Terracross
533711-1301. Can-Am
Outlander
650 X MR
A
S
S
U
L
E
T
KOLM IOT
EPS
P
X
0
5
5
n
a
sm
rt
o
p
S
s
ri
la
o
P
,
PS
Can-Am Outlander 500 D S
ja Yamaha Grizzly 550FI EP
www.monkija-lehti.fi
PAL.VKO
2013-27
KOEAJOSSA
+!4;>B85?GGKEEI! #YQNNm CF MOTO 625 4x4 EX
E. KAKSINTAISTELUSSA Can-Am Renegade 1000 X XC ja Polaris Scrambler XP 850 H.O EPS LE
NRO 1 | 2013 | 7,90 ?
ATV-LEHTI
MÖNKIJÄ
ESIKATSAUS
KOTIMAISEEN
CROSSIKAUTEEN
ATV-SUUNNISTUSKAUSI AVATTU
KOEAJOSSA
KOEAJOS
S SA
PIENEMPI
MUTA-CANA
SISÄLTÖ Nro 1/2013
MÖNKIJÄ-LEHTI
Mönkijöitä .......................................................................
12 Koeajossa pienempi muta-Cana . Can-Am 650 X mr
18 Kolmiottelussa Can-Am Outlander 500 DPS,
Polaris Sportsman 550 XP EPS ja Yamaha Grizzly 550FI EPS
28 Koeajossa CF Moto 625 4x4 EX E. uutisia ja uutuuksia
66 Mönkijä-lehden tilauslomake
67 Seuraavassa numerossa
s.18
s.48
s.12
MÖNKIJÄ-LEHTI | 2
SISÄLTÖ
JUTTU. Terracross
32 Kaksintaistelussa Can-Am Renegade 1000 X XC ja
Polaris Scrambler XP 850 H.O EPS LE
42 Ajettu: Can-Amin traktoriperhe
Henkilöitä ........................................................................
40 Kuukauden mönkijänaama Pentti Kaulamo - Konnuslahden
sekatavarakauppias
48 Olli Koskela tähtää ATV-crossin EM-sarjaan
50 ATV-crossin kärkikaarti haastattelussa kauden kynnyksellä
Kisoja ja tapahtumia .......................................................
56 ATV-suunnistuksen kisakausi täydessä käynnissä
58 Ostoparatiisi.com offikrossi
Varusteita ........................................................................
53 Esittelyssä uusia ajovarusteita
Palstat .............................................................................
04 Pääkirjoitus
06 Introkuvia
61 Roiskeet
Ammattilaisen työjuhdan vakuutusmaksut ovat edullisia,
eikä siitä tarvitse maksaa ajoneuvoveroa.
Ammattikäytössä traktorimönkijästä
saa verohyödyn, eli verotuksessa on
normaali konepoisto-oikeus.
Ei vuosikatsastusta.. Lupa ajaa. Sillä hiekotat, auraat ja vedät suurtakin
peräkärryä laillisesti virallisilla teillä. + tk (sh. Tiellä.
Kuvan laite erikoisvarustein.
Traktorimönkijä
kovaan työkäyttöön!
Traktorimönkijällä ajaa 15v. / T-kortilla!
TY55 Grizzly 550 EFI 4x4
8 990 . 10 990 ?)
Kampanjahinta voimassa niin
kauan kuin tavaraa riittää.
www.yamaha-motor.fi
www.facebook.com/yamahasuomi
Yamahan traktorimönkijä on työn sankari neljällä
pyörällä
Syy on koko Eurooppaa koetteleva epävarma taloustilanne. Yksi valtamerkeistä vastasi heti, ettei anna laitetta testiin, koska heillä ei ole sellaista istuinratkaisua, jolla voisi vertailussa pärjätä.
EU:n sisämarkkinoilla ei nimenomaan pitäisi olla tällaista merkittävää eroa, joka antaa toisille pelaajille paremmat mahdollisuudet. Ostotilanteessa nimenomaan istuin on määräävä tekijä. PÄÄKIRJOITUS Nro 1/2013
utot, moottoripyörät ja mopot ovat alkuvuodesta käyneet
kaupaksi jopa harvinaisen huonosti. Traktorissahan ei ole ajoneuvoveroa ja lisäksi monella yrityksellä
on mahdollisuus vähentää hankintakuluja verotuksessa. Lähettäkää rohkeasti ideoita toimitus@mk-lehti.fi
Kaikki ideat ovat tervetulleita, oli sitten kyseessä itse muunneltu
laite, ajopaikka, jonkun mönkkäriyhdistyksen esittely, erilainen tapa
hyödyntää mönkijää tai vaikkapa joku mielenkiintoinen alan henkilö.
Ideoita odotellessa
Jii Helminen
Ilmoitusmyynti ja
markkinointi:
Markkinointitoimisto Sinisilta
Ossi Sinisilta
PL 36
13721 Parola
Puh. Ensimmäisen vuosineljänneksen aikana
niitä on rekisteröity vain reilut sata kappaletta.
Traktorimönkijöiden suosion syy on tietysti mahdollisuus ajaa tiellä ja L7-luokan ajoneuvoihin verrattuna huomattavasti halvempi hinta. Menestyjiä ovat ne, jotka ovat onnistuneet tyyppihyväksyttämään lähes tavallisen mönkijän satulan traktorikäyttöön. Lehden sivuilla esiintyy
pääosin kahden merkin laitteita. Seuraavan numeron suuri
T3-vertailu näyttää kuihtuvan muutaman merkin ja mallin taisteluksi.
Maastopuolelle taas tulee uutuuksia harvakseltaan. Maastomalleja tuosta määrästä on
561 ja rekisteröityjä 844 kappaletta. (03) 671 5474
Fax: (03) 671 5057
ossi.sinisilta@ridemedia.fi
Kustantaja:
RideMedia Oy
Toimitusjohtaja:
Jukka Helminen
jukka.helminen@ridemedia.fi
Painopaikka:
SP-Paino Oy, Nurmijärvi
ISSN 1796-8968
Mönkijä-lehti
ilmestyy 4 kertaa
vuonna 2013:
touko-, heinä-, syys- ja lokakuussa.
Tilaushinnat:
kestotilaus 28 e,
määräaikainen tilaus 30 e.
PÄÄKIRJOITUS. Suurimmat erot liittyvät 40 km/h nopeusrajoituksen tekniseen toteutukseen ja istuimeen. Jousitetulla maataloustraktorin jakkaralla varustetut
mallit taas jäävät myymälän lattialle.
Tilanne tuli raa?asti selville kun kartoitimme seuraavan lehden traktoritestin tarjontaa. Tieliikennemönkijöiden eli L7-luokan ajoneuvojen myynti on
sen sijaan lähes romahtanut. T3-malleja myydään käytännössä vain
Suomessa ja Norjassa , mutta tyypitys tehdään sellaisessa maassa, jossa niille ei ole lainkaan kysyntää.
Maastomallien suosion hiipuminen traktoreiden kustannuksella
vaikeuttaa myös Mönkijä-lehden tekemistä. Juttuaiheet alkavat siis olla vähissä verrattuna muutaman vuoden takaiseen tilanteeseen, jolloin lehti perustettiin.
Tilanne näkyy jo tämän numeron sisällössä. Myös vapaus
katsastuksesta ja halvat liikennevakuutusmaksut lisäävät T3-mallien
vetovoimaa.
Tällä hetkellä kaikki merkit eivät kuitenkaan ole samalla viivalla
mallistonsa kanssa. Kaikkein kornein tilanteessa on
MÖNKIJÄ-LEHTI
A
MÖNKIJÄ-LEHTI
Toimituksen osoite:
PL 34, 01901 Nurmijärvi
Puh: (09) 8789 2400
Sähköposti:
toimitus@monkija-lehti.fi
Käyntiosoite:
Otsotie 4, 01900 Nurmijärvi
Ilmoitusaineistot:
aineistot@ridemedia.fi
Päätoimittaja:
Jukka Helminen
jukka.helminen@ridemedia.fi
MÖNKIJÄ-LEHTI | 4
Toimituksen sihteeri:
Virpi Hyökki
virpi.hyokki@ridemedia.fi
Avustajat:
Olli Autonen
Antti Mikkola
Ari Eloluoma
Sami Jaakola
Joni Helminen
Ulkoasu:
Pekka Keskinen
pekka@luonne.net
Suomen virkamiesten asenne. Nyt aallot lyövät kuitenkin
meille asti ja ensimmäistä kertaa vuosikymmeniin jopa ruokakauppa
takkuaa.
Tässä tilanteessa voi pitää lähes ihmeenä mönkijäkaupan kasvua.
Vaikka ensimmäisen kolmen kuukauden aikana onkin myyty vain
noin pronsenttiyksikön verran enemmän, on sekin paljon kaikkeen
muuhun vastaavaan kauppaan verrattuna.
Viime vuonna tammi-maaliskuussa myytiin yhteensä 1394 uutta
mönkijää ja nyt 1405 kappaletta. Suomessa tullaan
tässäkin kohtaa jälkijunassa, sillä vielä viime vuonna kuluttajien usko omaan tilanteeseen oli hyvä. Säännöt eivät siis missään suhteessa täytä EU:n yhteisiä normeja, jos jossain maassa saa tyyppihyväksynnän aivan toisenlaisella tekniselle ratkaisulle kuin esimerkiksi Suomessa. Käytännössä lähes kaikki rekisteröidyt ovat T3- traktorimönkijöitä, joiden suosio näyttää edelleen kasvavan. Syynä on niiden maahantuojien aktiivisuus ja myös täksi vuodeksi esitellyt uutuusmallit.
Toivottavasti syksyn lopulla nähdään useilta valmistajilta uutuuksia, joista on aihetta kirjoittaa.
Lehden sisällön kehityksessä tarvitsemme apua myös lukijoilta
18 990 ?)
RZR XP 900 EPS LE 4x4
sh. 21 990 ?
/PolarisMonkijat. 21 490 ?
POLARIS.FI
RZR 4 xp 900 EPS LE 4x4
sh. 15 990 ?
RZR 800 S 4x4
sh. URHEILULLISEEN MENOON!
POLARIS rzr
? ralliajoon
? jäärata-ajoon
? seikkailuihin
? harrastuksiin
RZR 570 4x4 EUT
sh. 16 990 ?
(myös EUT sh
intro
Mönkijä-lehti | 6
Can-Am Outlander 500 DPS tositoimissa kolmen nelivetoisen vertailutestissä. Kuva: Antti Mikkola
Mönkijä-lehti | 7
intro
Scrambler rinteessä. Stunttikuski: Antti Mikkola. Kuva: Jukka Helminen
Mönkijä-lehti | 8
Grizzly 550FI ja Outlander 500 ojassa, jossa viikkoa ennen kuvan ottamista oli melkein metri lunta! Kuva: Joni Helminen
Mönkijä-lehti | 11
Hommassa pitää olla myös oikeat työkalut,
ja Can-Amilla on nyt tarjolla kaksikin vaihtoehtoa. Koeajoimme viime syksynä esitellyn
1000 X mr -mallin pikkuveljen, jota liikuttelee kuusipuolikas moottori.
Mönkijä-lehden mutatyöryhmä | Kuvat: Jukka Helminen ja Antti Mikkola
MÖNKIJÄ-LEHTI | 12
PIENEMPI MUTA-CANA. KOEAJOSSA
Can-Am Outlander
650 X mr
PIENEMPI MUTA
Mud men ovat oma rotunsa mönkijäharrastuksessa. Nämä itseään mudasta etsivät äijät ovat
tyytyväisiä valloitettuaan pahimmat rapakot ja jorpakot
Lisäksi vakiovarustukseen kuuluvat käsisuojat, pohjapanssari ja 1360 kilon Warnvinssi.
Aluvanteilla pyörivät 28-tuumaiset, karkeat Maxxis Mudzilla -renkaat.
Ohjaustehostimessa on muiden Outlanderien tapaan kolme
asentoa. Pienempi muta-Cana pohjautuu lyhytrunkoiseen 650 Outlanderiin ja tonni-
sessa on sama pidempi akseliväli kuin kaksipaikkaisissa MAXmalleissa. Tonnisen Muta-Canan erikoisuushan ovat ilmasäätöiset ACS Fox Air -iskarit.
Mönkijään kiinteästi asennettua
kompressoria käytetään ohjaustangon napeista. Tehtaan selitys asiaan liittyy kasausvaiheeseen, joka kuulemma on nopeampaa ja helpompaa tehdä niin, että säädöt
ovat epätasapainossa. Runko on uusi SST G2, kuten alkuvuodesta
C
www.monkija-lehti.fi
myyntiin tulleessa pienemmässä
650 X mr -mallissa.
Moottorin kuutiotilavuuden
lisäksi suurin ero löytyy rungosta ja jousituksesta. Jostain
kumman syystä tässä lehdessä
koeajettu Renegade 1000 taas
kääntyi molempiin suuntiin samalla tavalla. Siitä pitävät huolen jäykät jouset ja korkeat renkaat.
Outlander 650 X mr:n konehuoneessa on tavallisesta Outlanderista tuttu 62-hevosvoimainen Rotaxin V-moottori. Säädössä on
kuusi asetusta, jotka lisäävät yhtä aikaa kaikkien neljän iskarin
esijännitystä ja säätävät samalla
maavaraa. Syyläri on
myös helpossa paikassa puhdistamista ajatellen.
Edessä ja takana on tukevat
puskurit. Polttoaineen annostelusta vastaavat
46-milliset kaasuläppärungot ja
Siemensin ruiskut.
Sekä moottorin että variaattorin ilmanotto on toteutettu
snorkkelityylisesti mittariston
korkeudelle, joten laite saa olla
ohjaustankoa myöten upoksissa
ilman ongelmia.
Etuosaa hallitsee ritsin päälle sijoitettu muhkean kokoinen
jäähdytin, joka ei tukkeudu rapaisissa olosuhteissa. Maksimiasentoa tarvitaan muta-Canassa normaalia enemmän, sillä laite on tehty
möyrimiseen ja karkeat renkaat
tekisivät kääntämisestä muuten melkoista voimistelua. Tehostimen ansiosta mutaraaserin
kääntely sujuu kevyesti, mutta
vaatii kohtuullisen paljon tilaa.
Kääntösäde oli mittauksissa
580 senttiä vasemmalle ja 640
oikealle! Samantyylinen ihmeellinen ero vasemmalle ja oikealle oli myös tässä lehdessä testatussa Outlander 500 DPS -mallissa. Kuusipuolikkaassa on
tavalliset iskarit. Joka tapauksessa
erikoinen ?ominaisuus?, sillä eiköhän mönkijän pitäisi piirtää
ainakin suunnilleen samanlainen kääntöympyrä vasemmalle
ja oikealle!
MÖNKIJÄ-LEHTI | 13. Maavara säätyy ääriasennosta toiseen 60 milliä.
650-kuutioisen mutaraaserin
maavaraa ei siis voi säätää, mutta pohjan alle jää siitä huolimatta
runsaasti tilaa. TA-CANA
am-Am esitteli viime
syksynä uuden ison
mutaraaserin, jossa
on sama 1000-kuutioinen V-Twini kuin Outlanderissa ja Renegadessa
Osansa on tietysti myös kovilla jousilla, jotka nekin pitävät laitteen ryhdissä.
TTI-takajousituksen nivelöintipiste on 37 milliä alempana,
kuten oli jo 2012-mallin isossa
Outlanderissa ja Renegadessa.
Uusi rakenne on toteutettavissa
pehmeämmillä jousituksen kalibroinneilla, jonka ansiosta saadaan tarvittaessa lisää kantavuutta ja mukavuutta vaikeisiin
maastoihin.
Kuusipuolikkaassa muta-Canassa uuden jousituksen mahdollisuudet ja käytännön toteutus eivät oikein kohtaa. Löysät ren-
1
2
Kiihtyvyys:
MITTAUSTULOKSIA
3
(suorituskykymittaukset tehty kuivalla asfaltilla nelivedolla)
0-40 km/h
2,38 sek.
0-60 km/h
4,10 sek.
0-80 km/h
7,02 sek.
0 sek.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Huippunopeus hidas puoli: 76 km/h Huippunopeus: 107 km/h Paino täydellä tankilla: 436 kg
Kääntösäde nelivedolla: 640 cm (oikealle), 580 cm (vasemmalle)
MÖNKIJÄ-LEHTI | 14
PIENEMPI MUTA-CANA. Sen takia renkaiden pito irtoaa myös hitaassa kivikkoryöminnässä, koska iskareissa ei ole oikeastaan lainkaan
negatiivista joustoa. Kuusipuolikas muta-Cana menee kuin itsestään samoissa spooreissa, joissa samaan
aikaan vertailutestissä olleet vakiomallin 500-550-kuutioiset
olivat välillä vaikeuksissa.
Jousitus on mallia jämäkkä.
Meno on sen takia kiikkerää tek-
nisessä maastossa, sillä kiven
päälle kiipeävä kulma ei myötää
kuin muutaman sentin.
Etuylitys on lähes minimaalinen ja etupohjassa on lisäksi loiva pokkaus ylöspäin. Takajousitus sen sijaan
pompottaa, jos ajaa hiukankin
reippaammin. Kun kulkuasentokin on lähes vaaterissa, ei
keula töki esteisiin, vaan liukuu
niiden yli.
SST G2 -runkorakenne ?Geometric Contact Controleineen?
ja etujousituksen ?Dive-control?
vähentävät ulkokurvin puoleisen etupyörän sortumista alle
kaarteissa. Kallistelun vähentämisen lisäksi ratkaisun on
tarkoitus ehkäistä keulan vaipumista jarrutuksessa, mutta vastaavasti renkaaseen kohdistuvan
iskun tieltä se liikkuu herkästi.
Ratkaisu tuntuu todellakin
toimivan, sillä X mr 650 ei sorra
etukulmaa alle. Muhkea ääni
on tuttu kaikista Can-Amin twineistä, oli kuutioita sitten 500 tai
1000.
Karkeat renkaat täristävät
muutaman sadan metrin hiekkatiesiirtymällä, kunnes päästään
tositoimiin. Keulan tukivarret on
nivelöity siten, että niiden liike
suuntautuu lievästi takaviistoon,
kun ennen liike tapahtui kohtisuoraan ylöspäin. Etujousitus on kovahko, mutta ei epämukava. KOEAJOSSA
Can-Am Outlander 650 X mr
Maastossa
Starttinapin painallus herättää
V-koneen henkiin
gaspaineet ja muhkeat munkit
tasoittavat onneksi osan maaston tärinästä.
Kaksipyttyiseksi kuuspuolikkaaksi X mr tuntuu yllättävän
leppoisalta. 28. Syynä lienee hitaan
puolen huiman pitkä välitys. Myös mutahirviöllä voi tehdä hommia. Näillä renkailla kärry tulee
perässä melkein missä tahansa kelissä ja maastossa. Vasemman puolen napit ovat erilaiset kuin esimerkiksi
Outlander 500-mallissa. Vanhat napit kuulemma ainakin kärsivät
talvella jäätymisestä, joten ehkä siinä syy uusiutumiseen.
www.monkija-lehti.fi
4. Valtavan kokoinen jäähdytin hallitsee keulan ilmettä.
Moottorin ja variaattorin ilma otetaan mittariston korkeudelle
tulevalla sisään rakennetulla snorkkelilla.
2. Mittariston alalaidassa näkyy hetken aikaa mikä asetus napista
painamalla ohjaustehostimelle säätyy.
5. Vetokoukku
tosin raapaisee ison osan maavaraa takapäästä, joten se kannattaa
poistaa rapakkotaisteluissa.
MÖNKIJÄ-LEHTI | 15. Kaasupeukalon kanssa
pitää olla tarkkana, kun ajetaan
mudassa, suolla tai jossain paljon
voimaa vaativalla alustalla, jossa
karkeat renkaat vielä panevat rajusti vastaan.
Säädettävä ohjaustehostin toimii hienosti ja sen kolmea asentoa voi muuttaa näppärästi ajonkin aikana. Sen
ansiosta on helppo lähteä liikkeelle rauhallisesti ja sutimatta.
Tämä tapahtuu tosin voimalinjan kustannuksella, sillä V-Twinin raju vääntö ja pitkä välitys
saavat remmin herkästi luistamaan. 500-kuutioisessa on vasemmalla etusormella
pieni nappi, joka eteen ajettaessa
TEKNISET TIEDOT
Moottori: Rotax, V2, 4-tahtinen, nestejäähdytteinen, SOCH
Kuutiotilavuus: 649,6 cm3
Polttoaineensyöttö: EFI, 46-milliset läppärungot
Voimansiirto: Variaattori, 2 nopeutta eteen, parkki, pakki, vapaa,
4-veto ja takaveto, Visco QE-etulukko
Ohjaustehostin: 3-asentoinen DPS
Etujousitus: Tupla-A, jousto 229 mm
Takajousitus: TTI, pitkittäistukivarret, jousto 236 mm
Jarrut ed/ta: 21,4-senttiset jarrulevyt ja kaksimäntäiset jarrusatulat
Renkaat ed/ta: 28 x 8 -12/ 28 x 10-12, Maxxis Mudzilla
Akseliväli: 129,5 cm
Pituus: 223,5 cm
Leveys: 118 cm
Korkeus: 114 cm
Pa-tilavuus: 20,5 l
Hinta: 11 990 euroa
4
5
1. Maastossa herkin
asento säästää mahtavasti käsivoimia, sillä isoja karkeita renkaita olisi muuten todella raskas
käännellä.
Ohjaustangon namikat ovat
uudenlaiset ja niiden käyttöliittymä poikkeaa jonkin verran esimerkiksi vertailutestissä olleesta
500 DPS -mallista. Mudzillat raapivat tehokkaasti niin edessä kuin takana.
3
Avainsana on raaka kaasutus ja aggressiivinen ote aja-
miseen. Myös isojen puiden yli pääsee todella helposti,
koska nokka ei tökkää kiinni,
vaan eturenkaat kiipeävät rungon yli kuin itsestään.
Vaikka kyseessä onkin erikoisajoneuvo mutaleikkeihin,
toimii 650 X mr myös rajuna
kärryn veturina. Viscon ansiosta ei
nelivetoa tarvitse miettiä, sillä
kaikki pyörät vetävät aina tarvittaessa.
Kivikoissa pitää olla malttia
viedä Canaa riittävän rauhallisesti, jotta perä ei anna takakorkeita. Muta-Canassa sama nappi
on siirretty vasemmalla peukalolla painettavaksi.
Erityismaininnan saa vaihteenvalitsin. Toisaalta hyvä maavara helpottaa isojenkin kivien yli
ryömimisessä. Silloin mennään läpi
miltei mahdottomalta tuntuvista paikoista. 1
1515-vuotta
5
5- vuo
vu t
tta
ta
ta
T-kortti.
7.990 ?
9.990 ?
PYYDÄ VAIHTOTARJOUS HETI!
vaihtaa ohjaustehostimen asetusta ja on pakitettaessa overdrive. KOEAJOSSA
Can-Am Outlander
650 X mr
TRX420FPM
Huippusuositun TRX420-mallin
ohjaustehostimella
ime
m e lla
mella
me
l va
v
varus
varustettu
a ru
rus
us
s tet
t et
te
t tu
tu
versio.
7.490 ?
TRX420FA
TRX420FE-TRAKTORI
Erillisjousitettu ja automaattivaihteinen, loistava
oista
oi
s tava
sta
ta
a va
v a työhön
ty
työ
yö
y
ö hön
hö
ö n ja
ön
ja
huvikäyttöön.
.
Hoida hommat ja aja laillisesti yleisillä t
te
teillä.
e ill
il
il
ll
l ä. Pykälät menevät
tarkasti kohdalleen ja kuski tietää aina, mikä vaihde on päällä.
Jarrut ovat kuivina todella
hyvät, mutta vesi/mutakylvyn
jälkeen menee hetki ennen kuin
ne alkavat taas toimia odotetulla tavalla.
Ketteryydellä ei tämä 650kuutioinen mutaraaseri loista,
sillä ahtaassa maastossa joutuu peruuttelemaan sellaisissa
paikoissa, joissa ei normaalisti
Can-Ameilla tarvitse vekslailla.
Suossa, syvissä ojissa ja melkein järven kokoisissa mutalammikoissa peli on kuin kotonaan. Jousitus ei myöskään kyykkää, vaikka perään löisi raskaankin kuorman.
HONDAMONKIJAT.FI
PIENEMPI MUTA-CANA. Vääntöä riittää ja renkaissa on pitoa
en
mä Kuvat: Joni Helmin
Mönkijä-lehden työryh
A
S
S
U
L
E
T
T
O
I
M500 DPS, Polaris Sportsman 550 XP EPS
KOOuL
tlander
Can-Am
S
ja Yamaha Grizzly 550FI EP
SUOMEN
MYYDYIMMÄT
NELIVEDOT
500-kuutioinen nelivetomönkijä on ykkösvaihtoehto moneen menoon.
Moottorissa riittää puhtia raskaaseen hyötykäyttöön, eikä
meno puudu maastossa ensimmäiseen rapakkoon.
MÖNKIJÄ-LEHTI | 18
SUOMEN MYYDYIMMÄT NELIVEDOT
ja nopeita
metsäteitä.
Kaikkien merkkien tehostimet
ovat sähköisiä. Muiden panssari ja vinssi maksavat siis extraa.
Kaikki kolme ovat variaattorivetoisia, mutta niidenkin toteutuksessa on eroa. Keskiasento soveltuu parhaiten kaikenlaiseen maastoajoon. Ohjauksen herkistämisen lisäksi yhtä tärkeä ominaisuus on toimia ohjausiskunvaimentimena. Polaris
pomppaa paikaltaan toiseksi nopeimmin ja Yamaha jää hiuksen
hienosti kolmanneksi.
Suorituskykyyn vaikuttaa tietysti myös paino, joten Yamaha
jaksaa kiihtyä hiukan pienemmälläkin teholla, koska se on
ylivoimaisesti kolmikon kevyin.
Painoa on täydellä tankilla vinssin ja pohjapanssarin kera vain
321 kiloa! Vinssillä ja pohjapanssarilla varustettu Polaris heilautti vaa?an diginäytön 393 kiloon.
Can-Am painaa samalla varustuksella 399 kiloa.
Can-Amissa pohjapanssari
kuuluu vakiovarustukseen ja Polariksessa vinssi. Nopeuden kasvaessa
vaikka metsätiellä ajettaessa Yamahan tehostin menee minimiasentoon, jolloin ohjaustuntuma
säilyy parempana.
Polariksen tehostin on päällä heti, kun virrat kytketään. Yamahan tehostin tunnustelee nopeutta eikä
ole toiminnassa mönkijän ollessa
paikallaan. Rotaxin valmistamasta 500-kuutioisesta Vtwinistä irtoaa huipputehoa noin
46 hevosvoimaa.
Polariksen 549-kuutioisesta
yksisylinterisestä moottorista
otetaan ulos noin 40 hevosvoimaa ja Yamahan niin ikään yksimukisesta 558-kuutioisesta noin
37 hevosvoimaa. Tällä on haluttu säästää niveliä jos pyörät esimerkiksi ovat hakauksessa kivien välissä, eikä mönkijä liiku mihinkään
suuntaan. Kaasua lisättäessä kytkin alkaa ottaa tietyllä kierrosluvulla remmin sivuista
kiinni ja mönkijä lähtee liikkeelle. Sen ansiosta ohjaustanko ei
käänny väkisin linkkuun vaikka
etupyörä törmää esteeseen.
MÖNKIJÄ-LEHTI | 19. Minimillä on
parasta ajaa ?rallia. Jarrutettaessa vapaapyörä ei
pääse pyörimään vastapäivään,
mikä mahdollistaa moottorijarrutuksen. Yamahassa saman asian hoitaa keskipakokytkin, joka
myös pehmentää osaltaan liikkeelle lähtöä ja säästää remmiä.
Yamaha esitteli jo vuosia sitten ensimmäisenä mönkijän ohjaustehostimen, joka on edelleen
samanlainen. Ne siis poistavat
ja vähentävät etupyörän toispuoleisissa iskuissa käsiin tulevia tällejä. Toisaalta hyvää on
turha parantaa. Yamahassa on
ykkösvariaattorissa eli kytkimessä myös keskipakokytkin. Ultramatic-niminen systeemi pitää
remmin koko ajan kireällä, joten sen ei pitäisi luistaa ainakaan
helposti.
www.monkija-lehti.fi
Can-Amissa ja Polariksessa on
periaatteessa samanlainen voimansiirto kuin moottorikelkassa, mutta ykkösvariaattorin akselilla on vapaapyörä. Raskas kärry perässä alamäkiä ajettaessa tehostin on useissa
tapauksissa myös tärkeä turvatekijä. Kaikkien kolmen polttoaineen saannista huolehtii ruisku.
Tehot näkyvät myös kiihtyvyysmittauksissa, sillä liukkaimmin liikkuu Can-Am. Se
tehostaa myös aina samalla voimalla, oli vauhtia miten paljon
tahansa.
Can-Amin tehostimessa on
kolme asentoa: min, medium ja
max. K
un unohdetaan traktörimönkijät, Suomen eniten myytyjä nelivetoisia ovat
Can-Am Outlander 400 ja Polaris
Sportsman 400/500. Sen ansiosta remmi on Yamahan tapaan
koko ajan tiukalla. Siksi tämän
jutun otsikon pitäisi tarkasti ottaen olla ?Suomen myydyimmät
ohjaustehostimella varustetut
nelivedot!?
Vaikka kolmikko on moottoriensa kuutiotilavuuden ja ominaisuuksiensa suhteen melkein
samanlaisia, teknisessä toteutuksessa on paljonkin eroja.
Can-Amin moottorissa on vähiten kuutioita, mutta eniten sylintereitä ja tehoa. Maksimi on tarkoitettu hitaaseen maastossa vääntämiseen
ja teloja käytettäessä
Lukko kytkeytyy, kun
eturenkaiden pyörintäero on
noin 3 kierrosta minuutissa.
Pyörintänopeusero tuottaa
paineen, jolloin viscopumppu aktivoituu ja alkaa pumpata pumppulevyn välityksellä silikonimassaa työsylinteriä vasten. Kun pito molempien eturenkaiden alla alkaa olla sama, lukko
alkaa hellittää.
Lukko kytkeytyy automaattisesti myös peruuttaessa.
Kitkalevypakka ui öljyssä, ja
sen toiminnan kannalta on tärkeää, että öljy on laadultaan oikeanlaista.
Visco-lukon voiman välittä-
SUOMEN MYYDYIMMÄT NELIVEDOT. A
SS
LU
T TisE
IOS,
M50
KOOuL
EP
ortsman 550 XP S
tlander 0 DP Polar Sp
Can-Am
S
ja Yamaha Grizzly 550FI EP
Jousitukseltaan kolmikko on
samanlainen. Tietysti kaikilla on mahdollisuus
ajaa vain takavedolla.
Ohessa on erilliset artikkelit
kaikkien kolmen nelivetojärjestelmistä.
Hyötykäytössä
Noin 500-kuutioinen ohjaustehostimella varustettu mönkijä
on mitä parhain yleiskone hyötykäyttöön. Edessä ja takana
on erillisjousitus, mutta rakenteiden geometriassa on eroja. Moottorissa on tarpeeksi voimaa, kulutus on maltillinen, ääni hiljainen ja muutenkin ollaan sopivalla mukavuusalueella.
Yamaha on kevyt, pienirunkoisin ja kääntyy ketterimmin.
Siksi se on selkeä ykkösvalinta,
jos liikutaan ahtaissa paikoissa.
Se jättää myös kaikkein vähiten
Visco-lukon
toimintaperiaate
MÖNKIJÄ-LEHTI | 20
V
isco-lukko koostuu kahdesta pääosasta, jotka ovat
pumppu- ja kytkinosa. Nykyään kaikissa nelivetoisissa Can-Ameissa, jotka on varustettu DPS-ohjaustehostimella, käytetään Visco Lok QE -järjestelmää. Sekin toimii käytännössä lähes viiveettä
ja täysin automaattisesti.
Yamaha vetää normaalisti kolmella pyörällä, mutta täydellisen
nelivedon saa kytkettyä ohjaustangossa olevasta napista. Työsylinteri painaa monilevykytkintä,
ja paine lukitsee tasauspyörästön
kiinni.
Ura, johon silikoni pumpataan, määrittää sen, kuinka nopeasti lukko kytkeytyy.
Kun paine kitkalevypakassa
kasvaa, välittyy voima tasauspyörästön läpi toiselle vetoakselille. Visco-lukko aktivoituu, kun eturenkaiden
välinen pyörintänopeusero kasvaa. Polariksessa on
automaattinen etulukko, joka
kytkeytyy, kun etu ja takapyörien nopeusero kasvaa tarpeeksi.
Käytännössä se toimii viiveettä.
Can-Amissa on uuden sukupolven nopea Visco QE -lukko,
joka nappaa kiinni, kun etupyörien pyörimisnopeuden ero on 3
kierrosta minuutissa. Iskarit ovat kaikissa tavalliset öljypumput, joiden ainoa säätö on
kierrejousien esijännitys.
Kaikki ovat tietysti nelivetoisia, mutta teknisessä toteutuksessa on eroja