Kriittisyys kilpailuttamisen nurjia puolia kohtaan kasvaa jatkuvasti. Motiivit on saatava koko kansan tietoon. Kukaan ei ole seppä syntyessään. Puhoksen voimala -hankkeessa ei ole kyse pelkästään Kiteen kaupungin edusta. Ei ole epäilystä, etteikö kilpailutuksessa ja tarjousten vertailussa olisi toimittu lain ja ohjeiden mukaan. Nyt kesäkuusta 2011 lähtien kotipalvelutoiminta siirtyy suurelle vantaalaiselle terveydenhuoltopalveluja myyvälle yritykselle. Kyse on myös työpaikoista. Se osti vaadittavat ympäristöluvat Lassila&Tikanoja Oyj:ltä ja maaalueen laitoksen rakentamiseksi Kiteen kaupungilta.
Kilpailuttaminen tappaa paikallisen aktiivisuuden
Suomessa on omaksuttu hyvin kilpailuttamisen ja vapaan kilpailun opit. Paikallisten ihmisen aktiivisuus ja sitoutuminen oman asuinympäristönsä ja palvelujensa parantamiseksi kärsivät. Kritiikki satuttaa varmasti ja tuomarin ura voi loppua alkuunsa. Heidän pitää todistaa, miksi Puhos ei olisi sopiva paikka laitoksen sijoituspaikaksi. Nyt työpaikkoja on luvassa vielä lisää, kuten valtakunnallinen Ekokem Oy on kertonut. Eiköhän pistetä suuta suppuun ja kampittamisen sijasta kannustetaan nuoria heidän vaativassa tehtävässään. Tarjouksen antaneiden tuli kuvata, minkälaista osaamista ja kokemusta niillä on kotipalvelutoiminnasta, miten ne kehittävät henkilöstön osaamista ja miten ne varmistavat annetun palvelun tarkoituksenmukaisuuden ja laadun. Ja saavatko ihmiset nyt parempia palveluja. Kansalaisten on saatava tietää, mitä vanha sanonta "oma maa mansikka, muu maa mustikka" tässä yhteydessä tarkoittaa. Se kasvattaa pelaajia ja se kasvattaa myös tuomareita. Tänäkin kesänä Rantakentällä tullaan näkemään monta nuorta tuomaritehtävissä kenttäpesillä ja takarajalla. Maanantaina se hyväksyi toistamiseen kannanoton, jossa Puhoksen voimala nimetään yhdeksi maakunnan kärkihankkeeksi. Ajankohtainen esimerkki Kesälahdelta, Keski-Karjalasta: Paikallinen kyläyhdistys on kuudentoista vuoden ajan hoitanut Kesälahden kunnan pohjoisten osien ja naapurikaupunki Kiteen luoteisten sivukylien kotipalveluasiakkaat. Puhoksen alue on tähänkin saakka tarjonnut merkittävästi työtä myös Kiteen ulkopuolelle. Näillä kriteereillä vantaalaisyritys katsottiin tarjouspaperien perusteella paikallista yhdistystä paremmaksi. Ne on hyvä pitää mielessä, kun elinkeinopoliittisia linjauksia kunnissa tehdään. Pienet paikalliset yritykset ja järjestöt jäävät tarjouskilpailuissa suurten toimijoiden jalkoihin. 2
Koti-Karjala
Keskiviikko 25.5.2011
Oma maa mansikka, muu maa mustikka
PohjoisKarjalan maakuntahallitus asettui yksituumaisesti tukemaan Puhokseen suunniteltua ekovoimalaa. Kilpailuttaminen on johtamassa siihen, että suuret tuottajat vievät tarjouskilpailut ja markkinat, ja palveluja tuottavat pienemmät paikalliset yritykset ja järjestöt jäävät nuolemaan näppejään. Heidän pitää myös avoimesti kertoa, toimivatko rehellisesti Pohjois-Karjala -nimisen maakunnan hyväksi. Kyläyhdistys on osannut vuosien kuluessa vastata kyläläisten moninaisiin tarpeisiin paremmin kuin nyt liikelaitoksen kilpailutusasiakirjojen kysymyksiin referensseistä ja toimintaprosesseista. Tämä pieni, mutta sinnikäs ajattelijajoukko miettiköön, onko asia todella näin. Nyt kaikki tämä kyläläisten ja kyläyhdistyksen aktiivisuuteen perustuva toiminta on vaakalaudalla, kun vanhusten kotipalvelu jää kokonaisuudesta pois. Jos nämä kilpailuttamisella aikaansaatavat hyödyt ovat selvät, peli voi jatkua. Samalla maakuntahallitus antaa ymmärtää, että Pohjois-Karjalasta tuleva ekovoimalan raaka-aine on hyödynnettävä oman maakunnan alueella. Mielenkiintoista on se, ettei tarjouskilpailua ratkaissut hinta, vaan laatupisteet. Kesälahdellakin Hummovaaran kyläyhdistys on tarjonnut kotipalvelujen rinnalla koululaisten iltapäivätoimintaa, ikäihmisille erilaisia tapaamisia sekä harrastus- ja viriketoimintaa, ateriapalvelua, lapsille ja nuorille tekemistä iltaisin ja viikonloppuisin, tapaamisia perhepäivähoitajille ja kotiäideille lapsineen, kesätöitä nuorille sekä tarpeen mukaan tukihenkilötoimintaa ja yhdyskuntapalvelua. Ilman, että kansalaisten mahdollisuuksia osallistua oman asuinympäristönsä ja palvelujensa suunnitteluun ja tuottamiseen vahvistetaan, olemme pulassa, kun huoltosuhde edelleen vinoutuu ja julkisen talouden kestävyysongelma syvenee. Pendelöintitaulukot ovat jo pitkän aikaa osoittaneet aivan muuta. Siinä on selkeä viesti myös kaikille niille luottamushenkilölle, jotka ovat tekemässä päätöksiä Joensuun Jätehuolto Oy:n nimissä.
Varkauden puolesta puhujilla on nyt näytön paikka. Tämä olisi jokaisen tuomarien toimintaa arvostelevan syytä pitää mielessään. Ekokem Oy on hankkeen toteutuksessa jo ensiaskeleet ottanut. Kiteen on Keski-Karjalan veturi-
na monissa yhteyksissä sanottu vetävän omaan pussiinsa. Väestökato on koetellut aluetta jo riittävän rankalla kädellä. Kautta Suomen kuuluu yhä kovenevaa kritiikkiä siitä, että näin on tapahtumassa. Kannanoton ensimmäisestä lauseesta käy selkeästi ilmi, mihin tähdätään: "Pohjois-Karjalan maakuntahallitus vetoaa kaikkiin toimijoihin, jotta ne tukisivat ja edesauttaisivat energiantuotanto- ja kierrätyspuistohankkeen toteutumista Kiteelle". Hän saa kyllä kuulla kunniansa, jos laikka sattuu tiukassa pesätilanteessa menemään väärin päin. Ei sitä pidä lähteä Savon puolelle kuskaamaan. Entä paraneeko paikallisten ihmisten ja yhteisön hyvinvointi. Olisiko kuitenkin aiheellista viheltää peli nyt hetkeksi poikki ja pysähtyä pohtimaan, ketä ja mitä kilpailuttaminen palvelee. Oikeudenjakajan tehtävä ei ole helppo. Mutta tämäkin esimerkki pakottaa kysymään vakavasti, paransiko kilpailutus Suomen kansantalouden, elinkeinoelämän tai Keski-Karjalan paikallisen talouden suorituskykyä. Poliittisten päätöksentekijöiden on korkea aika herätä huomaamaan, mitä Suomessa on tapahtumassa. Virheitä sattuu jokaiselle, myös pitempään oikeudenjakajina toimineille. Varsinkin pienempien paikkakuntien rajallisilla markkinoilla niillä ei ole useinkaan muuta vaihtoehtoa kuin lopettaa toimintansa. Olen monesti miettinyt, mitä nuori tuomaritehtäviin lupautunut ajattelee, kun katsomosta tulee lokaa niskaan. Verotuloja ja osaamista valuu pois paikkakunnalta. Kunnan elinkeinoelämä, elinvoima ja paikallinen talous menettävät. Niitä ei ole koskaan liikaa. Myös arkisten peruspalvelujen järjestämisestä vastuussa olevissa kunnissa sovelletaan tehokkaasti näitä periaatteita. Vapaan kilpailun perimmäisenä tavoitteena on parantaa talouden suorituskykyä sekä tarjota kansalaisille parempia ja edullisempia tuotteita ja palveluja. Tätäkö ajattelemattomilla kommenteilla halutaan. Entä jos kilpailuttamisen jalkoihin jääkin monia muita yhteiskunnalle, kunnille, asukkaiden yhteisöille ja yksilöille vielä tärkeämpiä asioita. KATSOMOSSA KOMMENTTEJA KUUNNELLUT
RITVA PIHLAJA tutkija, projektipäällikkö Maaseutupolitiikan yhteistyöryhmä. Laitos tulee palvelemaan koko maakuntaa. Onko tämä sen 285 euron väärti, joka nyt vuositasolla säästyy, kun kotipalvelu annetaan vantaalaisfirman tuotettavaksi. Kapeakatseisen kilpailuttamisen asemesta tarvitaan kipeästi ratkaisuja paikallisyhteisöjen ja talouksien vahvistamiseksi sekä kestävän hyvinvoinnin rakentamiseksi.
Pokentie 8, 82500 KITEE Puhelin: (013) 684 8411 toimitus@kotikarjala.fi
Kannustusta kampittamisen sijaan!
Kiteen Pallo tekee pesiskentällä arvokasta työtä. Se voitti kilpailutuksen vain piirun verran paikallisen kyläyhdistyksen hintaa edullisemmalla tarjouksella. Kyläyhdistys on tuottanut palvelut kunnan kilpailuttamina ostopalveluina, viimeiset vuodet alueen kuntien perustaman liikelaitoksen kautta
Rakentamisvaiheen työllisyysvaikutus ovat 150 henkilötyövuotta. Uudistetut määräykset mahdollistavat Suomessa puukerrostalojen rakentamisen kahdeksaan kerrokseen saakka.
Aika kypsä puun käytön lisäämiselle
Joensuun tiedepuiston kehityspäällikkö Harri Välimäen mielestä energia- ja ympäristönäkökulman kannalta aika on kypsä puun käytön lisäämiselle rakentamisessa. Nikari Oy Fiskarsin kylässä on tunnettu julkisia kalusteita valmistava menestyjä. Puhoksen investointipäätöksen vauhdittamiseksi maakuntahallitus vetoaa Joensuun Seudun Jätehuolto Oy:n omistajakuntiin, jotta ne ripeällä aikataululla avoimesti kilpailuttaisivat jätteiden käytön.. Koti-Karjala Koti-Karjala
Puualan koulutuksen tärkeys ja puutuotealan sekä puurakentamisen tulevaisuuden mahdollisuudet olivat pääosassa Kiteellä pidetyssä Puun monet muodot -seminaarissa.
Kiteen, Tohmajärven, Rääkkylän ja Kesälahden puolueeton paikallislehti. Niitä on tehty muun muassa Yhdysvalloissa ja Kanadassa jo toista sataa vuotta. (kuva: Puuinfo)
Rakentajat pelkäävät riskejä
Miksi ulkomailla puukerrostalojen rakentaminen menestyy, mutta ei Suomessa. Suomessa on puurakentamisen osaamista, kysymys on halusta. Laitokseen kerätään polttokelpoista energiajätettä itäisestä Suomesta. Innostus ekologiseen rakentamiseen on viriämässä, tiedon puutetta on kuitenkin paljon. Alalla voisi olla tilaa uusille yrittäjille. Logistisesti sijainti on hyvä ja materiaalikulje-
tuksissa voidaan hyödyntää meno-paluu kuljetuksia. Tuotannon tekeminen onnistuu perinteisillä höyläpenkeillä. Käytännössä on nähty, että juuri tätä hienoa tekniikkaa voidaan siirtää halpatuotantomaihin. Välimäen mukaan perinteiset rakennusliikkeet ovat nihkeitä lähtemään mukaan puurakentamiseen. Taito ja osaaminen kehittyvät vain rakentamalla.
Koulutuksella sijansa
Seppo Auvinen on vakuuttunut siitä, että esimerkiksi menestyksekäs ruotsalainen puuosaaminen on juuri koulutuksen ansiota. Pitää vain pystyä löytämään se juttu, että asiakas kiinnostuu ostamaan.
Uudet palomääräykset
Projektipäällikkö, tekniikan tohtori ja arkkitehti Markku Karjalainen sanoo, että puun käytöllä on selkeät kasvumah-
dollisuudet kerrostalo- ja toimitilarakentamisessa. Päätoimittaja Jouko Väistö.
Puun monet muodot -seminaari Kiteellä
Puurakentamisella hyvä tulevaisuus
Seminaarin järjesti Korkeakouluista uutta osaamista Keski-Karjalaan -hanke. Tavoitteena on luoda Suomeen nelivuotinen hienopuusepän tutkintoon johtava ammattikorkeakoulutus.
Uusi puukerrostalo Lahden Paavolassa. Silti paras ja tuottoisin huonekaluverstaan laite voi olla vanha sinkkauskone. Puurakentaminen ei
oleellisissa piirteissään poikkea muusta rakentamisesta. Karjalainen muistuttaa, että puukerrostalojen rakentaminen ei ole vaikeaa Suomessakaan. Kunnilla on suuri rooli puun käytön lisäämisen mahdollistajana ja esimerkin näyttäjänä. Kiteellä on pitkä perinne huonekalujen valmistuksessa. Suuntaus on osaavampaan, yksilöllisempään ja erikoistuneempaan tuotantoon. Joensuun tiedepuiston kehityspäällikkö Ilpo Saukkonen sanoo, että vaikka puurakentaminen on hieman kalliimpaa, 40 vuoden aikajanalla se on jo huomattavasti edullisempaa. huhtikuuta voimaan tulleet palomääräykset paransivat kerrospuutalorakentamisen asemaa Suomessa. (Havainnekuva/Vuorelma Arkkitehdit Oy).
mitään levymateriaaleja. Hanke on erittäin merkittävä Puhoksen teollisuusalueen ja koko Keski-Karjalan kehittämisen kannalta. Investoinnin koko on noin 70 miljoonaa euroa. Hanke on koko maakunnan kannalta merkittävä energiainvestointi ja palvelee samalla laajaa aluetta Suomesta. Ensimmäiset puiset kerrostalot rakennettiin vuosina 1995 ja 1996. Kiteeläinen puuseppämestari Seppo Auvinen painottaa menestyksen takeeksi ymmärrystä, joka tulee hyvästä koulutuksesta, kokemuksesta ja perehtymisestä. Ympäristöinvestointihanke on myönteinen myös Keski-Karjalan imagon kannalta. Ei kerrostalorakentaminen ole vaikeaa, ruotsalaiset sen jo osaavat. Saukkonen painottaa, että puun kilpailukykyisyyteen on syytä uskoa tutkimustenkin valossa. Hankkeen yhteydessä on tarkoitus rakentaa myös energiansiirtoverkosto välille Puhoksen teollisuusalue - Kiteen keskusta. Menetelmä on hyvin käsityövaltainen. Puhoksen vahvuutena on myös se, että hanke toteutetaan yritysvetoisesti. Alku uudentyyppiseen koulutukseen alkaa ensi tammikuussa Kiteellä puolen vuoden intensiivijaksolla. Investointiin kytkeytyviä liikennejärjestelmän kärkihankkeita ovat Valtatiellä 6 Kiteen Puhoksen Lepikon liikennejärjestelyjen kehittäminen ja eritasoliittymän rakentaminen sekä Karjalan radan parantaminen nopean liikenteen ratana. Alueen yritysten käyttöön tuotettava lämpöenergia ja -sähkö vahvistavat niiden toimintaedellytyksiä. PohjoisKarjalassa ja Itä-Suomessa on aiheeseen liittyvää osaamista, jota hankkeessa voidaan hyödyntää. Tällä ratkaisulla vahvistetaan Puhoksen teollisuusalueen toimintaedellytyksiä ja luodaan edellytyksiä uusien toimijoiden sijoittumiselle alueelle. Tarvittavat luvat (YVA, Ympäristölupa) ovat jo olemassa ja tämä mahdollistaa energiatuotanto- ja kierrätyspuiston käynnistymisen alle kahdessa vuodessa investointipäätöksestä. Maakuntahallitus haluaa korostaa sitä, että Kiteen Puhos on itäisessä Suomessa ainut sijoituspaikka, jossa hankkeen investoinnin toteutus on mahdollisuus käynnistää heti. Uudet, 15. Puhoksen investoinnin nopea käynnistyminen mahdollistaa jätteiden paremman hyötykäytön jo lähivuosina itäisessä Suomessa.
Itäsuomalainen yhteishanke
Puhoksen alueella on tarve uusiin energiantuotantoratkaisuihin. Tekniikan ei tarvitse olla uutta ja hienoa. Puhoksen energiantuotanto- ja kierrätyspuistohanke tuleekin nähdä itäsuomalaisena yhteistyöhankkeena, joka on Keski-Karjalan tulevaisuuden kannalta välttämätön. Sen arvioitu teho on noin 40 MW. Määräykset tulivat lähemmäksi kansainvälistä käytäntöä. Meillä väitetään, että kilpailukyky häviää kolmannen kerroksen myötä. Keti Oy:n projektipäällikkö Tapani Ignatius selvitti, että Kiteelle on perusteilla kiinteistöyhtiö, jonka tarkoituksena on käynnistää vanhan meijerin välittömään läheisyyteen yli 55-vuotiaille erityisryhmille suunnatun 4-5-kerroksisen puurakenteisen hyvinvointija palvelukeskuksen rakentaminen keväällä 2012.
Maakuntahallitus vetosi Puhoksen ekovoimalan puolesta
Maanantaina Joensuussa kokoontunut Pohjois-Karjalan maakuntahallitus vetoaa kaikkiin toimijoihin, jotta ne tukisivat ja edesauttaisivat energiantuotanto- ja kierrätyspuistohankkeen toteutumista Kiteelle.
Puhoksen kierrätyspolttoaineen jalostus- ja energiantuotantolaitos on suunnitteilla Kiteen Puhoksen teollisuusalueelle, jossa sen tuottama energia pystytään hyödyntämään paikallisten yritysten toiminnassa keskitetysti ja tehokkaasti. Meillä rakentajat pelkäävät riskejä, omaa kokemusta ei ole riittävästi. Auvisen mukaan tanskalaisia korkealuokkaisia huonekaluja markkinoidaan eri tavoin tuotteiden laadulla, yrityksen historialla ja toimintatavoilla. 99 prosenttia vapaaajan rakennuksista valmiste-
taan puusta ja pientaloista 8385 prosenttia. Tuolien muotoilu on hyvin suoralinjaista. Maailmalla on rakennettu seitsenkerroksisia taloja puusta. Aikaisemmin rakennettiin 130 000 rintamamiestaloa, jotka ovat säilyneet hyvin. Nikari ei käytä
Vierumäellä Heinolassa on rakenteilla Suomen korkein puukerrostalo. Yhtenä hankeluettelon kärkihankkeena on Puhoksen kierrätyspolttoaineen jalostus- ja energiantuotantolaitos Kiteellä. Hankkeella on merkittävät aluetaloudelliset vaikutukset niin rakennus- kuin toteutusvaiheessa. Maakuntahallitus hyväksyi jo 21.2.2011 Pohjois-Karjalan hankeluettelon 2012
Torstaina: Minna, Vilma, Vilhelmiina, Miina, Mimmi, ort. Katso lasten ja nuorten toiminta nettisivuilta. Klo 12.45 Rauhanyhdistyksen pyhäkoulu ja klo 13.30 seurat seurakuntakeskuksessa. Tiekirkko-bongaajat löytävät nettisivuilta ehdotuksia tiekirkkokierroksiksi. Kesäkahvila on tarkoitettu alle kouluikäisille lapsille huoltajineen ja perhepäivähoitoväelle. ja 2.25.8. 90 vuoden historiaan mahtuu monenlaisia sattumia, joita nyt kerätään näytelmän materiaaliksi. klo 18 miesten saunapiiri Papinniemen leirikeskuksessa, Kurkola. Poissa on ystävä kallehin. 040-7391885 mervi.kekale@evl.fi, erityisnuorisotyö Kirsi Hurskainen p. Kirkkovaltuuston kokous srk-talolla klo 18.30. Pälkjärvellä aloitti vuonna 1903 Vuorikansan Osuuskassa, joka toimi Värtsilässä. välisenä aikana jumalanpalvelukset pääsääntöisesti Kirkkoniemessä. viim. 19 Rukousilta. Huumori ja hauskuus ovat pääosassa, kertoo Karhapää. Lähtö Kiteen srk.keskukselta klo 8.45. Lähtö Nesteeltä klo 10.20, paluu n. Tiekirkot ovat luterilaisia ja ortodoksisia kirkkoja, jotka avaavat ovensa kesäkuukausiksi matkailijoiden ja paikkakuntalaisten iloksi. Työnimenä näytelmällä on pankin slogan: Yhdessä hyvä tulee. Su 29.5. Taivaallisten taukupaikkojen nettisivuilta voi tarkistaa kirkkojen ja muiden taukopaikkojen tarkemmat tiedot ja ajo-ohjeet karttoineen. 917, la 913
Kitee
Kirkkotie 6, Pertti Syrjänen, p. Ma 30.5. Kastettuja: Maria Elisa Helena Aromaa, Markus Reino Ilmari Aromaa, Jiri Joel Immonen.
Kiteen Seudun Osuuspankki hakee asiakkaiden muistoja
Kiteen Seudun Osuuspankki viettää 90-vuotisjuhlavuottaan ja hakee syksyllä kansanjuhlassa esitettävän näytelmän käsikirjoitukseen muistoja ja sattumuksia vuosien varrelta. fi. Su 29.5. Tervetuloa!
kaikkia syntymäpäivääni muistaneita.
Hilkka Rahunen
Surussanne palvelemme
Keisarinkuja 10, puh. SUSANNA TORNI
Kiitän
Palomäentie 9, Kitee www.kiteenvapaasrk.net To 26.5. Haravointitalkoot Kaustajärven hautausmaalla klo 9 alkaen. Ma 6.6. To 9.6. 18.30 Rukousilta. Jumalanpalvelus kirkossa klo 10, Happonen, Eronen. Ihanaa odottaa, millaisia tarinoita ja persoonia saamme näytelmään ujutettua! Tarinoita ja muistoja voi toimittaa heinäkuun loppuun asti Kiteen Seudun Osuuspankin konttoreihin tai sähköpostitse johdon assistentti Asta Rouviselle (asta.rouvinen@ op.fi). Ti 7.6. Työntekijän tavoittaa muulloin puhelimitse 0503019959. SRO ja Kiteen srk. Retken hinta 15 sisältäen kuljetuksen, ruuan ja kahvit. Siunaus toimitettu läheisten läsnä ollessa. Lasteno-
hjaajat avustavat, lit. mennessä virastoon p. Pidä kädestä kiinni silloin, kun meillä vaikeinta on. Tervetuloa! Päiväkerhotyö: Kesäkahvila Isossa pappilassa tiistaisin ja torstaisin klo 912 ajalla 7.30.6. Samalla pääsee vinkkaamaan omia hyviksi havaittuja taukopaikkoja. klo 8.4517 ikäihmisten kirkkokierros retki Joensuuhun. Tulossa: su 12.6. Tervetuloa!
lakkiaiskahville
la 4.6.11 klo 1416 kotiini. Ilmoittautuminen 30.5. Romola jää kesälomalle, avaamme ovet jälleen syyskuussa. Väitöstilaisuus on Jyväskylän yliopistolla kello 12 Seminaarinmäki, Villa Ranan Paulaharju-salissa. 4
Koti-Karjala
Rakkaamme
Keskiviikko 25.5.2011
25. - 20.8. keskukselta. rovastikunnallinen omaishoitajien retki Retrettiin ja Enonkosken luostariin. www.puhoksenpuutarha.fi
Arja väittelee perjantaina housuista
Kiteellä ylioppilaaksi kirjoittanut ja nuoruutensa viettänyt FM Arja Turunen väittelee tohtoriksi ensi perjantaina, vaikka lauantain uutisemme mukaan väitöstilaisuus olisi jo pidetty. Tiedoksi: 10.5.28.8. 0503633844 kirsi.hurskainen@evl. Vastaväittäjänä on professori Maija Töyry Aalto-yliopistosta ja kustoksena professori Pirjo Korkiakangas Jyväskylän yliopistosta.
To 26.5. Koululaisten kevätkirkko Kemien srk-talolla klo 9.15 (Kemie) ja klo 11 (muut alaasteet), Happonen, Kivivuori. Kiteeläisten lähtö klo 9.50 Kiteen srk. Ilmoittautumiset p. Pe 3.6. Kesäkahvila auki klo 1116. Virasto auki mape klo 912 p. 2. Lauantaina: Alma, ort. klo 9 Mummon kammarin siivoustalkoot. Kirkkokuoron harjoitukset (kevätkauden viimeiset) srktalolla klo 19. Illan aihe: Israel ajan kello. Filiapiiri Kukkosella Purtovaarassa klo 18. Klo 19 Jää lähelleni -konsertti Kiteen kirkossa, Jouko Puhakka laulu ja Lauri Palosuo säestys. Äitiä, mummoa ja isomummoa muistaen lapset puolisoineen lastenlapset lastenlastenlapset sukulaiset ja ystävät Unen purppurasiltaa pitkin tule, kun kaipuu on lohduton. mennessä virastoon p.0136848511. Yhteistä Tiekirkoille on, että ne sijaitsevat pääteiden läheisyydessä ja kuuluvat paikkakuntansa tärkeimpiin nähtävyyksiin. Se voi olla kahvila, ravintola, baari, hotelli, majatalo, maatila, uimaranta tai tiekirkko. Klo 18 Tuomasmessu kirkossa. Ke 1.6. Diakoniatoimisto avoinna ma, ti ja to klo 911. Pitäjäntuvan kesäkahvila auki 29.5.14.8. LEIRI: 1.-3 luokan käyneille 20.22.6.2011 ilmoittautumiset 10.6. Niiden innoittamana voi suunnata esimerkiksi keskiaikaisiin kivikirkkoihin tai lähteä taivaalliselle fillarikierrokselle.
Tarja Jänis ja Ari Karhapää toivovat muistoja tulevaan näytelmään 90-vuotiaan pankin ajoilta.
tiin valtakunnallinen osuuspankkilaki. Hinta 20 /hlö (sis kuljetuksen, pääsymaksun näyttelyihin, opastuksen, ruokailun ja kahvin). Tohmajärven Osuuskassat tulivat mukaan vuonna 1970, kun annetotteluun ja lapsille on suunnitteilla perinteisten hippokisojen lisäksi konsertti. Näytelmän ohjaa ja käsikirjoittaa Tarja Jänis.
Kiteen Seudun Osuuspankin juuret ovat Ruppovaaran Osuuskassassa, joka perustettiin vuonna 1903. Lämmin kiitos kaikille Rauhaa hoitaneille tahoille.
PÄIVÄN SANA
Maa, kohota Herralle riemuhuuto! Iloitkaa ja riemuitkaa, laulakaa ja soittakaa! Juhlikoon maa, juhlikoot sen asukkaat! Ps. Kahvitarjoilu. 0400967601. Järj. Ilmoittautumiset diakoniatoimistoon 050-3019959 viimeistään 30.5. klo 14 Kesässä mukana -toritapahtuma Kiteen torilla. luokan käyneille 28.30.6.2011 ilmoittautumiset 17.6. diakoniatyö. Diakoniatyö: Ti 7.6. Parhaalle tai parhaille näytelmään sisällytettäville jutuille on luvassa 250 euron palkkio. Klo 19 kirkkovaltuuston kokous seurakuntakeskuksessa. Kiitämme osanotosta. 050 351 9666. klo 9.3016 rovastikun-
nan omaishoitajien retki Punkaharjulle ja Enonkosken luostariin. konsertti Värtsilän kirkossa klo 14, Jaana ja Olli-Pekka Sistonen. Lettukestit Asuntorannan paviljongilla Yhteisvastuun hyväksi klo 1214 (säävaraus). Taivaallinen taukopaikka on koko perheen levähdyspaikka. Pankin juuret ovat vahvasti paikallisessa maaperässä ja pankilla on omistajajäseniä noin 9 600. Niiden aukioloajat vaihtelevat, mutta pääsääntöisesti ne ovat avoinna 10.6. Syksyllä koulutiensä aloittavien lasten siunaaminen. Lehtinen, saarnaa Hiltunen. fi, Mervi Kekäle p. Su 3.6. Mahdollisia vapaapaikkoja taloudellisista syistä tai muita lisätietoja, voi kysyä Merviltä p.040-7391885. Lit. Ti 31.5. Kuolleita: Yrjö Väistö 86 v, Reino Johannes Niiranen 77 v. Yhteistä Taivaallisille taukopaikoille on se, että niissä on jotakin erityistä ja aitoa, sellaista, joka antaa rauhaa ja herkistää mielen. Taivaallinen taukopaikka on erilainen taukopaikka. Hartaus hoivasairaalassa ja vuodeosastolla klo 13.30, Happonen. 013-6848511. Päivö, Terho, Johannes, Juha. Vieraanamme on Karmel-yhdistyksestä Erja Kalpio, srk:sta Ilmo Kurkola. Pyöreitä vuosia on jo juhlistettu tarjoamalla yleisölle vapaa pääsy pesäpallo-. ruokailun, kahvin, oppaiden palvelut ja matkan). 0500 907 792, palvelemme ark. Nuorisotyöntekijät: Hannu Heikkinen p. 0407391884 hannu.heikkinen@evl. Meidän tavoitteena on toimia vielä 90 vuotta tulevaisuudessakin, linjaa toimitusjohtaja Ari Karhapää. Nuorisotyö: Kesäleirit Papinniemellä: 1. LEIRI: 4.-6. Kuollut: Toivo Johannes Iittiläinen 78 v.
Ke 25.5. Marraskuun 19. Hiltunen, saarnaa teol.yo Sari Vauhkonen. Kouluun lähtevien lasten siunaaminen srk-talolla
Tohmajärvi
klo 18.30. toukokuuta 2011
Aurinko nousi tänään klo 3.41 ja laskee klo 22.14. klo 9.40 alakoulujen kevätkirkko. päivänä avoimessa kansanjuhlassa Kiteen Vespelissä esitettävään näytelmään haetaan nyt asiakkaiden ja työntekijöiden tarinoita vuosien varrelta. Millaisia kommelluksia huono kuulo on aiheuttanut, heittää Jänis esimerkiksi. su pääsiäisestä 29.5. Rippikoulutyö: La 28.5. Ilm. Klo 18 Suvirannassa lentopalloilta, mukana Ville Hiltunen. Su 29.5. Mitä pankissa tapahtui, kun markka vaihtui euroksi. mape klo 1016, la klo 1014, su klo 1116. Johannes, Juhani, Juha. To 26.5. Su 29.5. Messun jälkeen teetarjoilu. Hyvää kevätpäivän jatkoa!
Rauha Helli Kaarina LESKINEN
o.s. rovastikunnallinen mielenterveys-kuntoutujien "kirkkokierros"-retki Joensuuhun. Tyko, Niikko, Voitto, Ignati, Kaino.
Tervetuloa
www.kitee.helluntaiseurakunta.fi
To 26.5. Laulua, kohtaamisia, Jouko Puhakka, Lauri Palosuo, toimintaryhmä. Helatorstai. Ohjaaja-käsikirjoittaja Tarja Jänis kertoo hakevansa näytelmään erityisesti reheviä henkilöhahmoja ja hauskoja tapahtumia. Hepo-Oja 7.11.1932 Rantsila 7.5.2011 kotonaan Puhoksessa Rakasta puolisoa kaivaten Teuvo Aurinko laskee jo pitenee varjot, aika on eron ja jäähyväisten. Perjantaina: Ritva, ort. 98:4, 7.
NIMIPÄIVÄT
Keskiviikkona: Urpo, ort. Ma 30.5. To 2.6. Klo 18 srk:n nuorten kuoron laulutuokio kirkossa. Joensuuhun Karjalaisen toimitaloon. 16.30. Vuonna 1921 perustettiin Kiteen osuuskassa, johon myöhemmin liittyivät muut Kiteen alueella toimineet osuuskassat. klo 11-16. Järj. 11 Ehtoolliskokous. Asialista on nähtävänä kirkkoherranvirastossa seurakunnan ilmoitustaululla. päivään mennessä. Hinta 10 /hlö (sis. 9 Aamurukous. 044 085 5878, palvelemme mape 916.30
Meiltä ilmainen hautausasiakansio Päivystämme ja palvelemme 24 h/vrk Keski-Karjalan alueella. 0400967 601. heinäkuun riparin opintopäivä Vanhassa Pappilassa. Tänä vuonna tiekirkkoja on 279. (013) 411 145, Kaisu Kiiskinen p. Pe 27.5. Lähtö Nesteeltä klo 9.30, paluu n. Messun jälkeen mehu ja keksitarjoilu kirkonmäellä. 5. mennessä virastoon p.013-68248511. Ti 31.5. Itse juhlassa näytelmä on vain yksi osa ja sen lisäksi lavalla nähdään tähtiesiintyjä, joka halutaan toistaiseksi pitää yllätyksenä. Katja Asikainen
Tiekirkot, taivaallisia taukopaikkoja
Pääteiden läheisyydessä sijaitsevat tiekirkot avautuvat kesäkuun 10. klo 16.00. Viljo, Alf, Jyrki, Yrjö. Kesäkahvilan siivoustalkoot pitäjäntuvalla klo 9 alkaen. klo 10 Mukulamessu kirkossa. Parkkialueena voi käyttää myös pitäjätuvan kenttää ja vanhan pappilan pihaa. Matkan hinta 20 , sisältäen kuljetuksen, ruuan yms. Sen omistajat sekä asiakkaat olivat lähinnä Värtsilän rautavalimon työntekijöitä. Leirien hinta 20 , leireille mahtuu 24 ensiksi ilmoittautunutta. 26.5. Ohjelmassa ohjattuja tuokioita, vapaata oleskelua ja pientä tarjoilua. Konfirmaatiomessu kirkossa klo 10 (509, 135, 514, 233:1, 228, 225, 220, 321:5), Happonen, Lappalainen, Mattila, kirkkokuoro. 18 Leiripalaveri. p. Laulu- ja soittoryhmä avustaa kanttorin johdolla. Lapsille valvottu nurkkaus messun ajan. Pysäkin retki ma 13.6. Lisää Kitee-aiheisia näytelmiä on näet tulossa. klo 8 aamurukouspiiri sr.keskuksessa. Messu Värtsilän kirkossa klo 10, Lintunen, Happonen, kanttorina Kari Pettinen Lemiltä, Lemin kirkkokuoro. Yhteisen pankin nimeksi tuli Kiteen Seudun Osuuspankki. 11 Jumalanpalvelus, Kyösti Havukainen. Retkestä tarkempaa tietoa seuraavissa kirkollisissa ilmoituksissa. Pankin historiaa käsittelevä näytelmä osuu mainiosti Jäniksen omaan kiinnostukseen Kiteetä kohtaan. Klo 18 Israel-ilta Isossa pappilassa
Kotityöpalvelujen ammattitutkinto: Taina Hurskainen, Kitee, Kirsi Hyvärinen, Kitee, Ulla Miinalainen, Kitee, Aila Mujunen, Kitee, Päivi Orho, Tohmajärvi, Sari Partinen, Rääkkylä, Marina Pennanen, Kitee. Kilometrimäärä on huomattavasti suurempi, sillä lähes kaikilla vuoroilla oli kävelemässä enemmän kuin yksi henkilö. Turunen toivoi, että viikon aikana olisi positiivisuus tarttunut kaikkiin. Ihmetohtori-sketsi on Kerttu Karppasen käsialaa ja Jouhen joutsenten koreografia on Pentti Hannosen tekemä, kertoi ohjaaja Tarja Jänis. Riemastuttavaa oli se, että sateesta huolimatta kukaan ennakkoon ilmoittautuneista ei tehnyt oharia. Puhossalon teatteriryhmän kesäilkamat kiertävät kolmella kylällä, joista Hummovaara oli ensimmäinen. Siili näet piti torilla yksityiset kiihdytysajot, kun huomasi, ettei ollutkaan yksin. Myös perjantai-illan kansanjuhlan suosio yllätti järjestäjät. Keskiviikko 25.5.2011
Koti-Karjala
5
gissä. Kiitoksen saivat myös kaikki esiintyjät, jotka viikon varrella viihdyttivät toriyleisöä. Siellä tuli paljon erittäin hyviä asioita kuten kirkas Puruvesi, Rajavaaran lava, lapsuuden leikkipaikat, Lohisoutu, Linnasaari, taidenäyttelyt, Juhanantupa ja niin
edelleen. Ihailen sitä, miten Pro Kesälahti-yhdistys on saanut
ihmiset osallistumaan tähän kävelyyn. Ensimmäisessä näytelmässä harjoiteltiin juhlapuheen pitämistä ja toisessa vietettiin naisten vuotta ja paljastettiin patsas syrjäkylän naiselle. Kiitokset hän osoitti myös Kesälahden kylille, jotka kaikki kuulivat kutsua tulla torille esittäytymään ja myymään tuotteitaan. Ilkamat päätettiin kansanlauluista koottuun potpuriin sekä kahteen Solkkuvaaran kylästä kertovaan näytelmään. Mutta minusta parasta Kesälahdella on tällä hetkellä Pro-Kesälahti-yhdistys!, Turunen hehkutti. Nähtiinpä lavalla itse Tapani Kansakin laulellen vastaamassa kysymyksiin! Hervottomimmat naurut tarjosi kuitenkin Euroopan estradit valloittanut balettiryhmä "Jouhen joutsenet", jotka eivät takuulla jättäneet ketään kylmäksi. Joku sanoikin, että jos laskettaisiin osallistumisprosentti, niin varmaankin se olisi suurempi kuin äänestysprosentti kunnallisvaaleissa. Kiitoksetta ei jäänyt myöskään pieni siili, joka eräänä yönä hauskutti torilla päivystäneitä kävelyvalvojia. Eeva Ahokas kiitti myös marttoja, Ruokkeen Lomakylää, Pivankaa ja Karjalan Kievaria, jotka huolehtivat vuorotellen viikon muonituksesta torilla. Näytelmäryhmäläiset ehtivät runsaan parin tunnin aikana käydä niin ihmetohtorin vastaanotolla kuin päivitellä nykypäivän kauneusihanteita ja ruokavalioita. Kauniina kesäisenä iltapäivänä kylätalolla raikui nauru ja hervoton hihitys, kun teatteriryhmä esitti musiikkia, sketsejä ja näytelmiä. Hyvyys tarttuu ihmisiin ja hyvät ihmiset eivät tee negatiivisia asioita. Yleisö äänesti parhaimmaksi ja hauskimmaksi Purujärven marttojen tekemän Impi ihanainen -pelättimen, jolle löytyi esikuva menneisyydestä, Purujärven kylällä eläneestä naisenpuolesta. Teppanan tytöt Seija ja Helena kertoivat torstaina kävelleensä vesisateessa ja olivat hyvillään, että pääsivät perjantaina kulkemaan saman reitin auringonpaisteessa. Puhossalon teatteriryhmä toimii Keski-Karjalan kansanopiston ryhmänä ja talven aikana on kokoonnuttu kerran viikossa harjoittelemaan. Näissä valintavaiheissa kriittiset arviot ovat hyviä ja myös monesti rakentavia. Ryhmäläiset ovat myös itse kirjoittaneet sketsejä ja sovittaneet näytelmiä. Ajatelkaa, että ainakin 650 kilometriä on kävelty tätä kylää ympäri vajaan viikon aikana. Yhtään kertaa ei tarvinnut turvautua varajärjestelmään, Ahokas hymyili. Puhdistuspalvelujen perustutkinto: Merja Turunen, Kitee. Tässä kunnallisessa päätöksenteossa haaveilen siitä, että kerran yhteisesti valitut päämäärät vietäisiin eteenpäin arvostelematta asioita jälkikäteen, hän sanoi. Hän johti letkaa viestikapulana toiminut keltainen aurinkokauluri hartioillaan. Positiivisuus tarttuu, se on myönteisyyttä, myönteisyys luo hyvyyttä ympäristöön. Vuorossa ovat vielä Villalan ja Puhossalon kylät. Yhdistys on myös kerännyt kesälahtelaisilta 100 parasta asiaa. Kun olen tällä viikolla liikkunut kylällä, aina minua nauratti, kun näin kakkarakauluksisen kävelijän tuossa jalkakäytävällä. Puhossalon teatteriryhmässä näyttelivät: Pentti Hannonen, Kalevi Hartikainen, Kerttu Karppanen, Kauko Vaittinen, Raija Taskinen ja Heli Päivinen.
Uusia tutkintoja
Pohjois-Karjalan aikuisopistossa ovat keskikarjalaiset suorittaneet seuraavat tutkinnot: Kone- ja metallialan perustutkinto: Juha Pirhonen, Kitee. Sitä ei tiedetä, miten paljon ne variksia kammottavat, mutta ainakin naakat kaikkosivat kylältä jonnekin. Kisan aikana rakennettiin seitsemän toinen toistaan hauskempaa pelätintä, jotka jäivät torin varteen kaiken kansan nähtäville viikoksi. Positiivisella ajattelulla kehitetään kotiympäristöä, kuntaa, maatamme ja koko maailma, sanoi kunnanjohtaja Jorma Turunen perjantai-iltana Kesälahden torilla kansanjuhlassa, joka pidettiin viikon kestäneen Kesälahti city mahaton -kävelyurakan päätteeksi.
Teatteri Traktorin Mehtätivoli pureutui maaseudun ongelmiin huumorin keinoin. Hän laskeskeli, että viikon aikana käveltiin yhtäjaksoisesti 138 tunnin aikana ainakin 650 kilometriä. Sosiaali- ja terveysalan perustutkinto: Marjo Hakulinen, Kitee, Taina Käyhkö, Kitee, Auli Nupponen, Kitee, Ritva Pitkänen, Kitee, Liisa Purmonen, Kitee, Kaisa Rauhamäki, Kesälahti, Vesa Rinkinen, Tohmajärvi, Seija Torni, Kitee. Luulen, että Jaakko Uuksulainenkin puhuu tämän illan jälkeen pelkästään positiivisia asioita Kesälahdesta, hän heitti. Paljon Onnea!
Balettiryhmä jouhen joutsenissa esiintyivät Kauko Vaittinen, Kalevi Hartikainen ja Pentti Hannonen.. Niistä tulee mieleen television lottoarvonnan jokeri, hän sanoi. Paikalliset asiat oli taitavasti ympätty varsinaisen ohjelman sekaan.
Kunnanjohtaja Jorma Turunen torijuhlassa:
Parasta Kesälahdella on nyt Pro-Kesälahti-yhdistys!
Positiivisuus on elämää ylläpitävä voima. Turusen mukaan yhteisten asioiden hoidossa joudutaan tekemään paljon arvovalin-
toja, joiden vaikutukset ovat monesti hyvin vaikeasti ennakoitavissa. Kolmanneksi eniten ääniä sai Sovintola-yhdistyksen hienohelma Sohvi.
Hummossa ilakoitiin!
Hummovaaran kylätalolla tarjoiltiin sunnuntaina monipuolinen kimara musiikkia ja teatteria. Turunen kertoi yllättyneensä Kesälahdelle tullessaan 80-luvun alkupuolella, miten yhteisöllisyys ja talkooperinne oli hyvin säilynyt paikkakunnalla, vaikka yleisesti niiden on sanottu vähentyneen sitten 60-luvun. Pro Kesälahti -yhdistyksen puheenjoh-
taja Eeva Ahokas suorastaan hehkui onnesta, kun tapahtuman viimeiseen kävelyvuoroon perjantaina osallistui lähes sata ihmistä. Hänestä tapahtuma on pikkupaikkakunnalle mainio piristys ja mikä parasta, yhteisöllisyyden virittäjä. Ja yleisöllä oli hauskaa.
Pro Kesälahti-yhdistyksen puheenjohtaja Eeva Ahokas oli onnellinen: Kesälahti city mahaton onnistui yli odotusten.
Viimeiselle kävelykierrokselle lähti pitkä letka aurinkoviitoitettua tietä pitkin.
Turunen totesi Pro Kesälahtiyhdistyksen lähteneen toteuttamaan positiivisuutta monin eri tavoin ja niistä viimeisimpänä kävelytapahtumaa. Kunnossapidon ammattitutkinto: Jouni Pennanen, Kitee, Eero Repo, Tohmajärvi. Helena sanoi olevansa etätöpöttelijä, sillä hän asuu Helsin-
Impi Ihanainen paras
Kävelytapahtuman alkajaispäivänä oli torilla Pessimismin karkote -kilpailu, jossa kilpailtiin parhaimman variksenpelättimen rakentamisesta. Toiseksi tuli hyvin pienellä äänierolla palonaisten LieskaLenita. Perjantai-illan vetonaulana oli Teatteri Traktorin Mehtätivoli, jonka letkeä huumori puri yleisöön. Sähköasentajan ammattitutkinto: Marko Pakarinen, Tohmajärvi, Anssi Silvennoinen, Tohmajärvi.
Ylioppilaita
Kiteeläinen Olli Mikkonen on valmistunut ylioppilaaksi Joensuun lyseosta. Lopuksi Turunen kiitti Pro Kesälahti -yhdistyksen hallitusta hienosta kävelytempauksesta ja toritapahtumasta ruusuin.
Ylitti odotukset
Kesälahti city mahaton ylitti kaikki odotukset
Liityin Eläkeliiton Kiteen yhdistykseen äidin ja isän perintönä. Leilan mukaan uusia tiloja ei ryhdytä maalaamaan. Sisustaminen tapahtuu tekstiileillä, tauluilla ja muilla elementeillä. Voimme pitää niitä grillikekkereitä, joista syksyllä haaveilimme, Leila iloitsee.
Pelastuslaitoksella riitti kiirettä
Pohjois-Karjalan pelastuslaitoksella oli tiistaina kiireinen päivä niin metsäpalojen kuin muidenkin onnettomuuksien suhteen. Siihenkin oli helppo sanoa kyllä, sillä pankissa töissä ollessani vedin Elohopeakerhoa. Perjantaina Aila täyttää 70 vuotta, mutta syntymäpäiviään hän haluaa viettää vain pienimuotoisesti lähipiirin seurassa. Jyväskylään en uskaltanut kotiutua, Aila tuumaa. Pauli pyysi tanhuharjoituksissa parikseen. Nyt kauppareissulla kohtaa paljon juttuseuraa, ja ihan hyvä näin. Uusiin tiloihin NNKY:n Tyttitalo muutti toukokuun alussa. Täällä ihminen on enempi esillä. Seurusteltiin pari vuotta ja sitten mentiin kihloihin. Hinnat sis. Yleisimmän saaliskalan kisa oli tiukka, sillä hauki jäi kakkoseksi ainoastaan runsaan prosentin erolla. Hyvin olen kuitenkin viihtynyt tässä talossa ja tässä ympäristössä. Nyt meillä on kunnon uunikin, Leila esittelee. Kun pyydettiin hallitukseen, sanoin kyllä. Nyt lastenlapsia on seitsemän, nuorin heistä hieman yli yksivuotias. mm. Harmitti, että jouduin lähtemään, kun osasin niin paljon asioita, Ai-
la muistelee. Viikonloppuna käytyyn leikkimieliseen koko Suomen kalabongauskisaan saapui kaikkiaan 68 saalisilmoitusta. Tyttiksellä on ohjelmaa kesä- ja elokuussa. Itse en ollut muuttamassa, mutta elämässä on tehtävä kompromisseja. Nyt lastenlapsilla on oikea mummola ja pihalla tilaa temmeltää. Syntymäpäiville olenkin kutsunut lapset, lastenlapset, sisarukset, heidän lapsensa ja lastenlapsensa sekä serkkuja ja muutamia ystäviä. Ihan kiva, mutta väriä saisi olla enemmän. Kun kuusikymmentä ikävuotta täyttyi, Aila koki joutuneensa eläkkeelle. Palo sai alkunsa sähkölinjalle osuneesta puunoksasta, joka katkaisi sähköjohdon. Huiske Tyttiksellä on Leila Uuksulaisen mukaan hieman vähentynyt toukokuun lämpimien iltojen vuoksi. Paloa ei löytynyt, joten hälytyksen syyksi kirjattiin laitevika. 6
Koti-Karjala
Keskiviikko 25.5.2011
Pyörät Kesportista
15 kpl:n erä!
7-v., jalkajarru
Tytti-talo muutti Keisarinkujalle
Ihanan valoisat ja avarat tilat, ihastelee Leila Uuksulainen Tytti-talon uusia tiloja Keisarinkujalla entisissä Separaatin tiloissa. Ystävät sekä työkaverit, joiden kanssa olisi nyt aikaa olla ja harrastaa, jäivät Helsingin seudulle. Puolenpäivän tuntumassa Tohmajärven Noittaantiellä puutavararekasta valui n. Ja kun joskus on päivä, jolloin ei ole mitään aikataulutettua menoa, siitäkin osaa nauttia ja sitä osaa arvostaa. Onneksi ensimmäinen lapsenlapsi oli syntynyt edellisen vuoden lopulla, joten elämään sisältöä toi pienen pojan hoitaminen. tavarakorin ja hameverkon.
449,Lastenpyörät
12" 16"
KITEE
Kiteentie 7 · Puh. Paulin kotipaikan omistus siirtyi pariskunnalle vuonna 2005 ja remontti alkoi seuraavana vuonna. Henkireiän ja ystäviä Aila löysi yhdistystoiminnasta. Työmotivaatio ja -taito olivat huipussaan. Kävijöitä on silti riittänyt. Matkoilla on mukavaa ja varsinkin teatterimatkat ovat aina täynnä. Väliin mahtuivat työvuodet Helsingissä sekä muutama vuosi Jyväskylässä, kunnes mahdollisuus palata Paulin kotitilalle toi avioparin takaisin Kiteelle.
Mies vei ja mies toi, kierros umpeutui, Aila nauraa. Oli haikeaa jäädä eläkkeelle. Oma kotipaikkani on 6,5 km:n päässä. Niinikummun Kyläyhdistyksen hallituksessakin olin, mutta siihen eivät resurssini riittäneet niin kuin olisin halunnut, joten kun olin erovuorossa, ehdotin miestä tilalleni hallitukseen ja hän suostui.
70 vuotta täyttyy
Eläkeliiton Kiteen yhdistyksessä on yli 700 jäsentä. Entisistä viihtyisäksi sisustetuista tiloista Lindankujalla jouduttiin lähtemään vuotavan katon vuoksi. Joka kuukausi on joku matka, joten on kuin olisin nyt töissä. Kiteen ja Tohmajärven palomiehet saivat maastopalon nopeasti hallintaan, mutta jälkisammutus tuotti heille paljon vaivaa.
40 vuoden ympyrä on sulkeutunut
Tästä lähdettiin ja tähän tultiin, esittelee Aila Silvennoinen kotiaan Kiteen Lohelassa. Iltapäivällä tuli automaattinen palohälytys Rääkkylän kirkkoon. Nuorelle poliisille Kiteellä ei ollut töitä, joten häiden jälkeen, vuodenvaihteessa, Aila irtisanoutui työstään ja muutti Helsinkiin. Uudenvuodenaattona 1965 samassa paikassa juhlittiin Ailan ja Paulin häitä. 40 litraa hydraulisöljyä maantielle. Aluksi oli outo tilanne, kun piti taas opetella kiteeläiseksi. Tuli hupsahdus: missä oikein olen, kun ei ole työtä eikä ystäviä enää. Jonotusaika on maksullinen. alv 23%.
mennessä. Keväällä 2007 Silvennoiset muuttivat vuosikymmenten jälkeen takaisin Kiteelle. Matkoja yhdistys järjestää yhden päivän retkistä viikon reissuihin. Jospa silloin järjestäisin ystävien kutsut laajemmin.
34 eri kalalajia
Kalabongausviikonloppuna onnistuttiin bongaamaan 34 eri kalalajia. Nyt toimin yhdistyksen matkasihteerinä. Karoliina Uuksulaisen vetämät Tytti-ryhmät lopettavat toimintansa toukokuun loppuun
Prego
Huoleton ja varma valinta! Myös miesten malli Kestosuosikki!
Comfort
7-v., jalkajarru
Sis. Pariskunnan yhteinen taival alkoi 1960-luvulla, kun Niinikummun Maamiesseura järjesti iltamia. Omilla lapsilla liittyy tähän mieluisia muistoja, nyt heidänkin lapsensa saavat nauttia samoista asioista, Aila iloitsee.
Aktiivinen yhdistystoimija
Ison kaupungin elämänrytmiin tottuneelle paluu Kiteelle ei ollut helppoa. Heinäkuussa Tytti-talo on kesälomalla. Ailalla oli Kiteellä hyvä työpaikka pankissa, mutta mies läksi Helsinkiin poliisiopistoon. Lukumääräisesti eniten pyydettiin salakoita, ahvenen jäädessä niukasti kakkoseksi.
Eläkeliiton Kiteen yhdistyksen matkasihteerinä toimiminen on Aila Silvennoiselle mieluista.
Lastenlapsilla oikea mummola
Moni on helpottunut saadessaan jättää työuran taakseen. Mies on ensi vuonna samassa pisteessä. Oltiin siellä melkein neljäkymmentä vuotta ja molemmat tyttäremme syntyivät siellä.
Kun olimme lomilla mökillä ja kävin kaupassa, sieltä ehti nopeasti kotiin. Kiteelle palasimme, kun mies halusi tulla entiselle ko-
titilalleen. On teatterimatkoja, ruskaretkiä ja ulkoilupäiviä sekä suosittu yllätysmatka, jollainen toteutetaan seuraavan kerran kesäkuussa. Tohmajärven palomiehet kävivät poistamassa hydraulisöljyn ja toimittivat ne asianmukaiseen keräilypisteeseen. Kalastajien yleisin saaliskala oli ahven, jonka onnistui pyytämään lähes 59 % kalastajista. Uusissa tiloissa miellyttää avaruus ja valoisuus, mutta väriä tytöt toivoivat lisää.
129, -
tyttöjen/ poikien
159, -
tyttöjen/ poikien
Soitto 010-alkuisiin numeroihimme maksaa lankapuhelimesta 0,0821 /puh + 0,059 /min ja matkapuhelimesta 0,0821 /puh + 0,169 /min. Lapset toivoivat, että joskus serkukset näkisivät toisiaan laajemmin. Puoli kuuden aikaan illalla syttyi Kiteen Huosiinmäentiellä maastopalo. Lastenlasten vuoksi Aila ja Pauli myös Jyväskylään Helsingistä muuttivat, ollakseen nuoremman tyttärensä lastenhoitoapuna. Olen myös Kiteen Marttayhdistyksen hallituksessa ja Lohelan toimintaryhmän vetäjänä. Kalastajien yleisin saaliskala oli ahven, mutta lukumääräisesti eniten rannalle nostettiin salakoita. Keittiönurkkaukseen on tulossa keittiökalusteet. Entisissä tiloissa oli kivat värit, Sara, Inka ja Maria tuumivat. Eivät Helsingissä naapurit tienneet, mitä me tehtiin. Maastoa paloi noin hehtaari. 010 6666 370 Palvelemme: mato 917, pe 918, la 914
NYT!
tuote
Sara ja Inka lauloivat karaokea Tytti-talolla. Kesäkuussa järjestetään retkiä, uimista ja kirpputori.
Olemme saaneet luvan grillata tuolla takapihalla. Siellä meillä on ollut kesämökki vuodesta 1970 ja mökillä olemme lähes kaikki lomat viettäneet Helsingissä asuessa.. Vaikkei nyt uskoisi, olin nuorena tyttönä ujo, mutta kyllä Helsinkiin kotiutui
8
Koti-Karjala
Keskiviikko 25.5.2011
likausi alkaa K Gril
Torstaina 26.5.
KAHVITARJOILU klo 1018 Atria Mestari Virpi Makkonen klo 1017 tule tutustumaan kesän kuumimpiin grillausuutuuksiin PIKA-ARVONNAT klo 10, 12, 14 ja 17 palkintona kussakin 3 tuotekassia KOKKIKOULU klo 11, 13 ja 16 OLE PIRKAN YSTÄVÄ! osta 5 erilaista -tuotetta ja saat veloituksetta paketin -kahvia valikoimissamme yli 2000 Pirkka-tuotetta Frezza-tuote maistatus klo 1118 Osallistu arvontaan. Arvomme klo 18 kolme Frezza-tuotepalkintoa Dr Oetker mousset tuote-esittely klo 1017 y Päivän KANTA-ASIAKASARVONNASSA polkupyörä
Kauppakeskuksen Neste Oil automaattiasemalta Plussa-peruspisteet kaksinkertaisina kaikista tankkauksista to 26. Päivän KANTA-ASIAKASARVONNASSA 50 e:n lahjakortti
Tarjoukset voimassa to 26.su 29.5. tai niin kauan kuin tavaraa riittää.
HINNALLA!
ERÄ!
Sunsilk
2 yhden
Ilman korttia 2,29/pkt
-35%
Huggies
TEIPPIVAIPAT
(0,210,26/kpl)
8
90 pkt
SHAMPOOT
250 ml ja
Ilman korttia 10,90/pkt (0,250,32/kpl)
-18%
HOITOAINEET
200 ml (5,987,47/l)
Veet
2
99
2 pll
IHONKARVAPOISTOTUOTTEET
-50%
Ilman korttia 2,99/plo (11,9614,95/l)
Rajoitettu erä! Veet-tuotteen ostajalle kaupan päälle Finlayson kesäkassi (arvo 13,90)
-25%. Arvotaan klo 14 tapahtumaan osallistuneiden kesken. la 28.5.2011.
Neste Oil automaatti
Opistontie 1, Kitee
KANTA-ASIAKASTA
Nivea MEIKIT
-50%
Dove
KOSTEUSVOITEET
fresh touch
250 ml (8,80 l)
Perjantaina 27.5.
Kiteelle avataan JÄÄTELÖMAAILMA! Tapahtumassa klo 1418 lapsille kasvomaalausta GB Glace-jäätelöt -40%
(tarjous voimassa vain perjantaina 27.5.2011)
ERÄ!
AURINKOLASEJA
-50%
HIUSLENKKITUUBIT JA HIUSHARJAT
3
95
Ilman korttia 9,95
2 95 2
20
kpl kpl
summer glow
250 ml (11,80 l)
Ilman korttia 4,40 (17,60/l)
-50%
Ilman korttia 5,90 (23,60/l)
Osta nyt pakastin täyteen jäätelöä! Piltti-lastenruoka maistatus klo 1017 Vaasan Kotiuunin tuote-esittely klo 1018 Apetit Muurikka-kasviket esittely klo 1017 Päivän KANTA-ASIAKASARVONNASSA 50 e:n lahjakortti
4
95 tuote
Libresse
SITEET
(ei pikkuhousun suojat)
3
00
2 pkt
Lauantaina 28.5.
JAAMME 1200 kappaletta 5% ALENNUSKUPONKEJA ostaneille Plussa-asiakkaille VEIKKAUSESITTELYTAPAHTUMA klo 1114 Osallistu arvontaan! Palkintoina 3 TUOTEKASSIA
Keskiviikko 25.5.2011
Koti-Karjala
9
KUPIAISEN
torstai-sunnuntai
FROTEEPYYHE
Lilja
Ilman korttia 7,90/kpl Ilman korttia 19,90
APAHTUMA
Kaikista normaalihintaisista vaateostoista -kortilla
26.-29.5.2011
10 90 13
2 kpl
00
-30%
-36,7%
Siivousmuumi
TYYNYLIINA
-41%
Ilman korttia 8,50
5
00
-20%
Teema
Satiini
PUSSILAKANA + TYYNYLIINASETTI
Kioto
29
Grippy induktio
90
-40%
Ilman korttia 49,90
Helmi
ASTIAT
VIINILASIPAKKAUS
Kartio
-20%
Muumi
KEITTO- JA PAISTOASTIAT
Esim. info 0400 133 807. 721, la 718, su 1218 petri.kupiainen@k-supermarket.fi www.kupiainen.net Kiteentie 6, Kitee, puh. KASARI 1 l
ilman kantta KATTILA kannella 5 l tai PAISTOKASARI kannella 24 cm
20
-30% 1500 9
70
Ilman korttia
(3,75/kpl)
13,90
90 Ilman korttia 29,90
Ilman korttia
23,80
(5,95/kpl)
-37%
JUOMALASI
MUKI
Ilman korttia 9,90
7
90
pkt
(ei Seikkailu ja Saippuakuplia sesonkimuki)
Luxor LX19906DVD CIP
19" LED-TV+DVD soitin verkkoon
Vestfrost CW120
11
Ilman korttia
90
kpl
JÄÄKAAPPI
50 cm
-16,7%
mukana
-20%
-20%
249
00
-21,2%
14900
ilman korttia 189,00
14,90
ilman korttia 299,00
Tavallista p arempi Ruokakau ppa
KUPIAINEN
Palvelemme: ark
Näillä näkymin vain yksi lisänäytös on tulossa. Kuoroon liittyi 80 oppilasta, bändissä soitti 12 henkeä, päärooleissa nähtiin 18 oppilasta ja tanssijoita oli noin 60. Siemenestä kasvoi jotain paljon suurempaa ja hienompaa, mitä Karikaan aluksi osasi ajatella. Saapui tänne suurilta soilta. Metsän valtias Tapio kun katseensa kohottaa hiidetkin kaikkoaa."
Esitysten äänitekniikkaa lukuunottamatta kaikki oli itse tehtyä, Uuksulainen kertoo koulun suururakasta.
Tuliketun matkassa
Toiseen Maailmaan musikaalin tarina kertoo Aamun ja Mihkelin kaipauksesta matkatöissä olevaa äitiään kohtaan. Toisessa Maailmassa, unien, satujen ja unelmien maassa kaikki on mahdollista. Lapset pääsevätkin Tuliketun matkassa Toiseen Maailmaan jo heti unen koitettua. Arppen alakoululaiset opettajineen näyttivät musikaalin kautta millainen voima on yhteisellä päämäärällä ja saumattomalla yhteistyöllä, jossa kaikki vetävät köyttä samaan suuntaan. Aluksi lavalla esiintyvät tahot harjoittelivat kukin tahollaan. Oma luokkani on osoittautunut varsin musikaaliseksi. Siinä on meille aikuiselle mallia, mistä ottaa opiksi - näin rakennetaan toisenlaista ja parempaa maailmaa! Niina Nyrhinen
Kaikki mukana taitojensa mukaan
Jussi Rasinkankaan Toiseen Maailmaan musikaali valikoitui esitettäväksi varsin nopeasti. Jo tammikuun puolenvälin jälkeen oli tiedossa, mitä koko koulu lähtee yhdessä tekemään. Luo satujen ja ihmeiden pienen purtesi vien hiljaa kuiskaillen."
Arppen 1.-6. Muut kuin esiintyjäryhmät aloittivat oman urakkansa musikaalin eteen. Toiseen Maailmaan musikaaliin kuuluu valmiit käsikirjoitukset siitä, kuinka juoni etenee laulujen ohella. Niinpä tekemistä riitti kaikille. Pirtin nurkkia paukutteli, kylän koirat herätteli.". Lisäksi oli puhekuorolaisia yhden luokan verran. Esittelin ideaa muutamille kollegoille ja lopulta kaikki halusivat olla mukana, Uuksulainen kertoo.
Koko koulun voimin Toiseen Maailmaan
"Metsän valtias Tapio näin metsiä samoilee, Tuuletar tietä lakaisee. Päivä vuorten taakse tummuu hiljalleen. Maalikuun lopulla kuoro ja bändi alkoivat harjoitella yhdessä. Minä tein musiikkikappaleista sovitukset kuorolle ja bändille ja aloitimme harjoitella, Uuksulainen kertoo. Jokainen sai osallistua yhteiseen projektiin taitojensa ja mielenkiintonsa mukaan. Toiseen maailmaan sä sulje silmäs vaan ja luota unelmaan, niin tuulien tie jo sinua vie."
"Hyytämöinen pakkasen poika. Arppen alakoululaisten panostus musikaaliin näkyi ja kuului esityksissä. Vanhempien kommentit esitysten jälkeen olivat ihastusta ja kunnioitusta suurta työmäärää kohtaan tulvillaan.
Koti-Karjala
Keskiviikko 25.5.2011
"Kun tuulen lapsi oon, vien näin kaarnalaivaas tuulta päin. Ennen kansa tuhatpäinen jalan kulkemalla saapui kaukaa velhon luokse suruineen."
"Toiseen maailmaan, jos tahdot, lähde kanssain kulkemaan, sulle näytän tien ja sinne sinut mä vien. Upeasta suorituksesta kertoo sekin, että vielä viiden näytännön jälkeenkin koululta on pyydetty lisänäytöksiä. Esitysten eteen oli silmin nähden ja korvin kuullen panostettu yhteisestä tahdosta ja tekemisen ilosta kumpuavalla voimalla. Lapset kirjoittavat illalla äidille sähköpostia ja kertovat, että ovat menossa isänsä kanssa katsomaan näytelmää Tuliketusta. Kaikki eivät halua esiintyä ja musikaali vaatii paljon taustatyötä. Arppen koulun 1-6 luokkalaiset vetivät musikaalin viime viikolla läpi viidesti taidolla, jota esityksen nähneet kuvailivat termillä "kuin ammattilaisten tekemä". Aluksi mietin, että voisin oman porukan kanssa tehdä jotain musiikkiprojektia. Käsikirjoitus muokattiin meille sopivaksi. luokkalaiset
Koululaisten joulukirkkoa varten kootun koulukuoron esiintyminen synnytti opettaja Kari Uuksulaisen sisällä ajatuksensiemenen, joka kevätlukukauden alussa alkoi itää vauhdilla. 10
Toiseen Maailmaanmusikaali kokosi viime viikolla Kiteesalin viidesti täyteen. Sen saavat nautiskella yksinoikeudella Arppen yläkoululaiset. Se, mikä Kiteesalissa odotti, mitä lavalta nähtiin ja kuultiin ja missä loistossaan, oli upea ja kokonaisvaltainen kokemus. Lavastusta, puvustusta ja mediaa rakentamassa ja hoitamassa oli kussakin vastuualueessa omat 2030 oppilaan ryhmät.
"Istuu velho yksinäinen ikitammen alla. Roudareita ja lavajärjestelijöitä sekä tekniikan parissa työskennelleitä oppilaita oli kymmenkunta. Se, että matka Toiseen Maailmaan alkoi lavastusten osalta jo ulko-ovelta, teki vaikutuksen. Ei ihme, että salissa nähtiin liikutuksen kyyneleitä
Ulkona pelaaminen on tietysti mukavaa, mutta kyllähän sitä mieluummin toivoisi, että oma ulkopelipaikka avautuisi jollain muulla tavalla kuin joukkuekavereiden loukkaantumisella. Toista jaksoa johdetaan 3-2, kun Tallbacka tulee viimeisellä tasoittavalla yhden palon tilanteessa purkamaan ajolähtöä. Me voitamme 2-0, Murikka veistelee Tallbackan aloittaman sanallisen sodankäynnin hengessä.
Tarkkaile heitä
Juha Puhtimäki Lukkari Juha Puhtimäki on onnistuessaan yksi Koskenkorvan kivijaloista, mutta miehen heikkous on epävarmuus. Kossu voitetaan, kun kärki saadaan kiinni ja lyöntimiehet pidetään kurissa. Edelliskauden kossulaisista poissa ovat Jukka Latvala, Toni Ranta ja Jouni Oja-Lipasti. ja sotiemme veteraanit vapaa pääsy OTTELUISÄNNÄT:
INSINÖÖRITOIMISTO TANSKANEN OY
www.tanskanenoy.fi
KUPIAINEN. Kyllä meidän pelata pitää, että voitetaan. Vahinkovääriä lipsahtelee ja nollatilanteessa mies päästää huonona päivänä liikaa miehiä vapaalla ykköselle. Jussi toivottaa katsojat sankoin joukoin tervetulleiksi todistamaan Koskenkorvan tappiota. Keskiviikko 25.5.2011
Koti-Karjala
11
Kiteen Pallo on ollut pohjanmaalaisille perinteisesti vaikea vastus etenkin kotikentällä. Pelitavassamme jokaisella pelaajalla on oma roolinsa. Kiteen joukkuetta Tuomas kuvailee ennakkoluulottomaksi. Hurskainen muistelee Koskenkorva-pelien päättyneen Kiteellä useimmiten kotijoukkueen voittoon, ja saman linjan hän odottaa jatkuvan myös perjantaina. Koskenkorva joutuu tekemään tosissaan töitä, mikäli aikoo napata ensi perjantaina pisteet mukaansa.
Koskenkorvan Urheilijoiden tavoitteet tälle kaudelle ovat kovemmat kuin viime vuonna, jolloin pohjalaiset tippuivat pudotuspelien avauskierroksella. Nopeutta ja lyöntivoimaa joukkueella riittää. Ensimmäinen jakso päättyy meille 4-3. Sitä lähdetään pois hakemaan, Tallbacka suunnittelee. klo 18.00 Kiteen Rantakenttä
KIPA KOSKENKORVA
VS.
LIPUT: Aikuiset 10 Eläkeläiset/työttömät/opiskelijat 8 Nuoriso (12-19 vuotiaat) 5 Alle 12-v. Joukkue on hyvä, ja mahdollisuudet edetä aina mitalipeleihin saakka ovat realistiset. Ratkaisu tulee kakkospuolelta ja takakentältä, Tallbacka suunnittelee ja lähettää takakentälle terveisiä: Kokkosen kannattaa varustautua kumisaappailla.
"Kokkonen pallopoikavuorossa"
Tallbackan taistelupari Jussi
Hurskainen vastaa kumisaapasvihjeeseen toteamalla, että Kokkonen lienee pelin jälkeen pallopoikavuorossa keräämässä Kiteen läpilyömät pallot talteen. Rantakenttä on perinteisesti vaikea kenttä pohjalaisille, matka on pitkä ja kotimatka vielä pitempi, jos tappio tulee. Tilalle on tullut kovia pelimiehiä. Myös Kouvolaa vastaan KiPa pelasi mallikkaasti, vaikka voitto ei Kiteelle jäänytkään.
Taistelupari Tallbacka-Hurskainen
"Juoksuja kyllä tuloo"
Kokkoselle kumisaappaat!
Kiteelläkin pari kautta viihtynyt Tuomas Tallbacka tulee mielellään entiselle kotikentälleen. Se on Tallbackan mukaan tarpeeksi avara ja antaa mahdollisuuden läpilyönteihin. Kentällemenoprosentit ovat viime vuosina olleet lähes Sami Haapakosken luokkaa, joten Velpe on ehdottomasti Kossun avainmiehiä sisäpelissä.
Pe 27.5. Alkanut kausi on tuonut Jussille peliaikaa myös ulkokentällä, sillä KiPa on kärsinyt useista loukkaantumisista. Häviämään Tallbacka joukkueineen ei aio susirajalle
matkustaa. Tänä vuonna meillä on toimiva joukkue. Lyönti epäonnistuu, ja seurauksena on kaksi paloa. Mielenkiintoista nähdä, miten tiivistä se on Rantakentällä. Tallbackan kausi on lähtenyt käyntiin hyvällä fiiliksellä. Taistelupariaan Jussi Hurskaista Tallbacka kuvailee kovaksi kupperinlyöjäksi. Etenkin kakkospuolen on oltava Tallbackan lyöntivuorojen aikana hereillä. Historiallinen Nurmo-peli antoi joukkueelle itseluottamusta. Itse olen tänä vuonna hoitanut paljon kakkostilanteita, ja myös kotiutus on osittain minun vastuullani. Toivotaan, että keli on hyvä ja katsojia paljon. Kun jokai-
nen hoitaa tehtävänsä, pisteitä tulee. Lukkaripelin epäonnistuminen voi kampittaa mukanaan koko joukkueen. Sisäpelissä onnistumiselle on kaikki edellytykset, kunhan vaihtajat hoitavat oman hommansa. VeliPekka Yli-Hirvelä kuuluu maan kovimpiin ja varmimpiin kärkimiehiin. Koskenkorvan ulkopeli on alkaneella kaudella ollut epävarmaa. Peli päättyy meidän voittoomme 2-0. Juoksuja kyllä tuloo ensi perjantaina, se on varma. Jokainen peli on mahdollista voittaa. Veli-Pekka Yli-Hirvelä Kärki on Koskenkorvalla toiminut hyvin. Kitee on pelannut kotiottelunsa mallikkaasti. Mitalia tavoitellaan, Tallbacka paljastaa. Koskenkorvan vahvuus on lyöntivoima, mutta sen ulkopeli on Murikan mukaan ollut kuluneella kaudella epävarmaa. Myös kärki vaikuttaa vahvalta, etenkin Veli-Pekka YliHirvelä kuuluu joukkueen vikkeliin poikiin. Tallbackaa Jussi pitää kovalyöntisenä ja monipuolisena kaverina. Etenkin lyöntivoima lisääntyi jokeri Juha Niemen myötä, ja taustatukena toimivat vielä Marko Pelkonen ja Tuomas Tallbacka. Ensimmäinen jakso meille 5-3, toinen 6-2
Kiljukotka pesii harvalukui-
sena Venäjän puolella, ja sen levinneisyys painottuu ItäEurooppaan.
Käkimuuton ennätys
Kevätmuutossa on alkanut nyt loppuhuipennuksen aika, jolloin suuri määrä hysyjä eli hyönteissyöjiä saapuu kaukomatkoiltaan pesimäpaikoilleen. Käkiä muutti niemestä järvelle 15 riukupyrstöä, mikä on maakunnan muuttoennätys. Seudullamme on alun epätoivosta päästy jo hyvästi eteenpäin. Keski- Karjala tarvitsee niin seudullisen ja tasokkaan ampumakeskuksen kuin myös toimivia ja hyvin hoidettuja pienempiä ratoja. Petolintuharvinaisuuksista liikkeellä ovat olleet viimeksi kiljukotkat. Värtsilän laaksossa jännitetään kahden täällä harvinaisen lajin pesinnän puolesta. Samalla mulloksella oli myös viikko sitten kymmenen kurmitsan parvi, mutta kyseessä saattoi silloin olla tyystin toinen kokoonpano. Viimeisimpiä tulokkaita ovat olleet esimerkiksi mestarilaulajiimme kuuluvat viitakerttunen, kultarinta, mustapääkerttu ja idänuunilintu. Myös muut hyönteissyöjät ovat ottaneet takaisin myöhässä virinnyttä muuttoaan. Yöllisen saapumisen ja lintujen runsastumisen huomaa heti aamulla äänistä ja lauluista, joskus jopa näkyvästä liikehdinnästä puidenlatvoja ja rantapensaita
pitkin. Veikko Ihanus vaivihkaa suoraan pesilleen, mutta sadesäällä ne saattavat äkkiä kokoontua suuriksi parviksi hyönteisjahtiin järvien ylle. Tätä huonosti tunnettua hyönteissyöjien näkyvää aamumuuttoa on havainnoitu esimerkiksi Kyyrönniemen kärjessä. Toukokuun loppu on myös paras aika nähdä lintuharvinaisuuksia. Markku Halonen
Hysyjen ja harvinaisuuksien aika
Lintujen kevätmuutossa eletään edelleen kiihkeitä saapumisen hetkiä. Vuosi vuodelta yhä oikukkaamman arktikan huipennus eli valkoposkihanhien päämuutto meni yli viikko sitten. Tämä eteläinen laji saattaa pesiä muutaman parin voimin maamme kaakkoisrajan vanhoissa kulttuurikuusikoissa, ehkä Tohmajärvelläkin. Hatunvaaralta huomattiin tiistaina 40 000 hanhea, mikä oli kuitenkin vain osanen edellisenä iltana ja yöllä Laatokalla menneestä höyhenmassasta. Radan taustavallit kunnostetaan tämän kesän aikana vaatimusten mukaiseksi. Syksyn merkeistä on kuitenkin vielä varhaista puhua, sillä alkukesän ympärivuorokautinen linnunlaulukonsertti ja pesinnän kiihkeät rytmit ovat lähiviikkoina parhaimmillaan. Sunnuntaina Kesälahden kannasta pitkin matkasi ilmeinen kiljukotka pohjoiseen ja perjantaina Puhoksen peltojen yllä liiteli varma kiljukotka lännen suuntaan. Ampumarata päivitetään muutenkin ajan tasalle ja näin taataan, että aikaisempien vuosikymmenten aikana tehty työ ei valu hukkaan. Pääskyset ovat tulleet kuin. Keski-Karjalassa on oikeanlaista asennetta ampumaharrastuksen eteenpäinviemisessä; on merkittävä yhteinen Aimo- hanke, johon myös ammunnanharrastajilla on sijansa. Metsästyslainsäädäntö vaatii, että luonnonvarainen riista otetaan kivuttomasti ja eettisesti kestävällä tavalla metsästäjän haltuun. Yhteisesti sovittuja lakejamme pannaan siis toimeen yhteiskunnan toimimattomuuden uhallakin. Metsästysseurojakin Keski-Karjalassa on yli kuusikymmentä, ja jokainen haluaa luonnollisesti oman kisapäivänsä järjestää. Ampumaharjoittelu on jokaisen metsästäjän velvollisuus, ja harjoittelua tuleekin lisätä merkittävästi, että perusteet lainmukaiseen jahtiin pysyvät voimassa. Viime päivinä massamme on nimittäin huomattu poikkeuk-
sellisen runsaasti näitä Lapin tuntureiden värikkäitä kahlaajalintuja. Samana päivänä Rääkkylän Oravilahden kuivatusalueella viihtyi 11 keräkurmitsan eloisa parvi. Ampuma-rata asiat ovatkin tekijämiesten tehtäviä! Niitä ajamaan tarvitaan sitoutunut porukka, joka ei "kuvia" pelkää. Ongelma ei ole siinä, että asiat vaaditaan tekemään viimeisen gramman tarkkuudella, vaan siinä, että varoja lainmukaiseen rakentamiseen ei ole olemassa. Nyky-yhteiskuntamme päätöksentekojärjestelmä on pirstaleinen. On selvää, että kun seudullamme on yli kolmetuhatta metsästäjää ja muut ammuntaa harrastavat tahot sen päälle, on kapasiteettia löydyttävä! Yleensä loppukesään ja jahtikauden alkuun sijoittuva tarve ratavuoroille johtaa siihen, ettei yhdellä eikä kahdellakaan radalla pärjätä. Arktisen muuttoon lukeutuvat kuikkalinnut ja kahlaajat esittävät muuttojaan vielä kesäkuun alkupuolellakin - samaan aikaan kun naaraskuovien ja töyhtöhyyppien liikenne suuntautuu jo takaisin etelään. Maanantaina Värtsilän laaksossa istuskeli langalla täällä hyvin harvoin näyttäytyvä turturikyyhky, joka on sepelkyyhkyä paljon pienempi ja väritykseltään ruskeasävyinen. 12
Koti-Karjala
Keskiviikko 25.5.2011
Reiät tehdään ampumalla.
Ampumaratatoiminta joutui vastatuuleen menneen vuosikymmenen puolivälin tienoilla, kun ympäristölainsäädäntöä uudistettiin. Nykyaikana päättäjienkin joukossa on niitä "olen vain täällä töissä -tyyppejä", joilla ei ole auktoriteettia lähteä hal-
Ampumaharrastus aikamme rattaissa
komaan vastatuulta. Jokainen keskikarjalainen tuntee metsästävän tai ammuntaa harrastavan henkilön, pidettäköön siis harrastustamme kunniassa ja ponnistellaan edelleen tälläkin saralla seutumme elinvoimaisuuden ja vetovoimaisuuden puolesta! Silloin kun aikaamme kuuluvat ammattivalittajat hyödyntävät heille suotuja ilmaisia oikeuksia, joskus jopa säikähtäneiden päättäjienkin avustamina, ymmärretään, että suuret rattaat pyörivät tasaisen varmasti. Sääperin rannoilla on viipynyt enimmillään kolme koirasta ja naaras ja soidinlauluakin on kuultu usein. Samaan aikaan kun suuret teollisuuslaitokset jättävät jätteensä usein paikoilleen toiminnan loppuessa, ammunnan harrastajat on velvoitettu viimeisen päälle lainmukaisiin toimiin. Valkoposkimenosta jäi jäljelle ennen kokematon jälkijoukko, ja esimerkiksi Värtsilässä laidunsi vielä sunnuntaina noin 5 000 hanhen karjat. Niistä suurin osa oli harmaasieppoja ja pajulintuja. Kesälahdella ampumarata on saanut uuden ympäristöluvan, ja toiminta saa jatkua kivääri- ja pistooliaseilla. Venäjän Aunuksen heinäniityillä niitä on jo runsaasti. Lisää hyönteissyöjiä saapuu jokaisen lämpimän yön myötä. Eräällä pellolla soi jo useana vuotena peräkkäin salaperäinen heinäkurppien soidin, johon on osallistunut kaksi koirasta ja naaras. Aikansa kun voi näyttää ihan fiksulta, vaikka ei saa mitään todellista aikaiseksi. Sadesää ei siis olekaan aina huono linnunkatselusää, vaan se voi tuoda siivekkäät esiin uudella ja näyttävällä tavalla. Työtä on tehty harjoittelumahdollisuuksien turvaamiseksi vaihtelevien mielialojen vallitessa. Lauantaina ja maanantaina Suomenlahdella matkasivat kymmenet tuhannet sepelhanhet, joita nähdään täällä sisämaassa isompia määriä vain tuulen tuomina. Käytännössä metsästäjien ampumakoetoiminta ajoittuu
heinä-syyskuulle, samoin seurueiden jäsentenväliset kilpailut. Toinen mahdollisesti pesintää yrittävä laji on mustapyrstökuiri. Maanantaina aamulla kärjestä lähti yli 500 hyönteissyöjää Heinsalmen ylitykseen. Pingispallojen pomputtelua muistuttava laulu on parhaimmillaan ilta- ja aamuyöstä, eikä se kuulu kovinkaan kauas. Siitä seuraa, että taholla, joka esittää lakeihin perustuen esimerkiksi ampumarataa suljettavaksi, ei ole mitään vastuuta toiminnan jatkumisen turvaamisesta. Tämä huomattavan
pitkät nokan ja jalat omaava kahlaaja pesii lähimmillään Ilomantsin Kesonsuolla. Myös meneillään olevan arktisen muuton räpyläjoukot näkyvät paremmin sateisella säällä. Ja "hiekan" ratina rattaissa kuuluu asiaan, kun jotakin "tekijämiesten" toimesta saadaan aikaiseksi! Kaikki on mahdollista sille, joka tahtoo toimia johdonmukaisesti asiansa eteen, ei siis edelleenkään aseenperän takaa nosteta käsiä pystyyn! Varsinkin kun seutukunnallamme on menestyneitä kilpaampujia, joiden menestyksestä kuulemme ja saamme iloita vielä monta kertaa. Näistä ensialkuun tyrmäävistä tunnelmista on kuitenkin päästy, ja on ryhdytty toimeen käsien pystyynnoston sijaan
Kyläntie 9, 82460 Hummovaara. Anja Karhapään ÖLJYVÄRIMAALAUKSIA Rääkkylän kirjastossa 31.5. Tervetuloa nauttimaan ratkiriemukkaasta teatteriherkusta!
Uutta vastaava
ROTTINKIKALUSTO
2 tuolia+pöytä 50 cm (tuolit eri valmistajan) Hinta 180 euroa. Kantosyrjän Erä-Veikkojen siivoustalkoot metsästysmajalla la 28.5.2011 klo 9.00. 0400 578 507
Kiteen Marttayhdistys ry. KIOSKITAIDETTA 11.5.25.5. Lähdemme S-marketilta klo 11.45 ja ABC:ltä klo 12.00. Kaikki kiinnostaa. 0424 475 216
Myymälä auki mape 817
www.evsahko.fi Niittytie 2 A , p. Juhanantuvalla, os. Mukana televisiosta tutut näyttelijät. P. (013) 684 8422.
KITEEN TEBOIL
TURVAMESTARIT
050 303 1210
Kysy edullista tarjoustamme!
AUTOHUOLTOPOJAT OY
Puh. Opastus Tolosenmäki-Rääkkylä -tieltä. liitt. kaukolämp. 040 7705749.
PERJANTAINA 27.5. klo 17.3021.00 Tohmajärvellä Tietäväisen koulun saliissa. Poliisi jatkaa asian selvittelyä. KITEEN IKONIPIIRILÄISTEN IKONINÄYTTELY 17.4.31.8. klo 1719, pe 27.5. Palon syttymissyynä pidetään nuotiosta lähtenyttä tulta. 050 3564044.
myytävänä VUOKRATTAVANA
Kt-yksiö Hutsissa, kalustettuna tai ilman 1.6.11 alkaen. alv 23 %), matkapuhelimesta 8,28 snt/puh+17,04 snt/min (sis. Kohde on Eläkeliiton omistama Karemajat Ylitorniossa. 14
Koti-Karjala
HUVEJA
KeKaRa. P. P. P. Rääkkylässä Laitasaaressa paloi rannassa kuivat kaislat sekä kasvillisuutta saaren sisäosasta. mennessä p. Bänditapahtuma on samalla Keski-Karjalan musiikkiopiston Poppareiden työkauden päätöstapahtuma. Auto vaurioitui pahoin keulastaan. Henkilövahinkoja palossa ei tullut. 0400 836470 Kitee.
JECT ge R-PROA VIITALA Chan ÄJÄT · · L T · PAU RTET · SÄÄ . tehty, mahd. Puh. Käsitellään museotoimintaan liittyviä asioita, kuten opastukset, aukioloajat, pääsymaksut ym. Lomalle voi hakea tuloperusteista tukea. Tervetuloa! Puheenjohtaja. Lauantaina 04.00 jälkeen tuli poliisille ilmoitus Kiteellä Valkeavaarantiellä tieltä ulos ajaneesta henkilöautosta. 3 kpl mäntypaneeliovia lämpölasein, Ratkokaivopumppu, Elixair E400-ilmanpuhdistin. 040 5438723. Ilm. klo 1719. Autossa oli kaksi miestä, kumpikaan ei loukkaantunut ulosajossa. Paloalueella oli 3 nuotiopaikkaa.
PALVELUKSESSANNE
- OTA YHTEYTTÄ Kiteentie 1, 82500 Kitee
Puh. Pelastuslaitoksen Rääkkylän ja Hammaslahden yksiköt saivat rajattua ja sammutettua noin 4 000 neliön paloalueen. Lähde mukaan erilaiselle ruskaretkelle! Kitee-Seura ry:n museotoimikunnan kokous KotiKarjalassa 31.5.11 klo 18.00. Uhri toimitettiin Joensuuhun P-K:n keskussairaalaan eikä hänellä ole tällä hetkellä hengenvaaraa. alv 23 %). klo 1719, to 26.5. 0400 253 722 tai www.puunsielu.fi.
Vartioimispalvelut ja hälytyslaiteasennukset
15 vuoden kokemuksella!
TARJOAMME SIVUNVALMISTUSTA
suunnittelusta valmiiksi tuotteeksi ammattitaidolla ja kilpailukykyisillä hinnoilla! Tiedustelut Marko Torni p. Olemme varanneet 50 paikkaa. Esitys on menestyskomedia: Vain muutaman huijarin tähden, la 2.7.2011 klo 14.00. Siivoustalkoot metsästysmajalla perjantaina 27.5.2011 klo 18.00. 040 9669401, 0400 694998.
Mustalista
Perjantaina kello 21.00 lyötiin miestä teräaseella ylävartalon alueelle Tohmajärvellä Tengantiellä asuinkiinteistön pihamaalla. Leikkimökki. PUUN SIELU näyttely Onkamossa avoinna joka päivä klo 1219. klo 910 ja 1719, ma 30.5. Konehuoneesta alkanut palo poltti koko auton. -76, oma 1019 m² tontti, peruskorj. Venäläisin kilvin varustettu henkilöauto oli suistunut Närsäkkälän suunnasta tullessa tien vasemmalle puolen ojaan. Keskikarjalainen nuori, kysy ilmaista kyytiä kuntasi nuoriso/vapaa-aikatoimistoista. www.kelpokeraaja. Teuvo 0400 355424 tai Aila 044 3272710. 36, 6. 12.9.2011. 30.5. Terhon pianokioski, Keisarinkuja 3, yhteisö- ja kuvataiteilija Anneli Timosen töitä. Tervetuloa!
Keskiviikko 25.5.2011
Eläkeliiton Kiteen yhdistyksen ruskamatka vk. Varaa paikkasi heti, viim. 044 0413398.
myytävänä MYYTÄVÄNÄ
Ok-talo 119 m² Sepänniemessä, rv. Tohmajärventiellä Piispantien risteyksen seutuvilla alkoi auton konehuoneesta tulla savua, jonka jälkeen kuljettaja pysäytti auton tienviereen. net. 20.6. Järj. Puhoksen koulun oppilastöiden kevätnäyttely KUVISTA JA KÄSSÄÄ Anneli Timosen näyttelytilat, Kantatie 30, Puhos. 0400 573263. asti. 0424 475 216
Kiteentie
Myymälä auki ma-pe klo 8-17
www.lampokarelia.fi
Avoinna ma-pe 7-16.30 Sähköasennukset- ja suunnittelu Sähkömoottorikäämintä ja -tarvikemyynti
Koko Keski-Karjalan alueella
KULTTUURI-IKKUNA
ON THE STAGE -bänditapahtuma pe 27.5. Kaikki mukaan! Eläkeliiton Kiteen yhdistys järjestää kesäteatteriretken Joensuun Aurinkorinteelle. P. Kerrostaloyksiö tai kaksio Kiteeltä. 30.5. metalliromut noudetaan. Puhoksen koulu ja Galleria Voikoi. Teuvo 0400 355424 tai Aila 044 3272710. Teatteriretki Lieksaan Simpauttaja-näytelmään su 24.7.2011. 010 422 4000, Asemantie 2, Tohmajärvi
Puhelun hinta 010-alkuisiin numeroihin: lankapuhelimesta 8,28 snt/puh+5,95 snt/ min (sis. Majoitus 2 hengen hotellihuoneissa ja 4 hengen mökeissä. Paikkoja on vielä vapaana. TOHMAJÄRVELLÄ TIETÄVÄISEN KOULULLA KLO 17.3021.00
ASEMANTIE 35 a, tohmajärvi lIPUT 3,- PERHELIPPU 5,-
On he T e tag S
myytävänä TYÖSUORITUKSET
Pilkontaa pilkekoneella. Rekist. I · b.i.t ik´s´cube QUA LAATTOR · rub rt cut a · OKU FILIGATE · sho äguolem · PRO PTION A · EXCE RAKIIL · mög ls · HAA · wal
Järjestäjät: Keski-Karjalan musiikkiopisto, Keski-Karjalan kunnat, Koti-Karjala
myytävänä OSTETAAN
Pieni maatila tai pihapiiri 0-85000 , Kitee Tohmajärvi. Osto mahdollinen myöhemmin. P. Esillä suomalaista huippupuuosaamista taideteoksista käyttöesineisiin. Kuntorastit ti 31.5.2011 klo 16.00 alkaen Muljulan kartalla. Tervetuloa! Kiteen Eräveikot ry. 040 7703577.
myytävänä SEKALAISIA
Auton- ym. Lisätiedot ja ryhmävaraukset puh. MUSIIKKIOPISTON TYÖKAUDEN PÄÄTÖSJUHLA ke 25.5. Paikka, joka vetää katsojan hiljaiseksi. P. klo 19.00 Kiteesalissa. Näyttely avoinna Juhanantuvan aukioloaikoina. Kuljettajalle tehty puhalluskoe näytti 1.20 promillen lukemia ja kuljettaja vietiin poliisiasemalle jatkoselvittelyä varten. Syttymissyynä pidetään polttoainevuotoa. P. poisto/romutustodistus. Käynti myös Eeva Ryynäsen ateljeessa ja ruokailu Kestikievari Herranniemessä. Tapahtuma järjestetään yhteistyössä Koti-Karjala lehden, KeskiKarjalan musiikkiopiston ja Keski-Karjalan kuntien kanssa. Poliisi on ottanut kiinni tapauksen vuoksi 32- ja 42vuotiaat paikkakuntalaiset mieshenkilöt. P. Kahvio 013-222 201 Huolto 013-222 242
RÄÄKKYLÄ
TOHMAJÄRVI
neljällä yksiköllä Ilmoita edullisesti Louhinta Koti-Karjalan Antsun Savinainen Hinauspalvelu palveluhakemistossa 0400 373 535 RÄJÄYTYSTYÖT keskiviikkoisin! rekkaan
24 vuoden kokemuksella,
050 543 9550 www.saviko.fi
Viralliset
SÄHKÖTYÖKONEET
PASSIKUVAT
KITEE
KESÄLAHTI
12,KIRJA
6 kpl
Laatua edullisesti
Palvelemme mape 917
Peltotie 1, Kitee Palvelemme mape 817, la 913 0400 158 416, 0400 158 418, 0400 158 419, www.kiteenkonediesel.com
P. klo 1012 p. Näyttely on avoinna: ke 25.5. Tohmajärveläisiäkin toivotaan mukaan! Ajamme tarvittaessa Tohmajärven kautta. Tarkemmat tiedot ja varaukset heti, viim. Sinulla on hyvä tilaisuus koota neljän hengen seurue ja varata lomaviikolle mukavuuksilla varustettu oma maja. 050 3097034. 013-220 251
www.lampokarelia.fi
LVI-myymälä
S-market
Olkontie
www.lampokarelia.fi Kiteentie 1, 82500 Kitee Puh. Muina aikoina sopimuksen mukaan
0400 325548. 684 8411
KITEEN KAUPUNKI Kiteentie 25 82500 KITEE Puh. Toimialueena on Keski-Karjala, toimipisteet Kiteellä ja Tohmajärvellä, henkilökuntaa yhteensä 11. Ateriakuljetusten suorittamiseen vaaditaan soveltuvaa terveysviranomaisten hyväksymää kalustoa.
KiU/Hiihtojaosto
KUSTANTAJA: Keski-Karjalan Paikallislehti Oy PAINO: Lehtisepät, 2011
ILMOITUSTEN SISÄÄNJÄTTÖ: Keskiviikon lehteen maanantaina klo 11.00 mennessä. Lisätietoa tehtävästä antavat osastopäällikkö Lea Eskelinen, puhelin 050 550 5192 tai hallituksen puheenjohtaja Ari Karhapää, puhelin 050 376 8535. asiakasyritystemme ja yhtiöiden kirjanpito sekä muut taloushallinnon tehtävät. Paluu 18.6. Ilmoittautumiset ja kyytiinnousupaikat Otolle 4.6. Hittiorkesteri Aimo
Yksityistilaisuus klo 1922 Liput 8/10 e I K-18 I Klo 22-04
Tervetuloa viihtymään!
www.kiteenhovi.com Hovintie 2, Kitee, puh. Rääkkylän maaja kotitalousseura ja Halosen puutarha
Koti-Karjala Koti-Karjala
Pokentie 8, Kitee, puh. alv. 040 105 2010.
ILMOITUSHINNAT: mv 4-väri 1.28 1.73 Etusivu 1.22 1.67 Takasivu 1.10 1.55 Teksti Tekstin jälkeen 1.10 1.55 Kuolinilmoitukset 1.10 Hintoihin lisätään arvonlisävero 23 % Pienin väri-ilmoitus 100 pmm.
Rivi-ilmoitus 21 merkkiä/rivi 2,70 , sis. Kokouksesta laadittu tarkastettu pöytäkirja on yleisesti nähtävänä kaupungintalolla 3.6.2011. pantit
ELINTARVIKKEET KAUPASTAMME MYÖS SUNNUNTAISIN
www.plussa.com
PERJANTAI 27.5.
COVERKARHU feat. illalla. TILAUSHINNAT: Kesto 76,50 /vuosi, määräaikainen 12 kk 83,00 .
KESÄLAHDEN KUNTA
Pyhäjärventie 2 59800 Kesälahti puh. Kiitosilmoitus 1x30 pmm 24,60 , sis. Häneltä saa myös tarkemmat matkaan liittyvät tiedot.
TIEDOTAMME 25.5.2011
Kiteen MC järjestää
PARAATIAJON
sekä HITAANAJONKISAN la 28.5.11 klo 12.00 Kiteen torilla. klo 7.00, Kitee linja-autoasema klo 7.25. Ateriakuljetukset tapahtuvat klo 7.00 15.30 välisenä aikana koulukeskuksen keittiöltä vuodeosastolle, palvelutalolle, päiväkodille ja vanhusten koteihin. (013) 371 109 www.kesalahti.fi
Jakeluhäiriöissä ota yhteys mape klo 8.0020.00 p. Lauantain lehteen torstaina klo 11.00 mennessä.
Aurinkoiset kiitokset
kaikille Kesälahti city mahaton -tapahtuman
kävelijöille, haastajille, muonittajille, puhujille, esiintyjille ja järjestäjille!
Erityiskiitos Koti-Karjalalle haastekampanjan julkaisemisesta.
Tarjouspyyntöasiakirja on saatavilla Kesälahden kunnan yhteispalvelupisteessä sekä kunnan kotisivulla www.kesalahti.fi. Laskutuslisä 3,20 , sis. Kuoreen merkintä "Tarjous kuljetuksista". 0200 71000, la klo 6.0012.00 p. Tarjoamme monipuolisen ja haasteellisen työn, onnistumista tukevat työn puitteet, jatkuvan koulutuksen sekä OP-Pohjola ryhmän ja ammattitaitoisen työyhteisön tuen. Yksikköluettelo nähtävävillä Tapio Leinosella tai tiedustelut puhelimitse 0400 778908. TERVETULOA! Vapaa pääsy!
Kiteen kaupunginvaltuuston kokous pidetään valtuustosalissa maanantaina 30.5.2011 alkaen klo 17.00. Hoitokunta
ke 1.6.2011 klo 18.00 Kyläparin rantasaunalla.
Hiihtäjät, vanhemmat ja talkoolaiset tervetuloa!
KAUDEN 2011 PÄÄTTÄJÄISET JA RANTAKALA
Pokentie 8, 82500 Kitee
Puh. alv. 040 171 5110
Ystävällisen palvelun Neste-asema!
LAUANTAI 28.5.
LIVEKARHU feat. 0200 71400.
Pro Kesälahti ry:n hallitus. la 28.5. Odotamme sinulta kaupallista koulutusta, mielellään alaan liittyvää kokemusta, yhteistyökykyä, asiakaspalveluhenkisyyttä ja halua jatkuvaan itsesi kehittämiseen. 013-684 8411
Fax 013-414 593
toimitus@kotikarjala.fi markkinointi@kotikarjala.fi tilaajapalvelu@kotikarjala.fi etunimi.sukunimi@kotikarjala.fi www.kotikarjala.fi AVOINNA: MaKe 8.3016.00 ToPe 8.3015.30
TOIMITUSJOHTAJA Marko Torni PÄÄTOIMITTAJA Jouko Väistö TOIMITUS: Tuomo Flinkman Riitta Makkonen Aladár Bayer Veijo Mustonen Niina Nyrhinen MAINOS/MARKKINOINTI Jouko Kaasinen LASKUTUS
684 8422 684 8425 684 8426 684 8427 684 8430 684 8428 684 8429 684 8424 684 8431
ISSN 1236-4495
TIEDOTAMME 25.5.2011 TARJOUSPYYNTÖ ATERIAKULJETUKSISTA
Kesälahden kunnan ruokapalvelu hakee itsenäistä yrittäjää ateriakuljetusten hoitamiseen ajalle 1.7.2011 30.6.2013. Keskiviikko 25.5.2011
Koti-Karjala
Neste Tolosenmäen kyläkauppa tarjoaa
Valio JOGURTIT Fazer KISMET
200 g (2,00 /kg)
15
Pikku-Pirtissä!
Viikon tarjous j
Fantasia PIZZA
4 täytettä + limppari 0,33 l
Perjantaina 27.5.
8,00
Sutkin Krouvin
Kiteen Seudun OP-Kiinteistökeskus Oy on perustettu 1976. 2x30 pmm 48,60 , sis. alv. alv. 7 klo 2102
KARAOKE
Vapaa pääsy!
Avoinna: Ma-to 11-22, pe 11-02, la 12-02, su 12-22 Kylväjäntie 1, Kitee Puh. Yritysrivi-ilmoitus 21 merkkiä/rivi 4,10 , sis. Järjestöpalsta 1-5 riviä 4,65 , sis. Haemme ammattitaitoiseen joukkoomme
KARAOKE
klo 21.0001.30
Vapaa pääsy!
suosittu
TALOUSHALLINNON OSAAJAA
Tehtäviin kuuluu mm. alv. alv. Tutustumiskohteina mm. Sotamuseo, Hietaniemen hautausmaa ym. Kokouksen asialista: 24 Kokouksen laillisuus ja päätösvaltaisuus 25 Pöytäkirjan tarkastajien valinta 26 Korttelin 2025 asemakaavan muutoksen hyväksyminen 27 Urakoitsijan valinta sopimusneuvotteluun Kiteen terveyskeskus -rakennushanketta varten 28 Muut asiat ja valtuustoaloitteet. neuvonta 040 105 2222 fax. Hakemukset ansioluetteloineen ja palkkatoivomuksineen pyydetään lähettämään 13.6.2011 mennessä osoitteella: Kiteen Seudun OP-Kiinteistökeskus Oy, osastopäällikkö Lea Eskelinen, Kiteentie 3, 82500 Kitee tai sähköpostitse lea.eskelinen@opkk.inet.fi
55 g (12,12 /kg)
Pe 27 5 la 28 5 27.5. mennessä p. Hanna Pakarinen
Liput 10/15 e I K-18 I Klo 22-04
Edullisemman lipunhinnan saat vilauttamalla joko S-Etukorttia tai FunCardia lipunmyyjälle.
www.pko-ravintolat.fi
Kiteen Rajakilta tiedottaa: Pohjois-Karjalan Rajamieskillan retki Espooseen ja Helsinkiin 17.18.6.2011. Tervetuloa! Toimikunta TERVETULOA! Järj. Tarjoukset tulee jättää 7.6.2011 klo 12.00 mennessä osoitteella Kesälahden kunta, ruokapalvelu, Pyhäjärventie 3, 59800 Kesälahti. 050 438 8666
Pesäpallon jälkipelit Sutkin Krouvissa!
mala 11.0015.00, su 12.0016.00
Atria BURGERI
110 g (4,55 /kg)
0,33 l/tlk (4,05 /l)
1.5.30.6.2011
Karhu III OLUT 8-pack
noutopöydästä
LOUNAS
2 00 2 00 2 1 90 1
00
5 prk 3 kpl 4 kpl sis. Lisätietoja antaa ruokapalvelupäällikkö Tuija Hurskainen p. 040 105 1000 Fax (013) 411 342 www.kitee.fi
LohelaNiinikumpu yksityistien
KiU/Hiihtojaoston
Pokentie 8 82500 KITEE
Kiteen, Kesälahden, Rääkkylän ja Tohmajärven puolueeton paikallislehti.
ILMESTYY KESKIVIIKKOISIN JA LAUANTAISIN
VUOSIKOKOUS
Tapio Leinosella, Lohelantie 14, perjantaina 10.6.2011 kello 18.00. Yöpyminen Rajaja Merivartiokoululla. JUKKA KANKKUNEN kaupunginvaltuuston puheenjohtaja
Koti-Karjalan
KUUKAUSIARV KUUKAUSIARVONTA Toukokuu 2011 KAUSIARVON A A RVO VONTA
Kaikkien tilaajien kesken suoritetussa arvonnassa pituutensa verran Juhla Mokka -kahvia voitti Sirkka Toivanen, Kitee
PERENNANVAIHTO-/ PUUTARHAILTAPÄIVÄ Närsäkkälän
su 29.5.11 klo 14.00 Halosen Kukkapuutarhalla.
KYLÄKOKOUS
29.5.2011 klo 18.00 Erän majalla. Esillä vuosikokousasiat. alv., seuraavat rivit 2,25 , sis. Linjaauton aikataulu: Tohmajärvi linja-autoasema 17.6. Yhtiön päätoimialat ovat isännöinti, kiinteistönvälitys ja tilitoimi
Osa juoksuista tuli meidän ulkopelivirheillä, mutta kyllä ne tosi hyvin löivät. Kun Kiteen kolme ensimmäistä paria saivat kukin juoksun aikaan, kirjattiin voitto kotarissa 3-2 ja koko peli Kiteelle lukemin 2-1. Puitteet Tanhuvaarassa ovat erinomaiset, ainoana miinuksena kenttien vähyys. Olli Oppinut Kiteen lukio
+sävytys
(10,74 /l)
Ilmoituksen koko 1 x 30 pmm (malli ylhäällä)
Hinta vain
15,00 m (sis. Jotain joukkueen asenteesta kertoo se, että SiiPe sai kolmesta ensimmäisestä juoksustaan kaksi harhaheitoilla. Vierasjoukkue oli pelin jokaisella osa-alueella selvästi parempi ja vei pisteet mukaan lukemin 0-2. Peli kesti kolme tuntia. Toisen jakson ratkaisijaksi nousi Jussi Hurskainen. Leirin oli tarkoitus olla harjoitusturnaus tulevaa kautta varten. Kakkospalkinnon sai kaksi juoksua lyönyt jokeri Oskari Koskelo.
valmistujaisjuhliini la 4.6.2011 klo 14.00 kotiini Tietäväisentie 1. Sen löi Ville Liukku ja toi Eero Miikki. Luvatusta oheistoiminnasta jäi esimerkiksi laukaisututka toteutumatta. Välillä tuomareita värvättiin katsomosta. Voitto tuli kotiin juoksuin 100 ja 9-0.
Tytöt pelasivat oman JoMa-pelinsä turnauksen päätösotteluna. Etenijätilastoa johtava, huippunopea Teemu Isoketo on äärimmäisen vaikeasti pideltävä kaveri. Supervuoron KaMa näytti ottavan helposti nimiinsä, kun se teki peräti viisi tikkiä, nekin lähinnä kuppereilla. Ensimmäisen jakson Kiteen tytöt voittivat 9-6, mutta toinen päättyi tappioon 1-7. Peli ei jättänyt arvailujen varaan, kumpi joukkue on parempi. Sunnuntaina hänellä oli 9 kentällemenoyritystä, joista 8 onnistui. Ensin vastaan tuli Viinijärvi, josta irtosi 0-2 voitto jaksoin 4-12 ja 1-5. Villen kotiutuslyönti oli sen verran kova juttu, että hän sai sillä kotijoukkueen kakkospalkinnon. Jotain mystistä siinä tapahtui. SiiPen pelinjohtaja Antti Rönkkö rakensi joukkueensa peliä Kuopion Seudun Pesäpalloilijoiden riveissä ykkössarjaa pelaavien Samu Vainikaisen, Henri Litmasen ja kumppanien varaan. (013) 684 8411, lähetä faksilla 414 593, sähköpostilla: markkinointi@kotikarjala.fi, toimitus@kotikarjala.fi tai käy toimistollamme Pokentie 8.
Kiteen Pallon C-ikäiset pelileirillä Tanhuvaarassa
Pesäpalloliiton ItäSuomen alue järjesti ensimmäisen C-junioreille tarkoitetun pelileirin 14.15.5.2011 Tanhuvaarassa. Pelissä C-tytöillä oli vahvistuksena vasta 13-vuotias Pilvi Hurri, joka selvisi urakastaan mainiosti eikä tarvinnut tyytyä maskotin rooliin. Etenkin kumuralyöjillä oli todella hyvä päivä. Eka jakso Puurtilalle 6-2, toinen Kiteelle 0-14 ja kotarissa Puurtila hävisi 3-4.
Koti-Karjala Koti-Karjala
Puh. Kolmoselle KiPa sai etenijän ennen taukoa kaksi kertaa. KiPa ei tästä hätkähtänyt, vaan kuittasi pelin tasoihin. Edes nopeakinttuinen Teemu Isoketo on ehtinyt torjumaan läpilyöntiä. Toiveet osoittautuivat epärealistisiksi, kun KaMa pisti lyöntimyllynsä pyörimään ja latoi avausjakson loppunumeroiksi 9-1. Pojat aloittivat viikonlopun urakkansa pelillä Puurtilaa vastaan ja siitä oli saldona 3 pistettä. Ei sellaisella lyönnillä juoksuja pitäisi tulla, pelinjohtaja Vesa Varonen hämmästeli. Ensimmäisen juoksun löi Toni Laakso välilyönnillä ja neljä seuraavaa Mika Laukkanen upealla takakentän puhkaisulla. Helpolla jaksovoitto ei silti irronnut. alv.)
Soita teksti puh. Kun joukkueen kupperilyöjät Markku Hylkilä ja Matti Korhonen vielä onnistuivat omassa kotiuttajan roolissaan, on yhteen pisteeseen oltava tyytyväinen.
Olihan sitä muutakin ohjelmaa
Illaksi oli luvassa saunaa ja uintia, mutta aikataulujen petettyä pojat eivät saunomaan ehtineet. Kehuja ei ansaitse mailapelikään; tauolle lähdettäessä viidellä avausyhdeksikön pelaajalla kärkilyöntisarake näytti ympyriäistä nollaa ja koko joukkueellakin kärkkäreitä oli pelin puolivälissä koossa vain 11. Kotijoukkueen toiseen hyökkäykseen KiPa ei kuitenkaan enää pystynyt vastaamaan ja kotari päättyi lopulta 6-3. 040 484 7475 MaTo 917, Pe 918, La 914
Lisätiedot: www.kesko.fi/ Ympäristö ja yhteiskunta
Kiteentie 4, Kitee, puh. Taisteluhenkeä ei löytynyt pukukopissakaan. Myös vaihtolyöjät olivat huippuvireessä. Tasoitusjuoksu jäi kuitenkin tulematta. Thrilleri jatkui kotiutuskisassa, sillä kumpikin joukkue teki ensimmäisellä lyöntivuorolla kolme juoksua. Hän pudotti kupperinsa kakkospesän jatkeelle kunnarin ja kahden tavallisen arvoisesti. Puh. Tämän kevään tapahtuma oli ensimmäinen laatuaan ja se näkyi pelien järjestelyissä ja aikatauluissa. Kotiutuslyöntikisassa Joensuu sai omalla lyöntivuorollaan kaksi juoksua. Ottelu osoitti, että suuria satsauksia tehnyt KaMa on etenkin kivikovalla kotikentällään kova. Olli Oppinut
TERVETULOA
KIITOS
muistamisesta. Illan diskokin osoittautui perin vaatimattomaksi, mutta ilmeisesti nuoret osasivat ohjelmaa itsekin järjestää. Vielä viimeisen tasoittavalla KaMa järjesti 4-5 tilanteessa ulkokentälle tukalat oltavat päästen yrittämään kotiutusta kolme kertaa. 040 833 0661 www.rautia.fi
Palvelemme: MaPe 8.0018.00 La 9.0014.00
4790
(9,58/l)
4
95
/kg
TERASSIT JA KALUSTEET PINOTEXILLA KUNTOON
TARJOUS
OPTIMA peittävä puunsuoja 2,7 l
2900
KiPan pojilla hengetön esitys
Viime perjantaina Rantakentällä pelattu Kiteen Pallon ja Siilinjärven Pesiksen välinen poikien superpesisottelu jätti kotiyleisön kylmäksi. Nihkeän alun jälkeen peli vapautui ja tytöille irtosi puhdas kolmen pisteen voitto jaksoin 6-7 ja 2-10. Takana oli viikonloppu auringossa ja tuulessa, mikä hieman heijastui peliin. Kummankin tehoprosentti oli 100. Jaana ja Tuija. KiPan ulkopelikin piristyi ottelun loppuhetkillä, kun Juhani pääsi kolmen vuoron ajaksi häärimään lautasen ääreen. Kiteen pojat voitti Puurtilan jaksoin 12-3 ja 4-1. Parhaana palkittiin ansaitusti Juhani Myyryläinen. Hurraahuutoihin ei ollut aihetta, kun kotijoukkue onnistui tekemään vain yhden juoksun. 225 455
Puhoksentie 3, 82500 Kitee, puh. Pelileiri tulee olemaan jatkossakin keväällä C-ikäisten ohjelmassa. Yhden juoksun kotijoukkue sentään onnistui tekemään. Tapahtuma on hyvä keino saada joukkue tutuksi keskenään kesän koitoksiin ja samalla viettää aikaa yhdessä. Onneksi sentään päivällinen oli vielä tarjolla. 684 8411, Fax 414 593
KiPalle viides piste
Kankaanpään Maila ja Kiteen Pallo pelasivat viime sunnuntaina todellisen maratonottelun. Lisäksi turnauksen yhteydessä tullaan järjestämään tuomarikoulutusta. Nyt meiltä juhlaan uusi
AVOKKAITA sekä myös MATALIA KORKOJA
45,- 55,-
PALVELEMME SU 29.5.2011 1014
Kukkakauppa ja Hautaustoimisto
Kuullote Pinotex Classic. Toisenkin jakson tilastotiedot ovat perin murheellista luettavaa: 10 kärkilyöntiä ja 5 kolmostilannetta. Henkisen johtajan puute näkyi kaikessa tekemisessä. Kiteellä oli vahvistuksen lähdettyä käytössä vain 10 pelaajaa, mutta riitti sekin. KiPa joutui lähtemään peliin ilman Simo Rahusta. Antti Vihtakari pomputti kärkeä 6 ja Juha Suoharauha 8 kertaa eteenpäin. Pähkinänsävy 5 l
Valmis pähkinänsävyinen kuullote korostaa puun omaa kauneutta. Ekajaksolla loppunumerot olivat 0-7 ja pelin toisella puoliskolla 1-4. Joensuun Maila osallistui leirille vain sunnuntaina, joten sekä pojilla että tytöillä oli peli heitä vastaan. Melko hyvissä ajoin väki kuitenkin hiippaili huoneisiin nukkumaan, päivä vaati veronsa.
Ja pelit jatkuivat
Sunnuntaina tytöillä oli ohjelmassa kaksi peliä. Lounaan jälkeen myös tytöt pääsivät aloittamaan kesän pelikauden, kun vastaan tuli Lappeenrannan PesäYsit. Tavoitteena on, että se pidettäisiin tulevina vuosina aiemmin, jo huhtikuun puolella selkeästi harjoitusturnauksena. Leirin suunnittelusta ja toteutuksesta vastasivat Matti Mansikka ja Pekka Arffman Pesäpalloliiton Itä-Suomen alueelta. KiPalla oli pitkältä reissulta tuomisina yksi piste voitettuaan toisen jakson juoksuin 5-4.
Pelin alku ei kiteeläisittäin hyvältä näyttänyt, kun kotijoukkueen Jukka Lankinen yllätti KiPan kopparikaksikon koppilyönnillä. Liuotinohenteinen puunkäsittelyaine ulkokäyttöön puu- ja hirsipinnoille.
www.plussa.com
-mallisto
KENKÄ-SANTERI Oy
Kiteentie 8, KITEE. Kevään juhlat pääsiäinen, vappu ja äitienpäivä siirsivät tapahtuman niin myöhäiseen ajankohtaan, että joukkueet halusivat jo päästä tositoimiin ja pelata aluesarjapelejä.
Leirille osallistuivat Kiteen lisäksi Puurtila, Viinijärvi, Lappeenranta sekä Joensuu. Ensin pojat kohtasivat JoMan. Hän oli kotijoukkueen paras sekä sisällä että ulkona. Joukkue vaikutti alistuneelta avausvuorosta lähtien. Iltapäivällä pojat kohtasivat Puurtilan uudelleen, nyt tuloksena oli 2 pistettä. Kolme juoksua lyönyt ja kolme tuonut Vainikainen palkittiin myös vieraiden parhaana pelaajana. Ensihämmennyksestä toivuttuaan KiPa elätteli vielä jaksovoiton toiveita 4-1 -tilanteessa