11 | 2022 • www.autobild.fi H in ta 10 ,9 fokus media fokus media fokus media fokus media fokus media fokus media fokus media fokus media fokus media fokus media fokus media sama leikkaus molemmissa: black sama leikkaus molemmissa: bold Suosikkimalli Yaris sai kilpailijan omalta merkiltä KOEAJOSSA UUSI TOYOTA AYGO X Energiamuotojen kustannusselvitys Suurvertailussa seitsemän autoparia Kumpi on parempi, bensavai sähköauto. 100 000 km:n kestotestissä suomensukuinen Mercedes-Benz A-sarja Koeajossa pakettiautot Fiat Ducato, Renault Trafic, vetykäyttöinen Opel Vivaro ja käytetty Ford Tourneo Connect Kansi.indd 1 Kansi.indd 1 17.8.2022 15.10 17.8.2022 15.10
Todellinen vuosikorko 2,4 %. Edellyttää myönteisen luottopäätöksen sekä rahoitusja kaskovakuutuksen. 55 335,61 €. Maksimi luoton määrä 60 000 €. Korko 1,99 % + kulut Koe ja aja palkittu Hyundai-mallisto. Ja kaupan päälle vielä takuu ilman kilometrirajaa. Luottokustannukset 4 745,61 €, luotto ja luottokustannukset yht. Nyt koko uudistuneeseen Hyundai-mallistoon korko 1,99 % + kulut. Toimi pian, etu on voimassa rajoitetun ajan! hyundai.fi Rahoitusesimerkki: auton hinta 50 590 €, käsiraha €, rahoitettava osuus 50 689 € (perustamiskulu 99 €), sopimusaika 72 kk, käsittelymaksu 9 €/erä, korko 1,99 %, kuukausi erä 559 €, viimeinen suurempi erä 15 640,28 €. Ei voi yhdistää muihin etuihin. AutoBild_22-08-31_217x280_hyundai-mallistoetu.indd 1 AutoBild_22-08-31_217x280_hyundai-mallistoetu.indd 1 16.8.2022 14.19 16.8.2022 14.19 Ilmoitus 1.indd 2 Ilmoitus 1.indd 2 17.8.2022 15.09 17.8.2022 15.09. Rahoituksen tarjoaa DNB Auto Finance Oy, Urho Kekkosen katu 7B, 00100 Helsinki. Etu voimassa 30.9.2022 saakka uusiin asiakas tilauksiin
Vaikka sähköauton vääntö on kuin salamanisku, niin polttomoottorin jyhkeän matalaa jylinää on vaikea lyödä, kun vertaillaan ajotunnelmia. KUN MAAILMAT KOHTAAVAT T ässä Auto Bild Suomen numerossa julkaisemme seitsemän autoparin vertailun, jossa kaikissa pareissa kohtaa kaksi eri maailmaa – sähköinen maailma ja polttomoottorimaailma. Tieto siitä, että Suomen vaatimaton hankintatuki sähköauton ostamiseen on lopuillaan, ei kyllä lupaile hyvää ainakaan sähköauton ostoa suunnittelevan autoilijan kannalta. Kun sitten hypätään tehokkaaseen urheiluautoon, niin tunnelma voikin olla toinen. Sähköautoilun yhtenä esteenä on edelleen korkea hankintahinta. Auto Bild Suomi 2022 3 11|2022 Pääkirjoitus Pekka Kaidesoja ABS 11 2022.indb 3 ABS 11 2022.indb 3 17.8.2022 15.13 17.8.2022 15.13. Nähtäväksi jää, voisiko brändi rantautua myös Suomeen. Näiden maailmojen erot ovat teknisesti kuin eri planeetoilta, ja samaa kuvausta voidaan käyttää niiden tunnelmasta – erityisesti, kun puhutaan tehokkaista urheiluautoista. ?. Reportaasi: VinFast Vietnamilaisyritys VinFast aloittaa jo tänä vuonna täyssähköisten katumaastureiden tuonnin Saksaan. Pieni ja näppärä sähköauto on kuin tehty kaupunkipyörityksiin lyhyille ajomatkoille. Vertailussa ajokustannukset on laskettu Saksan mukaan, mutta laskelmat antavat suuntaa myös Suomeen siirrettyinä. Toivottavasti tässä asiassa kurssi vielä kääntyy. Pikkuautoissa sähköisen version ero polttomoottoriin on paremmin äänettömän sähköauton puolella
4 Auto Bild Suomi 2022 11|2022 ABS 11 2022.indb 4 ABS 11 2022.indb 4 17.8.2022 15.13 17.8.2022 15.13. ?. Testiyksilö selvitti 100 000 kilometrin kestotestiin tehokkaan turbodieselin voimin. 100 000 km:n kestotesti: Mercedes-Benz A-sarja A-sarjalainen on Mercedes-Benzille poikkeuksellisen tärkeä mallisarja
60 BMW i4 M50 16 BMW M3 Competition 16 BYD 15 Corvette C8 6 Fiat Ducato 28 Ford Tourneo Connect (vm. Kuudes Type R tulee myyntiin vasta ensi vuoden 2023 alussa, mutta pääsimme jo uutuuden kyytiin. 54 Unelma: Mercedes-AMG SL Tämä avoautokaunotar on hyvä esimerkki siitä, että aina ei tarvitse matkustaa kaukomaille saavuttaakseen unelmia. Yrityksen perustaja rikastui pikanuudelien myynnillä Ukrainassa. cin vuonna 1980, ja mallia on myyty 50 maassa jo noin 2,2 miljoonaa kappaletta. 48 42 51 PALSTAT Sisältö ja pääkirjoitus 3 Lukijoilta 6 Uutiset 14 Seuraavassa numerossa 68 Autoja tässä numerossa: 34 AJASSA Ensikoeajo: Honda Civic Type R Etuvetoisella Type R:llä on takanaan jo 25 vuoden taival. ???. c 32 Rivian R1T 10 Rivian R1S 11 Rolls-Royce Spectre 15 Suzuki S-Cross 15 Unelma: Mercedes-AMG SL 63 4Matic+ Tällä V8-moottorilla siivitetyllä 585-hevosvoimaisella Cabrioletilla olisi ajanut mieluusti pidempäänkin! ?. Tila-auto on kompromissi, missä yhdistyvät henkilöautomainen ajettavuus ja pienen pakettiauton tilat. Erilaisia kärryvaihtoehtoja on pilvin pimein. 8 Ensikoeajot: Rivian R1T ja R1S Ensikoeajoimme amerikkalainen startup-yrityksen täyssähköisen R1T-avolavan ja täyssähköisen R1S-katumaasturin. 2017) 44 Honda Civic Type R 8 Hyundai Ioniq 5 16 Hyundai Tucson 16 Lotus Emira 12 Mazda 2 Hybrid 36 Mazda CX-30 16 Mazda MX-30 16 Mercedes-AMG SL 60 Mercedes-Benz A-sarja 48 Mercedes-Benz EQB 16 Mercedes-Benz GLB 16 MG4 EV 14 Mini Concept Aceman 15 Mini Cooper S 16 Mini Cooper SE 16 Opel Vivaro-e Hydrogen 26 Peugeot 208 16 Peugeot e-208 16 Porsche Panamera 16 Porsche Taycan 16 Range Rover Sport 14 Renault Tra. c Renault lanseerasi Tra. km:n kestotesti: Mercedes-Benz A-sarja Miten suomensukuinen A-sarjalainen selvisi pari vuotta kestäneestä testistä. 32 Koeajo: Mazda 2 Hybrid Mazdan ensimmäinen Euroopassa myymä hybridimalli on sama auto kuin Toyota Yaris. 26 Koeajo: Fiat Ducato Italialainen Ducato on Suomen olosuhteissa parhaimmillaan korkeana ja pitkänä versiona sekä turbodieselinä. 36 Koeajo: Toyota Aygo X Crossover-luokkaan kasvanut A-segmentin Aygo haukkaa todennäköisesti osan Yaris-myynnistä. 39 VAUHDISSA Reportaasi: VinFast – autojätti Vietnamista VinFast aloittaa loppuvuodesta täyssähköisten katumaastureiden tuonnin Saksaan. 10 Ensikoeajo: Lotus Emira Lotus on muuttumassa täyssähköiseksi. polttomoottoriautot Selvitimme seitsemän autoparin suurvertailussa bensiinija sähkömoottoristen autojen paremmuutta. Toyota Aygo X 39 VinFast 54 Auto Bild Suomi 2022 5 ABS 11 2022.indb 5 ABS 11 2022.indb 5 17.8.2022 15.13 17.8.2022 15.13. Hyöty Erilaiset peräkärryt Tavaroiden kuljettaminen peräkärryllä kuuluu suomalaiseen ”perinteeseen”. ??. 12 YTIMESSÄ Vertailu: Sähköautot vs. 42 Käytetyt autot: Ford Tourneo Connect, vm. 44 ??. Kumpi tekniikka vei voiton. 16 Ensikoeajo: Opel Vivaro-e Hydrogen Opel haluaa mullistaa jakeluliikenteen vetypakettiautolla. Sitä ennen Emira juhlii kuitenkin perinteisten urheiluautojen hyveitä. 28 Koeajo: Renault Tra
44 90 37 90 Quickloader Retractable QL800LD TAAKKALIINAPARI 800KG Quickloader Rebel QLR1500MD TAAKKALIINAPARI D-RENKAILLA 1500 KG 46-1138 65-02500 Taakka kuin taakka pysyy kyydissä, kun kiinnityksestä vastaa Quickloaderkuormaliinat. Itsestäänkelautuvuutensa ansiosta taakkaliinapari on aina käyttövalmis, ei koskaan ole sotkussa, erillisiä osia ei tarvitse yhdistää eikä toinen osa ole hukassa. Tutustu tuotteisiin lähimmässä Motonet-tavaratalossa tai osoitteessa motonet.fi Quickloader Retractable QL800LD ABS 11 2022.indb 7 ABS 11 2022.indb 7 17.8.2022 15.14 17.8.2022 15.14. Moottoripyörän inspiroiman ergonomisemman voimakahvan lisäksi tässä mallissa on maastokuvioitu teksturoitu liina sekä tupla-J koukut D-renkailla monipuolisemman sitomisen mahdollistamiseksi. Pidemmän kahvan ansiosta voimaakaan ei tarvitse käyttää yhtä paljon kuin tavallisesti
8 Auto Bild Suomi 2022 AJANKOHTAISTA ENNENNÄKEMÄTÖN ABS 11 2022.indb 8 ABS 11 2022.indb 8 17.8.2022 15.14 17.8.2022 15.14. ENSIKOEAJO HONDA CIVIC TYPE R Uusin elkein Kulttiauton asemaan noussut Civic Type R on ilman villiä muotoiluakin jälleen etuvetoisten autojen nopein. 1 TOP 10 Honda tekee uusimman Type R:n myötä paluun 20-tuumaisista 19-tuumaisiin vanteisiin, minkä pitäisi kohentaa ajodynamiikkaa. Ensikoeajon perusteella homma vaikuttaa toimivalta. Urheilulliseen ajoon liittyvät näytöt sijaitsevat näkyvästi kookkaalla keskinäytöllä. Manuaalivaihteisto on mukava juttu. Ajotilanvalitsin on hyvin käsillä vaihteenvalitsimen vieressä. Kojelautanäkymä ei enää muistuta avaruusalusta: Hondalla selkiytettiin merkittävästi sisätiloja ja niistä tehtiin lineaarisemmat
Odotamme jo innolla pian tapahtuvaa omaa koeajoa! ABS Istuimet tarjoavat yhdistelmän pitoa ja pehmeyttä. Käyntiäänet uudesta pakojärjestelmästä, jossa kolmesta putkesta keskimmäinen on halkaisijaltaan mittavin, kuulostavat aiempaa muhkeammilta ja sporttisemmilta. Turboahdin sai uuden, kompaktimman kotelon, minkä ohella ahtimen siivekkeiden lukumäärä ja muoto optimoitiin, mikä parantaa suorituskykyä: lisätehoa saatiin 10–20 hevosvoimaa ja lisävääntöä 20– 30 newtonmetriä. valoon. Optimoidun 4-sylinterisen pitäisi tuottaa tehoa vähintään 330 hevosvoimaa. Ralf Kund, toimittaja KUVAT: VALMISTAJA Honda tavoittelee tottahan toki uuden Type R -sukupolven myötä jälleen Nürburgringin Nordschleifen etuvetoisten autojen kierrosennätystä. Sitten ei muuta kuin menoksi! Argentiinalainen kilpa-ajoammattilainen Néstor Girolami työskentelee Hondalla FIA:n WTCR-sarjassa, ja hän toimii tänään nopeana kuljettajanamme. Myös kohennetun vaihteiston, jossa on alaspäin vaihdoissa kierrokset optimoiva järjestelmä, pitäisi toimia aiempaa paremmin. Auto Bild Suomi 2022 9 ABS 11 2022.indb 9 ABS 11 2022.indb 9 17.8.2022 15.14 17.8.2022 15.14. Ehkäpä siten saadaan asiakaskunnan keskuudessa enemmän vastakaikua. Tarkempia tietoja ei toistaiseksi ole saatavilla. Vielä tässä vaiheessa Auto Bildin toimittaja istui matkustajana, mutta lehden tekemä ensikoeajo on luvassa melko pian. Kuudes Type R tulee myyntiin vasta ensi vuoden alussa, joten tässä vaiheessa on tarjolla niukasti teknisiä tietoja. Matkustajan paikalta tarkastellen huomaa ensimmäisenä uuden, munanmuotoisen vaihteenvalitsimen, minkä lisäksi uudenlaisessa sisustuksessa noudatetaan kuusiomaisia elementtejä. Takasiiveke ei ole yhtä kookas kuin aiemmin. Urheilulliseen ajoon liittyvät näytöt sijaitsevat näkyvästi kookkaalla keskinäytöllä. Koeajoauto on maalattu perinteiseen Honda Motorsportin Championship White -väriin, joka näyttää heti alussa hyvältä. Visuaalisesti ”normaali” Civic e:HEV paistaa kaikkialla läpi, ja uusi Type R perustuu sen ohuempaan profiiliin – vaikka tietenkin Type R on leveämpi ja matalampi. Honda tekee uusimman Type R:n myötä paluun 20-tuumaisista 19-tuumaisiin vanteisiin, minkä pitäisi kohentaa ajodynamiikkaa. Se tekisi mallille hyvää. Kolmesta pakoputkesta keskimmäinen näyttelee pääosaa. Täytyyhän perinteistä pitää kiinni. Totta kai ammattikilpa-ajaja tekee vaikutuksen virheettömällä ajosuorituksellaan, joka saattaa Type R:n täydelliseen Uusin Type R vaikuttaa edeltäjiinsä nähden suorastaan rohkealta. Pidon taso on erittäin korkea. Ralf Kund Honda Civic Type R teho n. Ajotilanvalitsin on hyvin käsillä vaihteenvalitsimen vieressä. Olemme tietenkin erityisen iloisia siitä, että villiluonteisella etuvetoisella Type R:llä on takanaan jo 25 vuoden taival. Vaikka istuin vain kyydissä, Type R:n saattoi tuntea suoriutuvan nopeista ratakierroksista helpon itsevarmasti. Etuistuin, joka antaa edeltäjämallien tapaan hyvän sivuttaistuen, tuntuu hieman pehmeältä, ja istuma-asento on aiempaa matalampi. Japanilaiset tavoittelevat uutta etuvetoisten Nordschleifen kierrosennätystä lukuisten kevyiden komponenttien sekä tuntuvasti kohentuneen aerodynamiikan avulla. Näkymän eri suuntiin pitäisi olla matalamman konepellin ja aiempaa kapeampien A-pilarien ansiosta entistä parempi. Edeltäjän 2,0-litraisessa bensiiniturbomoottorissa oli tehoa 320 hv ja maksimivääntöä 400 Nm. Pienenä, mutta ajodynamiikkaan vaikuttavana seikkana Yhteenveto Ensivaikutelman muodostaminen vieressä istujan paikalta on aina vaikeaa, mutta tässä tapauksessa autosta jäi hyvä fiilis. Termisesti optimoidut jarrut purevat hanakasti ja hyvin selkeästi. 330 hv hinta yli 40 000 euroa (arvio Saksassa) edeltäjämallin 20-tuumaiset vanteet vaihdettiin uudessa mallissa 19-tuumaisiksi. Suurimman vaikutuksen tekee kuitenkin se, kuinka hauskalla tavalla Type R:n perä lähtee irti, ja kuinka täydellisesti auto saadaan jälleen takaisin hallintaan ainakin silloin, kun Girolami on puikoissa. Käyttöön otettiin myös erinomaisen pidon omaavat Michelin Pilot Sport 4S -renkaat. H ondalla on aihetta juhlimiseen: Civicin kuluneet 50 vuotta kertovat johdonmukaisuudesta ja kompaktimallin nauttimasta suosiosta
8 km:n kohdalla Käytössä kaikki 754 hevosvoimaa: mieletöntä, mutta uskomattoman hauskaa tehoa! 13 km:n kohdalla Aivan liian hieno, jotta siihen viitsisi nousta rapaisin kengin. Ensikoeajoimme sekä täyssähköisen avolavan että täyssähköisen katumaasturin. Niin, ja tietenkin huimasta kiihtyvyydestä! Designavolava: perinteinen, mutta makea, eikä suunnattu maastoon. 79 500 dollaria Rivianin tunnistaa erehtymättömästi soikeista ajovaloista. TOP 10 ENSIKOEAJO RIVIAN R1T JA R1S Eurooppaa kohti Alkuvaiheessa tulevat Rivian R1T ja R1S. Alla pyörivät 20-tuumaiset Pirellin renkaat. 10 Auto Bild Suomi 2022 AJANKOHTAISTA ENNENNÄKEMÄTÖN ABS 11 2022.indb 10 ABS 11 2022.indb 10 17.8.2022 15.14 17.8.2022 15.14. Rivian R1T Large Pack teho 754 hv toimintamatka 500 km latausaika 20 min (ajomatkaa 224 km) hinta alk. Ensivaikutelmat 2 km:n kohdalla Täysin uudenlainen pick up -ajokokemus: rauhallinen, silti dynaaminen
Ajoi paikan päälle koeajamaan sekä R1T:n että R1S-katumaasturin (katso laatikko alla). Neljä sähkömoottoria linkoavat R1T:n nollasta sataan noin kolmessa sekunnissa. Sähköinen käyttö poistaa avolavasta kaiken raskauden tunnun. ABS Rivian R1T Quad-Motor Large Pack Voimansiirto neljä sähkömoottoria, kaksi per akselisto, neliveto, 1-nop. 500 km • Latausaika 20 min (max. Se taas on omiaan antamaan taloudellista selustatukea, sillä täyssähköisten pick up -mallien markkinoilla kuohuu: Ford F-150 Lightning, Chevrolet Silverado EV ja Hummer EV ovat jo kehissä tai saapuvat pian – ja jossakin vaiheessa myös Tesla Cybertruck. 79 500 dollaria Siellä, missä avolavoissa on perinteisesti suuriiskutilavuuksinen moottori, on Rivianin keulapellin alla tilaa kahdelle isolle matka laukulle tai vaikka kylmälaukulle. Kuten yleensä kaikilla startup-yrityksillä, myös Rivianilla ilmeni hidasteita ja taloudellisia pullonkauloja, ja hintoja jouduttiin korottamaan jopa 12 000 dollarilla. USA:n alkaen-hinnaksi kerrotaan 72 500 dollaria. Auto Bildin toimittaja Hauke Schrieber Rivian R1T:n ohjauspyörän takana Kaliforniassa. 1986 mm • Omamassa 2670 kg • Kantavuus jopa 800 kg • Vetomassa jopa 5000 kg • Kiihtyvyys 0–96 km/h 3,0 s • Huippunopeus 201 km/h • Kulutus 24,7 kWh/100 km • Hinta USA:ssa alk. 224 km) • Mitat p. Hienon näköinen kojelauta: kaksi kookasta näyttöä, eikä lainkaan painikkeita. Sillä on pituutta 5,10 metriä ja akseliväliä 3,07 metriä. Sisätilat ovat upeat ja tietenkin täysdigitaaliset. alennusvaihteisto • Teho 562 kW (754 hv) • Vääntömomentti 1120 Nm • Ajoakku 135 kWh • Toimintamatka max. Sopii sur areille: R1S:een mahtuu seitsemän henkeä tai 2 944 litraa tavaraa. Rivian on amerikkalainen startup-yritys, joka aloitti kilpajuoksun sähköisten pick upien saralla. Tilaa on yllin kyllin. Scott ajaa sekä Chevrolet-avolavalla että Chevy Bolt -sähköautolla. Rivianien ensimmäiset asiakastoimitukset tapahtuvat Yhdysvalloissa näillä hetkillä. SUV sopii kolmine istuinriveineen ja valtavine tiloineen perheille. Hauke Schrieber KU VA T: H AU KE SC H RI EB ER vaikka minkä mittaisia retkeilyvarusteita. Startup-yrityksellä on oikeutetusti faniyhteisönsä, ja R1S löytää myös ostajansa. R1T olisi hänelle ”täydellinen yhdistelmä”. Jotkut ovat jo heittäneet pitkän lenkin R1T-avolavalla, ja nämä tarkastelevat seuraavaksi sen katumaasturisisarta R1S:ää, jolla voidaan kuljettaa lainelautaa. Rivian valmistaa R1T:n ja R1S:n pohjalevylle myös pakettiautomallia, jota amerikkalaisyhtiö Amazon on tilannut jo 100 000 kappaletta. Vaan palataanpa Rivian-liikkeeseen: ”Se näyttää yksinkertaisesti makeammalta kuin muut avolavat”, sanoo Etelä-Kalifornian Burbankista oleva Scott, joka käväisee samalla noutamassa tyttärensä liikkeen leikkihuoneesta. RIVIANIN R1S-KATUMAASTURI EUROOPPAAN Samaa tekniikkaa kuin pick upissa Toinen Rivian-malli on teknisesti identtinen R1T-avolavan kanssa, ja sama pätee teknisiin tietoihin. Rivianin maailmanlaajuisesti ensimmäinen jälleenmyyjä toimii Los Angelesin Venicessä, sur aajien paratiisissa. Auto Bild Suomi 2022 11 ABS 11 2022.indb 11 ABS 11 2022.indb 11 17.8.2022 15.14 17.8.2022 15.14. Ajolenkin Rivian R1T:llä luulisi olevan todellisen kulttuurishokin jokaiselle, joka on koskaan aiemmin ajanut avolavaa, sillä 2,7-tonninen Rivian on sähköautoille ominaiseen tapaan ketterä, kiihtyy kuin jänis makuulta ja omaa kompaktiluokan autoa vastaavan kääntöympyrän. 2077, k. R1S saapuu – toisin kuin pick up – ensi vuonna myös Euroopan markkinoille. Autossa mahtuu myös nukkumaan. Sitä paitsi sport-ajotilassa kiihtyvyys on superautojen tasoa. 5514, l. Kyseiseen tilaan pääsee molemmilta puolilta, ja sinne mahtuu Yhteenveto Täyssähköiset avolavat ovat tulossa, ja Rivian on (Ford F-150:n kanssa) ensimmäinen markkinoille tullut. Lisäksi keulapellin alla on jättimäinen tavaratila, jossa voi virtapistokkeen ansiosta hyristä ajon aikana vaikka jääkaappi. Amazonin kanssa solmittu sopimus on yritykselle lähes henkivakuutus. Eurooppaa kohti L apset piirtävät kuvia pick up -autoista, kun vanhemmat odottavat koeajovuoroaan läheisessä kirjastossa. Takaluukku avautuu kahdessa osassa, eli sekä alasettä ylöspäin. Toisella istuinrivillä on reippaasti tilaa, ja kohokohtana on eräänlainen luukku taka-akseliston etupuolella. Yhdysvalloissa ensimmäiset autot toimitetaan asiakkaille jo tänä syksynä. Ja tämä myyntipiste merkitsee yhtä kuin kohtauspaikkaa
1405 kg Tavaratilat 151 + 208 l 0–100 km/h 4,3 s Huippunopeus 290 km/h Kulutus ei ilm. Kuljettajan selän takana on pannu kuumana: siellä möyryää Toyotan geenejä omaava mekaanisesti ahdettu 3,5-litrainen V6, josta houkutellaan tehoa 400 hevosvoimaa. 95 995 euroa (Saksassa) LOTUS EMIRA V6 FIRST EDITION Moottori V6, mekaaninen ahdin, keskellä pitkittäin Iskutilavuus 3456 cm 3 Teho 298 kW (400 hv) Vääntömomentti 420 Nm Voimansiirto M6, takaveto Mitat p. Maantiellä ja radalla se ei kuitenkaan ole menettänyt mitään brändille ominaisesta sivuttaisdynamiikasta. Käsitteellisesti tarkastellen uudesta keskimoottorisesta urheiluautosta on tullut huomattavasti aiempaa käyttökelpoisempi arkiseen ajoon, sillä edeltäjiinsä verrattuna se on tyylikkäämpi ja mukavampi. P erinteiden vaalijoita asia hirvittää, kun taas toiset näkevät sen mahdollisuutena – nimittäin sähköisen liikkuvuuden. 4412, l. Alustapuolella Lotuksella kehitettiin Evoran alustaa, kasvatettiin raideleveyttä ja korvattiin aiempi muualta hankittu ohjaus itse kehitetyllä. Tunteeko eron. V6:n yhteydessä on puhdasoppinen ja hieman takerteleva 6-portainen manuaali tai 6-nopeuksinen automaatti. 1225 mm Akseliväli 2575 mm Omamassa alk. Vinkkimme on, että pykäliä kannattaa tässä kohdin vaihtaa itse. Sitä ennen Emira juhlii kuitenkin perinteisten urheiluautojen hyveitä – olematta silti vanhakantainen. 12 Auto Bild Suomi 2022 AJANKOHTAISTA ENNENNÄKEMÄTÖN ABS 11 2022.indb 12 ABS 11 2022.indb 12 17.8.2022 15.14 17.8.2022 15.14. 1895, k. Kyllä – ja millä tavalla! Etuakselisto tottelee loistavasti jarruja, ja jos antaa mutkassa hieman reilummin kaasua, on irtoavaa perää helppo hallita. Automaattilaatikko ei näet ole hauska: se reagoi liian hitaasti, ja manuaalikäytön vaihtosiivekkeet on sijoitettu liian etäälle ohjauspyörästä, jolloin niitä on hankala tavoittaa. Hinta Saksassa alk. Ensi vuonna Lotukselta on luvassa AMG A 45:n muunnelma, 4-sylinterinen ja 360-hevosvoimainen turbomoottori linkitettynä 8-nopeuksiseen kaksoiskytkinvaihteistoon. Emira on ehdottoman onnistunut malli. TOP 10 ENSIKOEAJO LOTUS EMIRA Viimeinen mohikaani Lotus on muuttumassa täyssähköiseksi. Malli tottelee nimeä Emira. 95 995 euroa Ajoltaan ketterä, mutta ei kuitenkaan luonteeltaan salakavala. Mitä tulee suorituskykyyn, niin moottoreissa ei ole kovin Lotus Emira V6 First Edition teho 400 hv hinta alk
Yhteenveto Lotuksella todistetaan viimeisen kerran, miten brändi osaa valmistaa perinteisiä urheiluautoja. Lähes täysin varustellun First Editionin lähtöhinta on Saksassa 95 995 euroa. 4-sylinterinen versio sekä edullisempi perusvarustelu kumpaankin moottoriin liittyen ovat luvassa ensi vuoden alkupuolella. Auto Bild Suomi 2022 13 ABS 11 2022.indb 13 ABS 11 2022.indb 13 17.8.2022 15.14 17.8.2022 15.14. ikka on hyvin teknisesti suunniteltu, ja tarjolla ovat kaikki nykyaikaiset ominaisuudet. 4,3 s), ja V6 saavuttaa hiukan (7 km/h) kovemman huippunopeuden (290 km/h vs. 12 km:n kohdalla Vaikka kaikki on erittäin nykyaikaista ja erittäin digitaalista, käytettävyys ei silti tuota suurempia hankaluuksia. km/h vs. V6:sta ei ole paljonkaan näkyvillä, mutta se antaa meidän tuntea paljon. Kevyin versio painaa 1 405 kg (DIN). 4-sylinterinen kiihtyy sataseen yhden kymmenyksen nopeammin (4,2 s vs. suurta eroa. Emiran ajo-ominaisuudet ovat kertakaikkisen loistavat, ja ne saavat haluamaan näkemään kaiken, mitä britit tulevaisuudessa esittelevät sähköautojen puolella. 67 km:n kohdalla Tämän vuoksi rakastamme Lotuksia: kaikki autot eivät ole yhtä hanakoita ajettavia mutkissa, eivätkä ominaisuuksiltaan yhtä ennustettavia. Lotus on ajan hermolla: kuljettaja tarkastelee 12,3-tuumaista digitaalista näyttöä. First Editionissa on vakiona 20-tuumaiset vanteet. 283 km/h). Ensivaikutelmat km:n kohdalla Emira näyttää jo paikallaan ollessaan uskomattoman upealta. Kevyin versio painaa 1 405 kg (DIN). ABS Emiralla on pituutta 4,41 metriä ja korkeutta vain 1,23 metriä. Alexander Bernt Emira on sisätiloiltaan edeltäjiinsä verrattuna vaikuttavan nykyaikainen. tarjolla ovat kaikki nykyaikaiset ominaisuudet. Lähes täysin varusEmiran omamassa on alle 1 400 kiloa, ja sen kori on aerodynaamisesti hienostunut. Kosketusnäyttö on 10,25-tuumainen, sen gra. V6:n soundit välittyvät näyttävistä pakoputkista. 283 km/h)
Suomessa myyntimalli on lataushybridi, jonka sähköinen toimintamatka on jopa 113 km. TOP 10 Myös nelipyöräohjauksella U usi Range Rover Sport on hieman edeltäjäänsä korkeampi ja pidempi, mutta aavistuksen kapeampi. Ajoakun koko on alkuvaiheessa 51 tai 64 kWh. Täyssähköinen voimalinja on luvassa vuonna 2024. Sportin kori on myös edeltäjää vääntöjäykempi. Malliin saa nelipyöräohjauksen, ja sen kahluusyvyys on 90 senttiä. Brändi julkisti MG4 EV:n, täyssähköisen hatchbackin, jonka akseliväli on 270 cm. Takavetoisen mallin painopisteen sanotaan olevan alhainen. Tavaratilaa on omiaan lisäämään vain 110 mm korkea ajoakku. Voimalinjavalikoima sisältää 6-sylinterisellä rivimoottorilla varustetut pidemmän toimintamatkan sähköhybridit, uuden väkivahvan V8:n ja kevythybridipohjaiset 6-sylinteriset bensiinija dieselmoottorit. Lähes viisimetrisessä mallissa on sama lähes kolmen metrin akseliväli kuin isossa Range Roverissa, mutta pienemmät koriylitykset. Tehdas mainitsee uuden pohjalevyn antavan mallille hyvät ajo-ominaisuudet ja 50/50 %:n painojaon. MG4 EV TÄYSSÄHKÖAUTO 14 Auto Bild Suomi 2022 AJANKOHTAISTA UUTISET ABS 11 2022.indb 14 ABS 11 2022.indb 14 17.8.2022 15.14 17.8.2022 15.14. Parhaimmillaan voitaneen yltää 452 km:n toimintamatkaan, ja lataus voidaan suorittaa jopa 135 kW:n laturilla. RANGE ROVER SPORT Ehkä joskus myös Suomeen MG-merkki ei odotuksista huolimatta ole uusmuodossaan rantautunut vielä Suomeen. Pikaladattavan mallin 3,0-litraisen rivikuutosen teho on 510 hevosvoimaa ja vääntö 700 Nm
Myynnin pitäisi alkaa tämän vuoden lokakuussa, mutta vielä ei tiedetä, missä päin JOKO KUULIT. Uusi voimalinja Vajaan vuoden myynnissä olleen Suzuki S-Crossin automaattivaihteisissa versioissa vaihdetaan samaan 1,5-litraiseen itselataavaan hybridiin kuin Vitarassa. Alustasta on luvassa Rolls-Roycen kaikkien aikojen jäykin, ja korin ilmanvastusarvo 0,25 tekee Spectrestä merkin tähän asti virtaviivaisimman. Nion sähköisiä ES6ja ES8-katumaastureita myydään Norjassa, ja Audilla pelätään asiakkaiden luulevan, että esimerkiksi ES6 on Audi S6:n sähköversio. Saksaa. 1,5-litraisen bensiinimoottorin ja sähkömoottorin muodostama voimalinja edustaa Suzukin omaa suunnittelua. Auto Bild Suomi 2022 15 ABS 11 2022.indb 15 ABS 11 2022.indb 15 17.8.2022 15.14 17.8.2022 15.14. JOKO KUULIT. Nyt on vaiheessa 625 000 km:n rupeama Ranskan Rivieralla Autodrome de Miramas’n radalla sekä Cote d’Azurin tiestöllä. Nyt BYD aloittaa myynnin Saksassa, ja se rakentaa yhdessä ruotsalaisen Hedin Mobility Groupin kanssa jälleenmyyjäja huoltoverkoston. Uuden nelivetoisen S-Cross 1.5 Hybridin hinnat alkavat 34 790 eurosta. Charismatic simplicity (karismaattinen yksinkertaisuus) tarkoittaa täyssähköistä voimalinjaa, selkeää ja pelkistettyä muotokieleltä, uutta digitaalista kokemusta sisätiloissa ja vastuullista materiaalisuunnittelua ilman nahkatai kromiosia. Sähkömoottori on asennettu automatisoidun AGS-vaihteiston yhteyteen. Ensimmäisenä mallina on katumaasturi BYD Tang (kuvassa), jota on myyty Norjassa vuodesta 2021 alkaen noin 60 000 eurolla. Mini tuo nämä ominaisuudet ensimmäiseen premium-luokan crossover-malliin pienten autojen segmenttiin. Automaattivaihteiset S-Crossit ovat tähän saakka olleet kevythybridejä. Saksassa, ja se rakentaa yhdessä ruotsalaisen Hedin Mobility Groupin kanssa jälleenmyyjäja MG4 EV TÄYSSÄHKÖAUTO ROLLS ROYCE SPECTRE SUZUKI S CROSS KIINALAINEN BYD 9 Viikon vaade Audi vaatii Münchenin alueoikeudessa vahingonkorvauksia kiinalaiselta Nio-autonvalmistajalta, koska Audi kokee tavaramerkkioikeuksiaan loukatun. Syksyllä myynnissä Saksassa BYD, joka on maailman kolmanneksi suurin sähköautojen valmistajana Teslan ja kiinalaisen SAIC:n jälkeen, myi tämän vuoden ensimmäisellä puolikkaalla 324 000 autoa. Kovaa peliä Rivieralla Rolls-Roycella jatketaan 2,5 miljoonan kilometrin mittaista testausta brändin ensimmäisellä täyssähkömallilla Spectrellä. 10 Viikon konsepti Aceman-konseptiauto (kuvassa) on ensisilmäys tulevien Mini-sukupolvien uuteen muotoiluun
Mutta tarjolla on myös alusta pitäen sähköautoiksi suunniteltuja autoja. HYUNDAI IONIQ 5 vai HYUNDAI TUCSON. 16 Auto Bild Suomi 2022 VERTAILU ABS 11 2022.indb 16 ABS 11 2022.indb 16 17.8.2022 15.14 17.8.2022 15.14. Annamme moniin kysymyksiin vastauksia tutustumalla peräti seitsemään autopariin! Ei ole tavatonta, että autovalmistajat esittelevät malleja, jotka eroavat toisistaan vain polttoaineen osalta. Arvioimme kilometrikustannusten lisäksi energiakustannuksia, vakuutuksia, veroja, ylläpitoa sekä arvonalennusta (4 vuotta/60 000 km) sekä ajovaikutelmia ja päivittäistä käyttöä – ja ne käänsivät ainakin yhdessä tapauksessa tuloksen nurin niskoin… Autoille kerrotaan Suomi-hinnat, mutta laskelmat perustuvat Saksan tietoihin. Kumpi tekniikka vei voiton. com BMW i4 M50 vai BMW M3 COMPETITION. ABS Liikennekäytössä olevat täyssähköautot Suomessa 2017: 1 449 kpl 2021: 22 892 kpl Lähteet: Netwheels Oy ja Tra. A utoalalla on myrskyisää – ellei kuvainnollisesti taloudellisessa mielessä, niin ainakin tosielämässä. Vuonna 2021 täyssähköautoja oli rekisterissä 22 892 kappaletta, ja ladattavia hybridejä oli 77 045 kappaletta. Täyssähköautojenkin määrä on kasvanut, jos verrataan vastaavia lukemia esimerkiksi vuoteen 2020 (9 697 ja 45 625 kpl). Siksi herää kysymys, voivatko sähköautot olla jo nykyisin todellinen vaihtoehto polttomoottoriautoille. Hinnoissa ei ole huomioitu sähköauton mahdollista hankintatukea. MAZDA MX-30 vai MAZDA CX-30. Selvitimme seitsemän autoparin suurvertailussa bensiinija sähkömoottoristen autojen paremmuutta. Suomessa suurin osa uusien autojen rekisteröinneistä on edelleen polttomoottoriautoja tai ladattavia hybridejä
Sähkövai polttomoottori. ERILAISET ENERGIAMUODOT MERCEDES-BENZ EQB vai MERCEDES-BENZ GLB. HABERLAND, E. FLEISCHMANN Auto Bild Suomi 2022 17 ABS 11 2022.indb 17 ABS 11 2022.indb 17 17.8.2022 15.14 17.8.2022 15.14. KUVAT: S. PORSCHE TAYCAN vai PORSCHE PANAMERA. MINI COOPER SE vai MINI COOPER S. PEUGEOT e-208 vai PEUGEOT 208 PURETECH. KRIEGER, MICHAEL NEHRMANN, S
2 M3:n 6-sylinterinen rivimoottori on taideteos. Tilan ja tavaratilan suhteen M3:een ja i4:ään ei mahdu ylettömiä. BMW i4 on tasapainoinen ja mukava. Se painaa puoli tonnia vähemmän, sen alusta on kivikova, ja sen ohjaus toimii aivan kuin telepaattisesti. BMW i4 ilmentää puolestaan nykyistä huipputasoista elektroniikkatekniikkaa. Mutta kookas takaluukku on käytännöllinen. Siististi toteutettua, ja parempi näin. M3 on hyvin toisenlainen: mallia voi kuvailla vihaiseksi, purevaksi ja myrkylliseksi. 18 Auto Bild Suomi 2022 VERTAILU ERILAISET ENERGIAMUODOT ABS 11 2022.indb 18 ABS 11 2022.indb 18 17.8.2022 15.14 17.8.2022 15.14. Yhteenveto M3 on täydellinen taideteos, ja sen 6-sylinterinen rivimoottori lukeutuu polttomoottorien parhaimmistoon. BMW i4:n takaistuimella istutaan hyvin tasaisesti lattian yläpuolella, ja pitkät matkustajat joutuvat kumartelemaan. Se selvittää mutkat varoen ja lipuu kuiskaten kaupungin halki tyylikkään BMW UUSI MAAILMA vs. per km Saksassa 0,84 euroa 1,18 euroa taas toisella puolella on klassisten urheilu-sedanien huippua edustava kulttimalli BMW M3. BMW i4 kiihtyy rajusti, mutta se tekee työnsä lähes uskomattoman rennosti, vaivattomasti ja vähämeluisesti. 69 270 euroa alk. Jos ynnätään, niin i4 M50:n kustannukset ovat 84 snt/km – eli 34 senttiä vähemmän kuin M3:lla. Se myös taipuu veitsenterävästi mutkiin. TEKNISET TIEDOT I4 M50 M3 COMPETITION XDRIVE Moottori sähkömoottorit edessä ja takana R6, tuplaturbo Suurin teho 400 kW (544 hv) 375 kW (510 hv)/6250 r/min Suurin vääntömomentti 795 Nm 650 Nm/2750 r/min Kiihtyvyys 0–100 km/h 3,9 s 3,5 s Huippunopeus 225 km/h 250 km/h (290 km/h valinnaisesti) Voimansiirto A, neliveto A8, neliveto Testikulutus/toimintamatka 31,8 kWh/290 km 12,1 l/485 km Ajoakku/polttoainetankki 80,7 kWh 59 l Pituus/leveys/korkeus 4783/1852/1448 mm 4794/1903/1434 mm Akseliväli 2856 mm 2857 mm Tavaratila 470–1290 l 480 l Omamassa/kantavuus 2290/445 kg 1790/470 kg Vetomassa 1600 kg kg Hinta Suomessa alk. BMW i4 M50:n kaksi sähkömoottoria tuottavat 544 hevosvoimaa, ja vastaavasti BMW M3 Competitionin 3,0-litrainen kehittää 510 hevosvoimaa. Molemmat autot ovat omalla tavallaan uskomattoman nopeita. Testissä M3 kulutti 98-oktaanista 12,1 l/100 km, kun taas i4 kulutti sähköä 31,8 kWh/100 km. Dirk Branke VOITTAJA: SÄHKÖAUTO 3 2 T äällä maailmat kohtaavat. VANHA KOULUKUNTA huomaamattomasti. 1 M3:ssa on neljä halkaisijaltaan mittavaa pakoputkea, i4:ssä vain niistä kertovat paikat. Kyseessä on todellinen kokemus. Korviin kantautuu vain yksi vähäinen ääni. 145 851 euroa Kust. Yhdellä puolella on BMW i4 M50, yksi tämän hetken parhaista täyssähköautoista, kun 1 Siinä, missä i4 on sähköistetty 4-sarjan Gran Coupé, M3 on täysin perinteinen automalli. Jälkimmäinen on nykyolosuhteissa – siis matemaattisesti tarkasteltuna – voittaja. 3 Tällaiselta näyttää i4:n keula. Molempien BMW-mallien viimeistely on hämmästyttävän laadukasta, ja kummankin mittaristoa on hankala tulkita. Nelivetoisen M3 xDrive Competition Sedanin lähtöhinta on 145 851 euroa, i4 M50:n 69 270 euroa. Se on näistä kahdesta karjuvine moottoreineen se raaempi tapaus. Puhumme yhteen laskien yli tuhannesta hevosvoimasta
Yhdistelmä toimii tasaisesHYUNDAI SÄHKÖ ON OSA OHJELMAA ti, mutta se reagoi aavistuksen verran hitaasti. Ioniq hidastaa haluttaessa itsenäisesti jopa pysähdyksiin. 2 Tucsonin automaattilaatikkoa ohjataan painikkeilla. Tucsonin tavaratilaan mahtuu puolestaan 616–1 795 litraa. * Mallia on uudistunut, uudet tiedot 168 kW (229 hv) ja 77,4 kWh Auto Bild Suomi 2022 19 VERTAILU ERILAISET ENERGIAMUODOT ABS 11 2022.indb 19 ABS 11 2022.indb 19 17.8.2022 15.14 17.8.2022 15.14. Tehoa voidaan annostella hienosti, ja jarrutusvoiman talteenottoa voidaan säädellä monipuolisesti. Ainoastaan täyssähköinen muunnos puuttuu, joten jos sellaisen haluaa, on päädyttävä Ioniq 5:een. Ajotuntuma on rento ja näppärä. 49 990 euroa), mutta se ei ehtinyt testiin. Tucsonin hybridijärjestelmä koostuu 1,6-litraisesta bensiinimoottorista (180 hv), sähkömoottorista (60 hv), 1,49 kWh:n ajoakusta ja 6-nopeuksisesta automaattilaatikosta. Molemmissa malleissa on reilusti tilaa, ja avarassa Ioniqissa sitä on hieman enemmän sekä edessä että takana. 49 990 euroa* alk. Ioniqiin verrattuna Tucson ei ole aivan yhtä vilkasliikkeinen. Bensiinimoottori käy epätasaisesti, ja sen melu on kuormituksen alaisena huomattava. 1 Hyundailla hallitaan suunnittelu. per km Saksassa 0,46 euroa 0,64 euroa hiljainen ja kykenee 185 km/h:n huippunopeuteen. Jos kaikki sujuu odotetusti, lataus 10:stä 80 prosenttiin kestää 18 minuuttia. Ioniq näyttää yksinkertaisesti aivan mahtavalta. Auto kiihtyy voimalla, on 1 Ioniqin ja Tucsonin sivupro. Se on hyväkäytöksinen ja, sanotaanko vaikka, rauhallinen. Sen tavaratilaan mahtuu 527–1 587 litraa, ja keulan tavaratilaan mahtuu vielä ylimääräiset 57 litraa. Nelivetoisen 230-hevosvoimaisen hybridin hinta alkaa 41 990 eurosta, kun taas testattu takavetoinen 217-hevosvoimainen Ioniq ei ole enää ohjelmistossa: se korvautui 229-hevosvoimaisella mallilla, jossa on 77,4 kWh:n akku – versio on vain jonkin verran aiempaa kalliimpi (alk. TEKNISET TIEDOT IONIQ 5 160 KW RWD* TUCSON 1.6 T GDI HYB. Lisäksi muunneltavuus. Tucsonin takuu on viisi vuotta, Ioniqin takuu Saksassa peräti kahdeksan vuotta – Suomessa viisi vuotta. Järjestelmätehoa saadaan 230 hevosvoimaa. Tucson on nykyaikainen ja käytännöllinen SUV. Loppujen lopuksi Ioniqilla on etulyöntiasema myös kilometrikustannusten suhteen, sillä 46 senttiä on 18 senttiä vähemmän kuin Tucsonissa. Tucsonissa on integroitu valo jäähdyttimen säleikössä. AWD Moottori sähkömoottori takana R4, turbo + sähkömoottori Suurin teho 160 kW (217 hv)* 169 kW (230 hv)/5500 r/min Suurin vääntömomentti 350 Nm 350 Nm Kiihtyvyys 0–100 km/h 7,4 s 8,3 s Huippunopeus 185 km/h 193 km/h Voimansiirto A, takaveto A6, neliveto Testikulutus/toimintamatka 27,3 kWh/285 km 7,9 l/655 km Ajoakku/polttoainetankki 72,6 kWh* 52 l Pituus/leveys/korkeus 4635/1890/1605 mm 4500/1865/1650 mm Akseliväli 3000 mm 2680 mm Tavaratila 527–1587 l (+ edessä 57 l) 616–1795 l Omamassa/kantavuus 2060/370 kg 1710/535 kg Vetomassa 1600 kg 1650 kg Hinta Suomessa alk. Yhteenveto Seuraava koskee molempia autoja: miellyttävä koko, kohtuullinen suorituskyky ja hyvät tilat. Dirk Branke VOITTAJA: SÄHKÖAUTO 3 2 T ucsonissa on kattava voimansiirtovalikoima: bensiinimoottori, turbodiesel, täyshybridi ja ladattava hybridi. ileissa on jotakin samaa. Takuut ovat sensaatiomaiset. 3 Ioniqin keulassa sijaitsevan kätevän tavaratilan tilavuus on takavetoisessa versiossa 57 litraa. Ioniqin voimanlähteenä on takana oleva 217-hevosvoimainen sähkömoottori, ja ajoakun kapasiteetti on 72,6 kilowattituntia. 41 990 euroa Kust. Ioniq on puolestaan muotoilultaan ja teknologialtaan yksi tämän hetken mielenkiintoisimmista sähköautoista. Ylsimme testin aikana 285 kilometrin toimintamatkaan, ja autoa voidaan pikaladata maksimissaan 220 kW:n tasavirralla
Etevämmät kyvyt monipuolisuudessa tekevät CX-30:sta voittajan – hieman korkeammista kustannuksista huolimatta. Myös käyttökulut pysyvät hallinnassa, ja ne ovat vain hieman korkeammat kuin sähköautolla. On sitäkin hämmästyttävämpää, että japanilaiset ovat päätyneet kuitenkin tilavaan katumaasturikorimalliin, jollainen ei ole aivan välttämätön kaupunkiajossa. syyskuuta Helsingin Messukeskus Siipi-kongressitilat ja Holiday Inn Expo -hotelli 10.-11.9.2022,avoinna la ja su klo 10-18 liput 10 € www.hifimessut.fi M E N O S S A M U K A N A N Ä M Ä J A K Y M M E N E T M U U T H U I P P U M E R K I T : Yhteistyössä: Laadukkaan Kuvan ja Äänen -hifimessut 20 Auto Bild Suomi 2022 VERTAILU ERILAISET ENERGIAMUODOT ABS 11 2022.indb 20 ABS 11 2022.indb 20 17.8.2022 15.14 17.8.2022 15.14. Polttomoottorimalli on MX30:n tavoin ketterä ja jousitukseltaan aavistuksen jäykkä ja tiukasti muotoiltu, eikä sen toimintamatkasta muodostu 51 litran polttoainesäiliön turvin valtavaa. TEKNISET TIEDOT MX 30 E SKYACTIV EV CX 30 E SKYACTIV Moottori sähkömoottori edessä R4, kevythybridi Suurin teho 107 kW (145 hv) 110 kW (150 hv)/6000 r/min Suurin vääntömomentti 271 Nm 213 Nm/4000 r/min Kiihtyvyys 0–100 km/h 9,7 s 8,8 s Huippunopeus 140 km/h 198 km/h Voimansiirto A, etuveto M6, etuveto Testikulutus/toimintamatka 22,4 kWh/158 km 7,3 l/695 km Ajoakku/polttoainetankki 35,5 kWh 51 l Pituus/leveys/korkeus 4395/1848/1555 mm 4395/1795/1540 mm Akseliväli 2655 mm 2655 mm Tavaratila 366–1171 l 430–1406 l Omamassa/kantavuus 1668/451 kg 1428/499 kg Vetomassa kg 1300 kg Hinta Suomessa alk. Vasemmanpuoleisesta siivekkeestä tehostetaan jarrutusenergian talteenottoa, kun taas oikeanpuoleisesta siivekkeestä kytkeytyy rullaustila, jossa ajovastus on mahdollisimman alhainen. Eläköön sen johdosta! Ehkä ainoa seikka, joka MX-30:ssa on tiedettävä, on se, että ohjauspyörän siivekkeiden toiminta poikkeaa totutusta. Vasemmalla on MX-30. Näkyvyys taaksepäin on vielä huonompi kuin bensiinimoottorisessa CX-30:ssa, mikä kertoo jotakin. Muilta osin malli ei vaikuta ajantasaiselta: toimintamatka riittää vain työmatkaan, joskin mallivuosi 2022 toi mukaMAZDA VAIN TOINEN ON MONIPUOLINEN naan 11 kW:n sisäisen laturin. Sähköisen Mazdan nykyaikaisiin ominaisuuksiin lukeutuvat synkronisähkömoottori ja ilmalämpöpumppu. Siispä kumpikaan niistä ei säikäytä ikääntyneempiä kuljettajia. Yhteenveto Vaikka MX-30 soveltuu formaatiltaan myös perheen ykkösautoksi, sen lyhyt toimintamatka ja pitkä latausaika viittaavat paremminkin kakkosautoon. Tämä tekee MX-30:sta kilpailijan puhtaasti lyhyiden matkojen kilpakumppaneille, kuten Mini Cooper SE:lle tai Fiat 500e:lle, ja jopa Mazdalla puhutaan MX-30:n kakkosautoluonteesta. Vapaasti hengittävällä bensiinimoottorilla ei pysty ajamaan rennosti, mutta hienosti toimiva vaihteisto kompensoi tilannetta. Rolf Klein VOITTAJA: POLTTOMOOTTORI 3 2 K umpikin näistä on herkullisesti suunniteltu SUV-crossover, sekä bensiinimoottorinen CX-30 että MX-30-sähköauto. per km Saksassa 0,40 euroa 0,46 euroa ohjaillaan keskikonsolin kiertosäätimestä, eikä kumpikaan malleista ole pyörillä kulkeva läppäri. Niiden kojelaudat ovat miellyttävän tavanomaiset: näyttöjä 1 Samanlaiset korin muodot. 2 Myös täyssähköinen MX30 tarjoaa klassista autoilun estetiikkaa. ja 11. 1 Vasemmalla bensiinimoottorinen CX-30, oikealla täyssähköinen MX-30, jonka erityispiirteenä ovat vastakkain avautuvat etuja takaovet. 30 900 euroa Kust. 3 Sisällä käytetään kierrätysmateriaalina korkkia, joskin muovi hallitsee. 36 990 euroa alk. Takaistuimelle pääsee helposti vastakkain avautuvien ovien kautta, ja matkustajat istuvat takana kohtuullisen mukavasti, joskin 180-senttisellä pää uhkaa ottaa kattoon. hifimessut.fi/arvonta HIFIMESSUT.FI HIFI Vastaa kyselyyn VOITA MEZE AUDION HUIPPUKUULOKKEET 2022 Meze Audio 99 NEO -kuulokkeet (arvo 200 €) 10