sytytyspuikolla sytyttäminen on turvallinen tapa. Poistu sytyttämäsi ilotulitteen luota turvalliselle etäisyydelle. Älä koskaan sytytä ulkokäyttöön tarkoitettua ilotulitetta sisätiloissa tai parvekkeella. Älä myöskään sytytä tulitetta kädessä, jos sitä ei sallita ohjeessa. Ammu ilotulitteet sellaisenaan, älä muuntele tuotteita. Omatekoiset ilotulitteet ovat vaarallisia ja voivat aiheuttaa vakavia onnettomuuksia. Kerää ilotulitteista jääneet roskat, varmista että ne ovat jäähtyneet ja vie ne roskiin. Virheelliset ja käyttämättä jääneet ilotulitteet voi palauttaa aattoillan jälkeen kauppaan. Kauppa palauttaa ilotulitteet maahantuojalle. Länsi-Uudenmaan pelastuslaitos toivottaa turvallista vuodenvaihdetta ja kaikkea hyvää vuoteen 2012!
Työsuoritukset
Elokuvat
Vapaa-aika
Huvit
Koulutusta
ilmoitukset@kirkkonummensanomat.fi
Terveyspalveluja
Hammaslääkärit
Asuntomarkkinat
Kastelli kuten sen itse haluat
Vuokralle tarjotaan
Meiltä löydät unelmiesi kodin!
ysytyim Kevään kkot nyt mät vii sä! myynnis -
Eläinlääkärit
Palveluja tarjotaan
JATKOAIKA
KASTELLI-TALOT Luostarinportti 2, Kirkkonummi Aki Ketonen, p. 050 567 2613
torstaina 29.12. klo 1619 Kirkkonummen Kastelli-toimistolla, os. Luostarinportti 2 Katso tarkemmin: www.kastelli.fi
Kirkkonummen Sanomat
N:o 101 29.12.2011
5
Sairaalaklovnit ry:n perustaja
Presidentti on myöntänyt kunniamerkin inkoolaiselle Lilli Sukula-Lindblomille
Sairaalaklovnit ry:n perustajalle ja taiteelliselle johtajalle, Inkoon Degerbyssä asuvalle Lilli Sukula-Lindblomille on myönnetty Suomen valkoisen ruusun ritarikunnan 1 luokan mitali kultaristeineen. Kunniamerkki luovutettiin iloisissa ja punanenäisissä tunnelmissa Lillille Sairaalaklovnien toimistolla tiistaina 20. joulukuuta. Lilli Sukula-Lindblomin ansiota on, että Suomessa on tänä päivänä korkeatasoista ja järjestäytynyttä sairaalaklovnitoimintaa valtakunnallisesti. Hän on tehnyt asian eteen töitä järjestelmällisesti ja päämäärätietoisesti vuodesta 2001 lähtien. Kuluvana vuonna yhdistys täytti kymmenen vuotta, ja viimeisessäkin yliopistollisessa sairaalassa käynnistyi toiminta syksyllä 2011. Sairaalaklovnit tuovat korkeatasoista ja elävää lasten- ja nuortenkulttuuria ympäristöön, jossa sen voimauttava vaikutus on suurimmillaan. Juuri nyt on oikea hetki palkita Lilli Sukula-Lindblomin elämäntyö suomalaisten lapsiperheiden hyvinvoinnin edistämiseksi. Lillin peräänantamattomuuden ja taiteellisen näkemyksen ansiota on, että sairaalaklovnitoiminta Suomessa on vakiintunutta. Toiminta on taiteellisesti laadukasta, klovnien koulutus korkeatasoinen (mm. hygieniaosaaminen) ja yhteistyö sairaaloiden henkilökunnan kanssa saumatonta. Lillin lisäksi merkki on kunnianosoitus kaikille yhdistyksen klovnitohtoreille, jotka ovat tehneet työtään innostuneesti, kunnianhimoisesti ja sydämestään itsensä likoon laittaen. Kerran mukaan lähdettyään yksikään klovnitohtori ei ole tätä työtä jättänyt, joten myös kaikki alkuperäiset 10 vuotta sitten koulutettua tohtoria ovat edelleen mukana toiminnassa. Klovnitohtoreita on tällä hetkellä 40 kpl ja toimintapäiviä yhteensä 10 kpl viikossa. Vuodessa Sairaalaklovnit kohtaavat jopa 35 000 henkeä, johon kuuluu potilaiden lisäksi omaisia ja henkilökuntaa. Sairaalaklovnit kohtaavat työssään väistämättä erittäin haastavia tilantei-
Kuulutus
Kirkkonummen nuorisolautakunta julistaa haettavaksi vuoden 2012 talousarviossa
NUORISOPALVELUIDEN AVUSTUSMÄÄRÄRAHAT Toiminta-avustusta voi hakea Kirkkonummen kunnan alueella nuorisotoimintaa harjoittava yhdistys, jonka jäsenistöstä 2/3 on alle 29 vuotiaita kirkkonummelaisia. Näitä yhdistyksiä ovat valtakunnallisten nuorisojärjestöjen paikalliset jäsenyhdistykset sekä rekisteröidyt ja rekisteröimättömät paikalliset nuorisoyhdistykset. Rekisteröimättömältä nuorisoyhdistykseltä edellytetään kuitenkin, että sillä on säännöt ja että sen hallinto, toiminta ja talous on järjestetty, kuten rekisteröidyn yhdistyksen ja sen nimenkirjoittajat ovat täysi-ikäisiä. Toiminta-avustus myönnetään yhdistyksen jatkuvan toiminnan avustamiseen. Avustusta myönnetään sellaisten nuorisoyhdistysten toimintaan, jotka ovat aloittaneet toimintansa vähintään edellisenä kalenterivuotena. Lautakunta päättää vuosittain mikä osuus toiminta-avustuksesta jaetaan lautakunnan hyväksymien toiminnallisten mittareiden perusteella. Kohdeavustusta voi hakea ympäri vuoden ja anomus toimitettava nuorisolautakunnalle viimeistään 21 vrk ennen tapahtumaa tai tilaisuutta. Avustus maksetaan hyväksyttäviä tositteita vastaan tai sopimuksen mukaisesti taannehtivasti. Avustusta saa käyttää vain ja ainoastaan siihen myönnettyyn tarkoitukseen. Kohdeavustuksin avustettavien hankkeiden henkilöstömenot voivat olla enintään 50 % kokonaiskustannuksista. AVUSTUSMUODOT JA NIIDEN HAKUAJAT Nuorisolautakunta on 30.11.2011 § 70 päättänyt jakaa nuorisopalveluiden avustusmäärärahan 59 000 seuraaviin avustusmuotoihin ja julistaa avustukset haettavaksi. TOIMINTA-AVUSTUKSEN ENNAKKO Yhdistykselle, joka avustusohjesäännön mukaan voi saada toiminta-avustusta, voidaan hakemuksesta myöntää toiminta-avustuksen ennakkoa. Toiminta-avustuksen ennakkoa voidaan myöntää 1005 000 . Haku 31.1.2012 klo 15.30 mennessä TOIMINTA-AVUSTUS 26 000 Haku 2.4.2012 klo 15.30 mennessä TOIMITILA-AVUSTUS 8 500 hakijan itsensä omistaman tai vuokraaman ja pääasiallisesti nuorisotoimintaan käytettävän kiinteistön ylläpitokustannuksiin ja vuokriin (ennakkoon suunnitelmien perusteella haettava), Haku 2.4.2012 klo 15.30 mennessä KOHDEAVUSTUKSET yhteensä 24 500 Kohdeavustus: Tapahtumat ja toimintaan liittyvä kalusto. Kohdeavustusta myönnetään toiminta-avustuksen ulkopuoliseen toimintaan kuten leireihin, retkiin, projekteihin, koulutukseen, kansalliseen ja kansainväliseen toimintaan, toimintaan liittyvään kertaluonteiseen kalustohankintaan. Kohdeavustus: Syrjäytymisen ehkäisy. Kohdeavustusta myönnetään lasten ja nuorten syrjäytymisen ehkäisyyn tähtääviin Kirkkonummella toteutettaviin nuorisotoiminnallisiin hankkeisiin, projekteihin tai tapahtumiin. Kohdeavustusta myönnetään toimintaan, joka on tarkoitettu erityistä tukea tarvitseville ryhmille. Hankkeet toteutetaan yksin tai yhteistyössä nuorisolautakunnan tai muiden hallintokuntien kanssa kunnan nuorisotiloissa tai muiden tahojen ylläpitämissä nuorisolle tarkoitetuissa toimitiloissa tai paikoissa. Avustettavat tapahtumat tulee olla ilmaisia (tai kohtuullinen osallistumismaksu). Kohdeavustus: Nuorten vapaat toimintaryhmät. Kirkkonummelaisten nuorten vapaiden ryhmien toimintaan (esim. äänitteiden teosta aiheutuviin kustannuksiin). Kohdeavustus: Toiminnan käynnistäminen (starttiavustus). Toimintansa aloittava nuorisojärjestö tai -ryhmä voi hakea starttiavustusta toiminnan käynnistämisestä aiheutuviin menoihin. Yhdistys ei voi saada samana vuonna kuitenkaan sekä startti- että toiminta-avustusta. Tunnustuspalkinto Nuorisolautakunta voi halutessaan palkita nuorisotyöstä ansioituneen kirkkonummelaisen henkilön tai järjestön tunnustuspalkinnolla. Avustushakemukset, joissa tulee käyttää hakulomakkeita, on toimitettava liitteineen kuulutuksessa ilmoitettuihin määräaikoihin mennessä osoitteella: Kirkkonummen kunta, nuorisopalvelut, käyntiosoite Ervastintie 2, postiosoite Kirkkonummen kunta, PL 20, 02401 KIRKKONUMMI Myöhästyneitä hakemuksia ei huomioida. Täydellinen kuulutus on nähtävillä Kirkkonummen kunnantalossa, Ervastintie 2, 02400 Kirkkonummi Lisätietoja: Nuorisotoimenjohtaja Seppo Savikuja puh. 040-588 4925 Vapaa-aikasihteeri Risto Rossi puh. 040-753 8906 sähköposti: etunimi.sukunimi@kirkkonummi.fi
DEGERBYSSÄ asuvalle, Sairaalaklovnit ry:n perustajalle ja taiteelliselle johtajalle Lilli Sukula-Lindblomille on myönnetty Suomen valkoisen ruusun ritarikunnan 1 luokan mitali kultaristeineen. Kunniamerkki luovutettiin iloisissa ja punanenäisissä tunnelmissa Lillille Sairaalaklovnien toimistolla tiistaina 20.12.2011. ta ja artistien ammattitaidon ansiota on, että niissä osataan toimia hienovaraisesti ja aina lapsen ehdoilla. Klovnien sitoutumista lupaukseensa olla sairaaloissa läsnä lasten luona kuvaa hyvin se, että yhdistys ei ole koko olemassaolonsa aikana joutunut peruuttamaan yhtäkään sovittua vierailupäivää. Yhdistyksen toiminnan ulkopuolella Lilli tunnetaan myös erittäin lahjakkaana näyttelijänä, mutta hän on jättänyt omat taiteelliset ambitionsa taka-alalle edistääkseen tätä itselleen hyvin tärkeää asiaa.
Betlehemiin päin, kulkivat he näin
Kirkkonummen kirkkoihin vaelsivat ennen joulua päivähoidon lapset ja aikuiset joulukirkkoihin. Suomalaisen seurakunnan kanttori Ilona Nyman valmisti tänä vuonna joulukirkkoja varten laulun, joka myötäilee jouluevankeliumin tapahtumia. Laulu, jota kirkossa laulettiin yhdessä, kuljetti kuvaelmahenkilöitä Mariaa ja Joosefia, paimenia ja enkeleitä Betlehemin tallin luo. Yhteensä näissä päivähoidon kirkoissa oli mukana lapsia ja aikuisia 1800. Jouluaattona perhehartauksissa oli kuvaelmat kaikissa Kirkkonummen kirkoissa. Kuvaelman rooleissa nähtiin sekä aikuisia että lapsia kuin myös nukkeja. Näin jouluevankeliumin sanoma tuli eläväksi ja havainnolliseksi myös perheen pienimmille, jotka saivat seurata kertomusta ihan läheltä. "Laulu enkelten, yllä niittyjen, kaikuu maailmalle." LEENA SALMENSAARI
PAIMENET kedolla Kirkkonummen kirkon perheiden aattohartaudessa.
JOULUEVANKELIUMIN henkilöt Haapajärven kirkon perheiden aattohartaudessa.
Hyvät Inkoolaiset
Inkoon seurakunta siirtyy vuoden 2012 alusta ilmoittamaan suomenkielisestä toiminnastaan myös Kirkkonummen Sanomien kautta. Tulemme säännölliseti kertomaan tapahtumista Inkoon ja Degerbyn kirkoissa, seurakuntakodissa, pappilassa ja Rantatien toimintatiloissa sekä satunnaisesti myös tapahtumista Rövassin leirikeskuksessa ja Fagervikin kirkossa. Toivon että tieto tavoittaa teidät ja että koette olevanne aina tervetulleita mukaan eri tilaisuuksiin. Ennen kaikkea toivon että voitte tuntea Jumalan kosketuksen hiljaisuudessa ohjelmien välityksellä. Lisää infoa seurakunnan toiminnasta löydätte myös kotisivuiltamme www.inkoonseurakunta.fi
Uudenvuoden toivotuksin
TORSTEN SANDELL kirkkoherra
6
N:o 101 29.12.2011
Kirkkonummen Sanomat
Silhouette TMA - maailman kevyimmät kehykset.
LUOTETTAVA, LAADUKAS, KOTIMAINEN.
fennooptiikka.fi · linssiklinikka.fi
PÄÄKIRJOITUS
Hyvää loppuviikkoa
Aurinko nousee 9.25 ja laskee 15.19 Ke 28.12. Viattomien lasten päivä, Piia, Menlösa barns dag, Pia *ORT Domna, Vilja To 29.12. Rauha, Frida *ORT Markko, Marko Pe 30.12. Taavetti, Taavi, Daavid, David *ORT Ani La 31.12. Sylvester, Silvo, Sylvester *ORT Maila
On myös toivon näkökulma
Uuden vuoden kynnyksellä on tapana ennustaa tulevaa. Tilastojen mukaan olemme kulkemassa kohti vaikeita aikoja, mutta elämä ei ole pelkkää kylmää kasvotonta talouskasvua. Ensi vuonna emme ehkä saa kaikkea haluamaamme heti. Elintason kasvu hidastuu tai hiipuu kokonaan. Tulevaisuutta ei kuitenkaan mitata pörssikursseilla. Luonto voi hetkessä muuttaa tarkoin mietityt ennusteet ja ennalta laaditut suunnitelmat. Elämä ei ole pelkästään ihmisen viisauden varassa. Vanhan hyvän ajan joulua vietettiin kynttilänvalossa tuhansissa kodeissa. Myrsky tempoi puita juuriltaan sähkölinjoille ja kulkuväylien poikki. Joulunvieton paluuliikenne ei kaikilta sujunutkaan ennalta laadittujen suunnitelmien mukaan. Sodan jälkeiseen niukkuuteen syntynyt sukupolvi on siirtymässä eläkkeelle ja siirtämässä vastuuta nuoremmille. Heti sodan jälkeen Suomi eli vahvaa nousun aikaa. Puhallettiin yhteen hiileen, jokainen joutui tekemään parhaansa. Yrittäminen ja innovatiivisuus oli huipussaan. Köyhyys ja aineellinen puute kääntyi voimavaraksi. Suomalaiset niittivät mainetta urheilun ja taiteen kansainvälisissä mittelöissä. Jospa saisimme nuoret vastuunkantajat uskomaan, että aineellisesta hyvinvoinnista tinkiminenkin mahdollistaa onnellisen ja vahvan elämän. Haasteet kuuluvat täysipainoiseen elämään. Tulevaisuuden tekijöiltä vaaditaan rohkeutta ja luottamusta kohdata vaikeudet mahdollisuutena uuteen. Olemme selviytyneet ennenkin vaikeista ajoista. Vastoinkäymiset ja vaikeudet ovat kautta historian lähentäneet ihmisiä toisiinsa. Kaiken kansainvälisyyden keskellä olemme vielä yhtenäinen kansakunta. Meillä on henkistä ja kansallista itsetuntoa, vahva kulttuuriperintö, jonka varaan edelleen voi tulevaisuutta rakentaa. Euroopan perheessä olemme mukana omalla perustallamme. Hyvinvointi lisääntyy vahvistamalla henkisiä voimavaroja. Tulevaisuus on haaste, johon jokainen voi vaikuttaa. Edessä uutena oleva vuosi on vaalien vuosi. Voimme vaikuttaa äänestämällä, ilmaisemalla oman mielipiteemme. Kaiken miinusmerkkisen ja synkän informaatiotulvan tummien varjojen alta löytyy mahdollisuuksia uuteen valoisaan huomiseen. Virren 37 säkeistön 6 ajatuksin toivotan vahvaa toivon vuotta 2012 Siunaa kansaa, isänmaata ohjaa oikein elämään. Esivalta Herra saata tahtoasi täyttämään. Silmäsi luo puoleemme, anna rauha maallemme. Isä, Poika, Henki Pyhä ylistetty olet yhä. KARI PAAVILAINEN
Kirkkonummen Sanomat 40 vuotta sitten: Kirkkobudjettia puitiin puoleen yöhön
(KS N:o 26-20.12.1971) Kirkkovaltuusto istui lähes puoleen yöhön talousarviokokouksessaan Kirkkonummella viime keskiviikkona. Eniten keskustelua aiheutti suomalaisen ryhmän jäsenen, valtuutettu Ritva Puntilan aloite poikatyönohjaajan palkkaamisesta seurakuntaan. Tärkeimpinä sijoituskohteina ensi vuonna seurakunnat päättivät pitää seurakuntatilat Veikkolaan 250 000 mk, maanvaihto kunnan kanssa 100 000 mk, Haapajärven kirkon ja kappelin peruskorjaus ja sisustus 40 000 mk sekä Räfsön saaren leirikeskus 20 000 mk.
Tukiasemien kapasiteetti heikko:
Kansanedustaja Kalmari vaatii varavoimaa
Kansanedustaja Anne Kalmari uudistaa vaatimuksensa tukiasemien varavoimasta. Kalmari jätti varavoimaan liittyvän lakialoitteen 7.9.2010. Lakialoitteen allekirjoitti yli 100 kansanedustajaa. Tapanin myrskyt näyttivät jälleen kuinka heikko on tukiasemien kapasiteetti. Suureksi ongelmaksi muodostui puhelimien toimimattomuus, kun matkapuhelinten tukiasemat lakkasivat toimimasta. Tukiasemien tehonsyötön varmistaminen ei ole riittävällä tasolla. Viestintäviraston määräyksen (54/2008) mukaan tukiasemilta vaaditaan haja-asutusalueilla vain kolmen tunnin akkuvaraukset. Tukiasemille ei ole vaadittu liitäntää siirrettävän varavoiman käyttöä varten. Akuston minimivarmistusaika tulee pidentää 12 tuntiin, vaatii Kalmari. Toimiva puhelinyhteys täytyy olla itsestäänselvyys 2000-luvulla! Myös poikkeuksellisten sääolosuhteiden aikana kansalaisten turvallisuudesta on huolehdittava. Viiveet avun saamisessa voivat johtaa pahimmillaan vakaviin henkilö- ja omaisuusvahinkoihin, muistuttaa Kalmari.
Vedenjakelun häiriöt
Tapaninpäivän myrskyn ja sähkökatkoksien takia vedenjakelu keskeytyi Kirkkonummella ilmeisesti sen takia, että pumppaamot, jotka pumppaavat vettä keskustan vesitorniin eivät saaneet sähköä. Samanlainen tilanne oli Veikkolassa. Jo muutaman tunnin sähkökatkos sai aikaan Kirkkonummella sen, että asukkaille jouduttiin jakelemaan vettä tilapäisistä vedenjakelupisteistä, mm. keskustan grillikioskin edestä. Tapaninpäivän iltana paikalla oli vettä jonottamassa satoja ihmisiä. Vesi ja sähkö ovat välttämättömiä perushyödykkeitä ja varsinkin lapsiperheille, joita Kirkkonummella on paljon, veden puuttuminen kotitaloudesta aiheuttaa kohtuuttomia hankaluuksia jo muutaman tunnin kuluessa, vanhemmathan pärjäävät leiriolosuhteissa vaikka vähän pidempäänkin. Seniorikansalaiset eivät puolestaan välttämättä pääse liikkumaan kodeistaan ja hakemaan vettä, vaikka sitä jaettaisiinkin turuilla ja toreilla. Kirkkonummen vedenottamot sijaitsevat suhteellisen pitkän matkan päässä kunnan keskustasta ja vesitornista, joten vastaisuuden varalle olisi todellakin mietittävä, miten veden jakelu poikkeusolosuhteissa tullaan turvaamaan. Pumppaamoilla tulisi olla varavoimaa, joka olisi nopeasti otettavissa käyttöön. Veden jakelu tankkiautosta asukkaille kanistereissa ei voi olla ainoa ratkaisu tai toimintasuunnitelma ainakaan pidempiaikaiseen toimintahäiriöön. Jatkossa myös Porkkalan varuskunnan vesijohtoverkkoa ollaan liittämässä Kirkkonummen vesijohtoverkkoon, joka näyttää olevan altis poikkeustilanteiden aiheuttamille toimintahäiriöille. Toivottavasti asiaa huomioidaan ja pohditaan myös tältä kantilta. Kiitostakin täytyy kuitenkin antaa, korvaavaa vedenjakelua saatiin pyhäpäivänäkin järjestettyä nopealla aikataululla ja ilmeisesti tieto poikkeusjärjestelyistä saavutti nopeasti vettä tarvinneet asukkaat, ainakin pitkistä jonoista päätellen. Lehtemme painoon mennessä elämä Kirkkonummella alkaa kuitenkin jo normalisoitua sähkön ja veden saannin suhteen, mutta tapahtumat antavat aihetta kuitenkin miettiä, olisiko jotain tehtävissä kohtuukustannuksin vedenjakelun turvaamisen parantamiseksi poikkeusolosuhteissa. Tässä tilanteessa päättäjät joutuvat puntaroimaan, kuinka paljon on kohtuullista ja järkevää sijoittaa poikkeusoloissakin toimiviin varajärjestelmiin ja sitä, kuinka tärkeää veden saanti on asukkaille kaikissa olosuhteissa.
Myrsky aiheutti tuhatkunta erilaista tehtävää Pelastuslaitokselle Länsi-Uudellamaalla
Myrskyn aiheuttamia tehtäviä aiheutui pelastuslaitokselle Tapaninpäivän myrskyn takia kaikkiaan tuhatkunta, joista parisataa tehtävää oli vielä maanantai-iltana hoitamatta. Raivaustyöt jatkuvat edelleen ja niitä riittää vielä lähipäiviksikin. Puita uhkaa kaatua tai on jo kaatunut teille, sähköjohdoille ja rakennusten päälle melko tasaisesti Länsi-Uudenmaan alueella. Myös rakennusten kattoja on irronnut. Jättimäistä sumaa purettiin tehtävien kiireellisyyden perusteella. Tehtävissä on ollut vakinaisten yksiköiden lisäksi kaikki alueen sopimuspalokunnat sekä esim. Espoon kaupungin katu- ja vihertuotannon yksiköt. Sähköt ovat menneet poikki monilla alueilla, sähköyhtiöt ovat myös täystyöllistettyjä ja hoitavat omia tehtäviään kohotetuin resurssein. Sähkökatkoista johtuen vedenjakelussa on myös ollut ongelmia. Pelastuslaitos on perustanut pelastustoiminnan johtokeskuksen keskuspaloasemalle. Tilanteen aikana pelastuslaitoksen tulee varautua myös muihin päivittäisiin onnettomuuksiin.
Kirkkonummen Sanomat
Torstaina
N:o 101 29.12.2011
Perjantaina Lauantaina Sunnuntaina
7
-1 +0
+4
+2
+4 +4
Inkoo Siuntio
+2 +4
Kirkkonummi
-1 +2
Inkoo Siuntio
+0 -1
Inkoo Siuntio
+3
Kirkkonummi
-1
Kirkkonummi
+0
Inkoo
Siuntio
+1
Kirkkonummi
+5
+3
-1
+1
+5
+5
17
+3
+3
9
-1
+0
6
+1
+1
2
Me käymme joulun viettohon taas kuusin, kynttilöin....
Tapaninpäivää vietettiin valtaosin vailla sähköä ja vettä
Me käymme joulun viettohon taas kuusin kynttilöin... oli nyt ajankohtaisempi joululaulu kuin koskaan, sillä muuta valaistusta tähän vuoden pimeimpään aikaan ei ollut juurikaan tarjolla kuin kynttilöitä ja taskulamppuja joulu- ja tapaninpäivän välisenä yönä alkaneen myrskyn riepotellessa Suomea, pahiten lännessä. Myrskyn johdosta suurin osa kotitalouksista jäi ilman sähköä ja/tai vettä maanantaiaamuna Kirkkonummella, Inkoossa ja Siuntiossa, kun puita kaatui sähkölinjoille ja teille, mikä haittasi myös liikennettä. Voimakkaasti puhaltanut tuuli jatkui koko päivän ajan. Osan häiriöstä aiheutti Gesterbyn muuntaja, jossa suojarele oli rikkoontunut. Vain Kirkkonummen ja Inkoon keskustassa tietyillä osilla sähkönjakelu jatkui häiriöttä. Nyt pitää saada aamukahvia! kuului monelta kommentteja tapaninpäivänä vielä iltapäivälläkin Kirkkonummen Teboililla, jonne tultiin jopa termospullojen kanssa hakemaan kotiin kuumaa kahvia. pysäyttänyt myös vedenottamoiden toiminnan. Suihku ja tapaninsaunakin jäi siis haaveeksi eikä vessaakaan voinut vetää. Omassa perheessä tilanteen pelasti takka, jonka avulla taloon saatiin lämpöä ja ruoatkin sinne kuumenemaan. Vedenjakelu autosta omiin astioihin järjestettiin Kirkkonummella keskustan urheilupuiston pysäköintialueelle maanantaina klo 18.3023 väliselle ajalle. Vesihuoltolaitoksen tiedotenumero on puh. 0800 0700 1, mikä on 24 h kuunneltavissa maksuttomana. Vedenjakelun takaisin kytkentä alkaa välittömästi kun sähkönjakelu alkaa toimimaan. Todennäköisesti vedessä esiintyy sameutta, kun runkoverkostot huuhdellaan. Tonttijohdot tulee huuhdella kiinteistöjen kautta, valuttamalla vettä hanasta, neuvotaan tiedotteessa. Veikkolan vedenjakeluverkostossa vedentuotantoa voitiin vielä ylläpitää arviolta tiistaipäivän ajan, mutta jos vettä ei tullut tai se lakkaa, sitä voi hakea torille pysäköidystä vedenjakeluautosta. Turvallisuusriskin takia myös päivystävät päiväkodit pidettiin myös suljettuna, samoin neuvola. Kiireellisissä tapauksissa neuvoja saa osastonhoitaja AnnaLotta Aaltoselta, puh. 050 310 7064. miseen, klo. 20.30, asti. Kotihoidon henkilökunta jatkaa edelleen selvittelyjä kotihoidon asiakkaiden selviytymisestä.
Isot ongelmat
Teemme parhaamme, jotta sähköt saadaan mahdollisimman nopeasti palautettua asiakkaille, mutta etenkin haja-asutusalueilla on edelleen syytä varautua siihen, että sähköjen palautus voi viedä jopa päiviä", käyttöpäällikkö Jarmo Ström Fortumista arvioi ja toteaa, että mitä pidempi ilmajohto on, sitä kauemmin kestää saada linja kuntoon. Saaristo on pahin, mutta sinne me ei voida edes mennä, ennen kuin manteren puoli on kunnossa, hän tarkentaa. Fortum lisäsi viankorjaushenkilöstöä sekä maastoon korjaamaan vaurioita että asiakaspalveluun. Apuna käytettiin tiistaina helikoptereita suorittamaan sähkölinjojen tarkastuslentoja, jotta korjaustoimenpiteet pystytään kohdentamaan mahdollisimman nopeasti tehokkaasti. Koptereita on ilmassa kuusi, mutta huono sää, vuoden pimein aika ja se, että henkilöstömme on ollut muualla viettämässä joulua, ovat olleet hidastavia tekijöitä vaurioiden korjaamisessa, Ström valotti tilannetta, joka on hänestä huomattavasti pahempi kuin edellinen suurempi myräkkä, Janika-
Muutoksia kunnan palveluissa
Kirkkonummen kunnan virkamiesjohto ja LänsiUudenmaan pelastuslaitoksen palopäällikkö Martti Sneck kokoontuivat myöhään maanantai-iltana ja tiistai-aamuna arvioimaan tilannetta. Terveyskeskus ja Lehmuskartano toimivat normaalisti, mutta Vols-koti oli vielä maanantaina vailla sähköä. Laitosten henkilökunta huolehtii kuitenkin asiakkaidensa tarpeista myös näissä vajavaisissa olosuhteissa. Kunnallisen päivähoidon osalta tilanne on palautunut normaaliksi Masalan alueella ja päivystävät päiväkodit ovat toiminnassa sovitusti. Gesterbyn päiväkodissa hoidossa olevat lapset on siirretty Finnsbackan päiväkotiin ja Jolkbyn vuorohoitolapset Heikkilän päiväkotiin, jossa he ovat hoitojakson päätty-
Veikkolassa isoimmat ongelmat
Keskustan ja Masalan tilanne palautui pääosin ennalleen tiistaina aamupäivän aikaan, Veikkolassa sen sijaan tilanne jatkui huonona, koska siellä sähkölinjoja oli jäänyt laajasti kaatuneiden puiden alle. Terveyskeskus jouduttiin siellä sulkemaan ja asiakkaita pyydettiin käyttämään keskustan terveyskeskusta. Veikkolan alueen päivähoidon päivystys peruttiin tiistaina vesi- ja sähkökatkoksen takia.
myrsky marraskuussa 2001 eli 10 vuotta sitten. Myöhäisen illan ja yön aikana on tehty toimenpiteitä muun muassa vedenjakelun turvaamiseksi ja lisäresurssien hankkimiseksi. Yön pimeydessä työt väkisinkin hidastuvat, Ström huomauttaa. Tiistaina vauhtia korjaustöihin saadaan sillä, että Savosta on tulossa Uudellemaalle sekä ammattimiehiä että kaivureita ja muitakin työkoneita avuksi, etupäässä Karjaa-Lohja -akselille. Jos tämä aiheuttaa meillekin isot ongelmat, niin myös asiakkaille, kun asunnot kylmenevät eikä ole vettä eikä sähköä. Kyllä tässäkin tilanteessa kuitenkin pärjätään ja otettava vanhat konstit käyttöön! hän rohkaisee. Kerrostalojen onnena on, että linjat kulkevat pääosin maakaapeleissa, joten jos häiriöitä ilmaantuu, ne saadaan nopeimmin korjattua. Onneksi nyt ei ole kuitenkaan paukkuvia pakkasia ja luminietoksia, mitkä osaltaan olisivat aiheuttaneet vielä suurempia ongelmia asukkaille.
jää, joista suurin osa on Lounais- ja Etelä-Suomessa. Kannattaa seurata tilannetta radiosta ja varata paristokäyttöisiä valaisimia sekä kynttilöitä pimeän tuloa varten. Viankorjaukseen ei pidä missään tilanteessa itse ryhtyä ja on pysyttävä riittävän kaukana vaurioituneista sähkölinjoista. Toivomme myös, että asiakkaat välttävät soittamista, mikäli sähköt ovat poissa, mutta vikapaikkaa ei ole tiedossa, Fortumista neuvotaan, sillä vikapäivystys on kovasti ruuhkautunut.
Korvauksia saa
Korjausaikataulu on luettavissa - niillä joilla sähkö on - yhtiön www-sivuilta, joskin nekin ovat ajoittain kaatuneet suuren kuormituksen takia. Fortum maksaa yli 12 tuntia yhtäjaksoisesti ilman sähköä olleille asiakkaille vakiokorvauksia, jotka perustuvat asiakkaan vuotuisiin verkkopalvelumaksuihin ja keskeytyksen yhtäjaksoiseen kestoon. Sen enimmäismäärä on 700 euroa. Nämä maksetaan automaattisesti, myös mökkiliittymästä, vaikka siellä ei oltaisikaan, Ström lupaa. Toivottavasti uusi myrsky ei ole yhtä raju, sillä säänennusteen mukaan uusi puuskaisen tuulen rintama alkaa täällä tiistaina iltapäivällä noin kello 15 aikaan. LIISA KOSONEN
Jos ei sähköä, ei vettäkään
Mekin ollaan kuin mökillä nyt: ei vettä, ei sähköä, on "ulkohuussi" ja kynttilänvalo, tekstasin aitoa mökkilomaa viettäville kavereille. Yllätys oli, että myös vedentulo loppui, sillä sähkökatkos oli
Lähes 200 000:tta taloutta sähköttä
Pahimmillaan joulu- ja tapanipäivän välisenä yönä alkanut myrsky jätti sähköttä yhtäaikaisesti vajaa 200 000 taloutta. Edelleen ilman sähköä oli tiistaiaamuna vielä noin 93 000 sähkönkäyttä-
HEIKKILÄSSÄ, Vanhan Rantatien liikennevaloristeyksessä kaatui valtava koivu keskelle tietä sunnuntaina aamupäivällä.
VESI nousi rannikolla ja myrsky riepotteli veneitä, kuva Porkkalan niemestä.
VEDENJAKELUPISTE perustettiin Kirkkonummen keskustassa urheilukentän parkkipaikalle. Sana kulki nopesti, sillä hakijoita riitti jonoksi asti.
MOOTTORISAHAT rallattivat tapaninpäivänä, kun tielle kaatuneita puita raivattiin pois.
8
N:o 101 29.12.2011
Kirkkonummen Sanomat
4 päivän suurmarkkinat Autokeskuksessa!
Nyt kaikkiin vaihtoautoihin
eenä suvälin y mak rtti kä Sokokseen o Lahjak smaan, Pri Esim. iin. arkett ja S-m
500:n
S-ryhmän lahjakortti KAUPANPÄÄLLE
Tarjous voimassa 27.31.12.
hinnasta riippumatta
Hyvitämme käytetyn auton ostajalle autosta kuin autosta
ESITTELYAUTO:
Toyota IQ 1,0 12 tkm Toyota Corolla 1,4 D4D LS 4-ov. ilmast., 2xrenk. 7 tkm Toyota Prius 1,8 HSD OPremium 12 tkm Toyota Verso S 1,33 LS 4 tkm Toyota Verso S 1,33 LS aut. 4 tkm Toyota Verso 1,8 LS, ilmast. 16 tkm -09 -10 -11 -11 -11 -10 -09 -09 -08 -08 -08 -07 -10 -09 -08 -08 -07 -07 -08 -07 -08 -07 -08 -05 -04 -04 -04 -04 -05 -05 -02 -02 -02 -01 -99 -08 -08 -08 -08 -07 -08 -07 -07 -07 -07 -07 -07 -06 -06 -06 -06 13.900 24.900 38.900 21.900 22.900 29.900 18.900 18.400 17.900 17.500 16.900 15.900 27.900 22.900 20.900 20.900 20.400 19.900 19.900 19.400 18.900 18.900 18.700 16.900 14.900 14.900 14.900 13.900 13.400 11.900 10.900 7.900 7.900 5.900 4.400 9.900 18.900 17.900 17.500 17.400 16.900 16.900 16.900 16.900 14.900 15.900 15.900 13.900 13.900 12.900 12.900
jopa
Tarjous koskee kaikkia yli 5000:n hintaisia vaihtoautoja
TOYOTAT:
Toyota Auris 1,6 LS 5-ov., ilmast. Toyota Auris 1,6 LT 5-ov., ilmast. Toyota Auris 1,6 LT 5-ov., ilmast. Toyota Auris 1,6 LS 5-ov., ilmast. Toyota Auris 1,6 LS 5-ov., ilmast. Toyota Auris 1,6 LS 5-ov., ilmast. Toyota Avensis 1.8 LS farm., ilmast. Toyota Avensis 1,6 LS Sedan, ilmast. Toyota Avensis 1,8 LS 4ov., ilmast., Navi Toyota Avensis 1,8 LS Wag., 2xrenk., ilmast. Toyota Avensis 1,8 LS Wag. Toyota Avensis 2,0 LS Wag., ilmast. Toyota Avensis 1,6 Linea Terra STW Toyota Avensis 1,6 LS Sedan, ilmast. Toyota Avensis 1,6 LT LB, ilmast. Toyota Avensis 2,0 LS WG Toyota Avensis 1,6 LT LB, ilmast. Toyota Avensis 1,6 Linea Sol Sedan Toyota Avensis 1,8 LS Sedan, ilmast. Toyota Avensis 2,0 LS LB, ilmast. Toyota Avensis 1,6 LT Wag., ilmast. Toyota Avensis 2,0 LS Wag., ilmast. Toyota Avensis 1,6 LS 4ov., ilmast. Toyota Avensis 1,8 LS 4-ov., ilmast. Toyota Avensis Verso 2,0, ilmast., rek. 7:lle Toyota Avensis 1,8 LS LB, ilmast. Toyota Avensis 1,6 LT Wag. Toyota Avensis 1,6 LT Sedan, ilmast. Toyota Avensis 1,6 LT Sedan, ilmast. Toyota Aygo+ 1,0, ilmast. Toyota Corolla 1.6 LT, Sedan Toyota Corolla 1,6 ilmast. Toyota Corolla 1,6 LS Plus, ilmast. Toyota Corolla 1.6 LS Sed., ilmast. Toyota Corolla 1,6 LS 4-ov., ilmast. Toyota Corolla 1,6 LT, ilmast. Toyota Corolla 1,6 LS, ilmast. Toyota Corolla 1,6 LS Toyota Corolla 1,6 LS, ilmast. Toyota Corolla 1,6 LT Wag., ilmast. Toyota Corolla 1,6 LS WG, ilmast. Toyota Corolla 1,6 LT HB 5-ov., ilmast. Toyota Corolla 1,6 LS Wag., ilmast. Toyota Corolla 1,4 LT 3-ov., HB, ilmast. Toyota Corolla 1,4 LT Wag., ilmast.
64 tkm 49 tkm 59 tkm 72 tkm 92 tkm 73 tkm 30 tkm 67 tkm 58 tkm 83 tkm 70 tkm 99 tkm 95 tkm 49 tkm 53 tkm 131 tkm 61 tkm 45 tkm 128 tkm 143 tkm 154 tkm 130 tkm 115 tkm 198 tkm 240 tkm 190 tkm 227 tkm 200 tkm 255 tkm 82 tkm 40 tkm 48 tkm 69 tkm 54 tkm 60 tkm 63 tkm 71 tkm 81 tkm 123 tkm 65 tkm 92 tkm 70 tkm 90 tkm 73 tkm 114 tkm
Toyota Corolla 1,4 LT Sedan, ilmast. Toyota Corolla 1,6 LS Wag, ilmast. Toyota Corolla 1,6 LS, ilmast. Toyota Corolla 1,4 Linea Terra, 4-ov. Toyota Corolla 1.6 LS 5-ov., ilmast. Toyota Corolla 1,6 LS Wag., ilmast. Toyota Corolla 1,8 LT Toyota Corolla 1,6 LS 4-ov., ilmast. Toyota Corolla 1,6 LS Sedan, ilmast. Toyota Corolla 1,6 LT 5-ov., ilmast. Toyota Corolla 1,6 LS Sedan, ilmast., vaihtomoottori Toyota Corolla 1,6 LT Toyota Corolla 1,4 Linea Terra Sedan Toyota Corolla 1,4 LT 4-ov. Toyota Corolla 1,4 LT 3-ov. HB Toyota RAV4 2,0i Crossport, ilmast. Toyota RAV4 2,0, ilmast. Toyota Urban Cruiser 1,33 LS, ilmast. Toyota Yaris 1,3 LT 5-ov. Toyota Yaris 1,0 LT 5-ov.
1500
95 tkm 137 tkm 96 tkm 130 tkm 150 tkm 175 tkm 175 tkm 145 tkm 182 tkm 160 tkm 185 tkm 233 tkm 163 tkm 210 tkm 250 tkm 79 tkm 248 tkm 25 tkm 91 tkm 26 tkm 235 tkm 143 tkm 139 tkm 116 tkm 35 tkm 115 tkm 35 tkm 120 tkm 55 tkm 195 tkm 55 tkm 48 tkm 80 tkm 227 tkm 132 tkm 178 tkm 115 tkm 116 tkm 10 tkm 19 tkm 112 tkm 41 tkm 185 tkm 278 tkm 54 tkm 109 tkm 102 tkm 123 tkm 170 tkm 175 tkm 108 tkm
HENKILÖAUTOJEN KÄSINPESU ht. JA KÄSINVAHAUS ark. 816 NYT y
Pesut hoitaa Lohjan Autoclean p. 019 388 690 Autokeskuksen tiloissa
12.900 12.900 12.900 11.900 11.400 10.900 10.900 10.400 9.900 8.900 7.900 7.900 7.900 6.900 6.900 26.900 12.900 19.900 11.900 9.900 6.400 13.900 6.900 7.900 7.400 8.900 10.900 9.900 7.900 6.900 7.900 16.900 13.900 6.900 8.500 7.500 13.900 8.900 20.900 12.900 8.900 14.900 8.900 4.900 14.900 13.900 7.900 6.900 7.900 8.900 20.900 Seat Cordoba 1,4i Seat Ibiza 1,4 Stella 3-ov, ilmast. Skoda Octavia 1,6 HB, ilmast. Volvo S40 1,6i Volvo V40 Sportwagon 1,8 Toyota Auris 2,0 D4D LS+, ilmast. Toyota Auris 2,0 D4D LS 5-ov., ilmast., webasto Toyota Avensis 2,2 D4D 150 LS 4-ov., ilmast. Toyota Avensis 2,0 D4D 126 LS 4-ov., ilmast. Toyota Avensis 2,0 D4D LS 4-ov., ilmast. Toyota Avensis 2,2 D4D 150 LS 4-ov., ilmast. Toyota Avensis 2,0 D4D LS Wag., ilmast. Toyota Corolla 1,4 D4D LS Toyota Corolla 1,4 D4D LS, ilmast., Wbasto Audi A6 3,0 TDi Quattro Aut., ilmast., 1-omistaja, suomiauto Chevrolet Nubira 2,0D SX Wagon, ilmast. Ford Focus 1,6 TDCi 50V, ilmast. M-B 200C, ilmast. Volvo S80 DS aut., ilmast.
Maasturit ja pakettiautot erikseen
125 tkm 116 tkm 225 tkm 191 tkm 90 tkm 61 tkm 93 tkm 73 tkm 94 tkm 81 tkm 163 tkm 345 tkm 63 tkm 148 tkm 245 tkm 148 tkm 150 tkm 135 tkm 181 tkm
40
-03 6.400 -03 4.900 -02 5.900 -01 5.900 -04 14.400 -08 -07 -08 -08 -07 -07 -03 -09 -08 -05 -08 -07 -05 -05 18.900 18.900 21.900 20.900 19.900 16.900 9.900 19.400 16.400 26.900 8.900 12.900 18.900 18.900
-05 -05 -04 -05 -02 -04 -03 -03 -02 -03
DIESELIT:
-02 -03 -02 -02 -02 -08 -04 -09 -07 -04 -98 -03 -06 -04 -06 -06 -09 -03 -99 -02 -07 -08 -05 -04 -03 -02 -07 -05 -11 -03 -03 -10 -03 -02 -07 -07 -09 -03 -04 -04 -07
MUUT VAIHTOAUTOT:
Audi Avant 2,4 V6, ilmast. BMW 316i Touring 1,8, ilmast. Citroen C3 1,4 SX, ilmast. Daewoo Evanda 2,0 CDX, aut., ilmast. Fiat Punto 60 Torino 3-ov. Ford Fusion 1,4i 80 hv, ilmast. Ford Ka 1,2 Grand Prix, ilmast. Ford Mondeo 1,8i Sprotpack Ghia, ilmast. Honda Accord 1,8i S 4-ov. Honda Civic 1,4 4-ov. Hyundai Getz 1,1 GL 3-ov., ilmast. Mazda 3 1,6 sedan Elegance, ilmast. Mazda 6 Classic 1,8, ilmast. Mazda 6 1,8 Classic 4-ov. Mazda 323 1,6 F, ilmast. Mazda 626 2,0i Exclusive Wag., ilmast. Mitsubishi Lancer 1,6 STW, ilmast. Nissan Almera 1,8 Visia+ Nissan Juke 1,6, ilmast. Nissan Primera 1,8, ilmast. Nissan Primera 1,6, ilmast. Opel Corsa 1,2 5-ov., Twinport Opel Vectra 1.8i sed., ilmast. Opel Vectra 1,6 Voyager, ilmast. Peugeot 307 1,6 Wagon SW, rek. 7:lle Peugeot 407 1.8 Sed., ilmast. Peugeot 206 1,4 SW, ilmast. Peugeot 307 2,0 XS Wag., ilmast. Renault Laguna 3,0 V6 aut. Break, ilmast. Renault Megane 2,0iT Wagon aut., ilmast. Saab 9-5 2,0T Wagon aut., ilmast.
Toyota Hiace 2,5 4WD pitkä, ilmast., sis. alv:n 30 tkm Toyota Hiace 2,5 D4D 117, 5-ov., pitkä 4WD, ilmast., sis. alv:n 60 tkm Toyota Hiace 2,5 D4D 117 pitkä, sis. alv:n 110 tkm Toyota Hiace 2,5 D4D 117, 5-ov., pitkä 4WD, ilmast., sis. alv:n 112 tkm Toyota Hiace 2,5 pitkä 4-ov. 158 tkm Toyota Hiaca 2,5 D4D Pitkän 4WD, ilmast. 285 tkm Toyota Hiace 2,5 4WD pitkä, Webasto, sis. alv:n 277 tkm Toyota Hiace 2,5 D4D 90, pitkä, sis. alv:n 193 tkm Toyota Hiace 2,5 D, pitkä, ilmast., sis. alv:n 191 tkm Toyota Hiace 2.5 D4D 90, pitkä 4-ov. 192 tkm Fiat Ducato 10 Van 235 tkm Hyundai H-I 2,5d 234 tkm Mazda E2200 165 tkm Nissan 2,5D King Cab Pick-up 4WD 174 tkm
PAKETTIAUTOT:
-10 34.900 -09 31.900 -08 25.900 -08 25.900 -05 16.900 -05 16.900 -04 -03 -03 -02 -98 -04 -99 -03 15.900 14.900 14.900 14.500 3.900 9.900 6.900 14.900
KUORMA-AUTOT:
Fiat Ducato 2,3 TD Maxi, ilmast. Yamaha YZF-R6R 600
142 tkm -06 13.900 21 tkm -07 6.900
MOOTTORIPYÖRÄ:
www.lohjanautokeskus.fi
Lohjan Autokeskus
Automyynti mato 8.3018.00, pe 8.3017.00, la 10.0014.00 · Huolto mape 7.3016.00 · Varaosat mape 7.3017.00
TYNNINHARJU LOHJA PUH. 019-36 381
Automyynti: Henrik Jansson p. 019-363 8501 Sven Paulinow p. 019-363 8502 Niclas Karlsson p. 019-363 8503 Paul Alm p. 019-363 8504 Risto Uusitalo p. 019-363 8505 Vi betjänar också på svenska
Kirkkonummen Sanomat
N:o 101 29.12.2011
9
2
26
1 2
Hinta voimassa 4.5. alkaen/Priset gäller fr.o.m. 4.5
200 g maissilastuja/majschips 57 nakkia/knackkorvar 3 rkl/msk jalopenoviipaleita/ jalapeñoskivor 1 pieni sipuli/liten lök 100 g juustoraastetta/riven ost Aseta maissilastut leivinpaperoidulle pellille. Leikkaa nakit ohuiksi viipaleiksi ja hienonna jalopenot ja sipuli. Nostele maissilastujen päälle nakkiviipaleita, jalopenoa sekä sipulia. Ripottele pinnalle juustoraastetta. Kuorruta lastuja uunissa grillivastusten alla, kunnes juusto on sulanut. Placera majschipsen på bakplåtspapper på en plåt. Skär knackkorvarna i tunna skivor, hacka jalapeñofrukterna och löken. Strö knackkorvsskivor, jalapeño och lök på majschipsen. Strö riven ost över. Gratinera under grillmotstånden i ugnen tills osten har smält.
49
/kg
90
Naudan
, alkuperämaa Brasilia tai Uruguay/ ursprungsland Brasilien eller Uruguay
8
Hinta voimassa to-la/ Priset gäller tor-lör 29.-31.12.
29
Kariniemen
2 0
Hinta voimassa to-la/ Priset gäller tor-lör 29.-31.12.
43
Arla Ingman 1l
8
249
Dr. Oetker
95
siivuina/
/kg
Huhtahyvät
89
1 kg, 6 kpl/st.
n./ca 1 kg
Estrella 300 g (6,30/kg)
99
1980 249
Linkosuo 20 x 0,33 l, 6,6 l (2,55/l) (sis./ inneh. 16,80 + pantti/pant 3,00) aito, valkosipuli tai grilli/äkta, vitlök eller grill, 150 g (16,60/kg)
2 x 1,5 l, 3 l (0,73/l) (sis./inneh. 2,19 + pantti/pant 0,80)
1 0
05
Rainbow 400 g (2,63/kg)
89
HK 360 g (2,47/kg)
255
Apetit
, pakaste/ djupfryst, 320375 g (7,786,64/kg)
99
1. lk./kl.
/kg
Espanja/Spanien Clemenules
0
129
Rainbow Italia/Italien
750 g (3,40/kg)
89
179
, pakaste/djupfryst, 350 g (3,69/kg)
Philadelphia 200 g (8,95/kg)
1. lk./kl., 500 g (1,78/kg)
Asiakasomistajaksi voit liittyä myös osoitteessa/ Du kan ansluta dig som ägarkund också på www.varuboden-osla.fi
Ma-pe/mån-fre 7-21, la/lör 7-18.
www.s-kanava.fi
10
N:o 101 29.12.2011
Kirkkonummen Sanomat
JUHLIEN VETONAULAT
22,90
Ilmaveivi-pata/ batteri 61 laukausta. Säkenöivän kimmeltäviä tähtikuvioita! Titaaninhopeinen komeettapyrstöllinen keskitys ja korvia huumaava vihellyskonsertti.
Palvelemme la 31.12. klo 8-18. Suljettu su 1.1.2012. Hyvää Uutta Vuotta! Vi har öppet lör 31.12 kl. 8-18. Vi håller stängt sön 1.1.2012. Gott Nytt År!
FESTERNAS DRAGPLÅSTER
Ilotulitteita myydään vain 18 vuotta täyttäneille. Muista myös suojalasit! Fyrverkeripjäser säljs endast åt personer över 18 år. Kom ihåg skyddsglasögonen!
24,90
Perhe on paras -patalajitelma/ batterisortiment Koko perheen juhlanäytös! Sisältää 6 erilaista tulitetta, 5 erilaista pataa ja yhden hopeisen suihkulajitelmaan.
2,
Maxi Tykki
3 kpl/pkt/st./förp. Suurin sallittu kokoluokka tähtipommeissa! Suuri pioniefekti säkenöivillä tähdillä./ 3 st./förp. Största tillåtna storlek av stjärnbomber. Stor pioneffekt med gnistrande stjärnor.
Dynastiaiso rakettilajitelma/stort raketsortiment 7 kpl/pkt/st./förp. 7 isoa rakettia, 4 tähtikuviota. Sisältää myös suunnattavan laukaisuputken. Sisältää suurimman sallitun avauspanoksen.
16,90
24
90
Mestari Mega -rakettilajitelma/raketsortiment 16 kpl/pkt/st/förp. 6 erilaista näyttävää tähtikuviota. Yhteensä 16 isoa ja jättimäistä rakettia. Sisältää myös suunnattavan laukaisuputken raketeille./6 olika stjärnbilder. Sammanlagt 16 stora raketer. Innehåller också ett avfyringsrör för raketerna.
RATKAISEVAN
EDULLINEN
AVGÖRANDE
prisma.fi
FÖRMÅNLIG
ALEALEALEALE REAREAREA %
Kodin, pukeutumisen, sportin ja kodinelektroniikan n tuotteita./ Produkter från följande avdelningar: hem, beklädnad, sport och hemelektronik.
E! AATE-AL astolla V vdelningen! Sport-os å sporta Ap KLÄD-RE ita
Kirjoja ALE -HINTAAN! Böcker till REA-PRIS!
kia, , musiik ahtimia a N! Leivänp -HINTAA ym. ALE pelejä , r, musik rödrosta REA-PRIS! B TILL pel mm. s
MEILTÄ SAAT BONUSTA: HOS OSS FÅR DU BONUS:
-40
-30
%
jopa t.o.m.
tte portvaa Paljon s ille ja lapsille/ mieh naisille, sportkläder för rn Mycket r o ch b a er, herra dam
Pukeutum isen osas to paljon tu otteita alk lta aen Från kläd avdelning / en mycket p rodukter te från
-30
APTEEKKI APOTEK
%
esim. talven ulkoiluvaa i ja lapsille/ ita t t.ex. vintern tteita naisille, miehille s friluftsklä e der för dam herrar och er, barn
Prism Prismassa r palvelevat myös: I Prisma betjänar även:
PRISMA KIRKKONUMMI/KYRKSLÄTT
Ma-pe/Mån-fre 8-21, la/lör 8-18. Puh./tfn 010 762 6662
(0,0828 /puh/samtal + 0,1199 /min)
Kirkkonummen Sanomat
N:o 101 29.12.2011
11
Suosittelemme Uudenvuoden juhliin/ iin iin/ iin/ in/ Vi rekommenderar r till Nyårs fester:
Carrington Vintage Brut 75 cl
MAUKASTA UUTTA VUOTTA
LÄCKERT NYTT ÅR
X-tra Ranskanperunat/ Pommes frites 1 kg
0,99
X-tra Lihapullat/ Köttbullar 1 kg
Findus Big Pack kermainen pyttipannu/Pytt i panna med grädde Pakaste/Djupfryst, 1 kg
3,99
3,45
Malviala Minidonitsi/ Minidonits 16 kpl/st., 240 g (8,92/kg)
9,99
Erittäin kuiva, hapokas, hedelmäinen, kypsän sitruksinen, hennon kukkainen/ Mycket torr, k hög syra, fruktig, mogen citruston, svag blommighet Saatavana Alkosta/Fås från Alko
Rainbow Katkaravut/Räkor 180 g (13,06/kg)
X-tra Valkosipulipatonki/ Vitlöksbaquette Pakaste/Djupfryst, 350 g (2,98/kg)
2,14
2,35
1,04
HK
Vaasan Ruispalat/Rågbitar 12 kpl/st., 660 g (2,71/kg)
Valio Polar juustoviipaleet/ ostskivor 300 g (10,63/kg)
1,79
3,19
Pieni juhlakinkku/ Liten festskinka
n./ca 3 kg, pakaste/djupfryst
4
9,79
99
/kg
RATKAISEVAN
EDULLINEN
AVGÖRANDE
prisma.fi
FÖRMÅNLIG
Rainbow Sika-nauta jauheliha/ Gris-nöt malet kött 600 g (4,82/kg)
Rainbow Valkosipuli- tai yrttivoipatonki/ Vitlöks- eller Örtsmörbaguette Pakaste/Djupfryst, 350 g (3,40/kg)
Estrella Perunalastut/ Potatischips 300 g (6,30/kg)
Coca-Cola, myös/även Zero 15 x 0,33 l, 4,95 l (1,52/l) (sis./inneh. 7,54 + pantti/pant 2,25)
Hinta voimassa 1.5. alkaen/ Priset gäller fr.o.m. 1.5 Koff III 24 x 0,33 l, 7,92 l (2,00/l) (sis./inneh. 15,84 + pantti/pant 3,60)
2,89
1,19
1,89
19,44
Brasilia/Brasilien Rypälerasia, vihreä/ Gröna druvor i ask 500 g (3,78/kg), 1. lk./kl.
Brasilia/Brasilien Hunajameloni/ Honungsmelon 1. lk./kl.
1,89
1,29
/kg
0,99
Espanja/Spanien Clemenules klementiinit/ klementiner,1. lk./kl.
/kg
HK
Aito nakki/ Äkta knackkorv
500 g (4,98/kg)
2
49
Prismassa palvelevat myös: I Prisma betjänar även:
Forssan
Perunasalaatti/ Potatissallad
1 kg
2
69
Naudan sisäfilee/ Nöt inrefilé
Alkuperämaa Brasilia tai Uruguay/ Ursprungsland Brasilien eller Uruguay
Hinnat voimassa to-la 29.-31.12./Priserna gäller tor-lör 29-31.12
29
90
/kg
MEILTÄ SAAT BONUSTA: HOS OSS FÅR DU BONUS:
PRISMA KIRKKONUMMI/KYRKSLÄTT
APTEEKKI APOTEK
Ma-pe/Mån-fre 8-21, la/lör 8-18. Puh./tfn 010 762 6662
(0,0828 /puh/samtal + 0,1199 /min)
12
N:o 101 29.12.2011
Kirkkonummen Sanomat
Siuntion kuntaliitospäätös odottaa nyt hallinto-oikeuden ratkaisua
"Löyhässä hirressä roikkuminen" jatkuu Siuntiossa pitkin kevättä, sillä ennen joulua 21. joulukuuta kokoontunut kunnanvaltuusto uusi Lohja-myönteisen kuntaliitospäätöksensä ja nyt jäädään odottelemaan hallinto-oikeuden päätöstä mahdollisista muotovirheistä 9.11.2011 pidetyn valtuustokokouksen tiimoilta. Päätös asiasta tehtiin tälläkin kertaa äärimmäisen täpärästi (1413) ja nyt vaa´an kielenä toimi kokoomuksen Kirsi Pesonen, jonka oikeustajuun demokraattisesti aiemmin tehdyn päätöksen kumoaminen ei sopinut. En ymmärrä miten tämä on mahdollista demokraattisessa valtiossa, emmehän me asu missään Neuvostoliitossa, totesi Kirsi Pesonen puheenvuorossaan, jossa hän vakuutti edelleen vastustavansa kuntaliitosta Lohjan kanssa. Pesonen kuitenkin haluaa, että hallinto-oikeus tutkii ja tekee päätöksen 9.11. kuntaliitoksesta Siuntion kunnanvaltuustossa tehdystä päätöksestä ja vasta sen jälkeen hän on valmis äänestämään uudestaan. Äänestin ei ja olen edelleen sitä mieltä, mutta tällainen täysin laillisen päätöksen kumoaminen ei vaan mene jakeluun, sanoi Pesonen. Tiukan äänestyksen jälkeen Siuntion kunnanvaltuusto päätti merkitä selostusosan tiedoksi vastauksena yhdeksän valtuutetun 29.11.2011 jättämään kuntalain 54 §:n mukaiseen vaatimukseen valtuuston koolle kutsumiseksi käsittelemään Lohjan kaupungin, Siuntion kunnan ja Nummi-Pusulan kunnan kuntaliitosselvityksen lopullisen kuntajakolain 8 §:n tarkoittamaa yhdistymissopimusta. Lisäksi valtuusto päätti, että Lohjan kaupungin, Siuntion kunnan ja NummiPusulan kunnan kuntaliitokseen tähtäävää, 9.11.2011 tehtyä, yhdistymissopimuspäätöstä ei muuteta. Valtuuston päätökseen liittyi myös kolmas kohta, jossa todetaan, että yhdistymissopimus käsitellään uudelleen, mikäli hallinto-oikeudet lainmukaisine päätöksineen, asiaan liittyvien kunnallisvalitusten johdosta, toteavat asian käsittelyssä olleen muotovirheitä. Käytännössä Siuntion kunnanvaltuuston 21.12. tekemä päätös tarkoittaa sitä, että nyt kunnassa odotellaan hallinto-oikeuden päätöstä ja toisaalta valmistellaan kaikilla tahoilla mahdollista kuntaliitosta Lohjan ja Nummi-Pusulan kanssa. Illan aikana käytetyissä puheenvuoroissa hallinto-oikeuden päätöksentekoprosessin kestoajaksi arvioitiin parhaimmillaankin 45 kuukautta, joten jos hyvin käy niin Siuntion valtuusto pääsee vapun tienoilla jo kolmannen kerran äänestämään yhdistymisestä Lohjan kanssa. tänyt Janne Laakkonen, joka saamiensa uhkailukirjeiden vuoksi saapui Siuntion valtuustokokoukseen oma turvamies mukanaan! Sosiaalidemokraatit ilmaisivat Kristian Parviaisen suulla, että marraskuussa tehty päätös on laillinen ja he olivat edelleen kuntaliitoksen kannalla. Vihreiden Kristian von Essenin mielestä keskiviikkona 21. joulukuuta kokoontuneella valtuustolla olisi sen sijaan ollut oiva tilaisuus korjata marraskuussa tehty "väärä päätös". Sitoutumattomien Mikael Westermarck ja keskustan Arto Varpio ilmaisivat ryhmiensä olevan edelleen myönteisen kuntaliitospäätöksen takana. Omaa ryhmäänsä edustava Elisa Calin puolestaan totesi, että Siuntiosta puuttuu yhteinen tahtotila kuntaliitokseen Lohjan ja Nummi-Pusulan kanssa. Hän äänesti marraskuussa ei ja oli samoilla linjoilla nyt joulukuisessa kokouksessa. en mieliin. Edellisestä kokouksesta pois olleen vihreiden Yrjö Kokkosen mukaan 9.11. tehty päätös on johtanut Siuntion ristiriitaiseen tilanteeseen ja lamaannuttanut koko kunnan. Samaa puoluetta edustavan Timo Raivion mukaan suurin osa siuntiolaisista ei halua kuntaliitosta Lohjan ja Nummi-Pusulan kanssa ja jos liitos toteutuu, niin Siuntiosta tulee kivireki Lohjan organisaatiossa.
"Huonoin mahdollinen vaihtoehto"
Tiedämme, että valtaosa Kirkkonummen valtuustosta ja hallituksesta ovat valmiita liitokseen Siuntion kanssa. Sekä Kirkkonummen hallituksen että valtuuston puheenjohtajat toimivat aktiivisesti Siuntion ja Kirkkonummen yhdistymisen puolesta. Myös johtavat lohjalaiset poliitikot, jotka aikaisemmin sanoivat Lostin päättyvän jos Siuntio ei liity Lohjaan ovat nyt valmiita tekemään työtä sen eteen että LOST saa lisäaikaa kunnes Siuntio liittyy Kirkkonummeen, totesi Siuntion rkp:n ryhmäpuheenvuoron valtuustokokouksessa pitänyt Stefan Svanfeldt. Hän myös toi julki rkp:n valtuustoryhmän kolme kohtaa sisältäneen päätösehdotuksen, jossa todettiin seuraavaa: 1. Siuntion kunnanvaltuusto päättää hylätä lopullisen liitossopimuksen koskien Lohjan kaupungin, Nummi-Pusulan kunnan ja Siuntion kunnan välistä kuntaliitosta. 2. Siuntion kunnanhallitus päättää vetää takaisin kuntajaon muuttamista koskevan hakemuksen valtioneuvostosta Siuntion osalta ja 3. Siuntion kunnanvaltuusto kutsuu Kirkkonummen kunnanvaltuuston aloittamaan kuntaliitosneuvottelut Siuntion kunnan kanssa. Svanfeldtin ehdotukset eivät kuitenkaan menneet läpi ja kokouksen jälkeen hän oli pettynyt lopputulokseen. Yhdistymishallituksen jäsenenä hän olisi voinut hyväksyä selkeän äänestystuloksen liitoksen puolesta tai sitä vastaan. Nyt kun asia jätettiin useaksi kuukaudeksi odottamaan hallinto oikeuden päätöstä valituksista on Svanfeldtin mielestä huonoin mahdollinen vaihtoehto.
Kukaan ei ensin kannattanut kuntaliitosta?!
Ensimmäisessä äänestyksessä vastakkain laitettiin rkp:n Marcus Nordströmin ja rkp:n valtuustoryhmän ehdotukset. Tässä äänestyksessä taktikoitiin ja ilmoille soljui tyhjien äänien virta kun yksikään valtuutetuista ei äänestänyt yhdistyssopimuksen puolesta. Marraskuussa kuntaliitoksen puolesta äänestäneet + kokoomuksen Kirsi Pesonen äänestivät tyhjää ja loput 13 valtuutettua (rkp ja vihreät) rkp:n Stefan Svanfeldtin tekemää ehdotusta. Toisessa äänestyksessä vastakkain olivat Siuntion kunnanhallituksen 19.12. tekemä ehdotus ja rkp:n valtuustoryhmän esitys. Tämä äänestys päättyi niukasti 1413, joten asian käsittely ja toisaalta kuntaliitoksen valmistelu jatkuvat. Kunnanhallituksen esityksen mukaisesti eli kuntaliitoksen puolesta äänestivät kokoomuksen Heikki Kaisla, Janne Laakkonen, Merja Rahkola-Toivanen, Arto Penttinen ja Kirsi Pesonen, sosiaalidemokraattien Pekka Keränen, Thea Oinonen, Kristian Parviainen, Tuula Savinainen ja Tuulia Tuomi, sitoutumattomien Karl Holm, Kari Vierinen ja Mikael Westermarck sekä keskustan Arto Varpio. Kuntaliitosta vastaan eli rkp:n Stefan Svanfeldtin tekemän ehdotuksen puolesta äänestivät rkp:n Stefan Svanfeldt, Ann-Marie Bardy (varavaltuutettu), Peppe Forsblom, Anders Karell, Merja Laaksonen, Marcus Nordström, Raija Rehnberg ja Rabbe Dahlqvist, kokoomuksen Anna Paasikivi, vihreiden Kristian von Essen, Yrjö Kokkonen ja Timo Raivio ja Elisa Calin (ryhmä Calin). SATU HOLMLUND
Surullinen päivä
KIRSI Pesosen (kok) oikeustajuun demokraattisesti aiemmin tehdyn päätöksen kumoaminen ei sopinut. Rkp:n Marcus Nordström asteli puhujapönttöön hiukan yllättävän ehdotuksen kanssa: " Ehdotan että, kunnanvaltuusto päättää hyväksyä lopullisen yhdistymissopimuksen." Toivon, että joku kollegani kannattaa ehdotustani. En tule äänestämään oman ehdotukseni puolesta, mutta yritän kaikkeni, että syntynyt sotku ratkeaisi mahdollisimman nopeasti. Jos tulemme tekemään kuntaliitoksen, vahvistakaamme asia sitten tänään, sanoi Nordström saaden kannatusta ehdotukselleen saman puolueen Peppe Forsblomilta. Nordströmin mielestä keskiviikko yhdeksäs marraskuuta 2011 oli surullinen päivä. Neljätoista valtuutettua romuttivat kolmen tuhannen äänestysikäisen uskon demokratiaan kunnallisessa päätöksenteossa. Jos jaetaan vastuu tasan, kuinka monella heistä oli tarvittava yli kahdensadan äänen kannatus kuntavaaleissa? Ei yhdelläkään. Tänään voimme antaa siuntiolaisille varsin poikkeuksellisen joululahjan. Voimme palauttaa kuntalaisten uskon siihen, että Siuntion kunnanvaltuusto edustaa Siuntion kuntalaisten etua ja tahtoa päätöksenteossaan, valoi Nordström toivoa kuntaliitosta vastustavi-
KOKOOMUKSEN Janne Laakkonen (kuvassa vas.) ja Heikki Kaisla. valtuustoryhmän enemmistö katsoo, ettei ole syytä muuttaa 9.11.2011 Siuntion kunnanvaltuuston tekemää täytäntöön pantua kuntaliitospäätöstä. Lain mukaan Helsingin hallinto-oikeus käsittelee, päättää ja perustelee tehdyt kunnallisvalitukset ja jos hallinto-oikeus lainvoimaisella päätöksellä, vastoin Siuntion kokoomuksen valtuustoryhmän näkemystä, toteaisi 9.11.2011 Siuntion kunnanvaltuuston tekemää kuntaliitospäätöstä rasittavan olennainen muotovirhe, tulee asia silloin vasta saattaa Siuntion kunnanvaltuuston päätettäväksi, totesi puolestaan kokoomuksen valtuustopuheenvuoron pi-
Oma turvamies mukana kokoukseen
Siuntion kokoomuksen
SIUNTION kunnanvaltuusto pui jo toistamiseen kuntaliitosta Lohjan ja NummiPusulan kanssa 21.joulukuuta Aleksis Kiven koululla pidetyssä kokouksessa.
YRJÖ Kokkonen (kuvassa vas.), Stefan Svanfeldt ja Marcus Nordström neuvottelutauolla.
Kirkkonummen Sanomat
N:o 101 29.12.2011
13
ilmoitukset@kirkkonummensanomat.fi
Jorma Haapanen jättää puheenjohtajuuden yhdeksän vuoden jälkeen
Kirkkonummen Kokoomuksen uudeksi puheenjohtajaksi Ulla Seppälä
Kirkkonummen Kokoomuksen syyskokous pidettiin 30.11. koulukeskuksessa. Kokouksessa yhdistyksen uudeksi puheenjohtajaksi valittiin yksimielisesti Ulla Seppälä yhdeksän vuotta toimineen Jorma Haapasen tilalle. Nykyinen puheenjohtaja Jorma Haapanen ilmoitti, ettei ole halukas jatkamaan enää puheenjohtajana työelämän uusien haasteiden vuoksi. Nykyisessä työssä olisi varsin vaikea jatkaa aktiivisena kuntapolitiikassa. Hän sanoi viihtyneensä puheenjohtajana ja luopumisen olevan myös vaikeaa. Haapanen totesi myös, että ei olisi nykyisessä työssään ilman sitä monipuolista osaamista ja kokemusta, jonka on luottamushenkilöpäättäjänä toimiessaan kuntasektorista saanut. On kuitenkin parempi, että kunnallisvaalivuonna yhdistystä johtaa uusi puheenjohtaja, joka jatkaa kuntapolitiikassa myös tulevalla valtuustokaudella. Lopuksi Jorma Haapanen kiitti kaikkia hyvästä yhteishengestä, avoimesta keskusteluilmapiiristä ja yhteistyöstä, mikä on vallinnut Kirkkonummen Kokoomuksen piirissä kuluneina vuosina. haa käytettävissä. Luottamushenkilömaksut ovat yhdistyksen ensisijainen tulonlähde. Jatkossakin Kokoomuksen kokouspalkkioista perimä on muihin poliittisiin ryhmiin verrattuna alhainen. Puheenjohtaja Haapanen totesi myös, että Kirkkonummen Kokoomus ei ole käyttänyt euroakaan omia rahojaan valtakunnallisiin vaaleihin, vaan kaikki käytetään kunnan sisäiseen toimintaan ja kuntavaaleihin. Timo Haapaniemi kertoi Kokoomuksen suunnittelemasta kuntauudistuksesta. Kokoomuksella on kuntauudistuksessa suuri vastuu, koska muut puolueet eivät ole aivan yhtä innokkaasti mukana uudistustyössä. Haapaniemi totesi, että on hyvä kun käydään keskustelua myös Kokoomuksen sisällä asiasta. Timo Haapaniemi ei usko jättikaupungin syntyyn; eli että Helsinki, Espoo, Vantaa, Kauniainen, Sipoo, Kerava ja Kirkkonummi yhdistettäisiin yhdeksi jättiläiskaupungiksi. Kirkkonummella tällä hetkellä asukkaita reilut 37 000, ja tänä vuonna on ensimmäistä kertaa vuosiin muuttotappiokunta, 60 henkilöä. Kuntaan sisään muuttajat olleet aktiivista väestöä ja verotulojen positiivisen kehityksen kannalta hyviä muuttajia ollut jatkuvasti, tämän vuoden tilanne on sikäli huolestuttava, että jos ei enää olla tässä positiivisessa nosteessa niin kunnan verotulojen määrä laskee ja vaikeuttaa taloustilannetta entisestään. Kunnan tulevassa kehityskuvassa määritellään se tahtotila mihin ollaan menossa ja mitä tahdotaan. Haapaniemi totesi, että hyvä väestömäärätavoite on 5060 000 asukkaassa pitkällä tähtäimellä. Yhteistyötä muiden puolueiden kanssa isoissa ja merkittävissä kysymyksissä pyritään edelleen edistämään. Kunnan toiminnassa on vielä Haapaniemen mielestä tehostamista, joten säästöjä on mahdollista saada palveluja heikentämättä. Haapaniemi totesi talouden olevan jatkuva haaste. Haapaniemi kertoi tämän syksyn talousarvion käsittelyn edenneen ryhmissä yllättävän nopeasti ja harvinaisen yksimielisesti. Hän totesi edelleen, että mitä vaikeammat ajat, sitä tärkeämpää on olla mahdollisimman laajalti yhtä mieltä ja seisoa yhdessä rintamassa sovitun talousarvion tukena. Tämän syksyn neuvotteluissa ei jouduttu tekemään juurikaan Kokoomuksen kannoista poikkeavia kompromisseja.
KIRKKONUMMEN HUSLAB TIEDOTTAA
Masalan ja Veikkolan laboratorion toiminta muuttuu ajanvarauspohjaiseksi 1.1.2012 alkaen. Ajat osoitteesta www.huslab.fi/ajanvaraus tai puhelimitse HUSLABin palvelunumerosta (09) 471 86800 ma pe klo 7.3015.30. Masalan laboratorio on avoinna ajanvarauksella: ti ja to klo 810 Veikkolan laboratorio on avoinna ajanvarauksella: ma, ke ja pe klo 810 Veikkolassa ilman ajanvarausta: ma ja ke klo 10.2011.30 INR, jonotusnumerolla
Antti Lavanti huolestuttavia merkkejä Kirkkonummella
Valtuustoryhmän puheenjohtaja Antti Lavanti kertoi näkevänsä kunnan tilanteessa ristiriitoja erilaisista syistä. Kunnassa pitää pystyä rakentamaan luottamuksen ilmapiiri. Tällä hetkellä tilanne on sellainen, ettei riittävää keskustelua käydä luottamushenkilö- ja virkamiesjohdon kesken. Kunnan menestymisen kannalta on ensiarvoisen tärkeää avoin ja luottamuksellinen keskusteluyhteys joka suuntaan ja eri tasoilla. Nyt kuntataloudessa ollaan vakavan paikan edessä ja paineet vain kasvavat vaalien lähestyessä. Vaikka kunnan tulot ovatkin edelleen kasvussa, myös velat ovat kasvaneet ja velat on maksettava takaisin. Nykyisen taloustilanteen vuoksi ei voida luottaa työn tuottavuuden kasvuun ja siihen, että velkaa voisi surutta ottaa ajatellen, että kyllä tuleva talouskasvu ja verotulojen kasvu auttavat velkojen maksussa. Lavanti totesi, että yhdelläkään poliitikolla ei tulisi olla omaa henkilökohtaista agendaansa eikä myöskään oman kylän nurkkakuntaista politiikkaa, vaan pitäisi tukea yhteistä näkemystä.
Kahdet vaalit vuonna 2012
Vaalipäällikkö Ulla Seppälä kertoi Niinistön käyneen Kirkkonummella 19.11.2011 Prisman aulassa. Tilaisuudessa jaettiin 135 kahvilippua, ne loppuivat kesken, tilaisuus oli varsin suosittu. Niinistön oma kampanjaorganisaatio hoitaa koko kampanjan, jota ei tehdä lainkaan puoluetunnuksilla mutta käyttäen kuitenkin hyväksi puolueorganisaation ihmisiä. Vaalipäällikkö kertoi, että jäseniä informoidaan sähköisesti kun informaation jakamisen tarve tulee. Vaalipäällikkö Seppälä kertoi kuntavaalitilanteen olevan haasteellisen. Viime vaaleissa Kokoomuksen listoilla Kirkkonummella oli 57 ehdokasta. Tulevana syksynä tavoitteena on täysi lista vaalimenestyksen varmistamiseksi. Tällä hetkellä tilanne näyttää lupaavalta, koska monia ehdokaslomakkeita on täytetty ja monet ovat jo lupautuneet ehdokkaiksi. Kampanjointi toteutetaan näyttävästi ja jäsenistön sisäinen viestintä toteutetaan sähköisesti.
! uotta V utta År! U yvää tt Nytt H Go
Kirkkonummen Sanomien ILMESTYMINEN
VUODEN VAIHTEESSA
ILMESTYMINEN MATERIAALIN JÄTTÖ
Sunnuntaina 1.1.2011
torstaina 29.12. klo 15 mennessä
Loppiaisen johdosta sunnuntaina 8.1.2012 ilmestyvä lehti painetaan jo torstaina 5.1.2012 Materiaalin tulee olla lehdellä keskiviikkona 4.1.2012 klo 16 mennessä.
Hallitukseen uutta verta
Yhdistyksen hallituksen jäseninä entisistä jatkavat: Sanna Andersén, Silja Lappalainen, Raija Vahasalo, Tuula Sjölund, Päivi Parviainen, Minna Ikäheimonen, Pentti Erkkilä ja Ralf Grönberg. Uudeksi varsinaiseksi jäseneksi valittiin Petri Palovaara sekä varajäseniksi Liisa Hurme, Petteri Jussila ja Tommi Ristola.
Kirkkonummen Sanomat
Luottamushenkilöiden puoluevero 15%:iin
Syyskokous päätti puolueveroksi vuodesta 2013 alkavalle vaalikaudelle 15 % nykyisen 10 %:n sijasta. Korotuksen syynä on ennen kaikkea yleisen kustannustason nousu, jolloin riskinä on se, että aktiivisen toiminnan ylläpitoon ja vaalikampanjointiin ei jatkossa ole riittävästi ra-
Timo Haapaniemi: Kunnan tulevaisuuden vaihtoehdoista
Kunnanhallituksen puheenjohtaja Timo Haapaniemi aloitti esityksensä kiittämällä puheenjohtaja Jorma Haapasta hyvän yhteishengen luomisesta ja suureta työstä yhdistyksen hyväksi sekä yhteisen näkemyksen löytämisestä mahdollisissa ja mahdottomissakin tilanteissa kuntapolitiikassa.
Infossa on
VÄLIPÄIVÄMARKKINAT
Erä kirjoja ja pelejä reilusti alennettuun hintaan!
VASEMMALTA sihteeri Päivi Parviainen, tuleva puheenjohtaja Ulla Seppälä, luopuva puheenjohtaja Jorma Haapanen ja varapuheenjohtaja Tuula Sjölund.
Millainen lukija, sellainen kirja www.infokirjakaupat.fi
Kirkk Kirkko m i Kirkk tall i Ki kk nummi, Kirkkotalli tie Kirkkonummi, Ki kk t lli ti 1 Kirkkotallintie lin
14
N:o 101 29.12.2011
Kirkkonummen Sanomat
Laulu- ja soitinyhtye Verson Loppiaiskonsertti:
Tietäjä-kuninkaiden lahjat
Tietäjä-kuninkaat tutkivat ennustuksia, vieraankin kulttuurin pyhiä kirjoituksia. Tietäjät olivat eri kansojen edustajia, jotka olivat valmiita kumartamaan vieraan vallan vastasyntynyttä kuningasta. He toivat mukanaan lapselle oman kulttuurinsa kallisarvoisimpia lahjoja. Poikkeuksellisen kirkkaan tähden alla, rauhanruhtinaan seimen äärellä kohtasivat eri kulttuurit toisensa kunnioituksen ilmapiirissä. Se on kaunis kuva, josta jokainen unelmoi: rauha kansojen välillä. Joulutähden valo säteilee kaikille kansoille. Joululauluja eri kulttuureista Joulun sanomaa lauletaan joka puolella maailmaa. Jokainen kulttuuri lahjoittaa näin vastasyntyneelle Jeesus-lapselle parhaat lahjansa, niin kuin tietäjä-kuninkaat kerran Betlehemissä. Joululauluja kuunnellessa ja laulaessa voi hetkeksi päästä joulutähden alle kokemaan rauhaa kansojen välillä. Laulu- ja soitinyhtye Verso on kerännyt Loppiaiskonserttiinsa jouluisia lauluja eri maista. Ohjelmassa on muun muassa Ariel Ramírezin Navidad Nuestra -sarjan lauluja. Navidad Nuestra tarkoittaa meidän joulumme. Sarjan eräässä laulussa tietäjä-kuninkaat tuovat Jeesukselle lahjaksi hunajaa, marjoja ja lämpimän ponchon. Mitähän muuta Jeesus lapsi saa lahjaksi suomalaisen joululaulun mukaan? Tule konserttiin, niin saat tietää!
Su 1.1.
Pe 6.1.
klo 10 Uudenvuodenpäivän messu. Toimittaa Terho Haataja; avustaa Nina Stjernvall-Kiviniemi; kanttorina Mari Sirén. klo 10 Loppiaisen messu. Toimittaa Tuula Peura, avustaa Terho Haataja, kanttoreina Mari Sirén ja Johanna Salmela.
Pe 6.1
klo 18 Loppiaiskonsertti. Laulu- ja soitinyhtye Verso.
Su 1.1.
klo 12 Uudenvuodenpäivän messu. Toimittaa Timo Posti; kanttorina Johanna Salmela.
Tietäjät toivat Jeesus- lapselle oman kulttuurinsa kallisarvoisimpia lahjoja. Kuva seimiasetelmasta kauppakeskus Kirsikan galleriakäytävässä. Laulu- ja soitinyhtye Verson Loppiaiskonsertti Keskustan seurakuntatalo Pe 6.1 klo 18 Ohjelma 5 Suomen Lähetysseuran joulukeräykseen. Huomaa! Paikka vaihtunut Masalan kirkon remontin vuoksi.
Ke 4.1.
klo 18 Äiti Teresa -peittopiiri.
Su 1.1.
klo 18 Uudenvuodenpäivän messu. Toimittaa Juhani Nurminen; kanttorina Johanna Salmela.
Jouluseimi kauppakeskuksessa
Kauppakeskus Kirsikka, Saloviuksentie 3 Loppiaiseen asti Jouluseimi kiehtoo niin pieniä kuin suuriakin joulunviettäjiä. Kauppakeskus Kirsikan galleriakäytävässä on seurakuntien lasivitriini. Siellä tapaat paimenet, tietäjät ja Pyhän perheen.
Matka keväiseen Israeliin
Hiljaisen rukouksen ilta
Masalan Pyhän Matteuksen kirkko Ma 9.1. klo 18.30 Aluksi tee- ja jutusteluhetki, jonka jälkeen hiljaista rukousta Raamatun sanan äärellä. Illassa mukana seurakunnan vapaaehtoisia ja työntekijöitä. Seuraava ilta 16.1. klo 18.30.
Raamattuluentosarja
Keskustan seurakuntatalo · Su 29.1. klo 18 Aihe: Ahtaasta uskosta avarammalle. Alustaa teologian maisteri Riitta Lemmetyinen, Akasia ry. Musiikki: muusikko Maria Laakso. · Ma 30.1. klo 18.30 Aihe: Miksi Jumala, miksi? Alustaa Riitta Lemmetyinen. Musiikki: Chorus Michaelis -kuoro.
Israelin kiertomatka 1.8.3.2012 Meno: 1.3. klo 712 Helsinki Eilat Paluu: 8.3. klo 13.0018.10 Eilat Helsinki Maaliskuussa keväinen Israel on kauneimmillaan. Luonto on vihreää ja kukat kukkivat. Israelin kiertomatka tarjoaa monipuolisen kuvan maasta. Israeliin tutustutaan pohjoisesta etelään, idästä länteen. Retkillä perehdymme niin Raamatun tapahtumiin kuin alueen historiaan sekä Israelin ja Lähi-idän nykypäivään. Hotellimajoitukset: 3 yötä Jerusalemissa, 2 yötä Tiberiassa ja 2 yötä Eilatissa. Hinta: 1450 / hlö. Puolihoito 2-h huoneissa, 1-h huoneen lisämaksu 260 . Hintaan sisältyvät: lennot Hki Eilat-Ovda ja Eilat-Ovda Hki, kuljetukset lentokentälle ja takaisin, retket, majoitus, oppaan ja matkanjohtajien palvelut. Opas: Pentti Holi. Matkatoimisto: Lomamatkat, puh. 020 120 4077. Matkanjohtajat: Ilona Nyman, Juhani Nurminen ja Ritva Karikoivu. Järjestäjä: seurakunnan aikuistyö. Tiedustelut ja ilmoittautumiset: Ritva Karikoivu, puh. 050 306 2727 tai ritva.karikoivu@evl.fi
KASTETUT Ava Emilia Heikkilä Jooa Mikael Lappalainen Sampsa Ylermi Luokomaa Isa Alice Partinen Noa Oliver Kristian Putilin Janelle Kristiina Tuunainen Joona Antero Vättö KUOLLEET Toini Sofia Salminen 93 v. Reino Richard Karjalainen 72 v. Ritva Anneli Lundqvist 67 v. Kirkkonummen suomalainen seurakunta Facebookissa: www.facebook.com
Uudenvuodenpäivä
Jeesuksen nimessä Uudenvuodenpäivänä Jeesuksen lapsuus on ehtinyt ympärileikkaukseen ja nimenantoon asti, ja siihen liittyen tekstit puhuvat Jeesuksen nimen merkityksestä. Muuta nimeä, joka meidät pelastaisi, ei meille ole annettu. Jeesus-nimi merkitsee 'Herra on apu, Herra pelastaa'. Siihen nimeen on turvallista luottaa alkavana vuotena. Liturginen väri: valkoinen Raamatun tekstit: Ps. 8:210; Jes. 42:58; Ap.t. 4:2430 ja Matt. 4:1216.
Päivän rukous: Jeesus Kristus. Sinä olet voima heikkoudessa ja valo pimeydessä. Sinä olet uskomme ja elämämme perustus. Sinun nimesi on Vapahtaja. Rohkaise meitä etsimään vapautusta omantunnon syytöksistä ja kaikesta, mikä orjuuttaa ja pitää kahleissa. Opeta meitä luottamaan sinuun syvemmin ja jättämään tulevaisuutemme sinun käsiisi.
Haluatko keskustella papin kanssa? Seurakunnan pappien kanssa voit keskustella sinua painavista tai sinulle muuten tärkeistä aiheista. Arkipäivisin on päivystävä pappi tavattavissa ilman ajanvarausta. Päivystävän papin tavoitat mape klo 913 kirkkoherranviraston puhelinnumerosta 2955 6200. Pyydä esirukousta: www.kirkkonummenseurakunta.fi
KIRKKONUMMEN SUOMALAINEN SEURAKUNTA vaihde (09) 295 561, internet: www.kirkkonummenseurakunta.fi, sähköposti: timo.hormio@evl.fi
Kirkkonummen Sanomat
N:o 101 29.12.2011
15
Talonomistaja: varaudu talventuloon, vältä kosteusvahingot
Kun kirjoitat lehteen
Toimitus valitsee Lukijan mielipide -palstalla julkaistavat kirjoitukset käytettävissä olevan palstatilan ja monipuolisuuden puitteissa toimituksellisin perustein. Kirjoittajan nimi ja yhteystiedot on aina liitettävä mukaan, vaikka esiintyisit nimimerkillä. Nimettömiä kirjoituksia on turha lähettää, niitä ei julkaista. Älä hauku muita kirjoittajia, älä sorru rasismiin, kiroiluun, huutamiseen, älä kirjoita ISOILLA KIRJASIMILLA, älä turvaudu asiattomuuksiin, vaikka olisitkin eri mieltä. Kirjoita vain otsikon asiasta ja lyhyesti. Korjaa itse kirjoitusvirheet! Älä kopioi aikaisempia viestejä mukaan. Jätä tyhjä rivi kappaleiden väliin ja tilaa reunaankin, mutta älä lopeta jokaista riviä kappaleen lopetusnäppäimellä. Lähetä viestisi vain yhden kerran! TOIMITUS Omakotitalon omistajan kannattaa viimeistään nyt valmistella talonsa talventuloon. Pienin huoltotoimin sekä sateeseen, lumeen ja jäähän varautumalla voi ennaltaehkäistä kalliit ja ikävät kosteus- ja homevauriot. Tarkista ja puhdista sadevesijärjestelmä. Lehtien pudottua kannattaa vielä kertaalleen tyhjentää sadevesikourut sinne kertyneistä roskista. Myös syöksyputken alla oleva kaivo pitää puhdistaa sisältä ja päältä. Kun keväällä vesi alkaa jälleen juosta, sillä pitää olla paikka mihin mennä, muuten ränneistä valuva vesi kastelee sokkelit. Mikäli kaivosta lähtevällä putkella on taipumus jäätyä keväisin, voi sinne jo syksyllä asentaa valmiiksi sulatuskaapelin helpottamaan putkiston sulamista keväällä. Jos sadevesijärjestelmä jää puhdistamatta ja tukkeutuu, rännit täyttyvät vedestä, jäätyvät, vaurioituvat ja voivat tippua alas aiheuttaen vaaratilanteita. Ylimääräinen vesi valuu seinille ja kastelee seinärakenteen, joka sitten jäätyy ja tuloksena on keväällä kosteusvaurio. Etenkin tiiliseinä voi jäätyessään myös halkeilla. Tasakattoisessa talossa muista puhdistaa kattokaivojen ympärystät. Kaivojen sihdin päälle ja ympärille kertynyt aines tukkii helposti kaivon, jolloin vesi pääsee lammikoitumaan katolle. Ennen pakkaskelejä kannattaa myös tarkistaa, onko tasakatolla lammikoita ja tarvittaessa tyhjentää ne huolellisesti kumilastaa käyttäen kattokaivoon. Seisova vesi voi tunkeutua bitumisaumoihin ja jäätyessään avata niitä. Pahimmassa tapauksessa veden paino saattaa jopa taivuttaa rakenteet rikki. Tarkista katon kunto kauttaaltaan. Kattokäynnillä kannattaa puhdistaa sekä tarkistaa myös piippujen ja tuuletusputkien läpivientien juuret. Taloissa, joissa on avoullakko, vesikaton vuodot on helppo tarkastaa sisäpuolelta sateen aikana. Tarkasta samalla, että katon alusta tuulettuu. Räystäällä pitäisi olla rako, josta ilma pääsee virtaamaan vesikatteen alle ja korkealla päädyissä olevista aukoista ulos. Jos havaitset katossa vuodon tai epäilet sellaista, korjaa tai korjauta se heti. Vesikaton paikkausta voi yrittää itsekin hätäapuna, jos katonkorjaaja ei ehdi paikalle. Ujuta paikka sisäpuolelta vesikaton ja kattorakenteen väliin vauriokohtaan ja kiinnitä käyttäen reippaasti rakennusliimamassaa. Kannattaa aina käyttää asiantuntijaa paikalla tekemässä lopullinen korjaus.
AVATTU Kirkkonummelle kulta- ja hopeaesineiden ostopiste
Maksamme huippuhinnan, maksu tilillesi heti tai pienet summat käteisellä. Ilmainen arviointi. Avoinna: mape klo 1016
Kirkkotori 2, 02400 Kirkkonummi www.kultatukku.fi
"Vaarallisia tilanteita ratsukkojen kohtaamisessa"
Syksyn ja alkutalven aikana olen muutaman kerran huomannut, että Evitskogissa Karhusuontiellä liikkuu iltaisin hämärän ja pimeän aikaan ratsukkoja ja hevosia taluttavia henkilöitä, joilla ei ole minkäänlaista heijastavaa liiviä ei henkilöllä tai hevosella. Suurin osa ratsukoista on varustautunut todella hienosti pimeän aikaan. Hevosella on heijastava peitto ja ratsastajalla on hyvin heijastava liivi päällään. Tie on alkupäästään valaistu, mutta jatkuu ilman katuvaloja hyvin mutkaisena ja mäkisenä hiekkatienä. Muutaman kerran olen todella säikähtänyt ja joutunut jarruttamaan ja siirtymään vastaantulijan puolelle, kun yllättäen edessä onkin "pimeä" ratsukko. Itse olen turvassa auton sisällä, mutta hevonen voi säikähtää äkillisiä auton liikkeitä ja voi tapahtua pahakin onnettomuus. Pidän hevosista. Olen itsekin ratsastanut ja poikani ovat ratsastaneet aikoinaan, joten teksti ei ole tarkoitettu hevosvastaiseksi. Olen todella huolissani näistä "näkymättömistä" ratsukoista ja mahdollisista ikävistä kohtaamisista auton kanssa. SILJA LAPPALAINEN
Lastenvaatteiden
Meiltä kauniit ja laadukkaat lasten juhlavaatteet loppuvuoden juhliin! Merkkeinä mm. Kinderit ja Wheat. Koot 56-140 cm.
ALE
Kaikki lasten sisä- ja ulkovaatteet sekä kengät Kuvan hame; Kinderit 40,50. alennettu vähintään -30% ovh:sta.
Joulukuussa palvelemme: Ti-Pe 10-18 Avoinna: Ma suljettu La Ti-Ke 10-17 10-15 To-Pe 10-18 LaTervetuloa jouluostoksille! 10-14
Espoosta uusi saaristo-osakunta
Suomessa on vastedeskin kahdeksan saaristokuntaa ja 37 saaristo-osakuntaa. Valtioneuvoston 15. joulukuuta antama asetus asiasta on voimassa vuoden 2015 loppuun saakka. Uutena tulokkaana saaristo-osakunnaksi nimettiin Espoo. Maskun kunta ei enää ole saaristo-osakunta, sillä sen saaristo-osat Lempisaari ja Livonsaari on liitetty osaksi Naantalin kaupunkia. Saaristokunnat ja saaristo-osakunnat edustavat suurimpia saaristoalueita, joihin kohdistuvat tehokkaimmat saaristopoliittiset toimet. Saaristolaki velvoittaa kaikkia viranomaisia ottamaan huomioon saariston erityisaseman toiminnassaan. Saaristopäätöksellä on vaikutusta muun muassa kuntien valtionosuuksiin, yritystukiin, kuntien tukialue- ja EU:n tavoitealueasemaan sekä liikenneyhteyksien kehittämiseen. Saaristokunnista viisi sijaitsee meren rannikolla ja kolme Sisä-Suomessa. Saaristokuntia ovat LänsiTurunmaan kaupunki sekä Kemiönsaaren, Enonkosken, Puumalan, Sulkavan, Hailuodon, Kustavin ja Maalahden kunnat. Nimetyistä saaristo-osakunnista 18 sijaitsee meren rannikolla ja 19 Sisä-Suomessa. Saaristo-osakunniksi nimettiin Joutsa, Jyväskylä, Kivijärvi, Kuhmoinen, Luhanka, Kuopio, Tervo, Kotka, Pyhtää, Parikkala, Ruokolahti, Taipalsaari, Hirvensalmi, Savonlinna, Mikkeli, Vaala, Juuka, Kesälahti, Lieksa, Liperi, Rääkkylä, Asikkala, Kaarina, Naantali, Salo, Taivassalo, Uusikaupunki, Helsinki, Espoo, Inkoo, Loviisa, Porvoo, Raasepori, Sipoo, Luoto, Vöyri, Mustasaari ja Närpiö. Nimetyt saaristokunnat ja saaristo-osakunnat sijoittuvat 13 maakuntaan. Saaristokunnissa ja saaristoosakuntien saaristo-osissa asui vuonna 2011 yhteensä noin 66.500 henkilöä. Tämän lisäksi Ahvenanmaalla asuu noin 27.000 asukasta. Saaristolaki ei koske Ahvenanmaata. Saaristokuntien ja saaristo-osakuntien lisäksi maassa on 67 kuntaa, joissa on pysyvästi asuttuja ilman kiinteää tieyhteyttä olevia saaria. Maassamme on kaikkiaan 549 kokoaikaisesti ja 19.600 osa-aikaisesti asuttua ilman kiinteää tieyhteyttä olevaa saarta.
Kirkkotori 3, 02400 Kirkkonummi Kirkkotori 3, 02400 Kirkkonummi (S-marketin talossa) su .su ette. ette
Vältä rakettien...
Jatkoa sivulta 3
18 vuoden iän sytyttäjältä. Tämän uskotaan vaikuttaneen ilotulitteista johtuvien vakavampien silmävammojen vähenemiseen. Ilotulitteita tulee käyttää ohjeiden mukaisesti. Ilotulitteiden käyttöön liittyy kuitenkin aina riskinsä, koska vuosittain ilotulitteiden joukossa on viallisia tuotteita, jotka saattavat esimerkiksi singahtaa väärään suuntaan. Yli puolet silmävammoista sattuukin katsojille. Terveystalon silmäkirurgi Tiina Leivo muistuttaa, että silmävammojen ensiavussa on oltava huolellinen. Jos epäilee silmän puhjenneen, ei silmää saa missään nimessä painaa. Silmään ei myöskään saa laittaa silmätippoja tai lääkeaineita. Potilas tulee kuljettaa nopeasti hoitoon päivystävälle silmälääkärille, mieluiten makuuasennossa molemmat silmät peitettynä. Vammautuneeseen silmään on viisasta olla koskematta. Potilaan kannattaa hakeutua pikaisesti silmätautien erikoislääkärin tutkittavaksi. Pahimmat vammat vaativat usein useita leikkauksia, jotta näkö pystytään säilyttämään silmässä, Leivo kuvaa. Pienemmissä vammoissa, jos esimerkiksi epäilee silmään menneen vieraan esineen, on hyvä hakeutua yleislääkärin tutkimuksiin.
ymään tai tule kä ita, meilaa - So
Vältä uuden vuoden silmävammat
Muista suojalasit, vaikka et ampuisi raketteja Varmista riittävä turvaväli: vähintään 10 metriä ilotulitteisiin Huomioi lapset ja muut ilotulitusten katsojat Alkoholi ja ilotulitteet sopivat huonosti yhteen Ilotulitteita saavat ampua vain 18 vuotta täyttäneet Silmävammat on hoidettava aina lääkärissä
2 8124 M 040 77 GS a .f i
n u o rt en h yv in
sem fi y v in v o in t ia n u o r t e n hvo in ti a se m a @ k ir k k o n u m m i.
e n ti e M u n k in m ä konu 1 7 K ir k
mmi
TALLINNAN TEATTERIMATKAT
Estonian teatterissa neljä klassikkoa. 22.23.1. Lepakko operetti 120 18.19.3. Carmen ooppera 130 20.21.4. Mustalaisruhtinatar operetti 145 30.31.5. My Fair Lady, musikaali 135 Laivamatkat Viking XPRS, Tallinnassa satamakuljetukset, majoittuminen Hotelli Barons**** teatterilippu ja buffetillallinen Mukana Matkahaukan matkanjohtaja. Katso tarkempi ohjelma: www.matkahaukka.com
KIRKKONUMMI
Munkinmäentie 15 ark. 918, la 1014 rese@matkahaukka.com Laaksokatu 1 ark. 917, la sulj. karis@matkahaukka.com
P. 09-296 5000 KARJAA
P. 019-278 2800
16
N:o 101 29.12.2011
Kirkkonummen Sanomat
Jouluristikon ratkaisu
Suoralinja on yksityisten rivi-ilmoituspalsta. Ilmoitukset julkaistaan maksun saavuttua. Tekstin voit jättää joko faxilla 221 92020, sähköpostilla suoralinja@ kirkkonummensanomat.fi tai puhelimitse 2219200. Maksun voit suorittaa joko ilmoituskont-torissamme tai tilille AKTIA FI08 4055 2020 0633 37. Maksaessasi pankkiin merkitse viestikohtaan ilmoittajan nimi. Liitä lähettämääsi aineistoon maksukuitti tai tieto maksusta, näin takaat mahdollisimman nopean julkaisemisen. Pienin ilmoitus 10 euroa/4 riviä (sis. alv 23 %). Lisärivit 1 euro. Riville mahtuu noin 25 merkkiä. VUOKRALLE tarjotaan autohalli Siuntion keskustassa, 80160 m2. Vuokra 8001500,-/kk Puh. 046 8955425. TARJOAN vuokralle 47m2 pikku kaksion hissitalon ylin krs. Siisti. V. 600,-/kk 2kk vakuus. P. 040 5565757. VUOKRALLE tarjotaan 2h+k 56,5m2 Kantvikissa. Remontoitu. Vuokra 750,-/kk +vesi+sähkö, 2kk v.takuu, ei kotieläimiä. Vap. 1.2.12. P. 040 5736237.
Toyota on tutkitusti vähävikaisin
Saksan autokatsastuslaitoksen laatiman TÜV 2012 -raportin mukaan Toyota on luotettavuuden ja laadun osalta johtava autobrandi. Toyota Priuksessa on vähiten vikoja, ja Toyota-mallit saavuttivat kiistattomasti eniten Top 10 -sijoituksia, yhteensä 19 kpl. Vuotta aiemmin määrä oli 17. Täyshybridiauto Toyota Prius on viime vuoden tapaan vähävikaisin automalli 2-3-vuotiaiden luokassa. Vain 1,9 prosentissa testatuista autoista ilmeni jonkinlainen vika (aiemmin 2,2 % vuonna 2010). Samassa ikäluokassa Toyota Auris sijoittui toiselle sijalle, kuten vuotta aiemminkin. 4-5-vuotiaiden ryhmässä Priuksen tulos, 3,3 prosenttia, oikeutti kakkossijaan. Menestystä jatkoi Toyota RAV4:n neljäs, Corolla Verson kuudes ja Avensiksen 10. sija. Ikäryhmässä 6-7 vuotta Toyota Corolla Verso on hopeasijalla Toyota RAV4:n seuratessa heti perässä pronssilla. Kymmenen vähävikaisimman auton joukkoon sijoittuvat lisäksi Toyotan Avensis- ja Corollamallit. Ikäryhmät 8-9 ja 10-11 vuotta; molempien ikäryhmien kärkikymmenikköön sijoittuu neljä Toyota-mallia. Toyota jatkuva menestys TÜV-tutkimuksissa vahvistaa merkin luotettavuuden ja laadun tosielämässä. Perinteisen teknologian ohella laatu- ja luotettavuuskäsitteet liitetään nyt myös edelleen laajenevaan täyshybriditeknologiaan.
Työttömän perusturva paranee vuodenvaihteessa
Kelan maksamista etuuksista työttömyysturva paranee eniten vuodenvaihteessa. Hallitusohjelmassa sovittu korotus merkitsee noin 120 euroa lisää kuukaudessa. Täysi peruspäiväraha ja työmarkkinatuki ovat ensi vuonna noin 670 euroa kuukaudessa. Tästä menee kuitenkin veroa 20 %, joten perusturvan varassa elävä työtön saa käteen noin 540 euroa. Yleisen asumistuen tulorajoja nostetaan vastaavasti 120 eurolla kuukaudessa. Näin yksin asuva, perusturvan varassa elävä työtön saa vastedeskin tulojen puolesta täyttä asumistukea. Muu Kelan hoitama perusturva nousee yleensä kansaneläkeindeksillä keskimäärin 3,8 %, kuten esimerkiksi sotilasavustuksen perusavustus. Opintotuki sen sijaan ei nouse indeksillä eikä siihen tule vuoden vaihteessa muutoksia.
PAIKALLINEN UUTISJA ILMOITUSLEHTI KIRKKONUMMI SIUNTIOINKOO ALUEELLA
Lapsiperheen tuet nousevat indeksillä
Äitiys-, isyys- ja vanhempainrahan vähimmäismäärä, lapsilisät sekä kotihoidon ja yksityisen hoidon tuki nousevat 1.1.2012 alkaen kansaneläkeindeksin mukaan 3,8 %. Kela korottaa etuudet indeksillä ilman hakemusta 1.1.2012 lukien. Päivärahan vähimmäismäärä eli ns. minimipäiväraha nousee 22,96 euroon arkipäivältä. Lapsilisä nousee noin 46 euroa lapsimäärästä riippuen. Ensimmäisestä lapsesta lapsilisä on 104,19 euroa, toisesta 115,13, kolmannesta 146,91, neljännestä 168,27 ja seuraavista lapsista 189,63 euroa lasta kohden. Yksinhuoltajakorotus on vuodenvaihteesta alkaen 48,55 euroa. Vuonna 2012 alkavien, työtuloihin perustuvien vanhempainpäivärahojen tulorajat tarkistetaan palkkakertoimella, joka nousee 3 %. Palkkakerroin ei kuitenkaan korota niitä työtuloihin perustuvia vanhempainpäivärahoja, joita on alet-
tu maksaa ennen vuodenvaihdetta. Alle 3-vuotiaasta lapsesta maksettava kotihoidon tuen hoitoraha korottuu 327,46 euroon. Perheen muista alle 3-vuotiaista maksetaan 98,04 euroa ja muista alle kouluikäisistä 63 euroa. Kotihoidon tukeen kuuluu myös perheen tuloista riippuva hoitolisä, joka on enintään 175,24 euroa. Yksityisen hoidon tuen hoitoraha nousee vuoden alussa 166,71 euroon ja hoitolisä 140,19 euroon lasta kohden. Osittainen hoitoraha korottuu 93,77 euroon kuukaudessa. Elatustuki ja elatusapu ovat sidottuja elinkustannusindeksiin, joka nousee 1.1.2012 alkaen 3,57 %. Elatustuki on ensi vuoden alusta 147,96 euroa lapsesta kuukaudessa. Kela korottaa maksussa olevia elatustukia automaattisesti. Elatusvelvollisen tulee maksaa korotettua elatusapua 1.1.2012 alkaen. Myös elatusapuvelan maksuvapautuksen tulorajat muuttuvat indeksikorotuksen verran.
LUE MITÄ PAIKKAKUNNALLA TAPAHTUU
Näissä paikoissa asioidessasi saat lehden heti tuoreeltaan.
KIRKKONUMMI KESKUSTA Prisma K-citymarket Varuboden S-market Kirkkonummen kukka ja hautauspalvelu R-kioski Luckan/ Aseman Ostari Teboil Kauppakeskus Kirsikka Varuboden Rautakeskus Sale Lindal Varoboden Areena K-Rauta K:nummi GESTERBY Siwa KANTVIK Sale MASALA Sale K-market R-kioski LAPINKYLÄ K-kauppa VEIKKOLA S-market Siwa K-market Tuulensuu R-kioski SIUNTIO S-market as. Teboil VB-Center PIKKALA ABC asema INKOO S-market Kauppakeskus Strand Delta Cafe DEGERBY Degerby Deli Minimarket MANKKI Neste ESPOO KESKUSTA S-market
Hapero 5 00750 Helsinki
Uranuksenkuja 1 01540 Vantaa
Pedersinkuja 1 00240 Kirkkonummi
www.autonkorjaus.net
ilmoitukset@kirkkonummensanomat.fi
Ilmoitukset Ilmoituspäällikkö Ilkka Jouhki (09) 221 92015 Myyntiasistentti Elisabeth Rönnberg (09) 221 92016 etunimi.sukunimi@kirkkonummensanomat.fi Telefaxit: (09) 221 92020, (09) 221 92026, (09) 221 92024 Rivi-ilmoitukset (09) 221 9200 ilmoitukset@kirkkonummensanomat.fi Suoralinja suoralinja@kirkkonummensanomat.fi Päivyri paivyri@kirkkonummensanomat.fi Ilmoitushinta tekstissä 1,85 /pmm + alv 23% etu- ja takasivulla 2,45 /pmm + alv 23% rivi-ilmoitus 4 riviä 10 , lisärivit 1 , sis. alv:n Toimitus Puh. (09) 221 9200 toimitus@kirkkonummensanomat.fi Vastaava päätoimittaja ja toimitusjohtaja Jussi Salo Toimittajat Satu Holmlund Vappu Salo Liisa Kosonen Kuvankäsittely Anne Puro Tietohallinto Kalle Salo Konttori Merja Rauta
Kirkkonummen Sanomat
Kotiseutu-, kunnallis- ja talouselämän uutis- ja ilmoituslehti jo vuodesta 1967 ISSN 0782-6044 www.kirkkonummensanomat.fi Julkaisija Kirkkonummen Sanomat Oy sitoutunut Julkisen sanan neuvoston periaatteisiin Ilmestyminen kaksi kertaa viikossa torstaina ja sunnuntaina Osoite Munkinkuja 4, Kirkkonummi PL 28, 02401 Kirkkonummi Puh. vaihde (09) 221 9200 Avoinna mape 8.3016.00
Kirkkonummen Sanomat
Vastuu virheistä Lehti ei vastaa ilmoittajille mahdollisesti aiheutuvista vahingoista jos ilmoitusta ei voida julkaista määräpäivänä. Lehden vastuu virheellisestä ilmoituksesta rajoittuu korkeintaan maksettuun ilmoitushintaan. Tarkemmat tiedot mediakortista. Sivunvalmistus TR-Latomo Oy
ISO 9001 ISO 14001
SERTIFIOITU ORGANISAATIO
Painopaikka: Salon Lehtitehdas 2011
Pankit: OP FI78 5554 0920 0030 00, Aktia FI08 4055 2020 0633 37, Nordea FI58 2255 1800 0617 11, Sampo FI49 8000 1970 7303 55, Handelsbanken FI80 3131 1000 1003 25
Postitushinta jakelualueen ulkopuolelle 60 /vsk
Kirkkonummen Sanomat
N:o 101 29.12.2011
TV TO 29.12.SU 1.1.
17
Avara luonto: Yellowstonen talvi TV1 kello 18.15 lauantai 31.12.2011 Yellowstonen kansallispuistossa vierailee vuosittain kolme miljoonaa kävijää, mutta talvisin se huokuu hiljaisuutta ja rauhaa. Millaisia näkymiä valokuvaaja Tom Murphy on löytänyt puistosta joulun aikaan? YLE Kuvapalvelu
Vuosi vaihtuu 2011 TV1 kello 22.55 lauantai 31.12.2011 Jari Sillanpää, AiA, Felix Zenger ja StepUp Dancers esiintyvät Esa Niemisen johdolla suorassa lähetyksessä Helsingin Senaatintorilla. Ohjelma on designpääkaupunkivuoden lähtölaukaus. Juontajina Axl Smith ja Baba Lybeck. Kuva: Seppo Sarkkinen/YLE Kuvapalvelu
18.15 Avara luonto: Yellowstonen talvi 19.05 UMO:n konsertti: Erilainen tangokonsertti 20.30 Tv-uutiset ja sää 20.45 Lotto ja Jokeri 20.51 Urheiluruutu 21.00 Uutisvuoto 22.00 Tänään Wienissä tanssivat kaikki 22.55 Vuosi vaihtuu 2011 00.05 Ninnin päiväkirjat (K15) 01.40 Tango Kabaree 03.10 - 04.00 Uutisikkuna 10.00 - 15.15 Lahjapaketti: Paluu 80-luvulle 1-6 10.00 Paluu 80-luvulle 10.51 Paluu 80-luvulle 11.43 Paluu 80-luvulle 12.35 Paluu 80-luvulle 13.27 Paluu 80-luvulle 14.19 Paluu 80-luvulle 15.15 Tiededokumentti: Kooma 17.00 Luostarien kutsu 17.30 Missä on missä? 18.25 Lapset puhuvat 18.30 Tiededokumentti: Silminnäkijä 19.30 Karita Mattila: Helsinki Recital 21.01 Rock-Suomi lyhärit 21.05 The Band: Viimeinen valssi 23.00 Rock-Suomi: Amerikan ääni 00.00 Kino: Alicen ravintola 01.47 - 04.00 Teematieto 14.05 Suomen Urheilugaala : Yleisöäänestys 14.10 Kansallisaarre: Salmiakki 14.40 Asterix olympialaisissa 16.35 UIT: Ilon kautta 17.50 Estradilla: Joel Hallikainen 50 v 18.50 Tv-uutiset 19.00 Urheiluruutu 19.10 Kakkosen talvisää 19.20 Suden arvoitus/ Viittomakielinen (K7) 20.51 Tarinateltta 21.00 Seitsemäs taivas 21.50 Tv-uutiset, sää ja urheilu 22.05 Amerikan frendi (12) 22.35 Yle Live: Coldplay Glastonburyssa 00.05 - 04.00 Uutisikkuna
Torstai 29.12. TV1
04.00 Uutisikkuna 08.00 Tv-uutiset 08.05 Rahan mielivalta 09.00 Tv-uutiset 09.05 Kiehtova maailma: Seitsemällä merellä 10.00 Sydämen asialla 10.45 Elävä planeetta - kuinka se tehtiin? 11.00 Tv-uutiset 11.05 YLE News 11.10 Holby Cityn sairaala 12.10 Coronation Street 12.55 - 13.05 Harakan vieraana: ViljaTuulia Huotarinen 13.10 Ilmastonmuutos puntarissa 13.40 Presidentinvaali 2012 14.10 Elävä planeetta 15.00 Tv-uutiset 15.05 Suomalainen kirjailija: Kirsi Kunnas 16.00 Kiehtova maailma: Ranskalaisten tarina 16.55 Viittomakieliset uutiset 17.00 Tv-uutiset 17.10 Sydämen asialla 18.00 Kuuden Tv-uutiset ja sää 18.20 Harakan vieraana: Pirkko Ruohonen-Lerner 18.30 Virsistä viisi 19.00 Vanha suola janottaa 19.30 Todella upeeta, 20v (K13) 20.00 Kotikatu 20.30 Tv-uutiset ja sää 20.55 Urheiluruutu 21.05 Presidentinvaali 2012 21.35 Ulkolinja: Romanian oma kapitalismi 22.30 Maailman nopein intiaani 00.35 - 04.00 Uutisikkuna
20.00 Mäkihypyn maailmancup: Oberstdorf 21.00 Mentalist (K13) 22.00 Kymmenen uutiset 22.20 Päivän Sää 22.25 Tulosruutu 22.35 Moderni perhe 23.05 Vankila (K18) 01.05 Voittojahti 02.05 - 06.00 Uudenvuoden tervehdys
Nelonen
06.00 Älypää-TV 09.00 James Martin: Makeaa 09.30 Vauvan tarina 10.00 Morsiandieetti 10.30 Pikakurssi kodinostoon 11.00 Ostosruutu 11.15 Ostosruutu 12.00 Ostosruutu 13.00 Vauvan tarina 13.30 Morsiandieetti 14.00 Pikakurssi kodinostoon 14.30 James Martin: Makeaa 15.00 Vaaleanpunainen pantteri 15.05 Vaaleanpunainen pantteri 15.15 Elokuva: Kippari-Kalle 17.05 Nelosen sää 17.10 Dr. Phil 18.10 Pulmuset 18.45 Nelosen uutiset 18.55 Nelosen sää 19.00 Hauskat kotivideot 19.30 Lentokenttä 20.00 Sokkokokki 20.57 Keno 21.00 Criminal Minds - FBI-tutkijat (K15) 22.00 Blue Bloods (K13) 23.00 Nelosen uutiset 23.10 Nelosen sää 23.15 SM-liigan huippuhetket 23.20 Frasier 23.50 Isänmaan toivot 00.20 Kylmä rinki (K15) 01.30 Ostosruutu 01.45 - 06.00 Älypää-TV
10.00 Sydämen asialla 10.45 Elävä planeetta - kuinka se tehtiin? 11.00 Tv-uutiset 11.05 YLE News 11.10 Holby Cityn sairaala 12.10 Coronation Street 12.55 - 13.05 Harakan vieraana: Pirkko Ruohonen-Lerner 13.10 Toisten silmin 13.40 Presidentinvaali 2012 14.10 Elävä planeetta 15.00 Tv-uutiset 15.05 Suomalainen kirjailija: Antti Tuuri 16.00 Avara luonto: Oriiden taisto 16.55 Viittomakieliset uutiset 17.00 Tv-uutiset 17.10 Sydämen asialla 18.00 Kuuden Tv-uutiset ja sää 18.20 Harakan vieraana: Sami Isoniemi 18.30 Virsistä viisi 19.00 Candlefordin postineiti 20.00 Kotikatu 20.30 Tv-uutiset ja sää 20.55 Urheiluruutu 21.00 Presidentinvaali 2012 21.30 Viettelyksen voima 23.15 Tv-uutiset 23.20 Kuninkaallisten häiden kulisseissa 00.10 - 04.00 Uutisikkuna
09.00 James Martin: Makeaa 09.30 Vauvan tarina 10.00 Morsiandieetti 10.30 Pikakurssi kodinostoon 11.00 Ostosruutu 11.15 Ostosruutu 12.00 Ostosruutu 13.00 Vauvan tarina 13.30 Morsiandieetti 14.00 Pikakurssi kodinostoon 14.30 James Martin: Makeaa 15.00 Vaaleanpunainen pantteri 15.10 Sinkkuisä Gary 15.40 Eddie & Jeff 16.10 Hurja remontti 17.05 Nelosen sää 17.10 Vaaleanpunainen pantteri 17.15 Dr. Phil 18.10 Pulmuset 18.45 Nelosen uutiset 18.55 Nelosen sää 19.00 Hauskat kotivideot 20.00 The Voice of Finland 20.57 Keno 21.00 The Voice of Finland 21.30 Elokuva: Dick Tracy 23.35 Nelosen uutiset 23.45 Nelosen sää 23.50 Kylmä rinki (K15) 01.00 Elokuva: Seitsemän raivoisaa gladiaattoria (K15) 02.50 Ostosruutu 03.05 - 06.25 Älypää-TV
TV2
04.00 Uutisikkuna 07.45 PIKKU KAKKONEN 07.48 Löytöpingviini 08.13 Viiru ja Pesonen: Rakettikatti 08.27 Apina opena 08.46 Taikaplaneetta 09.00 Galaxi 09.02 Sherlock Jakki 09.14 Galaxi 09.15 Lulu ja lehmä 09.23 Galaxi 09.24 Late lammas 09.30 Galaxi 09.31 Asha 09.44 Galaxi 09.45 Hirveä Henri 09.56 Galaxi 10.00 Muumilaakson tarinoita 10.25 Tartu Mikkiin 11.15 Peliuutiset 11.45 Värttinä 25 v 13.00 Ei se mitään, sanoi Eemeli 14.34 EURO2012: Jalkapallomakasiini 15.01 Pressiklubi 15.40 Dokumenttiprojekti: Vesku 17.23 V75-ravit 17.57 Matkapassi: Ukraina 18.50 Tv-uutiset 19.00 Urheiluruutu 19.05 Kakkosen talvisää 19.10 Lauantaiprojekti 19.50 Mikaelin naiset 20.00 Karjalan kunnailla 20.50 Stolberg 21.50 Tv-uutiset, sää ja urheilu 21.55 Suomen Urheilugaala: Yleisöäänestys 22.00 Rajattomia unelmia (K11) 23.35 Yle Live: Adele - Live at Albert Hall 00.35 Human Nature: Motownin juhlaa 01.35 - 04.00 Uutisikkuna
FST5
07.00 SVT: En bok, en författare: Klas Eklund 07.30 SVT: Året var 1961 08.30 SVT: Fixa rummet 09.00 SVT: Tinga Tinga sagor 09.15 SVT: Olivia 09.30 SVT: Hurra för Kalle 09.45 SVT: Felix och Fenix 10.00 SVT: Cirkus Maximum 11.00 SVT: Ridsport: Världscuphoppning 11.55 SVT: Kvänernas historia 13.00 Urheiluvuosi 2011 13.30 Intissä 14.00 Sydänääniä 14.30 Annen uudenvuoden herkut 15.00 Elokuva: Ryöstetty Rasmus ja Mestarietsivä 16.15 Jälkivääntö 16.55 Kaverien kesken 17.55 TV-nytt 18.00 BUU-klubben: Leonin talvi 18.30 Biisinikkarit 19.00 Kaakkuri 19.30 TV-nytt 19.40 Sportnytt 19.50 Tarja Halonen Kultarannassa 20.00 Pink Noise - The Saga 21.00 SVT: Nöjeskrönika 22.00 SVT: Jag är min egen Dolly Parton 23.30 SVT: Skavlan julspecial 00.20 SVT: Tolvslaget på Skansen 01.10 SVT: Europe på turné 02.40 SVT: Europe - almost unplugged
MTV3
06.00 Uudenvuoden tervehdys 06.20 Ostoskanava 07.50 Chuggington 08.00 Madagascarin pingviinit 08.25 Daltonit 08.50 Superpahisten liiga 09.15 Kasper 09.40 Knick Knack 09.45 Unelma-asunnot 10.45 Hännänheiluttajat 11.15 Sapuskaa, harashoo! 11.50 Vaaleanpunainen pantteri 13.35 Menestyksen takana - SRV 14.40 HANKI- Studio 14.55 Mäkihypyn maailmancup: Garmisch-Partenkirchen 15.55 HANKI- Studio 16.10 Mäkihypyn maailmancup: Garmisch-Partenkirchen 17.00 Rakkauden anatomia 18.00 HANKI: Hiihtolajien huippuhetket 19.00 Seitsemän Uutiset 19.10 Tulosruutu 19.30 Idols 20.30 Kadonneen jäljillä UK 21.30 Mr. Mallorca kohteessa 22.00 Kymmenen Uutiset 22.15 Viikon sää 22.25 Tulosruutu 22.40 Takaa-ajajat 23.40 Ilman johtolankaa 00.40 Voittojahti 01.40 - 06.00 Uudenvuoden tervehdys
TV2
04.00 Uutisikkuna 06.50 PIKKU KAKKONEN 06.53 Kuunalle 07.06 Taikakaruselli 07.18 Laulujen osto- ja myyntiliike 07.25 Postimies Pate, erikoislähettipalvelu 07.41 Nelli ja Iiro 07.49 Disney esittää: Mainio Manu 08.13 Leon talvi 08.39 Uutta Vuotta etsimässä 09.02 Vaari 10.02 Mr Bean 10.15 Uudenmaan uutiset 10.25 Kaakkois-Suomen uutiset 10.35 Lounais-Suomen uutiset 10.45 Hämeen uutiset 10.55 Keski-Suomen uutiset 11.05 Itä-Suomen uutiset 11.15 Pohjanmaan uutiset 11.25 Pohjois-Suomen uutiset 11.35 Majakan miehet 12.05 Tanskalainen maajussi 12.35 Wallace ja Gromit: Paakarin painajainen 13.05 Isä Matteon tutkimuksia 14.10 Sörenin seurassa 14.40 Jumppa: Tunnin jumppa 15.40 Kuolematon rakkaus 16.30 Wallace ja Gromit keksintöjen maailmassa 17.00 Totte 17.12 Totte 17.25 Pikku Kakkonen 18.00 Pate Mustajärvi - popedoitu mies 18.50 Tv-uutiset 19.00 Alueellinen uutislähetys 19.10 Urheiluruutu 19.15 Kakkosen talvisää 19.20 Pressiklubi 20.00 Kahden keikka 21.00 Tartu Mikkiin 21.50 Tv-uutiset, sää ja urheilu 22.05 Kova laki: Rikollinen mieli (K15) 22.50 Tiilenpäät 23.20 Pasila (K11) 23.45 Rush (K15) 00.32 - 04.00 Uutisikkuna
Teema
04.00 Teematieto 08.45 - 10.00 TV-arkisto: Seela Sella 75 v 08.45 S'brent - se palaa 09.44 TV-arkiston vieraana: Seela Sella 10.00 - 16.50 Lahjapaketti: MonteCriston kreivi 1-8 10.00 Monte-Criston kreivi 10.49 Monte-Criston kreivi 11.40 Monte-Criston kreivi 12.32 Monte-Criston kreivi 13.26 Monte-Criston kreivi 14.20 Monte-Criston kreivi 15.11 Monte-Criston kreivi 16.01 Monte-Criston kreivi 16.50 Luostarien kutsu 17.20 En ole tyhmä! 17.52 Mestarin siveltimestä 18.05 Tiededokumentti: Muistia etsimässä 18.50 Venäjän halki 30 päivässä 19.35 Afrikan jako 21.00 Hulluuden historia 21.45 Kennedyt: viattomuuden loppu 23.25 Poikien bisnes (K15) 00.39 - 04.00 Teematieto
TV2
04.00 Uutisikkuna 06.50 PIKKU KAKKONEN 06.53 Lauri kilpa-auto: Laurin ja Sisin riita 07.04 Jääkarhu Otto 07.15 Mimmit 07.20 Ariol 07.25 Ludovic 07.39 Minä mietin 07.43 Possu Pallero 07.53 Neppajymykerho 08.01 Hauskat ötökät 08.29 Disney esittää: Ystäväni Tiikeri & Nalle Puh 09.27 Isän poika 09.30 Mörkyli 10.02 Mr Bean 10.15 Uudenmaan uutiset 10.25 Kaakkois-Suomen uutiset 10.35 Lounais-Suomen uutiset 10.45 Hämeen uutiset 10.55 Keski-Suomen uutiset 11.05 Itä-Suomen uutiset 11.15 Pohjanmaan uutiset 11.25 Pohjois-Suomen uutiset 11.35 Riskirajoilla: Guyanan sademetsissä 12.30 Wallace ja Gromit 12.55 Oz ja James: Malja Britannialle! 13.25 Virtaset ja Lahtiset 15.00 Akuutti 15.40 Kuolematon rakkaus 16.30 Onni von Sopanen 17.00 Oktonautit 17.21 Pikku Kakkonen 18.00 Seitsemäs taivas 18.50 Tv-uutiset 19.00 Alueellinen uutislähetys 19.10 Urheiluruutu 19.15 Kakkosen talvisää 19.20 Erätulilla 20.00 Kahden keikka 21.00 Pate Mustajärvi - popedoitu mies 21.50 Tv-uutiset, sää ja urheilu 22.05 Tiilenpäät 22.35 Eurodekkari: Rikospaikalla (K13) 00.05 True Blood (K15) 01.00 - 04.00 Uutisikkuna
Teema
04.00 Teematieto 10.00 - 15.38 Lahjapaketti: Olipa kerran keksijä 10.00 Olipa kerran keksijä 10.25 Olipa kerran keksijä 10.51 Olipa kerran keksijä 11.16 Olipa kerran keksijä 11.42 Olipa kerran keksijä 12.08 Olipa kerran keksijä 12.34 Olipa kerran keksijä 13.00 Olipa kerran keksijä 13.26 Olipa kerran keksijä 13.52 Olipa kerran keksijä 14.18 Olipa kerran keksijä 14.44 Olipa kerran keksijä 15.10 Olipa kerran keksijä 15.38 Kalevala nyt 15.45 Punklandia 16.30 Luostarien kutsu 17.00 Kun itäblokki murtui 17.55 Kalevala nyt 18.00 Runoraati: Viattomat kuvat 19.00 Keisarinna Sisi 20.40 Teini-ikä tieteen valossa 21.10 Tiededokumentti: Silminnäkijä 22.10 Berliinin ihme 23.55 - 04.00 Teematieto
Nelonen
06.40 Ostosruutu 07.40 Ostosruutu 08.40 Unitupa 09.10 Elokuva: Tallipihan bilehileet 10.45 Animal Planet: Upeimmat eläintarhat 11.40 Apassionata - Ikuisesti yhdessä 12.10 Eläintenpelastustiimi 12.35 Frasier 13.05 Frasier 13.30 Frasier 14.00 Frasier 14.25 Elokuva: Hevoskuiskaaja 17.20 The Voice of Finland 18.45 Nelosen uutiset 18.55 Nelosen sää 19.00 Elokuva: Tyttö sinä olet tähti 20.57 Keno 21.00 Elokuva: Erämaan armoille (12) 23.40 Nelosen uutiset 23.50 Nelosen sää 23.55 Oikeuden edessä 00.45 Blue Bloods (16) 01.40 - 06.00 Älypää-TV
MTV3
06.00 Uudenvuoden tervehdys 07.20 Ostoskanava 07.50 Uki 07.55 Ystävien kylä 08.10 Kasperin kauhukoulu 08.35 PopPixie 08.50 PopPixie 09.10 Nakke Nakuttaja 09.35 INK - Ihmenappuloiden kerho 10.05 Pokémon 10.30 Beyblade: Metal Masters 10.55 Näin tehtiin Herra Heinämäki ja leijonatuuliviiri 11.10 MM-ralli 12.10 Voittojahti 13.10 National Geographic esittää: Salaperäiset lepakot 14.10 Piilokamera 14.40 Pilanpäiten 14.45 Putous - korttitalo 14.50 Kung Fu Panda: Villin Viisikon salaisuudet 15.20 Perheleffa: Katti 16.55 Herrasmieshuijarit 19.00 Seitsemän Uutiset 19.10 Tulosruutu 19.30 Keksijätehdas 20.00 Mäkihypyn maailmancup: Garmisch-Partenkirchen 21.00 Amazing Race 22.00 Kymmenen uutiset 22.10 Päivän Sää 22.15 Tulosruutu 22.25 Lotto ja Jokeri 22.30 Apollo 13 01.00 Voittojahti 02.00 - 06.00 Uudenvuoden tervehdys
Sunnuntai 1.1. TV1
04.00 Uutisikkuna 08.00 Tv-uutiset 08.05 Avara luonto: Yellowstonen talvi 09.00 Tv-uutiset 09.05 - 09.49 Virsistä viisi 09.55 Tv-uutiset 10.00 Tänään Wienissä tanssivat kaikki 11.00 Tv-uutiset 11.05 Elävä planeetta - kuinka se tehtiin? 11.15 Opettaja ohjaimissa 12.00 Tasavallan presidentin uudenvuodenpuhe 12.30 Uudenvuoden konsertti Wienistä 15.00 - 15.55 Historiaa: Otto Frank Annen isä 16.00 Sherlock Holmesin paluu 16.55 Viittomakieliset uutiset 17.00 Tv-uutiset 17.05 Kruununjalokivien säihkyvä historia 18.00 Kuuden Tv-uutiset ja sää 18.10 Urheiluruutu 18.15 Se päivä muutti Suomen: Interrail 18.45 Näin tehtiin Jäinen planeetta 19.00 Neiti Marple: Rakkauskirjeiden salaisuus 20.30 Tv-uutiset ja sää 20.45 Urheiluruutu 21.00 Kotikatsomo: Putoavia enkeleitä (K12) 22.35 Kova laki: Lontoo (K13) 23.25 Omid Djalili Show 23.55 - 04.00 Uutisikkuna
FST5
07.25 SVT: Gomorron Sverige 10.30 SVT: Minnenas television: Stardust 11.25 SVT: Programtablå 11.30 SVT: Sean-Magnus älskar man 12.30 SVT: Kokvinnorna 13.45 SVT: Bortom rubrikerna 14.15 SVT: Nobel 2011: Nobelforum 15.55 Tonttupartio Red Caps 16.20 Gazoon 16.25 Annen uudenvuoden herkut 16.54 Kosteikoilta ulkoluodoille 17.00 Ilvesten elämää 17.25 Dok: Me halusimme räjäyttää Vasa-laivan 17.55 TV-nytt 18.00 BUU-perjantai 18.30 Tanskalainen maajussi 19.00 Skeptikko ja uskovat 19.30 TV-nytt 19.45 Kohti Mäntyniemeä 20.00 Kirjaohjelma: Jo Nesbö 20.30 Magnus ja Petski 21.00 SVT: På spåret 22.00 SVT: Fem rätters liv 23.00 SVT: Sportnytt 23.15 SVT: Minnenas television: Kvällen är din 00.25 SVT: Inför Idrottsgalan 2012 00.30 SVT: På väg till Malung 01.00 SVT: Hemliga klubben 01.15 SVT: Boom shakalack 01.20 SVT: Anden i ravioliburken 01.35 SVT: AF1 02.00 SVT: Böndernas underverk 03.00 SVT: Aktuellt
FST5
07.25 SVT: Gomorron Sverige 10.30 SVT: Dokumentären: När svenskarna kom till byn 11.30 SVT: Frihet åt Estland! Glasnost rock 12.30 SVT: En bok, en författare: Herman Lindqvist 13.00 SVT: På väg till Malung 13.30 SVT: Seriestart: Bortom rubrikerna 14.00 SVT: Hitlåtens historia: Coldplay - Viva la Vida 14.30 SVT: Resebyrån 15.00 SVT: Från Sverige till himlen 15.55 Lukaksen isä ei ole kani 16.25 Tanskalainen maajussi 16.55 Dok: Pohjoisten tähtien alla 17.48 Sokerileipurin jouluherkut 17.55 TV-nytt 18.00 BUU-klubben: Kamomilla-noita 18.30 Tonttupartio Red Caps 18.55 Gazoon 19.00 Skeptikko ja uskovat 19.30 TV-nytt 19.45 Kohti Mäntyniemeä 20.00 Dok: Me halusimme räjäyttää Vasa-laivan 20.30 Annen uudenvuoden herkut 21.00 Missä kuljimme kerran (K15) 21.53 Kaiken maailman suomalaisia 22.00 Ei valoa tunnelissa (K15) 23.00 SVT: Sportnytt 23.15 SVT: Nobel 2011: Nobelforum 00.00 SVT: Annemat - nyårstapas 00.30 SVT: Dom kallar oss skådisar 01.00 SVT: Lilla Aktuellts årskrönika 2011 01.35 SVT: AF1 02.00 SVT: Cirkus Maximum 03.00 SVT: Aktuellt
Teema
04.00 Teematieto 10.00 - 14.57 Lahjapaketti: Italia 10.00 Italian puutarhoissa 10.59 Italian puutarhoissa 11.58 Italian puutarhoissa 12.56 Italian puutarhoissa 13.55 Oopperan makuja Italiasta 14.57 8 mm katse: Liikemiehen tytär 15.10 Suomen historian myytit: Kansalaissota 16.00 Sven Quijote 17.00 Hulluuden historia 17.45 Kootut askeleet: Vera Nevanlinna 18.00 Kino Klassikko: Farmarin tytär 19.35 Musiikin muisti - kansansoitinvideot 19.50 Kootut askeleet: Leena Gustavson 20.00 Ion B:n maailma 21.00 Elämä päivässä 22.35 Karamazovin veljekset 23.30 Uusi Kino: Heavy Metal 00.01 - 04.00 Teematieto
MTV3
06.00 Uudenvuoden tervehdys 07.15 Aamusää 07.55 Smurffit 08.20 Madagascarin pingviinit 08.45 Tom ja Jerry 09.10 Pokémon 09.35 Beyblade: Metal Masters 10.00 Mitä tänään syötäisiin? 10.05 Tunteita ja tuoksuja 11.00 Emmerdale 11.30 Emmerdale 12.00 Ostoskanava 13.00 Teho-osasto 14.00 Mitä tänään syötäisiin? 14.05 Rita Rocks 14.35 Freaks and Geeks 15.35 Kaikkea sitä näkee 15.40 Pilanpäiten 15.45 National Geographic esittää: Yellowstonen biisonit 16.50 Kummien Jouluarpa 17.00 Mitä tänään syötäisiin? 17.05 Uutiset 17.10 HANKI- Studio 17.25 Mäkihypyn maailmancup: Oberstdorf 18.25 HANKI- Studio 18.40 Mäkihypyn maailmancup: Oberstdorf 19.30 Seitsemän Uutiset 19.50 Päivän Sää 20.00 Uuno Epsanjassa 22.00 Kymmenen uutiset 22.20 Päivän Sää 22.25 Tulosruutu 22.35 Casino Royale 01.00 Murhavaisto 02.00 Voittojahti 03.00 - 06.00 Uudenvuoden tervehdys
MTV3
06.00 Uudenvuoden tervehdys 07.15 Aamusää 07.55 Smurffit 08.20 Madagascarin pingviinit 08.45 Tom ja Jerry 09.10 Pokémon 09.35 Beyblade: Metal Masters 10.00 Mitä tänään syötäisiin? 10.05 Tunteita ja tuoksuja 11.00 HANKI- Studio 11.10 Alppihiihdon maailmancup: Lienz 12.15 Emmerdale 12.45 Emmerdale 13.15 Kaikki haluavat tyyliä 13.40 Suomalainen sisutarina 14.10 Mitä tänään syötäisiin? 14.15 HANKI- Studio 14.25 Alppihiihdon maailmancup: Lienz 15.25 Kath & Kim 15.55 Huonot uutiset - Murdochin salakuunteluskandaali 16.55 Uutiset 17.00 Kauniit ja rohkeat 17.25 Kauniit ja rohkeat 17.55 Mitä tänään syötäisiin? 18.00 Emmerdale 18.30 Emmerdale 19.00 Seitsemän Uutiset 19.20 Päivän Sää 19.30 Keksijätehdas
Lauantai 31.12. TV1
04.00 Uutisikkuna 08.00 Tv-uutiset 08.05 Kiehtova maailma: Pitojen paikka 09.00 Tv-uutiset 09.05 Petoeläinten paratiisi 10.00 Tv-uutiset 10.05 - 10.53 Itse asiassa kuultuna: Elisabeth Rehn 11.00 Tv-uutiset 11.05 - 11.10 Pisara 11.15 Opettaja ohjaimissa 12.00 - 12.50 Ykkösdokumentti: Äänisen vettä 13.00 Se päivä muutti Suomen: Itsepalvelu-Alko 13.30 Revontulten taikaa 14.30 - 14.57 Isien sota 15.05 Illallinen yhdelle 15.25 Komisario Lewis 16.55 Viittomakieliset uutiset 17.00 Tv-uutiset 17.05 Kotikatu 18.00 Kuuden Tv-uutiset ja sää 18.10 Urheiluruutu
Nelonen
06.25 Ostosruutu 07.25 Ostosruutu 08.25 Start! 08.55 Elokuva: Helinä-keiju ja suuri keijupelastus 10.20 Elokuva: Jack 12.25 Waverly Placen velhot 12.55 Näytön paikka 13.50 Salattu teinielämä 14.40 90210 15.30 Melrose Place 16.25 Elokuva: Matka aavikon halki 18.45 Nelosen uutiset 18.55 Nelosen sää 19.00 Vaaleanpunainen pantteri 19.10 Elokuva: Wendy Wu: Homecoming Warrior 20.57 Keno 21.00 Elokuva: Face/Off - kahdet kasvot (K15) 23.40 Nelosen uutiset 23.50 Nelosen sää 23.55 Totuuden miekka 00.50 Elokuva: Red Cliff (16) 03.30 - 06.40 Älypää-TV
TV2
04.00 Uutisikkuna 07.45 Pikku Kakkonen 07.48 Hertan maailma: Hertta pohtii avaruutta 07.53 Disney esittää: Ystäväni Tiikeri & Nalle Puh 08.17 Lauludiplomi 08.37 Viidakkokirja 09.00 Galaxi 09.01 Pertti ja Purtti 09.14 Galaxi 09.15 Kanikenttä 09.26 Galaxi 09.27 Viidakkojytä 09.32 Galaxi 09.33 Eläimet töissä 09.40 Galaxi 09.41 Kapteeni Kari 09.53 Galaxi 10.00 Muumilaakson tarinoita 10.25 Meren ihmeellinen elämä 10.30 Zeke ja taikataulu 10.53 Koodinimi Connor 11.17 - 11.28 Mr Bean 11.35 Jumppa: Tunnin jumppa 12.35 Wallace ja Gromit 13.05 Puutarhaperjantai 13.35 Sisu
FST5
08.30 - 08.59 BUU-klubben: Eläinten puistokatu 14.40 Ilta Annen ja Hannah'n kanssa 15.15 Magnus ja Petski 15.45 Jussi Björlingin tarina 16.45 Arkisto: Kårkulla 1994 17.15 Strömsö 17.55 TV-nytt 18.00 BUU-klubben: Eläinten puistokatu 18.30 Intissä 19.00 Sydänääniä 19.30 TV-nytt 19.40 Sportnytt 19.49 5 minuuttia 19.55 Suomenruotsalainen vuosikatsaus 2011 20.25 Sokerileipurin jouluherkut 20.30 Taivaallista menoa: Sara Gädda 21.00 Elokuva: Herra Bjarnfredarson 22.45 - 23.49 Punainen matto
Perjantai 30.12. TV1
04.00 Uutisikkuna 08.00 Tv-uutiset 08.05 Pukutehtaan naiset 09.00 Tv-uutiset 09.05 Kiehtova maailma: Seitsemällä merellä
Nelonen
06.00 Älypää-TV
Teema
04.00 Teematieto
18
N:o 101 29.12.2011
Kirkkonummen Sanomat
Voimaannuttavaa, että nyt meillä on kunnon työ- ja esitystilat
Masalan nuorisoteatterissa alkaa pian täysi hyörinä
Tämä Ljusdala on hieno talo, juurtunut tähän maaperään ja säteilee harmoniaa ja hyvää mieltä ympäristöön, ohjaaja Hannele Tuominen säteilee ohjatessaan vieraansa ison remontin alta kuoriutuneeseen Masalan Ljusdalan teatteritaloon. Teatterityö sopii hänestä erinomaisesti taloon, harrastettiinhan sitä siellä jo viime vuosisadan alussa. Nyt viimeinkin, 30 vuoden työskentelyn jälkeen, tilat on rakennettu erinomaiseksi teatterityötä varten ja talo saatu kokonaan omaan käyttöön. Onhan tämä aika uskomatonta, että nyt on omat työhuoneet. Se voimaannuttaa! hehkuttaa Hannele, joka on saanut ohjaaja Lauri Vennosen kanssa saanut viihtyisät työtilat yläkerrasta, jossa aiemmin oli vuokra-asunto. Me ollaan todella kiitollisia, että nyt voidaan entistä paremmin tarjota kirkkonummelaisille nuorille teatterin tekemistä ja -elämyksiä, hän huokaa ja painottaa, että talossa on aina pyritty tekemään niin hyviä esityksiä kuin ikinä osataan. Me uskotaan täällä omaan työhömme ja sen laatuun, sillä puurramme niin paljon sen eteen, Hannele sanoo ja kutsuu työtään "huippuduuniksi, epätyöksi" ja itseään tyypiltään tarinankertojaksi. Teatteri on hiekkaan rakennettua taidetta, siinä on paljon samaa kuin lapsen maailmassa. Koskaan ei voi tietää, mitä kustakin produktiosta tulee, se tekee työn niin jännittäväksi ja hauskaksi. Aina löytyy joku uusi salaisuus, joku asia, mitä saa alkaa selvittämään.
Innostusta ja rakkautta
Itsekin 30-vuotistaiteilijajuhlavuottaan elävä Hannele kokee tulleensa ikään kuin johdatetuksi tälle ohjaajan tielle. Innostus ja rakkaus olivat jo valmiiksi taustalla, koulutuksen hankin sitten työn ohessa, teatteritiedettä ja -pedagogiaa eli näyttämötaiteen opettajaksi teatterikorkeakoulussa opiskellut Hannele kertoo tähdentäen, että tärkeintä työssä on innostus, sillä jos se puuttuu, puuttuu kaikki. Koulutus on toki tärkeää, mutta se ei tee sinusta ohjaajaa, jos rakkaus ja innostus teatteria kohtaan puuttuu! Hannele on opettanut nuorempana näyttämötaidetta myös Helsingissä, Annantalossa eri kouluista tuleville oppilaille. Siinä oppi itsekin paljon, kun aina tuli vastaan uudet ryhmä ja teimme joka ryhmän kanssa pienimuotoisia esityksiä. Työn vieminen loppuun eli valmiiksi esitykseksi on minulle olennainen motiivi työhön!
on tullut ohjaajia, näyttelijöitä, puvustajia, valosuunnittelijoita ja lavastajia.
Uusia ryhmiä
Teatterityö päättyi Ljusdalassa viime kesänä, jolloin koko talo tyhjennettiin. Päiväkoti siirtyi Aktia Sport Centeriin, josta se sai hyvät toimintatilat ja nuorisoteatteri harjoitustilansa Jorvaksen Kalmerista, entisistä palokunnan tiloista. Tämä syksy on ohjaajilla kulunut vielä pitkälle työn uudelleen järjestämiseen. Vuoden vaihteen jälkeen työ käynnistyy täysillä ja silloin molemmat, sekä Lauri että ja Hannele ottavat entisten lisäksi yhden uuden, alle 16-vuotiaiden ryhmän, joilla on suurin halu tehdä teatteria. Siihen ikäluokkaan satsaamme ja yritämme saada jonoja purettua, Hannele linjaa. Myös lastenryhmä on jo täynnä.
MASALAN nuorisoteatteri -teksti seinällä viestii, että koko talo on vihdoin teatterin käytössä. Talon julkisivun saneeraus eli ikkunat, sisäänkäynti ja laudoitus tehtiin täysin alkuperäistä arkkitehtuuria noudattaen.
kivät improja ja kirjoittivat ne sitten muistiin. Minä kirjoitin niistä sitten omat versioni ja olen tuonut ne takaisin ryhmään samalla haastaen nuoret kommentoimaan ja väittämään vastaan. Seuraavaksi pyrimme saamaan materiaalille joku muoto ja tyylilaji, että se muistuttaisi taideteosta ja sitä kautta saadaan teokselle myös sisältöä, Lauri kertoo menetelmästä, joka on sekä antoisa että haasteellinen, koska prosessi elää koko ajan. Tyylilajiksi hän on ajatellut Woody Allenmaista kepeyttä. Ensimmäisessä käsikirjoitusvaiheessa oleva teksti kertoo kelpaamisesta ja sinuksi tulemisesta itsensä kanssa, toiveista, unelmista ja peloista. Kevään aikana teksti pitää kirjoittaa vielä kerran uudestaan. Tässä tekniikassa täytyy sietää epävarmuutta ja toisaalta taas jotkut asiat täytyy jo kiinnittää ja kiintyä niihin.
Työnantajan hautajaiset
Kevään ensimmäinen ensiilta on 11.2., kappaleena Darion Fon "Työnantajan hautajaiset", ohjaajana Tuukka Martiskainen. Hannele ohjaa nuorten toivomuksesta Shakespearen näytelmän, "Paljon melua tyhjästä" Teatteriryhmä Uusituulen kanssa, ensiilta on 17.3. Siinä käytän vanhaa, runollista Cajanderin käännöstä, jossa pääsee parhaiten tekstin alle. Runomitta ei muutenkaan päästä vähällä. Mitä vaikeampi teksti, sitä tarkemmin sitä on tutkittava, Hannele perustelee valintojaan.
Utopia kesällä
Tulevasta kesäteatterikappaleesta on tarkoitus tehdä Masala-trilogian kolmas eli päätösosa, joka kertoo paremman maailman ihannekuvasta. Työnimenä on Utopia. Pohjana on teosofi ja sosialisti Matti Kurikan elämä, joka perusti unelmayhdyskunnat sekä Kanadaan että Australiaan, mutta ne kariutuivat nopeasti. Kurikka oli aikanaan sekä rakastettu että vihattu ihminen, jonka ympärille yhteisön kolossiaaliset toiveet ja katastrofaaliset pettymykset tiivistyvät. Näytelmässä seurataan hänen kamppailuaan ihmisten sydämistä ja rakkaudesta koti-Suomesta aina yksinäiseen yöhön New Yorkin puistonpenkillä, Hannele valottaa mieltä jo selvästi kutkuttavasta työstä. Tuomo Aitta tekee käsikirjoituksen ja ohjaa sen yhdessä Hannelen kanssa, kuten trilogian aikaisemmissakin osissa. Teema rinnastetaan 100 vuotta sitten eläneiden ihmisten haluun rakentaa maailmaa tuleville sukupolville ja tavoitella asioita, joita nykymaailman kyynistämille ihmisille ei tulisi mieleenkään! Hannele kiteyttää. LIISA KOSONEN
Sitkeyttä
Tilan ahtaus on ollut valtava, Hannele huokaa muistellessaan pitkää työrupeamaansa Masalan Ljusdalassa. Siitä huolimatta talo on käynyt kovin rakkaaksi ja täynnä hyviä muistoja nuorista ja yhdessä tehdyistä produktioista vuosikymmenten varrelta. Työ vaatii paljon kirjoittamista ja alkuun hän yritti valmistella produktioita vapaa-aikatoimistossa, mutta IHANA työtila! kunnolliset olosuhteet voimaannuttavat! Hannele iloitsee uudesta työhuoneestaan. koska se oli aivan liian levoton paikka luovaan ja keskittymistä vaativaan työhön, hän teki sitä pääosin kotonaan tai Ljusdalan päiväkodin keittiössä lasten lähdettyä. Työtilan puuttuminen tuli päivänpolttavaksi ongelmaksi, kun nuorisoteatterille hankittiin oma tietokone. Sille ei löytynyt mitään paikkaa. Vasta kun nuorisolautakunta kävi täällä tutkimassa tilanteen, yläkertaan rakennettiin pieni työhuone tavaransäilytystilojen yhteyteen purkamalla sieltä kaksi suihkua pois, Hannele kertoo. Alle 10 m2:n kopperon saaminen oli toki iso parannus tilanteeseen, joskin ahtaus ja alituinen tavaroitten roudaaminen häiritsi. Siellä ommeltiin myös pukuja esityksiin ja kun Lauri tuli toiseksi ohjaajaksi, sinne piti mahduttaa vielä hänellekin oma soppinsa, Hannele muistelee. Täällä on syntynyt tavattoman lujia ja syviä ihmissuhteita. Monille nämä ryhmät ovat olleet kuin toinen perhe ja toinen koti. Kukaan ei ole yksin, sillä tämä on yhteisö, jossa sinut hyväksytään, mutta myös haastetaan. Ketään ei päästetä vähällä. Näiden vuosikymmenten aikana hän on saanut kokea, että osalle nuorista teatteriharrastus on ollut jopa eloonjäämispuukko silloin, kun elämässä on ollut liikaa ristiriitaa. Täältä saa uusia näkökulmia ja tunteen, että tässä yhteisössä on oma paikka: "minua tarvitaan".
Muurahaiset ahkerina
Teatteri Muurahaisen ensiillaksi on sovittu 14.4., nimeä tälle Lauri Vennosen ohjaustyölle ei vielä ole. Teemme sen devisingtekniikalla, mikä tarkoittaa, että se ei perustu valmiiseen käsikirjoitukseen, vaan materiaalia kerätään ja kirjoitetaan nuorten omien ideoitten pohjalta, Lauri kertoo viime keväänä aloitetusta työstä. Kun kahlasimme aiheita läpi, sieltä nousivat kauneusihanteet, se aihepiiri askarrutti nuoria, hän valottaa tematiikkaa, josta nuoret te-
Suvaitsevuutta
Hannelesta teatterin merkitys on nuorille suuri jo senkin takia, että se tarjoaa eväitä jäsentää tätä joskus niin kaoottista ja sirpaleista maailmaa. Koska teatteri käsittelee kaikkea sitä, mitä maailmassa ja ihmisten välillä tapahtuu, väkisinkin myös suvaitsevaisuus lisääntyy, kun joutuu menemään muiden ihmisten nahkoihin. Nuoret saavat myös rohkeutta ja yhteistyötaitoja, herkkyyttäkin tarvitaan ja kykyä asettua toisen ihmisen asemaan, Hannele listaa harrastuksen anteja. Antoisaa työ on ollut hänelle itselleenkin. Hannele nauttii työkentän monipuolisuudesta ja kollektiivisesta työinnosta produktioissa. On ollut hienoa oivaltaa, ideoida ja taivaltaa yhdessä näiden lahjakkaiden nuorten kanssa. -Moni onkin lähtenyt täältä opiskelemaan teatterin ammattilaiseksi; heistä
TALON remontin valmistuminen oli ohjaajille, Hannelelle ja Lauri Vennoselle unelmien täyttymys, tässä juhlakahveilla.
Tunnustusta ja ihmissuhteita
Vaikka olosuhteet eivät olleet hääppöiset, työn jälki on saanut tunnustusta. Teatteri sai Espoon seudun kulttuurisäätiöltä 3000 euron palkinnon taiteellisista ansioista vuonna -05 ja Hannele itse Suomen harrastajateatteriliiton kultaisen tunnustusmerkin teatterin 25-vuotisjuhlissa seuraavana vuonna. Hannele iloitsee ja arvostaa palkintoja, mutta tärkeintä hänelle ovat aina olleet nuoret. Yhteenkuuluvuuden tunne on produktioiden aikana suuri. Tämä on työtä yhdessä, yhteisen päämäärän hyväksi.
TÄRKEIN työ oli rakentaa teatteritekniikka vanhaan taloon, mikä ei ollut aivan yksinkertaista toteuttaa. Tässä katonrajassa oleva tekniikan hoitosilta, sen alapuolella pilkottaa teatterisali.
MYÖS kävijöitä on ajateltu. Eteistilaan on rakennettu komea invavessa, jonka valot ja vesihana toimivat automatiikalla.
Kirkkonummen Sanomat
N:o 101 29.12.2011
19
KyIF jalkapallojaosto palkitsi vuoden 2011 parhaan pelaajan ja valmennustiimin
KyIF jalkapallojaosto palkitsi vuoden 2011 parhaan pelaajan ja parhaan valmennustiimin. Parhaan pelaajan tittelin sai Klaus Hakala, KyIF 99 joukkueesta. Klasu sai kultamerkin Uudenmaan piirin taitokilpailussa ja oli piirin taitavin pelaaja. Valtakunnallisessa kilpailussa Klasu uudisti kultansa ja oli Suomen seitsemänneksi taitavin pelaaja. Klasu, joka on syntynyt vuonna 2000, pääsi nuorimpana pelaajana Länsi Uudenmaanpiirin joukkueeseen ja hän on antanut vahvoja näyttöjä. Klasu oli kantava voima 99 joukkueessa, joka voitti muunmuassa Helsinki Cupissa pronssimitalit. Klasu pelaa ja harjoittelee vanhemmassa ikäluokassa. Parhaan valmennustiimin tittelin saivat KyIF 00 Kilvan valmentajat: Kimmo Kantola, Vesa Salminen ja Mikko Luoma. Vanhat konkarit, jotka tekivät paluun seuraan muutaman vuoden jälkeen, antoivat vahvoja näyttöjä Suomen kentillä tänä vuonna. Mainitaanko Helsinki Cupin pronssimitalit, useat turnausvoitot kesän aikana. KyIF 00 kilvasta useat pelaajat (yli 10) suorittivat vähintään pronssimerkin Uudenmaan piirin taitokilpailussa. Kovan tason perusteella ja uudistuksien myötä, kolmikko otti marraskuun alusta vastuun myös miesten edustusjoukkueesta. Joten kovaa menestystä odotetaan ensi kaudella myös miesten joukkueen tasolla. Seura onnittelee kaikkia jäseniä ja toivottaa kaikille jalkapallon ystäville: Hyvää Joulua ja Menestyksekästä
KIMMO Kantola, Vesa Salminen, Mikko Luoma ja valmennuspäällikkö Ionel Armean. Uutta Vuotta. IONEL ARMEAN Jalkapallojaoston valmennuspäällikkö
KLAUS Hakala ja valmennuspäällikkö Ionel Armean.
Rangers Tiikerit 44
LA 17.12.2011 RangersTiikerit 44 (04, 00, 40) 1. Erä (0-4) Tasaista vääntöä, mutta Tiikerit super tehokas!
Erän tapahtumiin nähden varsin erikoinen lopputulos (04). Molemmilla maalivahdeilla (Rangers /Markus Manninen 9 Tiikerit / Antti Säilä 8) lähes sama määrä torjuntoja ja jäähyjä kumpaisellekin joukkueelle yksi kappale, mutta erän lopuksi pukukoppiin saatiin astella vahvassa Tiikereiden johtoasemassa. Erä oli tasaista vääntöä ja molemmilla joukkueilla oli lähes saman verran maalintekotilanteita, mutta vastustaja oli taitavampi/onnekkaampi viimeistelyssä ja löi palloa Rangersin maaliin oikein urakalla. Tiikereiden Kalle Säilälle kaksi osumaa ja muista Tikkurilalaisten maaleista vastasivat Stefan Korhonen sekä Tom Blomqvist. Thomas Granlundille osumiin kaksi syöttöpistettä. Kylien Jätkien valmennus oli pakotettu käyttämään aikalisä jo aikaisessa vaiheessa, kun joukot kutsuttiin koolle ajassa 12.02. erän hahmot olivat ehdottomasti molempien joukkueiden maalivahdit.
3. Erä (40) Rinnalle, mutta ei ohi!
Muutama muutos Kylien Jätkien kokoonpanoihin sekä pienillä taktisilla viilauksilla takaa-ajoon! Päätöserä oli täysin kotijoukkueen. Tiikereillä ainoastaan pari maalipaikkaa, jotka Manninen Rangers maalilla selvitti hienosti. Muuten erä pyöri täysin Vantaalaisten kenttäpäädyssä ja vaikka kolmanteen erään lähdettiinkin tylyistä 0-4 lukemista, oli lopulta Rangers lähempänä ottelun voittoa kuin Tiikerit!! Vapauttavaa avausmaalia saatiin kuitenkin odotella vielä päätöserässäkin melkein 10 minuuttia, ennen kuin Joakim Wollsten tykitti pelivälineen vastustele-
2. Erä (00) Edelleen tiukkaa taistelua ja molemmilla maalipaikkansa.
Identtinen erä tilastojen puolesta kuin avauserä, pois lukien maalimerkinnät. Maalivahtien torjunnat 6-6 ja molemmat joukkueet pääsivät kertaalleen yrittämään ylivoimapeliä. Kumpikin joukkue pääsi muutamaan otteeseen erittäin hyville maalintekopaikoille, mutta maalittoman
mattomasti Tikrujen maalin yläkulmaan. Syöttöpisteen "Joken" maaliin tarjosi Jani "silli" Karhulahti. 14 kavennusmaalin aika 49.05. Siitä se sitten lähti ja aikavälillä 49.05 55.24 syntyi myös kavennusmaalit 24, 34 sekä 44 tasoitusosuma. Kuusi minuuttia totaalista Rangers show:ta ja peli tasoissa. 24 maali ajassa 54.21 Miro Ranta 34 maali ajassa 54:47 Christos Kutsumbaris (Erik Helenius) 44 maali ajassa 55:24 Timo Halttunen (Chris Starck) Eli kolme "tahtomaalia" minuutissa ja kolmessa sekunnissa! Vielä tasoitusmaalinkin jälkeen jatkui paine Tiikereiden maalilla, mutta muutamasta avopaikastakaan ei voittomaalia saatu survottua, joten edessä
oli viiden minuutin mittainen jatkoaika.
Jatkoaika
Kylien Jätkillä enemmän uskallusta, joskin Tiikereilläkin pari vaarallista laukausta. Torjunnat jatkoajalla (Manninen 0, Säilä 3) kertovat kuitenkin että enemmän voittomaalia yritti kotijoukkue, kun vieraat tyytyivät puolustamaan tasapeliä. Tasatuloksen tuoma sarjapiste toki maistuu paremmalta, kun se saatiin vaikeasta asemasta (04 tappiolla vielä ajassa 49.05.) noustuna, mutta tämä Tiikeri ottelu kuten myös SalBa tasapeli pommarissa muutama viikko takaperin tuntuvat ikään kuin tappioilta koska molemmissa otteluissa ovat Kylien Jätkät olleet otteluiden lopussa täysin omaa luokkaansa ja huo-
mattavasti lähempänä täysiä sarjapisteitä kun vierasjoukkueet. Mutta ei auta, sarjataulukko ja sen pistesarake on se ainoa mittari jota voi katsoa peilin lisäksi. Taistelu jatkuu pienen joulutauon jälkeen taas pommarissa 5.1.2012 torstaina, kun vieraita saapuu Keravalta. Rangers Blackbird United klo 18.30 alkaen. Otteluennakkoa luettavissa taas tuttuun tapaan paria päivää ennen matsia. Tätä ennen saattaa olla tulossa vielä syyskauden yhteenvetoa ja tulevan pohdiskelua. Myös mahdollisesti tiedotetaan viimeisistä vahvistuksista Kylien Jätkiin, sekä parin pelaajan sitkeiden loukkaantumistilanteiden analysointia koskien loppuja kauden divariotteluita. JT
FolkJam tarjoaa tanssin iloa
Tammikuussa on mahdollisuus kokeilla uutta, suomalaista FolkJam® -tanssiliikuntamuotoa myös Kirkkonummella! Ilmaiset kokeilukerrat 3.1. ja 8.1. FolkJam on uusi ja riemukas tapa kohottaa kuntoa ja aivan uudenlainen tapa lähestyä tanssia. Lajin tavoitteena on kokea tanssin yhteisöllisyys ja ilo. FolkJamin teemoina ovat luonnollisten liikeratojen ja -laatujen hyödyntäminen, tanssin juurevuus ja maanläheisyys ilman pakonomaista puurtamista sekä ennen kaikkea liikkumisen ilo. FolkJam hyödyntää kotimaisen tanssin monipuolista liikemateriaalia, mikä mahdollistaa tanssillisen ja liikunnallisen kehittymisen supisuomalaiseen tyyliin. Raikas ja juurevasti svengaava musiikki rytmittää tanssin kokonaisvaltaisesti syvälle kehon lihaksiin ja antaa mielen vapautua. FolkJam on mahtava kokemus, sanoo Tarja Ketola, joka on lisensoitu FoilkJam -ohjaaja. Siinä pääsee irti arjesta tunnin ajaksi. Musiikki vie tanssijan mielikuvitusmatkalle vaikka Lapinmetsiin menninkäisten kanssa. FolkJam sopii kaikille ikään ja taitotasoon katsomatta, joten aikaisempaa tanssi- tai liikuntataustaa ei tarvita. Tunnit tarjoavat haastetta myös kokeneemmalle tanssijalle, sillä treenin tehoa voi säädellä itse askelien tullessa tutuiksi. Tule mukaan yksin tai kaveriporukalla, paria ei tarvita! Nyt voit tulla kokeilemaan ilmaiseksi pari kertaa tammikuun alussa. Paikka on Kirkkonummen uimahallin peilisali. Viikoittaiset tanssitunnit käynnistyvät myöhemmin tammikuussa. Lisätietoja sekä tarkemmat aikataulut osoitteesta www.kirkkonummentanssiyhdistys.fi tai puh. 044-506 2624.
20
HINNAT VOIMASSA TO-LA 29.-31.12.2011, ELLEI TOISIN MAINITA. / PRISERNA I KRAFT TO-LÖ 29.-31.12.2011, OM EJ ANNAT NÄMNS.
N:o 101 29.12.2011
Kirkkonummen Sanomat
HYVÄÄ JOULUA HYVÄÄ UUTTA VUOTTA!
PALVELEMME UUDEN VUODEN AATTONA LA 8-18. UUDEN VUODEN PÄIVÄNÄ 1.1. SULJETTU VI BETJÄNAR NYÅRSAFTON LÖ 8-18. NYÅRSDAGEN 1.1. STÄNGT
GOD GOTT JUL NYTT ÅR!
Erä! Tuoretta pikku-vasikan PAISTIA ETT PARTI! KALVSTEK
alk./ från
2490
kg
ERÄ!
-39% -33%
HK naudan takuumurea
25
90
kg
90
kg
Kariniemen Kananpojan
3
99
rs
SISÄFILEE n. 1,5 kg
kokonaisena, Suomi, raj. 1 file /tal. GARANTERAT MÖR NÖT INREFILE, HEL.
Kalamestarin
FILEESUIKALE 650 g 6,14 /kg, hunajamarinoitu
HONUNGSMARINERADE BROILERFILE STRIMLOR Hinta ilman K-Plussa-korttia 5,99 /rs (9,22 /kg)
Kalamestarin
Candy King
4
99
kg
2-pack
2x
IRTOKARKIT
GODIS I LÖSVIKT
COCA-COLA 1,5 l 2-pack
0,57 /l, raj. 1 erä /tal. LÄSKEDRYCK
5. 1390
kg
Hinta ilman K-Plussa-korttia 3,59 /2-pack (0,93 /l)
LOHIVIETTELYS
LAXDELIKATESS
JOKIRAPUSALAATIT
sweet-chili, mango ja aioli FLODKRÄFTSALLADER
ERÄ! Elävät
OSTERIT
LEVANDE OSTRON
NAKKI VIUHUU
Savuhovi
19
22
KCM-Lihamestarin naudan
90
kg
1
ULKOFILEEPIHVIT
Takuumureat naudan
GARANTERAT MÖRA NÖT YTTREFILE BIFFAR
KIUKKUNAKKI
vihaisen tulinen ELDIG KNACK
49
kpl
PAISTIJAUHELIHA
PERUNA-FETASALAATTI
POTATISFETA-SALLAD
Keittiöstä!
Savuhovi täyslihaherkku
HOVINAKIT
HOVKNACK
MALEN NÖTSTEK
390 1
kg
Savuhovi
9
Regina Blue
95
kg
29
Creme Bonjour
90
kg
14
Omasta uunista ranskalainen
95
kg
HOVINARRI
aurinkokuivatun tomaatin ja juuston sinfoniaa HOVNARR
1490
kg
SINIHOMEJUUSTO
BLÅMÖGELOST
TUOREJUUSTOT 100 g 10,00 /kg
yks. 1,50 /kpl (15,00 /kg) FÄRSKOST
AVOKADO
Chile
PATONKI 240 g 5,38 /kg
NYGRÄDDAD FRANSK BATONG
990 1
kg
2
kpl
2.
Santa Maria Soft Original
129
kpl
299
kg
RYPÄLEET 500 g
Vihreät
3,98 /kg, Etelä-Afrikka GRÖNA VINDRUVOR, SYD-AFRIKA
-37%
TORTILLA 336 g
3,24 /kg
-13%
SALAATIT 800 g
Saarioinen
2,49 /kg peruna, punajuuri ja italian POTATIS, RÖDBETS ELLER ITALIENSK SALLAD
-50%
NAKIT 830 g
4,81 /kg ÄKTA KNACKKORV
HK Aito
1
Taffel
99
rs
lussa-korttia Hinta ilman K-P /pkt (5,18 /kg)
139
kpl
1,74
lussa-korttia Hinta ilman K-P /rs (2,86 /kg)
1
99
rs
2,29
lussa-korttia Hinta ilman K-P ) 7,99 /pkt (9,63 /kg
3
99 t
pk
MEGAPUSSIT 275-350 g
5,00-6,36 /kg MEGAPÅSAR
Hartwall Upcider
-36%
SIIDERIT 0,5 l
4,58 /l, sis. pantin 0,20 CIDER voimassa 2.11.2011-1.1.2012
Corona
-11%
III-OLUT 0,35 l /pl
5,71 /l, sis.pantit 0,40 III-ÖL voimassa 2.11.2011-2.1.2012
Carlsberg
III-OLUT 0,33 l 24-pack
2,00 /l, sis. pantit 3,60 III-ÖL voimassa 1.11.2011 alk.
2
ps
ja yks. lussa-korttia Hinta ilman K-P 0,00 /kg) 2,75 /ps (7,86-1
3
50
lussa-korttia 0 Hinta ilman K-P sis. pantin 0,2 2,79 /pl (5,18 /l)
249
pl
2
pl
2.
www.k-citymarket.fi
24 -pack
944 1
KIRKKONUMMI KYRKSLÄTT
Asemakulma/Stationhörnet 2, puh/tfn. 010 538 3300
MATO/MÅN-TO. 821, PE/FRE 8-21, LA/LÖR. 8-18 SU/SÖN. 12-21
Puhelun hinta 010-alkuisiin numeroihin lankapuhelimesta 8.21 snt/puh + 6,9 snt/min (sis alv 23%), matkapuhelimesta 8,21 snt/puh + 16,9 snt/min (sis alv 23%). Samtal till nummer som börjar på 010 kostar från trådtelefon 8,21 cent/samtal + 6,9 cent/minut (inkl. moms 23%), från mobiltelefon 8,21 cent /samtal + 16,9 cent/minut (inkl. moms 23%)
Lisätiedot www.kesko.fi/ Vastuullisuus