Eksoottinen vauhtimalli
Alkuperäinen Suomiauto BMW M3 ´90
Mitsien mies
Väriloistoa Itä-Saksasta
Rata Rausku
Kilpuri uudesta saakka: Opel Manta A ´70
Fiat 600 E ´73 Suosikkilistan kärjessä vuosikymmenestä toiseen
Jatkoaika
Pompannapin
Autoilun nostAlgiAA 1950 - 1985 · www.klassikot.fi · 07/09 · Hinta 7,50
09007 >
talvisäilytys
414883 684808
Näin harrasteautosi selviää pitkän talven yli huippukunnossa
SUOMALAISTA TYÖTÄ MADE IN FINLAND
Märklin-pienoisrautatiet
Saksalainen leluseppä kirjoitti nimensä historian kirjoihin junillaan
Tuleva Klassikko
Mielipiteitä jakava mukavuuslippulaiva Ranskasta
Keräilyextra
Rompetta, vintagemuotia ja leluja syksyn tapahtumista
6
Tämä on pitkällä aikavälillä johtanut tilantee seen, jossa maan lähihistoriaa pystyy pitkälti tulkitsemaan vanhojen käyttö autojen kautta. Kaikkina aikakausina auto on ollut omistajalleen tärkeä väline liikku misen, mutta myös oman persoonan esilletuomisen välineenä. Jos kuitenkin lehti julkaisee tilaamatta lähetettyjä kirjoituksia ja/tai kuvia lehdessä tai verkkosivuillaan, katsotaan tekijän luopuneen em. ilmoiTukseT Mikäli hyväksyttyä ilmoitusta ei tuotannollisista tai muista toiminnallisista syistä (esim. Jos uusi automalli on keskituloisen ihmisen hankittavissa ja sopii ajan henkeen, sitä myydään massoittain. materiaalin tekijänoikeuksista Viipalekustannus Oy:n hyväksi lähettäessään materiaalin lehdelle.
Kari Mattila Päätoimittaja kari.mattila@klassikot.fi
SIVULLA 38 esitelty Volvo 66 on hieno esimerkki arkiautosta, jonka kunnostaminen on ollut hatunnoston arvoinen kulttuuriteko.
07/09. 06-2810 170, fax 06-2810 112 Toimitusjohtaja: Ari Isosomppi ilmoiTusmyynTi Susanne Laine: 050-4147 553 Peppe Haapala: 050-4147 559 Sähköpostit muotoa etunimi.sukunimi@klassikot.fi www.klassikot.fi > Mediakortti painopaikka UPC Print, Vaasa myynTi R-Kioskit, huoltoasemat ja Lehtipisteet kautta maan issn: 1797-6715
Autokanta menneiden aikojen tulkkina
hmiset kulkeutuvat autohar rastuksen pariin monista eri syistä. Pääkirjoitus
Tilaajapalvelu Puh. maTeriaali Klassikot ei vastaa tilaamatta lähetettyjen kirjoitusten ja kuvien säilyttämisestä eikä palauttamisesta. Sotien jälkeen yhä useammalla oli toteuttamiskelpoinen unelma liikkua vapaammin itse hankkimallaan ajokilla. Vanhojen arkiautojen entisöinti, säilyttämi nen ja ylläpito onkin paitsi mukava harrastus, myös yhteiskunnallisesti tärkeätä lähihistorian vapaaehtoista taltiointia.
CopyrighT Osittainenkin aineiston lainaaminen ilman Klassikotlehden kirjallista lupaa on kielletty. Seuraava vuosikymmen toi mu kanaan ihmisen tarpeen korostaa omaa yksilöllisyyttään yhdistettynä urheilullisuuteen ja dynaamisuuteen.
Vanhoilla arkiautoilla ei ehkä ole kovinkaan suurta rahallista arvoa, mutta oman aikakautensa peilinä niiden arvo onkin sitten huomattavasti suurempi.
Tulevaisuuden harrastajat tulevatkin todennäköisesti fiilistelemään laitteil la, joiden monista mukavista omi naisuuksista on tingitty niin sanotun katuuskottavuuden nimissä. 80luku toi tullessaan elektronisia sovelluksia sekä kosolti
I
tarpeellisia tai tarpeettomia lisä varusteita, joiden myötä autot alkoivat muuttua pahimmassa tapauksessa jo hieman epäkäytännöllisiksi. Merkittävimpiä motiiveja jonkin tietyn automallin hankinnalle lienevät tekninen mielenkiinto sekä yksinkertaisesti muotoilun kauneus ja tyyliseikat. Kiinnostus autoihin pelkästään teknisinä tuotteina tulee mukaan kuvioihin vasta jälkikäteen. Suuret valmistajat tuottivat kysynnän vastapainoksi yksinkertaisia ja edullisia ajokkeja, joiden huolto ja korjaustoimet oli mahdollista suorit taa itse vaatimattomissa oloissa. lakko) voida julkaista lehti ei vastaa tästä mahdollisesti aiheutuvasta vahingosta. Viimeisten vuosikymme nien aikana autoteollisuus on kyennyt reagoimaan nopeasti asiakkaidensa tarpeisiin ja vaatimuksiin. Ilmoitusasiakas on vastuussa ja korvausvelvollinen mainontansa aiheuttamista mahdollisista vahingoista kolmannelle osapuolelle ja/tai Viipalekustannus Oy:lle. Elintason noustessa nousi myös asi akkaiden vaatimustaso, joten melui sien sekä työlääksi koettujen laitteiden tilalle alettiin tarjoamaan hiljaisem pia, mukavampia sekä huolettomam pia autoja. Viipalekustannus Oy:n vastuu ilmoituksen poisjäämisestä tai virheestä ilmoituksessa rajoittuu ilmoituksesta maksetun määrään palauttamiseen. Vanhoilla arkiautoilla ei ehkä ole kovinkaan suurta rahallista arvoa, mutta oman aikakautensa peilinä niiden arvo onkin sitten huomattavas ti suurempi. 03-2251 948 (ma-pe 8.30-16.00) E-mail tilaajapalvelu@klassikot.fi www.klassikot.fi > Tilaajille pääToimiTTaja Kari Mattila ToimiTTaja Jan-Erik Laine avusTajaT Tomi Eronen, Markku Ikonen, Minna Mattila, Jape Tiitinen, Johanna Helin, JiiVee Korpela, Johannes Repo, Vesa Rantasalo, Lea Lahti, Leif Rehn, Tuukka Erkkilä TuoTanTopäällikkö Tomi Saloniemi ulkoasu Tero Björklund, Markku Ikonen posTiosoiTe Klassikot, PL 350, 65101 Vaasa toimitus@klassikot.fi käynTiosoiTe Klassikot Hovioikeudenpuistikko 13 A 65100 Vaasa kusTanTaja Viipalekustannus Oy Puh. Nostalgia, eli tiettyyn automalliin liittyvät henkilökohtaiset muistot, taitaa kuitenkin olla useim mille se voimakkain tunne varsinkin ensimmäistä harrasteautoa hankitta essa. Huomautukset on tehtävä kirjallisesti 8 päivän kuluessa ilmoituksen julkaisemisesta tai tarkoitetusta julkaisuajankohdasta
26 Opel Manta
s. Kovia kokenut kilpuri ehostuu Marko Rantasen hallussa joka korjauskerralla hieman paremmaksi.
32 BMWM3´90
Suomi-historian omaavalla halutulla voimanpesällä ei ole ehkä kovinkaan paljon ikää, mutta on se kuitenkin jo omistajaansa vanhempi. Kotimaan myyntitilastojen kärkeen sympaattinen tilaihme kiilasi vasta vuonna 1971.
s.6
12
SkodaoctaviaFelicia&touringSport
Uttilaisen Iiro Jaakkolan kokoelmista löytyy kauniita Skoda-merkkisiä ajokkeja useamman vuosikymmenen ajalta, joukossa myös todellisia harvinaisuuksia.
20 vWKastenwagen´60
Kuopiolaisen vapaapalokunnan aikanaan hankkima junakeula kerää tänään katseita saman paikkakunnan kaduilla liki alkuperäisessä asussaan.
s.6Fiat600´73
26 opelManta´70
Tämän yksilön ura kotimaan kilparadoilla lähti käyntiin heti uutena, eikä vauhti ole vuosien saatossa ainakaan hiljentynyt. 50 MZ TS -moottoripyörät
07/09. Harrastus on hyvissä käsissä myös tulevaisuudessa!
s.12SkodaoctaviaFelicia&touringSport
38 volvo66´77
Variaattorivetoinen pikkuauto ei ehkäpä ole sitä tyypillisintä Volvoa, mutta tutustumisen arvoinen kummajainen se kuitenkin on. 44 Vauxhall Viva
s. 32 BMW M3
s. Tässä numerossa
Lähestyvä vihkipäivä sai kunnostusprojektiin lopulta vauhtia, sillä kyseinen Pompannappi oli valittu nuorenparin hääautoksi.
6 Ajoneuvot Fiat600´73
Pieni Fiat oli merkittävässä asemassa monen maan autoistumisessa 50-luvulla. Ruostevikojen takia kertaalleen hylätty yksilö elpyi Ari Töyrylän käsissä museoautoksi.
44 vauxhallviva´68
Aikanaan niin suosittu Viva on kadonnut katukuvasta lähes kokonaan. Automaattivaihteisto lisää tarinan yksilön harvinaisuutta entisestään.
50 MZtS-moottoripyörät s.20vWKastenwagen´60
Päijät-Hämeestä löytyy merkillinen mies, jonka tallissa itä ja länsi kohtaavat sulassa sovussa. Saman omistajan kokoelmista löytyy 13 Mitsin lisäksi pari Harleytä.
s
72 MP Rompetori
s. 60 HKI Vintage
s. 86 Tuleva klassikko
07/09. Nomadin synty s. 75.
s. 56 Harrasteauton talvisäilytys
s. s.62oldtoySwap
s.66veterama
s.70Lammi-ralli
tApAhtuMAt
Vintage-muotiin keskittynyt tapahtuma piti sisällään myös kiinnostavia peliautomaatteja sekä muita keräilyesineitä.
75 nomadinsynty
Eero Kumannon artikkelissa selviää miehen viimeisimmän pienoismallin ideointiin sekä kokoamiseen liittyvät vaiheet.
60 helsinkivintage,Kaapelitehdas
vAKiopALStAt
Märklin-pienoisrautatiet olivat monen nappulan haaveissa vuosikymmenestä toiseen.
62 oldtoySwap,helsinki
Vanhojen lelujen harrastajat kävivät keräilyesineillään kauppaa kauden päätapahtumaksi muodostuneessa Old Toy Swapissa.
49 Klassikkoesine
66 veterama,Mannheim
Toimittajamme tutustui Mannheimin käsittämättömän laajan rompparin tarjontaan.
64 Rompetori
Uutta ja vähän vanhempaa tarviketta vanhoista ajokeista kiinnostuneille.
70 Lammi-ralli,hämeenlinna
Kauden päätöskilpailu keräsi ennätysmäärän osanottajia kisaamaan sarjapisteistä Lammin haasteellisille sorateille.
76 vakionopeus
Uutisia ja muuta ajankohtaista klassikkoautojen maailmasta.
80Kolumni
Vahinkoja sattuu niillekin, jotka ovat erityisen tarkkoja autostaan.
72 MpRompetori,Forssa
Kaksipyörämiesten rompparitapahtumassa osat ja projektit vaihtoivat omistajaansa kiitettävään tahtiin.
81 Klassikkomarkkinat
Täältä valmis harrasteauto ensi kaudeksi tai uusi projekti talven iloksi.
ARtiKKeLit
Pitkä seisonta-aika ei yleensä ole hyväksi, mutta pienillä ennakkovalmisteluilla auto selviää kunnialla talven yli.
56 harrasteautontalvisäilytys
86 tulevaklassikko
Mielipiteitä jakava ranskalaisvalmistajan mukavuuslippulaiva 90-luvun puolestavälistä.
JUNAKEULAINEN Volkkari puksuttaa lehtemme sivuilla myös pienoiskoossa. 49 Märklin
s
07/09
Pidemmän kaavan mukaan
Fiat 600 ´73
Työläät kunnostusprojektit ovat usein vaarassa jäädä keskeneräisiksi, ja läheltä piti ettei tarinan autolle käynyt samoin. Lähestyvä vihkipäivä pisti kuitenkin auton omistajiin liikettä, sillä kyseinen Pompannappi oli valittu nuorenparin hääautoksi.
Hämeenlinna
07/09
Seat aloitti 600-mallin tuotannon jo vuonna 1957, vain kaksi vuotta auton ensiesittelyn jälkeen. Näillä laatusanoilla markkinoitiin 1970-luvun alkupuolella jo hieman vanhanaikaiseksi käynyttä Fiat 600 -mallia. Aivan pienille myyntilukemille ei pieni takamoottorinen Fiat kuitenkaan jäänyt. Muistojen ohella pikku-Fiiun hankintaa puolsi myös arkisemmat seikat. Kun Kuussatanen on koon ja muotoilun osalta sympaattinen ja lähes säälittävä ajokki, se on helppo myös muistaa. Oikeastaan Seat 600 toisti Espanjassa saman ilmiön, joka oli nähty Italiassa pari vuotta aikaisemmin. Kun valmistus Italiassa päättyi vuonna 1969, jatkettiin mallin maahantuontia vuonna 1970 sen espanjalaisvalmisteisella versiolla. Moni harrastaja pitääkin italialaisia yksilöitä ainoina oikeina nähden samalla esimerkiksi Espanjassa valmistetut Kuussataset "pelkkinä" Seateina. Fiat 600 ´73
PiTkään seissyt projekti vaati laittoa lähes jokaiselta yksityiskohdaltaan, mutta istuimien verhoilu on kuin ihmeen kautta säilynyt vuosikymmenten läpi lähes uutta vastaavassa kunnossa. Aihioita oli mukavasti tarjolla, eikä sellaisen ostaminen tuohon aikaan suuremmin ohentanut lompakkoa. Mainoksissa kehuttiin Fiatin maailmanlaajuisen tuotannon takaavan pikkuauton korkean laadun, mutta samalla jätettiin mainitsematta ettei mallia valmistettu enää sen alkuperämaassa. Rättisitikan ja Kuplavolkkarin ohella myös Pompannapin tunnistavat yleensä myös ne, jotka eivät autoista muuten välitä.
Nostalgiaa
Vanhat muistot olivat päälimmäisenä ajatuksissa myös hämeenlinnalaisella Juha Somerkalliolla, kun hän veljensä kanssa hankki Fiat 600:n ensimmäiseksi autoprojektikseen kymmenkunta vuotta sitten. Ottamatta sen enempää kantaa kyseiseen keskusteluun voidaan todeta tämänkin auton rekisteriotteessa lukevan merkin kohdalla Fiat ja kun sama teksti toistuu auton koriin uutena kiinnitetyissä koristelistoissa, emme ymmärrettävästi rohkene olla merkistä eri mieltä. Kun kauppa vihdoin vapautui, oli pikku-Fiiu jo menettänyt osan uutuudenviehätyksestään. Kuplat, Angliat kiilasivat muiden edullisten ja suhteellisen tilavien mallien ohella myyntitilastoissa sen edelle. Ei siis ihme, että likimain jokainen
70-luvulla elänyt on ollut jossakin tekemisissä kyseisen automallin kanssa. Astetta todentuntuisempi kosketus pienten Fiatien maailmaan tuli isän veljen Kuussatasesta, joka rikkinäisenä ja hylättynä tarjosi pikkupojille kiinnostavan tutkimuskohteen. Maa toisensa jälkeen tuntui nousevan pyörilleen tämän merkittävän mallin myötä.
Listaykkönen
Suomi ei aivan ehtinyt Kuussatasen nostaman aallon harjalle, sillä 50luvulla elettiin täkäläisessä autokaupassa vielä voimakkaan säännöstelyn aikaa. Fiatin lisenssillä valmistettu pikkuauto oli välitön menestys ja autoja saatiinkin myytyä sitä mukaa kun tehdas suinkin sai niitä tuotettua. Juhan äidillä oli aikoinaan vastaava ajokki, mutta se on tullut tutuksi ainoastaan vanhoista valokuvista. Onneksi verhoilumateriaalit eivät maistuneet edes hiirille, vaikka muuten ne olivatkin viihtyneet pikkufiiun sisätiloissa ainakin useamman kilon jyväjemmoista päätellen.
Teksti ja kuvat: Kari Mattila
K
etterä, lämmin, edullinen ja jopa mukava. Jonkin aikaa osto- ja myyntilehtiä selattuaan osui Juhan silmiin sopivan oloinen yksilö, joka kuulosti varsin. Sattumaa tai ei, Kuussatanen kiilasi myyntitilastojen kolmoseksi juuri vuonna 1970, jolloin sen edellä olivat vielä Kupla ja Cortina, mutta jo seuraavan vuoden tilastoissa pieni Fiat sitten komeilikin ykköspaikalla! Liki kahdenkymmenen valmistusvuoden aikana pikku-Fiiua ja sen eri lisenssiversioita ehdittiin valmistaa nelisen miljoonaa kappaletta, joista suomeen eksyi noin 70 000 yksilöä. Edullinen ja käytännöllinen pikkuauto oli kaikin
07/09
puolin toimiva kokonaisuus, ja ennen kaikkea siihen oli varaa myös tavallisilla työläisillä. Ei mennyt kovinkaan pitkään, kun suosittu takamoottorinen oli tuttu näky kaikkialla Espanjassa. Osien puolesta auto oli niin ikään helppo ja edullinen kunnostettava
Korin parsiminen sujui hieman keskivertoharrastajaa paremmin Juhan autopeltiseppäkoulutuksen ansiosta, joskin mies itse arvioi ammatillisen koulutuksen olevan vain pohja ammatille, jonka rutiinit opitaan parhaiten töitä tekemällä. Kokonaan hiekkapuhallettu ja huolellisesti paikattu kori sai pintaansa epoksipohjamaalin, jonka jälkeen pohjalevy maalattiin tarkoitukseen hyvin soveltuvalla polyuretaanimaalilla. Pohjatöissä sekä pinnan värjäämisessä Juhalla oli yhteistyökumppanina tuttu automaalari.
kOhTuulliseT tilat sekä ihmisille että matkatavaroille oli yksi tämän automallin suunnittelun lähtökohdista. "Siihen aikaan asuimme kerrostalossa, eikä meillä ollut mitään paikkaa missä olisimme jatkaneet auton
07/09. "Ainakin toisinaan pitäsi korihommia tehdä, jotta taidot eivät pääsisi ruostumaan. Kyllä perushommat sujuivat minulta edelleen aivan hyvin, mutta erikoishommissa, kuten tinauksessa, luotin kokeneempien apuun. Vaikka kyseessä ei ollutkaan autoalan yritys, löytyi firman tiloista kaikenlaisia työkaluja metalli- ja peltitöiden suorittamiseen. Taittuvaselkänojainen takaistuin mahdollistaa suurempien tavaraerien kuljetta misen, kunhan ne vain saa ensin kammettua oviaukosta sisään.
Tallimurheita
Tähän saakka asiat sujuivat oikein mallikkaasti, mutta projektin jatkaminen hyytyi tilaongelmiin silloisen työnantajan muutettua toiselle paikkakunnalle. Hänellä oli ilmeisesti ollut tarkoituksena kunnostaa auto itselleen, mutta kun muutaman vuoden kuluessa mies ei ollut saanut projektia edes aloitetuksi, katsoi hän parhaaksi myydä auto eteenpäin", Juha kertoo.
Peltitöitä
Pompannapin kunnostus lähti käyntiin vauhdilla, sillä harrastukselle myötämielinen työnantaja salli tilojen sekä työkalujen käytön vapaa-ajan puitteissa. Purkamisen yhteydessä Fiat osoittautui paljon luultua kehnommaksi, sillä päällisin puolin ehjän ja siistin kuoren alla kyti melkoinen ruostevaurioiden kokoelma. Uusia peltiosia pääsi hyödyntämään helmakoteloissa sekä lokasuojan kaarissa, mutta suorasta pellistä joutui kanttailemaan vielä puoli lattiaa sekä jokusen pienemmän paikan. "Myyjä ei oikein hyvillä mielin Fiatista luopunut. Rättisitikan, Kuplavolkkarin ja Pompannapin tunnistavat yleensä myös ne, jotka eivät autoista muuten välitä.
kohtuullisen kuntoiselta pyydettyyn 1300 markan hintaan nähden. Paikan päällä auto näytti edelleen hyvältä aihiolta, ja kun hinta saatiin vielä sorvattua tasalukemaan, kaupat lyötiin lukkoon. Tässä projektissa suuri apu oli myös vanhasta opiskelukaverista, joka oli vahvasti mukana korin kunnostustöissä", hän tarkentaa
Kaikki turvallisuuteen liittyvät osat, kuten jarrut, käytiin läpi huolellisesti ja koottiin uutta vastaavaan kuntoon. Sain sille onneksi seisontapaikan ystävän ladosta, jonne auto jäikin pidemmäksi aikaa. Ties kuinka pitkään käyttämättömänä seissyt auto tarvitsi toimiakseen kosolti uusia osia. Moottori kaipasi niin ikään täydellistä läpikäyntiä, joten siihen tilattiin uudet sisäkalut mäntiä myöten ja koko kasa toimitettiin Juhan isän tuttavalle koneistettavaksi. Aivan kaikkia osia ei tarvinnut kuitenkaan uusia. Välillä mietin, että kannattaisiko koko laite myydä eteenpäin, kun siitä vielä jotakin saattaisi saada." Tulevien vuosien aikana pariskunta muutti omakotitaloon, jonka pihalle rakennettiin vielä siisti autotalli. "Sitten tulikin kiire jatkaa projektia, sillä olimme suunnitelleet Kuussatasesta meille hääautoa." Kori osineen noudettiin kiireellä Turengista Hämeenlinnaan, jossa Juha ja koko projektin ajan apuna häärinyt velipoika ryhtyivät edistämään auton
10
07/09
valmistumista toden teolla. Fiat 600 ´73
Osa virheettömistä pisteosista on hankittu uutena, mutta aivan kaikkea ei tähänkään automalliin enää saa. Ja kun
tahdikas aviomies oli ennen tärkeätä tilaisuutta muistanut jättää apumiehen istuimen uuteen talliinsa, saatiin rouva nätisti takapenkille pukuineen kaikkineen.
auTOn oli tarkoitus valmistua Juhan ja sannan hääautoksi, ja kuten kuvista näkyy, niin kiireestä huolimatta valmista tuli aikataulun puitteissa.. italiassa valmistetut yksilöt ovat tässä suhteessa espanjalaisversioita helpompia kunnostettavia.
kunnostamista. Pitkään jouten seissyttä Pompannappia uhkasi jo totaalinen unohdus, kunnes Juhan ja Sannan tuleva hääpäivä alkoi olla lähellä. Italiassa valmistetut mallit kun poikkeavat kyseistet osien osalta espanjalaisista vastineistaan, ja uusia puskureita oli tarjolla tietenkin vain ensinmainittuun. Uusiksi meni myös lukuisia muitakin osia, joskin esimerkiksi puskureiden kohdalla oli tyydyttävä auton mukana tulleisiin. Fiat ei kuitenkaan sinne heti muuttanut,
Syystä tai toisesta istuimien verhoilut olivat säilyneet niin hienossa kunnossa, ettei niitä tahdottu museotarkastuksen yhteydessä uskoa alkuperäisiksi.
vaikka tilaa olisi nyt ollut mukavasti. Syystä tai toisesta istuimien verhoilut olivat säilyneet niin hienossa kunnossa, ettei niitä tahdottu museotarkastuksen yhteydessä uskoa alkuperäisiksi! Niin vain kova uurastus tuotti toivottua tulosta, ja nuorenparin astellessa hääpäivänään kirkon portaita alas heitä odotti kiiltävä ja viimeisen päälle tyylikäs kulkupeli valmiina kuljettamaan heidät ensimmäiselle yhteiselle matkalleen avioparina
erillistä lämmityslaitteen kennoakaan ei ole, vaan sisätilat pysyvät plussan puolella jäähdyttimestä irtoavan lämmön avulla. Suurin teho 25 hevosvoimaa
04 Voimansiirto
Kuiva yksilevykytkin, neliportainen manuaalivaihteisto ja takaveto
05 Alusta
Edessä poikittainen lehtijousi ja putki-iskunvaimentimet, takana kierrejouset ja putkiiskunvaimentimet
06 Kori
Kaksiovinen itsekantava teräskori
07 Mitat
TäMän yksilön yksityiskohtia kelpaa tarkastella hieman lähemminkin. argentiinassa. Pompannapista sellainen kuitenkin löytyy, ei ehkä kaikkein hienoimmin toteutettuna, mutta kuitenkin. Merkki ja mallinimi vaihteli valmistus sekä vientimaasta riippuen, puhumattakaan lempinimistä joiden määrän kanssa Pompanna pin kanssa kilpailee ainoastaan kupla volkkari ja ehkäpä saab 96. kysees sä oli ulkonäön kannalta ehkäpä merkittävin muutos, mutta sitäkin ennen kuusisatanen kävi läpi koko joukon pienempiä päivityksiä. Pienen Fiatin moottori sekä kaikki apulaitteet jäähdytin mukaanlukien on pakattu auton takaosaan. Sylinteritilavuus 767 kuutiosenttiä, poraus 62, iskun pituus 63,50 mm. ensimmäisen korimallin ovet ovat taka reunastaan saranoidut kaapparimallit, joista luovuttiin vasta lähes vuosikymmen ensiesittelyn jälkeen vuonna 1964. Tilankäytön kannalta moottorin, voimansiir ron sekä jäähdytysjärjestelmän sijoittami nen auton takaosaan ei ollut varsinainen uutuus, mutta se loi joka tapauksessa edellytykset kokoluokassaan erinomaisille sisätiloille. Vuonna 1955 ei esimerkiksi erillisjousitus ollut lainkaan itsestäänsel vyys suuremmissakaan autoissa, saatika sitten tässä kokoluokassa. Pikkufiiun valmistus italiassa päättyi vuonna 1969, mutta samaa korimallia val mistettiin tulevien vuosien aikana myös mm. Moottorin sekä jarrujen lisäksi esimerkiksi sisustaa oli kohennettu pariinkin otteeseen. ei hevillä uskoisi, että kyseessä on veljesten ensimmäinen autoprojekti.
Pituus 333, leveys 140, korkeus 140, akseliväli 200 cm. Kansiventtiilirakenne. seuraavana vuonna pikkuauton tuotan tomäärä oli saavuttanut kahden miljoonan rajan. Tilansäästöä tämäkin.
09 Valmistusmäärä
Fiat 600-mallia valmistettiin Italiassa vuosina 1955-69 noin 2,5 miljoonaa kappaletta. 01 Merkki ja malli
Fiat 600
02 Vuosimalli
1973
03 Moottori
Taakse pitkittäin sijoitettu nelisylinterinen rivimoottori, nestejäähdytys. samalla ulkokuori kohentui uuden logon sekä hieman suurempien ajovalojen avulla. Yhdessä lisenssillä valmistettujen mallien kanssa kokonaismäärä nousee noin neljään miljoonaan
07/09
11. Omapaino 630 kg
08 Suorituskyky
Huippunopeus 110 km/h, kiihtyvyys 0-100 km/h noin 45 s
EdisTyKsELLiNEN PiKKuauTo
useimmille Fiat 600 tuo mieleen pienen, epämukavan ja vanhanaikaisen ajokin, mutta ensiesittelynsä aikoihin Pompannap pi oli monella tavoin edelläkävijä omassa luokassaan
12
07/09
Miss Eurooppa
ja sen sporttinen velipoika
Skoda Octavia Felicia & Touring Sport Uttilaisen Iiro Jaakkolan Skoda-kokoelma
sisältää vuonna 1961 euroautojen kauneuskilpailun voittaneen Skoda Octavia Felician sekä monta muuta kaunotarta.
Utti
07/09
13
SOK:n aluejohtajan uutena tilaama musta auto valkosivurenkain oli runsaasti varusteltu ja siitä löytyvät edestä erillisinä niin lanne- kuin olkavyötkin. Perheessä oli aina ollut hiukan erikoisia autoja, mutta ratkaisevana innoittajana oli isän perheen käyttöautoksi hankkima, Skodan Rapid-malleja edeltänyt Skoda Garde vuonna 1982, joka takamoottorisena luiskaperänä oli tehtaan B-ryhmän ralli-autojen luokittelumalli. Skoda Octavia Felicia & Touring Sport
Teksti ja kuvat: Jan-Erik Laine
Y
hdelle klassikkoautoharrastus on jonkin aikakauden ihailua, toiselle tietyssä maassa valmistettujen autojen harrastusta, kolmannelle puolestaan merkitsee jokin tietty automalli tai -yksilö. Patinahan tuo autoon vain lisäarvoa. "Matka-autona Skoda on ihan oivallinen vain 7,8 litran kulutuksellaan", valottaa Iiro.
Talvista "urheiluautoilua" varten musta Super Octavia seisoo nytkin talvirenkain odottaessaan kesä-Skodien talviunille laittoa. Säilytteli Iiron isä vanhaa 170SMersuakin, mutta sen poismyynnin jälkeen iski yhteinen kuume vanhoihin autoihin, joten Jaakkolat hankkivat vuonna 1987 yhteiseksi kunnostusprojektikseen Skoda Octavia Superin vuosimallia 1960. Hyvänä esimerkkinä on Iiron viininpunainen Touring Sport, joka patinoituneena ja vanhalta ralliautolta näyttävänä on kiinnostavaa katsottavaa tapahtumissa puunattujen autojen keskellä. Lumikeleillä Iirolla on tapana ulkoiluttaa autoa mutkaisilla pikkuteillä hiukan Hankirallin hengessä, välillä penkkoihinkin nojaten.
Felicia, kolme autoa yhdessä
Iiron oranssinpunaisen Felician matkat teillämme alkoivat Raahesta, kun metalli- ja putkifirmaa pyörittävä Tuomo Lievonen osti sen uutena. Arvatenkin yrittäjä menestyi sen verran kivasti, että Felicia taisi jäädä enemmän huvittelukäyttöön, sillä auton matkamittariin kertyi aktiivivuosina vain muutama kymppitonni. Uttilaiselle Iiro Jaakkolalle sydäntä lähinnä ovat Skoda-merkkiset autot. Skodailu ei Jaakkolalla alkanut sattumalta, vaan hänen voisi sanoa paremminkin kasvaneen merkin intohimoiseksi harrastajaksi. Avoauto oli omistajalleen mieluinen, sillä hän piti sitä, vaikkakin vajassa varastoituna, aina vuoteen 1994 asti. Vähäiset ajot ja hyvä säilytys selittävät auton hienoa tämänhetkistä kuntoa, sillä seuraavan omistajan ai-
14
07/09. Avo-Felicialla on tullut tavaksi huristella aurinkoisina kesäpäivinä Utista pikkutietä Sippolan kautta Haminaan, tien kiemurrellessa kivisiltojen yli ja pihojen läpi. Pidempiinkin matkoihin Skodat sopivat, sillä nelisen vuotta sitten tuli Superilla heitettyä runsaan 2500 kilometrin kesälomakiertue, jolloin poikettiin niin Raippaluodon sillalla kuin Kolillakin. Tämä ei tarkoita, etteivätkö autot olisi siistejä, mutta turhantarkka puunaaminen ei Iiron silmissä tee autoista sen arvokkaampia, varsinkin jos touhu menee alkaa haittaamaan jo ajelua. Vuonna 1993 ajoon kuntoutunut musta Super alkoi ohjailemaan harrastusta siihen suuntaan, että nyt Skodia löytyy perheestä
30-luvulta aina tämän vuosikymmenen malleihin.
Octaviat kaikkeen ajoon
Iiron ajatuksena on aina mustasta Superista alkaen ollut tehdä Skodistaan autoja, joilla ajaminen olisi huoletonta. Myös takana on turvavyöt, jotka vuosimallin ´60 autossa ovat aika harvinaiset
Isokoneisena avona auto on erikoinen ja harvinaisuutta lisää se, että auto on istumajärjestykseltään 1+1, eli normaalista avoista poiketen sitä ei ole varustettu pienellä takapenkillä. Takaluukun kun saa auki ainoastaan kuljettajan oviaukossa olevasta salvasta. Puuttuvaa kehäsarjaa ei olisi tänä päivänä ihan helppoa löytää, ja Iiron tsekkiläinen harrastajakaveri olikin ihmetellyt, kuinka hän uskaltaa pitää kierrosta autossaan kiinni. Yhdistelmä tekee autosta Octavioiden himotuimman eikä Suomen Skoda-kerhoa luotsaavalla Iirolla ole tiedossaan kuin toinen samanlainen auto Suomessa. Aurikoisena päivänä oli se avoauto, sateen sattuessa kuomun alta nousi päälle kangaskatto ja kesän jo mentyä oli autoon helppo kiinnittää lasikuituinen talvikatto. Nykyisin Iiron omistuksessa autoa on enemmän ylläpidetty kuin remontoitu. Talvikatto pysyy muodossaan pitkälti takalasin jäykistävän vaikutuksen ansiosta. kana tehtyä ylimaalausta lukuun ottamatta voi autoa edelleen pitää pääosin alkuperäiskuntoisena. Iiron Felician kangaskatto on patinoituneena ja muoviselta takaikkunaltaan tummuneena edelleen alkuperäinen. Muutamalla salvalla kiinnitettävä katto on todella helppo irrottaa ja kiinnittää, mutta
Isomman 1,2litraisen koneen ja puuttuvan takapenkin yhdistelmä tekee autosta Octavioiden himotuimman mallin.
yksin operaatiota ei kannata lähteä yrittämään tai seurauksena voi olla naarmuuntuneen auton lisäksi vääntelystä särkynyt takalasi. Hiukan repsahtaneen katon saumoja Iiro ompeli karhunlan-
galla kuntoon, ja kyllä se tarvittaessa edelleen pitää vettä. Normaalista 1089-kuutioisesta moottorista poiketen Felicia on varustettu isommalla, 1,2-litraisella koneella jo tehtaalta siksipä Octavian Felicia -nimen perään kirjoitetaan vielä Super. Talvikatto ei ole ainoa lasikuituosa avomallissa, sillä aikansa ihmeaineesta on tehty myös Felician kojelauta, jonka päällisen muodot kaartuvat
kauniisti jatkuen ovien päälle. Tyylikkyyttä lisäävät pölykapseleiden alle kiinnittyvät alumiiniset koristekehät, joita käytettiin vain Feliciassa. Jos sateen uhka ei ole ilmeinen, auton voi huoletta jättää katto auki parkkiin, kunhan arvokkaammat tavarat nostaa tavattoman tilavaan tavaratilaan ja lukitsee kuljettajan oven. Ilman kattoa tyylikäs auto näyttää jopa hiukan mittaansa pidemmältä. Felician mainokset lupailivat aikanaan kolme autoa yhdessä. Talveksi kangaskaton voi jättää viikattuna omaan kaukaloonsa, kun päälle nostetaan lasikuituinen kovakatto. Tyyliin sopivana niissäkin on valkosivut.
Kaunis hyökkäysvaunuksi
Feliciaan istahdetaan hiukan ahtaasti kuten kaksipaikkaisissa autoissa kuuluukin, mutta Skodaan ei suinkaan laskeuduta, sillä autossa istutaan varsin korkealla.
IIron Feliciaa ei harvinaista kyllä varustettu koskaan pienellä takapenkillä tosin kuin Feliciat yleensä. Paikalla on vain kumimatto.
07/09
15. Ristikudosrenkaiden sijaan Feliciassa pyörivät nykyisin teräsvyörenkaat paremman ajettavuuden, mutta myös turvallisuuden vuoksi
Skoda Octavia Felicia & Touring Sport
"Avoautotapahtumassa Iiron viereen parkeerasi 60-lukuinen AlfaRomeo, jonka rinnalla Skoda näytti lähinnä hyökkäysvaunulta", kuvailee omistaja. Tsekkiläisen kaverin kautta löytyi pitkän linjan saksalainen Skoda-harrastaja, jolle oli jäänyt hyllyyn kaksin kappalein käyttämättömiä Touring Sport -kansia. Skoda ei tosiaan jää kiinni ihan ensimmäiseen katukiveen, sillä korkeat 15-tuumaiset pyörät ovat varsin isot ja joka kulmastaan erillisjousitetussa alustassa joustovaraa riittää kuoppaisimmallekin pikkuteille. Viininpunainen Octavia, johon muutostyö oli tarkoitus toteuttaa, tuli alkujaan mustalle Superille varaosaautoksi. Korkealla istuminen ei ole lainkaan negatiivinen kokemus, vaikka ensi kertaa autolla ajaessaan hiipii väistämättä mieleen ajatus siitä, luisuisiko vai kaatuisiko auto nopeassa väistöliikkeessä. Skodan kori on pultattu rungon päälle, eikä tämäkään rakenne ainakaan madalla autoa. Tässä tapauksessa se ei ollut ihan helppoa.
Useiden sähköpostiviestien jälkeen löytyi Tsekeistä oikeanlaisia osia, joita perheen lomamatkalla noudettiin paikan päältä. Pakoventtiilit ovat lisäksi natriumtäytteiset paremman jäähdytyksensä vuoksi. Siihen oli vaihdettu rikkoutuneen moottorin tilalle joskun tavallisen Octavian moottori, joka oli korin hävittämisen aikaan nostettu vaihdelaatikkoineen talteen. Tämän jämäkämpää ja tarkempaa ohjausta saa aikalaisistaan hakea. Imusarjaa ei myyjä luvannut, mutta ennen kuin miehet kohtasivat, oli myyjä onnistunut sellaisenkin jostain metsästämään. Siihen mennessä oli hän 12 vuotta yrittänyt tuloksetta harvinaista mallia Suomesta löytää. Vauhtiin päästyään isopyöräinen auto tuntuu, kaasusta hellätessäkin, rullaavan kuin itsestään. Kuten mainos ostajille lupasikin, Felicialla ajaessaan tulee kyllä huomatuksi. Osat alkavat olla alkuperämaassaankin jo harvinaisia, tarkoittaen samaa kuin kalliita. Illan päätteeksi ne kuitenkin matkasivat Iiron mukana ravintolasta. Sen lisäksi, että tiesi miltä osin Touring Sport erosi tavallisesta Octaviasta, piti eroavat palikat vielä hankkia projektiin. Laatikon tarinan kyseleminen paljasti, että ajat sitten lahonnut ja hävitetty auto, josta varaosamoottori oli aikanaan irrotettu, oli ollut kyseinen kilpurimalli. Autojen Miss Eurooppa -titteli oli aina Felician mainonnassa esillä.
"Tottahan se hyvännäköinen on", toteaa Iirokin autostaan.
Laatikosta lähtenyt erikoismalli
Hakiessaan eräänä päivänä Octavian varaosamoottoria Iiro tunnisti siinä kiinni olevan vaihdelaatikon harvinaiseksi Touring Sport -askiksi. Iltaa istuessa ja osakauppaa tehdessä myyjä välillä raotti salamyhkäisesti muovipussissa olevia aarteitaan. Touring Sportin sylinterinkannessa eroja tavalliseen kanteen verrattuna ovat isommat venttiilit, väljemmät kanavat sekä jäykemmät tuplajouset venttiileissä. Upea auto voittikin keväällä 1961 eurooppalaisten autojen kauneuskilpailun, joka ei ollut mikään rautaesiripun takainen esikarsinta. Jyrkemmällä nokka-akselilla on saatu venttiileihin lisää liikettä ja kupupäisillä männillä moottorin puristus nousee itäautoksi korkeaan 8,4:1 -lukemaan. Harvinaiset kannet lepäävät nykyisin Iiron hyllyllä, edel-
16
07/09. Iiron harmiksi autosta ei ollut säilynyt muuta, mutta vaihdelaatikosta jäi pyörimään ajatus Touring Sport -replikan rakentamisesta
Viritys toimii nyt parhaiten 3 ja vähän yli 4 tuhannen kierroksen välissä. Nyt paikalla olevat kaasarit ovat Jikovin uudempaa ja isompaa mallia, mutta oikeanlaisetkin Iiron hyllystä löytyvät. Alumiinivalettu, tavallista isompi öljypohja Iirolta löytyy, mutta se ei
Ilman kattoa auton kori näyttää mittaansa pidemmältä. Turvakaarienkin valmistus oli Iirolla välillä suunnitteilla, mutta ainakin toistaiseksi idea on jäänyt toteutamatta. Kilpakäyttöön tehty, vasta kovilla kierroksilla heräävä keskipakosäätöinen virrajakaja on myös korvattu paremmin kaupunkikäyttöön sopivammalla mallilla, josta löytyy alipainesäätökin. Tsekkikaveri joka onnistui harvinaisen osan löytämään, vaikkakin rikkoutuneena, korjautti osan ennen kuin kehtasi sen Iirolle myydä. FelIcIan nopeus mittarin vierestä löytyvät bensa ja lämpömittarit. Jikov-kaasuttimia on lisäksi mallissa kaksin kappalein. 175 millin maavara on varmasti riittänyt aikanaaan Pohjolan huonoille teille. Touring Sportin nopeusmittari oli myös hankalampi löydettävä, mutta Saksasta osui kohdalle juuri oikeanlainen. Hauska yksityiskohta on kojelaudassa vasemmalla sojottava vilkunviiksi, joka liikkuu ylös ja alas.
07/09
17. Venttiilikopassakin on pieniä eroja muun muassa huohotusputkien läpivienneissä. Moottorin kovempi huudatus lisää lähinnä sisämeteliä ja äänieristys on autossa painosyistä minimissään. leen tehtaan varastointirasvat yllään. Vanteiden hienoja alumiinikehiä käytettiin ainoastaan Feliciassa
Sattumalta Iirolle kulkeutui myöhemmin aito ja täydellinen, joskin huonokuntoinen Touring Sport Suomesta. Koska Iirolla oli juuri esikoinen syntynyt ja toinen tuloillaan, oli projektiautosta sillä kertaa kieltäydyttävä. Sympaattinen pientä hillopurkkia muistuttava lasipurnukka on jarrunestesäilö.
TourIng Sportin moottorista löytyvät kaikki aikansa virikonstit. Omista Skodista on kokoelmassa tarkat pienoismallit, kuten myös Esko Keinäsen entisestä ralli-Skodasta. Vaikea ei kai ole arvata Skodille sydämensä menettäneen miehen käyttöauton merkkiäkään.
HengISSä säilyneiden octavioiden määrää on vaikea lähteä arvioimaan, mutta Iiron laskujen mukaan ainakin 13 alle 200:sta maahamme tuodusta avomallista on vielä olemassa.
VarmaankIn kaikki automallista koskaan painettu esitemateriaali löytyy keräilijäluonteisen omistajan arkistosta.
18
07/09. Siitäkin kauppa syntyi myöhemmin, sillä kun myyjä teki autoon talven aikana koneremontin, muuttui Iiron kiinnostus ratkaisevasti. Nyt Iiron on tarkoitus opetella automaalausta ammattilaisen ohjauksella tähän tilaihmeeseen. Jyrkkä nokkaakseli antoi isommille tuplajousitetuille venttiileille kyytiä ja kupumännät nostivat puristuksia.
ole herkästi rikkoutuvana paikallaan, sillä autolla käydään myös syksyisin sienimetsällä. Kerran ollessaan täydellä
kuormalla ajelemassa tuli kaveri kaupittelemaan Octavian konevikaista farmarimallia. Kokoelmasta löytyy myös 220 avaamatonta rakennussarjaa, joista osa hyvinkin harvinaisia. Huiman, pääasiassa itäautoihin painottuvan kokoelman keräämisen on mahdollistanut matkustelu eri maissa sekä nettihuutokaupat, joista on kertynyt myös kaikkea mahdollista Skodiin liittyvää paperitavaraa, esitteitä ja kirjoja. Uudempia takamoottori-Skodia miehellä on liuta Amerikan vientimallia myöten, sekä heikkokuntoinen ´37 Skoda Popular, jonka peltikorin
kasassapitävä puurunko on lahonnut olemattomiin. Tämän yksilön mukana tuli vielä käyttämätöntä erikoisosaa.
Malleja ja pienoismalleja
Iiro Jaakkolalta löytyy Skodia moneen lähtöön. Popularin tiimoilta on Iiro saanut myös kutsun tehtaan arkistoon penkomaan aineistoa, joka saattaisi valaista projektia. FelIcIa on harvinaisemmalla 1,2 litraisella koneella, mistä seuraa autolle lisänimi Super. Parhaillaan on malleissa menossa järjestysnumero 1776. Kun Iiro lopulta tajusi, ettei ehkä sittenkään pysty kaikkia haluamiaan autoja hankkimaan oikeana, alkoi pienoismallien keräily. Erikoisosat Touring Sport -projektiin tulivat maksamaan paljon aihiota enemmän, mutta sama se, sillä tuloksena oli juuri toiveiden kaltainen auto
ja 4. Iskutilavuus 1221 cm3,puristus 7:1. Feliciassa yhdistyvät käytännöllisyys ja taloudellisuus todella tyylikkääksi kokonaisuudeksi.
01 Merkki ja malli
Skoda Octavia Felicia Super
02 Vuosimalli
1962
03 Moottori
4-sylinterinen rivimoottori edessä pitkittäin. HeIkkokunToInen Touring Sport löytyi vasta replikan rakentamisen jälkeen. >> Skoda Felicia on helposti ja nopesti muutettavissa umpiautosta avoautoksi ja voidaan varustaa myös lasikuidusta valmistetulla Hard Top -kattokuomulla. Teho 45 DIN hv/4600 rpm
04 Voimansiirto
4 vaihdetta ja pakki, joista 2., 3. muSTa Super saa talvisin kyytiä Hanki rallin hengessä.
2-ovinen avomallinen kokoteräskori, irrotettavalla lasikuituisella kovakatolla tai vaihtoehtoisesti kangaskatolla
07 Mitat
pituus 407, leveys 160, korkeus 160, akseliväli 240 cm, paino 890 kg
08 Valmistusmäärä
Kaikki Feliciat yhteensä 14 863 kpl
07/09
19. vaihde synkronoituja, takaveto
05 Alusta
Kierrejouset edessä, poikittainen lehtijousi takana, rumpujarrut
06 Kori
FarmarI joka Skodissa on nimetty combiksi, tulee lähiaikoina saamaan uuden tiilenpunaisen maalipinnan
Kuopio
Palokunnan paku
VW Kastenwagen ´60
20
07/09
Kuopiolaisen Jyrki Toivasen Type 2 hankittiin uutena kuljettamaan paikallisen vapaapalokunnan miehistöä. Lähes viisikymmentä vuotta myöhemmin auto on jälleen lähes uutuudenaikojen loistossa, ja palontorjuntaan sopivaa erikoisvarustustakin löytyy aktiiviaikoja enemmän.