AT V-LE HTI MÖNKIJÄ NRO 1 | 2016 | 8,90 € AJETTU MUTAHIRVIÖ CAN-AM RENEGADE X MR AJETTU POLARIS RZR XP 900 S 4X4 EUT – MARKKINOIDEN URHEILULLISIN TRAKTORI YAMAHA YXZ 1000 R – ERILAINEN RALLIMALLI! CF MOTO C FORCE 450S 4X4 TRAKTORIMÖNKIJÖIDEN TYYPITYKSET MUUTTUIVAT • Can-Am Outlander T3 L450 PRO • Can-Am Outlander T3 570 PRO • CF Moto C Force 550 EFI EPS T3 • Honda TRX500 FPE Foreman 4x4 T3 • Polaris Sportsman 570 EFI T3 • Yamaha YFM 450 Grizzly 4x4 T3 • Yamaha YFM 700 Kodiak FI 4x4 T3 ALLE 10 000 EURON TRAKTORIM Ö NKIJ Ä T VERTAILUTESTISSÄ ENSITESTISSÄ KUUSIPYÖRÄINEN TRAKTORIUUTUUS POLARIS SPORTSMAN 6X6 BIG BOSS 570 EPS www.monkija-lehti.fi PAL.VKO 2016-31 533711-1601 +!4;>B85”GGKEEI! #Y^NNc
Ranger Mid Size -mallit kulkevat ketterästi myös suomalaisessa metsässä, sillä niiden leveys on vain 22 cm enemmän kuin tavallisen mönkijän. Ranger Mid Size -malleissa istutaan rinnakkain, jolloin kulkeminen on turvallista ja keskustelu määränpäästä luonnistuu lähietäisyydeltä. 199€/KK LASKE SOPIVA KK-ERÄ LASKURILLA! POLARIS.FI POLARIS.FI. Hytti lisävarusteena. Lisäksi Rangereissa on tilava ja helposti lastattava kippilava, johon voi lastata jopa 227 kg tavaraa. Mönkijä-lehti | 2 RANGER 570 EFI EUT • EFI –ruiskumoottori • automaattinen 100 % neliveto • TURF 1x4 veto • IRS –erillisjousitus • saatavana EUT traktorimallina • kippilavan kantavuus 227 kg • vetokyky EUT 790 kg (maastomalli jarruton peräkärry 907 kg) RANGER EV EUT • puhtaasti hiljainen • ei saastetta, alhaiset käyttökulut, soveltuu myös sisätiloihin • 30 hv sähkömoottori (220 V lataus, käyttövirta 48V/AC) • jopa 80 km yhdellä latauksella (Max Range –käyttöalue) • järjestelmässä kolme käyttöaluetta (High, Low ja Max Range) • automaattinen 100 % neliveto • TURF 1x4 veto • IRS –erillisjousitus • saatavana EUT traktorimallina • kippilavan kantavuus 227 kg • vetokyky EUT 790 kg (maastomalli jarruton peräkärry 907 kg) RANGER 570 EPS EUT • EFI –ruiskumoottori • automaattinen 100 % neliveto • TURF 1x4 veto • IRS –erillisjousitus • saatavana EUT traktorimallina • kippilavan kantavuus 227 kg • vetokyky EUT 790 kg (maastomalli jarruton peräkärry 907 kg) Rangerin käyttömahdollisuudet ovat erittäin laajat. Katso polaris.fi RANGER JOKAISELLE MÖKILLE JA TILALLE RANGER ® 570 2x4 Mode 94 in./238.8 cm 1x4 Turf Mode 75 in./109.5 cm ALK
Ranger Mid Size -malleissa istutaan rinnakkain, jolloin kulkeminen on turvallista ja keskustelu määränpäästä luonnistuu lähietäisyydeltä. Ranger Mid Size -mallit kulkevat ketterästi myös suomalaisessa metsässä, sillä niiden leveys on vain 22 cm enemmän kuin tavallisen mönkijän. RANGER 570 EFI EUT • EFI –ruiskumoottori • automaattinen 100 % neliveto • TURF 1x4 veto • IRS –erillisjousitus • saatavana EUT traktorimallina • kippilavan kantavuus 227 kg • vetokyky EUT 790 kg (maastomalli jarruton peräkärry 907 kg) RANGER EV EUT • puhtaasti hiljainen • ei saastetta, alhaiset käyttökulut, soveltuu myös sisätiloihin • 30 hv sähkömoottori (220 V lataus, käyttövirta 48V/AC) • jopa 80 km yhdellä latauksella (Max Range –käyttöalue) • järjestelmässä kolme käyttöaluetta (High, Low ja Max Range) • automaattinen 100 % neliveto • TURF 1x4 veto • IRS –erillisjousitus • saatavana EUT traktorimallina • kippilavan kantavuus 227 kg • vetokyky EUT 790 kg (maastomalli jarruton peräkärry 907 kg) RANGER 570 EPS EUT • EFI –ruiskumoottori • automaattinen 100 % neliveto • TURF 1x4 veto • IRS –erillisjousitus • saatavana EUT traktorimallina • kippilavan kantavuus 227 kg • vetokyky EUT 790 kg (maastomalli jarruton peräkärry 907 kg) Rangerin käyttömahdollisuudet ovat erittäin laajat. Lisäksi Rangereissa on tilava ja helposti lastattava kippilava, johon voi lastata jopa 227 kg tavaraa. Hytti lisävarusteena. 199€/KK LASKE SOPIVA KK-ERÄ LASKURILLA! POLARIS.FI POLARIS.FI. Katso polaris.fi RANGER JOKAISELLE MÖKILLE JA TILALLE RANGER ® 570 2x4 Mode 94 in./238.8 cm 1x4 Turf Mode 75 in./109.5 cm ALK
06 Pääkirjoitus 08 Introt 67 Seuraavassa numerossa MÖNKIJÄ-LEHTI | 4. www.monkija-lehti.fi 18 40 14 ATV-LEHTI MÖNKIJÄ TÄSSÄ NUMEROSSA 1 / 2O16 Vertailutesti ........................................................... 14 Mutamonsteri Can-Am Renegade X mr 32 Polaris Sportsman 6x6 Big Boss 570 EPS EUT 40 CF Moto C Force 450S 48 Polaris Sportsman 570 EFI SP EPS 4 x 4 Titanium EUT 52 Yamaha YXZ 1000 R SE 60th 58 Can-Am Outlander L MAX 450 DPS T3 62 Polaris RZR XP 900 S 4x4 EUT Henkilöitä .............................................................. 18 Alle 10 000 euron traktorimönkijät: Can-Am Outlander T3 L450 PRO, Can-Am Outlander T3 570 PRO, CF Moto C Force 550 EFI EPS T3, Red Machine (Honda) TRX500 FPE Foreman 4x4 T3, Polaris Sportsman 570 EFI T3, Yamaha YFM 450 Grizzly 4x4 T3 ja Quaddy (Yamaha) YFM 700 Kodiak FI 4x4 T3 Ajettu ...................................................................... 36 Aktiivinen eläkeläinen puuhastelee mönkijällä ja ajaa motocrossia Sporttia ................................................................. 44 Kaksipyöräkuski kokeili neljää crossimönkijää Palstat ..................................................................
Edulliset vakuutukset Ei vuosikatsastusta Verohyöty ammattikäytössä! Hinta 8.990,+ tk (sh . www.facebook.com/yamahasuomi www.yamaha-motor.fi www.instagram.com/yamahasuomi T-kortti/15 v. Kuvan laite erikoisvarustein. Ensimmäinen erä 100 % Yamaha-traktorimönkijöitä on saapunut Suomeen – varaa omasi lähimmältä valtuutetulta Yamaha-ATV-jälleenmyyjältä! Grizzly 450 T3 kampanjahinta: 8.990,+ tk (sh 9.990,-) Kampanjahinta voimassa 31.8.2016 asti tai niin kauan kuin tavaraa riittää. 9.990,-). Uusin Yamaha-traktorimönkijä on Grizzly 450 T3 Yamaha Grizzly 450 T3 on laadukas traktorimönkijä, joka palvelee monipuolisesti, kestää käyttötarkoituksessaan erinomaisesti ja säilyttää arvonsa. Yamaha-traktorimönkijän laatu perustuu käyttövarmaan tekniikkaan, jonka takeena on 5-vuoden takuu
Ykkösenä on Polaris (783 kpl), toisena Can-Am (561 kpl). Suurin osa, yli 90 prosenttia, meillä myytävistä mönkijöistä on traktoreita. Mönkijöiden käyttäjäkunta on laajentunut. Jatkossa teillä nähdään lähes tavallisen näköisiä mönkkäreita ilman typerää selkänojapakkoa, istuimen korkeuden säätökikkailua ja muuta vastaavaa. Valtaosa käyttää mönkkäriä edelleen mökin tai maatilan työkoneena. Kaksi suurinta merkkiä ovat siis myyneet yhteensä 1344 uutta traktorimönkijää. Yamaha ja Honda alkavat myös päästä pikkuhiljaa peliin mukaan. Autokaupan kerrotaan sujuneen alkuvuodesta odotettua paremmin. Myytyinä laitteina se tarkoittaa yhteensä 2088 uutta T3-mallia. Lisää tietoa kovin sekavasta ajokorttisopasta ja uusista ajoneuvoluokista löytyy tämän lehden traktorivertailun yhteydestä. 0440 102 741 ossi.sinisilta@ridemedia.fi Kustantaja: RideMedia Oy Toimitusjohtaja: Jukka Helminen jukka.helminen@ridemedia.fi Painopaikka: SP-Paino Oy, Nurmijärvi ISSN 1796-8968 PÄÄKIRJOITUS S uomen talous on jo pitkään ollut ainakin lievässä taantumassa, mutta silti joillain aloilla näkyy kirkastakin valoa. Syynä on tietenkin lupa ajaa tiellä ja myös erittäin halpa vakuutus. 1 / 2O16 Uudet määräykset mahdollistavat myös maksimissaan 60 km/h kulkevat traktorit, mutta niiden myynti tulee ajokorttisääntöjen takia jäämään ainakin toistaiseksi aika lailla marginaaliseksi. Ohjaustangolla varustetulla traktorilla on nyt käytettävä kypärää ja myös EU:n tyypitykset muuttuivat. Mönkijäkauppa on käynyt melkein kuin siimaa! Vuoden ensimmäisten neljän kuukauden tilasto kertoo traktorimönkijöiden myynnin kasvuksi jopa 24,58 prosenttia. Tänä vuonna lehti ilmestyy kaksi kertaa, mutta ensi vuodeksi saatamme palata alkuperäiseen neljään numeroon vuodessa. Kolmantena on Trapper (225 kpl) ja neljäntenä TGB (175 kpl). klo 9.00-15.00 Sähköposti: toimitus@monkija-lehti.fi Käyntiosoite: Otsotie 4, 01900 Nurmijärvi Ilmoitusaineistot: aineistot@ridemedia.fi Päätoimittaja: Jukka Helminen jukka.helminen@ridemedia.fi Toimituksen sihteeri: Virpi Hyökki virpi.hyokki@ridemedia.fi Avustajat: Olli Autonen Antti Mikkola Ari Eloluoma Sami Jaakola Joni Helminen Ulkoasu: Pekka Keskinen pekka@luonne.net Ilmoitusmyynti ja markkinointi: Markkinointitoimisto Sinisilta Ossi Sinisilta PL 34 01901 Nurmijärvi Puh. Niinpä myös juttuaiheita riittää, joten jatkamme Mönkijä-lehden tekemistä. Traktorimönkijän jälleenmyyntiarvo on myös aivan toista luokkaa verrattuna perinteiseen maastomönkijään. Hyvää kesää kaikille toivoo Jii Helminen MÖNKIJÄ-LEHTI | 6 www.monkija-lehti.fi. Ensin mainittua rekisteröitiin ensimmäisellä vuosikolmanneksella 94 ja Red Mahinea eli Hondaa 59 kappaletta. Tämän vuoden alussa tuli voimaan useita mönkijöihin liittyviä lakija sääntöuudistuksia. Samalla siitä on tullut mopon korvike nuoremmalle väelle ja toisaalta ikäihmiset hankkivat esimerkiksi rinnakkain istuttavia malleja helpottamaan liikkumista syrjäseuduilla. Joka tapauksessa mönkijärintamalla tapahtuu nyt paljon. ATV-LEHTI MÖNKIJÄ Toimituksen osoite: PL 34, 01901 Nurmijärvi Puh: (09) 8789 2400 ark
Kuva: Jukka Helminen. Mönkijä-lehti | 12 Polariksen uusi kuusipyöräinen Big Boss alapesulla
Mönkijä-lehti | 13
AJETTU Can-am Renegade X mr Mönkijä-lehden työryhmä Kuvat: Jukka Helminen ja Antti Mikkola MUTAMONSTER I MUTAMONS MÖNKIJÄ-LEHTI | 14 www.monkija-lehti.fi
Gorillan korkealapaiset 30-tuumaiset mutarenkaat kruunaavat kokonaisuuden ja lopputulos on täydellinen isojen poikien lelu kuraleikkeihin. Kokematonta kuskia varten tai muuten vain miedompaan tehoon tyytyvälle on Renegadessa toinen virta-avain, joka rauhoittaa menoa. Täysitehoisena kiihtyvyys on kuitenkin kohdallaan, sillä täydellä tankilla yli 450 kiloa painava X mr pomppaa asfaltilla nollasta kuutenkymppiin alle kolmessa sekunnissa ja kahdeksaankymppiin noin viidessä sekunnissa. Off road-tyylisessä ajossa voi vaimennusten ruuvaamisen lisäksi löysätä myös jousien esijännitystä, jolloin alusta seuraa Tuhatkuutioinen 89-hevosvoimainen Renegade edustaa urheilullisten nelivetomönkijöiden rankinta päätä. Suohirviön isommat renkaat tietenkin pidentävät omalta osaltaan välitystä. Huippuja emme kokeilleet, mutta tavallinen Rene kulkee noin 130 km/h, eikä muta-Rene jää siitä paljoakaan. Ei siis ole ihme, että maisema vaihtuu hätäisen oloisesti kun kaasun painaa metsätiellä pohjaan. Karkeilla 30-tuumaisilla mutarenkailla, snorkkelilla ja tukevilla puskureilla Renen X mr -malli on muokattu vieläkin härskimmäksi ääriolosuhteiden laitteeksi, jonka ulkomuotokin herättää melkeinpä pelon sekaista kunnioitusta. Renkaat tietenkin taipuvat sivuista reilusti, kun ajaa mutkaan vauhdilla sisään. MUTAMONSTER I STERI R enegade X mr näyttää lyhyeltä ja korkealta. Teoriassa se kulkee jopa kovempaa isojen renkaidensa takia, mutta karkea kuvio syö kuitenkin osan tehosta. Suhteet maanomistajaan pitää kuitenkin olla kunnossa, sillä nelivedolla renkaat kaivavat tien pinnan hetkessä puhki. Teho putoaa ”kesymmällä” avaimella reilusti ja huippunopeus on nopealla puolella noin 70 km/h. Jokaisella kaasun painalluksella ilma on täynnä hiekkaa ja irtokiviä, joten takana tulevan on paras pysyä kunnioitettavan matkan päässä Renegaden takavaloista. Järeät siniset puskurit ja saman väriset 14-tuumaiset bedlock-vanteet tekevät snorkkelin lisäksi ulkomuotoon selvän pesäeron tavalliseen Renegadeen verrattuna. Joka tapauksessa yli satasen huiput ovat tällaiselle mönkijälle aivan riittävät. Tavallinen tuhatkuutioinen Renegade kulkee hitaalla puolella huippuja noin 70 km/h ja X mr 63 km/h. Profi ilia hallitsee ohjaustangon edessä korkealle nouseva snorkkeli, jonka kautta moottori saa ilmaa ja sitä kautta tuuletetaan myös variaattorin koteloa. Hitaan puolen välitys on tavallista lyhyempi ja se esiteltiin ensin Can-amin kuusipyöräisessä. Kurveissa keula sukeltaa ja vaipuu hiukan alle, mutta kallistelu on hallinnassa. Kovalla pinnalla meno on vaappuvaa, sillä korkealapainen rengas ja pienet rengaspaineet eivät ole pidon kannalta paras mahdollinen yhdistelmä. Nyt sama hidas puoli on myös PRO-sarjan traktoreissa. MÖNKIJÄ-LEHTI | 15 www.monkija-lehti.fi. Jousitus on perussäädöissään mallia jämäkkä. Pienen totuttelun jälkeen mutaRene alkaa pysyä näpeissä metsätiellä rallaamisessakin, joskin ajolinjat ovat hiukan suurpiirteisiä. Maastomönkimistä varten Foxin iskareista kannattaa ruuvata puristusvaimennuksen pikasäädöt vaikka kokonaan auki, jolloin jousitus muuttuu mukavammaksi
Ajossa Renegade X mr tuntuu paljon pienemmältä kuin miltä se näyttää. Samalla maavara putoaa parisen senttiä, kun jousitus makaa kuskin ja mönkijän painosta enemmän kasassa, mutta se kannattaa mukavuuden nimissä hyväksyä. Onneksi vakiovarustukseen kuuluu tehokas vinssi, sillä kun suoRene on suossa kiinni, niin se todella on sitä! Mutta kun alla on hiukan kantavaa maata, kuten mutaja savispooreissa, niin silloin X mr Renegadea ei pysäytä mikään. Karkeat renkaat vielä lisäävät keulan tempoilua. Astinlautojenkin alle tuleva muovinen pohjapanssari olisi tosin alkuperäistä alumiinista vieläkin parempi liukumaan mudassa, eikä tarraisi myöskään kiviin. Ei muuta kuin nopea näpäytys kaasuvivusta ja pieni keulitus, jonka ansiosta Rene pomppaa esteiden päälle. Jos ja kun pito loppuu, niin suolla eturenkaat alkavat helposti kaivaa itseään kohti Kiinaa. Hauskaa se kuitenkin on ja samalla rentouttavaa. Renkaat eivät ole paljoakaan lokasuojien peitossa, joten lavat heittävät rapaa suoraan taivaalle ja sieltä se sataa kuskin niskaan. Karkeiden renkaiden pito vielä lisää tehon tuntua. Pienen totuttelun jälkeen Can-amin automaattinen neliveto toimii kuitenkin hienosti ja etupyörillä voi myös tiukoissa paikoissa vedättää sisäkurviin sudittamalla. Hiljaa ajettaessa ei peukaloa passaa painaa kuin muutama milli, sillä hiukankin reilumpi kaasutus saa niskat nyökkimään ja menosta tulee ryntäilevää. Se kahlaa eteenpäin V-koneen papattaessa ja renkaiden pyöriessä vinhasti. Voima puhuu Rotaxin valmistamassa V-moottorissa on hyvän huipputehon lisäksi myös rajusti vääntöä. Vaikka Rene näyttääkin siltä, että se etenee suolla kaasu pohjassa raivoamalla, on totuus toisenlainen. Kolmeen asentoon säätyvä DPS-ohjaustehostin kannattaa maastossa pitää aina herkimmillään. Eturenkaat ovat myös niin kulmissa, että Renen saa kiipeämään pystyyn vaikka suoraa seinää vasten. Upottavassa maastossa X mr on todellinen kurasuihku. Maastossa möngittäessä kannattaa ajaa tasakaasulla turhaa peukalolla pumppaamatta. Ohjaus on silloin kevyttä, eivätkä massiivisten eturenkaiden osumat esteisiin tunnu tälleinä käsissä. Kun maavaraakin on runsaasti ja akseliväli lyhyt, niin pohjakosketuksetkaan eivät hidasta menoa. Hitaasti ryömittämällä pehmeät kohdat sujuvat parhaiten. Rene kulkeekin oikeaoppisesti etupää hiukan ylempänä, jolloin kivet ja kannot osuvat alumiinisen pohjapanssarin takaosaan. Etuja takapään ylitykset ovat minimaaliset, joten X mr ei tökkää ojan penkkoihin. Liika kaasutus saa vinossa olevat etupyörät kuitenkin tempaisemaan samalla arvaamatta sivulle ja kulkusuunta vaihtuu hallitusta hallitsemattomaksi. Visco-lukko pysyy myös tasaisesti kiinni, kun kaasua ei turhaan pumppaa. Vauhtia lisättäessä moottorin teho ja vääntö alkavat kuitenkin tuntua, eikä vaikeassa maastossa tarvitse pitkään raivota kun takki alkaa tyhjetä. Painokaan ei tunnu kuskin kropassa, sillä jousitus kantaa hyvin eikä keula sukeltele jarrutuksissa. TEKNISET TIEDOT Moottori: Rotax, V2, 4-tahtinen, nestejäähdytteinen, SOCH Teho: 89 hv Kuutiotilavuus: 976 cm 3 Polttoaineensyöttö: EFI, 54-milliset läppärungot Voimansiirto: Variaattori, 2-nopeutta eteen, parkki, pakki, vapaa, 4-veto ja takaveto, Visco QE-etulukko Ohjaustehostin: 3-asentoinen DPS Etujousitus: Tupla-A, Fox Performance Series 1.5 Podium RC2 kaasuisk., jousto 229 mm Takajousitus: TTI, pitkittäistukivarret, Fox Performance Series 1.5 Podium RC2 kaasuisk., jousto 236 mm Jarrut ed/ta: 21,4-senttiset jarrulevyt ja kaksimäntäiset jarrusatulat / yksi 21,4-senttinen jarrulevy ja kaksimäntäinen jarrusatula Renkaat ed/ta: Gorilla Axle Silverback 30 x 9-14/ 30 x 9-14 Akseliväli: 129,5 cm Pituus: 224 cm Leveys: 112 ,7cm Korkeus: 131 cm Maavara: 31,8 cm Ilmoitettu kuivapaino: 441 kg Pa-tilavuus: 20,5l Hinta: 16 590 e paremmin maaston epätasaisuuksia. 1 2 3 4 5 0-60 km/h 0-80 km/h 2,9 s 5,1 s Huippunopeus hidas puoli 63 km/h, Huippunopeus +100 km/h Kääntösäde nelivedolla 580 cm (oikealle), 620 cm (vasemmalle) MITTAUSTULOKSIA MÖNKIJÄ-LEHTI | 16 www.monkija-lehti.fi. Suurimmassa osassa Can-amin mallistoa on nykyään nopea Visco QE-lukko, joka nappaa hetkessä molemmat etupyörät vetämään kun jompi kumpi renkaista hiukankin sutaisee tyhjää. Erikoismiehille Can-am Renegade X mr on hienon moottorin ympärille rakennettu erikoisajoneuvo. Se pääsee oikeuksiinsa vain äärimmäisissä olosuhteissa ja paikoissa joissa haastetaan sekä kuski että kulkuneuvo. Endurotyylisessä maastokaahailussa tavallinen Renegade onkin paljon paremmin kotonaan, kuin sen mutahirviöksi rakennettu veli. Moni pitää kurassa möyrimistä lasten leikkinä, mutta suo-Renellä ajamisesta on leikki kaukana. AJETTU Can-am Renegade X mr sek. Tukkien ylitykset tai kalliokynnyksille kiipeäminen on helppoa
Ohjaustangossa on vuoristomallin moottorikelkoista tuttu roikuntaremmi kaltevilla pinnoilla kikkailuun. 1 3 4 2 1. Melko kapeissa renkaissa on 3 tuumaa korkeat lavat. Suolla renkaat eivät ole parhaat mahdolliset, mutta tämän kaltaiset erikoislaitteet onkin alun perin tehty jenkkilän mutapaineihin. 2. 3. Sikäläisissä kisoissa ja ajotapahtumissa pyritään saamaan pito pohjasta. Siksi myös maavara maksimoidaan jäykillä jousilla. Seisten ajamista varten ohjaustanko voisi olla hiukan korkeammalla. 4. MÖNKIJÄ-LEHTI | 17 www.monkija-lehti.fi. Tukevat käsisuojat estävät näppejä hakkaamasta puihin ja risuihin. Can-amin tonninen V-kone on sekä tehokas että vääntävä, joten karkeat renkaat jaksavat pyöriä mudassakin tarpeeksi vinhasti. Keulan ilmettä hallitsee tukeva puskuri ja korkealle nouseva snorkkeli. Kapea rengas kaivaa itsensä mudan läpi ja raapii kovasta maasta vauhtia
• Can-Am Outlander T3 L450 PRO • Can-Am Outlander T3 570 PRO • CF Moto C Force 550 EFI EPS T3 • Red Machine (Honda) TRX500 FPE Foreman 4x4 T3 • Polaris Sportsman 570 EFI T3 • Yamaha YFM 450 Grizzly 4x4 T3 • Quaddy (Yamaha) YFM 700 Kodiak FI 4x4 T3 HINTA JA LAATU KOHDALLA AN HINTA JA LAATU VERTAILUTESTISSÄ ALLE 10000 EURON TRAK MÖNKIJÄ-LEHTI | 18 www.monkija-lehti.fi
HINTA JA LAATU KOHDALLA AN TU KOHDALLA AN AKTORIMÖNKIJÄT Noin 8000-10000 eurolla saa erittäin hyvän traktorimönk ijän moneen menoon. Osa testilaitteista soveltuu rankkaan työntekoon ja kovaan maastokäyttö ön, osalla taas taittuvat parhaiten niin koulukuin kauppareissu t ja kaikista on apua mökin tai maatilan askareissa. MÖNKIJÄ-LEHTI | 19 www.monkija-lehti.fi MK-lehden testiryhmä | Kuvat: Joni Helminen
Tässä testissä olevat maksimissaan 40 km/h kulkevat traktorimönkijät kuuluvat luokkaan T3a. Yamahan 450 Grizzly on kaasarikone, kun taas muita ruokitaan ruiskulla. Uusi tyypitys ei enää vaadi jousitettua ja säädettävää penkkiä eikä selkänojaa, joten tavallinen maastomönkijän istuin kelpaa. Mönkijän tyypittäminen traktoriksi vaatii muutoksia, joista merkittävin on nopeuden rajoittaminen 40 kilometriin tunnissa. www.monkija-lehti.fi MÖNKIJÄ-LEHTI | 20. Can-amin vaihteet menevät tarkasti paikalleen, eikä kepin käsittely vaadi voimaa. Edessä ja takana ei myöskään tarvitse olla traktorimallista vetokitaa. Etenemiskyky haastavassa maastossa onkin parasta A-ryhmää, mutta 450 Outlanderissa iskarit tuntuivat jo ylikovilta. V aikka kaikki seitsemän testin mönkijää on suunniteltu samaan käyttötarkoitukseen, niiden toteutuksessa on suuria eroja. 570 Can-Amia liikuttelee Vtwini, mutta muut ovat yksipyttyisiä. Tässä testissä olevista mönkijöistä vain Yamaha 450 Grizzly on uuden tyypityksen mukainen VERTAILUTESTISSÄ ALLE 10000 EURON TRAKTORIMÖNKIJÄT Can-amin Pro-malleissa on isommat karkeat renkaat ja jäykemmät etujouset korottamassa maavaraa. Tämän vuoden alussa maatalousja mönkijätraktoreiden luokitukset muuttuivat. Suurin osa valmistajista ei ilmoita mönkijöidensä tehoja, mutta maastomalleissa ne ovat pienimmästä suurimpaan seuraavat: Yamaha YFM 450 Grizzly 4x4 noin 26 hv, Honda TRX500 FPE Foreman 4x4 noin 29 hv, CF Moto C Force 550 EFI EPS noin 38 hv, Can-Am Outlander T3 L450 PRO noin 38 hv, Polaris Sportsman 570 EFI noin 44 hv, Can-Am Outlander T3 570 PRO noin 48 hv ja Yamaha YFM 700 Kodiak FI 4x4 noin 49 hv. Moottorit ovat sentään kaikissa nelitahtisia ja nestejäähdytteisiä. Moottorien koot vaihtelevat Yamaha 450 Grizzlyn 421 kuutiosentistä YFM 700 Kodiakin 708 kuutiosenttiin