MERO«
U
N
IS
O
IK
R
E
IN
D
A
O
R
»OFF
-
Tampere Supercross &
offroad expon tapahtumaopas
Offroad-kausi huipentuu Tampereella!
PAL.VKO 2012-48
117119-1203
Soratouringia ukrainassa
Mainio seikkailu Karpaateilla
39
sivua testiä
ja koeajoja
Tutustumme
Ria Virtaseen.
Mikä crossiratojen
ballerina on
naisiaan?
+ kuinka valmistella pyörä soralle?
Pyörät, jotka tekevät sinusta nopeamman! 300/350-on kultainen keskitie kuntoenduron harrastajalle.
pyöristä. Mikä on paras
harrastajalle?
Uudet crossit
ja endurot
luetteloituna!
TESTI GASGAS EC300 HUSABERG 350
HUSQVARNA TE 310 KTM 350 EXC-F SHERCO
5
x
enduro
Iso testi keskikoon enska-
2013
+
X Bike 2012
HINTA:?7,50??
www.bike.fi
BMW R1200GS /
Triumph Tiger Explorer
Kiukkuinen kaksitahti
vastaan muriseva
nelitahti sivulla 52.
Touring.
Koeajo. KTM Freeride 350
Sähköprätkä bensakoneella.
Sivu 6
Icons. Pohjoisen kierros kuvina
Motocrossia napapiirillä.
Sivu 69
Kampittaako
Triumph Tiger
Explorer BMW
R?1200?GS:n?
+
-
. KTM 690 Enduro R /
Husaberg FE 570
Saman firman kaksi täysin erilaista pyörää.
Parivertailu. Uusinta uutta kuramaailmasta. Sivu 52
Tallissa
Valmistelu. Crossit, endurot ja supermotot. Karpaatit
Kovan luokan endurotouringia. X BIKE 2012. Team Aprilia Finland
Miten harrastelijamoto eroaa tehtaan kilpurista. BMW G 650 GS/
Yamaha XT 600 Z Ténéré / Husqvarna
630 TE / KTM 690 Enduro R
Saisiko olla käytännöllinen vai kompromissiton pyörä. Sivu 80
Viimeiset, muttei vähäiset
Update. Yksinkertaisia säätöjä Sivu 56
Enskan huolto. Ria Virtanen
Crossiratojen ballerina. 8 askelta. Puskassa rytisee.
300?350-kuutioiset
endurot testissä.
Henkilökuva. 3.
Sivu 15
Race. Kuntopyörät
Harrastevälineitä tavallisille enskapenoille. Sivu 20
2 vai 4?
ajamme ja nautimme!
Ihmisiä ja seikkailuja
Parivertailu. Sivu 34
Parivertailu. Millä pystyy mihinkin. Honda Africa Twin
Sivu 68
Luettelo.
Adventure-luokan haastaja Tiger Explorer koittaa suistaa luokan kuninkaan valtaistuimeltaan.
Sivu 66
Sivu 46
Sivu 58
Sivu 60
Sivu 62
Tapahtumaopas.
Tampere Supercross & Offroad Expo
Kauden loppuhuipennuksen mitä, missä, milloin.
Sivu 16
Sivu 20
Sivu 30
2x parivertailu. 2-tahti/4-tahti
KTM 300 EXC pitää 2-tahtien soihtua ylhäällä ja Yamaha
WR?450?F edustaa nelitahteja.
Testi.
Sivu 10
Koeajo.
Race. ATV-SM
Kovaa kisaa neljällä pyörällä
h o n d a b i k e s . Täysin uusi honda CRf450R
ennakkomyynnissä nyT!
Suositushinta 7.990,+ paikkakuntakohtaiset toimituskulut, enintään 600 ?
Skannaa QR-koodi pehelimellasi.
w w w. f i
Tsekkaa speksit ja esittelyvideot!
Minulle monet
haudataan.
niistä hetkistä tapahtuvat moottoripyörän satulassa.
O
Kesäisin ajokalusto ja ajon laatu ovat varsin kirjavaa,
mutta näihin aikoihin vuodesta tulee yhä useammin työnnettyä
vanha kunnon KTM 200 EXC tallista ja painuttua enduropolulle.
Mikä mukavinta, kun alle vaihtaa piikkirenkaat, ei ajokautta
tarvitse lopettaa lainkaan.
Nyt, kun muut pyörät pikkuhiljaa valmistellaan talvisäilytykseen, mutta kurapyörien kausi jatkuu yhä kuumana, olemme
koonneet yhten erikoisnumeroon mielenkiintoisimmat offroadjutut kuluneen vuoden ajalta.
Tässä numerossa on runsaasti erilaisia ja eri näkökulmista
kirjoitettuja testejä, ja ajoon pääsevät kestopäällysteeltä poistumiseen sopivat pyörät laidasta laitaan. 010 420 4122
Ilmoitusmyynti:
Jari Istolainen
Puh. Valmistajien offroadmallit on kerätty omaan luetteloonsa
ja lisäksi lehden lopussa on
opas Tampere Supercross
& Offroad Expoon,
jossa myös Bike on
mukana omalla
osastollaan.
Nähdään
siellä!
/ petri suuronen,
toimituspäällikkö
husaberg on aina
testannut uusia
ratkaisuja, edustanut teknisiä
läpimurtoja
ja rohkeita
kokeiluja.
Se ei siis
varsinaisesti
ole pyrkinyt
sulautumaan
massaan, vaan on
aina ollut hieman
persoonallinen.
Mutta ei enää,
ne ajat ovat nyt ohi. Tutustumme Ria
Virtaseen, yhteen maamme nopeimmista naiscrossareista ja käymme
ajamassa hieman erilaista touringia
Karpaateilla. Mainioita pyöriä, mutta
Husaberg sellaisena, kun sen muistamme on
kadonnut.
Pidimme 70-asteen moottorista ja
suremme sen poismenoa. Elokuusta
2012 alkaen Husabergit ovat KTM:n malleja,
mutta sinisin muovein. (10 numeroa)
ISSN 1455-1861
Vaikka muut jo luovuttavat, offroad- Surullisin sydämin
kausi on yhä parhaimmillaan!
katsomme, kun
let mahdollisesti kuullut sanottavan, että elämä koos70-asteen moottori
tuu muistamisen arvoisista hetkistä. Persoonallisuutta
ja väriä ei maailmassa ole tarpeeksi, ja joskus
yksin erikoisuus riittää asiakkaan ostopäätökseen. 5. (10 numeroa)
Vuositilaus: 72 . intro
X Bike 2012
Bike-lehden erikoisnumero.
Julkaisija on kustannusyhtiö
OK-Kustannus Oy.
Toimituspäällikkö:
Petri Suuronen
Puh. Toivottavasti tavanomaistuva Husaberg
ei jaa kohtaloaan erään persoonallisen ruotsalaisautonvalmistajan kanssa.
. Taloudelliset tekijät puhuvat omaa kieltään, sarjat ovat liian pieniä ja
kehityskustannukset liian korkeita. 010 420 4120
Kääntäjä:
Katja Jama
Taitto:
Kristin Henriksson ja
Taina Kiviniemi
vastaava päätoimittaja:
Kenneth Lehtola
kenneth.lehtola@okkustannus.fi
Sähköposti:
etunimi.sukunimi@bike.fi
Pohjoismainen Bike:
Magnus Wallner
magnus.wallner@bike.se
Oscar Algott
oscar.algott@bike.se
Eskil Bjørshol
eskil.bjorshol@bike.no
Avustajat:
Kari Aho
Virpi Rautiainen
Toimituksen osoite:
Asentajankatu 4,
33840 Tampere
Puh. 010 420 4121
Toimituksen sihteeri:
Pia Mäkelä
Puh. 010 420 4120
Fax. 010 420 4120
Fax. 010 420 4124
Painopaikka:
Internet:
www.bike.fi
Lehti- ja muut tilaukset:
(www.bike.fi)
Puh. 010 420 4124
info@bike.fi
tilaushinnat:
Kestotilaus: 62 . X BIKE 2012
Olin siinä mielessä kauden nopein kuljettaja.
ensimmäinen valmistaja, joka varusti sar-
Pyrhösen ura päättyi
viidenteen sijaan
Päätöskisan väliin
jättänyt Pyrhönen
MX3-luokan MMsarjan viides.
Antti pyrhönen sijoittui
motocrossin MX3-luokan
MM-sarjan loppupisteissä
viidenneksi, vaikka ei ajanut
kauden viimeistä osakilpailua
lopetettuaan aktiiviuransa
ennen kauden päätöskisaa.
Viides sija loppupisteissä on
kunniakas päätös Pyrhösen
motocrossuralle. On mahdollista, että moottoria
käyttävä malli nähdään vielä tämän vuoden
aikana. Rata oli
hankala ajettava, ihan betonikova. Kilpailu oli
hieman hankala, hankalat olosuhteet, eikä
oikeita säätöjä meinannut löytyä. Tunne on ihan mahtava. update
Kylmäkorvelle hattutemppu
Joonas Kylmäkorpi
maaradan maailmanmestariksi
kolmannen kerran
peräkkäin.
saksan vechtassa ajettuun maaradan MM-
sarjan päätöskilpailuun lähdettäessä tilanne
oli se, että Kylmäkorpi tarvitsi 14 pistettä
varmistaakseen kolmannen peräkkäisen
maailmanmestaruutensa. Se on jo tässä vaiheessa
täysin selviö, että mitalia
lähdetään kirkastamaan ensi
vuonna, julisti Hermunen, 24.
MM-mitali oli Hermuselle
uran toinen. ja Riku Rouhiainen
sijalla 41.
jatuotantomallin crossipyörän ilmajousituksella oli Kawasaki. Italian
sarjassa oli mukana koko MMsarjan parhaimmisto.
. Hyvinkääläinen kertoi lopettamispäätök6. Yhden
MX3-luokan MM-kisan ajanut
Niko Koskela oli pisteissä
sijalla 37. MM-pisteissä
Söderberg oli hienosti kymmenes 147 MM-pisteellään ja
mies oli syystäkin tyytyväinen.
Marko Kovalainen sijoittui loppupisteissä sijalle 32. Nyt mies seurasi päätöskisaa katsomon
puolelta.
. Mutta se
oli kaikille sama, kertoi Kylmäkorpi.
Kylmäkorven mestaruus on historiallinen,
sillä häntä ennen ainoastaan saksalainen
Gerd Riss on onnistunut voittamaan MM-kultaa kolmena peräkkäisenä kautena. KTM:n puolestaan kerrotaan jo
kehittäneen vastaavan moottorin valmiiksi
ja enää odottavan sopivaa hetkeä esittelylle.. Tietenkin sitä haluaa aina
voittaa, mutta kyllä minulla
on todella hyvät fiilikset tästä
MM-hopeastakin, joka on
urani toistaiseksi paras sijoitus. Vuosimallin 2013 KX 450
F varustettiin Kayaban paineilmahaarukan,
joka tarjoaa painonsäästön lisäksi perinteistä
haarukkaa suuremmat säätömahdollisuudet.
Haarukan luonne poikkeaa myös hieman
perinteisestä.Pian Kawasakin ilmoituksen
jälkeen myös Honda kertoi, että heidän crossimallistonsa huipulta löytyvä CRF 450 R tulee
vuonna 2013 saamaan ilmajousituksen.
Husqvarnalta ja
KTM:ltä 2-tahteja?
Huhujen mukaan Husqvarnalta ja KTM:ltä
saattaa tulla uusia kaksitahtimoottoreita
hyvinkin nopealla aikataululla. Tätä lähdettiin
hakemaan ja se saavutettiin. Mies näytti kilpailulähdöissä, miksi hän on mestari ja johti niin
semifinaalia kuin finaalia lähdöstä maaliin
asti.
. Ilman Englannin kisan
loukkaantumista olisin taistellut MM-mitalista, mutta sitä
on nyt enää turha jossitella,
Ilmajousitus crossimaailman kova sana
vuonna 2013
kertoo Pyrhönen hienoin haikeus äänessään.
Pyrhösen AP24Racing tiimissä MX3-luokan MM-kauden ajanut Ludde Söderberg
ajoi päätöskisassa eräsijat 11.
ja seitsemän. Lisäksi
Kylmäkorpi ei joutunut kertaakaan keskeyttämään tekniseen vikaan.
Hermunen supermoton
MM-hopealle
Kauden saldona
Italian mestaruus ja
MM-hopea.
Mauno hermunen saavutti
suomalaisittain historiallisen
supermoton MM-hopean
Carolen radalla Ranskassa
ajetussa kauden päätösosakilpailussa.
. Haikeat ovat fiilikset.
Varsinkin MX3-luokan päätöserän viimeisten kierrosten
seuraaminen oli tunteikas
hetki. Husqvarnan
kerrotaan olevan kehittämässä katukäyttöön tarkoitettua noin 300-kuutioista
suorasuihkutuksella varustettua kaksitahti
moottoria. Hermunen ylsi
pronssille vuonna 2010 ja
viime kaudella hän oli neljäs.
Italian mestaruuden mies
varmisti hieman ennen MMsarjan päätöskisaa. Jos mukaan lasketaan
edelleen Italian mestaruussarja, niin erät menivät minulle
malliin 18?8 Thomasiin nähden. X BIKE 2012
sestään loukattuaan itseään
sen verran pahoin edellisessä
Englannin osakilpailussa,
ettei olisi pystynyt ajamaan
päätöskisaa Saksan Teutschenthalissa
Heistä siis 7 ajoi maaliin,
eli vain 0,4% kaikista osallistujista läpäisi
kilpailun. Varustukseen
kuuluu käsisuojat, sumuvalot, vankat kaatumaraudat ja
alumiininen pohjapanssari.
Jos vakiovarusteet eivät riitä,
tyydyttänee Trumpan vähintäänkin kattava lisävarustelista useimmat tarpeet.
Muutoin XC seuraa samaa
Explorerista tuttua kaavaa.
Jotagas rantautuu
Suomeen
Honda osallistuu tehdastiimillään
ensimmäistä kertaa sitten 80-luvun
Dakar-ralliin. Kuljettajaa
avustavat vakionopeudensäädin sekä poiskytkettävät
luistonesto ja ABS. Tavallisen
Explorerin 19/17 tuuman rengaskoot säilyvät, mutta renkaat on asennettu tubelesspinnavanteille. Lyhyestä historiastaan
huolimatta merkki on kerännyt kehujen lisäksi rutkasti
kilpailumenestystä.
Info: www.jotagas.fi
99,6 % ei
päässyt
maaliin
MAAILMAN rajuin endurokilpailu, itävaltalainen Erzbergrodeo, on maineensa
veroinen. Heistä yksi oli Jonny Walker,
joka voitti sateessa ja sumussa ajetun
kilpailun. 7. Myöhemmin syksyllä on luvassa
125-kuutioinen, jonka kehitystyössä on ollut mukana
seitsemänkertainen trialin
maailmanmestari Jordi Tarres. 1800 osallistujasta vain 7 pääsi
nimittäin maaliin asti.
1800:sta 500 läpäisi karsinnat ja starttasi itse kisaan. Britit hallitsivat kilpailua ja
toiseksi ajoi triallegenda Dougie Lampkin ennen Ben Hemingwaytä ja Paul
Boltonia.
. Uuden
XC-mallin esittelyn myötä
spekulaatiot ovat tulleet päätökseensä.
Tiger Explorer XC muistuttaa ulkoisesti pienempää
Tiger 800 XC:tä. Tiger
Explorer XC:n väriksi voi valita
minkä haluaa, kunhan se on
Khaki Green.
Pyörän virallinen esittely
on luvassa Kölnin Intermotmessuilla 2.10.2012.
Jotagas Finland on aloitta-
nut Espanjalaisen Jotagas
-merkin maahantuonnin.
Jotagas 2013 trial-mallisto
käsittää 300-, 280- ja
250-kuutioiset mallit. Team HRC:n väreissä ajavat
portugalilainen Helger Rodrigues, joka
ajoi viime vuonna kolmanneksi, brasilialainen Felipe Zanol, brittilainen Sam
Sunderland ja argentiinalainen Javier
Pizzolito. » Vuonna 2013 kaksitahdit
tekevät paluun metsiin«
XC-mallia saa ainoastaan mattavihreänä.
Honda palaa
Dakariin
Tiger Explorerista
XC-versio
Triumph tekee sorasuuntautuneemman Explorerin.
Kun Triumph esitteli Tiger
Explorerin, alkoivat spekulaatiot offroad-henkisemmästä
versiosta välittömästi. Tiimin pyörien lähtökohtana
toimii CRF 450 X.
Moottori on sama 1215-kuutioinen triple kardaanivedolla.
Pyörän huoltoväli on hurjat
16000 kilometriä. X BIKE 2012
Nestehukkaa kannattaa
siis ehkäistä. Huurtumaton
linssi on UV-suojattu. Tarranauhoin kypärään
kiinnittyvä Hands
Free System sallii
nesteytyksen myös
ajon aikana ilman, että käsiä
tarvitsee käyttää apuna. FKA on teknisesti katsoen samankaltainen kuin NIX-kitti, mutta hydraulistopparilla. gearupdate
ä
r
ö
y
p
a
t
varus
ja itsesi
ä aikoja varustella
Syksy ja talvi ovat hyvi jaa. Leattin valikoimista löytyy
tähän kaksi ratkaisua, puolen litran nestepussilla varustettu SP1 ja 2,5 litran vetoinen
H2. Tässä muutatta
moottoripyörää ja kulje tuotteita.
a
isi
mia tutustumisen arvo
Oakley Mayhem
todella laaja näkökenttä ja erinomainen
istuvuus kuuluvat Oakleyn laajemmat O Matter -runkon ominaisuuksiin. Värivalikoimassa riittää
valinnanvaraa.
hinta: 79 euroa
info: www.allright.eu
Leatt USWE -juomareput
Jos nesteitä menetetään 1% kehon pai-
nosta, tarkoittaa se suorituskyvyn putoamista 10% verran. X BIKE 2012?
Öhlins FKA101
FKA on lyhenne sanoista Fork Kit Adventure ja
tämä on adventurepyöriin suunnatun tuoteperheen ensimmäinen tulokas. Se sopii BMW
F 800 GS:än, jonka etuhaarukka on saanut
kritiikkiä. Myynti alkaa tammikuussa ja tulossa
ovat myös Tiger 800:n sekä KTM:n 690- ja
990-mallien kitit.
hinta: Ei tiedossa
Info: www.mp-racing.fi. SP1 kiinnittyy Leattin niskasuojaan ja
H2 puetaan päälle kuin reppu. Nestepusseja voi ostaa myös erikseen.
Hinta: SP1 98 euroa,
H2 119 euroa
Info: www.blackseven.fi
8
100 euroa / rengas
Info: www.t-lock.se
. Alan ehdotonta huippua
edustavat saksalaisen Maguran Hymec
-kytkimet. 9. 20 euroa/rulla
Info: www.rescuetape.eu
T-Lock
Löytää se sokeakin kana joskus jyvän.
Magura Hymec
-hydraulikytkimet
Hydraulikytkimillä saavutetaan
vaijerikäyttöistä parempi tuntuma, joka myös
säilyy olosuhteista riippumatta ja kevyempi toiminta. Kotimaisen harrastajan iloksi
PowerFactory on kasvattanut niillä tuoterepertuaariaan.
Mallistosta löytyy kytkimiä useisiin eri
moottoripyöriin, erityisesti ne soveltuvat
enduro-, motocross- ja supermotopyöriin.
Info: www.powerfactory.fi
Ruotsalaisinnovaatio T-Lock vaikuttaa
nimittäin melko nerokkaalta ja laitamme
sen tänä syksynä kovaan testiin, jotta
nähdään, toimiiko se myös käytännössä. Leattin Coolit Vest pitää kehon
lämpötilan normaalilla tasolla, joten fyysinen
suorituskyky säilyy parempana. Tarvittaessa suuretkin madallukset onnistuvat.
Hinta: Alk. Painoero muussiin nähden
on merkittävä, ja järjestelmä tuntuu
kätevältä, vaikka sen kokoaminen
kestääkin hetken ensimmäisellä
kerralla.
T-Lock puristaa rengasta vannetta
vasten ja paikka-aine tiivistää
T-Lockin ja renkaan välin. Liivin viilentävä vaikutus säilyy 2-6
tuntia kerrallaan.
Hinta: 49 euroa
Info: www.blackseven.fi
Wilbers WESA-X & E-PA
wilbers tarjoaa sähköherkkuja adventure-
pyöräilijöille. Järjestelmän pitäisi estää
käytännössä kaikki rengasrikot
ja sallia ajaminen huomattavan
alhaisilla (jopa 0,5 bar) rengaspaineilla. X BIKE 2012. 998 euroa
Info: www.oitracon.fi
Rescue Tape
Itsevulkanisoituva silikoniteippi
kestää jopa 260 asteen lämpötilaa, säilyttää elastisuutensa -60
asteessa ja kestää yli 65 barin paineen. WESA-X tarjoaa kolmiportaisen
sähköisen paluuvaimennuksen säädön ja
E-PA säätää jousen esijännitystä viiteen asentoon. Alusliivi on
tarkoitettu erityisesti motocross-, enduro- ja
RR-kuljettajille, mutta se sopii kaikille motoristeille. Erittäin kätevää akuutteihin
korjaustarpeisiin. Leatt Coolit Vest
Kesähelteillä syöttäessä tulee helposti har-
millisen kuuma. Saatavilla seitsemässä värissä ja läpinäkyvänä.
hinta:n. Rengas
täytetään sen läpi painettavalla
venttiilillä, ja paikka-aine korjaa tämänkin reiän.
18-tuumaisen renkaan
sarja painaa 760 grammaa plus paikka-aine.
hinta: n. Saatavilla malleihin BMW R1150GS ja
R1200GS sekä Triumph Tiger 1050 ja Explorer.
Wilbersin tapaan kaikki tehdään mittatilaustyönä, eli otetaan huomioon ajotyyli, paino,
matkustajat ym
RASKAAN
I
S
T
A
M
SARJAN
SORALLA
GS 8 vuotta pitämänsä
0
0
12
R
W
M
B
ä
äj
tt
äy
Säilyttääkö suunnann ö sen uusi Triumph Tiger Explorer?
ykköspaikkansa, vai viek
10?????X BIKE 2012
11. parivertailu
BMW R?1200?GS?/
Triumph Tiger?Explorer
teKSTI magnus wallner
KUVAT marc malmqvist
» Kukkulan kuningas
on saanut olla
rauhassa«
X BIKE 2012 ????
Runsaiden
katteiden etuna on gs:ää parempi tuulen- ja
säänsuoja ja haittana taas se, että pienelläkin
kaatumisella on kalliit seuraukset.
Moottorin kokoonpanoa lukuun ottamatta pyörät ovat melko samankaltaisia, vaikkakin Explorerissa on korkeampi varustelutaso.
Vakiona ovat muun muassa luistonesto ja
vakionopeudensäädin. Minulle vaihtoehtoja on
siis vain yksi. Pienemmillä
sorateillä ja poluilla Tiger kulkee edelleen
mainiosti, mutta ei yllä GS:n tasolle tasapainossa ja notkeudessa. Hienoisesta harmaantumisesta huolimatta bmw on edelleen
erittäin monikäyttöinen ja se on saanut pitää
paikkansa kukkulan kuninkaana kasvavalla
adventure-pyörien segmentillä. Moottori vääntää kauniisti, mutta ei pullista otsasuonta
kuten Tigerillä ajaessa. Koko kehitystyön
ajan tähtäimessä oli ollut moottoripyörä, joka
voittaa GS:n kaikilla mittareilla. Muut valmistajat ovat yrittäneet haastaa bmw:n enemmän
tai vähemmän kömpelösti, ja lähimmäksi on
yltänyt Yamahan Super Ténéré. Kunnianhimoa siis löytyi.
bmw on pysynyt mukana 1200-kuutioisellaan vuodesta 2004 asti päivittämällä
vuosimalliin 2008 muun muassa neliventtiiliset sylinterinkannet. Muotoilu, jos sitä sanaa voi edes
käyttää, henkii funktionaalista minimalismia.
Kiitämme tätä ratkaisua, sillä offroad-ajossa
ei kyse ole siitä, jos mennään nurin, vaan kun.
Triumph Explorer kulkee toisia polkuja. Mutta täyttävätkö
ne valmistajien lupaukset?
bmw r1200 gs koostuu pitkittäin sijoitetusta
boxer-moottorista, teräsputkirungosta ja
kahdesta renkaasta. Sen sijaan siitä puut-. Vielä muutaman vuoden jälkeenkin GS on itsestään selvä valinta.
David johansson
12?????X BIKE 2012
»
MUOTOILU, JOS SITÄ
SANAA VOI EDES KÄYTTÄÄ,
HENKII FUNKTIONAALISTA
MINIMALISMIA«
K
un triumph lanseerasi Tiger
Explorerin (koeajo Biken numerossa 4/12), ei ollut mikään salaisuus, että sen aikomus oli haastaa luokkansa
standardiksi muodostunut bmw r1200 gs
ja mielellään päihittää se. parivertailu
bmw R?1200?GS?/
Triumph Tiger?explorer
Second opinion.
Soraintoilijan mietteet.
Triumph Tiger on
vakaarunkoinen ja
villi seikkailupyörä,
jonka moottori ärjyy
makeasti. Niitä markkinoidaan koneina, joilla voi ylittää mantereita
maastossa kuin maastossa. Paljon muuta ei sitten
olekaan. Se pääsee
parhaiten oikeuksiinsa
rajussa asfalttiajossa
tai leveillä luisuilla
nopeilla sorateillä.
BMW R1200 GS on olemukseltaan paljon
kiltimpi, ja kova prässäys asfaltilla saa sen
huojumaan jonkin verran. Siinä
on poikittain sijoitettu, nestejäähdytteinen
rivikolmonen ja sen rungossa yhdistyvät
ulkonäkö ja käyttötarkoitus. Kukaan ei
kuitenkaan ole päässyt aivan maaliin asti ?
ennen kuin nyt.
Tämän sarjan moottoripyörät ovat varsinaisia monitaitureita, joita käytetään kaikissa
mahdollisissa ympäristöissä. GS tuntuu sitä
paremmalta mitä enemmän sillä ajaa, ja
rennon ajoasennon, tasapainoisen rungon
ja helposti ajettavan moottorin ansiosta
on helppo unohtaa, että jalkojen välissä on
yli 200 kilon massa.
Itse pidän asfalttia pelottavana ja epäluotettavana alustana ja viihdyn parhaiten
pienillä sorateillä
Renkaat sora-ajoon.
Continental TKC 80
Jotta sora-ajosta ja moottoripyörästä saisi
kaiken irti, valitsimme pyörään Continentalin
TKC 80 -renkaat. Molemmilla pyörillä ajoimme vakiokokoisilla 110/80-19 ja 150/70-17 -renkailla.
Triumph on tehokkaampi ja
vääntää tasaisemmin.
150
140
BMW
Triumph
99,8 hv / 7 600 rpm
110,1 hv / 9 100 rpm
130
120
110
100
90
80
BMW
Triumph
70
104 Nm / 6 400 rpm
98 Nm / 7 600 rpm
60
120
50
40
100
30
20
80
10
hv
2
3
x 1000 rpm
4
5
6
7
8
9
10
11
12
60 Nm
BMW ei ole kaukana Triumphista ja tuntuu merkittävästi rauhallisemmalta säyseän twinin ansiosta. Toisaalta luistoneston
hankkiminen gs:ään ja lämpökahvojen osto
ja asennus Triumphiin kustantavat suunnilleen saman verran.
Molemmissa on abs, ja Triumphissa
järjestelmä toimii erityisen hyvin soralla.
Kummastakin saa kytkettyä abs:n pois, mutta Explorer saa miinusta siitä, että abs:ää tai
luistonestoa ei voi kytkeä päälle ajon aikana,
vaan täytyy olla pysähtyneenä ja keplotella
valikosta asetus päälle. Renkaassa on avara palakuvionti, ja se toimii mallikkaasti erilaisilla sorateillä ja maastossa, lukuunottamatta savea ja
märkää nurmea.
Plussaa tulee asfalttiajon hiljaisuudesta ja
tasaisuudesta karkeasta kuvioinnista huolimatta. Explorerissa
on tehoa tarjolla tasaisen räjähtävästi.
tuvat bmw:ssä mukana olevat lämpökahvat,
mikä on pyörän käyttöympäristöä ajatellen
huono pihistyskohde. Lisäksi järjestelmä
palaa ärsyttävästi perusasetukselle moottorin
sammuttamisen jälkeen, ellet sitten sammuta
sitä kytkimellä stumppaamalla.
Jarrut toimivat molemmissa pyörissä hyvin, ja Explorer saa lisäpisteen takajarrusta,
jota on helpompi annostella kuin bmw:ssä.
Molempien luistonestojärjestelmissä, Bemarin atc:ssä ja Triumphin ttc:ssä, on kaksi
asentoa, joista toinen sallii sutimista hieman
avokätisemmin. Tällainen käyttäytyminen saa joko
vihaamaan tai rakastamaan kyseistä mallia.
Triumphin vaihdelaatikko on sulava,
kunhan sen pitkiä välityksiä käyttää oikein ?
vaihteen vaihto ilman kytkintä ei ole hyväksi.
Gessu ei sen sijaan ole moksiskaan, vaan
vaihde vaihtuu sujuvasti, jos vain polkaisee
määrätietoisesti.
Soratiereissu auringonlaskussa,
voiko parempaa olla?
X BIKE 2012 ????. Driftaus onnistuu kuitenkin
parhaiten off-asennossa.
Triumph on onnistunut hyvin kardaanivedon kanssa ja hissiefekti on minimaalinen.
Toista on gs:n kanssa, joka sekä hissaa että
kallistuu riippuen siitä, kiihdyttääkö vai hidastaako. 13
Explorerin satula on matalampi, ja jottei polvikulmasta tulisi liian jyrkkää, jalkatappeja on siirretty eteenpäin. C
14?????X BIKE 2012
Aivan kuten mainoksessa?
Soralle ja
ajoon seisten.
Koeteltu konstruktio joka ei yllätä eikä petä.
Tällaiset moottoripyörät
suoriutuvat parhaiten soralla,
jos kuljettaja ajaa seisten.
Niin säilyttää tasapainon, ja
myös ohjaus helpottuu, kun
painopiste muuttuu ja näkyvyys paranee. Rengaspainevaroitusta ei saa pois päältä.
Kylmät tosiasiat. BMW R?1200?GS
Ajamme pääasiassa erilaisilla sorateillä, mut-
Yhteenvedon jälkeen on selvää, että Triumph on lukenut läksynsä mallikkaasti.
Explorer on luokan ainoa pyörä, joka pystyy
haastamaan gs:n. Siksi ne Dakarkuskitkin ajavat seisten.
Seisten ajo muuttuu nopeasti raskaaksi, jos pyörä on
säädetty istuvaan ajoon. Se on epäilemättä oikein pätevä moottoripyörä, mutta
jos halajaa soralle, se on liian äärimmäinen.
Taistelu päättyy siis jälleen kerran bmw r
1200 gs:n voittoon, joskin hiuksenhienoon
sellaiseen. mutta Explorer ei
hissaa eikä kolise.
BMW:tä sekavampi, mutta sitäkin
enemmän informaatiota.
ABS ja TTC on säädettävä pysähdyksissä.. Mutta voisiko Explorerista
tilata xc-version. Exploreria voi vastaavasti luonnehtia viihdyttäväksi, mutta kiivaaksi.
Ajoasento on parempi bmw:ssä niin istuen
kuin seisaaltaan. Louhoksen karkealla, mutta
tasaisella pohjalla Triumph vakuuttaa turbiinimaisella väännöllään, napakalla kaasuvasteellaan sekä jämäkällä alustallaan. 4-tahti R3
Iskutilavuus
1 170 cm3
1 215 cm3
Teho
110 hv / 7 750 rpm
135 hv / 9 000 rpm
Vääntö
120 Nm / 6 000 rpm
121 Nm / 6 400 rpm
Istuinkorkeus
850/870 mm
840/80
Joustovara
190/200 mm
190/194 mm
Paino
229 kg
Tankki
20 litraa
20 litraa
H-nopeus
220 km/h
240 km/h
Hinta
20 600, 83 ?
19 980 ?
Kevyempi!
Vahvempi!
259 kg
Halvempi!
Triumph Tiger Explorer
GS:n kardaani hissaa
toden teolla?
Eniten kaikkea, mutta useimmille liian ärhäkkä soralla.
. Jousitus ja vaimennus on viritetty
aggressiiviseen ajoon (tai asfaltille), ja mallin
tarkoituksen tunnemmekin jo pikkuveli Tiger
800:sta, joka myös on parhaimmillaan kun
päästellään täysiä.
r 1200 on selvästi haastajaansa säyseämpi.
Boxer-moottorissa on kyllä voimaa, mutta
kaasuvaste on rauhallisempi kuin Explorerissa. mutta eroa tuskin huomaa.
Painopiste on sitä vastoin ylempänä, mikä
sopii aggressiiviseen ajoon mutta on haitaksi
vauhdin hidastuessa ja kuskin väsyessä.
Exploreria on helppo luisuttaa ja hallita,
ja sitä voi ohjata pelkkiä jalkatappeja painamalla. Sen
tuloksena tuntuma pyörään on istuma-asennossa heikompi, mutta ylös noustessa asento
on kevyempi. Adventure-pyörä on
kaikesta huolimatta kuitenkin aina kompromissi, joka vaatii hintansa. Triumph
painaa Bemaria enemmän . Seisominen
sitä paitsi rasittaa vähemmän, niin hullulta kuin se
kuulostaakin. Explorerin tapauksessa suvereenius asfaltilla tekee siitä liian
kapean kohderyhmään nähden. Jälkimmäinen on herkkä maaston muutoksille ja vaatii
jatkuvaa ajamista.
Ilmajäähd., 4-tahti B2
Nestejäähd. Jousitus on pehmeämpi ja vaimennus
vivahteikkaampi, millä on vähemmän merkitystä tasamaan lyhyillä pätkillä, mutta yli
200 kilometrin päiväetapeilla karkeammassa
maastossa se on ratkaisevaa. 265,4 kiloa vastaan 246,8 kiloa . Matalampi painopiste tekee gs:stä entistä rauhallisemman,
ja sen käyttäytymistä voi kuvata yksinkertaisimmillaan luottamusta herättäväksi. Tiedot valmistajilta.
Malli
BMW
Triumph
Moottori
Samaa maata, eri sukua
ta myös ehdoilla metsäpoluilla sekä vähän
asfaltilla. Se on yksinkertaisesti tasaisen
hyvä kaikessa. gs:n satula on korkeammalla ja
tapit kohdillaan ahterin alla, joten seisomaan
nousu on helpompaa, mutta hallinta voisi
olla parempikin.
Kalkkilouhosten vaihduttua tavallisiin
sorateihin gs lönkyttää turvallisen vakaasti.
Sen pehmeämpi alusta joustaa enemmän,
mutta kaikki sujuu moitteettomasti niin kauan, kun annamme prätkän hoitaa homman.
Vaikka tie urautuu ajoittain pahasti, gs:llä voi
rentoutua Exploreria paremmin. DTC:tä ja ABS:ää
voi säätää ajon aikana.
Informatiivinen ja helposti luettava tärinässäkin. Löydämme vielä vanhan kalkkikivilouhoksen, jolla voimme häpeilemättä revitellä kunnolla. Siksi
kannattaa nähdä muutaman
minuutin vaiva ja nostaa
stongaa sekä säätää vaihdeja jarrupolkimia seisovaa
asentoa varten.
Toinen vinkki on investoida
moottorin suojarautoihin,
käsisuojiin sekä valo- ja jäähdytinsuojiin ennen ryteikköön menoa. Se on pidemmän päälle sekä halvempaa
että hauskempaa, jos ei
muuten, niin ainakin välttyy
taluttamasta toistakymmentä kilometriä pyörää,
jonka jäähdytin on puhki.
Notkeat namiskat, joissa on tuntuma kohdallaan
Matala
painopiste. Ääni ei vastaa sähkömoottoripyörää, muttei ole kuitenkaan kaukana
freeriden myötä KTM haluaa luoda
Tiedot.
Pohjana EXC-F-moottori
Moottori
KTM Freeride 350
uudenlaisen offroadsegmentin. Vaimentimet huolehtivat
siitä, että pakoääni
on mahdollisimman
pieni, mikä on hyvä
useimmissa tilanteissa. 15. Sähkökäyttöistä mallia odotellessa
tarjolla on kuristettu 350-kuutionen.
K
TM:n julkistaessa aikomuksensa rakentaa sähkökäyttöisen Freeride E
-offroadmallin, ala oli hämmästyksestä mykkänä ja tulevaisuuden
moottoripyöräily sai uuden superstaran. Freeride ei ole
enduro, vaan pikemminkin hauska koko
perheen mökkikaveri. Valmistaja toteaa, että on aika saada
enemmän vapautta. Pyörän lempeän
luonteen ansiossa sekä aloittelijat että
Julien Dupontin kaltaiset kokeneet
kuljettajat voivat pitää hauskaa maastossa.
Freeride 350:n ostamiseen tarvittavalla summalla useimmat kuitenkin
todennäköisesti valitsevat oikean enduromallin, tai vaihtoehtoisesti odottavat
sähkökäyttöistä versiota.C
Kaksi äänenvaimenninta sijaitsevat
hyvin suojattuina
satulan alla. Kevyen pyörän matala painopiste on selvästi havaittavissa, positiivisella tavalla. Liikenteen seassa
ajaminen on täysin toivotonta, huolimatta siitä, että pyörää myydään rekisteröitynä. Etenkin silloin,
kun lähistöllä on
porukkaa.
X BIKE 2012 ????. (2012)
siitä. +
-
koeajossa
KTM Freeride 350
Helppo käsitellä. Käytännössä malli
on enduro- ja trialmoottoripyörän välimuoto. Jarruteho ei myöskään ole
riittävä asfaltille ja jousitus on säädetty
toimimaan metsässä.
mallin agressiivisessa markkinoinnissa KTM on käyttänyt trialtähti
Julien Dupontia, joka ajaa hankalassa
maastossa. Juuri siihen tarkoituksen
malli sopiikin parhaiten. Enduromoottorin perintö tuo
valitettavasti mukanaan tiiviin 15 tunnin
huoltovälin.
Välitykset ovat äärimmäiset lyhyet,
monesti on vaikea edes huomata vaihteiden vaihtumista. Sen rungossa on kuitenkin
tavallinen polttomoottori.
KTM 350 EXC-F:n koneesta muokattu moottori on kohtuullisen tehokas.
Hyvin käsiteltävissä oleva teho sopii
hitaaseen kiipeilemiseen tai temppuiluun. Erinomain
en pito
kivillä ajettaessa.
teksti Matti tepsa
kuvat Marc malmqvist
Tiivis huoltoväli.
Turhan lyhyet välitykset
.
Suppea käyttöalue.
Sähköisen moottoripyöräilyn
vallankumous
KTM Freeridesta on olemassa kaksi mallia. Pyörän esittely on venynyt, mutta
tänä kesänä KTM valmistaa rajoitetun
erän sähköpyöriä, jotka tulevat myyntiin Itävallassa ja Saksassa.
Vallankumouksellista mallia ei ihan
vielä pääse kokeilemaan, mutta tarjolla
on samanniminen malli, jossa on paljon
samoja osia. Äärimmäisen pehmeisiin
trialrenkaisiin yhdistettynä Freeride on
kuin vuorikauris, joka kiipeilee sulavasti
pitkin kallioita ja tasapainottelee paikoillaan.
1-syl, 4-tahti, DOHC,
4 vent/syl, nestejäähd.
Iskutilavuus
349,7 cm³
Teho
23 hv
Vääntö
Ei ilmoiteta
Istuinkorkeus
895 mm
Tankki
5,5 litraa
Kuivapaino
99,5 kg
Huippunopeus
120 km/h
Hinta
8 733,72
Jopa moottoripyöriin.
16?????X BIKE 2012. parivertailu
Husaberg FE?570 / ktm 690?enduro?r
teksti magnus wallner
kuvat oscar algott/Jimmie öbom
oma maa
mansikka...
Kaikki on suhteellista. Lyhyt ja ytimekäs tiivistelmä
mutkikkaasta teoriasta pätee useimpiin asioihin
elämässä
17. »ei ole epäilystäkään siitä, että
kyseessä on kilpamoottori«
X BIKE 2012 ????
Korkeakierroksisessa pyörässä on
vaihteisto, joka toimii hyvin siirtymäreiteillä.
korkea KTM Enduro?R sopii hyvin pitkille
Alustan ja jousituksen osalta kevyempi
kuljettajille. Paino ja jousituksen
oscar Algott
laatu ovat kaksi erityisesti erottuvaa seikkaa.
Husaberg on 115 kilon painollaan höyhen-
18?????X BIKE 2012. Sitä
on vuosien saatossa koeajettu useita pyöriä
vastaan ja tuhti yksisylinterinen on usein
saanut arvosanan »kova« tai »vaativa«, sillä
vastassa on yleensä ollut lauhkeampia moottoripyöriä. Kilpuri vai arkipyörä?
kahden mallin
väliset erot osoittautuivat odotettua
suuremmiksi. Jalkatappien ja ohjaustangon
Husaberg on omaa luokkaansa. Husaberg sai
vuodelle 2012 uuden kirkkaankeltaisen rungon, ja uutta on lisäksi ylempi cnc-työstetty
ohjauskolmio, joka on sekä vahvempi että
tyylikkäämpi.
Parivertailu ajettiin soraisilla metsäreiteillä
Ruotsissa sekä Adventure Days -tapahtu-
Second opinion. KTM 690 Enduro R
on tehokkaampi paperilla ja lähtee vetämään
avoimilla ja tasaisilla sorateillä, mutta siinä on
verrattain melko tasainen ja tylsä moottorin
»
erot
käyvät
pian
selviksi«
massa. Tunne
kaikkosi kuitenkin samaan tahtiin kun vauhti
kiihtyi ja ajoalusta huononi.
luonne. Haittapuolena
viit huoltovälit ja huonompi mukavuus ovat
on ktm:ääkin kompaktimpi ajoasento, joka
hyväksyttävissä. Samasta syystä tietty
moottoripyörä käyttäytyy eri tavalla olosuhteista sekä kuljettajasta riippuen.
ktm 690?Enduro?r:llä on kova maine. mansikka ja
mustikka
parivertailu
Husaberg FE?570/
ktm 690?enduro?r
M
oottoripy?r?t ovat monipuolinen ilmiö, mikä mahdollistaa
sen, että riippumatta millaisista
pyöristä pitää, mahdollisuudet löytää täydellinen pyörä ovat hyvät. Sirot yksisylinteriset tuntuivat sopimattoman pieniltä, kun ympärillä oli iskutilavuudeltaan yli litraisia, monisylinterisiä ja
varttitonnin painoisia moottoripyöriä. Enduro R
keskinäinen etäisyys ei kuitenkaan ole liian
menettelee, kunhan tie on suhteellisen hyvä,
pitkä ja hartiat saavat hyvää treeniä, kun
mutta se on rauhattomampi ja jousituksen
690-kuutioista piiskaa täysillä. Husaberg FE 570 tarjoaa niin paljon
nen, muttei tunnu kokonaisuudessaan yhtä
enemmän enemmän viihdettä, että sen tiikorkealta, mikä on positiivista. Mukavan ajokohdalla laatuerot ovat suuret.
asennon saavuttaminen on pidemmän päälle
Ei ole epäilystäkään siitä kumpi pyörä tulisi
haastavaa. Nyt olosuhteet käännettiin päälaelleen ja Husabergin häijy fe 570 haastoi
Enduro r:n soramontussa.
Sekä ktm että Husaberg on päivitetty sitten viimenäkemän. Husaberg ja muut samanon suorastaan rasittava, kun pyörää ei ajeta
kaltaiset suuret enduropyörät ovat taatusti
täysillä.
varteenotettavia vaihtoehtoja, jos lähistöltä
Husaberg 570:n ja ktm 690:n väliset erot
löytyy sorateitä. käyvät nopeasti selväksi. Sini-valko-keltainen,
myöskin itävaltalainen, Husaberg kuuluu
nykyään ktm-konserniin. Oranssin itävaltalaisen
iskutilavuus on kasvanut (654:sta 690 kuutioon) ja se on saanut hieman pehmeämmän
alustan, minkä ansiosta vuoden 2012 malli
asettuu vuoden 2011 tavallisen 690 Enduron
ja Enduro r:n välille. Husaberg on myös suurikokoivalita. Husaberg FE 570:ssa on
nopea kaasuvaste,
mikä paljastaa
käyttötarkoituksen.
Endurovaihteistoa
voi käyttää hyväksi
ja vahva moottori
auttaa nostamaan
eturenkaan kuoppien yli
Ainoaksi tehtäväksi jää kysyä itseltä, mitkä ovat sorapyörän
tarpeelliset ominaisuudet. Kilpureita ajaessa
välineet ovat kuitenkin yleensä helposti käsillä ja öljynvaihto kestää vajaan vartin. Huoltoväli on katupyörämittakaavassa lyhyet 15 tuntia. Uudessa moottorissa ei
suuremmasta kuutiomäärästään huolimatta
ole yhtä paljon vetoa kierrosalueen alaosasta
saakka kuin vastustajassaan. Sekä ajaessa
että huoltaessa on selvää, että kyseessä on
kilpamoottori. Husaberg 570 on sekä
anteeksiantava että turvallinen, kun ajoalusta
muuttuu huonoksi. 19. Kuljettaja voi rentoutua ja
antaa pyörän tehdä työt.
ktm 690 viihtyy paremmin ajettaessa
täysiä suhteellisen tasaisella ajoalustalla.
Huonommalla alustalla keula muuttuu rauhattomaksi ja on nojattava pitkälle ohjaustangon päälle, jotta eturenkaalle saa siirrettyä
tarpeeksi painoa. Asfaltilla Husaberg on suorastaan vastenmielinen.
565,5 cm³
690 cm³
Teho
50 hv / 8?700 rpm
66 hv / 7?500 rpm
Vahvin!
Vääntö
41 Nm / 8?000 rpm
68 Nm / 6?000 rpm
Istuinkorkeus
985 mm
935 mm
Tankki
8,5 litraa
Paino
114,5 kg
12 litraa
Kevein!
150 kg
Huippunopeus 160 km/h
180 km/h
Hinta
11 797 ?
12 138,69 ?
Edullisin!
690?Enduro?R
Viimeinen mahdollisuus, sillä
moottorinvalmistus
lopetetaan.
Kompromisseja vaativa sorakone, joka toimii arkikäytössä.
FE 570:ssä on korkealaatuinen,
täysin säädettävä haarukka.
Tuttu näkymä, joka tuntuu tarkoitukseen nähden ylelliseltä.
Ei FE?570:n tuntumaa, mutta
turvallisempi asfaltilla.
X BIKE 2012 ????. Molemmissa on kromimolybdeeniputkirungot (Husassa on muovinen takarunko) ja moottorit ovat yksisylinterisiä sekä
neliventtiilisiä nelitahtisia.
Perinteistä lc4:ää muistuttavan ktm:n koneen muotoilu on tavanomainen. C
moottoripyörät ovat
LC4:n 690 kuutioita ja
66 heppaa kuulostaa
suuremmalta, kuin mitä se
todellisuudessa on.
FE?570
Kuinka 570 ja 690
muuttuu paremmaksi?
parivertailun pyörät ovat
melko erilaisia ja jos tarkoituksena on ajaa soratiellä pitkää matkaa nopeasti, molempia on muokattava. FE 570 on
liian äärimmäinen ja 690 on
liian maantiesuuntautunut.
Ongelmien korjaamisen ei
välttämättä tarvitse olla erityisen kallista tai vaikeaa.
Molemmat pyörät, etenkin
570, tarvitsevat huomattavasti korkeammat ohjaustangot, joko vaihtamalla
tai lisäämällä jatkopalat.
Ohjaustangon ansiosta voi
seistä mukavasti, mutta myös
siirtää paljon painoa eturenkaalle.
KTM:llä on 12-litraisen
tankkinsa ansiosta menettelevä toimintasäde, jonka
korottamiseen on monta
vaihtoehtoa. Ominaisuuksia ovat moottorin käyntikartat, tasapainoakseli sekä luistokytkin. Hitaammassa
tempossa Husaberg muuttuu pian tylsäksi,
kun Enduro r puolestaan on hitaassa vauhdissa mukava. Toivelistalla
on monia asioita, kuten parempi jousitus tai
voimakkaampi moottori kierrosalueen alaosassa, mutta mikään ei oikeastaan suuremmin häiritse, surkeaa ohjauskulmaa lukuun
ottamatta.
Husaberg fe?
570 ei puolestaan tee minkäänlaisia kompromisseja, minkä uskottiin
aiemmin olevan ennemminkin 690 r:n ominaisuus. teknisesti samankaltaisia. Vilkut, taustapeilit ja monet muut asiat
kannattaa poistaa, sillä ne
hajoavat joka tapauksessa
ennemmin tai myöhemmin.
Husabergissä ei ole mitään
turhaa, mutta sen tankki on
liian pieni. ktm
690 Enduro r:n osat ovat katupyörän tapaan
koteloituja, sekä hyvässä että pahassa.
Kaksipäiväisen, sekä sateessa että auringossa ja monenlaisella ajoalustalla ajetun
koeajon jälkeen lopputulos on melko selvä.
ktm 690?Enduro?r on kuin taikaiskusta
muuttunut suoraviivaisesta sorapyörästä
järkeväksi monitoimivälineeksi, joka on hyvä
monessa asiassa, muttei paras missään. Vaikka öljynvaihtoväli on
vaikuttavat 7 500 kilometriä, soralla ajaminen
vaatii tiiviimmän vaihtovälin.
Husabergin moottori on hieman erilainen
ja sylinteri on lähes vaakatasossa (70 asteen
kulma). Kuten
sanottua, kaikki on suhteellista. Merkittävästi hienosäädetty pyörä
on kuin veitsenterä, ja veitsenterän tapaan
sillä on yksi ainoa tarkoitus. Se korjaantuu parhaiten vaihtamalla koko takarunko nelilitraiseen tankkiin,
mikä onnistuu melko helposti
ja edullisesti.
Tyylipuhdas ja suoraviivainen kilpuri, joka ei pidä asfaltista lainkaan.
Hieman liian pitkälle viety minimalismi, virta-avain nimittäin
puuttuu.
Helposti annosteltava ja mainio
soralla. Tarkoituksena on massan keskittäminen, mikä toimii erittäin hyvin. Asfaltti vaatii kuitenkin
enemmän.
Molemmat pyörät ovat voittajia,
jos täytyy päästä lujaa soratiellä.
Malli
FE?570
690?Enduro?R
Moottori
Nestejäähdytteinen,
4-tahti 1-syl, OHC
Nestejäähdytteinen,
4-tahti, 1-syl, OHC
Iskutilavuus
Nopein soralla
sarjalainen ja 35 kiloa ktm:ää kevyempi.
Suurempi hintalappu spartalaisesta varustelusta huolimatta kertoo korkealaatuisemmasta jousituksesta. On selvää, että
ktm:n käyttöalue on laaja, eikä yhtä suoraviivainen.
Metsässä kostautuvat ominaisuudet voivat
toisaalla pelastaa tilanteen
Bike testasi
mikä olisi järkevin vaihtoehto juuri sinulle!
20. koeajo
enduro 300/350
teksti Magnus Johansson
kuvat Per Hammarsjö
husqvarna te310r
»Suosittu kuntopyörä on
turvallinen vaihtoehto.«
sherco SE 300
»Hurja yllättäjä
Ranskasta!«
Gas?Gas EC300F
»Espanjalaista temperamenttia
pohjoisen metsissä«
nopeimmat
kuntopyörät
Kiinnostavin enduroluokka on epäilemättä
300- ja 350-kuutioisten rajamaa. X BIKE 2012?