GT-luokan leijona
Peugeot 504 Coupe ´76
Iloista veronkiertoa
BMW 320iS ´90
autoilun ajankuvaa · www.klassikot.fi · 06/11 · Hinta 8,50
Fiiliksellä
VW Kleinbus ´62 Opiskelijaporukan aikamatka hippikauden festaritunnelmiin
368480-1106 · PAL VKO 2011-43
Patinat Pois nahkaverhoilusta
Kaksi menetelmää nahan uudelleenvärjäykseen
11006
SUOMALAISTA TYÖTÄ MADE IN FINLAND
6 414883 684808
Pienet tilaihmeet
Esittelyssä Minin paku- ja avolavaversiot
Vuokra-Porschella alppimaisemissa
Unelmien autoloma
Classic Motocross
Kauden päätöskisa Auttoisten peltoradalla
RAUTAISTA LUETTAVAA Tilaa Vanhat Koneet suoraan kotiisi!
TrakToriT · kuorma-auToT · maanrakennuskoneeT · TapahTumaT
Mainio Massikka
Uudenveroiseksi kunnostettu Massey Ferguson 135 ´67
Rautaista luettavaa · www.vanhatkoneet.fi · 4/2011 · Hinta 8,50
44
Kestotilaus
90
6 numeroa/vuosi
vanaja 690
Erään aikakauden huipentuma
Historiaa
John Deeren suomivaiheet
Tilaajalahjaksi LIPPALAKKI!
1490
ARVO
konevoiMaa Metsään
11004
Samperin savotan ankarat olosuhteet ja kovat koneet
Tilaa internetissä: Täytä lomake osoitteessa www.vanhatkoneet.fi Puhelimitse: Soita tilaajapalveluumme puh 03-2251 948
745000-1104 · PAL VKO 2011-41
SUOMALAISTA TYÖTÄ MADE IN FINLAND
Arne Åvallin jyhkeä ´49 White
nuMeroa suureMpi vaijereiden voiMin aMerikan Malliin
Pyöräalustainen Fiskars 400M vuodelta 1965 Minneapolis-Moline ja sen erilaiset ratkaisut
Sähköpostitse: Lähetä sähköpostia tilaus@vanhatkoneet.fi
6 414887 450003
www.vanhatkoneet.fi
Äkkiä ajatellen summat tuntuvat korkeilta, mutta tarkemmin tuumien hinnat eivät sittenkään päätä huimaa. Ensin pitäisi saada se urheiluauto omaan talliin, kunnostaa se tai muuten varmistua auton teknisestä luotettavuudesta. Seurauksena oli ketjureaktio: lähes kaikki japanilaismerkit esittelivät no pealla tahdilla tavallisen perheauto malliston kuoriin sullotun teknologiayli annostuksen, jossa jo tutut elektroniset polttoaineensuihkutukset ja digitaali kellot saivat seurakseen monimutkai
sen hydraulismekaanisesti toteutetun nelipyöräohjauksen, monissa tapauk sissa vielä yhdistettynä nelivetoon ja lukkiutumattomiin jarruihin. Arttu Toivonen, toimittaja
06/11
3. materiaalin tekijänoikeuksista Viipalemediat Oy:n hyväksi lähettäessään materiaalin lehdelle.
Reilut 20 vuotta sitten japanilaisvalmis tajat lähtivät rohkeasti teille tunte mattomille: elektroniikan kehittyminen mahdollisti monimutkaisten järjestel mien integroimisen autoon. ILMOITUKSET Mikäli hyväksyttyä ilmoitusta ei tuotannollisista tai muista toiminnallisista syistä (esim. MATERIAALI Klassikot ei vastaa tilaamatta lähetettyjen kirjoitusten ja kuvien säilyttämisestä eikä palauttamisesta. Sitten on vielä se ainainen tilanpuute läheskään kaikilla ei ole edes säilytystilaa ylimääräiselle autolle, saatika paikkaa jossa sitä voisi rauhassa ropailla. Haaveen toteuttamisen tiellä on monta mutkaa. Kumpi laski väärin, markkinointi vai tuotekehitys osasto. Kustannukset liikkuvat tuhannen euron molemmin puolin, ja lennot Suomesta Saksaan tietenkin päälle. Ketjureaktio jatkui: monimutkaiset 4WSmallit katosivat nopeasti mark kinoilta, parissa vuodessa. Esimerkiksi Mobiliasta saa erittäin kohtuullista korvausta vastaan alleen takavuosien
käyttöauton tunti- tai päiväveloituksella. Pääkirjoitus
Vuokraelämyksiä
TILAAJAPALVELU Puh. 03-2251 948 (ma-pe 8.30-16.00) E-mail tilaajapalvelu@klassikot.fi www.klassikot.fi > Tilaajille PÄÄTOIMITTAJA Kari Mattila TOIMITUSPÄÄLLIKKÖ Jan-Erik Laine TOIMITTAJAT Harri Onnila, Arttu Toivonen AVUSTAJAT Tomi Eronen, Markku Ikonen, Minna Valonen, Johanna Helin, Eero Kumanto, Tuukka Erkkilä, Vesa Rantasalo, Lea Lahti, Leif Rehn, Iikka Kekko, Sami Korhonen TUOTANTOPÄÄLLIKKÖ Tomi Saloniemi ULKOASU Tero Björklund, Markku Ikonen, Thomas Backman POSTIOSOITE Klassikot, PL 350, 65101 Vaasa toimitus@klassikot.fi KÄYNTIOSOITE Klassikot Tiilitehtaankatu 49, 65100 Vaasa KUSTANTAJA Viipalemediat Oy Puh. Veikkaisin, että aika moni on. Johannes ja Sanna Saukko toteuttivat haaveensa vuokraamalla targakattoisen 911 Porschen yritykseltä, joka pelkän autovuokrauksen sijaan on kehittänyt konseptinsa siten, että asiakkaan ei tarvitse nähdä matkansa eteen juuri lainkaan vaivaa. Autot olivat ominaisuuksiinsa nähden suorastaan halpoja: tämän lehden Tulevana Klas sikkona nähtävä Mitsubishi Galant Dy namic4 maksoi tämän päivän rahassa mitattuna reilut 46 000 euroa. Insinööreille annettiin vapaat kädet luoda mitä halu sivat, kunhan sitä voitaisiin hyödyntää markkinoinnissa vaikkapa kilpakenttien kautta. Valittavana on muutama eri reittivaihtoehto loppuun saakka nuotitettuna ja asiakkaan tehtäväksi jää vain seurata annettuja ohjeita ja nauttia autosta, maisemasta ja matkanteosta. Ja jos autovanhuksella kurvailu jännittää syystä tai toisesta, voit vuokrata auton myös kuljettajan kera! Parin tunnin ajelu vaikkapa vanhalla Kuplavolkkarilla kuljettajineen voisi olla myös ikimuistoinen ja ympäristöystävällinen lahja ikääntyneelle automiehelle tai jos oikein tahtoo ilahduttaa, samasta paikasta löytyy vuokralle myös tyylikkäitä edustusautoja 50-luvun Jaguarista lähtien.
Kari Mattila Päätoimittaja kari.mattila@klassikot.fi
SAUKON perheen elämysmatka Porschen ratissa alkaa sivulta 46.
Vuokraamalla pääsee niin punaisen Porschen kuin arkisemman klassikon rattiin.
Tekijältä:
Kun insinööri karkasi käsistä
COPYRIGHT Osittainenkin aineiston lainaaminen ilman Klassikotlehden kirjallista lupaa on kielletty. Ilmoitusasiakas on vastuussa ja korvausvelvollinen mainontansa aiheuttamista mahdollisista vahingoista kolmannelle osapuolelle ja/tai Viipalemediat Oy:lle. lakko) voida julkaista lehti ei vastaa tästä mahdollisesti aiheutuvasta vahingosta. Vuokraamalla pääsee myös arkisemman klassikon rattiin. Huomautukset on tehtävä kirjallisesti 8 päivän kuluessa ilmoituksen julkaisemisesta tai tarkoitetusta julkaisuajankohdasta. 06-2810 170, fax 06-2810 112 Toimitusjohtaja: Ari Isosomppi ILMOITUSMYYNTI Susanne Laine: 050-4147 553 Peppe Haapala: 050-4147 559 Sähköpostit muotoa etunimi.sukunimi@klassikot.fi www.klassikot.fi > Mediakortti PAINOPAIKKA UPC Print, Vaasa MYYNTI R-Kioskit, huoltoasemat ja Lehtipisteet kautta maan ISSN: 1797-6715 Tämän tuotteen paperi sekä tuotantoprosessi ovat sertifioidusti ympäristöystävällisiä.
O
letko joskus haaveillut ajavasi Euroopan kauneimpia teitä punaisella urheiluautolla. Viipalemediat Oy:n vastuu ilmoituksen poisjäämisestä tai virheestä ilmoituksessa rajoittuu ilmoituksesta maksetun määrään palauttamiseen. Jos kuitenkin lehti julkaisee tilaamatta lähetettyjä kirjoituksia ja/ tai kuvia lehdessä tai verkkosivuillaan, katsotaan tekijän luopuneen em
30 Borgward Isabella
Idän ihmeet kohtaavat, Ikaalinen
Rautaesiripun takana valmistettiin ties minkälaisia kulkimia. 24 Morris Mini Pickup & Van s. Nyt hänen tallissaan komeilee toinen samanlainen komeaan kuntoon saatettuna.
42 s. Ari Harjun yksilön mukavuutta lisää kutosen perään kytketty automaatti.
18
BMW 320iS ´90
Autoverotuksen kummallisuudet vaikuttavat malli kirjoon muuallakin kuin Suomessa. Italian markkinoille räätälöity BMW 320iS on yksi hauskimmista verotta jan mieliksi kehitetyistä erikoisuuksista.
24
Morris Mini Van ´64 + Pickup ´66
Tehdas kehitti pienestä Ministä erilaisia erikois versioita, kuten pienten pakettien kuskaukseen käypäiset avolava ja pakettimallit. Tässä numerossa
AJONEUVOT 6 VW Kleinbus ´62
Iloisesti kuvioitu hippipaku ei ole säilymö vapaan seksin aikakaudelta, vaan Tiirismaan taidelukiossa opiskelleiden kaverusten toteuttama aikakapseli kesän festarireissuille.
12
Peugeot 504 Coupe ´76
Peugeot 504:n kaunis coupeversio oli kaikkea muuta kuin hätäisesti perusmallista väännetty luiskaperä. 6 VW Kleinbus
30
Borgward Isabella ´60
Borgwardkerhon sihteerinä tomivan Teemu Karosen hallusta löytyy arvokkaasti patinoitunut ja mikä hienointa täysin entisöimätön Isabella.
36
Ford Consul ´57
Erkki Niskalan ensimmäinen yritys omistaa Ford Consul päättyi yli 40 vuotta sitten kehnoissa merkeis sä. 42 Opel Kapitän
s. Niitä ymmärtävät kokoontuivat Ikaalisiin elokuun puolivälissä.
s. 18 BMW 320iS s. 76 Lotus Esprit
4
06/11. 36 Ford Consul
s. 12 Peugeot 504 Coupe
Opel Kapitän ´62
Orimattilan Mallusjoelta kotoisin oleva Erkki Uotila on päässyt nauttimaan Kapitäninsa hienosta kyydistä viisi vuotta kestäneen kunnostusrupeaman jälkeen.
TAPAHTUMAT 54 Grand Race, Hämeenlinna
Historicsarjan päätapahtuma Grand Race keräsi tänäkin vuonna reilusti yleisöä ja kilpailijoita Ahvenis ton moottoriradalle.
58 s. Harvian perheestä löytyy molemmat hienosti entisöityinä.
s
74 Retro Auto Museum
s. Vakiokuntoisten vastapainona radalla rähisi todellisia voimanpesiä.
Vakionopeus
Uutisia ja kuulumisia harrasteajokkien maailmasta.
68
VMPK-ralli, Joensuu
Vanhojen prätkien omistajat saapuivat joukolla PohjoisKarjalan tapahtumaan hieman kehnosta säästä huolimatta.
Klassikkoesine
Monella arkipäivän käyttöesineellä on oma, mielen kiintoinen historiansa.
ARTIKKELIT 46 Unelmien autoloma
Alla tulipunainen Porcshe 911 ja ympärillä jyhkeät alppimaisemat. 70
s. s. 46 Unelmien autoloma 62 64 Classic Motocross, Auttoinen
Vanhoilla motocrosspyörillä kisattiin kauden päätöskapinat Padasjoen Auttoisilla.
s. 82 Vakionopeus
s. 88 Kuvaalbumi
s. s. 58 Idän ihmeet
s. 62 Classic Motocross VAKIOPALSTAT 76 82 85 86 87 88 90 94 Toivosen toiveauto
Lotus Espiritin viimeinen versio ei ollut erityisen kevyt, mutta voimaa oli senkin edestä.
Grand Pappa Nationals, Kalajoki
Pappamopojen kiihdytyskisoissa kilpailtiin kolmessa luokassa. 94 Tuleva klassikko
06/11
5. Unelmien autolomaan et tarvitse välttämättä edes omaa autoa.
Autokaupan ajankuvaa
Vanhat lehtiilmoitukset kertovat tarinaa autoistuvasta Suomesta.
Verkot vesille
Mihin hintaan hieno Sitikka irtoaa nettihuutokaupasta?
70
Nahkaistuimen ehostusta
Värinsä menettänyttä tai muuten väsynyttä nahka verhoilua voi elvyttää lähes uudenveroiseen kuntoon itse tekemällä tai teettämällä.
Fotoalbumi
Muovikorisia kummajaisia rantakirpus ta Ferrarin näköispainokseen.
74
Retro Auto Museum
Moskovalaisessa automuseossa on näytillä neuvostoaikaisia kulkimia kääpiöautoista poliittisen eliitin kulkupeleihin.
Klassikkomarkkinat
Nyt on hyvä aika toimia jos aikoo saada talliin uuden projektin.
Tuleva klassikko
80luku oli insinöörien juhlaaikaa, kuten Mitsun Dynamic Four hyvin todistaa.
78
Keski-Pohjanmaan Automobiilikerho
Virkeä kerho tarjoaa aktiviteetteja vanhan auton har rastajille, oli alla sitten puupyörät tai alumiinivanteet.
KOKEILIMME kahta eri konstia nuutuneiden nahkapenkkien virkistämiseen. 54 Grand Race
s
6
06/11
Kyseinen Can Am -kilpuri opittiinkin tuntemaan kisakansan suussa nimellä Hippiauto tai PsykedeliaPorsche.
Kun maalipurkki läikähtää
Yhä nykyäänkin jotkut auton omistajat heittävät konservatiivisuuden olkansa yli ja antavat mielikuvituksen laukata auton väritystä valitessa. Monissa perheissä vanhan Volkkarin avaimet olisi moisen ehdotuksen jälkeen piilotettu ja jälkikasvut olisivat kuulleet synkän saarnan pohjatöihin kulutetuista tunneista, mutta lahtelaisessa Eeva ja Seppo Blombergin taloudessa lähdettiin oitis maalikauppaan väripurkkien ostoon. Miranol-purkit avattiin ja siveltimet alkoivat piirtää kuvioita auton kylkeen. "Mitään käsikirjoitusta ei ollut aloitettiin vaan, ja kuviot ideoitiin sitä mukaa kun maalaus edistyi", kaverukset kertovat. Niinpä
8
06/11. Miranol-purkit avattiin ja siveltimet alkoivat piirtää kuvioita auton kylkeen.
Blombergien liikkuva ilopilleri
Kun perheen teini-ikäiset moittivat maalaukseen menossa olevaa pohjamaalattua Kleinbussia tylsäksi ja ehdottavat, että heidän tekemänsä kuviomaalauksen jälkeen auto olisi tosi siisti peli ensi kesän rokkireissuille, mitä tehdään. Useimmiten sisäisen värikuulasodan tuotokset jäävät aivokuoreen, mutta joskus ideat vyöryvät auton peltipinnoille asti. Kypsyteltyään kuosia talven yli Tiirismaan taidelukiossa silloin opiskelleet Lotta, Eero, Emma, Kata, Tuuli ja Laura kokoontuivat Blombergien pihaan kuviointitalkoisiin. VW Kleinbus
1970 Porsche 917 LH -kilpurin, jonka maalausidea toteutti hippiaivoituksia auvoisimmillaan. Mutta kuten tämän artikkelin kuvista voi päätellä, elää joukossamme edelleen aidolla kukkaiskuosilla varustettuja vanhan hippikoulukunnan mukaisia Volkkari-pakuja. Ideoita oli paljon, ja ne lisääntyivät ja vain paranivat työn edistyessä. Väritysteemana ei ehkä enää ole psykedelia, mutta luovuus on samalla tasolla. Antaa kaikkien kukkien siis kukkia joskin ruosteesta ei olisi niin väliä.
Kuosia kypsyteltiin talven yli, kunnes koitti kuviointitalkoiden aika
MAALARI jäi tällä kertaa nuolemaan näppejään, kun nuoret kastoivat pensselit Miranoliin ja piirsivät kuviot peltiin. Yläkuvassa maalarimestarit vasemmalta oikealle: Eero, Lotta, Kata ja Emma.
06/11
9
Seinäjoki
06/11
13
Puristussuhde 8,65:1. Ja kun coupe on kehitetty avokorin pohjalta, niin rakenne on erittäin jämäkkä. Samaisia kiekkoja käytettiin myös 505 Turbossa.
"TON tarvikevaimentimen voisit ottaa pois", on Ari saanut kuulla. Lattiavalitsin
05 Alusta
Edessä McPherson-erillisjousitus, kallistuksenvakain. Sen myös Ari on saanut kokea.
VEEKUUTO NEN ja kolmi nopeuksinen automaatti eivät suo kilpurimaista räväkkyyttä, vaan helppoa ja vään tävän maukasta ajettavuutta.
ARIN Coupe oli uutena kengitetty peltivanteilla, mutta nyt alla pyörivät 198183malleissa käytetyt aluvanteet. "Moni on tullut ihailemaan ja eräät ovat sanoneet, että kyllä on hieno, oon aina tykännyt Alfasta..."
01 Merkki ja malli
Peugeot 504 Coupe V6
02 Vuosimalli
1976
03 Moottori
Kuusisylinterinen vesijäähdytteinen V-moottori edessä pitkittäin, kaksi kaasutinta. Takana vinosti eteen suunnatut kolmiotukivarret, kallistuksenvakain. Kyseessä on ensimmäinen 504:ni, joten minulla ei ollut kokemuksia edes sedanista, vaikka olin kyllä kuullut kehuja." Automaattilaatikon ja 1 300 kilon omamassan kanssa 504 Coupe ei ole mikään kipakka kanttailukelkka, vaan pikemminkin rauhallisen reippaasti liikkuva matka-auto. Kommentoi jille tiedoksi: KupeePesonen murahteli eksoottisen smutkan kautta jo uutena.
Tarvittavien osien metsästyksessä on auttanut Club Peugeot Finlanden varaosavastaava Osmo Noso, jolle Ari haluaa esittää kiitokset.
Hieno "Alfa-Romeo"
Vesipumpun etsiminen piti Peugeotia aloillaan pitkän tovin, mutta siitä huolimatta Ari on päässyt maistelemaan kesäistä baanaa coupen puikoissa jo noin 3 000 kilometrin verran. "Auto on tosi hieno ajaa: rakenne on jämäkkä ja vääntöä löytyy kivasti."
PEUGEOTIN, Renaultin ja Volvon käyttämä 2,7litrainen V6 moottori ei sinäl lään ole erityisen harvinainen, mutta muuta mat yksin 504 Coupessa käytetyt apulaitteet tekevät varaosien löytämisestä haastavaa. Ari Harjun tulevaisuuden suunnitelmiin kuuluu coupen säilyttäminen ja ylläpitäminen. "Tämä on hieno autovalinta tien päälle, ja pysyy hyvin nykyliikenteenkin tahdissa, sillä vääntöä löytyy kivasti. Levyjarrut
06 Kori
Itsekantava umpimallinen, 3-ovinen teräskori
07 Mitat
Pituus 436, leveys 170, korkeus 135, akseliväli 255 cm. "Aiemmat harraste-Peugeotini ovat olleet enempi vakiokamaa, mutta tämä on jotain muuta, ja siksi tämä yksilö on tarkoitus pitää pitkään. Iskutilavuus 2664 cm3. Asia, jonka myös Ari on saanut huomata liikkuessaan coupe-Peugeotillaan. Ja mitä pidempään ollut ja kantapään kautta kunnostettu auto on kyseessä, sen varmempi on tunne auton säilyttämisestä itsellä." Jos Arin Peugeotin sattuu kohtaamaan, niin kannattaa silmäillä saman tien tarkemmin, sillä 504:n erikoismalleja kohtaa kotimaamme teillä harvoin. Jos kohta on myös todettava, että eipä 504 Berlineitäkään enää tule vastaan kuin hyvällä tuurilla, mutta huomioarvo coupella lienee joka tapauksessa suurempi. "Auto on tosi hieno ajaa, oikeastaan yllätyinkin kuinka hieno. Myös jarrut ovat hyvät, ja
ohjaustehostin helpottaa kadunkulmissa", luettelee ylpeä omistaja. Ja meno on maistunut. Renkaat (alkuperäiskoko) 190/65 HR14
08 Suorituskyky
Huippunopeus 182 km/h
09 Valmistusmäärä
968 kpl (vuosimalli 1976)
06/11
17. Omamassa 1300 kg. Teho 136 hv/5750 rpm, vääntö 207 Nm/3500 rpm
04 Voimansiirto
Takaveto, 3-nopeuksinen GM 407 -automaattivaihteisto
Hyvinkää
18
06/11
Kaksiovinen varusteltiin tehtaan omalla korisarjalla ja sporttipenkeillä, neliovinen painos sai jäädä todelliseksi sleeperiksi ilman sen kummempia muutoksia, paitsi jos asiakas niin halusi. 320iS kipaisi satasen vauhtiin reilut puoli sekuntia M3:sta hitaammin 7,5 sekunnissa, ja kaksiovisena laukkasi 231 km/h huippunopeuteen neliovisen jäädessä 227 kilometriin tunnissa. Ja nämä edelleen kahden suurehkon maan ostajakunnasta.
320IS, kuten kaikki BMW:t, on parhaimmillaan nautittuna mutkaisella pikkutiellä aurinkoisena päivänä. Maaliskuussa 1988 esitelty valmistettu kaksiovinen malli löysi 2,5 vuodessa vain 2 542 ostajaa, ja syyskuussa 1987 esitelty neliovinen vajaassa kahdessa vuodessa vain 1 206 uutta omistajaa. Näin iskutilavuudeksi tuli mukavasti verorajan alapuolelle menevät 1990 kuutiosenttimetriä. BMW valmisti 300-sarjalaisia
tietysti alle kaksilitraisinakin, mutta vauhdinnälkää niillä ei päässyt tyydyttämään. Perävälitys oli hieman M3:sta lyhyempi, ja tasauspyörästöltä löytyi lukko. Resepti on yksinkertainen: otettiin E30-sarjan peruskori ja varustettiin se 325i:n sporttialustalla ja jarruilla. Ja mieluiten punarajaa lähestyen.
20
06/11. Ja se tuote oli 320iS. Kyseiset maat ovat myös vuosikymmeniä verottaneet, mahdollisesti luksusveronomaisista syistä, yli kaksilitraisia autoja ankarasti. Tämä voima siirrettiin tien pintaan M3:sta lainatulla viisipykäläisellä Getrag-askilla, vaihdekaavion ollessa mallia "dogleg". Rajoitettuna eränä käsin tehty M3 ei sekään sopinut kastiin hintansa puolesta, joten muhkeakoneisen 325:sen tilalle, ja nokkimisjärjestyksessä ehkä hieman M3:sen alapuolelle piti kehittää oma tuote. Sopivasti säätämällä koneesta saatiin vielä ulos 192 hevosvoimaa, siinä missä M3 jauhoi joko samat 192
hevosvoimaa (katalysaattorilla) tai 197 hv (ilman kattia). BMW 320iS
Samaan aikaan Välimerellä
Italiassa ja Portugalissa ajoneuvojen verotuskohtelu on kovin välimerellistä. Kaupungit ovat ahtaita, joten on vain luonnollista että ajoneuvokanta näissä maissa on pientä ja ketterää, jopa niin pitkälle että
Montako kertaa Kehä III:n saisi ajaa päästä päähän, ennen kuin kohdalle sattuisi joku, joka tajuaisi millaisella autolla olemme liikkeellä?
kliseiseen mielikuvaan Roomasta kuuluu Cinquecento-rivistö, sikin sokin sijoiteltuna. BMW M GmbH -osaston hihnalta kannettiin aitoja nelisylinterisiä M3:sen koneita, joiden iskunpituutta lyhennettiin 84 millistä 72,6 milliin. Lukemat ovat kunnioitettavia siihen nähden, että kyse on 80-luvun lopun nelisylinterisestä, kaksilitraisesta ja vapaastihengittävästä perheautosta! Verohuojennuksista huolimatta piilo-M3:nen ei noussut koskaan valtaisaksi hitiksi