1 Sivut 2-3 JONI MÄKI-PETÄJÄ Mö Foods Oy:n toimitusjohtaja Annamari Jukkola. TUO VEIKOLLE JA HUOLET HOIDETAAN. KATSO TARJOUKSET WWW.VEIKONKONE.FI. Netti kuntoon kertaheitolla DNA:lta , uusi liittymä ja modeemi samassa paketissa, ja Veikko hoitaa myös asennukset. Ystävyksistä yrittäjät Kannuslaiset ystävykset Hannele Särkioja ja Kirsi Isohanni ovat perustaneet uuden sosiaalialan hoivapalveluyrityksen. 2950,-) Sis. 1 Sivut 10-11 JONI MÄKI-PETÄJÄ Kannuksen Vesiosuuskunta juhlii julkaisemalla historiikin ja tekemällä dokumentin 1 Sivu 14 Kova kolaus maalitolppaan Vaasan hallipelissä 1 Sivu 15 KANNUS, Asematie 5 p. Tunturi E290 ME (52cm) TARJOUS 2100 € (norm. ”Kuokka lyö heti maahan, kun se mahdollista on”, Annamari Jukkola kertoo. 041 3188 031 Avoinna: ma-pe 9-17, la 10-14 REISTAILEEKO PUHELIN TAI TIETOKONE. KANNUS TOHOLAMPI LESTIJÄRVI HIMANKA LOHTAJA Nro 13 lestijoki.fi Perustettu 1976 Torstai 2.4.2026 MARRASKUUN TARJOUS ! MARRASKUUN TARJOUS ! Midea Oasis Plus 12 Midea Oasis Plus 12 hinta hinta 1250 € 1250 € heti varastosta heti varastosta LÄMMITTÄÄ -30 °C, VIILENTÄÄ, SÄÄSTÄÄ, LÄMMITTÄÄ -30 °C, VIILENTÄÄ, SÄÄSTÄÄ, Heti toimitukseen myös muita malleja! Heti toimitukseen myös muita malleja! ILMALÄMPÖPUMPUT ILMALÄMPÖPUMPUT asennettuna jopa 6 vuoden takuulla, Email: tarjouspyynto@kodinkonehuoltokannus.fi Meiltä JOKILAAKSON KONEMYYNTI JA HUOLTO OY JOKILAAKSON KONEMYYNTI JA HUOLTO OY Asematie 9, 69100 Kannus · P. Lohtajalainen Mö Foods laajentaa kaurameijerin tilojaan Viennin veto näkyy Mö Foodsilla kesän aikana, kun Lohtajan tuotantotiloihin tehdään suuri laajennus, jonka kustannusarvio on noin 1,5 miljoonaa euroa. 050 552 8185 • www.kodinkonehuoltokannus.fi Hannele Särkioja ja Kirsi Isohanni. Kasaus, lokarit, tuki ja stemmi
Yritys on sosiaalialan hoivapalveluyritys, joka tarjoaa palvelujaan ikääntyville, lapsiperheille ja vammaisille. – Kutsumus hoitotyöhön on ollut koko ajan elossa. Takatalvi ei siis kaikkia autoilijoita pelota. – Kyllähän se houkuttelee vaihtamaan kesärenkaat, kun tiet ovat sulana ja kuivia, ja ennusteissa sääkartta on täynnä keltaisia mollukoita eli aurinko paistaa, tuumii Koivusaari Oy:n myyntijohtaja Vesa Hernesniemi. huhtikuuta 2026 2 // UUTISET ”Haluamme antaa aikaa kohtaamisille” Outi Yli-Arvo Kevät on tänä vuonna poikkeuksellisen aikaisessa. Yksinäisiä ihmisiä tuntuu olevan koko ajan enemmän ja kiire vain kasvaa julkisessa terveydenhuollossa. Jokainen ihminen on ainutkertainen, arvokas ja tärkeä, he kuvailevat. Yrityksen nimissä tullaan järjestämään myös muun muassa Mieli ry:n mielenterveyden ensiapukoulutuksia. – Yllättävän aikaisin kesärenkaita on alettu tänä vuonna vaihtamaan. YRITYKSELLÄ on liikkeitä Kannuksessa, Nivalassa ja Kalajoella, mutta tukkukauppaa se käy ympäri Suomen. SAIRAANHOITAJA Hannele Särkioja ja perushoitaja Kirsi Isohanni ovat olleet hetken aikaa pois hoiva-alan töistä. Kannuslaiset Hannele Särkioja ja Kirsi Isohanni ovat perustaneet uuden yrityksen Agape Hoivan. – Oman yrityksen perustaminen on ollut jo pitkään haaveena. Se tarkoittaa sitä, että kesärengassesonki on käynnistymässä pikku hiljaa. – Yrittäjyys on alussa, mutta pystymme räätälöimään palveluja tilanteiden ja tarpeiden mukaan, Särkioja vakuuttaa. Muuten ollaan asiakkaiden luona hoivatyössä, Särkioja sanoo. Kursseja varten varataan tilat muualta. Koivusaarella kesärenkaita on alettu jo vaihtamaan. Olen jäsenenä vanhusja vammaisneuvostossa ja sieltäkin on kerrottu tarvetta olevan hoidon tukemiseen, Särkioja kertoo. VAIKKA PÄÄPAINO tulee olemaan ikääntyneiden kotihoidossa, yritys tarjoaa myös vammaisille henkilökohtaista apua ja lapsiperheille kotipalvelua. – Yrityksellä ei ole erikseen toimitiloja. Teuvo Leiviskä asentaa kesärengasta Koivusaaren rengasliikkeessä Kannuksessa. Sesonki antaa kuitenkin vielä odottaa. Omakohtaiset kokemukset läheisten hoivasta antoivat vahvaa uskoa, että tämäntyyppinen yritys kannattaa perustaa. Sitähän ei Kesärenkaita vaihdetaan ennätysaikaisin Koivusaarella ennakoidaan, että pääsiäisen jälkeen alkaa kiireisin aika. Minun aikanani näin aikaisin se ei ole tapahtunut koskaan ennen. Avustamiset kauppareissuilla, harrastuksissa ja lääkärikäynneillä onnistuvat. Yrityksen kautta voi saada avustamista päivittäisiin askareisiin kuten pukeutumiseen, ruokailuun ja hygieniaan. Kirsi Isohanni: 1 Perushoitaja, henkilökohtainen avustaja ja vapaaehtoistyöntekijä seurakunnan lähetyskirppiksellä ja lastenkerhossa.. YRITYKSEN TOIMINTA-ALUETTA on Kannuksen lisäksi Toholampi, Himanka ja Sievi. Tässä Riuttasentiellä kotonani tehdään toimistohommia. Myös kristilliset arvot ja usko yhdistävät yrittäjäkaksikkoa. – Pääsiäisenä monet lähtevät vielä reissuun kohti pohjoista. Olemme tavanneet ja tutustuneet toisiimme jo yli 30 vuotta sitten Kannuksen terveyskeskuksessa, jolla olimme molemmat hoitajina, Isohanni sanoo. Kun on omasta yrityksestä kyse, niin se onnistuu, Särkioja ja Isohanni kertovat. JUKKA LEHOJÄRVI Kannuslaiset Hannele Särkioja ja Kirsi Isohanni perustivat hoivapalveluyritys Agape Hoiva Oy:n. Se alkanee todennäköisesti kunnolla pääsiäisen jälkeen. – Lähimmäisen auttaminen on lähellä sydäntämme. Me voimme tehdä tarkastuskäyntejä vanhusten luo, jos vaikkapa omainen ei tavoita iäkästä vanhempaansa puhelimella tai jos muuten vain huoli nousee, Isohanni sanoo. Ystävykset Hannele Särkioja ja Kirsi Isohanni ovat tunteneet toisensa jo pitkään. – Ikääntyneiden omaiset saattavat asua pitkienkin matkojen päässä. – Olemme saaneet kovasti kannustusta lähipiiristä hoivapalveluyrityksen perustamiseen. Etelä-Suomessakin kesärenkaita on vaihdettu autoihin vasta varoen. Tämä onkin nyt hyvää harjoituskautta renkaidenvaihdolle talven jäljiltä, naurahtaa Hernesniemi. AGAPE HOIVA Hannele Särkioja: 1 Sairaanhoitaja, kokemusasiantuntija, mielenterveyden ensiapuohjaaja, vaimo ja kahden tyttären äiti. Lestijoki // Torstaina 2. Sen jälkeen alkaa se kiireisin aika. – Se on jo sinänsä tuttua, mutta siihen täytyy olla viranomaiselta lääkehoitoluvat ennen kuin voimme tarjota sen puolen palveluja. Jatkossa yritys aikoo laajentaa palvelujaan terveydenhuollon suuntaan, jolloin he voivat jakaa lääkkeitä ja hoitaa haavoja. Haluamme antaa aikaa myös kohtaamisille, eikä mennä koko ajan kello kaulassa. Varsinainen sesonki on kuitenkin vasta edessä. Joni Mäki-Petäjä Kannuslaiset Hannele Särkioja ja Kirsi Isohanni ovat perustaneet uuden yrityksen Agape Hoivan
– Tapahtumiin tulee aina uusia ihmisiä, jotka eivät ole käyneet täällä koskaan tai ovat käyneet täällä nuorina monta vuotta sitten. Niihin on saatu Pirityisiltä pienhanketukea, ja Toholammin kunnan järjestöavustuksilla on ollut suuri merkitys. KÄYTTÖMAHDOLLISUUKSIA on lisätty järjestelmällisesti hankinnoilla. Terho Luoma ja Maija Mäntykorpi-Luoma ovat vetäneet nuorisoseuraa 2020-luvun ajan. TEKEMISTÄ on ohjannut talolle tehty kuntokartoitus, jossa määriteltiin, mikä oli korjausten tärkeysjärjestys. Käytetty kylmäkaappi ja viileiden juomien myyntiin sopiva kylmäallas löytyivät Sievin asemakylän kaupasta. Valinnan perusteena on aktiivinen ja monipuolinen toiminta. Sille on tehty Facebook-sivun lisäksi omat nettisivut ja paperinen esite. Ei ole enää montakaan kohtaa mitä olisi tekemättä, Sykäräisten nuorisoseuran puheenjohtaja Terho Luoma sanoo. NUORISOSEURAN viereisellä pellolla on kokko odottamassa pääsiäistä. Sykäräisten nuorisoseura on vuoden keskipohjalainen nuorisoseura 2026. Samassa ajassa jätteiden määrä on puolittunut. Talon ja pihan valaistus on uusittu led-lampuiksi, jotka säästävät energiakuluissa. Asiakkaat tiedustelevat myös edullisempia vaihtoehtoja ykkösmerkkien sijaan. Siitä olemme iloisia, Maija Mäntykorpi-Luoma sanoo. " Vaikka viime vuonna ei ollut pääsiäiskokkoa, meillä oli paljon väkeä, koska missään muualla ei ollut ohjelmaa. – Kun oli hankittu uusia sähkölaitteita ja asennettu uusia pistorasioita, vanha sähkökaappi ei enää riittänyt. – On eletty niitäkin aikoja, että ei ole kehdattu kysyä halvempia renkaita ja on ostettu ne arvokkaammat, vaikka varaa ei olisi. huhtikuuta 2026 UUTISET // 3 tiedä, vaikka kuukauden päästä taas kolaamme lumia ja hiekoitamme. Siihen on yksinkertainen syy: pestävät astiat. – Sellainen tuntuma on, että nekin joilla eurot eivät ole niin tiukassa, kyselevät edullisempia vaihtoehtoja. VESA HERNESNIEMEN mielestä kuluttajien ajatusmaailma on muuttunut positiivisemmaksi siinä mielessä, että edullisempia rengasvaihtoehtoja uskalletaan tiedustella. Samalla vuoden keskipohjalaiseksi nuorisoseuralaiseksi nimettiin Helena Koivusalo Salonkylän nuorisoseurasta Kaustiselta. Perusteluissa sanotaan myös, että yhteistyö alueen muiden toimijoiden kanssa on kasvattanut seuran näkyvyyttä ja tietoisuutta talon käyttömahdollisuuksista. Vesa Hernesniemen mukaan renkaat ajetaan niin sanotusti loppuun. Maija Mäntykorpi-Luoma KAISA SUOMALA Kannuslaiset Hannele Särkioja ja Kirsi Isohanni ovat perustaneet uuden yrityksen Agape Hoivan. Se on koottu siihen jo viime keväänä. Talon varustusta on lisätty pitkäjänteisesti. Pääsiäistä odotetaan jännityksellä Kaisa Suomala Sykäräisten nuorisoseura Toholammilta on vuoden keskipohjalainen nuorisoseura 2026. JONI MÄKI-PETÄJÄ " Tapahtumiin tulee aina uusia ihmisiä, jotka eivät ole käyneet täällä koskaan tai ovat käyneet täällä nuorina monta vuotta sitten.. Vaikka viime vuonna ei ollut pääsiäiskokkoa, meillä oli paljon väkeä, koska missään muualla ei ollut ohjelmaa, Maija Mäntykorpi-Luoma kertoo. Mutta ainahan voi vaihtaa talvirenkaat takaisin! Näitä sattuu joka vuosi, heittää Hernesniemi. Myös käytettyjä renkaita kysellään. – Sen kanssa on käyty joka asia läpi. Tänä vappuna tulee 10 vuotta heidän perustamansa MaTen karaoken ensimmäisestä keikasta, ja syksyllä 10 vuotta siitä, kun he aloittivat karaokepiirin vetämisen talossa. Sykäräisten nuorisoseura Toholammilta on vuoden keskipohjalainen nuorisoseura 2026. Silloin se jäi maastopalovaroituksen vuoksi polttamatta. KULUTTAJIEN KIRISTYNYT taloustilanne näkyy myös rengasliikkeissä. – Täällä on järjestetty sukukokousta ja syntymäpäiviä, kertoo Sykäräisten nuorisoseuran sihteeri-rahastonhoitaja Maija Mäntykorpi-Luoma. Kymmenen taittopöytää liinoineen tekevät mahdolliseksi laittaa pöydät isommissa juhlissa myös salin puolelle. Nyt odotetaan jännityksellä, pysyykö maa niin märkänä, että kokko voitaisiin tällä kertaa polttaa. – Saattaa olla, että tullaan kysymään Michelinin renkaita, mutta sitten kyselläänkin jotain edullisempaa vaihtoehtoa, kertoo Hernesniemi. Sykäräisten nuorisoseuran taloa on viime vuosina silmin nähden ehostettu, ja sen seinien sisälle on löytynyt monipuolista toimintaa. – Käyttöaste on noussut, ja vuokratulot, Mäntykorpi-Luoma iloitsee. Lestijoki // Torstaina 2. Lisäksi on yleistynyt se, että asiakas ei uusi välttämättä koko rengassarjaa, vaan vaikkapa yhden tai kaksi pahiten kulunutta rengasta. Se palkittiin aktiivisesta toiminnasta Marinkaisissa. Saatiin kunnalta avustus, että saimme sen sähkökaapin ja takkaan uuden arinan, kun vanha on poltettu puhki, Mäntykorpi-Luoma kertoo. Tänä vuonna tarjotaan samaa jo perinteiseksi tullutta ohjelmaa: tenavadisko aloittaa illan, ja sen jälkeen jatketaan ohjelmaa karaoketansseilla. Seura otti palkinnon vastaan Keski-Pohjanmaan nuorisoseuran kevätkokouksessa Lohtajan Marinkaisissa. Eli tämä yleinen keskustelu taloustilanteesta vaikuttaa kaikkiin ja ihmiset miettivät kulutuskäyttäytymistään. Taloa on opeteltu myös markkinoimaan. Jos uusi puheenjohtaja ja sihteeri-rahastonhoitaja eivät olisi ryhtyneet toimeen esimerkiksi kuntokartoituksen tilaamisessa ja remonttien aloittamisessa, talo ei olisi enää käyttökuntoinen. Terho Luoma on nuorisoseuran puheenjohtaja ja Maija Mäntykorpi-Luoma sihteeri-rahastonhoitaja. Kun esimerkiksi joka viikko laulamaan kokoontuva karaokepiiri ei juo kahveja kertakäyttöpikareista vaan mukeista, roskasäkit eivät täyty. Tuorein pieni investointi on kukkamaljakot, jotka hankittiin kun nuorisoseuralla järjestettiin syntymäpäiväjuhlat. – Toivotaan, että pystytään. Keittiön toiminnallisuutta tukevat lämminvesivaraaja ja astianpesukone, ja lastenjuhlissa käytössä on popcorn-kone. Paikalle tulleet lapset saavat virpomisoksasta palkkion vastineeksi
MINÄ TIEDÄN , olen keskinkertainen. Se pätee kaikkiin aiheisiin ja uutisiin. Harvoin olemme kenellekään vaivaksi, emme hyvässä emmekä pahassa. Siihen asti haamukirjeiden sisältö on lähellä nollaa. Kun pystyn perustelemaan näkemykseni, voin seistä niiden takana. Niiden perässä ei voi tehdä yhtään juttua. KORPELAN VOIMAN lähimenneisyydessä on sattunut ja tapahtunut. Me tulemme töihin ajallaan, hoidamme hommat ja palaamme kotiin ilman sen kummempaa draamaa – no, välillä sitä kyllä riittää, ainakin jos mieheltä kysyy. Kunnia heillekin, jotka onnistuivat oikealla hetkellä ja laittoivat epäilijöille luun kurkkuun – läpi meni! Mutta kunnia meille keskinkertaisillekin. sähköpostitse toimitus@lestijoki-lehti.fi Kolumni keskinkertaisuudesta Kolumni Pohdimme taannoin ryhmächatissä keskinkertaisuutta. TAINA JUKKOLA Käärme jo herännyt Himangan ja Kannuksen rajalla. Me saimme istua rauhassa ilman huolta liiasta huomiosta. Ammattitaitoinen toimittaja ei ole kenenkään puolella eikä ketään vastaan. Näin rankkoja väitteitä, kun esittää sama mistä yrityksestä tai tahosta, silloin täytyy olla tiedossa lähettäjien nimi tai nimet. Tapa huudella täysin puskista on täysin edesvastuutonta ja kertoo jostain vahvasta epätoivosta. Itse olen näitä tapahtumia seurannut toimittajan näkökulmasta jo pitkään. VUOSIEN VARRELLA olen huomannut, että maailma pyörii pitkälti meidän keskinkertaisten varassa. Muistettiin myös heitä, jotka juuri ja juuri kelkkoivat itsensä kirjoituksista läpi – hieno suoritus sekin. Monenlaista tarinaa ja huhua on vuosien varrella liikkunut Korpelan Voiman ympärillä. Puhe nimittäin oli, että mantelin saanut laulaa. 020 750 4007 Jäikö lehti tulematta. YLIOPPILASJUHLISSA puolestaan seurasin, kuinka parhaat saivat stipendejä. Silti kuuntelen muita ja ajattelen: hienoa, noinkin voi asiat nähdä. Kirjoittamaan vaikka kolumnin, keskinkertaisuudesta. Koska uusimmassa sähköpostissa oli viittauksia myös allekirjoittaneeseen, koen velvollisuudekseni hieman avata Lestijoki-lehden näkökulmia aiheeseen. Tämä on ollut koko ajan allekirjoittaneen tavoite ja ohjenuora. Nyt on mahdotonta haastatella suoraan kirjeiden sisällöstä ketään, kun ei tiedä kehen ottaa yhteyttä. Olen aina ollut avoimuuden kannattaja. Olen vähitellen rohkaistunut tulemaan ulos mukavuusalueeltani ja tekemään asioita, jotka ennen olisivat jääneet tekemättä. Keskinkertaisuus ei ole näyttävää, mutta se on luotettavaa, ja juuri siksi sitä tarvitaan. Mutta ei meitä keskinkertaisia katsottu erityisen ihaillen. LESTIJOKI-LEHTI ottaa mielellään vastaan kritiikin esittäjät ja voimme heitä haastatella avoimesti ja journalistin perustein. 020 750 4469 (ma–pe klo 9–15) • asiakaspalvelu.hillagroup.fi Asiakaspalvelu Ota yhteyttä: • hillalogistiikka.fi/palaute • 24/7 p. En loistanut koulussa, en missään. Uusin posti Sveitsin kautta saapui tällä viikolla ainakin osalle valtuutettuja. Mutta lähtökohtanani on ollut koko ajan pysyä tiukasti tosiasioissa ja tarkastaa mahdollisimman tarkkaan eri lähteet. Ne on toimittajan tunnistettava, kun juttuja tekee. Ja kyllä, mekin haluamme, että nimi muistetaan ja kirjoitetaan oikein. En aikonut laulaa, enkä edes vitsailla asialla. Olette esikuviani, itse en syystä tai toisesta samaan pystynyt. MUTTA KUNNIA kaikille heille, jotka uurastivat todistuksensa eteen ja menestyivät monella tapaa. Ei nyt kuitenkaan kehuta liikaa, sillä me keskinkertaiset hämmennymme helposti emmekä ole tottuneet liikaan huomioon. JOKAINEN TOIMIJA ja henkilö kertoo omasta näkökulmastaan asioita. Mutta silloin pitää olla valmis myös valmis tulemaan omalla nimellä ja kasvoilla esille. Ja jos oikein ajattelen, keskinkertaisuus on lopulta aika hyvä paikka katsella maailmaa. NYT, KAHDEKSAN vuotta myöhemmin, ajattelen, että keskinkertaisuus onkin supervoimani. Satu-Maarit Savinainen Lukijan kuvat Tervetuloa! IRMELI MÄKINEN Puskista ei voi loputtomasti huudella Korpelan Voiman nimissä kirjoitetut haamukirjeet alkavat saada jo surkuhupaisia piirteitä. Mutta todetaan tähän vielä, että kivat ylioppilasjuhlat äiti minulle järjesti, vaikka todistus pysyi visusti piirongin ylälaatikossa poissa näkyviltä. Kaikesta pitää pystyä puhumaan tai kirjoittamaan myös kriittisesti. Lestijoki // Torstaina 2. Minuun voi olla yhteydessä, jos haamukirjeen kirjoittajilla on kanttia seisoa sanojensa takana myös julkisesti. Sen voin sanoa, että ihan helpoin tehtävä ei ole ollut. Keskinkertaisuushan on jotenkin tylsää, arkista ja vähän näkymätöntäkin. Lukijan tehtävä on sitten arvioida, miten olen onnistunut. Se on opettanut minulle paljon ihmisistä ja elämästä. Lähetä kuva Lestijoki julkaisee lukijoiden kuvia ja videoita lehdessä sekä sosiaalisen median kanavissa. huhtikuuta 2026 4 // • asiakaspalvelu@hillagroup.fi • lukijailmoitukset@hillagroup.fi • p. Nyt kun keskustelusta on kulunut kahdeksan vuotta, ajatukseen on syytä palata. Itse olen opetellut vasta aikuisena olemaan rohkeasti jotakin mieltä silloinkin, kun joku on eri mieltä, isostikin. Jokainen tietenkin voi tehdä arvailuja kirjoittajista, mutta ne ovat vain spekulaatiota ja viihdykettä kahvipöytäkeskusteluun niin kauan kuin kirjoittajat pysyvät salassa. Urheilukisoissa olin yleensä neljäs tai viides, ja koulun joulupuuron mantelin nielaisin kokonaisena, ettei kukaan vain huomaisi minun sitä saaneen. Keskinkertaiset ihmiset eivät juuri kiinnosta ketään, he saavat olla rauhassa kaikessa keskinkertaisuudessaan. Metsuri kuvasi.. Joni Mäki-Petäjä Pääkirjoitus " Minuun voi olla yhteydessä, jos haamukirjeen kirjoittajilla on kanttia seisoa sanojensa takana myös julkisesti
Apteekkari Tuomas Nevalainen ti 7.4. 040 5740 671 Kirjasto puh. Elinvoimakeskus tekee puolletuille tukihakemuksille laillisuustarkastuksen. Lestijoki // Torstaina 2. Yleishyödyllisen pienhankkeen kokonaiskustannusarvio on 7 998 euroa, josta Leader-tuen osuus on 75 % eli 5 998,50 euroa. Poliisi muistuttaa, että jokainen kuljettaja on vastuussa paitsi omasta, myös muiden turvallisuudesta, Koistila sanoo. Hankkeessa vanhat loisteputkija kohdevalaisimet korvataan moderneilla, iskunkestävillä ja himmennettävillä LED-valaisimilla, jotka soveltuvat liikuntaja juhlasalikäyttöön. Näiden yrityshankkeiden yhteenlasketut kokonaiskustannusarviot ovat noin 175 825 e. Tapauksissa oli kyse muun muassa amfetamiinin, kokaiinin ja kannabiksen käytöstä. Loput ovat yrityksen investointitukea (4 kpl), jonka tukiprosentti on 40. Hanketukea saivat mm. Poliisilaitoksen alueella tavattiin nimittäin viime viikonlopun aikana useita rattijuoppoja. Kolmessa tapauksessa kuljettajan epäillään olleen huumausaineiden vaikutuksen alaisena. Seuraava Rieska-Leaderin hallituksen kokous pidetään 29.4.2026. Toholammin kunnantalolla. klo 10–16 pe 3.4.– ma 6.4. 044 4745 573 www.kannus.fi Kirjasto Pääsiäisen Valakiakierros 4.4. Päihteiden vaikutuksen alaisena ajaminen ja piittaamaton ajotapa vaarantavat vakavasti sekä kuljettajan itsensä että muiden tienkäyttäjien turvallisuuden, sanoo tiedotteessa komisario Juha Koistila poliisilaitoksen liikennepoliisista. Myönnetystä tukimäärästä 49 000 euroa on kertakorvauksellisia rahoituksia päätoimisen (1 kpl) ja osa-aikaisen (2 kpl) yritystoiminnan käynnistämiseen, yritystoiminnan kehittämiseen (8 kpl) ja omistajanvaihdoksen suunnitteluun (2 kpl). – Tilanne alkaa olla ohi, eikä palo tämän hetken tiedon mukaan levinnyt hallirakennukseen. Lämpökeskuksessa palon alku Himangalla Milo Vähäsarja Pohjois-Pohjanmaan pelastuslaitos sai hälytyksen keskisuuresta rakennuspalosta Himangan Sepänmäentielle hieman puoli yhdentoista jälkeen tiistaina. huhtikuuta 2026 // 5 KOTILAAKSO ELÄÄ Lampilla tapahtuu Kulttuuri www.toholampi.fi Terveisiä rannikkomaisemista Heikki Säätelän akvarelli-, guassi-, pastellija öljyväritöitä 4.3.–28.4. Kannus-Seura ry on kotiseutuyhdistys, jonka toiminta perustuu kannuslaisen perinnekulttuurin ylläpitämiseen. Yleishyödyllisille hankkeille myönnettiin tukea noin 72 853 euroa. Pahkalan vanha koulu toimii kylän keskeisenä liikunta-, harrastusja kokoontumispaikkana. suljettu Kirjasto Omatoimiaika joka päivä klo 7–21! Pääsiäisen poikkeukset kirjaston aukioloajoissa: Toholammin kirjasto tiedottaa: kirjaston lauantaiaukioloajat päättyvät toistaiseksi pääsiäisestä alkaen. Myös koulun muihin tiloihin toteutetaan vastaavat energiatehokkaat valaistusratkaisut. Muita tuen saajia olivat Keskusta–Lumikuru liikuntareitti, Alavieskan Virin kuntosalin kehittäminen, Pesäpallokatsomon rakentaminen/Oulaisten Huima ry, Kalustehankinta/Eläkeliiton Sievin yhdistys r.y., Rauskin olohuone/Raudaskylän Kristillinen Opisto ry ja Raudaskylän kyläyhdistys ry. Kummallakaan kyseisistä autoilijoista ei ollut ajo-oikeutta. ETUKORTTI Etuja ja elämyksiä lestijoki.fi/edut Erotu eduksesi ja varaa mainospaikka, joka huomataan! Ulkomainostaulut tarjoavat näkyvyyttä vilkkaasti liikennöityjen teiden varsilla. Yhdeksästä hälytetystä yksiköstä tarvittiin lopulta vain kolmea. – Kevään myötä liikenne lisääntyy, mutta se ei tarkoita, että voidaan ottaa riskejä. Leader-yritystukea myönnettiin yhteensä noin 99 730 euroa. Pahkala-Pernu kyläyhdistykselle ja Kannus-seuralle. Kokaiinia ja karkuun kaahaamista Frida Keränen Pohjanmaan poliisi on ilmaissut huolensa liikenteessä ilmenneestä vaarallisesta käytöksestä. Lisäksi ilmeni useita vakavasti liikenneturvallisuutta vaarantaneita tilanteita. Rieska-Leader ry:n hallitus kokoontui hankekokoukseen Rauhalaan Kannukseen. Joni Mäki-Petäjä Rieska-Leader ry:n hallitus kokoontui hankekokoukseen Rauhalaan Kannukseen. Tämä tarkoittaa henkilökunnan palveluaikaa, omatoimikirjasto on käytössä normaalisti klo 7–21. 044 474 5241 Nuoriso puh. Lisätiedot ja paikat osoitteessa kannus.fi/40vuotta Varhaiskasvatuksen näyttely 1.–16.4. Viikonlopun aikana Pohjanmaan poliisi kirjasi yhteensä seitsemän törkeää rattijuopumusta ja kahdeksan rattijuopumusta. Samalla hankkeessa parannetaan liikuntasalin akustiikkaa uusimalla akustiikkalevyt. POLIISI havaitsi myös useita törkeitä liikenneturvallisuuden vaarantaneita ajotilanteita, joissa ajonopeudet olivat huomattavan korkeita. Kulttuuri. 044 4745 440 KitinVapari puh. PAHKALA-PERNU KYLÄYHDISTYS toteuttaa hankkeen, jossa uudistetaan Pahkalan vanhan koulun liikuntasalin sekä aulatilojen, pukuhuoneiden, suihkuja WC-tilojen sekä välinevaraston valaistus energiatehokkaammaksi ja käyttöturvallisemmaksi. TAVOITA TIELLÄLIIKKUJAT mainostajalle.hillagroup.fi HYVINVOINTIPALVELUT Kansalaisopisto puh. Kahdessa tapauksessa kuljettaja lähti myös ajamaan poliisipartiota karkuun. Päivystävä palomestari Joona Meriläinen kertoo, että hallirakennuksen yhteydessä sijaitsevassa lämpökeskuksessa oli syttynyt palon alku. Myös tehtävälle hälytetty säiliöauto jäi Meriläisen mukaan tarpeettomaksi. KANNUS-SEURAN pienhankkeessa hankitaan kesän tapahtumia varten telttakatos sekä siihen liittyviä varusteita, kuten taittopöydät ja -tuolit. alkaen klo 19.00 Valakiakierroksella kierretään ja ihastellaan Kannuksen alueen perinteikkäitä pääsiäiskokkoja. Tilanteessa ei syntynyt henkilövahinkoja. Pahkala-Pernu Kyläyhdistys ry ja Kannus-seura. Yleishyödyllisen pienhankkeen kokonaiskustannusarvio on 1 363 euroa, josta Leader-tuen osuus on 75 % eli 1 022,25 euroa. Rahoitukset jakautuvat viiden kunnan alueelle. klo 17 Luento: Kipuja reumalääkkeiden turvallinen käyttö. to 2.4. 044 4745 450 Kulttuuri puh. – Viikonlopun tapahtumat ovat kokonaisuutena huolestuttavia. Maaliskuun kokouksessa puoltavan rahoituspäätöksen sai 17 yrityshanketta ja 8 yleishyödyllistä hanketta. Paikalle hälytettiin yhteensä yhdeksän yksikköä. Hankkeiden kokonaiskustannusarviot ovat yhteensä 127 137 euroa. Henkilökunnan palveluaikaa on edelleen pääkirjastossa: ma klo 10–16 ti–to klo 12–19 pe klo 10–16 Rieska-Leader kokoontui Kannuksessa Tukea mm
Orpon hallitus on lähtenyt korjaamaan lastensuojelua niin, että apu tulee ajoissa ja oikeaan paikkaan. Yksi huolestuttavimmista ilmiöistä ovat hatkalapset. MUTTA OLISI Kannuksessa myös todellinen tarve nimetä asioita uudestaan. Lestijoki // Torstaina 2. Ulla Hietanen, Toholampi > VAIN TYÖELÄMÄN hylkiöille järjestetyt haut hyödyntävät käyttämätöntä potentiaaliamme. Jokaisella lapsella on oikeus kasvaa turvassa. Ja jos rakentaa lähelle rajaa ja aukko haittaa niin ei voi syyttää kuin itseään. > LAMPILLA ON omasta takaa elinkeinoministeri silti häädetään ne vähästekin yrittäjät mäkeen. Jos joku viisas neuvoisi, mitä tehdään. Minulla niitä on aina ollut. ! Rajat ja rakkaus kuuluvat jokaiselle lapselle Tätä mieltä Suomessa käytetään lastensuojeluun valtavia summia, mutta silti liian moni lapsi jää ilman apua silloin kun sitä eniten tarvitaan. Mitä vielä tulossa, kun viimeinen sotiemme veteraani saatettu maan multiin. Harrastamisen Suomen mallia on vahvistettu, jotta jokaisella lapsella on mahdollisuus kuulua joukkoon ja löytää oma juttunsa. Pelkkä lisäraha ei auta, jos rakenteet ovat pielessä. Ulla-Riitta Harju, Toholampi Aluevaltuutettu (sd.) Ruokinko siilejä. Mukavaa ja valoisaa kevättä! > KIITOS KAIKILLE koirien omistajille. Jäi sitten minulle ja on aivan ihana leikattu poika, ei suoraan sisäkissaksi enää sopeudu. Kyse ei ole siitä, että laitoksissa tehtäisiin asiat väärin, vaan usein siitä, että lapsi on jo ajautunut kauas turvallisesta arjesta tai kokee olevansa yksin. HALUAISIN RUOKKIA varsinkin nyt talven jälkeen. Nyt aloittaessani siilien ruokinnan, aina noita kissoja ilmaantuu. Hallitus on lisännyt perustaitojen opetusta, vahvistanut oppimisen tukea, rajoittanut kännyköiden käyttöä oppitunneilla ja lisännyt resursseja kiusaamisen ehkäisyyn. Olen jopa pari näytettä tuonut huomaamattani kotiin ja jopas on perhe ihastunut luonnolliseen tuoksuun. SIKSI KATSE ON suunnattava ennaltaehkäisyyn. Monelle harrastus on se tekijä, joka pitää kiinni arjessa. Janne Jukkola, Lohtaja Kansanedustaja (kok.) Myös aiheelliseen nimenmuutokseen olisi tarve Tätä mieltä Tukkimiehentoria ollaan nyt torin laajennuksen perusteella nimeämässä uudelleen. Tarjoustuotteet ei välttämättä kassalla ole enää tarjoustuote. Voi olla, että tämän taistelun häviämme Oululle, mutta on tärkeää antaa äänensä rintasyöpäpotilaiden vuoksi. > NYT VOISI JO aloittaa pyöräteiden lakaisun hiekoitussorasta. VAIKKA VUORISELLA oli aikanaan ansionsa mm. Mutta kyllä niitä tuloksiakin joskus kaivataan! > NOITA HANNES-MYRSKYN puunraatoja on joka suunnalla. Hän on nyt virallistettu ”sylkykuppi”, jota saa solvata julkisesti lehtien palstoilla ja somessa, lain varjolla. HARRASTAMISELLA on iso merkitys. Nyt voimme ihailla saavuttamianne tuloksia. Totuus on yksinkertainen: lasten hyvinvointi rakentuu perusasioista. Kyllä keskustaa kannattaa äänestää. Potilaille on tuonut luottamusta ja turvallisuudentunnetta päästessään leikkaukseen tuttuun ja turvalliseen oman maakunnan keskussairaalaan. Julkaisemme myös lukijoiden runoja, tekstareita ja kuvia. Päätöksen jälkeen ensimmäiset droonit harhautui Suomen maaperälle. Tosin 4 vuotta sitten sain oman kissan, joka ilmestyi aina siilien ruokinta paikalle. Viime vuodet Suomessa ja maailmalla äärioikeistolaisuus on ollut nousussa ja sen nousun vaikutuksia meistä jokainen kokee ihan päivittäisessä arjessa. KIRJOITA MIELIPIDESIVULLE Sähköposti toimitus@lestijoki-lehti.fi Tekstarit puh. Kahtena kesänä on saatu pennut loukutettua ja uusiin koteihin. 044 5741 505 SEURAA FACEBOOKISSA Facebookin kautta jaetaan uutisia tai videoita alueen tapahtumista. Huudammeko polvillamme apua Taivaan ja maan Luojalta vai kiroammeko ja syytämmekö häntä. Kannuksen kouluolojen kehittämisessä, niin historian suuressa kuvassa hän oli kuitenkin väärässä. Mukava nähdä talven jäljiltä, että koirien suolisto on pelannut moitteettomasti koko pitkän talven. Raha on väline, mutta ratkaisevaa on aito läsnäolo ja välittäminen. Silti Kannuksessa on edelleen yläkoulu nimettynä pohjoismaista demokratiaa ja kansanvaltaa vastustaneiden fasististen Lapuan liikkeen ja Isänmaallisen kansanliikkeen paikallisen napamiehen rovasti Juhani Vuorisen mukaan. Onnekkaat saavat työtä jo edellisen palveluksesta. On kaksi kertaa peräkkäin mennyt siili loukkuun, kun on yritetty saada emokissaa kiinni ennen kuin se taasen saa pennut. Turvallinen arki syntyy siitä, että aikuiset kantavat vastuunsa. TÄMÄ EMOKISSA saattaa olla jonkun navettakissa, sellainen harmaa valkoinen puolikesy. Kovasti odottelen pääsyä pyöräilemään. > IHANAA! TULEE kevät ja voi nauttia luonnon antimista! > HENKILÖKUNTAA ON ilmeisesti ohjeistettu huijaamaan asiakkaita, sillä muu ei selitä viikottaisia kassavirheitä. Ota kantaa keskusteluun – lyö löylyä! Voit kirjoittaa myös nimimerkillä, mutta nimesi ja osoitteesi tulee olla toimituksen tiedossa. Nämä ovat lapsia, jotka tarvitsisivat eniten turvaa ja silti jäävät ilman sitä. Tätä mieltä Rintasyöpäpotilaiden leikkaushoito on Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue Soitessa ollut laadukasta ja hoitoon on päässyt nopealla aikataululla. huhtikuuta 2026 6 // LUKIJAN LÖYLYT MIELIPITEET, RUNOT JA KUVAT: toimitus@lestijoki-lehti.fi Lestijoki-lehti, PL 1, Valtakatu 9, 69101 Kannus LUKIJAN LÖYLYT -sivuilla pääosassa olette te, hyvät Lestijoen lukijat. Terapiatakuu varmistaa, että apua saa ajoissa. Tätä mieltä Mitä teen. > EIPÄ YLLÄTTÄNYT KKO:n päätös, kun tuomitsivat Päivin mutta kylläkin surettaa. Ja onhan se nyt aivan kauhian näkönenki! Kaupunki, voitteko puuttua, kun ei siihen kiinteistönomistajalla tunnu olevan mitään aikomusta. Mikään ääriaate tai sen nokkamiehet ei tarvitse omaa kunnianosoitusta yhteiskunnalta. Vapaaehtoiset yritykset ansaitsevat tuen tai helpotuksen, muut lisäveron suoraan vaikka lapsien harrastustasa-arvoon. Varmaan hankkeelle perusteluita voi keksiä, mutta laajennettu tori sijaitsee edelleen Kannuksen sahan alueella ja mielestäni paikallaan on edelleen antaa kunnianosoitus sadoille sahalla työskenneille ihmisille edes torin nimen muodossa. Aika vaaralliselta näyttää nuo Museokankaan konkurssipesän kaatuneet männyt. Olkaa asiakkaat tarkkana ja tarkistakaa kuitti. Jostain syystä se aina ilmaantuu tänne pentuineen. ”Totuus ei pala tulessakaan”. Olen kuullut, että siilejä on vähän. Ovat kanssa puolikesyjä. Suomessa katoaa vuosittain suuri joukko sijaishuollossa olevia nuoria, osa pitkäksikin aikaa. Parasta lastensuojelua on ajoissa annettu tuki, työrauha kouluissa ja turvalliset aikuiset arjessa. Parashan olisi jos kissan omistajat pitäisivät parempaa huolta, ettei navettakissatkaan pääsisi lisääntymään ja tuomaan muiden riesaksi pentujaan. > SE KUN ON metsänomistajan oikeus harventaa tai tehdä aukko ja myrskyn jälkeen on joskus vaihtoehdot vähissä. Jaakko Mäki-Petäjä Mekö vain Soitessa luovutamme. Nämä ovat tärkeitä tekoja, mutta työ ei ole valmis. Aikanaan tehty virhe nimetä yläkoulu Vuorisen mukaan tulisi nyt vihdoin kaupungin 40-vuotisjuhlavuoden merkeissä korjata. > KOUTOSEN YLÄKOULU ja lukio. Tekstarit " Ihanaa! Tulee kevät ja voi nauttia luonnon antimista!. ON USKALLETTAVA sanoa suoraan: lapsi tarvitsee rajoja ja rakkautta. Tuli tehtyä aikoinaan kymmeniä vuosia töitä ja nyt hyvä eläke niin sillä on aina saanut tupakat ostettua. INSTAGRAM Instagramissa @lestijoki-lehti jakaa kuvaja videotunnelmia viikon varrelta. On selvää, että nykyinen järjestelmä kaipaa uudistusta. Myös mielenterveyteen on panostettu. Osaa näköjään varoa loukkua. > YMMÄRRÄ ILMAN muuta että hauskaa pitää olla. TEKSTARIT: 044 5741 505 Kiitä, purnaa, kerro, kysy, ihmettele! Toimituksella on oikeus lyhentää tekstejä tai jättää kokonaan julkaisematta. Niistä kiinni pitämällä voimme ehkäistä väärälle polulle ajautumista. > EI TAIDA kuitenkaan riittää siihen että Hilla groupin jokavuotiset yt-neuvottelut peruttaisiin. Kun rajat puuttuvat ja apu tulee liian myöhään, ongelmat ehtivät kasvaa liian suuriksi. Kenen on vastuu, jos joku loukkaa ittensä siellä
Great Place To Work -tutkimus mittaa työntekijäkokemuksen eri osa-alueita. Pellervo Perjantai 3.4. Maanantai 6.4. Teollisena yrityksenä ja haastavassa markkinatilanteessa tämä tulos kertoo ennen kaikkea vahvasta johtamisesta ja luottamuksesta, joka näkyy työntekijäkokemuksessa arjen sujuvuutena, osallisuutena ja sitoutumisena, Great Place To Work Suomen toimitusjohtaja Kirsi Ilmasti sanoo. – Pihla Groupin sijoittuminen Suomen parhaiden työpaikkojen joukkoon on poikkeuksellisen hieno saavutus. Tehkää tämä minun muistokseni.” Luuk. Veeti, Sampo Ukko Irene, Ira, Irina, Iro Ville, Vilho, Vili, Viljami, Jami, Vilhelm Allan, Ahvo Suoma, Suometar Aurinko Kannus Torstai 2.4. Sertifioitujen yritysten joukosta valittu TOP 10 -listaus perustuu sekä henkilöstön antamaan palautteeseen että erilliseen kulttuuriauditointiin, jossa tarkastellaan muun muassa johtamista, arvoja, käytäntöjä ja yhdenvertaisuutta. Suuntamme on selkeästi oikea, Pihla Group Oy:n henkilöstöjohtaja Marko Kohvakka kertoo. – Henkilöstöltä saatu palaute on Pihla Groupissa aina ollut tärkeää. Kakkospaikka on merkittävä tunnustus pitkäjänteiselle kehitystyölle, jota yhtiössä on tehty työntekijäkokemuksen vahvistamiseksi. Tavoitteenamme on ollut luoda työpaikka, joka perustuu avoimuuteen, koko henkilöstön keskuudessa vallitsevaan keskinäiseen luottamukseen ja yhteisöllisyyteen. Perjantai 3.4. – Olen erittäin ylpeä ja iloinen, että olemme onnistuneet yhdessä luomaan työympäristön, jossa viihdymme ja voimme hyvin. Lestijoki // Torstaina 2. Keskiviikko 8.4. Tulosten perusteella olemme tavoitteessamme onnistuneet. Pidän tätä henkilöstötutkimusta arvokkaana työkaluna, jonka avulla löydämme kehitettäviä asioita sekä tietoa siitä, mikä jo toimii. 22:19 Päivän sana Pihla Group Oy:lle menestystä Joni Mäki-Petäjä Pihla Group Oy on valittu Great Place to Work -kilpailussa Suomen suurten yritysten sarjassa parhaiden työpaikkojen joukkoon. Sunnuntai 5.4. Terve yrityskulttuuri yhdistettynä ahkeraan työhön mahdollistaa myös asiakkaiden palvelemisen parhaalla tavalla, Pihla Group Oy:n toimitusjohtaja Antti Vuonokari sanoo. Maanantai 6.4. Pihla Group työllistää yli 800 henkilöä, ja tuotantolaitokset sijaitsevat Ruovedellä, Kannuksessa, Haapajärvellä, Pudasjärvellä, Kuusamossa, Joutsassa, Nokialla, Hyvinkäällä, Ylöjärvellä ja Joensuussa. Hyvän työpaikan määritelmän mukaisesti: hyvä työpaikka on sellainen, jossa työntekijät luottavat organisaationsa johtoon, ovat ylpeitä siitä, mitä tekevät ja nauttivat työkavereidensa kanssa työskentelystä. Tiistai 7.4. Eeben EETU SEPPÄLÄ " Tavoitteenamme on ollut luoda työpaikka, joka perustuu avoimuuteen, koko henkilöstön keskuudessa vallitsevaan keskinäiseen luottamukseen ja yhteisöllisyyteen.. PIHLA GROUP OY on osa Inwido AB:ta, joka on Euroopan suurin ikkunaja ovivalmistaja. huhtikuuta 2026 // 7 Nimipäivät Torstai 2.4. Pihla Group on osallistunut GPTW-tutkimuksiin usean vuoden ajan, ja organisaatiota on arvioitu johdonmukaisesti, yritys kertoo tiedotteessaan. Keskiviikko 8.4. Sunnuntai 5.4. Lauantai 4.4. SUURTEN YRITYSTEN kategoriassa Pihla Group on nyt myös kolmatta vuotta peräkkäin GPTW-sertifioitu yhtiö. ”Tavoitteenamme on ollut luoda työpaikka, joka perustuu avoimuuteen” Toimitusjohtaja Antti Vuonokari (vasemmalta), Ruoveden tehdaspäällikkö Jaakko Anttila, Kannuksen tehtaan ympäristöja laatuvastaava Terhi Tervo, HR Business Partner Henna Paananen, henkilöstöpäällikkö Marko Kohvakka ja Haapajärven tehtaan työnjohtaja Markku Saari juhlatuulella. PIHLA GROUPIN työntekijöistä 82 prosenttia on sitä mieltä, että yritys on kokonaisuudessaan todella hyvä työpaikka. 06:38 20:16 06:35 06:31 06:28 06:24 06:21 06:17 20:19 20:22 20:25 20:28 20:31 20:34 Jeesus otti leivän, siunasi, mursi ja antoi sen opetuslapsilleen sanoen: ”Tämä on minun ruumiini, joka annetaan teidän puolestanne. Oleellisinta on kuitenkin se, että annettu palaute aina huomioidaan, ja sen pohjalta tehdään toimenpiteitä. Lauantai 4.4. Tiistai 7.4. Suomessa teollisen tuotannon yrityksissä Trust Index -keskiarvo on tyypillisesti 50–60 % välillä
Kumpikin näistä sanoista liittyy sopimiseen. 12.02 Sää. Meillä on oma kokko Tomujoen tien varrella, jos löytyy sopiva paikka. huhtikuuta 1996 Sovitus ja sovinto Piispan pääsiäistervehdys Tämä pääsiäinen on Oulun kaupungissa erityinen, sillä Oulun seurakunnat tuovat osana Euroopan kulttuuripääkaupunkivuoden ohjelmaa Via Crucis-katunäytelmän Oulun torille. Sovintoa rakentamaan meitä kuitenkin kutsutaan, kukin omalla paikallaan. Sana sovitus liittyy läheisesti sanaan sovinto. huhtikuuta 2026 8 // UUTISET 30 vuotta sitten Lestinjoki 3. Aiotko käydä pääsiäiskokolla. Merelle lähden, jos luoja suo, on luvattu 17 lounaasta. Se on yksi maailman esitetyimmistä draamoista. Jumala syntyi Jeesuksessa Kristuksessa maailmaan, kärsi ihmisenä ihmisyyden kivut ja kantoi ihmiskunnan synnin, jotta meillä olisi pelastus ja pääsy takaisin alkuperäiseen elämään Jumalan yhteydessä. Kristillinen teologia on halki aikojen pohtinut tätä yhteyttä näiden sanojen välillä. KUN SODAN LIEKIT leimuavat Lähi-idässä, Ukrainassa ja monessa muussa maailman kolkassa, on sovinnon puhujia vähän. Osaksi kärsimysviikon tapahtumia ja viimein mukaan kansan keskelle todistamaan Ristiinnaulitse!-huutoja. GOLGATAN RISTILLÄ Jumala sovitti rikkoutuneen yhteyden ihmisen ja Jumalan välillä. Toivotan Sinulle siunattua pääsiäisen juhlaa. KAISA SUOMALA Hanne Kluukeri, Himanka: Joo. Paljon vaikeampaa on katsoa omaan itseen rehellisesti ja nähdä, että on itsekin mukana tuossa ihmiskunnan kuorossa, joka syyttää syntipukkia omasta ahdingostaan. Gallup Fanny Pöyhtäri, Himanka: Varmaan joo, en tiedä vielä missä. Timo Juola, Lohtaja: Tuskin. Sovinnon teko ei useinkaan ole helppoa. Via Crucis– ristin tie – on ikiaikainen Kristuksen kärsimystietä seuraava pääsiäisnäytelmä. Lestijoki // Torstaina 2. Sitä maailma ja tämäkin aika kaipaa. Jumalan armo ja rakkaus Jeesuksessa Kristuksessa avaavat meille kuitenkin juuri siihen mahdollisuuden. Sää Tänään Huomenna Himanka Lohtaja Kannus Toholampi Lestijärvi Himanka Lohtaja Kannus Toholampi Lestijärvi Himanka Lohtaja Kannus Toholampi Lestijärvi Selkeää Puolipilvistä Pilvistä Vesikuuroja Vesisadetta Lumisadetta Ukkosta Räntäsadetta Sumua Torstaina Perjantaina Lauantaina +2 -1 +5 +5 +2 +3 +3 +4 +3 +6 +5 +5 +0 -3 +3 +4 +3 +6 +3 +6 +7 +5 +8 +5 6 3 6 2 1 3 3 7 Helsinki To 3 Joensuu 5 Jyväskylä 4 Kajaani 3 Kemi 3 Lahti 4 Oulu 2 Pori 5 Rovaniemi 5 Tampere 4 Turku 5 Vaasa 2 Pe 5 4 6 5 4 3 4 7 4 6 7 5 La 3 7 8 7 3 6 7 7 5 6 4 8 +2 +2 +4 +5 +4 +4 +4 +6 +6 +5 +9 +8 +8 +8 +7 Ennuste laadittu 1.4. Siirtää katse omasta virheellisyydestä ja harhautumisesta toisen niskoille. Pääsiäisnäytelmän yksi pysäyttävimmistä kokemuksista saattaakin olla se, kuinka itsekin seisoo mukana siinä kansanjoukossa, kenties jopa mukana huutamassa: Ristiinnaulitse! ON HELPPOA NÄHDÄ syyllisyys toisen hartioilla. Muutenhan kai maailmassa ei olisi sotia ja syviä ristiriitoja ihmisten välillä. Sitä on esitetty Keski-Euroopan kaupungeissa jo keskiajalta lähtien. Tällainen mukana vaeltaminen herättää monia tuntoja ja tunteita. Jukka Keskitalo Oulun hiippakunnan piispa " Sovintoa rakentamaan meitä kuitenkin kutsutaan, kukin omalla paikallaan. Kuinka sovitus johtaisi myös sovintoon ihmisten kesken ja kansojen välillä. VIA CRUCIKSEN oivalluksena on, että osallistujalla on mahdollisuus päästä tapahtumien keskelle näkijäksi ja kokijaksi. Jumala kärsii itse meidän pahuutemme takia, mutta kestää sen ja sovittaa meidät itsensä kanssa
8.99 30pv:n alin: 5.99 3²⁹ 3²⁹ PKT (6.58/kg) -29 % maitokolmio normaalisuolainen meijerivoi 500g Rajoitus 2pkt/talous Erä! NORM. 2.99 30pv:n alin: 2.99 33 % säästä 5€ 3 plo smurffit ja muumi virvoitusjuomat 0,5l á 2.49 (4.58/L) sis. 5⁹⁹ 5⁹⁹ kg irtokarkit NORM. 10.95 Hinta voimassa TI 31.3. pantit 0.60 (2.93/L) 2 PKT Kompostiheräte 2,5 litraa tai kompostieliksiiri biohiili 850 g 149€ 28 % säästä -25 % lämpökompostori 11ol, musta NORM. Erä! Hinta voimassa TI 31.3. 39.99 30pv:n alin: 39.99 6⁸⁹ 6⁸⁹ kg Hinta voimassa TI 31.3. Alennus lasketaan kassalla hintalapun hinnasta. pantin 0.20 1€ plo (0.84/L) -66 % Erä! NORM. 249.00 30pv:n alin: 249.00 -40 % Kotitalousja puutarhajätteiden ympärivuotiseen kompostointiin. 10-18 palvelemme pääsiäisviikolla: Tuotteita rajoitetut erät. Varrettomat sukat 5pr/pkt á 6.99 36/38-39/41 ja 40/42-43/45 10€ 29⁹⁹ PR kävelykengät 36-41 NORM. 10-21 • ma 6.4. Lestijoki // Torstaina 2. LA 4.4. LA 4.4. 10-21 la 8-21 • su 5.4. LA 4.4. Riittävyys voi vaihdella myymälöittäin. Ben & Jerry's jäätelöt 427-465ml NORM. 10 paria kympillä! NORM. 7.99 30pv:n alin: 7.99 3⁹⁹ RAS (8.58-9.34/L) -50 % aRjen edullinen Panda Pop patukat 22g á 0.35 (15.91/kg) 2 PKT 4⁵⁰ (5.63-7.03/kg) Mr.Panini paninit 235g ei gluteeniton á 4.69 (19.96/kg) 10€ (14.18/kg) 3 KPL olvi kotikalja 2,2% 0,95L sis. LA 4.4. 1⁹⁹ 1⁹⁹ PKT (2.41/L) daim strawberry jäätelö 825L Rajoitus 2pkt/talous -33 % NORM. SALE SeasoN 40 % erä Pukeutumista hurjin alehinnoin! * Alennus koskee PUNAISELLA TARRALLA merkittyjä tuotteita. huhtikuuta 2026 // 9 Pääsiäiseen UUSIN UUSIN tarjouslehti tarjouslehti luettavissa luettavissa halpahalli.fi halpahalli.fi ma-to 8-21 • pe 3.4. 11.99 30pv:n alin: 11.99 9⁹⁹ kpl (11.75-399.60/L) lasinpesuneste -3°c 4l á 3.99 (1.00/L) Erä! 3 kpl 10€ (0.83/L) 1€ (11.36/kg) 4 KPL. 2.99 30pv:n alin: 2.99 Hinta voimassa TI 31.3. Erä! atria possun ulkofilee n. 1,5kg Rajoitus 1kpl/talous -37 % NORM. 4.69 Atria Hiillos Grillimakkarat ja makkarapihvi 400g á 2.69 (6.73-8.41/kg) Hinnat voimassa 31.3.-7.4.2026 ellei toisin mainita (vain kotitalouksille)
Lestijoki // Torstaina 2. huhtikuuta 2026 10 // Joni Mäki-Petäjä Lohtajalainen kasvuyritys Mö Foods lähti idean tasolla liikkeelle noin kymmenen vuotta sitten, kun sisarukset Annamari Jukkola ja Marjaana Vuorio miettivät miten kauraa voisi hyödyntää paremmin suomalaisessa elintarvikeketjussa. – Meillä oli heti alusta alkaen hyvä kombo, kun meidän sisarusten vahvuudet ovat eri osaamisaloilta. VAIKKA KASVIPOHJAISEN tuotteiden taustalla on vastuulliMö Foods laajentaa ja lähes tuplaa tilansa Kaurameijeri tuo lohtajalaisuuden komeasti esille. Brändi henkilöityy kuitenkin meihin siskoksiin hyvin vahvasti, Jukkola lisää. Lopulta syntyi uusi innovaatio: kaurapohjaiset tuotteet. Tuotantoa tehdään vanhassa lohtajalaisessa osuusmeijerissä, josta on tullut moderni kaurameijeri. Vaikka innovaatio on uusi, on taustalla vahvat perinteet. Kehityksen myötä yritys keskittyy nyt eri makuisiin vuustoihin, mitkä ovat kasvipohjaisia vaihtoehtoja perinteisille juustoille. ENSIN MÖ FOODSIN tuotteet olivat pääasiassa kasvipohjaisia jogurtteja. – Totta kai tämän kokoisessa yrityksessä saa olla monessa mukana. Minulla on taustalla tuotteiden innovointi ja teknologia ja Marjaanalla luova-ala ja markkinointi, toimitusjohtaja Annamari Jukkola kertoo. Marjaana Vuorio on Mö Foodsin luova johtaja. Annamari Jukkola: ”On meille sydämen asia, että voimme tarjota Lohtajalle ja lähialueelle työpaikkoja”. Mö Foods Oy:n toimitusjohtaja Annamari Jukkola sanoo, että lähtökohta on tehdä kotimaista ja äärettömän herkullisia tuotetta, joita voi syödä osana joka päivästä ruokavaliota.
Olemme laskeneet, että sen jälkeen, kun saadaan tehtyä laajennus, niin viisinkertainen tuotantomäärän kasvatus on mahdollinen. Annamari Jukkola katsoo maailmaa vanhan voikellarin ikkunasta Lohtajalla. Voitto tuli fetajuustoa imitoivalla Mö Kreikkalainen -vuustolla. Meillä on ollut heti tähtäin viennissä ja startup-yrityksenä lähdimme hakemaan isoa kasvua. Alaviirteentiellä sijaitsevat Mö Foodsin tuotantotilat laajenevat tämän vuoden aikana. Sinne tilalliset toivat aikanaan maitoa sisään. Tietenkin pitää oma luonne säilyttää, mutta ei siellä vaatimattomuudella montaa kauppaa tehtäisi, Jukkola naurahtaa. – Ainoa asia, joka tuntuu pysyvän ovat markkinamullistukset. MÖ FOODS OY 1 2017: Yritys perustettiin Lohtajalle. Mö Foods Oy:n toimitusjohtaja Annamari Jukkola sanoo, että lähtökohta on tehdä kotimaista ja äärettömän herkullisia tuotetta, joita voi syödä osana joka päivästä ruokavaliota. Yrityksen tarina ja juuret ovat markkinointivaltti. – Se on ollut koko ajan selvää, että Lohtajalla ollaan ja täällä pysytään. YKSI MERKITTÄVÄ asia viennille oli, kun Mö Foods keräsi viime vuoden aikana 2,4 miljoonan euron rahoituksen vauhdittaakseen tuotantonsa skaalaamista ja kansainvälistymistään. JONI MÄKI-PETÄJÄ " Lähtökohta on tehdä kotimaista ja äärettömän herkullisia tuotteita, joita voi syödä osana joka päivästä ruokavaliota. Jukkolan mukaan Suomessa ollaan edellä muuta maailmaa kasvipohjaisten tuotteiden markkinoinnissa ja kehittämisessä. 1 2025: Yritys keräsi 2,4 miljoonan euron rahoituksen. Sinne tavalliseen sekakulutukseen mukaan lisää kasvipohjaista ruokaa. Sitä kohti olemme päässeet, vaikka alkutaipaleella ollaan edelleen. Kotimaisen talouden junnaamisesta on puhuttu pitkään. YKSI ISO OSA Mö Foodsin tarinaa on myös lohtajalaisuus. Viimeksi yritys voitti kansainvälisen ruokajärjestö ProVegen ja Lidl Saksan järjestämän kilpailun, jossa etsittiin parhaita kasvipohjaisia juustoja. 1 2024: Vuoden suomalainen elintarvikeinnovaatio -palkinto, jonka sai Mö Chavre – kaurapohjainen vaihtoehto vuohenjuustolle. Vienti on olla koko ajan osa yrityksen strategiaa. 1 2026: Lohtajan toimitilojen laajennus. – Kaikki raaka-ainekäsittely on jo isompaa. Lestijoki // Torstaina 2. Lohtajalaisuutta ei peitellä vaan tuodaan komeasti esille. – Lähtökohta on tehdä kotimaista ja äärettömän herkullisia tuotteita, joita voi syödä osana joka päivästä ruokavaliota. " Ainoa asia, joka tuntuu pysyvän ovat markkinamullistukset.. – Kaikki suunnittelu on tehty ja suunnitelmat ovat valmiita. Viimeksi Mö Foods voitti kansainvälisen ruokajärjestö ProVegen ja Lidl Saksan järjestämän kilpailun, jossa etsittiin parhaita kasvipohjaisia juustoja. MAAILMAN MYLLERRYKSET ovat olleet läsnä koko yrityksen lyhyen historian. Keskipohjalaista vaatimattomuudesta ei ole kaupanteossa aina hyötyä. Valmistuotevarasto on jo jouduttu ulkoistamaan täältä. Maitojuusto ja meidän vuustot voivat elää kaupan hyllyllä sovussa rinnakkain, Jukkola vakuuttaa. – Olemme joutuneet äärimmäisen paljon opetellemaan tyyliä, miten me lähdetään kertomaan tuotteista ja miten pitchataan eri tapahtumissa. – Ehkä me olemme tuoneet jotain piristystä. Kuokka lyö heti maahan, kun se mahdollista on. On meille sydämen asia, että voimme tarjota Lohtajalle ja lähialueelle työpaikkoja ja kasvavaa liiketoimintaa. – Meillä on yrittäjäjuuret ja meidät on kasvatettu niin, että helposti voi lähteä kokeilemaan. Voittajatuote pääsee Lidlin marketteihin Saksassa. Sisarukset Annamari Jukkola ja Marjaana Vuorio on mukana voimallisesti yrityksen tarinassa. Meillä on ollut vientionnistumisia ja niihin helposti tartutaan myös mediassa, Jukkola arvioi. Viennillä on iso rooli Suomenkin kasvussa. Konkreettisesti viennin veto näkyy kesän aikana, kun Lohtajan tuotantotiloihin tehdään suuri laajennus, jonka kustannusarvio on noin 1,5 miljoonaa euroa. Kaurapellot ovat tässä lähellä, josta ammennamme tuotetta. Lohtaja on nostettu keskiöön myös tuotteiden ulkoasuun. Tuoteperhe ei ole vielä valmis. Vastakkainasettelua kasvissyöjän tai sekasyöjän välillä ei haluta tehdä. Nykyiset tilat ovat tuotannossa tulleet vastaan ja laajennus on pakon sanelema. Tilat lähes tuplaantuvat täällä Lohtajalla. Se on meille tosi tärkeä, että näillä tuotteilla on se kotipaikka Lohtajalla. – Nyt Saksaankin lähtee pakkauksia, niin keskellä lukee näyttävästi Lohtaja ja Suomen liput siinä mukana, Jukkola naurahtaa. Koko ajan uutta kehitetään, joten ei sovi laakereille jäädä lepäämään. Perinteet ovat vahvasti läsnä. huhtikuuta 2026 // 11 suus ja ekologinen ajattelu, Mö Foods haluaa olla helposti kaikkien saatavilla. Kilpailussa oli 55 osallistujaa. Nyt tilat eivät riitä millään nykyisen kokoiseen toimintaan, ja tarkoitus on kuitenkin kasvattaa edelleen vientiä, MÖ FOODS ON PALKITTU monella palkinnolla niin Suomessa kuin kansainvälisestikin. Päinvastoin. 1 2026: Voitti kansainvälisen ruokajärjestö ProVegen ja Lidl Saksan järjestämän kilpailun, jossa etsittiin parhaita kasvipohjaisia juustoja. Meidän tapamme reagoida on ollut hajauttaa eri markkinointia ja asiakkuuksia. – Onhan se totta kai tosi iso etu lähteä tekemään myyntiä ja viemään asiaan eteenpäin. Mö Foodsia kohtaan on ollut koko ajan kasvavaa mielenkiintoa niin mediassa kuin eri tapahtumissa. Elintarvikeala on kovin kilpailtu ala, vaikka ihan suoraa kilpailua ei meidän tuotteille löydykään. Että kaikki tehdään just täällä
Ei ole vaikuttanut meidän jokapäiväiseen työhön millään lailla, Karvonen sanoo. Olemme myös ottaneet käyttöön droneja vikojen etsimiseen metsäosuuksilla ja siitä on erittäin hyvät kokemukset Hannes-myrskyn vianselvityksissä, Karvonen taustoittaa. – Sieltä nousi yksi hieman kriittisempi vastaus. huhtikuuta 2026 12 // Jouni Karvonen nimitettiin Verkko Korpelan kehitysjohtajaksi Joni Mäki-Petäjä Verkko Korpela Oy:n uudeksi kehitysjohtajaksi on nimetty Jouni Karvonen, jolla on kokemusta firmasta jo 1990-luvulta saakka. – Esimerkiksi maakaapeliverkon korjaaminen on paljon hankalampaa kuin perinteisen ilmajohdon. Yhtiö vastaa sähkönsiirrosta ja sähköverkon ylläpidosta jakeluverkkoalueellaan, johon kuuluvat Kannus, Kaustinen, Himanka, Kälviä, Lestijärvi, Lohtaja, Halsua, Rautio, Sievi, Toholampi ja Ullava. – Kymmenen vuoden päästä ei saa tulla myrskystä johtuvaa yli 6 tunnin keskeytystä asemakaava-alueella. Hänen vastuulla on suunnitella asiat niin, että vaatimuksiin on mahdollista päästä. Kehitettävää siis on ja ilman muuta haluamme pitää oman verkon jatkossakin, Karvonen alleviivaa. Sen ulkopuolella keskeytykset eivät saa olla yli 36 tuntia. Tienvarrelle siirretyn päällystetyllä sähköjohdolla saa olla, vaikka puu kaapelin päällä eikä se tee välittömästi edes vikaa. Kehitysjohtajana vastaan Verkko Korpelan kaikista käytännön asioista, jotta homma pyörii ja tehtävät tulee tehtyä, Halsualla asuva Karvonen tiivistää. Olen saanut olla vuosien saatossa monenlaisessa hommassa, kun kumminkin aika pieni yritys ollaan. Jouni Karvosella on aina autossaan mukana muun muassa tolppakengät ja kypärä, jos joutuu viankorjaushommiin. Johtimet eivät mene oikosulkuun, kun siinä on muovi päällä. Maakaapelinvian korjaus esimerkiksi talvella roudan aikaan on huomattavasti hankalampaa. Anonyymit sähköpostit eivät ole Karvosen mukaan työntekoon vaikuttaneet: ”Itse en tunnista henkilökunnassa minkäänlaista kriisiä taikka hätää”. " Poikittaiset sähkölinjat saavat osumaa herkemmin ja tuulensuuuntaisilla linjoilla ei ole ollut suurempia vahinkoja.. Siellä ei ollut vikoja. Toimenpiteitä se vaatii vuosittain, Karvonen päättää. – Vahva usko minulla on, että pääsemme tavoitteisiin, mutta ei se itsestään tapahdu. – Pääasiassa olen vastannut verkon suunnittelusta ja investointien kohdentamisesta. – Lähelle se meni siltä osin. MAAKAAPELOINTI on kallista eikä se aina ole edes paras mahdollinen vaihtoehto. – Metsäosuuksilla vika täytyy etsiä kävelemällä. HYVIN PIAN Karvosen nimityksen jälkeen lähetettiin anonyymi sähköposti Korpelan Voiman nimissä osalle päättäjistä, jossa viitattiin organisaatiomuutoksiin ja työntekijöiden hätään. – Olemme jo aloittaneet selvityksen, kuinka vika-alttiita meidän verkot ovat. Tienvarrella olevat linjat ovat helpompia käydä läpi. Verkko Korpelalla on 31 työntekijää ja kyselyyn vastasi 13 henkilöä. Maakaapeliverkosta vian löytäminen vie enemmän aikaa, kun ilmajohdon vian näkee useimmiten heti omin silmin. YKSI KARVOSEN päävastuualueista on varmistaa säävarman verkon toteuttaminen Verkko Korpelan alueella sille tasolle, että se vastaa viranomaisten vaatimuksia myös vuonna 2036. Myrskyille altteimmat alueet ovat Kälviällä, Lohtajalla ja Himangalla. Kun johto on tienvarressa, niin voit ajaa autolla ja näet vikapaikat. – Esimerkiksi itse olin Halsualla ja Kaustisella mukana raivaustöissä ja esimerkiksi Halsualla oli tasan kaksi suurempaa vikaa. Ensin mennään runkoverkot läpi. Muutoinkin työnteko halutaan pitää mahdollisimman läpinäkyvänä. Meillä saa olla eri mieltä asioista ja tuoda epäkohtia esiin. Lestijoki // Torstaina 2. Joka tapauksessa Karvonen on ottaa tilanteen tyyneydellä vastaan. Töitä on jatkettu ihan normaaliin tapaan ja tehtäviä hoidettu niin kuin ennenkin. – Kälviän Pirskerissä ehdimme maakaapeloida osan alueen runkolinjoja ennen Hannes-myrskyä. HANNES-MYRSKY näytti että rannikko on altis myrskyille, vaikka siellä on ennaltaehkäisevää työtä tehtykin. Varmasti työyhteisössä on kehitettävää myös Verkko Korpelalla. Se auttaa saamaan asioita myös kuntoon, Karvonen korostaa. – Itse en tunnista henkilökunnassa minkäänlaista kriisiä taikka hätää. Vedän suunnitteluporukkaa edelleenkin. Lestijokilaaksossa linjat ovat usein pelloilla ja vikoja on harvemmin kuin rannikolla. Mitkä verkot siirretään tienvarteen ja mitkä kaapeloidaan maahan, ja sitten ne aikataulutetaan. Jouni Karvonen sanoo, että töitä on jatkettu ihan normaalisti, vaikka salakirjeitä ovat jotkut päättäjille lähettäneet. Jouni Karvonen tai kukaan muukaan ei voi tarkasti tietää mitä tai ketä kirjeessä osoiteltiin. Torstaiaamuna Verkko Korpela ja koko Korpelan Voiman henkilökunta kävi läpi henkilöstökyselyä, joka toteutettiin nopealla aikataululla, kun salakirje tuli esille. Vanhat 60-luvulla rakennetut sähkölinjat ovat usein keskellä metsää. Ennen nimitystään Karvonen oli Verkko Korpelan suunnittelupäällikkö. Tärkeintä on nyt seuraavan kymmenen vuoden aikana kohdistaa investoinnit oikeisiin alueisiin, Karvonen sanoo. Tällä hetkellä vaadittu viranomaisen prosentti oli 75 prosenttia. Jos siihen ei päästä, pahimmassa tapauksessa verkkolupa lähtee ja lupa annetaan jollekin muulle verkkotoimijalle ja sen jälkeen maksut asiakkaalle ovat pilvissä, Karvonen sanoo, Hannes-myrskyn aikana asemakaavan ulkopuolisilla alueilla 82 prosentilla talouksista sähköt pysyivät tai olivat poissa alle 36 tuntia. JONI MÄKI-PETÄJÄ " Olemme jo aloittaneet selvityksen, kuinka vika-alttiita meidän verkot ovat. Kälviän Ruotsalon kylässä vikoja oli 27 pienellä alueella, hän vertaa. Karvosen mukaan tuuli tulee sisälle usein Merenkurkun kohdalta. Verkko Korpela on sähköverkkoyhtiö, joka on osa Korpelan Voiman kuntayhtymää. VERKKO KORPELALLA ei ole ollut erillistä toimitusjohtajaa sen jälkeen, kun Joni Jääskeläinen vaihtoi yritystä vuonna 2023. Poikittaiset sähkölinjat saavat osumaa herkemmin ja tuulensuuuntaisilla linjoilla ei ole ollut suurempia vahinkoja. Täällä me päivittäin keskustelemme asioista
asti Juhla Mokka Jauhetut kahvit 400–500 g (7,80–9,75/kg) 2 kpl/talous (30 pv alin hinta 9,15) 3 90 Voim. 1,74 + pantti 0,15) (30 pv alin hinta 2,36, sis. 31.3.–5.4. Coca-Cola Virvoitusjuomat 6 x 0,33 l 1,98 l (1,36/l) (sis. 4.3.–3.5. 31.3.–5.4. huhtikuuta 2026 // 13 S-market Himanka I Kannus I Toholampi Ma-La 7–21, SU 9–21 (Toholampi 11-19 ) PE 3.4. 31.3.–5.4. 9–21 (Toholampi 11-19 ) I LA 4.4. Tupla Suklaapatukat 48–50 g (15,00–15,63/kg) Yksittäin 1,05 (21,00–21,88/kg) 3 00 4 kpl Voim. Lestijoki // Torstaina 2. Kariniemen Kananpojan rintafilee maustamaton 600 g (11,65/kg), Suomi 6 99 Voim. 9–21 (Toholampi 11-19 ) Kampanjatuotteita saatavilla rajoitettu määrä. Atria Takuumurea naudan sisätai paahtopaisti n. 31.3.–5.4. Pääsiäinen on ruokaa. 4 KPL Voim. pantin 0,15) 1 89 Voim. 2,69 + pantit 0,90) (30 pv alin hinta 4,95–5,53, sis. pantit 0,90) 3 59 Voim. Valio Kolmiopalajuustot 245–300 g (16,63–20,37/kg) 4 99 Voim. 31.3.–5.4. 2.4. 1 kg Suomi 14 90 kg. Keisari Lager-olut 4,5 % 0,5 l (3,48/l) (sis. Uuden sadon peruna Egypti 1 39 kg Voim. Coop Tankoparsa 500 g (7,98/kg) Espanja/Meksiko 3 99 Voim. 31.3.–5.4. 7–21 I SU-MA 5.-6.4. 31.3.–5.4
60-vuotiaisen 110 kilon painoluokassa kilpailleen Jokelan 103 kilon työntötulos on ikäluokan Suomen ennätys. – Vesiosuuskunnan kehitystyö jatkuu myös juhlavuoden jälkeen, lupaavat Mäki ja Vertanen. Se täydentää historiikin kanssa sopivasti toisiaan. Forsell ja Jokela nostivat ennätyksiä Joni Mäki-Petäjä Keski-Pohjanmaan hyvinvointialue Soiten Lohtajan Soite-piste muuttaa uusiin tiloihin. Lohtajan Soitepiste muuttaa uusiin tiloihin Milo Vähäsarja Keski-Pohjanmaan maanteillä palattiin kesänopeuksiin keskiviikkona 1. Kannuksen Vesiosuuskunnan toimitusjohtaja Tommi Mäki ja hallituksen puheenjohtaja Päiviö Vertanen tuoreen historiikin kanssa. Toiminta alkaa uusissa tiloissa keskiviikkona 8.4.2026. Vaasan moottoritiellä rajoitus nostetaan 120 kilometriin tunnissa. – Aiemmat historiikit ovat olleet enemmän hallinnollisia teoksia. Paikalla oli myös pelastushelikopteri. klo 9–11. 88 kg: 1) Tero Rauma LoVe 155 kg (65+90). 110 kg: 1) Jorma Jokela TU 176 kg (73+103). 88 kg: 1) Mikko-Pekka Forsell LoVe 206 kg (92+114). Kannuksen Vesiosuuskunta tuo veden tärkeyden esille. PITKÄ MATKA on tultu alkuaikojen puuputkista tähän päivään. Soite-pisteet tarjoavat ajanvarauksella palveluja kiireettömien asioiden hoitoon. 80 VUODEN aikana on tapahtunut paljon. 60-v. 1 2017 Lohtajan Vesihuolto Oy fuusioitui Kannuksen Vesiosuuskuntaan. Nuori poika loukkaantui vakavasti Kannuksen Vesiosuuskunta täyttää tänä vuonna pyöreät 80 vuotta. Poliisin tietojen mukaan pojalla oli tarkoitus ylittää sähkömopollaan Valtatie 8 Uudenkyläntieltä Lohtajantielle, mutta ei ehtinyt tien ylitse ennen törmäystä. Viimeisin investointi on ollut jätevedenpuhdistamon 2,3 miljoonan euron mittava saneeraus. Pohjanmaan elinvoimakeskus hallinnoi Pohjanmaan, Etelä-Pohjanmaan ja Keski-Pohjanmaan maakuntien tieliikennettä. Merkkien vaihtaminen alkaa keskiviikkona 8.4. Kaikki merkit tulee olla vaihdettuina viimeistään torstaina. Lohtajan Vesihuolto Oy fuusioitui Kannuksen Vesiosuuskuntaan 2017. 86 kg: 1) Riikka Nissilä LoVe 110 kg (50+60). Pouttu Oy:n nouseva vedenkulutus on ollut osaltaan vauhdittamassa vesiosuuskunnan kehitystä. 1 Talousveden osalta alue kattaa Kannuksen lisäksi Väliviirteen, Lohtajan kirkonkylän, Marinkaisten, Karhin ja Uudenkylän alueen. Palveluvalikoimaan kuuluu erilaisia sosiaalija terveyshuollon palveluita tiettyinä päivinä viikossa tai kuussa joustavasti asukkaiden tarpeiden mukaan. Historiikki avaa juhlavuoden, dokumentti tulossa. 1 Vesitorni rakennettiin 1970-luvun lopulla. Historiikin osuuskunta on tehnyt viimeksi 30 vuotta sitten. Historiikin lisäksi tulossa on noin 20 minuutin mittainen dokumentti, jota kuvataan ja kootaan parhaillaan. Suunnitteluhankkeista merkittävin on Toholampi-Kannus siirtoviemärin ja syöttövesijohdon esiselvityshanke. HISTORIIKKI antaa hyvän läpileikkauksen Kannuksen Vesiosuuskunnan eri vaiheista. – Puhdas juomavesi vaikuttaa talouteen ja yhteiskunnalliseen vakauteen. Uusi osoite sijaitsee Tieto-Eemelin kiinteistössä (Metsäpellontie 2) kadun toisella puolella aiemmista tiloista. 1 Ylikannuksen vesiosuuskunta perustettiin 14.1.1946. huhtikuuta, jolloin Pohjanmaan elinvoimakeskus aloitti liikennemerkkien vaihtamisen. 79 kg: 1) Olli Kainu LoVe 178 kg (78100). 1 Raakavesi Polehenmäen, Hietakankaan ja Viirrekankaan vedenottamoilta. 40-v. Uudet rajoitukset astuvat voimaan, kun merkit on vaihdettu. Lisäksi Vesi Gaala huipentaa Kannuksen Vesiosuuskunnan juhlavuoden lokakuussa. Olosuhteet olivat ankarat, kun lapiolla tehtävä työ 4-5 metrin kaivuusyvyyteen alkoi kesällä 1946. 45-v. huhtikuuta 2026 14 // ”Hanasta tuleva puhdas vesi ei ole itsestäänselvyys” Järvelä Seppo Lohtajan Veikkojen Mikko-Pekka Frosell ja Toholammin Urheilijoiden Jorma Jokela nostivat Suomen ennätyksiä masters-sarjojen Keski-Pohjanmaan pm-kilpailuissa Rautiossa. Lohtajan Soite-pisteellä palvelevat muun muassa vastaanottopalvelut maanantaista perantaihin, äitiysja lastenneuvola neljänä päivänä viikossa, laboratorion näytteenotto tiistaisin ja keskiviikkoisin, aikuisten sosiaalipalvelut, aikuisten mielenterveysja riippuvuuspalvelut sekä ikääntyneiden terveyspalvelut ja neuvonta tarpeen mukaan. Nopeusrajoitukset nousevat yhteensä liki 1300 kilometrin alueella. Roikolan uuden vedenottamon on tarkoitus valmistua keväällä 2026. Mopoilija loukkaantui vakavasti, ja hänet vietiin sairaalahoitoon. 1 2009 toiminta laajentui Kannuksen jätevesihuoltoon. VESIOSUUSKUNTA on mukana niin Kannuksen kaupungin (40 vuotta), Kannuksen Yrittäjien (80 vuotta) kuin Lestijoen (50 vuotta) juhlavuodessa. Ruuantuotanto ja maatalous ovat riippuvaisia puhtaasta vedestä. – Ajatus on, että koulut voisivat hyödyntää materiaalia ja näin nuoremmatkin saisivat tietoa aiheesta, Mäki linjaa. 71 kg: 1) Simo Paavola LoVe 153 kg (65+88). JONI MÄKI-PETÄJÄ KANNUKSEN VESIOSUUSKUNTA 1 Toiminta-alueella Kannuksessa ja Lohtajalla on noin 7800 asukasta. Lohtajan Soite-pisteellä järjestetään pisteen avajaispäivänä avoimet ovet keskiviikkona 8.4. Hyvinvointimessut ovat tulossa syyskuussa, jossa tuodaan esille juhlavuosia. Lestijoki // Torstaina 2. 50-v. 60-v. M 65-v. 35-v. Sen on suunniteltu tulevan ulos vielä kevään aikana. – Keksintö vauhditti vesijohtojen rakentamista koko Lestijokilaaksossa, Vertanen sanoo. Tempauksen tulos ja 206 kilon yhteistulos ovat ikäluokan Suomen ennätyksiä. 1 2025 Jätevedenpuhdistamon saneeraus. Veden merkitys ulottuu yksilön terveydestä kokonaisen yhteiskunnan vakauteen ja talouskasvuun, Vertanen muistuttaa maailmanmyllerryksen keskellä. Yksi mies jäi sortuman alle ja kuoli, toinen jäi vyöryneen massan alle ja menetti jalkansa. 1 2026 Vesiosuuskunnan 80-juhlavuosi.. 1 1994 vesiosuuskunta osti meijerirakennuksen, jossa teki viimeisimmän korjauksen 2012. Niin historiikki kuin dokumentti tulevat sähköisenä Kannuksen Vesiosuuskunnan kotisivuille. 79 kg: 1) Pentti Etelämäki LoVe 115 kg (50+65). Henkilöauto oli tulossa Himangan suunnasta kohti Kokkolaa. Yöpakkasia esiintyy edelleen eri puolilla maata, ja nastarenkaita saa käyttää yhä huhtikuun puolella. Koneen ohella Ala-Kopsala kehitti sorvin, jolla putkien liitokset voitiin vahvistaa rautavanteilla. Kesänopeuksiin siirtyminen alkaa Joni Mäki-Petäjä Lohtajalla sattui vakava liikenneonnettomuus perjantaina noin kello 16. 50-v. Puhdas vesi hanasta on kuin sähkö töpselistä; niitä pidetään lähes selviönä. Elinvoimakeskus muistuttaa kelinmukaisesta rengasvalinnasta, vaikka nopeusrajoitus nousee. Nuori sähkömopoilija ajoi henkilöauton eteen Uudenkyläntieltä Valtatie 8:lle. Yksi merkittävä tapaus oli, kun Lohtajan Vesihuolto Oy sulautui Kannuksen vesiosuuskuntaan 2017. Pohjois-Pohjanmaalla rajoitusten palautusta saa odotella vielä viikon, kertoo Pohjois-Suomen elinvoimakeskus. 79 kg: 1) Hannu Karhula AnsU 103 kg (45+58). Nyt halusimme tuoda esille vesiosuuskunnan toimintaa ja sitä, että puhdas vesi ei ole mikään itsestäänselvyys, Kannuksen vesiosuuskunnan hallituksen puheenjohtaja Päiviö Vertanen ja toimitusjohtaja Tommi Mäki taustoittavat. Toholampilainen Väinö Ala-Kopsala kehitti isänsä Fredrik Ala-Kopsalan Amerikan matkalta saamaa painevesijohtoideaa edelleen ja keksi vuonna 1933 kairauskoneen. 45-vuotiaiden 88 kilon painoluokassa kilpaillut Forsell tempaisi 45 ja työnsi 114 kiloa. Talvisaikana maantienopeus rajoitetaan 80 kilometriin tunnissa. Avoimien ovien aikana vierailijoiden on mahdollista tutustua Soite-pisteen uusiin tiloihin. 1 Lohtajalla sijaitsee Nutturakankaan vedenottamo. Keskiviikosta alkaen rajoitus nousee 100 kilometriin tunnissa. Juhlavuosi alkoi konkreettisesti, kun vesiosuuskunta julkaisi tällä viikolla historiikin. Urakka oli valtava ja tapaturmiakin sattui. 69 kg: 2) Paula Haapoja LoVe 73 kg (32+41). Tuloksia: N 50-v
Toinen erikoisuus Botnia-hallissa oli, että nurmella ei voinut juurikaan syöksyä, joka muuttaa oleellisesti pelin luonteen. – Tilanteessa Vaasan pelaaja löi viistomailalla lyönnin kolmosjatkeelle. Roiman joukkue pelaa sijoista 109116. Annariina Kahelin heitti viidenneksi Järvelä Seppo Toholammin Urheilijoiden Annariina Kahelin sijoittui 15-vuotiaiden tyttöjen moukarissa viidenneksi Kaustisen Nikulassa järjestetyissä talvimestaruuskilpailuissa lauantaina. SOTKAMON JYMYN kasvatti Oskari Lukkari ihmettelee maalien sijaintia rajan läheisyydessä. Kannuksen Uran Oskari Lukkari koki kovia Vaasassa. Ollaan saatu hyviä viikkotreenejä niiden kanssa, jotka Kannuksessa asuvat. Aluesarjaan osallistui kaiken kaikkiaan 18 joukkuetta. Etualalla Roiman joukkue vas. Roimalaiset järjestivät kotiturnauksen Himangalla Sautinsalilla. – Onneksi on nyt vielä aikaa kauden alkuun ja ehtii toipua. sijalle. Ottelussa pelattiin kolme erää ja Roima joutui taipumaan vahvasti pelanneille Tiikereille lukemin 1-2 (2325, 25-17, 10-15). Eiköhän tässä olla ennen kauden alkua täydessä tikissä, Lukkari uskoo. Myös tämä ottelu eteni kolmeen erään ja karvialaiset olivat lopulta vahvempia lukemin 2-1 (25-19, 17-25, 15-8). – Nurmi oli vielä juuri vaihdettu ja kyllä se tökkäsi heti, kun pienenkään heittäytymisen teki. Pelin alussa sanottiin, ettei kannata syöksyä kovalla vauhdilla. Aivotärähdyksen oireita ei ole ollut. Lukkari on käynyt lääkärissä ja seuraavaksi hän odottaa hammaslääkäriin menoa. No nytpä tietää olla viisaampi ensi kerralla. Turnaus käynnistyi Kokkolan Tiikereiden ja Roiman joukkueiden paikalliskamppailulla. Parissa viime turnauksessa on kokeiltu uusia roolituksia ja se on jonkin verran vaikuttanut pelien lopputuloksiin. Kannuksen Uran koppari Oskari Lukkari törmäsi hurjasti pää edellä päin jalkapallomaalia Botnia-hallissa Vaasassa. Neljänneksi sijoittunut Vantaan Salamien Miida Wasström heitti myös ennätyksensä 44,29. Lännen aluesarjan turnauksessa Kokkolassa sijoista 15-18. Se oli menossa reilusti laittomaksi, mutta samalla etenijä liikkui, niin tietenkin lähdin koppia hakemaan. Himangan Roiman tytöt kiireisinä Viime lauantain SM-sarjan välieräturnauksessa Sautinsalilla vastakkain punapaitaiset Roiman ja Oulun Kiskon B2-tytöt. – Jymy-kasvattina tiedän, että Miika on varmasti ottanut Sotkamossa steppejä. HIMANGAN ROIMAN U17-tyttöjä valmentavat Antti Spak ja Sanna Sipi. Sarjassa pelaa yhteensä 140 joukkuetta. huhtikuuta 2026 // 15 Hampaat lohkesivat ja isovarvas mustaksi Joni Mäki-Petäjä Kannuksen Uran Ykköspesismiehistö pelasi harjoituspelin Vaasan Mailaa vastaan Mustasaaren Botnia-hallissa. Hopeaa sai Karhulan Katajaisten Ada Puhakka (56,14) ja pronssia Kauhajoen Karhun Elviira Latomäki (45,20). Pieniä tarkennuksia, niin hyvä tulee. Himangan Roiman U17-tyttöjen lentopallojoukkue pelasi lauantaina 21.3. – Tosi hyvin otettu vastaan, olen tykännyt olla täällä. Lukkari työskentelee Kannuksessa koululla liikuntakerhojen ohjaajana ja koulunkäyntiohjaajana, ja on tehnyt myös opettajien sijaisuuksia. – Törmäyksen voimasta molemmista etuhampaista lohkesi palanen ja toinen isovarvas on nyt mustana. Siihen sitten naama edellä ja samalla myös jalka sai osumaa, Lukkari kertaa tapahtumia. Lukkari Miika Keski-Petäjän tulo Uraan ilahdutti luonnollisesti Oskari Lukkaria. Kokkolan Tiikerit sijoittuivat 15., Laihian Lujan Kryptonit 17. Tyttöjen peli on valmentajien mukaan kehittynyt kauden aikana. Turnauksen muut joukkueet olivat Kokkolan Tiikerit, Laihian Lujan Kryptonit ja Ähtärin Urheilijoiden B-tytöt. – Kyllähän se nyt jälkeenpäin ihmetyttää, että se siellä oli. " Törmäyksen voimasta molemmista etuhampaista lohkesi palanen ja toinen isovarvas on nyt mustana.. Nyt näyttäisi, että päästään kevään aikana hyvissä ajoin ulos. KANNUKSESSA joulukuusta saakka asunut Lukkari on ollut tyytyväinen oloonsa Urassa. Mahtava saada viime kauden SM-hopeamitalisti omaan joukkueeseen. ja Ähtärin Urheilijoiden B-tytöt 18. Pahaksi onnekseen Lukkari ajautui rajojen ulkopuolella olleeseen jalkapallomaaliin ja törmäsi siihen kovalla vauhdilla. Telma Tuorila, Liia Hietala, Veera Harmaala, Iida Sipi, Senja Saarinen ja Minttu Prittinen. ARI KUNGAS " Olihan se jysähdys, en ole vastaavaa kokenut. Viides ja kuudes heitto kantoivat 38,19 ja 41,08. Olihan se jysähdys, en ole vastaavaa kokenut, Lukkari huokaa. – Yhteisiä kokemuksia ei ole vielä koko joukkueen kanssa ollut liiaksi. pelattaviin sijoitusturnauksiin. Pattijoella ollaan pelattu ahtaammassakin halleissa ja maalit on silloin viety kauemmas pois takakentältä. Sen Roima voitti lukemin 2-0 (25-15, 2517). Peli on valmentajien mukaan kehittynyt isoin askelin kauden aikana. Kun päästään yhdeksiköllä treenaamaan lisää, niin en olisi huolissaan. VIIME VIIKONLOPPUNA pelattiin U17-tyttöjen lentopallon SM-sarjan välieräturnaukset. sijalle. Roiman tytöt sijoittuivat turnauksessa toiseksi ja Lännen aluesarjassa 16. Vieraaksi saapuivat Kokkolan Tiikerit, Karvian Kiri ja Oulun Kiskon B2-joukkueet. 15-vuotiaiden Suomen mestariksi heitti Kauhavan Wisan Minttu Luoma ennätystuloksellaan 57,51. U17-tyttöjen SM-sarja päättyy 25.4. Lukkari jäi maahan makaamaan ja peli keskeytettiin hetkeksi. Miika tuo etukentällä ison edun ja puskee samalla koko ulkokenttää omalla esimerkillään, Lukkari sanoo. Uran hallipelit eivät ole tuloksellisesti menneet aivan niin hyvin kuin olisi toivottu. Nytkin Vaasa voitti lopulta suoraan kotareihin menneen pelin jaksoin 2-1 (2-1, 0-4, 3-2). Uran kolmoskoppari Oskari Lukkari, 26, loukkaantui hurjannäköisessä tilanteessa, kun hän oli toisen jakson alussa ottamassa palloa takakentällä kopiksi. Lukkari ei ollut ennen Botnia-hallissa pelannut. Neljännellä kierroksella ennätys kohentui lukemiin 43,72. Sisäpelissä meillä on jäänyt ottamatta juoksuja kotiin, vaikka pallo on väliin mennyt. Toisella tuli ennätys 42,31 ja kolmannella moukari kaarsi 40,15. Lestijoki // Torstaina 2. Turnauksen päätti Oulun Kiskon ja Roiman ottelu. Hyppäsin palloon ja koppi tarttui mutta sitten tuli vastaan jalkapallomaali, johon törmäsin vauhdilla. Toisen pelinsä roimalaiset pelasivat Karvian Kiriä vastaan. Kahelin avasi kilpailun 39,07 heitolla
Klo 13 Tummun ja tuoran kamari vanhustentalojen kerhohuoneella. Sami Siltanen, Paula Pahajoki, Jaana Vähäkangas. Tervetuloa! La 4.4. Musiikki ja kuorot Ke 8.4. klo 14.30 Seurat Lestijärven srk-kodilla, Aimo Kattilakoski Ti 7.4 klo 17.30 Päiväkerho ry:llä ENNAKOTIETO:HAUDANHOITOSOPIMUKSET KAUDELLE 2026Hautakirjanpito-ohjelmassa tapahtuneen virheen vuoksi haudanhoitosopimukset kaudelle 2026 tilataan numerosta 040 686 2903 klo 15–18 seuraavina päivinä 8.4 ja 13.4 KIRKKOHERRANVIRASTO avoinna Ti ja Pe klo 9-12, p.050 400 8052 MAINOS Aito, luotettava, läheinen: lestijoki.fi Tutkiva totuudenetsijä.. To 2.4. KIIRASTORSTAIN MESSU klo 19 ja sen jälkeen jatkot Kivikololla. Messun jälkeen kirkkokahvit, joiden lopuksi Satu Roukalan ja Lisen Pahkala kehollinen Ylistysrukous pääsiäisestä. Klo 18 Ristinjuhla Hillilän rukoushuoneella. Yhteistyössä Soiten aikuissosiaalityön kanssa, saatavilla myös sosiaaliohjausta ilman ajanvarausta. klo 12.30 Pääsiäispäivän messu Lestijärven kirkossa, Heinilä, Jukkola, Lestijärven lauluryhmä, Rautiola Ma 6.4. La 4.4. Keskusteleva hartaus viikon raamatunteksteistä, jonka jälkeen kahvit takkahuoneessa. Klo 18 Työikäisten miesten saunailta Ruonalla. Kävelyn jälkeen, ennen messua, syömme yhdessä aamiaista seurakuntakodilla (5e). PÄÄSIÄISYÖN MESSU klo 22 kirkossa: ”Kristus on voittanut kuoleman”, Heikki Myllyniemi, Katja Paananen, Seppo Tastula. klo 14 Kirkkokahvit Lestijärven srk-kodilla Ma 6.4. KIRKKOKUOROHARJOITUKSET klo 18-20 Pappilan salissa. Tomujoen jumalanpalvelusryhmä. klo 12.30 Toisen pääsiäispäivän messu Lestijärven kirkossa, messukumppanina Rauhanyhdistys, Tuomo A. Pe 10.4. Seurakuntaretki Haapsaluun 12.17.7.2026, vielä jäljellä muutama paikka, ilmoittautumiset viim. Pe 3.4. Su 5.4. Mukana Johannes Häkämies ja Markku Niemelä, lausunta Tuula Kailajärvi, säestys Maria Pentinmikko. Kari Akolahti, kanttori Paula Pahajoki. klo 10 Toisen pääsiäispäivän messu Toholammin kirkossa, messukumppanina Sley, Pekka Huhtinen, Heinilä, Rautiola Ma 6.4. klo 17 Syke-ilta Elämän lanka-konserttina, Severi Laakso ja Jussi Pyysalo, lastenhoito, iltapala Diakonia To 2.4 klo 10-11 Hävikkiruuanjako ruoka-apua tarvitseville Toholammin srk-kodin ovelta Musiikki ja kuorot To 2.4 klo 15 Ilonjyvä pappilassa Ke 8.4 klo 18 Kirkkokuoro pappilassa Lähetys Ti 7.4 klo 12 Lähetyksen päiväkahvit Toholammin pappilassa, Keskitalo Lapset ja perheet Ke 8.4 klo10-12 Päiväkerho Toholammin srk-kodissa, Aho Nuoret ja varhaisnuoret Ti 7.4 klo 13.45 14.30 Varhaisnuorten sählykerho (0-2 lk) Lestin koululla, Aho Ti 7.4 klo 14.30 16 Varhaisnuorten liikuntakerho (3.-6. 2-3km etäisyydellä: Kensapuu, Kaskenmäki, Pöntiöntien crossiradan kohta sekä kasitien P-paikka pohjoisesta. Klo 13 Opastettu kiertoajelu: mm vanhakaupunki, Kaarlelan seutu ja vähän nykypäivää. Luemme Paavalin kirjeitä Korintin seurakunnalle. klo 14 Ehtoollishartaudet Männistössä, Heinilä, Rautiola To 2.4 klo 9 Alakoulujen pääsiäishartaus Toholammin kirkossa, Jukkola, Rautiola, Aho To 2.4. huhtikuuta 2026 16 // SEURAKUNNAT Himangan kappeliseurakunta Kastetut Liinus Aukusti Petäistö Pauli Viljami Hekkala Sebastian Edwin Johan Sumén Avioliittoon siunatut Krista Erica Henriikka Sumén ja Aki Juhani Sumén Haudatut Eila Eriika Honkela 89v Alpo Juhani Niemelä 84v Sanna Tuulikki Tapio 76v Markku Uolevi Hietala 72v Seurakunnan viikko To 2.4. La 4.4. To 2.4. VIRTAPIIRI Pappilan salissa, klo 8.30 aamukävely, klo 9 voi osallistua aamupalalle, klo 9.30 alkaa varsinainen ohjelma. klo 18 Naisten ilta Toholammin srk-kodissa, Mitä taakkoja kannat, kenen elämää elät. Ke 8.4. Klo 16 Perjantaikerho 1-5 luokkalaisille seurakuntakodilla. Pe 3.4. Vanhemman väen VIIKKOMESSU ja KIRKKOON TUTUSTUMINEN klo 12.30-14 kirkossa, Sakari Typpö, Ulla-Maija Karvonen, Katja Paananen. Heidi Huhtala, musiikissa Teemu ja Paavo Tiinanen. klo 12.30 Messu Lestijärven kirkossa Ma 6.4. Lopuksi kirkkokahvit ja vapaata kirkkoon tutustumista. Ti 7.4. Toholammin seurakunta Kastetut Oiva Eemil Tiala Hautaan siunatut Aune Kiiskilä 91v Heikki Sakari Silvola 82v Seurakunnan viikko To 2.4. Kirkkokahvit ja klo 14.30 Rauhanyhdistyksen seurat Lestin srk-kodissa, Aimo Kattilakoski Ma 6.4 klo 14 Kirkkokahvit ja ry:n seurat Lestijärven srk-kodissa, Aimo Kattilakoski Ma 6.4. Klo 14.30 Paluumatkalla, käydään Lohtajan kirkossa, jossa kirkkoesittely ja päiväkahvit ( vpe maksu lähetykselle). Yläkoulun ja lukion PÄÄSIÄISKIRKKO klo 13.30 kirkossa. Musiikissa avustaa Katri Harmaala. Ma 6.4. klo 10 Pitkäperjantain sanajumalanpalvelus Toholammin kirkossa, Heinilä, Mari Peltokangas Pe 3.4. Kävelemme kohti seurakuntakotia, lähtöpaikat n. Alakoulun PÄÄSIÄISKIRKKO klo 9 kirkossa. Hinta 20e Rautiolaiset (keränneet rahaa) Ilmoittautumiset Kalajoen kirkkoherranvirastoon p. Luento Anna Kotamäki, kehonhuoltoa, musiikkiterapiaa, ryhmäkeskustelua, yhteislauluja, iltapala. Lapset ja perheet To 9.4. Kirkkoherranvirasto, Jokelan pappila, Plassintie 2, 85100 Kalajoki, avoinna ma-ke ja pe klo 9–14. Kannuksen seurakunta Seurakunnan viikko To 2.4. SEURAT klo 18 Rauhanyhdistyksellä, Olavi Hosionaho, Keijo Tölli. Pääsiäispäivän MESSU klo 10 kirkossa: ”Kristus on ylösnoussut!”, kanttori Katja Paanasen tehtävään siunaaminen, Sakari Typpö, Katja Paananen, Kirkkokuoro, Sanna Wihinen. Klo 12 Ruokailu Aasialaisessa Kungs Kitchen:ssä. 044 722 9026. Juttuseuraa ja kevyttä jumppaa keholle ja mielelle. Klo 8.30 Naisten pääsiäisaamun kävely ja aamupala seurakuntakodilla. Klo 9 Aamuhartaus ja -kahvit seurakuntakodilla. Aamiaisen riittämisen takaamiseksi toivotaan ilmoittautumista 1.4. 15.4. Diakonia To 2.4. Ke 8.4. Klo 19 eteenpäin Ruonan Pajunkissakahvila auki. 084640530. Kerhot on tarkoitettu 3-5-vuotiaille lapsille ja niitä järjestetään kerran viikossa seurakuntakodilla. YHTEISÖLOUNAS RUOKATAUKO klo 11-12.30 Pappilan salissa. Klo 18 Eläkeukkojen saunailta Ruonalla. Klo 15.30 Lapsikuoron harjoitukset seurakuntakodilla takkahuoneessa. Maksuton, kaikille avoin aamupala. klo 13 Seurat ry:llä, Aimo Kattilakoski, Markku Huhtala Ma 6.4. pääsiäispäivän jumalanpalvelus Pernun hiihtomajalla, toim. klo 10 Pitkäperjantain sanajumalanpalvelus Lestijärven kirkossa, Jukkola, Rautiola Su 5.4. LAPSIKUORO klo 17-18 Pappilan salissa. Otetaan käyttöön tekstiilitaiteilija Helena Vaarin toteuttama musta värisarja. Klo 18 Kirkkokuoron harjoitukset seurakuntakodilla. Sami Siltanen, kant. AAMUPALA klo 8.30-9.30 Pappilan salissa. Komulainen, Heinilä, Rautiola. To 9.4. Klo 12.30 Ehtoollinen palvelukeskus Mainingin päiväsalissa. klo 18 Ylösnousemusjuhla Toholammin srk-kodissa, kahvit klo 17.30, Sirkka-Liisa ja Pekka Huhtinen, Johannes Häkämies, Heinilä, Rautiola, Järj. Heimo p.050 354 6114, Apt.10. Päiväkerhoihin ilmoittautuminen Syksyllä alkaviin päiväkerhoihin ilmoittautuminen huhtikuun aikana. Ilmoittautuminen Maijalle, puh. Klo 10-11.30 Perhekerho seurakuntakodilla päiväkerhotiloissa. Klo 18 Ylösnoussut Kristus -säveliä pääsiäisen sanomasta Kalajoen kirkossa, teoksen säveltänyt ja johtaa Risto Ainali, solisteina Emma Karkulahti, Heikki Saukko, Veli Ainali ja Esa Rahja, Projektikuoro, Himangan ja Kalajoen Kirkkokuorot, Mieskuoro, Horisontti, Nuorten kuoro, Vesa Laaninen (trumpetti), Heidi Huhtala (urut), Kari Akolahti (hartaus), Ohjelma 10 euroa. Raution Varttuneenväen, Kalajoen Ystäväkerhon ja Himangan eläkeläisten kerhon retki Kokkolaan tiistaina 21.4 Klo 9-17 Klo 9 Lähtö Raution seurakuntakodilta. To 9.4. Pe 10.4. Puhelin 084640530. Lapset ja perheet Ke 8.4. 2. Klo 19 Ruonan saunamajan käyttöönottosiunaus, khra Kari Akolahti, La 4.4. Klo 12 2. Klo 15 Pitkäperjantain sanajumalanpalvelus kirkossa, toim. mennessä Jaanalle p. Pääsiäispäivän SANAJUMALANPALVELUS klo 10 Eskolan rukoushuoneella: ”Ylösnousseen kohtaaminen”, Anne Vihanta, Katja Paananen, Terho Pajukoski, Alma Pajukoski, Lotta Erkkilä. SEURAT klo 13 Rauhanyhdistyksellä, Saku Riekki, Antti Myllylahti. luku Ke 8.4 klo 14 Hartaushetki Männistössä, Lintilä Ke 8.4 klo 18 Naiset kaivolla Ali-Haapalan navetan vintillä TULOSSA: Pe 10.4. Musiikki ja kuorot Ke 8.4. Messussa huomioidaan erityisesti ikääntyneet. Nuoret ja varhaisnuoret Pe 10.4. Ke 8.4. Keittolounas 5 €. Ma 6.4. Ti 7.4. KIRKKOVALTUUSTON KOKOUS klo 17.30 pappilassa. Klo 15 Päiväkuoron harjoitukset seurakuntakodilla takkahuoneessa. Ohjaajana Heikki Saunavaara. SEURAT klo 13 Rauhanyhdistyksellä, Keijo Tölli, Olavi Hosionaho. YHTEISET TAPAHTUMAT Su 5.4. 084640530 arkisin klo 9-14, to klo 12-15 tai kalajoki.seurakunta@evl.fi. Sley ja srk Ti 7.4 klo 17 Ekumeeninen miestenpiiri Lestijärvellä Yhdistysten tilassa, Jukolantie 2. Hinta 30e Kalajoki ja Himanka. Klo 10 Pääsiäisaamun messu kirkossa. Kyyti Toholammin srk-kodilta klo16.30, yht. mennessä sähköpostilla kalajoki.seurakunta@evl.fi tai puh. Muut Jumalanpalveluksen radiointi joka sunnuntai osoitteessa www.kalajoenseurakunta.fi/verkkokirkko/ ja Kalajoen keskustan alueella taajuudella 95,0 MHz sekä seurakunnan YouTube-kanavalta suorana ja tallenteena 2 viikon ajan Live-välilehdeltä. Klo 19 Nuortenilta seurakuntakodilla. Järj. klo 19 Kiirastorstain ehtoollinen Toholammin kirkossa, Jukkola, Lintilä, Kirkkokuoro, Rautiola To 2.4. klo 12 Koulujen pääsiäishartaus Lestijärven koulussa To 2.4. Su 5.4. Klo 10.30 Luontomuseo Kiepissä, jossa perhosja eläinnäyttely sekä mineraalinäyttely. Nuoret ja varhaisnuoret To 2.4. Pe 3.4. Su 5.4. 0447229034 tai maija.siironen@ evl.fi. Pitkäperjantain SANAJUMALANPALVELUS klo 10 kirkossa: ”Jumalan Karitsa”, Sakari Typpö, Heidi Vehkala. 08 3161 303. klo 19 Kiirastorstain ehtoollinen Lestijärven kirkossa, Mari ja Ari-Pekka Paananen, Martti Hylkilä, Jari Kangasvieri, Jorma Koski-Vähälä, Heinilä, Aili Myllykoski, Mari Peltokangas Pe 3.4. Virkatodistustilaukset Oulun aluekeskusrekisteri ma-pe klo 9–15 puh. Himangan seurakuntatoimisto, Huhdantie 13, 68100 Himanka, avoinna torstaisin klo 12–15. AULAKAFFIT klo 9.45 Kpedulla opiskelijoille. Klo 20 Kokko sytytetään Ruonalla, jos sää sallii. Klo 10 Raamattupiiri seurakuntakodilla. Kahvit tarjolla klo 17.30 alkaen. RAAMIS klo 18 Pappilan vintillä. Ti 7.4. Klo 18 Kiirastorstain messu kirkossa, Sami Siltanen, Paula Pahajoki. Ke 8.4. Klo 10 Himangan seurakuntakodilta. Ke 8.4. Klo 18-19 Toimintakerho alakoululaisille ja eskareille Pahkalan koululla. Alfa-ryhmä Su 12.4. Lestijoki // Torstaina 2. PÄÄSIÄISLAULUILTA ja HARTAUS klo 19 kirkossa, kanttorina Riina Nurmimäki ja Heidi Rahkola, soitinryhmä, hartaus Eero Niemikorpi. Kiirastorstain MESSU klo 19 kirkossa: ”Pyhä ehtoollinen”, Sakari Typpö, Heikki Myllyniemi, Katja Paananen, Elina Yli-Jylhä, Ulla-Maija Karvonen, naisten lauluryhmä, Liisi Yrjänä. lk) Lestin koululla, Simo ja Kosti Ti 7.4 klo 18-21 Nuortenilta Lestin srk-kodissa, Aho Ke 8.4 klo15-16.15 Varhaisnuorten leivontakerho Vintillä, Aho Muut RAUHANYHDISTYS: Su 5.4. Klo 9.30 Kalajoen seurakuntakodilta. Lähtijöillä tulee olla passi tai kuvallinen henkilökortti. Klo 9.30 Koululaisten pääsiäishartaus kirkossa. EI perhekerhoa. klo 10 Pääsiäispäivän messu Toholammin kirkossa, Jukkola, Kirkkokuoro, Rautiola Su 5.4
Kaiken taustalla kuuluvat Jeesuksen sanat: ”Sinulla ei olisi minuun mitään valtaa, ellei sitä olisi annettu sinulle ylhäältä.” KIIRASTORSTAI kelaa viikon kelloa taaksepäin viimeiselle ehtoolliselle, missä Jeesus palvelee opetuslapsiaan pesemällä heidän jalkansa. Paljon onnea 6.4. Kaipaamaan jäivät lapset perheineen, siskot perheineen, sukulaiset ja ystävät. Onkohan syynä tälläinen juttu; synttäreille tulee ystävä ja tuttu. Lestijoki // Torstaina 2. Ei tilaisuutta. Roomalaisessa maailmassa kuninkuus merkitsi valtaa, joka oli kilpailussa keisarin kanssa. Muistotilaisuus pidettiin seurakuntakodilla. Muistotilaisuus järjestetään läheisten kesken. JEESUS VIETIIN ylipappien eteen, missä käytiin näytösoikeudenkäynti. Haudatut Surun koskettaessa Tee kuolinilmoitus tai surukiitos rauhassa itsepalvelukanavassamme: lestijoki.fi/ lukijailmoitukset. huhtikuuta 2026 SEURAKUNNAT // 17 Onnea Julkaisemme veloituksetta rivitietoina (myös kuvat) syntyneet, kastetut, valmistuneet, vihityt, kuolleet ja haudatut. Su 5.4. Syytösten, loukkaantumisten ja juonittelujen takana on varma usko: tällainen mies ei voi edustaa Jumalaa; hän ei ole meidän kuninkaamme. Ystävällisenä kutsuna ilmoitamme, että siunaus toimitetaan Kannuksen Mikaelin kappelissa 18.4.2026 klo 11.00. Ei tilaisuutta Ke 8.4 klo 18. Siunattua pääsiäistä jokaiselle. klo 19.00 Sana ja rukous, Karen Hagqvist. Jeesuksen kuninkuus ei ole hallintaa, vaan palvelua. Jeesuksen vastaus oli arvoituksellinen, mutta samalla selkeä: hänen kuninkuutensa ei ollut tästä maailmasta. Sana ja rukous klo 18.00. Myllymäki) ja Teemu Eskola Turusta ovat saaneet tytön 25.2.2026. La 4.4 klo 19. MAAHERRA ei löytänyt syytä tuomita häntä, mutta väkijoukko vaati ratkaisua. Jeesus seisoo kahden valtakunnan, maallisen ja taivaan rajalla, jossa maallinen valta ja hänen kuninkuutensa törmäsivät. Tokoi s. klo 17.00 pääsiäismatkalla sanoin ja sävelin Irene ja Hannu Ahonen. Kirpputori on suljettu. kutsut, onnittelut ja kiitokset lestijoki.fi/lukijailmoitukset/ MAINOS MAINOS MAINOS Kannuksen kotiseurakunta Pe 3.4 klo 11. Maria (o.s. Puhe:Teemu Puumala, lauluesitystä. Hänen kuninkuutensa ei ole väkivallan valtaa, vaan kärsimyksen kuninkuutta. ”Enkeli sun kanssas aina kulkekoon, elon tiellä aina sua varjelkoon. Kokkolalainen Pirkko Liisa Hautamäki o.s. Kun Jeesukselta kysyttiin hänen opetuslapsistaan ja opetuksistaan, hänen vastauksensa ei ollut puolustuspuhe, vaan yksinkertainen kysymys: ”Jos puhuin väärin, osoita, mikä puheessani oli sopimatonta. Ti 7.4. Lähetyskirpputorin aukioloajat Ke-To 12-16 Pe-La Suljettu Lestijärven helluntaiseurakunta To 2.4. Kysymys ei ollut pelkkä juridinen yksityiskohta, vaan poliittinen uhka. PItkäperjantain raamattutunti, Ehtoollinen & Ruokailu. Lopulta jopa maailmanvalta Rooma taipui kansan paineen alla. Se ei perustunut armeijoihin tai valloituksiin, vaan totuuteen. Luo isän kaipasit joka ilta, sua sinne ohjaa nyt kaarisilta. Rukouskokous. Pilatus halusi tietää, oliko Jeesus juutalaisten kuningas. Lopuksi kahvitarjoilu. Edes opetuslapset eivät täysin ymmärtäneet, että parasta aikaa kuningas valmistautui kruunattavaksi – ei kruunulla, vaan kärsimyksellä. Sylin täydeltä onnea ja Taivaan Isän siunausta 4 vuotta täyttävälle Konstalle. klo 11.00 Pitkäperjantain ehtoollisjumalanpalvelus ja kolehti, Karen Hagqvist ja Reijo Jokela. Mukana: Anneli Kilpeläinen. 23.3.2026 Kannus Äitiä, mummoa ja isomummoa syvästi kaivaten Reijo ja lapset perheineen Osmo ja Aila sekä lapset perheineen Marko ja Niina sekä lapset perheineen Heidi ja Joni perheineen sisarukset perheineen sekä muut sukulaiset ja ystävät Nuku rauhassa äiti kulta, elon huolet loppuivat sulta. Jos missä lienet, kunne käyt, niin enkelisi silmään näyt” Onnea toivottavat mummo ja pappa, isomummo sekä serkut vanhempineen. Tervetuloa tilaisuuksiin! Siunattua pääsiäisen aikaa! Ajatuksia sinulle Getsemanen puutarhassa vallitsi syvä hiljaisuus: Jeesuksen hiljainen rukous, nukkuvat opetuslapset. Likainen, alhainen tehtävä kiteyttää Jumalan Pojan kuninkuuden: Jeesuksen kuninkuus ei ole väkivaltaa, vaan voimaa kestää. täyttävälle 6-vuotiaalle Eelille toivottaa Kummit Anu ja Tuomas, Saku Neea Vilma ja Aada, Tytti ja Joonas, Mummu ja Pappa sekä Tummu Kuolleet Syntyneet Tiina Alakotila ja Tatu Hyyppä (Oulainen, Kälviä) ovat saaneet kaksostytöt 8.3.2026. Hän oli syntynyt 13.2.1942 Kokkolassa. Sami Siltanen Himangan kappalainen Vielä kolme päivää ja valo voittaa Rakkaamme Raija Marjatta NIEMONEN o.s. Su 5.4. LUKIJAN KUVA Syntymäpäiväonnittelut 8-vuotiaalle Aaronille! T.äiti, isä, Eemil, Lauri, mummu ja pappa, Mikko, mummu ja vaari, Riikka, Annika ja Juha Mitähän tänään tapahtuu, kun noin on naurussa suu. KUN SOIHTUJEN valo ilmestyi pimeyteen ja sotilaiden askeleet rikkoivat yön rauhan, näytti siltä kuin maallinen valta olisi tullut ottamaan omansa. La 4.4. Jos taas puhuin oikein, miksi lyöt minua?” AAMULLA JEESUS vietiin maaherra Pontius Pilatuksen eteen. Siunauksen toimitti kappalainen Suvi Lehtimäki. Toholammin helluntaiseurakunta Pe 3.4. Jeesuksen kuninkuus ei ole pakottamista, vaan uhrautumista, täydellistä itsensä antamista. Ei Gospeltupaa Su 5.4 klo 11. Kuolleet Himankalainen Sanna Tuulikki Tapio siunattiin Himangan kirkossa 27.3.2026. Vielä kolme päivää, ja valo voittaa. Opetuslapset halusivat taistella, mutta Jeesus kieltää heitä. Pilkan ja lyöntien päätteeksi Kristus kruunataan orjantappurakruunulla. Lisäksi alle 10-vuotiaiden synttärionnittelut ilmaiseksi! AINEISTOT PERHEPALSTALLE: toimitus@lestijoki-lehti.fi tai Lestijoki, PL 1, 69101 Kannus Kehysilmoituksina esim. Rytioja kuoli 25.3.2026 Männistössä Toholammilla. 19.3.1939 Toholampi k
alkuerässä kolmanneksi ajalla 8,69. Ostetaan Apteekkari Tuomas Nevalainen luennoi ti 7.4. Sääntömääräiset asiat ja sääntömuutos. Reseptit ovat ammattikoulun kirjallisuudesta, mutta muunneltuja. Asialla on rouvashenkilö nimeltä Pirkko Mäkelä, joka yhdessä siskonsa MarjaLeena Nissilän kanssa on ryhtynyt pyörittämään Pirkon Kotileipomo -nimistä yritystä. Aito, luotettava, läheinen: lestijoki.fi TO 2.4. Finaalissa Haikonen oli seitsemäs ajalla 8,73. Tervetuloa! Hallitus Noudan romuakkuja hu-touk annan ha.n akusta kahvipkt, ka,n 2 pkt. Kokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat sekä päätetään yhdistyksen uusien sääntöjen hyväksymisestä. Kahvitarjoilu. Sisarukset Pirkko Mäkelä (vas.) ja Marja-Leena Nissilä uskovat kotileipomon tuotteiden käyvän kaupaksi: heidän tuotteensa nimittäin tehdään puhtaista jauhoista, joissa ei lisäaineita ole. Hän nimittäin työskenteli Kalajoelle muuttaneessa Roosin Leipomossa kokonaiset 23 vuotta. huhtikuuta 2026 18 // ASIAKASPALVELU • asiakaspalvelu@hillagroup.fi • asiakaspalvelu.hillagroup.fi 020 750 4469 ma–pe klo 9–15 JAKELUPÄIVYSTYS • hillalogistiikka.fi/palaute • Puh 020 750 4007 24/7 (vuorokauden ympäri) LUKIJAILMOITUKSET lukijailmoitukset@hillagroup.fi MAINOKSET • myynti@hillagroup.fi • mainostajalle.hillagroup.fi TIETOSUOJALAUSEKE hillagroup.fi/tietosuoja TOIMITUS toimitus@lestijoki-lehti.fi Päätoimittaja Joni Mäki-Petäjä 020 750 4499 Toimittaja Kaisa Suomala 040 672 5326 Myyntipäällikkö Anssi Mäkelä 050 598 2061 Henkilökohtaiset sähköpostit etunimi.sukunimi@hillagroup.fi Valtakatu 1, 69100 Kannus lestijoki.fi KUSTANTAJA Hilla Group Oyj Va. LESTINJOKI Pienoisen tauon jälkeen Himanka on saanut jälleen leipomon maillensa. 044-0535451 Myytävänä. 0400-808578 Pirkko paakaroi pullia ja pitkoja Lestinjoki 15.12.1988 Pirkko Mäkelä kertoo saaneensa idean oman leipomon perustamiseen oikeastaan Saila-tyttönsä kautta. 70-vuotiaiden sarjassa kilpaillut Mourujärvi käytti 6,2 kilometrin reittiin aikaa 31.50. Suomen mestariksi suunnisti Itä-Päijänteen Rastin Juha Tolonen ajalla 27.09. 050 384 8924 Tmi Kokkolan-autot Kokouksia Rivit Antti Koskela hyppäsi EMpronssille Järvelä Seppo Toholammin Urheilijoiden Antti Koskela sijoittui 65-vuotiaiden miesten korkeushypyssä kolmanneksi aikuisurheilun EM-kilpailuissa Puolan Torunissa. PIRKKO MÄKELÄLLÄ ei ole mitään varsinaista koulutusta alalle, mutta työkokemus leipomosta on sitäkin mittavampi. Maksaja: Keskustan Toholammin kuntayhdistys ry https://avoimuusilmoitus.hillagroup.fi/POL_161 Toho-Taivaltajat ry:n sääntömääräinen VUOSIKOKOUS 22.4.2026 klo 18:00 Partiokololla. 2. toimitusjohtaja Teija Pelto-Arvo Painopaikka Botnia Print Oy Ab, Kokkola Lataa Lestijoki-lehden sovellus älylaitteesi sovelluskaupasta Yhdistysja seuratoiminta ILMOITUKSET SÄHKÖPOSTITSE lukijailmoitukset@hillagroup.fi VERKOSSA asiakaspalvelu.hillagroup.fi Pajamäen talomuseon kannatusyhdistys ry VUOSIKOKOUS Maanantaina 13.4.2026 klo 18.00 Pajamäellä. SISARUSTEN lisäksi yrityksessä on mukana myös naapurin isäntä Heikki Tilus, joka auttelee tyttöjä autokuljettajan ominaisuudessa. Nopealla kaupalla. Koskelan tulos oli 150. Leipomon virallisia avajaisia vietettiin joulukuun alussa ja siitä lähtien sisarukset ovat puurtaneet töitä jopa sunnuntaisin. Tervetuloa! OSTETAAN AUTOJA JA MATKAILUAJONEUVOJA Ostamme kaikenlaiset autot: – henkilöautot, pakettiautot, maasturit – myös katsastamattomat, vialliset ja seisonnassa olevat Lisäksi ostamme: – asuntoautot ja asuntovaunut Nopea ja helppo kauppa! Raha heti! Nouto onnistuu! Tarjoa rohkeasti! p. Kaikki merkit ja mallit. Omien sanojensa mukaan hän nimittäin rupesi vielä ”vanhoilla päivillä” tekemään pienokaisia ja siinä äitiyslomalla ajatus omasta yrityksestä kypsyi toteutumisasteelle. Kaikki ovat tervetulleita! Eläkeliiton Toholammin yhdistyksen kahvitilaisuus Jussinpirtillä keskiviikkona 8.4.2026 klo 13.00 aiheena kotilainaus kirjastolta ja lukutaitohanke. Tervetuloa! Toholammin 4H-yhdistys ry:n sääntömääräinen vuosikokous pidetään ke 8.4 klo 19.00 kirjaston alakerrassa monitoimitilassa. Leipomon tuotteet noudattelevat tuttuja ja perinteisiä linjoja eli uunissa paistuvat niin vuokakakut, joulutortut ja pikkupullat kuin kotoinen leipäkin. Pituushypyssä Koskela oli yhdeksäs tuloksella 449. Toholammilta kotoisin oleva ja nykyisin Helsingin Kisa-Veikkoja edustava Johanna Haikonen juoksi 50-vuotiaiden 60 metrin 3. TOISTAISEKSI Pirkon Kotileipomon tuotteita on markkinoitu vasta Himangalle, missä ne ovatkin saaneet hyvän vastaanoton, mutta joulukiireiden jälkeen markkinoita on tarkoitus laajentaa myös muihin kuntiin. Tervetuloa! Poliitinen mainos / Vuosikokous. Kahvitarjoilu klo 18.45. Soi tai tex 0400369997 Asuntovaunu, asuntoauto, retkeilyauto. Tutkiva totuudenetsijä. Lestijoki // Torstaina 2. klo 10-12.30 Kannuksen S-marketin pihassa klo 14.30-16.30 Toholammin torilla Voissa paistettua ja tuoretta, perattua MUIKKUA Kylmä-ja lämminsavuLOHTA Suosittuja savukalasäilykkeitä Tervetuloa! Kiiskilän Kalatuote P. Tervetuloa! Hallitus Keskustan Toholammin kuntayhdistys ry:n vuosikokous Lauantaina 11.4.2026 klo 12:00 Toholammin Kunnantalolla, Lampintie 5, Toholampi Kokouksessa käsittelyssä sääntömääräiset ja eduskuntavaaleihihin liittyvät asiat. Mourujärvi suunnisti kahdeksanneksi Järvelä Seppo Kannuksen Uran Kauno Mourujärvi sijoittui kahdeksanneksi hiihtosuunnistuksen keskimatkan SM-kilpailuissa Ranualla. klo 17 Kannuksen kirjastossa kipuja reumalääkkeitten turvallisesta käyttämisestä. välierässä hän pinkoi kolmanneksi ajalla 8,64
Tapahtuman järjestää Marinkaisten nuorisoseura. Tapahtuman järjestää Sykäräisten nuorisoseura SANNI AHO Pääsiäiskokkoja saa polttaa, mikäli lauantaina ei ole voimassa maastopalovaroitusta. Aito, luotettava, läheinen. NS:n kokolla on pitkät perinteet. Tapahtumalla on vuosikymmenien perinne. Kokkoperinnettä nostatetaan taas vuosien jälkeen. Lisätiedot tapahtumasta Kärkiskylän maaja kotitalousseuran facebook -sivuilta. Kokko syttyi julkisesti ensimmäisen kerran 1973 Tapahtuman järjestää Välikylän Nuorisoseura. Tapahtuma kerää illan aikana tuhansia kävijöitä. Tapahtuman järjestää Väliviirteen kyläyhdistys Karhi, Sorrontie 260, klo 18. Viihdytään yhdessä, tavataan tuttuja ja nautitaan kauniista maisemasta ja tunnelmasta Ensimmäinen virallinen koko kylän yhteinen pääsiäiskokko järjestettiin Himangan kyläyhdistyksen toimesta viime vuonna. Toimitamme koneet tarvittaessa paikalleen asennettuina. Tapahtuman järjestää Yli-Kannuksen kyläyhdistys. Lasten disco ja karaoke klo 19-21. KOTITYÖT Myös rakennussiivous, asiointipalvelut ja avustajatyöt Soita ja kysy lisää! Muista kotitalousvähennys! Muista kotitalousvähennys! Tarvitsetko apua. Ensimmäisen kerran Seurasaaressa saatiin nauttia pääsiäiskokkojen loimusta vuonna 1982. Puffetti avoinna, makkaraa, arvontaa. Koko kylän yhteinen pääsiäiskokko. Tapahtumaan on vapaa pääsy ja sinne kannattaa varustautua vallitsevan säätilan mukaan. mainostajalle.hillagroup.fi Voimme toteuttaa myös oman julkaisusi ideasta jakeluun saakka.. • Vaihtuva valikoima myös käytettyjä kodinkoneita KESKI-POHJANMAAN KELATAKSI Teitä palvelevat vanhat tutut taksit. 500 m Kalajoentieltä, kokko sytytetään klo 19 Myytävänä makkaraa, mehua ja arpoja. KALAJOKI Pitkäsenkylä, Ojahaantiellä Poukkulan pellolla, n. KÄLVIÄ Välikylä, Kälviäntie 1500, klo 19. Kokko sytytetään klo 18.30. Juhlakentän grillipaikalla voi paistella omia eväitä ja Juhlakentän kioskista voi ostaa kylmiä ja kuumia juomia, pikkupurtavaa sekä kylmiä makkaroita grillattavaksi. Kahvia, makkaraa ja pientä purtavaa. Tapahtumalla pitkä perinne, mutta viime vuonna jäi kokko polttamatta. Kyläyhdistys myy makkaraa ja pidetään mukavaa ajanvietettä lapsiperheiden kanssa. 0400 914 183 • www.miettunen.com NUOHOUSPALVELUT NUOHOUSPALVELUT • Nuohoukset • Piippujen pinnoitukset • Ilmastoinnin puhdistukset • Tulisijojen korjaukset AIDOSTI AMMATTILAINEN Puh. Parkkipaikka alapään entisen koulun pihassa. Vasankarin seurantalon pääsiäiskokko on jo vanha perinne, luultavasti 1980-luvulta. Paikalla on nykyisiä ja entisiä kyläläisiä, vierailijoita kauempaa ja kokkoajelijoita. Trullit palkitaan! Perinteistä pääsiäiskokkoiltaa on vietetty noin 20 vuotta. 050 336 2443 www.sahkoliikekannus.fi Palvelemme niin yrityksiä kuin yksityisiä kaikissa sähköalan töissä ammattitaidolla ja huolellisesti. Mikäli maastopalovaroitus on voimassa, tapahtuma perutaan. Myydään makkaraa, kahvi ja pullaa, arvontaa. Tarvitsetko apua. Viime vuosina lapsiperheiden osallistuminen on lisääntynyt. LOHTAJA Väliviirre Polventiellä perinteinen paikka, klo 20. Paikalla on nykyisiä ja entisiä kyläläisiä, kävijöitä läheltä ja kauempaa. Marinkaisten NS-talo, Vanha rantatie 139, klo 19. Virpomisoksien tuojille yllätys. Huomio, että kokko on tien toisella puolella aikaisen kevään takia. Nuoriso joka on muuttanut muualle tulevat tapaan toisiaan pääsiäiskokolle. Tapahtuman järjestää Vasankarin kyläseura. TOHOLAMPI Sykäräisten nuorisoseura, Ojennustie 160, klo 19.30. Karaoketanssit klo 21-02. nämä kokot lankalauantaina: HIMANKA Ruonan leirikeskus, tapahtuma klo 19 alkaen. Kokoille odotetaan saapuvaksi trulleiksi pukeutunutta pikkuväkeä ja he voivat tapahtumassa esittää itse valitsemiaan lauluja tai runoja. Kannus, Toholampi, Lestijärvi Varaa taksi 0800 93377 Pohjois-Suomen Taksi Oy le ik ka a ta lt ee n (maksuton tilausnumero) Lankalauantaina ajelulle pääsiäiskokolle. Tapahtuman järjestää Raution kyläyhdistys. 050 338 5228 • SIIVOUKSET• IKKUNAN PESUT • YM. Paikalle kertyy perheitä lapsista vanhuksiin. Kokko syttyy klo 20. Tapahtuman järjestää Himangan kyläyhdistys HELSINKI Seurasaaren juhlakenttä. 050 338 5228 Puh. Sähkötyöt jo vuodesta 1993 alkaen! Asematie 9, 69100 Kannus P. Myynnissä makkaraa, kahvia ja arpoja. Katariina Kujala Silja Martikainen Raimo Ahokas raimo.ahokas@wikli.fi 050 597 7957 silja.martikainen@wikli.fi 040 489 5813 lakiasiantuntija, kaupanvahvistaja talousasiantuntija, kaupanvahvistaja, LKV sekä Ullavantie 1, 69300 Toholampi wikligroup.fi Raimo Ahokas talousasiantuntija kaupanvahvistaja, LKV 050 597 7957 raimo.ahokas@wikli.fi • Kirjanpidot • Investointilaskelmat • Yhtiöittämiset • Arviokirjat • Kauppakirjat • Lahjakirjat • Investointituet Neuvopalvelut • Sukupolvenvaihdokset • Perukirjat • Testamentit • Edunvalvontavaltuutus wikli.fi Toholampi Toholampi Kiuruvesi Huittinen Helsinki Juva • Karvia Kärsämäki Seinäjoki Tampere Vesanto • Ikaalinen ILMASTOINTIJA NUOHOUSPALVELU Puh. Ruonan saunamajan käyttösiunaus. Sanni Aho Mikäli maastopalovaroitusta ei ole, syttyvät mm. On myös arvontaa. Tutkiva totuudenetsijä. huhtikuuta 2026 PALVELUHAKEMISTO // 19 HIERONTAA Toholammilla Ajanvaraus: 050 5316712 Perinteinen hieronta Raskausajanhieronta Purentalihashieronta Akupunktio Kuivakuppaus E-passi ja lahjakortti mahdollisuus! Laillistettu hieroja: Laila Koskela KatiApu KatiApu Puh. Alkaen klo 18.30 ja kokko sytytetään klo 19. Lestijoki // Torstaina 2. Kärkiskylän maaja kotitalousseuran pääsiäiskokko. Lapsille ohjelmaa. Tapahtuman järjestää Pitkäsenkylän Maamiesseura ja Maaseutunaiset Vasankarin seurantalo, Hirsikarintie 4, klo 20. Myynnissä makkaraa, munkkeja, kahvia ja mehua. Tapahtuman järjestää Helsingin Keskipohjalaiset / Seurasaarisäätiö. Myynnissä makkaraa, mehua, limsaa, arpoja, kahvia. +358 45 126 7188 Asematie 9, Kannus | puh. Kokon sytytys klo 19:00 alkaen Nilkkulan kylätalo (Nilkkulantie 26) Ohjelmassa makkaranpaistoa ja mehumyyntiä. KANNUS Yli-Kannus, Toholammintie 818, kokko syttyy noin klo 19. Säikän joenrannan puistossa Haahdentie, Himanka. Silloin huudettiin noitien karkoitushuuto ja tätä perinnettä tänä vuonnakin jatketaan. Noitien karkoitushuuto, ota mukaan halutessasi jotain, jolla saa aikaan ääntä ja meteliä. Myynnissä makkaraa ja arpoja. Nyt kahden vuoden kokkovärkit yritetään polttaa. Plassin markkinapaikan Möljällä, klo 19 alkaen Myynnissä makkaraa, kahvia + pullaa, arpoja. Kahvila ja makkaraa lähetystyön hyväksi. Rautio, Rautiontie 1514, klo 18-20. Kokkoa poltettu kymmeniä vuosia. Tarjolla on makkaraa, kahvia, pullaa, koski. Tapahtuman järjestää Plassin kyläyhdistys. Pääsiäiskokkotapahtumaa on pidetty kymmeniä vuosia. Tapahtuman järjestää Himangan kappeliseurakunta. Paikka on vaihdellut mutta vakiintunut nyt NS-talon pihamaalle. 0900 302 100 | www.kodinkonehuoltokannus.fi • Kodinkoneiden korjaukset • Ilmalämpöpumppujen myynti ja asennus • Helkama kodinkoneet varastomyymälä, myymme myös muita merkkejä. Tapahtuman järjestää Karhin nuorisoseura. Käteismaksu
Heidät kuvattiin pääsiäisenä 1968 ja kookas pystykuva julkaistiin Keskipohjanmaa-lehdessä. Haapajärvi 14.4. Kuva on julkaistu Keskipohjanmaassa. Oulainen 10.4. Kärsämäki 9.4. Haapavesi 15.4. 2289 €) Boksi-ilmoitus juhlalehdessä (99 × 88 mm) Boksi-banneri Lestijoki.fi:ssä (7 vrk / 7 000 näyttöä) Mainos Kannuksen ulkomainostauluun 7 vrk 299 € HYVÄ +alv (norm. Siinä ovat hänen tyttärensä ja heidän naapurissa asunut ystävänsä trulliksi pukeutuneina Kokkolassa, jossa Turpeenojat asuivat KPO:n omistamassa kiinteistössä Pormestarinkadulla. 679 €) ¼ sivun ilmoitus juhlalehdessä (150 × 180 mm) Paraati-banneri Lestijoki.fi:ssä (7 vrk / 7 000 näyttöä) Mainos Kannuksen ulkomainostauluun 7 vrk 599 € PAREMPI +alv (norm. mainostajalle.hillagroup.fi Aurinkoinen pääsiäinen vuonna 1968 Vanha kuva Eila Turpeenoja Toholammilta löysi arkistoistaan vanhan lehtileikkeen. Tervetuloa lohikeitolle! Meillä on jotain yhteistä Toholampi 7.4. Merijärvi 16.4. Lämpimästi tervetuloa konttoreihimme klo 10–13 jututtamaan meitä ja vaihtamaan kuulumisia. Varaukset päivän varaustilanteet huomioiden, hinnat eivät sisällä mainosvalmistusta/sisällöntuotantoa. 1283 €) Juhlalehti ilmestyy to 23.4.2026! Tarjoukset ovat voimassa 30.4.2026 saakka. fi Ladata sovelluksen VOIT MUUN MUASSA. Kaustinen 13.4. Riitta Pollarinen, Kirsti Kellosalo os. Alavieskan, Jokilaaksojen ja Suomenselän Osuuspankit ovat 1.4.2026 uusi OP Jokilaaksot. huhtikuuta 2026 20 // Sen vain tuntee -ylpeyden omasta kotiseudusta. 050 598 2061 ½ sivun ilmoitus juhlalehdessä (254 × 180 mm) Yrityksen mainosartikkeli Lestijoki.fi:ssä Mainos Kannuksen ulkomainostauluun 7 vrk 1099 € PARAS +alv (norm. Turpeenoja ja Karita Turpeenoja trulleina Kokkolassa vuonna 1968. Pyhäjärvi 8.4. Alavieska 17.4. Yhdessä pidämme huolta alueemme elinvoimaisuudesta. Hallinnoi tilauksiasi verkossa asiakaspalvelu.hillagroup. KANNUS klo 9–12 • TOHOLAMPI klo 10–14 IRTOMYYNNISSÄ TUOREET HILLOPOSSUT, KARJALANPIIRAKAT, LIHAPASTEIJAT, KERMAVIINERIT JA ISOT PÄÄSIÄISMUNKIT Paikalliset tarinat ja yritykset samassa lehdessä jo 50 vuotta! Juhlan kunniaksi tarjoamme monikanavaiset näkyvyyyspaketit vähintään 50 % alennuksella! Soita ja kysy lisää! p. Kannus 21.4. Lestijoki // Torstaina 2. KAUHAVALAISTA MESTARILEIVONTAA! KAUHAVALAISTA MESTARILEIVONTAA! 10 € 20 € TUOREET LEIVÄT Leipäkassi satsi ISO satsi satsi 30 € PÄÄSIÄISPULLAKASSI tarjous Suussasulavat kääretortut, lusikkaleivät, maukas pääsiäislimppu Erät kahvija täytekakkuja Kauhavan Pulla ja Leipä Tervetuloa pullaja leipäkaupoille! TOREILLA PERJANTAINA HUOM! 3.4