s. 2
PERJANTAI 19.4.2013
VERONMAKSAJIEN VERENPAINE KOHOAA. s. s. Vuoden 2011
vaaleissa 18?29-vuotiaista 16 prosenttia
ilmoitti äänestäneensä puoluetta. Kaisa Hiltunen iloitsi yleisöryntäyksestä. 6 414880 073513
TORJUUKO VASEMMISTO ANSAN. 3
N:o 44 . 4
Vihreät on nuorten suosiossa. s. 18. 6
Töölön kirjasto oli arkkitehti Aarne Ervin
viimeisiä töitä. s. s. Ervi suunnitteli myös
yksityiskoteja ja voimalaitoksia. 1 ?
Ennätysyleisö Joensuussa
Aleksi Salo osallistui ensi kertaa piirikokoukseen. 10
Viimein lääkäriin
Nuorten ja koulutettujen puolue
Ervin viimeisiä töitä
Puolangalla pääsee viimein lääkäriin ja
hammaslääkäriin, Maren Olkkonen ja
Marjatta Heikkinen iloitsevat
Keskustan pää-äänenkannattaja
Päätoimittaja Juha Määttä
Pääkirjoitukset
Toimittajalta
Vastuukuntamalli vie
sote-uudistuksen tuhoon
H
allituksen sosiaali- ja terveysuudistuksen
keskeinen hallintorakennelma, ?vastuukuntamalli?, näyttääkin olleen paljon helpompi sanoa kuin panna toimeksi.
Myös ?isäntäkuntamalliksi. Lakia ei kuitenkaan
vielä ole. Yhden esimerkin siitä, miten
asioiden on ajateltu järjestyvän, on kertonut Jyväskylän kokoomuslainen kaupunginjohtaja Markku
Andersson Keskisuomalaiselle (20.3.):
?Andersson lupaa, että demokratiaa pyritään vaalimaan rakentamalla päätöksentekorakenne sellaiseksi, että myös maakunnan muiden kuntien (kuin
Jyväskylän) ääni kuuluu sovittavalla tavalla.?
Ääni kuuluu, sovittavalla tavalla. Euron sotkujen syvetessä on
tullut tarpeelliseksi arvioida koko hankkeen kestävyyttä
pitäen mielessä vanha tuomarinohje oikeudesta ja kohtuudesta.
VALUVIAT onkin yleisesti tunnustettu, mutta valumiehet eivät ole olleet hanakoita ottamaan vastuuta. Sitten selvitetään, kun saadaan siihen tekijää.
Sekin on syytä muistaa, että liitosselvitykseen
ryhtyminen ei suinkaan merkitse liitospäätöstä.
Johtopäätökset selvitysten tuloksista vetävät ennen
muuta kunnanvaltuustot. Millainen ja mitä siitä
seuraa, on arvoitus.
Euron rämpimisen jatkuessa
Niinistö voi joutua palaamaan
perimmäisiin kysymyksiin.
Sauli Pyyluoma. Niin kauan, kunnes eduskunta on asiallisessa järjestyksessä hyväksynyt lain, kunnat voivat odottaa rauhassa. Rahaliitolla oli hänen mielestään hyvät säännöt,
mutta niitä ei noudatettu. Suomessa eurovalu oli pääministeri Paavo Lipposen ja valtiovarainministeri Sauli Niinistön projekti.
Niinistö potki vaalikampanjassa puolueensa puheenjohtajaa nilkkaan tietäen, että oman puolueen kannatus on taattu, mutta vastaehdokkaina olivat Paavo
Väyrynen ja Timo Soini.
Samaa isällistä näpäytystä oli myös Niinistön tavassa vertailla Kataisen fantastisen innostunutta tiedotustyyliä omaansa aikanaan. Myös yhä useampi asiantuntija oudoksuu hanketta.
Viimeksi näin teki professori Olli Mäenpää, joka
arvioi vastuukuntamallia Näkemyksiä kuntauudistukseen -tilaisuudessa (16.4.). Hän pitää ilmeisenä,
että vastuukuntamalli voi johtaa hankintamenettelyyn erikoissairaanhoidossa eli selvemmin sanottuna erikoissairaanhoidon kilpailuttamiseen.
Tämä riski on, jos palvelujen järjestäminen ja
tuottaminen eriytetään ilman, että kaikilla kunnilla on oikeus osallistua suoraan tuottajaorganisaation päätöksentekoon.
Tämä merkitsisi pakollisia tarjouskilpailuja, joiden olisi oltava niiden laajuuden takia avoimia koko EU:n alueen terveysalan toimijoille.
Osinkoverojupakan esimerkin mukaisesti on varsinkin vasemmistopuolueilta taas syytä kysyä, haluavatko ne todella esimerkiksi HYKS:n korvautumisesta pikkuhiljaa Attendolla, Bridgepointilla ja
muilla vastaavilla ylikansallisilla jättiyrityksillä,
joiden ainoa tavoite on tehdä rahaa omistajilleen.
Ei kiirettä liitosselvityksiin
V
aikka hallituksen kuntasuunnitelmat ovat
vielä levällään, on ainakin osaan kuntapäättäjistä iskenyt hermostuneisuus. tituleerattu vastuukunta-ajatteluhan merkitsee sitä, että sote-alueet
rakennetaan keskuskunnan eli isännän ympärille.
Isäntä järjestää palvelut ja osallistuu omalla osuudellaan niiden maksamiseen, muut kunnat eli rengit vain maksavat.
Sitä tosin ei tiedetä, miten vastuukuntamallin
hallinto järjestetään. Se on luettava toistaiseksi vain rivien välistä. Vain niillä on yhä valta
päättää kunnan lakkauttamisesta.
Uusi lakikin tuntee vain yhden poikkeuksen: valtioneuvostolla on valta liittää sellainen kunta toiseen, jonka talous on joutunut heikkoon jamaan.
ÄRSYYNNYIN siitä, että Niinistö hyvissä ajoin ennen
varsinaista presidentinvaalikampanjaa ryhtyi kovin eurokriittiseksi ja pyrki häivyttämään oman vastuunsa euron synnystä ja Suomen mukaan menosta.
Hänen teemansa oli, että euro hyvä mutta jätkät pilas. Hänen mielestään
perustuslaki edellyttää ratkaisua, joka on ainakin
hyvin lähellä kuntayhtymärakennetta.
Myös eduskunnan perustuslakivaliokunnan puheenjohtajan Johannes Koskisen mukaan vastuukuntamalli voi olla osittain perustuslain vastainen
(Helsingin Sanomat 2.4.).
Äskeisessä kehysriihessään hallitus kuitenkin päätti,
että ?laajan perustason sosiaali- ja terveyspalvelut järjestetään pääsääntöisesti vastuukuntamallilla?.
Mutta miten toimitaan. Oleskeluyhteiskunnan kaltaiset termit ovat kekkosmaista lempeän viiltävää ironiaa.
Nykypresidentillä ei olekaan asearsenaalissaan paljon
muita välineitä kuin puhuminen.
TIETENKIN presidentti harjoittaa valtiovierailujen tapaista näkyvää diplomatiaa. Kaikkeen ehditään. Käytännössä yleensä on kysymys harmaan sävyistä.
Parempi parannella mielipiteitä kuin vaihtaa niitä.
Kun vastuukunta pääsee määräilemään...
Kuva: Maria Seppälä
Osaako hallituksen vasemmisto
torjua yksityistämisansan?
V
ähintään yhtä vakavan epäilyksen vastuukuntamallin päälle heittää vantaalainen
kaupunginvaltuutettu ja varatuomari Johannes Hirvaskoski (kesk.). Kuntaliitos on aina
niin suuri kysymys, että niin kuntien virkamiesjohtajien kuin luottamusväenkin on harkittava kaikkia
mahdollisia vaihtoehtoja. Jos mustaa sanoo ensin valkoiseksi ja sitten mustaksi, se on mielipiteen vaihtamista. Uutiset kertovat, kuinka siellä ja täällä ehdotellaan ja suunnitellaan julkisuuteen asti, minkälaisiin liitosselvitystöihin ryhdytään.Kiirettä ei ole.
On kyllä totta, että kaikille kunnille on tulossa velvollisuus selvittää kuntaliitosta . Yrittäjäseurueet ovat vanha mutta edelleen hyvä menetelmä varsinkin keskitetysti johdettujen maiden suuntaan.
Osa presidentin työstä on ulospäin näkymätöntä diplomatiaa ja suhteiden hoitoa, jonka Niinistö epäilemättä osaa.
JOS KATAISEN hallituksen suuret
hankkeet kuten talouden tervehdyttäminen ja sote/kuntauudistus jatkavat rämpimistä, odotettavissa on presidentin jonkinasteinen
jyrähdys. Kuunteleeko
vastuukunta, onkin ihan toinen juttu.
Haastattelukin jatkui näin pahaenteisesti:
?Sen sijaan hän (Andersson) ei lupaa, että kaikki
nykyiset palvelut, kuten terveysasemat, säilyvät tulevaisuudessakin kaikissa kunnissa.?
Muistettakoon siis, että Andersson on kuntaministeri Henna Virkkusen kotikaupungin kaupunginjohtaja.
OLEN parantanut mielipidettäni presidentti Sauli Niinistöstä, joskaan en oleta sen herättävän laajempaa
mielenkiintoa. Ja jos selvityshenkilöitä ei
yks kaks löydy tarpeeksi, ei se ole kuntien vika. Tietoa ei ole edes niillä kansanedustajilla, jotka ovat eduskunnan parhaita sosiaali- ja terveysalan asiantuntijoita. Tämä pieni potku tuntui oikeutetummalta ja osuvammalta.
PRESIDENTTI Niinistö on ottanut hieman uusitun ja kavennetun tehtävän haltuun taidolla ilman turhaa säntäilyä.
Hän on pitänyt puheita, jotka eivät ole paperin tai
avustajan makuisia. kunhan uusi kuntarakennelaki hyväksytään. Perustelut ovatkin olennaisempia.
En ole vaihtanut mielipidettäni. Ennakkoa ei tarvitse ottaa.
Kyse ei nyt ole myöskään sellaisesta kilpailusta,
jossa hitaammat kosiomiehet jäisivät nuolemaan
Parannettu mielipide
näppejään
Ministereiden
hätäpäissään vetämät purkukiekot ovat läjähtäneet suoraan katsomon karvalakkiosastolle. Ilman keskustan puheenjohtajan Juha Sipilän ammattiapua osa hallituksen ministereistä olisi vielä tänäkin päivänä autuaan tietämättömiä omien päätöstensä vaikutuksista.
Hallituksen uskottavuus kärsi kehysriihiepisodissa kovan kolauksen. Se on tietenkin
vanhuuseläkeiän nostaminen,
joka kasvattaisi myös yksityisen
sektorin työllisyysastetta tehokkaammin kuin mikään muu rakenteellinen uudistus.
Viimeksi tiistaina Urpilainen
toisti pitävänsä kiinni onnettomasta vaalilupauksestaan, jonka
hän hakkasi kiveen viime eduskuntavaalien edellä ilmeisen
puutteellisen harkinnan perusteella. Juuri sinne, missä istuvat tunnollisesti veronsa ja omat huvituksensa maksavat kansalaiset.
Vaikka tulostaululla loistavat 0?6 lukemat, ja hallituksen peli on sekaisin kuin Haminan kaupunki, joukkueen valmennuskaksikko kehuu hymyssä suin erätaukohaastattelussa, että peli kulkee fantastisen hyvin.
Hallituksen unelma elää ja voi hyvin.
Joukkuehenki on parasta AAA-luokkaa, ja
matka jatkuu kovista osumista huolimatta
?hyvässä hengessä?.
Näin meille on kerrottu.
POLITIIKAN toimittajat paheksuivat viime
viikolla hallituksen kehysriihen tiedotuspolitiikkaa. Yleisesti voi todeta, että Helsingin väestö kuihtuisi hyvin nopeasti ilman maakuntien Suomen kasvattamia lapsia
ja maahanmuuttajia.?
KANSAN UUTISET moittii ?välikysymystehtailua?:
?Perussuomalaisten tuorein
Kyproksen tukipaketista tekemä
välikysymys ei tainnut enää maistua itse kysyjillekään. Kun hallitus
Juha Määttä
On selvää, että nykyinen hallituspohja ei jatka
enää vuoden 2015 vaalien jälkeen.
Hallituksen kannattaa kokeilla itsekehujen ja ylimielisyyden sijasta rehellistä ja avointa tiedottamista. Vaikka työmarkkinajärjestöt pääsisivät vielä tämän vuoden puolella sopuun eläkeuudistuksesta, asiasta ei tehdä päätöksiä tällä hallituskaudella.
Valtiovarainministerin linjaus
merkitsee, että välttämättömän
eläkeuudistuksen toteuttamisessa menetetään parhaassakin ta-
pauksessa monta kallisarvoista vuotta. Eduskuntavaalien tulos toki ratkaisee, kenen
johdolla tätä maata johdetaan.
Tuskin aivan kaikki jaksavat odottaa niin
kauan, ennen kuin avaavat oman pelinsä.
Muut lehdet
ETELÄ-SUOMEN SANOMAT kirjoittaa SDP:n vaalilupauksen olevan
yhä eläkepäätöksen jarruna:
?Ikävä kyllä Urpilainen sulkee edelleen itsepintaisesti valikoimasta keskeisimmän keinon,
jolla voitaisiin kuroa kestävyysvajetta umpeen. Hallituspuolueiden
into poliittisiin irtiottoihin kasvaa, mitä lähemmäksi äänestyspäivä tulee.
Ja mitä lähempänä vaalipäivä on, sitä
suuremmaksi käy kuhina kulisseissa. Selkeästi vähiten lapsia
syntyy Helsingissä, jossa luku jää
1,36:en. Ero näiden maakuntien
ja maan pääkaupungin välillä on
siis huikea.
Erityisesti Pohjois-Pohjanmaalla reipas lapsenteko kasvattaa monesta muusta maakunnasta poiketen vielä maakunnan väkilukua. Välikysymyksen eduskunnassa esitellyt puheenjohtaja Timo Soini ei tuntunut löytävän itse asian ydintä, vaan
sortui toistelemaan omia jo moneen kertaan kuultuja sanojaan.
Välikysymys ei tarjonnutkaan
mitään uutta ja keskustelu osoitti
jälleen kerran, että välikysymyksiä ei pitäisi tehdä heppoisin perustein. Harvinaisessa ulostulossa toimittajat moittivat kovasanaisesti hallitusta
muun muassa tietojen pimittämisestä.
Tietoja kehysriihen päätöksistä tuli tiputellen; hyvät uutiset kerrottiin heti korulauseiden kera, mutta kansalaisten kannalta
ikävät päätökset, kuten sähköveron korottamisesta kertominen, unohtuivat kokonaan.
Propagandistisen näytöksen jälkeen paljastui vielä, että osa ministereistä ei edes
tiennyt, mistä he olivat todellisuudessa
päättäneet. Hallituksen toilailujen jälkeen tämä ei ole yllätys.
Keskustan eduskuntaryhmän puheenjohtajan Kimmo Tiilikainen tarjosi perussuomalaisille tiistaina tällä palstalla yhteis-
työn kättä. Kuva: Jussi Nukari/Lehtikuva
astuu seuraavan kerran median eteen kertomaan päätöksistään, sen kannattaa kokeilla itsekehujen ja ylimielisyyden sijasta
rehellistä ja avointa tiedottamista.
KUUDEN puolueen hallituksen jatkuva
kompurointi on saanut oppositiopuolueet,
keskustan ja perussuomalaiset, vilkuilemaan toisiaan sillä silmällä. Hän kannusti perussuomalaisia
tuomaan oman vaihtoehtonsa kotimaan
politiikan kiperiin kysymyksiin.
Puheenjohtaja Timo Soini ei tarttunut nikottelematta Tiilikaisen tarjoukseen,
mutta kertoi noteeranneensa esityksen.
Vaikka seuraaviin eduskuntavaaleihin on
aikaa vielä kaksi vuotta, on selvää, että nykyinen hallituspohja ei jatka enää vuoden
2015 vaalien jälkeen.
Kaksi vuotta päättämättömyyden tilassa
taapertaneen hallituksen uskottavuus on
niin hataralla pohjalla, että tästä maasta on
vaikea löytää sellaista ennustajaa, joka uskoo hallituksen toimintakyvyn petraantuvan loppukauden aikana.
Hallituksen sisäisen kemian kannalta nykytilanne on hankala. Eläkeikää kun ei voida
korottaa yhtäkkisesti.?
SAVON SANOMIEN mielestä lapsille on tilaa Suomessa:
?Kaikissa kolmessa Pohjanmaan maakunnassa syntyy keskimäärin yli kaksi lasta naista kohti. 19.4.2013
www.suomenmaa.fi
Puheenvuoro
Propagandaa ja hallituspeliä
PÄÄMINISTERI Jyrki Kataisen (kok.) ja valtionvarainministeri Jutta Urpilaisen (sd.)
johtama hallitus on syöttänyt viime aikoina
opposition lapaan sellaisia harhasyöttöjä, että kotikatsomon (lue veronmaksajien) verenpaine uhkaa kivuta sairaalloisen korkeaksi.
Paine hallituksen oman maalin edessä
on käynyt sietämättömäksi. Tällainen liukuhihnatehtailu tylsyttää välikysymysasetta entisestään.?
Käymme parhaillaan neuvotteluja, voitaisiinko Oulun Terveystalolla tarjota puolankalaisille palveluja myös yöaikaan.
ATTENDO on saanut Puolangallakin törmätä Valviran tiukkoihin lupakäytäntöihin. Nyt työparina on
ylihammaslääkäri Sebastian Kaste. Yli kuusi kuukautta odottaneita on vielä
jonossa, mutta luotan siihen, että
tilanne tulee hallintaan.
Jonon purkamisen lisäksi Puolangalla on nyt pystytty hoitamaan
akuuttipotilaat, lakisääteiset tarkastukset ja esimerkiksi leikkaukseen tai syöpähoitoihin menossa olevien kuntalaisten hampaat.
MUUTOKSIA on tapahtunut myös
muualla terveyskeskuksessa. Osastonhoitaja Marjatta Heikkisen mukaan
omassa kunnassa pystytään hoitamaan nyt esimerkiksi saattohoitopotilaat.
Lääkäritilanne on parantunut,
kun terveyskeskukseen saatiin
helmikuussa toinen vakituinen
lääkäri. Hänen mukaansa terveyskeskuksesta on saanut
hyvin apua, kun sitä on tarvinnut.
veystalolta ja Kainuun keskussairaalasta Kajaanista. Puolangalla on ollut keskimäärin 2,7 lääkäriä kuukautta kohti. Hän on erikoistunut geriatriaan, mikä on eduksi vanhusvoittoisessa kunnassa.
Attendon aluejohtaja Maren
Olkkonen pitää lääkäritilannetta
useimpiin muihin pieniin kuntiin
verrattuna erinomaisena.
. Ylihammaslääkäri Sebastian Kasteen mukaan kertynyttä jonoa puretaan niin, että pieni määrä potilaita hoidetaan nopeasti kerralla
loppuun asti.
PUOLANKALAISTEN hampaat eivät ole päässeet hälyttävän huonoon kuntoon, mutta patoutunut
hoidon tarve näkyy, Kaste kertoo.
Harva selviää pelkällä tarkastuksella, vaan jatkokäyntejä tarvitaan.
Kasteen mukaan hammashoitolan henkilökunta on paiskinut
ahkerasti töitä jonon lyhentämiseksi. Kuvat: Maria Seppälä
Puolanka paikkaa kuntay
Sosiaali- ja terveyspalvelut tuottava Attendo vakuuttaa ambulanssirallin olevan ohi
ANNUKKA KANTOLA
PUOLANKA
TÄNÄ keväänä Puolangalla on uskallettu taas hymyillä. Kuusamon terveyskeskuksen palveluita on tarvittu vain vähän.
. Nyt jonottajia on 127. Yrityksen käytössä ovat samat tilat kuin kuntayhtymällä, mutta luvat ovat yksityiselle toimijalle olleet tiukemmassa.
Valvira ei antanut Attendolle lupaa jatkaa kuntayhtymän aikana
toimineen hoivaosaston toimintaa. Toisaalta jonottajat ovat lisääntyneet toisesta päästä, kun
kuntalaiset ovat kuulleet, että aikoja on vihdoin saatavilla.
. Ainakin ne
kuntalaiset, jotka ovat kuukausien, jopa vuosien jonottamisen jälkeen päässeet viimein korjauttamaan hampaansa.
Kun sosiaali- ja terveyspalveluyritys Attendo otti 1. Se
on riittävä tähän tarpeeseen.
ERIKOISLÄÄKÄRIN palveluita puolankalaisille ostetaan Oulun Ter-
Sanna Juntunen toi kuukauden ikäisen poikansa neuvolaan. Muutamia asiakkaita palloteltiin Kajaanin, Kuusamon ja Oulun yliopistollisen sairaalan välillä.
Nyt tilanne on Olkkosen mukaan selkiytynyt ja ambulanssiralli hoitopaikkojen välillä on ohi.
Suurin osa potilaista saa hoidon
joko Oulussa tai Kajaanissa. Sen sijaan se myönsi yritykselle vuodeosastoluvan, mikä mer-. Marjatta Heikkisen mukaan suurin osa asiakkaista on valinnut lähetteen Ouluun.
Oulun Terveystalo hoitaa myös
puolankalaisten lääkäripäivystyksen iltaisin ja viikonloppuisin. Suljettuna ollut vuodeosasto avattiin
tammikuun alussa uudelleen.
Myös vanhusten palvelukoti Niittykukan toiminta käynnistyi viiden vuoden tauon jälkeen,
kun Attendo ryhtyi ostamaan hoitopalveluita yksityiseltä palveluntuottajalta.
Ympäri Kainuuta hoidossa ol-
Uuden
terveyskeskuksen
rakentaminen on
alkamassa jo tänä
keväänä.
leita puolankalaisia on tuotu takaisin kotikuntaan. 4
19.4.2013
Viime syksynä Merja Manninen joutui usein
työskentelemään hammashoitolassa kahdestaan
toisen hammashoitajan kanssa. Erikoissairaanhoitoa tarvitsevat potilaat viedään
Kainuun keskussairaalaan.
Alkuvuonna sairaankuljetusyksiköt eivät Olkkosen mukaan olleet vielä täysin perillä siitä, missä
puolankalaisia asiakkaita hoidetaan. Öisin päivystys on Kuusamon ter-
veyskeskuksessa. tammikuuta
vastuun kunnan sosiaali- ja terveyspalveluista, hammaslääkärin
pääsyä jonotti 150 puolankalaista.
Pisimpään odottaneet olivat olleet
jonossa vuodesta 2010.
Vakituista hammaslääkäriä
kunnassa ei ollut ollut useampaan
vuoteen, ja viime syksynä hammashoitajat työskentelivät hammashoitolassa usein kahdestaan.
Attendon aloitettua terveyskeskuksessa on ollut joka päivä vähintään yksi hammaslääkäri
Aiemmin tarkastukset neuvoa
olivat antavia ja keskustelevia. Tohmajärven kohdalla kyse on kuitenkin vanhan yhteistoiminnan
suojelemisesta.
KUNNANJOHTAJA Riikosen mielestä valtioneuvoston logiikka ontuu. Kahtena ensimmäisenä sopimusvuonna hintojen nousuksi on
sovittu kolme prosenttia.
. Rääkkylän osalta toimivalta oli valitettavasti mennyt umpeen, koska Rääkkylä oli jo ehtinyt irtautua yhteistoiminta-alueesta eikä uusia kombinaatioita haluttu enää perustaa. Ei ole kyse
ulkoistuksesta vaan siitä, että haluamme vahvistaa
sosiaali- ja terveydenhuollon järjestäjien hartioita.
Valli-Lintu perustelee Tohmajärven velvoittamista yhteistoimintaan alueen kokonaisedulla. Se on enemmän kuin maakuntayhtymän aikana viime vuonna, mutta verrattuna siihen, mitä
Puolangalta olisi hallintokokeilun jatkuessa laskutettu tänä vuonna, pääsemme selvästi pienempiin kustannuksiin, Rajala toteaa.
RAJALAN mukaan Puolanka valmistautui palvelujen ulkoistamiseen huolella ja varmisti konsulttifirmoja käyttämällä, ettei suuri yritys pääse jymäyttämään pientä kuntaa.
Sopimus Attendon kanssa on neljävuotinen ja
sisältää kolmen vuoden option. Siksi voimavarojen hajottaminen ei ole suotavaa.
Valli-Linnun mukaan valtioneuvostolla oli toimivalta puuttua tilanteeseen, koska Paras-laki velvoittaa kunnat kuulumaan vähintään 20 000 asukkaan
yhteistoiminta-alueeseen.
Puolangan kohdalla toimivaltaa ei ollut, koska
Paras-laki ei koske Kainuun hallintokokeilussa mukana olleita kuntia. Hyvät palvelut, ei ole mitään moittimista, Sauli Sarpola sanoo.
Hänen mielestään irtautuminen kuntayhtymästä oli Puolangalle hyvä ratkaisu. 5
19.4.2013
Tohmajärvi pakotetaan Kiteen kimppaan
ANNUKKA KANTOLA
OULU
KESKIKARJALAINEN Tohmajärven kunta käy valtiota vastaan oikeutta sosiaali- ja terveyspalvelujensa
järjestämisestä.
Tohmajärvi päätti viime toukokuussa irtautua Kiteen, Kesälahden ja Tohmajärven yhteisestä Helliliikelaitoksesta. Yhtenä vaihtoehtona tällaisellakin alueella
on tuottaa palvelut yksityisen toimesta. Se on juuri sitä, mihin muita kuntia ei ole velvoitettu, Riikonen ihmettelee.
Korkeimman hallinto-oikeuden päätöstä odotellessa Tohmajärven sosiaali- ja terveyspalveluista
huolehtii Attendo. Kunnanjohtajan mukaan lääkäri- ja hammaslääkäripalvelut ovat selvästi kohentuneet verrattuna edellisvuosiin.
Sosiaalipuolen palveluihin ja lääkärien suureen
vaihtuvuuteen Riikonen odottaa vielä parannusta.
KOMMENTTI
Miksi muut saavat,
mutta Tohmajärvi ei?
MISSÄ menee sosiaali- ja terveyspalvelujen ulkoistamisen raja, pohti Matti Vanhanen tammikuussa Suomen
Kuvalehden kolumnissaan.
Miksi kokonaispalvelun hankkiminen kielletään Tohmajärveltä, kun lähes jokainen Suomen kunta ostaa yksityisiltä erillispalveluita, ex-pääministeri ihmetteli.
Valtiovarainministeriö kiistää jyrkästi, että kyse olisi
ulkoistamisen vastustuksesta. . Hänen mukaansa Helli on jo ehtinyt hajota, koska valtioneuvoston päätöksessä ei
velvoitettu kuntaa pitäytymään yhteistoiminta-alueessa.
. Sopimuksen
nettokustannus kunnalle on tänä vuonna noin
12,3 miljoonaa euroa.
. Muut
kunnat eivät myöskään suostuneet keskustelemaan, mitä palveluja rahalla olisi saanut.
Puolanka hankkii Attendolta kaikki sosiaali- ja
terveyspalvelut lukuunottamatta lasten päivähoitoa ja ympäristöterveydenhoitoa. Paras-puitelaki edellyttää, että sosiaali- ja terveydenhuollon järjestäjällä on 20 000 asukkaan väestöpohja. Ne käärinevät
työstään hyvät voitot, jotka maksimoidaan taitavalla
verosuunnittelulla.
Annukka Kantola
htymän jälkiä
?Tyytyväisyys erinomaisen suurta?
. Kolmantena vuotena maksettava summa tippuu, kun rakenteilla oleva terveyskeskus valmistuu ja saamme tehokkaammat tilat, Rajala sanoo.
Kainuun maakunta -kuntayhtymän palveluksessa Puolangalla työskennellyt henkilöstö siirtyi kunnan palkkalistoille. Kunnanisät ovat vakuuttaneet, että ulkoistamisia ei ole tehty suin päin eikä heitä
päästä jymäyttämään.
Toisaalta pelkkää hyvää hyvyyttään kansainväliset hoivayritykset tuskin pikkukuntien palveluita pelastavat. Joko Kainuun erikoissairaanhoito on todella kallista tai sitten sairaanhoitopiiri yrittää laittomasti laskuttaa Puolangalta kustannuksiin perustumattomia hintoja, Rajala lataa.. Valtion pitää nyt näyttää lihaksiaan, Riikonen
hymähtää.
VALTIOVARAINMINISTERIÖN hallitusneuvoksen Auli
Valli-Linnun mukaan valtioneuvoston päätöksessä
ei ole kyse palvelujen ulkoistamisen vastustamisesta, vaan laissa säädetyn yhteistoimintavelvoitteen
noudattamattomuudesta.
. 20 000 asukkaan väestöpohjavelvoitteen täyttävä kunta saa kuulemma ulkoistaa niin paljon kuin lystää.
Merkillistä ajojahtia valtio näyttää kuitenkin palvelunsa yksityistäneitä kuntia kohtaan harjoittavan. Se
ei kuitenkaan esittänyt päätöstään pantavaksi täytäntöön välittömästi, vaan vasta lainvoimaisena.
Tohmajärvi on valittanut asiasta korkeimpaan
hallinto-oikeuteen. Hellistä aiemmin irtautuneen
Rääkkylän tapauksenkaan valtioneuvosto ei ValliLinnun mukaan voinut puuttua.
. Uuden terveyskeskuksen
ja hoivayksikön rakentaminen on
alkamassa jo tänä keväänä.
Myös Kainuun maakunnan
palveluksesta Attendolle siirtynyt
Marjatta Heikkinen näkee, että
Valvira valvoo yksityisiä toimijoita huomattavasti tiukemmin kuin
aluehallintovirastot kunnallisia.
. Erityisesti kunnanjohtajan mieltä lämmittää se, että
kuntalaisten tyytyväisyys vaikuttaa olevan ?erinomaisen suurta?
.
Puolanka irtautui viime vuoden lopussa Kainuun maakunta -kuntayhtymästä, koska sen
maksuosuus oli nousemassa merkittävästi. Se oli meille liian kallis.
kitsi tuntuvaa lisäystä vaadittuihin henkilökuntamääriin.
Palvelukoti Koivurannassa puolestaan sai maakunta-kuntayhtymän aikaan hoitaa 18 asiakasta,
mutta uuden päätöksen mukaan
siitä tehtiin 11-paikkainen.
Olkkonen ihmettelee Valviran suhtautumista erityisesti siksi, koska kyseessä ovat väliaikaiset tilat. Katsoimme, että kuntatalous on haavoittuvainen ja osaavan henkilöstön saannissa on jo tällä
hetkellä vaikeuksia tällä alueella. Kunta teki tällä viikolla Kainuun sosiaali- ja terveydenhuollon kuntayhtymälle oikaisuvaatimuksen erikoissairaanhoidon
laskutuksesta.
Oikaisuvaatimuksen mukaan laskutus sisältää sekä kuntayhtymän perussopimuksen vastaista maksuperustetietojen panttausta että sopimuksen ja terveydenhuoltolain vastaista ylilaskutusta.
Esimerkiksi kirurginen perushoitopäivä Kajaanin keskussairaalassa maksaa Rajalan mukaan
Puolangalle 600 euroa, kun Lapissa ja PohjoisKarjalassa hinta on 450 euroa.
. Jos korkein hallinto-oikeus päättää, että valtioneuvosto on oikeassa, mehän joudumme käytännössä muodostamaan uuden yhteistoiminta-alueen. Kunnanjohtaja Olli Riikonen
näkee, että Tohmajärvi on joutunut sijaiskärsijän
rooliin, kun sote-uudistus ei etene ja kunnat hakevat omia ratkaisujaan palvelujen tuottamiseen.
. On vaikea
arvioida, haluaako se todella vartioida kansalaisten palveluita ja pelastaa kunnat joutumasta suurten kansainvälisten yritysten armoille, vai onko kyse mustasukkaisesta oman reviirin vartioinnista.
Ainakin toistaiseksi Rääkkylä, Puolanka ja Tohmajärvi vaikuttavat pärjänneen yksityisten palveluntuottajiensa kanssa varsin hyvin. Avilla ja Valviralla on eri ohjeistukset.
PUOLANGAN kunnan ja Attendon välinen yhteistyö on kunnanjohtaja Seppo Rajalan mukaan
lähtenyt käyntiin jopa ennakoitua paremmin. Kunta on myöntänyt
työntekijöille virkavapaata Attendolla työskentelyä varten.
MUUALLA Kainuussa Puolangan ratkaisu on Rajalan mukaan herättänyt enemmän katkeruutta kuin kiinnostusta. Hänen mukaansa Tohmajärven irtautuminen Hellistä
saattaisi vaarantaa palvelujen saannin.
. Kilpailutuksessa kunnan sosiaalija terveyspalvelujen tuottajaksi valikoitui Attendo.
Joulukuussa valtioneuvosto ilmoitti velvoittavansa Tohmajärven yhteistoimintaan Kiteen kanssa
Se on eduskunnan kuudenneksi suurin puolue.
Jäseniä puolueessa on vähän,
vain noin 8 000. Sillä ei ole vahvaa
järjestökoneistoa, minkä vuoksi se
ei ole pystynyt tavoittamaan osaa
potentiaalisista äänestäjistään.
Jatkuvan järjestötoiminnan sijaan vihreiden kannattajat aktivoituvat vaalien alla, erityisesti
internetissä.
Puolueen äänestäjät ovat liikkuvia. Hänellä ei ole varaa olla vihreä.
VIHREÄ IDEOLOGIA ei ole pelkästään ympäristönsuojelua. Viime eduskuntavaaleissa ovi
kävi vaihteeksi ulospäin, ja puolueen kannatus tippui 7,3 prosenttiin. Lisääntyvä työttömyys on puolueen suurin
SAMULI NISSILÄ
HELSINKI
VIHREÄ LIIKE syntyi, kun vauraus vyöryi suomalaisten koteihin
1970- ja 1980-luvuilla. Yhä useammalla oli varaa ajatella muutakin
kuin sitä, mistä saisi leipää henkensä pitimiksi.
Otsonikato, kasvihuoneilmiö
ja huoli öljyn loppumisesta lisäsivät kiinnostusta ympäristönsuojeluun. Kuva: Jari Laukkanen
Maakuntien tyhjeneminen no
Vihreiden tulevaisuus näyttää valoisalta. Taitavalla politiikalla puolue voi saada näkyvyyttä eurooppakriittisen impivaaralaisuuden vastavoimana.
Puolueen suurimmat haasteet
ovat maan taloudessa ja työttömyyden kasvussa. On vain ajan kysymys,
milloin vihreät kiilaa viidettä paikkaa pitävän vasemmistoliiton ohi.
Korkeasti koulutettujen äänestäjien keskuudessa vihreät on toiseksi suurin puolue. Yksi syy tähän saattoi olla vihertävien äänestäjien halu estää
Timo Soinin (ps.) pääministeri-
ys. Akateemisesti koulutettujen osuus suomalaisista nousee, ja
väki pakkautuu kaupunkeihin. Tämä pitänee vihreät kasvu-uralla.
Perussuomalaisten nousu ei
ole vihreiden kannalta välttämättä huono asia. Puolueen politiikka ei
juuri ole päässyt esille.
Vihreiden puumerkki näkyy
parhaiten kiristyneessä ympäristöverotuksessa. Enemmistö
sen kannattajista esimerkiksi vastustaa yleistä asevelvollisuutta.
HALLITUKSESSA vihreiden on
pienenä puolueena ollut hankala erottua. Vihreät on
puolueista kaupunkilaisin, kannatusta on eniten etelän suurissa keskuksissa.
Tulevaisuudennäkymät ovat paremmat kuin monella muulla puolueella. Kannatus vaikuttaa kuitenkin sulaneen. Selkeä tappio puolueelle oli, että sukupuolineutraalia avioliittoa ei kirjattu
hallitusohjelmaan.
Hallituksen päätös Itä-Suomen
pienten vaalipiirien yhdistämisestä on vihreille mieluinen, sillä puolueen jalansija alueella paranee. Jos näin
olisi, puolue saattaisi olla pulassa, sillä muutkin poliittiset ryhmät
kalastelevat ympäristötietoisten
ihmisten ääniä.
Puolueen aatemaailmassa keskeisessä osassa ovat vähemmistöjen kunnioittaminen ja tasa-arvo.
Vihreät on myös leimallisesti yksilökeskeinen puolue. Toisaalta puolueen alkuperäinen tavoite, vaalijärjestelmän
kokonaisuudistus, vesittyi täysin
ja joutui isojen puolueiden jyräämäksi.. Työttömän äänestäjän ajatukset keskittyvät toimeentulon hankkimiseen. Monet kirjoittivat vaalilipukkeisiin kokoomuslaisia numeroita estääkseen perussuomalaisten
kasvun suurimmaksi puolueeksi.
VIHREIDEN KANNATUS eduskuntavaaleissa on vuosia 1995 ja 2011
On vain ajan kysymys, milloin
vihreät kiilaa vasemmistoliiton ohi.
lukuun ottamatta ollut jatkuvassa
nousussa. 6
19.4.2013
Vihreät sai nostetta hyvin onnistuneesta presidentinvaalikampanjasta. Suvaitsevaiset arvot miellyttivät yhä useampia äänestäjiä.
Ensimmäiset vihreät pääsivät
eduskuntaan 1983, mutta puolueeksi liike järjestäytyi vasta 1988.
VIHREÄT on vakiinnuttanut paikkansa Suomen poliittisella kartalla
Vihreys vaihtuu citymaastureihin ja ökyveneisiin.
Artikkelia varten on haastateltu
Yhteiskuntatieteellisen tietoarkiston
johtaja, eduskuntavaalitutkija Sami Borgia ja Åbo Akademin valtioopin professori Kimmo Grönlundia.
Sarjassa käsitellään
eduskuntapuolueiden nykytilaa.
KOMMENTTI
Vihreät otti kohusta oppia
VIHREÄ LIITTO on ollut viime aikoina melkoisessa ryöpytyksessä.
Kehitysministeri Heidi Hautalan pimeänä
teettämä oviremontti herätti laajaa paheksuntaa. Se voisi olla vahvempi. Niinistö ei piiloutunut medialta päiväkausiksi.
Hän toi töppäilynsä julki heti ja pyysi samalla
nöyrästi anteeksi.
Toivottavasti kohut eivät johda siihen, että vihreät eivät
enää kehtaa nostaa epäkohtia esiin, koska muistavat heihin viime aikoina kohdistuneet
vahingoniloiset moralismisyytökset.
Väärinkäytöksistä huomauttajia tarvitaan. Maalla suhtautuminen
luontoon on käytännöllistä, cityvihreiden kuva luontoarvoista on
ihanteellisempi.
Vihreiden yksityisautoilua vastustavat kannanotot eivät lämmi-
tä sydämiä siellä, missä julkista liikennettä ei ole.
Maaseudulla itää syvä epäluulo
urbaaneja vihreitä kohtaan, minkä vuoksi keskusta on pystynyt kokoamaan ison osan maakuntien
äänistä. Vihreiden asemaa hankaloittavat vähäväkiset vaalipiirit,
joissa pienen puolueen on vaikeaa saada ehdokkaita läpi.
NUORET ovat suosineet vihreitä jo
vuosikausien ajan. Joukko kannattajia
miettii jokaisissa vaaleissa, kumpaa puoluetta äänestävät.
Puhakka näkee vihreät sateenvarjona sekä oikeistolaisille että vasemmistolaisille ajattelijoille.
. Asia velloi mediassa päiväkausia, sillä siitä tuli tietoa tipoittain.
Vihreillä on maine muiden toimintaa kernaasti moralisoivana porukkana.
?Saavatpa kerrankin maistaa omaa lääkettään?, moni myhäili ovikohun aikana.
Nyt myrskyn silmään on joutunut vihreiden puheenjohtaja,
ympäristöministeri Ville Niinistö. Ovi käy molempiin suuntiin. Kun
nuoret vanhenevat ja vaurastuvat, ei-materialistiset arvot väistyvät. Niin vihreissä kuin muissakin puolueissa.
Arvokasta olisi, jos huomauttelijat uskaltaisivat puuttua muiden lisäksi
myös oman porukan tekemiin virheisiin.
Samuli Nissilä. Kuva: Jari Laukkanen
staa vihreiden kannatusta
kompastuskivi
Talvivaaran kaivoksen ongelmista saattaa tulla vielä iso päänvaiva
vihreiden puheenjohtajalle, ympäristöministeri Ville Niinistölle.
ULOSPÄIN vihreät näyttää yhtenäi-
seltä puolueelta, jota eripurat eivät
vaivaa. Hän säilytti ex-vaimonsa autoa talven yli eduskunnan autohallissa.
Lisäksi hän on ajanut Ruotsin
kilvissä olevaa autoa kotimaassa,
vaikka se ei ole laillista.
Niinistö lähetti medialle asiasta
avoimen tiedotteen, jossa hän kaiken kukkuraksi kertoi myös saamas-
taan ylinopeussakosta.
Hautalan tapauksesta on siis opittu. Sanotaanko näin, että he ovat parantaneet otettaan.
Talvivaaran kaivoksen ongelmista saattaa tulla vielä iso päänvaiva vihreiden puheenjohtajalle, ympäristöministeri Ville Niinistölle. Viime eduskuntavaaleissa 18?29-vuotiaista 16 prosenttia ilmoitti äänestäneensä puoluetta.
Vihreiden kannatus ei silti ole
noussut vastaavaa tahtia. 7
19.4.2013
Vihreät on puolueista
kaupunkilaisin,
kannatusta on eniten
etelän suurissa keskuksissa.
Anni Sinnemäki. Puolueen sisällä on monenlaisia virtauksia ja painotuksia. Monissa asioissa olemme
saaneet vihreiltä tukea, mutta olemme joutuneet pettymäänkin.
Vihreiden onnistumista tavoitteidensa ajamisessa Puhakka kommentoi hyvin lyhyesti.
. Kuva: Maiju Torvinen
Vihreät tai vasemmisto
VIHREILLÄ ja vasemmistoliitolla on yhteisiä äänestäjiä,
jotka vaihtavat puoluetta tilanteen mukaan, vasemmistoliiton puoluesihteeri Sirpa Puhakka sanoo.
. Ongelmia on
edessä siinä vaiheessa, kun johtajanvaihdos lähestyy ja vallasta
aletaan kamppailla.
Puheenjohtaja Niinistö luotsaa
omiaan rauhallisella ja sovittelevalla tyylillä. Vihreiden puheenjohtajat ovat tyypillisesti olleet asiallisia ja värittömiäkin, eivät karismaattisia kansanjohtajia.
MAASEUDUN asukkaille ympäristö ja luonto ovat tärkeitä, mutta
vihreiden kannatus laahaa siellä
alamaissa. Toki vihreät näyttää melkoisen yhtenäiseltä.
Erilaiset painotukset näkyvät Puhakan mukaan siinä,
että puolueen paikallispolitiikka vaihtelee eri kaupungeissa.
Vasemmisto ja vihreät muodostavat Puhakan mielestä
hallituksessa vastavoiman kokoomukselle.
. Edes parin vuoden takainen puheenjohtajakamppailu ei
vaikuta jättäneen suuria haavoja.
Puolueessa vallitsee nyt keskinäinen luottamus
8
19.4.2013
Maria Seppälä
Jari Laukkanen
Politiikassa kamppaillaan siitä, kenen näkemys ihanne-Suomesta toteutuu.
Sote-ottelussa kamppaillaan
ihanne-Suomesta
Kuin Tali-Ihantalan taistelu, Seppo Kääriäinen sanoo
PENTTI MANNINEN
HELSINKI
KESKUSTA kamppailee hallitusrintamaa vastaan kunta- ja sote-uudistuksessa kuin Suomi Tali-Ihantalan taistelussa puna-armeijaa
vastaan, keskustakonkari Seppo
Kääriäinen tulkitsee.
Tali-Ihantalassa käytiin pohjoismaiden historian suurin taistelu jatkosodassa kesäkuussa
1944. Suomalaiset onnistuivat
torjuntavoitoillaan pysäyttämään
Neuvostoliiton hyökkäyksen.
KÄÄRIÄISEN mukaan kunta- ja
sote-uudistuksessa on kysymys
todella isosta asiasta. Toisin kuin teollisuusyhteiskunnassa, ihmiset eivät enää keskity vain tottelemaan, vaan jokainen käsikirjoittaa, lavastaa ja näyttelee oman elämäkertansa.
Yksilöllisyyteen kuuluu myös
valmius yhteisen vastuun kantamiseen ja yhteisöllisyyteen, halutaan kuulua johonkin porukkaan.
Yksilöllisyys ei ole sama asia kuin
itsekkyys.
Rahkosen mukaan ihmiset haluavat vaihtoehtoja, mutta eivät
pelkkää materiaa.
TUTKIMUSTEN mukaan ihmiset
toivovat yhteisöllistä ja välittävää
yhteiskuntaa, joka kehittyy sosiaalisen oikeudenmukaisuuden pohjalta. .
. Hajautettuna, kansanvaltaisena yhteiskuntana Suomella on
mahdollisuus välttää syrjäytyvän
maan kohtalo. Minä uskon, että tällä suurella
linjalla on suomalaisten laaja tuki.
. Asiallisella politiikalla, oman
vaihtoehdon esiin tuomisella,
pärjää.. Presidentiksi valittu Sauli Niinistö osasi hyödyntää juuri tämän tutkimustuloksen erityi-
sen hyvin viime vuoden vaaleissa.
Muutenkin kokoomus on pystynyt politiikassaan käyttämään
tehokkaasti hyväkseen arvotutkimuksia, opintopiirissä arvioitiin.
Tutkimukset osoittavat, että
kansallisuus vai kansainvälisyys
-näkökulma on noussut politiikassa merkittäväksi jakolinjaksi.
YKSILÖLLISTYMINEN, liberalisoituminen on Kääriäisen mukaan
erityisen vahvaa nuorten keskuudessa.
. näkemys
ihanne-Suomesta toteutuu.
Hallitus haluaa kunta- ja yhteiskuntarakenteen ankaraa keskitystä, keskusta väljästi asuttua, hajautettua Suomea.
Kääriäinen ei usko, että Suomen kansan enemmistö haluaisi yhteiskuntarakenteen tiivistämistä hallituksen ajamalla tavalla.
KESKUSTAKONKARI sanoo, että
hallituksen sosiaali- ja terveyspalvelujen uudistusmalli on jatkoa sille keskittämisen valtavirralle, joka nykyhallituksen kaudella on näkynyt monilla politiikan
lohkoilla.
Hänellä on hallituksen keskittämispolitiikasta esimerkkejä pitkä rimpsu: Itä-Suomen vaalipiirien yhdistäminen ja kaavailut yhdistämisten jatkamiseksi, varuskuntien vähentäminen, energiaavustusten ja maatalousrahojen
supistaminen, yksityisteiden ajaminen rempalleen, rakentamisen
vaikeuttaminen haja-asutusalueilla... Siinä on olennaista palvelujen järkevä saatavuus ympäri maata.
Malli nojaa myös lähidemokratiaan, paikallisvaikuttamiseen,
jolla on suomalaisessa yhteiskunnassa pitkät perinteet.
. Heillä on temmellyskenttänä
koko maailma.
Hän tulkitsee, että yksilöllistyminen vaatii entistä enemmän valinnanmahdollisuuksien politiikkaa.
Toisaalta hän katsoo, että menestyäkseen puolueiden on asemoiduttava niin, että se näkyy ja
tuntuu myös tunnetasolla.
. Tällainen keskittäminen vetää
kaiken muunkin toimeliaisuuden
pois.
KESKUSTAN hajautettu malli sisältää Kääriäisen mukaan väljän asumisen politiikan. Politiikassa
kamppaillaan siitä, kenen . Ne mahdollisuudet täytyy vain kaivaa esiin, Kääriäinen sanoo.
ENTINEN puolustusministeri esitti Tali-Ihantala rinnastuksen keskustan eduskuntaryhmän Alkioopintopiirissä, joka luotasi politiikan ja suomalaisen yhteiskunnan syvävirtoja.
Keskustelua viritti Taloustutkimuksen tutkimuspäällikkö, toh-
tori Juho Rahkonen.
Hän arvioi, että jo pari vuosikymmentä jatkunut yksilöllistymisen ja globalisaation trendi jatkuu. tässä
tapauksessa kumman
9
19.4.2013
Rantakangas: Tavallinen ajokortti olisi jo kuivumassa
Vihreillä on noussut valta päähän,
Antti Rantakangas tulkitsee.
Kuva: Jari Laukkanen
VIHREÄT POLIITIKOT ovat nousseet tavallisten kuolevaisten yläpuolelle, keskustan kansanedustaja Antti Rantakangas katsoo.
Hän viittaa vihreiden ministereihin Ville Niinistöön ja Heidi Hautalaan.
Ympäristöministeri Niinistö on ajanut reipasta ylinopeutta ja
kehitysministeri Hautala teettänyt pimeitä töitä. Joitakin palvelupisteitä kyllä muutetaan yhteispalvelupisteiksi, mutta poliisiasemaverkosto on tarkoitus säilyttää.
PÄÄMINISTERI Jyrki Katainen
(kok.) sanoi poliisiuudistuksen
tarkoittavan sitä, että hallitus ohjaa lisää rahaa kenttäpoliisin työhön ja rikostorjuntaan.
. Pääministeri, aiotteko te nyt
kuunnella oikeuskansleria, Katainen kysyi.
rapauttavat entisestään luottamusta Jyrki Kataisen (kok.) hallitusta kohtaan.
. Eivätkä takuulla toimita edustajille mitään halvimpia punkkuja tai valkkareita.
Kamalaa, että on tämmöisiä ilon pilaajia kuten kokoomuksen Pauli Kiuru, jota oppimateriaali alkoi ahdistaa
niin paljon, että hän kiikutti putelit eduskuntaan. En voi ymmärtää, miten palvelut paranevat, mutta ehkä se on
tätä hallituksen logiikkaa, pohjoispohjalainen Rantakangas totesi.
TIMO KORHONEN (kesk.) huomautti, että poliisitoiminnan
muutosesitykset on tehty vain ja
ainoastaan taloudellisista säästösyistä.
. Rajamäki seisoi rekkojen seassa sateessa käytännön työssä, Soini hehkutti.
SISÄMINISTERI Päivi Räsänen
(kd.) vakuutti oppositiopuolueille, että poliisiudistuksen tarkoitus
on, että kaikki poliisin tärkeät tehtävät voidaan turvata.
. Esimerkiksi vihreiden lempilapsessa ympäristöpolitiikassa
näkyy sama ylemmyydentunto: me olemme oikeassa, te väärässä.
Keskustan mielestä poliisiuudistus murentaa turvallisuutta.
Kuva: Jari Laukkanen
Keskustan eduskuntaryhmän
puheenjohtaja Kimmo Tiilikainen totesi, että hallitus ei välitä
eduskunnan ja oikeuskanslerin
mielipiteistä, vaan runnoo läpi
poliisiuudistusta numero kolme.
PERUSSUOMALAISTEN puheenjohtaja Timo Soini oli myös huolissaan poliiseista.
. Näyttää siltä, että vihreillä on noussut valta päähän . Ainoa poliisiasema joka suunnitellaan lakkautettavaksi on Vihdin asema. Niinistö myös
säilytti ex-vaimonsa autoa talven yli eduskunnan parkkihallissa.
. On surullista että liikkuva poliisi, joka on todella ammattitaitoinen, turvallinen ja turvaava, ollaan murentamassa kuusikkohallituksen toimesta.
Soinin mielestä kaikki oli toisin,
kun sisäministerinä oli Kari Rajamäki (sd.)
. Oikeuskansleri edellytti, että
kahden ensimmäisen uudistuksen vaikutukset on tutkittava ensin. Poliisien toimintaedellytyksiä myllerretään tietämättä, miten
edelliset muutokset vaikuttavat.
Korhonen halusikin hallituksen
tekevän puolueettoman selvityksen suunnitelmien vaikutuksista
ennen lainsäädäntötyöhön ryhtymistä.
ELSI KATAINEN muistutti, että poliisihallintoa myllerretään nyt jo kolmannen kerran lyhyen ajan sisällä.
. Pimeitä töitä teettänyt ja niistä kiinni jäänyt rivikansalainen todennäköisesti kävisi jo vakavia keskusteluja viranomaisten kanssa.
Rantakangas uskoo, että vihreiden ministereiden tapaukset
lyhyesti
Keskusta moittii
poliisiuudistusta
Keskustalaiset haluavat
tietää sote-aikataulun
KESKUSTAN kansanedustajat Elsi Katainen ja Tapani
Tölli ovat tehneet kirjallisen kysymyksen peruspalveluministeri Maria Guzenina-Richardsonille (sd.) sote-uudistuksen aikatauluista.
Keskustalaiset tiedustelevat ministeriltä, millä aikataululla hallitus aikoo täsmentää sote-uudistuksen päälinjauksia.
He kysyvät myös, missä vaiheessa hallitus arvioi sotepalveluiden järjestämistä niin sanotulla vastuukuntamallilla, jonka perustuslainmukaisuutta useat oikeusoppineet ovat kyseenalaistaneet.
Oikeuskansleri on todennut, että sosiaali- ja terveydenhuollon uudistuksen perusratkaisujen tulisi olla eduskunnan tiedossa riittävällä tarkkuudella sen alkaessa käsitellä
kuntauudistusta ohjaavaa kuntarakennelakiesitystä.
Tiedontarve koskee myös kuntia kuntarakennelain
voimaan tullessa.
Eduskunta alkaa käsitellä kuntarakennelakiesitystä
toukokuun puolivälissä. Tavallisen suomalaisen ajokortti olisi mitä todennäköisimmin jo kuivumassa. Vaikka rikollisuuden haasteet
ja ihmisten turvattomuus lisääntyvät, hallitus leikkaa poliisin rahoja. pulloja tyhjentele.
Pirjo Kontio. Niinistö ja Hautala ovat pikemminkin esimerkkejä siitä, miten muita ahkerasti arvostelleet vihreät ovat nostaneet itsensä tavallisten kuolevaisten yläpuolelle.
. Vero- ja muu lainsäädäntö eivät voi tulla edes vihreiden
ministereille yllätyksenä.
Tapauksista voi Rantakankaan mielestä vetää yhtäläisyysmerkkejä vihreiden toimintatapoihin yleisemminkin.
. vaikka vallassa pysyminen onkin tarkoittanut puolueen kaikkien
periaatteiden myymistä, Rantakangas tylyttää.
Ministereillä on Rantakankaan mukaan erityinen vastuu
johtaa esimerkillä.
. Samalla kun hallintoa ja byrokratiaa vähennetään, säästetyt
resurssit kohdennetaan poliisipalveluiden toteuttamiseen. Se viittaa
kintaalla itse hyväksymälleen sisäisen turvallisuuden ohjelmalle,
jonka mukaan ihmisten kasvava
pahoinvointi on turvallisuusuhka.
Liikkuvan poliisin lakkauttaminen tekee Kataisen mielestä
maantielle villin lännen meiningin, mutta säästövimmassaan hallitus ei ajattele seurauksia.
. Poliisin palveluverkon uudistaminen toteutetaan niin, että nimenomaan haja-asutusalueilla poliisin palvelupisteet säilyvät, Räsänen sanoi.
. Missä
syntyi uusi ongelma: mitä pulloille pitäisi tehdä.
Täällä maistuisi! Mitä fiinimpää rypälettä, sitä suuremmalla mielenkiinnolla maistelisimme ja arvuuttelisimme
alkuperää. Sekä Niinistö että Hautala ovat selittäneet kohujaan ?tavallisuudella?
. Älkää nyt ainakaan viemäriin niitä ?harmaan
alueen. Lain on tarkoitus astua voimaan
heinäkuun alussa.
Katainen ja Tölli huomauttavat, että uusi sote-työryhmä antaa väliraporttinsa sosiaali- ja terveydenhuollon
järjestämisen ja rahoituksen uudistamisesta vasta kesäkuun loppuun mennessä.
PAULIINA POHJALA
HELSINKI
KESKUSTA moitti hallitusta poliisiuudistuksesta eduskunnan kyselytunnilla torstaina.
Antti Rantakankaan mielestä
hallitus tulee jäämään historiaan,
koska se harjoittaa poikkeuksellisen raakaa ja kovaa keskittämispolitiikkaa.
. Oppimateriaali maksaa vuodessa 540 euroa
per lärvi, kokoustarjoiluja unohtamatta. Hallintoa kevennetään, ja liikkuvan poliisin toimet tulevat toisten poliisien hoidettavaksi.
Katainen myös painotti, että
oikeuskanslerin huomiot otetaan
aina vakavasti oikeusvaltiossa.
apollon tietäjät
Normaalit
ruokajuomat
KYLLÄ taas monen keittiönpöydän ääressä oltiin kateudesta mykkiä, kun paljastui, miten Alko tutustuttaa hallintoneuvostonsa arvokkaita kansanedustajajäseniä yhtiön
toimialaan.
Jokainen saa kolme kertaa vuodessa 12 pulloa mietoja ?uutuuksia?. Hallitus murentaa sisäistä turvallisuutta pala palalta. Ilmaisesta pysäköintipaikasta Helsingin ydinkeskustassa kaduntallaaja voi vain unelmoida, Rantakangas toteaa Niinistön tapauksesta.
Ministeri Hautalan tilanne on Rantakankaan mielestä myös
hyvin erikoinen.
. Omalta alueeltanikin puolenkymmentä poliisiasemaa lakkautetaan
-nimen lasten
suussa saanut Sipilä hauskuutti yleisöä kaivamalle esiin toisenkin kakkaran. Vaikka kokous pidettiin arkiiltana, jokaisesta alueen kunnasta tuli osallistujia.
Puheenjohtaja Sipilä kertoi valtakunnan politiikan terveisiä joululomalla kehittämänsä kakkaran
avulla.
Kakkaran julkisuuden myötä ?Häkkyrä-setä. Selkeästi puheenjohtaja Sipilä veti porukkaa paikalle.
Varis oli tyytyväinen myös osallistujien alueelliseen kattavuuteen.
. Tästä tulee vielä
iso juttu, kritisoi muutosta myös
kansanedustaja Anu Vehviläinen.
Piirin toiminnanjohtaja Antti Varis ja puheenjohtaja Hanna Huttunen kiittivät puheenjohtaja Juha Sipilää yleisöryntäyksestä.
Kuva: Heikki Hamunen
POHJOISKARJALAISTEN katseet
siirtyivät kokouksessa tuleviin
vaaleihin. 10
19.4.2013
?Häkkyrä-setä. Olen ollut itse mukana vuodesta 1997, eikä näin suurta yleisömäärää ole koskaan tänä aikana
ollut. Muutoksen jälkeen PohjoisKarjalaan ei voi tulla mistään
suunnasta täysillä rekkakuormilla, koska sillat pääväylillä eivät
kestä. Pienet yritykset eivät muutosta halunneet. Ei tämmöisiä järjettömyyksiä tarvita, sanoi Timo Leppänen
Polvijärveltä.
. veti ennätysyl
Sipilä kannusti näyttämään, että vaalipiiriuudistus ei muserra maakuntaa
HEIKKI HAMUNEN
JOENSUU
PALVELUJEN kurjistuminen nousi
keskustelujen kärjeksi keskustan
Pohjois-Karjalan piirikokouksessa Joensuussa.
Kritiikkiä saivat niin valtion työpaikkojen vähennykset, liikenneyhteyksien karsiminen kuin
vaalipiiri-, kunta- ja sote-uudistuksetkin.
Maakunnan saamat iskut johdattivat piirin puheenjohtajan
Hanna Huttusen viittaamaan P. SDP-kakkaran hän
oli askarrellut vastineeksi sosiaalidemokraattien arvosteluun al-
kuperäisen kakkaran toimimattomuudesta.
MAANTIEKULJETUKSIIN käytettävien rekkojen kokonaismassan
kasvattaminen 60 tonnista 76 tonniin herätti kokouksessa useamman kuljetusyrittäjän.
. J.
Hannikaisen sanoittamaan maakuntalauluun.
. Peltola-sa-
liin saapui yli 150 osallistujaa.
Piirin toiminnanjohtaja Antti
Varis kiitti puolueen puheenjohtajaa yleisöryntäyksestä.
. Karjala ei sortunut Hannikaisen aikaan,
eikä se sorru nytkään.
SORTUMISESTA ei ollut vaaraa ainakaan piirikokouksen osallistujamäärän perusteella. Suuret yritykset voivat pystyä investoimaan uuteen kalustoon. Seuraavat vaalit tuovat. Se ei sorru sortamalla, lauletaan Karjalaisten laulussa
Ne mukaan lukien osallistujia oli peräti 16 787 vuonna
2011, keskustanuorten puheenjohtaja Antti Kurvinen ja
pääsihteeri Jussi Sallinen huomauttavat tiedotteessaan.
. Kuva: Heikki Hamunen
eisön Joensuuhun
Kimmo Tiilikainen, Annika Saarikko ja Juha Rehula
ovat ikionnellisia uunituoreista taskukakkaroistaan.
Kuva: Jari Laukkanen
Sipilä tulosti
puoluejohdolle kakkarat
SAMULI NISSILÄ HELSINKI
Seppo Kärnä tuli monen muun tavoin kuuntelemaan puheenjohtaja Sipilää. Näin kaikki halukkaat voisivat tulostuttaa itselleen oman taskukakkaran.
Alkuperäisen, autotallissaan puusta kyhäilemänsä
kakkaran Sipilä esitteli helmikuussa keskustan politiikka- ja toimintapäivillä.
Kakkara sisältää neljä kulmaa: julkinen talous, talouskasvu, huolenpito ja vastuunotto. Ideana on, että kun
esimerkiksi vastuunoton kulmaa suurentaa, se vastaavasti pienentää jotain toista osaa.. Myös hyvät kokousjärjestelyt ja ajoitus saivat minut mukaan. . Sehän olisi paras lahja hallitukselle, jos emme jatkossa pärjää.
Puheenjohtaja Sipilä oli samoilla linjoilla.
. Jos ei keskusta nyt nouse, niin jo on kumma! Niin hyvä ja
osaava puheenjohtaja puolueella nyt on, sanoivat Leena
Sallinen ja Raili Makkonen Rääkkylästä. Vaaleissakin työtä on tehtävä
vaalien välillä ja haettava ehdokkaita. Sipilän ajatukset kiinnostavat. Sillä on monia kielteisiä vaikutuksia, mutta nyt on mietittävä,
kuinka Pohjois-Karjala ja PohjoisSavo yhdessä menestyvät parhaiten, sanoi Vehviläinen.
. Seuraavaksi aion tulostaa suksenpidikkeet.
Ennen tulostamista esineelle piirretään tietokoneella
piirustukset. Poliittisten vaalikampanjoiden sijaan toimintamme
keskittyy ensisijaisesti jäsenistömme kouluttamiseen ja poliittiseen ajatusten vaihtoon, Kurvinen ja Sallinen toteavat.
. Kaivostoiminta herättää vahvaa keskustelua paikallistasolla
Talvivaaran ulkopuolellakin, sanoo Endomines Oy:n
kaivosgeologi Aleksi Salo. Vanha sanonta on, että hiihtäjät ja jääkiekkoilijat tehdään kesällä. 11
19.4.2013
. Otetaan vaalipiiriuudistus
haasteena ja näytetään.
KESKUSTAN puheenjohtaja Juha Sipilä jakoi torstaina
puoluejohdolle ja kansanedustajille 3D-tulostamiaan
taskukokoisia, muovisia kakkaroita.
3D-tulostimen Sipilä hankki puolisen vuotta sitten.
. Kuva: Heikki Hamunen
Sipilä hauskuutti yleisöä
kaivamalle esiin
toisenkin kakkaran.
lyhyesti
Keskustanuoret
oikoo HS:n tietoja
HELSINGIN SANOMIEN (17.4) uutinen antaa virheellistä
tietoa keskustanuorten toiminnasta.
HS kirjoittaa, että Suomen Keskustanuoret sai tälle
vuodelle enemmän avustusta kuin muut poliittiset nuorisojärjestöt, vaikka sen toiminta oli vaatimatonta tilastovuonna 2011.
Keskustanuoret huomauttaa, että tapahtumissa oli
paljon enemmän osallistujia kuin HS:ssa mainittu 820
henkilöä.
HS on laskenut vain valtakunnallisen keskusjärjestön
tapahtumiin osallistujat, kun suurin osa keskustanuorten toiminnasta tapahtuu sen 18 piirijärjestössä.
. Insinöörillä pitää olla käsillä tehtäviä harrastuksia.
Helsingin kämppään oli hankala tuoda sorvia ja jyrsintä,
joten piti ostaa tulostin, Sipilä kertoo.
Aikaisemmin lähinnä teollisuuden käyttämät 3D-tulostimet ovat alkaneet yleistyä kotitalouksissa. Luonnollisesti kasvatustyön tavoitteena on myös aktiivinen osallistuminen demokraattisiin vaaleihin.
Kurvisen ja Sallisen mielestä keskustanuoret on onnistunut kasvatustehtävässä, sillä 987 keskustalaista nuorta
oli ehdokkaana viime syksyn kuntavaaleissa.
. Uudistus on kuitenkin herättänyt
näyttämisen halua.
. Kuva: Heikki Hamunen
mukanaan suuria muutoksia vaalipiiriuudistuksen takia.
Pohjois-Savon ja Pohjois-Karjalan vaalipiireistä muodostettiin yhteinen Savo-Karjalan vaalipiiri eduskunnan maaliskuisella päätöksellä.
Uuden vaalipiirin suuruus ei
saanut kiitosta kokousväeltä. Tulevaisuudessa tavaroita ei tarvitse tuottaa tehtaissa maapallon toisella puolella, vaan ne voi tulostaa kotona.
. Piirijärjestöt ovat avustuskelpoisia ja saavat 45 prosenttia koko liiton nuorisotyöhön saamasta avustuksesta.
Keskustanuoret korostaa, että poliittiset nuorisojärjestöt tekevät tärkeää nuorisotyötä.
. Esineissä voi olla myös liikkuvia osia.
Sipilällä ei vielä ole suunnitelmia siitä, aletaanko taskukakkaroita valmistaa ja myydä enemmänkin.
Hän on pohtinut kakkaran piirustusten jakamista internetissä
Reilu integraatio tarkoittaa, että kaikki maksavat oman osuutensa veroista, hän summaa.
EU:N alueiden komitean jäsen Ossi Martikainen katsoo, että EU selviää jäsenvaltioiden velkakriisistä
ja omasta legitimiteettiongelmastaan vain isoilla muutoksilla, joiden tekeminen on epävarmaa tai
vaikeaa.
. Sosialistina hän kannattaa solidaarisuutta, vaikka saksalaisena
näkee myös talouskurin tarpeen.
Siinä se ristiriita on, Martikainen
kiteyttää.
Hän pitää mahdollisena, että rahaliitto jakaantuu tai hajoaa, jos jo
päätetyt tukipaketit vaativat kovin
paljon lisätilkettä.
. 12
19.4.2013
Reilu integraatio tarkoittaa,
että kaikki maksavat
oman osuutensa veroista.
Anneli Jäätteenmäki odottaa EU:lta konkreettisia toimia ja globaalia johtamista veronkierron torjumiseksi. Riskit eurokriisissä ovat siirtymässä demokratian kriisiksi.
Jäätteenmäki huomauttaa, että EU-johtajat ovat rakentaneet
pankkiunionia ja kaventaneet jäsenvaltioiden budjettivaltaa, mutta veropakoiluun ja veroparatiisimaiden toimintaan ei ole rohjettu puuttua.
. Siksi niille pitäisi olla yhteinen sopimuspohja, jota ei saada, koska se edellyttää kaikkien jäsenvaltioiden hyväksyntää, jota taas ei saada, koska juopa jäsenvaltioiden kesken
on historiallisen syvä.
Martikaisen mukaan ristiriita
henkilöityy EU-parlamentin puhemieheen Martin Schultziin.
. Kuva: Jari Laukkanen
EU:lla edessään
muutosten vuodet
Pääministeri Jyrki Kataisen tarjoama reiluus ei riitä EU-politiikan esityslistaksi
PEKKA PERTTULA
HELSINKI
KESKUSTA on ollut Suomen EUpolitiikassa usein ratkaisujen keskiössä. Puolue on määritellyt linjansa suuriin muutoksiin laajan
kenttäkeskustelun ja kaikkia suomalaisia koskettaneiden prosessien kautta.
Voisiko keskustasta tulla jälleen
se poliittinen voima, jonka kautta suomalaisessa keskustelussa
ylitettäisiin jämähtäminen hallituksen EU-jargonin ja populistien uhkaretoriikan pysähtyneeseen tilaan?
EU on lähivuosina suurten
muutosten tarpeessa ja samalla
siellä päätetään joka päivä kansalaisille tärkeistä jokapäiväisistä
asioista: maatalouden kannattavuudesta, elintarviketurvasta, ympäristön tilasta, tasa-arvosta, työajoista...
Lista on loputon, mutta puhutaanko EU:ssa oikeista asioista?
Pääministeri Jyrki Kataisen tarjoama reiluus ei riitä EU-politiikan esityslistaksi.
EU:ssa vaikuttaakseen on opiskeltava asiat perusteellisesti, osattava hakea oikeat yhteistyötahot ja
valittava valtavasta asioiden virrasta oleellisimmat työnsä kohteeksi.
MITEN EU selviää omasta kriisistään ja mitkä ovat tärkeimmät lähivuosien vaikutuskohteet?
Europarlamentaarikko Anneli Jäätteenmäen (kesk.) mukaan
EU:n uskottavuus tulee siitä, että kansalaiset uskovat ja tuntevat sydämessään, että EU on heitä varten.
Jäätteenmäki näkee unionin
suurena tulevaisuuden kysymyksenä sen, korjataanko eurojärjestelmän heikkouksia lisäämällä
yhteisvastuuta veloista ja rakentamalla liitovaltiota.
. Päästökaupasta pitäisi luopua ja keskittyä päästöjen vähennyksiin ja uusiutuviin
luonnonvaroihin. ja samoin muiden jäsenmaiden.
Martikainen nostaa lähivuosien haasteista esille kaksi käytännössä tärkeää ja kansalaisiin vaikuttavaa asiaa.
. EU-komissio on laskenut, että laiton verojen pakoileminen ja
veropetokset aiheuttavat unionin
alueella vuosittain noin miljardin
euron verotulojen menetykset. EU:n aluepolitiikkaa ei saa vesittää yleiseksi investointipolitiikaksi, ja unionin ilmastopolitiikalla on suuri merkitys Suomen
kaltaiselle maalle. Ja jos perussopimuksia lähdetään muuttamaan, seuraa esimerkiksi Britannian uusista ehdoista ja eduista neuvotteleminen . EU
ja jäsenvaltiot ovat veropakoilun
vastaisessa toiminnassa olleet lievästi sanottuna saamattomia.
Jäätteenmäki odottaa EU:lta
konkreettisia toimia ja globaalia
johtamista veronkierron torjumiseksi.
. Se tukisi Suomen vihreän talouden uutta tulemista.. Meillä Suomessakin on korkea aika keskustella miten valta
ja vastuut jaetaan. Nyt velkamaiden tukipaketit
räätälöidään aina vähän eri pohjilta ja ne koetaan epäoikeudenmukaisiksi niin tukijoiden kuin
tuettujen taholla. Eurokriisin varjolla ei
pidä rakentaa liittovaltiota vaivihkaa ja ?kissantassuin?
. Linjavalinnat
ovat tärkeitä kansanvallan kysymyksiä, eivät talouskriisin sivujuonteita
Pääsääntö on, että valiokuntien jäsenyydet
menevät viime syksyn valintojen mukaisesti.
Poliittinen valiokunta käsittelee kokouksen kannanotot ja evästää Euroopan parlamentin vaalien ohjelman
valmistelua.
Järjestövaliokunta käsittelee toimintakertomuksen ja
tilit vuodelta 2012, tekee ehdotuksen Euroopan parlamentin vaalien 2014 vaalijärjestykseksi ja käsittelee järjestötoimintaan liittyviä kehittämishankkeita.
Hankevaliokunta käsittelee Arvot . Eduskunta hyväksyi keskiviikkona hallituksen esityksen kuljettajayrittäjien työaikalaiksi.
Sen mukaan yrittäjäkuljettajat velvoitettaisiin kirjaamaan työaikansa ja säilyttämään työaikakirjanpito kahden vuoden ajan.
Asiantuntijaselvityksen mukaan uudistuksen merkitys
on liikenneturvallisuuden kannalta vähäinen ja todellisen työajan valvonta mahdotonta. Perusopetuslakiin lupaamiansa uudistuksia Gustafsson ei saa
millään saa aikaiseksi. Ryhmän
puheenjohtaja Kimmo Tiilikainen ja muut
kansanedustajat jalkautuivat tapamaan
ihmisiä kauppakeskus Torikeskuksessa.
Kuva: Maria Seppälä
Poliittinen, järjestö- ja hankevaliokunta toimivat samalla kokoonpanolla valtuuston koko kaksivuotisen toimikauden. Kun matkustukset keskittämispolitiikan seurauksena tuntuvat vain kasvavan, ei Kelalle jää muuta mahdollisuutta kuin nostaa omavastuuta, vaikka se nousi juuri vuodenvaihteessa, selventää Kelan työvaliokunnassa
vaikuttava keskustan kansanedustaja Anne Kalmari.
. Nyt voidaan hyvällä syyllä kysyä, onko uusi puheenjohtaja ylioppilastutkintoa hyvin tunteva ja
jonkin tutkintoaineen edustaja,
kuten säädökset edelleen edellyttävät, Paloniemi kysyy.
Ylioppilastutkintolautakunnasta on Paloniemen mukaan alkanut tulla viestejä, että sen toiminta on nyt lamaannuksissa.
. Li-
PUOLUEVALTUUSTO jakautuu kolmeen valiokuntaan.
Helmikuussa 2012 keskustan eduskuntaryhmän oli koolla Seinäjoella. Gustafsson jäi kiinni siitä, että hän hankki peräti 2,1 miljoonan euron tutkimuksen ilman kilpailutusta, Paloniemi muistuttaa
Koululla on väliä -tutkimuksen
hankintatavasta.
Paloniemen mielestä on surkuhupaisaa kuulla, kuinka Gustafsson mainostaa omina saavutuksinaan edellisen hallituksen aloittamia parannuksia, kuten perusopetuksen laadun kehittämistä,
ryhmäkokojen pienentämistä ja
kerhotoiminnan kehittämistä.
. klo 10 yleisölle avoimella
Eurooppa-seminaarilla, jossa alustuspuheenvuoron käyttää puheenjohtaja Juha Sipilä.
Seminaarin jälkeen kuullaan puoluesihteeri Timo Laanisen, eduskuntaryhmän puheenjohtajan Kimmo Tiilikaisen ja europarlamenttiryhmän puheenjohtajan Hannu
Takkulan esittelypuheenvuorot ennen yleiskeskustelua.
Kokous päättää sääntöjen 20 pykälän mukaiset vuosikokousasiat, poliittiset kannanotot, keskustan valmistautumisesta vuoden 2014 Euroopan parlamentin vaaleihin sekä hyväksyy Arvot . Opettajat
ja oppilaat voivat pahoin, kuten
on nähty, Paloniemi toteaa.
YLIOPPILASKIRJOITUSTEN uudistamista Paloniemi kuvailee ministerin omapäiseksi sooloiluksi.
. Visio -strategia-asiakirjan. Tulemme tekemään kaikkemme, ettei tätä epäoikeudenmukaista päätöstä viedä maaliin, keskustan vahvat
naiset toteavat jämäkästi.. Hän suunnittelee, markkinoi ja
sopii ajoista. Kuva: Jari Laukkanen
Missä on moraalisi,
ministeri Gustafsson?
KESKUSTAN kansanedustaja Aila
Paloniemi pitää opetusministeri
Jukka Gustafssonin (sd.) toimintaa epämoraalisena.
. Missio . Visio
-strategia-asiakirjaa ja puolueen uudistamishankkeita.
Sunnuntaina 28.4. huhtikuuta Seinäjoella aluekehitysyhtiön
Framin tiloissa.
Puoluevaltuuston kokoukseen osallistuu puoluejohto,
puoluevaltuuston jäsenet sekä puolueen aktiiveja.
Kokous alkaa lauantaina 27.4. Ajoaikaa valvotaan
piirturin perusteella.
Keskustan eduskuntaryhmä toteaa, että yksi yrittäjyyden kriteereistä on se, ettei yrittäjällä ole työaikaa.
Kuljettajayrittäjä toimii yrityksensä puolesta muulloinkin kuin ajaessaan autoa. Ei voi kuin ihmetellä, kuinka kauan tällainen
puheenjohtaja nauttii lautakunnan luottamusta, Paloniemi puuskahtaa.
HALLITUSRYHMIEN äänillä yrittäjälle tuli taas yksi tarpeeton lisävelvoite, huomauttaa keskustan eduskuntaryhmä. Hallituksessa kukaan ei enää aja köyhän asiaa, kun
siellä ei ole Suomen keskustaa, toteaa kansanedustaja
Elsi Katainen.
Keskustan kansanedustajat muistuttavat, että matkakorvausten leikkaus kohdistuu eteenkin maaseudulle, missä julkista liikennettä ei voi käyttää terveyskeskusmatkoihin.
Maaseudun väkeä ajetaan tätäkin kautta nyt pakolla
keskuksiin, toteavat Katainen ja Kalmari
. Omavastuuosuus on nousemassa 14,25:stä eurosta 20 euroon.
. Missio . Työelämä- ja tasa-arvovaliokunnassa hallitusryhmien edustajat laitettiin ruotuun ja he kannattivat hallituksen esitystä, keskustan eduskuntaryhmä huomauttaa.
Keskusta taistoon Kelan
matkakorvausten puolesta
PELÄTTYÄ matkakorvausmenojen leikkausta ei ole peruttu, selvisi Kelan valtuutettujen kokouksessa. Tämä on hurja lovi pienituloisten ihmisten lompakkoon. Työaikakirjanpito olisi vain yksi lisävelvollisuus, joka ei tosiasiassa kertoisi mitään luotettavaa yrittäjän tosiasiallisesti työhön käyttämästä ajasta.
Liikenne- ja viestintävaliokunta ehdotti yksimielisesti,
että hallituksen esitystä muutetaan siten, että työaikakirjanpidon pitämisvelvollisuudesta luovutaan ja tarkkailu
perustetaan ajopiirturikortin tietoihin.
. Puheenjohtaja on halunnut
keskittää lautakunnassa vallan itselleen muun muassa poistamalla työvaliokunnan. 13
19.4.2013
Puoluevaltuusto kokoontuu Seinäjoella
säksi kokouksessa linjataan keskustan kehittämishankkeiden tavoitteita.
SUOMENMAA
OULU
SUOMEN KESKUSTAN puoluevaltuuston vuosikokous järjestetään 27.?28. klo 9.15 järjestetään seminaari seminaarilla keskustan arvoista, missiosta ja visiosta.
lyhyesti
?Yrittäjille taas yksi
tarpeeton lisävelvoite?
Aila Paloniemi ei ole tyytyväinen opetusministeri Jukka Gustafssonin työhön. Jo viime syksynä Gustafsson
muutti vaivihkaa ylioppilastutkintolautakuntaa koskevaa asetusta, jotta sai nimittää lautakuntaan mieleisensä jäsenet ja poistaa ne kokeneet jäsenet ja keskeisten tutkintoaineiden jaosten puheenjohtajat, jotka olivat uskaltaneet kritisoida ministerin ajamien uudistusten epärealistisia aikatauluja.
Paloniemi huomauttaa, että
asetuksen muutoksen avulla ministeri runnoi lautakunnan puheenjohtajaksi myös mieleisen-
sä puheenjohtajan, Patrik Scheininin, jota mikään taho ei tehtävään esittänyt.
Olen sanonut ihmisille, että meillä on paljon hyviä tyyppejä ja että minulla
on hyvä olla osana keskustalaista porukkaa. EI MINULLA ole mitään poliittista urasuunnitelmaa, jota yritän toteuttaa. Sytyn hitaasti ja minua harmittaa vähän, etten rohkaistunut
aikaisemmin keskustanuorten
toimintaan, josta eläköidyin melkein samantien. Kuva: Jorma Uusitalo. Kuva: Jorma Uusitalo
FAKTA
Puoluevaltuusto esittelyssä
Suomenmaa esittelee kevään aikana yhden puoluevaltuuston jäsenen jokaisesta keskustapiiristä.
Keski-Pohjanmaan piiriä puoluevaltuustossa edustavat
Maarit Hotakainen Halsualta, Marja Hylkilä Toholammilta, Vesa Paavola Kaustiselta ja Pentti Silvennoinen Pietarsaaresta.
. Olen vain mennyt
paikkoihin, joissa voi vaikuttaa ja
jotkut ihmiset ovat nähneet, että
tuossa voisi olla sopiva tyyppi, Hotakainen nauraa.
. Unohtamatta molempien työllistävää vaikutusta.
Puoluevaltuustoa hän pitää ehdottomasti tarpeellisena toimielimenä.
. Ainakin vielä minulla on myös idealismia ja näkemyksiä siitä, kuinka voisimme
kehittää vaikutusmahdollisuuksia puolueen sisällä, jotta ihmiset
eri tasoilla pääsisivät kommunikoimaan keskenään mahdollisimman hyvin.
YHTEISKUNNALLISENA vaikuttajana Hotakainen haluaa korostaa erityisesti sitä, että yhteiskunta on olemassa ihmistä varten eikä päinvastoin.
Hän sanoo huomanneensa, että moni päättäjä irtaantuu helposti ihmisten arjesta ja pitäytyy päätöksenteossa liiaksi papereihin ja
numeroihin.
. Lähellä tuotettu energia on
kotimaista ja usein helposti ekologisesti perusteltavissa. Tällä kertaa alkamassa Keski-Pohjanmaan
koulutusyhtymän yhtymävaltuuston kokous, ja juttuseurana
Veijo Savolainen Vetelistä. Hallituksen keskittämispolitiikka kylmää
sydänalaa, sanoo halsualainen puoluevaltuuston
jäsen Maarit Hotakainen. Keskustanuorissa toimii mahtavaa väkeä ja siellä on hyvä yhteishenki.
Mutta ei nykyisissäkään kumppaneissa ole moittimista. Yhteiskunnan pitää toimia yksittäisen ihmisen kohdalla niin,
että kun esimerkiksi nuorella on
paha olla, hän saa tarvitsemaansa apua riittävän nopeasti.
HOTAKAINEN sanoo tekevänsä töitä myös keskittämistä vastaan hajauttamisen puolesta.
. Joka neljännellä puolestaan on merkintöjä joko lievistä
rikkomuksista tai saaduista tuomioista.
. 14
19.4.2013
Huomio ihmisten arkee
Maarit Hotakainen sai poliittiselle uralleen lentävän lähdön
JORMA UUSITALO
HALSUA
PUOLUEVALTUUSTON uusiin kasvoihin lukeutuva 30-vuotias halsualainen luokanopettaja Maarit
Hotakainen on saanut poliittiselle
uralleen lentävän lähdön.
Syksyn 2008 kunnallisvaaleissa
hänet valittiin ensimmäisen kerran Halsuan kunnanvaltuustoon
sekä samalla kunnanhallituksen
jäseneksi, ja kuluvalla kaudella Hotakainen toimii valtuuston
ensimmäisenä varapuheenjohtajana.
Valtuustoon päästyään hän haki ja tuli valituksi Keskustanuorten Politiikan Akatemiaan. Puoluevaltuustoa ollaankin täysin tarpeellisesti
kehittämässä entistä keskustelevampaan suuntaan.
Moni päättäjä irtaantuu helposti
arjesta ja pitäytyy päätöksenteossa
liiaksi papereihin ja numeroihin.
Monessa mukana. Keskustelussa koulujen työrauhasta keskitytään hieman väärään asiaan, kun puhutaan niin
paljon keinoista, miten opettaja
voi puuttua oppilaan käytökseen.
Oleellisempaa on miettiä, miksi
työrauhaongelmia on niin paljon.
Hotakainen viittaa THL:n tutkimukseen, jossa on seurattu kaikkia vuonna 1987 Suomessa syntyneitä lapsia, joita on noin 60 000.
Tähän saakka on muun muassa selvinnyt, että 21 ikävuoteen
mennessä joka viides oli saanut
psykiatrista erikoissairaanhoitoa
tai lääkitystä mielenterveysongelmiin. Minulla on erityinen tilanne,
koska näin lyhyessä ajassa olen
pystynyt hankkimaan kokemusta monilta eri tasoilta. On tärkeää, että keskustalaisella kansanliikkeellä on foorumi,
missä ihmiset eri puolilta Suomea
pääsevät verkottumaan ja vaihtamaan mielipiteitä. Hotakainen sanoo, että esimerkiksi puoluehallituksessa hänet on
otettu tosi hyvin vastaan puoluejohtoa myöten.
. Lähiruoka puolestaan on turvallista sekä
terveellistä, ja vaikuttaa näin hyvinvointiin. Sen takia hänellä on näköalapaikka perheiden hyvinvointiin.
. Minusta on tärkeää, että ihmiset voivat valita asuinpaikkansa vapaasti, ja että heille on asuinpaikasta riippumatta tarjolla sopivasti palveluita riittävän lähellä.
Toki pitää myös ymmärtää, että
emme saa Suomea, jossa kaikilla
on sama matka kauppaan tai jokapäiväinen lääkäripäivystys omalla kylällä.
HOTAKAINEN työskentelee luokanopettajana ja apulaisrehtorina
Kaustisen kirkonkylän alakoululla. Viime
marraskuussa Hotakainen syrjäytti Keski-Pohjanmaan piirikokouksen puoluehallitusäänestyksessä pitkän linjan vaikuttajan,
perholaisen Antti Hietaniemen.
EU-direktiivi ei vaadi kirjausta, ainoastaan seurantaa. Kokousväki sai myös kartoituksen
maaseudun teiden kunnosta
paikalle tullessaan: monin paikoin on parantamisen varaa.
KOKOUSVÄKI tuomitsi eduskun-
nassa vastikään hyväksytyn esityksen kuljettajayrittäjien työaikalaiksi. Esityksen mukaan
yrittäjäkuljettajat velvoitettaisiin
kirjaamaan työaikansa ja säilyttämään kirjanpitonsa kahden
vuoden ajan.
. 15
19.4.2013
n
Kymenlaakson keskustaväki kokoontui äskettäin kunnostetussa Suur-Miehikkälän seuratalossa. Miehikkälän keskusta-aktiiveihin kuuluva Riitta Rikkola toivottaa tervetulleeksi keskustan varapuheenjohtajan Annika Saarikon. Vastaisuudessa on
kuitenkin vähennettävä erikoissairaanhoidon laitoskeskeisyyttä ja kehitettävä perusterveydenhuoltoa.
Piirin toiminnanjohtajalle
Pirjo Matikaiselle luovutettiin
kokouksessa keskustan hopeinen ansiomerkki suuriarvoisesta työstä puolueen hyväksi.
Liikenteeltä kerätään lisää rahaa
polttoaineveroa korottamalla juuri
kun pitäisi kannustaa kuljetusyrittäjiä.. Hallitus on kyllä antanut oppositiolle hyvät eväät, Saarikko
letkautti.
Itselleen tutuimman sosiaalija terveysministeriön toimista
hän totesi, että uudistusta pohtiva työryhmähän vaikuttaa laajuudeltaan lähinnä YK:n yleiskokoukselta.
. Taustalla vasemmalla piirin puheenjohtaja Markku Pakkanen. Vas. Yrittäjät asetetaan samaan
asemaan kuin palkansaajat, päivitteli kotkalainen Heikki Suutari.
Kansanedustaja Ari Torniainen oli samaa mieltä.
. Malli turvaisi Saarikon mukaan kuntien
välisen yhteistyön, tasa-arvon ja
demokratian.
ENSI VUODEN europarlamenttivaaleissa linjataan jo seuraavia
eduskuntavaaleja, keskustan Kymenlaakson piirin puheenjohtaja Markku Pakkanen havainnoi. Kylien elämän säilyttämiseksi tarvittaisiin nykyistä
vakaampi rahoitus eikä pelkästään nykyistä hankkeisiin perustuvaa rahoitusta.
Kokouspaikka, äskettäin kunnostettu Suur-Miehikkälän seuratalo, oli hieno esimerkki siitä,
mitä kylillä voidaan myönteisimmillään saada aikaan. Liikenteeltä kerätään lisää rahaa polttoaineveroa korottamalla juuri kun pitäisi kannustaa kuljetusyrittäjiä, Torniainen kritisoi.
KESKUSTAN varapuheenjohtaja Annika Saarikko selvitti hallituksen toimia pohjanaan niin
sanottu Laanisen lista. Hän oletti, että euroon ja yhteiseen vastuuseen suhtautuminen ovat vaalien avainasioita.
Olavi Suutari Kouvolan Anjalasta kehotti puoluejohtoa tuomaan kestävää kehitystä aikaisempaa näkyvämmin esiin.
Kymenlaakson sairaanhoitoja sosiaalipalvelujen kuntayhtymän Carean hallituksen jäsen
Tarja Alastalo totesi, että pitkään vireillä ollut Kymenlaakson keskussairaalan kunnostus
on tarpeen. On
käsittämätöntä, että byrokratiaa lisäämällä vaikeutetaan jo
ennestään hankalaksi käyneitä
kuljetusyrittäjän toimintamahdollisuuksia. kansanedustaja Ari Torniainen sekä Liisa Varjola ja
Topi Seppälä. Vaikea kuvitella, että touko-
kuun puolivälissä olisi uusi sosiaali- ja terveysjärjestelmä valmiina, Saarikko arvioi.
Hän muistutti, että keskustan kotikunta-maakuntamalli on varsin varteenotettava tapa hoitaa sosiaali- ja terveysasiat, mutta hallitus ei halua tutkia
sen mahdollisuuksia. Rakennusoikeutta rajoittamalla tarjotaan laajoille maaseutualueille melkoista näköalattomuutta, muistutti kannanoton puuhamiehiin kuuluva Jouko Yläjääski Haminasta.
Hän kiinnitti huomiota kyläyhdistysten toiminnan edellytyksiin. Listalla
puoluesihteeri Timo Laaninen
erittelee hallituksen toimet ministeriö ministeriöltä.
. Tätä lain takaamaa oikeutta poljetaan monissa kunnissa yhdyskuntarakenteen tiivistämisen nimellä, huomauttaa
keskustan Kymenlaakson piiri.
Piiri hyväksyi keskiviikkona
vuosikokouksessaan Miehikkälässä tämän ja useita muita
maaseudun elinvoimaisuuteen
tähtääviä näkökohtia sisältävän
kannanoton keskustan puoluejohdon tiedoksi.
. Kuva: Arja Ukkonen
Maaseudun elinvoima
puhutti Kymenlaaksossa
ARJA UKKONEN
MIEHIKKÄLÄ
ASUNTOJEN rakentaminen ja
peruskorjaus maaseudulla tulisi turvata. Oik
Asia on niin, että
Dagestanin asukkaiden, jotka eivät ole palvelleet armeijassa, on
vaikea saada työpaikka, etenkin
poliisissa, jota pidetään kunnioitettuna työnä.
MOSKOVA lopetti viisi vuotta sitten Dagestanin poikien kutsunnat. Kuva: Valeri Mitenjov. Venäjän armeijassa on 200 000 sotilaan ja merimiehen vajaus.
Kevätkutsunnat ovat alkaneet.
Vuoden kestävään varusmiespalvelukseen täytyy ottaa 153 000 varusmiestä.
Jos otetaan huomioon, että kutsuntaikäisten määrä (18?27-vuotiaita) on 650 000, niin sotaministeriön suunnitelmien toteuttaminen ei ole ongelma. Näin siksi, että siellä missä
nämä pojat palvelivat, kukoistivat
simputus, juoppous ja tappelut.
Sotilasministeriö lopetti kutsunnat Dagestanista upseerien ja
sotilasäitien pyynnöstä.
Tuloksena oli, että nuorille jäi
kaksi vaihtoehtoa: joko olla työttömänä tai liittyä metsän veljeksiin eli separatisteihin.
Useat valitsivat jälkimmäisen
vaihtoehdon ja loppujen lopuksi
joko saivat surmansa tai päätyivät vankilaan.
Sen jälkeen, kun dagestanilaiset
keksivät takaajajärjestelmän, sotilasministeriö on uudistanut Dagestanin kutsunnat.
Ehtona on, että jokaisessa kasarmissa pitää olla kaksi dagestanilaista, ei enempää. Ehtona on, että kaikki nuorukaiset haluavat ja
osaavat palvella armeijassa.
Venäjällä 30 prosenttia nuorukaisista vapautetaan armeijan
palveluksesta sairauksien vuoksi.
Terveistä kutsuntaikäisistä
250 000 välttää sotilaspalveluksen. Jos he alkavat hulinoida, niin heidän päällikkönsä ilmoittaa siitä heidän kotimaahansa. Heitä sanotaan aseistakieltäytyjiksi.
Sotapalveluksesta kotiutettu merimies sotilaspuvussa. Sotaministeriö kieltää ensi vuoden alusta sotilaita ottamasta sotilaspukua
mukaan kotiin. 16
19.4.2013
Venäjän armeija uudistuu ken
Miespulaa paikataan kiivasluonteisilla dagestanilaisilla
VALERI MITENJOV
MOSKOVA
POHJOIS-KAUKASUKSELLA sijaitsevassa Dagestanin tasavallassa
on ryhdytty järjestämään uudelleen kutsuntoja.
Jokaisen kutsuntaikäisen
22?25-vuotiaan pitää löytää yksi
tai mieluummin kaksi takaajaa,
jotka ovat kunnioitettuja henkilöitä ja joille kutsuntaikäinen vannoo valan harjoittaa palvelua armeijassa tunnollisesti, totella komentajaansa ja noudattaa sotilaskuria.
Itse elämä on pakottanut tällaiseen päätökseen. Ne, jotka ovat antaneet
pojille takuunsa, tulevat palauttamaan heidät järkiinsä.
KIIVASLUONTEISTEN kavereiden
kutsunnat Pohjois-Kaukasialta
ovat pakkotoimi
On arvioitu, ettei EU ole tällä hetkellä järjestelmien eikä rahoituksen suhteen valmis viisumivapauden laajentamiseen, hän linjaa.
Mannerin mukaan rajat ylittävä rikollisuus, ihmiskauppa ja laiton maahantulo saattavat lisääntyä.
. Tämä on
tehty valtion tupakanvastaisen
ohjelman mukaan.
Ministeri Shoigu on itse lopettanut tupakoinnin ja on kehottanut
alaisia seuraamaan esimerkkiään.
Ennen tätä sotilas sai kymmenen savuketta päiväksi. Näitä ovat muun muassa erilaiset näkemykset tietyistä ulkopolitiikan kysymyksistä sekä kansalaisjärjestölainsäädäntöön ja perusoikeuksiin liittyvät erimielisyydet, kertoo Lehtomäki.
Yleinen arvio oli, että EU?Venäjä -suhteissa eletään nyt tietynlaista hengähdystaukoa. Lehtomäki piti tilaisuutta avoimena ja rakentavana.
. Kun järjestetään uudet kutsunnat, tilanne kertautuu:
nuorukaiset piiloutuvat ja poliisi etsii heitä.
Uusi puolustusministeri Sergei
Shoigu on lopettanut tämän typerän taistelun tuulimyllyjä vastaan.
Shoigu on 58 vuoden ikäinen.
Hän on ollut hallituksessa yli 20
vuotta. Niiden tilalle ovat tulleet nahkakengät ja
neulelakki.
Sotilaspuvun pitoaika on kolme vuotta. Sotilaan pitää ottaa suihku joka päivä kasarmissa eikä vain käydä kerran viikossa saunassa, Shoigu sanoo.
Ja vielä yksi uutuus: ilmaisen tupakan jako on peruttu. Opiskelijavaihdon kannustaminen ja työharjoittelukäytäntöjen helpottaminen antavat nuorisolle paremmat mahdollisuudet tutustua toistemme kieleen ja kulttuuriin. Sotilaan kuukausiavustus on 100 euroa.
Lehtomäki puhui Moskovassa
nuorten kouluttamisesta
VENÄJÄN DUUMASSA torstaina puhunut keskustan kansanedustaja Paula Lehtomäki painotti
koululais- ja opiskelijavaihdon sekä työharjoittelun edistämisen merkitystä.
. Tällaisen rikollisuuden torjunnan eteen on
tehty viime aikoina paljon.
Mannerin korostaa, että turvallisuuspolitiikasta huolehtiminen ei saa unohtua viisumivapaudesta haaveiltaessa. Arvokasta on tietenkin se, että mitään erimielisyyttä yhteistyön välttämättömyydestä ja keskinäisriippuvuudesta ei ole, Lehtomäki toteaa.
Manner: Viisumivapaus
heikentäisi rajaturvallisuutta
EUROPARLAMENTAARIKKO, keskustan varapuheenjohtaja Riikka Manner on jättänyt Euroopan
komissiolle kirjallisen kysymyksen Euroopan unionin ja Venäjän viisumivapauden valmistelusta.
Manner on huolissaan rajaturvallisuudesta, sillä Suomessa viisumivapaus näkyisi rajanylitysten
lisääntymisenä.
. Arkistokuva: Jari Laukkanen
Puolustusministeri Sergei Shoigu (oik.) tapasi maaliskuussa
Kiinan presidentti Xi Jinpingin Moskovassa. Kertyvästä opista
ja kokemuksesta on hyötyä niin Venäjälle kuin
EU:llekin, Lehtomäki sanoi Moskovassa.
VENÄJÄN PARLAMENTIN alahuoneen eli duuman
ulkoasiainvaliokunta järjesti torstaina Moskovassa kuulemistilaisuuden Venäjän ja Euroopan unionin suhteista.
Lehtömäki piti puheenvuoron Suomen eduskunnan edustajana.
Valiokunnan esittämän toiveen mukaisesti Lehtomäen puheenvuoro käsitteli EU-Venäjä -suhteita inhimillisen kanssakäymisen näkökulmasta.
Lehtomäki muistutti duumassa, että EU:n ja
Venäjän yhteistyötä on koko ajan tiivistettävä nimenomaan konkreettisia hyötyjä varten.
. Kuva: Vadim Savitsky/AFP Photo/Lehtikuva
Venäjän armeijassa on
200 000 sotilaan ja
merimiehen vajaus.
ASEISTAKIELTÄYTYJIÄ on paljon
Karjalassa, Leningradin alueella
ja 5?6 muulla alueella ja tasavallassa. Hänestä pitävät ja häntä
kunnioittavat sekä sotamiehet että tavalliset kansalaiset. Väitetään,
että tämä mies on Venäjän tuleva
presidentti.
Uusi puolustusministeri suunnittelee armeijahenkilökunnan
täydentämistä sopimuksen mukaisesti palvelevien osalta. Poliisit ja sotakomissaarien
työntekijät etsivät heitä järjestäen ratsioita metrossa ja diskoissa.
Aseistakieltäytyjiä pannaan
vankilaan ja sakotetaan viidellä tuhannella eurolla, mutta se ei
auta mitään. Aluksi Shoigu oli hätätilaministeriön johdossa, sen jälkeen
Moskovan alueen kuvernööri ja
viime vuoden lopulla hänestä tuli puolustusministeri.
Presidentti Putin luottaa Shoiguniin. Avoimuuteen kuuluu, että ongelmakohdatkin
tuodaan suoraan esille. Sopimuksia ei neuvotella juhlallista allekirjoitusta varten, vaan siksi, että ne helpottavat kansalaistemme, yritystemme ja organisaatioidemme kanssakäymistä, Lehtomäki totesi.
TORSTAIN tilaisuus oli osa Duuman ulkoasiainvaliokunnan avointen keskustelujen sarjaa. Sen lisäksi, että vaadin komissiolta vastauksia, onko se kartoittanut erityisesti EU:n itärajal-
Riikka Manner muistuttaa, että EU:n ja Venäjän viisumivapaus voi lisätä rajat ylittävää rikollisuutta Suomessa. Nyt sotilas voi tupakan asemasta ottaa
700 grammaa sokeria, 600 gramma karamellia ja maitotiivistettä.
Joka jatkaa tupakointia, hänen
täytyy ostaa tupakka omilla rahoillaan. Heitä
on 214 000.
Vuoteen 2017 sopimuksen mukaisesti palvelevien määrä kasvaa
425 000:een, mikä on tasan puolet
koko armeijan henkilökunnasta.
Sotakomissaarit jatkavat varusmiesten kutsuntoja, mutta lopettavat aseistakieltäytyjien metsästämisen.
Duuman puolustuslautakunnan varajohtaja Frants Klintsevitch kertoo, että on valmistu-
massa lakiehdotus, jonka mukaan kaikkia aseistakieltäytyjiä
ei saa työllistää valtionpalveluun
tai päästää töihin sotatarvikelaitoksiin.
UUDEN puolustusministeriön
myötä Venäjän armeija ei pelkästään alkanut ottaa käyttöön uutta aseistusta, vaan myös vaihtaa
kengät ja vaatteet. Lähialueyhteistyövaroja on jatkuvasti leikattu, vaikka niistä on rahoitettu rajat ylittävää rikollisuutta ehkäisevää työtä.
. Hän muistuttaa, että osan
hänen varovaisuudestaan selittävät suomalaisten omat toimenpiteet.
. Sen vuoksi venäläiset
sotamiehet pääsevät ensimmäisen kerran siviiliin siviilipuvuissa.
Uusi puolustusministeri on lopettanut lauantaiset saunakäynnit.
. 17
19.4.2013
kiä myöten
Opiskelijavaihtoa ja työharjoittelua on edistettävä pontevammin, Paula Lehtomäki totesi
Venäjän duumassa torstaina. Kuva: Jari Laukkanen
la sijaitsevien jäsenmaiden todellisia valmiuksia
viisumivapauteen, toivon vastauksia myös Suomen hallitukselta oman valmiutemme suhteen,
Manner sanoo.. Shoigusta povataan
Venäjän tulevaa presidenttiä. Yhteistyö
etenee, mutta hitaasti.
. Sotilaille ommellaan uusi, mukava, lämmin ja
kaunis sotilaspuku.
Ministeriön käskyn mukaan armeija on luopunut jalkarievuista
ja nikita-karvahatusta
Ikkunat olivat suuria ja luonnonvalo häivytti ulko- ja
sisätilojen välistä rajaa.
Kun Ervi näyttelyfilmissä esittelee Helsingin yliopistorakennuksen Porthanian
pienoismallia, hän innostuu elementeistä. . tekn
ANJA MANNINEN
OULU
RAKENNUSTEHTÄVÄÄ kokonaisuutena voidaan kutsua rakennustaloudelliseksi ongelmaksi, johon kuuluu mitä erilaisimpia
teknillisiä ja rahataloudellisia kysymyksiä.
Mutta siihen kuuluu myös taiteellisia, sosiaalisia, terveydellisiä, perinteellisiä, vaistonvaraisia jne. Nuorena arkkitehtinä Ervi haki mainetta kilpailujen kautta.
Aarne Ervin luomuksia ovat mm. kysymyksiä.
Näin arkkitehti Aarne Ervi pohti Arkkitehtilehdessä vuonna 1942 arkkitehtuurin
ja rakentamisen koko suurta kokonaisuutta.
Ervin mukaan rakennustehtävät ovat erilaisia riippuen ajasta, paikasta, sivistystasosta, mahdollisuuksista ja traditiosta.
RAKENTAMISESSA ei ole kysymys vain tekniikasta ja numeroista, vaan myös elämästä ja ihmisestä. Espoon
Tapiola keskustorneineen ja uimahalleineen, Helsingin yliopiston Porthania-rakennus ja Turun yliopiston eri rakennukset.
Hänen viimeisiä töitään oli Töölön kirjasto, joka aukeaa puistoon suurten lasi-ikkunoiden ja monien terassien välityksellä.
Pohjois-Suomen tunnetut Ervi-kohteet
ovat Oulujoen ja Emäjoen yhdeksän voimalaitosrakennusta ja niiden yhteydessä sijaitsevat asuinrakennukset, jotka olivat aikanaan Suomen suurin työmaa. Näin kävi myös
Oulussa, jossa kaupungin kauneimmaksi
väitetty koristeellinen KOP:n konttorirakennus purettiin ja tilalle rakennettiin Ervin suunnittelema virtaviivainen ?laatikko?
.
KUTEN näyttely kertoo, Ervi suunnitteli niin
julkisia kuin yksityisiäkin rakennuksia. Toimisto suunnitteli valtiolle, liikeyrityksille ja
teollisuudelle.
Myös sisustussuunnitelmat olivat tärkeä
osa Ervin tuotantoa, ja hän palkkasi ensim-
mäisten arkkitehtien joukossa sisutusarkkitehtejä toimistoonsa. kutsukaamme niitä yhteisnimellä ?inhimillisiä. tilaa ihmiselle näyttelyn filmihaastattelussa Ervi puhuu innostuneesti sodan
jälkeisen Suomen jälleenrakentamisesta.
Kaikesta oli puute, ei vähiten materiaaleista ja rahasta.
Vaikeudet olivat Ervin mukaan kuitenkin
myös hyväksi.
Puute pakotti suunnittelemaan tiiviimpää ja rakentamaan halvemmalla. Porthania oli ensimmäinen suuri kohde, jossa elementtejä Suomessa käytettiin.
Lahden mukaan teollisen rakentamisen
lieveilmiöt näkyvät Ervin rakennuksissa betonielementtien pelkistettynä käyttönä sekä
toisteisuuden luomana yksitoikkoisuutena
sekä yksityiskohtien karuutena.
Mutta kuten Lehtokin muistuttaa, Aarne Ervi ei ollut ainoa arkkitehti, jota rakennusteollisuuden tarjoamat mahdollisuudet veivät.
Funktionalismista lähtenyt suunnittelu
etenin äärimoderniin, kylmään laatikkoarkkitehtuuriin.
Vanha ja uusi törmäsivät monessa paikassa ja vanha sai väistyä. Rakennuksent kaipaavat kunnostusta ja suojelua.
Voimalaitokset ja niihin liittyvät asuntoalueet ovat kansainvälisen, modernin arkkitehtuurin suojelua ja tutkimusta edistävän järjestön DOCOMOn listalla merkittä-. Kun molemmat puolet ovat
tasapainossa, rakentamisesta tulee arkkitehtuuria.
Suomen Rakennustaiteen museon Aar-
ne Ervi . Rakennusteollisuus tuli avuksi.
Aarne Ervin kaupunkisuunnittelusta pääkaupunkiseudulla väitellyt tutkimuspäällikkö Juhana Lahti kirjoittaakin näyttelykirjassa Ervin arkkitehtuurin sisäisestä ristiriidasta.
Varsinkin Ervin suunnittelemissa yksityistaloissa ?luonto tuli sisään?
. Alueet olivat työn alla vuosina 1941?1961.
Kun voimayhtiö on luopunut omistuksesta, asuinalueet ovat siirtyneet yksityiseen
omistukseen. Kuva: Jari Laukkanen
Ervi loi tilaa ihmiselle . 18
19.4.2013
Töölön kirjasto aukeaa puistoon suurten lasi- ikkunoiden ja monien terassien välityksellä
tilaa ihmiselle näyttely on
esillä Pohjois-Pohjanmaan museossa
Oulussa 19.5. saakka.
Töölön kirjasto.
Kuva: Jari laukkanen
Mikko Alatalo panisi
linnanjuhlat kiertoon
SUOMENMAA HELSINKI
KANSANEDUSTAJA Mikko Alatalo (kesk.) ehdottaa, että tasavallan presidentti järjestäisi itsenäisyyspäivän vastaanottoja Helsingin lisäksi eri maakunnissa.
Hän hahmottelee, että presidentti voisi pitää kautensa ensimmäisen ja viimeisen vastaanoton Linnassa, neljä muuta eri maakunnissa.
PRESIDENTINLINNAN remontin takia itsenäisyyspäivän
vastaanotto juhlakonsertteineen järjestetään tänä vuonna Tampereella Tampere-talossa.
. Hän oli aikansa
seuratuimpia arkkitehteja Alvar Aallon ja Viljo Revellin rinnalla.
Aarne Ervi valmistui arkkitehdiksi vuonna 1935 ja toimi
pari vuotta Alvar Aallon toimistossa harjoittelijana.
Oman arkkitehtitoimistonsa Ervi perusti vuonna 1938.
Vuosina 1965?1969 hän toimi Helsingin kaupunkisuunnitteluviraston päällikkönä, mutta joutui
jättämään viran terveydellisistä syistä.
Omassa toimistossaan Ervi työskenteli
vuoteen 1974 asti.
Aarne Ervi . Se on 10 000 euroa vähemmän
kuin viimeksi.
Tampereen Teatterikesä sai 255 000 euroa ja Helsingin
juhlaviikot 200 000 euroa. Ele on hieno, tamperelainen kansanedustaja sanoo.
. Tasavallan presidentin itsenäisyyspäivän vastaanoton järjestäminen eri maakunnissa olisi vahva arvoviesti koko Suomen puolustamisesta.
Nuojuan voimalaitos. Rahasta jaettiin tapahtumille suunnilleen samanlaiset tuet kuin viimeksi.
Kulttuuri- ja urheiluministeri Paavo Arhinmäki (vas.)
myönsi veikkausvoittovaroista tukea 168 tapahtumalle,
joista uusia on 10.
Suurimman avustuksen sai jälleen Savonlinnan oopperajuhlat, 740 000 euroa. 19
19.4.2013
lyhyesti
FAKTA
Aarne Ervi
AARNE ERVI (1910?1977) oli yksi Suomen sodanjälkeisen
modernin arkkitehtuurin kärkitekijöistä. Alatalo katsoo.
Hän huomauttaa, että Suomessa on Pirkanmaan ja
Tampereen lisäksi monia muita maakuntia ja niiden keskuskaupunkeja, joilla on paljon annettavaa koko maan
menestykselle.
. Hieman sitä vähemmin heltisi Kuhmon kamarimusiikille ja Kuopio tanssii ja soi -tapahtumalle.
Uusista tapahtumista esimerkiksi metallimusiikkifestivaali Tuska sai 20 000 euroa ja Inarin alkuperäiskansojen
musiikkitapahtuma 10 000 euroa.. Jotta itsenäisyyspäivän vastaanotto olisi yhä enemmän koko Suomen ja kaikkien suomalaisten juhla, vastaanotto voisi kiertää koko Suomessa ja juhlaan voisi
kutsua yhä enemmän tavallisia suomalaisia. Tasavallan arvokkaimman juhlan järjestäminen pääkaupungin ulkopuolella on varmasti myös viesti siitä, että presidentti näkee koko Suomen mahdollisuudet, hän
lisää.
PRESIDENTINKANSLIAN mukaan Tampereelle kutsutaan
erityisesti maakuntien edustajia.
. Esimerkiksi Jyväskylä, Oulu, Rovaniemi ja monia
muita. Kuva: Paula Åström
VALTAKUNNALLISET kulttuuritapahtumat saivat kulttuuriministeriöltä saman määrärahan kuin viime vuonna,
5,1 miljoonaa euroa. Kuva: Paula Åström
iikka apunaan
Presidentinlinnan remontin takia itsenäisyyspäivän
vastaanotto juhlakonsertteineen järjestetään tänä
vuonna Tampereella Tampere-talossa.
Kuva: Kalle Parkkinen/Lehtikuva
vänä suomalaisen modernin arkkitehtuurin
esimerkkinä.
Voimalaitosten omistussuhteiden muuttuminen ja varsinkin niiden asuntoalueiden
omistuksen pirstoutuminen on nostanut jokivarressa huolen Ervin hengen säilymisestä.
Huolta kannetaan alueiden lisärakentamisesta ja rakennusten kunnostustavoista.
Alueiden maankäytön suunnittelulla sekä niitä täydentävällä korjaus- ja hoito-ohjeistuksella pyritään turvaamaan rakennusten ja arkkitehtuurin ominaispiirteiden säilyminen.
Rakentamisessa
ei ole kysymys
vain tekniikasta ja
numeroista, vaan myös
elämästä ja ihmisestä.
Kulttuuritapahtumien tuet
pysyvät liki ennallaan
Ykkösinsinöörin talo Nuojuan Nokkalankankaalla
Kyse on
kuitenkin vain poliittisesta taktikoinnista, sillä ministeriö
myöhensi loppuosan leikkauksesta vuosille 2017-2019.
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri vaatii leikkausohjelman kumoamista. Muuttajat eivät tilastojen mukaan ajaudu
Helsingin ja muiden kasvukeskusten ytimeen, vaan niiden reunoille.
Metropoli on kaupunkisuunnittelun suurin haaste ikinä,
kommentoi rakennemuutosta
kaupunkimaantieteen professori
Mari Vaattovaara (HS 27.3.).
Vaattovaaran kommentin ja
huolen jatkoksi olisi suorastaan
huutava tarve laajentaa suunnittelunäkökulmaa Helsingistä ja
pääkaupunkiseudulta koko maa-
han. Mielipiteet
20
Alkiolaisuus edellä
KESKUSTAN Pohjois-Karjalan piiri on pannut tyytyväisenä merkille, että puoluejohto käy aatteellista keskustelua
ja ottaa uudistamisen lähtökohdaksi alkiolaisen aatteen.
Se on ollut aina Suomen ja maakuntien kantava voima
vaikeinakin aikoina.
Aatteelliselta pohjalta puolue on luonut vaihtoehdon
myös kuntarakenne- sekä sosiaali- ja terveydenhuollon
uudistamisella. Olemassa oleva alue- ja yhdyskuntarakenne olisi nähtävä
julkisena palveluna, saavutettuna etuna ja merkittävänä kilpailutekijänä.
YLI PUOLET kansallisvarallisuudesta on sidottuna nykyiseen yhdyskuntarakenteeseen, joka ei
mukaudu kvartaalitalouteen eikä
yksittäisen hallituskauden kaupunkipolitiikkaan.
Yhdyskuntarakenteet eivät
siirry työpaikkojen ja palvelujen mukana kasvukeskuksiin.
Ja: vuoden 2030 alue- ja yhdyskuntarakenne on jo pääosin olemassa.
Merkittävyydestään huolimatta koko Suomea koskeva ja käynnissä oleva raju kaupunki- ja yhdyskuntarakenteen murros ei
pääse lööppeihin, vaan jää kansallisen kilpailukyvyn, metropolin, kuntarakenteen ja sosiaali- ja
terveyspalvelu-uudistusten jalkoihin.
SUOMEN pikkukaupungit ja kirkonkylät ovat nyt uhattuina.
Kamppailussaan ne on jätetty
yksin, sillä niille ei valtakunnallisia kehittämisresursseja heru.
Kaupunkikeskustat saavat
edes jossain määrin kehittämishankkeisiinsa valtion tukea,
mutta pienet keskukset eivät saa
mitään. Missä luuraavat
pienten keskusten selvitysmiehet ja lobbarit ja niitä puolustavat valtiomiehet?
Suomen marginaalisilla markkinoilla ja rakentamisen volyymeilla voisi kuvitella, että kaupunkirakenteen uusiutumista
ja elinvoimaa sekä ?kasvua. Vailla peruskoulun jälkeistä tutkintoa
olevien aikuisten määrä on maakunnassa poikkeuksellisen korkea, osa nuorista jää joka vuosi koulutuksen ulkopuolelle ja työelämän jatkuva muutos edellyttää riittäviä jatko-, muunto- ja täydennyskoulutusresursseja tasapuolisesti koko maahan.
ESITYKSET toimivaltaisten ely-keskusten määrän vähentämisestä lähes puoleen pulahtavat esille vuosi toisensa
jälkeen varsinkin valtion budjetin valmistelun ja eduskuntakäsittelyn yhteydessä.
Ely-keskusten vähentäminen keskittäisi valtion aluehallinnon palveluita, siirtäisi päätösvaltaa pois maakunnista ja vaikeuttaisi sekä kansalaisten että elinkeinoelämän asiointia ja toimintaa.
Keskustapiirin mielestä maakuntien ely-keskuksia pitää päinvastoin vahvistaa, jotta ne voivat palvella entistä paremmin muun muassa yrityksiä ja sitäkin kautta tukea aluekehitystä. ja ansaitsevat . Niiden kohtalo vaietaan
kuoliaaksi tai lakaistaan maton
alle. Valtion muiden yksiköiden alueellistamista on jatkettava.
Piiri pitää täysin käsittämättöminä esimerkiksi niitä
perusteluita, joilla kokoomuslainen maa- ja metsätalousministeri Jari Koskinen haluaa sijoittaa uuden Luonnonvarakeskuksen päätoimipaikan Helsinkiin. edistämiseksi.
Mikkelin palkitun keskustauudistuksen rohkaisemana sekä Mäntyharjun ja muiden vireillä olevien keskustan kehittämishankkeiden myötä Etelä-Savo
soveltuu mainiosti yhdeksi pienten keskusten kehittämislaboratorioksi.
Jarmo Vauhkonen
aluesuunittelujohtaja
Etelä-Savon maakuntaliitto. Kuva: Maria Seppälä
Hätähuuto pienten
keskusten puolesta
SUOMEN kaupunkipolitiikka
vannoo lähes sokeasti kilpailukyvyn, uuden uljaan metropolin ja muutaman kasvukeskuksen nimeen. Missä
viipyy keskustelu pikkukaupunkien kaupunkitutkimuksesta ja
-suunnittelusta. Väki pakkaa pääkaupunkiseudulle ja pariin kolmeen muuhun cityyn. historialliset pikkukaupunkimme ja kirkonkylämme.
NYKYINEN kaupunkipolitiikka ei
täytä edes arvokkaan saattohoidon vaatimuksia . Yhtälö on tietenkin
mahdoton ja lopputulos sen mukainen: tyhjentynyt Suomi ja
taantuvat keskukset.
Seikkailun hinta on myös kova. Ennusteiden mukaan muuttovauhti jatkuu hurjana.
Kaikki vähänkin itseään kunnioittavat kaupungit ja jopa kirkonkylät pyrkivätkin kasvukeskuksiksi. haetaan muualtakin kuin kaupunkirakenteen fyysisestä kasvusta.
Valtakunnan tason kaupunkipolitiikan ja -suunnittelun erilaiset jumitukset eivät saisi missään nimessä enää entisestään
vaikeuttaa koko maan kaupunkirakenteen ja keskusten uusiutumista.
ETELÄ-SAVON maakuntaliitto ja
Elävä kaupunkikeskusta ry valmistelevat yhteistyössä kampanjaesitystä Pienet keskukset (Pike). Menetämme olemassa olevan ja toimivan alue- ja yhdyskuntarakenteen ja ajan myötä ?
nopeammin kuin luulemmekaan
. Se lähtee kotikunta- ja maakuntamallista, joka kunnioittaa kuntien itsehallintaoikeutta.
Toisin kuin Kataisen sateenkaarihallitus, joka ei käytännössä keskittämispolitiikassaan tiedä minkälaista
mallia se on maahan rakentamassa ja soveltuuko se laisinkaan maakuntiin ja kuntiin, jossa on pitkät etäisyydet.
OPETUS- JA KULTTUURIMINISTERIÖ käytti silmänkääntötemppua ilmoittaessaan kohtuullistaneensa maaliskuisessa päätöksessään keskiasteen ammatillisen opetuksen koulutuspaikkojen leikkaamista Itä- ja Pohjois-Suomessa.
Esimerkiksi Pohjois-Karjalasta leikataan vuoteen 2016
mennessä 660 koulutuspaikkaa, kun ministeriön alkuperäinen leikkaustavoite oli lähes kaksinkertainen. Kampanjan tavoite on koota hyviä keskusten kehittämisesimerkkejä työkaluksi toimijoiden
käyttöön.
Pidemmän ajan tavoitteena on
myös tutkimus-, kehitys- ja verkostoitumisohjelma pienten keskusten luovan uusiutumisen ja
?kasvun. nykyistä
enemmän valtakunnallista huomiota ja tukea.
MISSÄ on avoin julkinen keskustelu Suomen monikeskuksisesta kaupunkirakenteesta. Luonnonvarakeskuksen luontaisin sijoituspaikkakunta on Joensuu.
KESKUSTAN Pohjois-Karjalan piiri on syvästi huolissaan
Suomen poliittisesta tilanteessa.
Jyrki Kataisen hallitus on kompuroinut pelottavalla tavalla niin sote- kuin kuntauudistuksessa kuin esimerkiksi osinkoveroratkaisussa.
Päätöksiin, joiden seurauksia ei tunneta eikä haluat
edes selvittää, pyritään jääräpäisesti kansalaisia kuuntelematta ja asiantuntijoiden varoituksista huolimatta.
Hallituksen osaamattomuus ja siihen yhdistyvä ylimielisyys muodostavat vakavan uhkan sekä kansantaloudelle että kansalaisten perusturvallisuudelle.
Keskustan Pohjois-Karjalan piiri
?Pohjois-Karjalan piiri vaatii ammatillisen koulutuksen leikkausohjelman kumoamista.. Myös tästä
syystä pienetkin keskukset tarvitsevat . Näin tapahtuu, vaikka monen suomalaisen koti ja kotikylä
on kasvukeskuksen ulkopuolella.
Keskusten uusiutuminen ja
elinvoima alkavat usein ytimestä eivätkä reunoilta. saati, että se
tuottaisi muiden kuin näiden ns.
kasvukeskusten käyttöön muutakin kuin metropolitietoa.
Nykymenolla Suomi hajoaa
pääkaupunkiseudun metsiin, sillä liikkeellä on ennen kokematon esikaupungistumisen ja hajaantumisen aalto. Kuva: Paula Åström
Nykyinen kaupunkipolitiikka
ei täytä edes arvokkaan
saattohoidon vaatimuksia.
?Suomen pikkukaupungit ja kirkonkylät ovat nyt uhattuina.