■ TIETOVISA Aina voi Aina voi kokeilla kokeilla osaako osaako 0210 UUSI VUOSI ■ TYÖTTÖMYYS VÄHENI 6 Nelosluokkalainen Jaron Elo kirjoittaa, millainen Laitila on sadan vuoden päästä. 3 Toivorikasta tulevaa vuotta Laitilan Sanomien lukijoille! Laitila lykkii omia latujaan 8-9 12 7 7 Laitlan populaatio on 185,5 miljoonaa ihmistä ja uusi pääkaupunki on itsessään Untmala. Talon katolta vaurioitui päädyn räystäs, mutta kasvihuone säilyi ehjänä. ❘ JUSSI VAAJASAARI IIDA KAUPPI. I O O V U O T TA Irtonumero 3,10€ www.laitilansanomat.fi I Tiistai 30.12.2025 Kuka teistä on paikallistiedon uutisguru. viikko 1 ❘ N:o 101 Kuusi rysähti katolle Luoteesta puhaltanut myrsky kaatoi sunnuntai-iltana kaksi yli satavuotiasta kuusta Marita ja Sakari Vainion tontilla Laustilla. Raja-aidan päälle kaatuneen kuusen oksat tukkivat tielinjaa, jonka palokunta kävi illalla raivaamassa
Niitä on huomattavasti helpompi ja myös kestävämpää tavoitella sen hyvän päälle, jota meillä elämässämme on. Uudenkaupungin Kalantiin valmistumassa oleva Suomen suurin aurinkovoimala on pahasti myöhässä aikataulusta. Lopetetaan sitten kun -elämä ja siirrytään nauttimaan siitä, mitä meillä nyt on. Laitilan Sanomat 28.12.2005. Ilotulitekauppa käynnistyi Laitilassa vilkkaana. Nykyinen valtioiden sotavarustelu on nimenomaan väkivallan ryöpsähtämisen pelkoa, sotaan varautumista. Samoin kesän tukalat helleputket. Jania palvelee Janne Mikkonen. Kovia pakkasia ja hellettä Kalannin aurinkopuisto yllätti VIRVE AHO virveaho3@gmail.com Kireät pakkaset voivat jumiutua entistä useammin tai entistä sitkeämpinä Suomen ylle. Jäämme odottamaan taas uutta vuoden vaihdetta, jotta voimme ottaa itseämme niskasta kiinni ja tavoitella jälleen kerran omia lupauksiamme, omaa uutta elämäämme. Tiistai 30. Aurinkopuiston valmistumisen aikataulu on hämärän peitossa. Samassa Talous & Yhteiskunnan jutussa rauhantutkija, Tampereen yliopiston rauhanja konfliktintutkimuskeskuksen Taprin johtaja Marko Lehti toteaa, että ikuinen rauha on illuusio, josta ei kannata unelmoida, koska maailmassa on hyväksyttävä epätäydellisyys, kaoottisuus ja jatkuvien uhkien läsnäolo. Ninni Ali-Mattila 7v Vähänkö ihana -palstalle voi lähettää kuvia piirustuksista, askarteluista, käsitöistä tai taideteoksista osoitteeseen toimitus@ laitilansanomat.fi tai Laitilan Sanomien Whatsappnumeroon 050 4758787. Iida Kauppi iida.kauppi@laitilansanomat.fi Rauhaa päälle maan Maailmassa on hyväksyttävä jatkuvien uhkien läsnäolo. Hän pohtii myös sitä, oliko kestäväksi osoittautunut Suomen ja Neuvostoliiton välinen rauha oikeudenmukainen ja oliko aikoinaan oikein menettää maapinta-alaa tai maksaa sotakorvauksia. Ne saattavat ilmastonmuutoksen myötä yleistyä. Kirjoittaja on Laitilan kaupunginhallituksen jäsen. [--] – Tuotanto alkaa vuoden 2026 aikana. Vuoden vaihde tarkoittaa monelle uusien tavoitteiden asettamista omaan elämäänsä. Kalannin aurinkopuiston suuri koko yllätti sekä suunnittelijat ja rakentajat. Jätetään vanhaan vuoteen kaikki sellainen, joka syö energiaamme ja joka ei ole sitä, mitä elämältä haluamme. Rauhanneuvottelijana maailmalla toiminut Pekka Haavisto toteaa jutussa, että rauhan pitää olla oikeudenmukainen ja ottaa huomioon tavallisten ihmisten mielialat ja tarpeet. – Viimeiset puolitoista kuukautta on tehty sähköistämiseen liittyviä tarkastuksia. Keskusteluissa on pohdittu sitä, millainen rauha Ukrainan tulisi hyväksyä. Helsingin Sanomat 29.12. Jollekin se tarkoittaa uuden työpaikan tai unelmiensa opiskelupaikan tavoittelua. Alun perin 200 hehtaarin suuruisen aurinkopuiston piti valmistua jo viime kesänä, mutta voimalan käyttöönottoa testataan yhä. Sen myötä olemme hetken pettyneitä itseemme. Lehden mukaan rauha tulisi nähdä laajana, yhteiskuntien kykynä elää ilman jatkuvaa väkivallan kehittymisen pelkoa. Ei kuitenkaan unohdeta unelmien tavoittelua, sillä niitä me kaikki tarvitsemme. Pysähdytään miettimään mitä hyvää elämässämme on ja otetaan se mukaan tulevaan. Lapsena se kuulosti kivalta ja jännältä, jotain mitä odottaa. Kerro viestissä myös taiteilijan ja taideteoksen nimi. Joulukuun Talous & Yhteiskunta -lehdessä selvitettiin, millainen on mahdollisimman hyvä rauha. Yle 29.12. Jos Ukraina joutuu taipumaan epäoikeudenmukaisiin rauhanehtoihin, on Euroopan oltava valmiina puolustamaan Ukrainaa, jotta rauha pitää. Maailman isoilla areenoilla on kuluvan vuoden aikana yritetty rakentaa rauhaa Venäjän ja Ukrainan välille. Lopetetaan sitten kun -elämä ja siirrytään nauttimaan siitä, mitä meillä nyt on. Se on eräänlainen sääilmiöiden moottori, joka synnyttää tuulia ja siirtää kosteutta. Tarkastetaan kaikki kytkennät ja komennot eli tehdään niin sanottua toiminnallisuustarkastelua, sanoo energiayhtiö Helenin vanhempi projektipäällikkö Petri Polvilampi. Osa havittelee terveempiä elämäntapoja, uusien ruokaohjelmien ja liikuntaharrastusten myötä. On tipatonta tammikuuta ja samalla on oiva tilaisuus lopettaa tupakanpoltto. Mitä jos tuleva vuoden vaihde olisikin erilainen. Tutkimuksen ytimessä on päiväntasaajan ja napa-alueiden lämpötilaero. Molemmat jumitusilmiöt johtuvat Suomen kohdalle parkkeeraavasta pitkäkestoisesta korkeapaineesta, jota kutsutaan sulkukorkeapaineeksi. Jokaisella on elämässään jotain hyvää, jotain itselle tärkeää. Venäjän ehdotukset ovat vaikuttaneet tyrmistyttäviltä. ■ VÄHÄNKÖ IHANA Isomummi sateenkaaren alla. Monet näkevät Suomen rauhan hyvin epäoikeudenmukaisena, mutta silti tyytyväisinä siihen, koska rauha on pitänyt. Jani Airisto hankkii raketteja 30-40 eurolla. joulukuuta 2025 2 Laitilan Sanomat ■ TÄST KULMAST ■ 20 VUAT SIT ■ SANOTTU Uusi vuosi ja uudet kujeet Uusi vuosi ja uudet kujeet, näin isälläni oli aina tapana sanoa. Lähellä Helsinkiä sijainneen Porkkalan vuokraaminen Neuvostoliitolle oli suuri riski. Uskalletaan elää hetkessä eikä enää siirretä unelmien tavoittelua sitten kun elämään, vaan pidetään niistä kiinni vuoden jokaisena päivänä. Pidetään kiinni siitä, sillä se on se mikä meitä elämässämme kannattelee. Kuinka usein nämä tavoitteet ovat unohtuneet jo muutaman päivän tai viikon jälkeen. Turvallisuusasiat ovat tarkkaan tiedossa. Tällaisen johtopäätöksen voi tehdä tuoreesta tutkimuksesta, joka on julkaistu tiedejulkaisu Nature Communicationsissa, joka kuuluu arvostettuun Nature-tiedejulkaisuryhmään
Jussilan mukaan VakkaSuomen Voimassa tehdään parhaillaan töitä yötä myöten ja usean työryhmän voimin. Yhtiö on saanut kaapeloitua sähköverkostaan noin puolet. Siksi siihen liitetty laskelma kustannusvaikutuksista oli täysin alustava. Se aiheutti paljon tuhoja. Pimeällä on haasteellista olla maastossa. Uudessakaupungissa, Vehmaalla ja Kustavissa menot sen sijaan pienenisivät. Laskelma pohjautuu vuosina 2011–2013 toteutuneiden sosiaalija terveysmenojen keskiarvoon, jotka Laitilassa olivat hiukan vajaat 26,9 miljoonaa euroa. Uudistuksen tavoitteena piti olla tasapuolisten palveluiden takaaminen eri kuntien asukkaille, mutta tällaisenaan sillä ainoastaan ajetaan kuntia liitoksiin. Lisää maksamaan joutuisi vakkasuomalaisista kunnista myös Pyhäranta ja Taivassalo. Uusikaupunki hyötyisi uudistuksesta lähes 2,7 miljoonaa eli 173 euroa asukasta kohti laskettuna. Perikunta haki rakennuslupaa kahden kanalan ja vilja-aitan muuttamisesta näyttelytiloiksi, jollaisina niitä on jo ehditty käyttää. Pyrimme siihen, että vakituiset asukkaat saisivat sähkönsä ensin, Jussila kertoo. Eeva Suojanen Jukka Alkio uskoo laskentamallin muuttuvan oikeudenmukaisemmaksi. Siihen pyrittiin VSV:lläkin varautumaan mahdollisuuksien mukaan. Alkion mukaan esitys julkistettiin ennen kuin rahoitusmalleja pohtiva työryhmä ehti saada työnsä valmiiksi. (02)-588 8900 ❘ toimitus@laitilansanomat.fi Uusikaupunki hyötyisi uudistuksesta lähes 2,7 miljoonaa. LOUNAMETSÄ ja puukauppayhtiö Lounapuu pyrkivät löytämään puulle ostajia. Jos se kuitenkin toteutuisi, johtaisi se väistämättä lähipalvelujen supistumiseen. Laihonen myönsi luvan toiselle kanalalle, jonka yläkertaan johtaa myös pyörätuolille soveltuva ajoluiska. Tuhojen omatoiminen korjaaminen voi olla vaarallista eikä Justen suosittele sitä, jollei omistajalla ole työhön tarvittavaa tarvittavaa ammattitaitoa. Metsänhoitoyhdistys Lounametsän Laitilan toimiston johtaja Hannu Justen arvioi tuhojen olevan samaa luokkaa kuin vuoden 2024 marraskuisen Lyly-myrskyn jälkeen. Ongelmana on se, että mäntytukin kysyntä ei ole nyt kovin suurta. Maan hallituksella oli kiire saada lakiesitys eduskunnalle, jota se ehdittäisiin käsitellä ennen kevään eduskuntavaaleja. EDELLISESTÄ Vakka-Suomea koetelleesta myrskystä ei ole aikaa kuin hieman reilu vuosi. Pyhärannalle laskelma toisi 321 000 euron lisälaskun ja 0.9 prosentin korotustarpeen ensi vuonna 21,0:een nousevaan veroprosenttiin. Asukasta kohti laskettuna lisätarve on 240 euroa. Rannikolla myrsky oli selkeästi rajumpi, ja sisämaassa on jonkin verran vähäisempiä vahinkoja, vaikka sielläkin toki on ollut sähkökatkoja, VSV Sähköverkon verkkojohtaja Juho Jussila kertoo. Hannes-myrsky kaatoi Laitilan entisen jätevedenpuhdistamon vierestä pari isoa kuusta. Ammattilaiset eli sähkönasentajat ja verkon korjaajat ovat kortilla tällä hetkellä. Myös apulaisoikeusasiamiehen päätös liikkumisesteettömästä rakentamisesta on samansuuntainen. Ero rannikon ja sisämaan välillä näkyi myös VakkaSuomen sisällä. Prosenttia pitäisi siis nostaa nyt päätetystä 20,75:stä 22,45:een. – Useampi miljoona euroa laitetaan vuosittain kaapelointiin ja verkon parantamiseen, mutta prosessi on hidas. Näyttelytiloihin täytyy päästä esteettömästi Rakennuslupa evättiin Hannes-myrsky runteli rannikkoa ■ Vakka-Suomen Voima: Verkkoa korjataan yötä myöten, mutta kaikille asiakkaille ei uskalleta luvata sähköjä uudeksi vuodeksi Taloudelliset vahingot nousemassa suuriksi Hannes-myrsky teki pahaa jälkeä vakkasuomalaisissa metsissä. YKSI pahimmista alueista on Pyhärannan Rihtniemi, jossa oli maanantaina yhä satoja asiakkaita vailla sähköä. Asukasta kohti summa on 146 euroa. – Suurimmat tuhot ovat lähempänä meren rantaa, mutta kyllä Laitilassakin on kaatunut puita. Lautakunta oli Laihosen kanssa samaa mieltä siitä, että ehdot rakennusluville eivät täyty yläkerrosten osalta, ja hylkäsi oikaisuvaatimuksen aiheettomana. – Kaatuneissa puissa on paljon jännityksiä ja ne voivat käyttäytyä arvaamattomasti. – Kyllä se yllätti, että näin nopeasti tuli toinen myrsky, joka aiheutti näin isot tuhot, Justen lisää. – Siitä voi laskea, että 20 vuoden päästä on jo hyvä tilanne. Yläkerroksiin ei pääse esteettömästi. – Se on nyt suurin huoli, koska näyttää siltä, että paljon mäntyjä on kaatunut. Kuntajohtajat eivät usko rahoitusmallin toteutuvan Pauliina Sarilo ihmettelee, miten hyvästä asiasta saadaan niin surkea esitys. Maksuosuus puolestaan on laskettu vuoden 2012 lopun asukasluvun, asukkaiden ikärakenteen ja heidän sairastavuutensa perusteella. – Mutta meillä on sama haaste kuin muillakin yhtiöillä. Veroprosenttia voisi jälkeen pudottaa päätetystä 21,5:stä 2,3:lla 19,2:een. En uskalla luvata, että kaikilla asiakkailla on sähköt uudeksivuodeksi. – Onneksi vaalit ovat vielä edessä, Sarilo huokaa. – Valoisaan aikaan on helpompaa ja turvallisempaa työskennellä, ja valoisaa aikaa tällä hetkellä juurikaan ole. Pahimmillaan hirmumyrskyn voimakkuuksiin yltäneet tuulet runtelivat Suomen rannikkoseutua, jossa myrsky aiheutti laajoja ja pitkäkestoisia sähkökatkoja. MYRSKYN laannuttuakin on tuullut voimakkaasti. TOISIN kuin Lyly-myrsky, joka iski yllättäen, Hannesmyrskystä tiedettiin hyvissä ajoin. ” Vakuutukset puh. KOSKA voimakkaisiin myrskyihin varaudutaan parhaiten kaapelointia lisäämällä, panostavat kaikki sähköverkkoyhtiöt siihen eikä VSV ole poikkeus. Vakka-Suomessa raskaimmin uudistuksesta kärsisi Taivassalo, jolle lisälasku olisi asukasta kohti laskettuna 266 ja yhteensä 448 000 euroa. – Kyllä se kymmeniin tuhansiin motteihin nousee tässä Vakka-Suomenkin alueella, Justen kertoo. www.laitilansanomat.fi puh. Hanna Hyttinen Lauantaisesta Hannes-myrskystä ennustettiin pahaa myrskyä, ja toteutuma oli jopa ennusteita pahempi. Arto Takala Kenenkään ei ole syytä mennä laskelmasta paniikkiin. Paine veroprosentin nostoon 20,5:stä olisi 1,9 prosenttiyksikköä. Hylkäämistä tukivat myös lausunnot, joita olivat antaneet invalidiliiton ja Turun kaupungin lakimiehet. Jussila arvioi, että VSV saa vuosittain kaapeloitua noin 100 kilometriä sähköverkkoaan. Jaakko Louhivuori ■ JUHANI MARTTALA Laitilan rakennuslautakunta on hylännyt oikaisuvaatimuksen, jonka Sakari Muuvilan perikunta teki rakennustarkastaja Timo Laihosen päätöksestä evätä rakennuslupa kahden maatalousrakennuksen yläkerran muuttamisesta näyttelytiloiksi. – Laskentamalli vaihtuu mitä todennäköisimmin oikeudenmukaisemmaksi, hän uskoo ja perustaa väitteensä puhelinkeskusteluihin Kuntaliiton varatoimitusjohtaja Timo Kietäväisen kanssa. Jussila kuvailee Rihtniemen tilannetta aikamoiseksi täystuhoksi. Kustavissa menot pienisivät eniten koko läntisellä sote-alueella, joka ulottuisi Varsinais-Suomesta Vaasaan. – Siellä on tällä hetkellä isoimmat keskeytysalueet, mutta myös Uudessakaupungissa Makeanvedenaltaan lähellä ja Laitilan eteläosissa on laajempia katkoalueita vielä. Käytännössä tämä tarkoitti resurssivarausten tekemisiä sekä välineistön varaamista. Silloin on varmaan yksittäisiä talouksia vielä ilman. JUSTENIN mukaan tällä hetkellä näyttää siltä, että myrskytuhot olisivat pienemmät alueen eteläosissa ja sisämaassa. VAKKA-SUOMEN alueella Hanneksen aiheuttamat tuhot ovat Jussilan mukaan suunnilleen samaa suuruusluokkaa kuin viime vuoden marraskuussa riehuneen Lyly-myrskyn, joka aiheutti paikallisesti isoja vahinkoja Vakka-Suomessa. Veroprosenttia sillä voisi vähentää 1,1:llä 20,75:stä. Sarilo pitää uudistusta pienille kunnille välttämättömänä, koska niiden rahkeet eivät riitä kasvavien haasteiden kantamiseen. Kustavin jälkeen vakkasuomalaisista kunnista eniten voittaisi Vehmaa, jossa menot vähenisivät 393 00 euroa, mikä asukasta kohti laskettuna on 304 euroa. – Kyllä tässä vielä useampi vuorokausi menee. Vaikka tilanne on nyt paha, se olisi 10 vuotta sitten voinut olla vieläkin pahempi. Rahallisiksi vahingoiksi arvioidaan vähintään satojatuhansia euroja, mutta summa voi nousta selvästi suuremmaksi. Kuntaliitto puolestaan on laskenut, että kyseisellä laskentamallilla toteutettu sote-uudistus aiheuttaisi Laitilalle 1,7 prosenttiyksikön korotustarpeen veroprosentin hintaan. (02)-588 8900 ❘ toimitus@laitilansanomat.fi www.laitilansanomat.fi ❘ puh. Laitilan laskennallisiksi menoiksi on siten saatu hiukan runsaat 28,9 miljoonaa euroa. – Esitetyllä rahoitusmallilla kuitenkin rangaistaan niitä kuntia, jotka ovat hoitaneet asiansa hyvin. Näin rauhoittelee Laitilan kaupunginjohtaja Jukka Alkio hallituksen esityksen ja siihen sisältyvän laskelman tultua julkisuuteen. – Nyt olisi ollut tuplamäärä sähköttömiä kotitalouksia, jos kaapelointeja ei olisi tehty. 02 838 5599, Ajoneuvovahingot 02 838 5432, Omaisuusvahingot 02 838 5531, Henkilövahingot 02 838 5526, Matkahätäpalvelu +358 80004531 ■ JUHANI MARTTALA Hallituksen ehdotus sosiaalija terveydenhuollon järjestämislaiksi tietäisi toteutuessaan Laitilalle reilun kahden miljoonan euron vuotuisia lisämenoja. Kustavissa vähennys olisi asukasta kohti laskettuna 743 eli yhteensä 248 000 euroa. Työryhmällä on tiettävästi esittää pari muutakin vaihtoehtoa, joissa kustannusten jakaantuminen on huomattavasti tasapuolisempaa. – Meidänkin alueellamme ero näkyi selkeästi. Juho Jussila verkkojohtaja, VSV Sähköverkko Tielle kaatunut puu katkaisi Rantatien liikenteen Nihtiön kohdalla Pyhärannassa. Toisen kanalan ja viljaaitan osalta rakennusluvat myönnettiin vain alakerroille, jotka sijaitsevat maan tasalla. – Taidettiin lähes 12 tunnin ajan mitata hirmumyrskylukemia. Jussilan mukaan Hannesmyrskyn tuhojen laajuuteen vaikutti paitsi myrskytuulten voimakkuus myös myrskyn pitkä kesto. SOLINA SAARIKOSKI RAIJA VAINIO-KAILA. Sairaalantien varren puistoalueella kasvavasta isosta männystä repesi Hannes-myrskyn tuiverruksessa sivuhaara. – Miten niin hyvästä asiasta kuin sote-uudistus voidaan tehdä noin surkea esitys, ihmettelee puolestaan Pyhärannan kunnanjohtaja Pauliina Sarilo. SOLINA SAARIKOSKI Taidettiin lähes 12 tunnin ajan mitata hirmumyrskylukemia. Sote-uudistuksesta Laitilalle 2 miljoonan euron lisälasku Terveydenhuollosta koituvat kustannukset uhkaavat kasvaa Laitilassa ja Pyhärannassa, jos sote-uudistuksen laskelmat toteutuvat. Justenin mukaan puita kaatui paljon myös siksi, että maa oli yhä sula. MYRSKY on herättänyt huolta metsänomistajissa, mikä näkyy metsänhoitoyhdistyksessäkin lisääntyneinä yhteydenottoina. Sekä puuskainen tuuli että pimeä vuodenaika vaikeuttavat korjaustöitä
Silloin vilja päästiin kyllä puimaan, mutta laatu oli huono. Vaikka hän on jo muutama vuosi sitten lopettanut Ilmatieteenlaitokselle mittaamisen ja mittaustulostensa julkaisemisen Laitilan Sanomissa, hän edelleen merkitsee tulokset ylös. – Suomeen tuotiin maissia. – Ei se mikään katovuosi kuitenkaan ollut, vaikka yksi kuukausi kuiva olikin. Satoon vaikuttavat sateen määrä ja lämpötila, ja ääriolosuhteet ovat riski sadon onnistumiselle. – Esimerkiksi viljojen kohdalla sadon määrä putosi keskimäärin noin 30 prosenttia. – Kuivia vuosia osui useita 1950-luvulle. Kasvukauden lämpötila jäi kaksi astetta alle tavanomaisen. – Kaikkein eniten satoi vuonna 2024. SETÄLÄ on paitsi toiminut Ilmatieteenlaitoksen säähavainnoitsijana myös viljellyt maata. Laitilalainen Eero Setälä on merkinnyt muistiin ensimmäiset säähavaintonsa jo 11-vuotiaana. Onkohan se mittaushistorian kuivin satokausi. päivä. SETÄLÄLLÄ on tallessa esimerkiksi kuukausien kokonaissademäärät vuodesta 1944 lähtien. Setälän ylös kirjaamat luvut todistavat myös, että sään ääriilmiöt ovat yleistyneet. Silloin tuli 824 millimetriä vettä, Setälä kertoo. Haukan mittausasema oli tuolloin myös koko Suomen kuivin kesäkuussa. – Nämä viime vuosien luvut todistavat sitä, että ääripäihin mennään ja ilmastonmuutos etenee. Myös vuonna 1951 kuivuus näkyi sadon määrässä. MYÖS liian suuri sademäärä on peltokasveille pahasta. Silloin tein viimeisiä puinteja lokakuun 15. Suomella ei ollut ulkomaan valuuttaa ostaa ulkomailta ruokaa, kun elettiin toisen maailmansodan jälkeistä aikaa. Silloin oltiin jo varmasti osittain tuonnin varassa. Siellä ei voinut leikkuukoneella ajaa. Vuoden 1952 maanviljelijä Setälä muistaa hyvin. Silloin sadot jäivät todella pieniksi, Setälä pohtii. Setälä muistaa sotien jälkeisen säännöstelyajan. Tosin vuosilta 1944–1966 hän teki mittauksia vain kesäsadekaudella. VUOSI 2018 puolestaan on jäänyt Haukan kylässä historiaan kaikkein kuivimpana vuonna. Korsi oli sen verran kuivunut, että puinti onnistui. Hän muistelee, ettei heinäkuu 1994 ollut kuitenkaan sadon kannalta mitenkään poikkeuksellisen huono. Katoaikoja elettiin myös 1960-luvulla, mutta silloin aiheuttajana oli kylmyys. Näin vähäinen vesimäärä ei voinut olla vaikuttamatta myös satoon, vaikka aivan 1950-luvun katovuosien tasolle ei mentykään. Setälän mittaushistorian kuivin heinäkuu koettiin vuonna 1994. Sen heinäkuun Setälä muistaa hyvin. – Ilmatieteenlaitokselta jäi ylimääräisiä vihkoja, joihin olen merkinnyt tulokset muistiin, Setälä kertoo. Vuonna 1955 koko kasvukauden sademäärä oli vain 44 millimetriä. – Kasvukausi 1977 oli kylmä ja sateinen. Silloin Setälä mittasi koko vuoden aikana vain 327,7 millimetriä vettä, mikä on vain noin puolet tavanomaisesta. Eero Setälä Eivät ole vuodet veljeksiä keskenään Laitilassa mitattu isoja eroja vuosien välillä. Vuonna 1987 nähtiin Setälän mukaan totaalinen kato. Silloin tuli oikein kuiva vuosi. Silloin vettä satoi koko kuukauden aikana vain 0,1 millimetriä. Hänen Laitilan Sanomille toimittamissa sademäärien ääriarvoissa näkyy se, etteivät vuodet ole veljeksiä keskenään. Sinä aamuna oli jo vähän lunta maassa. joulukuuta 2025 4 Laitilan Sanomat ”Viime vuosien luvut todistavat, että ilmastonmuutos etenee” ■ Laitilalaisen Eero Setälän mittaukset osoittavat, että äärimmäinen kuivuus tai poikkeuksellisen runsaat sateet eivät ole uusia ilmiöitä, mutta ne ovat aiempaa yleisempiä Hanna Hyttinen Laitilalainen Eero Setälä on mitannut sademääriä Haukan kylässä ensimmäisen kerran jo 11-vuotiaana. – Vettä ei kerta kaikkiaan tullut mittariin kuin yhden kerran, ja sitä oli vain pieni tippa mitattavaksi. Se tiukensi entisestään elintarviketaloutta. Tiistai 30. Pelloilla oli lakoviljaa ja minäkin muistan, että oltiin tuolla metsäpellolla ja viikatteen kanssa niitettiin viiden hehtaarin kaurapelto. – Vuonna 1947 elettiin korttitaloutta. NIITÄKIN mittaushistoria valitettavasti pitää sisällään. Hän on paitsi kirjannut sademäärät ylös myös vertaillut vuosia toisiinsa. VAIKKA katovuosia ja säiden ääri-ilmiöitä on ollut läpi Setälän mittaushistorian, kokenut säiden tarkkailija on pannu merkille ilmaston muuttumisen. – Se oli äärettömän märkä vuosi. Koko vuoden sademääriä hän alkoi mitata vasta vuodesta 1967 lähtien. Kädessään hänellä on sademäärän mitta-astia. HANNA HYTTINEN Vuonna 2018 viljojen kohdalla sadon määrä putosi keskimäärin noin 30 prosenttia. Muistan, että kävin tuttavani kanssa viljavarastolta hakemassa maissiviljaa kananrehuksi
Kenestä Vuoden Kukko. Laitilan Sanomat 5 Tiistai 30. Istunnon keston pituus on kasvanut tänä vuonna 9,8 prosenttia. klo 18.30 Maria Ylipää & Marzi Nyman Pe 23.1. Vinkeä lemmikki-kisaan osallistui muun muassa pupu Papina, jonka kaverina on kaksi isoa valkoista koiraa. ja perjantaina 9.1. Henkilöauto tippui terveyskeskuksen kielekkeeltä kaksi metriä alas, 4677 ■ 8. Kasitiellä Mynämeän kohdalla vakava onnettomuus, 4265 ■ 10. Viikolla 2 lehti ilmestyy normaalisti tiistaina 6.1. Myös Laitilan Sanomien sovelluksen käyttö on lisääntynyt merkittävästi. Katselukertojen määrä on kasvanut viime vuodesta. VERKKOSIVUILLE tullaan selvästi lukemaan useampia juttuja, sillä yhden istunnon keskimääräinen kesto on lähes kaksi minuuttia. Aktiivisten käyttäjien määrä on kasvanut 19,1 prosenttia. osoitteessa tilaajapalvelija.fi/slop Laitilan Sanomien verkkosivuilla lähes 700 000 käyntiä Laitilan Sanomien verkkosivuilla on ollut tänä vuonna 669 574 katselukertaa. Kaupunki antanut painavan ukaasin ränsistyneen huoltamon purkamisesta, 3694 Perjantaina 2.1. klo 16 T angoista unelmiin, mezzosopraano Reetta Lehtonen ja viulisti Anna-Mari Autere Ke 21.1. Verkkosivujemme vuoden 2025 luetuimmat jutut ja niiden lukukerrat: ■ 1. Vinkeät lemmikit esittäytyvät, 7018 lukukertaa ■ 2. Hyvää uutta vuotta!. Lukion rehtori irtisanotunut, 5045 ■ 6. Laitilaan uusi kauppahuone – Pop up -liikkeeseen tulee 12 yritystä, 5856 ■ 5. Aktiivisia käyttäjiä on ollut 204 091. joulukuuta 2025 Kustaa Hiekka -kulttuuriviikko 18.1.-25.1.2026 Hanki liput: lippu.fi-palvelusta Su 18.1. klo 18.30 Eino Leinon eksät, Pinja Hahtola www .laitila.fi Katso koko ohjelma: http:Eit.ly3;:652 M a r i a & M a r z i , k u v a L i l i E r m e z e i UUTISTEN VIIKKO 2.–6.2.2026 VASTUULLINEN JOURNALISMI Opettaja, tilaa vastuullista journalismia maksutta opetuskäyttöön! Tee tilaus viimeistään pe 23.1. – Anna äänesi ja vaikuta, 6362 ■ 4. Pyhärannan uuden valtuuston ensimmäisessä kokouksessa yllätys: Yli kolmasosa valtuutetuista ei tullut paikalle, 4612 ■ 9. Karhu hyökkäsi laitumelle Pyhärannassa – Kaksi hevosta loukkaantui, 4677 ■ 7. lehti ei ilmesty. Karhu raateli lampaita Kaivolassa, 6684 ■ 3
Jälkiruokia ja ihmisiä olisi koulussa yli 395. Koulu olisi viiden metrin päässä kodista, niin ei olisi pitkä matka kouluun. Joka päivä koulu alkaisi kello kuusi, koska se loppuisi kello yhdeksän. Maaraja on Oulusta Turkuun ja naapurimaat ovat Suomi, Ruotsi ja Viro. Laitilassa on myös lentäviä lampaita. Kuva: Pekka Askola. Sadan vuoden päästä Laitilassa on myös kauppakeskus. Laitilassa ei olisi roskia kaduilla. Uuden vuoden alkajaisiksi on hyvä vilkaista hieman pidemmälle tulevaisuuteen ja erityisesti siihen, miltä se näyttää lasten silmin. joulukuuta 2025 6 Laitilan Sanomat Pilvistä Ukkosta Lumisadetta Puolipilvistä Sadetta Selkeää LAITILA Pyhäranta −3 −3 −3 −3 −3 7 Tänään Tiistai Pimeys päättyy Aurinko nousee Aurinko laskee Pimeys alkaa 09:45 15:26 08:44 16:26 Keskiviikko −7°C 3 m/s Pimeys päättyy Aurinko nousee Aurinko laskee Pimeys alkaa 09:45 15:27 08:44 16:27 Torstai −4°C 7 m/s Pimeys päättyy Aurinko nousee Aurinko laskee Pimeys alkaa 09:44 15:29 08:44 16:29 Perjantai −6°C 7 m/s Pimeys päättyy Aurinko nousee Aurinko laskee Pimeys alkaa 09:43 15:31 08:44 16:30 Lauantai −6°C 2 m/s Pimeys päättyy Aurinko nousee Aurinko laskee Pimeys alkaa 09:43 15:32 08:43 16:32 ■ RÄPSÄYS ■ MITÄ NY. Ensimmäinen Untamalan Wanha koulu olisi rakennettu vuonna 1438, koska silloin Untamalaan muutti ihmisiä ja siitä lähtien ihmiset ovat kehittyneet. Suomi hyökkäsi Turkuun, Laitla taas hyökkäsi Tampereelle. Laitlan lippu on Suomen lippu, mutta siinä on Laitlan vaakuna päällä. Ruotsi on Laitlan paras kaveri, koska Ruotsi lähetti apuvoimia Laitlaan itsenäistymissotaan. Päättäisin siis, että koulu loppuu aina kello kymmenen. Turun taistelu kesti noin kaksi kuukautta.Tampereen taistelu kesti yhden vuoden, koska Suomi ei halunnut menettää Tamperetta. Sota loppui siihen, että Tampere puolitettiin Suomen ja Laitlan iloksi. Untamalan on voittanut Rauman ja Porin itselleen Ruotsin avulla. Vpk:t kun ovat aina olleet yhteisölle hyödyllisiä, on koulutettu nuoria, järjestäneet leirejä, illanviettoja, tapahtumia, jotka tiivistäneet yhteisöjä. Ihmetellä täytyy, kun ajetaan ales vapaapalokunnat. Näissä hetkissä voimme todeta, kuinka hieno suomalainen yhteiskunta meillä on. Voit lähettää toimitukseen postia verkkosivujemme kautta, sähköpostilla toimitus@laitilansanomat.fi, Whatsapp-viestillä numeroon 050 4758787 tai osoitteeseen Laitilan Sanomat, Alinenkatu 29, 23500 Uusikaupunki. Todella tyhmää politiikkaa. Laitilan Sanomat järjesti lapsille kirjoituskilpailun juhlavuotensa kunniaksi. Laitilassa olisi paljon enemmän leikkipuistoja. Jokaisella olisi oma huone, niin kuin koulu olisi toinen koti. Koulua olisi vain kolme tuntia. MITÄ kauneimmat, lämpimät, isot kiitokset kaikille miehille ja naisille, jotka ovat työskennelleet itseään säästämättä myrskytuhoja korjaamassa. Suomella ja Laitlalla on tosi huono suhde, koska Laitla voitti itsenäistymissodan. Laitilassa olisi myös huvipuisto. Laitilan Sanomien yleisönosasto Nakotta sanno -palsta on tarkoitettu lukijoiden mielipiteille ja kuville. WHATSAPP-VIESTIT 050 4758787 Saitko hyvän kuvan. Yksi kirjoituskilpailun annetuista aiheista oli Laitila 2125. Laitilassa olisi avaruusraketti. Ja se olisi maailman isoin koulu. Tällaiselle seis, kyllä kevyemmälläkin järjellä. Ei tällaisista yhteiskunnalle säästöjä tule ,kun suurimmaksi osaksi tekevät talkoilla. KATSO Laitilan Sanomien verkkosivuilta säätiedot tunti tunnilta. Untamalan Koulu vuonna 2125 Untamalan koulu ei ole raunioina, vaan Untamalan koulussa on uimahalli ja oppilaat saavat rahaa joka päivä kymmenen euroa. Laitilassa olisi eläintarha. Ruotsi lahjoitti Laitlalle merialuetta ja Haaparannan, mistä Suomi on nyt tosi vihainen. Nyt ajetaan ales säästösyistä. Valma Hyry, Kappelimäen koulu 4C ■ KIRJOITUSKILPAILUN SATOA Tyyni ilma ennen Hannes-myrskyä. Laitilassa olisi iso eläinkauppa. lk., Untamalan koulutalo Laitla 2125 Vuonna 2125 Laitla on oma valtio. Siitä syystä Suomi päätti hyökätä Laitlaan. lk., Untamalan koulutalo Laitila vuonna 2125 Sadan vuoden päästä Laitilassa on vain lentäviä autoja, jotta paikkoihin pääsisi nopeammin. Kenen idea tämäkin on. Kun tulee ongelmatilanne, se hoidetaan. Lähetä se Räpsäyspalstallemme Räpsäys . Laitilassa olisi karkkikauppa. Kaverit asuisivat naapurissa, koska silloin näkisi useammin kavereita. Kuva: Liisi Metsäjoki Valoa kaamoksen pimeyteen. Ruokalassa on aina tarjolla nugetteja. Laitlan talous on kasvanut hirveästi, 1 170 000 eurosta yhteen triljoonaan euroon. Untamalassa on oma valtio, koska Untamala voitti itsenäisyyssodan. Pahoinvointi lisääntyy. Tiistai 30. 28/12 2025 Harri Heininen, Laitila Millainen Laitila on sadan vuoden päästä. Jaron Elo, 4. Viereisen QR-koodin avulla voit lähettää Whatsapp-viestejä. Laitlan populaatio on 185.5 miljoonaa ihmistä ja uusi pääkaupunki on itsessään Untmala. Laitlalla on uusi valuutta, joka on markka. Tällaisia säästötoimia ei tarvita. Kieli on laitlan murre ja uusi presidentti on Sale II. Kaupungintalo olisi vaaleanpunainen. Kaikkiin kirjoituksiin, myös nimimerkillä kirjoitettuihin, on liitettävä toimituksen tietoon kirjoittajan nimi ja yhteystiedot. P.S. Hugo Lamppi, 4. Suomen ensimmäinen koulu oli Turun katedraalikoulu. Koska koulu loppuisi aikaisin ja olisi koko päivä vapaa-aikaa, lapset eivät oppisi hyvin. Tyveniä ilmoja ja Siunausta Uuteen Vuoteen! On aihetta kiitokseen TÄMÄ testaa, Hannes-myrsky, Suomen huoltovarmuutta: sähkö, puhelin, tietoliikenne, rautatiet. Armeija on nyt maailman seitsemänneksi paras
– Musiikki pelasti minut urheilulta. Kallio asui koulun vieressä ja karkasi lenkiltä kotiin soittamaan. Oli kyse mistä tahansa, aina voi kokeilla osaako. – Siinä oli sekin, että meillä oli kivaa ja halusimme sen sellaisena pitää. Hän kuitenkin jättäytyi pois kesken harjoitusten. Musikaalit ovat myös muuten vieneet teatterin pariin. Hän pyörittää nykyisin Pyhärannassa vaimonsa kanssa Kallionkolo-kesäkahvilaa eikä kesäksi voi muita hommia ottaa. Bändi teki kaksi albumia ja hajosi. Pelasin jääkiekkoa maalivahtina, mutta 13-vuotiaasta alkaen elämä oli kokopäiväistä musisointia. Musiikki kiinnosti jo pikkupoikana ja varhaisessa teini-iässä vei kokonaan mennessään. Ilotulitteita ei saa ampua rakennuksen katoilta, parvekkeilta tai terasseilta. Kallio liittyi solistiksi Elastic Family -bändiin. Parhaiten Kallio tunnetaan laulajana. Ilotulitteita ei saa luovuttaa alaikäiselle tai päihtyneelle henkilölle. Turussa hänet on nähty Kakolaja Rock of Ages -musikaaleissa. kello 18. Turun, Naantalin, Raision, Paraisten, Salon ja Uudenkaupungin alueilla on rajoitusalueet, joilla ei ilmoituksenkaan perusteella myönnetä lupaa yksityiseen kulutukseen hyväksyttyjen ilotulitteiden tai muiden pyroteknisten tuotteiden käyttöön. Kyllä minua kiinnosti, mutta olin sitä mieltä, että he soittivat väärälle tyypille. ■ Julkaissut kolme sooloalbumia. Sittemmin Kallio on tehnyt lukuisia musikaalija revyyrooleja. Ilotulitteina saa käyttää vain yleiseen kauppaan ja käyttöön hyväksyttyjä tuotteita. Kallionkolon aitassa kuvattu Veeti Kallio katsoo valoisaan tulevaisuuteen. Elämä ei oikein ollut hallinnassa. ■ Perhe: Vaimo ja kaksi lasta. Sellaista ei paljon ollut. Maastopalovaroituksen tai kovan tuulen aikana ilotulitteiden käyttö on kielletty. ■ Asuu: Pyhärannassa. ■ 3. TS/Kimmo Rantanen Ihmisethän näitä tekee. Kavereiden kanssa syntyi bändi Neighbourhood Brats. Koulu jäi kesken, ja kun Kallio oli 19-vuotias, koko bändi muutti 1985 Helsinkiin. Emme halunneet leipiintyä. Sirkesalo suuntasi ensimmäisenä soolouralle. Uudessakaupungissa ilotulitteita ei saa ampua kartan osoittamalla alueella.. Kallio kertoo, että syy ei ollut Turkka vaan henkilökohtaisen elämän asiat. Enkä kaipaa menneitä. Jälkikäteen voi todeta, että eivät soittaneet. – 1.1. En vertaile elämää, että olispa tota tai tätä. Syntyi a capella -ryhmä Veeti & the Velvets, joka löi läpi valtakunnallisesti. ■ Koulutus: Jalkinevalmistaja ja koulutettu hieroja. Hän pääsi opiskelemaan jalkinevalmistusta Tampereelle. Ohjeet ilotulitteiden käyttöön ■ 1. KESÄTEATTEREIHIN Kalliota kysellään edelleen joka vuosi. Itse tiivistää asian sanaan yksityisyrittäjä. Laitilan Sanomat 7 Tiistai 30. Veeti Kallion motto kertoo paljon hänestä itsestään. Bändiin kuuluivat suutarikaksikon lisäksi Aki Sirkesalo ja Sasu Moilanen. Jos ei halunnut lähteä keikalle, ilmoitti muille, että mulla on pyykkipäivä eikä tarvinnut selittää sen enempää. Ilotulitteet on ammuttava vähintään 15 metrin etäisyydeltä rakennuksista. Koin, että meillä oli jokin samanlainen aaltopituus, mutta olin henkisesti huonossa kunnossa. Lauloimme toistemme kotona. Ilotulitteita ei saa suunnata tai heittää ihmistä tai rakennusta kohti. – Ei ole kriisiä iän suhteen. Mukavinta on just nyt. – Kaikki meistä ei viihtynyt Helsingissä. – Tulin Turkan kanssa hyvin toimeen. ■ Ammatti: Laulaja, näyttelijä, hieroja, suutari. Leningrad Cowboysien laulajana vierähti pari vuotta. Veeti Kallio Ilotulitteiden ampuminen on sallittua vain uudenvuodenyönä kuudesta kahteen Yksityiseen kulutukseen hyväksyttyjen ilotulitteiden käyttö on sallittu ilman erillistä ilmoitusta vain uutenavuotena 31.12. Valmistuttuaan Kallio sai työpaikan nahkakenkiä ja -bootseja valmistavasta Boot Factorysta. ■ 10. Kävimme myös alkuaikoina huviksemme laulamassa ravintoloihin jonottaville ihmisille. ROVANIEMELLÄ syntynyt Kallion asui tuossa vaiheessa Pattijoella, joka nykyisin kuuluu Raaheen. Kallion kädessä pysyvät monenlaiset työkalut timpurin vasarasta suutarin naskaliin. – Se oli erilaista. Musiikki on ollut minulle intohimon ja pakkomielteen yhdistelmä, Kallio kertoo. Ja kun nyt tuli käsistä puhetta, niin on hänellä myös hierojan koulutus. Pukeuduimme smokkeihin. Työkseni kävin muun muassa tiskaamassa, siivosin metroa, olin sairaala-apulaisena. ■ 4. Ilotulitteita ei saa käyttää yleisön joukossa. ■ 6. ■ 8. Siellä hän tapasi toisen laulavan suutarin Sami Saaren. Laulun treenaamiseen ei tarvinnut treenikämppää. Ilotulitusta harkitsevan on selvitettävä voimassa olevat varoitukset. Aikataulusyistä kutsuista on pitänyt kieltäytyä. ■ 5. IIDA KAUPPI Veeti Kallio ■ Syntynyt: 1.1.1966 Rovaniemellä. ■ Bändejä: Veeti & the Velvets, Veeti & Elastic Family, Veeti & Kallio Horns, Leningrad Cowboys. Tuli kutsuja ns. Ilotulitteiden käytössä on noudatettava tuotteen pakkauksessa esitettyjä käyttöohjeita. – Olin, että minkä takia minulle soitatte. Lisäksi bändejä oli enemmän kuin Raahessa. kello 02, Varha muistuttaa. TEKEMISTÄ oli, mutta Kallio pohti, että jokin ammatti olisi hyvä hankkia. Musiikki oli kuin hengitys, sitä vain teki. En ajatellut, että tuleeko tästä mitään. Musiikki oli kuin hengitys, sitä vain teki. ■ 9. hienompiin paikkoihin. Olimme ulkonäöllisesti salonkikelpoisia. ■ 7. Vaikka nuoret muusikot löysivät itsensä Lepakkoluolasta, Helsingin rockelämän keskuksesta, ja Rumbalehtikin teki juttua, homma kuivui kokoon. Ilotulituksesta muodostuvat roskat on siivottava käyttöpaikalta. – Monet eläimet pelkäävät ilotulitteita ja eläintenomistajat usein ajoittavatkin ulkoilutukset juuri ennen sallittua ilotulitteiden käyttöaikaa ja heti sen jälkeen, joten on hyvin tärkeää, että käyttöaikaa koskevia rajoituksia noudatetaan tarkasti, Varha tiedottaa. Soittajan asia ei ollut vähäinen: kiinnostaisiko pääosa Suomen siihen mennessä suurimman musikaalin pääosa, Les Miserablesin Jean Valjeanin rooli. joulukuuta 2025 Elämä on parasta juuri nyt ■ Pyhärantaan asettunut, kuusikymppisiään vuoden alussa viettävä Veeti Kallio ei haikaile menneitä. Lisäksi omin sanoin itseoppinut jokapaikanhöylä. Varsinais-Suomessa on kuitenkin erillisiä rajoitusalueita, joiden sisällä ilotulitteiden käyttö ei ole sallittu. Ilotulitteiden käyttäjä on vastuussa niiden oikeasta käytöstä sekä käytössä sattuneista vahingoista. Tammikuun ensimmäinen päivä Kallio täyttää 60 vuotta. Yhtye teki paljon keikkaa ja yhden levyn. Emme halunneet tehdä niin paljon keikkoja kuin oli tarjolla. Keikkamatkoilla autossa. – Lauloimme tosi paljon ja ihan missä vain. Turussa Kallio oli kiinnitettynä Jouko Turkan ohjaamaan vuoden 2005 näytelmään Konkurssisirkus. Hän kokee, että elämä on mallillaan. Lisäksi hän vieraili solistina erilaisissa produktioissa, muun muassa UMO:n konserteissa. Hätäraketteja saa käyttää vain todellisessa hätätilanteessa. 1990-LUVUN lopulla Kallio sai puhelinsoiton Helsingin kaupunginteatterista. En ole ikinä ollut musikaalissa enkä osaa lukea nuotteja. Meillä oli käytössä termi pyykkipäivä. Ilotulitteiden käyttäjän on käytettävä suojalaseja. ■ 2. Kun musiikki iski, hän ei ottanut yläasteella liikuntatunneille tarvittavia varusteita, koska ilman niitä opettaja pisti lenkille
Kuka oli kevään kuntavaalien ääniharava Laitilassa, ja miten paljon hän sai ääniä. Tiistai 30. 10. Huhtikuun 15. Mihin historialliseen tilanteeseen kuva liittyy. 3. Pyhärannan uuden valtuuston ensimmäinen kokous oli täysi fiasko. Mihin työllisyysalueeseen Laitilan kaupunki kuuluu. 13. Vakka-Suomi sai kesken kauden viime kesäkuussa uuden kansanedustajan. SOLINA SAARIKOSKI 5. Kenen taiteilijan teos on. Kenet ja mistä syystä. Haasta itsesi, perheesi, työkaverit tai ystävät Laitilan Sanomien vuosivisaan. Laitilaan eksyi maaliskuussa yllättäen 500 turistia. Kuinka monta kärpäslajia Suomessa on tunnistettu. Mihin tapahtumaan kuvassa oleva keraaminen patsas liittyy. Työllisyyspalvelut siirtyivät vuoden alussa valtiolta kuntien vastuulle. Mitä muistat vuodesta 2025. ■ Viimeisiään vetelevä vuosi on ollut Laitilassa tapahtumarikas, mutta muistatko mitä kaikkea oikein on tapahtunutkaan. Heinäkuussa Kodjalan kadonnutta kirkkoa etsittiin kaiva1. Mitä lehti täytti ja missä kuussa. 7. Testaa, löytyykö porukasta uutisguru. joulukuuta 2025 8 Laitilan Sanomat Mitä muistat vuodesta 2025. 9. S-marketin postipiste oli suljettuna helmikuussa, mutta miksi. 1. Mistä oikein oli kyse. SOLINA SAARIKOSKI 2. 12. Vaihtoehdot: A) Lähes 400, B) Noin 1 500 vai C) Yli 4 000 8. Kuka hän oli miehiään. 2. ARI-MATTI RUUSKA 6. Kodisjoella kummasteltiin vuodenvaihteessa ja alkuvuodesta erikoista tyyppiä, Pedroa. HEIDI HACKLIN. päivä oli vaalipäivä, mutta mitkä vaalit tänä vuonna järjestettiin. Kun Laitilan kaupungin talousarvio vuodelle 2024 hyväksyttiin, se oli 1,1 miljoonaa euroa alijäämäinen. 4. Tämä vuosi on ollut Laitilan Sanomille juhlavuosi. TEIJA UITTO 4. Kun vuoden 2024 tilinpäätös sitten valmistui keväällä 2025, talousluvut olivatkin jotain ihan muuta – mutta miten. SOLINA SAARIKOSKI 3. Laessaaren kappeliin saatiin tammikuussa taideteos, jonka teologian tohtori ja uskontotieteilijä Hannu Kilpeläinen ja hänen puolisonsa Maire tilasivat alun perin pihapiirissään sijaitsevaan ekumeeniseen kappeliin. 11. 5. Jyske Pesis oy:n osakeanti päättyi tammikuun lopussa. Kuinka pitkään vuodeosasto oli suljettuna ja miksi. Kuinka kauan maatalouden muovisäkkejä vastaanottavaa Reilu teko -säkkikeräystä on Suomessa järjestetty ja kuinka paljon tuona aikana muovia on kerätty. Paljonko osakkeita merkittiin ja kuinka suuri oli osakeannin tuotto. Laitilan vuodeosasto avattiin pitkän tauon jälkeen maaliskuun loppupuolella. Mutta miksi. Mikä kumma kuvassa on. 6
Laitilan Sanomat 9 Tiistai 30. Mikä laitilalainen perheyritys palkittiin Laitilan Vuoden yrityksenä Varsinais-Suomen yrittäjien gaalassa. Haasta itsesi, perheesi, työkaverit tai ystävät Laitilan Sanomien vuosivisaan. joulukuuta 2025 Mitä muistat vuodesta 2025. 22. Millä sarjatasolla Jyske salibandya pelaa. Minkä ammattitaidon sm-mitalisti asuu Laitilassa. Terveyden ja hyvinvoinnin laitoksen järjestämän kouluterveyskyselyn Varppeen tuloksissa oli yksi erittäin ilahduttava seikka. Minkä seurakunnan kanssa Pyhärannan seurakunta käy tulevana vuonna liitosneuvotteluja. 24. Laitila Urheilutalon remontti alkoi marraskuussa. Särkijärven rantauimakoulussa nautittiin heinäkuun lopussa 26 asteisesta vedestä. 14. Mikä taho palkitsi Laitilan kaupungin olosuhdepalkinnolla lokakuussa. Varsinkin yläkoululaisten arkeen tuli Laitilassakin muutos koulujen alettua elokuussa. 16. Mistä Ytössä asuva Markku Valtonen on tullut tunnetuksi. Vanhusten palvelutalon rakentaminen aloitettiin kesällä Kaukolantien varteen. Mikä tämä puute oli, joka elokuussa saatiin korjattua. 23. Missä järjestettiin valtakunnallisen Lähiruokapäivän avajaiset. VASTAUKSET LÖYTYVÄT SIVULTA 12. IIDA KAUPPI 8. 18. 7. 15. Uudenkaupungin autotehdas on pysytellyt viime kuukaudet otsikoissa. Mitä muistat vuodesta 2025. Minkä muistomerkin siirtäminen on herättänyt runsaasti keskustelua Laitilan valtuustossa. 20. Kuinka monta vauvaa kaupunkiin oli syntynyt joulukuun ensimmäiseen viikkoon mennessä. 21. A) 40 B) 60 C) 80 SOLINA SAARIKOSKI 9. Laitilassa vuosi 2025 jää historiaan ennätyksellisen alhaisen syntyvyyden vuoksi. SOLINA SAARIKOSKI 10. Mitä perusopetuslain muutoksessa kiellettiin. A) 1300-luvun puoliväliin B) 1500-luvun puoliväliin C) 1700-luvun puoliväliin D) 1900-luvun puoliväliin. Kun sisätilaremontti valmistuu vuoden 2027 puolella, mikä kaupungin järjestämä toiminta muuttaa rakennuksen yläkertaan. TEIJA UITTO 12. Kaupungin uimarannalla harmiteltiin kesä-heinäkuussa puutetta, johon aiempina kesinä on totuttu. Montako paikkaa palvelutaloon tulee. Entinen jääkiekkoilija Jere Friberg pelaa salibandya Laitilan Jyskeessä. Mikä hymyilytti marraskuussa Pilkingtonin Laitilan tehtaan tehdaspäällikkö Sami Lohistoa (oik.) , työkaluvalmistuksen esihenkilö Veijo Jalosta (vas.), muotoilukehityksen ja tuotannon päällikkö Sami Rantasta ja koelasitaivuttaja Mikko Alkilaa. Testaa, löytyykö porukasta uutisguru. 19. SOLINA SAARIKOSKI 11. Mikä se oli. Mistä tahosta tuli syksyn alussa Valmet Automotiven pääomistaja. ■ Viimeisiään vetelevä vuosi on ollut Laitilassa tapahtumarikas, mutta muistatko mitä kaikkea oikein on tapahtunutkaan. 17. Mikä kivijalkaliike suljettiin Laitilan keskustassa elokuun lopulla. Miten kauan kirkon arvioidaan olleen käytössä. uksilla kolmatta kesää peräkkäin. SOLINA SAARIKOSKI
Tiistai 30. Tiistai 30.12. ■ TELEVISIO TV1 07.00 Tarina Ruotsin historiasta 07.58 Tarinoita tuntureilta 08.05 Michael Palin Nigeriassa 08.50 Luontoretkellä lapintiiran siivin 09.05 Avara luonto: Pohjanmeri ja Itämeri 10.00 Jumalanpalvelus 11.00 Tanssikielto 12.00 Tasavallan presidentin uudenvuodenpuhe 2026 12.30 Uudenvuoden konsertti Wienistä 15.05 Annelin aika 16.28 Vaiheessa: Viimeinen kesä 16.50 Novosti Yle 16.55 Yle Uutiset viittomakielellä 17.00 Yle Uutiset 17.07 Paratiisin paluumuuttaja 18.00 Yle Uutiset 18.10 Itse asiassa kuultuna 2025 18.15 Luontoretkellä 18.30 Puolet minusta. 19.00 Prisma: Dinosaurusten jäljillä 19.50 Luontopäiväkirja 20.00 Kekkonen 20.29 Yle Uutiset 20.55 Urheiluruutu 21.00 Itse asiassa kuultuna: Heidi Hautala 21.57 Annelin aika 23.20 Berit parempi mies TV2 06.50 Pikku Kakkonen 06.51 Nimipäiväonnittelu: 30.12 06.52 Pikkilän katras 07.05 Eeti valmis on! 07.12 Pikku Kakkonen 07.14 Simo 07.19 Martta puhuu 07.43 Pikku Kakkonen 07.44 Kurnu 07.55 Askarrellaan 08.00 Dinofarmi 08.12 Nimipäiväonnittelu: 30.12 08.14 Pikku Kakkonen 08.15 Galaxi 08.16 Siivekkäät 08.19 Merten syvyyksissä 08.41 Postimies Pate: Pate pellenä 09.06 Matti Maantierotta 09.32 Quentin Blaken tarinoita 10.00 Muumilaakso 10.21 Muumilaakso 10.45 Tarinoiden Ruisrock: Olavi Uusivirta 10.55 Filmikellari 11.00 Itse asiassa kuultuna: Timo Soini 12.00 Purtavaa Pohjolasta 12.30 Elämäni eläimet: Eläinsairaalassa 13.30 Elämä käännekohdassa 14.00 Tanskalainen maajussi 14.30 Vanhasta uudeksi kierrätysvinkkejä 15.00 Kaikkea kaupan 15.30 Tanskan aarteenmetsästäjät 16.00 Unelmakoti 17.00 Pikku Kakkonen 18.00 Risto Räppääjä ja polkupyörävaras 19.16 Ilmastoaktivistin päiväkirja 19.30 Eränkävijät 20.00 Simon Reeve Pohjoismaissa 21.00 Toive-elokuva: Rosso 22.15 Rakkautta vain 22.46 Dua Lipa Royal Albert Hallissa 23.35 Pysäyttäkää Nyqvist MTV3 07.35 Fröbelin Palikat 08.25 Myyrän ystävät: Hepokatti 08.30 Myyrän ystävät: Hepokatti 08.35 Muumilaakson tarinoita 09.00 Sunnuntailounas 09.30 Emmerdale 10.00 Emmerdale 10.30 Kauniit ja rohkeat 11.00 Ostoskanava Myori.fi 11.30 Viisi miestä viikossa 12.00 Remontilla rahoiksi 13.10 Madame Blanc 14.05 Juniori Suurmestari 15.00 Ei saa nauraa 15.30 Alone Suomi 16.30 Lomalle lompsis 17.30 Kauniit ja rohkeat 18.00 Emmerdale 18.30 Emmerdale 19.00 Seitsemän Uutiset 19.20 Päivän sää 19.25 Tulosruutu 19.30 Julkkisten tietotoimisto 20.00 Suomalainen menestysresepti 20.55 Lomalle lompsis 22.00 Kymmenen Uutiset 22.20 Milli arvontalähetys 22.21 Päivän sää 22.25 Tulosruutu 22.35 Petos 23.25 Reykjavik 112 00.20 Madame Blanc 01.10 Laittomien autojen takavarikoijat 02.00 Remontilla rahoiksi 03.15 Komediaklubi NELONEN 06.00 Bing 06.05 Muumilaakson tarinoita 06.30 Smurffit 06.40 LEGO Friends: Uusi luku 07.05 LEGO Ninjago: Lohikäärmeiden nousu 07.25 Miraculous: Ladybugin ja Cat Noirin seikkailut 07.50 S.M.A.S.H! 08.00 Huvila & Huussi Asuntomessuilla 08.30 Huvila & Huussi Asuntomessuilla 09.00 Korkeasaari 10.00 Maryn helpot kokkailut 10.30 Jaksa paremmin 11.00 Tulossa: Koti koiralle 11.05 Kiinteistöveljekset: Oman kodin unelmaremppa 12.00 Tähtiarpa 13.55 Valitut Palat Collection 14.10 Valitut Palat Collection 14.25 Valitut Palat Collection 14.40 Valitut Palat Collection 14.55 Neon 2 Ne on ne kaks 15.40 Neon 2 Ne on ne kaks 16.20 IS esittää: Sain sen videolle 16.25 Tähtiarpa 16.30 Yksin kotona 2 eksynyt New Yorkissa 18.55 Tulossa: Koti koiralle 19.00 Frasier (S) 19.30 Frasier (S) 20.00 Suomen huutokauppakeisari 21.00 Yksin kotona 3 23.05 Tulossa: The Voice of Finland 23.10 Tulossa: Poliisit 24/7 23.15 Spider-Man: Homecoming 01.45 Burgerimiehet Välimerellä (S) Jyrki Valkama / Yle Itse asiassa kuultuna: Erkki Tuomioja TV1 klo 11.05. 19.00 Historia: Viikinkien imperiumin nousu 19.45 Itse asiassa kuultuna 2025 19.49 Asuntovaunujen historiaa 20.00 Kekkonen 20.29 Yle Uutiset 20.55 Urheiluruutu 21.05 Vodkaturistit 21.55 Veljen luo 22.40 Vuosi vaihtuu 00.05 Radio Suomen Kesäkonsertti: Suvi Teräsniska TV2 06.50 Pikku Kakkonen 06.51 Nimipäiväonnittelu: 31.12 06.52 Kuu ja minä 07.15 Pikku Kakkonen 07.17 Pikku perunat 07.20 Arvaa kuinka paljon sinua rakastan 07.31 Pikku Kakkonen 07.33 Puuhailukylä 07.44 Heimo ja Hemmo 07.47 Pikku Kakkonen 07.48 Kallen keittiö 07.59 Mimosa ja Lennu 08.10 Nimipäiväonnittelu: 31.12 08.12 Pikku Kakkonen 08.13 Galaxi 08.14 Antiikin aikaan keksittyä 08.17 Supersisarukset 08.29 Näin meillä 08.40 Postimies Pate ja merirosvot 09.06 Jooseppi 09.32 Quentin Blaken tarinoita 10.00 Muumilaakso 10.22 Muumilaakso 10.45 Tarinoiden Ruisrock: Ellinoora 10.55 Filmikellari 11.00 Itse asiassa kuultuna: Wille Riekkinen 11.55 Purtavaa Pohjolasta 12.25 Elämäni eläimet: Eläinsairaalassa 13.25 Elämä käännekohdassa 13.55 Tanskalainen maajussi 14.25 Vanhasta uudeksi kierrätysvinkkejä 14.55 Kaikkea kaupan 15.25 Tanskan aarteenmetsästäjät 15.55 Unelmakoti 16.55 Mäkihypyn MC, mäkiviikko, miesten HS 142, karsinta 18.10 Toive-elokuva: Risto Räppääjä ja yöhaukka 19.30 Eränkävijät 20.00 KymiLife 20.30 Rikostarinoita Suomesta: Rikostarinoita Suomesta 21.00 Seitsemän 21.45 Peltsin toinen luonto 22.15 Jaakko Keso: Tämä on Amerikka 2 22.50 Rahti 23.37 Aineissa MTV3 04.05 Unelmakoti ulkomailla 07.35 Fröbelin Palikat 08.20 Myyrän seikkailut 08.30 Myyrän ystävät: Hepokatti 08.35 Muumilaakson tarinoita 09.00 Sunnuntailounas 09.30 Emmerdale 10.00 Emmerdale 10.30 Kauniit ja rohkeat 11.00 Ostoskanava Myori.fi 11.30 Viisi miestä viikossa 12.00 Remontilla rahoiksi 13.00 Madame Blanc 14.00 Juniori Suurmestari 15.00 Ei saa nauraa 15.30 Alone Suomi 16.30 Suomalainen menestysresepti 17.30 Kauniit ja rohkeat 18.00 Emmerdale 18.30 Emmerdale 19.00 Seitsemän Uutiset 19.15 Päivän sää 19.20 Tulosruutu 19.30 Huomenta Suomen parhaat 20.30 Onnela 21.00 Onnela 21.30 Onnela 22.00 Kymmenen Uutiset 22.15 Milli arvontalähetys 22.16 Päivän sää 22.20 Tulosruutu 22.30 Rikospaikka-dokumentti: Sumuinen suomimarket 23.00 Hautalehto 00.00 Reykjavik 112 00.50 Reykjavik 112 01.40 Madame Blanc 02.30 Remontilla rahoiksi 03.25 Komediaklubi NELONEN 06.00 Bing 06.05 Muumilaakson tarinoita 06.30 Smurffit 06.40 LEGO Friends: Uusi luku 07.05 LEGO Ninjago: Lohikäärmeiden nousu 07.30 Madagascar 3 09.15 Tulossa: The Voice of Finland 09.20 Tulossa: Koti koiralle 09.25 Korkeasaari 10.25 Shrek ja ikuinen onni 12.15 Saapasjalkakissa 14.00 Tulossa: The Voice of Finland 14.05 Neon 2 Ne on ne kaks 14.45 Neon 2 Ne on ne kaks 16.00 Matka 16.30 Yksin kotona 3 18.30 Frasier (S) 19.00 Frasier (S) 19.30 Vilkku-Maa Nokia Arenalla 22.20 Tulossa: The Voice of Finland 22.25 Tulossa: Poliisit 24/7 22.30 Helsingin uusivuosi 00.15 Spider-Man: Far From Home 02.40 Burgerimiehet Välimerellä TV1 07.00 Tarina Ruotsin historiasta 08.00 Yle Uutiset 08.05 Michael Palin Pohjois-Koreassa 08.49 Luontopäiväkirja 09.00 Yle Uutiset 09.05 Avara luonto: Monimuotoinen Eurooppa 10.00 Yle Uutiset 10.05 La Promesa Salaisuuksien kartano 11.05 Itse asiassa kuultuna: Erkki Tuomioja 12.03 Tanskalainen maajussi 12.32 Sisar Bonifacen mysteerit 13.18 Onnelliset 14.56 Itse asiassa kuultuna 2025 15.00 Koiraperheet käytöskoulussa 15.37 Palanen: Minnesota tango 16.00 Antti Tuisku Kuolemattomuusprojekti 16.50 Novosti Yle 16.55 Yle Uutiset viittomakielellä 17.00 Yle Uutiset 17.07 Paratiisin paluumuuttaja 18.00 Yle Uutiset 18.21 Yle Uutiset UutisSuomi 18.30 Puolet minusta. Torstai 1.1. VESKU – naurun ja surun kulkuri MTV3 klo 22.40 Vesa-Matti ”Vesku” Loiri oli ainutlaatuinen taiteilija ja MTV:n suosikkiesiintyjä vuosikymmenien ajan. Toive-elokuva: Risto Räppääjä ja yöhaukka TV2 klo 18.10. Vesku, naurun ja surun kulkuri on MTV:n toimittaja Kari Pyrhösen ohjaama ja käsikirjoittama dokumentti kansan rakastamasta koomikosta, joka oli sketsihahmojensa ohella monipuolinen laulaja ja vakavien draamojen näyttelijä. joulukuuta 2025 10 Laitilan Sanomat Keskiviikko 31.12. 19.00 Erittäin salainen Vakoilua Suomessa 19.30 Siuruan Rubens 20.00 Kekkonen 20.29 Yle Uutiset 20.45 Urheiluruutu 20.55 Itse asiassa kuultuna: Paavo Väyrynen 21.53 Meren kutsu 22.48 Coitus Int 50 Revival Manserockin juurilla TV2 06.50 Pikku Kakkonen 06.51 Nimipäiväonnittelu: 1.1 06.52 Hei Taavi 07.00 Tete ja Mama 07.07 Pikku Kakkonen 07.09 Simo 07.14 Pippa ja Popi 07.22 Piian palikat 07.34 Pikku Kakkonen 07.35 Miio työn touhussa 07.46 Mira ja Viksu 07.53 Kotisaari 08.01 Pikku Kakkonen 08.03 Rollen remmi 08.15 Nimipäiväonnittelu: 1.1 08.16 Pikku Kakkosen postipyyntö 08.17 Pikku Kakkonen 08.18 Galaxi 08.19 Auri ja maailman eläimet 08.30 Meidän iskä 08.42 Kun olin ikäisesi 08.53 Oktonautit ja pingviinikisat 09.17 Ryhmä Hau mahtavat Mahtipennut 10.00 Muumilaakso 10.22 Muumilaakso 10.45 Nemoa etsimässä 12.25 Rottatouille 14.15 Exploring Earth 14.20 Anssi Kukkonen, kultamitaliselostaja 14.50 Sykähdyttävin urheiluhetki 14.55 Mäkihypyn MC, mäkiviikko miesten HS 142 17.00 Pikku Kakkonen 18.00 Risto Räppääjä ja Liukas Lennart 19.30 Eränkävijät 20.00 Maan puolustajat 20.13 Maan puolustajat 20.27 Maan puolustajat 20.38 Maan puolustajat 20.53 Sykähdyttävin urheiluhetki 21.00 Rakkautta vain 21.30 Rakkautta vain 22.00 Pysäyttäkää Nyqvist 22.45 Oxen 23.30 Isäpulmia MTV3 04.15 Yökylässä Maria Veitola 07.35 Fröbelin Palikat 08.30 Myyrän ystävät: Hepokatti 08.35 Muumilaakson tarinoita 09.00 Sunnuntailounas 09.30 Emmerdale 10.00 Emmerdale 10.30 Kauniit ja rohkeat 11.00 MasterChef Suomi 11.55 Kaaoksen kesyttäjät 12.50 Ostoskanava Myori.fi 13.20 Remontilla rahoiksi 14.15 Madame Blanc 15.15 Ei saa nauraa 15.40 Alone Suomi 16.35 Doc: Elizabeth Taylor: Rebel Superstar 17.35 Kauniit ja rohkeat 18.05 Emmerdale 18.30 Emmerdale 19.00 Seitsemän Uutiset 19.15 Päivän sää 19.20 Tulosruutu 19.25 Asian ytimessä.doc: Supermummo Sole 19.35 Mr. Vesku antoi aina yleisölle kaikkensa ja rakasti esiintymistä.. Bean 20.05 Suurmestari UK: Uuden vuoden erikoinen 21.00 Kolmiodraama 22.00 Kymmenen Uutiset 22.15 Milli arvontalähetys 22.16 Päivän sää 22.20 Tulosruutu 22.30 Urheiluvuosi 2026 22.40 VESKU naurun ja surun kulkuri 23.30 Ernest Lawson Show: Hymypoika 00.25 Alone Suomi 01.10 Suomalainen menestysresepti 02.00 Madame Blanc 02.50 Remontilla rahoiksi 03.40 Komediaklubi NELONEN 06.00 Bing 06.05 Muumilaakson tarinoita 06.30 Smurffit 06.40 LEGO Friends: Uusi luku 07.05 LEGO Ninjago: Lohikäärmeiden nousu 07.25 Miraculous: Ladybugin ja Cat Noirin seikkailut 07.50 S.M.A.S.H! 08.00 Vinski ja näkymättömyyspulveri 09.40 IS esittää: Sain sen videolle 09.45 IS esittää: Sain sen videolle 09.50 IS esittää: Sain sen videolle 10.00 Tulossa: Koti koiralle 10.05 Kiinteistöveljekset: Oman kodin unelmaremppa 11.05 Matka 11.40 Suomen huutokauppakeisari 12.40 Kummeli esittää: Kontio & Parmas 14.20 Tulossa: Koti koiralle 14.25 Vilkku-Maa Nokia Arenalla 17.10 Tulossa: The Voice of Finland 17.15 Spider-Man: Homecoming 19.45 IS esittää: Sain sen videolle 19.55 Tulossa: Hildur 20.00 Suomen huutokauppakeisari 21.00 Die Hard 4.0 23.25 Candyman 01.15 Burgerimiehet Välimerellä TV1 07.00 Tarina Ruotsin historiasta 08.00 Yle Uutiset 08.05 Michael Palin Nigeriassa 09.00 Yle Uutiset 09.05 Avara luonto: Pohjanmeri ja Itämeri 10.00 Yle Uutiset 10.05 La Promesa Salaisuuksien kartano 11.07 Itse asiassa kuultuna: Heidi Hautala 12.07 Illallinen yhdelle 12.30 Paratiisin paluumuuttaja 13.25 Kino Suomi: Natalia 15.05 Vesku 16.50 Novosti Yle 16.55 Yle Uutiset viittomakielellä 17.00 Yle Uutiset 17.07 Paratiisin paluumuuttaja 18.00 Yle Uutiset 18.21 Yle Uutiset UutisSuomi 18.30 Puolet minusta
11.00 Rekkakuskit Suomi 12.00 Tähtiarpa 15.00 Brittien ökyimmät myyntikohteet 16.05 Haluatko miljonääriksi. joulukuuta 2025 Lauantai 3.1. lasku 15.01 Urheilustudio 15.40 Hiihdon MC, Tour de ski, sprinttifinaalit 17.31 Urheilustudio 17.45 Lätkä kuuluu kaikille 18.40 Asterix ja Obelix lohikäärmeen valtakunnassa 20.30 Peltsin toinen luonto 21.00 Rakkaani merikapteeni 22.40 Seitsemän 23.25 Pölynimurikauppiaat MTV3 04.00 Yökylässä Maria Veitola 06.55 Muumilaakson tarinoita 07.20 Muumilaakson tarinoita 07.45 Zig & Sharko 07.50 Mimmit musapatti 08.15 Mimmit musapatti 08.40 Myyrän ystävät: Koiranpentuni 08.50 Myyrän seikkailut 09.00 Pöllötöllö 10.00 Pöllötöllö 11.00 Suomalainen menestysresepti 12.00 Sunnuntailounas 12.30 Sunnuntailounas 13.00 Sunnuntailounas 13.30 Sunnuntailounas 14.00 Sunnuntailounas 14.30 Elokuva: Ainbo 16.20 Ei saa nauraa 16.45 Kolmosvaihde 17.40 Suurmestari Ruotsi 19.00 Seitsemän Uutiset 19.10 Tulosruutu 19.30 Jarkko Tammisen maailma 20.00 Suurmestari 21.00 Lomalle lompsis 21.50 Urheiluextra 22.00 Kymmenen Uutiset 22.10 Lotto ja Jokeri 22.21 Päivän sää 22.25 Tulosruutu 22.35 Elokuva: Sota apinoiden planeetasta 01.00 Reykjavik 112 01.50 Reykjavik 112 02.40 Reykjavik 112 03.30 Rikospaikka-dokumentti: Sumuinen suomimarket NELONEN 06.00 Bing 06.05 Muumilaakson tarinoita 06.30 Muumilaakson tarinoita 06.50 Sunny Bunnies 06.55 Smurffit 07.10 Smurffit 07.20 LEGO Friends: Uusi luku 07.45 LEGO City Adventures 07.55 LEGO City Adventures 08.10 Miraculous: Ladybugin ja Cat Noirin seikkailut 08.30 Heinähattu, Vilttitossu ja ärhäkkä koululainen 09.00 Kiinteistöveljekset: Oman kodin unelmaremppa 10.00 Maryn helpot kokkailut 10.30 Suomen huutokauppakeisari 11.30 Himohamstraajat 12.30 Neon 2 Ne on ne kaks 13.15 Neon 2 Ne on ne kaks 14.00 Neon 2 Ne on ne kaks 14.40 Tulossa: The Voice of Finland 14.45 Blondin kosto (S) 16.40 Tulossa: Koti koiralle 16.45 Ehtoolehto 17.20 Ehtoolehto (S) 17.50 Ehtoolehto 18.25 Ehtoolehto (S) 19.00 Forrest Gump 21.50 Tulossa: Hildur 21.55 Tulossa: Immu & Kentsu: Kämmätyt keikat 22.00 Die Hard 4.0 00.25 Kummeli esittää: Kontio & Parmas 02.05 Suomen huutokauppakeisari 03.05 Australian rajalla TV1 07.00 Tarina Ruotsin historiasta 08.00 Yle Uutiset 08.05 Michael Palin Nigeriassa 08.50 Luontopäiväkirja 09.00 Yle Uutiset 09.05 Avara luonto: Pohjanmeri ja Itämeri 09.55 Itse asiassa kuultuna 2025 10.00 Yle Uutiset 10.05 La Promesa Salaisuuksien kartano 11.05 Itse asiassa kuultuna: Paavo Väyrynen 12.03 Eränkävijät 12.31 Paratiisin paluumuuttaja 13.25 Iskelmäketju 14.50 Rahdinmetsästäjät 15.20 Pepe 16.50 Novosti Yle 16.55 Yle Uutiset viittomakielellä 17.00 Yle Uutiset 17.07 Paratiisin paluumuuttaja 18.00 Yle Uutiset 18.21 Yle Uutiset UutisSuomi 18.30 Puolet minusta. lasku 12.15 Suolahden mäkimiehet 12.43 Hankiralli 13.00 Urheilustudio 13.10 Hiihdon MC, Tour de ski, sprinttikarsinnat 14.00 Alppihiihdon MC, naisten suurpujottelun 2. Sunnuntai 4.1. lasku 14.16 Urheilustudio 14.30 Freestylen MC, halfpipe 15.56 Urheilustudio 16.25 Hiihdon MC, Tour de ski, naisten 10 km yhteislähtö 17.16 Urheilustudio 17.32 Kun hockey Suomeen tuli 18.00 Wall-E 19.37 Huippuvuoret yläilmoista 19.40 Simon Reeve Pohjoismaissa 20.40 Nähää kentäl 21.00 Sin City Gigolo murha Las Vegasissa 21.55 KymiLife 22.25 Rikostarinoita Suomesta: Rikostarinoita Suomesta 22.55 Äidit väkivallan varjossa 23.25 Hakkeroitu MTV3 04.00 Remontilla rahoiksi 06.55 Muumilaakson tarinoita 07.20 Muumilaakson tarinoita 07.45 Zig & Sharko 07.50 Mimmit musapatti 08.15 Mimmit musapatti 08.40 Myyrän ystävät: Koiranpentuni 08.50 Myyrän seikkailut 09.00 Pöllötöllö 10.00 LOVE 11.30 Sunnuntailounas 12.00 Sunnuntailounas 12.30 Sunnuntailounas 13.00 Sunnuntailounas 13.30 Sunnuntailounas 14.00 The Floor USA 15.00 Ei saa nauraa 15.30 Julkkisten tietotoimisto 16.00 Ismo Maailman hauskin ulkopuolinen 18.00 Lomalle lompsis 19.00 Seitsemän Uutiset 19.10 Tulosruutu 19.20 Urheiluextra 19.30 Asian ytimessä.doc: Kohtalokas syntymäpäivä 19.40 Sunnuntailounas 20.05 The Floor USA 21.00 Petos 22.00 Kymmenen Uutiset 22.20 Milli arvontalähetys 22.21 Viikon sää 22.25 Tulosruutu 22.35 Lomalle lompsis 23.30 Suurmestari Ruotsi 00.45 Ernest Lawson Show: Hymypoika 01.35 Alone Suomi 02.25 Yökylässä Maria Veitola 03.15 Unelmakoti ulkomailla NELONEN 06.00 Bing 06.05 Muumilaakson tarinoita 06.30 Muumilaakson tarinoita 06.50 Sunny Bunnies 06.55 Smurffit 07.10 Smurffit 07.20 LEGO Friends: Uusi luku 07.45 LEGO City Adventures 07.55 LEGO City Adventures 08.10 Miraculous: Ladybugin ja Cat Noirin seikkailut 08.30 Heinähattu, Vilttitossu ja ärhäkkä koululainen 09.00 Kiinteistöveljekset: Oman kodin unelmaremppa 10.00 Jaksa paremmin 10.30 Suomen huutokauppakeisari 11.30 Himohamstraajat 12.30 Neon 2 Ne on ne kaks 13.55 Tulossa: The Voice of Finland 14.00 Tulossa: Koti koiralle 14.05 Forrest Gump 16.45 Tulossa: The Voice of Finland 16.50 Ehtoolehto 17.25 Ehtoolehto 18.00 Ehtoolehto 18.35 Ehtoolehto 19.10 Kummeli esittää: Kontio & Parmas 21.00 A good day to die hard 22.50 Tulossa: Immu & Kentsu: Kämmätyt keikat 22.55 Tulossa: Poliisit 24/7 23.00 Vaarallinen tehtävä 01.05 Michael Monroe -dokumenttielokuva (S) 03.05 Australian rajalla TV1 07.00 Tuntematon perillinen Norja 07.48 Livet suomenruotsalaisia tarinoita 08.00 Yle Uutiset 08.05 Jari Tervo haastattelee: Soile Yli-Mäyry 09.00 Yle Uutiset 09.05 Historia: Viikinkien imperiumin nousu 09.50 Luontopäiväkirja 10.00 Yle Uutiset 10.05 Tuntematon suo 11.00 Taviksesta kuninkaallinen 11.50 Kultarannan uusi aika 12.01 RSO Musiikkitalossa 12.51 RSO Musiikkitalossa lavan takana 13.00 99 valittua Huippuorkesterin kulisseissa 13.30 Peltsin toinen luonto 14.00 Karin suomalaiset 15.00 Eränkävijät 15.30 Kauppasotaa pinnan alla 16.15 Felix & Klara 16.50 Novosti Yle 16.55 Yle Uutiset viittomakielellä 17.00 Yle Uutiset 17.10 Alexa ratkaisee 17.54 Sykähdyttävin urheiluhetki 18.00 Yle Uutiset 18.10 Urheiluruutu 18.15 Strömsö 2022 18.43 Kohtauksia luonnon taidenäyttelystä 19.35 Kirjakauppiaan tutkimukset 20.29 Yle Uutiset 20.45 Urheiluruutu 21.00 Elämäni Biisi 22.35 Teatterikorkea näyttämölle valitut 23.05 Naurun tasavalta 00.05 Sokeana sotaa pakoon TV2 06.50 Pikku Kakkonen 06.51 Nimipäiväonnittelu: 3.1 06.52 Pikku Kakkonen pienimmille 07.22 Pipsa Possu 07.27 Saara ja Sorsa 07.34 Franklin ja ystävät 07.45 Pikku Kakkonen 07.46 Hiiritalon Sam ja Julia 07.53 Pikku Kakkonen: Seikkailukone 08.13 Tuuri 08.20 Barbapapa 08.31 Rollen remmi 08.43 Pelastajapartio 08.55 Nimipäiväonnittelu: 3.1 08.57 Pikku Kakkonen 09.00 Galaxi 09.01 Late Lammas 09.07 Kätkijät 09.19 Auri ja maailman eläimet 09.31 Belfort & Lupin 09.53 Keskiajalla keksittyä 10.00 Pentulive: Eka vuosi 10.30 Luontoretkellä 10.45 Tarinoita metsästä: Vuodenajat 10.49 Tarinoita metsästä: Liito-orava 10.55 Alppihiihdon MC, naisten suurpujottelun 1. lasku 11.45 B-Boy 12.15 Urheilustudio 12.25 Hiihdon MC, Tour de ski, miesten 10 km yhteislähtö 13.11 Urheilustudio 13.15 Alppihiihdon MC, naisten pujottelun 2. Perjantai 2.1. 21.00 Hautalehto 22.00 Kymmenen Uutiset 22.20 Milli arvontalähetys 22.21 Päivän sää 22.25 Tulosruutu 22.35 Doc: Elizabeth Taylor: Rebel Superstar 23.35 Kolmiodraama 00.35 Murhamysteeri merellä 01.30 Murhamysteeri merellä 02.30 Madame Blanc 02.35 Alone Suomi NELONEN 06.00 Bing 06.05 Muumilaakson tarinoita 06.30 Smurffit 06.40 LEGO Friends: Uusi luku 07.05 LEGO Ninjago: Lohikäärmeiden nousu 07.25 Miraculous: Ladybugin ja Cat Noirin seikkailut 07.50 S.M.A.S.H! 08.00 Huvila & Huussi 09.00 Brittien ökyimmät myyntikohteet 10.05 Haluatko miljonääriksi. 17.00 Lomakoti auringon alta 18.00 Lomakoti auringon alta 19.00 Frasier (S) 19.30 Frasier (S) 20.00 Kuppilat kuntoon, Gordon Ramsay! 21.00 The Lost City 23.15 Tulossa: Poliisit 24/7 23.20 Renki 23.50 Renki 00.20 Kummeli esittää: Kontio & Parmas 01.20 Duudsonit 01.50 Duudsonit 02.20 Arman Pohjantähden alla 03.20 Australian rajalla TV1 07.00 Kaarle XVI Kustaan 50 vuotta vallassa 08.00 Prisma: Dinosaurusten jäljillä 08.48 Luontopäiväkirja 09.00 Unelmakoti 10.00 Studiokirkko 10.45 Itse asiassa kuultuna: Esko Aho 11.45 Kolme tyttöä Suomesta Harmony Sisters 12.23 Kolme tyttöä Suomesta Harmony Sisters 13.03 Antiikkimakasiini 13.32 Taistelu stressiä vastaan 14.31 Lätkän legendat 15.16 Elämäni Biisi 16.50 Novosti Yle 16.55 Yle Uutiset viittomakielellä 17.00 Yle Uutiset 17.10 Mahdoton tapaus 17.45 Luontoretkellä 18.00 Yle Uutiset 18.10 Urheiluruutu 18.15 Hämärä luonto 18.45 Tastula toista maata 19.30 Kettu 20.29 Yle Uutiset 20.45 Urheiluruutu 21.00 Kylmä kausi 21.51 Oxen 22.40 Liverpoolin mafia 23.40 Toistaiseksi tuntemattomasta syystä TV2 06.50 Pikku Kakkonen 06.51 Nimipäiväonnittelu: 4.1 06.52 Hei Taavi 06.59 Kotilokoulu 07.07 Pikku Kakkonen 07.08 Dalin leikkiseikkailut 07.19 Pippa ja Popi 07.26 Pikku Kakkonen 07.27 Minirekat 07.33 Auvo Raitanen 07.43 Pikku Kakkonen 07.44 Manu Monikone 07.55 Oktonautit 08.06 Pikku Kakkonen 08.07 Ryhmä Hau 08.30 Pikku Kakkosen iso peli 08.56 Pikku Kakkonen 08.57 Nimipäiväonnittelu: 4.1 08.58 Pikku Kakkonen 09.00 Galaxi 09.01 Näin meillä 09.12 Keltainen Lumimies 09.24 Olipa kerran keksintö 09.31 Poika, tyttö, koira, kissa, hiiri ja juusto 09.43 Mitä jos. ■ TELEVISIO TV1 07.00 Tarina Ruotsin historiasta 08.05 Historia: Haudan arvoitus 09.05 Avara luonto: Pohjanmeri ja Itämeri 10.05 La Promesa Salaisuuksien kartano 11.01 Studiokirkko 11.45 Lähellä taivasta 12.15 Erittäin salainen Vakoilua Suomessa 12.45 Paratiisin paluumuuttaja 13.40 Suomisen Ollin tempaus 15.10 Prisma: Dinosaurusten jäljillä 16.00 Tastula toista maata 16.45 Yle Oddasat 16.50 Novosti Yle 16.55 Yle Uutiset viittomakielellä 17.00 Yle Uutiset 17.07 Paratiisin paluumuuttaja 18.00 Yle Uutiset 18.21 Yle Uutiset UutisSuomi 18.30 Puolet minusta. 19.00 Mitfordin siskokset 19.44 Luontoretkellä 20.00 Peltsin toinen luonto 20.29 Yle Uutiset 20.55 Urheiluruutu 21.05 Itse asiassa kuultuna: Esko Aho 22.05 Valheiden anatomia 23.05 Sairas nuoruus 23.40 Hiljainen todistaja TV2 06.50 Pikku Kakkonen 06.51 Nimipäiväonnittelu: 2.1 06.52 Momolu ja ystävät 06.59 Pampula 07.02 Pikku Kakkonen 07.03 Pipsa Possu 07.08 Hirviökoulu 07.15 Pikku Kakkonen 07.18 Olivia 07.29 Suurenmoinen herra Kunkku 07.37 Postimies Pate, erikoislähettipalvelu 07.52 Pikku Kakkonen 07.54 Retki-Roope 08.06 Liisa ja Leo 08.17 Nimipäiväonnittelu: 2.1 08.19 Pikku Kakkonen 08.20 Galaxi 08.21 Metsäleikkimestarit 08.33 Poika, tyttö, koira, kissa, hiiri ja juusto 08.44 Oktonautit ja arktinen seikkailu 09.08 Karhunmetsästäjät 09.32 Quentin Blaken tarinoita 10.00 Muumilaakso 10.22 Muumilaakso 10.45 Tarinoiden Ruisrock: Samuli Putro 10.55 Filmikellari 11.00 Itse asiassa kuultuna: Antti Herlin 11.55 Exploring Earth 12.00 Purtavaa Pohjolasta 12.30 Elämäni eläimet: Eläinsairaalassa 13.30 Elämä käännekohdassa 14.00 Tanskalainen maajussi 14.30 Vanhasta uudeksi kierrätysvinkkejä 15.00 Suuri ompelukisa 16.00 Unelmakoti 17.00 Pikku Kakkonen 18.00 Risto Räppääjä ja Sevillan saituri 19.10 Kirjava luonto 19.15 Seitsemän 20.00 Pentulive: Eka vuosi 20.30 Rescue Me! Koirien tarina 21.00 Rahti 21.50 YleX Esittää: Knocked Loose 22.45 Lähiöbotox: African Metal Tour 23.16 Asunnottomat 23.35 Toimettomat (7): Alkushokkeja ja lomautuslappuja MTV3 07.35 Fröbelin Palikat 09.00 Sunnuntailounas 09.30 Emmerdale 10.00 Emmerdale 10.30 Kauniit ja rohkeat 11.00 Viisi miestä viikossa 11.30 Remontilla rahoiksi 12.55 Ostoskanava Myori.fi 13.25 Madame Blanc 14.20 Alone Suomi 15.15 Ei saa nauraa 15.45 Kolmiodraama 16.35 MasterChef Suomi 17.35 Kauniit ja rohkeat 18.00 Emmerdale 18.30 Emmerdale 19.00 Seitsemän Uutiset 19.20 Päivän sää 19.25 Tulosruutu 19.30 Ismo Maailman hauskin ulkopuolinen 21.20 Asian ytimessä.doc: Marbellan ökyhuvilat 22.00 Kymmenen Uutiset 22.20 Milli arvontalähetys 22.21 Päivän sää 22.25 Tulosruutu 22.35 Elokuva: Prometheus 00.50 Aallonmurtaja 01.35 Aallonmurtaja 02.20 Madame Blanc 03.10 Remontilla rahoiksi NELONEN 06.00 Bing 06.05 Muumilaakson tarinoita 06.30 Smurffit 06.40 LEGO Friends: Uusi luku 07.05 LEGO Ninjago: Lohikäärmeiden nousu 07.25 Miraculous: Ladybugin ja Cat Noirin seikkailut 07.50 S.M.A.S.H! 08.00 Huvila & Huussi 09.00 Brittien ökyimmät myyntikohteet 10.00 Kiinteistöveljekset: Oman kodin unelmaremppa 11.00 Rekkakuskit Suomi 12.00 Tähtiarpa 13.45 Valitut Palat Collection 14.00 Valitut Palat Collection 14.15 Valitut Palat Collection 14.30 Valitut Palat Collection 14.45 Valitut Palat Collection 15.00 Brittien ökyimmät myyntikohteet 16.05 Maryn helpot kokkailut 16.35 Kummeli esittää: Kontio & Parmas 18.20 Tulossa: Koti koiralle 18.25 Spider-Man: Far From Home 20.55 Tulossa: Poliisit 24/7 21.00 Vaarallinen tehtävä 23.10 Tulossa: Immu & Kentsu: Kämmätyt keikat 23.15 Michael Monroe -dokumenttielokuva (S) 01.10 Candyman 03.00 Suomen huutokauppakeisari. Laitilan Sanomat 11 Tiistai 30. 09.46 Sori siitä 10.00 Luontoretkellä 10.15 Tarinoita metsästä: Kuukkeli talvella 10.19 Tarinoita metsästä: Lapinpöllö 10.25 Alppihiihdon MC, naisten pujottelun 1. 19.00 Merkkien salat 19.30 Pentulive: Eka vuosi 20.00 Kekkonen 20.29 Yle Uutiset 20.55 Itse asiassa kuultuna: Arja Alho 21.55 Ei mikään murhamysteeri 22.50 Oddasat 23.00 Kylmä kausi 23.52 Kesken TV2 06.50 Pikku Kakkonen 06.51 Nimipäiväonnittelu: 5.1 06.53 Hyrräpäät 07.04 Poppelikumpu 07.09 Pikku Kakkonen 07.11 Popi Kissa 07.22 Heimo ja Hemmo 07.25 Pikku Kakkonen 07.27 Milli ja Molli 07.51 Pikku Kakkonen 07.52 Tuuri 08.00 Ryhmä Hau 08.22 Nimipäiväonnittelu: 5.1 08.24 Pikku Kakkonen 08.25 Galaxi 08.26 Olipa kerran keksintö 08.33 Minä, Elvis Riboldi 08.44 Oktonautit ja seikkailu Amazonilla 09.07 Tiikeri keittiössä 09.32 Quentin Blaken tarinoita 10.00 Muumilaakso 10.22 Muumilaakso 10.45 Tarinoiden Ruisrock: Ismo Alanko 10.55 Filmikellari 11.00 Itse asiassa kuultuna: Esko Aho 12.00 Purtavaa Pohjolasta 12.30 Elämäni eläimet: Eläinsairaalassa 13.30 Elämä käännekohdassa 14.00 Tanskalainen maajussi 14.30 Vanhasta uudeksi kierrätysvinkkejä 15.00 Kaikkea kaupan 15.30 Tanskan aarteenmetsästäjät 16.00 Unelmakoti 17.00 Pikku Kakkonen 18.00 Rock-Suomi: Takapirut 19.05 House of Kardashian 20.00 Suuri ompelukisa 21.00 Peltsin toinen luonto 21.30 Jaakko Keso: Tämä on Amerikka 22.15 Rahti 23.05 Seitsemän 23.50 Dubain tanskalaiset naiset MTV3 04.05 Unelmakoti ulkomailla 08.05 Myyrän seikkailut 08.15 Muumilaakson tarinoita 08.40 Muumilaakson tarinoita 09.05 Muumilaakson tarinoita 09.30 Sunnuntailounas 10.00 Emmerdale 10.30 Emmerdale 11.00 Kauniit ja rohkeat 11.30 Pöllötöllö 12.30 Ostoskanava Myori.fi 13.00 Remontilla rahoiksi 14.00 Madame Blanc 15.00 Alone Suomi 16.00 Onnela 16.30 Onnela 17.00 Onnela 17.30 Kauniit ja rohkeat 18.00 Emmerdale 18.30 Emmerdale 19.00 Seitsemän Uutiset 19.20 Päivän sää 19.25 Tulosruutu 19.26 Salatut elämät 20.00 Pitääkö olla huolissaan. Maanantai 5.1
Jyskepesis Oy:n osakeannin tuotto oli 29 280 euroa. Laitilassa työpaikkoja oli avoinna 31. Valtosella on Tiktokisssa 20 000 seuraajaa. Vuotta aiemmasta on työttömien määrä noussut 2 200 henkilöllä eli 9 prosenttia. 5. Uudenkaupungin työttömyysaste oli 10 prosenttia. 17. ■ Omatoimitreenit 1.1. Keväällä 2025 pidettiin alueja kuntavaalit. Laitilaan oli joulukuun ensimmäiseen viikkoon mennessä syntynyt 40 vauvaa. Varsinais-Suomessa lomautettujen määrä tippui 500 hengellä verrattuna vuodentakaiseen. 3. 12. 4. Nuorisotoimen nuokkarin tilat siirtyvät Laitilan Urheilutalon yläkertaan, kunhan sisätilaremontti saadaan valmiiksi. Kokousta ei voitu pitää, sillä paikalle ei tullut ainuttakaan Kokoomuksen, Perussuomalaisten eikä Liike Nytin valtuutettua tai näiden varajäsentä. Su 4.1. 2. Lakon vaikutuksesta Smarketin postipiste oli helmikuussa kiinni. Vammalalainen linja-autoliikennöijä Lauhamo oli valinnut 60-vuotispäiviensä juhlamatkakohteeksi Laitilan ja kuljetti yhteensä 500 vierasta Satakunnan ja Pirkanmaan suunnalta Laitilaan. Rauman seurakunnan. Marraskuussa työttömiä oli Varsinais-Suomen kaikissa seutukunnissa viime vuotta enemmän VakkaSuomea lukuun ottamatta. klo 12.15 –13.45 ■ Vakka-Suomen epilepsiayhdistys Ma 5.1. Syvästi kaivaten Vanhemmat Laura jaTimo Sukulaiset Paikallisia uutisia jo vuodesta 1925 Laitilassa työttömyys laski vuoden takaiseen verrattuna ■ Pitkäaikaistyöttömien määrä kasvoi Ugissa vuodessa lähes sadalla Risto-Matti Kärki Varsinais-Suomen kuntien työllisyyspalveluissa oli marraskuun lopussa 26 400 työtöntä työnhakijaa, kerrotaan Varsinais-Suomen ely-keskuksen tiedotteessa. Kol. Uudistunut perusopetuslaki kielsi oppilailta mobiililaitteiden käytön oppituntien aikana. Varsinais-Suomessa luku ylitti elokuussa murheellisesti jo nykyisen mittaushistorian edelliset huippulukemat (marraskuu 2016). klo 18 21 FinnLamex-hallin juoksusuora. Pesäpalloliitto palkitsi Laitilan kaupungin Pesisgaalassa lokakuussa. Varppeen koulun oppilaista yli 70 prosenttia käy päivittäin syömässä kouluruuan. 9. Koko maan työttömien määrä on noussut samassa ajassa samat 9 prosenttia. 6. Vapaa pääsy. Munamarkkinoilla kruunataan Laitilaa ansiokkaasti esiin tuonut henkilö Vuoden kukoksi. Mehiläisharrastaja Nita Karlsson siirsi parven parempaan paikkaan. Ilmoittautuminen 3.1. 24. Laitilan työllisyyspalvelut löytyvät kaupungintalon pohjakerroksesta. Kaupungin tilikauden tulos oli 2,2 miljoonaa euroa ylijäämäinen. Koko maan tuloksissa vain hieman yli puolet kävi päivittäin syömässä koululounaan. Vuosikymmenten aikana muovia on kerätty lähes 42 miljoonaa kiloa. Ytössä asuva Markku Valtonen on tullut tunnetuksi Tiktok-kanavansa kautta. Särkijärven yleisen uimarannan saunassa pääsi nauttimaan löylyistä kesäheinäkuussa vain muutamana päivänä, koska kaupunki ei löytänyt saunalle lämmittäjää. Harjoitukset 7-10 -vuotiaille. ■ Omatoimitreenit 5.1. Laitilan vuodeosasto oli suljettuna vuoden 2024 toukokuun lopusta lähtien. Vakka-Suomessa tiedossa ovat jo autotehtaan irtisanomiset ja lomautukset. C, kärpäslajeja tunnetaan Suomesta yli 4 200. 27.12.2025 Tyks k. 15. klo 16.45 U16 Jyske – LäKi Ma 5.1. klo 10 Turku, Kupittaan urheiluhalli. Marraskuun aikana työttömien määrä kasvaa yleensä lievästi lokakuuhun verrattuna, kuten nytkin, työttömien määrän kasvaessa 400 hengellä edelliseen kuukauteen verrattuna. Laitilan Jyske pelaa salibandya kakkosdivisioonassa. klo 19.30 20.30 FinnLamex-hallin juoksusuora. Määrä on kasvanut lähes sadalla vuoden takaiseen verrattuna. 5. Syksyllä Varppeen koulussa alettiin kerätä kännykät pois oppituntien ajaksi, Laitilan alakouluissa kännyköiden käyttö kiellettiin kokonaan. Seuraavat alueja kuntavaalit toimitetaan sunnuntaina 15.4.2029. Laitilan Jyske aloitti historiansa ensimmäisen Superpesis-kautensa Pöytyällä 7.5. ja nappasi ensimmäisen voittonsa. Kodisjoen kylällä viihtyi metso, jonka paikalliset nimesivät Pedroksi. Yleisöesitelmä klo 11 aiheesta ’Kuka on Jehovan, meidän Jumalamme, kaltainen?’ (Ps 86:8). Kiven siirtämistä on mutkistanut muun muassa se, että uudella sijoituspaikalla täytyy suorittaa arkeologisia kaivauksia. Pienokaisemme Poikavauva Varjo s. Pyhärannassa (7,7 %), Vehmaalla (8,9 %), Kustavissa (9,3 %) ja Taivassalossa (11,5 %) tilanne pysyi suunnilleen ennellaan. Osakkeita merkitsi 166 yksityistä henkilöä ja yritystä. Laitilan Sanomat täytti tammikuussa sata vuotta. ■ Telinevoimistelu 3.1. Harjoitukset 2014 syntyneille ja vanhemmille. 2:6 Heevel = mielistelevä, myötäilevä Lähde: Laitilan murreja kotiseutukirja 9.45 15.27 ■ Omatoimitreenit 30.12. Lomittaja Antti Juhala sijoittui lomittajien suomenmestaruuskilpailuissa pronssille. ■ Omatoimitreenit 6.1. 10. Tiistai 30. ■ Omatoimitreenit 8.1. ■ URHEILUSEORA JÄÄURHEILU Su 4.1. Rukoilen palatkaa on uusikaupunkilaisen taiteilijan Raija Nokkalan teos. Olet aina sydämissämme. 2026 klo 19.30 20.30 FinnLamex-hallin juoksusuora. Laitilassa pitkäaikaistyöttömiä oli marraskuun lopussa 57, Vehmaalla 50, Pyhärannassa 32, Taivassalossa 31 ja Kustavissa 20. ■ Seppälän-Kouman kyläyhdistys ry Otetaan yhdessä uusi vuosi vastaan Erätuvalla klo 17 alkaen. 3. Sarjat ja lajit: M/ N19-17: 60m, kuula, M/N15: 60m, 800m, kuula, P/T13: 60m, 800m, pituus, P/T11: 60m, 800m, kuula, P/T9: 40m, 200m, pituus. Pilkingtonin tehtaan miehiä hymyilytti se, että Pilkington investoi Laitilan tehtaalle neljän miljoonan euron arvoisen sarjauunin. klo 18 19.30 FinnLamexhallin juoksusuora. 12. 4. Suomen valtion. 10. Veteraanikiveä ollaan siirtämässä nykyiseltä paikaltaan Laitila Urheilutalon edustalle. B) 60 paikkaa 9. Kaupan alalla oli lakkoja helmija maaliskuussa. Puhelinta saa käyttää oppimiseen, terveydellisistä syistä tai oppimisen apuvälineenä opettajan luvalla. klo 14.15 SM-ringette Jyske – Blue Rings Su 4.1. 11. – Laitilan Jyske sai pelata seurahistoriansa ensimmäisen Superpesis-kauden upeissa puitteissa. klo 18.15 C-ringette Jyske C12 – VG-62 Ti 6.1. Untamalassa Kasitorilla. Vakka-Suomen paras tilanne on Laitilassa (5,9 %), jossa työttömyys laski hieman vuoden takaiseen verrattuna. Kansanedustajaksi nousi uusikaupunkilainen Mauri Kontu (kesk.), kun Annika Saarikko jätti kansanedustajan tehtävät siirryttyään Ylioppilaiden terveydenhuoltosäätiön toimitusjohtajaksi. 7. Vuodeosasto siirrettiin aluksi vain kesän ajaksi Uuteenkaupunkiin, mutta seisokkia jatkettiin, kun Laitilaan ei saatu vakinaista lääkäriä. Lounas klo 12.30. ■ Jehovan todistajat, Sorvarintie 10, Uki. 18. klo 18.30 20.30 FinnLamex-hallin Juoksusuora ■ Nestle Yleisurheilukoulu 8.1. Harjoitukset 10-15 -vuotiaille. Uusitun hiekkatekonurmen lisäksi uusi katettu ja viihtyisämpi katsomo, aitio, kioski VIP-tila, esteetön WC, terassialue, suojaverkot, myyntipisteet sekä paljon muut, liitto perusteli päätöstään. Poissa oli niin moni valtuutettu, ettei kokous ollut päätösvaltainen. ■ Loppiaiskisat 6.1. ■ Laitilan Senioriopettajat Kuukausitapaaminen Poukanvillessä ke 7.1. 27.12.2025 Tyks Et ollut valmis tähän maailmaan. Lensit tähdeksi taivaalle. klo 18.30 20.30 FinnLamexhallin juoksusuora. Hän saa uniikin kukkopatsaan, jonka prototyyppi on kuvassa. Reilu teko -säkkikeräys alkoi vuonna 1975. 21. Makkaranpaisto mahdollista kodalla. Uudessakaupungissa oli marraskuun lopussa 259 pitkäaikaistyötöntä. Uudessakaupungissa oli marraskuun lopussa 668 työtöntä työnhakijaa, mikä on hieman enemmän kuin vuosi sitten. klo 17 18 FinnLamexhallin juoksusuora. Ranta-Marjat. joulukuuta 2025 12 Laitilan Sanomat kalenteri Ti Onnittelemme Päivän sana: Laitlalaissi sanonnoi: Kalenteri-sivulle tarkoitetut aineistot osoitteella ilmoitukset@laitilansanomat.fi Aurinko tänään: Taavi, Taavetti keskiviikkona: Silvo, Sylvester perjantaina: Aapeli lauantaina: Elmeri, Elmo sunnuntaina: Tiitus, Ruut maanantaina: Lea, Leea Kun kerran olette ottaneet omaksenne Herran Kristuksen Jeesuksen, eläkää hänen yhteydessään. Ensimmäinen lehti julkaistiin 30.1.1925, ja se oli suunnattu Laitilan, Uudenkirkon eli Kalannin ja ympäristökuntien asukkaille. 23. 6. 13. 8. ■ YHRISTYKSE TOIMIVA Vastaukset keskiaukeaman kysymyksiin: 1. TYÖTTÖMIEN työnhakijoiden osuus työvoimasta oli marraskuun lopussa Varsinais-Suomessa 11,1 prosenttia eli 0,8 prosenttiyksikköä korkeampi kuin vuosi sitten. Vehmaalla, Taivassalossa, Kustavissa ja Pyhärannassa ei ollut yhtään avointa työpaikkaa.. 22. 16. mennessä. Maammekauppa 19. Kuvavisan vastaukset: 1. 11. MARRASKUUN lopussa yli vuoden yhtäjaksoisesti työttömänä olleita pitkäaikaistyöttömiä oli Varsinais-Suomessa 10 900, eli 40 prosenttia enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Kuvassa Laitilan lukkari Johanna Karjalahti tuulettaa poltettuaan Pöytyän Tiia jokelan kotipesään. 14. 2. 8. 7. klo 13.30 B-ringette Jyske – Ilves NoU Yleisöluistelu su 4.1. Elokuussa sauna oli lämpimänä parin viikon ajan. klo 18. Laitilan työllisyyspalvelut kuuluvat Turun työllisyysalueeseen, mutta Laitila hoitaa omat te-palvelunsa, kun muut Vakka-Suomen kunnat hankkivat palvelut Uudeltakaupungilta. Jäsenilta Sakunkulmassa, Zachariasseninkatu 1, Uki. Yli kaksi vuotta yhtäjaksoisesti työttömänä olleita pitkäaikaistyöttömiä oli 4 800, mikä on 32 prosenttia enemmän kuin vuosi sitten. B) 1500-luvun puoliväliin. ■ Yleisurheiluharjoitukset 8.1. Jouluna metso viihtyi kirkon parkkipaikalla olleen seimiasetelman päällä. Kuntavaalien ääniharava oli keskustan Tanja Raisto-Elo, joka sai 280 ääntä. Iso tarhamehiläisparvi, joka oli karannut ja ilmestynyt Laitilan Pehtsaloon kesäkuussa. 20. klo 16 18 Soukaisten koulu. Muistiasiaa Pikkusalissa klo 12, vieraana muistihoitaja Kaisa Lehtola. UUDESSAKAUPUNGISSA oli marraskuussa avoinna vain 36 työpaikkaa, joka on 21 paikkaa vähemmän kuin vuosi sitten
klo 10 Messu + srk:n kanavilla. ) ■ Työpaikkaomavaraisuus 2023: 100,9 (Jos luku on yli 100, on alueen työpaikkojen määrä suurempi kuin alueella asuvan työllisen työvoiman lukumäärä.) ■ Alkutuotannon työpaikkojen osuus 2023: 8,9% ■ Jalostuksen työpaikkojen osuus 2023: 41,3 % ■ Palvelujen työpaikkojen osuus 2023: 48,4% Asuminen ■ Asuntokuntia: 4099 ■ Rivija pientaloissa asuvia asuntokuntia: 73,3 % ■ Vuokra-asunnoissa asuvia asuntokuntia: 25,0% ■ Taajama-aste 2023: 73,0% (Taajamaksi määritellään kaikki vähintään 200 asukkaan rakennusryhmät, joissa rakennusten välinen etäisyys ei yleensä ole 200 metriä suurempi.) Koulutus ■ Vähintään toisen asteen tutkinnon suorittaneita, osuus 15 vuotta täyttäneistä: 67,2% ■ Korkea-asteen tutkinnon suorittaneita, osuus 15 vuotta täyttäneistä: 20,8% ■ Tilastokeskuksen tiedot ovat vuoden 2024 lopusta, jos ei muuta mainita. ■ Alle 15-vuotiaita: 15,5% ■ 15–64-vuotiaita: 58,5 % ■ Yli 64-vuotiaita: 26,1 % ■ Ulkomaan kansalaisia: 12,1 % ■ Syntyneiden enemmyys eli luonnollinen väestönlisäys: -23 henkilöä ■ Kuntien välistä muuttovoittoa tai -tappiota: -50 henkilöä ■ Perheitä: 2254 Työpaikat ■ Taloudellinen huoltosuhde 2023 eli työvoiman ulkopuolella olevat ja työttömät sataa työllistä kohti: 132 henkilöä (Koko Suomen luku oli sama 132. Tällainen on Laitila, muodoltaan vinoneliö tai salmiakki Väestö ■ Väkiluku: 8 423 (tieto 31.10.2025) ■ Väkiluvun muutos vuodesta 2023 vuoteen 2024: 0,5%. – Su 4.1. MUUALLA: – Pe 9.2. PYHÄRANTA To 1.1. Usean vuoden jälkeen kohtasimme sattumalta eräässä toisessa työtehtävässä. Se avasi näkökulman pidemmälle historiaan. Olin vastassa aulassa ja piispa saapui. klo 13 Perjantaikerho Poukanvillessä. Hän keskeytti minut ja sanoi: ”Kyllä minä sinut Panu muistan. Siihen liittyy myös syvä armon näkökulma. Kättelimme ja hän sanoi: ”Minä olen Eero ja sinä olet Panu”. – To 8.1. SRK:N KANAVILLA: – Ke klo 18 Parlamentti. KIRKKOKODILLA: – Ke 7.1. joulukuuta 2025 ASKEL ASKELELT DATAWRAPPER/IIDA KAUPPI KIRKOSSA: – To 1.1. On tärkeää opetella ja muistaa toisen nimi ja jos unohtaa sen, niin kysyä sitä uudelleen. Su 4.1. Nimi ei olekaan vain kirjaimia peräkkäin. Minun persoonani oli jäänyt mieleen ja muistiin. klo 18.30 Pipliapiiri. Tuossa hetkessä koin, että minut oli nähty. klo 10 Messu + srk:n kanavilla. Ja nimeni takaa jotain paljon muuta. Jutustelimme kuin ystävät. Kenet sinä muistat nimeltä. Piispan kohtaaminen opetti. Tämä on varmasti meille kaikille ihmisille yhteinen toive ja tarve. klo 11 Arkiehtoollinen + lounas Kirkkokodilla. Menin piispa Huovisen luo ja aloin kertoa missä olimme tavanneet aiemmin. Sanajumalanpalvelus kirkossa klo 10. Mitä kuuluu?” Nimeni muistettiin. Tilastot on otettu Kuntien avainluvut -palvelusta.. Tuija Leeste ja Kari Kesäläinen. Ymmärsin, kuinka tärkeää on kuunnella, kun joku esittäytyy. – Ti 6.1. Teitittelyt jäivät siihen ja jännitys jäi eteiseen. Nimeltä muistettu Jes. – To 8.1. Jokainen ihminen ansaitsee tulla nimeltä kutsutuksi ja muistetuksi. Olimme jakaneet yhdessä erityisen hetken ja kohdatessamme palasimme siihen hetkeksi yhdessä. klo 13 Ompeluseura. Kutsuu nimeltä eli tietää persoonamme erityisyyden ja ainutlaatuisuuden. Laitilan Sanomat 13 Tiistai 30. Uudenvuodenpäivän messu kirkossa klo 10. – La klo 17.50 Kohti pyhää. Panu Mäkelä Kirjoittaja on oppilaitospappi, nimien opettelija ja luonnon ihmettelijä. 43:1–3 Aivan työurani alussa kutsuin silloisen Helsingin piispan, Eero Huovisen, vieraakseni nuorteniltaan. – Klo 17.30 Perjantai Pyhis Padon yhteistalollla. Kirkkoherranvirasto suljettu 31.12.2025 Kuollut: Jouko Juhani Koski 81 vuotta, Markku Tapio Tyynelä 73 vuotta. Kristinuskon yksi suuri ajatus on, että Jumala on luoja, joka tuntee jokaisen ihmisen. Ti 6.1. En ollut vain joku vaan muista erottuva ihminen. – Klo 17 Kotirannan raamattupiiri Tuomisella. Usein kirkossa synnintunnustuksen jälkeen luetaan Jesajan kirjan kohta: Älä pelkää. klo 10 Sanajumalanpalvelus + srk:n kanavilla. Jännitti, koska en ollut koskaan tavannut oikeaa ja elävää piispaa. Tähän ajatukseen sisältyy vahva näkemys hyväksynnästä, tarkoituksesta ja arvostuksesta. Antti Kallio ja Kari Kesäläinen. Minä olen lunastanut sinut. Loppiaisen messu kirkossa klo 10, Tuija Leeste ja Kari Kesäläinen. Minä olen sinut nimeltä kutsunut, sinä olet minun
joulukuuta 2025 14 Laitilan Sanomat Pyhärannan vuosi 2025 HANNA HYTTINEN ESA URHONEN ESA URHONEN HANNA HYTTINEN ARI ANTEROINEN MIRJA KAUPPILA-LAINE Pyhärannassa järjestettiin huhtikuussa kuntavaalipaneeli, johon osallistui ehdokkaita neljästä puolueesta ja Yhteinen Pyhäranta -yhteislistalta. Hanna Hyttinen Pyhärannan vuotta 2025 varjosti Turun tuomiokapitulin vaatimus seurakuntaliitoksen aloittamisesta. Näytösottelussa pelasivat lisäksi Jenna Gottscahlk (vasemmalla takana), Aida Urhonen, Minttu Hyytiä, Veera Uusisaari ja Liina Hyytiä. Syyskuussa järjestetyssä keskustelutilaisuudessa Heikki Vainio ihmetteli, miksi seurakuntoliitosasiassa on nyt niin kauhean kova kiire. Kevään edetessä käynnistyi kuntavaalikampanjointi, joka huipentui Pyhärannassa ensimmäistä kertaa järjestettyyn vaalipaneeliin. Pisteellä voi mittauttaa verenpaineensa ja sokeriarvonsa sekä luonnollisesti vaihtaa kuulumisia. Vapaaehtoinen sairaanhoitaja Riitta Laitiomäki merkitsi muistiin Margit Siivosen sokeriarvot. Nero-areena otettiin komeasti käyttöön syksyllä. Reilassa heräsi huoli Rantatiellä ajavien kaahaamisesta. Päätös herätti kunnassa myös vastustusta ja kysymyksiä. Avajaisten näytösottelussa pelasivat vastakkain Team Salin ja Team Pyhäranta. Rohdaisten koulun pihaan rakentunut monitoimikenttä, Nero-areena, saatiin käyttöön syksyllä eri toimijoiden yhteistyön tuloksena. Rohdaisten koulun vanhempainyhdistys Reppu toteutti yhteistyökumppaneidensa kanssa Rohdaisten koulun pihalle monitoimiareenan. Rohdaisissa ja Reilassa järjestetään kerran kuukaudessa SPR:n terveyspiste. Neuvottelut aloitettiin lopulta Rauman seurakunnan kanssa, ja ehdotus liitoksesta Uuteenkaupunkiin hylättiin. Kyläyhdistys Reidu hankki Reilan koulun läheisyyteen nopeusnäyttötaulun, jota olivat asentamassa Seppo Mannervesi ja Tapio Uusitalo. Kyläyhdistys Reidu huolestui Rantatietä ajavien vauhdista ja asennutti Reilan koulun läheisyyteen nopeusnäytön hillitsemään kaahailua.. Team Salinin riveissä pelasi Eemeli Salinin lisäksi hänen siskontyttönsä Matilda Jalonen (vasemmalla edessä). Tammikuu toi tullessaan kuntaan uuden asukkaan, kun kunnan ensimmäinen vauva syntyi Ihodessa. Pyhärannan seurakunta päätti lokakuussa aloittaa seurakuntaliitosneuvottelut Rauman seurakunnan kanssa. Kysymyksiin olivat vastaamassa Elsi Lehto (sd.), Jari Heikkilä (kesk.), Jani Seikkula (kok.), Janne Lehtinen (ps.) ja Lauri Juhola (yp.). Tiistai 30. Moni seurakuntalainen uskoo yhä Pyhärannan mahdollisuuksiin jatkaa itsenäisenä seurakuntana. Yhdistykset ja asukkaat osoittivat jälleen vuoden aikana voimansa
toimija. Arja Alhoranta surauttaa levitteen nopeasti valmiiksi. Myös saaristossa. 050 465 7613 Paikallisia uutisia jo vuodesta 1925 www.laitilansanomat.fi Alinenkatu 29, 23500 Uusikaupunki c/o Uudenkaupungin Sanomat Puhelinvaihde (02) 588 8900 Ilmestymispäivät tiistai ja perjantai. Romuliikkeitä UKIhammas Erikoishammasteknikko Tuula Mohtaschemi Koulukatu 7, Uki P. Laitilan Sanomat 15 Tiistai 30. Ainesten painon hän mittaa vaa’alla. Lisää vesi ja sekoita tasaiseksi. (02) 588 8324 liisa.vuola@uudenkaupunginsanomat.fi Ville Wehman p. mennessä ajan varanneille 3 x 45 min fysioterapia 150e VARAA AIKA Lakipalveluja Ostamme metalliromua, myös värimetallit. Raitanen 0400 590 539 Liitä digi tilaukseesi Tee muutos osoitteessa tilaajapalvelija.fi/ plustilaus LUOTETTAVAA LAKIPALVELUA Kauppakirjat, lahjakirjat Testamentit, perunkirjoitukset, perinnönjaot Edunvalvontavaltuutukset ja muut lakiasiat Jaana Aavasmäki Pankkijuristi p. Siksi hän on luonut oman reseptin voinmakuiselle, mutta terveelliselle levitteelle. 045-678 7936 www.romukuljetus.fi HALUTAAN OSTAA VUOKRAA AUTO! CAR RENT • Henkilöauto • Pakettiauto • Peräkärry alk. – Kun tätä laittaa, niin tietää, mitä syö. joulukuuta 2025 VUOKRATTAVANA RAUTAROMU, SEKAPELTI JA AUTOT Noudetaan nopeasti nosturiautol la. Niiden sisältö on aina askarruttanut minua, Alhoranta kertoo. – Voimme kovasti tätä suositella, sillä olemme käyttäneet tätä jo vuosia. (02) 430 5324, 0400-124 124 www.kalliokaivo.fi Työvoiman vuokrausta Ammattitaitoista työapua 050 551 3373 toimisto@taitovakka.fi www.taitovakka.fi Fysioterapiaa 040 6750 224 uotilavilliina@gmail.com Kullervontie 11b, Aquariuksen alakerta 0406750224 Kullervontie 11b, Aquariuksen alakerta uotilavilliina@gmail.com AVAJAISTARJOUS 2.6. (02) 588 8325 ville.wehman@uudenkaupunginsanomat.fi PALVELU HAKEMISTO Suosi paikallisia palveluja! 0400-470803, 040-5426666 htg-asfaltti.fi Asfaltointityöt Hammaslääkäreitä ja -teknikoita Hammaslääkäreitä ja -teknikoita Vihtorinkatu 1, Laitila puh. Kysy lisää ilmoitusmyynnistämme. 050 430 1833 Laitila | Rauma | Turku | Uusikaupunki Janissa Ahopelto Pankkijuristi p. 30€/vrk • Nyt myös BUSSI 1+8 hlö 050 911 1321 • www.kauppileasing.fi KAUPPI LEASING OY 24/7 VUOKRAA AUTO! CAR RENT • Henkilöauto • Pakettiauto • Peräkärry alk. mennessä ajan varanneille 3 x 45 min fysioterapia 150e VARAA AIKA VILLIINA UOTILA 0406750224 Kullervontie 11b, Aquariuksen alakerta uotilavilliina@gmail.com AVAJAISTARJOUS 2.6. Lehden julkaisija: Plari Oy, Laitila Painopaikka: Lehtitehdas, Salo, 2025 Toimitusjohtaja Jaakko Ketonen Kaupallinen johtaja Katja Hägg, katja.hagg@ts.fi ISSN 0782-5595 (painettu lehti) ISSN 2243-1748 (verkkojulkaisu) TILAUSHINNAT Varsinais-Suomeen jatkuvana tilauksena 1.12.2024 alkaen: Painettu lehti ja digisisällöt 17€/kk Digisisällöt 8,50€/kk Tarkemmat tilaushinnat ja -veloitukset www.tilaajapalvelija.fi/tilausehdot TOIMITUS Päätoimittaja Teija Uitto (02) 588 8901 050 4703 300 Tuottaja Iida Kauppi (02) 588 8902 Toimittajat Solina Saarikoski (02) 588 8903 Hanna Hyttinen (02) 588 8904 Sähköposti toimitus@laitilansanomat.fi MEDIAMYYNTI Myyntineuvottelija Elina Salminen (02) 588 8905 Sähköposti etunimi.sukunimi@laitilansanomat.fi ASIAKASPALVELU Tilausasiat ja yksityishenkilöiden ilmoitukset (02) 269 3400 arkisin klo 8–16.30 Verkko: www.tilaajapalvelija.fi Sähköposti: asiakaspalvelu@laitilansanomat.fi Käyntiosoite: c/o Uudenkaupungin Sanomat, Alinenkatu 29, tiistaisin klo 9–12 JAKELUPÄIVYSTYS: Puhelin: (02) 269 3434 arkisin klo 6-16.30, viikonloppuisin ja arkipyhinä klo 7-11 Verkko: tilaajapalvelija.fi/jakelupaivystys Vedellä ja öljyllä voi terveellisemmäksi Iida Kauppi Polttilalainen Arja Alhoranta kertoo luoneensa itse margariinin korvikkeen. Levite säilyy jääkaapissa sellaisenaan. IIDA KAUPPI. Elina Salminen p. 044 9895740 www.hammaslaakariliisakomppula.fi Puhelin 02-841 4165 Vuorikatu 17 JÄTEASEMA AVOINNA Ma–ke 8–16 To 8–18, Pe 8–15 Verstastie 4, Laitila, 010 320 3660 Ma – ke 8–16 To 8–17 • Pe 8–15 Verstastie 4, Laitila, 02 855 990 Jätehuoltoa Vakka-Suomen Viemärihuolto Oy Puh. Lopuksi mausta levite suolalla. 02 854 567 www.laitilanhammas.fi Juho Ostela, hammaslääkäri Markus Similä, hammaslääkäri Ilona Jakobsson, hammaslääkäri Pohjoistullikatu 12 A, Uki p. 8418 550, 0500-598 644 Maalämpöä Porakaivot, lämpökaivot, pumput, asennukset ja huollot P. Suomal. Alhorannan mukaan levite on ensin pehmeää, mutta se kovettuu pikku hiljaa. Alhoranta sekoittaa levitteen tuossa tuokiossa sauvasekoittimella muovikulhoon. (02) 588 8905 elina.salminen@laitilansanomat.fi Liisa Vuola p. 0400 593 129 Rakentaminen Rakennusalan työt. Uudenkaupungin Romuliike Oy Varsanpolku 5, 23500 Uusikaupunki 02 842 3308, 0400 720 109 posti@romuliikeankelo.fi Paikallista romukauppaa vuodesta 1969 alkaen. Valkoinen levite maistuu herkulliselta. Levite Arjan tapaan 150g huoneenlämpöistä voita 250 g huoneenlämpöistä rypsiöljyä 600 g kylmää vettä suolaa oman maun mukaan Sekoita voi ja rypsiöljy keskenään hyvin sauvasekoittimella. 044 5231329 Vihtorinkatu 2, Laitila Esteetön kulku. Rakennus J. Autoromuista viralliset romutuspoistot. p. 30€/vrk • Nyt myös BUSSI 1+8 hlö ✆ 050 911 1321 • www.kauppileasing.fi KAUPPI LEASING OY 24/7 PALVELUHAKEMISTOSSA SÄÄNNÖLLISTÄ JA EDULLISTA ILMOITUSTILAA Hakemisto julkaistaan kerran viikossa. Autoista romutustodistus. Suolaa saa laittaa oman maun mukaan. Isoille erille vaihtolavat tai nosturinoudot. – Emme ole enää aikoihin käyttäneet margariinia. Hän painottaa, että voin ja öljyn on oltava huoneenlämpöisiä, veden kylmää. Maksan hyvän hinnan reilusti käteisellä. P. – Kiloon levitettä tulee 600 grammaa vettä
180 g (27,72/kg) Mestaripalvin AIDOT LUONNONKUORINAKIT HINNAT VOIMASSA TO-SU 1.–4.1. 2 kg/asiakas Plussa-etu -25 % Valio JUUSTOVIIPALEET 270-300 g (11,11-12,35/kg) Ilman Plussa-korttia 4,07-4,33 pkt (13,57-16,04/kg) 10.4.Plussa-etu -18-23 % 2 89 pkt Snellman TOSI MUREAT KOKOLIHALEIKKELEET 130-200 g (14,45-22,23/kg) Ilman Plussa-korttia 3,34 pkt (16,70-25,69/kg) pkt 1.Ilman Plussa-korttia 1,49 pkt (5,96/kg) TM www.msc.org MSC VASTUULLISESTI PYYDETTY SERTIFIOITU Plussa-etu -13 % Plussa-etu -32 % Ilman Plussa-korttia 1,98-2,44 ps (3,96-4,44/kg) Fazer PUIKULAT 9 kpl/500-550 g (3,07-3,38/kg) Täysjyväruis tai -kaura 1 69 ps KALAPUIKKO 10 kpl/250 g (4,00/kg) Pakaste 2 kpl 9 95 Hartwall JAFFA SOKERITON 0,33 l, 18-pack (1,37/l), sis. pantit 0,90 Coca-Cola Zero Sugar, Sprite Zero Sugar ja Fanta Zero Sugar SOKERITTOMAT VIRVOITUSJUOMAT 0,33 l/tlk 6-pack (1,23/l) sis. pantin 0,60 6 -pack Plussa-etu -14-30 % Ilman Plussa-korttia 4,89/6-pack (2,02/l) sis. joulukuuta 2025 16 Laitilan Sanomat Kauppakatu 3, puh. pantin 1,80 18 -pack 2 99 7UP ZERO SUGAR 0,33 l, 6-pack (1,21/l), sis. Tiistai 30. HINNAT VOIMASSA TI-KE 30.–31.12. klo 10–21 Saarioinen MAKSA-, MAKARONIja LIHAPERUNASOSELAATIKOT SEKÄ KLASSIKKOja KASVISKEITOT 300-400 g (5,00-6,67/kg) Ilman Plussa-korttia 2,48-2,58 kpl (6,45-8,60/kg) Plussa-etu -19-22 % 3 pkt APPELSIINI NAVELINAS Espanja 1 29 kg UUDENVUODEN ULKOROIHUT, TINAT JA TINAKAUHAT MEILTÄ! Marabou SUKLAALEVYT 160-200 g (11,11-12,50/kg) Rajoitus 1 erä/talous 10.5 kpl Ilman Plussa-korttia 3,59-3,89 kpl (21,61-24,31/kg) -44-48 % Plussa-etu Lihamestarin SUOMALAINEN NAUDAN ULKOFILEEPIHVIT n. RAKETTITUKUN RAKETTIMYYNTI AULASSAMME! SALAATTIANNOKSEN OSTAJALLE HARTWALL VICHY ORIGINAL 0,33 l:n PULLO PANTIN HINNALLA 0,10 € Lerøy SAVUKIRJOLOHIFILEE Vakuumipakattu, Norja Rajoitus 2 kalaa/talous ERÄ Ilman Plussa-korttia 5,19 pkt (14,42/kg) 1 99 pkt 2 99 pkt 4 99 kpl 14 95 kg 15 95 kg 6 95 kg 19 95 kg HK AITO NAKKI 360 g (5,53/kg) Rajoitus 2 pkt/talous Plussa-etu -61 % ERÄ Ilman Plussa-korttia 3,99 pkt (5,70/kg) Kariniemen KANANPOJAN SIIVET 700 g (4,27/kg) OMASTA MYLLYSTÄ SUOMALAINEN NAUDAN JAUHELIHA 10 % IRTOKARKIT Rajoitus max. 02-858 4617 • erno.selanne@k-supermarket.fi Palvelemme MA-PE 6.00–22 • LA 7–22 • SU 9–21 Laitilan paikallisin ruokakauppa! L AITIL A PALVELEMME 31.12. pantit 2,70 Rajoitus 2 erää/talous 10.-32 % Plussa-etu 3x 6-pack 2 59 kg 2 99 kg kpl KURKKU Pakattu Bruno APPELSIINI Espanja Rosten PATONGIT 260 g (5,73/kg) Rosten ISO VADELMAMUNKKI 95 g (10,53/kg) SUOMI SUOMI KOTIKEITTIÖN PERUNASALAATTI 9 95 kg 1.1 49 kpl 9 95 kpl Ugin MARENKIKAKKU 280 g (35,54/kg). klo 6–21 ja 1.1