Ole hyvä ja käytä tulostamiseen lehden omasta valikosta löytyvää tulostuspainiketta.
9.7
NORMAALIHINTAISET
AT" ULIN
KAIKKI
TUOTTEET
Edullisesti myös postiennakolla: www.ritvanyrtti.fi
-25
SU
%
UA
26
vuotta
Luontaiskeskus
Ritvan Yrtti Oy rtti
Kauppakatu 52, p. 222 992
-50%-70%
jopa
Laatumerkkejä huippuedullisesti!. Kesäsato talteen Autoilu RS isojako Kouluun Metsä ja ympäristö Harrastukset ja vapaa-aika RS isojako, Vihanti kuntateema Asuminen ja sisustaminen Syysmuoti
Varaa ilmoitustilaa teemoistamme:
010 665 5171 / Anne 010 665 5119 / Marketta ilmoitukset.raahenseutu@sps.fi
Silmälääkäri Esko Vatjuksen vastaanotto liikkeessämme ke 13.7.2011. VUOSIKERTA
www.raahelainen.fi
INÄH.2011 " H E 4. 13.8. 0400 281 692 lvi.eilola@kotinet.com
Kiesvaaranväylä 1 (sairaalaa vastapäätä) Ajanvaraus puh. 223 6000
ILMAINEN KUNTOSALI FYSIOTERAPIA-ASIAKKAILLE
Kirkkokatu 45 Raahe puh. 7. 223 6000
Ilmoituspalvelu
MAALÄMPÖPUMPUT
jonka suorituskyky ja käyttöturvallisuus ovat huippuluokkaa! Valmiiksi asennettuna 5 v. 18.8. 6.8. 2011 NRO 27
Pekka sai seppeleensä
SIVU 3
Kimmolle teippaukset ovat tuttuja
SIVU 7
Lähetysletut maistuvat makealle
SIVU 16
37. takuu ilmainen kustannusarvio paikan päällä
Kysy energiaavustuksesta
· Fysioterapeutit Hieronta Jouni Palviainen Akupunktio Erkki Kangas PhysioPilates Kristiina Tuohimaa Alaraajafysioterapia Yksilölliset tukipohjalliset McKenzie -terapia (MDT) Neurologinen fysioterapia Selkärangan manuaaliset hoidot Tapaturman jälkeinen fysioterapia Urheilufysioterapia
MONIPUOLISET RYHMÄLIIKUNTATUNNIT WWW.KUNTOPARKKI.COM
Ihania laukkuja! Kenkiä naisille, miehille ja lapsille!
LOPPUUNMYYNTI JATKUU!!!
Alennukset
en alka
L LVI EILOLA KY
p. 11.8. LAUANTAI 2. 220006 20006
Palvelemme ma-to 9-17 pe 9-18 la 9-14
KESÄ ALE...
KESÄN TEEMAT
to la to la to la to la to 14.7. 25.8. 20.8. 28.7. Varaa aika p. 16.7
Mutta ehkä vierasmaalaiset ovat saanet hieman erilaisen koulutuksen. Pelaaminen aiheuttaa kiistattomasti riippuvuutta ja rahaongelmia. Koneet pitää sijoittaa valvotulle ja rajatulle alueelle sekä varustaa pelinestolaitteilla ja kauko-ohjaimilla. numerossa. Tekstariin mahtuu 151 merkkiä. Usein lienee kysymys kansanluonteesta. Oman arvauksensa voi lähettää sähköpostilla toimitus. Uudistuksen myötä Suomen ikärajat vastaavat kansainvälistä käytäntöä. Peliautomaateilla saisovat tyypillisesti juuri nuoret ja eläkeläiset. Annetaan heidän myös kokea, että he ovat tervetulleita ja tekevät hyvää työtä.
AARO LEIPÄLÄ
tovälinejakelussa, palvelu pelaa eikä ole tarvinnut jonotella, henkilökunta on mukavaa, miksi tunkea sinne heti kello 14.
Olen itse vammautu-
nut ja ainoa liikkumismuoto paikasta toiseen on kuljetuspalvelu, en ole koskaan kuullut että olisi palvelu evätty.
Sinä joka veit Ollin
pallon Mestauskalliolla. Peliongelmien määrä pysynee siis vähintään ennallaan.
meroon 17255. Vähävaraisia ryhmiä molemmat. Kirjoita viestin alkuun ASIAARS ja sitten viestisi. Uusi ikäraja toimii, jos sen noudattamista pystytään valvomaan. Voipa ehkä sanoa, että he selostavat toimiaan ja kertovat sairaudesta jopa enemmän kuin suomalaiset. Kolme neljästä suomalaisesta pelaa raha-
pelejä ainakin satunnaisesti. Samalla se tuo yhden valvomista vaativan kiellon lisää. Mutta harvan kohdalla kaikki on mennyt näin pieleen. Marketeissa se luultavasti onnistuu. Tunnistaneiden kesken arvotut kahvipaketit voitti Joel Koskela Raahesta. Puuttumatta laajemmin kirjoituksessa mainittuihin epäkohtiin haluan tarttua erääseen niistä: "Meitä hoitavat vierasmaalaiset, jotka eivät arvosta täkäläisiä lainkaan". RAY kerää koneillaan yli 600 miljoonaa euroa vuodessa. Mielestäni me voimme olla kiitollisia näille vierasmaalaisille hoitajille. Heistä kaikista on sanottava pelkkää hyvää. Arvomme oikein vastanneiden kesken kilon kahvia.
Sikkiuikun emo armas, kolme poikaa ruokkii, jokaiselle kalan antaa, ei tullut ykskään kuokkiin. Ma perjantain lehti.
Asioin viikoittain hoi-
Parempaan suuntaan
Koivin oli pessimistinen "Sivusta seuranneen ja tullista tulleen" toteamus Raahen Seudun 29.6. Onnea! Palkinnon voi noutaa lehden konttorista. En tarkoita, että suomalaiset olisivat huonompia mutta ei toisinkaan päin. Ongelmapelaajien määrää on vaikea arvioida, riskiryhmässä on kuitenkin kymmeniä tuhansia pelaajia ja hoitoa riippuvuuteen saa tuhansia rahapeliongelmaisia. Yhden tekstiviestin hinta 0,85 e. He ovat tulleet tänne vaikeaa henkilöstöpulaa lievittämään. Summasta noin puolet jaetaan avustuksina yleishyödyllisiin tarkoituksiin. Olin juuri julkaisupäivänä erään vierasmaalaisen tekemässä tutkimuksessa Raahen sairaalassa ja kokemukseni on aivan päinvastainen. On siellä vanhoja puutaloja malliksi!
TUNNISTA PAIKKA
LUKIJAN KUVAT: toimitus.raahenseutu@sps.fi
Viikko siitten arvuuteltu pömpeli löytyy Pikkulahden uimarannalta. Vaikka alaikäisten poistaminen pelikoneilta nipistää tuotosta joitakin miljoonia, takaa mahdollisuus pelata suoraan pankkikortilta taas lisätuottoa, kun konelle ei tarvitse nostaa ja vaihtaa kolikoita ennakkoon. Palautathan. Kii-
Lukija muistuttaa, että vierasmaalaiset hoitajat ovat täällä lievittämässä vaikeaa henkilöstöpulaa.
tos vain tämänkin päivän tutkimuksen suorittaneelle lääkärille, jos satut tämän lukemaan. Ehkä he tulevat maista, joissa puhumisen kulttuuri on erilainen kuin täällä Härmässä. raahenseutu@sps.fi. Pelikielto on yksi tapa ehkäistä riippuvuuden syntyä. Vaikeampaa onkin esimerkiksi verkkopelaamisen ikärajojen kontrollointi, sillä verkossa pelataan kotona omalla tietokoneella. Lääkäri, samoin avustavat suomalaiset hoitajat, oli erittäin ystävällinen, empaattinen, avoin ja huolehtiva. Ihmisillä on tietysti hyvin erilaisia kokemuksia elämässä. Kuva: Vesa Joensuu
ootti, joka veit mummuni haudalta siellä vuosia olleen enkelin, jolla oli korvaamaton tunnearvo mummulle mummun eläessä ja nykyään.
Onko järkeä tilata lehti,
LUKIJALTA
joka tulee aina päivän myöhässä. Uskomatonta, että RS julkaisee kritiikittömästi tekstiä.
Sinä tunteeton idi-
Suomi on eiliseen asti ainoa Pohjoismaa, jossa alaikäiset saivat pelata peliautomaatteja. Järjestelmä toimii Elisan, DNA:n, Saunalahden ja Soneran liittymillä.
Naiivia tekstiä ja osit-
tain virheellistä faktaa Niina Bromanin ylänurkassa 30.6. Eikä tämä ollut ainoa kerta, jolloin olen terveydenhoidossa kohdannut näitä vierasmaalai-
sia. 2 |
Raahelainen
2. Osoite ja nimi on selkeästi!
LapTi Oy: Joko viimein
osaisitte rakentaa pientaloja puutarhatontilla meille ikääntyville. heinäkuuta 2011
PÄÄTOIMITTAJA: Sanna Keskinen
MIELIPIDE
Sitoutumaton Kaupunkilehtien Liiton jäsen
Vuodesta 1974
PÄÄKIRJOITUS
TEKSTARIT
Lähetä tekstiviesti nu-
Taskulta toiselle
R
ahapeliautomaattien ikäraja nousi eilen 15 vuodesta 18 vuoteen. Kuva: Wihtori Matikainen. Kun yksi käsi ottaa, niin toinen antaa. Jos tunnistat, mihin paikkaan kuvan yksityiskohta kuuluu, niin kerro vastauksesi, nimesi ja yhteystietosi Raahelaiseen torstaihin klo 16 mennessä
2. Kärenaho on Eetun lapsenvahtina tämän äidin emännöidessä myyntipöytää. Julkaiseminen olisi palvelus sekä seurakuntalaisille että seurakunnalle itselleen. Nygårdin mukaan pöytäkirjojen julkaisu on perusteltua jo yhtenäisyyden takia, koska Siikasalon seurakunta on tällä tienoolla ainoa seurakunta, joka ei vielä pöytäkirjojaan julkaise.. Suonsivun lyhyen puheenvuoron jälkeen kuultiin rautalankamusiikkia raahelaisten nuorten soittamana. Tunnelma oli valoisa, ihmiset hymyilivät ja kelitkin hellivät Pekanpäivien vierailijaa. Onhan se outoa, että Raahessa on yhtäkkiä näin paljon porukkaa. Markku ja Eila Suhonen tulivat avajaisiin perinteen velvoittamana. Yleensä täällä ei liiku lauantai-iltana kissakaan, Eila nauraa. Rauli Badding
Somerjoen ja Elviksen musiikin myötä sadekin alkoi pikkuhiljaa hellittää. Vaikka pariskunnasta vain Eila on avojalkainen raahelainen, on "tullista tullut" Markkukin ollut Pekanpäivien avajaisissa jo useana vuonna. Suonsivu kehui puheessaan Raahea nautintojen paikaksi. Samalla hän kehotti raahelaisia olemaan avoimin mielin uusia hankkeita tuulivoimaloita ja yleisiä saunoja kohtaan. Pekanpäivien avajaispuheen piti kaupunginhallituksen puheenjohtaja Pyry-Pekka Suonisivu. Eetu on koko päivän katsonut tuolta kojulta tätä traktori-ilmapalloa, Kärenaho kertoo. Lisäksi mies puhalsi alkometriin, mutta lukema jäi alle rangaistavuuden rajan. Markkinapöydissä oli myyntiä jos minkälaista, mutta kävelipä kojujen keskelläkin ihmisiä vauvasta vaariin. Jovani de la Cruz musisoi ja myy intiaanitavaraa toverinsa Kory Mallkun kanssa. Rahat siepattuaan voro lähti juoksemaan pois paikalta. Punavalkoisessa paperipussukassa on jotain, mutta paketin sisältöä de la Cruz ei suostu paljastamaan: Se on yllätys, hän nauraa.
Keskellä kävelykadun hal-
kovaa Kumpeleenkujaa ovat ilmapallo-ostoksilla Marjatta Kärenaho ja hänen tytöntytön poikansa kolmevuotias Eetu Leikkainen. Miehillä on myynnissä mystisiä "initiaaniyllätyksiä". Molempien mieliä silti lämmittää, että Pekanpäivien aikaan Raahekin herää eloon.
VIHANTI Kassajonossa ollut mies nappasi rahatukun avonaisesta kassasta torstai-iltapäivänä Vihannin S-marketissa. Raahelaisyleisö oli osannut varautua sateenvarjot kaivettiin laukuista esiin ja ohjelma sai jatkua sateesta huolimatta.
Pekka-patsas sai eilen arvoisensa ruusuketjun ylleen ukkosen jylistessä Raahen taivaalla. Laukaukset säikäyttivät jykevällä äänellään, mutta kuulostihan niiden kaiku silti komealta Raahen rantoja vasten. Toisia miehiä ei ole tavoitettu. Seurakuntalaisten kiinnostus seurakuntaa kohtaan kasvaa, aloitteen tekijä perusteli tuolloin. Asiasta jotain tietäviä ja havaintoja tehneitä pyydetään ottamaan yhteys poliisiin.
Seurakunnan kokouspöytäkirjat nettiin
TUULIKKI NOUSIAINEN
No, johan on markkinat!
NIINA BROMAN
PEKANPÄIVIEN markkinoilla riitti perjantaina porukkaa. Aloitteen julkaisemisesta teki keväällä kirkkovaltuuston puheenjohtaja Reino Nygård. Kuvat: Vesa Joensuu
Juhla sateessa
PEKANPÄIVÄT Taivas repesi sateeseen, kun Pekanpäivät avattiin. Sateenvarjoin varustautunut juhlakansa ei moisesta kummastunut, sillä kotiseutujuhlan avajaiset ovat perinne.
NIINA BROMAN
Eila ja Markku Suhonen sekä Pekka Nuutinen kehuivat Pekanpäivien avajaisissa myös kävelykadun markkinoita.
Taivas oli uhkaavan tumma ja tipahdutti ensimmäiset vesipisarat juhlaväen päälle juuri ennen Raahe-seuran puheenjohtaja Pirkko Utriaisen alkujuontoa. Hieman tapahtuman jälkeen Vihannin keskustan tuntumasta henkilöautosta otettiin kiinni oulaistelainen mies, jonka epäillään olevan osallinen anastukseen. Anastaja on noin 180 cm pitkä, hänellä oli yllään tumma t-paita ja shortsit. Kun tiedon kulku paranee, siitä hyötyvät kaikki. Perulainen de la
Kalle ja Irja Karppinen sattuivat traktoriostoksille yhtä aikaa Eetu Leikkaisen ja Marjatta Kärenahon kanssa. Silminnäkijähavaintojen mukaan anastukseen liittyy todennäköisesti useampikin mies. Hänen ajonsa oli kuitenkin niin epävarmaa, että hänen epäillään syyllistyneen huumaantuneena ajamiseen eli rattijuopumukseen. Väkeä patsaan kukitukseen oli kerääntynyt vain pari kourallista, mutta varsinaiseen avajaistilaisuuteen museonrantaan ihmisiä oli saapunut jo paljon enemmän.
Raahe-seuran lipun noustua salkoon oli vuorossa tämän vuoden yllätysnumero: kolme tykin laukausta Museorakennuksen
takaa rannasta. Poika itse pitelee traktoripalloa kädessään ylpeänä, kuin suurta aarretta.
SIIKASALO Seurakunnan hallinnon kokouspöytäkirjat tulevat paremmin seurakuntalaisten ulottuville ensi syksynä, kun pöytäkirjat ruvetaan julkaisemaan netissä. heinäkuuta 2011
Raahelainen
UUTISET |
3
UUTISET
Ryöstöporukasta yksi jäi kiinni
RAAHELAINEN
Sinikka Pollari ja Jonna Riitinluoma ripustivat Pekan kaulaan 450 ruusua. Kuva:
Vesa Joensuu
Cruz on kiertänyt Suomea musiikki- ja myyntipuuhissa jo 14 vuoden ajan, mutta ecuadorilaiselle Mallkulle tämä on ensimmäinen kesä pohjolassa
30.1.1942 Raahessa k. AA:n Oulun alueen päivystävä puhelin 08-338272 klo 19-21 joka päivä. klo 15. Tarkempia tietoja ja ilm. 7.7. Käymme myös Valo Verrosen galleriassa. Ma 4.7. 8. Tervetuloa mukaan, retki ei edellytä jäsenyyttä. fi. retki Siikajoelle, tarkemmat tiedot jäsentuvalta. Tulossa: ti 12.7. Tervetuloa! Raahen Psyyke Jäsentupa avoinna 27.6.-14.8. Perillä esittelyä, ruokailu ja taidenäyttelyssä käynti. Lähtö klo 8.30 Raahen linja-autoasemalta ja paluu Raaheen n. Pattijoen Ms:n valvontavuorot ovat heinäkuussa ja vain silloin seuraetuudet ovat käytettävissä. 8. Jäi toiset hetkeksi tänne omaa vuoroaan odottamaan. Sitovat ilm. Lisätietoja: Kaavasuunnittelija Jaana Pekkala puh. orajarvi@suomi24.fi. 040-5713279 tai helena. Pikaiset ilmoittautumiset tuvalle.
PÄIVÄN RESEPTI
www.raahenseutu.fi
RAAHEN KAUPUNKI
www.raahe.fi
Raahen seudun Psoriasisyhdistys Raahen kaupungin
vammaisneuvosto järjestää virkistäytymisretken la 27.8. Ei tunnu tuska, ei vaiva mainen, on rauha saapunut sydämeen. Sen jälkeen vieraillaan Tyngän Myllyllä, jossa tutustutaan myös myllyn tuotteisiin. 15. Ensimmäinen yhteislaulutilaisuus on Ukkolan kesäpaikalla, joka on Ilolinnalle menevän tien varressa ti 5.7. Alavieskan Linnakalliolle. Puuroaamiaiset klo 9-10 (jäsenille maksuton). Tarkemmat tied. lapsille. Ilm. 15.6.2011 Raahessa Syvästi kaivaten, jälleennäkemisen toivossa Esteri Markku ja Päivi, Arto, Kirsi Timo ja Helinä, Outi, Antti, Jukka, Ville Janne ja Hanna-Leena, Saara sukulaiset ja ystävät Herran tiet ovat ihmeelliset Äkisti aukeni taivaan portit, löysi väsynyt kulkija määränpään saapui Vapahtaja, kera pyhien, edesmenneitten läheisten, noutamaan omansa, lunastamansa. Perinteinen perheleiri järjestetään la 20. Harjoituspäivät ovat joka ma ja ke klo 18. Viimeiseksi menemme katsomaan erikoista Alavieskan Linnakallion pahkakirkkoa, jossa myös on mahdoll. klo 16. 15.8. Ti 5.7. klo 915 Siikajoen ryhmäpäivä, Apila. klo 9 alkaen.
Raahen Seudun Kehitysvammaisten Tuki Raahen
kaupungin vammaisneuvosto järjestää virkistäytymisretken la 27.8. 8. klo 10 Kuntosali, Raahela, klo 12 kaksoisdiagnoosi-ryhmä, frisbee-golfia, lähtö jäsentuvalta. 040 830 3000 sähköposti: jaana.pekkala@raahe.fi Kaupunginhallitus
Raahen ja Ympäristön Eläkkeensaajat Lähtö Kuusamon matkalle on ke 6.7. Kotiinpaluu vielä samana iltana. ohjelmaa Paavolan Sotaveteraanit ry:n hallitus
Jesse Juhani Hautala 5 vuotta 2.7.2011
Tervetuloa!
:lla äiti ja isi
Onnittelupalsta on tarkoitettu alle 10v. Aineistot torstaina kello 16 mennessä.. 0449671001. Raahessa toimii kaksi AA-ryhmää; Toivo-ryhmä, kokoontuminen torstaisin klo 19 ja su klo 18, Sovionkatu 25, Raahelan alakerrassa. klo 12.00
Anni Sofia Isola 2 vuotta 22.6.2011
Saana Inka Katariina Harjuhaahto 9 vuotta 4.7.2011
:lla äiti, isä ja Iida
:lla äiti, isä, Saaga, Samu
Sidomme ammattitaidolla näyttävät
Ilmainen kuljetus lähikirkkoihin.
Pyhtiläntie 142, 92140 Pattijoki, puh. 8. mennessä Seppo 0440-510329,
Juhla alkaa juhlamessulla klo 10 Paavolan kirkossa. orajarvi@suomi24.fi. Myös ei jäsenet ovat tervetulleita.
PALVELEMME SINUA SURUN KOHDATESSA
Raahen seudun Hengitysyhdistys Siikajoen Silmun retkipäivä to 14.7. 223 7022 Palvelemme mala 917, su suljettu
Emilia Nelly Emerentia Pokka 5 vuotta 28.6.2011
:lla Lyydia, Helena, Amanda, iskä ja äiti
Linnea Kiilakoski 3 vuotta 4.7.2011
Raahen AA-ryhmä Toivo
Alkoholismi on sairaus, josta voi toipua osallistumalla AA: n toimintaan. -----------
vuosia täyttää, mittari 30 näyttää.
:lla kotijoukot
SUVEN RUNOJA
ke 6.7. kesäteatterissa katsomassa Myrskyluodon Maijaa. klo 8.3012.30. Molempiin tapahtumiin ilmoittautumiset Helenalle puh. To 7.7. klo 18. Juhanille p. La 9.7. Jylhä-Ollila s. Ilmoitt. 0443014938. klo 19.00 Janssonin Galleria Tervetuloa!
(Gallerian pääsymaksu 5 ).
Parhalahden Metsästysseura Talkoot majalla pe 8.7.
klo 17. Retkellä käydään ensin Kalajoen Plassissa lasiateljeessa, jossa kahvit. Retkellä käydään ensin Kalajoen Plassissa Ulvin lasiateljeessa, jossa kahvit. 6:n henkilökunnalle, erityisesti Päiville, apuvälineen tytöille, kuntohoitaja Jaanalle ja Puhtipalvelulle Väinön hyvästä hoidosta ja meidän molempien hellimisestä. matkat, esittelyn, kahvit ja ruuan). klo 8.30 linja-autoasemalta. Kunniakäynti sankarihaudoilla ja Veteraanipuistossa.
Linja-autokuljetus puistoon, ruokailuun Paavolan seurakuntakodille ja takaisin kirkkoon.
:lla äiti, isä, Olivia, Eevi ja Helmi
:lla kotiväki
Juhlapuhujana: professori Esko Riepula Musiikki: Pohjan sotilassoittokunta ym. Lauri 040-8462025. 7. 0405918482, Siikajoki Ritva Alaaho p. Raahe Tuulikki Hautala p. Kokoontuminen Pökkylän Punaisella Tuvalla klo 13. Grillataan makkaroita, otathan makkarat mukaan. Retken hinta on kaksikymppiä (sis. Avoryhmä kokoontuu Raahelan alakerrassa kunkin kuukauden viimeisenä torstaina, klo 19, johon voivat osallistua kaikki AA:n toiminnasta kiinnostuneet sekä alkoholistien omaiset ja muut läheiset. Syysretki Virroille Rajaniemeen tehdään 17-19.9. klo 14 jalkapalloa, Pitkänkarinkenttä (säävaraus). Viimeiseksi menemme Alavieskan Linnakalliolle katsomaan erikoista pahkakirkkoa, jossa myös on mahdollisesti pieni hartaus. Kuvat ja onnittelutekstit voi postittaa osoitteella: Raahelainen, Onnea-palsta PL 61, 92101 Raahe tai sähköpostilla: raahelainen.ilmoitukset@sps.fi tai tuoda toimitukseemme. p. 044-077 99 60, klo 12 kaksoisdiagnoosi-ryhmä, makkaranpaistoa kodalla, lähtö jäsentuvalta. heinäkuuta 2011
Väinö Kalevi KANKAALA
s. Lähtö on klo 8.30 Raahen linja-autoas. Raahen Eläkeläiset Syksyn teatteri ja kaupunkiloma Kajaaniin 30.9.-2.10. pieni hartaus. sihteeri Helena Orajärvelle p. Linnakalliolla ulkoilun ja virkistymisen lisäksi ruokaillaan ja juodaan lähtökahvit ennen Raaheen paluuta. Vain 49 ensiksi ilmoittautunutta pääsee mukaan bussin koon mukaan. 13.6.2011 Suurella rakkaudella Risto Jari ja Paula, Kasperi ja Lotta Kun ilta saapui, niin matka päättyi ja uneen uuvutti väsyneen. Linnakalliolla ulkoilun ja virkistymisen lisäksi ruokaillaan ja lähtökahvit juodaan lopuksi ennen Raaheen paluuta. klo 9 nylkyvajan lattian pinnoitus, piha-alueen niitto, pikkupuiden tekoa yms. klo 12 Pokkia, Raahela. Mukaan mahtuu 49 ensiksi ilmoittautunutta. 5.9.2011 väliseksi ajaksi tekniseen palvelukeskukseen (Ruskatie 1, Pattijoki) ja kaupungin Internet-sivuille www.raahe.fi Akm 208: Raahen sataman Lapaluodon satamanosan asemakaavan muutos- ja laajennusehdotuksen Kunnan jäsenillä ja osallisilla on oikeus tehdä muistutus kaavaehdotuksesta. 14.7. Häneltä saa myös retken tarkemmat tiedot.
Raahen Seudun Psoriasisyhdistys Teemme teatterimatkan Lappajärvelle la 13.8.klo 10 alkaen Raahesta Halkosaaressa esitettävään Votkaturistit näytelmään. Kalajoelle, jossa käymme mm. Lämmin kiitos osanotosta.
Kirkkokatu 37 Kukat puh. mennessä. mennessä vamm. Sopivat työkalut mukaan. 4 |
Rakkaamme
Raahelainen
2. Ensin käymme ruokailemassa noutopöydästä Kivitipussa ja teatteriin klo 16. Anja 050-5698611. Kirjalliset muistutukset on toimitettava viimeistään 5.9.2011 klo 15.00 mennessä Raahen kaupunginvirastoon (Raatihuone) tai postitse osoitteella Raahen kaupunki, Kaupunginhallitus, PL 62, 92101 Raahe. Paikkoja rajoitetusti. Ke 6.7. 0400130227, Pyhäjoki Hilkka Koutonen p. Matkalla on arpajaiset, toivomme arpajaisvoittoja. Vain 49 ensiksi ilmoittautunutta pääsee mukaan varatun bussin koon mukaan.
SULJETTU 3.31.7.2011
vuosikorjauksien vuoksi
Avaamme yleisölle ma 1.8. 050 3555482. Ollinsaaren AA-ryhmä kokoontuu tiistaisin klo 17, Ollinkehä 2 J, Ollin ja Saaran tuvalla. 14.5.1943 k. Lämmin kiitos myös kaikille, jotka otitte osaa suruumme. Pe 8.7. Sitovat ilm. mennessä Vammaisneuvoston sihteerille puh. Katso myös www.aa.fi Olet tervetullut mukaan toimintaan.
:lla iskä ja äiti
Paavolan Sotaveteraanit ry.
Vilma Taskila 9 vuotta
45-vuotisjuhla
su 10.7.
Siiri Elina Olivia Ukonsaari 2 vuotta 6.7.2011
Vihannin Sotaveteraanit, puolisot ja kannattajajäsenet Teemme retken la 16.7.
Alavieskaan Linnakallion toiminta-alueelle. Autossa vielä jokunen paikka vapaana, matka on edullinen. klo 11 nuortenryhmä: lähtö tuvalta piknikille säiden salliessa klo 11, klo 12 Pokkia, Raahela. mennessä vammaisneuvoston sihteerille Helena Orajärvelle p.040-5713279 tai helena. Kaikista kesäajan tapahtumista ja matkoista tarkemmat tiedot kotisivuillamme www.kotinet. ja paluu Raaheen noin klo 16. Vammaisneuvosto järjestää retken Alavieskan Linnakalliolle la 27. klo 17. Sitovat ilm. ja ruokavalinta 15.8. Palsta on ilmainen. 25.7. 040 5713279 tai helena.orajarvi@suomi24. ohjaajalta puh. Kultalan leirikeskuksessa. Kyyti ja ruokailu maksuton. matkat, esittelyn, kahvin ja ruoan). Alavieskan Linnakalliolle. 050-3088053. viim. Vammaisneuvosto järjestää kesäretken Linnakalliolle la 27.8. Retken hinta on kaksikymppiä (sis. Rakkaamme on siunattu 29.6.2011 läheisten, sukulaisten ja ystävien läsnä ollessa. Majoittuminen Hotelli Kajaanissa. Sitovat ilm. Lämmin kiitos Raahen sairaalan os. Bocciaa pelataan rantakentällä ke 6.7. Lähtö klo 8.30 Osuuspankin edestä, edeten Maikki, ST1, Alpua Valinta Vinkki, Ilveskorpi - reittiä. Huom! Käsityökerhon pöytä Pekanpäivillä pe 1.7. Ilm. sukulaiset ja ystävät Siunattu hiljaisuudessa. Tervetuloa ilmoittautumaan.
Ei juhlia, ei lahjoja.
Matkoilla.
Veikko Poikola
KUULUTUS
Kaupunginhallitus on päättänyt asettaa maankäyttö- ja rakennuslain 65 §:n mukaisesti julkisesti nähtäville 4.7. Rakkaudella Esteri
Onnea! Mauritz
Raahen Runoseura esittää
JÄRJESTÖT
Pattijoen Metsästysseura
Yhteiset haulikkoammuntaharjoitukset jatkuvat Palokankaalla. com/raahenympelaks/
Rakkaamme
Maila Esteri HAKKARAINEN
o.s. (08) 220 770 92100 Raahe Hautaus (08) 220 660 (24h) www.havia.fi
Pohjois-Suomen Syöpäyhdistys, Raahen osasto
Teemme päiväretken la 6. Frans 0442951302 tai Aili 0405421576. Sylvi sisarukset perh. Sen jälkeen vieraillaan Tyngän myllyllä, missä voi myös tutustua tuotteisiin. neuv. Johtokunnan kokous kerhohuoneistossa ke 13
klo 14.00 Härkätorin
puistossa tilaisuus.
www.raahenseutu.fi
SOITA JUTTUVINKKI, UUTINEN, HAVAINTO, JUTUN JUURI!
010 665 5180
Kesälläkin on hyvä olla Turvassa. Ohjelma 10 e. 050 491 9322 E-99 Jaakko Puhakka p. Määrä on reilusti yli keskimääräisen. kesäkuuta Ylitornion Meltosjärvellä mitattu +32,8 astetta. Yhtä monta kesäkuista hellepäivää oli viimeksi vuonna 2009. - Kirkonmäkikierros jumalanpalveluksen jälkeen. Puh 433119.
KESÄKUU oli harvinaisen lämmin. - Ruokailu seurakuntatalolla klo 11-13, - Kotiseutujuhla Annalassa klo 13.00. Su 10.7. Rukouskokous klo 18. Hoidetaan vakuutuksesi kerralla kuntoon, ota yhteyttä! Pekka Vatjus-Anttila, 0400 658 508
Keskinäinen Vakuutusyhtiö Turva 01019 5110 www.turva.fi. 50 vuotta sitten ripille päässeiden kirkkopyhä. Kesäkuussa paikannettiin Suomen maa-alueilla yhteensä 46 500 maasalamaa. Lastenleirin päätöstilaisuus Lännenrannalla klo 13.
UUSIA PELAAJIA!
Kesäkuussa on tarkennut polskia, sillä kuun keskilömpötila oli +15 astetta. klo 10. kesäkuuta saakka. Keskiarvoon nähden eniten satoi osassa Pohjois-Pohjanmaata ja Lounais-Lappia sekä aivan Pohjois-Lapissa.
www.pyhajoenseurakunta.fi
5 VRK:N
Raahen Vapaaseurakunta
Brahenkatu 15 La 9.7. kesäkuuta mitattu -1,5 astetta. Lauluilta kirkossa ke 6.7. 050 314 3649 F/G Pirjo Pehkonen p. Hyvän sanoman ilta klo 18 Tilaisuuksissa mukana Ritu Ylipahkala, kunnallisneuvos Marja-Liisa Tykkyläinen ja Varpu Kolehmainen (laulu). Kesäiseen tapaan sademäärissä oli suuria paikallisia eroja. Toivoa-elämään Päivätilaisuus klo 11. Hellepäiviä oli kesäkuussa yhteensä 12 kappaletta. Laulu ja todistushetki Härkätorilla klo 14 (Vapaasrk / säävaraus). Lisätietoja: www.jokikiekko.net
5
SEURAKUNTA
Helluntaiseurakunta
Raahe - Siikajoki - Pyhäjoki - Vihanti
www.raahehlsrk.com Su 3.7. Päivänsana p.08-221395
Kaksi astetta lämpimämpi kesäkuu
RAAHELAINEN
Pyhäjoki
Daniel kirkko-ooppera Pyhäjoen kirkossa la 2.7. La 9.7. 040 502 0169 Myös harrasteporukoihin mahtuu pelaajia. klo 18. Lasten kesäleiri alkaa Lännenrannalla klo 13. Seurakunnan toimisto avoinna klo 9-11, päivärukous klo 10-12. Kesäkuun keskilämpötila oli +15 astetta, joka on yli kaksi astetta keskiarvoa korkeampi. 2. Hetki lähimmäiselle tapahtuma klo 11.30, mukana evankelista Ritu Ylipahkala. Kirkkoherranvirasto avoinna ma klo 9-13. Ukkosia esiintyi lähes koko maassa. Lasten leiri (vierailuaika klo 19). Kuukauden sademäärä vaihteli noin 40 millimetristä reiluun 90 millimetriin. Lasten leiri (vierailuaika klo 19). klo 10.00-13.00 EU-ruokajakelu kirkon pihalla.
SÄÄ
Raahe
Pyhäjoki
Ruukki
Raahen alueella
Vihanti
La 9.7. Kuukauden alin lämpötila oli Sodankylän Vuotson asemalla 14. Kuukauden ylin lämpötila oli 10. Edellisen kerran tätä lämpimämpi kesäkuu koettiin vuonna 1999, jolloin kesäkuun keskilämpötila oli +15,9 astetta. Ti 5.7. Jumalanpalvelus kirkossa su 3.7. Yöpakkasia esiintyi kuun alkupuolel-
la etenkin pohjoisessa. Ke 6.7. Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan kesäkuun keskilämpötila vaihteli maan eteläosan runsaasta +17 asteesta Pohjois-Lapin alle +12 asteeseen.
Kesäkuu alkoi hyvin lämpimänä osassa maata ja hellelukemia mitattiin lähes joka päivä 12. heinäkuuta 2011
Raahelainen
|
Pyhäjoen Joki-Kiekko tiedottaa: Joki-Kiekkoon mahtuu vielä mukaan
Ota yhteyttä suoraan joukkueenjohtajiin: D-98 Mari Korpela p. Arkistokuva: Vesa Joensuu
Tervetuloa. To 7.7. Pe 8.7. Ma 4.7 Nuorten tiimin palaveri klo 18. klo 20.30. Yhtä lämmin kesäkuu oli viimeksi vuonna 1999. Toivoa-elämään Päivätilaisuus ja ehtoollisjuhla klo 11 P.Harju / T.Satokangas
vata toisia uskomassa olevia. huksille tarkoitetut erikois- reissaaminen niin raskasta Säännöt ovat kuitenkin hellä aikuisia auttamassa, aamulla seurakentälle lähSuviseuroillakaan ei pär- palvelupisteet lepo- ja pe- ole kuin saattaisi luulla. Vaikka suviseurat ovatkin paikallisten rauhanyhdistysten ja vapaaehtoisten valtava logistinen ja toiminnallinen yhteisponnistus, ovat ne kuitenkin ennen kaikkea vanhoillislestadiolaisen yhteisön merkittävin hengellinen kokoontuminen.
"Hei, tuolla on lisääkin jenkkejä! Moi!" Innokkaita käsiä nousee väkijoukosta, kun kansainvälinen kaveriporukka yhyttää tuttuja ison teltan suojissa. On ihana tulla tapaamaan ystäviä, joiden kanssa voi olla oma itsensä. Aina on lä- usein niin tiiviisti, että kun pohtii. Tunnelmaa löytyy myös tutuista Siionin lauluista, joita "ei ihan kaikkia" osata ulkoa, mutta onneksi laulujen sanat saa kätevästi vaikka kännykkään, näyttää Karjula. Kuvat: Neena Kuukasjärvi kuunnellen ja lauluhetkiin osallistuen, kertoo Karjula. Usko vaikuttaa niin kaikki mitä kuvitella saat- kavereita, ostaa omalla ravaihdetaan Täällä on lasten kanssa kuulumisia paljon kaikkiin asioihin taa. nuorimmillakin tiedossa, eikä toisaalta kukaan kum- detään, vasta illalla ehdiMehän olemme tähän tot- eikä ilman omaa kännyk- mastele ison lapsilauman tään takaisin vaunulle. heinäkuuta 2011
Tulevaisuutta, toivoa ja turvaa
SUVISEURAT Lumijoen Äijänselälle on muutamassa päivässä kasvanut kokonainen kaupunki. Alueelta löytyy pan- kailu. Pattijokinen Venla Karjula ja Minnesotasta Yhdysvalloista kotoisin oleva Rianne DeLacey tutustuivat aikoinaan Jämsän kristillisessä opistossa ja tapaavat nyt toistamiseen Suviseuroilla. 80 000 vanhoillislestadiolaista on kokoontunut kesän ja koko vuoden tärkeimpään tapahtumaansa, suviseuroille.
NEENA KUUKASJÄRVI
170 hehtaaria peltoa muuttuu vajaan viikon ajaksi toimivaksi pikkukaupungiksi kaikkine palveluineen. turvallista olla. Kansainvälinen kaveriporukka ei ole ollenkaan poikkeus seuraväen joukossa - seuravieraita saapuu Lumijoelle tänäkin Rianne DeLacey ja Venla Karjula viettävät mukavia seurapäiviä samanhenkisessä poru- Suviseurat kokosivat 80000 ihmistä Lumijoellevuonna yli 20 eri maasta. Kaiken keskellä kohoaa 4 200 henkeä vetävä seurateltta, josta puheet, virret ja Siionin laulut sekä jumalanpalvelukset tavoittavat jokaisen paikallaolijan. Seurapäivät kuluvat kavereita tavatessa, puheita Raahelaisten Anne ja Pasi Pärkän 8-lapsiselle perheelle Suviseurat ovat kesän kohokohta. Pienimmillä on van- maa äiti Anne Pärkkä. Tuttajakavan saman arvomaail- kista ja apteekista lähtien saavat olla vapaasti, tavata Pasi Pärkkä vakuuttaa. Seurapaikalla he raahelainen perheenisä hempien numero on tallessa puseronselässä tai kä- kuisten omaa aikaa. jää pelkällä sanakuulolla sutiloista lähtien.. On tärkeää, että saa ta- kassa. Nyt on tavallaan kiva, kun seurat ovat näin lähellä kotia mutta toisaalta matkustaminen ja leirielämä tuovat seuraviikonloppuihin oman erityisen tunnelmansa. via ja sukulaisia tavataan, man. Kahdeksan juniorin sivarressa. Suviseurat ovat myös aiten kanssa, joiden tietää laa. Kuitenkin on erilaista ja laulamisella, mutta on- Lapsillehan tämä on tuneet, ja lapset ovat vuosi kää passaa viilettää liian kanssa liikkumista, sumja vapaampaa olla sellais- neksi kentällä huolto pe- ihana kesäretki ja seik- vuodelta omatoimisempia, kauas. Huomiota kiinnittävät halla karkkia ja viettää ai- kanssa touhua riittää, ihan elämässä", Venla Karjula erityisesti lapsille ja van- kaa ulkona. 6 | UUTISET
Raahelainen
2. Eikä tällainen samoin kuin kotonakin
Pelialueille on teippailtu kevään ja kesän aikana uusia K18-merkkejä entisten kieltojen tilalle. Vanhimmat lapset osaavat jo huolehtia nuoremmistaan ja näin meille jää myös omaa aikaa. Pitää osata säännöstellä pelaamista, vaimo kommentoi vierestä.
TERVEYSPALVELUT
ALAN AMMATTILAISET
· LASIT · KUVIOLASIT · PEILIT · LAMINOIDUT LASIT · AKRYYLIMUOVIT · ERISTYSLASIT · KARKAISTUT LASIT · SUIHKUSEINÄT JA -KAAPIT · PEILILIUKUOVET · TERASSILASITUKSET
RAAHEN LASI OY
PAJUNIITYNTIE 24, RAAHE
Puh. Tiukempi ikäraja helpottaa hänen mielestään valvontaa.
Tällä laitteella menee pelikone kiinni, jos pelaajan ikä ei riitä.
Hyvinkääläiselle Kimmo Kuikalle ikäraja on tuttu. 2. 14-vuotias Henry seisookin oikeaoppisesti pelialueen rajan takana. Jos pelaaja näyttää liian nuorelta, Citymarketin henkilökunta pyytää häntä todistamaan täysi-ikäisyytensä. Raahen Citymarketin asiakaspalvelussa koneita seuraavan
Niko Muurisen mukaan teippaukset ovat jo vaikuttaneet tilanteeseen. Kuluvan kuun alusta lähtien raha-automaattiyhdistyksen pelikoneita ovat saaneet ruokkia vain täysi-ikäiset. Arapajaislain mukaan pelaaminen ei onnistu alaikäisiltä enää edes vanhempien seurassa. Hyvä, ettei lapset pääse pelaamaan rahojaan, Kuikka kiittelee. PYHÄLÄ
Pyhäjoki p. 0400 431 426, 08 433 941
Soita vaikka heti! Markku Närhi 040 9030 779 markku.narhi@pihla.fi Jari Pasanen 040 7115 837 jari.pasanen@pihla.fi
www.pihla.fi. RAY:lle menee sulkemisen myötä tieto iän tarkistamisesta.
Muurinen muistelee pyytäneensä papereita nähtäväkseen muutaman kymmenen kertaa. Kuvat: Vesa Joensuu
Ikäraja hyvin tiedossa
NIKO PELTOKANGAS
IKÄRAJA Raha-automaattipelien ikäraja tiukentui heinäkuun alussa. Haluamme olla luottamuksesi arvoisia!
ÖLJYPOLTINHUOLTO T. Eihän tämä ole hyvä tapa. Oletin, että niitä joutuisi koko ajan valvomaan, mutta hirveän vähän alaikäiset enää yrittäkään pelaamaan. Saamme olla täällä samoin kokevien joukossa ja tästä yhteydestä myös vahvistusta omalle uskomisellemme, Anne Pärkkä pohtii.
· kurottajalla ja kuorma-autolla
KONEPALVELUT
· Viherpalvelut, mm. Koen tämän samanlaisena turvana ja suvantona kuten vaikkapa rippikoulun aikoinaan. heinäkuuta 2011
Raahelainen
UUTISET |
7
Kimmo Kuikka pitää tiukempaa ikärajaa tervetulleena. toimitamme ruokamultaa · Huoltaa · Korjaa · Rakentaa RAKENNUS- JA KIINTEISTÖPALVELU
www.veliseppa.com Talonmiespalvelut - päivystys 24 h 0400 107 393
uudisrakennukset · saneerauskohteet · hakelämpökeskukset MUISTA VALTION ENERGIATUKI
PIHLA IKKUNAT JA OVET
Mittatilaustyönä ja paikoilleen asennettuina
Hyödynnä myös edullinen PIHLA-rahoitus ja kotitalousvähennys. Suviseurat ovat meille tärkeä tilaisuus myös uskovina ihmisinä, toisten uskovien yhteydessä. Mikäli ikää ei ole, pelikone saadaan tiskin takaa suljettua. 223 7326
LASITUSLIIKE, LASI- JA PEILIHIOMO
NOSTOTYÖT
LVIASENNUKSET/ TARVIKKEET
·
170 hehtaaria peltoa on muuttunut pikkukaupungiksi.
Kahdenkeskistä aikaa yritämme löytää lähtemällä yhdessä vaikkapa laulamaan
Yhtiö valitsee sijoituspaikan mahdollisimman pian sen jälkeen, kun korkein hallinto-oikeus on tehnyt päätökset alueiden maakuntakaavoja koskevista valituksista. Maahanmuuttovirasto on reagoinut tilanteeseen ja päättänyt vähentää loppuvuoden aikana yhteensä lähes 550 paikkaa vastaanottokeskuksista. Tekniikka- ja rakentamisjohtaja Timo Kallion mukaan sekä Toshiballa että Arevalla on mittavasti
kokemusta ydinvoimaloiden rakentamisesta. Asukkaillamme onkin jo lähes kaikkea mitä kuvitella saattaa. Talvella pariskunta on opiskellut suomenkieltä, mutta kieliopinnoissa on nyt kesätauko. Kuvat: Tuulikki Nousiainen
Odottavan aika on pitkä
RUUKIN VOK Mäntysuovan tuoksu kantautuu kodikkaana pihan laitamille saakka. Paikkoja on 150. Tarjouspyynnön ulkopuolella ovat myös muun muassa vierailukeskuksen ja noin 1 000 työntekijän asuinalueen rakentaminen valitulle laitospaikalle.
Laitostoimittaja valitaan vuonna 2012-2013, jolloin myös päätetään lopullinen toimitusmalli.
Fennovoimalla on ydinvoimalansa sijoituspaikaksi kaksi vaihtoehtoa: Pyhäjoki ja Simo. Tukiliiton lakimies Sampo Löf-Rezessy epäilee, että kunnat lähettävät jatkossa entistä kitsaammin avustajia kehitysvammaisille, koska taksimenot lohkaisevat menoista entistä suuremman osan. Siinä oli urheilujuhlan tuntua, kun pelaajien per-
heenjäsenet olivat kentän reunalla kannustamassa!
Ruukin vastaanottokeskuksessa on tällä hetkellä 120 asukasta. Hän on tuolla ja pesee mattoja. Tulevaisuus on hänelle ja hänen miehelleen suuri kysymysmerkki. Zekije kieltäytyy kohteliaasti kuvauksesta. Myös tavallisten taksimatkojen hinnat nousevat.
Invataksi saa 29 euron nostamismaksun
VILLE VAARNE
TAKSIT Invataksin kuljettaja voi heinäkuusta alkaen periä 29 euron lisämaksun asiakkaan avustamisesta portaikossa. On pyydetty korvausta, vaikka asiakasta ei olekaan avustettu, Ruokola sanoo. Päivät vastaanottokeskuksessa kuluvat arkisien askareitten parissa: Zekije huolehtii ruuanlaitosta ja siivouksesta. Paikkapäätöksen jälkeen Fennovoima jatkaa suunnittelutyötä ja tekee vali-
tulla laitospaikalla muun muassa tarkentavia pohjaja ympäristötutkimuksia. Täytyy toivoa, että asetus ei aiheuta ongelmia, Ruokola toteaa. Vastaanottokeskuksen johtaja Sirpa Kallio kertoo, että rakennuksissa riittää lähes loputtomiin pientä nikkarointia ja maalaustöitä. Kehitysvammaisten tukiliitossa ollaan huolissaan hinnankorotuksen vaikutuksista. Ruukkia päätös ei näillä näkymin koske. heinäkuuta 2011
Invataksien taksat muuttuvat nyt heinäkuun alusta. Vastaanottokeskuksen jalkapallojoukkueella on vieläkin rinta rottingilla, sillä joukkue on juuri voittanut pronssimitalin Siikajoen kunnan puulaakiottelussa. Mutta urheiluvälineitä ei ole koskaan liikaa, ohjaajat vinkkaavat. Tavallisen taksin kuljettaja ei saa korvausta avustamisesta. Esimerkiksi nyt mattopyykin jälkeen Ibriz aikoo ryhtyä maalaamaan piharakennuksen ikkunanpuitteita.
Vastaanottokeskuksessa näyttää olevan poikkeuksellisen paljon polkupyöriä. Rakentamisaikataulu tarkentuu laitossopimuksissa.. Ruukin vastaanottokeskuksessa pariskunta odottaa Maahanmuuttoviraston turvapaikkapäätöstä, joka sallisi heidän
Vastaanottokeskuksen rauha ja hiljaisuus on ollut monelle turvapaikanhakijalle aivan uusi kokemus.
asettua pysyvästi Suomeen. Pitää paikkansa. Vielä suurempi kysymysmerkki on, milloin pakolaiset pääsevät takaisin kotimaahansa. Meille on lahjoitettu paljon sekä pyöriä että vaatteita, leluja ja taloustavaroita, pakolaisohjaaja Maiju Salonsaari kertoo. Areva puolestaan lienee tuttu nimi jo pelkästään uutisotsikoitten perusteella. Ibriz osallistuu kaikkiin mahdollisiin askareisiin asunnon ulkopuolella. Toshiba on vasta tulossa maailman markkinoille, mutta kokemusta kotimaasta on paljon. Useimmat Ruukin turvapaikanhakijoista ovat saapuneet Afganistanista. Korvausta saa, jos hakee esimerkiksi liikuntakyvyttömän asiakkaan rakennuksen sisältä. Pyörälahjoituksista lankeaa kiitos ruukkilaisten ohella Ylivieskan suuntaan, josta lahjoitustoiminta on ollut aktiivista. Tarjouspyyntö pitää sisällään reaktori- ja turbiinilaitosten toimittamisen ja rakentamisen. Hallitusneuvos Silja Ruokola sanoo, että taksit ovat joissakin tapauksissa väärinkäyttäneet avustuksia. Ruokola myöntää, että avustamista on mahdotonta valvoa. Myös irakilaisia ja venäläisiä on paljon. Ydinvoimala rakennetaan uudelle voimalaitospaikalle, joten ensimmäiset työt valitulla paikalla ovat alueen valmistelua. Nämä työt aloitetaan aikaisintaan ensi vuoden lopulla. Portaissa avustamisesta ei ole aikaisemmin maksettu korvausta. Liikenneministeriön arvion mukaan invatakseille maksettavat lisäkorvaukset maksavat valtiolle 12 miljoonaa euroa vuodessa. Suomeen saapuneiden turvapaikanhakijoiden määrä on laskenut viime vuodesta lähes 40 prosenttia. Kuljettaja voi pyytää korvausta, jos hän joutuu nostamaan asiakkaan portaita ylös käsivoimin tai käyttämään portaiden nousemiseen porraskiipijää. Puun varjossa istuva kosovolainen Zekije on kuitenkin kaukana kotoaan, samoin hänen miehensä Ibriz.
TUULIKKI NOUSIAINEN
Minun mies Ibriz on hyvä mies. 8 | UUTISET
Raahelainen
2. Lapsiluku on suuri, sillä valtaosa asukkaista on perheitä.
Tarjouspyynnöt Ranskaan ja Japaniin
RAAHELAINEN
YDINVOIMALA Fennovoima jätti perjantaina Arevalle ja Toshiballe tarjouspyynnön uudesta ydinvoimalaitoksesta. Tarjouspyyntöön eivät kuulu ensimmäisten vuosien aikana tehtävät infrastruktuurityöt tai alueen
valmistelevat työt, kuten maansiirtotyöt, louhinnat ja vesirakennustyöt. Paikkaluku ei ole muuttumassa näillä näkymin suuntaan eikä toiseen. Myös tavallisten taksimatkojen hinnat nousevat uuden asetuksen myötä 3,23,4 prosenttia.
Afganistanilainen Zarif ja kosovolainen Ibriz ryhtyivät mattopyykille otolliseen aikaan, sillä parempaa kuivaussäätä ei voisi kuvitella. Se on pitkä aika, Zekije kertoo yllättävän hyvällä suomenkielellä. Valtion osuus kaikista taksiliikenteen menoista on noin 38 prosenttia. Me tulimme tänne vuosi ja kymmenen kuukautta sitten
Lain, veron ja sääntöjen kiertäminen on kuulemma suorastaan kansallislaji. Korkealla kiemurtelevista, kapeista ja mutkaisista kaduista huolimatta onnettomuuksia sattuu ylen harvoin. Joka päivä kello 12 ammutaan tykinlaukaukset merkiksi lounasajan alkamisesta. Kun Italiaan tuli turvavyöpakko, ostivat italialaiset T-paitoja joihin oli painettu turvavyö. Matka oli yli 150 kilomet-. Koko yön kestänyt juhlinta valvotti myös meidät turistit Lido Di Jesolossa. Ei ole halpaa lystiä ajella näissä maisemissa.
Monte Carlon kasinolle olisi päässyt 10 eurolla. Muun ajan rakennukset ovat kait tyhjillään. Kuvat: Pirkko Utriainen
Eräässä pienessä kylässä, auton ovi teki tenän eikä mennyt kiinni. Nizzassa on noin 400 000 asukasta ja 50 000 koiraa. Edelleen lentokammoisena lähetin erityiskiitokset kapteenille tasaisesta matkasta.
Perillä Nizzassa odottivat monen vuoden matkoilta tutut ja tykätyt kuljettajamme Matti Lehto ja oppaamme Minna Junttila. Koirat on opetettu olemaan haukkumatta. Täällä kypsyvät viikunat, aprikoosit, hunajamelonit ja monet muut hedelmät. Kiitoksin ja uutta matkaa odotellen.
Ryhmäkuva otettiin Monte Carlossa.
lataan merestä. Jyrkkään mutkaan tullessa kuljettaja toitotti torvella omituisia ääniä, jotka kuuluivat varmasti kilometrien päähän. malaiset kuuliaisina noudatamme, kaikuvat täällä kuuroille korville. Poliiseja on paljon. Matkamme jatkui huikaisevissa Bernin Alppien maisemissa. Tunnelimaksu bussiltamme oli 90 euroa ja kolmen päivän tiemaksu 60
Sionin laakson molempia puolia reunustivat jylhät, aina 34 kilometrin korkeuteen yltävät vuoret. Ihmisoikeustuomiokunnassakin on peräti 450 juristia pohtimassa valituksia, joita sinne saapuu kasapäin. Strasbourg on yksi Euroopan unionin pääkaupungeista ja parlamenttirakennukset olivat sen mukaisesti valtavat. Kun meillä Raahessa uhrataan viher- ja virkistysalueet rakennuksille, niin Nizzassa toimitaan toisin. Näimme myös Tina Turnerin ja Elton Johnin huvilat. En mennyt, olinhan jo 80-luvulla käynyt voittamassa sieltä neljä markkaa. Entinen Marimekon omistaja Kirsti Paakkanen omistaa täällä 167 neliön huvilan nimeltään Purjeet. Kilometrejä tälle päivälle kertyi reilut 650. Italialaiset ovat perhekeskeisiä ja suuriäänisiä. Ylitimme Reinin ja saavuimme Luzerniin mistä oli Euroopan vanhin 1300luvulta oleva puusilta. Solan pituus oli 14 kilometriä. Täällä satoi, joten olimme kuvaannollisesti pilvessä. 150 turvakameraa valvoo Monte Carlon aluetta.
Italiassa oliivipuu on vaurauden merkki. "Täällä koneen kapteeni Marjo Koskinen." Nainen suuren koneen ohjaimissa ei taida olla ihan jokapäiväistä. Aamulla teimme kävelykierroksen vanhassa kaupungissa ja osa lähti paikallisella bussilla markkinoille. Suoria veroja ei peritä ja palkkataso on 2030 prosenttia korkeampi kuin Ranskassa. Koin sen itse vuosia sitten, kun Italia voitti maailmanmestaruuden. Lyybeckissä viimeiset ostokset ja ruokailu ennen kuin Travemündessa nousimme jo tutuksi tulleeseen Finnlinesin konttilaivaan jossa vietimme seuraavat kaksi yötä. Sunnuntaiaamuna suunnattiin jälleen Ranskaan. Ajoimme formula radan ja näimme aitiot, varikon ja lähtöruudut. Elävinä selvittiin siitäkin. EU: n asetukset, joita me suo-
Reitillä Aostan kautta Sveitsin Alpeille riitti tunneleita ja korkeita siltoja rotkojen yli. Kahdella eurolla sai parkkipaikan päiväksi. Restaurointi jatkuu yhä. Myös palatsin vahdinvaihto kuuluu myös niihin pakollisiin nähtävyyksiin. Heillä on täällä hulppeat huoneistot, autot, huvipurret ja uima-altaat. Jos joku sanoo, ettei pelännyt, narraa. Lapset asuvat jopa kiusallisen pitkään kotona. euroa. Mitä useampi oliivipuu, sitä rikkaampi olet. Kaupunki sijaitsee kahden järven välissä ja toimii tukikohtana monille alppimatkaajille ja vaeltajille. Hän on kuuleman mukaan ajellut valkoisella avo-Jaguaarillaan sifongit hulmuten. Pari seuraavaa päivää kärsin kyynärpään rasitusvammasta. Italialaiset ovat hurmokseen saakka jalkapallokansaa. Koska olin ollut täällä ennenkin, valitsin hotellin vieressä olleen rannan ja pulahdin välimeren aaltoihin nauttien sen lämpimästä ja ah, niin sinisestä vedestä. Monacossa ne ovat kielletty. Katsastimme lehtien lööpeissä usein esiintyvien sisarusten Carolinen ja Stephanien asuintalot. Pubinpitäjä närkästyi. Kun siellä puretaan ränsistyneitä taloja, rakennetaan paikalle puisto. Puristin edessä olevan istuimen tankoa rystyset valkoisena. Kävimme kirkossa jonne hän ja muutama vuosi sitten kuollut ruhtinas Rainer oli haudattu. Oli menossa vanhojen mopojen kokoontumisajot. Näimme paikan missä ruhtinatar Crace Kelly ajoi rotkoon tyttärensä Stephanien kanssa. Iltapäivällä paahtava helle sai muutkin uimarit rantaan. Monacossa talot on rakennettu tiheästi jyrkänteille, joista näköalat Välimerelle ovat huikaisevat. Kölnissä Reinin varrella tutustuttiin myös kuuluisaan tuomiokirkkoon, jonka rakentaminen oli aloitettu 600 vuotta sitten. 2. Lopuksi auto ei enää käynnistynytkään. Kolme vuotta Nizzassa asuneen oppaamme Helena Walleniuksen mukaan Monacossa on tupakanpoltto kielletty. Jo rakennusvaiheessa on huomioitu, että ne kestävät 8 richterin maanjäristykset. Piipahdimme myös Mettlachissa Villeroy & Bochin museossa ja tehtaanmyymälässä. "Rostimuuri" eli kieliraja ylitettiin huomaamatta. Oli intiaaneja, karhuja, vuorikauriita, joulukuusia - ja pukkeja, peikkoja, lampaita, gorilloja, vankeja, Peppi Pitkätossuja ja olipa yhdellä mopoilijalla selässään pumpattava Barbarakin. Asukkaita tässä lilliputtivaltiossa on 360 000 ja koiria täälläkin 40 000. Rajan ylitimme St Bernhardin katetun tunnelin kautta kulkevalla reitillä. Vuorten välissä 2164 metriä merenpinnan yläpuolella oli kaunis Grimseljärvi. Kuuden tunnin ajan hauskuutimme itseämme pelaamalla olutlasien alustoilla huiskutusta läheisessä pubissa. Höristin korviani, kuulinko oikein. Yllättäen vastaan alkoi tulla satoja, vanhoilla mopedeilla numerolaput rinnassaan merkillisesti naamioituneita ajajia. Prinssi Albertin häävalmistelut näkyivät katukuvassa. Pisin tunneli oli 18 kilometriä. Matka jatkui pitkin Rivieraa kohti Italiaa ja San Remoa, joka tunnetaan myös formuloistaan ja hajuvesiteollisuudelle tuottamista ruusutarhoistaan. Kylien ihastuttavia hirsisiä alppimajoja katsellen jatkoimme kiemuraisia kapeita teitä yhä ylemmäs. Kun se aikanaan valmistui, oli se silloin maailman korkein rakennus noin 149 meriä. Nizza on kuuluisuuksien ja varakkaiden ihmisten kaupunki. Luotijunia muistuttavilla raitiovaunuilla ajaminen maksoi vain yhden euron. Miten se käytännössä toimii, ei taida kukaan tietää. heinäkuuta 2011
Raahelainen
|
9
Välimereltä Sveitsin Alpeille
MATKALLA Menkää ihmiset Alpeille, jos elämyksiä, jännitystä ja kauneutta halajatte.
PIRKKO UTRIAINEN
riä. Nizzan nimi suomennettuna tarkoittaa voittoa. Ei lohduttanut, vaikka hän kertoi ajaneensa samaa linjaa yli 30 vuotta. Sateesta huolimatta he tervehtivät meitä iloisesti.
Raahen Hengitysyhdistys teki kymmenen päivän matka viiteen maahan juuri juhannuksen alla. Lopulta kaikki 42 matkalaista, pakattiin paikalliseen postiautoon ja matkatavarat sen perävaunuun. Kun aamulla heräsimme hotelli Edenissä, seisoi vihreä bussimme pihalla kuin ei olisi koskaan rikki ollutkaan. Täältä on lähtöisin berhardilainen koirarotu, jota edelleen käytetään talvella lumivyöryissä kadonneiden etsintään. Appelsiinisato korjataan kolme kertaa vuodessa. Kun maata ei ole, se val-
Näköalapaikalta saattoi nähdä koko Monacon yhdellä kertaa. Yksi poliisi 60 asukasta kohti. Jokainen pieni plänttikin oli hyödynnetty. Yli 1600 metrin korkeudessa lämpötila putosi yhdeksään asteeseen. Nizzan lennolla bongasimme tv:stä tutun Jari Tervon perheineen. Jos joku haukkuu, se ei ole nizzalainen. Sateen liukastamalla, mutkaisella tiellä koimme semmoisen vuoristoradan, että oksat pois. Kerran kuussa 1600 Euroopan parlamentin jäsentä ja virkamiestä saapuu Brysselistä kaikkine papereineen ja kokoustaa täällä yhden viikon ajan. Ranskan ja Monacon rajan erottaa siitä, että ranskalaisissa taloissa on lautasantennit. Moni kävi kokeilemassa onneaan. Noin 1200 osallistujasta yli 800 pääsi maaliin. Vesi oli suolaista, joten se myös kantoi hyvin. Brigin pikkukaupungista jatkoimme Aare-jokea myötäilevän Grimselin solan kautta Sveitsin sydämeen Interlakeniin
RS-kohde. Es. Taloyhtiössä on tehty isoja remontteja, kuten liitytty kaukolämpöön 2010 ja peltikate 2007. 4h, k, s, kph, wc, vh, autotalli. 044 040 3114 41808
Siikajoki, Tauvo 2264/6119 m² Kaasantie, Munahiejantie, Tyrskykuja, Ritikantie, Hietapolku, Varpulankuja, Tauvontie, Lukkarinkankaantie. 5h, k, s. Erillinen autotalli/-katos ja varasto. Suositulla ja viihtyisällä alueella siistikuntoinen koti. Suojaisa aurinkoinen eteläpiha. Kaukolämpö, koneellinen ilmanvaihto LTO ja laadukkaat materiaalit. Es. Aivan keskustassa, isolla viihtyisällä tontilla oleva omakotitalo. 85.000 p. Autokatoksia keskustassa harvoin vapaana! Hp. Mh. 275.000 e 603442 Siikajoki, Ruukki 80/120 m² Vuorikankaantie 46 A. Tässä se on! Taloyhtiössä on uusittu mm. 63.963,68 ) Vmh. Mh. 044 040 3114 9860031 Raahe, Kanavanranta 60 m²
Pitkänkarinkatu 9 A. Tontti 2000 m², pihapiiri koivikkoinen, tie perille. Tilava, saunallinen päätyhuoneisto isommallekin perheelle. Putket uusittu pintaan 2000 ja ikkunat uusittu 2002. Persoonallinen pieni omakotitalo vanhassa Puu-Raahessa Ämmänkadulla. 044 040 3113 16494 Pyhäjoki, Annalankangas 59 m² Vuotilantie 4. Mh. Mh. Hevostalli ja tarha valmiina. 044 040 3114 79923 Raahe, Saloinen 69 m² Ristikarintie 1. su 14.00-14.30 Hp. Talon yht. Rak.oikeutta 120 + 20 m². 128.500 . Kesälän alueella päättyvän tien varrella sijaitseva hyväkuntoinen koti. Tästä kodista on pidetty huolta. Kysy lisää! Hinnat 11.320-32.810 p. Heti vapaa. Hinnat 36.000 60.000 Kysy lisää! p. Kuntotarkastus tehty. Es. tupa,s. 8h, 2 x k, khh. 69.000 e 614915 OMAKOTITALOT
Kohteen rakentaa: YIT-Rakennus Oy
Kohteen rakentaa: Raahen Rakennuskolmio Ky
Omakotitalot
Raahe, Tarpio 104 / 150 m² Ylihaantie 12. 10 min ja pyörällä n. Koulut, keskustan palvelut ja meren ranta ihan kävelymatkan päässä. Pihapiiri suojainen ja rajoittuu puistoalueeseen. Pohjaratkaisu on avara, toimiva ja valoisa. RS-kohde.
As Oy Raatihuoneen Aarre ja Plaana
As Oy Raahen Fellmaninkulma
Kauppakatu 57
Asunnot valmiina kesällä 2011. 71.788,62 Vh. 208.000 e 602173
As Oy Raahen Antinhovi
Antinkankaantie 29
C-talosta vielä varattavissa: 3h, k, ph, s 72 m² Vh. Tiloja isommallekin perheelle ja esim. 98.000 e 613589 Raahe, Palonkylä 61 m²
Kohteen rakentaa: Rakennusliike Antti-Sakari Oy
Siikajoki, Siikajoki 112/165 m² Millalantie 22. Kesävesi. 164.900 p. Kuntotarkastus tehty 05/2011. Siikajoen rantaan n.150m. 89.000 p. Hp. Asutko lähellä ja tarvitset toista autopaikkaa. Tupak, kph/wc, s. 3mh, oh, k, ph, s. Vakituisen asunnon rakennuspaikkoja. 86.000 p. 2h, k, kph/wc, s. Vapaa-ajan asunnon tontti Siikajoen varrella, upealla paikalla. 2h, k, s. p. 115.000 e 617941 Raahe, Palonkylä 120 / 162 m² Järvenkankaantie 8. Tontilla lisäksi puul./varastorakennus ja leikimökki. MA 16.3017.00 Hp. 39.900 p. 47.800 ) Vmh. Alin kerros, omaa pihaa. 5.900 p. Asuintilat kahdessa tasossa ja alakerrassa hieno sauna- ja pesuhuoneosasto. 3h, k, kph, wc, vh, lasitettu parveke. Kysy lisää! Hp. 044 040 3114 77369 Päivi Viljamaa, LKV Sirpa Häkli Pasi Siuvatti, LKV Markku Kyllönen, LKV 044 040 3111 044 040 3113 044 040 3114 040 440 3110
.. Sovi esittely. Sisäpinnat uusittu v.2000, tällöin rakennettu myös sauna huoneistoon. Tontilta merinäköala. Talon yhteydessä on 30 m² yksiö. 4h, k, khh, s, ak. Arvostetulla alueella sijaitsee upea v.2007 rakennettu koti. Suojaisalla kulmatontilla oleva kaukolämpötalo. 044 040 3114 93664 VAPAA-AJAN ASUNNOT Siikajoki, Tauvo 40 m²
Siikajoki, Siikajoen kylä 33 m² Niitynmaantie. 044 040 3113 54283 Raahe, Tarpio 115/143 m²
Ollinsaarentie 39 A. Kodikas paritalon puolikas Eskelisessä. Pesuhuone remontoitu v.-03. 044 040 3113 53760
Laivurinkatu 11, Raahe, p. 59.000 p. 83.888,20 ) Vmh. 139.000e 611859 Raahe, Pattijoki 172 / 200,5 m² Rajaholmantie 38. Heti vapaa. Sähköliittymä. Ensies. Varvin rannassa, uudella alueella muuttovalmis omakotitalo kaupungin vuokratontilla. Lattialämmitys, takkavaraus, koneellinen IV. Kannattaa tutustua! Es. sauna- ja pesutilat sekä kaksi huonetta. 228.000 e 614446
Rajaniementie 1. 3h,k,ph,s,th,vh. Siistikuntoinen ja nätti koti. Ydinkeskustassa oleva autokatospaikka sähköpistokkeella. Keskeneräinen iso talo sisustamista vailla. su 14.0014.30. Hirsirunkoinen Piehingin vanha kaupparakennus, omalla 1480 m²:n tontilla. Mahtavalla paikalla OMAKOTITALON rakennuspaikka. Sadevesijärjestelmä asennettu. 64500 044 040 3113 Raahe, Keskusta 856 m² Mäkikatu 2 A. Tilaa isommallekin perheelle. Kaukolämpötalo. Heti vapaa. 3h, k, rt, kph/wc, s, vh, at, varasto. Es. 89.000 p. Sähköliittymä, kaivovesi ja leivinuuni. Mukava, peruskuntoinen koti lapsiperheelle. Hp. 044 040 3114 46948
Raahe, Ollinsaari 106/147 m² Ollinsaarentie 1. 70.000 e 602375 Raahe, Keskusta 100/130 m² Palokunnankatu 2 B. Öljykattila, poltin ja säiliö vaihdettu 1998. 25 m² lämpöeristetty autotalli ja varasto. keittiö, sauna, kph, remontoitu. Liittymät vieressä. Asunnossa on laitettu pintoja, kuten laminaatit tänä vuonna. 2h, k, kph/wc, s, vh. Sähköliittymä. 58.000 p. Vapautuu pian. 147.000 e 616185 Raahe, Piehinki 165/200 m²
Rivitalot
Siikajoki, Ruukki 63 m² Virastotie 3. Kohteessa sähkölämmitys. 4h, k, p, s, v. Mahdollisuus myös KAUKOLÄMPÖÖN. Pihassa marjapensaita ja kirsikkapuu sekä perennapenkkejä. Viihtyisä etuterassi. Vesiliittymä. Kaupungista autolla n. 4h, k, kph, wc, s, vh, var. 044 040 3113 98988 Raahe, Arkkukari 29,7/42 m² Siirtolapuutarha 25. 044 040 3114 9570992 Siikajoki, Paavola 117,5/138,5 m² Metsätie 18. Tupa, kk, alkovi, kuisti. Mh. 2h,k,ph,s. OKT, soveltuu hyvin lapsiperheelle. 139.000 e 609929 LUHTITALOT
Raahe, Kylmäniemi 15/20 m² Kylmäniemellä Ruottalonlahdella oleva kesämökki Raahen kaupungin vuokratontilla. 2001 valm. 73.000 p. 67.500 p. Autokatos ja varasto. Es. Mh. 65.000 e 610842 KERROSTALOT
Teuvo Mattila LKV Virve Hautamaa LKV Risto Launonen LKV Ilpo Mattila Jukka Mattila
044 710 6204 LOMALLA LOMALLA 050 571 7794 LOMALLA
Kerrostalot
Raahen OP-Kiinteistökeskus Oy LKV Kirkkokatu 34, 92100 Raahe Puh. Remontoitu talo Eskelisen alueella omalla 1190 m² kulmatontilla. Mh. 044 040 3114 66787 Raahe, Vilpunkangas 82/102 m² Itä-Vilppu 4. su 15.45-16.15. 60 m² autotalli, jossa korjausmonttu. Oikeudet Olkijoen jakokunnan vesialueisiin. Upealle paikalle, keskustan lähettyville, uudistuotantona rakennettava Design-Talo Oy:n OKT. Hyvä koti vaikka lapsiperheelle, ala-aste ja päiväkoti noin 400 m päässä. Esittely ma klo 18.30 19.00 / Ilpo Mh. Koulu ja päiväkoti lähellä. 4h,k,ph,s,at ja piharakennus. Muuttamaan pääsee heti! Es. Mh. Sovi esittely! Mh. Puustellin keittiö ja kodinkoneet uusittu 2003. Talon laajennus osa tehty -2000. 044 040 3113 9818164 METSÄTILA Vihanti, Vihanti 13,226 ha Utusentie. Mukava kokonaisuus Siikajoen rannalla. Loistava tilaisuus lapsiperheelle. 044 040 3114 9955105 Raahe, Keskusta 42 m² Palokunnankatu 27 A. Soita ja sovi esittely! Mh. Pystyt vaikuttamaan kaikkeen sisustukseen. 125.000 e 616546 Raahe, Lehmiranta 145 / 199 m² Heikinkatu 7. Sähköliittymä. Kiva talo hyvällä paikalla. 129.000 e 606205 Pyhäjoki, Viirre 160/248 m²
ESITTELEMME MAANANTAINA 4.7.2011
Esittelemme ma 4.7.
Uudiskohteet
Raahe, Pattijoki
Rakennustyöt aloitettu. Hyvä remontoitu rivitalokolmio, vapautuu tarvittaessa nopeasti. 5h, k, kph, wc, s, vh, autok/ var., puuliiteri/kesähuone. RS-kohde.
Karjaluodonpolku 7A. käyttövesilinjasto ja ikkunat. Ranta-asemakaava alueella. Es. Pihalammesta yhteys merelle. 73.900 p. 1986 rakennettu ja -94 ja -05 laajennettu talo. Kohde on ennakkomarkkinoinnissa ja rakennetaan muuttovalmiiksi. Rauhaisalla alueella sijaitseva hyväkuntoinen koti. Peltikate, ikkunat, keittiö, käyttövesi- ja lämmitysputket uusittu 1996. Kaukolämpötalo, lattialämmitys. Keittiön kaapistot uusittu 2003 ja kodinkoneet 2005. 144.500 e 2h, k, ph, s 63 m² Vh. Isoja remontteja 2007 esim. Esittely ma klo 17.30 18.00 / Ilpo Mh. Vaihtoehtoinen huoneistokoko 85 m², hinta 153.000 e. Tie perille ja rantaan. Es. Oma tontti, 2271 m². 044 040 3114 46809 AUTOKATOSPAIKAT Raahe, Keskusta Kauppakatu 53. Siistikuntoinen ja lämminhenkinen koti rauhallisella alueella Isoholmissa. Hyvin hoidetulla pihalla ja rauhallisella tontilla kaksikerroksinen kaukolämmössä oleva kivitalo. Mh. 122.000 e 617554 Raahe, Pattijoki 104,5 / 132,6 m² Kulmakuja 9. 39.000 p. 125.000 e 614928 Raahe, Keskusta 167,6 / 194,4 m² Mäkikatu 6. Uusi koti lämminhenkisestä taloyhtiöstä. 89.000 p. Toisen kerroksen todella hyväkuntoinen kulmahuoneisto. su 16.3017.00. Olkijokisuulla rauhaisalla paikalla sijaitseva pieni vapaaajan asunto. Es. Maaseutumiljöössä viihtyisä omakotitalo lähellä Siikajoen keskustaa. Kattokorotus tehty ja ikkunat ja ulko-ovet uusittu, kaukolämpö. Huippupaikalla Merikylän lahdella sijaitseva mökki. Pyhäjoen Viirteessä oleva entinen koulurakennus joka ollut viimeiset vuosikymmenet asuinkäytössä. Lähin kauppa noin 500 m. Rauhallisella puistoon rajoittuvalla tontilla oleva omakotitalo. 29.900 p.044 040 3113 9979204 Siikajoki, Luohua 3000-4000 m² Järvelänjärvi, Käkeläntie. Vapautuu pian. MA 15.45-16.15 (Mh. Rauhallinen alue tien päädyssä. Pienen taloyhtiön saunallinen päätyhuoneisto. 78.900 p. Es. heinäkuuta 2011
KERROSTALOT Raahe, Ollinsaari
76 m²
RIVITALOT Pyhäjoki, Annalankangas 100 m² Vuotilantie 4. Keskustan läheisyydessä sijaitseva v.-86 rakennettu rivitalohuoneisto, jossa pesutilat on remontoitu v.2007 ja ulko-ovet uusittu v.2009. su 12.30-13.00 Hp. (08) 221 340
www.kiinteistoka nava.fi
31 / 42 m² Siikajoki, Keskusta n. 5mh,oh,kph,s,khh. Es. su 15.30-16.00 Hp. Kodikas ja siistikuntoinen rintamamiestalo, jossa tehty paljon remonttia. Alueella hyvä haja-alueen rakennuspaikka. ½ h ajomatka. Talossa uusittu mm. Mh. Esittely ma klo 17.00 17.30 / Teuvo Mh. su 17.45-18.15 p. Erikoiset ikkunaratkaisut luovat huoneistoon mukavaa tunnelmaa. Ihana paikka kesäiseen oleskeluun. Autotalli/varasto rakennus. 58.000e 615765 Raahe, Varvinranta 108/123,0 m² Vanttikatu 19. Esittely ma klo 19.45 - 20.15 / Ilpo Mh. MA 17.15-17.45 Hp. Kuntotarkastus tehty 4/2010. Pattijoen palvelujen läheisyydessä sijaitseva siistikuntoinen koti. 044 040 3114 85053
OMAKOTITALOT Raahe, Pattijoki 170/270 m² Kiertotie 24. toimistolla MA 15.0015.30 Hp. Talossa kaukolämpö, vesikiertoinen lattialämmitys, yläkertavaraus ja nykyaikainen talotekniikka. Kauniisti pintaremontoitu, keittiö -00, kph -08. 32.000 e 612667 Raahe, Lehmiranta 120 / 134 m² Vihastenkarinkatu 39. Suojainen piha, rauhallinen sijainti. MA 18.00-18.30 Hp. 4h, k, kph, wc, s, takkah, kellari. Luontoihmisen unelma, tule ja ihastu! Pihassa lisäksi kahden auton lämmin talli ja tenniskenttä. 5h, k, rt, s, kph, wc, ask.huone. Rantasauna aivan meren rannassa, varasto, ulkowc. 15.000e 606948 Raahe, Isoholmi 120 / 138 m² Holminrinne 6. 97.000 p. 109.000 e 603105 PARITALOT
Kohteen rakentaa: Raahen ammattiopisto
Paritalot
KESÄMÖKIT
Kesämökit
Huhanaronkuja 1 A. Matkapuhelimesta 0,0821 euroa/puhelu+ 0,169 e/min.. katettu terassi etelän puolella ja pesutilat remontoitu 2000-luvulla. Esittely ma klo 16.45 - 17.15 / Ilpo Mh. Harakkamäen alueelle rakennettava paritalo ennakko-markkinoinnissa. 89.000 p. Hp. 044 040 3113 66915 Raahe, Pattijoki 118/199 m² Aarretie 2. Kauppahintaan kuuluu Designtalo Oy:n, Piippola 114 talomallin rakennusluvat ja rakennuspiirustukset. 044 040 3113 30067 TONTIT Siikajoki, Tauvo 689/8561 m² Tauvonkatu, Norpankuja, Röysypolku. Aurinkoinen 1228 m² tontti, rajoittuu 2 sivultaan puistoon. Tupa, sauna, kuisti. su 16.15-16.45 (Mh. 69.500 p. 135.000 e 613544 Raahe, Palonkylä 122/164 m² Vähäkuja 1. Mh. Kysy lisää! Hinnat 4.134-128.415 p. 1-2h, k. Hyvällä paikalla Lappasissa oleva OKT. 10 tonttia, joista 5 omarantaista ja 5 kuivan maan tonttia. Kauniilla paikalla kanavan rannassa oleva avara ja valoisa luhtitalon toisen kerroksen tyylikäs päätyhuoneisto. Keittiö, kylpyhuone ja sauna on remontoitu 2000-luvun alkupuolella. 96.600 p. Huoneisto on moitteeton, keittiö uusittu v.2002 ja pinnat siistissä kunnossa. su 17.45-18.15 Hp. Yhtiö on liittynyt kaukolämpöön viime vuonna. Käytä tilaisuutesi nyt. 199.000 p. Tupa, k, pihasauna, aitta, leikkimökki, kesäkeittiö, puucee. 3mh, oh, k, ph, s, at. Idyllisellä "Miljoonaperän" alueella sijaitseva kiinteistö, jolla sijaitsee iso asuinrakennus. 89.000 e 616089 Raahe, Keskusta 38,0 / 60,0 m² Ämmänkatu 6. 59.000 e 608236
Puhelun hinta 010 yritysnumeroon: Lankapuhelimesta 0,0821 euroa/puhelu + 0,059 euroa/min. keittiö, lattiat, katot ja seinät uusittu. Keskusta ja palvelut kävelymatkan päässä. Asunto on vuokrattu. Talon alajuoksu uusittu. 010 257 6285
Pohjaskarintie 86. Kannattaa tutustua! Mh. 5h, k, ph, s + 1h, kk. Huoneistossa pinnat remontoitu 2009-11; laminaatti-, tapetti- ja maalipinnat uusittu, kph/wc remontoitu. su 15.00-15.30 Hp. 10 | ASUMINEN
Raahelainen
2. Ensies. 044 040 3113 35857, 47699, 53183, 68072
Sammakkosuonkatu 3. Tontti on tasoitettu ja muotoiltu. 27.000 e 608029
Luhtitalo
Raahe, Kanavanranta 54 m² Seminaarinkatu 3. 63.752,31 e Vh. Es. 044 040 3113 9570564 Siikajoki, Revonlahti 27/41 m² Siikajoentie 193. "Mummon mökki" keskustassa ihan palvelujen läheisyydessä. yritystoiminnalle. 3h, k, s. 4h, k, s, kph/wc, khh, vh, wc, autotalli ja varasto. Näpsäkkä kokonaisuus. Tässä tarjolla mukavaa asumista omakotitalomaisessa ympäristössä. Rauhallisella alueella sijaitseva monia mahdollisuuksia tarjoava talo. 129.000 e 614277 Raahe, Keskusta 220 / 282m² Oikokatu 7. 4h, k/ruok, khh, kph, wc, s, vh. Mh. Hp. Itsenainen ja osaava.
Siikajoki, Tauvo 95 m²
Simpukkatie. Keittiö ja pesutilat remontoitu. 106.000 p. Talon peltikate on uusittu -08. Mh. 044 040 3113 9494216 Raahe, Keskusta 99,5/114 m² Mäkikatu 2 A. Mh. Lomapaikaksi kaupunkilaiselle mökki siirtolapuutarhaalueelta Siniluodon lahden rannalta. 3mh,oh,ruok,2ph,s, thk,khh,vh. Es. su 13.00-13.30 Hp. Tontteja voi sekä ostaa että vuokrata. Mh. 3h, k, kph, wc, s, vh, at. su 14.45-15.15 Hp. Mh. Pieni mökki 1,243 ha:n tontilla, joka ulottuu vesijättömaahan saakka. Ole nopea, niin pääset muuttamaan jouluksi uuteen kotiin. Käyttövesiputket -10. su 13.15-13.45 Hp. Kuntotarkastus 05/2011. Mh. V. Lisäksi kiinteistöllä on vuonna -89 valmistunut piharakennus, jossa mm. Pieni idyllinen maatila maaseudun rauhassa Ruukissa. 4mh,oh,k.ruok,tkh,s,ph,at. Mm. 4h, k, ph, s. Ihanassa puistomaisessa vehreässä miljöössä kerrostalokolmio. 73.000 e 616615 Raahe, Keskusta 149 / 201 m²
Raahe, Pattijoki 78 m² Harakkamäentie. 119.500 e 616228 RIVITALOT
Tiedätkö, mitä asunnot maksavat ja miten kauppa käy teillä päin?
Tutustu Etuovi.comi Markkinapuntariin!
Klupukatu 4. Keskustan palvelut vain noin kilometrin päässä. Oma tontti. 28.500 p. Raahen keskustassa. 5h,k,rt,th,ph,s, v ja autotalli. Hyvä metsätila, jossa 12,2 ha metsää ja noin ha peltomaata. 17.000 e 613922 Raahe, Olkijoki 20/25m² Kivelänaronkuja 45. toimistolla MA 15.00-15.30 Hp. 3mh,oh,k,tkh,ph, s. 2h, k, ph, s. Sovi esittely! Mh. Tontilla on lisäksi vanha navettarakennus. su 17.00-17.30 (Mh. Vielä varattavissa: 2h+k+s 52m² vmh 105.000 e 1h+tupak+s 51m² vmh 103.500 e 1h+alk+kk+s 39m² vmh 81.000 e lainaosuus 50%
Helyntie 5. Mh. Mh. Sähkölämmitys, lisänä ilmalämpöpumppu ja leivinuuni. 22 viikon päästä siitä, kun talopaketti on saapunut tontille. 044 040 3113 9655926 Raahe, Pattijoki 107/150 m² Kaskipellontie 13. 2h, k, ph, s. Siistikuntoinen huoneisto kaukolämpötalossa, jossa uusittu mm. Talossa ilmanvaihto LTO:lla, keskuspölynimuri, lattialämmitys, leivinuuni. Vapautuu kesäkuun loppuun. Myymälä,2h,wc. 044 040 3114 9798432 Raahe, Pattijoki 100/138 m² Oksalantie 6. 5mh, tupak, khh, ph, s. 99.500 e 615994 Raahe, Pattijoki 136 / 180 m²
Rantasipintie. 3h, k, kph/wc. Vapaita tontteja loma-asunto ja siirtolapuutarha kortteleissa. Siistit vaaleat pinnat, valoisat huoneet, iso parveke etelän suuntaan. Hyvässä peruskunnossa. Esittely ma klo 16.15 16.45 / Teuvo Mh. Talossa uusittu käyttövesipuoli -11, ikkunat -06, pannuhuoneen laitteet -04. Tilavassa ja valoisassa asunnossa on uusittu keittiö 2000-luvulla, kylpyhuone/wc ja sauna 2009. Talossa vesikatto uusittu 2005, kph ja sauna remontoitu 2007, tapetti- ja pintaremonttia 2005 ja 2010. käyttövesilinjasto. Suojainen mäkitontti, joka on osin luonnontilassa. Puurunkoinen tiilivuorattu kaukolämpötalo suositulta ja kysytyltä alueelta. Talossa extrana n. Kysy lisää! Hp. Viehättävä vapaa-ajan asunto Merikylänlahden rannassa. Tilava neljän makuuhuoneen talo erinomaisella paikalla. 145.000 e 611888 Raahe, Piehinki 180/210 m² Ylipääntie 28. Mh. Puistoon rajautuva tontti rauhallisella paikalla. 1h, kk, makuutila, sauna, terassi ja varasto. Ensimmäisen kerroksen tyylikäs huoneisto palveluiden läheisyydessä. 4h,k,khh,ph,s.at Hyväkuntoinen öljylämmitteinen omakotitalo suositulla alueella Palonkylässä. Ensies. Harvoin tarjolla. 132.000 e 610729 Raahe, Isoholmi 120/140 m² Rajametsäntie 6. Talo on muuttovalmiina n. Monien mahdollisuuksien talo. 3mh,oh,k,tkh,ph,s, autotalli. Palvelut lähellä. Es. 2mh, oh, k, ph, s. Huoneistossa mm. Mh. su 12.00-12.30 Hp. 5h, k, kph/wc, wc, s, vh, autot.+varasto. Es. Es. 4h, k, s, kph, wc, varasto ja autotalli. Vuokratontti 1152 m². 134.000 e 2h, k, ph,s 57m² Vh .121.000 e
As Oy Raahen Kanavapuisto 2
Kaivokatu 14, Raahe
Rakennustyöt aloitettu, asunnot valmiina 31.12.2011. 50/75m² Heikintie 8. keittiö, pesuhuone, sauna 2007 myös sisäpintoja uusittu 2007. 044 040 3113 57997, 95799 Siikajoki, Revonlahti 2500 m² Siikajoentie. 044 040 3114 48154 PARITALOT Raahe, Pattijoki 90/130 m² Raitatie 7. 158.000 e 613379
Raahe, Ollinsaari 59,5 m² Ollinsaarentie 37 E. Ensies. Koneellinen ilmanvaihto LTO
Es. Tarpiossa sukupolvelle. heinäkuuta 2011
Raahelainen
ASUMINEN | 11
Oletko miettinyt, miten tavoitat asiakkaasi?
Uusi kotisi löytyy meiltä!
Siikajoki, Siikajoenkylä
Sovi maksuton arviokäynti
Soita tai lähetä tekstiviesti ARVIO numeroon 16141, niin otamme pikaisesti yhteyttä.
Vihanti, keskusta
120/160 m²
010 5855 601
Kaunis ja hyvä kuntoinen kaksi kerroksinen puutalo Vihannin keskustan palveluiden läheisyydessä. Hp.94.500 . Oma 3370 m² tontti. Oy Raahen RAATINHUONEEN AARRE ja As. 050 420 0126 460832 Raahe, Honganpalo 133/174 m² Raahe, Honganpalo 107,5/142 m² Viihtyisällä alueella Honganpalossa kauko- 4h, k, ruok, kph, s, wc, vh, v, at. Aarre
tyyppi p-ala myyntih. Kannattaa OMAKOTITALOT tutustua! Hp. 3mh, oh, k, ph, s. Kysy lisää vapaina olevista huoneistoista. Vaaramapolku 2. 050 420 0126 461047 Raahe, Keskusta 58 m² 3h, k, kph, wc. tontti. isolle perheelle tai vaikka kahdelle 4h, k, th, s, kph, wc, khh, vh, at. Oy Raahen RAATINHUONEEN PLAANA
Kauppakatu 47, Raahe. 3h,k,s 72,0 m² 49.845 116.305 166.305 2h,kk,s 48,0 m² 42.645 99.505 142.150 1h,kk,alk. Mökissä avotakka. Keittiö, pesuhuone, sauna uusittu hiljattain. IkKERROSTALOT KERROSTALOT kunasta avautuu kaunis näkymä Siikajoelle. Vesikatto uusittu 2005 ja julkisivuremontti valmistunut 2010. TI 16.00-16.30 p. 050 420 0127
3h,k 2h,kk 1h,tpk
Esittely työmaalla MA klo 16.00-16.30
Rakentaja: Rakennus Oy
Katso myös asunnot ulkomailta.
Esittely työmaalla MA klo 16.45-17.15
Rakentaja:
Itä- ja Pohjois-Suomi
RAAHEN HABITA OY
Vuokraa asunto helposti netissä.
Pia Bergström lomalla Jaana Haikara LKV 050 420 0127 Sirkka Mannermaa LKV 050 420 0125 Ville Ollanketo 050 420 0124 Jaakko Saarela 050 420 0126
Merkki paremmista asuntokaupoista
Kirkkokatu 33, 92100 Raahe Puh: 010 585 5120 Fax: 010 585 5121 etunimi.sukunimi@habita.fi
Välityspalkkio: huoneistot 4,23 % sis. Rakentamistyöt käynnissä. Mah7h, k, kph/wc, s, wc, vh, at, ak, v. Vo. 050 420 0124 459372 VAPAA-AJAN ASUNNOT VAPAA-AJANASUNNOT Siikajoki, Revonlahti n. Kohteessa huoneistokohtainen ilmanvaihtojärjestelmä LTO ja vesikiertoinen lattialämmitys kaukolämmöllä. Kulmatontti 1052 m². Vapautuu nopeasti. Myydään vuokrattuna. Näppärä kolmio keskustan tuntumassa. alv, kiinteistöt 4,92 % sis. Autotalli ja varasto talon päässä. 050 420 0124 458163 420 0124 460651
Yli 20 vuotta parempia asuntokauppoja
www.habita.¿
1h, tpk, wc, vh. Kylpyhuone remontoitu 2006. Hp. Rauhallisella ja vehreällä alueella Vihannin keskustan tuntumassa viihtyisä yksiö rivitalon päädyssä. 2h, k, s 51,5 m² 32.900 78.000 110.900 3h, k, s 62,5 m² 48.300 94.500 142.800 3h, k, s 64,0 m² 45.300 94.500 139.800 Autokatospaikka 2.900, autopistokepaikka 1.500
Myynti: Jaana Haikara p. Lustokatu 20. Hp. Talossa takka, Kattokorotus tehty 2010 ja kaukolämpöautokatospaikka ja terassi ilta-auringon vaihdin uusittu 2000. Yli13.00-13.30 p. su 17.15-17.45 p. Koulu lähellä, rauhalpuolella. Tämä uudiskohde rakennetaan keskelle kaupunkia kauniin Raatinhuoneenpuiston viereen. 159.000 . Nykytekniikka tarjoaa miellyttävää ja vaivatonta asumista lähellä palveluja. alv, minimi 2.460 sis. Rauhallisella asuntoalueella osittain remontoitu talo. Oma 6210 m² avotakka. MA 17.00-17.30 p. Takkahuoneessa tunnelmaa tuova pintoja remontoitu. Hp. Maalämpö laitettu 2010, varaava takka ja runsaasti säilytystilaa. Tulisijat. 90.000 e 617775
Raahen OP-Kiinteistökeskus Oy LKV Kirkkokatu 34, 92100 Raahe Puh. kustan palvelut noin 5 km. Hp. 109.000 . klo 18.0-18.30 / Teuvo
Pyhäjoki, Annalankangas 98,3 / 113 m²
Annalantie 18. Hirsimökki rauhallisella paikalla Revonlahdella Siikajoen varressa. Hintaesimerkkejä: Mh. 050 420 0127
72,0 m² 51.180 119.420 170.600 49,5 m² 40.740 95.060 135.800 47,0 m² 40.260 93.940 134.200 Plaana Mh. Ark119/162 m² kukarista iso hyvin pidetty talo. Kauppakatu 33 A. 460730 totalli rakennukset. Hyvin hoidettu puutarha. Hintaesimerkkejä:
Aarre ja Plaana sopivat sinulle, joka etsit erityisen hyvää kaupunkikotia. Liittymät mukana. Hp. velatonh. Oy Raahen Kanavanhovilla. Niemitie 138. Kauniilta dollisuus taloyhtiön autokatospaikkaan. Koulu ja päiväkoti lähellä, kes- kolämpötalo omalla tontilla Honganpalossa. 050 420 0126 459055 haantie 2. RSkohde. + asiapaperikulut. paikalta Siikajoen varrelta n. RS-kohde. su 13.45-14.15 p. yhtiöl. 2 ha määräala, 24.500 . 95.000 . Keittiö, kph, s ja titalo. su 14.30-15.00 p. Es. Lahnaranta 31. Rakentaminen käynnissä, joten pääset muuttamaan jo tämän vuoden puolella uuteen kotiisi. Kannattaa tutustua! Hp. Takatie 5. 050 420 jossa hyvin pidetty tilava omakotitalo ja au- 0126. 197.000 . Vesikatto ja käyttövesiputket uusittu. Näitä harvoin tarjolla. su Ulkoilumaastot vieressä. 010 257 6285
MAINOSTA
paikallislehdissä, niin Sinut huomataan!
RIVITALOT RIVITALOT Vihanti, Keskusta 30 m² 1h, k, kph/wc. Palkkio maksetaan velattomasta hinnasta. Ensiesittely ma klo 18.00 18.30/ Teuvo Mh. su 16.45-17.15 p. Ouluntie 13. Es. 38,0 m² 35.595 83.055 118.650
Myynti: Jaana Haikara p. Vo. Kiva kaulämpötalo. Vehkalantie 46. 050 420 0127 460319
Kanavan alueen rakentaminen jatkuu nyt As. Es. Muutama huoneisto on jo varattu. Hissitalo ja palvelut vieressä. Soveltuu Raahe, Tarpio esim. 79.000 . Vmh. Es. 79.000 . Tyylikäs kaksikerroksinen pientaloyhtiö koostuu 18 hyvin suunnitelluista kaksioista ja kolmioista. TäsOMAKOTITALOT tä koti isommallekkin perheelle. 050 420 0126 461181 5h, k, kph, 2 wc, 2vh, khh, ph, at, v. Hp. Es. Vanhan kaupungin alueella vanhaa arkkitehtuuria kunnioittava ensimmäisen kerroksen huoneisto pienkerrostalosta rauhalliselta paikalta ja keskustan palveluiden välittömästä läheisyydestä. 59.000 . alv. MA 16.30-17.00 p. Oy Raahen KANAVANHOVI
Kaivokatu 6, Raahe
UUDISKOHDE As. Ensies. Vmh. Es. Tule ja varaa nyt omasi, niin suunnitellaan yhdessä sinulle uusi, sinun tarpeisiin suunniteltu koti. 050 420 0127 460622
130/160 m²
habita.fi
UUDISKOHDE As. 40 m² Tupak, 2 alkovia, kk, s, varasto, puucee. su Raahe, Arkkukari 188/250 m² 16.00-16.30 p. Pihapirissä autotalli, jossa pääosin pintaremontoitu viihtyisä omakolämmin huone/varastotila. 2. linen sijainti. 050 Es. Es. MA Raahe, Keskusta 68 m² 17.45-18.15 p. Vmh 65.000 (vo: 4353,07 ). Taloyhtiössä maalämpö. Puheluhinnat Suomessa 010-alkuisiin numeroihin lankapuhelimesta 8,28 snt/puhelu + 5,95 snt/min ja matkapuhelimesta 8,28 snt/puhelu + 17,04 snt/min.
VIIKON KOHDE
Ensiesittely ma 4.7
Meillä oli puuvene ja siinä Kipinä-moottori, joka on vieläkin tallessa ja käytössä pojanpoikien leikeissä.
Mökkitontilla viljeltiin perunaa ja vihanneksia. Vuola) opettajakollegoita. Viljelypalstan perustaminen saaren hietikkoiseen maastoon on kovan työn tulos. Kuvat: Riikka Holappa. Yhdessä Preiskarin männynkäkkyrässä on keinuva kehtolinna niin kuin Aleksis Kiven Laulussa oravasta. Tavarat tuotiin hevosella kaupungin rantaan ja siitä veneellä Preiskariin. Nykyisin mökillä vierailevat enimmäkseen Norion lapset. Norio muistelee, että sotaaikana Preiskarista poimittiin niin paljon puolukoita, että huvila-asukkaat meinasivat jäädä marjoitta. Tuo lippalakki on hänellä vieläkin tallessa. Olisipa meilläkin tällainen paratiisillinen paikka, on joku heistä kirjoittanut vieraskirjaan. Hiljaäidillä oli myös mansikkamaa. Pojanpojat viihtyvät isoisän mökillä. Naapurimökin asukkaalla oli kaksi lehmää, joten maito haettiin sieltä. Lääkärin sontaa, vai papin sontaa, oli Pitkäkangas kysynyt piloillaan. Pihlajanmarjoista hän valmistaa hyytelöä.
Kaarina ja Reijo istahtavat välillä veneenpuolikkaaseen kuuntelemaan lintujen laulua ja katselemaan merelle. Kasvimaalle tuotiin luonnollisesti lehmän lantaa. Mökin ympäristössä asuu mustarastaita, laulurastaita, koskeloita, joutsenia ja monia muitakin lintuja. Äiti sanoi aina, että ennen juhannusta ei kannata muuttaa, on liian kylmä, Reijo muistelee. Muuten hevoset olisivat tuhonneet kasvimaan. Mökille muutettiin juhannukseksi ja kaupunkiin palattiin elokuussa. heinäkuuta 2011
Ei kesää ilman mökkeilyä
PREISKARISSA Kaarina ja Reijo Norion kesäparatiisi uinuu komeiden ikikuusien ja vänkkyräisten mäntyjen katveessa. Reijolla oli tapana nostaa lehmille lippalakkia ja toivottaa hyvää päivää, kun hän meni hakemaan tinkimaitoa. Tontti oli aidattu, koska Preiskari oli yleinen hevosten laidunmaa. Äiti oli viisas nainen. Ennen vanhaan kesämökillä vieraili usein Hiljan (myöh. Kuistilta näkee merelle.
KIRSTI VÄHÄKANGAS
Reijon lapsuudessa mökillä asuttiin koko kesä. Kaarina poimii mökin maastosta puolukoita ja pakastaa niitä. 12 |
Raahelainen
2. Se oli silloin tapana. Joka talvi tuotiin kuorma multaa ja lantaa. Hän olikin toivonut, että vettä sataisi vain hänen ryytimaansa kohdalla
Se oli meille katastrofi. Kun on Espoossa omakotitalo ja siellä piha, niin tänne istutetaan vain kesäkukkia perinteen vuoksi, he sanovat. Raahelaisista vain Dolly Swanljung välttyi luokalle jäämiseltä. Mökin vieressä ei enää ole ryytimaata. Hilja jatkoi mökkielämää lasten kanssa.
ja rakennutti mökkiin olohuoneen. Ei tullut kysymykseenkään, että silloin olisi jääty kotiin, kertovat 60 vuotta sitten valkolakkinsa saaneet.
NORION MÖKKI
Poliisimestari Skog ra Ennen talvisotaa Hil-
E-koodit ja nimet nyt mobiilipalveluna
RAAHELAINEN
kensi mökin joskus 1930luvulla. Yhdessä on tehty retki Viipuriin asti. Orkamaan sanojen mukaan "pakkoruotsi" osoittautui kompastuskiveksi, kun vuoden 1951 kokeessa piti ensimmäistä kertaa tehdä molemminpuolinen käännös ruotsista suomeksi ja päinvastoin. Mukana kokouksessa olivat Pasi Eskola, Maija-Liisa Försti os. Noriot viettävät osan kesästä aina mökillä. 2. Leikkimökki rakennettiin 1967, kun Jaana oli pikku tyttö. Reijo ei voisi kuvitellakaan, että maata lötköttäisi hiekkarannalla aurinkoa ottamassa. Moni luokkalainen päätyi opettajan uralle, sillä sota-ajan jälkeen opettajista oli huutava pula. Hiivala, Eero Juntunen, Anja Jaurakkajärvi os. E-koodiavain: m.evira.fi. Automaatti on ollut käytössä Reijon isoisän Henrik Nordströmin kaupassa Koulukadulla, jossa nykyisin sijaitsee Kuutostiimi. Ruskeaa vanmökissä oli vain huone ja vinttihuone. Pihan perällä oli sauna. Luokalla oli perinteisesti 5 kiuruvetistä oppilasta, jotka silloin tulivat junalla kaupunkiin. Ehtojensaanti ja luokalle jääminen oli silloin yleistä oppikoulussa, Orkamaa sanoo. Viime kesän työn tuloksena on oviaukossa sääsket loitolla pitävä sääskiverkko-ovi. Gösta ja Hilja Norio ostivat mökin 1935. E-kirjain numeron edessä merkitsee, että lisäaine on hyväksytty EU:ssa tieteelliseen arviointiin perustuen elintarvikekäyttöön. Koko koulunkäyntiaika oli sota- ja pula-aikaa. Näin on tehty vuosikymmenien ajan. Mökkikesä kuluu kunnossapitotöissä, nikkaroiden tai uutta rakentaen. Välihuoneen seinän kuvagalleria esittelee mökin asukkaita.
Vuoden 1951 ylioppilaskokelaat ovat olleet tiivisti yhteydessä Raahesta muuton jälkeen. Takalo. Kerrotaan, että Skogit keittivät kuusen juurella. Reijo sanoo, ettei mökillä ole koskaan työnpuute. Mobiilipalvelu toimii valtaosassa markkinoilla olevista matkapuhelimista. Lisäksi vintillä on pikkuruinen huone, jota lapset kutsuvat Innin boxiksi. Pientä yhden huoneen mökkiä on aikojen saatossa laajennettu kahteen suuntaan: on rakennettu keittiö toiseen päähän ja olohuone toiseen päähän. Viiden vuoden välein on kokoonnuttu Raaheen. Välillä saunotaan. Muutamat pääsivät ylioppilaiksi muiden aineiden kompensoidessa, ja loputkin kirjoittivat ruotsin hyväksytysti seuraavana syksynä. Kuvat: Miina Ojanperä
Kun mökki on saaressa, vene on välttämätön kulkuväline. Vinttikamariin johti avoportaat, ne on myöhemmin katettu. Kummitätini yöpyi siellä mökillä vieraillessaan, Reijo täsmentää. Sitten on Reijon lapset ja lapsenlapset sekä Hilja ja Aimo Vuolan tytär Riitta ja kolme koiraa Ressu, Mona ja Labi. Vinttikamarin "vankilakaapiksi". 60 vuotta sitten kirjoittaneet muistelivat kouluaikojaan. Datasiirrosta teleoperaattori veloittaa oman hinnastonsa mukaisesti. Norio rakensi heti mökkiin keittiön. Keittiön Lundia-kaapistot Reijo toi Espoosta auNorioiden mökki uinuu havupuiden suojassa. Nyt on kesävesijohto. Rakennusta laajen- haa kaappia hän kutsuu nettiin 1930-luvulla kumpaankin suuntaan. Kaikki muut aineet läpäistiin, mutta joka
Pasi Eskola luki kronikkaa laulaen.
kolmas kirjoitti ruotsista improbaturin, sanoo nykyään Lappeenrannassa asuva ja pitkään opettajana työskennellyt Orkamaa. Alkujaan tollaan osina. Kukaan ei jäänyt yo-kirjoitusten jälkeen paikkakunnalle, mutta yhteisiä tapaamisia on pidetty usein. Mobiilipalvelua voi käyttää joko matkapuhelimella, jossa on internetyhteys tai tietokoneella Palvelu ei vaadi rekisteröitymistä. Yhdessä katseltiin albumeita, ja kronikkaa luki Kalajoki-lehden päätoimittajanakin työskennellyt Eskola. Gösta ja Hilja Norion lapset Liisa ja Reijo. Hakupalvelusta saa myös tietoa lisäaineen alkuperästä ja käyttötarkoituksesta sekä siitä, onko lisäaineelle määritetty hy-
väksyttävä päivittäinen enimmäissaanti (Acceptable Daily Intake, ADI). Alkuperäinen sauna on edelleenkin käytössä, lauteet on uusittu.
Uusin rakennus tontil-
la on Reijon työskentelyhuoneena toimiva vaja, joka valmistui 2004.
PALVELU Elintarviketurvallisuusvirasto Evira on avannut E-koodiavaimen mobiilipalveluna. Se on tehty vankilassa. Kaikki saivat heti töitä. Eräänäkin syksynä koulu alkoi vasta marraskuussa. Opettajat olivat kyllä päteviä ja oppilaat kyvykkäitä, mutta sota-ajalla tietopohja jäi hataraksi. parvekkeelta avautuu merinäköala. Vuonna 1951 ylioppilaaksi kirjoittaneet kokoontuivat torstaina Raaheen. heinäkuuta 2011
Raahelainen
| 13
Mökin pihassa oli oma kaivo, jossa on aina ollut hyvä vesi. Gösta Norio kuoli 1937. Vinttikamarista pääsee parvekkeelle, josta on merinäköala. Lisäaineiden E-koo-
dijärjestelmä on kehitetty Euroopan unionissa. Pakkaukseen merkityistä lisäaineista voi hakea tietoa lisäaineen nimellä tai E-koodilla. Palvelu toimii kuitenkin toistaiseksi vain suomeksi. Karjaluoto, Eeva Honkanen os. Iltapäiväkahvit juodaan kuistilla merinäköalasta nauttien.
Muistoja 60 vuoden takaa
MIINA OJANPERÄ
naan tenniksen Suomen mestaruuden.
LUOKKAKOKOUS Koulumuistot palasivat kirkkaina mieleen, kun Raahessa 60 vuotta sitten ylioppilaaksi kirjoittaneet muistelivat kaupungissa viettämiään vuosia. Myös sähkö kuuluu mökin nykyvarustukseen. Hänen kesäparatiisinsa on mökillä puuhailu. Reijo todistaa, että vempele toimii: hän pujottaa kaksi markan kolikkoa aukosta sisään ja automaatti antaa Pectus-pastillilaatikon. Aivan kaikki eivät päässeet paikalle tämän vuoden kokoukseen. Mökissä oli tuolloin huone ja vinttikamari. 6 entistä luokkakaveria on menehtynyt. Niskanen, Jaakko Orkamaa, Sakari Soininvaara ja Thora Maunula os. Kansakoulun ensimmäinen luokka alkoi samana vuonna, kun toinen maailmansota syttyi. Jaakko Orkamaa muistelee, ettei improbatur ollut ylioppilaskirjoituksissa aivan harvinainen arvosana. Kahdeksan luokkatoveria vietti päivän kaupungissa, jossa kävivät koulun sota-ajalla. Täällä tehdään niitä askareita, jotka mökin säilyttämiseksi ovat tarpeellisia. Hän oli lahjakas myös urheilussa, sillä hän voitti ylioppilasvuon-
Noriot kutsuvat välihuoneeksi Skogin rakentamaa alkuperäistä huonetta. Isä sen on ostanut, hän selvittää.
Ruotsi oli monen kompastuskivi vuoden 1951 ylioppilaskirjoituksissa. Kesä ei tahdo riittää, huomauttaa Kaarina. Kaupungissa käydään vain tarpeen vaatiessa: ostoksilla ja postia hakemassa.
Mökillä on käytössä Hilja-äidin maalaamat kahvikupit ja pöydälle on levitetty merkattu pöytäliina, joka on Hiljan tekemä taidokas käsityö 1930-luvulta.
Välihuoneen seinillä on valokuvia mökin asukkaista, joita on monta sukupolvea. E-mobiili toimii myös ulkomaisilla operaattoreilla. Yhdessä nurkassa nököttää erikoinen kapistus: toimintakunnossa oleva Fazerin Pectus-karamelliautomaatti
Väliltä pääsee kyytiin. YHTEINEN TOIMINTA Yhteinen toiminta SU 3.7. 1: 26-31, Luuk. 1: 3-6, 1. klo 20 raamis (Joh. TI 12.7. klo 10
evankeliumijuhlien
Juhlamessu
Juhlakentällä, Koivuluodon urheilupuistossa
Raahen Rauhanyhdistys
TI 12.7. Hän etsii eksyneitä, kutsuu syntisiä ja antaa synnit anteeksi. erillinen ilmoitus. saakka klo 1218
Poikkea kesäkahveille ainutlaatuiseen kahvilaan! Kahvilan tuotto lähetystyön hyväksi.
Tapulin vaivaisukko
Yhteiskristillinen KESÄAJAN HARTAUSHETKI
Härkätorin puistossa la 9.7. Rukoushetki sunnuntaisin: Esirukouspalvelua jumalanpalveluksen jälkeen srk-kodilla.
Rauhanyhdistykset
15.17.7. ja la 16.7. klo 18 pihaseurat Aino ja Seppo Kiviojalla, kts. Marko Visuri, s. klo 16 seurat ry:llä, Esa Saukko ja Mikko Hallikainen. Seuroihin linja-autokuljetus la 16.7. Ilmainen. Taivaassa iloitaan jokaisesta kadonneesta, joka on löytynyt.
Kotona Su 3.7. klo 10 evankeliumijuhlien Juhlamessu ja juhlien päätös, Juhlakenttä (Koivuluodon urheilupuisto), kts. Lasten lippukulkue. kirkossa ei jumalanpalvelusta, kts. Päivän hinta 15 e (sis. Reisjärven maakunnalliset opistoseurat. vuorossa: Raahen Vapaaseurakunta 16.7. Päivämatkan hinta 28 e/ hlö, lapset alle 16 v. klo 1019
Ohjelmassa mukavaa yhdessäoloa, hyvää ruokaa, viikkomessu... klo 10 messu kirkossa, l. Avioliittoon vihitty: Heikki Eero Aleksi Kotajärvi ja Sandra Anniina Ylikulju, Mikko Magnus Korhonen ja Katja Maria Anneli Erkkilä.
Kirkkovuosi
Sunnuntai 3.7.2011, 3. Oppaina Asta Virtanen ja Satu Mikkola. 15 e/hlö, yhteen suuntaan 20 e/hlö. 23) ja jatkot klo 21 asti, Pattijoen pappilan vintti. klo 20 nuortenilta ja jatkot, Pattijoen pappilan vintti. RAAHE h e Ra a SU 3.7. klo 19 raamis (Matt. sunnuntai helluntaista
Kadonnut ja jälleen löytynyt
Hoos. 14 |
Ilmoitus
Raahelainen
2. klo 19 seurat ry:llä. 2132 610.
HAARALAN HAUTAUSMAALLA
Lähtö vanhalta por lta. 61: 10-11, Room. 1,5 tun a. TO 14.7. Markus Tuukkanen. PE 15.7. SU 10.7. erillinen ilmoitus. sunnuntai helluntaista
Kutsu Jumalan valtakuntaan
Sak. mennessä kirkkoherranvirastoon p. vuorossa: Raahen seurakunta. 15:1-16:4), Kanttorila. Raamattuopetus Jukka Niemelä, puheet Aarre Kuukauppi, Jouni Lehikoinen ja Lasse Nikkarikoski, musiikki Juhlakuoro ja Pohjanmaan evankelinen puhallinorkesteri.
Elävän Tulen, Veden ja Valon kirkko
Pattijoen Metsäkirkko
tiekirkkona 7.8. Markus Tuukkanen, s. klo 14.00
(huom. klo 10 messu, srk-kodin pieni sali, l. Markus Tuukkanen. TI 5.7. heinäkuuta 2011
Raahen SEURAKUNTAVIIKKO
www.raahenseurakunta.fi
PATTIJOKIo k i Pa t t i j SU 3.7. klo 12 sanajumalanpalvelus kirkossa, Marko Visuri.
___________
13:00 HERRA SIUNATKOON TEITÄ 14:15 HYVÄÄ KOTIMATKAA!
Lähettien matkaan siunaaminen, piispa Samuel Salmi. 15: 11-32 Jumala on armollinen Isä. saakka klo 1018
Raahen SEURAKUNTAVIIKKO -sivu ilmestyy seuraavan kerran kahden viikon päästä, la 16.7.
9.7. LA 16.7. klo 19 tyttöjen saunailta, Kesis. 19: 1-10 Päivän tekstien keskeisenä sisältönä on kutsu Jumalan valtakuntaan ja kutsun kuulemisen tärkeys. klo 20 kesäraamis (Joona 1) ja avoimet ovet klo 23 asti, Kesis. SU jumikset. klo 20 lauluilta ja jatkot, Kanttorila. klo 20 nuortenilta ja jatkot klo 22 asti, Pattijoen pappilan vintti. ruokailut ja kuljetuksen, omalla kyydillä 10 e) Ilmoittautumiset ma 1.8. erillinen ilmoitus. 4: 1-8, Luuk. Ville Karppelin. klo 20 raamis (1.Moos. Kor. Klo 18.30 opastettu kävelykierros Haaralan hautausmaalla, kts. KE 13.7. klo 20 lauluilta ja jatkot klo 22 asti, Kanttorila. 0400 386 666/Ari Nylander tai 040 590 6963/Merja Nylander, s-postilla myynti@tilausliikennenylander.fi NUORET e t Nuor MA 4.7. klo 10 sanajumalanpalvelus kirkossa, Harri Joensuu.
Saloisten Rauhanyhdistys
SU 10.7. erillinen ilmoitus. Ilmoittaudu p. SU 17.7. saakka klo 12-18
Leiripäivä Eläkeikäisille
Kultalan leirikeskuksessa ke 10.8. www.raahensrknuoret.fi Opiskelijat ja nuoret aikuiset: Keskiviikkoisin klo 19 nuorten aikuisten kesäraamis, Saloisten Kanttorila Raahen seurakunnan nuoret aikuiset ja opiskelijat - ryhmä facebookissa. Sunnuntai 10.7.2011, 4. Marko Visuri, s. klo-aika)
Saloisten kirkko toimii kesäaikana tiekirkkona 14.8. ELÄMÄNKAARI a a r i Elämänk Kastettu: Selda Saimi Elisabet Hämeenaho, Aatu Erkki Keijonpoika Halonen, Veeti Jimi Joensuu, Elli Maria Niskakangas, Iivo-Otto Koivikko, Helmi Sofia Airosmaa, Eetu Albert Niemelä, Helka Auroora Siuvatti, Joakim Otto Gabriel Kämäräinen, Mandi Valpuri Myllymäki, Veeti Antero Keränen, Jonne Mikael Kellola, Helmi Emilia Joki, Aatu Elmeri Mäkelä, Ivar Elias Laine. SU 10.7. Seuraava kierros (kesän viimeinen) 24.7. Musiikki IKTYS-kvartetti. klo 17 seurat Mainingissa. 15:116:4) ja jatkot klo 22.30 asti, Kanttorila.
PE 8.7. MA 11.7. Aikuisten lentopalloa seurakunnan Kesäkodilla Kylmäniemellä maanantaisin ja torstaisin klo 18.
Pattijoen Rauhanyhdistys
SU 10.7. klo 18.30
OPASTETTU KÄVELYKIERROS
su 3.7. klo 19 seurat ry:llä, Jorma Lampela. 12: 6-7 tai Jes. klo 10 sanajumalanpalvelus, srk-kodin pieni sali, Tuomo Matala. Paluu seurojen jälkeen. TO 7.7. klo 20 kesäraamis (Joona 2) ja avoimet ovet, Kesis. klo 12 messu kirkossa, l. Kesto n. erillinen ilmoitus. klo 18.30
Sijainti: Pattijoen Mansikkakarintieltä kääntyy tie Leiritielle, joka johtaa partiokämpän alueelle ja Metsäkirkkoon, Pattijoen keskustasta n. TO 14.7. klo 18.00 Pattijoella
Aino ja Seppo Kiviojalla, Kartanokuja 3
Mukana Harri Joensuu, Juhani Pyhtilä ja Sanna Parttimaa Kahvitarjoilu.
Saloisten kirkon KELLOTAPULI v:lta 1787 Kesäaikana Kellotapulissa toimii
Tapulikahvio
Avoinna 14.8. 3 km
Pihaseurat
to 7.7. 10-11) ja jatkot (Joh. KE 6.7. SU 10.7. 24:1-28) ja jatkot, Pattijoen pappilan vintti. kirkossa ei jumalanpalvelusta, kts. erillinen ilmoitus. kirkossa ei jumalanpalvelusta, kts. TO 7.7. Aikataulu: Klo 8.00 Pattijoki Ry-piha, 8.10 Raahe linja-autoasema/Ry-piha, 8.15 Saloinen Ry, 8.30 Pyhäjoki Shell, 8.45 Yppäri Neste, 9.00 Mehtäkylä ry. SU 17.7. klo 19 raamis (Matt. ja su 17.7. SU 17.7. SALOINEN e n Saloin SU 3.7
SIIKAJOENKYLÄ Siikajoenkylän seurakuntatoimisto SULJETTU 27.6.31.7. Su 10.7. klo 19-20. Tervetuloa koko seurakunnan yhteiselle matkalle. Menomatkalla käymme myös Kärsämäen Paanukirkossa. RUUKKI Kirkkoherranvirasto ma-ke klo 9-12, to 12-17 p. Iloista kesää kaikille kerholaisille toivottaa lastenohjaajat :) Tulossa: Perheretki yksinhuoltajille ke 3.8.2011 Kalajoen Juku Parkkiin. Seurakuntaretki Runnille ja Iisalmeen Tiistaina 23.8.2011 (huom. Ilmoittautuminen kirkkoherranvirastoon puh. La 16.7. Palvelemme Ruukin kirkkoherranvirastossa, Heikinkuja 2, make 912 ja to 1217 p. Testimaistamisen jälkeen on todettava, että taikinan koostumus on muurinpohjalla paistettuna juuri oikeanlainen.
Silja Pekkalan paistamat lähetysletut maistuvat ihan kesältä! Kuva: Vesa Joensuu
Pekkala ja hänen kanssaan paistovuorossa toimiva Anja Ritola ovat ehtineet paistaa talkooporukalle maistiaisia jo 100 letun verran. Avioliittoon kuulutettu: Pentti Antero Perttu ja Aino Margetta Järvelä, Niko Antti Juhani Lonka ja Heini Mari Junkkari Kuollut: Maila Esteri Hakkarainen s. ei 25.8.!) tehdään seurakuntaretki Iisalmen suuntaan. Tätä Hänen osuuttaan ja läsnäoloaan elämässämme me myös tutkimme. Ilmoittautua voi tuomalla kotiin tulleen lapun seurakuntaan tai netissä osoitteessa: www.siikasalo.fi / lapsi-ja perhetyö / päiväkerho. Ke 6.7. klo 18 Kesämökkiläisten ilta Siikajoen pappilassa. Tiedustelut Lahja puh. Mutta myös näin: jokainen on tärkeä ja merkittävä; mm. Näin jo pienestä pitäen, nuoresta alkaen. klo 19 seurat ry:llä. Ruokailu Paavolan seurakuntatalolla. Rauhanyhdistykset: 1.4.7.2011 Suviseurat Lumijoella. mennessä. klo 18 ja ma 11.7. Matkalla mukana lastenohjaajat Jonna ja Susanna sekä diakonissa Lahja. 010 4250 270. Sen sijaan hän esittelee ylpeänä kojun varustetasoa, johon kuuluu jopa peili naistyöntekijöitä varten: Siitä voi peilata, että kokin hattu menee suoraan ja tukka on hyvin.
NUORI ELÄMÄ erilaisten sävyjen ja makujen maailma
Elämä on moni-ilmeinen juttu. Poikkea sinäkin kesäiseen Tupaan! Tuvan työntekijät! Heinä-elokuun työvuorolistat valmiina Tuvalla. risti kertoo meille Jumalan anteeksiantavasta rakkaudesta. klo 13.30 hartaus Mäkelänrinteellä, Tapio Mustonen. Matkan omavastuuhinta 10 e/perhe sisältäen kuljetuksen, aamupalan Tapion Tuvalla ja liput Juku Parkkiin tai sateen sattuessa Kylpylään. Ilmoittautua voi virastoon 15.8. Tässä nuorten listaamana kuusi elämän keskeisintä makua ja sävyä: ELÄMÄ ON kasvamista lahja ja tehtävä onnellisia hetkiä
JUMALANPALVELUKSET Su 3.7. sunnuntai helluntaista Kutsu Jumalan valtakuntaan
rakastamista vastoinkäymisiä vapautta Nuoret tarjoavat mukavasti mietittävää meille kaikille mitä kaikkea Sinun elämäsi sisältää, mistä se rakentuu. Raamattu- ja keskustelupiiri Irma ja Markku Asikkalalla, Vanha Raahentie 13. mennessä, p. Juhlien tunnus on Anna toivon kantaa. Nyt olisi aika ilmoittaa lapset päiväkerhoon kaudelle 20112012. Emme laittaneet elämän keskeisiä aineksia mihinkään erityisjärjestykseen. klo 914 Tupa mukana Pitäjäpäivillä. Kysyimme eri tavoin, mitä asioita kuuluu nuoren elämään. 050-3140270. vikoja, osa kukista saattaa tästä johtuen myös kuolla kesän aikana normaalia aikaisemmin hyvästä hoidosta huolimatta. -Elämä on kuitenkin enemmän kuin mitä edellä olevat sanat kertovat. Palvelemme Ruukin kirkkoherranvirastossa, Heikinkuja 2, make 912 ja to 1217 p. Elämään ja sen eri sävyihin ja makuihin kuuluu myös kolmiyhteisen Jumalan todellisuus. Päiväkerhoon ilmoittautuminen Hei, kaikki vanhemmat joilla 20062008 syntyneitä lapsia. 050-4694774. Hän on meidän Luojamme. Päivät kun ovat niin erilaisia ja jokaisen elämä on aina oma ainutkertainen juttunsa. Päiväjuhla kirkossa. Sävyjä ja makuja riittää. Olette kaikki lämpimästi tervetulleita.
klo 10 messu, Lumijoella järjestettäviin Rauhanyhdistyksen Suviseuroihin liittyen, toimittaa pastori Tapio Holma. Jylhä-Ollila 68 v MUU YHTEINEN TOIMINTA TIEDOTE HAUTAUSMAAN JA SANKARIHAUTOJEN KUKISTA:
Pikkukirkon kesäkahvila auki kesäsunnuntaisin klo 1114 elokuun loppuun asti.. Tämä taikina on tehty vissy-veteen, joten tätä voivat syödä kaikki, kertoo myyntikojusta vastaava Silja Pekkala. Seuroja voi kuunnella myös radiosta (taajuus 96.6) Su 10.7. Seppeltenlasku ja kunniakäynti sankarihaudoilla ja veteraanipuistossa. Jostakin kumman syystä, tähän alkoi eilen kerääntyä talkoomiehiä, jotka kaikki halusivat tarkistaa vielä varmuuden vuoksi taikinan suolan. Tuvan pihalla kesäkahvio ja piha-arpajaiset. Lähdimme liikkeelle käytännössä yli päivän mittaisella työskentelyllä tutkien, mitä elämä on. Ja rohkenenpa sanoa, meillä oli hyvin pitkälle yhteinen näkemys ja ehkä kokemuskin siitä, että Hän ei ole kaukana meistä. klo 12 hartaus Vihannin palvelukeskuksessa
Jenna Maria Katariina Paakkari, Juuso Jimi Jalmari Kotila, Emilia Eeva Maaria Matkaselkä. Paavola 4. sunnuntai helluntaista Kadonnut ja jälleen löytynyt klo 10 messu, Paavolan sotaveteraanien 45-vuotisjuhlan juhlamessu, toimittaa Lauri Haapala. VIHANTI Vihannin srk-toimisto SULJETTU 27.6.31.7. Tuo arpavoittosi Tuvalle Railin pärekoriin! Herättäjäjuhlat Oulussa 8.10.7.2011. Ilmoittautuminen viimeistään 1.8.2011. heinäkuuta 2011
Lähetysletut paistumaan
TAPAHTUMA Viikonlopun Evankeliumijuhlan vieraita varten on varattu 60 litraa lettutaikinaa, jota hämmentämään on tarjoutunut 37 vapaaehtoista letun paistajaa.
NIINA BROMAN
Noista aineksista syntyy 500 lettua, ja lisää taikinaa vatkataan, jos tarve niin vaatii. klo 10 sanajumalanpalvelus, toimittaa Reino Tanjunen.
Vihanti Kastettu:
Rauhayhdistys: To 7.7. Yksilötyöskentelyllä aloitimme ja yhteiseen näkyyn päädyimme. Lähtö Siikajoenkylältä Salen edestä klo 7.20, Revonlahden SEOlta klo 7.45, Ruukista Tervatuvan pihasta klo 8, Paavolasta kirkon edestä klo 8.10 ja Vihannista kirkon parkkipaikalta klo 8.30. La 9.7. Tutustumme Runnin kylpylään, Villa Annaan ja Iisalmen Evakkokeskukseen. 16 |
Raahelainen
2. Mutta kuitenkin. Lettuja he paistavat koko viikonlopun ajan 46 tunnin työvuoroissa. Tästä johtuen myös niissä kukissa, jotka on toimitettu Siikasalon seurakunnan hautausmaille hoitohaudoille sekä sankarihaudoille voi olla kasvuhäiriöitä, ruskeita lehtiä yms. (lh)
Kekkilän lannoitetehtaalta puutarhoille toimitetussa kastelulannoitteessa on ollut kymmenkertainen määrä booria normaalilannoitteeseen verrattuna. Pientä purtavaa ja iltakahvit. Pekkala sanoo, että vissystä lettuun tulee myös kuohkeus. Muista ilmoittaa myös mahdolliset ruokavaliorajoituksesi. Siikajoki klo 10 messu, Lumijoella järjestettäviin Rauhanyhdistyksen Suviseuroihin liittyen toimittaa Reino Tanjunen, saarna Timo Löppönen. Seurakuntamme tämän kesän ensimmäinen rippikoululeiri Kuusamon Rönnynrannassa oli rakenteiltaan erilainen kuin aikaisemmat leirimme. Tupa avoinna mape klo 1014. Ma 4.7. Revonlahti klo 10 messu, Lumijoella järjestettäviin Rauhanyhdistyksen Suviseuroihin liittyen toimittaa kappalainen Jyrki Vaaramo. Vihanti klo 10 messu, Lumijoella järjestettäviin Rauhanyhdistyksen Suviseuroihin liittyen toimittaa kirkkoherra Pauli Niemelä, avustaa pastori Antti Leskelä. 010 4250 270, fax 08 271715. Paavola 3. Paluu illalla n. Pestivuorot letunpaistosta vastaavat Pekkala on laatinut jo kuukausi ennen hhetkeä, joten stressistä hän ei juhlan kynnyksellä tunnusta kärsivänsä. 010 4250270 tai Tuvalle viimeistään 27.7. 010 4250 270, fax 08 271715. Matkan hinta 30 sisältäen matkan, ruoan, kahvit ja esittelyt. Ei tässä mitään uutta. Tuvalla otetaan kiitollisuudella vastaan arpajaisvoittoja. Ja Pyhä Henki on läsnä olevan Jumalan todellisuutta niin kotona, koulussa kuin kaveriporukoissakin
FC Raahe 01-02 Nappulaliigan vanhempien sarjan ottelut tekonurmella ma 4.7. klo 11.30 ja to 7.7. Lisätietoa Ilkka 0400823911 ja Janne 0500-489600. Varaudutaan 11V11 -sarjoihin, ja harjoitus- ja ottelurinkiin otetaan kesäkuussa neljä uutta pelaajaa, tervetuloa harjoituksiin tutustumaan. Valkolakattu paneli II laatu 0,78/jm. 470 380 www.oulaistenpuusepat.fi
my myös erikoismittaiset
A ASENNUSPALVELU
OULAISTEN PUUSEPÄT KY ULAIS ÄT
VIHANNIN TYÖVÄENTALON BINGO TIISTAINA 5.7.2011 klo 18
Voittoina mm ok. Paikalle 15 min ennen harj. otot p. Hotellimajoitus 3 vrk 190 e. Uudet tervetuloa kokeilemaan jalkapalloharrastusta ja pelaamaan nappulaliigaa. Treenit keskiviikkoisin klo 17.30-18.30 tekonurmella. puh. Mukaan säärisuojat, juomapullo ja koon 3 pallo. 0400 681 759 Myytävänä Ostetaan
OLEN LOMALLA 7.7.-7.8. Harjoitukset Pitkäkarissa Kokkola Cupiin saakka ma, ke ja to klo 19-20.30 ja pienpeliharjoitukset Pitkäkarissa to 30.6. 044-7478229
Tervetuloa pelaamaan ja voittamaan tiistaina!
RENKAAT JA RENGASTYÖT
Saumatonta Ruukissa
5" VESIKOURUA
autosta määrämittoihin, pihaan ajettuna, myös asennettuna. FC Raahe P 99 Toteutuvat harjoitusajat, lopullinen otteluohjelma ja lisätietoa www. Milloin?
Lue tästä lehdestä.
OVET JA IKKUNAT
SI SISÄPORTAAT
Lammasojantie 1, 86300 Oulainen, p. 045 672 1340 tai 040 764 1263
X-MAN
Pattijoki p. Tied. Treenit maanantaisin klo 18-19 ja lauantaisin klo 17-18 tekonurmella. Kotikokki LIESI 50 cm ...........
ASEMAKATU 14 Raahe, p. heinäkuuta 2011
Raahelainen
| 19
SEURAT
RaLepa Punttisalivuoro Raahelassa tästä viikosta alkaen torstaisin klo 18.30-19.30. 050
MAINOSjakelut
suoramainoksia jakeluverkostomme tai sen osa-alueille lauantaisin.
Jaamme
386 3100
Tämän Raahelaisen mukana jaetaan
Bauhaus: Expert: Jysk:
Siikajoki sekä osa-alueet Pyhäjoki, Raahe ja Vihanti Raahe ja Vihanti sekä osaalueet Pyhäjoki ja Siikajoki koko jakelualue
HONDA CRV
vm.-98. klo 11.30. FC Raahe tytöt 95-96
Uudet ja nykyiset pelaajat tervetuloa mukaan tekonurmelle. 044 047 3401
Vestia:. Harjoitukset ma ja to 18-19 tekonurmella. Kasettisavupeltejä 15,-/ kpl. PaTe 03-04 Jalkapalloharkat vko 27 ja 28 vain maanantaisin Kuuselan kentällä klo 18-19. Siemens LANGATON KOTIPUHELIN............ Tulisijan tarpeet. 0440 924 004
LAADUKKAASTI JONSEREDILLA JONSERED LM 2146 M
JA KERRALLA SIISTIKSI
· Kevyt ja kestävä bioleikkuri
Whirlpool TISKIKONE .......... Pyörökepit. sekä to 17.30-19. 041 433 9169 tai 050 463 4388
JÄTÄ PIKKUILMOITUS
kätevästi verkossa. fcraahe.com kohdasta 99-joukkue. 010 665 5125 Minna Lattunen
PIHAKANNOT POIS!
P. klo 12.30, ti 5.7. 0400 202 284 tai 0400 588 420 Hopeataurissa 40,5 m²
RENGASPALVELU
Opettajaperhe + koira etsivät
ASUNTOA
Raahesta 1.8. 050 441 1889
Pyhäjoen Kuulumiset:
Pyhäjoki Pyhäjoki, Raahe ja Vihanti sekä osa-alue Siikajoki
OLEMME LOMALLA
ajalla 4.7.-16.7.2011 Raahen Askartelu- ja Paperiliike
Tekniset: Stemma:
Pyhäjoki Pyhäjoki
METSÄPALSTA
040 587 3675
KANGASKAUPAN
kangasvarasto. peltityöt Kurrentie 32, Raahe Soita ensin 0400 473 620
PIENKAIVINKONETYÖT
ojat, salaojat, kaapelit, pohjat, pihat yms. (08) 211 4209
PIIPPUJEN PELLITYKSET
rakennuslistat ym. Uudet ja nykyiset tervetuloa. Yht. 8/9x19 varasto-ovi alk. Lukot ja avaimet. Aj. Kanahaantie 1, Ruukki. 08-265 479
Merita Pizza-Kebab:
osa-alue Siikajoki
SKAALA IKKUNAT JA OVET
Mittojen mukaan, myös asennettuna. Vuoroissa yhteyshenkilö Toni 0400-643186. nappulaliigaan harjoituksissa. ja fax. 040 720 4942
Magneetti Media:
koko jakelualue
ULKO-/MöKKIOVET
Listat, panelit, ikkunat, väliovet, sisä- ja ulkopanelit. Muut voitot ok ja tavaravoittoja. Juomapullo ja pumpattu 4-pallo mukaan. 17.30-18.15. Harjoitusvuorot ma, ti ja ke klo 16-17.30. 221 780 pekka.saari@expert.inet.fi
Mitä. 050 441 9968, Tapio Kiljo p. Lisätietoa Marika 040-5708274. 12-17 v sekä aikuisurheilijoiden 25-70 v harjoitukset sunnuntaisin klo 17. tytöt ja pojat. nappulaliigaan harjoituksissa. klo 12.30, ti 5.7. FC Raahe 03-04 Nappulaliigan 03-04 nuorempien sarjan ottelut tekonurmella jatkuvat elokuussa. P. FC Raahe 01-02 Nappulaliiga 01-02 synt tytöt ja pojat. klo 11.30. 58,5 m². Lisätietoa Pia 050-5369636. Ilm. 510 p.51 tai 80. Linja-auto Raahe-Revonlahti-PaavolaYlläs. 044 559 2245 HIUSHOITOLA EILA Järventöläntie 2 Pattijoki P. P. 040 703 3036/Rankinen
PIENKERROSTALOKAKSIO
Niittykadulla. Lajit 50/100/150 m, korkeus ja kuula. P. 223 7398
1KENKÄVAATE- ja
M A A-L
ERÄ TALVIHINTAAN
Whirlpool PAKASTEARKKUJA 60 kpl, 5 eri kokoa
299 390 169 39 39 229
KASSIPÄIVÄT
4.9.7.
Tervetuloa löytöjen taloon! Lähetystori, Reiponkatu 40
Antinkankaantie 30 RAAHE p. Harjoitukset Pitkäkarissa (huom.paikka ja ajat) Kokkola Cupiin saakka ma, ke ja to klo 19-20.30 ja pienpeliharjoitukset Pitkäkarissa to 30.6. klo 11.30 ja to 7.7. FC Raahe Seura-asuja voi Kesportissa sovittaa, tilata ja maksaa sitten noudettaessa. FC Raahe 03-04 Nappulaliiga 03-04 synt. Puh. P. 2. nappulaliigaan harjoituksissa. 041 439 3507
OMAKOTITALON TONTTI
Pattijoki/Raahe alueelta. Aidan teräsjalat: 51x51 2,35/kpl.77x77 3,95/kpl, 50x100 4,40/kpl. Mukaan säärisuojat, koon 3 pallo ja juomapullo. Tee tarjous P. Timo Tuppurainen p. Ylimääräiset avaimet voi palautella Mikko Sarkkiselle. FC Raahe P 00 Harjoitukset tiistaisin ja torstaisin klo 16.1517.30 tekonurmella. Yht.otot: Veijo p. Soita ja kysy. Ilm. Vko 29 alkaen harkat normaalisti maanantaisin ja torstaisin klo 18-19. Juha P. FC Raahe 05-06 Nappulaliigan minisarjan 05-06 - ottelut to 30.6. Salama, yleisurheilu Viikolla 27 harjoitukset jatkuvat normaalisti 7-11 v torstaisin klo 12 ja perjantaisin klo 17. Kisat alkavat klo 17.30, ilmoittautumiset klo 17. Joukkueille vielä vapaita vuoroja tekonurmelle la 14 -17 ja su 14-18. Uudet ja nykyiset tervetuloa. Mukaan säärisuojat, koon 3 pallo ja juomapullo.Säävaraus. 2 mh, k, s, oh. Ei osanottomaksua. Muutama paikka vapaana. Juomapullo ja pumpattu 4- pallo mukaan. Paikalle 15 min ennen harj. Sarjat kaikille. alkaen. FC Raahe pojat 98 Toteutuvat harjoitusajat, lopullinen otteluohjelma ja lisätietoa www. Lisätietoa Olli 040-5947360. Lisätietoa Ismo 0505698648 ja Marko 044-2922181. 138tkm, juuri huollettu ja katsastettu. 102x102 5,40/kpl. 17.30-18.15. 0400 685 022 tai 040 736 4956. Miksi. UUTUUS! HUURTUMATON ENERGIAN SÄÄSTÖIKKUNA. Hinta vain 60.000. Muut harjoitusvuorot ja lisätietoa Pasi 050-3650321. Puh. Mukaan pelikengät, säärisuojat, pumpattu pallo ja juomapullo. 0400 473 620
KESÄMÖKKI, LIIKETILAA JA ASUINHUONEISTOJA
Heti vapaina! Puh. tytöt ja pojat. Ilm. P. Saunallinen
SEKALAISIA
YLLÄS-SOIKOON
14.7.-17.7.2011. PELTOA JA METSÄÄ
Raahesta ja lähialueilta. Salama, yleisurheilu 5.7 viikkokisat avoimena kaikille. Lasten vanhempia toivotaan toimitsijoiksi.
Myytävänä
OMAKOTITALO
omalla tontilla. 9/10x21 lasiaukollisia 6R oksapeilioveja+karmit 130,-/kpl. FC Raahe T 98-00 Harjoitukset ti 17.30-19 ja to 17.30-19 tekonurmella. fcraahe.com kohdasta 98-joukkue. Whirlpool KOLMITASOTISKARI Electrolux HILJAISIN PÖLYNIMURI.........
289
MIKROAALTOUUNI ..... Mukaan pelikengät, säärisuojat, pumpattu pallo ja juomapullo. FC Raahe 05-06 Nappulaliiga 05-06 synt. 050 553 0624.
INVAVARUSTEINEN ASUNTO
eläkeläiselle. Puh. 130,-/kpl. www.raahenseutu.fi
KYSY TARJOUS
puh
Et tarvitse paikkavarausta, koko tori on vapaasti kaikkien kaupunkilaisten käytössä! Raahen kaupungin tarjoamasta kesä-heinäkuun tapahtumasta lisätietoja saat p. f i
Ahertajankatu 3, 92160 SALOINEN ark. 08 211 7122, p. Sivuja seuraamalla pysyt ajan tasalla tuoreimmista uutisista - ja puheenaiheista.
Ilmoitusasiat
Tule mukaan synnyttämään uudenlaista torikulttuuria kaupunkimme keskustaan!
Yksi pysähdys, monta palvelua!
Porilainen
1,90
Porilaisateria Porilaisateria Porilaisateria l i
HYVÄÄ A! HALVALL n! taa Tuu mais
4,
Meillä syöt hyvin, teet ruokaostokset edullisesti ja tankkaat autosi! Ja bonukset kaupan päälle!
6-24
Sotaplassintie 2, Pattijoki 044 788 4860
Raahe. 20 |
1
Raahen torilla tiistaina 5.7. 050 369 4940 KONEET JA LAITTEET p. Palvelu kertoo myös auringon nousuja laskuajat.
Sää
Kotik
Blog
net
...yhdessä enemmän
it
TURVALLISIA, EDULLISIA, HILJAISIA KILOMETREJÄ RAAHEN RENKAASTA
ENEMMÄN MÄ VERKOSSA!
okki.
al P
a
Nettisivuillamme on runsaasti uutisia, hyötytietoa ja viihdettä. heinäkuuta 2011
URON KIRPPUTORI
Raahen Seutu | Raahelainen | Verkkopalvelu
KAIKKI VAATTEET 1 /kpl! Tervetuloa tekemään löytöjä! Yhteiskristillinen Lähetyskeskus
raahenseutu.fi u
HA HA-RENKAAT p. 050 523 9366/Merja Hammar Useana kesäperjantaina torilla tapahtuu ja paikalliset yritykset ja yhdistykset tarjoavat ilmaiset kahvit/teet/mehut.
Muokattava ja monipuolinen sääosio kertoo paikallissään sekä ennusteen viidelle päivälle. 050 369 4998 A-RENKAA NKAA AAT AT RASKAAT RENKAAT p. alkaen klo 9
Raahelainen
2. 0500 382 560, KESKUS p. 08 211 7123, p. 381 171 Tarjouspyynnöt: myynti@raahenrengasjalaite.fi
Kesäperjantaisin Härkätorin puistossa ihmiset kohtaavat!
Tule pitämään vaikka kirpparipöytää tai myymään käsitöitä. 817, la 914 Kedonperäntie, 91900 LIMINKA, p. 08 211 7120
Osallistu, vaikuta, löydä
Verkkopalvelussa mm.
RAAHEN RENGAS & LAITE OY
www.ra a he nr e ng a s j al a i t e