VPK:laiset palokuntien suurena apuna
SÄÄKSJÄRVELÄINEN Tommi Kallio on toiminut vapaapalokuntalaisena 17 vuoden ajan. Monista palo- ja pelastustehtävistä mieleenpainuvin on viime marraskuussa Hämeenkadulla roihunnut pitseriapalo.
» SIVU 17
Etelä
Keskiviikkona 25.31.5.2011 | Nro 21 | www.pirkanmaansanomat.fi
SÄÄDÄ AURINKO TAMAR-MARKIISEILLA JA ULKOISTA ÖTÖKÄT SOLARILLA
PIDÄ HYTTYSET JA KÄRPÄSET ULKONA - HANKI SOLAR
verkkovalikoima ikkunat
dollisuudet vanhoihin markiiseihin
TAMPEREEN MARKIISI OY Nuutisarankatu 35. 33900 TAMPERE (Agrimarketin ja Vianorin vieressä) Puh. 010 292 2401 www.kaihdinmaailma.fi Myymälämme avoinna: ma-pe 10-17, la 10-14
kaihdin
TEE KESÄSTÄSI NAUTINTO. MARKIISI HELPOTTAA HELTEELLÄ JA SUOJAA SATEELLA!
maailma
Risteile Suomen kauneimmilla vesillä!
jaisis Kauden ava
M LJ ONA PELLE(liputI10,-)O
sa pe 27.5. Reittiliikenn e alkaa ke 1 .6.
Viikinsaari Keidas keskellä kaupunkia
Laivat tasatunnein Laukontorilta alk. 10.00 ja su 12.00
Kesäkuussa tisu, heinäkuussa masu paluu aina puolelta.
Kesällä paljon ohjelmaa, mm. Neumann, p j j Matti Matti Esko, Dave Lindholm, Myrskytuuli... Lindholm
Ravintolalaivan risteilyt m/s Tampere
Laukontorilta Pyhäjärvelle Pyynikin ja Pispalan maisemiin
Lounasristeilyt Illallisristeilyt
tila 18.5.31.8. klo 12.3014
Reittiliikenne Laukontori ja Mustalahti
Pysähtyy mm. Eden, Lempäälän kanava ja Visavuori (Kari Suomalaisen Paviljonki ja Emil Wikströmin taidemuseo). Bussiyhteydet.
Aikuiset 10,- Opisk./eläkel. 8,-
-
Lapset 5,-
- tila 18.5.31.8. klo 1922 Sis. risteilyn, buffet-ruokailun ja monipuolisen ohjelman.
28,-
35,-
Hopealinja Hämeenlinnaan, kela 9.30 Runoilijan tie Virroille, ke ja pe 10.15, Virrat-Tampere tola 10.15
Runoilijan tien s/s Tarjanne Mustalahdesta. Heinäkuussa mala, Tampere-Virrat-Tampere. Kysy laiva-bussi-lounasyhdistelmää! Laivoilla Ravintolat ja A-oikeudet. Liput Laukontorin lipputoimistosta tai laivalta. Varaa paikkasi ajoissa!
-
puh. 010 422 5600 01
www.hopealinja.fi
www.runoilijantie.fi
2 Pirkanmaan Sanomat
ANNA VALMISTUVALLE LAHJA, JOKA KUULOSTAA HYVÄLTÄ.
WWW.DLXMUSIC.FI
Korotonta maksuaikaa jopa 12kk! Kysy lisää myyjiltämme.
TAMPERE: Näsilinnankatu 22, Puh. 0207 282260.
xsellretail.¿
Ville Koistinen Ilvekseen pitkällä sopimuksella
I
lves on solminut seitsemän vuoden sopimuksen puolustaja Ville Koistisen kanssa. Ensi kuussa 29 vuotta täyttävällä Ville Koistisella on mahdollisuus sopimusaikana pelata ulkomailla, mutta ensi kauden hän pelaa Ilveksessä. Ilveksen ja Ville Koistisen sopimus julkistettiin päivällä, kun illalla juhlittiin Tampereen Keskustorilla maajoukkueen jääkiekon MM-kultaa. Halusimme varmuuden, että Koistinen pelaa ensi kauden Ilveksessä. Olisi tyhmää ollut tehdä seitsemän vuoden sopimus, julkistaa se ja todeta muutaman viikon kuluttua, että Koistinen pelaakin ensi kauden jossain muualla, toteaa Ilveksen urheilujohtaja Seppo Hiitelä. Seppo Hiitelä iloitsee myös siitä, että Ville Koistinen on Ilveksen kasvatti. Oman kasvatin paluu kotiseuraan on hienoa. Se on lisäarvo sopimukselle. Villen myötä saamme kiekollista taitoa ja luisteluvoimaa puolustukseen sekä kokemusta ja johtajuutta joukkueeseen. Sopimus on iso juttu myös Ville Koistiselle. Olen ollut Ilves aina henkeen ja vereen, ja seurannut seuran ja organisaation toimintaa hyvinkin tarkasti ulkomailla ollessani. Olen erittäin
iloinen, että saan harjoittaa ammattiani pääseuratasolla kotikaupungissani. Minulla ei ole mitään mielenkiintoa koluta muita seuroja. Ilves-hengen lisäksi myös perhe vaikutti Ville Koistisen päätökseen palata kasvattajaseuraansa. Perhe, lasten tarha ja koulu, sanelee kuitenkin aika pitkälle tiettyjä asioita. Ilveksen päävalmentaja Juha Pajuoja on myös mielissään paluumuuttajasta. Meillä oli iso tarve Ville Koistisen kaltaiselle puolustajalle. Varsinkin erikoistilannepelaamiseen olisi jo viime kaudella kaivattu lisää erikoisosaamista. Tunnemme Villen hyvin persoonana ja urheilijana ja tiedämme hänen vahvuutensa ja heikkoutensakin. Tämä oli iso ponnistus seuralta, Juha Pajuoja kiittää. Juha Pajuoja uskoo, että Ville Koistisella tulee olemaan myös esikuvallinen anti niin liigajoukkueen nuorille pakeille kuin koko Ilves ry:n nuorille puolustajille. Varmaan se, että nuoriso on seurannut minua samalla tavalla ilvesläisenä pelaajana NHL:ssa ja maajoukkueessa, mitä itse seurasin aikoinaan Jyrki Lummetta ja Raimo Helmistä. Myös pelityylistä voi joku
tykätä ja sen takia pitää esikuvanaan, Ville Koistinen aprikoi esikuvavahvuuksiaan. Ville Koistinen siirtyy Ilvekseen Ruotsin Elitserien-joukkue Skellefteå AIK:sta. Kasvattiseurassaan Ilveksessä hän on pelannut viimeksi kaudella 20052006, minkä jälkeen hän siirtyi Pohjois-Amerikkaan neljäksi kaudeksi ja pelasi siellä 103 NHL-ottelua Nashville Predatorsissa ja Florida Panthersissa. Suomea hän on edustanut kolmissa MM-kisoissa. Ilves on nostanut A-junioreista viisi hyökkääjää, Miiko Hintzin, Mikael Kurosen, Roope Nikkilän, Tomi Wileniuksen ja Jesper Kokkosen, kahden vuoden sopimuksilla liigaryhmään. Joukkueeseen on hakusessa vielä keskushyökkääjä. SS
Tuleva kausi tulee olemaan Ilveksen 80-vuotisjuhlakausi. Sen kunniaksi Ilves siirtyy niin sanottuun retropeliasuun. Siihen pukeutuu myös Ville Koistinen viiden vuoden jälkeen.
Salli Sa as tamoin
en / PS
Kirkon Kukko
Tampereen ja Pirkanmaan seurakuntien yhteinen Uskonpuhdistus-kampanja on saanut Kirkon Kukko 2011 -tunnustuksen. Kampanja tarjosi toisenlaisia näköaloja ja julkisuuskuvia kirkosta syksyllä 2010, jolloin kirkkoa käsiteltiin kielteisessä ja suvaitsemattomassa valossa. Palkinnon vastaanotti pastori Timo Pöy hönen.
Viikon kysymys
Mia Bergius
Hannu Jukola
Minä vuonna? Nivea Cremeä myydään vuosittain yli 100 miljoonaa rasiaa. Sinivalkoisessa rasiassa myytävä voide kehitettiin hampurilaisessa apteekista, mutta minä vuonna? Vastaus sivulla 24.
Doom Unitin toinen
Viime vuoden yksi eniten keikkailleista uusista tulokkaista, Doom Unit, on julkaissut seuraajan Cross the Line -menestysdebyytilleen. Yhtye on työstänyt The Burden of Bloom -uutukaiselleen kymmenen biisiä. Levy julkaistiin myös vinyylinä. Doom Unit oli ehdolla myös Emma-gaalassa Vuoden Tulokkaaksi.
4 Pirkanmaan Sanomat
VIIKON NETTIKYSYMYS
» OSALLISTUITKO KIEKKOLEIJONIEN
JUHLIIN KESKUSTORILLA? Vastaa kysymykseen www.pirkanmaansanomat.fi Viime viikolla kysyimme: Suoriuduitko maanantaina jääkiekon MM-voiton jälkeen ajoissa töihin? Kyllä, täsmällisesti 58 % En, hieman myöhästyin 27 % Minulla oli vapaapäivä 12 % Minun oli otettava vapaapäivä 4 %
LUKIJAN KUVA Lähetä kuva numeroon 173 172
Varis piknikillä Pirkko Rajaharju kuvasi linja-autoaseman kupeessa leppoisasti piknikkiä viettäneen variksen.
LEFF LIPU AT
P lukijalkittu an k u va
Lähetä kuva numeroon 173 172. Kirjoita viestin alkuun tunnus UUTINEN (välilyönti), ja sen jälkeen viesti, missä kerrot, mitä kuvassa tapahtuu, missä olet ottanut kuvan sekä oma nimesi. Viestin hinta on 0,50 euroa.
Uusi maisemapelto Pohtolanpuistoon
Tampereella saadaan tulevana kesänä ihailla kukkivia maisemapeltoja Muotialassa ja Pohtolassa. Pohtolanpuistoon tuleva maisemapelto on uusi. Molempien peltojen kevättyöt on määrä saada valmiiksi 6. kesäkuuta mennessä. Pellot kynnetään, äestetään ja kylvetään. Loppukesästä pelloilla kukkivat auringonkukka, kevätvehnä ja hunajakukka. Pohtolanpuiston maisemapelto sijaitsee Pohtolanpuiston pohjoisosan rinteessä. Muotialan pelto sijaitsee uuden asuntoalueen kupeessa Hallilantien ja Vihiojan varrella. Näiden kahden pellon yhteispinta-ala on noin hehtaari. Tulevaisuudessa maisemapeltojen määrää lisätään siten, että niitä on 35 eri puolilla kaupunkia.
TÄYDEN PALVELUN LÄMPÖTALO LÄMMITYSTAVASTA RIIPPUMATTA
Esteettömät laiturit venesatamiin
Tampereen kaupunki on hankkinut liikuntarajoitteisten vesillä liikkumisen helpottamiseksi sekä Pyhäjärven että Näsijärven venesatamiin kaksi veneilyyn kehitettyä invapuomia. Ensimmäinen invapuomi asennettiin tiistaina koekäyttöön Näsijärvelle Mustanlahden venesatamaan. Toinen invapuomi saadaan Pyhäjärvelle soutukeskuksen läheisyyteen kesän aikana. Tampereen kaupungin esteettömyysohjelman tavoitteena on, että Tampere tarjoaa asukkailleen esteettömän asuin-, elin- ja toimimisympäristön. Esteettömät laiturit ovat yksi askel kohti esteetöntä kaupunkia.
PIRKANMAAN ILMALÄMPÖ OY
POIKKEA MY YM ÄL ÄÄN AVOINNA ARKISIN 816
VITOCAL 200 VITOSOL 5,9 kW-59,5 kW AURINKOJÄRJESTELMÄ
MAALÄMPÖPUMPUT
ILMALÄMPÖPUMPUT
Varaudu kesän helteisiin ajoissa!
3 500
Kattokiinnikkeet, yhdysputket n. 730- 1 000
2:lla paneelilla
Ympäristöohjelmasta voi antaa palautetta
Pirkanmaan ympäristöohjelmaluonnos on nähtävillä Pirkanmaan liiton kotisivuilla ja toimistossa 3. kesäkuuta saakka. Liiton kotisivujen kautta ehtii vielä antamaan palautetta ohjelmasta. Ympäristöohjelmalla etsitään maakuntaan muutosta, joka tuntuu myös tulevien sukupolvien elämässä. Se edellyttää ympäristövastuullisuutta ja ekotehokkuutta niin yhdyskuntarakenteen suunnittelussa ja toteutuksessa kuin elinkeinotoiminnassakin. Tavoitteena on, että meistä jokainen ottaisi uusia askeleita ympäristötietoiseen suuntaan sekä se, että myös yritykset, yhteisöt ja kunnat ottaisivat ympäristöasiat toiminnassaan ja päätöksissään huomioon. Ympäristöohjelma nähtävillä osoitteessa www.pirkanmaa.fi
11 12
Viilennykseen ja lämmitykseen
alk.
4 990
1 550
asennettuna
ALK.
MYÖS LATTIALÄMMITYKSET ASENNETTUNA UUDISKOHTEISIIN!
3
KOROTONTA MAKSUAIKAA JOPA 12 kk!
Hyödynnä kotitalousvähennys
Arviokäynnit numerosta 045 238 6433
3
9
Myllypuronkatu 30, 33330 Tampere 045 127 8669 | 040 500 0033 myynti@ilmalampo.com | www.ilmalampo.com
Pirkanmaan Sanomat
5
Pirkanmaan Sanomat
7
Lielahden Fixus juhlii 1-vuotissynttäreitä!!
Facebook-sivujamme tykkäämällä
Painepesuri 100 bar 1400 W
Tehokas "Pikkujättiläinen" kaikkiin kevään pesuihin. Paino 4,5 kg Vakiovarusteet: - paineletku (5m) - pistoolikahva suuttimineen - pesuainepullo - aqua-stop puutarhaletkun liitospala - säilytyspidinmoduuli + kiinnityshihna 236-0760
Fixus WashPack-pesusetti
Pakkaus sisältää: - vahapesu WaxWash - autovaha CarWax PTFE - lasinpesuspray GlassCleaner - sisäpesu InsideCleaner - keinosäämiskä - pesusieni 118-WP
osallistut kilpailuun,
huikeita palkintoja!
Pesunestetiiviste 3 l
118-503
jossa 1-vuotissynttäreiden kunniaksi
Kuukauden xut!
Vaihtoehtoisöljy 1 l
Erikoislisäaineistettu vaihtoehtoisöljy erityisesti ulkolaitamoottoreiden potkurivaihteistoihin. 114-26
Perämoottoriöljy 1 l
Tuhkaamaton, puhtaasti palava korkealuokkainen moottoriöljy 2-tahtisiin vesijäädytteisiin perämoottoreihin. 114-21
-autoilijan Perjantaina 27.5. ÄIJÄPÄIVÄT, jokaiselle ostajalle perjantaipullo kaupan päälle.
perjantaipullo
Kaikille kävijöille kahvia ja pullaa. Lauantaina 28.5. tarjolla hernekeittoa koko päivän!
LIELAHTI
Sellukatu 4, 33400 TRE puh. 010 650 800 tampere@ xus.
Avoinna Ma-Pe 08.0017.00 La 10.0014.00
Palveleva varaosakauppa Sinun lähelläsi!
www.fixus.fi
Life Lielahden tarjouksia
Laihdu ilman nälkää! Ackd Easy Diet
ACKDTM Easy Diet -ateriankorvikkeissa hyödynnetään maksimaalisesti ketoosiin liittyvää aineenvaihduntaa. Ketoosissa elimistö ottaa lähes kaiken energiansa kehoon kertyneestä rasvasta, ei lihaksista. Hyvänmakuiset ACKDTM-ateriat eivät sisällä natriumglutamaattia eivätkä keinomakeutusaineita. 65 g annospussi 2,95
Pysyvään painonhallintaan Vahva Tonalin
Alkuperäinen tutkittu CLA-valmiste. Tonalin polttaa rasvaa, auttaa hoikistumaan ja kiinteytymään ja nopeuttaa lihasten palautumista.
Elimistö tasapainoon! pH-balance PASCOE-jauhe
Kehon liikahappamoituminen on terveysongelma, joka koskee monia. Pascoe-sarjan pH-balance-jauhe sisältää emäksisiä kivennäisaineita, joiden happamuuden neutralointikyky on markkinoiden parhaita. Pakkauksessa on mukana 21 pH-testiliuskaa, joilla voit tarkistaa oman pH-tasosi. (24,50)
1000 3700
4 pussia 15 pussia
5690
2 x 120 kaps.
TUPLAPAKKAUS 2 X 120 kaps.
(118,00)
1900
260 g
Notkeat nivelet! BODYFLEX COMBI
Nokkos-kalkki-inkiväärivihersimpukka Luonnon tehoaineita nivelten terveydeksi!
MIVITOTAL PLUS tai FLEX
Mivitotal sopii kaikille, jotka haluavat tasapainottaa ja täydentää ravintoaan. Siitä saa nopeasti energiaa kun olo tuntuu väsyneeltä ja voimattomalta. Nestemäisenä se on helppo nauttia ja se imeytyy nopeasti.
Onko sinulla vatsa/suolisto-ongelmia? Ylipainoa? Finnejä? Hiivaa? 30 DAYS COLON CLEANSER ja 30 DAYS
Käyttämällä 30 Days Colon Cleanser suolenpuhdistajaa suositun 30 Days tablettien kanssa teho paranee ja nopeutuu. 30days Colon Ceanser: Yhteishintaan · kosteuttaa ulostemassaa · puhdistaa suolistoseinämien plakkia ja helpottaa siten suoliston työskentelyä. · vapauttaa peptidejä, jotka kosteuttavat 120 + 120 tabl. suolistoa ja aktivoivat sen motoriikkaa
Nyt vain
(36.-)
1990
180 tabl.
2990
1 litra
4990
Tarjoukset voimassa 5.6.2011 asti myös Ideaparkin ja Valkeakosken myymälöissä.
Life Lielahti
Prismakeskus · Turvesuonkatu 2 · Tampere · puh. (03) 451 80043 Aukioloajat ark.920 la 918 su 1218
Joko sinulla on Life:n kantaasiakaskortti?
8 Pirkanmaan Sanomat
KOLUMNI Jarno Hiilloskorpi
Näytelmäkirjailija, yleisö ja ihmiskuva
William Shakespeare kysyy näytelmässään Hamlet: "Mikä on ihminen?". Se on taiteen ja teatterin ydinkysymys. Aina uudestaan ja uudestaan tutkitaan kulloistakin ihmiskuvaa: millainen ihminen oli, millainen hän on ja millainen hän voisi olla, millainen hän haluaisi olla. Ihmiskuva muuttuu ajan myötä, vaikka se perimmältään pysyisi samana. Mutta se, miten näytelmäkirjailija ihmisen kuvaa, kuvaamisen yksityiskohdat muuttuvat. Näytelmäkirjailijan tehtävä on pitää yleisön mielenkiinto vireillä, koska yleisö on hänen luomistyönsä ponnistusten palkka. Muissa taiteissa voi taiteilija noudattaa periaatetta, että hän työskentelee itseään varten. Viimeistä katsetta valmiiseen työhön teatterissa ei voi kuitenkaan luoda, ellei yleisö ole paikalla. Teatterissa ei riitä, että kirjailija kokee pakottavan tarpeen, myös yleisön on koettava se. Yleisö ei kokoonnu teatteriin valmiiksi hartaana ja vastaanottavaisena. Teatterintekijöiden tehtävä on vangita yleisön tarkkaavaisuus ja saada heidät uskomaan näkemänsä. Näytelmän kirjoittaminen on vaikea asia. Se vaatii ainutlaatuisia kykyjä. Mika Waltari sanoi aikoinaan, että suurin onni näytelmäkirjailijalle on kirjoittaa epäonnistunut esikoisnäytelmä, koska hän sen jälkeen alkaa vakavissaan miettiä asiaa. Mestari kirjoitti itse epäonnistuneen esikoisnäytelmän, Jättiläiset ovat kuolleet, vuonna 1931. Vasta kuusi vuott a myöhemmin alkoivat syntyä Waltarin menestysnäytelmät.
AJASSA
» lue · kommentoi · tee uutinen · lähetä kuva WWW.PIRKANMAANSANOMAT.FI
Suurella yleisöllä on viimeinen mahdollisuus tutustua historiastaan ja hevosistaan kuuluun Laukon kartanoon Vesilahdessa tulevana kesänä. Kartanon neito, Liisa Lagerstam, siirtyy syksyllä uusiin haasteisiin.
Tappara hakkaa halkoja
Tappara on muutamana edellisvuonna kiertänyt Näsijärven osana harjoitteluaan ja joukkuehengen luomista. Tänä vuonna liigajoukkue suuntaa tulevana perjantaina polkupyörämarssilla Akaaseen hyväntekeväisyysharjoituksiin. Ohjelmassa on halonhakkuuta. Myöhemmin halkosäkit ja harjoitusvälineet, kirveet, myydään sotaveteraanien hyväksi.
Laukon neito keskit
K
olme vuotta sitten yleisölle avattu Laukko Historicum on ollut kulttuurihistoriallinen menestystarina. Laukon tuhatvuotiseen historiaan sekä loisteliaisiin antiikki- ja taidekokoelmiin on kolmen vuoden aikana tutustunut yli 8 000 vierasta. Ryhmiä kotikartanossaan yhdessä äitinsä Leena Lagerstamin kanssa vastaanottanut Liisa Lagerstam uskoo, että kun Laukko Historicum sulkee lokakuussa ovensa, hän on saanut esitellä kartanon historiaa ja sen taideaarteita 10 000 vieraalle. Laukko Historicumin erityislaatu perustuu siihen, että se on tarjonnut täysin uudentyyppisiä historiallisia elämyksiä. Kaksi tuntia kestävien vierailujen aikana ryhmät ovat saaneet tutustua kokonaisvaltaisesti kartanoelämän iloihin ja suruihin, herkkuihin ja aarteisiin. Laukko-vierailujen tunnusmerkiksi on noussut ainutkertainen yhdistelmä sydämellistä kotoisuutta ja korkeatasoista asiantuntemusta, sillä kaikki vierailut ovat tapahtuneet kotikartanonsa historiasta tohtoriksi väitelleen Liisa Lagerstamin opastuksella. Fiilis on haikea. Tämä on ollut varmasti hienoin asia, mitä koskaan tulen tekemään, Liisa Lagerstam sanoo. Laukko Historicum toimii kartanon päärakennuksessa, joka on myös Leena Lagerstamin koti. Kynnys avata kodin ovet ventovieraille ihmisille ei ollut liian suuri, sillä Laukossa totuttiin vieraisiin jo Liisa Lagerstamin isän, Juhani Lagerstamin, eläessä. Isälläni oli tapana ottaa silloin tällöin vastaan erilaisia historiallisia seuroja. Lisäksi Historicumin kartanokierrokset ovat olleet puhtaasti historiallisia, joka on eri asia kuin esimerkiksi tilojen vuokraaminen. Myös ammattini kulttuuri- ja taidehistorioitsijana on kertoa tästä paikasta ja näistä esineistä. Koin tämän ikään kuin moraaliseksi työvelvoitteeksi. pelkkiä miesryhmiä. Vaikka Liisa Lagerstam on väitellyt tohtoriksi, hän on rakentanut kartanokierrokset helposti ymmärrettäviksi. Ne ei pitkästytä vieraita tieteellisyydellään, vaan päinvastoin. Myös yksittäiset ihmiset pääsevät kierrokselle Laukon kartanoon Vesilahden kunnan sunnuntaisin järjestämillä kulttuurikierroksilla. Liisa Lagerstam on tutkinut nimenomaan 1600-luvun Laukkoa, ja julkaissut kirjankin, Laukon herra, Kurkien suvun vaiheista. Kirjan päähenkilö on kartanon herra Gabriel Kurki. Hieno tutkimuskohde jollekin olisi myös Rafael Haarla. Hän on rakennuttanut nykyisen päärakennuksen, pystyttänyt patsaat ja kirjoituttanut Laukon historiikit. Poliitikkona ja teollisuusmiehenäkin tunnettu Haarla on tehnyt omaisuutensa nollasta. Kunnioitettavaa päättäväisyyttä, vaikka kaikkea hänen tekemisiään ei allekirjoittaisikaan.
Menestys yllätti
Laukko Historicumin menestys yllätti Liisa Lagerstamin. Kun avajaisia kolme vuotta sitten juhlittiin, emme tienneet kiinnostaako kartano ketään. Tällaista ei ole kokeiltu aikaisemmin, ennakkomarkkinointia ei tehty ja kaksi tuntia kestävä ohjelmapaketti on suhteellisen hintavakin. Ajattelin hienojen avajaisten jälkeen, että kauhean noloa, jos ketään ei kiinnostakaan. Ryhmät ovat tulleet Laukkoon ympäri Suomen. Laukko on kiinnostanut historiansa takia yllättävän paljon myös miehiä. Meillä on vieraillut jopa
"Näytelmän kirjoittaminen on vaikea asia."
Laukon neito
Laukko sulkeutuu yleisöltä lokakuussa. Jokainen ihminen, joka on Laukossa asunut, jättää oman jälken-
Siteeraan erästä Waltarin herkullista vuodatusta näytelmäkirjailijan työstään. "Käydessäni puhumaan draamasta astun tulenaralle alueelle. Näytelmä on epäkiitollisin, katkerin ja vihattavin niistä kirjallisista muodoista, joissa voimme välittää ajatuksemme, tunteemme, kohtalomme, kaikkemme välinpitämättömälle yleisölle. Näytelmiä kirjoittaessa koemme kirvelevimmät pettymykset, häpeällisimmät nöyryytykset ja raskaimmat tappiot mitä kirjailijan ura tarjoaa. Mutta näytelmä on myös kirjailijalle kiitollisin ja haltioittavin elämys kaikista kirjallisen taiteen muodoista. Hänen kirjoittamansa sanat kimaltavat tulta näyttelijäin suussa ja saavat kylmäverisen yleisön puhkeamaan hymyyn ja kyyneliin." Mika Waltari rikastutti suomalaista teatteria noin 30 näytelmällä, joita esitettiin maamme teattereissa tuhansia kertoja. Näytelmäkirjailijan työ on aina ihmissuhteiden kuvaamista, ja hyvin kirjoitettu näytelmä voi viedä yleisön aitoon dialogiin toistensa kanssa, jolla jälleen voidaan selventää kuvaa ihmisestä.
» JATKA KESKUSTELUA NETISSÄ www.pirkanmaansanomat.fi /kolumnit
Salli Saastamoinen / PS
Laukon kartanon päärakennus on valmistunut vuonna 1931. Kartanon pääsisäänkäyntiä vartioivat Jussi Mäntysen Laukon hirvet ovat vuodelta 1934. Suurelta yleisöltä kartano sulkee ovensa lokakuussa.
Pirkanmaan Sanomat
9
Triennaalin teemana elämäntapa
Pirkanmaan 5. Triennaalin teema on Elämäntapa. Pirkanmaan kuvataiteen aluetaidenäyttely esittelee alueen taiteilijoita uudesta näkökulmasta kesällä 2012. Mukana tulee olemaan sekä nuoria taiteilijaelämäänsä aloittelevia että vanhempia taiteilijaelämää eläneitä tekijöitä. Taiteilijat näyttelyyn kutsuu kuraattori Veikko Halmetoja.
Patsastalkoot Pirkanmaalla
Tampereen taidemuseo Pirkanmaan aluetaidemuseo kerää tietoa Pirkanmaan alueen julkisista veistoksista. Tarkoituksena on julkaista koko Pirkanmaan veistoksia esittelevät nettisivut Tampereen veistossivujen tapaan. Tampereen museoiden sivuilta löytyy Solmu, johon jokainen voi laittaa veistoksista ottamiaan kuvia esille ja lisätä teostietoja.
» lue · kommentoi · tee uutinen · lähetä kuva WWW.PIRKANMAANSANOMAT.FI
GALLUP
AJASSA
Kiinnostaako kartanoiden historia?
tyy Punaisiin korkoihin
hakea sitä. sä sen histoVaikeasriaan. Aina ti saatavaa puhutaan tehtävää vain omisvoi ha ke a tajista, mutväitöskirt a L au k ko jan jälkeen on monen korkeintaan muunkin neljän vuohistoriaa. den ajan, ja Laukossa on Liisa Lagerollut paljon stamilla on työntekijöiYksi Laukon monista aarteista on Juho Rissasen maalaus Launyt menossa tä, esimerkon hevosia viedään Hakaan. Rafael Haarlan 1930-luvun alusneljäs vuosi. kiksi kasvisa tilaama maalaus ei ole koskaan ollut julkisesti näytteillä. Tulevassa huoneilla ja tutkimuksahalla. Toivottavasti minusta muistetaan se, että au- sessaan hän pysyttelee edelleen 1600-luvultoin jakamaan Laukosta sekä omaa kotoista la, suomalaisissa ja ruotsalaisissa kartanoissa ja miehissä. Hän tutkii muun muassa sitä kokemustani että historiallista tietoa. Periodi, jolloin Laukko oli auki yleisölle, miten kartanonherrat silloin pukeutuivat, söivät, asuivat, meikkasivat ja käyttivät tiejää suhteellisen lyhyeksi. Toivomme, että ne ihmiset, jotka ovat tynlaisia peruukkeja. Tutkimuksen nimi on Punaiset korot tänä aikana käyneet Laukossa, voisivat muistella kymmenenkin vuoden kuluttua, miesten muotia 1600-luvulla. Hauska ja että me kävimme Laukossa silloin, kun Lii- tärkeä aihe, että saadaan vanhalta ajalta sa esitteli sitä. Olemme tehneet tätä äidin muutakin tutkittua tietoa kuin sotaa ja pokanssa sydämestämme, toivoo Laukon neito litiikkaa. Valitettavasti tutkimus rajoittuu -tittelin Laukko Historicumin myötä saanut säätyläisten arkielämään, sillä esimerkiksi talonpoikastalon arkielämästä ei ole oleLiisa Lagerstam. Lokakuun jälkeen Liisa Lagerstam siirtyy massa kirjallisia lähteitä. Pitkällä tähtäimellä suomenkielinen tietokirjoittaminen on Suomen Akatemian tutkijatohtoriksi. Se on ollut unelmani, ja nyt oli vii- ehkä sitä, mitä haluan myöhemmin tehdä. meinen mahdollisuus Salli Saastamoinen
» Ilo, suru, aarre ja herkku
Ilo
Laukossa on tehty Suomen kansalliseepos. Elias Lönnrot asui Laukossa pitkiä aikoja. Se on ollut iso ilo ja yllätys ihmisille. Vain hyvin harvat ovat tienneet, että Kalevalan kaikkia versioita on valmisteltu Laukossa ja viimeinen versio on allekirjoitettu täällä huhtikuussa vuonna 1849.
Suru
Laukon historian suurin suru on torpparihäädöt 1900-luvun alussa. Yli sata torppariperhettä häädettiin silloin kodeistaan. Laukossa on käynyt paljon heidän jälkeläisiään, joille Liisa Lagerstam on kertonut sen, mitä hän tietää ja vieraat ovat kertoneet hänelle vanhempiensa ja isovanhempiensa kohtaloista sen, mitä he ovat kuulleet. On ollut surullista kuulla, miten kovaa elämä on ollut. Tiedän, että torppariasia on hyvin vaikea edelleen kartanon silloiselle suvulle.
Anna-Riikka Järvinen Tampere Kyllä, erityisesti niiden tarinat. Olen vieraillut useissa kartanoissa.
Aarre
Laukossa on paljon antiikkiaarteita, mutta on sieltä löytynyt ihan konkreettinenkin raha-aarre. Se liittyy arkeologisiin kaivauksiin, joita tehtiin kymmenen vuotta vanhan päärakennuksen kivilinnan raunioilla. Silloin löytyi 80 baltialaista ja tanskalaista hopearahaa, jotka ovat nyt Suomen Kansallismuseossa.
Matti Lehtinen Ylöjärvi Ei oikeastaan kiinnosta. Linnoissa olemme kyllä tykänneet käydä.
Herkku
Steningen kartanon sitruunavanukas. Keltuaisia, sokeria, sitruunamehua, liivatetta ja kermaa sisältävä ohje on mukana myös Leena Lagerstamin Laukon kartanon keittiössä -keittokirjassa. Vilma Nurminen Kangasala Snadisti. Asun lähellä Liuksialan kartanoa ja siellä olen joskus käynyt.
Raija Kolehmainen
Kultabarokkipeilit olivat hienointa hienoa, mitä 1700-luvun kartanoissa oli. Peilin edessä oleva kynttelikkö on samalta vuosituhannelta.
Sitruunavanukas on muun muassa Liisa Lagerstamin Kalle-veljen suurta herkkua.
Yksi Laukon gobeliineista esittää kuningatar Kleopatraa, joka on aikeissa ryhtyä tekemään itsemurhan. Gobeliini on kudottu Brysselissä 1630-luvulla.
KE
SÄ TE
AT
TE
ENSI-ILTA HUIPPUHILPEÄ KESÄKOMEDIA! 8.6.2011 HILLITÖNTÄ BRITTIHUUMORIA! Esitykset ajalla 6.-22.6., 12.7.-7.8. ja 14.8.
RI
SS
A
H H
20
Pä ät eh tä vis sä Ju kk a Le ist i ja Ja ni Ka rvi ne n
Puhelun hinta yritysnumeroon lankapuhelimesta 0,069/min+0,0821 puhelu, matkapuhelimesta 0,149/min+0,0821 puhelu
puh. 0207 288 388, www.komediateatteri.fi
11
Liput alk: 22/26/28
10 Pirkanmaan Sanomat
VENEKAUPPAA VALKEAKOSKELLA 38 VUOTTA
MYYNNISSÄ
-VENEET
KYSY PAKETTITARJOUSTA!
TORIT. DA JA EVINRUDE MOOT MY YMME HON
Huollamme myös
MYYNTI, HUOLTO, VARAOSAT JA VENETARVIKKEET
HUHTAKATU 6, VALKEAKOSKI Puh. 03-5844 196 Palvelemme: ma-pe klo 9-17, la klo 9-13
www.venekeskuseronen.fi, venekeskus@co.inet.fi Timo Eronen 050 401 6009
KALUSTEKEITAALTA EDULLISIA ERIÄ!
Massiivipuinen Sofia pöytä+6 tuolia
Näyttävä
Vuodesohvia
125,-
Alk.
Seaside ruokaryhmä 6:lla tuolilla
480,Vielä erä Suosittua koivuista
tukituolia
Kuvan Paris ryhmä
299,-
Kuvan Bella laadukkalla kankaalla
100,390,(ovh 530 -) (ovh. 530,-)
Tarjoukset koskevat myymälässä olevia tuotteita!
Kotimainen Kuvan vuodekulmahuippulaadukas divaaneita Kaarlo kulma Myös määrämitoilla! porto-kangas, beige ja rusk raj.erä
650,-
Ä L Ä T I N G I L A A D U S TA VA A N H I N N A S TA !
Tre-Hki moottoritieltä Sääksjärvi-Hervanta liittymästä ylös ja takaisin Treelle päin n. 2 km
Kalustekeidas
Rajasillantie 2
390,-
(ovh. 699,-)
Avoinna KEPE 1018 · la 1115 · su 1216
p. 040 965 4569 · www.kalustekeidas.fi
Pirkanmaan Sanomat
11
Laadulla on leipojansa
L ähileipomon huippu-uutuus!
VÄH ÄH IIL IH YDRAATTIN EN sekä RU NSASKU ITU IN EN GI-MON IJYVÄLEIPÄ
illa S aatav erä ttu rajoite täin päivit a t k aik is isälö m yym e tä m m H iil hyd raa ipuolet tteja väh m än k em ruislei uin vässä!
HINAUSAUTOT K. SULINKO
0400 337 925
Hinaus- ja tiepalvelut 24h
www.liisanleipomo.fi
Myymälät: Kauppahalli, Ideapark, Lempäälä, Leipomo Kulju HUOM! Uusi puhelinnumero 010 219 3800
0500 337 925
(raskas kalusto)
TÄYDEN PALVELUN HINAUSLIIKE!
L öydät meidät myös facebookista!
Jotta rakennus- ja remonttiprojektisi onnistuisi kerralla, poikkea Syrjälään, Urjalan Rautiaan!
SAATAVIA PALVELUITA
· · · · Kotiinkuljetus ään ja Peräkärrylainaus yt kev oneet N Asennuspalvelu ienk esän p Eristäminen k n alta!
- ekovilla, kivivilla, itsepuhalluskonevuokraus
kato saman alikoima! sv Runsa
Lempäälä, Tampere, Akaa ja ympäristökunnat
HINAUKSET, OVEN AVAUSPALVELUT, PIENET KORJAUKSET, KÄYNNISTYKSET, RENKAAN VAIHDOT, POLTTOAINEEN TÄYTÖT
Kuluttaja-asiakkaana saat Plussa-pisteitä kaikista varasto-valikoimassa olevista tuotteista, kun maksat käteisellä, pankkikortilla, Plussa-kortilla,Visa- tai M a s t e rc a rd - k o r t e i l l a . Pisteitä ei kerry tilaustuotteista, laskutuskaupasta eikä sopimusasiakasetujen alaisista tuotteista.
Avoinna mape 8 18, la 814 Salmentie 255, 31760 Urjala. puh. 0207 22 9040 fax 0207 22 9049 www.rautia.fi
Taidelaari.fi
KESTOPUU AITAELEMENTIT JA PIHATASOT Mainio-aita, ruskea,
Kotiaita, ruskea, 1800x800 cm
Videot netissä: www.pirkanmaansanomat.fi
Mökille ja kotiin, kaikki Viialasta!
Aidan tolpat ja kiinnikkeet myydään erikseen.
32
/kpl
1800x800 cm
28
Tervetuloa ke 1.6. Jukan kakkukahville!
/kpl
Puh. (03) 573 7200, fax (03) 5737 246
myynti@viialanrakennustarvike.fi
Palvelemme: ark. 717, la 813
12 Pirkanmaan Sanomat
KASVO
Valintaperusteista poimittua
Kosmetologin ammatti on mitä suurimmassa määrin käsityötä ja ihmisten lähellä olemista, joka jo sinällään on arvostettavaa. Sari Pulkkanen myös kehittää omaa ammattitaitoaan aktiivisesti. Hän on yksinyrittäjä, joka on luonut menestyvän liiketoiminnan ja kannustaa muita samaan. Lisäksi Sari on yhdistystoiminnassa aktiivinen vaikuttaja, kertoo Tampereen Yrittäjänaiset ry:n puheenjohtaja Minna Mänty-Sorvari (kuvassa).
» lue · kommentoi · tee uutinen · lähetä kuva WWW.PIRKANMAANSANOMAT.FI
Taru Oksanen / PS
Kosmetologin työ on nykyään paljon muutakin kuin pelkkää ulospäin kaunistautumista. Ihminen otetaan kokonaisuutena ja kosmetologi antaa ohjeita siihenkin, mitä suuhusi laitat, erikoiskosmetologi Sari Pulkkanen kertoo.
Tunnustus kauneudenhoitoalalle
Erikoiskosmetologi Sari Pulkkanen valittiin hiljattain Tampereen Vuoden Yrittäjänaiseksi 2011. Hän pitää saamaansa tunnustusta kunnianosoituksena koko alalle.
Sari Pulkkanen valmistui kosmetologiksi Rovaniemellä vuonna 1992. Tämän jälkeen hän teki opettajan sijaisuuksia ja perusti pian myös ensimmäisen hoitolansa kampaamon yhteyteen. Väkersin siellä pienen pienessä huoneessa ja ajattelin, että olen urani huipulla, hän nauraa. Tampereelle hän muutti kolmetoista vuotta sitten miehensä sotilastyön kutsumana. Kauneusalan työt jatkuivat muun muassa Sokos Hyvä Olon vastaavana, maahantuontifirman kouluttajana sekä toiminimellä Lapinniemen kylpylässä. Ohessa hän suoritti kosmetologin erikoisammattitutkinnon. Viitisen vuotta sitten Sari löysi mieleisensä liikehuoneiston Tampereen Satakunnankadulta, jonne hän avasi kauneushoitolansa Beauty & Wellness Sarika. Yksinyrittäjä on onnistunut vuosien mittaan kasvattamaan liikevaihtoaan ja keräämään uskollisen, yhä kasvavan asiakaskunnan. miin palveluihin kuuluvat jalka-, kasvo- ja käsihoitojen lisäksi muun muassa selluliittihoidot, kestopigmentoinnit, ripsienpidennykset, sokeroinnit, aromaterapia sekä rentouttavat kylvyt. Sari Pulkkasen mukaan muun muassa rauhoittavat ja hemmottelevat hoidot ovat viime vuosina lisääntyneet. Niiden avulla ihmiset saavat nollata kaiken. Sarille on työssään hyvin tärkeää se, että asiakkaaseen keskitytään sataprosenttisesti ja kaikki häiriötekijät suljetaan pois. Kun teen hoitoja, laitan esimerkiksi puhelimeni äänettömälle, jotta hoito ei keskeydy. Keskityn asiakkaaseen, sillä sitä haluaisin itsekin asiakkaana enkä sitä, että toinen on varttitunnin puhelimessa. Se ei ole kivaa, vaikka asiakkaalla ei olisi kiirekään. Silti rauhoittuminen jotenkin katkeaa. Kauneusala on muuttunut valtavasti vuosien mittaan ja muuttuu yhä. Hyvän kosmetologin täytyy pysyä jatkuvasti ajan hermolla. Näin tekee Sarikin. Ala on paisunut kuin pullataikina. Koko ajan täytyy kouluttautua, eikä kosmetologi ole oikeastaan koskaan valmis.
Ammatin vaihto ei ole käynyt mielessä
Kysymys siitä, onko alan vaihto lähes 20 vuotta kestäneen uran aikana käynyt kertaakaan mielessä, saa Sari Pulkkasen vastaamaan lähes kesken kysymyksen. Ei. Ei, hän pudistaa päätään nauraen. Yhtenäkään aamuna ei ole tuntunut siltä, että pitää mennä töihin ja pitää hoitaa asiakkaat. Ja sen jälkeen vielä vahvemmin, kun sain tämän oman paikan yritykselleni. Tuntuu niin hyvältä tulla tänne enkä voisi ajatellakaan, että vaihtaisin alaa. Nautin työstäni todella. Sari haluaa jakaa intoaan ja osaamistaan myös muille. Vaikka hän ei enää varsinaisia opetustöitä teekään, toimii hän alan näyttötutkintojen arvioijana ja ottaa työharjoittelijoita omaan yritykseensä. Hän haluaa kannustaa muitakin yrittäjyyteen. Kyllä, mutta en köykäisin perustein. Asiaa pitää miettiä tarkasti ja tietää, mitä yrittäjyys on. Valitettavan usein tulla tupsahtaa esimer-
S
ari Pulkkasen puhelin soi. Puhelimen toisessa päässä on Tampereen Yrittäjänaiset ry:n puheenjohtaja Minna MäntySorvari, joka kertoo, että Sari on juuri valittu Tampereen Vuoden Yrittäjänaiseksi 2011. Sari Pulkkasen ensimmäinen ajatus on, että puheenjohtaja lienee vahingossa soittanut väärään numeroon. Ajattelin, että mitä, minäkö? Olihan se yllätys, Sari Pulkkanen muistelee hymyssä suin. Olen todella ylpeä tästä huomiosta. En niin, että kävelisin nyt nokka pystyssä, vaan ylpeä muuten. Palkinto on osoitus ja kiitos siitä, mitä olen tehnyt ja mitä teen. Lisäksi se on suuri huomio koko alalle ja kosmetologien työlle.
kiksi jokin uusi kynsi- tai ripsistudio, joka toimii vain hetken, mikä on sääli, Sari harmittelee. Alalle tulevien täytyisi hänen mukaansa ymmärtää, ettei uusi yritys toimi tyyliin "heti mulle kaikki tänne nyt". Asiakaspiirikään ei tule hetkessä, vaan se vaatii vuosien työn. Yrittäjäksi aikovalla on äärimmäisen tärkeää olla myös takanaan perheen, ystävien tai muiden läheisten tuki. Sarikin toteaa, ettei olisi voinut luoda uraansa ilman perheen tukea. Sarin perheeseen kuuluu miehen lisäksi Norjassa asuva 25-vuotias tytär sekä lukion toista luokkaa käyvä 18-vuotias poika. Lapset olivat niin pieniä silloin kun olen yrittäjyyteen ryhtynyt, että he ovat tottuneet siihen. Heiltä ei koskaan tullut sanomista, että miksi äiti tulet vasta tähän aikaan kotiin. Ja mies on ollut todella vahvana tukena. Hän on auttanut kaikessa mahdollisessa oman työnsä ohella, Sari kiittää. Taru Oksanen
Ala paisunut kuin pullataikina
Beauty & Wellness Sarikan tarjoa-
Pirkanmaan Sanomat
13
SUOMEN MARKKINOIDEN ENSIMMÄINEN TÄYTEAINE, JOKA MAHDOLLISTAA JOPA NELJÄN VUODEN KESTON!
Ellansélla on yli 90 prosentin asiakastyytyväisyys vielä 12 kuukauden jälkeen laitosta. Ellansé on markkinoiden tutkitusti pitkäkestoisin ja turvallisin täyteaine, joka ensimmäisen hoitokerran jälkeen takaa kauniin lopputuloksen jopa neljäksi vuodeksi. Ellansén edistyksellisen teknologian ja pitkään lääketieteen käytössä olleiden raaka-aineiden ansiosta teidän ei tarvitse huolehtia tuotteen turvallisuudesta tai kestosta, sillä se on tehty jo puolestanne. Ellansén ylivoima perustuu tutkittuun tietoon:
·Ellansé on 100 % biohajoava, eikä aiheuta arpeutumista ihossa. ·Ellansé ei allergisoi, eikä aiheuta tulehduksia. Ei sisällä muovia! ·Ellansé on ainoa tuote maailmassa, joka täyttää täydellisen täyteaineen kriteerit kustannustehokkaasti.
79.00
45.00
45.00
59.00
59.00
39.00
39.00
Satakunnankatu 26, Tampere puh. 050 571 0556 www.klinikkakariniemi.fi
Kauppakeskus Elo Ylöjärvi
Linnainmaan CM Tampere
Viholan Kauppakeskus Nokia
59.00
www.kenkakauppa.com
Kevät ja kesä ovat juhlien aikaa. Miehet ja pojat, leikataan hiukset muodikkaasti suvikuntoon. Soita ja varaa aikasi aitoon turkkilaiseen parturiin!
Tervetuloa ystävällisen palvelun ja korkean ammattitaidon taloon!
at! voisat asiakka on Ar i Parturiliikkeentin n suljettu remo3.6.3.8. vuoksi ajan 2 Tervetuloa en uudistuneese Turkkilaiseen parturiin!
HIUSTEN LEIKKAUS PARRANAJO JA MUOTOILU HIUSTEN VÄRJÄYS
www.turkkilainenparturi.com
"Leikkaan hiuksiisi uuden tyylin. Taidan muotoilun. Ajan ja muotoilen partasi kasvojesi piirteitä korostavaksi. Olen saanut oppini ja ammattitaitoni kotimaassani Turkissa, joten työskentelen perinteisiä käsityötraditioita käyttäen vahvalla ammattitaidolla." Kenan Uluöz
15 10 20
Turkkilainen parturi High Style
Mustalahdenkatu 20, Tampere Mape 9.1519, la 9.1518 Ajanvaraukset: puh. 050 409 4062
14 Pirkanmaan Sanomat
Taimet ja kukat Iittalasta, tervetuloa tutustumaan. Nyt on oikea hetki hankkia väriä omaan pihapuutarhaan.
SAAT KESÄN KUKKIMAAN KUN POIKKEAT JOKILAAN!
Ruukkukukkia ja kesäkukkien taimia, amppeleita, yrittien ja vihannesten taimia
IITTALAN PUUTARHA
Puutarhankulma 3, 14500 Iittala tied. (03) 672 5615 sekä 044 572 5615 av. ark. 9-19, la-su 9-16 Puutarhalla tapahtuu, katso nettisivumme www.iittalanpuutarha.fi
KAIKKI LOUHINTAALAN TYÖT
Jokilan puutarha
Pirkkalantie 763, Lempäälä puh. (03) 374 7536, 050 594 8898. Avoinna ma-pe 8-20, la-pyhisin 8-18. Juhannuksesta 16.7. saakka ma-pe 8-18, la 8-16.
PUIDEN KAADOT JA PIHATYÖT
Tarjoamme ammattitaitoisia arboristin ja puutarhurin palveluja Pirkanmaan alueella. · Tarkkuutta vaativat puunkaadot, myös kiipeillen ja nostokorilla · Puiden ja pensaiden hoitoleikkaukset · Pihasuunnitelmat ja viheralueiden hoitotyöt Varaa aikasi ajoissa.
Satsaa silmäniloon!
Kaunista kukilla kesäkotisi ja piha-alueet!
PUUTARHAPÄIVÄ
Torstaina 26.5. kello 14 18
Tuo tullessasi vie mennessäsi Myynnissä
perennojen ja puutarhalehtien vaihtopisteet. ihania kesäkukkia, taimia, siemeniä, monenlaisia perennoja ja tuoksuvia yrttejä.
Ahlmanin perinteinen
Pikkunälkään ja kotiinviemisiksi
PUU- JA PIHAPALVELU TIKKA OY
Puh. 045 346 8070 tikka@puujapihapalvelutikka.fi www.puujapihapalvelutikka.fi
lähituottajien ja Ahlmanin omia herkkuja, kuten leipää, leivonnaisia ja juustoja.
Lukonmäentie 35. VLK. mape 818, la 916, su 1216. P. (03) 588 7213 ja 040 596 9210 www.rauhaniemenpuutarha.fi
Ahlmanin koulun Säätiö Hallilantie 24, 33820 Tampere, (03) 3399 2500 TKL:n bussilinjat 12, 6, 21. Ajo-ohjeet
PUUKOMPOSIITTIA
terasseille ja parvekkeille suoraan maahantuojalta. www.eurodeck.fi 045 878 0808
LIUSKEKIVIÄ
Edullisesti suoraan louhokselta. Avoinna to-pe-la-su, myös iltaisin. LAINAAMME PERÄKÄRRYÄ Orivesi, p. 0400 459 399 050 525 2534
Viherpeukaloille ja puutarharakentajille
Laatutuotteita ja hyvää palvelua
Rudukselta saat kilpailukykyiseen hintaan kaiken, mitä pienrakentajana tarvitset; kiviainekset, betonin, perustukset, rungon harkot, piha- ja aitakivet. Sekä palvelun, joka kestää vertailun.
Valmisbetoni Tampere, Palvelukeskus p. 020 447 6868 Kiviaines Tampere, Palvelukeskus p. 020 447 6820 Betoniset kaivonrenkaat ja -putket, pihakivituotteet Rudus Betonituote Oy Vilusen Puistokatu 24 33710 Tampere p. 020 447 4410
Rudukselta myös kaivot ja tuotteet jätevesien käsittelyyn haja-asutusalueille.
Ympäri Suomea lähelläsi. Tutustu tuotteisiimme netissä ja pyydä tarjous!
www.rudus.fi
Pirkanmaan Sanomat
15
Jarmo Jokilampi puheenjohtajaksi
Suomen Autokoululiiton puheenjohtajaksi on valittu autokouluyrittäjä Jarmo Jokilampi Tampereelta. Jokilampi on Tampereen alueen autokoulujen ja Nokian ajoharjoitteluratasäätiön puheenjohtaja sekä aktiivinen moottoripyöräkouluttaja. Hän on ollut Autokoululiiton hallituksessa vuodesta 2008 ja ollut mukana kehittämässä liiton laatu- ja ympäristöjärjestelmää.
Kuusi edustajaa Pirkanmaalta
Tradenomiliitto TRAL ry:n valtuustovaaleissa on valittu suoralla jäsenvaalilla valtuustoon 30 edustajaa seuraavalle kolmivuotiskaudelle. Pirkanmaalta valtuustoon valittiin kuusi edustajaa: Lauri Anttila Nokialta, Mika Haapsaari Tampereelta, Milla Hokkila Tampereelta, Piritta Paavola Ikaalisista, Timo Tamminen Tampereelta sekä Timo Tossavainen Tampereelta.
» WWW.PIRKANMAANSANOMAT.FI tee uutinen · lähetä kuva · osallistu palkkiojahtiin
VIIKON TARJOUS!
Stihl MS192 C
-sahat alk -sahat alk. sa at sahat alk.
199,-
24h
verkkokauppa
Kodinkonehuollon ammattilaiset lähdössä paanalle!
lateräketjulla a
Teho: Paino: 1,8 hv 3,3 kg
MEILTÄ KODINKONEISIIN
takuuhuollot, varaosat ja tarvikkeet
Moottori- ja raivaussahat alan ammattiliikkeestä!
Ah Ahlmanintie 56, Tampere · p. (03) 222 5585 · www.pienkoneliike.fi · Kts. muut jälleenmyyjät: www.moottorisaha.fi ·
385,-
www.piketa.com
Puh. 03 233 3200 Asiakaspalvelu piketa@piketa.fi Rautatienkatu 19, 33100 Tampere Palvelemme Ma-Pe 8.30-17.30 La 9.30-14.00
TAMPEREEN PIENKONELIIKE OY
MYYNTI · HUOLTO · VARAOSAT
· · · ·
Ruohonleikkurit alkaen 159,Trimmerit alkaen 59,Ajoleikkurit alkaen 3150,Etuleikkurit alkaen 4490,LÖYTYY MYÖS NELIVETOISIA!
Meiltä saat valmiit huussikokonaisuudet.
Tukevat ja erilaisille käymälälaitteille valmiiksi sopivat käymälärakennukset
kestävät äidiltä miniälle Voit suunnitella myös itse sisältä ja ulkoa muihin pihapiirin rakennuksiin sopivaksi
ksen runsaan Muistathan DT-kesku ymälävalikoiman ja kuivakä orit! monenlaiset kompost
· Silppurit Alkaen 429,· Meillä myös STIHL JA VIKING-HUOLTO!
Meiltä myös huollot ja varaosat perämoottoreihin ja pienkoneisiin! Motorshop Nokia Oy
Rounionkatu 95 · 37150 Nokia Puh. 040 500 1209 · 050 434 2282 Avoinna mape 918 · la 914 www.motorshopnokia.com
Verkkokauppa www.kopli. /kauppa
Löydät meidät myös Facebookista
Kyläojankatu 21 Messukylä TAMPERE (03) 356 4641 Avoinna mape 1017, la 914
www.kopli.
Asiantunte
va erikois
myymälä
Luonnollista lämpöä oikeilla ratkaisuilla!
Kärsitkö suurista lämmityslaskuista? Ota yhteyttä, niin mietitään yhdessä, kuinka voimme toteuttaa säästöt talossasi!
maalämpö, ilmasta/veteen 40v. kokemuksella maalämpö poistoilma aurinkolämpö ilmalämpöpumput
Suojaa sateella, turvaa katolla.
llis a nollistta On luonn oerttttiin,, On luonxp er iin luottttaa e xp erttttiin.. luo aa e xp er iin p Energia Expert Energia E x Energia E
· sadevesijärjestelmät · tikkaat · kattoturvatuotteet · asennus
tulevaisuuden energiansäästöratkaisut meiltä jo tänään
AIDOSTI "AVAIMET KÄTEEN" TOIMITUS, TAKUULLA!
SADEX OY
Keisarinviitta 18, 33960 PIRKKALA p. 010-3205500 · www.sadex.fi
Leppäkatu 5, 33100 Tampere | puh. 010 320 5200 www.energiaexpert.fi | info@energiaexpert.fi
16 Pirkanmaan Sanomat
PULLEAT MYYJÄT, HOIKAT HINNAT!
18 900 17 490
Saspa Oy
16 990 16 490
Tapionkatu 5,
37600 Valkeakoski
16 490
CITROEN GRAND C4 PICASSO -07 MERCEDES-BENZ E 220 CDI ELEGANCE 119 Tkm, 7 hlö, Autom. Ilmast., Sis.til.pist. + Lohkol., KOMBI AUTOMATIC Stereot, V-koukku, 2x renkaat, H.kirja, Sadetunnistin 411 Tkm, 1-Om., H.Kirja, Suomiauto
-07 SKODA SUPERB 2.8 V6 COMFORT VW 2.0 PASSAT FSI SPORT LINE 110 KW -07 SAAB 9-3 2.0T SPORT COMBI LINEAR -06 -05 153 Tkm, H.Kirja, 2 X Renkaat, Autom. Ilmastointi, 148 Tkm, 1-Om., H.Kirja, 2 X Renkaat, Autom. 106 Tkm 1-Om., H.Kirja, Autom. Ilmastointi, 2 X Ilmastointi, Vak. Nop. Säädin,Vetokoukku Xenon Valot, P .Tutkat Ym. Renkaat, Lohkol. + Sisäpistoke Ym
15 900
12 490
11 490
10 490
9 490
-02 TOYOTA COROLLA 1.6VVT-I AUT. LINEA SOL STW -03 VOLVO V50 2.4 MOMENTUM -06 FORD MONDEO 2.0 TREND X AUTOMATIC -07 NISSAN PRIMERA 1.8 85 KW XE -07 Volvo S60 2.3 TURBO T5 250hv 137 Tkm, H.Kirja, Autom. Ilmastointi, 2 X Renkaat, 162 Tkm, 1-Om., H.Kirja, 2 X Renkaat, Autom. 184 Tkm, Autom.Ilmast., Sis.til.pist.+ Lohkol., Stereot, 271 tkm, Autom. Ilmast., Nahkat, Stereot, Vak.nop. 166 Tkm,100% H.Kirja, Autom. Ilmast., 2 X Renkaat, Ilm., Vak. Nop. Säädin Ym. säädin, Ajotietokone, Erik.vanteet, 2x renkaat, H.kirja Lohkol. + Sisäp.Ym Lohkol. + Sisäpistoke, Vetok. P-tutka, V-koukku, Erik.vanteet, 2x renkaat, H.kirja
7 990
6 990
6 490
5 990
5 990
-00 -99 ALFA ROMEO 156 2.5 V6 24V 4D -02 VOLVO V40 2.0 STW OPEL VECTRA 2.2 SEDAN -03 BMW 316 1.9 -01 VOLVO V70 2.4 WAGON 197 tkm, Sis.pistoke+ Lohkol., Stereot, Vak.nop. 140 Tkm, H.Kirja, Autom. Ilmastointi, 2 X Renkaat, 236 Tkm, H.Kirja, 2 X Renkaat, Ilmastointi, Lohkol. 337 tkm, H.Kirja, Autom. Ilmastointi, 2 X Renkaat, 170 Tkm, H.Kirja, Ilmastointi, 2 X Renkaat, Soitin, Soitin, Lohkolämmitin + Sisäpistoke säädin, Erik.vanteet, 2x renkaat, H.kirja, Suomiauto Lohkol. + Sisäpistoke, Soitin Vetokoukku, Vak. Nop .Säädin Ym + Sisäpistoke, K.Lukko, S.Lasit
5 990
5 490
5 490
4 990
6 490
-03 VOLKSWAGEN PASSAT 1.8T AUTOM. STW -99 PEUGEOT 307 2.0 HDI WAGON -03 CITROEN C3 1.4 HATCHBACK 283 Tkm, H.Kirja, Ilmastointi, 2 X Renkaat, Soitin, Lohkol. 141 Tkm,H.Kirja, Ilmastointi, 2 X Renkaat, Lohkol. 236 tkm, H.Kirja, 2 X Renkaat, Ilmastointi, Lohkol. + Sisäpistoke, Soitin, Vetokoukku + Sisäpistoke, Vetokoukku + Sisäpistoke, Vak. Nop. Säädin.
VOLVO 960 2.5 24V AUTOM . -96 VOLKSWAGEN TRANSPORTER 1.9 TD -00 248 Tkm, H.Kirja, Autom. Ilmastointi, 2 X Renkaat, 253 Tkm, H.Kirja, 2 X Renkaat, Soitin, Vetokoukku. Lohkol. + Sisäpistoke, Kattoluukku Ym Jakohihna Vaihdettu 253 Tkm
www.saspa.fi
ano Ford Trig 6 0
Lisää vaihtoautoja
O S T O · M Y Y N T I · VA I H T O · R A H O I T U S
Avoinna ark. 1017, la 1014, Muutoin sopimuksen mukaan
puh./fax (03) 585 1115, gsm 050 553 3626, 050 553 3620
Rahoitus jopa ilman käsirahaa
vm. 20 kaa akuupaik 4m
o 00 /vk 7
vm. 20 kaa aik makuup 6
iot Fiat Ell08
o 0 /vk 90
VUOKRAA ASUNTOAUTO
Vielä vapaita viikkoja kesäksi! Kiinteä hinta, ei erillisiä lisämaksuja.
Hinta sis. vapaat kilometrit Suomessa, vakuutukset, kaasun, käyttöopastuksen, vessan tyhjennyksen ja perussiivouksen.
ILMASTOINTILAITTEEN HUOLTO JA TÄYTTÖ
Henkilöautoon, myös ilman ajanvarausta!
TARJOUS
(sis. työt ja ainee
80
Tutustu vuokraehtoihin ja -autoihin www.lundan.fi Varaa heti 040 538 0433
t)
Auto kuin auto. Myymme ja vuokraamme.
Auto- ja konevuokraamo J.Lundán Ky
Halkolantie 12, LEMPÄÄLÄ 03/3752221 www.lundan.fi
18 Pirkanmaan Sanomat
KANSANEDUSTAJA Mikko Alatalo
Etelän herrojen sosialistihallitus
Tulevaa hallitus on häviäjien hallitus. Oppositiossa ovat perussuomalaiset ja keskusta. Toivottavasti ne löytävät yhteisen sävelen maaseudun puolustamiseen. Tulevaa hallitusta voi kutsua myös etelän herrojen hallitukseksi. Hallituspohjalla on selvä enemmistö Helsingissä ja Uudellamaalla, 43 edustajanpaikkaa. Miten tämä hallitus kykenee tasaamaan maaseudun ja kaupunkien sekä etelän ja muun Suomen välisiä eroja? Aletaanko pikkukuntia laittamaan pakettiin oikein pakolla? Kokoomus julisti jo vaaliohjelmassaan, että Suomessa pitäisi olla 100150 kuntaa. Se tarkoittaa käytännössä syrjäkylien tyhjentämistä. Pakkojakin on monenlaisia. Ihmisten elämä voidaan tehdä niin hankalaksi, että ei ole muuta vaihtoehtoa kuin liittyä toiseen kuntaan. Niin tehtiin Neuvosto-Karjalassakin. Seutukunta tai kylä saattoi saada päällensä leiman "perspektiivitön" (näköalaton). Asukkaat kaikkosivat viimeistään silloin, kun katkaistiin sähköt. Pakko se on vapaaehtoinenkin pakko. Kun vihreät ovat hallituksessa mukana, energiaveroja tullaan korottamaan entisestään. Kokoomushan rakasti jo edellisessä hallituksessa välillisiä tasaveroja. SDP puolestaan on valmis laittamaan metsämaalle ja pelloille kiinteistöveron. Jos vihreiden haaveet toteutuvat, he saavat jälleen ympäristöministerin salkun. Tätäkö maaseudun ihmiset todella halusivat, kun lähtivät sankoin joukoin äänestämään perussuomalaisia kapinoidakseen jätevesiasetusta vastaan? Petoeläimet, liito-oravat ja valkoselkätikat alkavat sanella saavatko ihmiset, enää pohjanperukoilla asua kotonansa. Kodin rakentaminen maaseudulle kielletään. Kaikkien on asuttava taajaman vierellä olevalla savipellolla. Näiden "vastaanottokeskusten" arvo tulee romahtamaan. Jonain päivänä niistä tulee arvonsa menettäneitä ghettoja. Uusavuttomat ja ne, jotka eivät viitsi omakotitaloa hoitaa, muuttavat oikeisiin kaupunkeihin kerrostaloihin. Ne, jotka haluavat asua maalla, tulevat nostamaan vielä maaseudun ja väljän asumisen kunniaan. Kyseessä on kosovomainen välivaihe, johon ihmisiä nyt pakotetaan ilmastotalkoiden verukkeella. Ihmisen valinnan vapauden estäminen asumispaikkaan on perustuslaillisen oikeuden riistämistä.
YRITYS
Isku-Volley on tehnyt merkittävän sponsorisopimuksen. Italialainen vaatevalmistaja Kappa vaatettaa tamperelaisen lentopalloseuran seuraavat kaksi kautta sekä peleissä, harjoituksissa että pelimatkoilla.
Kesäkahvilatoiminta jatkuu
Koskipuistossa sijaitseva Kahvila Punane sai alkunsa viime kesänä Voimala-hankkeen kesäprojektina. Hankkeen tehtävänä on mullistaa nuorten yrittäjyyskulttuuri Pirkanmaalla. Kahvila Punane osoittautui niin suosituksi, että sen toimintaa päätettiin jatkaa tänäkin kesänä. Pikku Kakkosen puiston kupeessa sijaitsevaa Punasta pidetään auki elokuulle saakka.
» lue · kommentoi · tee uutinen · lähetä kuva WWW.PIRKANMAANSANOMAT.FI
Kappa vaatettaa Isku-V
loudellisesti järkevä varustus. Uskomme, että suomalaiset kuluttajat haluavat jälleen käyttää Kappan vaatteita ja siksi haluamme vaatettaa sponsorikohteemmekin laadukkaasti ja mallikkaasti, Jaana Laurila kertoo. Hän aloitti yhdessä miehensä, Vammalan lentopallossa uransa aikoinaan aloittaneen ja yhden kautta aikojen menestyneimmistä suomalaisista lentopalloilijasta, Petteri Laurilan ja Suomen miesten lentopallomaajoukkueen entisen päävalmentajan Mauro Berruton, kanssa helmikuussa. On hienoa, että saamme vaatettaa edustusjoukkueen jo ensimmäisenä toimintavuotenamme. Se on iso tuki näkyvyydelle, sillä olemme vielä nuori maahantuoja. Isku-Volleyn kautta saamamme näkyvyyden uskomme tuovan meille myös kauppiaskontakteja ja sitä kautta jälleenmyyjiä. Seuralla on myös muita merkittäviä yhteistyökumppaneita, ja toki haluamme verkostoitua myös heidän kanssa, Jaana Laurila uskoo. ja pitää niistä kiinni, Pasi Palonen sanoo. Iskun värit ovat musta, valkea ja punainen. Joukkueen vaatetuksen pitää löytyä näissä väreissä. En ymmärrä seuroja, jotka eivät pidä kiinni seuran imagosta, vaan vaihtavat väriä vuosittain, Kari Kallio toteaa. Ensi syksynä joukkueen yllä nähtävältä vaatelistalta löytyy täydellinen setti koko joukkueelle: pelipaita, pelishortsit, lämmittelypaita, verryttelypuku, matkustusasu, pikeepaita, harjoitusasu, aluspaita, talvitakki, kassi ja huoltolaukku. Erikoisprojektina on Venäjä-turnaus, johon Isku aina osallistuu. Sinne joukkue saa oman settinsä tarvittavilla painatuksilla. Meille on tärkeää yhtenäinen näkyvyys jo kotiovelta lähdettäessä. Pyrimme siihen, että joukkueella on mukava olla bussissa niissä asuissa kun ollaan bussissa ja kentällä on hyvä olla niissä asuissa kun ollaan kentällä, Jaana Laurila kertoo maahantuojan lisäsatsauksesta.
V
"Pakko se on vapaaehtoinenkin pakko."
Kaupungistuminen on saavuttanut ihmisten asenteissa lakipisteensä. Näyttää siltä, että tulevat sukupolvet eivät tyydy enää vain kodin sisustamiseen, vaan myös sillä on merkitystä mitä ikkunasta näkyy. Uimaankin on mukava pulahtaa oman kodin rannasta. Ja kun on tarpeeksi omaa reviiriä, ei iso mies kaadu heti naapurin tontille jos tekee ilmaveivit.
arusteyhteistyösopimus, jonka arvo on 28 000 euroa, allekirjoitettiin Tampereella viime perjantaina. Kappa haluaa tuoda urheiluvaatteensa Suomeen ja on valinnut mannekiineikseen Suomen menestyneimmän lentopalloseuran, Isku-Volleyn. IskuVolleylle Kappan vaatteet tuovat yhtenäistä näkyvyyttä ollaanpa sitten pelikentällä tai pelimatkalla, mutta myös merkittävän ja laadukkaan sponsorin. Merkittävä asia, että Isku-Volley saa käyttöönsä laadukkaan uuden vanhan tuotemerkin ja pitkällä sopimuksella, iloitsevat seuran puheenjohtaja Kari Kallio ja urheilutoimenjohtaja Pasi Palonen. Kappa on ollut pois Suomesta kymmenisen vuotta. Var u s te y hte i s t yön tarkoituksena on edistää Kappa-brändin näkyvyyttä ja tunnettuutta Suomessa ja varmistaa Isku-Volleyn yhtenäinen, laadukas ja ta-
Perinteistä pidetään kiinni
Mallisto, mikä Isku-Volleylle tulee, on tehty ja suunniteltu seuran toiveiden mukaan. Seuran puheenjohtajalla on aina ollut kunnioitus perinteitä kohtaan. Hän on pitänyt niistä johtokunnassakin eniten kiinni. Olemme oppineet siihen, että perinteitä pitää kunnioittaa
Berruton luennot bonuksena
Isku-Volley ja Kappan maahantuojat tuntevat toisensa lentopallomaailmasta. Jaana Laurila on ollut aikaisemmin töissä Lentopalloliitossa ja tehnyt yhteistyötä tamperelaisseuran kanssa muun muassa Maailmanliigan tapahtumissa. Uskaltauduin ehdotta-
Salli Saastamoinen / PS
maan Isku-Volleyta sponsorikohteeksemme menestyksen, mutta myös sen takia, että olen oppinut luottamaan seuran organisaatioon. Seuran toiminta on niin ammattitaitoista kuin se voi vaan Suomessa olla, Jaana Laurila kehuu. Lisäbonuksena merkittävän sponsorisopimuksen lisäksi Isku-Volley saa entisen päävalmentajan Mauro
Uudet yrittäjät Satu ja Hannu toivottavat sinut tervetulleeksi hyvän palvelun
ek au Ylioppilas- ja perhienuvmeskset lta! tari klassisten studiokuv
YO-kuvaus 75
Sisältää koevedokset sekä kaksi 14x18 kuvaa samettikansiossa.
LAATTA-ALAN ERIKOISLIIKKEESEEN!
EET! UTUUDET SAAPUN KESÄN LAATTA-U
· yo-kuvat · rippikuvat · vihkikuvat
· perhekuvat · nimityskuvat · lapsikuvat · nettikuvat · passikuvat · kuvapalvelu
Sammon valtatie 70, 33560 TAMPERE puh. 010 239 3800 Avoinna arkisin 1018 lauantaisin 1014 www.laattakeskus.
Tampereen Laatt akeskus
Tampere Satamakatu 6 · puh. (03) 223 4353 · www.kuvamanu.
P Parhaat kuvasi
20 Pirkanmaan Sanomat
» WWW.PIRKANMAANSANOMAT.FI tee uutinen · lähetä kuva · tallenna numero 173 172
PIRKANMAAN MARTAT
MAKASIINI
Helposti hyvää kesävieraille
Kesällä nautitaan auringosta ja ulkoilmasta. Kuuman hellan vieressä puuhailu ei välttämättä lämpimänä kesäpäivänä kiinnosta. Kesämökillä, kesäkeittiöissä ja grillin äärellä puuhastelu sen sijaan on mukavaa kesäpuuhaa. Kesämökillä vietetään aikaa ja sinne kutsutaan myös kesävieraita. Kannattaa ottaa seuraavia asioita huomioon, kun tehdään tarjottavia kesävieraille. Ruokaohjeiden valinnassa kannattaa huomioida valmistamisen nopeus ja yksinkertaisuus sekä raaka-aineiden saatavuus. Kannattaa myös valita ruokia, joita voidaan valmistella pitkälle etukäteen ennen vieraiden tuloa. Lämmin sää asettaa omat vaatimuksensa ruoan valmistukselle ja tarjoilulle; liha, kala ja maitotaloustuotteet ovat herkästi pilaantuvia. Kylmäketju kaupasta kotiin ei saisi katketa matkalla, siksi onkin syytä ottaa kylmälaukut ja -varaajat mukaan kauppaan. Elintarvikkeet kannattaa ostaa mahdollisimman läheltä ja yli kaksi tuntia kestävää kuljetusta ei suositella.
Kodikas Kivenheitto
Teiskontien Mr. Pickwick on uusittu kokonaisuudessaan ja sen tilalle avattu Kortteliravintola Kivenheitto. Uusi ravintola tarjoaa kodikkaan miljöön, jossa voi nauttia laatuoluita, viinejä ja muita virvokejuomia sekä syödä vaikkapa sohvalla television edessä. Lisäksi paikka on varustettu Kalevan suurimmalla terassilla.
Herkkurasteja hallissa
Food is Art ry järjestää herkkurastitapahtuman Tampereen Kauppahallissa 26.28.5. Yhdeksän tamperelaista keittiömestaria on suunnitellut tapahtumaan yhteisen menun, jonka maistiaisannoksia voi kokeilla seitsemällä herkkurastilla. Rastit sijaitsevat tapahtumaan osallistuvien Kauppahallin kauppiaiden myyntipisteissä.
SINUN UNTASI AJATELLEN RISTO RIKKONEN
Erikoishammas teknikko
Vaahtomuovipatjat Petauspatjat, peitot (myös puuvillatäyte) Lastenpatjat Verhoilua (istuintyynyt ym.)
Hampaittesi hyvinvoinnin puolesta p
(03) 364 5055 · HEPOLAMMINKATU 36, TRE
P. 0400 556 638 Roineenkatu 12, Valkeakoski
MA-PE 8-15.30 tai sop. mukaan
www.laatupeite.fi
·Eterlon·Relax·Formax·
Meiltä saat Kelan suora , korvauksen maksat vain . omavastuun
Ota kuva kännykälläsi ja lähetä se numeroon 173 172.
Hyvästä uutiskuvasta voimme maksaa jopa 1000 euron palkkion. Kirjoita viestin alkuun tunnus UUTINEN (välilyönti), ja sen jälkeen viesti, missä kerrot, mitä kuvassa tapahtuu, missä olet ottanut kuvan sekä oma nimesi. Kuvia julkaistaan Pirkanmaan Sanomissa. Kaikki lehdessä julkaistut kuvat palkitaan. Ohjeet palkkion saamiseksi lähetämme tekstiviestillä. Viestin hinta on 0,50 euroa.
Hellävaraista hammashoitoa sinun ehdoillasi.
Säännöllisellä hammashoidolla vältyt isoilta ja kalliilta toimenpiteiltä.
VARAA OMA AIKASI! Myös ilta - ja särkyaikoja.
Lielahti
Puhelin 03-345 3372 Puhelin 03-255 4519 Enqvistinkatu 7, 33400 TAMPERE Sammon Valtatie 7, 33530 TAMPERE
Hakametsä
( (esteetön kulku liikuntarajoitteisil le)
Pihassa maksuton pysäköinti
w w w. d e n t a p e x . f i
Uutta Nokialla!
Mahtava valikoima Marimekko-tuotteita!
- Marimekko-asut arkeen ja juhlaan. - Upeat kankaat
EUROLÄÄKÄRIT
· Lääkäriin nopeasti joka päivä! · Lääkärin vastaanottokäynnit alkaen vain 35 !
(sis. toimistomaksun ja mahd. Kela-korvauksen)
V IIKON OHJE
Ompelupalvelu
Laadukkaat lahjat kevään sankareille.
Puh. 254 3300
Hämeenkatu 25 B (Hällä)
LAHJAKORTTI
arkisin
Muurinpohjaletut
1 l maitoa 2 dl ohrajauhoja 3 dl vehnäjauhoja ½ tl suolaa ½ dl öljyä 3 munaa rasvaa paistamiseen Sekoita maito ja jauhot, suola sekä öljy keskenään ja anna turvota vähintään tunti. Lisää munat taikinaan. Paista letut. Juokseva margariini on kätevää paistorasvana.
VA AT E,- L A HJA- JA SISUST USLIIK E
818
la ja su
P. 044 718 0200 · Pirkkalaistori 6 · NOKIA. mape 1017.30 · la 1014
1018
www.EUROLAAKARIT.fi
Koskee uusia asiakkaita, ei voida yhdistää muihin tarjouksiin
HUIPPUTARJOUS VAIN IDEAPARKISSA!
ESIM. VALMISTUJAISLAHJAKSI :
Erikoiserä Brother Es ompelukoneita. Japanilaista suunnittelua ja tekniikkaa!
· elektroninen 40 ompeleen voimanpesä · voit ommella nahasta silkkiin · myös tilkkuilijalle · automaattinen neula ylös/alas toiminto · helppo huoltaa itse
Koululaisten kokkikurssit
Kesäkuussa 2011 Pirkanmaan Marttojen opetuskeittiössä os. Tampellan esplanadi 7. Kokkikurssit on tarkoitettu 712-vuotiaille. Viikolla 23 seuraavat päivät: 6.6., 7.6., 8.6., 9.6. ja 10.6. Viikolla 24 seuraavat päivät: 13.6., 14.6., 15.6., 16.6. ja 17.6. Kurssit pidetään klo 11.0014.30, paitsi torstaina 9.6. poikkeuksellisesti klo 13.3017.00. Yksi kerta 5 . Tied. ja ilm. puh. 010 838 5613 tai 050 371 3866.
:n 30% eluista gilla alv pon hiusp ksiä) u s y äk Täll alennu pidenn is ius tum koske h s tutu (Ei
Kaupanpäälle erä "Sisusta koti kankailla"-kirjaa
350,-
(479,-)
45,-
Tyyli Tampere Pinninkatu 57-59, 33100 Tre p. 03 410 23 880 www.tyyli.fi (myös ajanvaraus)
UUDET KONEET, Alk. KUN VANHA VAIHDOSSA Meille on helppo tulla ja 4000 ilmaista parkkipaikka!
99,-
Ideaparkinkatu 4 Lempäälä · HUOM! Ma suljettu muuten avoinna liikekeskuksen aukioloaikojen mukaan
Ompelukoneet 045 656 6659 · Brodeerauspalvelu 0500 832 352 KAIKKI MAKSUTAVAT ·Käteinen ·Luottokortti ·Tililuotto ·Leasing