9/2010 - 2.7.2010 4,00 - 19.vsk
Kesän kohellus n:o 1
Kimmo Tuuri SM O.K. Auto-ralli, Kouvola
Kuva Rallikuvat.net
Kesän kohellus n:o 2
Pesämäki Juhannus-JM, Honkajoella Pesämäki Juhannus-JM, Honkajoella --korkeimmalla Petteri Toni Ollikainen korkeimmalla PetteriKoski Kuva Koski
Kuva Jarno Saari
www.saukkolanek.fi
Kisa-alueen portit avataan perjantaina kello 12. Tätä väliä kulkee nonstoppina koko ajan kolme bussia. Ja kello 11.00 ampaisee IKH-JM SM yleisen ensimmäinen startti liikkeelle. Vuonna 1984 ajettiin Kauhajoella historian ensimmäinen naisten SM-kilpailu. Kilpailutoimisto on auki kello 21 saakka. Toki jokamieskilpailussa tarvitaan paljon enemmän järjestäjiä niin osallistujamäärän kuin vaikkapa ostotarjousmenettelyn takia, kertoo järjestelytoimikuntaa vetävä Jarkko Hautala. -On tärkeää myös kiittää sitä, kuinka hyvin kisa on otettu paikkakunnalla vastaan. Kun elettiin vuotta 2005, päästeltiin kisaa naisten ja nuorten SM-titteleiden perässä. Kyllä kisasta tulee kova, auton pitää kulkea, alustan olla kunnossa ja jarrujen toimia. Sellainen joka jäisi katselijoille ja kilpailijoille mieleen hyvästä tunnelmasta ja kaikkien osakokonaisuuksien hyvästä toiminnasta. Kaikkiaan uskomme osallistujamäärän nousevan 300-350 kilpailijan lukemiin. Sotkan rata on kokenut viime vuosina melkoisia muutoksia. Kauhajoen UA:lle on selvästi tärkeää, että kisan johto on omissa käsissä. Kisaan on lähdössä paljon omankin seuran kuljettajia. Lauantaina 10.7. Yleisöä odotetaan Sotkaan viikonlopun aikana 6000-8000 henkeä. Varikkoa on uusittu yhteistyössä kaksipyöräharrastajien kanssa. Olemme pyrkineet ottamaan kaiken mahdollisen huomioon, tärkeimpänä tekijänä tietenkin turvallisuus.
Näin kertovat Kauhajoen UA:n järjestämän, viikon kuluttua käynnistyvän jokkiksen SM-kilpailun puuhamiehet. Niinpä auton voi jättää sinne ja sitten keskittyä kisan seuraamiseen ja kisapaikalla viihtymiseen. Ajokkina oli viime vuoden liigafinaalissa kellahtanut Fiatti. IKH-JM SM on näkynyt voimakkaasti niin eri tiedotusvälineissä kuin omilla täydellisillä nettisivuilla. Radalla on perinteitä arvokilpailuista useampaankin kertaan. Ne olivat auki jo viime vuoden elokuussa, siitä tuli jo positiivista palautetta. Sillä haettiin linjoja ja viimein löytyivät ne oikeat. Pitkään kilpailuja junaillut Ari Korpela on kilpailun johtajana. Tulossa on mielenkiintoinen viikonvaihde! Täydelliset tiedot kisasta löytää netistä www.kauhajoenua.net/ jm2010/.
Älä tyydy vähempään.
alustasarjat
puh. Pientä taukoa valmisteluissa pitämässä vasemmalta Jarkko Hautala, Jyri Ryödi, Ari Korpela, Timo Haapaniemi ja Anilla Perälä.
HANAA - 3
Kauhajoen Sotkassa ollaan valmiita jokkiksen SM-taistoon
-Kyllä tavoitteena olisi tehdä hyvä kisa. Kun rata ei ollut kovin tuttu, kävi hän muutosten jälkeen virallisena harjoituspäivänä tutustumassa Sotkan baanaan. Sivuja on pyritty päivittämään aina kun jotain uutta kerrottavaa on. Täällä ollaan harrastuksen kuumimmassa keskipisteessä, omia kuljettajia saattaa olla viivalla jopa kolmisenkymmentä. UUTISIA
Kisaa kohti mennään. Pitää olla malttia, järkeä mutta myös rohkeutta. Yhteistyö toimii myös kaupungin ja paikallisen lehden kanssa hienosti, kiittelee Ari Korpela,
Haastava rata, sanoi Harjun Antti
Viime vuonna voiton Pellossa ottanut Antti Harju on tulossa Kauhajoelle puolustamaan titteliään. Myös väestä on osa molemmissa kisoissa. Jokkiskisassa on töissä 300350 henkeä, rallicrossissa 150-200. Tähän pestiin on hyvä päättää autourheilun tekeminen, myhäilee Korpela. Perjantaina voivat kilpailijat jo katsastaa autonsa valmiiksi. Myös Kiteen lähtövalot ovat pystyssä koko viikon, ja taitaapa osa heidän väestään viettää lomaviikon täällä Kauhajoella. -Onhan haastava rata. Silloin puhelin soi ihan koko ajan. Ja vuonna 1986 paineli Pentti Sinkkilä Volvollaan voittoon yleisen SM-kisassa. Jos siitä mennään paljon ylitse, on hiukan miettimistä varikkojärjestelyjen kanssa, toteavat Korpela ja Hautala. 045 6765 380 srt@sarlinraceteam.fi
-Onhan vaikeaa. -On todella eroa vuoden 1986 SM-kisaan. kello 10.40 astuu kansanedustaja Lasse Hautala pitämään kisan avauspuheenvuoron. Antti Harju keskittyi rataan tutustumiseen toden teolla.. Kisan yhteydessä on myös iltatapahtumia, esimerkiksi lauantaina illalla kovaa menoa Kauhajoen keskustassa Ojalan pakarissa. Niinpä täytyisi pystyä ajamaan mahdollisimman puhtailla linjoilla, oikea-aikainen jarrutus on on monessa paikassa ratkaisevaa. Niinpä puheluita on ainakin tähän asti tullut vähän, kysyttävää ei paljoa ole ollut, kertoo Jarkko Hautala. Tarjoamme heille kuljetuksen Kauhajoen keskustasta Sotkaan. Eikä myöskään aktiivisesti kisaa puuhaavalta Anilla Perälältä. Mutta ei saa vastakaikua Jarkko Hautalalta, Jyri Ryödiltä ja Timo Haapaniemeltä. No, he tulevat sitten pääosin töihin Sambacrossiin. Tänäkin vuonna ajetaan Sambacross, viikon kuluttua jokkiksen SM-kisoista. Täällä kun tekee yhdessä kaarteessa virheen, kostautuu se seuraavissa. Tämän lisäksi on ajettu kansallisia kisoja, liigan kisoja ja tietenkin Sambacrosseja. Ja tietenkin kuljettajalla on se suurin osuus menestyksestä. Nyt asiat selviävät netistä ja sähköpostilla, vahvistaa Ari Korpela. Meillä on mukana paljon väkeä myös muista seuroista, jokaiselle osaalueelle on pyritty saamaan niin paljon väkeä ettei toimivuus ole siitä kiinni. Saimme yhteistyökumppaneiksi IKH:n ja Suupohjan Osuuspankin. -Osa rakenteista jää paikoilleen viikoksi
No, sama aikahan se menee F1-kisoihin, mutta muuten tapahtumat ovat selvästi pidempiä. On jokkiksen Kardaanikunkku, joka on saanut kulttikisan statuksen. Jostakin syystä pidän juuri tuollaisesta puoliaktiivisesta seurannasta, jossa ei ole ihan tarkkaan väliä vaikka nahkanpalat hetkeksi lörpsähtäisivät silmien päälle. Lehti on erittäinkin riippuvainen Sinusta lukijamme ja ilmoittajamme. Pohjoismaiden ulkopuolelle Eurooppaan postituslisä on 26 euroa.
Hanaa Kustannus Oy, toimitus@hanaa.fi Kauppatie 4, 12700 LOPPI Puh. Nyt ennen kesäkuun puolta väliä ajetun Kouvolan SM-rallin jälkeen seuraava kisa kalenterissa on Neste Oil Ralli. Ja syystä. Seuraavassa viikonvaihteessa ovat kalenterissa Suonenjoen Karnevaalijokkis ja Pellon Poikkinaintiajot. Tässä viime viikkojen ajan on ylimääräinen aika kulunut aktiivisen löhöämisen merkeissä. No, niin että ensin ajaa Kouvolassa perjantai-iltana support-kisan aika-ajot. Tai nainen. Jalkapallo-ottelussa on useimpiin autourheilutapahtumiin verrattuna eräs selvä ero. Toki kulkijoita on kilpailuissa ollut nytkin. Ja vielä ennen kuun vaihdetta on tarjolla monenlaisia muita kisoja. Siellähän kisa meni alkuerissä nopeammin kuin oli odotettavissa, sitten oli tasattava aikataulua jotta TV-lähetys saataisiin oikeaan aikaan. Nyt on tehtävä tunnustus. Löytyy myös muita kokoja!
175/65-14 185/65-14 185/65-15 195/60-15
49,52,60,73,-
Ilmoita kisastasi ajoissa..
Harline Oy, Sammontie 9, 70900 TOIVALA
P. (017) 389 1113, avoinna ma-pe 9.00-16.00 www.harline.com Meiltä myös kaikki ajovarusteet edullisesti. 4 - HANAA
FINNISH RALLY FORCES
Tiimituotteet ja brodeeraukset
RFO
Motorsporttiset vapaa-ajan asusteet ja tiimituotteet tarvittavin brodeerauksin
myynti@veku.net Kuoppamäentie 10 33800 Tampere
Karen kynästä Nähtävää riittää
Hohhoijaa. (019) 441 111, fax (019) 762 600 0400 484 212 tai 0500 484 212
AS-Gruppo, JX-foto, Aki Rask, Jarmo Leväsluoto, Tero Lyttinen, Toni Ollikainen, Vesa Rauhala, Jarno Saari, Antero Sirviö, Helena Sydänmetsä, Juha Tolsa, Tarja Varho
Päätoimittaja
ilaus käsittäää, ellei toisin kampanjan yhteydessä mainita, aina 17 numeroa. Sen voi aloittaa mistä numerosta tahansa, ei kuitenkaan takautuvasti.
Avustajat
Painopaikka
Suomen Lehtiyhtymä ISSN 1235-0524 2009
Ilmoitusmyynti sivunvalmistus
LST-Media Oy/Jorma Mikkola Puh. Ja sitten taas takaisin. Ja samaan aikaan maamme toisella nurkalla rallicrossin EM-osakilpailu, joka on saatu Suomeen pitkän odottelun ja jopa taistelun jälkeen. Tätä lukiessa voi sanoa, että ensi kuun jälkeen on jo syyskuu. Kuultu on huhu eräästä todella innokkaasta harrastajasta, joka osallistuisi molempiin kilpailuihin. ANAA-lehti kertoo Suomessa ajettavista autourheilukilpailuista, alan harrastajista ja muista tapahtumista, säännöistä sekä muista ajankohtaisista asioista.
ehti ilmestyy vuonna 2010 (force major) 17 kertaa seuraavasti: 15.01, 05.02, 26.02, 19.03, 09.04, 30.04, 21.05, 11.06, 02.07, 23.07, 13.08, 03.09, 24.09, 15.10, 05.11, 26.11 ja 17.12.
L
Lehden kustantaja käyntiosoite
K T
estotilaushinta suoraan kustantajalta on 43,00 euroa, määräaikaistilaus 50,00 euroa/vuosi. Sitten kuluu viikko ja säpinä jatkuu. Kunnes sitten edessä on rallikansan vuoden juhla, Neste Oil Ralli joka itsekin viettää juhlavuotta. Ei muuten ajatuksena huono, kunhan muistaa käydä syömässä Ahvenanmaan pannukakkuja. Itse mietin keväällä hetken, kumman ottaisin omalle työlistalleni. Koskaan ei ole kohden! Vapaa-aika on hienoa aikaa. Cup-arvon myöntämisen perusteena on sarjan suuri suosio kilpailijoiden keskuudessa, mikä heijastuu suurena kilpailijamääränä. Mutta silti toivoisi, että myös rallikilpailuja ja rallisprintejä pystyttäisiin järjestämään lomakauden aikana. Niinpä, nyt on ollut hyvä kerätä voimia sohvalla vaikkapa jalkapallon parissa. Oli niin tai näin, mutta edelleenkin toivoisi myös autokilpailuihin niin sanottua tuotejalostusta. Kauhajoella ajetaan jokamiesluokan yleisen luokan SM-kilpailu. Homma on useimmiten selvä kahdessa tunnissa. Rallin LadyCupille myönnettiin virallinen SM-arvo kaudelle 2011. Ei auttanut kuin heittää noppaa, niinpä suuntaan Kauhajoelle.
Brisk -kisatulpat, Contour HD kamerat ja paljon muuta...
Kaikki FIA -hyväksytyt ajovarusteet:
Ajopuvut, mittatilauspuvut, pukujen korjaukset ja brodeeraukset, alusasut, kypärät, kengät, hansit, hanskat...
www.veku.net
Älä tyydy vähempään.
puh. Esimerkiksi Oulun rallicrossissa oli paikalla olijoiden mukaan käynyt niin, että päivän ja tauon venyessä lähti merkittävä osa lapsiperheistä pois. Kyllä pitää olla intoa, ja taitaa tukijoilla olla talkoomieltäkin. Sille on motiivin antanut jalkapallon MM-kisailu. Ja rallisprintejäkin on todella vähän, nyt Jalasjärvellä ja sitten on hypättävä laivaan ja mentävä Oolantiin. Ja jos väkeä saadaan mukaan, ajetaan Vetelissä taas endurancen 24 tunnin kilpailu. Sisältää kierrätysmaksun. Siinä on pelimannihenkeä kerrakseen, kun päästellään yötä myöten tasaisesti kovaa. Näin se maailma etenee. Kare Asp
SUOMALAINEN AUTOURHEILULEHTI
19.vuosikerta
H H
ANAA-lehti on poliittisesti sitoutumaton ja riippumaton autourheilulehti. Ja lomailu on hauska, toki kallis harrastus. (019) 441 111, 0500 490 812 ilmoitukset@hanaa.fi. Päätös perustui kilpailijoilta saatuun palautteeseen sekä pyrkimykseen nostaa sarjan arvostusta sekä kiinnostusta kilpailijoiden keskuudessa. Ja sitten kiireen vilkkaa matkalle kohti Kauhajokea. Hallitus hyväksyi myös sääntöesityksen koskien naisten nousupisteitä rallissa sekä rallisprintissä, eli tästä eteenpäin nousupisteet jaetaan ainoastaan juniorikilpailijoille, jolloin uusien junioreiden on helpompi nostaa lisenssiluokkaansa.
Älä tyydy vähempään.
puh. 045 6765 380 srt@sarlinraceteam.fi
Kun tuosta viikonlopusta on selvitty, on taas tulossa uutta putkeen. Nyt tässä viikonvaihteessa ajetaan useampikin kansallinen jokkiskisa, Botniaringillä juhlitaan 20 vuoden taivalta Historic-luokan kanssa. Ja on muitakin tapahtumia. Tilaa kätevästi verkkokaupastamme
www.spoori.net
MOOTTORIURHEILUN KUVAKAUPPA www.spoori.net/kuvakauppa
Ota yhteyttä jorma.mikkola@hanaa.fi
AKK:n hallitus on päättänyt
Ralli
F-Cupin yhteydessä ajettavalle "Seniori-Cupille" on myönnetty virallisen Cup-arvo. Se, joka keksii konstin jolla esimerkiksi rallicross, jokamiesluokan kisa tai ratakisa saadaan tiiviiseen, koko ajan kiinnostavaan pakettiin, on niin sanotusti viisas mies. (019) 441 111, fax (019) 441 222 postiosoite PL 40, 12701 LOPPI Tilauksiin liittyvät asiat: 0400 490 812 Kare Asp Puh. Siellä jokkiksen alkuerät, ja jos tie vie suoraan jatkoon, eikun läpläpkoneen elikkäs heliskootterin kyytiin ja kohti Kouvolaa, jossa ajetaan illansuussa supportin finaalit. Meitä on monenlaisia. Jaa kuinka?. Niin sanottua stadiontyyppistä kisailua on sen sijaan tarjolla enemmänkin. Sarjan SM-arvo on kuitenkin sidottu kilpailijamäärään, eli jos sarjaan ennakkoon ilmoittautuneiden määrä jää alle 10, sarja ajetaan aikaisempien vuosien tapaan Cup-muotoisena. Myös kilpailijoilla on intoa. 045 6765 380 srt@sarlinraceteam.fi
MARANGONI JOKKIS-RENKAAT
Suositulla Trio-pintakuviolla
175/70-14 48,- XL 185/70-14 43,G-Grip Suoraan varastosta toimitukseen. Joku arvostaa tätä, joku taas ei. Toivottavasti näihin molempiin kärkitapahtumiin saadaan hyvin yleisöä, sitähän lomakaudella luulisi riittävän. Hyvä niin! Mukavaa jatkoa kesälle
1500 Seniorien ykkönen: Stiga ajoleikkuri arvo n. 1750
45.000
Nuorten ykkönen: työkaluvaunu arvo n. www.pellon-moottorikerho.fi. 9000 EVK:n ykkönen: autotraileri + Stiga ajoleikkuri arvo n. HANAA - 5
24. kilpailu alkaa klo 12.00 liput 10
Tervetuloa.. 6000 Naisten ykkönen: Speciaali kylpypalju arvo n. jovain tule sieki.. kilpailu alkaa klo 15.00 liput 7 la 17.7. kilpailu alkaa klo 12.00 liput 7 su 18.7. 1850 Lisäksi joka luokkaan finalisteille kunniapalkintoina Stigaa..Makitaa..Kärchereitä..ajovarusteita..ym.ym.
Aikataulut: pe 16.7. POIKKINAINTIAJOT 16.-18.7.2010
Perinteet velvoittaa jälleen huippupalkinnot yhteisarvo
Yleisen ykkönen: SUPER CAB autonkuljetustraileri arvo n
6 - HANAA
HANAA - 7
Luokat ovat EVK, naiset, nuoret ja yleinen. Lähtöluettelosta löytyy esimerkiksi Seinäjoen Hannu Ruohonen ja Jämsän Ilkka Jutila, jotka olivat viivalla radan avauskilpailussa 20 vuotta sitten. pailuun on ilmoittautunut yli 120 kilpailijaa. Historic Race -kilpailut käynnistyvät harjoitusajoilla lauantaina klo 10.00. Harvinaiseen vieraaseen voi tutustua sunnuntaina varikon kupeessa vapaaehtoisella 1 euron "pääsymaksulla". ajettava kilpailu kuuluu Future-rallisprintsarjaan. Historic Race -kil-
Härmässä Häjyyllään
JM-Häjyylyajo eli POP-JM on nyt vuorossa 28. -Pääasiat on sovittu ja reitistäkin näyttää tulevan ihan ajettava. 159
punainen 50Ah
Kal
k mon a
a
Tervetuloa!
Tule ja testauta käyttämäsi öljy meillä!
hinnat sis. klo 13 alkaen Kalamookankaan moottoriradalla. Paikalla on Euroopan tehokkain Monster truck, Racing Bull 2000 hevosvoimineen. Männistö, Härmän oma poika. Sunnuntaina kilvanajot liputetaan matkaan klo 11.00.
Botniaringillä juhlitaan pyöreitä vuosia
Monet kerrat on ruutulippu heilunut Jurvan, nykyisin Kurikan, Lintuharjulla sen jälkeen kun Botniaringin moottoriradalla kurvattiin vihkiäiskilpailu alkusyksystä 1990. päivinä Botniaringillä juhlitaan radan 20 vuoden taivalta kilvanajon merkeissä ja monella muulla tavalla. Kone on kaksitasoinen ja sen nousu/laskukiito on alle 200 metriä. Toisenlaisesta äänestä vastaavat Tero Sulkakoski ja A-P. Viikonlopun aikana Botniaringillä on paljon ohjelmaa. Botniaringin 300 metriä pitkä lähtösuora riittää sille mainiosti, Isohella sanoo. Kyseessä on uudistetun radan vihkiäiskilpailu. Iltapäivällä käydään kiinni aika-ajoihin ja sen jälkeen ajetaan neljä kilpailua. Tunnetusti hyvät palkinnot! Monako on yllättävän lähellä!
Lisätiedot: Martti Lehtinen 040 541 5959. alv 22%
Lisätiedot: Teuvo Kulmanen 0500 430 769
Ilmoituksessa kuva palkintona olevasta JINMA -tarktorista.
Tervetuloa Alastaron Moottoriurheilukeskukseen!
Loimaan UA
MONAKO GP-jm
su 18.7.2010 klo 11
Ajettavat luokat: Nuoret, naiset, EVK ja yleinen. Suurimman osan esillä olevasta historiasta on tallentanut jurvalainen Esko Hällbacka, tietää pian julkistettavan Botniaringin kehittämisohjelman, Master Planin kanssa töitä paiskinut kurikkalainen Jari Isohella. Lauantai päivänä 7.8. Ikaalisten rallisprint uudella radalla
Elokuun kahdeksas päivänä ajettava Ikaalisten rallisprint kaasutellaan uudella radalla. Varikolle tulee teltta johon on kerätty kattava kuvien ja lehtileikkeiden kokoelma aina siitä saakka kun ensimmäiset männyt kaadettiin tulevan radan paikalta. Kisa käydään ihan Ikaalisten keskustassa. kerran. Kahden lentäjän lisäksi koneeseen mahtuu 12 matkustajaa. Kisan järjestää AL-Härmä.. Timo Hallia järjestelytoimikunnasta kertoo, että järjestelyissä ollaan aikataulussa. -Historic Race -sarjan kilpailu on oikea tapa juhlistaa Botniaringin kahta vuosikymmentä, sillä myös Historic ratakilpailut tulevat tänä vuonna 20 vuoden ikään. Historic Race -ratasarjan kauden toinen kilpailuviikonloppu päristellään Team Botnian komennossa. Tästä on tarkoitus tehdä tapahtuma, jolla olisi jatkuvuutta, Timo Hallia Ikaalisten Urheiluautoilijoista kertoo. 010 klo 1ottorir P-JM 3.7.2 an mo PO la nka LIPUT: 8
alk. Se ajetaan lauantaina 3.7. Heinäkuun 3.-4. -Yleisö pääsee myös varikolle, jossa hienojen kilpa-autojen lisäksi on paljon muutakin nähtävää. 20 0.25L Metallinhoitoaine x-1r
-HÄ 3.00 JM
O YA J JY
allla ad
Optimaakut
alk. Juhlakilpailuun on kutsuvieraiden lisäksi tulossa erikoinen vieras, joka ei kulje pääportin kautta, vaan laskeutuu ilmojen teitä radan lähtösuoralle. -Vain erittäin kehno lentosää voi estää tämän erikoisvieraan saapumisen Botniaringille sunnuntaina. Meillä on siis aihetta tuplajuhlaan, kehaisee kilpailun johtaja Jari Syväoja. ROMUKAUPPA JM
7.-8.8.2010 klo 11 Alastaron JM-radalla
YLEISEN LUOKAN VOITTAJALLE 10.900:n TRAKTORI
UUDISTETUN RADAN VIHKIÄISKILPAILU LUOKAT: EVK, naiset, nuoret ja yleinen ÄÄNESSÄ: T.Sulkakoski ja A-P Männistö PAIKALLA: Vesa Kivimäen Monster Truck Bull, Euroopan tehokkain (2000hv)
Kaikki luokat: naiset, nuoret, yleinen, EVK ja papat
28. Olemme kutsuneet vierailulle sotien jälkeen maailman eniten valmistetun lentokoneen Antonov AN-2:n ja sen taitavat lentäjät. Tervetuloa ! Sastamalan Autourheilijat ry. 8 - HANAA
2
Tarjolla on sitä prikulleen parasta jokkisviihdettä, palvelut pelaa ja vauhtia riittää. Harrastus alkoi vuonna 1994 ja tuona aikana ajettuja kisoja on kertynyt noin sata, niistä suurin osa Skoda Favoritin ratissa. Mutta jos löydämme hakemuksien joukosta aidon jäämiehen, uskon että nuorukainen voi jopa päästä semifinaaleihin asti, jolloin se herättää kiinnostusta oikeissa henkilöissä. kello 15. Kittisvaarassa ajetaan kaikki luokat. Pelkästään omalla rahalla seikkailusta ei olisi kuitenkaan selvitty, vaikka budjetti saatiin puristettua selvästi alle kymppitonnin. Lisätietoja antaa Martti Lehtinen 040 541 5959. Luokat ovat ajojärjestyksessä EVK, yleinen, nuoret ja naiset ( viimeksi mainitut limittäin). Palkintoja on varattu noin 6000 euron edestä. Myös menestystä on tullut. Kisa ajetaan lauantaina 3.7. Lisätietoja löytää nettisivuilta www. Juhlakisa kerää kisaamaan myös harrastajia, joille "Jyskälän" kiertäminen on suuri unelma. - Ennen Viron rallia ajan noin 20-30 km testiä, jonka perään itse rallin. Felician muutostyöt aloitettiin jo viime vuonna, kun auton turvakaaret päivitettiin ja koria paranneltiin. kello 11.00 alkaen. Karting-kunkku-kilpailu karting-radalla alkaa
Romukauppa JM:ssä kilpaillaan traktorista
Elokuun 7.-8.päivänä ajetaan Alastaron JM-radalla 2. Samilla on kuitenkin kokemusta nuottikisoista, joten parivaljakko lähtee luottavaisin mielin matkaan. 2010.
6.000
euron arvosta
Tervetuloa kilpailemaan, viihtymään, katsomaan Suonenjoelle!
Suonenjoen Urheiluautoilijat ry - 40 vuotta
samaan aikaan. Kisa ajetaan 16.-18.7. Tämän vuoden Neste Rallissa nähdään jälleen ainakin yksi malliesimerkki siitä, miten viivalle päästään talkoohengen, pienen budjetin ja suuren sydämen avulla.
Jyväskylän MM-rallissa ajetaan heinäkuun lopussa 60-vuotisjuhlatunnelmissa. Hämeenkyrön UA järjestää Hämeenkyrö JM-kilpailun. Silloin toimii lipunmyynti ja majoitusmyynti. kello 11 alkava Karnevaali JM on Suonenjoen UA:n 40-vuotisjuhlakilpailuy. Kello 18 aukeaa Kunkku-Pub. - Estonia-ralliin osallistuminen on ehdoton edellytys sille, että pystyn ajamaan kärkitaistelussa mukana, sillä minulla on kilpakumppaneihini nähden usean kuukauden ajotauko takana. Ennen heinäkuun viimeistä viikonloppua Gardemeister starttaa testimielessä heinäkuun 16.-18. Viljasen Seppo ehtii samaan aikaan koijaamaan kartturia. Huippupalkinnot ovat perinteitten veroiset, yhteisarvo niillä jopa 45.000 euroa. Rallissa ajetaan 180 EK-km ja tiet Etelä-Virossa ovat lähellä Suomen vastaavia, joten ajan kisan mm. Tällä kertaa järjestävänä seurana on ainoastaan Loimaan UA. Niitä tarvitaan viimeistään kisan jälkeen, kun auto pitänee rakentaa uudestaan, sen verran paljon osumia varmaan tulee, Olli pohtii.
Kabiinissa kosolti kokemusta
Skodan ratin taakse Jyväskylässä hyppäävä Sami Pyhälä on pitkän linjan ralliperuna, sillä elokuussa hän viettää 16-vuotistaiteilijajuhlaa ralliauton ratissa. kello 11 alkaen. Valkealalainen ajaa heinäkuun viimeisenä viikonloppuna 60-vuotista taivaltaan juhlivassa rallissa italialaisen A-Style tiimin Ford Fiesta S2000-autoa, kartanlukijanaan Tapio Suominen.
Gardemeister on aiemmin osallistunut Suomen MM-ralliin yksitoista kertaa. - Käytännössä auton moottori, voimansiirto ja koko alusta laitetaan Jyväskylään uusiin puihin. Ajamme rallin samoilla renkailla, joita pitää käyttää Neste MM-rallissa sekä käytämme samaa polttoainetta. Ilmoittautumismahdollisuus nuorilla ja naisilla kello 18.45 alkaen, kello 19 alkaen voi autonsa myös katsastaa kello 20.30 saakka. - Urani paras hetki oli ensimmäinen luokkavoitto. Lisää kilpailusta seuraavassa numerossa.
Gardemeister Jyväskylään Fordilla
Toni Gardemeister palaa rallin MM-sarjaan Jyväskylässä. Lisätietoa kisasta antaa Teuvo Kulmanen 0500 430 769. Gardemeister saa Jyväskylässä vastaansa luokan kaikki huippunimet. Tervetuloa Sastamalaan. Tämän jälkeen Helsinki Motorsport Weekend organisaatio valitsee kuljettajan, jolle avautuu ainutlaatuinen tilaisuus päästä näyttämään taitonsa moottoriurheilumaailman edessä. Kilpailuviikonloppu käynnistyy jo perjantaina 23.7. Samin ja Ollin NORF-projektin etenemistä voi seurata osoitteessa www.matkallamaalilavalle.fi .. - Ajatus unelman toteuttamisesta virisi, kun omalla autolla on viimeistä vuotta kv-luokitus voimassa. klo 18.05 mennessä Liput 8, (alle 12v ilmasix vanhempien seurassa) Palkintoja
Lisätiedot: Kimmo Turkki 0400 762 310 kimmo.turkki@netti.fi
Suonenjoen UA:n 40-vuotisjuhlakilpailu
Pelhoon, Pelhoon
Poikkinaintiajot keräävät jokamiesharrastajia Pellon Kittisvaaraan jo 24. Kisassa taistellaan tunnetusti hyvistä palkinnoista nuorten, naisten luokissa sekä evk:ssa ja yleisessä. Hakemukset voi lähettää osoitteeseen info@hmw.fi otsikolla Nuorilupaus 18.7.2010 mennessä. Luokat ovat EVK, nuoret, naiset ja yleinen.
Kardaanikunkku on kesän kärkitapahtuma
Kardaanikunkun 25-vuotisjuhlakisa lähenee. Romukauppa JM. Tänä vuonna työtahti on entisestään kiihtynyt. Olin uhannut huoltomiehille, että kun sen saan leikkaan hiukseni pois. Kahden rallin muodostaman kokonaisuuden onnistumisesta Gardemeister kiittää yhteistyökumppaneitaan. Sunnuntain alkuerät käynnistyvät kello 10.00.
Helsinki Motorsport Weekend etsii nuorta lupausta Tähtienkisaan
Helsinki Motorsport Weekend - organisaatio on päättänyt antaa yhdelle nuorelle kuljettajalupaukselle mahdollisuuden osallistua Tähtienkisaan. päivinä. hameenkyronua.net.
KARNEVAALI-JM
La 17.7.2010 klo 11.00 - Suonenjoen RC-radalla
Ajettavat luokat: EVK, yleinen, nuoret ja naiset (nu/na limittäin) tämä myös ajojärjestys Ilmoittautuminen: Kitiin 12.7. - Jyväskylä on kauden päätavoitteeni, josta tarkoitus on ajaa sellainen tulos, joka auttaa tulevaisuuden suunnitelmiani. Samin ja Ollin projekti on hyvä osoitus siitä, että palkansaajakin pääsee MM-karkeloihin mukaan ilman lottovoittoa. Kuljettajille ilmoitetaan henkilökohtaisesti.
Monakossa JM-GP:tä
Sastamalan jokkisradalla kisaillaan sunnuntaina 18.7. Hakemuksien joukosta valitaan kolme kuljettajaa, jotka kutsutaan haastatteluihin. Kilpailu käynnistyy perjantaina 16.7. - Se on varmasti kova paikka nuorelle kuljettajalle. Lisäksi tämän halvemmalla kalustolla kisaa tuskin enää koskaan voisi ajaa, Felician omistaja ja Jyväskylässä kartturin paikalla istuva Olli kertoo. MM-sarjan renkailla, jotta pystyn säätämään autoni säädöt kohdalleen tulevaa varten. Nuorten aika-ajon alkamisaika on lauantaina kello 10.00, naisilla kello 10.30. Ilmoittautuminen päättyy Kitissä 12.7. Pääsyliput kustantavat vain viitosen. On etuveto-kardaani, nuoret, naiset, yleinen mutta myös papat. Kansallisten sääntöjen mukaan rakennetussa autossa riittää päivitettävää Jyskälän haasteisiin.
saksilla, Sami muistelee. - Kaikki mahdollinen on suunniteltu talkoopohjalle, kaverisuhteet hyödynnetty ja lisäksi tietenkin tehty markkinointityötä yrityksien suuntaan jo viime syksystä lähtien. Monako GP-JM. kardaanikunkku.fi. kello 18.05. - Kahden rallin budjetin kasaaminen oli kovan työn takana, kiitos projektin onnistumisesta kuuluu yhteistyökumppaneille. Alle 12vuotiaat lapset pääsevät ilmaiseksi.
HANAA - 9
Monakossa nyt Hämeenkyrön JM-kisa
Monakon radalla Sastamalassa ajetaan kovaa sunnuntaina 4.7. Rataa on fiksattu juhlakisaa varten, on uutta asfalttia ja muita pikku muutoksia. Urjalan suunnalta MM-rallin maalilavaa kohti suunnistaa kilpailijapari Sami Pyhälä Olli Ristimäki piskuisella A5-luokan Skoda Felicialla. Haluan pitää nimeni edelleen pinnalla ja osoittaa, että olen yhä varteenotettava vaihtoehto kuljettajamarkkinoilla. Lauantaina matka jatkuu kello 12 ja pääluokan kuumat lähdöt saavat sijansa sunnuntaina kello 12 alkaen. kerran. Tällainen mahdollisuus voi olla nuorelle kuljettajalle avain menestykseen, kertoo Helsinki Motorsport Weekendin projektijohtaja Toni Ahokas. KISOJA - UUTISIA Ensi vuoden SM-areenalla Hausjärven UA:n jokkiskisa
Destia-JM on Hausjärven UA:n järjestämä jokamieskisa Hyvinkään Vauhtipuistossa, ensi vuoden jokkiksen SM-areenalla. Päätimme asiasta Mikko Hirvosen kanssa, joka tietää varsin hyvin kuinka vaikeaa huipulle kiipeäminen on. Kotiin tultuani lapset leikkasivat ne pois kynsi-
Sami (oik.) ja Olli saavat viettää kosolti aikaa haalareissa jo ennen kisaa. Liput maksavat 8 euroa, alle 12-vuotiaat lapset pääsevät vanhempien seurassa ilmaiseksi. Se ajetaan Kaanaassa heinäkuun 24.-25. Voit vierailla myös nettisivuilla www. Asialla tietenkin Pellon Moottorikerho.
Karnevaali-JM ajetaan juhlakisana.
Suonenjoen RC-radalla lauantaina 17.7. Siitä kertoo lisää Maarit Paussu 0400-578 711. Kun viime vuonna jaettiin palkintoja kymppitonnin edestä, jo pelkästään yleisen luokan voittaja saa palkinnoksi lähes 11.000 euron hintaisen traktorin. kello 12. päivä Viron Otepäässä Mad-Croc Estonia-ralliin. Kisassa ajetaan kaikki luokat eli yleinen, naiset, nuoret, evk ja papat. Kyse on Hämeen aluemestaruusosakilpailusta. Monako on yllättävän lähellä, niinkuin entisessä Vammalassa sanotaan.
MSP-JM Iinatissa
OMU järjestää Iinatin radalla jokkiskisan 7.8. Nuorelle kuljettajalle annetaan samat lähtökohdat kuin muillekin kuljettajille, eli hän pääsee ajamaan kolmella eri autolla maailman parhaimpia kuljettajia vastaan. Suonenjoen radalla ajetaan seuraava JM-kisa sitten 28.8. Huipputulosta lähdetään kuitenkin tavoittelemaan, Gardemeister lupaa.
Miikka Kimari, kuvat Jukka Leppänen
Skoda-kaksikon suuri seikkailu Jyskälässä
Ralli on rahamiesten hommaa, mutta työlki ellää ja ajaa vaikka MM-rallin. Mad-Croc Estonia-ralli toimii täydellisenä testikilpailuna Suomen MM-rallia varten. Sen luokat ovat EVK, Yleinen, naiset ja nuoret vetoketjuna. Lämmin kiitos kuuluu kaikille mukaan lähteneille kumppaneille jo tässä vaiheessa.
Reitin rasituksiin valmistaudutaan huolella
Jyväskylän MM-ralli on pikkuluokan autolle sloganinsa mukaisesti enemmän kuin ralli, sillä varsinkin kahteen kertaan ajettavien pikkuteiden kunto tekee kisasta selviytymistaistelun.
Sami (vas.) ja Olli suunnittelevat alustan vahvistuksia. - Maalilava on totta kai tavoitteena, mutta kyllä tasaisella ajolla näin pitkässä kisassa sijoitus luokassa kolmen joukkoon on täysin realistinen, jos kalusto kestää, Sami sanoo. Tämän vuoden Jyväskylä on on kummallekin ensimmäinen MMralli ja myös ensimmäinen yhteinen kisa. Vahvistaminen ja osien vaihtaminen ei välttämättä riitä, joten huoltoon varataan mukaan toisen auton verran varaosia
Eroa teli. 10 - HANAA
SM O.K. Kari Ali-Rantala ja Mika Hirvikangas, tyväinen kisan jälkeen. Moottoriltaan tämä onkin vahvempi Seitsemänneksi nousi KatajaTiippana uransa parhaaseen edelliseen malliin verrattuna, Vihamäki (+2.04,5), joka ohitti lopussa Kuudenneksi ajanut ja viidenvainen vertaili. Tällä kertaa järjestäjät saivat ajattaa kilpailun ennen kuumimman kesälomakauden alkamista kesäkuun toisena viikonloppuna. Kyseinen osakilpailu on totuttu ajamaan heinäkuussa ja kesän toisena osakilpailuna. Sen jälkeen kisa päätettiin Tykkimäen radalla lyhyellä yleisöerikoiskokeella. Harvoin SM-rallissa on ollut vastaavaa eroa neljän erikoiskokeen jälkeen. Kuudentena oli Jukka Ketomäki (+37) ennen toista Viron vierasta Egon Kauria (+1.01,7). vajaalla vauhdilla maaliin, mutta voittajaan kertyi 41,7 sekuntia. Riku Tahkon (+2.07,3) ja Tommi neksi korkeimmat pisteet pokkasi Neljänneltä sijalta löytyi hieman Luostarisen (+2.08,6). Nelosella keskeyttämään joutuivat Tänak, Ketomäki ja Mikkonen teknisiin vikoihin. Lindroos pystyi pudottamaan riskit pois ja ajamaan järkevällä ajolla loppupätkät. Ralli käynnistyi miehekkäästi lähes 24-kilometrisellä pätkällä, jossa Joonas Lindroos täräytti makeat 6,1 sekunnin pohjat ennen pistejohtaja Juha Saloa. Juha Salon suunnittelema hyökkäys ei onnistunut, kun turboletku irtosi ja se maksoi puolisen minuuttia. Rallin päätöspikis suihkaistiin Tykkimäen crossiradalla, jonka pyörityksen nopein oli Kosti Katajamäki.
Kuva Antero Sirviö Ensimmäinen täysosuma. Kovaa vääntöä kävivät seuraavilla sijoilla Lancer Evo9-kolmikko Tommi Luostarinen (+1.06,3), Jarmo Mikkonen (+1.07,0) ja Jussi Tiippana (+1.07,1).
Turboletku ratkaisi
Huoltotauon jälkeen suunnattiin siis ajamaan samat kolme sorapätkää uudelleen. Ajo sujui hienosti, joten on ollut oikein ilo vetää, Lindroos sanaili vaatimattomaan sävyyn Tuohikotin huoltoalueella. Auto-ralli, Kouvolan SAU, Jarno Saari
RALLI
Lindroos yllätti myös itsensä
Kesäkauden SM-sarjalle saatiin erittäin vauhdikas aloitus, kun Kouvolan ympäristön vaativat tiet tarjosivat riittävästi haasteita kilpailijapareille. Lindroos jatkoi pohja-aikojensa sarjaa ja kasvatti eron toiseksi nousseeseen Vihavaiseen 37,4 sekunniksi. Ei sen syyn taakse kuitenkaan piilouduta, kun Joonas on ajanut hienosti. Väliin mahtui vielä Viron rallilupaus Ott Tänak (+26,7) , joka oli mittaamassa vauhtiaan Subarulla. Oli kyllä paljon vaikeampaa ajaa varmistellen, Lindroos myönsi. taa Lancerin Evo10-mallia. lä kone alkoi pätkiä ja meinasin jo kunnin päähän. ta sijoituksesta iloinnut Tiippana ei ahtanut tarpeeksi kisan aikana. Joonas Lindroosin vauhtivaroista tuskin kenelläkään oli epäilyksiä, mutta silti Subaru-kuljettajan suoritus ja voittovauhti oli monille pieni yllätys, myös miehelle itselleen.
Ralli SM -sarjan viides osakilpailu Kouvolassa oli kokenut pieniä muutoksia edellisiin vuosiin verrattuna. Onneksi sentään pätkän jälkeen hoksattiin, että turbon letku oli huonosti kiinni, eikä kone tietenkään ahtanut kunnolla. Toisella lenkillä koetetaan kiristää kyytiä, suunnitteli 8,2 sekuntia kärkeä jäljessä ollut Salo. on aina viihtynyt Kouvolan alueen tilannetta ja hakea lisää kyytiä seurullata peliä sivuun. Kaksikko oli varsin tyyja kartturi Mikko Lukka. Kaksi pätkää myöhemmin päättyi Joni Nikon matka laina-auton tekniikkamurheisiin. Siellä parivaljakko huomasi, että yleisön seassa olikin asema, jossa piti odottaa ennen huoltoon menoa. Autokunta ajoi ykkösen jälkeen siirtymällä harhaan eikä ehtinyt ajoissa välitankkaukseen ja kakkosen lähtöön. Nelosen jälkeen oli jo niin turvallinen ero muihin, että pudotimme vauhtia. Kolmanneksi ajanut Vihavainen
Salolla uusi kartturi
Reittiä Mitsubishillaan avannut Juha Salo oli ensimäistä kertaa liikkeellä uuden kartturinsa Tomi Tuomisen kanssa. - Nelosella yhtäkkiä tehot vain hävisivät, ja luulin, että keskeytys on edessä. Tiimikaveri Kosti Katajamäen kilpailu meni puolestaan munilleen toisenlaisen aikavirheen takia. Jussi Tiippana Henri Arpiaisen kanspettyneenoloinen Jarkko Miettinen Viimeiset pistesijat korjasivat sa (+1.50). Pääsimme mahdollisuutensa jo ennakolta. Eroa uuteen osakilpailuvoittajaan jäi 30,4 sekuntia. Huoltoon saapui kolmantena Ari Vihavainen, joka ohjasti kartturi Antti Piiran kanssa ensimmäistä ker-
Lievä yllätys
Maalipaikalle saapui sädehtivä voittajapari, kun jo alkukaudella vauhtinsa nelivetoisten luokassa näyttäneet Lindroos ja Lampinen
Kuva Jorma Mikkola Juha Salo oli liikkeellä Tomi Tuomisen kanssa, tekniikkamurheet veivät mahdollisuuden kiriä voittoon. Joonas Lindroos ja Jone Lampinen ottivat ensimmäistä kertaa ison N-ryhmän täydet pisteet. Takaisin kakkoseksi noussut Salo oli samaan aikaa pettynyt että tyytyväinen tulokseen. - Kokeilin autoa ennen kisaa vain 20 kilometrin verran. sanaili. Nyt kun on päästy tässä luokassa voiton makuun, jatkossa lähdetään tavoittelemaan aina samanlaista sijoitusta ja suoritusta. Salo tuli huoltoon ajaen suoraan huoltopilttuuseen. - Vaikea sanoa, mikä vaikutus on kun ajaa ensimmäisenä autona. Yleisö-EK:n ajattaminen vasta reitin päätteeksi olikin varsin hyvä idea, kun nyt kilpailijoiden ei tarvinnut säästellä asvalttiosuuksilla renkaitaan edellisten vuosien tapaan. Sen - Palkintosijaa lähdin toki tatyi tuore Tallinna-rallin voittaja Egon jälkeen muilla pätkillä kyyti oli kohvoittelemaan. Parempaakin vauhKaur, joka jäi Suomen teillä Lindroodallaan, uransa toistaiseksi parhaastia olisi ollut luvassa, mutta turbo sin kyydistä 1.27 minuutin päähän. Täytyy analysoida Kuva Pertti Pääsky Kuva Antero Sirviö Jussi Tiippana ajoi kauden parhaan sijoituksensa.
Kuva JX-Media/Rauno Nurminen Mika Hirvikankaalla oli todellinen tarkan markan päivä.
Ari "Arska" Vihavainen kiiruhti kolmanneksi.. A-ryhmän historian viimeinen Suomen mestari Vihavainen oli kärkeä perässä 22,9 sekuntia, mutta oli pitänyt Skoda-kuski Jarkko Miettisen takanaan seitsemällä sekunnilla. - Ehkä tämä oli lievä yllätys myös itselleni, vaikka tuntuma autoon oli saatu hyväksi alkukesän aikana. Tästä rapsahti 80 sekuntia AT:ta. Yhteistä nuottikieltä oli hiottu testeissä, mutta hienoisena ennakkosuosikkina startanneella kaksikolla ei ollut alkupätkillä sanomista kärkimiehen vauhtiin. ottivat vastaan suurimmat palkinnot ja täyden pistepotin. Kolmanneksi ripeimmin kisan aloittanut Ari Vihavainen jäi jo reilut 12 sekuntia. Vaikka seitsemän erikoiskokeen reitti oli vaativa laittaa paperille, pääsivät kilpailijat nuotituspäivänä sikäli helpolla, että kolme sorapätkää kurvailtiin kahteen kertaan. Ajollisesti on mennyt hyvin yhtä virhettä lukuun ottamatta, Vihavainen virkkoi. - Ykkössija on makea juttu ja yksi askel uralla eteenpäin. Kaksi viimeistä sorapätkää kirjattiin Salon nimiin, mutta voittokamppailuun sillä ei ollut merkitystä. Kilpailun viidenneltä sijalta löyaikaa tuhraantui 20 sekuntia. Ajatuksena oli, teillä, joten kokenut kuski tiedosti raavaan kilpailuun, Miettinen myönettä olipa lyhyt kilpailu. Niinpä radalla saatiin todistaa varsin näyttäviä ajolinjoja. Eikun takaisin. - Kolmen joukkoon lähdettiin joka nosti RDF-tiimin Subarulla mer- Alku oli heikko, kun ykköselajamaan, mutta se jäi kuuden sekittävästi vauhtiaan toisella lenkillä. Kilpakumppaneilla ei jäänyt liiemmälti jossiteltavaa Lindroosin ja kartanlukija Jouni Lampisen alkuvauhdin kanssa, kun kaksikko kirjasi tauluun nopeimmat ajat neljälle ensimmäiselle erikoiskokeelle. - Valmistauduimme kisaan huolella ja testikilometrejä oli hyvin alla Tallinna-rallin ja asiakastilaisuuksien ansiosta. Sarjan kannalta onnistuimme saamaan hyvät pisteet, raportoi Salo
- Täytyy tunnustaa, että nyt on tultu sarvet pitkällä ulkona. Jaro Kinnunen joutui ajamaan taloudellisuusajoa huollon arviointivirheen takia. Ajaminen oli hauskaa ja auto pelasi jälleen virheettömästi, Kumpumäki kertoili.
Ei varmistelua
Pinomäki saapui tauolle sekunnin johtoasemassa: - Pito on todella hyvä ollut meidän numerollamme, joten olen painanut tosissani menemään. Luulen, että on pakko rauhoittaa menemistä, sillä kolmosella sattui puolispinni. Pettymys oli raju. - Meillä oli paljon ohjelmaa Esapekka Lappi oli kisan kakkoJukka Korhonen ja Marko Salnelosella. Täysillä olen vetänyt, enkä missään mielessä ole yhtään miettinyt pistetilannetta. Lappi oli ajanut virheettömästi ja piti neljättä sijaa (+11,4) ja viidentenä painoi menemään Amberg (+17,4). Pinomäki oli nopein ykköspätkällä, mutta vain kymmenyksen turvin ennen Jukka Korhosta, jonka jälkeen seurasi vielä neljä muutakin Honda-kuskia järjestyksessä Vesa Hirvonen, Esapekka Lappi, Andreas Amberg ja Jaro Kinnunen. Talvella vielä kulki helpommin muiden joukossa, mutta tämä raskas keli oli nyt meille liikaa. Ero manneksi (+48,7), mutta sijoitus ei Kauden viides ykköstila toi Kalle Pinomäkeen kasvoi kuitenkin jo 46 saanut kuljettajaa tyytyväiseksi. Maaliin pintakaasulla, sijoitus 7.. Meidän autokunnan osalta taitaa tämä SMsarja olla nyt tässä ja täytyy miettiä uusia kujeita, Hirvonen sanaili. Päikultaa. Jussi Teppo kurvaili kahdeksanneksi (+2.58,9) ennen Jussi Vainionpäätä (+4.13,7). Kartturina Janne Ferm.
Ekoajelua. Ei tarvinnut peruutella, mutta aikaa tuhraantui. En kerta siin siirtyvä Lappi sekä kartanlukija mutta sehän ei ole millään tavalla Janne Ferm saivat olla tyytyväisiä, kaikkiaan osannut ajaa niihin riitmestariparin vika. Lähtöviivalla ollessa kypäräpuhelin lopetti toimintansa ja jäimme vajaan puoli minuuttia. minen ajoivat SM2-luokassa kolnen (+34,1) ja nuorukainen säilytti Mestarit juhlivat saman sijan myös SM-pisteissä. nelosvaihteen rattaat rikki, ne puOli helpompi ajaa täysillä kuin vartosivat välitysten väliin, joka taas Andreas Amberg ja Pasi Haatamistella, Pinomäki totesi. Kolmanneksi nopeimman ajan kirjannut Kinnunen kipusi samalle sijalle myös tuloksissa. Pinomäelle ja Matti Kaskiselle SMpisteeseen. Jussi Kumpumäki ja Jani Laaksonen toivat Fiestan viidenneksi (+1.52,1) ja oman merkkisarjan korkeimmille pisteille. Maaliin pääsy kyllä tuntuu jo voitolta, kun sen verran on alkukaudella vastustanut, Savolainen summasi. Eikä tässä voikaan varmistella, kun on sen verran pienet erot. Ralli SM-sarja jatkuu Keravalla elokuun viimeisenä viikonvaihteena.
Jussi Kumpumäki antoi tehoissa tasoitusta, luokan 5.
Esapekka Lappi ajoi vielä siviilimiehenä, heinäkuussa on edessä SA Int. Toisen lenkin epäonninen oli myös Jaro Kinnunen, jonka uusikorisesta Civicistä loppui menovesi kuutosella. Kakkosella Hirvonen ajoi tasaajan Pinomäen kanssa, kunnes taas kolmosella Renault-kuski nykäisi hieman eroa muihin. rikkoi vaihdelaatikon kuoret. Kone sammuili pari kertaa ja aivan pintakaasulla pääsimme sentään pätkältä pois ja huoltoon, harmitteli kaksi minuuttia menettänyt Kinnunen.
Kuva Marko Mäkinen Märkää touhua. Avauspätkällä vehkeet puskan puolelle ohjastivat Hondaan siirtynyt Anssi Tawast sekä hopeamitalistin viimevuotisen Citikan hankkinut ja SM-luokassa lyhyen debyytin tehnyt Mikko Pajunen. Öljyt ja sijoittuivat neljänneksi (+57,4) ja - Tämä oli meille tosi hieno kaukuljettaja saavutti Nuorten luokasta tulivat pihalle ja näytti ensin tosi si. Lähimpänä uhkaajana ekan lenkin jälkeen oli Hirvonen (+5,5), joka oli tulospalvelun takeltelusta huolimatta toisena. RALLI
SM O.K. Voitosta voittoon ajanut Renault-kaksikko pääsi tuulettamaan jo Kouvolassa SM2luokan mestaruuden kunniaksi. Viimeisen pistesijan nappasi Mitsusta takaisin Fiestan rattiin siirtynyt Atte Alanen, joka menetti kolme minuuttia jo avauspätkällä. pii, manaili Korhonen. Auto-ralli, Kouvolan SAU, SM2, Jarno Saari, kuvat Pertti Pääsky
HANAA - 11
Pinomäki varmisti Suomen mestaruuden
Ralli SM -sarjan viides osakilpailu oli jälleen Kalle Pinomäen ja Matti Kaskisen juhlaa. Harmi sarjan kannalta, että Heinäkuussa armeijan harmaivän pilasi neljäs erikoiskoe, jossa mestaruus varmistui jo kesäkuussa, oli paljon kiviä ja kuoppia. Koko pätkä meni ilman
Kolmas tila ei ihan tyydyttänyt Jukka Korhosta. Kalle Pinomäki ja Matti Kaskinen juhlivat paitsi osakilpailun, myös mestaruuden voittoa. Tulosten valossa mestareiden meno on ollut ylivoimaista.
Mestaripari tiedosti ennakolta, että SM-titteli olisi mahdollista saavuttaa jo Kouvolan osakilpailun tuloksilla, olihan heillä taskussa jo alkukauden kaikkien neljän osakilpailujen voitot. Tuntuu, että olisi vielä vähän varaa nostaa vauhtia, mutta katsotaan toisella kierroksella, Hirvonen selvitti.
Vihdoin maaliin
Kuudeskin sija (+2.35,7) maistui alkukauden todellisen epäonnen jälkeen Jarkko Savolaiselle ja Timo Kurpalle. Kuudentena ajanut Kinnunen (+21,1) oli selvästi paremmassa vauhdissa talvikauteen verrattuna, vaikka vaihdelaatikko oli pari kertaa hylkinyt pykäliä kolmospätkällä. - Joudumme 1600-kuutioisella autolla hieman antamaan tehossa tasoitusta muille. nuottia. - Loistava homma, kun päästäisiin tänä vuonna ensimmäisen kerran maaliin. Nyt kakkoseksi. kyllä alitajunnassa sittenkin oli, että - Kuutospätkällä meiltä meni Kaipa tän homman sitten joskus optäällä voisi mestaruuden varmistaa. - Kolmas sija on pettymys. Nelonen koitui Hirvosen Veskun kohtaloksi, kun mystinen sähkövika pysäytti Honda-miehen matkan. Kolmantena majaili Korhonen (+8,2). Kun uralla on ollut niitä vaikeitapahalta. Jaro Kinnunen ja Mikael Korhonen olivat pettyneitä, kun hallussa ollut kolmas sija vaihtui seitsemänteen (+2.47,7) bensapulan takia. - Meidän huolto ei suorittanut ollenkaan välitankkausta arviointivirheen takia. - Hampaat irvessä en edes lähtenyt Kallea haastamaan, sillä tavoitteena oli Nuorten sarjan täydet pisteet. Olinkin hyvin aikataulussa, mutta taas tekniikka piiputti. että pääsivät lopun vaikeuksista tävän kovaa, kiertelin ja jarruttelin - Kai sen voi jo myöntää, että huolimatta maaliin. hyvälle. Tämä oli jo kolmas kerta tällä kaudella kun puhelimessa on ollut jotain häikkää, Amberg harmitteli. söpätkän läpi, Lappi huokaili. Kuuden kärki mahtui pitkällä avauspätkällä 5,9 sekunnin sisään. Nyt keskitytään vain tähän. Pinomäki jatkoi kärkiaikoja myös vitosella ja kutosella, joten voittajasta ei ollut enää epäselvyyttä. Nuorukainen takoi toisella lenkillä kaksi kertaa viidenneksi nopeimman ajan. Haastajista ei tälläkään kertaa ollut pulaa, joten ennakkosuosikki sai kyllä pitää lapun lattiassa. Seitsemäntenä oli Ford Fiestalla Jussi Kumpumäki (+42,9) ennen Honda-kolmikko Toni Tahvanaista (+52,5), Jarkko Savolaista (+1.23,8) ja Jussi Teppoa (+1.30,5).
Hirvosen pettymys
Nelospätkällä Pinomäki repäisi yli 11sekunnin pohjat, joten johtomarginaali kasvoi jo 22 sekuntiin ennen Lappia. - Meille ei ole systeemissä aikaa kolmoselta, mutta kyllä me se läpi tultiin neljä sekkaa Kallea hitaampana. He päättivät lähteä kesäkauden avaukseen rohkealla tyylillä ja vain voittoa tavoittelemaan. ja samalla tietenkin menetin aikaa. Kova kilpailutilanne alkoi vaatia veroa heti ykkösellä, kun Ville Hautamäen Civicin vaihdelaatikko räjähti kuuden kilsan jälkeen. Huollossa reikä paikattiin ja Lapin jälkeen toiseksi korkeimmat kin kausia, tuntuu tämä nyt erityisen pääsimme siirtymän ja lyhyen yleipisteet
Myymälä avoinna ma-pe 9-18, la 9-15, su 10-16
Suoraan varastosta!
attu ivut av nettis varusteet.fi kilpa www.
Hans -tuet alk.
399 Nyt saatavana uusi RS-2 hiilikuitumalli 529
Meiltä myös rallirenkaat
Täydellinen alusasusetti alk. chn
fi
259
OMP kypärät Peltor yhteensopivalla puhelimella
Huollot kaikkiin iskunvaimentimiin!
549
Kysele heinäkuun tarjoukset ! Kysy myös penkkejä - suoraan varastossa!
Toni Gardemeister - 045 279 8080
LAADUKASTA KILPA-AUTOJEN KORI- JA TURVAKAARIVALMISTUSTA!
SORALLE JA CROSSIIN!
Tilaa renkaat kätevästi nettikaupastamme: www.pentep.fi
Ralli, soralle A035
Koko 165/65R13 175/65R14 185/60R15 185/65R15 195/65R15 205/65R15 Seos S, M S, M S, M S, M, H S, M, H S, M, H Kuvio A035 A035 A035 A035 A035 A035 Hinta 125,130,150,150,169,185,hinnat sis. Soita ja kysy 040 584 2931
Oikeus hinnanmuutoksiin pidätetään.
175-70-13 100,185-60-14 115,195-60-15 100,195-65-15 135,-
Kysy myös muita kokoja!
Rallycross / sprint
Koko 180/575R15 200/575R15 205/600R15 190/620R16 210/620R16 Seos M M S, M M S, M Hinta 230,240,240,260,260,-
LHP
R A C I N G
www.lhp-racing.com
Myynti/ asennus myös SRC kilpailuissa.
P. Ajopuvut
alk.
135
OMP ajohanskat
alk.
54
ww
s .jm w
te
ic. 185/65-14 110,Ford WRC, Ford S2000, Skoda S2000, SInun autosi?
6x13 105,6x15 115,7x15 120,8x15 150,8x16 165,8x17 185,Nyt meiltä Predator Racing Wheels katuvanteet
Rata A048
Koko 185/60R13 205/60R13 185/55R14 185/60R14 195/50R15 205/50R15 225/50R15 195/50R16 225/50R16 235/45R17 245/40R17 Seos S, M S, M S, M S, M S, M S, M M M, MH M, MH M, MH MH Hinta 105,133,149,119,155,228,242,200,273,298,375,-
Liity voittajien joukkoon ja valitse Reiger iskunvaimentimet! Täydelliset paketit kaikkiin autoihin. (019) 610 430 micael.sjoberg@kolumbus.fi
Micael Sjöberg
Pentep Oy, Mierolantie 8, 13720 Parola teppo@pentep.fi, www.pentep.fi
kilparengasmyynti 040 451 0685. Myös huolto. Corbeau rallipenkit, Luke turvavyöt sekä Hans niskatuet - Kysy tarjous!
Kalevantie 3, Valkeala (Puutarhaliike Joonan tiloissa). (019) 610 480 - F. alv.
A048
Milleniumkesävanne
E-hyväksytty ratarengas Kysy tarjous! Soralle A035 esim
Luokkavoittajia myös Jussi Kokkonen ja Mika Kosunen. Naisten nopeimmin vaikeissa olosuhteissa ajoi Virpi Tenkanen Lancialla, Lapinlahden Minna Lipponen Evo kolmosella jäi vajaat 4 sekuntia.
Nuorissa tiukkaa
Toyota MR kakkoset ovat "sadokkaita kamppeita" asfaltilla. Talven sprinteissä kovaa vauhtia pitänyt Suonenjoen Veli-Pekka Karttunen joutui nyt tyytymään kolmanteen sijaan ennen vain yhden suorituksen noteerannutta Raahen Joona Karsikkoa. Historic-luokkien nopeimmat olivat Pentti Kauppinen Porschella, Rainer Karvonen Escortilla ja Seppo Järvinen Asconalla. Yleiskisasijoitus kolmas, taakse jäivät Oulun Kari Peura ja Kajaanin Hannu Siekkinen. Kosunen otti voiton ensimmäisen kierroksen ajallaan, toisella ei onnistunut yhtä hyvin. Ja neliveto. Se nosti Kokkosen pikahissin lailla tulosluettelossa ohi Timo Roivaisen, Skoda-Mies Ilkka Pietikäisen, Hondalla ajavan Jari Pehkosen ja Mitsumies Kari Heinuan. Ensimmäisellä ajokerralla oli kavereilla eroa vain kaksi sadasosaa. Ralliäffien nopein oli Kimmo Viero. Sitten Juha Lae, Jukka Oikoniemi ja Lauri Paananen. Tämän osoittivat nuorten luokassa ajaneet Parkanon Mikael Vuotari ja Valkealan Jori Seppälä. Vaan ambulanssilla viety kuljettaja on jo ehtinyt viestittää, että syksyllä tavataan taas kisoissa kun ukko on tikissään ja auto paukutettu kuntoon.
Maltti on liukkaalla valttia. Mutta sitten pääsi Simetekin patruuna Kari Roivainen vauhtiin, paransi aikaansa hurjat liki 13 sekuntia. Hokkanenkin paransi komeasti, mutta tulos riitti "vasta " kolmanteen sijaan ennen maineikasta Porschea komentavaa Jorma Vilanderia ja toisella kierroksella keskeyttämään joutunutta Matti Pietikäistä. Eemeli Peltokankaan ensimmäinen veto meni mainiosti. Ja nousi senioriluokan ykköseksi. Toinen ei, parannusta ei tullut ja niin Kosunen kuin Itkonenkin menivät ohitse. 11 pappaa kisaili keskenään. Junnukisassa mentiin Mitsuvauhdissa. Kolmanneksi kaasutti Jarkko Särkkä, joka paransi toiselle kierrokselle yli 2,5 sekuntia. Ilmankos linjat olivat kohdallaan myös liukkaalla asfaltilla. Selvään voittoon ajoi Mitsu Coltillaan Kuopion Mika Kosunen. Kakkoseksi ajoi Jori Seppälä.. Niinpä yleisen luokan 35 osanottajan joukosta otettiin nelivedoilla kuusi parasta sijoitusta. Nopeimman noteerauksen teki Järvinen.
Liukkaan kelin erikoismies Jussi Kokkonen oli kaksivetoisten nopein liukkaalla.
Ilkka Pietikäinen näyttää, miten Skodakin heittää vettä.
Junnujen ykkönen Tony Läspä.
Kiihdytysautoista on Teuvo Teri Kalliokoski siirtynyt sprintteihin.
Mr 2 on vahva peli nuorten sprinteissä. Tilanteita nähtiin, valitettavasti myös sairaskuljetusta tarvittiin. 14 - HANAA
A-Katsastus rallisprint, Lapinlahden AU, kuvat korpics.webs.com
RALLISPRINT
Sateen sattuessa ajetaan sateella
Vesisade yllätti kisailijat ja katsojat Lapinlahdella ajetussa A-Katsastus rallisprintissä. Ensimmäisen ajokerran nopein oli Kajaanin Harry Nieminen. Kokkolan Tony Läspä ajoi Evo kuutosella 4,54 sekunnin eron Hyvinkään Teuvo Kalliokoskeen. Kuudentena Keski-Karjalan Janne Nousiainen etuveto-Corollalla ja seitsemäntenä nelivetojen historic-arvoja kunnioittava Pertti Lentonen Lancialla. Tarkoitus oli parantaa, mutta sitten Integra lensi kuin leppäkeihäs lepikkoon ja nurin. Mutta kun Itkonen oli parantanut miltei yhtä paljon, oli järjestys selvä. Vanhat parrat eli senioriluokan kuljettajat olivat mukana oikein porukalla. Hannu Mäki-Ikola lopputuloksissa viides, Jukka Tenho kuudes. Kuopion Toni Pehkosella meni ensimmäinen yritys kohtuullisesti. Laukaan Paavo
Coltin voittovauhtia by Mika Kosunen. Runsas vedentulo ja asfalttibaana eivät ole se sataprosenttisin yhdistelmä. Bemarilla tuli toisella ajokerralla miltei 7 sekunnin parannus. Luokkavoittajia junnuissa Keijo Kiimamaa Ylivieskasta Starletilla, Vesa Keränen Rokuan Raketeista Unolla, Janne Nousiainen, Tony Läspä ja Esa Hiltunen. Toinen ajokerta, ja eroa tuli jo 15 sadasosaa. Jääradalta tuttu Kuhmon Jussi Kokkonen kävi Bemarilla talvella harjoittelemassa liukkailla. Luokkavoitot yleisessä ottivat pikkuluokassa yksin ajanut Jari Itälahti ( onneksi tuli aika toisella kierroksella) Rokuan Raketeista Starletilla. Ilkka Pietikäinen piti tutun Skoda Coupen mainetta yllä ottaen luokkavoiton järjestävään seuraan. Kaksivetoisten paras oli Oulun Esa Hiltunen lyöden ralli-Starletilla kiilaa Mitsu-rintamaan. Lopella asuva entinen kiihdytysautoilija on siirtynyt sprintin puolelle ja ajaa nyt myös kaarteita. Tosi kovavauhtisilla sprinttipätkillä ei Coltti ole liitänyt voittoon, mutta nyt ajo onnistui vaativissa oloissa ja voitto oli selviö 1,39 sekunnin erolla Jani Itkoseen
Tiedustele! Tiedustele! 10"-16" 10"-16"
RALLICROSS
09.-11.07. 21.08. 22.08. 24.07. 15.08. 31.07. 24.07. 29.08. 24.-25.07. 08.08. 07.08. 21.08. Jalasjärven XVII Rallisprint K Eckerölinjen Sprint K, NEAFP Franginkari Rallisprint K Konepiste rallisprint K Tuusniemi Sprint K Lähetti Kytönen - Asfalttisprint 1 K Lähetti Kytönen - Asfalttisprint 2 K Jyväskylän Rallisprint K DEFA-rallisprint K Jalasjärven MK/UA Ålans MK Hämeenkyrön UA Kouvolan SAU Koillis-Savon UA Pohjankyrön UA Pohjankyrön UA Jyväskylän UA Ratatuomarit ry
JOKKIS
03.07. 28.08. 23.-25.07. 25.07. 29.08. FED 24 h Race Momo Endurance 12 H K K FED ry Momo Racing Team
KARTING
02.-03.07. 28.08. 22.08. 25.07. Historic Race Botniaring Rata-SM Pärnu Seinäjoen Vauhtiajot Rata-SM Jurva Historic Grand Race K SM K, NEAFP SM K Team Botnia Pole Position Oy Etelä-Pohjanmaan UA Pole Position Oy Historic Race Finland. 17.07. - 31.8.2010 1.5. 31.07-01.08. 17.07. ((0 3 )) 6 2 5 7 6 0 ,, ffa x ((0 3 )) 6 8 8 3 7 6 5 ,, Puh 03 625 760 ax 03 6883 765 m y y n ttii@ k e ssk iip iin tta ..ffii myyn @ke k p n a
RATA
03.-04.07. 08.08. 31.07. 07.08. 28.08. 25.07. 22.08. 24.-25.07. 05.-07.08. 21.08. 14.08. 06.-08.08. 21.-22.08. 31.07-01.08. 06.-07.08. HANAA - 15
KILPAILUKALENTERI 1.7. 09.-10.07. 22.08. 14.08. 31.07. 11.07. 24.07. 28.08. 14.-15.08. 16.-18.07. 09.-11.07. ERC Finland Race SRC Rallicross SM SRC Rallicross SM SRC Rallicross SM EM SM SM SM Aviator Oy Kauhajoen UA Joensuun UA Valkealan UA L e p p ä k u jja 4 ,, 1 4 2 0 0 T u rre n k ii Le p p ä k u a 4 1 4 2 0 0 Tu e n k P u h .. 03.07. 21.08. 21.08. 04.07. 07.08. 13.-14.08. 08.08. 03.07. Pohjois-Päijänteen ajo ABC Lapua AS 5.Pitkämön pyöritys III ABC Lapua AS Cup Hämeenlinna-AS Savitaipaleen Yöajo VIII Savitaipaleen Yöajo K SM K K Cup SM SM Jyväskylän SAS Lapuan UA Kurikan UA Lapuan UA Ahveniston AU Savitaipaileen UA Savitaipaileen UA
175/70 R 13 175/70 R 13 175/70 R 14 175/70 R 14 175/70 R 15 175/70 R 15 185/65 R 15 185/65 R 15 195/65 R 15 195/65 R 15
155 R 13 155 R 13 15/65 R 15 15/65 R 15 17/65 R 15 17/65 R 15
Kaikki Kaikki yleisimmät yleisimmät kilparengaskoot. 14.08. Lahti SM Racing TUA Karting Karting CUP Kuikka FK Viimeinen SM Iinatti 2010 Lentola Karting Tykkimäki Karting CUP Heinänkorjuukisa Rovaniemi Karting Töysä Karting X Keski-Karjalan FK Ulvilanpäivän Karting CUP/ Raketkarnevaali Manun Mutkat Syyskisa Joensuun SM-Karting Lavinnon Vauhtipäivät Järilänvuoren kisa 2 VMF-Karting SM K Cup K SM K Cup K K K K Cup K K SM K K K Lahden FK-kerho Turun UA Laukaan MM Savonlinnan UA Oulun FK-125 Kangasalan FK-kerho Kouvolan FK-kerho AUK Jämsän Äijät Rovaniemen UA Suomenselän Karting Keski-Karjalan UA Ulvilan FK-kerho Pieksämäen UA Monako FK Joensuun UA Riihimäen UA Kokemäen FK-kerho Valkeakoski MF
RALLISPRINT
04.07. 18.07. 07.08. 15.08. 05.-07.08. 29.08. 04.07. 04.07. 01.08. 20.-22.08. 21.-22.08. 30.6.2010
Ilmoitukset Jorma Mikkola 0500 490 812, jorma.mikkola@hanaa.fi
RALLI
29.07.-01.08. 28.08. 28.08. 10.-11.07. kilparengaskoot. 17.-18.07. 60. 07.08. Destia-JM Vaihdetuotanto JM XXVIII Häjyylyajot Hämeenkyrö JM Kangaskylän Kiemurat JM SM Yleinen Poikkinaintiajot Karnevaali JM Monako GP Kardaanikunkku Puolangan Vaarat JM-Turkkimäki Pihtiputaan JM Karvia päivä JM Meri-Lappi JM Maanrakennus JM MSP-JM Romukauppa JM JM-kilpailu Raasepori JM .XXX Syysrylläys JM-Kokkola Lakeus JM JM-Maarata Someron Säästöpankki JM JM-Lapinlahti Karhunkaatoajot Riksun Ryminä JM-Kalajoki Jokamiehen Kiekaus Keihäskankaan JM Suonenjoki JM Kokemäen Kuhmut Scuderia Palas JM K K K K K SM K K K K K K K K K K K K K K K K K K K K K K K K K K K K Hausjärven UA Pieksämäen UA AL-Härmä Hämeenkyrön UA Reisjärven UA Kauhajoen UA Pellon MK Suonenjoen UA Sastamalan AU Lempäälän UA Puolangan MK/UA Koillis-Savon UA Pihtiputaan UA Karvian UA/MK Merilapin MK Punkalaitumen MK/UA Oulun MU Loimaan UA Haapaveden MK Ekenäs-Tammisaaren MK/UA Valkealan UA Kokkolan UA Laukeuden UA Lappajärven UA Salon UA Lapinlahden AU Kuusamon UA Riihimäen UA Kalajoki RRMK/UA Vakka-Suomen UA Luumäen UA Suonenjoen UA Kokemäen UA Scuderia Palas
AUTOSUUNNISTUS
03.07. 14.08. 16.-17.07. 15.08. 15.08. 27.-28.08.10 Neste Oil Ralli Lahti Historic ralli Xerox-Ralli SM ralli MM HRT, EM K SM, NEAFP AKK Sports Oy Poppoo Team Poppoo Team Rally Drivers Team
ENDUNRANCE
17.-18.07. 07.-08.08
Pitää riittää että ajetaan sijoituksista ja järjestäjän kilpailulleen hankkiman statuksen myötä arvostuksesta. Suomessa radat ovat pääosin vähän liian - Finaaleihin alkaa vanhakin op17. Jos tämä on totta, vahvistuu aina vaan se käsitys että liiton hallitus ei taida ymmärtää mistä jokamiehenluokassa on kyse. Ainakin tuli tuhottua, kun testattiin keväällä minulle paremmin sopivaksi. Lautamäen käytyä lisälenkillä, Heikkinen sai lasketella vapautuneesti kärjessä. Fält siis maalissa peToomas Heikkinen, 19, on tämän kauden nuori ralsekunnin kymmenykset ohittaesräti toisena ennen Leppihalmea, licrosskomeetta. Voimassa oleva päätös ajovarustestandardin kohdentamista koskemaan myös jokamiehenluokkaa on absurdi, vailla mitään todellista tarvepohjaa. Kokko nousi kellä laaja. On tehty päätös että jokamiehenluokkaakin koskee FIA:n uusi varustestandardi, alusasuineen, sukkineen ja HANS-tukineen. Minuun otetaan monesti yhteyttä sääntöasioissa, liittovaltuuston jäsenenä. mistella voi. Parantaako nämä varusteet turvallisuutta niin paljon että muuta ei tarvitse tehdä. Keskeyttämään joutunut Karttunen oli kuudes.
HANAA - 17
Mielipide
Huhuja ja jopa totuuksia Jokamiehenluokasta.
Vilkkaana käy keskustelu jokkiksen ympärillä. kaksi muuta tulivat puhtaalla ajolla. Jossain on esitetty että auton myyntihintaa pitää korottaa. hietäisyydellä Myllärin linjoja kykemutta autokrossin kärki on tällä het- Hämeenlinnan voitin hieman muiden hölmöilyjen ansiosta, mutta nemättä ohitukseen. Frikeilyn aikana Koirikiven ja Kokon ohi, kiihdytti takarivistä kärkeen. Pakkalan meno puolestaan loppui rengasrikkoon. heinäkuuta Kauhajoella. Varikkokurvissa Määttä pökättiin vielä ympäri. Se oli hyvä, että kana tapahtui, kuvaili Frimodig. On tehty kysely harrastajakentältä johon osallistuikin suuri määrä vastaajia. oli tuskaillut auton kääntymisen ja halme 42, Matikainen 34, Fält 33 ja Tykkimäen rata on Heikkisen mieleen, vaikka hän sanookin viihtyoikeiden vaihteiden kanssa. Se on ihan hauslöytyä. Mutta mielipiteeni kai siitäkin voi ilmaista. Rytkönen ja Perkiömäki kuittasivat. Koetaan että turvallisuudessa on vakavia puutteita. Kilpailuja olen ollut tekemässä kaikentasoisia ja kokoisia, siitäkin siis ymmärrän. Kisan jälkeen Atro Määttä oli kuin myrskyn merkki. SRC:n B-finaali sujui Esa Myllärin ja Timo Pellisen tahdittamana. On perustettu lajin oma ajajayhdistyskin Jokkis Race ry. Sitä oikeaa tilannetta kun ei oikein aina tiedä, tiivisti Toomas finaalin kulun. ihan tarpeeksi. Uhka on kohonneet nopeudet, aina vaan kohoavat harrastamisen kustannukset. Ajan Kouvolan lisäksi Höljesissä sekä loptäällä toimi hyvin, moottori oli paalustaa, tarkensi Frimodig. Ville Mikkola oli kolmas ennen Janne Rinta-Kauhajärveä. Siihen sen "valta" jää. Tämä on silti vain neljäs sija. Mitä se vastuu sitten on, jääköön pohtimatta. Halpisluokkaa kerran on jo kokeiltu, eikö siitä otettu mitään opiksi se ei toiminut silloinkaan. Mutta ei tämänkään vielä riitä turvallisuuden kohentamiseksi. heitamaan Heikkistä lajin saloihin omalla tyylillään. Uitto eteni erikoisella takkin perää. Autokrossin finaalissa keskirivi ovat Arola 39, Määttä 38, Simonen Remonttia on tehty tänä vuonna liikahteli matkaan ripeimmin. Uskomaton suoritus kytkinvikaisella Mitsulla. Seuraavina kolle, ei viitsinyt hajottaa mitään. Jani Paasonen, Matti Alapoja. Sama kolmikko on SM-tilanteessa samassa järjestyksesssä. Luulen että kannatus jäisi mitättömäksi, ei jokkis uutta luokka tarvitse. Täysosumaan on ollut erinomaisesti. manneksi. Sallitaanko vain suurien järjestää kisoja. Muutoin olen pitänyt Mattilaa. Otin varmuuden vuoksi päässä. Monen taputellessa jo selkään onnitellen lähes varmasta mestaruudesta, Heikkinen pistää käsijarrua päälle. Kummankin sulkiessa ovea, autot kampesivat poikittain osuen toisiinsa. ovat mm. edustaja putosikin toiselta sijalta Koirikivi menetti ratkaisevat kuudenneksi. Tavoitteeni on olla Euroo- Kyllähän tämä antoi lisää mäki sekä Jussi Pinomäki. Tehdään nyt sekin selväksi että liittovaltuusto ei ole säännöistä päättävä elin. Vielä palatakseni tuohon ajovarustestandardiin. Ei voi olla hyväksyttävää että vanhempien vierasmoottoriautojen kilpailukykyä heikennettäisiin sallimalla uudempiin enemmän tehoa. Miksi ei esimerkiksi moottorin saamaa ilmamäärää vois pienentää/rajoittaa. Siinä Vaikka Heikkinen on rallicrossissa vasta tulokas, on kilpailutaustaa veisteli Mylläri. Jukka Lassila ja Mikko Heikkilä olivat seuraavina. Vahva tuki liitolta siis myös siihen että likaisista "heitoista" myös sanktioitaisiin. Mattilan paini jatkui ensimmäisessä tuussa oli synkkä tunnelma. Rajala ehti lähtökiihdytyksessä kolmanneksi, kunnes kolmas haaveri pudotti Jontun pois pelistä. Voi kuulostaa joidenkin korviin kovinkin jyrkältä mutta tähän on saatava stoppi. Heikkinen johtaa sarjaa 60 pis- Jotain hajosi takapäästä kun teellä. saan vikuroivalla autolla edennyttä Korhosta, Kukkolaa ja Uittoa. Toiseksi ponmukaan köröttelemään, jos joku Peltokangas ja Pellinen menikaissut Mylläri on kuuden pisteen keskeyttäisi. pia oikeat vaihteet oikeisiin mutkiin, sa on 30-vuotis juhlakilpailu. Toomas Heikkinen 60, Jukka Lautamäki 40 ja Arola 39 pistettä.
Kovia otteita
Hyvän lähdön saanut Heikkinen työnsi Saabin keulan Pakkalan ja Määtän väliin. Ruotsissa ei näin ole tapahtunut vaikka säännöt siellä on paljon vapaammat. rempi alueeltaan. Sitten nousu penkasta kahdelle pyörälle ja MR2 lipsahti radan poikki kaiteisiin. välissä ehditään ajaa EM-crossia kertynyt mittavasti kartingin puolelta. Se on kova tavoite. pan mestari parin kolmen vuoden sisään, Heikkinen vakuuttaa. - Imupuolella oli uutta kehitysVirossa ja se on todella hyvä. RALLICROSS
Takarivistä liikkeelle ampaissut Taskila haki kärkipaikkaa. Erittäin hyvä työkalu se kuitenkin on päätöksiä tekeville. Ilman karattua Perkiömäenkin Fiestan etufillarista, Harri Arola pääsi nousemaan toiseksi. Mikä tekee muista vuoden 2011 kilpailuista sellaisen että niissä sille ei katsota tarvetta olevan. Tuloksena oli selvä voitto Topille ennen Lautamäkeä, Arolaa sekä Määttää. Tiedän että ei ole katsastuksessa mukava kuunnella tuohtuneen kilpailijan huutoa; "onko katsastuspäällikön dildosta patterit mahdollisesti loppu" tämäkin on kuultu! Kun tämä koulutus vielä toteutettaisiin niin että se tapahtuu ensin päällikkötasolla ja heidät jalkautetaan alueilleen pitämään sama koulutus katsastushenkilöille yhteneväisyys ja sama linja toteutuisi myös käytännönkin tasolla. Muistaa pitää myös että aina vaan useammassa kilpailussa näitä sairasautokuljetuksia tapahtuu. Asfaltin päällä ollut irtoPeltokangas nousikin lisälenkSRC:n finaalissa Esa Mylläri sora vei linjan armotta leveäksi. Peltokangas sekä Pellinen leissa niin tasaisia, ettei siellä varajotuntumaa yllä Teemu Tahkon Mitsubishilla. Tuttuun tyyliinsä heti ensimmäisellä kierroksella lisälenkillä käynyt Santeri Fält nousi voittoon ennen Harri Uittoa sekä Marko Matikaista. Ehdin ajaa ennen Hämeenlinnan lisälenkin avulla kolmanneksi ennen - Kilpakumppanit ovat finaakisaa päivän testiä Arvikassa ja päivän Höljesissä. Harri Arola oli pirteällä mielellä,
Janne Taskila ja Silvo Viitanen osuivat päivän aikana monta kertaa samaan lähtöön. Frimodig 46, Leppitehoa kuitenkaan koskaan liikaa ole, virnistää Heikkinen. Säännöt päättää liiton hallitus, se on vastuussa niistä sen he kun aina muistaisivat. Heidänkö ehdoillaan ajetaan. Ei päälleajoja, niistä - Autossa on Hondan moottori, Kouvolassa Heikkisen tavoite on yltää kiusaamaan lajin konkareita. Jos näin niin mitä olisi kiva tietää. Lisättäisiin kilpailuun luokka joka venyttäisi entisestään kilpailutapahtumia. perä ja laatikko. Korhosen ja Kukkolan jat- Vetoakseli meni siinä toisen kaessa taistoaan läpi kisan, Santeri mutkan röykyssä. * Rallicrossin SM-sarja jatkuu ka rata, jossa on korkeuseroja. Rahaa ei enää jaeta, mutta jaetaan kohtuuttoman suuria esinepalkintoja. Ja taistelu oli hienoa seurattavaa. Ostotarjoukset on iso osa lajia se pitää säilyttää. Se on vääränlaista turvallisuudentunnetta. Se tarvitsee sääntöihin säätöjä jolla se palautuu ainakin lähelle sen alkuperäistä ideaa, olla edullinen luokka harrastaa autourheilua kuten liiton sivuilla lajiesittelyssäkin lukee. Kauhajoen joituksista. keskeyttivät. SM-sarjaan sekä valikoituihin EM-osakilpailuihin. Mutta lisälenkin aikana Fält Seinäjoen miehen puheissa olinousi ohi. D-finaalista asti nousseen Sillanpäänkin kiito katkesi kahden renkaan puhjetessa. - Aikamoista romurallia tuo finaali oli. kana mitalitaistelussa. On tehty päätös että katsastusta rohkaistaan ja koulutetaan karsimaan huonokuntoisemmat autot jo ensikatsastuksessa kilpailuista. toisena. Liittovaltuusto valitsee hallituksen jäsenet, hyväksyy talousarviot ja tilinpäätökset, toimintasuunnitelmat ja kertomukset. jälkeen. Palkitaan pokaalein. Lähtömodig ja Leppihalme siirtyivät kärkikunnes Ford jäi varikkomutkaan. Mitään muuta en ole selitykseksi keksinyt kuin sen että jo alkujaan oli virhe jakaa rahaa palkinnoiksi, eli ostotarjouksista kertyneitä potteja. Ne saisivat olla nopeampia, kuten EM-sarjan radat ovat. Suunta pitäisi olla päinvastainen, ratkaisut yksinkertaisia ja mahdollisimman edullisia toteuttaa. Palkintojen arvolle on määrättävä kohtuu katto tai kiellettävä kokonaan mieluimmin viimeinen vaihtoehto. varusteilla olisi estetty yhtäkään tänä vuonna tapahtunutta sairasautokuljetusta kilpailupaikalta jatkohoitoon/tutkimuksiin. Heikkiselle Eklund on tallipäällikkö, joka vuokraa minulle aukesi tilaa. Jokamiehenluokkaa pitää ajaa yksillä säännöillä, sen kun kaikki ymmärtäisivät. vaikka aika-ajojen jälkeen tallin piltkeen, summasi Koirikivi. Kenneth Hansen ja kumppanit tulevat varmasti koulutstartit eivät onnistu, mutta muuten Tykkimäellä taistellaan 9.-11. Varsinkin Harri Arola (oik) oli suu messingillä ja aiheestakin. Kaksikerrosajopuku on perusteltu, jopa kypärähuppu. minä en tykkää, kertasi Mylläri. Edellä menevät taistelivat tiikalla, mennen vasta viimeisellä näyttävästi, mutta aikaa vievästi sikierroksella lisälenkille. Pelliröökitkin mukaan, jos se jää tonne Rajala 41 sekä Koirikivi 40 ovat musen meno loppuikin kohta tämän välille, hauskutti Arola väkeä. Suomalaistähtinä kisassa - En ole paljoa crossia seurannut, joten en osaa vielä arvostaa jampnaalin kulun. RatUitto 32 ovat seuraavina. Sen jälkeen kurinalaista ajoa ja lisälenkki aikaisemmin, jos joku pääsee takaa yllättämään. Tällöin voidaan ostotarjousmaksuakin pienentää, varsinkin kilpailijoilta, joten suojaamiskustannuksetkin pienenisi. Hitaampien takana aikaa menettänyt Taskila oli kolmas ennen vanteet sauhuten edenneitä Perkiömäkeä sekä Simosta. Hetkeä myöhemmin Voitto oli Jouni Frimodigin en"Topi" on kotiutunut vuokra-Saabiinsa vähintäänkin hyvin, ellei jopa Mylläri syöksyi lisälenkiltä takaisin simmäinen. Kysynkin, mikä tekee Jokamiehenluokan SM-kilpailuista sellaisen että niissä yksistään pitää HANS-tukea käyttää. Pitkäksi mennyt jarrutus suisti kummankin ulkoraiteelle ja Heikkinen pinkaisi kärkeen. Olen kyllä lukenut heistä jonkin verran. kaisuhetkillä oikeat pykälät alkoivat - Ajoimme pari viikkoa sitten Mitsulla Tykkimäessä. Tehtäisiin siis yksi luokka lisää jo runsaan luokkatarjonnan rinnalle. Se horjutti tarpeeksi Määttää, joka luisui leveäksi ja Pakkala pääsi kääntämään sisälle. Miksi ei ole pohdittu miten moottoreiden kasvaneita tehoja voisi rajoittaa. Itse olen saanut nähdä tämän liiton tekemän ja harrastajien vastaaman kyselyn yhteenvedon, kun pyysin sen liittovaltuuston jäsenenä liitolta. Konkarin paluu mentäessä. - Kolme kisaa on vielä jäljellä. Se kertoo joiltain osin että kuinka eriäväiset näkemykset harrastajilla on. Mattila 42, Peltokangas 42, vät heti startista lisälenkille. Tiukka kilpailutilanne on nuoren - Edelleenkin on sama ongelma, Ruotsin Höljesissä sekä Kouvolassa. Vuoroshitaita. Sopii vahvasti epäillä että yo. Peltokangasta. Pakkala seurasi, mutta Määttä ja Rytkönen tömäyttivät rajusti yhteen. Koetaan että laji on karannut sen alkuperäisestä ajatuksesta, tarjota järjestäytyneelle autourheiluharrastajalle edullinen autourheilumuoto harrastaa. Saisi harrastajat, vastaajat nähdä mitä se kertoo keskustella näkemyksistä. vänsä hieman nopeammilla radoilla. Koirikivi seuraili lämahdollisuuksia aikaisemminkin, voittoa. Varustestandardilla saatetaan mielemme hakoteille, että kaikki olisikin aivan hyvin. Ei pitäisi tehdä sellaisia ratkaisuja jotka kohottavat kynnystä aloittaa harraste järjestäytyneessä autourheilussa, sen edullisemmalla tasolla. Toomas pääsee karkuun, avautui Määttä. On ehdotettu että uudempikorimallisien vierasmoottoriautojen konekokoa suurennettaisiin. Rytköselle tarjoiltiin mustaa lippua. Frimodig jyräsi voittoon, Mahdollisuuksia oli vaikka mihin, Leppihalme ajoi yhtä varmoin ottein harmitteli Peltokangas. Sitä sopii vahvasti epäillä. Viisi rengassarjaa niin erilainen ajotyyli, että olemme koettaneet säätää autoa pikku hiljaa testikuljettajana Suomessa. Jos hintaa korotetaan pitää se tapahtua kolmen vuoden aikana, vaikkapa 150 euroa kerrallaan. Hyvin moottori toimi kola ja Korhonen jäivät aavistuksen ja mitään ongelmia ei ollut, sanaili liian ulos ensimmäiseen mutkaan huojentuneen oloinen Pellinen. mutkassa, joten Markku Koirikivi liPistetilanteessa Kokko pysyi - Kytkin luisti ja lähdettiin vaan vahti toiseksi. "Pärrellä" on osaa, ollaan Kentin (Motor Design) kin toimii hienosti. Alusta- A-finaalipaikka on tavoitteena. En näe ainakaan mitään haittaa sen julkaisemisesta, päinvastoin. Kuk38 ja Rytkönen 34. Auto lähti hyvin kontrollissa ja seuraamaan mitä tayli 600-hevosvoimaista ajopeliään suomalaislupaukselle koko rallicrossin lämpöisillä renkailla. Uudemmat korit on painavampia, rakenteiltaan turvallisimpia, kannustaisi rakentamaan autoja niistä. Tuntuu kovin oudolta että tehoja vielä tästä kasvatettaisiin. Ennemmin ottaisin nascarverkon kuin HANSin, sille olisi todellakin tarvetta! Olen käynyt seuraamassa jokkista vähintäänkin kaksikymmentä kisaa vuodessa, ainakin 20-vuotta, ylikin - siis jotain minäkin ymmärrän ja olen nähnyt! Olen jopa ajanutkin kisaa lähestulkoon sata kilpailua, aikoinaan. Tämä olisi lähtöisin liiton hallituksesta, ei lajiryhmästä. Kokemuksen tuomalla Per Eklund on pitkän linjan autourheilija ja napannut myös lajin EM- Muut taistelivat keskenään ja rauhallisuudella pystyin ajamaan kultaa vuonna 1999. Lautamäki on toisena 20 piskävin kahdella pyörällä. Taktisesti alkoi Fält nousi lisälenkki taktiikalla kolkerrankin hyvin ja sitten kävi näin. Ajoin variFrimodigin ensimmäinen tettä Heikkistä jäljessä. Ennen kuin valmistelua halpisluokasta jatketaan, kannattaisi laittaa kysely kentälle onko se tarpeellinen. Kolmesta SM-rallicrossista hän on napannut yhtä monta kärkipaikalle. Moottoritekniikassa olen onneton, se myönnettäköön. Moottori on tehty Hän myöntää jo olevansa sinut ykkösdivisioonan tehotykin kanssa. innostusta Hyvinkään tuloksen jäl-
Heikkinen jahtaa A-finaalipaikkaa
Tapio Tuominen Lahti. Vailla perustetta turvallisuuden pohjalta. Heikkinen on ottanut tavaksi käydä kierrosta ennen loppua lisälenkin kierrolla, ja niin tälläkin kertaa kävi. vauhti on hyvää, tiivisti Koirikivi finäkuuta. Tärkeää on myös määritellä mahdollisten lisäpainojen paikat ja kiinnitys, niin että ne olisi turvallisesti kiinni ja paino taka-akselilla ei turhaan lisäänny. Ei se kerro kaikkea että joihinkin kilpailuihin riittää ilmoittautuneita useita satoja. Ihmetyttää tehty päätös että HANS olisi pakollinen vuonna 2011 vain SM-kilpailuissa. Vai ollaanko jotain luokkaa pudottamassa pois. Kukkola johtaa sarjaa 50 pis- Periaatteessa auton suorituskyky on yhtä kova kuin F1:n! Ei niissä Aikaisemmin päivällä Mylläri teen saaliillaan. On liian monta kilpailua joidenka viivan alle jäävä tulos on jopa miinusmerkkinen. Edullinen keino hillitä tehoja. suoralla alkanut Jari Kokon ja "Peko" paikoille. Politiikasta on liian monta huonoa esimerkkiä siitä pohdinnasta.
Nelivetoisten kärkikolmikko oli yhtä hymyä kisan jälkeen. Ei siten että hintaa lyödään 500 kerralla lisää. Siis sisäsiittoista. pukaudesta vielä jonkin muunkin EM-kisan. Olen monesti pohtinut miksi jokkis suomessa on karannut kustannuksiltaan käsistä. miehen mieleen. Mikä asettaa tällaisen valmistelun tarpeelliseksi, onko jokin uhka rokkiralliko. Riittävän ajoissa Taskila ei saanut taitettua Mitsua sisään ja valui ulos. Ei lohduta yhtään saiko kaveri tilanteesta mustan lipun. Oikea suunta sekin. Autokrossin B-finaalissa Aki Karttusella pysyi homma hanskassa lisälenkille asti. kärjessä 50 pisteellä. Mikähän SM kilpailusta tekee niin "vaarallisen, onko SM kilpailuissa vain ne nopeimmat ja heikoimmat autot, kaikki turvattomimmat radat. Se on hyvä että koulutetaan mutta pitäisi antaa myös vahva tuki tekniikalle että he myös "uskaltavat" tehdä tätä karsintaa. Suoran päässä oli ohjelmaa, ainakin kahteen kertaan osuttiin. Hyviä autoja jemmataan suurten palkintojen toivossa, ostotarjoukset kohdistuu näihin kisoihin. On esitetty että autojen painoa lisättäisiin, oikea suunta sekin. Ihmettelen suuresti miksi sitä ei ole julkaistu julkiseen tarkasteluun. - Pojat vähän hölmöili alussa ja pääsin kuittaamaan. finaali oli siisti. Huhuna kentällä kiirii että jälleen kerran oltaisiin jokkikseen suunnittelemassa "halpisluokkaa"
döistä olisi voitu jättää pois, mutta kisa olisi jäänyt lyhyeksi. Sunnuntaina sadepilvet väijyivät aamusta vielä taivaalla, mutta päivästä kuoriutui aurinkoinen kesäpäivä. Rajun näköisestä kaadosta tuli onneksi vain henkisiä kolhuja. Nuorista suoraan sunnuntaille tiensä selvittivät varsin selvästi Taneli Moilanen ja Oskari Röman, Joni Alaranta oli erässään ylivoimainen perässään Antti Rusanen. Janika Mattila kaatoi ja Someron Minna Lampinen sortui vilppiin. Kaikki ennakkosuosikit lunastivat jatkopaikan taisteluun mestaruudesta ja mitalisijoista. Hyvin alkanut mestaruustaisto päätyi täydelliseen konerikkoon. Viikonlopun säätiedote lupasi sadetta ja myrskyä. Nuorten alkuerien voittoon ajoivat Jesse Ylitalo, Oskari Röman, Toni Fallila, Jani Välimäki, Joni Wiman, Jussi Klemola, Joni Jusi ja Rami Lehtonen. pitkän tauon jälkeen Simca-kuski Hannu Lustig, SM-mitalisti Timo Lintunen ja usein kilpailunjohtajana häärivä Kari Saastamoinen. Muut nousijat olivat Joni Wiman ja Jussi Klemola, Tommi Nurmi ja Harri Rutanen, Tonit Kemppainen ja Fallila, Jani Välimäki ja Jesse Männistö, Jere Tikka ja Toni Kerttula. Mutta nyt. Toisen erän nopein oli Taneli Moilanen, toisena ajanut Joni Wiman sortui vilppiin ja B-finaaliin nousi Toni Fallila sekä vielä sijoituslähtöön Ari Peltokangas. Sunnuntaille nousijoita olivat myös Arttu Vuoristo ja Jussi Saarni, Sauli Saarinen ja Max Karhapää. Naisissa lähtöään ylivoimaisesti johtanut Miia Rautio joutui keskeyttämään, kun Fiat puski savut konehuoneesta. Nuorten luokkaan osallistui 54 mestaruuden tavoittelijaa ja naisten luokkaan 65 kilpailijaa. Jotain nostalgista näissä lähdöissä oli, sillä mukaan olivat lähteneet mm. Anne Koljonen sortui vilppiin ja Johanna Rautalin kaatoi lähdössään. Kolmas semi mentiin Jesse Ylitalon tahdittamana ja tästä lähdöstä Antti Rusanen B-finaaliin. Oskari Röman täräytti kovassa rutistuksessa Fiattinsa penkalle ja hänen kisansa päättyi siihen. Hieman ilmassa oli kuitenkin pakkopullan tuntua. Naisten ykkösiä olivat Miia Rautio, Ilona Laine, Päivi Nätynki, Sirpa Hjort, Jaana Koskema, Someron Minna Lampinen, Nina Paananen ja Punkalaitumen Minna Lampinen. Joskus muinoin, kun kilpailijoita yksistään naisten luokassa oli parisensataa ja ylikin, oli pakko jakaa kisa kahdelle päivälle. Olivatko konkarit hiukan täpinöissään. Rami Lehtonen voitti eränsä ja neljänneltä tilalta kakkoseksi noussut Jesse Ylitalo sai myös suoran jatkopaikan. Onko Suomen mestaruudesta taisteltava välttämättä kaksi päivää. Ensimmäisestä nuorten semistä A-finaaliin ajoi Jussi Klemola, B-finaaliin Toni Ketomäki ja vielä sijoituslähtöön Jesse Männistö. Sunnuntaina alkuerät käytiin vielä varsin leppoisissa merkeissä, lauantai oli nollattu ja sunnuntaina kilpailu lähdettiin alusta. Savu sakenee.
Naisten semissä oli enemmänkin kaatuneita.
Lähettäjä Ritva Häkkilä työssään.. Päivän avasi Maamme laulun esittänyt 12-vuotias Camilla Reinikainen. 18 - HANAA
MSP JM SM Nuoret ja naiset, Lakeuden UA, Helena Sydänmetsä
JOKKIS
Anne Koljonen ja Jesse Ylitalo uudet Suomen mestarit
Uudet Suomen mestarit leivottiin Vehkamaan hienolla radalla. Senioriluokan voittoon ajoi konkari Pasi Pulkkinen, Harri Laine saalisti kakkospaikan ja kolmanneksi kiisi Hannu Helenius. Nuorten hopean kuittasi autourheilusuvun kasvatti Jussi Klemola ja pronssi meni Joni Jusille. Lauantaina tuuli tuiversi, mutta sadekuurot saapuivat vasta täyteluokkana ajetun senioriluokan aikana. Outi Kurki taaempana kolmas. Hieman lähdöissä alkoi jo näkyä jännitys sekä kova yritys ja niinpä kaatoja alkoi tulla. Täyteluokkana ajettiin senioriluokka, jossa kisaili 27 kilpailijaa. Katseenkestävällä Fiatilla Minna olisi kyllä ehtinyt kärkeen ilman vilppiäkin.
Sunnuntaina ratkottiin mestaruudet
Sunnuntaina oli ilmassa jo mestaruustunnelmaa. Kuka tässä voittaa ja mitä. Naisista suoraan sunnuntaille nousivat Marjo Lohilahti ja Sari Pekkarinen, Hanna Liinamaa ja Tina Lindskog, Sirpa Hjort ja Jaana Pasma, Outi Kurki ja Birgitta Kuosmanen, Miiat Rautio ja Virtanen, Anne Koljonen ja Päivi Korpela, Jaana Koskema ja Anilla Perälä, Nina Paananen ja Heini Mäkelä, Katja Hemmoranta ja Janika Mattila, Päivi Nätynki ja Jonna Ruotsalainen, Minna Kerttula ja Heidi Lehtonen. Tarjouksia lauantaina tehtiin peräti 1116.
Anne Koljonen ykkösenä, Päivi Nätynki viime vuoden yleisen mestariautolla kakkosena. Nuorten lähdöissä yksi lähtö keskeytettiin punaisin lipuin. Nuorten luokan voittoon ajoi pietarsaarelainen Jesse Ylitalo. Päivä oli tunnelmaltaan kuitenkin kuin mikä tahansa kyläkilpailupäivä.
Papat päättivät lauantain
Alkuerissään senioreista vilppiin sortuivat Mauno Vähälä, Hannu Helenius ja Heimo Hillilä. Yleisöäkin oli tuplaten lauantaihin verrattuna ja aurinko vain lisäsi juhlatunnelmaa. Välieristä nousi semeihin neljä nopeinta. Naisten luokan mestaruuden vei kestomenestyjä vesantolainen Anne Koljonen. Naisten hopealle ajoi sympaattinen pellolainen Päivi Nätynki ja pronssin pokkasi Hyvinkäätä edustava Outi Kurki.
Tänä vuonna mestaruudet ratkottiin Pohjois-Pohjanmaan lakeuksilla Lakeuden UA:n isännöimänä. Pitkiä taukoja pidettiin, yksi lähtö molemmista SM-läh-
Naisten finaalissa ajoi Marjo Lohilahti ( 5) kärjessä, mutta vilppilähtö oli vienyt mahdollisuudet..
Yritys kovenee kohti finaaleja
Semeistä jaettiin jatkopaikat päivän päälähtöihin. Neljäs semi mentiin Joni Jusin tahdissa, Jani Välimäki B-finaaliin ja Toni Kemppainen
Naisten mitalistit oikealta vasemmalle: Anne Koljonen, Päivi Nätynki ja Outi Kurki.
Miia Raution peli alkaa olla pelattu
Onnittelijoita riitti ja kilpakumppani Sirpa Hjort totesi Annen ansainneen voittonsa. Kärjessä A-finaalin noussut Toni Ketomäki (103). Tasaisessa lähdössä Sari Pekkarinen taisteli kolmospaikalla, mutta kaatoi tiukassa kurvissa. Jesse Ylitalo nousee niukasti kärkipaikalle, Jussi Klemola yhtä niukasti tyytyy kakkospaikkaan, Joni Jusi nappaa kolmospaikan ja Sami Karhunen neljänneksi. Naisten B-finaalin kärkeen nousi Nina Paananen, Anne Koljonen seurasi heti perässä. Koska lähtö oli viimeinen semilähtö, uusintalähtö olisi tiedossa heti, mutta lähdöstä tehtiin vastalause. - Pääsin kärkeen, kun Päivi ajautui hiukan ulos. Ja niin ovat mitalistit selvinneet. Minna Lampinen otti kärkipaikan ja Outi Kurki nousi kakkoseksi. Nuorten B-finaalin kärkipaikan otti Toni Ketomäki ja sai peräänsä Sami Karhusen. Nätyngin kortit menevät hetkeksi sekaisin Lohilahden vilpin myötä, Koljonen kuittaa todenmukaisen ykköspaikan ja Outi Kurki siis pronssille.
Jännitys jatkuu
Nuorten sijoituserän lähdössä kärkeen kiitänyt Antti Hiltunen sortui vilppiin. - En olisi kyllä uskonut, huudahtaa Anne.
Usein Vehkamaan radalla kilpaillut Anne pitää rataa yllättävän hyvänä. Toisen semin kärkeen nousi heti lähdöstä Päivi Nätynki, kakkospaikkaan tyytyi Anne Koljonen ja kolmantena ajoi Sirpa Hjort. Neljännessä ja viimeisessä semissä näkyi selvä hermostuneisuus. Tiukissa takakurveissa ensin Lampinen sekosi rytmistä ja kaatoi ja heti perään myöskin Minna Kerttula kaatoi samaan rytäkkään. Kaksikko painalsi tässä järjestyksessä maaliin saakka ja pääsivät näin vielä taistelemaan Suomen mestaruudesta. JOKKIS
HANAA - 19
Nuorten kärkikolmikko. - Se vain osui johonkin monttuun ja lähti renkaiden osoittamaan suuntaan, totesi Anne. Naisten A-finaalissa viivalle asettuivat Marjo Lohilahti, Päivi Nätynki, Johanna Rautalin, Outi Kurki ja nousijat Nina Paananen sekä Anne Koljonen. Lähtö heilahtaa liikkeelle ja pääkaarretta kohti tullaan tasaisena rintamana. Naisten ensimmäinen ja kova semilähtö oli tapahtumia täynnä. Kuva Tero Lyttinen Ylitornion UA:n Heikki Juuson taival päättyi railakkaaseen kaatoon sunnuntain keräilyerissä. Outi Pihala-Heikkilä oli ensimmäinen putoaja. Kärkipaikalla ajaneelle Lohilahdelle näytettiin vilppiä, mutta hän ei anna tilaa jäljessä tuleville, vaan ajaa maaliin saakka ykkösenä Takana käydään ankaraa taistoa. Minna Kerttula nousi kakkoseksi, mutta ajokki oli kärsinyt kompastelusta ja niinpä B-finaaliin nousi Pauliina Kallio, Outi Väätäinen vielä sijoituslähtöön.
Nuorten A-finaali mentiin Jesse Ylitalon komennossa. Seuraavana päivänä 34vuotta täyttävä Koljonen on kisaillut 16 vuotiaasta lähtien. Tämä sijoitus säilyi maaliin saakka.
Päivän odotetuimmat lähdöt
Nuorten luokan A-finaaliin olivat paikan lunastaneet Jussi Klemola, Taneli Moilanen, Jesse Ylitalo, Joni Jusi ja nousijat Toni Ketomäki sekä Sami Karhunen. Kuva Tero Lyttinen Järjestävän seuran paras nuorten luokan kuski oli Toni Kemppainen Lada-moottorisen Citroenin ohjaimissa. - Jossain vaiheessa meinasi hartialukko iskeä, mutta muuten ajoi sujui, totesi vielä 16-vuotias Ylitalo. Pitkän tauon jälkeen lähtö uusittiin ja kärkeen kiisi Outi Kurki. Naisten Suomen mestari Anne Koljonen oli selvästi hämmentynyt voitostaan. Sirpa Hjort joutui tyytymään kolmanteen sijaan ja Jaana Koskema ajoi neljäntenä.
Kuva Tero Lyttinen Nuorten B-finaali. Outi Kurki nousi
ykköseksi, mutta lähtö keskeytettiin punaisilla lipuilla radan tukkeennuttua. Tyrnäväläinen jäi etuvetoisella autolla lähtösuoralla aina lähes puoli suoranmittaa, mutta näyttävillä ohituksilla ylsi nuorten tuloksissa sijalle 11.
Oskari Röman menossa penkalle.
Voittajien mietteet
Tuore nuorten Suomen mestari pietarsaarelainen Jesse Ylitalo toteaa myöhästyneensä hiukan päälähdössä. Naisten sijoituserän kärkeen nousi päättäväisin ottein Sirpa Hjort. B-finaaliin nousivat Ari Peltokangas ja Jesse Männistö. Toinen nousija oli Sami Karhunen (110). Jossain puolivälissä kisaa tajusin, että ajan kärkipaikalla, iloitsee Koljonen.. Jonna Ruotsalainen nousi kolmanneksi, mutta musta lipun myötä Katja Hemmoranta nousi sijoituslähtöön. Kuva Tero Lyttinen
Seniorikuvassa Mauno Vähälä (vas) ja Jukka Piispanen jumittuivat toisiinsa sijoituserässä
Hopeamitalisti Jussi Klemola totesi, että parannettavaa ensi vuoteen jäi. Takana käytiin ankaraa taistelua nousupaikoista, neljänneltä sijalta kolmanneksi noussut Antti Rusasen matka päättyi kaatoon. Kärkeen kiisi jälleen tosinopealla Fiatilla Marjo Lohilahti, Nina Paananen seurasi perässä. Heli Lindroos seurasi perässä, mutta sen sijaan Katja Hemmoranta joutui antautumaan. Lähtölipun heilahdettua aivan suvereenesti kärkeen rynnii Marjo Lohilahti, Päivi Nätynki kakkoseksi ja Anne Koljonen kolmantena. Tässä järjestyksessä edetään kolmen kierroksen ajan kohti maalia, kärkikaksikon ero seuraaviin kasvaa. Kolmannen semin kärkeen nousi kakkospaikalta Johanna Rautalin, Jaana Koskema paransi kolmatta sijaansa nousten B-finaaliin ja sijoituserään nousi Heli Lindroos. Lähdöstä kärkipaikalle noussut kotiradan suosikki Anne Heinosen hopeanuoli lähti tekemään omia kiemuroitaan ja sijoitus tippui maalilipulla neljänneksi. nen nousi Rami Lehtosen pyörähdettyä sijoituslähtöön
Finaalistarttiin tiensä raivasivat Noormarkun Pekka Pirhonen Volkkarilla, Naantalin Jukka Laine Fiatilla, Vaasan Rauno Kaukola Fiatilla, Hämeenkyrön Markku Ilomäki Ladalla, Satakunnan Hannu Jarva Fordilla, Lempäälän Seppo Partanen Fiatilla sekä B-finaalista noussut Suonenjoen Risto Pykäläinen Volkkarilla. C-finaalin startissa Jani-Markus Mattila kiihdyttää kärkeen perässään Teemu Lähde. Perjantain aikana paremmuutensa ratkoivat etuveto/ kardaani-luokka, naiset sekä pappa-luokka. Viimeisen A-finaalipaikan itselleen lunasti Karvian Markus Ylinen, B-finaaliin Luumäen Timo Ruoppa ja C-finaaliin Äetsän Teemu Lähde. Alkueristä voittajille oli jaossa suorat semifinaalipaikat ja tätä mahdollisuutta hyödynsivät Vilppulan Jussi Tuurala pinkillä Fordillaan, Lapuan Jani-Petteri Pihlajamäki Mazdalla, Noormarkun Jonttu Rajala Toyotalla, Urjalan Jukka Heino Fordilla, Hämeenkyrön Juha-Pekka Pesonen Opelilla, Hämeenkyrön Timo Laapotti Samaralla, Kokemäen Mikko Suominen Fordilla, Honkajoen Markus Iltanen Volvolla, Kullaan Sebastian Haapala Ladalla, VakkaSuomen Teemu Lehtonen Mazdalla, Sastamalan Juuso Innanmaa Volvolla, Pohjois-Hämeen Tapio Hakala Mazdalla, Loimaan Juha Salonen Hondalla sekä Huittisten Sauli Haavisto Volvolla. Viidentenä maalissa Tapio Hakala, kuudes Markus Iltanen ja seitsemäs keskeyttämään joutunut Juha-Pekka Pesonen. Röman jää startissa, mutta löytää ensimmäisessä mutkassa hyvän linjan ja nousee kolmanneksi. Naisten luokan seitsemäs autonsa kaatanut Hämeenkyrön Suvi Mäkelä. Takana Tero Tukiainen menossa nurin, kärjessä viilettävät Markus Ylinen ja Jonttu Rajala.
Naantalin Jukka Laine otti pappakisan ykköspokaalin.
Lystit jatkuivat lauantainakin
Juhannuspäivä aloitettiin nuorten luokalla, joita mukana kaikkiaan 36 kuljettajaa. Sastamalan Kalle Innanmaa teki alkuerässä pienen ajovirheen ja joutui hakemaan keräilyerän kautta vauhtia, mutta sen jälkeen ajo sujui. Antti Harju kiertää ulkokautta ohi Lähteen nousten kakkoseksi. Markus Ylinen ajaa voittoon ennen Jonttu Rajalaa. Nuorten B-finaali oli Rauman Joni Jusin hallintaa. Toiseksi kurvaili B:stä noussut Suominen. Pykäläinen kiertää kovalla vauhdilla ulkoa ja nousee toiseksi. Autokauppaa käytiin juhannuksen kunniaksi yli tuhannen tarjouksen voimin.
Yleisen A-finaali matkalla. Viivalta parhaiten irtoaa Laine, toisessa parissa kiihdyttävät Kaukola ja Partanen. Innanmaa kiihdytti heti alusta Volvollaan kärkeen eikä antanut muille mahdollisuuksia. Rajala iskee takamutkissa ja nousee ohi Markus Ylisen, mutta Rajalan auto hyppää tornin edustamutkassa ja ajautuu leveäksi ja Markus Ylinen kuittaa johtopaikan takaisin. Röman siis neljäs, Kopalainen viides, Jusi kuudes ja keskeyttämään joutunut Mustakoski seitsemäs. Jo nuorten luokan voittanut Fiat oli vauhdissa seuraavassa semissä, nyt kuljettajanaan Kauhajoen Pasi Välimäki ja paikka A-finaaliin. Laapotille tuomitaan tilanteesta musta lippu painamisesta. Holma ja Mäkelä eivät luovu paikoistaan vaan ajavat itsensä naisten A-finaaliin, kahdeksanneksi tuloksille nousee Perälä, yhdeksäs Kallio ja kymmenes Mattila. B-finaalissa Rajala ja Ruoppa kiihdyttävät tasatahtia kärkeen, Harju lähtee taas yrittämään ulkoa ja nouseekin kolmanneksi. A-finaalista viivalla viisi lähtövoittajaa, Välimäki, Kopalainen, Röman, Mustakoski ja Mäkitalo, lisäksi mukana Äetsän Ville Törmä ja
Naisten vuoro
Naisten luokkaa ratkottiin 42 kuljettajan voimin ja parhaimmat selvisivät kolmella finaalilla. Holma kiihdyttää Fiatillaan parhaiten
Naisten A-finaali matkalla Outi Pihala-Heikkilän johdolla.
Kalle Innanmaa vei komealla ajolla EVK-voiton, komealla Volvolla.
Jani Välimäki oli lopulta nuorten nopein.. A-finaalissa yksi on ylitse muiden. B-finaaliin kurvaili Someron Joni Ahonen ja C-finaaliin Naantalin Jukka Laine. Toiseksi taustalta nousee Mäkitalo, ja vielä ennen maalia Röman joutuu päästämään Törmän kolmanneksi. Toisesta semistä A-finaaliin Honkajoen Marko Ylinen, B-finaaliin Noormarkun Jonttu Rajala ja C-finaaliin Nokian Jani-Markus Mattila. Mattila ja Harju nousevat kohti B-finaalia, tuloksissa kolmastoista Teemu Lähde, neljästoista Ähtärin Mika Nieminen ja viidestoista Juha Kaukola. Tämän jälkeen Markus ei anna Jontulle ohitusmahdollisuutta vaikka yritys onkin kovaa. Välimäen menoon ei muilla riitä kulkuja, Röman nousee toisella kierroksella toiseksi ohi Törmän, mutta sitten tekniset ongelmat astuvat kuvaan ja Röman putoaa. Heti alkueristä lähtien oli havaittavissa kovatasoinen nuorten luokka. Toista kertaa Honkajoella järjestetty Pesämäen Juhannus JM keräsi yli 350 ilmoittautunutta kuljettaa taistelemaan kahtena päivänä viiden luokan paremmuuksista. Kolmatta paikkaa viimeiselle kierrokselle asti piti Jussi Tuurala, mutta joutui päästämään Heinon Jukan edelleen kolmanneksi. Harju kilpailun kahdeksas, yhdeksänneksi Ahonen, kymmenes Mattila, yhdestoista Santahuhta ja kahdestoista Silvander. Partanen nostaa itsensä kolmanneksi, neljäs maalissa Pirhonen, viides Ilomäki, kuudes Jarva ja seitsemäs Kaukola. Lauantaina saivat vuoron nuorten luokka sekä yleinen. Finaaleja ajettiin kaikkiaan kuusi kappaletta, joten jokaiselle semifinaalikuljettajalle oli paikka vielä finaalissakin. Uusintastartissa Punkalaitumen Outi Pihala-Heikkilä kiihdyttää kärkeen ennen Haminan Heidi Ruhasta, Riikka Holmaa ja Karvian Päivi Korpelaa. Alkuerävoitot ajettiin kaikki Fiateilla, kuljettajina Kauhajoen Jani Välimäki, Karvian Jesse Mustakoski, Hämeenkyrön Aleksi Kopalainen, Oriveden Oskari Röman, Someron Sami Karhunen ja Äetsän Markus Mäkitalo. B-finaalista noussut Jusi. Juhannusaaton päätteeksi päästelivät vielä papat oman kilpailunsa. Viidentenä maalissa Sastamalan Seita-Maaria Joki ennen Kauhajoen Tanja-Maarit Viitalaa. Meriläinen saa vauhdin kohdalleen ja ohittaa vielä Pertan ja nousee kohti B-finaalia. 20 - HANAA
Pesämäki Juhannus-JM, Honkajoen MK/UA, Noormarkun UA/MK, Timo Pohja, kuvat Hannu Tamminen
JOKKIS
Juhannuslystit Pesämäessä
Juhannukseksi on jokkiskisoille tilausta, sen kertoivat taas juhannuksen kilpailuiden osallistujamäärät. A-finaalissa Marko Ylinen kiihdyttää parhaiten, Mika Aalto ja Tero Tukiainen kolaroivat, jonka seurauksena Tukiaisen auto jää ensimmäiseen karteeseen kyljelleen ja Aallon auton keula lyhenee huomattavasti. Laineen auton vauhdille ei muilla ole mahdollisuuksia ja Laine ajaa voittoon ennen Pykäläistä. Kolmannesta sijasta Holma ja Korpela ajavat tiukasti kilpaa ja sijoitukset vaihtuvat, mutta lopulta maalissa kolmantena Holma ennen Korpelaa. B-finaalin startti on tasainen, kärkeen taittaa Kokemäen Mikko Suominen ja perässä tulleet Jonttu Rajala ja Timo Laapotti osuvat yhteen ja menevät suoraan. Lempäälän Petteri Koski kaatoi Fiatinsa rajusti ensimmäisessä mutkassa. perässään Mäkelä ja Mattila. Lopputuloksissa Pertta neljästoista, viidenneksitoista nousee Oriveden Miika Välimäki Mazdalla. PihalaHeikkilä ja Ruhanen ajavat varmaa ajoa ja pitävät paikkansa kärkikaksikossa, Pihala-Heikkilä voittoon ja Ruhanen kakkoseksi. Kolmas semi oli Rauman Mika Aallon näytöstä, B-finaalipaikka Honkajoen Jaakko Santahuhdalle ja C-finaaliin Vaasan Jari Kaukola. Välimäki lähtee odotetusti kärkeen, kakkoseksi kiihdyttää Törmä. Yleinen luokka kurvailtiin viimeisenä luokkana, mukana yli 130 kuljettajaa. Perälä alkaa lähtökiihdytyksen jälkeen nostamaan sijoitustaan ja nousee kolmanneksi ohi Mattilan, samoin nousee Kallio. Markus Ylinen ottaa ruuhkan jälkeen johtopaikan, Rajala kakkosena, Marko Ylinen kolmas ja Ruoppa neljäs. Ensimmäisen semifinaalin voittoon ajoi Parkanon Tero Tukiainen, B-finaaliin THU-Teamin Mikko Silvander ja C-finaaliin Pohjois-Hämeen Antti Harju. C-finaalissa kärkeen ampaisi Hämeenkyrön Timo Pertta Volvolla perässään Tampereen Aku Valonen Caprilla. B-finaaliin tiensä olivat raivanneet Kauhajoen Anilla Perälä, Äetsän Riikka Holma, Hämeenkyrön Suvi Mäkelä, Honkajoen Laura Iltanen, Hämeenkyrön Maija Mattila sekä C-finaalista nousseet Satakunnan Pauliina Kallio ja Hämeenkyrön Tiina Kulmala. Kolmantena maalissa Marko Ylinen ja viimeisellä kierroksella Pasi Välimäki nousee vielä leveäksi ajautuneen Timo Ruopan ohi neljänneksi. Jusi ajoi itsensä A-finaaliin, nuorten luokan kahdeksanneksi Vakka-Suomen Samu Lehtonen, yhdeksäs VaToSUA:n Janne Kukkumäki ja kymmenes Fiatinsa kaatanut Hämeenkyrön Ville Mattila. Lopputulosten kahdeksanneksi nousee Huittisten Sauli Haavisto, yhdeksäs Euran Mikko Matilainen, kymmenes Meriläinen, Jonttu Rajala ehtii yhdenneksitoista ennen Vakka-Suomen Esko Suomista ja Timo Laapottia. Suominen pääsee ruuhkan turvin karkuun ja ajaa itsensä A-finaaliin. Naisten ensimmäinen finaalistartti keskeytetään punaisilla lipuilla kun Suvi Mäkelän auto hyppää pääsuoralla ilmaan ja kaatuu kaiteen viereen. Valonen joutuu kuitenkin antautumaan ja toiseksi nousee Euran Jarmo Meriläinen Mitsubishillään. Rajala pitää varmoin ottein kärkipaikan ja Ruoppakin pystyy estämään Harjun ohitusaikeet. Sää oli molempina päivinä mitä parhain ja yleisö sai nauttia vauhdikkaasta ja tapahtumarikkaasta kilpailusta ihanneolosuhteissa.
EVK-luokkaa lähdettiin ratkomaan lähes 90 kuljettajan voimin