• KESKIVIIKKONA 7. kesäkuuta 2017 | N:o 24 Duokymi-yhteislukijamäärä: 84.000 (KMT 2016) | DuoKymi 103.940 kpl (pohjoinen) pklehti.fi Asunto Asunto Tänään: PK kodin asialla! Liitteen jakelu 51.790 kpl Kouvolaan, Iittiin ja Lapinjärvelle Varaa aika: Varaa aika: 010 397 1010 010 397 1010 tai tai www.laakarikeskus.net www.laakarikeskus.net Puhelun hinta 8,28 snt/puhelu + matkapuhelimista 17,04 snt/min TERVEYDENHUOLLON ERIKOISLIIKE KATAJAHARJUSSA 400 m VETURISTA PALVELEMME MYÖS KESÄLLÄ • YLEISLÄÄKÄRIT... ERIKOISLÄÄKÄRIT • RÖNTGEN...MAGNEETTIKUVAUS ...ULTRAÄÄNI • NAPRAPATIA...OMT-FYSIOTERAPIA • ROKOTUKSET...HOITAJAN VASTAANOTTO • LABORATORIOTUTKIMUKSET • MAHA-SUOLIKANAVAN TÄHYSTYKSET WWW.LAAKARIKESKUS.NET Myös nettiajanvaraus Myös nettiajanvaraus BALANSSI MAITOHAPPOBAKTEERI + BIOTIINI + B6 Monipuolinen, koko perheen valmiste, viidellä eri bakteerikannalla! Mukana biotiinia, joka hoitaa suolen limakalvoa. 16,90 (norm. 19,90) 100 kaps. PUNARIISI + Q10 Kolesteroli hallintaan! Alentaa huonoa LDL-kolesterolia tehokkaasti. Mukana myös ubikinoni, B6, B12 ja foolihappo. 18,90 (norm. 20,90) 120 kaps. 265 e/kg MAGNESIUMSITRAATTI Lihaskramppien ja suonenvetojen estoon. Hikoilu kuluttaa magnesiumia, joten tärkeä mineraali kesällä! 9,90 (norm. 10,90) 120 tabl. 75 e/kg UBIKINONI 150 mg Väsymykseen, stressiin, sydämen hyvinvoinnille, verenpaineen alentamiseen, migreenin estoon. 59,90 120 + 60 kapselia 881 e/kg Tarjoukset voimassa 22.6.2017 asti MA-PE 9-18, LA 9-15 | puh (05) 375 3773 | posti@kouvolanluontaistuote.? VARAUDU KESÄN VITSAUKSIIN OSTA TUPLANA JA SÄÄSTÄ! MA PE 9 18 LA 99 15 15 |||| p h (05)) 375 75 3773 | posti Palveleva terveysja ekokauppa Manskilla PPPPPPPPP llllllll llllllll ttt jj kkkkkkkkkkk kkkkkkk ppp M M M M M M M M M M M kkkkkkkkkkkiillllllllllllllll lllllllll llllllll M M M M M M M llllllllllllllll kkkkk kkkkkkk kkkkkkkkkk tt PPPPPPPPPPPPP lllllllll llllllll tt jj kkkkkkkkk kkkkkk pp M M M M M M M M M kkkkkkiilllllllllllllllll Kouvolan Luontaistuote KAUPAN PÄÄLLE 60 kapselin pakkaus Arvo 29,90 € 2 purkkia 35 € 2 purkkia 18,90 2 purkkia 30 € Normaalit aukioloajat koko kesän ajan! Medi Lääkäripalvelu Kouvolankatu 24, 4 krs, 45100 Kouvola Nettiajanvaraus www.kmedi.? aina 24 h. Puhelinajanvaraus vain arkisin aukioloaikoina puh. 05 32 55 000 LASTEN KORVALÄÄKÄRIT KOUVOLASSA TARKKA JA LUOTETTAVA taudinmääritys lasten KORVAMIKROSKOOPILLA • Viikonloppuisinkin 24 h näet seuraavat vapaat ajat: www.kmedi.? ajanvaraus, vain alle 8v. lapsille • vauvasta alkaen myös nenän alueen ja hengitysteiden tulehdusten ja tukkoisuuden eri syiden hoito korvaongelmissa KMedissä Seppo Toppila, p: 0400-557585 www.toppilalkv.? Natalia Novikova, p: 0400-622398 Lisää vuokraja myyntikohteita löydät sivultamme www.toppilalkv.fi VUOKRAVÄLITYSPALKKIO: yhden kuukauden vuokra sisältäen ALV. Vakuus 1-2 kk vuokran suuruinen. Esittelemme maanantaina 12.6.2017 OKT, Ksnk, Louhentie 1: v. -56 rak. ja 2000luv. runsaasti rem. talossa on n.102 m²/112 m²: 5h+k+2ph/wc. Lisäksi 1041 m²:n tontilla on talousrak. (saunaja varastotila). Hp. 92.000 € Es: 17-17:30 13611333 OKT, Ksnk, Väkkäräntie 51: V. 51. rak. hyvä jämerä talo: 4h+k+et+wc+ph/s. n. 110 m². Talossa on 3 tulisijaa. Lisäksi 1854 m²:n tontilla on ulkorak.: sauna, varasto-tiloja, autokatos. Hyvin hoidettu kokonaisuus. Hp. 115.000 € Ensies: 17:45-18:15 13736205 KT. Ksnk, Maunukselantie 6 C: 3h+kb 70 m² + las. parveke. Rv. -78, 2.krs. Hyvä, erittäin siisti huoneisto: parkettilattia, hyvä keittiön kaapisto. EL-D. Hp. 60.000 € Es: 17-17:30 13655996 Esittelemme sopimuksen mukaan OKT, Mlk, Karpalotie: 5h, k, s/ph, 2 wc. P-ala 148/244 m². 2:n auton lämmin talli. V. -87 rak. talo on runsaasti pintarem. v. 2008. Vesikate uusittu v. 2016. Kauniisti hoidettu 1229 m²:n tontti. Hp. 225.000 € 13732494 OKT, Ksnk, Rusintie: Rantakulmassa hyvä -56 rak. 1,5 krs. talo. 2h+k+s n. 74,0 m². Yläk. valmius lisätilaan. t. 2140,0 m². Hp. 66 000 € 13729844 Mökki, Iitti, Matkuslammentie 99: 3h, keittiö, wc, terassi, p-ala 57 m². Lisäksi: saunarak, vierasmaja, aita, kesäkeittiö. Mökki myydään kalustettuna. Hp. 75.000 € 13733695 Vuokralle tarjotaan: KT, Ksnk: h+kk 22 m² 320 €/kk KT, Kvl: 3h+ph+p 62,5 m² 570 €/kk KT, Kvl: h+k 38 m² 380 €/kk KT, Ksnk: h+kk 30, m² 360 €/kk KT, Ksnk: 2h+k+lp 57 m² 450 €/kk Liiketila, Ksnk, katutaso, n.68,5 m², ja kellarissa n. 25,00 m² 695 €/kk sis. vesi Lugu trading oy Tehontie 31, Kouvola LOPPUUNMYYNTI laukut, farkut, muut tuotteet Kaikki -30%, -50%, -70% RALLILIITE
  • Keskiviikkona 7.6.2017 2 Bioaika-tapahtumakiertue on metsäsektorin yhteinen lahja 100-vuotiaalle Suomelle, Suomen nuorille ja kaikille tulevaisuudesta kiinnostuneille. Se on visio ja kutsu jokaiselle tulla rakentamaan yhteistä tulevaisuutta. Kiertueen ytimen muodostaa Bioaika-rekan kuljettama tiedekeskus. Bioaika-rekan yhteydessä UPM esittelee tuotteitaan. Kuusankoskella kerromme myös Kymin ja Kalson tehtaiden toiminnasta sekä UPM:n metsäpalveluista. Nähdään Bioaika-torilla! Vapaa pääsy. Kuusankosken kauppa-aukiolle 9.6. klo 10-16.30 bioaika.? #bioaika Bioaika-rekka saapuu Kaikki kukat kesään Kouvolan t ilta. Torin Kukka Petri Husu Avoinna ma-la 7-14.30 KOUVOLA • Korjalankatu 4. Myynti: 0207 408 321, ark 9–18, la 10–15 BMW-huolto: 0207 408 322, ark 8-17 TÄYSIN UUSI BMW 5-SARJAN TOURING. BUSINESSLUOKASSA VAPAA-AIKAAN. BMW 5-sarjan Touring alkaen 54.317,92 €. Autoveroton hinta 44.380,00 €, arvioitu autovero 9.337,92 €, toimituskulut 600 €. Vapaa autoetu alk. 955 €/kk, käyttöetu 805 €/kk. EU-yhd. kulutus 4,5 l/100 km, CO 2 -päästöt 119 g/km. (BMW 520d Business) Yhdistimme tyylipuhtaan urheilullisuuden luokkansa monikäyttöisimpiin tiloihin. Syntyi täysin uusi BMW 5-sarjan Touring. Se tarjoaa huippuunsa hiotun ajonautinnon, uusimmat tekniset innovaatiot ja aktiiviseen elämääsi sopivat tilat. Tutustu täysin uuteen BMW 5-sarjan Touringiin osoitteessa CNX Lähde Kansalliskirjasto www.iisakki.org
  • Keskiviikkona 7.6.2017 3 LYHYESTI TV KAUPUNKILEHDET YOUTUBESSA facebook: @ankkuri.pk instagram: kaupunkilehtiankkuri_pk TEIJA PIIPARI teija.piipari@pklehti.fi 108 autokuntaa, 306 kilometriä, yhdeksän erikoiskoetta, joiden yhteispituus on 101 kilometriä. Rallin SM-tason osakilpailu O.K. Auto-ralli ajetaan Kouvolassa ensi viikonloppuna kolmen välivuoden jälkeen – nyt 13. kerran. Mukana kilpailussa on Suomen terävin rallikärki ja nopeimmat kuljettajat. Lisäväriä antavat kansainväliset nimet Italiaa, Islantia ja Japania myöten. SM-RALLI on ajettu Kouvolassa viimeksi vuonna 2013. Miksi näin? –Jengi halusi vetää vähän happea. Kun teet SMrallia, niin siinä tulee – näin naisnäkökulmasta sanottuna – valtavasti kakkuun kuorrutusta, eli paljon tehtävää. Pienet rallit ovat simppelempiä järjestää, pohtii rallin pitkäaikainen konkari, mediapäällikkö Seija Koskela. –Mutta vaikka pieni on kaunista ja sitä on kiva järjestää, niin välillä on kiva tehdä myös tällaista isoa kaunista, hän jatkaa. KOUVOLAN SM-ralli käynnistyy perjantaina kuskien nuotituksilla, testierikoiskokeella eli shake downilla sekä autojen viimeisillä säädöillä. Varsinainen kilpailu starttaa lauantaiaamuna kello 9.01 Kouvolan torilta. Maali ja palkintojen jako ovat hotelli Vaakunan piha-alueella kello 17.21. Tässä välissä on yhdeksän erikoiskoetta, joista kahdeksan metsäteillä ja yksi yleisölle Tykkimäen moottoriradalla. Tykkimäessä on myös oheisohjelmaa yleisölle kello 14 alkaen. Luvassa on muun muassa stuntnäytöksiä. Minne kannattaa ensikertalaisen rallikatsojan lauantaina suunnistaa? –Tykkimäen moottorirata on paras paikka, sanoo osakilpailua sponsoroivan O.K. Auto Oy:n paikallisjohtaja Timo Tuominen. –Sinne voi mennä vaikka korkokengissä, hymyilee Seija Koskela. –Mutta myös metsien varrelle tien laitaan voi yhtä hyvin mennä. Vinkkejä paikoista löytyy rallin kotisivuilta ja PKlehden välissä tänään jaettavasta liitteestä. LAUANTAINEN rallin SMosakilpailu on kauden viides. Edellinen kisa käytiin Riihimäellä toukokuussa. Seuraavaksi on vuorossa Uusikaupunki syyskuun alkupuolella ja päätöskilpailu Tampereella syyskuun lopussa. O.K. Autoralli Kouvolassa 9.–10.6. SM-rallikisa palaa Kouvolaan PÄRINÄÄ O.K. Auto-ralli ajetaan taas muutaman vuoden tauon jälkeen. Kouvolan osakilpailussa kaasuttelevat autoillaan sekä vuoden 2015 junioreiden Suomen mestari ja vuoden 2016 Tulevaisuuden Tähti Juuso Nordgren Karkkilasta (oik.) että Suomi Cup-sarjassa Kouvolan Seudun Autourheilijoita edustava Antti Nokkanen. TEIJA PIIPARI ” Jengi halusi vetää vähän happea. Seija Koskela Pioneeripuiston asuntomessualueen tonttihaun ensimmäiseen käsittelyyn jätettiin viisi hakemusta. Hakijat saavat tiedon tontin saamisesta näinä aikoina eilen tiistaina kokoontuneen asuntomessutoimikunnan päätettyä hyväksymisestä. –On hienoa päästä aloittamaan konkreettinen yhteistyö asuntomessurakentajien kanssa. Tonttihakemus tai tontin saaminenkaan eivät vielä sido alueelle rakentamiseen, joten paljon on vielä tehtävää näiden messualueen pioneerienkin kanssa, kertoo asuntomessutoimiston projektipäällikkö Sanna Kauppi. Messualueella on 35 pientalotonttia, kerrostalokortteli sekä korjausrakentamiskohteita. Tonttihaku jatkuu elokuun loppuun asti. Ensimmäiset tonttihakemukset käsitelty Suomen luonnonsuojeluliiton Kymenlaakson piirin tämän vuoden ympäristöpalkinnon on saanut kotkalaisvoikkaalainen Risto Hamari. Palkintoperusteluissa todetaan ? loso? an lisensiaatti, biologi Hamarin olevan arvostettu luontoja ympäristöalan vaikuttaja. Hän on toiminut kymenlaaksolaisen luonnon hyväksi jo seitsemällä vuosikymmenellä. Hamari on myös suosittu retkiopas ja luennoitsija. Ympäristökasvattajana hän tuo sukupolvet yhteen ja saa ihmiset kiinnostumaan luonnosta. Erityisesti kasvit ja geologian hallitseva Hamari on myös tuottelias kirjoittaja. Hän on toiminut lukuisissa luottamustehtävissä, kuten Kymenlaakson ympäristöpoliittisen neuvottelukunnan sekä Kymenlaakson luonnonsuojelupiirin puheenjohtajana. Palkittu Risto Hamari taitaa ympäristöasiat Risto Hamari (vas.) sai palkintonsa Suomen luonnonsuojeluliiton Kymenlaakson piirin puheenjohtaja Lassi Kujalalta. ” Kymenlaaksossa vieraita odottaa kolmisenkymmentä kylää. Aiheesta lisää pääkirjoituksessa sivulla 7. Kivimiehenkatu 6, KOUVOLA puh. 05-371 3356 MA-PE 9.30-18, LA 9.30-14.30 www.huonekaluliikekatainen.fi S U U R M Y YM Ä L Ä 1 7 m 2 KA H D E S SA K E R R O KS E S SA KATAINEN ON TÄYDEN PALVELUN TALO Kasauspalvelu Kuljetuspalvelu Viemme roskat pois (428,-) VAIN 1 KPL YLI 15 ERI MALLIA HETI VARASTOSTA! 299 299 ,,AINO VUODESOHVA AINO VUODESOHVA (142,-) KATAISELLA MONIPUOLISIN MALLISTO! TULE JA YLLÄTY ALAKERRAN SUURUUTTA! 399,399,VUODEVUODESOHVAT alk. SOHVAT alk. 179 179 ,,Uusi laverisi Uusi laverisi ilme! ilme! PATJASARJAT PATJASARJAT alk. alk. ILTASATU JENKKISÄNKYPAKETTI ILTASATU JENKKISÄNKYPAKETTI ALE ALE -50 -50 % % HETI MUKAA N! SÄNGYNSÄNGYNPÄÄTY alk. PÄÄTY alk. 99,99,399 399 ,,(798,-) 160x200 cm 160x200 cm Pussijousitus, sijauspatja Pussijousitus, sijauspatja ja jalat sis. hintaan ja jalat sis. hintaan SUURI MÄÄRÄ SUURI MÄÄRÄ LEVITETTÄVIÄ LAVERISOHVIA LEVITETTÄVIÄ LAVERISOHVIA sis. vuodevaatelaatikon ja patjasarjan sis. vuodevaatelaatikon ja patjasarjan 398,398,alkaen alkaen 99 99 ,,VAIN 2 KPL AINO TUOLI AINO TUOLI Pienen tilan Pienen tilan EBBA VUODESOHVA EBBA VUODESOHVA ulkomitta vain 144 cm ulkomitta vain 144 cm AGCO Suomi Oy, Kaupinkatu 26, 45130 Kouvola Simo Pappila 0400 735 182 Henry Hietanen 0400 644 443 Suositut ja laadukkaat AKU Vaunut AGCO Suomelta. Tule pyytämään tarjous sinulle sopivasta AKU Vaunusta!
  • Keskiviikkona 7.6.2017 4 VALITSE APINALAATIKKO Elina Laaksosen härkäpapujuoma Kurre voitti Kiihdyttämö Kouvolan ensimmäisen palkinnon. Raaka-aineena toimiva härkäpapu viljellään Oravalassa sijaitsevalla luomutilalla. –Kymenlaakson savipellot ovat hyvää kasvualustaa härkäpavulle, joka puolestaan parantaa maanlaatua, kertoo Laaksonen. Kiihdyttämö Kouvola on Pohjois-Kymenlaakson elinkeinoelämän tahojen perustama hanke, jolla halutaan auttaa aloittavia yrityksia etenemään. Voittaja sai Kouvolan Kauppakerhon ja Kouvolan Liikemiesyhdistyksen tekemän 15 000 euron lainan. Härkäpapujuoma vei voiton Suurten kaupunkien väliset erot terveydenhuollon kustannuksissa kasvoivat viime vuoteen verrattuna. Tiedot käyvät ilmi Kuntaliiton vuosittaisesta suurten kaupunkien ja keskisuurten kuntien terveydenhuollon kustannusvertailusta. Kouvolan terveydenhuollon kustannukset kasvoivat edellisvuoteen verrattuna. Nousu johtuu pitkälti lääkärivajeen paikkaamisesta ostopalveluna. Kaikkien vertailussa mukana olleiden kaupunkien kokonaiskustannuksilla painotetut keskimääräiset kustannukset olivat 2 304 euroa asukasta kohti ja Lääkäripula heijastuu menoihin KAI?PEKKA VESALAINEN kai-pekka.vesalainen@pklehti.fi Elimäen seurakunta ja Evankelinen lähetysyhdistys (ELY ry) järjestävät tulevana viikonvaihteena kolmipäiväisen Evankeliset kesäjuhlat -tapahtuman, johon odotetaan noin tuhatta vierasta aina Pohjanmaata myöten. Juhlapaikkana toimii Elimäen kirkko, johon mahtuu 600 henkilöä. Kirkosta matkaa muonituskeskuksena toimivaan seurakuntakeskukseen ei ole kuin kivenheitto. –EVANKELISEN lähetysyhdistyksen juhliin liittyy voimakkaasti Siionin kannel, joka on evankelisen herätysliikkeen laulukirja, mutta kun olemme täällä Kymenlaaksossa, haluamme huomioida myös viidennen herätysliikkeen väkeä niin, että ainakin yhdessä tilaisuudessa lauletaan heidän laulukirjaansa eli Viisikielistä, kertoo Evankelisen lähetysyhdistyksen pääsihteeri Antero Rasilainen muistuttaen, että vaikka eri herätysliikkeissä on omia laulukirjoja, niin laulut yhdistävät niitä. –Meille kaikkein keskeisintä on Kristuksen kohtaaminen, joka tapahtuu Jumalan sanassa eli Raamatun kuulemisessa ja ehtoollisessa. Kaikkina kolmena päivänä perjantaista sunnuntaihin on tarjolla raamattuopetusta. Samoin joka päivä on mahdollisuus päästä ehtoolliselle. –Toinen tärkeä asia on kesäjuhlien kiireettömyys ja ihmisten kohtaaminen. Tapahtumapaikalla ei juosta paikasta toiseen, vaan istutaan penkeille, kahvipöytään, ollaan teltoilla ja vaihdetaan kuulumisia. UUTTA kesäjuhlissa on lauantain seminaari, jossa puhutaan perheestä ja kasvatuksesta teemalla Kasvattajan voimavarat. –Haluamme tukea niin lapsiperheitä kuin isovanhempia, kaikkia, jotka kipuilemme lastemme, lastenlastemme tai kummilastem”Me olemme samaa KARJALAISUUS näkyy ja maistuu Evankelisilla kesäjuhlilla. ” Tapahtumapaikalla ei juosta paikasta toiseen. Antero Rasilainen NLAAKSO pklehti.fi ankkurilehti.fi LIITE KAUSIJULKAISU ERIKOISJULKAISU Toteutamme LIITTEET Avaimet käteen-periaatteella tehokkaasti ja edullisesti. P.S. Tiesitkö että kaupunkilehden liitteenä viestisi tavoittaa kaikki ne kodit, joihin jaetaan myös kaupunkilehti aina104 300 kappaleeseen asti! KYSY TARJOUSTA! S A N N E L A U RHEILU AITT A Päätie 5, Inkeroinen Puh. 05 3171017 Avoinna ma-pe 9-17, la 9-14 Voit vertailla ja koeajaa johtavat merkit. HUIPPUTARJOUK SIA! NYT PYÖRÄKAUPOILLE NYT PYÖRÄKAUPOILLE INKEROISIIN! INKEROISIIN! insera Sepänkatu 9, 45130 Kouvola p. 044-783 5047 Avoinna ark. 8.00-16.30 Ilmastoinnin täyttöhuolto 49 € sis. kylmäaineen, kompressoriöljyn, väriaineen ja järjestelmän toiminnantarkastuksen M Maanant ai na kl o 18 Lovi i s an Ravi t Kouvol as t a r avi bus s i kl o 16 www. l ovi i s anr avi t . f i www.pklehti.fi Kustantaja: Kaupunkilehti Pohjois-Kymenlaakso Oy ISSN 0780-8003, Y 0576765-7 Ilmestymispäivä: ke Osoite: Kouvolankatu 21, 45100 Kouvola asiakaspalvelu@pklehti.fi Toimisto avoinna ma-ke klo 8.30-16.00 Puhelin: (05) 7530 500* Toimitusjohtaja Petri Piipari 041-535 4430 Toimitus uutiset@pklehti.fi päätoimittaja Teija Piipari 0400-443 409 toimittajat Veli-Pekka Kelloniemi 044-7689 720 Kai-Pekka Vesalainen 0400-443 712 Juha Koski 050 491 3441 Ilmoitukset myynti@pklehti.fi markkinointijohtaja Piia Akkanen 044-776 0199 myyntineuvottelija Kati Kilpeläinen 050-4099 571 Ilmoitusvalmistus Pohjois-Kymenlaakso Oy (05) 7530 500* Jakelu Jakelusuora Oy Jakeluhäiriöt: 02 900 10046 (klo 9-16) www.jakelupalaute.fi Paino: Lehtisepät Oy, Tuusula Sähköpostiosoitteemme: etunimi.sukunimi@pklehti.fi Jakelumäärät Keskiviikko: 51.790 kpl Suurnumerot: 106.250 kpl Duokymi: 104.200 kpl Julkaisukonseptiyhteistyössä: Sanomalehtien Liiton jäsen Noudatamme Julkisen Sanan Neuvoston (JSN) periaatteitta.
  • Keskiviikkona 7.6.2017 5 KAI?PEKKA VESALAINEN –Iloitsemme, että ihmiset ovat mielellään mukana paikallisseurakunnan ja ELYn yhteisessä työssä, hymyilee pääsihteeri Antero Rasilainen. Pääsihteeri on erityisen iloinen, että Mikkelin hiippakunnan piispa Seppo Häkkinen on mukana perjantaiillan tapahtumissa. Piispa saarnaa messussa ja tapaa ihmisiä kahvin ja makkaranpaiston merkeissä laavulla. Lauantain seminaariin tuo Viron kirkon terveiset Lea Saar Tarton perhekeskuksesta. Lauantain messussa saarnaa evankelisen liikkeen iso vaikuttaja dosentti Seppo Suokunnas. Kymenlaakson maakuntajohtaja Jaakko Mikkola on tulossa sunnuntain pääjuhlaan. –Kaiken pitäisi olla kunnossa. Kunhan logistiikka pannaan liikkeelle, tavarat tulevat paikalle, toteaa ylivahtimestari Erkki Korhonen ja kertoo juhlaorganisaatioon kuuluvan satakunta talkoolaista. joukkoa” Piispa on mukana Kaakkois-Suomen poliisilaitoksen alueella olevien poliisiasemien rikosilmoitusten vastaanottojen aukioloaikoja supistetaan kesä–syyskuun aikana Kouvolan, Kotkan ja Lappeenrannan poliisiasemilla. Rikosilmoitusten vastaanotot ovat avoinna näillä paikkakunnilla 29.9. asti arkisin kello 9–15. Loma-ajan muutos ei vaikuta Imatran poliisiaseman rikosilmoitusten vastaanoton aukioloaikaan, eikä myöskään sähköisen rikosilmoituksen tekemiseen. Normaaliin aukioloaikaan palataan 2.10., jolloin Kouvolan, Kotkan ja Lappeenrannan rikosilmoitusten vastaanotot ovat avoinna kello 8–16.15. Kesä muuttaa poliisipalveluja ikävakioitu mediaani oli 2 325 euroa asukasta kohti. Kouvolan terveydenhuollon ikävakioidut kustannukset (2 382 euroa/asukas) olivat 2,5 prosenttia mediaania suuremmat ja vertailukuntien toiseksi suurimmat. Perusterveydenhuollon ikävakioidut kustannukset olivat 5,8 prosenttia suurten kaupunkien mediaania suuremmat (1 167 euroa/ asukas). me kasvattamisen kanssa. –Yleensä juhlissamme lapset ovat osallistuvat ohjelmaan, mutta nyt heille järjestetään seminaarin ajaksi hoitopaikka, jotta vanhemmat voivat keskittyä seminaarin opetukseen, huomauttaa pääsihteeri Rasilainen mainiten, että lapsia silmälläpitäen kesäjuhlille tulee näytille lampaita. Toinen kesäjuhlien erityispiirre liittyy sunnuntaihin ja on Karjalaisen kansan messu, jonka jälkeen on mahdollisuus nauttia emäntien loihtiman karjalaisen pitopöydän antimista. –Tilaisuudella haluamme kunnioittaa monen elimäkeläisen juuria, huomioi Rasilainen ja muistuttaa evankelisen liikkeen olleen erityisen vahva Karjalassa. Evankelisen kesäjuhlan järjestelyistä vastaavia (vasemmalta): kirkkoherra Kirsi Hämäläinen, seurakuntaemäntä Pirjo-Liisa Ikonen, järjestelytoimikunnan puheenjohtaja Reino Koivusaari, lähetysja toimistosihteeri Tarja Reijo, pääsihteeri Antero Rasilainen ja ylivahtimestari Erkki Korhonen. Kouvola: Tommolankatu 12, p. (05) 620 5550 Palvelemme: ark. 7–18, la 9–14 RTV:llä on valikoimaa ulkomaaleissa Meiltä myös laadukkaat maalausvälineet! s Kaupinkatu 22, 45130 Kouvola p. 050 3206092 www.metsakirppis.? info@metsakirppis.? Avoinna Ma Pe 10-18 La-Su 11-16 Tervetuloa meille myymään ja ostoksille! Tervetuloa meille myymään ja ostoksille! Pöytävuokra vain 25 Pöytävuokra vain 25 €€ / vko. / vko. ILMAINEN MYYNTIPAIKKA SunnuntaiILMAINEN MYYNTIPAIKKA SunnuntaiPihakirppiksellä 11.6, Pihakirppiksellä 11.6, ilman paikkavarausta! ilman paikkavarausta! Toivomme aurinkoisia kesäpäiviä! Toivomme aurinkoisia kesäpäiviä!
  • Keskiviikkona 7.6.2017 6 TORI Julkaisemme lukijoiden mielipidekirjoituksia mieluiten kirjoittajan omalla nimellä. Tekstin mukaan on liitettävä aina kirjoittajan yhteystiedot. Kirjoitusten enimmäismitta on 1500 merkkiä sisältäen välilyönnit. Toimituksella on oikeus muokata tekstejä. Lähetä Ankkuriin tarkoitetut tekstit: toimitus@ankkurilehti.fi . tai PK-lehteen: uutiset@pklehti.fi . Voit jättää mielipidekirjoituksen myös verkossa: www.ankkurilehti.fi tai www.pklehti.fi . Tekstiviestit: PULINABOKSI (väli) kommentti numeroon 169200. (0,95 e) • Onko Jumalniemeen palkattu kakaroita vain hihittelemään asiakkaille ja kassoille pyörimään? Heidän ei näy mitään varsin. työtä tekevän. • Kari Valenille, eikö pitäisi yli puoluerajojen valita itsekin psesidentiksi kuka on paras, eikä hehkuttaa oman puolueen ehdokasta. Sauli Niinistö on pitkästä aikaa yksi Suomen parhaista presidenteistä. • Historian huonosti tuntevalle, etkö tiedä jos suomalaiset sodasta hetkeksi lomille päässeet eivät palanneet sotatantereelle niin heidät etsittiin ja palautettiin. Jotka kieltäytyivät he olivat rintamakarkulaisia ja heille kävi huonosti. Et taida olla sitä sukupolvea että tietäisit asiasta. Eurooppa on nyt täynnä rintamakarkulaisia jotka eivät puolusta kotimaataan. • Liikenteessä jo autoilla muutama vuosikerta näitä holtittomia mopopoikia. Sama ajotyyli jatkuu. Ollaan niin kingiä että! Ja ajokortti vielä 16-vuotiaille! Ihminen tyhmimmässä†iässä silloin. Olisi paha moka! • Ei Suomalaisia kiinnosta Suomen alkoholi laki. ”Heimoveljiltä sitä saa”. • Toivottavasti koulun katolle kiipeilevät lapset osaavat olla varovaisia. Ettei satu pahaa haaveria. –Kyminkartanon koulu. PULINAT Alkukesä on tuoksujen ja kauniiden kukkien aikaa. Kuva: Pirjo Hokkanen. Kuusivanhus uhkuu keväistä elinvoimaa ja kasvattaa punaiset kävynpoikaset oksilleen. Kuva: Marjatta Lassi. Katsoin helatorstaina edesmenneen presidentti Mauno Koiviston haastattelun. Olipa hienoa katseltavaa ja kuunneltavaa. Toimittaja Hannu Lehtilä oli niin hienotunteinen, asiallinen ja loistava haastattelija, että hänen laisiaan ei nykyisin Yleltä löydy. Muutenkin tuntuu siltä, että tämänhetkiset toimittajat lähinnä nälvivät, keskeyttävät ja esittävät epäolennaisia kysymyksiä. Se on kiusallista, ainakin katsojan kannalta. Varmaan haastateltavankin. Ylellä oli aiemmin hyviä toimittajia, Lehtilän lisäksi mm. Tarmo Ropponen ja Mirja Pyykkö. Listaa voisi jatkaa loputtomiin. Toisin on nyt. Kunnioitusta ja arvostusta toivoisi haastateltavia kohtaan olevan tämän hetken toimittajilta. Aurinkoista kesää kaikille! Ihmisarvo kunniaan Hatunnosto hyvälle haastattelijalle Olen erittäin huolestunut suvaitsemattomuuden lisääntymisestä ja sitä seuraavasta vastakkainasettelun vaarallisesta kärjistymisestä. On vain oma ehdoton totuus, jota toistellaan omassa kuplassa muille samoin ajatteleville ja kaikki muu ikäväksi ja vääräksi koettu suljetaan pois. Suvaitsemattomuutta esiintyy erityisesti vasemmalla laidalla ja äärifeminismin piirissä. Kieltäydytään keskustelemasta toisin ajattelevien kanssa. Myös muita painostetaan toimimaan samalla tavalla. Jopa 1970ja 1980-lukujen paljon parjattu taistolaisuus oli suvaitsevampaa kuin nykyajan ääripunavihreys! Nyky-yhteiskunnan teknisen kehityksen olisi pitänyt johtaa yhä laajempaan avoimuuteen ja suvaitsevaisuuteen. On kuitenkin käynyt päinvastoin. Perinteinen media on yhä vahvemmin punavihreiden käsissä. Somessa on yhä helpompaa pyöriä samanhenkisissä porukoissa. Äärimmäisen vaarallisena näen ajattelun, että on olemassa ”parempaa väkivaltaa” ja että on oikeus toimia lainvastaisesti silloin kun jokin asia nähdään oman ideologian vastaiseksi. Tästä ikävänä esimerkkinä poliisin toiminnan estäminen kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden palautuksen yhteydessä. Suomalainen yhteiskunta on arvioitu maailman vakaimmaksi. Pitkälti se johtuu siitä, että olemme arvostaneet toisten mielipiteitä ja kunnioittaneet laillisuutta. Nyt tuo kaikki on astettu kyseenalaiseksi. Reijo Tossavainen (ps.) Savitaipale Kuplaantuminen lisää vastakkainasettelua Kun luin jutun 2. kesäkuuta pohjoisen Kymenlaakson maakuntalehdestä leipomayrittäjäksi aikoneesta Minna Harlinista, niin ei voi muuta kuin ihmetellä päättäjien ja byrokraattien älynväläyksiä. Minna Harlin kertoi lyöneensä kaulimen naulaan täysin järjettömän byrokratian vuoksi. Tosin naula oli väärä paikka, sillä se olisi pitänyt lyödä päättäjien päähän. Siinä ei ole järjen hivenen häivääkään, että jos joku yrittää työllistää itsensä, niin byrokratia pitää huolen siitä, ettei se käy ilman maksuja ja kaikkia muita älyttömiä vaatimuksia. Mutta toisaalta taas, jos järki olisi yleistä, niin eihän sillä olisi mitään arvoa. Asianhan pitäisi olla niin, että alkavaa yrittäjää tuetaan taloudellisesti ja kaikkien työtä koskevien lupien pitää olla maksuttomia. On tietysti luonnollista, että on erilaisia sääntöjä ja määräyksiä joita tulee noudattaa, mutta niissä pitää olla myös järki mukana ja ne pitää olla maksuttomia. Nyt ei ole. Missä viipyy hallituksen lupaama byrokratian purku? Kumpi on yhteiskunnalle taloudellisempi vaihtoehto, tukea alkavaa yrittäjää vai ohjata hänet mahdollisesti toimeentulotuen luukulle? Pekka Pulkkinen Kouvola/Valkeala Säännösten lupaviidakko Meillä on melkoinen virta ihmisiä saapunut Eurooppaan ja osa myös Suomeen asti. Afrikka on täynnä köyhiä. Kuivuus koettelee kaiken mylläkän lisäksi. Meillä puhutaan varsin painokkaasti Syyrian aktiivisen sotaa käyvän alueen ns. turvapaikan hakijoista. He ovat kuitenkin aika pieni osa pakolaisvirrasta. Sieltä ei kyllä tavallinen kansa pääse lähtemään yhtään mihinkään. Perusihminen on niin köyhä, että mitään myytävää ei ole ja säästöön ei ole koskaan jäänyt mitään. Normaali kansalainen, joita suurin osa asukkaista on, elää kädestä suuhun. Toinen mielenkiintoinen seikka on kuka heidän majojaan voisi ostaa? Köyhä pienviljelijä asuu majassa, jonka ainoa lämmityslaite on ihmisten ja eläinten ruumiinlämpö. Pelastakaa Lapset ry on lähtenyt oikealle tielle. Meistä jokainen voi heidän avullaan osallistua köyhien lasten toimeentulon ja koulutuksen turvaamiseen siellä paikan päällä. Summa jolla nämä perusasiat voidaan turvata on vain 30 euroa kuukaudessa. Netistä löytyy miten tähän talkooseen voi osallistua. Sotimalla ei oikein mikään ole ratkennut. Sopiminen on ainoa pysyvä ratkaisumalli. Timo Nyberg Kouvola Pelastakaa köyhät lapset Lukijan kuva Lukijan kuva Pallokentäntie 1 www.kuusankoskenhelluntaiseurakunta.net To 8.6. klo 18 sana ja rukous Aarno Vallineva Su 11.6. klo 11 päiväkokous Pentti Harju, Heikki Andelin Ortodoksiakeskus Sypressi, Varuskuntakatu 14, 45100 Kouvola p. 040 7047 171, virasto avoinna ti – pe klo 9 – 13 HAMINAN ORTODOKSINEN SEURAKUNTA Myllykosken tsasouna La 10.6. klo 18 vigilia Su 11.6. klo 10 liturgia Pyhän Ristin kirkko Johannes Kastajan syntymä La 24.6. klo 18 vigilia Su 25.6. klo 10 liturgia www.orthamina.? Sanan lamppu sananlamppu.? J o h .1 :4 5 Hengellisiä kirjoja välittävä verkkokauppa ”Jeesus ilmoitti Jumalan tahdon ja pelastustarkoituksen. Jeesuksen ystävät uskoivat, että hän oli Messias. "Me olemme löytäneet sen, josta Mooses ja profeetat ovat kirjoittaneet, Jeesuksen.” 010-yritysnumeron hinnat: Lankapuhelimesta 8,28 snt/puhelu + 7,00 snt/min., matkapuhelimesta 8,28 snt/puhelu + 17,00 snt.min. Valmakauppa, Kouvolan myymälä Avoinna arkisin 10.00-16.00 Kaupinkatu 4, 45130 Kouvola, puh. 010 381 4833 Tuottajain Maito netissä: www.tuottajainmaito.fi Va Val Valma makaup upp Avo Avoinn inna K i k t 4 4513 Osuuskunta Tuottajain Maito Meijerimyymälä Kouvolan myymälän tarjouksia Tarj. voim. 30.6. asti (6,35 €/kg) (18,33 €/kg) 5 50 /kpl 5 90 /kpl Helosan ihovoide 300 g 26 69 /ltk 20 45 /ltk (1,18 €/l) Meijerin mäntyneste 5 l Omenakampa, raakapakaste, laktoositon, 40 kpl, 4,2 kg (5,24 €/kg) 19 90 /kpl Fiskars pistolapio 128 00 /prk BonSilage Pro 50 g 555555555555555555555555555 Rukiinen riisipiirakka, kypsä, laktoositon, 60 kpl, 3,9 kg UUTUUS ymä mälä 00 010 381 483 8333 00000 000000000 //p /p /pprrr 000000000000000000000 rk rk rkk Kattava valikoima tuotteita kesän kutsumattomien vieraiden torjuntaan.
  • Keskiviikkona 7.6.2017 7 KOUVOLAN Formula K-kerho on perustettu vuonna 1978 tukemaan nuorisotyötä moottoriurheilussa. Seura mahdollistaa Karting-harrastuksen Kouvolan seudulla sekä ylläpitää Tykkimäki Circuit -kartingrataa. Järjestämme niin koulutusta aloittelijoille kuin kansallisen tason kilpailutapahtumia. Vauhdin hurmaa LIIKKUMISEN UNELMAVUOSI 2017 KATSO LISÄÄ LIIKKUVAKOUVOLA.FI Kouvolan Formula K-kerho Perustettu: 1978. Jäseniä: 140. Toiminta: Karting harrastuksen tukeminen sekä radan ylläpito. Lisätiedot: kouvolakarting.fi . Viikon ohjelma: Maanantaisin klo 17–20 Tykkimäki Circuitilla (Tehontie 47) kerhoja tutustumisilta. Lajiin tutustumista sekä kokeilua. ” 100-vuotiaan Suomen kunniaksi pyrimme maanantain kerhoilloissa ajamaan tutustujien ja kerholaisten kesken vähintään 100 kierrosta/ilta. H uhdasjärvi, Kaipiainen, Klamila, Muurikkala, Perheniemi, Tavastila... Hyvät kymenlaaksolaiset, lauantaina on oiva tilaisuus lähteä reissuun ja kurkistaa, millaista elämää maakuntamme kylissä oikein vietetään. Valtakunnallisen Avoimet kylät -päivän myötä sadat kylät ympäri Suomea avaavat ovensa kaikenikäisille ja -kokoisille vieraille. AVOIMET kylät on osa Suomen itsenäisyyden satavuotisjuhlavuoden ohjelmaa. Ja miksei olisi, sillä sopiihan juhlavuotemme kantava teema Yhdessä kylätoimintaan yhtä varmasti kuin nenä päähän. Jos jossakin, niin juuri kylissä on yhä vallalla vahva yhdessä tekemisen meininki. Erityisesti näinä talouden tiukkoina aikoina vetävät kyläläiset yhtä köyttä puolustaessaan jatkuvan lakkautusuhan alla olevia palvelujaan, kuten koulujaan, kauppojaan ja bussivuorojaan. LAUANTAIN tapahtuma luo ajallisen perspektiivin siihen, miten suomalainen maaseutu on muuttunut itsenäisyytemme aikana romanttisesta agraari-Suomesta nykypäivän maaseuduksi. Paikaksi, jossa ammattien ja elinkeinojen kirjo on monipuolistunut ja muuttunut. Samalla ihmisten yhteisöllisyys on säilynyt ja jopa vahvistunut – suomalaisuus ja sen ainutlaatuinen talkooperinne elää uudella tavalla yhteiseksi hyväksi. MYÖS Kymenlaakson kylät ovat kuuluja aktiivisista toimijoistaan; asukkaistaan ja kesäsukkaistaan, yhdistyksistään ja, yrityksistään. Avoimet kylät -päivässä on mahdollisuus tutustua näihin ihmisiin ja muihin kylien vahvuuksiin. KYMENLAAKSOSSA vieraita odottaa kolmisenkymmentä kylää. Ohjelmassa on mukavaa yhdessä olemista ja tutustumista kylien elämänmenoon. On Esiliina-näyttelyä, perennoiden vaihtamista, keppariagilityä, letunpaistoa ja hevosajelua, sekä tietysti kaikenlaista kisailua ja visailua, muiden muassa. Kylillä ei ainakaan käy aika pitkäksi! Samalla palkintonsa saa vuoden 2017 kymenlaaksolaiseksi kyläksi valittu Ummeljoki pohjoisessa Kymenlaaksossa. NÄHDÄÄN kylillä! Teija Piipari Kesäpäivä kylillä PÄÄKIRJOITUS KAI?PEKKA VESALAINEN Kuka ja mikä olet? –Koski TL:stä kotoisin oleva vartija ja harrastelijamalli Viivi Kankare (26). Valmistuttuani ylioppilaaksi Kosken lukiosta 2009 menin ammattikorkeakouluun, mutta biotekniikan insinöörin opinnot jätin kesken. Sen jälkeen suoritin vartijan ammattitutkinnon ja niissä hommissa olen ollut kolme vuotta. Olen asunut viimeiset neljä vuotta Kaipiaisissa. Lemmikkeinä minulla ja avomiehelläni Paavolla on kolme kissaa: Mini, Trabant ja Josif. Olet mukana Undeground Model -mallikilpailussa. Mistä on kysymys? –Kilpailulla etsitään persoonallista naista, joka kantaa tyylinsä ylpeydellä, eikä pelkää erottua massasta. Tämän vuoden semifinalistien joukossa on vahvasti edustettuna puhdas pin-up -tyyli. Miten sinä pukeudut? –Kuvauksissa tykkään eniten goottityylistä. Normaalisti pidän tummemmasta tyylistä, johon on kiva yhdistellä 1940ja 1950-lukulaisia vintage-elementtejä meikin ja kampauksen muodossa. Taiteilijanimeni harrastelijamallina on Victorina. Mitä piirteitä arvostat itsessäsi? –Olen hieman omalaatuinen, mutta tykkään olla persoonallinen. Mille naurat? –Onnistun repimään huumoria melkein mistä tahansa. Osaan myös nauraa itselleni. Minkä uuden taidon haluaisit oppia? –Haluaisin olla parempi ompelija. Tykkään hirveästi viktoriaanisista puvuista. Niitä olisi mahdottoman mukava osata tehdä. Ketä fanitit varhaisteininä? –Ainakin kuuntelin kovasti Green Day -yhtyettä. Mikä ärsyttää? –Se ettei saa aina olla oma itsensä, vaikka nykyaikana maailma on kovin suvaitsevainen. Mitä sanot, kun kaikki menee pieleen? –Se vaatii sensuuria, mutta saatan äpistä tai sihistä. Bravuurisi keittiössä? –En ole kovin hyvä kokki, mutta silloin kun jaksan kokkaamiseen oikein keskittyä, niin kyllä minä paistan oikein hyvät pihvit. Oletko ottanut tatuoinnin? –Oikeassa käsivarressani ja oikeassa jalassani on tatuointi. Mitä mallina toimimisen ohella harrastat? –Juoksen aika paljon, tykkään valokuvata ja matkailen jonkin verran. Mikä oli ammattihaaveesi lapsena? –Eläinlääkäri. Mikä musiikki sinussa soi? –Kaikki vähän raskaampi musiikki. Mikä saa proppusi palamaan? –Tyyliasioista keskusteltaessa minut on helppo provosoida, mutta harvoin minä hermoni täysin menetän. Mitä 100-vuotias Suomi sinulle merkitsee? –Suomi on hyvä paikka olla ja asua. Täällä huolehditaan kaikista. Omin elementtisi? –Suomessa perinteinen metsämaisema, jossa linnut laulaa. VIIKON KASVO Viivi Kankareen lapsuuden ammattihaave oli eläinlääkäri. ”Juoksen aika paljon” KAI-PEKKA VESALAINEN ” Haluaisin olla parempi ompelija. MIKKO LAINE 3:47 22:38 3:46 22:39 3:45 22:40 3:44 22:42 Salomo, Salomon Ensio Seppo Immi, Impi Torstai 20 20 18 15 12 Perjantai 18 17 17 14 11 Lauantai 20 20 19 18 12 Sunnuntai 22 22 22 19 13 5 7 6 5 3 3 4 5 ! " #$$ #% $ #%$##$ #$ # & #$$ # '''( & # ()#
  • Keskiviikkona 7.6.2017 8 Omistajan käyntikortti Omistajan käyntikortti Paina kaasua kohti KESÄN KUUMIMPIA TARJOUKSIA! Jo 60 vuoden ajan olemme toimineet kumppaninasi autoilussa. Volvo V40 Edition 90 on Volvon 90-vuotista historiaa juhlistava ylellinen erikoismalli. Se on yhdistelmä tunnistettavan skandinaavista muotoilua ja pirteää ajettavuutta. Volvo V40 Edition 90 -mallisto alkaen (D2 Man.): autoveroton hinta 26 150 €, autovero 3 655,09 €, toim.kulut 581,50 €, kokonaishinta 30 386,59 €. EU-yhd. 3,6-5,9 l/100 km, CO 2 94-137 g/km. *Volvo Paketin rahoitusesimerkki: Volvo V40 T2 Business Edition 90 aut 299 € / kk. Kokonaishinta 31 861,03 (sis. toimituskulut 581,50 €), käsiraha 5000 €, sopimusaika 35 kk / 30 000 km, kk-erä 299,25 €, rahoitettava osuus 26 879,53 €, viimeinen suurempi erä 19 736,59 €. Kuukausierä sisältää koron 0,9 %, perustamismaksun 190 €, kk-kulut 9 € / kk. Luottokustannukset yhteensä 1 141,32 €, luoton ja luottokustannusten yhteissumma 28 020,85 €, todellinen vuosikorko 1,6 %. Taattu hyvityshinta autosta sopimuksen lopussa 19 499,99 €. Rahoitus edellyttää hyväksytyn luottopäätöksen ja kaskovakuutuksen. Palvelun tuottaa Santander Consumer Finance Oy, Risto Rytin tie 33, 00570 Helsinki. Kuvan auto erikoisvarustein. volvo v40 juhlavuoden erikoismalli EDITION 90 VARUSTEET VAKIOVARUSTEIDEN LISÄKSI MM: NAHKAVERHOILU, 17” ALUMIINIVANTEET, SENSUS HIGH PERFORMANCE 5” VÄRINÄYTÖLLÄ, AVAIMETON KÄYNNISTYS, DIGITAL-MITTARISTO 8”, LED-AJOVALOT, PYSÄKÖINTITUTKA TAAKSE VOLVO PAKETTI KIINTEÄLLÄ KUUKAUSIERÄLLÄ: PAKETTI SISÄLTÄÄ KAIKKI AUTOON LIITTYVÄT KUSTANNUKSET HUOLLOISTA RENKAANVAIHTOON. SISÄLTÄÄ VOLVO V40 T2 BUSINESS EDITION 90 AUTOMAATTI -MALLIN, 35 KK / 30 000 KM, KÄSIRAHA 5 000 €, MÄÄRÄAIKAISHUOLLOT, SIJAISAUTON HUOLTOJEN AJAKSI, KESÄJA TALVIRENKAAT VANTEINEEN, RENKAIDEN KAUSIVAIHDOT SEKÄ PESUT HUOLTOJEN YHTEYDESSÄ nyt myös VOLVO PAKETTI 30 387 € 299 €/kk* Volvo V40 Edition 90 -malli Volvo V40 Edition 90 mallisto alkaen WWW.AUTOSALPA60.FI Esim. auton hinta 20.000 €, käsiraha 2.000 €, avausmaksu 190 €, luoton määrä 18.190 €, kk-kulut 9 €, maksuaika 60 kk, KSL vuosikorko 3,09 %, kk-erä 323,87 €, Luotto ja luottokust. yht. 19.622,01 €. Rahoituksen tarjoaa Santander Consumer Finance, Hermannin Rantatie 10, 00580 Helsinki. Rahoitus edellyttää kaskovakutuusta. 1 , 5 RAHOITUS KAIKKIIN AUTOIHIN Kepeyttä kesäteille automaattivaihteistolla. Tarjoamme nyt ainutlaatuisen kesäedun, jota et saa muualta! Erään varastossa olevia Volvo V60 ja V60 Cross Country -malleja automaattivaihteisto veloituksetta. automaatti veloituksetta Etusi 2 330 € KAITILANKATU 1, 45130 KOUVOLA WWW.AUTOSALPA.FI Automyynti arkisin 9–17, la 10–14 Huolto arkisin 7.30–17 puh. 020 7799 605 puh. 020 7799 610 Lounaskahvila Salpaus arkisin 8–15, lounas 11–13 Puh. hinnat: 8,35 snt/puh + 16,69 snt/min Volvo V60 T3 Classic R-Design aut.: autoveroton hinta 33 511,5 €, autovero 9 272,54 €, toimituskulut 581,50 €, alennus 1 700 €, kokonaishinta 41 084,04 €. Volvo V60 Cross Country D3 Business Classic aut.: autoveroton hinta 37 381,50 €, autovero 7 837,19 €, toimituskulut 581,50 €, alennus 2 130 €, kokonaishinta 43 088,69 €. Volvo V60 D4 Business Classic Summun aut.: autoveroton hinta 37 381,50 €, autovero 7 323,69 €, toimituskulut 581,50 €, alennus 2 330 €, kokonaishinta 42 375,19 €. V60 Classic -mallisto EU-yhd. 1,8-7,0 l/100 km, CO2 48-163 g/km. Kokonaishinta sis. tk. ja polttoainetoimisen lämmittimen. Kuvan autot erikoisvarustein. Etu koskee uusia asiakastilauksia. Etu voimassa niin kauan kuin autoja riittää tai 31.7.2017 asti. Esim. Volvo V60 D4 Business Classic 42 375 €
  • Keskiviikkona 7.6.2017 9 HARRI MANNONEN Kesävisaan vaan pakko panostaa on. Piste jokainen onhan korvaamaton. Kesävisa taas kysyy pulmat, jotka sua innostaa: Missähän maassa se Toijalan Jukka valmentaa? NÄIN avasi Ernos-yhtye Ankkurin ja PK:n kolmannen perinteisen urheilun kesävisan laululla Kesävisaan. Sen on säveltänyt Ray Dorset. Alun perin eli vuonna 1970 Tuula Valkaman käännöksen nimi oli Kesäaikaan. Ohessa kahdeksan vihjekysymystä, jokerikysymys ja säännöt. Rivien välistä on kuultavissa, että laulusolisti Erno Lindahl suosittelee kesävisaa käytävän parikilpailuna: Joku siivelleen sua houkuttelee. Mene mukaan vaan, eihän haittaa se tee. Kesävisaan vaan käytä ihan uutta filosofiaa: kaikki nyt onnistuu, mikään ei ole niin vaikeaa. A) MIKÄ LUKU? 3p: Näin monta maalia FC KTP teki Susia vastaan jalkapallon Kakkosen ottelussa 29. toukokuuta. (Katso kuva.) 2p: Näin monta kymenlaaksolaista joukkuetta pelaa pesäpallon naisten suomensarjassa. 1p: Näin monta maalia teki Real Madridin Cristiano Ronaldo Mestarien liigan finaalissa Juventusta vastaan viime lauantaina. B) MIKÄ MAA? 3p: Jukka Toijala valmensi juuri päättyneellä kaudella tämän maan koripalloliigassa. Katso kuva. 2p: Sen menestynein olympiaurheilija on voimistelija Nadia Comaneci. 1p: Toijalan seura Steaua Bucuresti sijoittui maan liigassa toiseksi. C) KUKA MAAILMANMESTARI? 3p: Hän oli Suomen vuoden urheilija 2011. 2p: Hän on voittanut kahdesti maailmancupin kokonaiskilpailun. 1p: Hän edustaa Kontiolahden Urheilijoita. D) KUKA UIMARI? 3p: Hän voitti uinnissa viisi olympiakultaa ja oli viidesti naimisissa. 2p: Hän pelasi Yhdysvaltojen vesipallojoukkueessa, joka saavutti olympiapronssia Pariisin olympialaisissa 1924. 1p: Hän näytteli Tarzania 12 elokuvassa. E) MIKÄ KUNTA? 3p: Olympiavoittaja Sulo Nurmela syntyi tässä kunnassa. Katso kuva. 2p: Sen tunnetuin urheiluseura on Vilkas. 1p: Vilkkaan alaosastoja ovat muun muassa Muurolan Vesa ja Muurikkalan Kaiku. F) KUKA YLEISURHEILUN OLYMPIAVOITTAJA JA MAAILMANMESTARI? 3p: Nykyisen sukunimen lisäksi hänet on tunnettu nimellä Vili. 2p: Hänen velipuolensa Steven koripalloilee NBA:ssa Oklahoma City Thunderissa. 1p: Lontoon olympialaisissa 2012 hän työnsi kuulaa toiseksi pisimmälle, mutta nousi voittajaksi, kun Nadzeja Astaptsuk hylättiin doping-rikkeen takia. G) MIKÄ KOLMIKIRJAIMINEN LYHENNE ON XXX? 3p: Kuvassa on Kotka XXX:n voimistelijoita. 2p: Sekä käsipallon miesten että naisten SM-liigassa pelasi kaudella 2016-17 kolme XXX:ää: Helsingistä, Kauniaisista ja Turusta. 1p: Miesten jalkapalloliigassa pelaa XXX Ahvenanmaalta. H) MIKÄ YRITYS? 3p: Alamäkiluistelun MM-sarja on nimetty sen mukaan. 2p: Lumilautailija Enni Rukajärvi luopui hiljattain yhteistyöstä sen kanssa. Hän perusteli päätöstään: -Sanotaan niin, että juon mieluummin vettä. 1p: Se omistaa kaksi Formula 1 -tallia. JOKERI: Kuinka monta kautta kymenlaaksolaiset joukkueet ovat yhteensä pelanneet jääkiekon miesten ja naisten SM-sarjassa tai liigassa? Viisi kultaa ja viisi puolisoa KESÄVISA Aluksi lauletaan, lopuksi kysytään yhdeksän kiperää kysymystä. Kesävisan säännöt Kesävisaa voi käydä yksilötai joukkuekilpailuna. Kukin kilpailija tai joukkue saa vastata kuhunkin kysymykseen vain kerran. Kunkin vihjeen jälkeen pisteissä johdossa oleva ilmoittaa ensimmäisenä, vastaako hän vai odottaako lisävihjeitä. Eniten pisteitä saanut kilpailija voittaa. Jos päädytään tasapisteisiin, sijoituksen ratkaisee se, kuka arvaa jokerikysymyksen vastauksen lähemmäs. JOKERI: KooKoo (mustat paidat) pelaa liigassa. Tässä käynnissä ottelu Rauman Lukkoa vastaan. Kysymys A: Sudet ja FC KTP kohtasivat Kouvolan keskuskentällä reilu viikko sitten. Susien Simo Tura vasemmalla, KTP:n Manel Subirats oikealla. Kysymys B: Tässä Jukka Toijala valmentaa Joensuun Katajaa kaudella 2010-11. Mutta kaudella 16-17 hän valmensi ulkomailla. Kysymys E: Sulo Nurmelan patsas on Haminan Ruissalossa, mutta missä kunnassa hiihtäjä syntyi? Kysymys G: Heidän lyhytikäinen seuransa erkani Kotkan Hiihtoseurasta vuonna 1913. Kuvan lähde: Eklund: Kotkan urheilun historia / Kymenlaakson maakuntamuseo VA STA UK SE T: A) Kak si. Su det -K TP pää tty i 0-2 . Su om en sar jas sa pel aa va t Ham in an Pal loi lija t ja Kuu san kos ken Pu hti . Rea l voi tti Ju ven tu kse n 4-1 . B) Rom an ia. Com an eci saa vu tti Mon tre alis sa 19 76 ja Mos kov ass a 19 80 yh tee nsä viis i oly mp iak ult aa, kol me hop eaa ja yh den pro nss in . C) Am pu mah iih täj ä Kai sa Mäk ärä in en . Hän voi tti maa ilm an cu pin kok on ais kilp ailu n 20 10 -1 1 ja 13 -1 4. D) Joh nn y Wei ssm ulle r. Hän voi tti oly mp iak ult an sa Par iis iss a 19 24 ja Am ste rd am iss a 19 28 . Hän en Tar zan -el oku van sa sai va t en siilt an sa 19 32 -4 8. E) Mie hik käl ä. Nu rm ela voi tti oly mp iak ult aa vie sti ssä Gar mis ch -P art en kir ch en iss ä 19 36 . Seu ran nim i on Mie hik käl än Vilk as. F) Uu sis eel en tila in en Val eri e Ad am s. G) IFK eli Id rot tsf öre nin gen Kam ra ter na. Vih jei ssä mai nit ut seu ra t ova t Kot ka IFK , IFK i Hel sin gfo rs eli HIF K, Gra nku lla IFK , Åb o IFK ja IFK Mar ieh am n. H) Red Bu ll Gm bH . En erg iaj uom aa val mis ta van itä val tal ais yri tyk sen om ist am at F1 -ta llit ova t Red Bu ll ja Tor o Ros so. Mol em ma t nim et tar koi tta va t ”p un ais ta här kää ”. JO KE RI: Sei tse män . Nai ste n kor kei mm alla sar ja tas olla ei ole pel an nu t yh tää n jou kku ett a Kymen laa kso sta . Mie ste n kor kei mm alla tas olla ova t pel an nee t Kym in Pal loi lija t eli nyk yin en Pel i-K arh ut (2 kau tta ) ja Koo Koo (5 kau tta ). Korian sillalta se alkaa ja Merikeskus Vellamolle päättyy. Lauantaina juostava kuudes Kymijokiviesti nimittäin. 68 kilometrin matkalla on kahdeksan osuutta. 28 joukkuetta ja neljä soolojuoksijaa starttaavat kello 10. Reitti on: Mäkikylä–Rantatie–Myllykoski–Keltakangas– Inkeroinen–Anjala–Huruksela–Kultaa–Laajakoski–Korkeakoski–Langinkoski. Perillä Vellamon pihalla juoksijoita ja kaikkia muitakin odottaa ilmainen soppalounas. Sitä on tarjolla kello 12–16. Lisätietoa osoitteesta kymijokiviesti.? . 68 kilometriä jokivartta pitkin Amerikkalaisen jalkapallon ykkösdivisioona alkoi lauantaina. Kouvola Indians hävisi Jyväskylässä Jaguaareille 35–6. Ensi maanantaina 12. kesäkuuta Kuusankosken urheilupuistoon tulee Indiansin vieraaksi Helsinki Wolverines. Ottelu alkaa kello 19. Jefun kakkosdivarissa Kotka Eagles on pelannut kolme ottelua: voittanut kaksi ja hävinnyt yhden. Tämän viikon lauantaina Eagles matkustaa Poriin Bearsin vieraaksi. Ykkösdivarissa on viisi joukkuetta, kakkosdivarissa kahdeksan. Kuvassa Indiansin Myles Gates. Vastassa Hesan Ahmoja ja Porin Karhuja
  • Keskiviikkona 7.6.2017 10 Musta 290ml 6,90€ (23,79€/l) Väritön 290ml 7,90€ (27,24€/l) Valkea 290ml 6,90€ (23,79€/l) Harmaa 290ml 6,90€ (23,79€/l) 11,90€ VENYVÄ KASTELULETKU 15M UPPOPUMPPU 280W CELLFAST VESILETKUT PIIPPO KAIDEKÖYSI SULKUPYLVÄS 91CM MUURAUSPALJU SITKO RAKENNUSTEIPPI RÄNNIKAIVO 110MM WÜRTH TERASSIRUUVIT MAALAUSKANNUSARJA JYSMÄ TERASSIMATTO PARKLITE PARKKIKIEKKO RUOHONLEIKKURI 16" KATTOPINNOITE 10L ILVES PUUÖLJY 2,7L ILVES PUNAMAALI 10L KEMETYL ADBLUE UREA 10L JARRUKLIINERI / KETJUÖLJY SPRAYMAALIT 500ML 15,90€ 3,90€ Vko 23/2017 Hinnat voimassa 7. 11.6.2017 tai niin kauan kuin tavaraa tarjousaikana riittää KEVYTRAIVAUSSAHA 52CC 24,90€ 9,95€ TAKOSARANAT LIIMA-/TIIVISTYSMASSAT BITUMIMASSA 310ML ORTHEX VESISAAVIT •Työnnettävä ruohonleikkuri •Leikkausleveys 40cm •Säädettävä leikkuukorkeus 15-43mm •5 terää AUTON KIILLOTUSKONE KERTAKÄYTTÖASTIAT VAPAA-AJAN AKKU KUORMASIDONTALIINAT BOSCH AKKUTRIMMERI 18V 119€ Verkkokauppa auki 24/7 ZZZSXXLORÀ 77 •Kartonkikahvikuppi tai matalatai syvä lautanen •50kpl/pkt 29,90€ 9,90€ 11,90€ •Sivulähdöllä ja sakkapesällä •Runko Ø315mm •Lähtö: Ø100110mm •Irrotettava kansiosa •4,2 x 55mm TX20, Vihreä tai ruskea 3,90€ •Keinohamppua 29,90€ 29,90€ 19,90€ 4,95€ 39,90€ •Pumppausteho 1080l/h •Nostokorkeus 30m •Alumiinia 6,90€ •Tamforce kiillotuskone 1200W •Säädettävä nopeus 500-3300rpm •Laippa: Ø180mm •Elektroninen parkkikiekko tunnistaa, kun auto pysäköidään janäyttää pysäköintiajan näytössä •Juokseva bitumipinnoite kaltevien bitumisten, betonisten ja kuitusementtisten kattopintojen tiivistykseen •Ribbom bitumimassa Soveltuu mm. saumaukseen, tiivistykseen, liimaukseen ja vuotojen korjaukseen •Kannun tilavuus 10L •Ilmankulutus 200-340 l/min •Käyttöpaine 2-5 bar LIUKUJIIRISIRKKELI LIUKUJIIRISIRKKELI 18V TYÖMAA ALAKESKUS 69,90€ •Lähdöt: 2 x 16A ja 4 x schuko •Tulo: 1m 5 x 2,5 kaapeli + tulppa 299€ •Tamforce liukujiirisirkkeli 18V •Terä: 185 x 1,8 x 25.4mm 4OT, Nopeus: 3600rpm 129€ •Helppokäyttöinen Bosch art 24 trimmeri •Automaattinen langansyöttö •Säädettävä varsi max. 115cm •2 lankainen BOSCH TRIMMERI 400W •Polttomoottori ruohotrimmeri /kevytraivuri 52CC •Teho 1,65kW •Kierrosnopeus 9000rpm •Leikkuuala 440mm •Pakkaus sis. valjaat, siimapään ja 3sekä 40hampaisen terän 129€ CC •Sitko tiivistysja läpivientiteippi 586 "Flex" •Erittäin tiukka liimapinta •Säilyttää ominaisuutensa vanhetessaan •Teipin leveys 55mm •Rullassa 25m 39,90€ •Leveys 133 cm •Materiaali: Polypropeenia •Pohja: lateksi ja nappulat 39,90€ (2,99€/l) (25,97€/l) •Värit: valkoinen, matta valkoinen, musta, matta musta, punainen, harmaa, harmaa pohjamaali tai vannehopea töi öinen 44 tr trimm immeri eri in inen en öttö ttö vä vä var varsi si 5c 5cm m nen H TR 69,90€ • Kevyt Bosch grasscut 18-260 akkutrimmeri •Kestävällä terälllä •Leikkuuosa Ø26cm •1,5Ah akku •Säädettävä varsi max. 115cm SC t B t Boschh ggrasscutt 60 60 ak akkut kutrim rimmer merii ääväl vällä lä ter teräll älllä lä k kkuuosa Ø26 Ø26cm Ah Ah ak akku ku äd äde äde ä ttä ttä ä vä vä var var i si si ax. 115cm 129€ tt ttomo tt ott i ori ru h ohot i trimme i ri eevyt vytrai raivur vuri 5 i 52CC 2CC ho ho 1,6 1,65kW 5kW errosnope p us 900 90000rppm ikk ikkuua uuala la 440 440mm mm kk kka kkaus us i sis sis. v . v lj alj aljaat aat, , imapään ja k sekä 4 ä 400am i paisen te ä rän 129€ € •Pidentyy jopa 3-kertaiseksi, Helppo varastoida! •UV-kestävä suojakerros Koko Hinta 1/2" 19,90€ 5/8" 24,90€ 3/4" 32,90€ 1" 69,00€ •Cellfast kiertymättömät vesiletkut 10,00€ /METRI /METRI NATURELL MUSTA • Kromipinnoitettu sulkupylväs tukevalla jalustalla •Itsekelautuva 2m nauha /KPL Koko Muoto Hinta 45L Suorakaide 6,50€ 65L Suorakaide 9,90€ 90L Suorakaide 10,90€ 250KPL /LTK Koko Hinta 200mm 4,80€ 300mm 6,20€ 400mm 7,10€ 500mm 8,50€ 600mm 10,00€ •Yksinkertainen ja vankka ovisarana esim. varastonoviin •Väri: musta •Tamforce liukujiirisirkkeli 1500W •Graffiti runko •Kätevä kuljettaa paikasta toiseen •185mm/30m terä Mukana lisäterä! Koko Hinta 30L 7,55€ 45L 7,99€ 65L 15,99€ 4,00€ 2PKT 8,90€ /METRI EI ENÄÄ TURHIA PARKKISAKKOJA! 14,90€ KIRKAS RUSKEA (5,52€/l) (5,89€/l) •Ilves perinteinen punamaali (1,99€/l) •Ribbom monikäyttöinen MS-polymeerimassa (0,99€/l) •AdBluen avulla pakokaasujen jälkikäsittelyssä täytetään Euto IV, Euro V ja Euro VIpäästönormien vaatimukset 2,90€ Ketjuöljy 500ml Jarrukliineri 500ml (5,80€/l) (7,80€/l) 750 / 1000 kg / 5m 5,90€ 1500 / 3000 kg / 6m 12,90€ 2000 / 4000kg / 10 m 16,90€ 65Ah 69,00€ 85Ah 89,00€ 100Ah 109,00€ Avoinna ma-pe 8-20, la 9-17, su 10-16 Katajaharjuntie 4, 45720 Kuusankoski, tervetuloa!
  • Asunto Asunto Kaupunkilehti Pohjois-Kymenlaakson asuntoliite • Liitteen jakelu 51.790 kpl Kouvolaan, Iittiin ja Lapinjärvelle Keskiviikkona 7.6.2017 PK kodin asialla! Asunto Asunto PK kodin asialla! Liitteen jakelu 51.790 kpl Kouvolaan, Iittiin ja Lapinjärvelle Asuntoliite luettavissa myös näköislehdessä pklehti.fi Seuraava PK:n asuntoliite ilmestyy keskiviikkona 14. kesäkuuta Ilmoitusvaraukset: Piia Akkanen • 044 776 0199 • piia.akkanen@pklehti.fi Katso kohteet ja varaa oma esittelyaikasi: kiinteistomaailma.fi huoneistokeskus.fi kotikentta.fi spkoti.fi Kouvolan Kotikeskus Oy aninkainen.? KIINTEISTÖVÄLITYS aninkainen.fi Kiinteistövälitys Vauhkonen Oy LKV Kauppalankatu 6 Kouvola Puh. 050 441 0765 Satu Hurmalainen, kiinteistönvälittäjä, LKV 050 301 6700 Päivi Borisov, myyntisihteeri, LKV 050 441 4533 Juhani Lupunen, myyntipäällikkö, LKV 050 301 6704 Maarit Korhonen , myyntineuvottelija, KiAT 050 301 6702 Harri Vauhkonen, yrittäjä, LKV 050 301 6701 Mikko Laakkonen, kiinteistönvälittäjä, LKV 044 730 1670 Kun myyt kotiasi, se on esittelyssä 24/7 ja silti voit olla kuin kotonasi. Kun etsit uutta kotia, voit tutustua milloin vain useisiin vaihtoehtoihin samalla istumalla. Kun asunnosta on video, paitsi näet enemmän myös koet enemmän. Tuhansia koteja videoesittelyssä: kiinteistomaailma.? /videoesittely Yrityksemme 20. toimintavuosi on vauhdissa, kiitos Kouvolalaiset!
  • Keskiviikkona 7.6.2017 12 Esittelemme torstaina 8.6. KOUVOLA, VALKEALA, OKT Valkealan uimahallin vieressä lähellä kaikkia lapsiperheen tarvitsemia palveluja 1980 valm. koti, n. 109/129m². 3 mh, k, oh, pkh, ph, s. Takapihalla mukavaa oleskelutilaa katetulla ja avoterassilla kylpytynnyreineen. Autotalli ja -katos sekä varastotilaa. Oma tontti 900 m². Ei e-tod. Mh. 146.000 e. Lammenpolku 32. Ensiesittely to 8.6. klo Ensiesittely to 8.6. klo 18.30-19.00 18.30-19.00/Ahlstedt. 7116431 KOUVOLA, KUUSANKOSKI, OKT Siistikuntoinen, 1981 valm. talo omalla 775 m²:n tontilla. 2 mh, oh, k, s, ph, wc ja lasitettu kuisti ja autotalli, n. 85/143 m². Erillinen 41 m²:n työpaja/autotallirakennus. Tontti 775 m². Ei e-tod. Mh. 145.000 e. Lierintie 10. Ensiesittely to 8.6. klo 17.30-18.00 Ensiesittely to 8.6. klo 17.30-18.00/ Sopanen. 7153741 KOUVOLA, KOTKANKALLIO, OKT Tilava, kuntotarkastettu talo, jossa tilaa harrastaa ja muuntelumahdollisuuksia. 4 mh, oh, k, s, ph, khh, aula, 2 wc, erill. suihkutila, autotalli, iso varastotila (josta pariovet ulos), yht. n. 108/299 m². Putket, pesutilat, lämm. järj., keittiö uusittu. Oma tontti 1133 m². Ei e-tod. Mh. 139.000 e. Vainiotie 31. Ensiesittely to 8.6. klo 19.00-19.30 Ensiesittely to 8.6. klo 19.00-19.30/ Sopanen. 7103821 KOUVOLA, RAVIKYLÄ, OKT Kauniisti remontoitu, kuntotarkastettu, 1968 valm. muuttovalmis tiiliverhoiltu talo. 3 mh, oh, k, wc, 1h, s/ph, varastoiloja, n. 108/174 m². 2015 asennettu ilmavesilämpöpumppu. Lämmin autotalli ja paljon varastotilaa. Edull. asumiskustannukset. Oma puutarhatontti 940 m². Kaikki keskustapalvelut n. 2 km:n päässä. Ei e-tod. Mh. 135.000 e. Kustaankatu 2. Esittely to 8.6. klo Esittely to 8.6. klo 17.45-18.15 17.45-18.15/Ahlstedt. 7110312 KOUVOLA, SARKOLA, OKT Koulun, urheilukentän ja keskustan läheisyydestä, erittäin suositulta alueelta 1969 valm. pulpettikattoinen talo. 4 h, k, saunatilat, n. 107/145 m². Kvputket, k, kh ja wc uusittu. Maakaasulämmitys. Oma tontti 1117 m². Autotalli. Ei e-tod. Mh. 129.800 e. Viistokatu 7. Esittely to 8.6. klo 18.00-18.30 Esittely to 8.6. klo 18.00-18.30/ Ruokonen. 7137473 KOUVOLA, TORNIONMÄKI, OKT Suositulta alueelta, palveluiden läheisyydestä, 2015-2017 peruskunnostettu, 1955 valm. talo. 4 h, k, s, ph, autotalli, n. 88/198 m². Oma tasainen nurmikkotontti 768 m². Vapautuu pian. Ei e-tod. Mh. 115.000 e. Ketotie 17. EsitEsittely to 8.6. klo 17.10-17.40 tely to 8.6. klo 17.10-17.40/Ruokonen. 7182584 Katso kaikki kohteet ja esittelymme www.huoneistokeskus.? Esittelemme torstaina 8.6. KOUVOLA, TORNIONMÄKI, OKT Tarvittaessa nopeastikin vapautuva, remontoitava, 1953 valm. talo hyvältä ja suositulta alueelta. 4 h, k, 2 wc, yht. n. 102/169 m². Oma tontti 1388 m². Erill. ulkorakennus, jossa sauna, kaksi kesähuonetta ja varasto/liiteri. Ei e-tod. Mh. 69.000 e. Kelotie 11. Ensiesittely to Ensiesittely to 8.6. klo 16.40-17.00 8.6. klo 16.40-17.00/Ruokonen. 7122040 KOUVOLA, PILKANMAA, OKT Kodikas 1950-luvulla valm. talo omalla 1314 m²:n tontilla. Tontilta johtaa polku rannalle. 3 mh, k, oh, s, ph, wc, n. 76/93 m², lisäksi kellarikerros. Kiva kesäsauna ja varastotilaa ulkorakennuksessa. Ei e-tod. Mh. 65.000 e. Vuohikatu 21. Ensiesittely to 8.6. klo 18.15Ensiesittely to 8.6. klo 18.1518.45 18.45/Sopanen. 7113348 KOUVOLA, LEHTOMÄKI, RT 2 h, k, s 59 m² Siisti ja muuttovalmis rt-koti. Heti vapaa. Pesuhuone remontoitu 2015. Pintoja remontoitu. Erillinen wc, iso vaatehuone. Asunnolle kuuluu autotalli. Kauppa ison tien toisella puolen kävelyetäisyydellä. EL: D 2007. Mh. 74.000 e. Vh. 80.744 e. Lohitie 1 D. Esittely to Esittely to 8.6. klo 17.10-17.40 8.6. klo 17.10-17.40/Ahlstedt. 7165848 KOUVOLA, TORNIONMÄKI, KT 2 h, kk, p 47 m² Kiva kaksio, keittiö avautuu olohuoneeseen. Parvekkeen suunta pihan puolelle. Valoisa asunto. EL: F. Mh. 51.634,68 e. Vh. 54.000 e. Kangaskatu 14 A. Esittely to 8.6. klo 16.30-17.00 Esittely to 8.6. klo 16.30-17.00/ Ahlstedt. 7152210 Esittelemme lauantaina 10.6. KOUVOLA, PILKANMAA, VAPAA-AJAN AS Alunperin 1959 valm., 2010 laajennettu ja 2013 remontoitu kesämökki, jossa tupa, mh, wc, pkh, suihku ja sauna, yht n. 73 m². Iso ulkoterassi. Sähköistetty. Lisäksi rantasauna, aitta ja ulkorakennus. Tontti n. 2953 m². Avara maisema Pyhäjärvelle. Ei e-tod. Mh. 158.000 e. Kantokärjentie 50. Esittely Esittely la 10.6. klo 13.00-13.30 la 10.6. klo 13.00-13.30/Rämä. 7198980 KOUVOLA, VERLA, VAPAA-AJAN AS Jaalan Niskajärvellä sähköistetty, 1975 valm. kesämökki, jossa tupa, mh, kk, pkh, ph, s ja terassi. n. 48 m². Lisäksi nukkuma-aitta, leikkimökki, varastorakennus ja kesäkeittiö. Rantaviivaa n. 50 m, oma tontti 2800 m². Hyvät tieyhteydet. Mh. 128.000 e. Salonsaarentie 219k. Esittely la 10.6. klo 15.30-16.00 Esittely la 10.6. klo 15.30-16.00/ Rämä. 7147309 KOUVOLA, JAALA, VAPAA-AJAN AS Jaalan Johdasjärven rannalla omalla n. 2750 m²:n tontilla 1956 valm. sähköistetty, idyllinen kesäpaikka. Mökki, jossa 1 h, k ja terassi, n. 30 m². Lisäksi rantasauna, grillikatos ja aitta. Marjapensaita, nurmikkoa. Idyllinen kesäpaikka. Mh. 95.000 e. Ruokoniementie 469. Esittely la 10.6. klo 14.30-15.00 Esittely la 10.6. klo 14.30-15.00/ Rämä. 7150109 Esittelemme sunnuntaina 11.6. KOUVOLA, MYLLYKOSKI, OKT Tyylikäs 1993 valm. talo, jossa 5 h, k, 3 wc, ph, s, allashuone, kotiteatterih., 2 parveketta, varasto ja autotalli, n. 139/216323 m². Asuintilat kolmessa tasossa. Oma tontti n. 1110 m². Rauhallinen sijainti, mutta vain 1 km Myllykosken keskustaan. Tästä hyvä talo isommallekin perheelle! EL: D. Mh. 195.000 e. Äijäntie 17. Esittely su 11.6. Esittely su 11.6. klo 13.00-13.30 klo 13.00-13.30/Rämä. 7198239 KOUVOLA, NIINISTÖ, OKT Suositulta alueelta kaunis, muuttovalmis, 1989 valm. koti, n. 118/134 m². 4 h, k, th, khh, ph, s, 2 wc. Talo vapautuu alkuperäiseltä omistajalta/rakentajalta. Suojaisa hyvin hoidettu puutarhamainen oma tontti 1314 m². Grillimökki, terassi jne. Koulu ja tarhat, kauppa ym. lähellä. Vapautuu nopeasti. Ei etod. Mh. 179.000 e. Havumutka 3. EnEnsiesittely su 11.6. klo 15.45-16.15 siesittely su 11.6. klo 15.45-16.15/Ruokonen. 7112930 KOUVOLA, NIINISTÖ, OKT Kodikas 1978 valm. talo lapsiystävällisellä alueella. 4 h, k, työtila, wc, kh, s ja p. Autokatos. Yht. n. 109/122 m². Todella siistit tilat. Luontoystävällinen ja helppo maakaasulämmitys. Oma tontti n. 1018 m². Nyt on mahdollisuus saada hyvä talo rauhalliselta paikalta ja nauttia asumisesta. Ei e-tod. Mh. 129.000 e. Koivukalliontie 14. Esittely Esittely su 11.6. klo 12.00-12.30 su 11.6. klo 12.00-12.30/Rämä. 7104013 KOUVOLA, VOIKKAA, OKT V. 1986 rak., tiiliverhoiltu talo. 4 h, k, s, n. 97/126 m². Kellarikerroksessa talouskellari ja varasto. Viehättävä koti. Vapautuu nopeasti. Oma tontti 1364 m². Ei e-tod. Mh. 109.900 e. Hirveläntie 15. Ensiesittely su 11.6. klo 12.00-12.30 Ensiesittely su 11.6. klo 12.00-12.30/ Ruokonen. 7122661 KOUVOLA, VAHTERONMÄKI, RT 3 h, k, s 78 m² Heti vapaa yksitasoinen rt-huoneisto rauhallisella alueella. Suojaisa oleskelupiha lounaaseen. Toimiva kodinhoitotila. erill. wc. Iso ulkovarasto ja autotalli. Tästä viihtyisä koti! EL: B 2007. Mh. 112.500 e. Vh. 114.500 e. Tuiskukatu 1 N. Esittely su 11.6. klo Esittely su 11.6. klo 14.00-14.30 14.00-14.30/Rämä. 7101075 KOUVOLA, HEPARO, RT 3 h, k, s 77 m² Valkealassa muuttovalmis rt-kolmio. Iso suojaisa terassi. Päätyasunto. Oma autopaikka. Vapautuu nopeasti. TARJOUKSET huomioidaan. EL: F. Mh. 105.000 e. Hepolantie 4 D. Esittely su 11.6. klo Esittely su 11.6. klo 15.15-15.35 15.15-15.35/Ruokonen. 7112430 KOUVOLA, MARJONIEMI, KT 3 h, k, s, p 83 m² Uutta vastaava, loistavassa kunnossa oleva koti 2011 valm. hissitalon 4. krs:ssa. Avara pohjaratkaisu. Velattomassa hinnassa mukana autokatososake. Vaihtoehto uudelle. EL: A 2007. Mh. 275.000 e. Kaikukatu 4 B. Esittely Esittely su 11.6. klo 14.45-15.15 su 11.6. klo 14.45-15.15/Rämä. 7165561 KOUVOLA, KUUSANKOSKI, KT 3 h, k, p 77,5 m² Kuusankosken keskustan tuntumassa lattiasta kattoon nuorekkaaseen makuun remontoitu asunto. Vapautuu nopeasti. Upea kohde. EL: F. Mh. 72.392,87 e. Vh. 78.000 e. Mäenpäänkuja 3. Esittely su 11.6. klo 13.15-13.45 Esittely su 11.6. klo 13.15-13.45/ Ruokonen. 7113527 KOUVOLA, YDINKESKUSTA, KT 3 h, k, p 74,5 m² Kaksikerroksisen pienkerrostalon 1. kerroksen valoisa ja muuttovalmis kolmio. Lasitettu huoneistonlevyinen parveke Jaakonpuistoon. Vap a u t u u n o p e a s t i . E L : G . M h . 125.774,15 e. Vh. 129.000 e. Kalevankatu 14 A. Esittely su 11.6. klo 14.40Esittely su 11.6. klo 14.4015.00 15.00/Ruokonen. 7185049 KOUVOLA, KESKUSTA, KT 3 h, k, p 67 m² Lähellä keskustaa 2. krs:n kolmio, jossa tilavat valoisat huoneet ja iso parveke puistomaisin näkymin. Pienellä päivityksellä tästä saa ihanan kodin. Mahd. ostaa autotalliosake hintaan 8.000 e (lämmin). Hissitalo. Vapautuu nopeasti. EL: F. Mh. 69.900 e. Puutarhurinkatu 24. Esittely su 11.6. klo Esittely su 11.6. klo 14.00-14.30 14.00-14.30/Ruokonen. 7160153 KOUVOLA, KUUSANKOSKI, KT 2 h, k, p 63,5 m² Muuttovalmis reilunkokoinen kaksio. Päätyasunto, iso parveke, jolta kauniit maisemat. Edullinen vastike. EL: F. Mh. 58.000 e. Mäenpäänkuja 3 B. Esittely su 11.6. klo 12.45-13.15 Esittely su 11.6. klo 12.45-13.15/Ruokonen. 7111718 KOUVOLA, KUUSANKOSKI, KT 2 h, k, s, p 62 m² V. 2006 valm. hissitalon 1. kerroksen tilava kaksio. Vaatehuone, erill. wc, tilava lasitettu parveke. Kaukolämpö. Erinomainen kunto. Harvoin tarjolla. EL: D. Mh. 139.702 e. Vh. 145.000 e. Itäinen Linjapuisto 5 A. Esittely su 11.6. Esittely su 11.6. klo 15.15-15.45 klo 15.15-15.45/Rämä. 7157262 KOUVOLA, LEHTOMÄKI, LT 2 h, k, p 57 m² Siistikuntoinen luhtitalokoti metsäisin maisemin heti vapaana. 2. kerros. Iso lasitettu parveke. Kaukolämpö. Halpa asua. Autopistokepaikka. EL: F. Mh. 43.700 e. Vh. 46.900 e. Haukitie 5. Esittely su 11.6. klo 16.45Esittely su 11.6. klo 16.4517.15 17.15/Rämä. 7121343 Esittelemme maanantaina 12.6. KOUVOLA, KUUSANKOSKI, OKT Todella mittavat remontit tehty 1972 valm. täystiilitalossa, 3-4 mh, oh, k, 2 wc, s, ph, 2 kuistia, n. 119/173,5 m². Edullinen maalämpö. Varaava takka. Ihana iso katettu kuisti. Oma tontti 964 m². Ei e-tod. Mh. 165.000 e. Haukantie 3. Ensiesittely ma 12.6. klo 16.30-17.00 Ensiesittely ma 12.6. klo 16.30-17.00/ Sopanen. 7179525 KOUVOLA, KUUSANKOSKI, OKT Heti vapaa, 30-luvulla valm. ja 1965 laajennettu talo. 3 h, k, ph, s, wc, n. 82/104 m². Kaksi mh yläkerrassa, mahdollisuus tehdä kolmas alakertaan. Sähkölämmitys, iso vuolukivitakka. Lämmin autotalli. Kuntotarkastus tehty -16. Oma tontti 1570 m². Mh. 48.000 e. Keltintie 48. Esittely ma 12.6. Esittely ma 12.6. klo 17.45-18.15 klo 17.45-18.15/Kyöstilä. 7183283 KOUVOLA, KUUSANKOSKI, RT 4 h, k, s 94,80 m² Kolmen makuuhuoneen rt-koti yhdessä tasossa. Piha rajoittuu puistoalueeseen. Erillinen wc, 2 vaatehuonetta ja 2 varastoa. Kaukolämpö. Leikkimökki. EL: E. Mh. 90.879,62 e. Vh. 95.000 e. Koulukuja 2 L. Ensiesittely ma 12.6. klo Ensiesittely ma 12.6. klo 16.45-17.15/ 16.45-17.15/Ahlstedt. 7100630 KOUVOLA, KUUSANKOSKI, RT 3 h, k, s 81 m² Sipilänmäellä hyväkuntoinen ja tilava rivitalon päätyhuoneisto, kaukolämpö. Keittiö ja kh remontoitu n. 10 vuotta sitten. Katettu terassi etelään. EL: E. Mh. 79.000 e. Koulukuja 2 E. Esittely ma 12.6. klo 16.45-17.15 Esittely ma 12.6. klo 16.45-17.15/ Ahlstedt. 7150269 KOUVOLA, TÄHTEE, RT 2 h, kk, s 48 m² Näppärä saunallinen rt-kaksio viihtyisältä alueelta. Rv. -89. Huoneisto remontoitu laajasti lähivuosina, kannattaa tutustua. Heti vapaa. Oma verkkoovellinen, lukittava autokatospaikka. EL: G. Mh. 66.139,68 e. Vh. 69.800 e. Tuomikuja 1 B. Esittely ma 12.6. klo Esittely ma 12.6. klo 18.30-19.00 18.30-19.00/Kyöstilä. 7189122 LUUMÄKI, HIETAMIES, VAPAA-AJAN AS V. 1988 valm. siistikuntoinen mökki, jossa tupa, kaksi makuusoppea, keittiönurkkaus ja veranta, n. 41/51,7 m². Varaava takka ja puuliesi. Hieno hiekkaranta. Oma tontti 3450 m². Lisäksi 1987 valm. saunarakennus. Mh. 89.000 e. Lahtelantie 202. Ensiesittely ma 12.6. Ensiesittely ma 12.6. klo 18.00-18.30 klo 18.00-18.30/Sopanen. 7198537 Esittelemme ti 13.6. KOUVOLA, KUUSANKOSKI, OKT V. 1965 valm. kodikas talo omalla 875 m²:n tasaisella tontilla. 2-3 mh, oh, k, s, ph, 2 wc, iso ask.huone, kellari. Yht. n. 80/120 m². Paljon tehty korjauksia mm. katto, vesiputket, keittiö. Varaava takka ja leivinuuni. Korkea kattotila oh:ssa antaa persoonallista ilmettä. Kiva kuisti ja pihalla kota. Ei e-tod. Mh. 119.500 e. Muurikintie 6. Esittely ti 13.6. Esittely ti 13.6. klo 17.15-17.4 klo 17.15-17.45/Sopanen. 7182724 KOUVOLA, VOIKKAA, OKT Tässä kaukolämpötalossa viihdyt ja asut edullisesti! Ihana iso uusi katettu terassi. Oh, k, 2-3 mh, wc, s, iso pesuhuone, n. 97/114 m². Autotalli. Kuntotarkastus tehty. Vapautuu nopeasti. 718 m²:n oma tontti. Ei e-tod. Mh. 110.900 e. Kiekkopolku 2. Esittely ti 13.6. klo Esittely ti 13.6. klo 17.15-17.45 17.15-17.45/Sopanen. 7103086 KOUVOLA, KUUSANKOSKI, KT 2 h, k, p 59 m² Tässä taloyhtiössä kaikki mittavat remontit tehty! Vaaleasävyinen läpitalon huoneisto Kuusankosken ydinkeskustassa. Juuri valmistunut uusi kylpyhuone. Heti vapaa! EL: G. Mh. 43.048,51 e. Vh. 69.000 e. Kymenlaaksonkatu 10 C. Esittely ti 13.6. klo Esittely ti 13.6. klo 16.30-17.00 16.30-17.00/Sopanen. 7133756 Esittelemme ke 14.6. KOUVOLA, KUUSANKOSKI, OKT Mäyränkorvessa 1985 valm. mittavasti remontoitu koti kahdessa kerroksessa. 3 mh, tk, oh, k, s, ph, 2 wc, varasto ja parveke, n. 109/156 m². Lisäksi erill. autotalli n. 30 m². Oma rinnetontti 675 m². Ei etod. Mh. 160.000 e. Lierintie 7. Esittely ke Esittely ke 14.6. klo 18.00-18.30 14.6. klo 18.00-18.30/Sopanen. 7106307 Sovitaan esittely KOUVOLA, UTTI, HEVOSTILA Utin Kuivalassa hevostila, jossa asuinrakennus (4 h, k, wc, vh, s-os, terassi, yläk. rakentamatonta tilaa), asuinala n. 141 m², erill. talousrakennus (2 asuinh.) ja 3 auton talli, yht. n. 298 m², sekä hevostalli 12 hevoselle ja oheistilat, yht. n. 357 m². Pihapiiri ja hevosaitaukset n. 2,8 ha sekä erill. peltoja metsäpalsta n. 8,04 ha. Ei e-tod. Mh. 450.000 e. Haukkavuorenkuja 29. Tied. Rämä, 0400 481 573. 7104744 KOUVOLA, TORNIONMÄKI, OKT V. 1972 valm. täystiilitalo, jossa 10 h, k, tkh, 4 wc, saunaos., var.tilaa, uima-allas ja 2 auton talli. Yht. n. 354/743 m². Maakaasulämmitys. Siisti oma aidattu tontti n. 1474 m². Monien mahdollisuuksien talo puiston laidalla. Ei e-tod. Mh. 290.000 e. Nevantie 38. 7162276 IITTI, KAUSALA, OKT Aivan Kausalan keskustassa iso 2005 valm. talo omalla 1150 m²:n tontilla. Keittiö ja olohuone yhtenäistä tilaa, 4 mh, khh, 2 wc, ph/s, n. 143/173 m². Talon levyinen käyttöullakko, jonne oma portaikko. Kaukolämpö. Ei e-tod. Mh. 245.000 e. Ravitie 6. 7129470 KOUVOLA, TORNIONMÄKI, OKT V. 1948 valm., 1980-luvulla laajennettu, kodikas talo, jossa 6 h, k, khh, wc, kh, saunaos., terassi ja p, n. 151/178 m². Uusittu keittiö, pesutilat ja sauna, vesikattopinnoitteet ja ulkomaalaus tehty. Autotalli/var n. 45 m² ja puutarhavaja. Oma tontti n. 1298 m². Loistava sijainti lähellä palveluita ja kouluja. Ei e-tod. Mh. 195.000 e. Ketotie 3. 7155293 KOUVOLA, LEHTOMÄKI, OKT Etsitkö tilaa asumiseen? Puistoon rajoittuvalla omalla 752 m²:n rinnetontilla 1981 valm. talo. Yläk: 3-4 mh, k, kht, rh/oh, aula, wc, alak: tkh, ph, s, wc, vh, aula, n. 180/299 m². Paljon varasto-/ harrastetiloja, lämmin autotalli. Takapihalla lapinmaja ja kesäkeittiö, paljon kiveyksiä ja kauniita yksityiskohtia. Kuntotarkastettu talo. Ei e-tod. Mh. 189.000 e. Tyttilammenkatu 25. 7124827 KOUVOLA, TORNIONMÄKI, OKT V. 1958 valm. ja viime vuosina reilusti remontoitu 1,5 krs talo, 6 h, k, aula, 2 wc, ph, saunaos. ja var, yht. n. 128/159/235 m². Lis. autotalli ja leikkimökki. Vuokratontti 1212 m². Koulut, kaupat ja ulkoilumaastot loistavasti lähellä. Suojaisa piha. Talo isommallekin perheelle! Ei e-tod. Mh. 174.000 e. Nevantie 31. 7130310 KOUVOLA, SARKOLA, OKT Tilaa tarvitsevalle perheelle koti koulujen ja kauppojen lähellä. V. 1975 valm. taloa laajennettu 1990-luvulla. 4 mh, k, oh, tkh, ph, s, 2 wc, n. 145/177 m². Yhdistetyssä keittiö/ruokailu/olohuoneessa tilaa mukavasti yhdessäololle. Saunaosastolta käynti isolle eteläterassille, joka osin katettu. Oma 764 m²:n kulmatontti. Ei e-tod. Mh. 158.000 e. Lypsäjäntie 2. 7158432 Esittelemme lauantaina 10.6. Esittelemme sunnuntaina 11.6 Esittelemme maanantaina 12.6 Esittelemme keskiviikkona 14.6 Esittelemme tiistaina 13.6 Sovitaan esittely Asunto Asunto
  • Keskiviikkona 7.6.2017 13 TARVETTA UUSILLE YMPYRÖILLE? Tunnemme tilanteen työksemme. Aloitetaan mainiot asuntokaupat. 85 m ² 85 m ² / Huoneistokeskus www.huoneistokeskus.? KOUVOLA | Keskikatu 4, 45100 Kouvola Puh. 020 780 2600, kouvola@huoneistokeskus.? Autamme teitä kaikissa asuntokaupan asioissa luottamuksella ja ammattitaidolla. PÄIVI AHLSTEDT Myyntineuvottelija, KiAT GSM 040 672 2223 JAANA KETTUNEN Myyntisihteeri LKV GSM 040 772 3591 JUKKA KYÖSTILÄ Kiinteistönvälittäjä, LKV, KTM GSM 050 387 8006 AIRI LAAKSO Myyntijohtaja LKV GSM 0400 016 202 TARJA LAUTAMATTI Kiinteistönvälittäjä, LKV GSM 0400 389 103 ILPO RÄMÄ Kiinteistönvälittäjä, LKV GSM 0400 481 573 Huoneistokeskus Oy LKV, Valimotie 17–19, 00380 Helsinki. Y-tunnus 1831315-2. Puheluhinnat matkapuhelimesta 8,35 snt/puhelu + 17,07 snt/min (alv. 24 %). IRMA SOPANEN Kiinteistönvälittäjä, LKV GSM 0400 653 030 MARKKU RUOKONEN Kiinteistönvälittäjä, LKV GSM 040 637 2249 KOUVOLA, KORIA, OKT Hyvin ja huolella pidetty, n. 1987 rak. talo. 5 h, k, s/kh, khh, 2 wc, p-alat 157/190 m². Autokatos ja lämmin varasto. Tasainen 1184 m²:n nurmikkotontti. Tontilla piha-aittarakennus. Ei e-tod. Mh. 155.000 e. Niemestie 11. 7163562 KOUVOLA, MIELAKKA, OKT V. 1980 valm. jämäkkä talo, jossa 5 h, k, wc, saunaos., var. ja at, n. 121/140/166 m². Oma tasainen ja siisti tontti n. 1311 m². Sauna ja ph uusittu, myös keittiö. Varaava takka. Neljä makuuhuonetta! EL: E. Mh. 142.000 e. Raivaajantie 1. 7150545 KOUVOLA, MYLLYKOSKI, OKT Myllykosken Kurkimäessä 1974 valm. siistikuntoinen ja remontoitu talo, jossa 4 h, k, khh, wc, s, var ja at, n. 97/125/145 m². Sähkölämmitys, varaava takka. Uusittu vesikatto, pinnat, keittiö, koneet, lattiapinnoitteet ym. Oma suojaisa tontti n. 1425 m². Todella hyvä. Ei e-tod. Mh. 135.000 e. Kurkimäentie 25. 7107027 KOUVOLA, JOKELA, OKT Tehokkaasti toteutettu ja hyväkuntoinen, 76 rak. talo. As.oy-muotoinen. 4 h, k, s, kh, wc, khh-tila, vh, n. 92 m². Vesikiertolämmitys maakaasulla. Käyttövesiputket uusittu 15, harjakatto, vesikate uusittu 11. Autotalli ja varasto. Iso aidattu piha. Alakoulu lähellä. Koko tontti 8575 m². Ei e-tod. Mh. 133.894,24 e. Vh. 149.000 e. Heposuontie 20. 7175950 KOUVOLA, ANTTILA, OKT Maatilan pihapiiri Valkealan Anttilassa, keskellä kylää. Alunperin 1929 valm., myöh. laajennettu talo, jossa 6 h, k, wc ja s, n. 191 m². Lisäksi hevostalli n. 200 m² ja aittarakennus. Maapinta-ala n. 2,5 ha. Ei e-tod. Mh. 110.000 e. Anttilanraitti 11. Tied. Rämä, 0400 481 573. 7100505 KOUVOLA, VALKEALA, OKT Valkealan kk:ssa 1979 valm., kuntotarkastettu talo, jossa 3 h, iso keittiö, wc, tkh, saunaos., 2 suojaisaa terassia, var ja ak, n. 105/109 m². Oma tontti n. 880 m². Ilmalämpöpumppu. Liikuntamahdollisuudet ja palvelut lähellä. Ei e-tod. Mh. 108.000 e. Arokuja 6. 7113273 KOUVOLA, REKOLA, OKT Hyvinpidetty, alunperin 1974 valm. talo omalla helppohoitoisella 833 m²n tontilla Kuusaan Rekolassa. 3 h, k, tkh, wc, saunaos., var. ja at, n. 98/130 m². Kaukolämpö. Pesutilat ja käyttövesiputket uusittu. Runsaasti varastotilaa. Ei e-tod. Mh. 105.000 e. Haukantie 17. 7199538 KOUVOLA, KUUSANKOSKI, OKT Saneerauskohde. Remontoi tästä rintamamiestalosta itsellesi koti. Iso tontti 1271 m². Asuinkerroksessa 2 h, k, wc, veranta, yläk. aula ja 1 h, pesutilat alakerrassa, autotalli. N. 96/108 m². Öljylämmitys. Mh. 45.000 e. Väkkäräntie 17. 7186993 KOUVOLA, KUUSANKOSKI, PT Uniikista miljööstä erittäin viehättävä, 1917 valm. paritalohuoneisto. 3-4 h, k, khh, ph, s, aula, wc, n. 149/205 m². Korkeat ja avarat huoneet. Tehty paljon remontteja, mm. käyttövesiputket ja kosteat tilat uusittu. Kaksi varaavaa takkaa, vesikiertolämmitys. Kauppahintaan sis. 2 auton talli erill. rakennuksesta. Koko tontti 1207 m². Ei e-tod. Mh. 139.000 e. Mustavuorentie 9. 7100791 KOUVOLA, LEHTOMÄKI, RT 4 h, k, s 91 m² Kaukolämmitteisessä rivitalossa päätyhuoneisto yhdessä tasossa. Tilavat huoneet. Autokatospaikka. Suojaisa piha lounaaseen. Erill. wc. Iso vaatehuone. Todella kodikas. EL: E 2007. Mh. 93.350 e. Vh. 106.000 e. Haukitie 2 A. 7170537 KOUVOLA, KORIA, RT 3 h, k, s 80,5 m² Suojaisa piha lounaan suuntaan rajautuen puistoalueeseen. EL: F. Mh. 68.588,15 e. Vh. 69.500 e. Elotie 8-10 K. 7143502 KOUVOLA, MIELAKKA, RT 3 h, k, s 80,5 m² Päätyasunto 1980 valm. kaukolämpörivitalossa. Iso, avara oh yhteydessä keittiöön, tilavat makuuhuoneet. Sauna remontoitu 2009, pesuhuoneen yhteydessä pieni kodinhoitotila, erill. wc. Autokatos ja varasto asunnon edessä. Takaja sivupiha rajoittuvat puistoalueeseen. Ei e-tod. Mh. 109.000 e. Vh. 112.380 e. Kurjenpolventie 6 A. 7157613 KOUVOLA, MYLLYKOSKI, RT 3 h, k, s 80 m² Erittäin siistikuntoinen rt-koti hyvässä yhtiössä. Tilavat huoneet. Pinnat uusittu, keittiö täysin uusittu. Iso lasitettu terassi. Piha hyvään ilmansuuntaan. Maakaasulämmitys. EL: E. Mh. 115.000 e. Kymentie 13. 7136500 KOUVOLA, LEHTOMÄKI, RT 2 mh, k/oh, s 74,5 m² Kaunis, remontoitu rivitalon päätyasunto päättyvän tien päässä. Hyvä varustelutaso, keittiö avautuu olohuoneeseen, erill. wc, pesuhuoneen yhteydessä kodinhoitotila. Takapihalta avautuu metsäiset maisemat. Autokatospaikka. EL: E. Mh. 117.745,63 e. Vh. 118.000 e. Hailikuja 5 K. 7176894 KOUVOLA, VALKEALA, RT 2 h, k, s 65 m² Hyväkuntoinen 92 valm. tilava rt-kaksio. Erillinen wc, kodinhoitotila. Mahd. ostaa myös autotalliosake (3.500 e). Vesikiertolämmitys. Suojaisa takapiha lounaaseen. Heti vapaa. Ei e-tod. Mh. 69.800 e. Niementie 3 G. 7168265 KOUVOLA, KUUSANKOSKI, RT 2 h, kk, s 51,5 m² Siistikuntoinen rt-huoneisto 1990 valm. talossa rauhallisella alueella Kuusankosken Rekolassa. Sähkölämmitys. Keittiö koneineen uusittu. Suojaisa piha. Erinomainen! EL: E. Mh. 64.000 e. Nauhantie 15 C. 7197717 KOUVOLA, KUUSANKOSKI, PKT 6 h, k, s, p 154 m² Harvinainen perheasunto pienkerrostalossa Puistomaalla. Tilavat huoneet. Oma pieni sauna. Lasitettu parveke. 1. kerros. Tästä talosta on koteja harvoin tarjolla! Tartu tilaisuuteen. Ei e-tod. Mh. 136.960 e. Vh. 155.000 e. Valtakatu 19 A. 7114836 KOUVOLA, ESKOLANMÄKI, KT 3 h, k, p 84 m² Remonttitaitoiselle iso kolmio. Yksi makuuhuone mahd. jakaa kahdeksi huoneeksi. Erillinen wc, vaatehuone. Valoisa ja tilava asunto hissitalossa. EL: D 2007. Mh. 47.175,50 e. Vh. 49.500 e. Tolkkilankatu 3 B. 7197468 KOUVOLA, KUUSANKOSKI, KT 2 h, k, p 59 m² Tilava läpitalon kaksio 1. krs:ssa. Parveke länteen. Kylpyhuone uusittu. Taloyhtiössä tehty mittavat remontit, mm. putkija julkisivuremontti. Sijainti todellakin Kuusankosken keskustassa. EL: G. Mh. 47.773 e. Vh. 67.500 e. Kymenlaaksonkatu 10 D. 7142656 IITTI, KAUSALA, KT 2 h, k, p 56 m² Heti vapaa 3. kerroksen läpitalon huoneisto Vesterisenkulmassa. Lasitettu parveke. Yhtiössä uusittu käyttövesiputket. Halpa vastike. EL: D 2007. Mh. 39.000 e. Kausansaarentie 11. Tied. Rämä, 0400 481 573. 7197420 KOUVOLA, KELLOMÄKI, KT 2 h, k, p 50,5 m² Hyvässä taloyhtiössä 3. kerroksen läpitalon huoneisto. Käyttövesiputket uusittu. Iso lasitettu parveke. Loistava sijainti. EL: G. Mh. 65.000 e. Kappelikatu 6 B. 7137763 KOUVOLA, KUUSANKOSKI, KT 1 h, k, p 32,5 m² Hyväkuntoinen hissitalon 1. kerroksen yksiö Puistomaalla. Parveke. Alkovi. Kaukolämpö. Vuokrattu, hyvä vuokratuotto. Sijoitus! EL: D. Mh. 32.892 e. Vh. 35.000 e. Hakakuja 4 B. 7139221 KOUVOLA, KUUSANKOSKI, KERROSTALO Kuusaan keskustassa asuin-liikekiinteistö, jossa liiketilaa, 3 asuin/tstohuoneistoa ja 6 asuinhuoneistoa sekä yleistilat. Huoneistoala n. 796 m². Kaukolämpö, osa huoneistoista vuokrattu. Oma tontti n. 1195 m². Myydään yhtiön osakekanta. EL: E 2007. Mh. 375.000 e. Valtakatu 35. Tied. Rämä, 0400 481 573. 7154209 KOUVOLA, KÄPYLÄ, TONTTI Hyvällä paikalla hyvä asuinomakotitalotontti, 1093 m². Rakennusoikeus 328 m². Vesija viemäriliittymä, sähköliittymä ja kaapelitv-liittymä valmiina. Rakenna hyvälle alueelle! Mh. 66.000 e. Kuusikkotie 26. 7171146 KOUVOLA, JAALA, VAPAA-AJAN AS/OKT Jaalan Säynätjärven rannalla talo, jossa 5 h, k, s, n. 94/150 m² sekä erill. rantasauna tupineen ja ulkorakennuksia. Tilan koko n. 4930 m². Soveltuu laadukkaaseen vapaa-ajan asumiseen tai vakituiseen asumiseen. Ei e-tod. Mh. 152.000 e. Säynätjärventie 250. Tied. Rämä, 0400 481 573. 7125736 KOUVOLA, HILLOSENSALMI, VAPAAAJAN AS Hillosensalmen lomakylässä 2000-luv. alussa valm. 70 m²:n vapaa-ajanrakennus (2 mh, tupak, s/ph/wc, parvi, lasitettu kuisti) ja hallintaoikeus 400 m²:n maa-alaan. Yhtiömuotoisessa mökkikylässä 43 mökkiä. Yhteiskäytössä rantasaunat, uimarannat, venelaituri. Vesiyhteys Repovesi, Vuohijärvi ja Tihvetjärvi. Ei e-tod. Mh. 129.000 e. Repovedentie 4, talo 23. 7168338 KOUVOLA, JAALA, VAPAA-AJAN AS Todella hyvinpidetty kesäpaikka Jaalan Pyhäjärven Hopiasaaressa. Kaksi huvilaa, sauna ja savusauna. Nurmikkoinen piha-alue. Ranta avautuu lounaaseen. Mantereella omistuspohjainen autopaikka ja venelaituripaikka. Venematka n. 1,2 km. Tilan pinta-ala n. 1,3650 ha. Paratiisi! Ei e-tod. Mh. 115.000 e. Hopiasaari 103. Tied. Rämä, 0400 481 573. 7164946 KOUVOLA, VUOHIJÄRVI, VAPAA-AJAN AS Vuohijärven lähellä ympärivuotiseen käyttöön vapaa-ajanviettopaikka. 1920 rak. n. 54 m²:n talossa (lasiveranta, tupak, h, alk, su/wc, yläk. h, aula) on vanha maalaistunnelma, mutta varustelutaso tätä päivää. Rakennukset sähköistetty, porakaivo, sakokaivo, saunapallo. 2012 valm. hirsinen saunarakennus, lisäksi liiteri, varasto ja grillikota. Tie perille. Tontti 2780 m². Ei e-tod. Mh. 98.000 e. Lapinniementie 166. 7143205 IITTI, VUOLENKOSKI, VAPAA-AJAN AS Vuolenkosken keskustassa pieni talo lähellä Konnivettä. 2 mh, k, oh, s/ph, wc, vh, n. 51/89 m². Keittiö uusittu 2007, ph/s remontoitu 2012. Iso tontti 4.688 m². Venelaitureille ja uimarantaan n. 400 m. Paikka soveltuu asumiseen ja vapaaajan asunnoksi. Ei e-tod. Mh. 81.000 e. Vuolenkoskentie 1417. 7184622 SAVITAIPALE, VÄLIJOKI, VAPAA-AJAN AS Luotosenjärvellä sähköistetty lautarakenteinen kesämökki, jossa oh, k ja 2 mh, n 45 m². Lisäksi hirsirakenteinen saunarakennus, jossa sauna ja saunatupa, n. 20 m². Tie perille. Ranta avautuu etelään. Tontin koko n. 4680 m². Ei e-tod. Mh. 75.000 e. Simpurantie 62. Tied. Rämä, 0400 481 573. 7171221 KOUVOLA, UTTI, VAPAA-AJAN AS Maaseudun rauhassa, peltomaisemissa vapaa-ajan viettopaikka mukavuuksineen. 1942 valm. n. 58 m²:n talossa k, oh, mh, erill. wc, ph, yläk. iso mh (jaettavissa). Pihapiirissä hirsiaitta, perinteinen pieni puusauna, iso terassi ja 9 x 4 m uima-allas. Nukkumatiloja runsaasti. Oma tontti 1,1 ha. Ei e-tod. Mh. 68.000 e. Kattilaharjuntie 340. Tied. Ahlstedt, 040 672 2223. 7178811 KOUVOLA, HUHDASJÄRVI, VAPAAAJAN AS Viehättävä 1990 valm. kesänviettopaikka omalla 2250 m²:n tontilla. Tupakeittiö, mh, sauna, pkh, n. 29/34 m². Aitta, huvimaja ja huussi. Porakaivosta vesi. Vuohijärvellä venepaikka ja vene. Ihastut! Mh. 40.000 e. Vesalantie 553 G. Tied. Sopanen, 0400 653 030. 7134862 Asunto Asunto
  • Keskiviikkona 7.6.2017 14 TERESA SJÖNBERG Ammattijärjestäjä Sari Paavilaisen mukaan onneen ei ole oikotietä, tavarat perataan yksi kerrallaan ja järjestelyyn vaaditaan aikaa. –Kannattaa aloittaa pienestä. Ajattele, että tänään otan naulakon ja viikonloppuna on kokonainen päivä vaatehuoneelle. Ei saa uuvuttaa itseään heti aluksi. Perkaukseen varataan häiriötöntä aikaa ihan kalenteriin ja työ tehdään yksin. JÄRJESTELY vapauttaa tilaa käytössä oleville tavaroille. Ajatellaan, että muistot katoavat tavaran mukana ja mitäpä jos se kaunein mekko mahtuukin, kunhan laihdun. Paavilainen kehottaa katsomaan tavarat läpi yksi kerrallaan. – Rikkinäiset perataan suoraan roskiin ja epäsopivat menevät kierrätykseen. Jos on sitä mieltä, että kaikki on tarpeen, niin sitten tarvitaan tilaa ja säilytysratkaisuja. Jos olet laihtunut ja saanut solakan ulkomuodon, niin haluatko oikeasti pukeutua 20 vuotta vanhaan? Joillakin on ollut säilössä hiihtohaalareita 80-luvulta ja isoja anorakkeja. Jos ne tulevat takaisin muotiin, niin sitten niitä löytyy kaupasta, kiteyttää Paavilainen. VAATTEIDEN tai kenkien ja käyttöikä pitenee, kun niitä malttaa huoltaa ja hoitaa. –Kausivaatteet säilötään puhtaana ja vasta pesun jälkeen ne menevät varastoon. Kannattaa miettiä jo takkia ostaessa, haluaako pesettää sitä pesulassa. Kengät pysyvät paremmassa kuosissa, kun laittaa lestiksi vaikka sanomalehtiä. Nykyisin on hyviä kenkäshampoita niiden puhdistukseen. Kun kaikki samaa lajia olevat tavarat kootaan yhteen, niin tulos voi yllättää. Tarvitaanko niitä kaikkia? –Moni sanoo, ettei omista paljon kenkiä ja sitten, kun ne kaikki kasataan yhteen pinoon, asia voi olla toinen. Jos sandaaleja on kymmenen paria, ei heti osta uusia. Lempikengistäkin voi luopua, jos suutari pyörittää niille silmiään. PIENEMMÄLLÄ tavaramäärälläkin pärjää. On helpompi siivota, kun tavaroille on omat paikat. – Järjestys säilyy kun luo omat paikat tavaroille ja palauttaa tavarat heti paikoilleen. Kun tavarat jäävät ajelehtimaan syntyy tavarakinoksia, johon kertyy lisää ja lisää tavaraa. Kinos on kuin magneetti, kuvailee Paavilainen SAADUT lahjat tuottavat päänvaivaa. On hyvä muistaa, että tavara ei ole ainut lahja lapselle tai aikuiselle. –Toivottavasti tavaralahjojen määrä vähenisi ja oltaisiin enemmän läsnä ja annettaisiin enemmän aikaa kuin tavaraa, toivoo Paavilainen. On hyvä kiittää itseään, kun siivous tai osa siitä on suoritettu. Jos taas tuntuu, että on jäämässä kinosten alle, niin apuun voi kutsua ammattijärjestäjän. Sotkua voi katsoa silloin yhdessä uusin silmin. Ammattijärjestäjiä löydät ammattijärjestajat.fi-sivuilta. Apua siivoukseen ammattijärjestäjältä JÄRJESTYKSEEN Mistä löytyy paikka tavarakinoksille? Ammattijärjestäjän viisi vinkkiä: 1. Varaa häiriötöntä aikaa kalenteriin. 2. Jaa kaaos pienemmiksi urakoiksi. 3. Älä unohdu muistojen maailmaan! 4. Tavarat jaetaan kolmeen ryhmään: säilytä, kierrätä, poista. 5. Kasaa kaikki samat tavarat yhteen ja mieti, tarvitsetko niitä kaikkia. Kun kausi vaihtuu, osa kengistä huolletaan ja pakataan odottamaan sopivia kelejä. Moni kaappiaan siivoava sanoo, ettei omista monia kenkiä, mutta kun kengät asetellaan yhteen, niin todellinen kuva voi paljastua. TERESA SJÖNBERG ” Ei saa uuvuttaa itseään heti aluksi. Sari Paavilainen KAISA?LIISA IKONEN Läpinäkyvistä muovilevyistä rakennettu katos on mukava lisä rivitaloasunnon patiolle. Valokatteen alla voi kesäpäivistä nauttia myös sadesäällä ja terassi pysyy katteen ansiosta siistimpänä, kun lehdet ja muu tuulen kuljettama irtoroska ei pääse sotkemaan terassin pohjaa. VALOKATTEEN rakentamissuunnitelmat kannattaa aloittaa hyvissä ajoin, sillä katteen asentamiseen tarvitaan aina lupa taloyhtiöltä, usein myös viranomaiselta. Lupa taloyhtiöltä tarvitaan ensinnäkin siksi, että valokate vaikuttaa taloyhtiön julkisivuun ja ulkonäköön. Toisaalta lupa tarvitaan, jos valokate kiinnittyy rakenteisiin, jotka ovat taloyhtiön kunnossapitovastuulla. –Taloyhtiön hallitukselle on tehtävä muutostyöilmoitus, minkä jälkeen taloyhtiö voi myöntää luvan asennustyöhön. Hallitus voi lupaa myöntäessään asettaa muutostyölle ehtoja. Kunnan rakennusvalvonnasta voidaan lisäksi tarvita toimenpidelupa, joskus myös rakennuslupa, täsmentää neuvontalakimies Tapio Haltia Kiinteistöliitosta. LUVAN saatuaan remonttitaitoinen osakas voi asentaa valokatteen patiolleen itsekin, mutta rakennusalan ammattilaisen palkkaaminen on viisasta. Näin vältytään mahdollisilta haitoilta ja vahingoilta. –Varsinkin jos on kyse merkittävistä muutoksista, tarvitaan riittävää asiantuntemusta sekä hankkeen suunnitteluun että toteutukseen. Rakennusvalvontaviranomainen voi jopa edellyttää vastaavan rakennusmestarin nimeämistä. Taloyhtiöllä on oikeus valvoa muutostyötä varmistaakseen, että se tehdään hyvää rakennustapaa noudattaen. Haltia toteaa, että taloyhtiön yleisilmeen kannalta on kannattavaa suunnitella yhteneväiset valokatteet koko taloyhtiölle. Tämä ei välttämättä tarkoita sitä, että valokatteet asennettaisiin kerralla koko taloyhtiöön tai että hanketta rahoitettaisiin taloyhtiön kassasta, vaan osakas vastaa yleisesti itse valokatteen rakentamiskuluista. –Vastikeperusteisesti voidaan periä rahaa osakkailta tavanomaisina uudistuksina pidettäviin hankkeisiin, jotka koskevat kaikkia huoneistoja. MIKKO Ikosen rivitaloasunnon terassille asennettiin valokate kolme vuotta sitten. Ikonen kertoo, että hanke maksoi noin 2 000 euroa. Osan kuluista sai hyvitettyä kotitalousvähennyksen kautta. –Edellinen asukas oli jo tehnyt valokatteen tukipylväiden vaatimat valut, joten hinta oli meillä hieman edullisempi kuin naapureissa. Saimme neuvoteltua pienen urakka-alennuksen, kun muutama osakas tilasi katteen terassilleen samaan aikaan. Valokate on ollut Ikosen mielestä kätevä. Talvella lumi ei pääse kinostumaan terassille ja kesällä katoksen suojissa on kiva grillailla säällä kuin säällä. –Katetta on ollut helppo hoitaa. Sadevesikourut pitää putsata silloin tällöin, mutta muuten kate on lähes huoltovapaa. Valokate jatkaa rivitaloterassin käyttöaikaa KOTI Rakentamiseen tarvitaan aina lupa. KAISA-LIISA IKONEN ”” Katetta on Katetta on ollut helppo hoitaa. ollut helppo hoitaa. Mikko Ikonen Mikko Ikonen Mikko Ikonen on ollut tyytyväinen muutama vuosi sitten rivitaloasuntonsa terassille asennettuun valokatteeseen. Sen alla tavarat pysyvät kuivina ja huoltaminenkin on helppoa. Asunto Asunto
  • Keskiviikkona 7.6.2017 15 pklehti.fi ankkurilehti.fi Lapinjärvi Loviisa 106 350 kpl KE 14.6. TEEMANA MÖKKEILY JA LOMAILU Kerralla koko Kymenlaakso ja kaupan päälle laajennettu Loviisa-jakelu + Lapinjärvi! Kysy lisää myynnistämme ja varaa oma ilmoituspaikkasi! SUURNUMERO RAKENNUS LINTEK OY Piennartie 16 45100 Kouvola 040 1570 071 info.lintek@gmail.com lintek.fi + 2 ( 6 2 ( 2 7 7 AMMATTITAIDOLLA JA LUOTETTAVASTI .HLWWL¸ .HLWWL¸ 1 OLQH 1 OLQH keittioonline.fi Korjalankatu 8 45130 KOUVOLA info@keittioonline.fi 050 5099 801 Anne Heiniemi ma-pe 9.00-17.00 Keittiön ostajalle RUNGOT -35 % *Ostos 4500 euroa tai 120 erässä 56 €/kk, korko SHB Prime365 0,811 % (4/2017 + 5,5 %-yksikköä, tilinhoitopalkkio 5 €/kk, luottohinta 6710 euroa. Ensimmäisellä laskulla veloitetaan maksuaikakampanjan perustamismaksu 30 euroa. Luoton myöntää Handelsbanken rahoitus. MUTKATON KEITTIÖREMONTTI PURKU POHJATYÖT ASENNUS PUTKITYÖT SÄHKÖTYÖT RAHOITUSTARJOUS NYT VAIN 56 € /KK * HUIPPU-UUTUUS! Nyt akryylivälitilalevyt meillä varastossa! Vaihtoehto lasille Asunto Asunto
  • Keskiviikkona 7.6.2017 16 KATARIINA HENTTONEN Sisustusarkkitehti Sofia Mikkonen kertoo, että värien käyttäminen sisustamisessa on tällä hetkellä rohkeaa. Kokovalkoisia koteja ei trenditietoisilla paljon näy. –Pitkään trendivärinä on ollut harmaa, jonka rinnalle ovat tänä vuonna nousseet ruskean sävyt ja ruskehtavat harmaat. Väripaletti on hyvin maanläheinen ja murrettu. Trendikkäitä värejä ovat terrakotan punainen, vihreä, tumma sininen sekä murretut pastellisävyt. Murrettujen sävyjen rinnalla on etnisistä kulttuureista inspiraatiota saaneita kirkkaampia värejä, joita on käytössä esimerkiksi tekstiileissä. Menneiden vuosikymmenten vaikutteet ovat tehneet tietä sisustukseen: retro on pinnalla. –60ja 70-luku näkyvät kalusteissa, väreissä ja esimerkiksi tapeteissa ja tekstiileissä. Tietynlainen retroilu saa näkyä kodeissa. Kaiken ei tarvitse olla uutta ja modernia. Vanhoilla tai vanhan tyylisillä kalusteilla tuodaan sisustukseen luonnetta ja persoonallisuutta, Mikkonen luettelee. SISUSTUKSEN tunnelma saa tänä vuonna olla runsas ja rouhea. Paitsi väreissä, runsaus näkyy myös materiaaleissa ja asetteluissa. –Nyt esille nousevat luonnolliset materiaalit ja niiden jäljitelmät, kuten puu, kivi, savi, nahka, taljat, villa ja punotut korit. Pinnoissa saa olla tekstuuria. Korkki on erittäin trendikäs materiaali tällä hetkellä ja rohkeimmat laittavat sitä jopa seinäpinnoille, Mikkonen kuvailee. Valkoinen Harmaja -sisustusblogia kirjoittava Suvi Melender-Lågland lisää listaan ylellisen sametin. Muutenkin tekstiileissä saa olla pehmeyttä ja tekstuuria. –Rohkeimmat käyttävät samettia vaikkapa verhoissa, mutta sitä näkyy myös koristetyynyissä ja pienemmissä sisustustekstiileissä. Runsauden rinnalla myös pinnalla oleva minimalistisuuden trendi on näkyvillä kotien sisustuksissa. –Esillä on vain niitä asioita, joista oikeasta tykätään ja kodista karsitaan turhaa pois. Tekniikka halutaan piilottaa tai laittaa esille mahdollisimman langattomasti ja huomaamattomasti, Mikkonen sanoo. MYÖS yksilöllisyys ja ”do it yourself” -kulttuuri näkyvät sisustuksissa vahvasti ja persoonallinen tyyli korostuu. Luonnonläheisyyttä haetaan paitsi materiaaleilla, myös kasveilla. –Sisustuksissa haetaan omia ratkaisuja ja itse tehtyjä juttuja. On mukavaa, että myös kasveja näkyy entistä enemmän, erityisesti kaktukset ovat pinnalla, Melender-Lågland sanoo. Myös kotien ja elämän muutos on vaikuttanut sisustuksiin. Pienempiin koteihin hankitaan keveämpää tavaraa. –KODIT ovat jatkuvasti muuttumassa pienemmiksi, ja ihmiset eivät välttämättä enää asu samalla tavalla koko ikänsä samassa paikassa. Se näkyy myös sisustamisessa. Tavaraa ei kannata olla paljon ja kalusteet ovat tällä hetkellä muodoltaan ja tyyliltään keveitä sekä myös helpommin liikuteltavia, Mikkonen toteaa. Trendejä saa omaan sisustukseensa lisättyä yksityiskohdilla. Melender-Lågland korostaa, että ajaton ja neutraali sisustus on hyvä pohja kokeilla trendejä omassa sisustuksessa. –Trendit näkyvät pienemmissä jutuissa, kuten tekstiileissä ja huonekaluissa. Itse saatan maalata jonkun seinän tai huoneen. ASUMINEN Sisustus on nyt värikästä ja runsasta. Luonnonläheiset värit ovat trendikkäitä tämän vuoden sisustuksissa. Runsautta ja rouheutta haetaan tekstiileillä ja tekstuureilla. H&M HOME Persoonallisuus näkyy tämän vuoden sisustuksissa. Runsaus tulee esiin myös asetelmissa ja esineissä. Kasvien käyttö on yleistynyt sisustuksessa. Erityisen trendikkäitä ovat kaktukset. Tämän vuoden sisustuksessa pinnalla on myös retro. Sisustuksessa nostetaan esille entistä enemmän kauniita esineitä ja sitä kautta sisustuksesta tulee runsaampaa. ” Sisustuksissa haetaan omia ratkaisuja ja itse tehtyjä juttuja. Suvi Melender-Lågland KATARIINA HENTTONEN KATARIINA HENTTONEN H&M HOME Hyvästi valkea minimalismi! Hyvästi valkea minimalismi! KATARIINA HENTTONEN Asunto Asunto
  • Keskiviikkona 7.6.2017 17 MILKA RÄISÄNEN Kun Merja Hokkanen kuuli 90-luvun lopulla opiskelukavereidensa kodin olevan myynnissä, päätös talon ostamisesta syntyi pitkälti sen terassin takia. 70-luvulla valmistuneen lättäkattotalon parveke oli laajennettu 80-luvulla tilavaksi terassiksi, jossa mahtuu viettämään aikaa isommallakin porukalla. TAVALLISTEN kalusteiden lisäksi terassilla on alusta alkaen ollut myös kasvihuone. Se toimii sekä näköesteenä paritalon toiselle terassille että kasvupaikkana tomaateille ja muille kasviksille. –Tomaateista tulee ihan poskettoman hyviä! Ne ovat niin makeita, ettei niitä raaski laittaa edes salaattiin. Me syömme ne karkkeina, Hokkanen hehkuttaa. Kesäaikaan terassista tulee kuin yksi lisähuone. Talon suojaisen paikan ansiosta terassilla on erityisen lämmin. Näin Hokkasen perheen kesä alkaa aiemmin ja loppuu myöhemmin. –Kun ensimmäiset kevätsäät tulevat, olemme terdellä bikineissä ottamassa aurinkoa. Sen takia rusketumme aikaisemmin kuin muut, Merja Hokkanen kertoo. KALUSTEIDEN sijoittelussa on otettu huomioon auringonkulku. Päivisin aurinko paistaa sohvalle ja aurinkotuoliin, kun taas iltaisin töiden jälkeen aurinkoa voi mennä ottamaan riippumattoon. Silloin kun perheen lapset olivat pieniä, täytettävä uima-allas kuului myös terassin vakiokalustoon. –Kalusteissa on ensisijaisesti haettu mukavuutta. Sohvan valinnassa vaikutti myös materiaali: muovirottinki kestää hyvin kosteutta, ja siksi sen voi jättää talveksikin ulos ilman pehmusteita. Kesäsateilta sohvan saa suojattua veivattavalla katoksella. Aurinkotuoliin taas löytyi viime kesänä kätevä päälle vedettävä suoja. TERASSIN käyttöönottaminen keväällä vaatii aina perusteellisen siivouksen: tekstiilit pyykätään ja lattiat imuroidaan, lakaistaan sekä pestään. Suurin osa tavaroista on ollut kasattuina talven ajan kasvihuoneessa, minkä ansiosta säästytään suuremmalta kantamiselta. Sitten, kun on tarpeeksi lämmintä, lähdetään puutarhakauppaan hakemaan mullat. Hokkanen kasvattaa tomaattinsa kasvuturvesäkeissä. –KYLLÄHÄN terassi vaatii hieman vaivannäköä. Kun lähdemme heinäkuussa mökille, hankimme aina jonkun kastelemaan istutuksia. Mutta on se niin palkitsevaa, kun on rehevää ja nättiä. Enkä ehkä osaisi enää edes asua asunnossa, jossa ei olisi mahdollisuutta mennä ulos heti, kun aurinko alkaa paistaa, Hokkanen pohtii. Tuoreiden tomaattien terassi LEMPIPAIKKA Kattoterassi on paikka ottaa aurinkoa, kasvattaa omia kasviksia sekä istua iltaa perheen ja ystävien kanssa. Terassista tulee kesäisin kuin lisähuone asuntoon. Merja Hokkanen ihastui heti paritalon tilavaan kattoterassiin. Suojaisalla terassilla kelpaa ottaa aurinkoa. KUVAT: MILKA RÄISÄNEN Yhteispeliä Sinun hyväksesi Asuntokaupan Kotikenttä Oy LKV. Kouvolankatu 1, 45100 Kouvola www.kotikentta.? Kouvola, Kotkankallio kt 2h+k+p 61,0 m2 Hyvällä paikalla lähellä keskustan palveluja sijaitseva hyväkuntoinen kaksio. Huoneisto on remontoitu täysin vuonna 2015 mm. kylpyhuone kaakeloitu, keittiön kaapistot uusittu ja koneet vaihdettu ja huoneiston pintamateriaalit ovat uusittu. Hyvä ja toimiva pohjaratkaisu. Mahdollisuus ostaa oma autotalli. Mh 78.000 €. G. Sovi ensiesittely/Parikka 0400 550797 Kouvola, Voikkaa kt 4h+k+kph+p 102,5 m2 Täysin uudistettu upea kerrostaloasunto rauhallisella alueella. Tämä ylellinen huoneisto on huolella ja hyvällä maulla remontoitu, tilavat huoneet, valoisa ja valkoinen koti. Olohuone on oikea sali. Kaunis kylpyhuone ja erillinen wc kruunaavat kokonaisuuden. Parveke. Mh 105.718 € Vh 109.000 €. Myllytie 17. Sovi ensiesittely /Skog-Tamminen 0400 955152 Kuusankoski, Tähteenrinne rt 2h+k+s 61 m2 Siistikuntoinen kiva rivitalohuoneisto rauhallisella paikalla, noin 1 km Kuusankosken keskustaan. Autokatos huoneiston edessä, lisäksi asuntoon kuuluu kaksi varastoa. Keittiö ja kylpyhuone ja pinnat päivitetty. Yhtiössä putkiremontti tehty. Mh 79.000 €. Tähteenrinne 20. Sovi ensiesittely / Salovirta 050 3238222 Kouvola, Lehtomäki okt Lehtomäen pientaloalueella viihtyisä ja hyväkuntoinen omakotitalo. Talo sijaitsee hyvin hoidetulla rinnetontilla. Tontti on oma ja sen pintaala on 645 m2. Talon läheisyydessä on hyvät ulkoilumaastot ja kaikki palvelut ovat aivan äärellä. Omakotitalo on valmistunut 1980 ja siinä on mm. keittiö uusittu 2008, vesikatto ja –kourut ja lumiesteet 2010 ja lämmönvaihdin 2015. Mh 169.000 €. Tiiratie 6. Ensiesittely ti 17.4018.10 /Parikka 0400 550797 Kouvola, Viitakumpu okt Siistikuntoinen tilava omakotitalo, jossa hieno arkkitehtuuri. Tilat ovat toimivat ja erittäin hyvin suunniteltu 3mh + th + oh + k + apuk + 2wc + psh + s, 122 m2, kokonaisala 189 m2. Ihanan pergolan kautta kulku saunaan. Täällä on valon ja tilan tuntu. Kaunis oma tontti, joka rajoittuu osin puistoalueeseen. Autotalli. Erinomaiset säilytystilat. Mh 139.000 €. Impivaarantie 8. Sovi ensiesittely/ Skog-Tamminen 0400 955152 Kouvola, Kuusankoski okt Viehättävä ”vaarinmökki” huone ja keittiö, wc/ suihku n. 41 m2. Ulkorakennuksessa sauna, liiteri ja varastotiloja. Omalla 868 m2 tontilla lähellä Kuusankosken keskustaa. Mh 38.000 €. Hoimelantie 8. Sovi ensiesittely / Salovirta 050 3238222 Kouvola, Kolarinmäki okt Viehättävä koti! Yläkerrassa 2 makuuhuonetta ja säilytystilaa, alakerrassa oh, k, kph, s, khh, wc, et ja autotalli n. 100 m2. Olohuoneessa pystyuuni, keittiössä puuliesi, takapihan valokateterassi ihan omassa rauhassa. Hyvät varastotilat. Oma tontti 1919 m2 osin kalliota. Mh 119.000 €. Aittaronmäentie 7. Sovi ensiesittely /Salovirta 050 3238222 Kouvola, Kuusankoski okt Ihana pikkutalo jossa nykyaikaiset mukavuudet sisäsauna erillinen wc. Tilavat huoneet, remontoitu mittavasti mm. putket, ikkunat ja keittiö. Autotalli ja 2 varastoa. Oma 580 m2 tontti. Soita ja sovi esittely! Mh 89.000 €. Urpasentie 10. Sovi ensiesittely / Salovirta 050 3238222 Kuusankoski, Sammalkorpi okt Sammalkorven viihtyisällä alueella 2004 valmistunut edustava omakotitalo. Tontti 1353 m2, hyvin hoidettu rinnetontti. Tässä talossa on laadukkaat materiaalit ja mm. varaavat takat sekä yläkerran olohuoneessa että alakerran takkahuoneessa. Keittiö on tyylikäs ja se on uusittu joulukuussa 2016. Valoisa yläkerta luo hyvän tunnelman, tässä talossa on helppo viihtyä. Huoneistoala on 228 m2, kokonaisala 385 m2. Mh 395.000 €. Sovi ensiesittely Parikka 0400 550797 Kouvola, Tirva okt Vuonna 2006 valmistunut omakotitalo ja ulkorakennukset. 3h+k+kdh+saunatilat+aulatila+ makuutila, 156 m2 Luonnonmukainen kaunis piha-alue. Hangasjärvi sekä metsälampi sijaitsee kohteen läheisyydessä. Varaavatakka ja leivinuuni varmistavat tunnelman. Alakerrassa vesikiertoinen lattialämmistys. Edulliset asumiskustannukset. Mh 189.000 €. Seppälänniementie 47. Sovi ensiesittely/ Parikka 0400 550797 Valkeala, Virranpää okt Huippupaikalla Käyräjoen rannalla vuonna 2006 valmistunut edustustason, laadukas ja tilava omakotitalo. Hyvin hoidettu noin 4.170 m2:n suuruinen rinnetontti rajoittuu Käyräjokeen, jossa laituri mahdollistaa virkistyskäytön. Autokatos kahdelle autolle ja varastotiloja. Upeat terassitilat, joissa on mahdollisuus aurinkoja sisäterassiin. Talo tulvii päivänvaloa ja isoista, alas asti ulottuvista ikkunoista, upea näkymä. Mh 790.000 €. Virranpää 4. Sovi ensiesittely/Parikka 0400 550797 Jaala Uimila vapaa-ajankohde Jaalan Uimilassa, Valkjärven rannalla sijaitseva hyväkuntoinen, sähköistetty kesämökki. Tilan koko noin 5.200 m2 ja tilalla on veneoikeus myös Karijärvelle. Kesämökin lisäksi kohteessa on aittarakennus, jossa on makuutilat kahdelle, varastorakennus, puucee. Upea rinnetila avautuu ilmansuunnaltaan länteen. Rantaviivaa on noin 50 m ja rannan laatu on kovapohjainen ja se syvenee melko nopeasti. Mh 98.000 €. Sovi ensiesittely/Parikka 0400 550797 Valkeala, Vuohijärvi vapaa-ajankohde Hyväkuntoinen ja laadukas ympärivuotiseen käyttöön soveltuva loma-asunto Vuohijärvellä. Pinta-ala on noin 3.270 m2. Rantaviivaa on 50 m ja ranta on kovapohjainen ja syvenee melko loivasti. Kohteessa on vuonna 1988 valmistunut ja vuonna 1998 laajennettu Honkarakenteen hirsinen vapaa-ajankohde. Tiloja on 2 mh, tupakeittiö, wc, parvitila ja pukuhuone, pesuhuone, sauna. Mh 315.000 €. Sovi ensiesittely /Parikka 0400 550797 Kouvola, Lehtomäki okt 2006 valmistunut lämminhenkinen okt rinnetontilla. Talo on hyvässä kunnossa ja siinä on 4 mh+oh+k+rh+työh+takkah+khh+saunati lat, lisäksi on varastotiloja ja lämmin autotalli. Asuínpinta-ala 171 m2, kokonaispinta-ala 295 m2. Keittiö on valoisa, runsaasti kaappeja sekä käytännöllinen saareke. Takkahuoneessa varaava takkaHyvät ulkoilumaastot vieressä. Mh 298.000 €. Verkkokatu 10. Esittely ma 1717.25/ Parikka 0400 550797 Kouvola, Kuusankoski okt Kymijoen rannalla hyväkuntoinen ja laadukas omakotitalo 4h+k+rt+th+kdh+ph+kph+s+ lasitettu terassi 226 m2 Taloa on remontoitu laajasti 2000-luvulla mm. 40 m2:n suuruinen lasiterassi ja yläpuolella saman kokoinen aurinkoterassi. Tunnelmaa luovat kaksi varaavaa takkaa alaja yläkerrassa ja tyylikäs pystyuuni lasitetulla terassilla. Omaa rantaviivaa noin 50 m. Mh 398.000 €. Metsäkaari 10. Esittely ma 18.15-18.45 /Parikka 0400 550797 Valkeala, Koivuranta okt Kodikas 2006 valmistunut maalaisromanttinen omakotitalo 4 mh + oh + k + aula + khh + kph + s + 3wc, 215 m2 / kok.ala 298 m2 järvinäkymin Lappalan läheisyydessä. Keittiössä runsas varustelu, ylellisen kaunis saunaosasto, tilava olohuone ja ruokailutila yhtenäistä avaraa tilaa. Lattialämmitys maakaasulla. Kahden auton talli. Oma suojaisa tontti 3300 m2. Mh 445.000 €. Långinkuja 9. Sovi esittely /Skog-Tamminen 0400 955152 Kouvola, Lehtomäki okt Tasokas hulppea 2008 valmistunut talo kolmessa tasossa 5h+k+khh+kph+s+3wc 196 m2 / 265,5 m2. Ikkunat ulottuvat osittain lattianrajaan saakka, valo tulvii sisään. Keittiössä hyvä varustelutaso, huikea ruokailutila omalla terassilla, olohuoneessa korkeaa näyttävää tilaa sekä takka, moderni saunaosasto. Lattialämmitys kaukolämmöllä. Autotalli ja autokatos. Mh 385.000 €. Nuotanperä 8. Sovi esittely /SkogTamminen 0400 955152 Kouvola, Penttilänpelto rt 2h+k+s 57,5 m2 Hyvältä paikalta, lähellä keskustan palveluja sijaitseva yhdessä tasossa oleva siistikuntoinen rivitalohuoneisto. Taloyhtiö on valmistunut 1996. Iso piha-alue aukeaa ilmansuunnaltaan etelään. Huoneistossa on toimiva pohjaratkaisu ja mm. erillinen wc. Tilavan tuntuinen kaksio, tähän kannattaa tutustua. Vh 77.000 € Mh 50.838 €. Penttilänkatu 16. Ensiesittely ti 17:05-17.30/Parikka 0400550797 Asunto Asunto
  • Keskiviikkona 7.6.2017 18 puh. 050-5733823 www.rp-muuronen.? antero.muuronen@rp-muuronen.? RAKENNUSPALVELU MUURONEN KY ME ME RAKENNAMME RAKENNAMME ESITTELEMME SUNNUNTAINA Suomen Kiinteistönvälittäjäliiton jäsentoimisto Kauppalankatu 4, 45100 Kouvola puh. (05) 371 3350 spkoti.? /kouvola Merrankuja 2, 47400 Kausala puh. (05) 371 3367 spkoti.? /kausala Kouvolan Kotikeskus Oy Eija Leinivuo 040 577 9383 Tarja Paavolainen 040 530 7444 Armi Ikonen 050 462 0614 Eija Wahlman 040 151 3060 Juha Tapiola 0400 723 185 Esa Lehtinen 040 708 0109 ESITTELEMME KESKIVIIKKONA Myyntiarvio € Asuntokauppaa yli 29v. ESITTELEMME LAUANTAINA ESITTELEMME MAANANTAINA ESITTELEMME TIISTAINA SOVITAAN ESITTELY Mökki Hillosensalmi Mökki Hillosensalmi, Iso Marjosaari Heti vapaa sähköistetty mökki isojen vesien äärellä Vuohijärvellä. Päärakennus ja rantasauna. Venematka n. 700 m. Mh 78.000 €. ENSIES ENSIES la 12.-12.45 la 12.-12.45 Tapiola 0400 723 185 Opastus Kuikkolahdentieltä, jossa kokoontuminen 9652211 9652211 Mökki Iitti Mökki Iitti 1h, kk, pkh, s 38m2. Rv 1981. Nopeasti vapautuva kuivan maan mökki isolla 2900m2 nurmikkotontilla. Oma kaivo. Saunassa suihku. Kunnan venepaikka n.0,5km. Myydään irtaimistoineen. Mh 52.000 € ENSIES ENSIES su 12.30-13.15 su 12.30-13.15 Kananojantie 76 Kananojantie 76 Ikonen 9489571 9489571 OKT/maatilan pihapiiri OKT/maatilan pihapiiri Koria Värälä. Asuinrak: 2h, tupak, psh, s, yläk; 1h, avointa tilaa. Idyllisen maalaismaiseman pihapiirissä lisäksi navetta, aitta ja saunarakennus. Remonttia vaativa ryhdikäs, v. 1952 valm talo, jossa sähköja vesiosuuskunnan käyttövesiliittymä. Hyvät tieyhteydet! Mh 45.000 €. ENSIES ENSIES su 12.30-13. Värälänkuja 135 su 12.30-13. Värälänkuja 135 OKT Myllykoski OKT Myllykoski 4h, k, khh, psh, s, var. at. 119 m2. v. 1972 valm talo omalla 1128m2 puistoon rajoittuvalla tontilla. Uusittu öljykattila, säiliö ja käyttövesiputket. Hyvä huonejärjestys. Mh 62.000 €. ES su ES su 13.55-14.20 Osmontie 34 13.55-14.20 Osmontie 34 Tapiola 9471073 9471073 RT Myllykoski Koivusaari RT Myllykoski Koivusaari 3h, k, psh, s, var, autok. 78,5 m2. Suositulla alueella koti jokinäkymin. Oleskelupihalla viihtyisä lasiterassi. Uimapaikalle n 200m. Talossa kaukolämpö. Näitä on harvoin tarjolla! (F) Mh 101.433 € Vh 102.000 € ENSIES ENSIES su 13.15-13.45 Koskenmäentie 5 su 13.15-13.45 Koskenmäentie 5 E Tapiola 9621332 9621332 RT Kvl Kellomäki RT Kvl Kellomäki 2h, kk, psh, s, var., autok. 63 m2. Suositulla alueella peruskuntoinen kaksio omalla saunalla ja autokatospaikalla. Huoleton sähkölämmitys. Remontoi tästä mieleinen koti! (F). Mh/Vh 99.000 €. ENSIES ENSIES su 15.20su 15.2015.50 Kallantie 18 C 15.50 Kallantie 18 C Tapiola 9750610 9750610 RT Kvl Kankaro RT Kvl Kankaro 3h, k, psh, s, 2wc, var. 94 m2. Autotallipaikka. Tilava koti hyvällä sijainnilla, Kaukolämpö, käyttövesiputket ja lämpöputkistot uusittu. Vapaa (E) Mh/Vh 118.000 €. ES su 14.40 -15.10 PellonES su 14.40 -15.10 Pellonpäänkuja 7E päänkuja 7E Tapiola 9889078 9889078 KT Koria Keskusta KT Koria Keskusta 1h, kk, psh, vh. 37 m2. Palvelujen äärellä näppärä yksiö. Yhtiössä tehty mm. putkistosaneeraus. 1. krs asunto heti vapaana omaan käyttöön tai sijoitukseen! (E) Mh. 20.834 € Vh 28.000 € ENSIES ENSIES su 12-12.20 Sarkalantie su 12-12.20 Sarkalantie 6 as 1 6 as 1 Tapiola 9990120 9990120 OKT Kvl Vahtero OKT Kvl Vahtero 4mh, oh, k, s, 2psh/wc, at, var, 96 / 158m2. Kodikas, alkuperäisomistuksesta vapautuva -67 rak koti lähellä luontoa ja ulkoilu alueita. Viime vuosina paljon remontoitu, mm lämmitysjärj. putket, katto, keittiö. Oma tontti 1096m2. Tässä viihdyt. Mh 154.000 € ENSIES ENSIES ma 17.25-18 ma 17.25-18 Kalliokatu 47 Kalliokatu 47 Leinivuo 9853306 9853306 RT Kvl Mielakka RT Kvl Mielakka 3h, k, s, erill.wc, 2vh, 75m2 varasto ja autokatos sisääntulon vieressä. Ulkoilualueiden läheisyydessä heti vapaa tilava huoneisto. Uusittu keittiö, iso olohuone, suojaisa sisäpiha puistonäkymin. (E) Mh 108.000 € Vh 109.563 € ES ma 16.45-17.10 Angervokuja 7 ES ma 16.45-17.10 Angervokuja 7 B 040 577 9383 9848059 9848059 KT Ksnk keskusta KT Ksnk keskusta 4h, k, 2wc vh, las. p. 87 m2 Uima-allastalossa vapaa remontoitu läpitalon huoneisto. v. 2016 uusittu seinäpinnat, laminaatit, psh ja wc:t. Keittiö 2010. Yhtiössä uudet putket ja hissi. (F) Mh 89.592 € Vh 95.900 € ES ma ES ma 16.45-17.10 16.45-17.10 Läntinen Linjapuisto 8 Läntinen Linjapuisto 8 Ikonen 9654765 9654765 KT Kvl Viitakumpu KT Kvl Viitakumpu 3h, k, psh/wc, vh, las. parv. 76 m2. Vapaa 1. krs.n läpitalon remontoitu kolmio. Tyylikäs keittiö, parketit / laminaatit, psh suihkukaapein. (G) Mh 74.500 € ES ma 17.15-17.40 JukolanES ma 17.15-17.40 Jukolantie 13 tie 13 040 577 9383 9721671 9721671 KT Kvl Viitakumpu KT Kvl Viitakumpu 3h, k, psh/wc, vh, las.p 75,5m2. Nopeasti vapautuva, siisti 1. krs:n kolmio. Lattiat ja keittiö uusittu, laatoitettu psh. Autotalliosakkeet myydään erikseen 2000 (D) Mh 58.500 € Vh. 61.039 € ES ma 16.45-17.10 Jukolantie 5 C ES ma 16.45-17.10 Jukolantie 5 C Paavolainen 9656272 9656272 KT Kvl Lehtomäki KT Kvl Lehtomäki 2h, k,iso lasitettu parv 56,5 m2 Hissitalon valoisa ja siistikuntoinen kulmahuoneisto. Tilava laatoitettu psh, vaaleat laminaattit. Yhtiö hyvässä kunnossa. (C) Mh 52.530 € Vh 55.990 € ES ma 17.55-18.20 Salmentöyryntie 20 ES ma 17.55-18.20 Salmentöyryntie 20 Leinivuo 9460111 9460111 KT Kvl Eskolanmäki KT Kvl Eskolanmäki 2h, k, psh/wc, vh, lasitettu parveke 60 m2. Erittäin hyväkuntoinen 2 kerr. avarapohjainen kaksio, jossa paljon säilytystilaa. Muuttovalmis, kaunis koti vapaana. Mahdollisuus ostaa autotalli 3.000 €. (B) Mh 47.362 Vh.50.000 € ENSIES ENSIES ma 17.20-17.45 Viialanma 17.20-17.45 Viialankatu 11 C katu 11 C Paavolainen 9818618 9818618 KT Ksnk Puistomaa KT Ksnk Puistomaa 3h, k, psh, 2vh, et, 75 m2 las. parv Hissitalon 1 krs:n läpitalon huoneisto. Taloyhtiön saunatilat saneerattu. Rauhallinen alue. (G) Mh 55.900 €. ES ma 18-18.25 Heinosenkuja 3 A ES ma 18-18.25 Heinosenkuja 3 A 040 530 7444 9643413 9643413 KT Kvl Viitakumpu KT Kvl Viitakumpu 1h, kk, psh, ranskalainen p. 35m2. Heti vapaa toisen krs:n hyväkuntoinen, juuri remontoitu yksiö. (G) Mh 35.000 € ES ma 16.45-17.10 JukolanES ma 16.45-17.10 Jukolantie 11 B tie 11 B Leinivuo 9433583 9433583 OKT Kvl Sarkola OKT Kvl Sarkola 4h, k, s, 2wc, vh, autotalli / varasto 125 / 172m2. Tilava -79 rak talo johon tehty 2010-14 mm sauna, psh, wc ja keittiö remontit. Oma kulmatontti 767 m2. Hyvä sijainti koulujen, kauppojen vieressä ja keskusta 1,5km. Mh 149.900 € ES ti 17.25-17.50 Saunapolku 18 ES ti 17.25-17.50 Saunapolku 18 9599043 9599043 KT Kvl keskustan läheisyydessä KT Kvl keskustan läheisyydessä 2h, k, s, psh, erill. wc, vh, 71m2 iso lasitettu parveke. Tilava 1. krs:n hyväkuntoinen saunallinen huoneisto. (F) Mh 94.000 € Vh 94.451 € ES ti 16.45-17.10 Jokelantie 7 ES ti 16.45-17.10 Jokelantie 7 C Leinivuo 9456052 9456052 RT Jaala keskusta RT Jaala keskusta 2h, k, psh/wc, s, vh, 58,5 m2, varasto, autokatos, terassi. Näppärä kaksio heti vapaana palvelujen vieressä. Tilava laatoitettu psh, juuri lakattu parkettilattia. (F) Mh 49.800 € ENSIES ENSIES ti 17-17.30 Hokkarintie 4 A 1 ti 17-17.30 Hokkarintie 4 A 1 Paavolainen 9960584 9960584 KT Koria keskusta KT Koria keskusta 2h, k, psh/wc, las. parveke 58,5 m2. Palvelujen äärellä 2. krs:n läpitalon kaksio. Yhtiössä uusittu ikkunat, julkisivu, katto, parvekkeet. (D) Mh 19.985 € Vh 41.000 € ES ke 16.45-17.10 ES ke 16.45-17.10 Porvarinpolku 1 Porvarinpolku 1 Leinivuo 9493691 9493691 OKT Koria OKT Koria 5mh, oh, k, s, 2wc, parv autotalli, varasto 154/162m2. Valm -88, uusittu s+psh, keittiön kaapit, tehty iso terassi. Varaava takka, leivinuuni ja ilmal. pumppu. Mainio sijainti lapsiperheelle: päättyvä tie, urheilutalo, uimahalli, koulu ja keskusta lähellä Oma suojaisa tontti 796m2. Mh 175.000 € SOVI ENSIES SOVI ENSIES 040 577 9383 9577992 9577992 Loma-asunto Kvl Tuohikotti Loma-asunto Kvl Tuohikotti tupakeittiö, pukuhuone, sauna, terassi 28/39 m2. Syvä-Sarkasen rannalla siistikuntoinen loma-asunto sekä aitta/varastorakennus. Tontti 2560m2 Mh 89.000 € 040 151 3060 9718128 9718128 OKT Vla Hasula OKT Vla Hasula 4h, k, s, eril.wc, khh 100/147 m2 at/varasto. Lisäksi nikkaritupa, grillikota, maakellari. Valoisa, hyvinpidetty koti omalla tontilla 4694m2. Leivinuuni, paljon harrastetilaa, hyvä kokonaisuus. Verlan tehdas museo n 4km (D) Mh 182.000 € 040 530 7444 9810558 9810558 Siirtolapuutarhamökki KVLKankaro Siirtolapuutarhamökki KVLKankaro tupak, parvi, psh/wc, sauna, lasikuisti 34m2, varasto. Nopeasti vapautuva 1996 valm loma-asunto lähellä Kouvolan keskustaa. Kunnallistekniikka, kaunis piha vesiaiheineen. Mh 65.500 €. SOVI SOVI ENSIES ENSIES 040 5307444 9420323 9420323 RT Valkeala Vekarajärvi RT Valkeala Vekarajärvi 4h, kk, psh, eril. wc, 97,5m2, varasto. Vekarajärven rannalla, iso rivitalokoti joka vapautuu 31.7 mennessä. Sopii hyvin kakkoskodiksi tai loma-asunnoksi. Yhtiöllä oma rantasauna ja laituri hiekkarantoineen. (F). Mh 59.000 € Vh 76.491 €. SOVI ENSIES SOVI ENSIES 040 530 7444 Paavolainen 9676420 9676420 Teollisuushalli Ummeljoki Teollisuushalli Ummeljoki V. 1964 valm hallirakennus, 1977m2 kokous,toimisto-sosiaali tilaa. Kunnallistekn. hakelämmitys. Oma tontti 2542m2 Mh 120.000 € 0400 723 185 9567918 9567918 RT Valkeala kk RT Valkeala kk 2h, kk, s, psh, 45 m2. Siisti, alkuperäis kuntoinen koti palvelujen läheisyydessä. Rv 1992, sähkölämmitys. Myydään vuokrattuna. (ei e-tod.).Vh 47.500 € 0400 723 185 9584827 9584827 KT Vla Jokela KT Vla Jokela 3h, k, psh/wc, vh, 73,5m2, las.p. Hyväkuntoinen koti lähellä Lappalanjärveä ja kouluja. 3 krs (kahdet portaat), laatoitettu psh, uudet kodinkoneet, iso lasit.parveke etelään. (D) Mh 57.900 € 040 530 7444 9613211 9613211 Teollisuusalue rakennuksineen Valkeala Teollisuusalue rakennuksineen Valkeala Jokela Jokela Yht. 4,85 ha:n alue hyvien yhteyksien Jokelassa. Voidaan myydä myös määräalakauppoina tarpeen mukaan! Tiedustelut 0400 723 185 9494837 9494837 KT Kvl Eskolanmäki KT Kvl Eskolanmäki 1h, kk, 30,5m2 lasit. parv. Yksiö läpikäynyt täyden remontin 2012-15. Uusittu keittiö, psh / wc kokonaan ja laitettu tammiparketit.. Taloyhtiössä uusittu hissi 2016. Vapaa. Mh 37.500 € ES ke 17.25-17.50 Viialankatu 9 ES ke 17.25-17.50 Viialankatu 9 B 040 577 9383 9733892 9733892 Asunto Asunto
  • Keskiviikkona 7.6.2017 19 Kuukauden Kuumimmat OTA HALTUUN MARRASKUUN PARHAAT TARJOUKSET: ÄÄNESTÄ KUUKAUDEN ÄÄNESTÄ KUUKAUDEN KUUMIN TARJOUS! KUUMIN TARJOUS! KUPONKIEN PALAUTTANEIDEN KESKEN ARVOMME YLLÄTYSLAHJAN. Kuumin yritys/tarjous: Nimi: Puh.: Sähköposti: Palauta kuponki joko henkilökohtaisesti (konttori av. ma-ke 8.30-16) tai postitse 30.06.2017 mennessä osoitteeseen: Kaupunkilehti Pohjois-Kymenlaakso Kouvolankatu 21 45100 Kouvola Palkitsemme myös eniten ääniä saaneen yrityksen! ? OSALLISTU ARVONTAAN! Yhteistyössä Kouvolan Ydinkeskust a ry ja Kaupunkile hti PK Hyvää Hyvää kesää! Kuukauden Kuumimmat Kuukauden Kuumimmat jatkaa kesän jälkeen. jatkaa kesän jälkeen. Le ik ka a ta lte en ! Jalkahoitola Titta Vanhanen Jalkahoitola Titta Vanhanen (Jalkojenhoidon AT, kosmetologi) Kalevankatu 13 (vanha lääkäritalo) 45100 Kouvola p. 040 5350127 facebook.com/jalkahoitolatittavanhanen Jalat kesäkuntoon! Jalat kesäkuntoon! Jalkahoito Sisältää 49 € jalkakylvyn kynsien hoidon ja lakkauksen iho-ongelmien (känsät, kovettumat, halkeamat ym.) hoito KESÄEXTRANA jalkanaamion (vaihtoehtoina pehmittävä ja kosteuttava kookosnaamio kuiville jaloille tai virkistävä ja rentouttava aloe vera-naamio väsyneille jaloille KESTOPIGMENTOINNIT turvallisesti ja ammattitaidolla www.fi xmakerheli.fi p. 045 881 7227 Kivimiehenkatu 7, Kouvola helinikka@gmail.com kosmetologi Heli Nikka Väsynyt ilme korjaantuu helposti, ilman arpia. HYALURONIHAPPO INJEKTIOHOITO Turvallinen, tehokas ja luonnollinen tapa vahvistaa ihon rakennetta veitsettömästi. Lue lisää www.fi xmakerheli.fi VARAA AIKASI ILMAISEEN KONSULTAATIOON. Asemakatu 2, Kouvola ark. 10-18, la 10-14 www.vaitinen.? VAITINEN Ky VAITINEN Ky 9.90 9.90 € € Sujauta se lompakkoosi Tämä tuote estää korttien laittoman skannauksen RFID Blocking Card nna k uksen RFID Blocking Card Valerie Oy Kauppakeskus Veturi Tervasharjunkatu 1, Kuusankoski p. 044 975 7745 • ma-pe 10-20, la 10-18, su suljettu Kaunis pukeutuminen alkaa alusvaatteista Tällä kupongilla 10 10 €€ alennus alennus normaalihintaisista tuotteista. Tarjous voimassa 18.6. saakka. Maanantaisin ajat puhelinvarauksella (olen asiakkaan luona kotikäynnillä) elinn ara ksella (olen asiakkaan l ona kotikä nnnilillä lä) Hansa PARTURI-KAMPAAMO Keskikatu 6, (sisäänkäynti Keskikadun puolelta) Hansakeskus, Kouvola 0440 988 766 UUTUUS 4 tuotteen pakkaus valinnan mukaan 19,90 € (norm. 29,50 €) -kirkastava vaaleille, keltaisuutta poistava harmaille ja valennetuille, tuuheuttava shampoo + hoito KESÄLOMARAIDAT Lyhyet hiukset 55 € sis.leikkauksen (tarjous voimassa 30.6. saakka) Kesän aukiolot joustavat tilausten mukaan. Kouvolankatu 9, 45100 Kouvola (sisäänkäynti Asemakadulta, katutaso) 044 7505048 / www.bfancy.? / info@bfancy.? Tarjoukset voimassa 7.-30.6. KESÄKUUN KESÄKUUN TARJOUKSE T: TARJOUKSE T: Säärten karvanpoisto sokeroinnilla 30,30,Peruskasvoh oito 50,50,Microblading kevytpigmen tointi kulmille 200,200,(sis. vahvistus)
  • Keskiviikkona 7.6.2017 20 Kouvolan Suunnistajat järjestää pyöräsuunnistuksen SM-keskimatkan ja pariviestin 10–11. kesäkuuta Kouvolassa. Kilpailukeskuksena toimii Mansikka-ahon liikuntahalli. –Pyöräsuunnistuksessa rastit on sijoitettu polkujen ja teiden varsille ja kilpailija kiertää suunnistuksen tapaan radan rastien numerojärjestyksessä. Kilpailun aikana urheilijat saattavat tulla yllättävistä suunnista isommille poluille ja vauhti ajajilla on kova. Ulkoilua kilpailualueella pyydetään välttämään tapahtuman aikana vaaratilanteiden välttämiseksi, kertoo kilpailun ratamestari Ossi Karvonen. Lauantaina keskimatkan kilpailu ajetaan kello 12–16 Mansikka-ahon, Lehtomäen ja Käyrälammen alueella. Lauantaina Käyrälammen Frisbeegolf-rata on suljettu kilpailujen ajan. Sunnuntaina viestit ratkotaan Palomäen ja Mansikka-ahon maastoissa kello 10–14 välisena aikana. SM-pyöräsuunnistusta Kouvolassa Merikeskus Vellamossa Kotkassa on aloittanut kevään aikana 25 vapaaehtoista museokaveria, jotka toimivat museokävijöiden apuna ja keskustelukumppaneina. Kaverin voi kuka tahansa pyytää seuraksi omalle museokäynnilleen, ja heitä voi tavata myös Vellamon tapahtumissa. Merikeskus Vellamon info välittää asiakkaiden kaveripyynnöt Museokavereille. Museokaverin seura on ilmaista. Museokaverit ovat Merikeskus Vellamon perehdyttämiä vapaaehtoisia. Kaveritoimintaa koordinoi Vellamon†ystävät ry. Toiminnan ajatuksena on rohkaista museoon henkilöitä, joiden ei muutoin tulisi lähdettyä kulttuurin pariin. Museokaverin saa näin: Ota yhteyttä Merikeskus Vellamoon numeroon 040 350 0497 tai sähköpostitse osoitteeseen info@merikeskusvellamo.? . Kerro museokäyntisi ajankohta. Museokaveri soittaa sinulle. Sopikaa missä ja milloin tapaatte. Museokavereita Vellamossa ULLA NIKULA Toukokuinen kotiseutukävely alkoi Marskinkadun historialla. Kadun entinen nimi ei suotta ole ollut Koulukatu. Täällä on vuosien varrella toiminut tehtaalaislasten alkeiskoulu eli ns. Palmun koulu, Tehtaan kansakoulu, Kuusankosken kansakoulu, yhteiskoulu, ruotsinkielinen alakoulu ja kansalaiskoulu sekä tulipalossa 1919 tuhoutunut yhtiön rakennuttama kansakoulu. Kuusankoski Oy rakennutti asuntopulan vuoksi Marskinkadun varrelle Pienen ja Vanhan työläiskasarmin 1873, Harmaan kasarmin 1907 sekä seudun tehdaskylien ensimmäiset yhtiön omista tiilistä tehdyt neljä asuintaloa 1897–1901. Vanha kasarmi tunnettiin myöhemmin Toimelana ja Pieni kasarmi on nykyään yksityisomistuksessa asuintalona. PAJAMÄEN alueen voi sanoa rajoittuvan nykyisin Miilutien ja Käpylänrinne -nimisen tien välille. Kuusankoski Oy vuokrasi 1900-luvun vaihteessa säännöllisiin palstoihin kaavoitettuja, entisiä Koskelan talon maita yhtiöläisille 25 vuoden vuokra-ajalla. Rakennuskanta on pääosin uusiutunut 1960–2000-luvuilla, mutta vielä löytyy 1900-luvun alussa rakennettuja mökkejä. Tiestö on säilynyt lähes alkuperäisessä muodossaan, paitsi nimistöltään kadut ovat muuttuneet teiksi tai saaneet kokonaan uuden tai muokatun nimen. PAJAMÄELLÄ on vuosien varrella sijainnut postikonttori, yhtiön ylläpitämä poliisikamari, lastenseimi, pullapuoti, kaikille yhteinen pakari ja limskatehdas. Aunelantien mutkan koillispuolella sijaitsi toimestaan alueelle nimen antanut yhtiön talousja asunto-osaston tarpeita palveleva paja. Rakennuksessa oli konttori, avovarastot laudoille, tiilille, ym. rakennustarvikkeille sekä maaliverstas. Jos jollain on tietoja tai valokuva pajasta, niin ota yhteyttä allekirjoittaneeseen, toivoo Ulla Nikula. Entisen Eerolantien varrella toimi 1926–1938 Arnd Peltosen perustama Kuusankosken kiviveistämö, jonka kädenjälkiä voi vieläkin ihailla esimerkiksi Kymin huvilan ja Koskenrannan reviiripylväissä. Veistämön jälkeen samassa rakennuksessa toimi Erik Maunulan ja Jaakko Nikulan perustama paperinarutehdas Ni-Ma Oy, joka muutti Pajamäeltä Maunukselaan 1944. KYMIYHTIÖ rakennutti Pajamäen Eerolan puolelle ampumaradan, -majan ja -katoksen 1923. Presidentti Svinhufvud vieraili täällä 1935. Pistooli-, kiväärija hirviradan valleja on edelleen havaittavissa kävelytien varrella. Kookas ampumamaja toimi myös asuintalona ja hiihtomajana. Se purettiin 70-luvun alussa. Ampumamajan vieressä oli puinen hyppyrimäki, jonka perustukset ovat vieläkin nähtävissä lumenkaatopaikan tasanteella. Ensimmäinen 1920tai 1930-luvulla rakennettu mäki korvattiin 1954– 1955 uudella 45 metrin mäellä. Täällä ovat hypänneet kaikki tuon ajan kuuluisuudet sekä paikkakunnan oma hyppääjä Aulis Kallakorpi – ensimmäinen suomalainen Holmenkollenin mäkikisan voittaja 1953 ja olympiahopeamitalisti 1956. Laskiaisena pidettiin iltamäenlaskukisat, joiden päätteeksi mäestä sammutettiin valot ja roihut ja hyppääjä laski mäestä ilotulitusraketin valossa. Tulipalo vaurioitti mäkeä syksyllä 1973 ja mäki jäi lopullisesti historiaan keväällä 1977. Seuraava kotiseutukävely 13.6. kello 18 Ruukinpuistossa. Postikonttorista poliisikamariin ja pullapuotiin KOTISEUTU KuusankoskiSeura tutustutti kävelijät Pajamäen ja ”Ampuskin” historiaan. Taustakuvan oikeassa reunassa puiden takana sijaitsi hyppyrimäki, kuvaaja Ari Rahikainen. Pikkukuvassa Ampumamaja, kuvaaja Veikko Talvi 1970, UPM keskusarkisto. Pajamäen vanhaa rakennuskantaa 1900-luvun vaihteesta edustaa mm. Koskitien kulmauksessa oleva Kuusankosken Metsänkävijät ry:n ja Kuusankosken Partiotytöt ry:n partiokämppä. Puoli vuosisataa sitten sai 61 Kouvolan Yhteiskoulun ylioppilasta valkolakkinsa. Olimme nuoren koulun viidennet ylioppilaat, joista moni oli perheen tai suvun ensimmäinen. Keskikouluun ja lukioon pääseminen ei 1960-luvulla ollut itsestäänselvyys. Rehtori Tapio Karvonen kutsui riemuylioppilaat Kouvolan yhteislyseon Mansikkaahon liikuntahallissa pidettyyn juhlaan. Uusille ylioppilaille esitti tervehdyksen Eija Mänty. Keräyksestämme sai kahdeksan uutta ylioppilasta stipendin. Ennen juhlaa kunnioitimme äskettäin edesmenneen rehtori Jorma Rannan muistoa viemällä kukkalaitteen hänen haudalleen. Itsenäisyyden patsaalle laskettiin kukkakimppu, kuten 50 vuotta sitten. Juhlaa jatkettiin yhteisellä lounaalla, jonne kokoontui 26 luokkatoveria muistelemaan lukioaikoja. Yhdeksän joukostamme poistuneen muistoksi pidettiin hiljainen hetki. Vuoden 1967 yhteiskoulun ylioppilaat ovat kokoontuneet vuodesta 1987 lähtien viiden vuoden välein, eläkevuosina tiheämmin. Koulun vuosijuhliin osallistumiset mukaan laskien kokoontuminen oli jo kolmastoista. Eija Mänty Ylioppilaaksi 50 vuotta sitten Iloiset Kouvolan Yhteiskoulun riemuylioppilaat juhlatapaamisessa. Helatorstain aattona Kouvolan pääkirjaston edessä, Helvi Hongan patsaan tuntumassa, parveili varttuneempia mieshenkilöitä. He olivat Kouvolan lyseon vuoden 1962 ylioppilaita kokoontumassa 55-vuotisluokkakokoukseensa. Kokoontumisen tarkoituksena oli ensin laskea kukkatervehdys kunnioitetun ja arvostetun rehtorin patsaalle. Toinenkin kunnianosoitus tapahtui samassa yhteydessä, kun Kouvolan Yhteislyseon Perinneyhdistys päätti kutsua ensimmäiseksi kunniajäsenekseen opetusneuvos Lasse Johanssonin – ylioppilaiden entisen liikunnanopettajan ja myöhemmin Kouvolan lyseon ja lukion pitkäaikaisen rehtorin. Aiemmin oli tehty kunniakäynti Kouvolan vanhalla hautausmaalla kukkatervehdyksen laskemiseksi sankariristille. Kirjaston edestä luokkakokousjoukko siirtyi Kymen Lukolle, jossa perinnekoulumme Kouvolan Yhteislyseon Lukio toimii väistötiloissa. Vierailun yhteydessä pidettiin ”virallinen” luokkakokous. Se päätti, että seuraavan kerran kokoonnutaan taas kahden vuoden kuluttua ja silloin Helsingissä. Koululta osanottajat siirtyivät Kouvolan radiomuseolle Kaunisnurmelle. Juhlaillallinen nautittiin Kouvolan Upseerikerholla. Pekka Olkku Koulumuistot tuoreita nykypäivänäkin Sankarihaudalla ovat kukkia laskemassa Tarmo Kauppila ja Pekka Olkku, kunniavartiossa Sakari Peltola ja Heimo Kivistö. MAIJA-LEENA NIKULA Lukijan juttu Lukijan juttu