8/2010 - 11.6.2010 4,00 - 19.vsk
Mahtavaa menoa Monzalla!
Teijo Talo ralli: Jari Hämäläinen
Kuva Rallikuvat.net
Tiivistä tunnelmaa rallicrossissa.
SRC-Hyvinkää Divisioona 1 A-finaali Heikkinen, Lautamäki, Kanerva
www.saukkolanek.fi
Kuva Toni Ollikainen Kuva Jarno Saari
Hänninen voitti kakkoseksi ajanutta Italian Paolo Andreuccia 35,6 sekuntia kun rallin kolmanneksi ajanut Skodan Jan Kopecky jäi 38,2 sekuntia suomalaisesta.
Sardinian rallin voitto oli Hänniselle uran neljäs IRC-sarjassa ja yksi makeimmista. Lämpimät kiitokset myötäelämisestä ja voimia antavasta tuesta. Hän varmisti samalla mestaruutensa. - Hyvä ja tärkeä voitto. - Pistetilanne on hyvä, mutta ei tämäkään tilanne vielä 0-kisoja kestä. Rallin ratkaisu nähtiin sunnuntain kolmannella erikoiskokeella, jossa johtopaikan edellisellä EK:lla Hänniselle menettänyt brittikuljettaja Kris Meeke täräytti Peugeotillaan päin puuta ja keskeytti. 045 6765 380 srt@sarlinraceteam.fi
Suzuki sopii Mikko Pajusen käsialaan myös asfaltilla.
Kauneimmat kiitokset Teille kaikille, jotka kunnioititte Rakkaamme Anssi Pohjuksen muistoa ja otitte osaa suureen suruumme. Yleiskilpailun voittoon suti viisikymppinen ikinuori Gwyndaf Evans. - Ajan asfalttitestin vielä ennen Belgiaa. 25-vuotias Pajunen kuuluu AKK-Motorsportin rallivalmennettaviin.
Älä tyydy vähempään.
puh. tyytyväinen: se oli virheetön suoritus ja tästä sai taas hyvää kokemusta tulevaisuutta varten. Alussa
Kuva mikkopajunen.net
piti vähän miettiä, että miten sitä asvaltilla oikein kuuluu ajaa, mutta kyllä se siitä hyvin lähti. Tilanne (5/12) 1) Hänninen (FIN, Skoda) 42, 2) Kopecky (CZ, Skoda) 31, 3) Guy Wilks (GB, Skoda) 25, 3) Bruno Magalhaes (P, Peugeot) 17.
Mikko Pajunen jatkoi tutulla tyylillään Britannian rallisarjassa
Ylivoimainen luokkavoitto myös asvaltilla
Mikko Pajunen onnistui täyden kympin edestä uransa ensimmäisessä asvalttirallissaan. Britannian rallimestaruussarjaan panokset ladannut jyväskyläläinen voitti viikonloppuna ajetussa Jim Clark Memorial rallissa oman R1-luokkansa ylivoimaisesti.
Pajunen ja kartanlukija Janne Perälä toivat piskuisen Suzuki Swift autonsa kahdeksan minuutin luokkavoittoon. - Yllättävän paljon tässä rallissa sattui tilanteita. Meidän autossa kun ei ole oikein jarruja eikä rajua kiihtyvyyttäkään, niin niitä ysikymppejä piti ajaa sillä tavalla maltillisen rauhallisesti, Pajunen kertoi. Palkintopallille tähdätään Belgiassakin. Pajusen seuraava ralli on Suomessa, kun rallin SM-sarja palaa pitkältä kevättauolta tositoimiin Kouvolassa kesäkuussa. Kisoja on vielä paljon ajamatta, Hänninen muistutti. - Oikein hyvä kokemus. - Anssin omaiset sekä koko Racing Team "Ei muisto rakkauden kuole milloinkaan". - Niin, ja me ajoimme nuukina kavereina nekin kuivan kelin renkailla, Pajunen virnisti tyytyväisenä. Hännisen suoritukset tämän vuoden sarjassa ovat olleet vakuuttavia: viidestä osakilpailusta saaliina kaksi voittoa, kaksi kakkossijaa ja yksi kolmas sija. Kaksipäiväisen rallin viimeiset erikoiskokeet ajettiin sateessa. Brittisarja jatkuu heinäkuussa legendaarisella Man-saaren rallissa. Yhteispisteissä punkaharjulaiskuljettaja kasvatti pistejohtonsa kakkosena ajavaan tallikaveri Kopeckyyn 11 pisteeseen. Rallin suomalaismenestystä Sardiniassa täydensi Italian Subaru Cupissa ykköstilan ajanut ja rallin yleiskilpailussa kuudenneksi sijoittunut Teemu Arminen. Voin sanoa, että en päässyt koko kisan aikana ajamaan sitä ajolinjaa, jota olisin halunnut ajaa, Hänninen totesi maalissa. Ajopaikkansa täydellisesti rallin avauspäivänä hyödyntänyt Italian Paolo Andreucci ei pysynyt enää sunnuntaina suomalaisautokunnan vauhdissa. Rallin IRC sarja siirtyy seuraavaksi asfaltille kun sarjan seuraava osakilpailu Ypres -ralli ajetaan kahden viikon kuluttua juhannusviikonloppuna 25.-26. UUTISIA
HANAA - 3
Hänniselle arvokas voitto Sardianassa
Skodan suomalaiskaksikko Juho Hänninen ja Mikko Markkula ajoi kauden viidennen IRC-rallisarjan osakilpailuvoittoon Sardiniassa Italiassa. Omaan ajooni olen
Juho Hänninen ja Mikko Markkula juhlivat voittoa Sardinian Olbiassa. Kolmen ensimmäisen erikoiskokeen jälkeen Andreucci joutui antautumaan Hänniselle 50 sekuntia, eikä italialaisveteraani tästä enää toipunut takaisin voittotaisteluun. Pajunen ei mennyt vipuun, vaikka tienpinta oli petollisen niljakas. kesäkuuta Belgiassa. Kisa oli ajo-olosuhteiden takia vaikea alusta loppuun. Tämän voiton jälkeen on tietysti rennompaa lähteä seuraavaan kisaan. Eilen sai aurata koko päivän ja tänään sai ajaa todella tarkasti kapeaa irtokivistä puhdasta ajouraa pitkin. Meidän autolle reitti ei ollut ihan nautittavin, sillä mukana oli paljon suoria ja 90asteen mutkia
Samalla tuli seurattua auton käyttäytymistä. Elämä kuitenkin jatkuu. 045 6765 380 srt@sarlinraceteam.fi
MARANGONI JOKKIS-RENKAAT
Suositulla Trio-pintakuviolla
175/70-14 48,- XL 185/70-14 43,G-Grip Suoraan varastosta toimitukseen. Löytyy myös muita kokoja!
175/65-14 185/65-14 185/65-15 195/60-15
49,52,60,73,-
Harline Oy, Sammontie 9, 70900 TOIVALA P. 045 6765 380 srt@sarlinraceteam.fi
Mutta ennen Kouvolaa on tarjolla paljon, ja monenlaista, autourheilua. Monet sprintiä harrastavat tuttavat ovat kertoneet kiertävänsä kesäviikonloppuisin pidempiäkin matkoja, kunhan vain olisi tarjolla sorasprintejä. Suuri osa nopeudesta tulee siitä, että lentokonetehtaan tuote pysyy hyvin maassa. Ja palata muistoihin. Osa sai valkoisen lakin, osa ammattitutkintonsa valmiiksi. Harmi näin. Alkaneen kesän eräs suurtapahtuma on Kouvolassa päästeltävä EM-Rallicross. AKK ja autoilijoiden etujärjestö Autoliitto ovat lähteneet mukaan siviiliautojen ja liikenteen turvavarusteiden ja erilaisten laitteiden käyttöä edistävään toimintaan. (019) 441 111, 0500 490 812 ilmoitukset@hanaa.fi. Ajetaan rallia, rataa, jokkista, autosuunnistusta, crossiakin. Toomaksen käytössä oleva Saab on nopea. Tietoa tästä tulee esimerkiksi F-Cupin sivustolle. Tilaa kätevästi verkkokaupastamme
www.spoori.net
MOOTTORIURHEILUN KUVAKAUPPA www.spoori.net/kuvakauppa
Älä tyydy vähempään.
Jäähdyttimet
Ilmoita kisastasi ajoissa..
puh. Kyse on ammattimaisuudesta, josta täällä Suomessa olisi hyvä ottaa oppia. Heitä on varmaankin aika paljon. Jokkiksen juhannuskisoja on nyt tarjolla enemmänkin, niin Honkajoella, Kauhavalla kuin Kolarissa. Hiljainen, tunnelmallinen hetki ja lipun laskeminen puolitankoon, lakki päästä, moottorit sammuksiin ja ajatukset edesmenneeseen. Poikkeuksena on Jalasjärven sorasprintti. Autourheilijat olivat tuona päivänä yhtä suurta perhettä, mukana surussa, yli lajien ja alueiden rajojen. Lehti on erittäinkin riippuvainen Sinusta lukijamme ja ilmoittajamme. Moni autourheilua harrastava ja sitä seuraava sai viime viikonloppuna opintonsa valmiiksi. Sen voi aloittaa mistä numerosta tahansa, ei kuitenkaan takautuvasti.
Avustajat
Painopaikka
Suomen Lehtiyhtymä ISSN 1235-0524 2009
Ilmoitusmyynti sivunvalmistus
LST-Media Oy/Jorma Mikkola Puh. Jotenkin tulee mieleen, että Toomas Heikkisen ura rallicrossin parissa saattaa kantaa aika pitkälle. ANAA-lehti kertoo Suomessa ajettavista autourheilukilpailuista, alan harrastajista ja muista tapahtumista, säännöistä sekä muista ajankohtaisista asioista.
K T
estotilaushinta suoraan kustantajalta on 43,00 euroa, määräaikaistilaus 50,00 euroa/vuosi. (019) 441 111, fax (019) 762 600 0400 484 212 tai 0500 484 212
AS-Gruppo, JX-foto, Aki Rask, Jarmo Leväsluoto, Tero Lyttinen, Toni Ollikainen, Vesa Rauhala, Jarno Saari, Antero Sirviö, Helena Sydänmetsä, Juha Tolsa, Tarja Varho
Päätoimittaja
ilaus käsittäää, ellei toisin kampanjan yhteydessä mainita, aina 17 numeroa. Kaikille valmistuneille, opintonsa päättäneille tai tietyn etapin saavuttaneille onnittelut täältä toimituksesta käsin, tieto- ja painokoneiden välityksellä. Toisaalla, Siikaisten kirkko ja muistotilaisuuden pitopaikka olivat täynnä autourheilun harrastajia, järjestäjiä ja seuraajia. Osa pystyi jopa yhdistämään nämä kaksi asiaa. Nuoren miehen nopea sopeutuminen kontaktilajiin ja räväkät otteet yhdistettynä hienoon auton hallintaan. Ne lupaavat hyvää!
Brisk -kisatulpat, Contour HD kamerat ja paljon muuta...
Kaikki FIA -hyväksytyt ajovarusteet:
Ajopuvut, mittatilauspuvut, pukujen korjaukset ja brodeeraukset, alusasut, kypärät, kengät, hansit, hanskat...
www.veku.net
Älä tyydy vähempään.
alustasarjat
puh. Siis pyörät antavat pitoa niin veto-kuin sivuttaisvoimia vastaan. Kun seuraava lehti ilmestyy, on juhannus taikoineen jo takana. Näissä merkeissä FIA:n pomo Jean Todt tulee Jyväskylään, jossa järjestetään Road Safety-kampanjaan liittyvä tilaisuus, jossa käsitellään liikenneturvallisuuden parantamista teknisestä näkökulmasta. Mutta sorasprintit ovat vähissä. Oli mukava seurata Hyvinkäällä Per Eklundin tiimin toimia, vanha konkari Pärre polki fillarilla eräänkin kilometrin seuraten radan kunnon kehittymistä, tilanteita ja tehden ratkaisuja. Niin moottoriurheil uharrastuksen turvallisuudesta kuin yleensä turvallisuudesta liikenteessä. Tässä vihreyden keskellä on kuitenkin hyvä vielä vakavoitua hetkeksi. Kiitoksen arvoinen on, taas kerran, Hannu Lehessaaren tekemä avaus autourheilun turvalaitteiden käytön lisäämiseksi. 4 - HANAA
FINNISH RALLY FORCES
Tiimituotteet ja brodeeraukset
RFO
Motorsporttiset vapaa-ajan asusteet ja tiimituotteet tarvittavin brodeerauksin
myynti@veku.net Kuoppamäentie 10 33800 Tampere
Karen kynästä Kesäisissä merkeissä
Kesäkuu pyörii kalenterissa kovaa vauhtia. Pohjoismaiden ulkopuolelle Eurooppaan postituslisä on 26 euroa.
Hanaa Kustannus Oy, toimitus@hanaa.fi Kauppatie 4, 12700 LOPPI Puh. Voin vakuuttaa, että kilpailussa vietetty hiljainen hetki jäi monen mieleen, myös omaan. Jokaiselle jotakin.
Ota yhteyttä jorma.mikkola@hanaa.fi
SUOMALAINEN AUTOURHEILULEHTI
19.vuosikerta
Kare Asp
ehti ilmestyy vuonna 2010 (force major) 17 kertaa seuraavasti: 15.01, 05.02, 26.02, 19.03, 09.04, 30.04, 21.05, 11.06, 02.07, 23.07, 13.08, 03.09, 24.09, 15.10, 05.11, 26.11 ja 17.12.
L
Lehden kustantaja käyntiosoite
H H
ANAA-lehti on poliittisesti sitoutumaton ja riippumaton autourheilulehti. Eri lajien SM-sarjat jatkuvat ja yksittäiset SM-kilpailutkin ovat jo alkamassa. (017) 389 1113, avoinna ma-pe 9.00-16.00 www.harline.com Meiltä myös kaikki ajovarusteet edullisesti. Kesän kilpailutapahtumatkin ovat hyvällä mallilla. On mielenkiintoista nähdä, miten SM-sarjan avauskisoissa voitot ottanut Toomas Heikkinen tulee menestymään tuossa taistelussa. Turvallisuudesta pitää puhua jatkossakin. (019) 441 111, fax (019) 441 222 postiosoite PL 40, 12701 LOPPI Tilauksiin liittyvät asiat: 0400 490 812 Kare Asp Puh. Yksi juhannuksen autourheilutapahtumista jää nyt puuttumaan, Iso-Syötteellä ei tänä vuonna ajeta tunturille ylös asfalttibaanalla. Sisältää kierrätysmaksun. Toivottavasti tämä edes jotenkin lohduttaa omaisia. Tuo hetki ajoittui siihen kellonlyömään, jolloin rallilupaus Anssi Pohjuksen siunaustilaisuus Siikaisten kirkossa käynnistyi. Olin Hyvinkäällä seuraamassa rallicrossin SM-osakilpailua. Kesän harvat sprintit painottuvat asfaltille, loppukesästä on tarjolla soraakin. Tarjolla F-Cupin osallistujille on muhkeat kannustuspalkinnot, joihin voi päästä käsiksi vain käyttämällä tiettyjä turvavarusteita
kilpailu alkaa klo 12.00 liput 7 su 18.7. Honkajoen MK/UA ja Noormarkun UA/MK
Menossa mukana: Heinolan Auto ja Traktori Oy, Sinakka, Raskaskonehuolto J-P Rajala Oy, Puutavaraliike Leppijoki, Heikin Kone, Timon Kulta, Kihara Kuljetus, Hartwall. 1750
45.000
Nuorten ykkönen: työkaluvaunu arvo n. kilpailu alkaa klo 15.00 liput 7 la 17.7. 6000 Naisten ykkönen: Speciaali kylpypalju arvo n. HANAA - 5
24. kilpailu alkaa klo 12.00 liput 10
Tervetuloa.. Majoitus asuntovaunualueella, jossa suihkut ja wc käytössä, sähköpaikat. Varauksia ottaa vastaan Juhani Iltanen 0400 867 566. Pesämäen moottoriurheilukeskuksessa Honkajoella.
ke rao lee ka ja alve a p ut Ol ltta taist te tors ien n t i läh taih an au l
Kaikki jokkisluokat
Äänessä Tero Sulkakoski ja avustajaa itse legenda A-P MÄNNISTÖ
Tuloslaskennan hoitaa tuttu ja turvallinen Timo Pohja. oniik 20 .0 kaa
00
Katso www.pesamaki.fi
Tiedustelut Taito Tommila 0400 803 643, Mika Iltanen 050 543 7722
järj. 1500 Seniorien ykkönen: Stiga ajoleikkuri arvo n. www.pellon-moottorikerho.fi
Vietä vauhdikas juhannus autourheilun parissa
PESÄMÄKI JUHANNUS-JM
25.-26.6. jovain tule sieki.. 9000 EVK:n ykkönen: autotraileri + Stiga ajoleikkuri arvo n. POIKKINAINTIAJOT 16.-18.7.2010
Perinteet velvoittaa jälleen huippupalkinnot yhteisarvo
Yleisen ykkönen: SUPER CAB autonkuljetustraileri arvo n. 1850 Lisäksi joka luokkaan finalisteille kunniapalkintoina Stigaa..Makitaa..Kärchereitä..ajovarusteita..ym.ym.
Aikataulut: pe 16.7. Hinta 30, koko juhannus.
Pa lki ele kod nno ktr in t n
ilmaiseksi
Ohjelmaa löytyy vauvasta vaariin. ajettava ruohonleikkuri, rengassarjaa, miniläppäriä. vetoketjuna Yhteyshenkilö: Maarit Paussu 0400 578 711 www.hameenkyronua.net
Tekno-Kouru JM-Juhannus
Tule ajamaan vuoden 2011 JM-SM Näyttämölle
Hyvinkään Vauhtipuistossa
Lauantaina 3.7. Majoitusmahdollisuus Hotelli Kolarista puh. saunan ja aamiaisen. Osallistumismaksu 25euroa/luokka Kilpailunjohtajat Esko Viitaniemi 044 257 1590 www.vesannonua.com Liput 8 euroa, alle 12-v ilmaiseksi Vesannon UA toivottaa kaikki tervetulleiksi Pihtiputaalle
su 20.6.2010 klo 11.00
kansallinen jokamiesluokan autokilpailu
MÄNTYVAARAN VAUHTIKISAT la 19.6.2010 klo 11.00 Rovaniemellä
la 19.6.2010 klo 11.00 Rovaniemellä Mäntyvaaran moottoriurheilukeskuksen jokkisradalla
Ajettavat luokat: nuoret, naiset, EVK ja yleinen Lisätiedot: Elise Härö 040 716 0108 Tervetuloa kilpailemaan Rovaniemelle! Rovaniemen UA
Ilmoita kisastasi hyvissä ajoisssa. Tervetuloa Kauhavan Ua
Mukana lisäksi senioriluokka
Järjestäjä: Lakeuden Urheiluautoilijat www.lakeudenurheiluautoilijat.fi. 6 - HANAA
XV Vesannon OP JM
Pihtiputaan Haapavuoren moottoriradalla
Ajettavat luokat - naiset/nuoret, etuveto/kardaani, yleinen ja seniorit Tämä on myös ajojärjestys. 016 313 711. 2h huone 35/h ja 1h huone 45/h, sis. Ota yhteyttä jorma.mikkola@hanaa.fi
Tilaa oma lehti! www.hanaa.fi
YÖTTÖMÄN YÖN JM
pe 25.6.2010 klo 11
Kolarissa Juvakaisen maaradalla
Ajettavat luokat: nuoret, naiset, yleinen, EVK ja seniorit
Jokamiesluokan autokilpailu
Ässä JM XXV
Palkintoina finalisteille pokaalien lisäksi mm. Varatessa majoitusta ilmoita juhannusajot. Lisätiedot kisasta: Pekka Lantto 0400 209 985 tai Pertti Siikavirta 040 515 9002 Tervetuloa kilpailemaan Kolariin Yöttömään Yöhön! Pääsylippu 5 Kolarin Moottorikerho
20.6.2010 klo 11.00 alkaen Liput 5
su 04.07.2010 klo 11.00 SASTAMALAN MONAKO JM-rata
Hämeen aluemestaruusosakilpailu
Hämeenkyrö JM
TERVETULOA!
Someron moottorirata, SoMuRa Salkolantie 571, Somerniemi Someron UA www.someronua.fi
Ilmoittautuminen päättyy ma 28.6.2010 klo 16 KITI-kisapalvelu Luokat: EVK, Yleinen, Naiset ja Nuoret ns. klo 11.00
25-26.06.2010 Kärppämäentie 34, Kauhava
Ajettavat luokat: Juhannusaatto: Nuoret, Naiset ja EVK I Juhannuspäivä: Yleinen ja Paapat
DESTIA-JM
Tule ja koe vauhdin hurma!
Hämeenkyrön UA ry
Jokamiesluokan nuorten ja naisten SM-kilpailu
12.-13.6.2010 Alatemmes, Vehkamaa
(30 km Oulusta etelään)
JM SM NU-NA
Perinteisesti hyvät palkinnot Aatto iltaa on hyvä jatkaa lentäjien juhannusjuhlilla
Yleinen, naiset, nuoret ja seniorit yli 50v.
Yhteyshenkilö: Esko Reinikainen 050 433 7273
Pääsyliput vain 5 e
Lapset alle 12 v
HANAA - 7
Kisainfot ja lisää kisailmoituksia sivulla 30
PERJANTAINA Suomi-Ruotsi-Norja maaottelu SN/SRC kalustolla!
LAUANTAINA EM-kilpailun harjoitukset,aika-ajot ja ensimmäiset alkuerät!
SUNNUNTAINA EM-kilpailun toiset alkuerät ja FINAALIT!
LIPUT: perjantai 10 & lapset ilmaiseksi, lauantai 15 & lapset 7-15v 5, sunnuntai 25 & lapset 7-15v 10 PASSIT: ERC passi (pe-su + varikkokierros su) 35, Varikkopassi 50 (ei sis. pääsyä muulle kisa-alueelle) LIPUT ENNAKKOON: www.menolippu.fi
Historic-autojen ohella kilpailussa ajettiin Ralli Trophy-autoilla, kuten myös BMW-originalin kilpailu, unohtamatta F:n Seniori-kapinaa. Lempäälän UA:n Pasi-pari KoskinenKalliomäki ajoi Escortillaan luokan kolmanneksi. Tiet olivat hienoja, isommilla teillä vain tehoton auto ei jaksa oikein kulkea. Arin kartturina toimi serkkupoika Aki. Grönforsin tiputtua pois pelistä aukeni Jari Ohrankämmenelle tilaisuus painella luokkavoittoon. Kaikin puolin positiivisia lausuntoja saanut kilpailu starttasi tuttuun tyyliin Teijo Talojen toimitilojen pihalta. Veli Kukkosen kärkipaikkaa he eivät kuitenkaan pystyneet horjuttamaan.
Luokka 2 Tuomo Liukkonen oli 13-satasten "liukkain".
Kakkosluokan alkutahdit löi Roger Magnusson Rellullaan. Koska sarjatilanne on näinkin hyvässä kuosissa, täytyy varmasti lähteä Lahteenkin ajamaan. "Kevätkynnössä" kului luonnollisesti aikaa, eikä auton alustakaan tainnut pitää moisesta röykytyksestä, ainakaan Magnussonin vauhti ei jatkossa ollut ykköspi-
Luokka 4 Antero Sakselin hoiteli homman (kuten tietty kauppias) "kotikisassaan"
Kovasti kesäkelejä odotellut Antero Sakselin osoitti, että BMW: llä kerkiää suvikeleillä huomattavasti paremmin kuin lumisemmissa olosuhteissa. laitoin kyllä palojen merkin muistiin, ettei tule toistamiseen ostettua niitä. Suonenjoen UA:n kaksikko Hannu ja Asko Korhonen otti Escortillaan luokan ohjat haltuun jo ensimmäisellä pikiksellä. Pikiksen lopussa ollut salakavalasti kirrannut peltovasuri aiheutti monille hieman pulssin nousua. Kymmenen nopeimman joukossa oli viisi historic-autoa ( tämä vain tiedoksi EK 2: maalipään mutkassa isoon ääneen historic-autojen vauhtia vähätelleelle "asiantuntijalle") kiksen veroista. Johtoasema vain vankistui kisan vanhetessa. -Ilmeisesti vaihdelaatikon ja koneen välinen väliratas petti ja jouduin heittämään pyyhkeen, samalla heitettiin toiveet sarja menestyksestä Kankkulan kaivoon.. Suurimmillaan Liukkosen johto oli kolmannen pikiksen jälkeen (15,3 sekuntia). Harri Koskela voitti niukasti luokkansa. Seuraavallakin osuudella Sakselin jatkoi vahvaa ajoaan ja pystyi kasvattamaan parilla sekunnilla johtoaan. ennen Pentti Kauppista ja Pekka Leppälää. Rellu nimittäin iskeytyi ojan vastapenkkaan voimakkaasti, pysyen kyllä pyörillään. Myös alkuosuudella rengaspaineiden kanssa ihmeissään ollut NilsiänUA.n Ari Savolainen, Toyota-kuljettaja hänkin, oli lisännyt vauhtia. Kilpailuun startanneista 9 autokunnasta 7 selvitti tiensä maaliin asti. Rellu-kuljettajan tipahdettua kärkipaikalta pois, sai Tuomo Liukkonen kartturinsa Jani Hokkasen kanssa ajella "tuulenhalkaisijan" paikalla, sillä toisena ajanut Kaj Holmström ei pystynyt Cooperillaan aivan Liukkosen Escort GT:n vauhdissa mukana. Salmikivi ei tyytynyt pitkään jaettuun kärkipaikkaan, pitäen nyt yksin johtopaikkaa hallussaan. Sama tahti jatkui myös kaikilla muillakin pikiksillä ja johtoasema tukevoitui kaiken aikaa. Luokkavoiton ansiosta uudemman kaluston Trophyn kakkossija säilyi neljännenkin osakilpailun jälkeen. Grönforsin Mini ei kuitenkaan ollut parhaassa tikissä, vaihdelaatikosta kuului jo ennen kilpailua pahaenteistä vinkunaa. Veli Kukkonen voitti luokkansa ja oli samalla koko Hissen nopein kuljettaja.
Luokka 3 Marko Nysten jatkoi täysien pisteiden sarjaansa
Cortina-valtaisessa kolmosluokassa suurin mielenkiinto kohdistui luonnollisesti tietyn punaisen Tähtiperän vauhtiin pikataipaleilla. Nyt kakkoseksi oli kivunnut Heikki Kaskinen, hänkin Porsche-kuljettaja. Kyseessä oli tietenkin auto numero 30 (Marko Nysten- Timo Saaristo) Talvikaudelta täyden pistesaaliin metsästänyt Nysten osoitti, ettei ajopinnan vaihtuminen vaikuttanut ainakaan hidastavasti vauhtiin. -Pikiksien alut sujuivat vielä hyvin kunnes lämpömittarin neula kipusi yli satasen lukemiin, tässä vaiheessa ainoa konsti oli ajaa hetken aikaa pintakaasulla, jolloin neula laski siedettäviin lukemiin ja pystyi jälleen ajamaan kaasu pohjassa. Yleensä kohtuullisen hyvin luokan vauhdissa pysyttelevän Petri Tikkalan päivä ei ollut aurinkoinen, sillä jo kahden pikiksen jälkeen eroa kärkipaikkaan oli repsahtanut liki puolitoista minuuttia ja kaiken lisäksi matkan varrella tulleet "myöhät" lisäsivät aikasaldoa 10 sekunnilla. kospaikalle, ohitettuaan Kaskisen. Keskeyttäneiden listalta löytyi mm. Ehkä pahiten mutkasta kärsi luokkajohdossa ollut Magnusson, joka yritti pelastaa tilanteen ehkä liian hätäisellä ohjausliikkellä. Tähän tulokseen tulee tarkastellessaan lopputuloksia. Raimo Linden tipahti hyvän alun jälkeen luokkansa neljänneksi jarruongelmien takia. Toinen vajaan 10km:n pikis sitä vastoin tuotti selvempiä eroja. Korhoset voivat olla tyytyväisiä Salon reissuunsa. Nysten nappasi luokan kärkipaikan itselleen heti ensimmäisellä pikiksellä, eikä siitä enää missään vaiheessa luopunut. Esa on vaihtamassa kilpakalustoaan, joten ei ihme että Cooper alkoi "hylkiä" Esaa, koska talliin oli ilmestynyt yllättäen vieras ja "outo" takapyörä-vetoinen ajokki. Ilmeisesti suomalaisvauhti on noussut, tai sitten Ruotsin taso on laskenut, ensimmäinen vaihtoehto lienee oikeampi. Warre vain oli toista mieltä asiasta. Tauolla koneesta alkoi jo kuulua aikamoisia kolinoita ( mäntävaurio?). Perinteiden mukaisesti tässä Salon UA:n kilpailussa taisteltiin erillisenä kilpailuna Teijo Talon lisäpalkintona lahjoittamasta autotallista.
Historic-puolella mukana oli muutama kilpailijapari länsinaapuristamme (NEAFP-kilpailu). Maaliin asti kone kuitenkin kesti ja luokkavoitto tuli, iloitsi Ohrankämmen, mutta myönsi samalla, että kone on napattava auki ja laskettava kuinka monta ehjää mäntää siltä löytyy ( Jarin hartaana toiveena lienee, että kolme kappaletta.)
Escortia tien ja vähän ojankin täydeltä. -Vaihdoimme ennen kilpailua uudet palat, mitä lie vanhaa sekundaa olivat, kun niin nopeasti kuluivat olemattomiin. Tässä vaiheessa oli mielessä jo kisan keskeyttäminen, mutta eihän sitä voinut luokkajohdosta tehdä, tunnusti Ohrankämmen. Ensimmäinen lyhyehkö (5,7 km) mittainen pikis ei aiheuttanut isompaa hajontaa, sillä vajaan kahden sekunnin haarukkaan mahtui 5 kuljettajaa. Yrityksen puutteesta Holmströmiä ei sovi moittia. Ensimmäinen pikis tuli vielä hyvin, mutta sitten alkoi olla ongelmia moottorin lämpöjen kanssa. Kolmospytyt matkasivat länsinaapuriimme Per Göranssonin ja Jan Nilssonin toimesta, herrat olivat liikkeellä kotimaisissa kisoissa harvemmin nähdyllä Ford Falcon Sprintillä.
Kuva Asko Saarinen
Luokka 5 Ari Savolainen voitti ensimmäisessä sorarallissaan luokkansa
Kolmen pikiksen ajan luokan kärkipaikka oli "pitkänokka"-Celicalla ajaneen Raimo Lindenin hallussa. Nyt ei auta muuta kuin toivoa, ettei koneeseen olisi tullut isompia vaurioita, Minissä kun lootassa ja koneessa pyörii samat öljyt, pohti kauden toisen keskeyttämisen kokenut Grönfors. 10 - HANAA
Teijo Talo ralli, Hostoric Trophy, Salon UA, Antero Sirviö
RALLISPRINT
Historicien kesäkausi käytiin monipuolisissa oloissa
Historicit pääsivät kirmaamaan kesälaitumille Trophyn ensimmäisessä kesäkilpailussa Teijo Talo-rallissa. Neljännellä kisan pisimmällä, vajaan 15km:n EK:lla PoppooteaminTero Salmikivi nousi Coupe-Corollallaan tasoihin Lindenin kanssa. Esa Laine, jonka Cooperista petti kannentiiviste jo kisan alkuvaiheessa. Sakselinin takana näytti olevan pientä vääntöä Porsche-miesten välillä, sillä kolmanneksi tipahtanut Kauppinen pusertui uudelleen kak-
Jari Nurminen oikaisi suoraan pellolle, jatkossa vauhti riitti luokkavoittoon.. Antero SakselinRaimo Salminen kaksikko kuittasi luokan voiton puolella minuutilla. Loppuun asti yrittänyt Holmström sai viimeisten pikiksien aikana nipistettyä Liukkosen etumatkan 3,3 sekunniksi. Vaikka Nysten ei ollut tyytyväinen ajokkinsa toimintaan, se ei näkynyt lainkaan pikataival-ajoissa - Moottorista puuttui yläkierrokset, se kiersi ainoastaan 6300 kierrosta minuutissa, siihen nähden olen enemmän kuin tyytyväinen lopputulokseen. Savolainen starttasi viimeiselle pikikselle vain 3,1 sekunnin päässä luokkavoitosta. Vauhtia oli hetkittäin jopa liikaa, sillä aivan koko ajan tie ei tahtonut riittää, Magnussonin "paikassa" punainen Morris Cooper kulki pitkään ojan pohjalla (tosin näin kävi monelle muullekin kuljettajalle, mutta onneksi oja oli "puhdas" kaikenlaisista kivistä ja suurin osa kilpailijoista selvisi tilanteesta ilman autovaurioita. Suorituksen arvoa nostaa tieto siitä, että nyt ajettu kilpailu oli Savolaisen kohdalla ensimmäinen kesäralli, muutenkin Savolaisen kokemus on varsin vaatimaton, sillä ensimmäinen itse ajettu ralli oli tämän vuoden Iisalmi-ralli. Kun Sakselin pystyi kiidättämään ajokkinsa luokan pohja-aikoihin lopuilla pikiksillä, oli peli sitä myöten valmis. HolmströmTiihonen kaksikolle oli tarjolla siis luokan toiseksi suurimmat pytyt. -Viimeisillä pikiksillä auto oli lähes jarruton, palat olivat kuluneet täysin loppuun, eihän se pysähdy, jos metalli oli metallia vasten, harmitteli Linden. Parhaiten Korhosen vauhdissa pysytteli BMW:llä ajanut Euran konkari Erkki Grandlund, tosin hänkin joutui toteamaan, että Korhonen on jatkuvasti hivenen nopeampi. Tiukaksi menneen kisan 1,2 sekunnin voittoon ajoi lopulta onnistuneen kirin tehnyt Savolainen. Viimeisillä pikiksillä Petrin (kartanlukija Helmikkala) tärkein tehtävä oli seurata koneen lämpöjä ja raportoida koska on helpotettava kaasun painamista. Rahoitustakin on jo hankittu tätä kilpailua varten, samoin uusi ajokki (tähtiperä), paljasti luokkansa liki puolella minuutilla voittanut vihtijärveläinen. Koskela selvitti "Rypömutkan" nätisti tietä pitkin.
Luokka 6 Mansikkakaupungin miehet ajoivat lähdöstä maaliin kärkipaikalla
Marko Nysten kävi hänkin ojan reunoilla, mutta ajoi jälleen luokkansa ykköseksi. "Kotikisaansa" ajanut Sakselin valtasi luokan kärkipaikan heti ensimmäisellä pikiksellä, vaikka pikis oli vain vajaan 6 kilometrin mittainen, pystyi BMW-kuljettaja 9,3 sekuntia parempaan aikaan kuin toiseksi Porschella ajanut Pentti Kauppinen. -Teijo Talo-rallin ensimmäiset pikikset menivät hieman heikosti, sillä en oikein tiennyt millaisia rengaspaineita tulisi käyttää, vasta kun huollossa sain auton alle "kylmät" renkaat, alkoi ajo maistua. Kumpikaan edellä mainituista ei kuitenkaan löytänyt tarpeeksi nopeita ajolinjoja noustakseen uhkaamaan vakavasti Sakselinin johtopaikkaa. Jos työasiat antavat periksi, niin Lahteen on tarkoitus lähteä kokeilemaan miten ajo sujuu kunnon jarruilla varustetulla ajokilla.
Luokka 1 Jari Ohrankämmen ajoi voittoon Warren lämpöongelmista huolimatta
Lopen kaadon jäljiltä kuosiinsa nikkaroidulla Austin Mini Cooperillaan kisaan startannut Tero Grönfors aloitti kisan ajamalla vajaan sekunnin nopeammin avaus pikikseellä kuin toiseksi ennättänyt Jari Ohrankämmen Warrellaan. Muutaman kerran poistuminen oli lähellä kun puolsivat niin pahasti. Toisella pikiksellä ääni kyllä katosi hetkeksi, mutta vain hetkeksi, sillä lopullisesti matka katkesi hyvinkin nopeasti
Nyt ne menivät Harri Koskelan ja Juha Jauhiaisen matkassa Hyvinkäälle. Öljypumpun jalan pultit löystyivät, jolloin pumppu pääsi imemään ilmaa, jottei kone olisi kärsinyt totaalista tuhoa, joutui talvella kahdesti luokkavoittoon ajanut nuorempi Linden luopumaan kilpailusta. Talbotilla on tarkoitus lähteä Lahteen kokeilemaan nuotista ajamista, siitä tulikin mieleen, jos joku on ilman sopivaa ajokkia, niin tallissa olisi vapaana Lahteen sopiva ajokki (I-käkauden Opel Ascona B 1900), jos auto kiinnostaa, niin soita (0500601617). Myös Janne ja Harri Kanerva pystyivät Volvollaan pitämään takanaan Ruotsin kaksikon Henrik Boivie Kjell Renstål (Escort RS 2000). Hietanen joutui kuitenkin keskeyttämään ykköspikiksen jälkeen, näin Koskela ja Jaakkola saivat selvitellä välejään rauhassa. Toiseksi sijoittunut Jouni Leppälahti jäi ykköspaikasta kymmenisen sekuntia. Ensimmäisellä pikiksellä tosin Ilpo Hietanen kiilasi Kostajallaan Harri Koskelan ja Sami Jaakkolan väliin. edustava Kukkonen kiilaisi sinisellä 2-tonnisella Escort RS:llään luokan kärkeen jo avauspikiksellä. Tämähän sopi Lehtoselle, joka nousi uudelleen kärkipaikalle, jonka piti maaliin asti. Petäjäveden UA:ta
Luokka 10 Jari Nurmista ei haitanneet nopeammatkaan osuudet
Ari Haarakangas ja Jussi Karhunen ajoivat Talbot Sunbeamillaan luokkansa kärkipaikalla kisan ensimmäisen puoliskon. -Kuivalla kelillä ajo sujui hyvin, mutta sateen mutaisiksi tehneillä osuuksilla pito oli täysin kateissa, joten päätin ajaa varman päälle. Toistuvasti ajetut luokkapohjat takasivat johtopaikan jatkossakin. Harvakseen nykyisin kilpaileva Petteri Sappinen ulkoilutti pitkästä aikaa "Kievarin Villeään" (Sunbeam Imp) kolmanteen sijaan oikeuttavalla vauhdilla. Pari seuraavaa pikistä oli Jari Lindenin (Toyota Corolla 1200) "valtakautta". Pahaksi onneksi Rellun alusta ei pitänyt lainkaan moisesta touhusta.
Juha Lehtonen kiidätti 13-satasen Escortinsa luokan ykköseksi.. Tony Jansson keskeytti kilpailun ennen viimeistä pikistä tekniikkavian takia
HANAA - 11
maan paikkansa Starletilla ajaneille Jari Nurmiselle ja Pentti Savelalle. Kukkosen luokkavoitto ei ollut missään vaiheessa pahemmin uhattuna Vaikka luokkavoitto tuntui jo ennen viimeistä pikistä lähes varmalta, Kukkonen "tykitti" ukkoskuuron liukastamalla tiellä kovan ajan ja nousi kaikki luokat huomioiden historicin ykköspaikalle. Pari ensimmäistä osuutta mentiin Juha Lehtosen Escort 1300 Gt:n tahdissa. Asialla ei tietenkään ollut suurempaa merkitystä, mutta olipahan taas yksi "sulka" Kukkosen hattuun. Roger Magnusson "kevätkyntö" puuhissa. Kyllähän Kukkonenkin roikkui ojassa samassa vasemmalle kiristyneessä kaarteessa, mutta selvitti tilanteen ilman aikahukkaa. Timo Peltosen kanssa ajanut Sami Vuorinen jäi luokan kärjestä 52 sekuntia ja kolmanneksi Opelillaan kiirehtinyt kaksikko Markku Taipale ja Seppo Kovanen minuutin ja 42 sekuntia. Jansson tipahti toisella pikiksellä ojaan ajon takia luokan kolmanneksi, joutuen päästämään samalla Vuorisen Samin edelleen. Siinä sitä menetettiin koko "Hissen" ykkössija Kukkoselle. Arto Rekola-Henri Lindroos (Escort RS) voitti varmisteluistaan huolimatta oman luokkansa, sillä Veli-Matti Saarelainen ja Marko Tikkanen (Opel Ascona B) pystyivät nipistämään Rekolan johdosta vain puolet pois vikalla osuudella, eroa jäi vielä 16,8 sekuntia Ford-kuljettajan eduksi. Vauhdin hiipuminen ei johtunut missään nimessä autosta, se toimi kaiken aikaa moitteettomasti, en vain uskaltanut ajaa kovempaa nopeilla osuuksilla, myönsi "Haarukka" Haarakangas rehellisesti. Kolmen ajetun osuuden jälkeen Koskelan etumatka oli kymmenyksen yli 13 sekuntia. Ennakkoon ajatellen olisi aikoinaan Cortinalla suomalaisia nöyryyttäneen Ruotsin Tony Janssonin uskonut pistävän paremmin kampoihin, toisin kuitenkin kävi. Tauon jälkeisillä pikiksillä Jaakkola ajoi hivenen parempia aikoja kuin Koskela. Toisaalta olihan se mukavampi ajaa ehjä auto lavetille, tiedä mitä sillä viimeisellä pikiksellä olisi tapahtunut jos täysillä olisin yrittänyt, mietiskeli Rekola. Viimeisten pikiksien aikana Nurminen sai repäistyä 16 sekunnin eron Haarakankaaseen.
Luokka 8 Harri Koskela vastaan Sami Jaakkola (AT-pisteet ratkaisivat)
Nuoremman kaluston keskikokoisten (1300-1600) kilpailusta muodostui kahden Escort-kuljettajan välinen koitos. Viimeisen pikiksen jälkeen Koskelan etu oli kaventunut 1,9 sekunniksi ( tämä oli pikisaikojen suhteen laskettu) Totuus oli kuitenkin se, että Jaakkolan saldoa rasitti kisan puolivälissä myöhästymisestä rapsahtaneet 10 AT-pistettä, ilman näitä sakkoja luokan voittopytyt olisivat matkanneet Lahteen. RALLI Luokka 7 Juha Lehtonen lennätti Escortinsa voittoon
Luokan kilpailussa edettiin kahden pikataipaleen ryppäissä. Luokan paras ruotsalaispari ( Mats Thorzelius och Peter Johansson), sijoittui Opelillaan kolmannelle sijalle.
Arto Rekola malttoi mielensä, eikä lähtenyt hulluttelemaan liejuisella viimeisellä pikiksellä.
Luokka 9 Talvi tai kesä Veli Kukkonen on pitelemätön
Trophy -81:n kärkipaikkaa talven kisojen jälkeen täysillä pisteillä hallussaan pitävä pari Veli Kukkonen-Janne Pitkänen osoitti, ettei ajoalustan vaihtuminen muuttanut mitään, vauhti oli edelleen yhtä"kylmää". Viides pikataival jäi tällä kertaa Lindenin kohdalla kisan viimeiseksi. Nopeammilla teillä Haarakangas joutui luovutta-
Jari Ohrankämmen selvitti hienosti EK 2:n kiristyvän vasurin.
Tuomo Liukkosen vauhti oli liikaa luokan muille kilpailijoille.
Ari Savolainen ajoi Salossa ensimmäisen kesärallinsa, tuloksena heti luokkavoitto.
Kuva Asko Saarinen Tony Jansson rikkoi ajokkinsa alustan ulosajossa ja joutui keskeyttämään kisan loppuvaiheessa. Jaakkolan kartanlukijana toimi tässä kilpailussa Päijät- Hämeen UA:n Jouni Helin.
Luokka 11 Arto Rekola halusi ajaa kilpailun jälkeen ehjän ajokin lavetille
Arto Rekola hallitsi luokkansa tapahtumia Kukkosen tavoin ensimmäisestä pikiksestä alkaen
Aikaa tarvittaviin korjauksiin on riittävästi koska kilpailusarjamme jatkuvat vasta myöhäiskesällä, Nevä harmitteli. Jaakkola piti kakkossijan loppuun saakka, mutta eroa Jaatiseen kertyi peräti 1.16,8. Lehtonen oli viitospätkän ykkönen. Viimeisellä pätkällä hajosi jäähdytysjärjestelmä, ja matka jäi kesken koko kisan nopeimmalta kuskilta. V1600-luokka aloitti ykkösellä hienosti. F-ryhmässä kakkossijaa piti hallussa kolmos-EK:lle asti Tero Jäntti. Myös Rämänen joutui turvautumaan nostoapuun.
Hellman karkasi heti
Juha Hellman aloitti heti vahvasti. Itse olin kakkos-EK:n maalipäässä monen sadan muun katsojan kanssa. Päätöspätkällä Starletin moottori sanoi sopimuksen irti. Avauspätkälle salolainen tykitti kolmelle ensimmäiselle selvät
Juha Hellman kiidätti piskuista Poloa todella vauhdikkaasti. Lopputulemana oli A-junnujen kakkossija 47,3 sekuntia Piiralle jääneenä. Vaikkakin voitto oli odotettu, ero muihin oli valtava. Kyrön Seudun UA:n Jokisen tapaan 18-vuotias Niko-Pekka Nieminen oli kolmantena aina viimeistä edelliselle pätkälle. Kakkosella Kärkeen nousivat kakkospätkän varsin vikurilla Corollalla edennyt
Antti Piira hallitsi WRC-Focuksella A-junnuja.
Santeri Jokinen vei B-junorien voiton Uuraisiin
Paimion UA:n Otto Lahti joutui jättämään kisan kesken pätkän jälkeen kakkossijalta. Kunnon ralli kaipaa aina myös sopivan ripauksen draamaa, heitti Hellman. Kaikkiaan Rallytrophyja ilmoittautui 25, joista kuusi V1600-luokkaan. Tauon jälkeen Jokinen ajoi kaikille kolmelle pätkälle ykkösajan. Mainio ajo tuotti kakkossijan, vaikka ykkössija edessä vaihtuikin. Kakkoseksi ajoi Kotkan UA: n Juha Karkia Daihatsulla. Päätöspätkälle koko A-junnujen ykkösajan paukuttaneet NHD/Karkkilan UA:n Matti Jaatinen Timo Leppänen Astralla hallitsivat F-ryhmää, sillä pari oli nopein kaikilla kuudella erikoiskokeella. Jaatinen oli kymmenyksen
Jokinen B-junnujen nopein
B-junnujen ensimmäisenä kilpailijana matkaan piti startata Uudenkaupunki-rallissa menehtynyt Anssi Pohjus. Kisassa oli hienot ja hieman isommat tiet kuin viime vuonna. Kotkan/Haminan UA:n Juha Karkia Teppo Ahlbom lähtivät viimeiselle pätkälle 12,5sekunnin takaa-ajoasemasta. Jäätiin kiinni. repäisivät taivaan auki Perniön suunnalla. Sarjakakkosena ollut Jyri Ahonen oli avauspätkän viides, mutta kakkos- ja kolmospätkän kakkossijat nostivat Suzuki-pilotin kakkoseksi. Olimme ajaneet ensimmäistä pätkää vasta parisen sataa metriä, kun laturin merkkivalo syttyi. Ahonen jatkaa Rallytrophyn kärjessä lähes 18 pisteen erolla ennenSalon kisan väliin jättänyttä Pieksämäen UA:n Kimmo Järvisaloa. Kolmanneksi ja samalla F-ryhmän kakkoseksi nousivat Paimion UA:n Janne Kaukomo Marko Himanen Bemarilla 59 sekuntia Jokiselle jääneinä.. Saarijärven UA:n Olli Rämänen Mika Vuori jäivät kolmella viimeisellä pätkällä Huoviselle puoli sekuntia lisää eron ollessa lopulta 5,6sekuntia. pohjat. Pinjaisten mies oli päivän nopein, vaikka oli vaikeuksissakin. Samalla pari nousi 1,5sekunnin taukojohtoon ennen Puhakkaa. Kolmospätkän pohjiin ylsivät Uuraisten/Orimattilan UA:n Santeri Jokinen Kari Jokinen Civicillä. nopeampi kuin kolmanneksi ajanut Lopen UA/RDT:n Marko Lehtonen Sebastian Hallbäck Mitsun Lancer Evo 8:lla. Hiljainen hetki toteutui tyylikkäästi ja oli varsin sykähdyttävä hetki. Kalajoen RRMM/UA:n Jyri Ahonen EPUA:n Ari Pihlajamäen kanssa pitivät kakkossijaa hallussaan aina viimeistä edelliseen pätkään saakka. Hellman kiidätti Poloaan poikansa Kallen kanssa kaksi ja puoli sekuntia per kilometri muita nopeammin. Airaksinen suistui kuitenkin päätöspätkällä ja Sarjula peri neljännen sijan takaisin.
Suvanto varmisteli
Timo Kutilan kartturoima Suvanto ajoi pohjat vielä neljännelle pätkälle ja jakoi pohjat Huovisen kanssa viitospätkällä. Nyt tutkitaan aiheuttiko pieni ylikuumeneminen jotain moottorivaurioita. Oli meidän onnemme, että tässä rallissa oli jokaisen EK:n jälkeen huolto, jolloin pääsimme lataamaan akkua, huokaisi Hellman. Kakkoseksi ajoi 28,2sekuntia Lehtoselle jääneinä F-Cupia kiertävät Orimattilan UA:n Petri Vihervuori Jarno Mannertie RS:llä. Vihervuori oli jo tauolla kisan kakkosena. Kisasta karsinnan uhriksi joutunut Nevä olikin hyvässä iskussa. Kaasu hirtti kiinni ja ajaminen oli todella hankalaa. Kaikki on uutta koneesta alustaan, Lehtonen jutteli. Niinpä tauolle tultaessa kakkoseksi nousi Janne Huovinen Meganella jo runsaat neljäkymmentä sekuntia Suvannolle jääneenä. Onneksi oli porukkaa paikalla, jotka auttoivat tielle. Onnistuimme siinä, selätimme vaikeudet ja selvitimme tämän seikkailun voittajina, myhäili Hellman. Juha Karkia (Daihatsu) oli noussut kolmanneksi +1.19,1 tiukasti Sami Sarjulan (Polo) ahdistelemana +1.12,8.
Suvanto V1600:n kärjessä
Markku Suvanto (Golf) oli koko Rallytrophyn kolmanneksi nopein tauolle saavuttaessa. Kaksi viimeistä pätkää menivät aivan velliksi rankkasateen vuoksi, mutta selviydyimme onneksi niistäkin. Nyt Anssin poismenoa kunnioitettiin minuutin hiljaisuudella. Poikansa Kallen luotsaama Juha vei lopulta voiton peräti 2.30,8 erolla. Tosin Hellmanin pelko sateesta toteutui vielä reitin loppuvaiheilla varsin rajulla tavalla, kun salamat
Tämä ulkoilu maksoi Olli Rämäselle V1600-luokan kakkossijan.
Teijo Talo ralli, oheisluokat, Salon UA, Jorma Mikkola, kuvat Asko Saarinen
Lehtonen, Piira, Jokinen voittoihin
Rufakin Marko Lehtonen vei yleisen luokan voiton Teijo Talo rallin oheisluokissa. Seuraavista sijoista kävivät tasaisen taistelun kolmanneksi ajaneet Paimion UA:n Reijo Heikkilä Tommi Koskinen (BMW) +50,2, neljänneksi kiiruhtaneet Riihimäen UA:n Timo Jaakonsaari Risto Pasanen (Golf) +53,4 ja viidenneksi jätetyt Orimattilan UA/Mäntyharjun MK:n Jari Huuhka Joni Tähtinen (BMW) +54. Mutta kun he ajoivat 14 sekuntia Ahosta nopeammin, nousivat he kisan kakkosiksi 1,5sekunnin erolla. Vaikka reitti ei aivan täydellisesti suuntautunutkaan Lehtosen kotiteille, oli meno mahtavaa. Hyvää työtä teki myös Rufakin Marko Lehtonen Mika Alvasto Starletillla. Kun eroa oli kuitenkin riittävästi, ei Huovisten, Janne ja Sepon pohja-aika päätöspätkällä nostanut heitä kuin 41,9sekunnin päähän voittajista. Kakkosen ensimmäisessä risteyksessä mentiin ojaan. Eroa kaksikon välillä maalissa oli 14,6sekuntia. Kokkolan UA:n Jonas Ahola aloitti terävästi avauspätkän pohja-
Yleisen luokan voittaja Marko Lehtonen oli hyvässä iskussa. Auto on parempi kuin koskaan. Saaliiksi jäi tällä kertaa vain kokemus siihen saakka erinomaisesti sujuneesta kisasta. Harmillista mutta totta. Ville Puhakka Bemarilla. 12 - HANAA
Teijo Talo ralli, Rallytrophy, Salon UA, Jorma Mikkola, kuvat Antero Sirviö
RALLI
Hellmanin täydellistä hallintaa
Salon UA:n kaksinkertainen Suomen mestari Juha Hellman oli odotettu voittaja Rallytrophyssa. Piti vain toivoa koko ajan, että ei ala sataa, jolloin voimme säästää akkua muun muassa pyyhkijöiden, puhaltimen ja valojen osalta. Suvanto nousi kolmanneksi.
Ei muille mahdollisuuksia
Hellman jatkoi vakuuttavasti loppuun saakka ajaen jälleen kolmet pohjat. Puhakka säesti hyvin ollen joka kerta kakkonen. V1600-luokan ykkönen oli Turun UA:n Markku Suvanto Golfilla.
Hieman nihkeästi alkanut Rallytrophy-sarja sai Saloon kauden runsaimman osanoton. A-junnuissa hallitsi Satakunnan UA:n Antti Piira ja B-junnujen ykkönen oli Uuraisten UA:n Santeri Jokinen.
Samuli Nevä oli tullut yleiseen luokkaan ohjaaja- ja auton vaihdon kautta Antti-Mikko Solaksen paikalle. Suvanto oli koko porukan kakkonen, Olli Rämänen (Suzuki) kolmantena ja Toni Valovaara (Focus) neljäntenä. Pohjat syntyivät kahdelle viimeiselle pätkälle. ajalla, mutta keskeytti jo kakkosnopeimmat Valkealan UA:n Perttu ja pätkällä Starletin koneen hajottua. Neljälle ensimmäiselle pätkälle syntyi pohja-aika ja viitospätkälläkin paimiolainen oli kakkonen. Vain 1,5 sekuntia Karkialle jäi sarjaa johtaja Kalajoen RRMK/UA:n Jyri Ahonen Suzukilla. Kakkossija tuli kuitenkin selvästi, sillä kolmanneksi kiirehtineet Oriveden Seudun UA:n Jari-Pekka ja Saara Haapasalo (RS) jäivät 25,7sekuntia.
Piira ja Jaatinen vauhdissa
Kisan kovimmalla laitteella, Ford Focus WRC:llä matkassa olleet Satakunnan/Noormarkun UA:n Antti Piira Marko Salminen ajoivat neljälle ensimmäiselle pohjat ja varmistelivat sitten sateessa selvän voiton. Kakkosen maalipään mutkayhdistelmä pudotti Valovaaran kisasta ulosajon takia. Jukka Airaksinen (Suzuki) nousi jo ohi Sarjulan. Polo-pilotti saapui Someron tauolle selvässä minuutin ja kuuden sekunnin johdossa. Jäntti ajoi ulos ja tilalle nousivat Padasjoen MU/VeSa:n Kalle Jaakkola Lasse Rajala Bemarilla
Kaikkiaan Bemareita oli ilmoittautunut 11 autokuntaa, joista kymmenen lähti matkaan. Kahdeksantena olleen Mäensivun taival katkesi tekniikan petettyä lopullisesti.
Mäensivulle toinen pohja-aika heti perään
Vaikka kolmospätkä ei ollutkaan niin nopea kuin kakkospätkä, oli Mäensivu jälleen ykkönen. Puutio oli nopein kolmospätkällä. Stig Österholm oli kolmas +13,6 ennen Mäkistä +15,3. Kytölä nousi 2,6sekuntia ollen seitsemäs ennen kolmanneksi +14 ja Oksanen nelkaksikkoa Väätäinen Esko Sarjula jänneksi +33,7. Timo Mäkinen 3. Kuopion UA:n Seppo Väätäinen jatkaa sarjaykkösenä.
Talven kolmen kisan jälkeen sarjakärkenä kesän ensi koitokseen saapui Seppo Väätäinen. Kärkitrion Väätäisen kanssa muodostivat Kari Kytölä ja Raimo Oksanen. Ei paljon aikaa ehti kulua, vaikka auto ei olut ehtinyt valmistautua kisaan. Konepelti väpätti ja häiritsi ajoa. Forsströmillä on kasassa 37 pistettä ja Grönthalilla 28.. Borupin ja Erkki Puution keskeytysten myötä Nurmijärven UA:n Sami Grönthal nousi kakkoseksi ja sarjaykkösenä pysynyt Laukaan MM:n Marko Pulkkinen kolmanneksi.
Marko Pulkkinen saapui Saloon selvässä johdossa 18 pisteen johdossa ennen Pasi Paappasta. Taso nousi viime vuodesta hurjasti, jutteli tyytyväinen voittaja. Riihimäellä ulos ja Jämsässä ohjausakselin katkettua uusittiin ulosajo. Meitä kiusasi viitospätkällä alkanut sade. kuva Antero Sirviö
Forsström ratkaisi päätöspätkällä
Kärkeen noussut Sam Borup ajoi ulos päätöspätkällä ja voittoon nousi alussa jo selvästikin kisaa johtanut Hyvinkään UA:n Juha Forsström. Ehkä juurikaan kiinni. Seppo Väätäinen 2. Kävi kuin Bosselle Austja Karpiola voittomarginaali oli reilu raliassa muinoin, juututtiin ojaan. Laakso teki suuren
nousun sijalta 12 viidenneksi +41,7. Nyt eroa pohjiin jäi vain 0,7sekuntia. Puutio putosi kolmanneksi, mutta ero kärkimieheen kapeni 3,6sekuntiin. Kari Kytölä 7. Pohjat pamauttanut Borup kasvatti eron Forsströmiin 2,2sekuntiin. Leif oli Starletilla kolmas +1,5 ja Stig Corollalla neljäs +2.4. Sade teki kisasta myös haastavan, mutta eiköhän se ollut kaikille sama. Arto Michelsson 4. Jälkeenpäin on helppo miettiä, missä puuttuvat kaksi sekuntia olisi voittanut, mietiskeli Kytölä. Erot olivat nyt kuitenkin selvästi pienemmät. Oksanen +4,8 oli kolmas kuuden kymmenyksen erolla Timo Mäkiseen (RS). Mäkinen oli noussut viidenneksi +46,8.
Mäkinen kärkeen
Oksanen oli ylivoimainen viitospätkällä jättäen jo edellisellä pätkällä tekniikan kanssa taistelutta Mäensivua 6,8 sekuntia. Myös Oksanen omasi pienet mahdollisuudet voittoon eron ollessa kärkeen 16,7sekuntia. Voittotaistelussa olivat loppuun asti mukana myös Oriveden Seudun UA/ESRC:n Kari Kytölä ja Sami Kurjanen jääden voittajille vajaat kaksi sekuntia +1,9. pehmeä, että jäimme kiinni. RALLI
Teijo Talo ralli, F-Cup, seniori, Salon UA, Jorma Mikkola, kuvat Antero Sirviö
HANAA - 13
Timo Mäkinen vei tiukan taistelun sekunneista
F-seniorien kisassa käytiin ennennäkemättömän tiukka kilpailu voitosta. tapahtumien takia suuriksi. Kari Roivainen (Volvo) ajoi parhaansa +12,8 ollen seitsemäs ennen Leif Österholmia +14,4. Auton alustaa paranneltiin talven aikana. Ennen kuin sitä tuli, ta yöllä kolmen aikoihin. ajava Erkki Puutio. Kyllä viimeiselläkin yritettiin tosissaan. Auton kanssa on ollut ongelmia. Seuraavina tulivat Ruohonen, Stig Österholm, Mäensivu, Sarjula ja Michelsson.
Teijo Talo ralli, F-Cup, BMW-Original, Salon UA, Jorma Mikkola. Vielä, kun tuuletin oli kylmällä, menivät lasit aivan sumuun. Seuraavina tulivat Mäkinen +7,5, Kytölä +8,8, Laakso +9,1 ja Stig Österholm +10,3. Pulkkinen jatkaa sarjaykkösenä 52 pisteellä. Kari Kytölä oli Mantalla kakkonen vain kahdeksan kymmenystä jääneenä. Seuraavat sijat menivät Österholmin kaksosille. Kytölä jatkoi kolmantena kaventaen eron kärkeen 5,8sekuntiin. Oli kiva, tasainen ja jännittävä kilpailu, Oksanen kiitteli. Voiton vei Lempäälän UA:n Timo Mäkinen 1,4sekunnin erolla Paimion Raimo Oksaseen. Mäkinen nousi kisan kärkeen 1,7sekunnin erolla Väätäiseen. Mäkinen nousi jo 9,5sekunnin yli kaksikymmentä sekuntia tarkalleen +21,6. jälleen tiukassa nipussa Stig +14,2 ja Leif +14,4. Ruohonen oli kahdeksas seitsemän kymmenystä hitaampana. Tuulilasikin meni tukkoon ja sitä yritettiin pyyhkiä. Seppo Väätäinenkin (RS) pääsi jo mukavasti vauhtiin ollen kahdeksas +18,5. Ilkka Tykkä 9. Itseltä lakkasivat pyyhkijät toimimasta neljä-viisi kilometriä ennen nelosen maalia. Mäkinen oikeastaan pääsi vähän yllättämään, kun seurattiin liikaa Väätäisen aikoja. Sam Borup oli kolmantena 3,2 sekuntia Puutiosta ennen Sami Grönthalia ja sarjaykköstä Marko Pulkkista.
Borup ulos
Piikkipaikan pitäjän Borupin matka katkesi noin kolmeen kilometrin kohdalle. Jouko Karhumäen oli tarkoitus mitata vauhtiaan Senioreissa, mutta tekniikka jätti automaalarin pois kisasta. Österholmien kisassa Stig oli pääsemässä niskan päälle +8,4, Leifin jäädessä hänelle 3,7sekuntia. No voittoprosentti maaliin ajetuissa kisoissa on komea 100, löysi nurmijärveläinen maanviljelijä ainakin yhden hyvän puolen. Kolmanneksi nousi Laukaan MM:n Marko Pulkkinen Sami Kauppinen. Oksasen latasi peräti 11,4sekunnin pohjat ennen Kytölää. Voittotaisteluun nousi myös pätkän toiseksi nopeimman ajan kellottanut Grönthal vain kahdeksan kymmenyksen päähän Puutiosta.
Hyvä alku ja loppukiri takasivat Juha Forsströmille voiton. Ilman ikätasoituksia voiton olisi vienyt Oksanen 10,2sekunnin erolla Kytölään. Hallitseva mestari Jouni Ruohonen (RS) oli kahdeksan 4,1sekuntia kärjelle jääneenä.
Oksasen kiri ei aivan riittänyt
Yhä yltynyt sade teki päätöspätkästä erittäin mielenkiintoisen. Väätäinen kiristi viidenneksi, mutta eroa kärkeen venähti jo 28,4sekuntiin. Oksasen huolena olivat lämpöongelmat. Lavikaisen Ollin viime vuoden paikka. Keskeytys oli edessä. Väätäinen oli ohittanut Harras Lindroosin (RS). Kympin joukkoon edellisten lisäksi ajoivat Tammisaaren MK:n Stig ja Sebastian Österholm +41,3, Riihimäen UA:n Markku Laakso Heikki Seuranen +53, Euran UA: n Jouni Ruohonen Hannu Vehmanen +1.03,0, Tammisaaren MK: n Leif Österholm Natalia Augustson +1.23,8, Tampereen UA/PRRacingin Arto Michelsson Jussi Kulmala +1.48,7 ja Pohjois-Hämeen UA:n Juhani ja Tuukka Räkköläinen +1.54,6. Harmi, kun ei päässyt vertaamaan Samin aikaan, hymäili Forsström. Kärkinelikko karkasi muilta, sillä viidenneksi kiirehtinyt Laakso jäi Mäensivulle jo 13,1, Österholmit tulivat Tilanne tauolla: 1. Talvi meni pilalle. Pitkillä suorilla lämmöt nousivat ja jouduimme hieman nostelemaan. Väätäinen oli kahdeksanneksi nopein. Auto nousi risteyksessä plaaniin ja siitä pihalle. Myös Vesa Mäensivu (BMW) avasi kautensa Salossa ollen avauspätkällä seitsemäs +2,9. Vain neljä kymmenystä Stigille jäi kaksikko Markku Laakso (Golf) ja uusi nimi Tampereen Juha Louhesto RS:llä. Iäkkäämmät herrasmiehet jatkoivat vielä kärjessä ikätasoitustensa takia. Vaikka Kuopion UA:n Seppo Väätäinen Marko Savola likistivät loppuun saakka, oli heidän tyydyttävä neljänteen sijaan 12,9sekuntia voittajille jääneinä. Arto Michelsson (BMW) oli kolmas ennen Ilkka Tykkää (BMW). 2,5sekuntia. Hyvin aloittanut Louhesto kaatoi rajusti pätkän alkupäässä ja Timo Rossi (Kadett) jäi puolestaan pätkän loppupään yleisörysään. HyvinPuutio juuttui pehmeään tienkään/Mäntän UA:n Juhien Forsström reunaan. Kakkoseksi oli kivunnut vasta kauden ensimmäistä osakilpailuaan ajava Erkki Puutio. Muuten meni hyvin, oli hyvä näin. Kärkiviisikko oli omilla luvuilRS RS BMW BMW RS Manta RS BMW BMW BMW 15.17,8 + 31,3 + 33,1 + 35,5 + 41,7 + 42,0 + 48,3 + 51,6 + 56,8 + 58,0
Hurja kiri nosti Raimo Oksasen kakkoseksi. Mäkinen oli kolmanneksi nopein ennen Stig Österholmia ja Laaksoa. Tien reuna oli kuitenkin niin Hietaseen. Paikalla Tulin Saksasta kursseilta vasei ollut yleisöä. Raimo Oksanen 10. laan, sillä Leif Österholm oli jäänyt (Astra) +28. Oli muuten aika mieleenpainuva kokemus. Laakso jatkoi tasaisesti +8,9. Laakso jatkoi viidentenä ennen Ruohosen ohittanutta Stig Österholmia.
Oksanen rivakka avaaja
Kuten talvellakin, ei Oksasen Raimolla (BMW) ole vaikeuksia syttyä kisaan. Vain kuusi kymmenystä kolmannesta sijasta jäi Mäkinen. Mäkinen paranteli vauhtiaan +1,9, kuten myös Laakso +2,7. Juhani Räkköläinen
Kytölän kiri alkoi
Nelospätkä oli päätöspätkän kanssa rallin pisimmät 14kilometrin mittaisia. Kytölä pommitti jo kolmannen kerran kakkoseksi. Jämsän ja Kangasniemen avauspätkän ykkönen oli sitä myös kesän avauksessa. Palokunnan avulla pääsimme ylös, mutta raidetanko ja tukivarsi olivat vioittuneet. Alku meni hyvin. Vauhti ja varmuus paranivat. Mahtava kisa. Oksasen selvitti kakkossijan juuri ja juuri, sillä Oriveden Seudun UA:n Kari Kytölä jäi hänelle vaivaiset puoli sekuntia. Puution ero kärkeen oli ennen päätöspätkää 7,3sekuntia ja Grönthalin kahdeksan sekuntia enemmän.
Forsström löi alkutahdit
Juha Forsström ajoi kahdelle ensimmäiselle pätkälle pohjat ja siirtyi reiluun 12 sekunnin taukojohtoon. Harras Lindroos 6. Nuoremmat ajavat sen verran kovaa. NeErot kasvoivat päätöspätkän losella ajoimme sitten kovimmassa
sateessa, missä olen ikinä ajanut. Tiukalle meni lopussa, kun Oksanen ajoi viimeiselle niin hurjan ajan. Vettä satoi juuri silloin oikein kunnolla. Paistaa se aurinko joskus risukasaankin. Sarjakakkosena startannut Pasi Paappanen ajoi nelosella ulos.
Asetelmat selkiintyivät
Viitospätkä ei tuonut sijoituksiin muutosta, ainoastaan erot selkiytyivät. Forsström ajoi sateisissa olosuhteissa peräti 20,1sekunnin pohjat Pulkkiseen, jolle Grönthal jäi
Borup kärkeen
Nelospätkän selvitti ripeimmin Borup siirtyen samalla kisan kärkeen yhdeksän kymmenyksen erolla pätkän neljänneksi nopeinta Forsströmiä. Seuraavina tulivat Leif Österholm +33, Laakso +34,5 pari kymmenystä enemmän jääneenä Ruohonen. Väätäinen jatkaa sarjan kärjessä ennen Kytölää ja Oksasta.
Mäensivu jylläsi isoa kovaa
Kakkospätkän ensimmäiset kahdeksan kilometriä olivat isoa tietä, jotka sopivat mainiosti Mäensivulle. jutteli pikkuveljensä Janin kanssa Kolmosella oli konepellin sokka irti. Stig Österholm oli kolmas +5,6. Nyt on mukava ajaa ja tasoitukset ovat tarpeelliset. Jarrutin aivan liian myöhään. Ruohonen jäi Leifille päähän Väätäisestä. Jouni Ruohonen 8. 35,7sekuntia Nurmijärven/HyvinPyörähdin, katsoin, ettei siinä ole kään UA:n Sami Grönthaliin Marko ojaa. Timo Mäkinen vei voiton reilun sekunnin erolla.
Mäkinen niukkaan voittoon
Kun pätkäajat ja ikätasoitukset laskettiin yhteen, veivät voiton tiukassa kisassa Lempäälän UA:n Timo Mäkinen ja Anssi Saarinen 1,4sekunnin erolla Paimion UA:n Raimo Oksaseen Hannu Litjoon. Oksanen oli viides +4,9. Kolmen kakkossijan jälkeen Kytölä tykitti 4,9sekunnin pohjat Oksaseen. Vesa Mäensivu 5. Sarja oli ainakin itselleni pelastus. Pomarkkulainen tykitti 3,1sekunnin pohjat Kytölään
Se lupaa hyvää jatkossa. Hannu Mäki-Ikola jäi 1,68 sekuntia, jota pidetään alan piireissä pitkänä aikana. Eroa tuli 1,33 sekuntia. Se on ihan eri auto sen jälkeen. Marjo-Riitta Lundenin edellispäivän tekniikkamurheet olivat poispyyhittyjä. Tänä vuonna varikon paikan myötä rata lyheni muutamalla sadalla metrillä. Hannu Kossi Toyota MR 2:sella kiilasi kolmanneksi ennen Lefa Tuomelaa. Paluun baanalle tehnyt Risto Keski-Korsu jäi Ford Escortilla 0,79 sekuntia. Tervajokelainen oli selvästi nopein molemmilla kierroksilla. Yleisessä Hannu Mäki-Ikola vei avauskierroksen nimiinsä, vaikka ainakin varikon mutka "valus" pitkäksi. Riskejä kannattaa ottaa. Mennäänpä nyt siinä järjestyksessä.
Vuotari haka nuorissa
Nuorten luokassa mukana kisaamassa oli 11 kilpailijaa. Muuten on kiva, kun alkaa ajo maistumaan asfaltilla, ajotyyliään tälle viikonvaihteelle muuttanut ylihärmäläinen jutteli. Nopein aika molemmilla kierroksilla Tapojärvelle. Tomi Hallian ajokissa ilmeni jotain pientä häikkää tekniikkapuolella ja Tomppa oli nyt neljäs. Se oli nappi veto toisella, Aho tilitti. Raahessa hän oli kolmas.
Lunden vauhdissa naistenluokassa
Muutama uusi kilpailija oli saatu naisten luokkaan mukaan ja heitä olikin seitsemän kisaaja viivalla. Meitä ei vaan ollut kuin neljä sarjalaista, joten täysiä pisteitä ei tullut, Jamppa laski. Mitsubishi Evo 6-malli toimii Raahen vaihdeaskiremontin jälkeen. Nyt ähtäriläinen ajaa koko kauden samalla autolla ja Kokkolassa loistava tulos toiseksi 2,77 sekuntia Tapojärvestä. Nyt keskitytään rallisprintteihin, Koskelo hehkutti kisan jälkeen. Molempien puheissa on havaittavissa itseluottamuksen poikasta menestykseen. Johan itse ajoi kisan Skoda Octavialla johon oli asennettu diesel-moottori. Kaikki toimii myös eilen Raahen kostealla radalla. Sarjan kaksi viimeistä osakilpailua ovat Vieron kotikisoja Isossakyrössä.
Hallia ja Hietala hallitsivat senioreita
Täysi-ikäisten eli senioreiden laittaminen kaksi ja nelivetoiset omiin luokkiinsa on varmaan hyvä ratkaisu. Anssi Rytkönen urakoi samalla autolla yleisessä viidenneksi.. Penttilän tapaan Bemaria paiskova Tero Hallia jäi 0,41 sekuntia.
Järvinen kiireisin Historic-laitteissa
Historic-autoja mukana oli kuusi neljässä eri luokassa. SM-sarjan väliin jättänyt J-P Aho oli nyt voittovuorossa. Fiilinkiä ei huonontanut Parkanon ja Raahen kisan hyvät sijoitukset. Toiselle ajan paranivat järjestään. Vesa Erkkilä kuuluu vuodesta toiseen luokan kärkihemmoihin. Ollikainen mietti ajokin toimivuutta. Jarmo "Jamppa" Suokko oli vauhdissa Kokkolan kuivalla radalla. Tein toisellakin kierroksella ajovirheitä. Eroa Erkkilään tuli 0,24 sekuntia. - Oli hyvä viikonvaihde oman ajon suhteen. Laitettiin kaksivetoiset järjestykseen, K.Hallia kuittaili palkintojenjaossa. - Raahessa ei saanut oikein tuntumaa kostealla kelillä. Roger Magnusson Renault 8: lla, Pentti Kauppinen Porschalla ja Esa Lappalainen Sunbeam Impillä olivat oman luokkansa ykkösiä.
Kimmo Viero kaasutteli yleisessä F-ryhmän pelien kakkoseksi. Kisamies Johan Dahlbackan Alitustekniikka-yritys oli kisan pääyhteistyökumppani. Mukana oli kuusi kilpailijaa.
Tapojärvi kuittasi juniorit
Junioreissa löytyi voittaja myös selvällä erolla. - Auto on muuten hyvä, mutta tahtoo mennä hiukan liikaa kahdella pyörällä. Tiedän mitä sille pitää tehdä, Lamminsivu totesi. Mika Lahti Alfalla oli kolmas ennen Rellu-kuski Jukka Ojaa.
Harvoin näkee niin innostunutta voittajaa näissä kisoissa kun Erkki Koskelo Kokkolassa. Kimmo Viero oli kullanväriseksi väriä vaihtaneella Toyota Starletilla toinen. Luokkavoitto kirjataan 1,16 sekunnilla. - Ekakin kierros oli hyvä. Nelikkoja oli viivalla 18 kpl.
F-ryhmän pelit Jaltsulle
Jari Lamminsivun siirryttyä BMW:llä F-ryhmän puolelle Futuresarjassa jatkuu sama voittamisen tahti näinkin. Harri Hietala taivutteli tyylikkään ja voimakkaan BMW:n kaksivetoisten ykköseksi. Perehtyminen autoon ja ajamiseen tuo tulosta. Oulun UA:n Kari Peura on yönmustan Mitsun kanssa hieman uudempi kasvo rallisprint kuvioissa, mutta kyyti on kohdalla. Kai Haarala on pari kautta tutustunut Harri Hietalan ja Kaisa Sistosen avulla BMW:llä assukisojen saloihin. Se oli siinä, sastamalainen huikkasi. Ratec Teamiä edustava Pertti Tapojärvi ajaa Anssi Rytkösen kanssa samalla pirssillä. Kauvatsalainen Ari Salonen sai kepittää kaikki Escortin vaihteet läpi ja oli kolmas 0,93 sekuntia Asikaista perässä. Luokkavoitot Tammisaaresta, Parkanosta ja Kokkolasta. Ohjaajakokous aloitettiin hiljaisella hetkellä Anssi Pohjuksen muistolle. Toisella kierroksella Koskelo ja Skoda olivat lyömätön yhdistelmä. Mitsu-miehen Hannu Siekkinen ja Markus Siuvatti olivat neljäs ja viides.
Pertti Tapojärvi (oik) ajoi Mitsubishilla junioreiden voittoon. - Näin tänään. Nyt Toyota Starlet kiisi kurvit 2,81 sekuntia nopeammin kuin Jaana Hämäläinen Hondan kanssa. Lopullinen kilpailijamäärä oli 149. Hannu Mäki-Ikola oli toinen 1,68 sekuntia perässä. Raahen tuttu vanhakorisen Escortin kuljettaja Petri Ylitalo oli kisan neljäs 0,22 Salosta perässä.
Hannu Mäki-Ikolan vauhti paranoo asfaltilla. Nelikoissa Keijo Hallia kellotti Mitsubishilla 2,60 sekuntia paremman ajan kuin Harry Nieminen saman merkin ajokilla. Peura oli kolmas 0,63 sekuntia Haaralasta. Tomi Hallia ei ole tällä hetkellä itsestään selvyys voittajaksi. Kuivalla se tuntus toimi hyvin. - Nyt vanha Erkki lämpenee. Toisen kierroksen ajooni ei ole parannettavaa. Nokialainen oli Kokkolassa kolmas 1,08 sekuntia Erkkilää perässä. SM-sarjasta tuttu Jari Pohjola oli Suzuki Swift Sportilla 1,60 sekuntia Jari Tuomistoa kiireisempi. Ehkä takapään jousitus pompottaa hiukan . - Hän ajaa liian kovaa. Jarkko Särkkä kiilasi kolmanneksi 0,16 Mäki-Ikolasta ja eroa Koskeloon tuli 1,84 sekuntia. Tämä oli aika nopea rata, Vuotari sanaili. Henri "Henkka" Kossi ajaa kisan silloin kun aikatauluun sopii. - Olisin halunnut voittaa ja sitä tarjottiin. Parkanon huimapää Mikael Vuotari oli omaa luokkaansa molemmilla kierroksilla. Kun kello käy taistelu on raakaa ja rehellistä. Erkkilän Vesa tosin tiesin syyn kaverin alusta ongelmiin. - Otti paaliin heti alussa. Kari Roivainen oli kolmas 1,85 sekuntia Niemistä perässä.
Ahon vuoro
Jukka-Pekka Ahon ja Mikko Pääkkösen henkinen välienselvittely varikolla on vähintäänkin mielenkiintoista kuultavaa. Veli-Pekka Karttunen laittoi puolestaan Seppälän tiukoille ja kellotti Renaultillaan 0,14 sekunnin päähän. Joensuun Janne Asikainen oli Volvo PV:llä toinen. Kiimamaan Starletilla ajanut Markku Jääskeläinen oli kolmas 0,44 Huupposesta. Pasi Erkkilä oli täällä neljäs. Erkki Koskelo panosti toiselle kiekalle ja kello pysähtyi kovaan aikaan. Hän naputti kaksi aikaa 0,19 sekunnin sisään. Kokkolasta toinen tila.
Tyytyväinen Koskelo juhli voittoa
Koskelon Erkki on innoissaan kuin pikkupoika karkkikaupassa. Kokkola sai viime vuonna hyvät arvosanat kaikin puolin. Jukka Tenhon viime vuotista MR 2:sta kuskaava Santeri Fält oli neljäs 1,99 sekuntia kolmannesta tilasta. Remontti Reiskan tiimin Anssi Rytkönen oli kisan viides. Kolmanneksi ajanut Jarkko Särkkä totesi nyt olevan tosi tasaista ja se on hänen mielestä hyvä asia. Nyt pelaa auto ja äijä. Mutta kauden hyvin aloittanut Jukka-Pekka Ollikainen oli täälläkin parempi. 14 - HANAA
Alitustekniikka Asfalttisprint, Future rallisprintsarja, Kokkolan UA, Vesa Rauhala
RALLISPRINT
Koskelon tahtiin
Rallisprintin Future-sarjan toinen osakilpailu ajettiin Kokkolassa. Luokkaan yksi saatiin mukaan neljä kilpailijaa edellispäivän ratakisasta Kemoralta. Peräti 13 kilpailijaa oli viivalla. - Auton alustaa muutettiin reilusti Parkanon jälkeen. Vesa Huupponen taivutteli Opel Corsan 0,17 sekunnin päähän Ahosta. Kaisa Sistonen oli luokan kolmas 0,21 sekuntia Hämäläisestä. Futuresssa lähtöjärjestys on erilainen kuin SM-sarjassa. Parempi aika oli ensimmäiseltä kierrokselta. Topi Tulla Hondalla oli viides.
J-P Ollikainen on tyytyväinen kevät kauteensa asfaltilla. Olosuhteet olivat kunnossa ja sääkin suosi lämpimällä ja kuivalla tavalla.
Ollikaisen tahdissa
Luokassa kolme saatiin kunnon kuhinat. Mikko Pääkkönen oli neljäs ja varikolla oli hiljainen kaveri. Seppo Järvinen oli Opel Ascona A:lla porukan ripein. Hän ei ole sarjassa mukana.
Jamppa juhli
Luokassa neljä mukana oli 11 kisaajaa. Nyt neljäs 0,10 sekuntia Särkästä. Takavuosina asfalttisarjasta tuttu Oulun Kai Penttilä ei aja pisteistä, mutta oli täällä kolmas 0,34 Vieroa takana. Kahdeksan lähtijän joukosta Jaltsu kuittasi luokan 1,49 sekunnilla. Jori Seppälä Valkealan UA:sta kisaa Vuotarin tapaan Toyota MR:llä
Santeri Jo-
Tapojärven auto toimi, renkaat ei
Nelikoissa Pertti Tapojärvi totesi, että kaikki ei mennytkään tulosten mukaan. Paikallista väriä edustanut Kokkolan Jonas Ahola niinikään Starletilla oli toinen ennen Oulun Esa Hiltusta, joka jäi 0,64 sekuntia Aholalle. Myymälä avoinna ma-pe 9-18, la 9-15, su 10-16
Suoraan varastosta!
Hans -tuet alk. alk.
.j ww w
h stec m
ic.fi
Huollot kaikkiin iskunvaimentimiin!
Meiltä myös rallirenkaat
Poikkea tutustumaan matkalla SM-ralliin Tuohikottiin! Kysy myös penkkejä - suoraan varastossa!
Toni Gardemeister - 045 279 8080
LAADUKASTA KILPA-AUTOJEN KORI- JA TURVAKAARIVALMISTUSTA!
Kokkolan junnut luokittain
Kiimamaalle tolppa
Junnujen luokassa seitsemän starttasi neljä kuljettajaa. Toivotaan kuitenkin, että kisa on sarjoissa mukana jatkossakin.
Haaralan ylivoimaa
Kaksivetoisten ison luokan selvääkin selvempi voittaja oli Kai Haarala. - Pojat hakkas yhden illan konetta ja laatikkoa. Olli-Pekka Kononen oli Toyota Starletilla molemmilla kierroksilla nopein ja pokkasi luokkavoiton 0,72 sekunnilla Raahessa voittaneeseen Juha Uusitaloon. Hän jäi Uusitalolle 1,52 sekuntia. Nimittäin 4,93 sekunnin luokkavoitto Mika Karvosesta teki toiseksi jääneestä Sastamalan isännästä "hyvin-hyvin vihaisen". Molemmilla kierroksilla nopein aika ja luokkavoitto 1,09 sekunnilla. Kari
Nopea myös asfaltilla. Keijo Kiimamaa ajoi jo viime kaudella hyvin ja sama meno jatkuu. Lieneekö Markku Jääskeläinen saanut Kiimamaan kotteroon vieläkin parempaa kulkua. Tiilikka käskyttää Toyota Starlettia pikipinnalla pois tiehensä. Hyvinkään UA:n Kai Lindroth ajoi Volvo 240:lla toiseksi ennen Sami Matikasta ja Ford Sierraa. Matikainen laittoikin Lindrothin ahtaalle ja jäi vain 0,06 sekuntia. Ota yhteys markkinoiden johtavaan luotettavaan vakuuttajaan!
www.rallivakuutus.fi
puh. Se oli ok, mutta meillä suli renkaat alle. Jari-Matti Tiilikka ajaa pikikisat Toyota Starletilla. Raahen ykkönen Markus Siuvatti kiisi neljänneksi.
Tiilikka haikeissa tunnelmissa voittoon
F-ryhmäläisten luokassa JariMatti Tiilikka ajoi voittoon, mutta mieli oli allapäin hyvän ystävän Anssi Pohjuksen onnettomuudesta. Vauhdikkaita ajolinjoja esittävä Antti Karhunen täydensi kolmannella tilallaan Starlet-rintamaa. Isonkyrön Toyota-yrittäjä ja Tuning-velho Juha Lae taivutteli nätin Starletin neljänneksi 0,20 sekunnin päähän Hiltusesta. Luokan 15 voitto reilulla sekunnilla matkasi Pohjanmaalle.
Vakuutamme kilpailukalustonne radalle ja ralliin! Palveluihimme kuuluvat myös kaluston kuljetus- ja varastointivakuutukset. Rauman Esko Blomroos oli kolmas 0,94 sekuntia Karvosta perässä. (044) 727 3900. Useat kansalliset ja kansainväliset huippukuljettajat ja teamit ovat luottaneet palveluumme jo lähes vuosikymmenen ajan. ttu ut ava ettisiv arusteet.fi n Nyt saatavana uusi kilpav www. RS-2 hiilikuitumalli
399 alusasusetti 135 OMP 54 ajohanskat Ajopuvut OMP kypärät Peltor 529 259 yhteensopivalla 549 puhelimella
Täydellinen
alk. Eikä tiedä edes miksi. Kokkolan kisa on varmaan järjestelyiltään pääosin kunnossa, mutta nyt kisa repsahti luvattoman pitkäksi jo pelkästään maksettavien ostopalvelujen ryssittyä asiansa. Haarala nappasi 16:sta kilpailijan joukosta 4,07 sekunnilla ykköspytyn. Hämeenkyrön Pauli Peurala taivutti pirteän vihreän "Eskon" neljänneksi 0,17 sekuntia Matikaisesta.
Uusitalo haastoi Konosen
Tuhatkuusisatasten luokassa kahdeksan kymmenen kuskia lähti taistelemaan. alk. Puoli tuntia on aivan luvattoman pitkä aika vain odottaa kisan alkua. kinen, Suomi ja Uurainen oli luokan neljäs GT Corolalla.
Peura jäi 3,40 ja Hannu Siekkinen 3,68 Tapojärvestä. RALLISPRINT
HANAA - 15
Corbeau rallipenkit, Luke turvavyöt sekä Hans niskatuet - Kysy tarjous!
Kalevantie 3, Valkeala (Puutarhaliike Joonan tiloissa). Tämä on tekniikkalaji, Tapojärvi porisi. Vakuutamme myös historic-, F-ryhmän - ja SRC-kaluston toivomustenne mukaan
Rata oli selvästi pioltaan parempi toisella kierroksella. Nyt siihen oli aihetta. Oli Erkkilän pelastus, että rata kuivui. Kun sais rentoutta ajoon, tultais vielä kovaakin, Salonen uhkui. Urheilullisella puolella saatiin SM-tasolle uusi voittaja, kun Pekka Keski-Korsu ajoi voittoon. - Auto toimi pitkästä aikaa kunnolla. Vielä Nurmijärvellä ei ollut tolpan aika. Keijo Kiimamaa lähti Oulusta tuomaan Jääskeläiselle autoa ja ajoi toki itsekin. Tappiota Ollikaiseen 0,96 sekuntia. Kisaviikon epävakaiset säät laittoivat Jaltsun pään kääntymään tutun Fordin suuntaan. - Ihan tyytyväinen saa olla, vaikka parannettavaa jäi, Korpela totesi. Maaliin pääsin, mutta olisi voinut jäädä siihenkin, Erkkilä mietti. - Toisen kierroksen lopussa nappasi vesitynnyriin ja pyörät sojotti. Nimittäin kilpailun kokonaismäärä jäi vain 77 kilpailijaan. 16 - HANAA
Pakkauspojat SM-Rallisprint, Nurmijärven UA, Vesa Rauhala
RALLISPRINT
Uusi voittaja
Rallisprintin SM-sarja jatkui viikon päästä Raahesta. Tonnikuusisatasissa oli mukana yhdeksän kilpailijaa.
Ari Salosen SM-sarja alkoi hyvin, mutta Raahessa tekniikka pilasi kisan. Sillä oltiin kolmas 0,63 sekuntia Salosta perässä. Raahen jälkeen oli viikolla Jarkko Särkälle ilmestynyt voitosta SM-pisteet. Myös SM-luokkiin olisi voinut vielä ilmoittautua sunnuntaihin asti, vaikka sääntö on selvä. Nyt auto toimii, mutta kuskilla oli liikaa yritystä, Tomppa selvitti kuvioita. Koko auto oli jo ojassa, mutta nousi pois. Rata ajettiin nyt toista kertaa tässä muodossa. Sää kisapäivänä oli lähes juuri päinvastoin, kun ennustukset latelivat. - Kyllä se nyt asfaltilla tuntus menevän. Jukka Vähämäki paransi myös paljon, kahdeksan sekuntia. Wurthin-mutka Nurmijärvellä on käsite ja siellä kolmanneksi tullut Tomi Hallia koki tykytyksiä. Pekka,26, kellotti toiselle ajan kyykyttäen muita. Jaana Hämäläinen ajoi ulos ensimmäisellä kierroksella, hän ei päässyt toiselle mukaan.
Pasi Erkkilä siirtyy SM-johdossa sorakisoihin, vaikka itse kuskit laskevatkin pisteet eri tavalla aina miinusten yhden.
Markus Latva oli ykkönen junioreiden nelivetoisissa mahtavasti paukkuvalla Escortilla.. - Sorakisoissa nähdään, Juho ilmoitti. Nurmijärvellä tutulla Karhunkorven teollisuusalueella ajettiin siis asfaltilla. Liekö edellisessä numerossa kerrottu aikaisempi ilmoittautuminen jätättänyt junnuja pois . Toisella kierroksella oli sliksit alla ja vakaajat kiinni. Seuraavaan kisaan taukoa on 4.9 asti. Ensimmäinen kierros ajettiin kostealla ja toinen melko kuivalla radalla. Paras ajan parantaja oli siis Pekka KeskiKorsu. Kuivalla kelillä Lamminsivu paransi pikkusen vajaa 15 sekuntia, joka vei kyröskoskelaisen yrittäjän voittoon. Erot eivät ole suuria kuten kunnon kisassa pitää ollakin. Kestomestari jäi toisesta tilasta 1,04 sekuntia. Anssi Rytkönen avasi pelin rivakimmin ja kemiläinen kellotti 1,39 sekunnin pohjat Hannu Mäki.Ikolaan. Aamukahdeksalta alkanut sade kesti kisan alkuun. Ihan täyttä luottoa ei ollut, koska oli kosteita paikkoja. Lajiryhmä oli asiaa puinut ja Särkälle tuli Raahesta pisteet, kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kari Tasanko käskytti väkivahvan Mitsubishin viidenneksi.
Ollikaisen unelma kesä
Jukka-Pekka Ollikainen on ajamassa todella onnistunutta kesäkautta. Ensimmäisen kierroksen jälkeen johtanut ja tauolla sadetanssia harrastanut Vesa Huupponen tippui neljänneksi. Luokassa kisasi seitsemän kilpailijaa.
Pekka Keski-Korsu satsaa tälle kaudelle. - Kaksi pientä virhettä tuli, mutta hattu päästä Jääskeläiselle. SM-luokissa nähtiin lähes kaikki jotka olivat Raahessakin. Ns. Kyllä se vielä nopeampi on kuin Bemari. Miten näihin ilmoittaudutaan . Voisiko se parempaan osoitteeseen mennä, kun Pekka KeskiKorsulle. Sen sijaan Jarkko Särkkä jäi paljon vähempi Tompasta eli 0,05 sekuntia. Pasi Erkkilä lähti Nurmijärvelle rennolla mielellä. Voitto oli SM-tasolla hänen ensimmäisensä. Hanski on toki ajoonsa asfaltilla tyytyväinen, sillä kehitysnuoli on reilusti ylöspäin. Nyt Pääkkönen jäi enempi, 1,95 sekuntia. Hannu Mäki-Ikolan voitto roikkuu siinä lähituntumassa. Näki, että on märkää ja niihin otin pois. Jarkko Särkkä oli siis neljäs. - Kun sateita luvattiin, päätin lähteä Fordilla. Kaikki pisteet laskettuna Erkkilä johtaa sarjaa neljän osakilpailun jälkeen. - Näinhän sitä aamulla poristiin, että näin se menisi. Lähdössä nyykähti viivalle vaikka oli reilusti kierroksia, tyytyväinen KeskiKorsu mietti päivän kuvioita. Kiitos Keijolle. Nurmijärvellä toinen, joka pitää Kauvatsan miehen kärjessä mukana.
Korsun Pekan ensimmäinen
SM-sarjalle teki hyvää uusi voittaja. - Pakko oli laittaa yritystä peliin. Keltaisella numeropohjalla numero ykkösellä kisannut Jarmo Suokko oli luokan neljäs, eroa Vähämäkeen 0,21 sekuntia.
Särkälle sittenkin pisteet
Monelle hämmästystä herätti aamulla selvinnyt uusi SM-pistetilanne. Mutta kaikki halukkaat varmaankin pääsivät ajamaan . Edes ilmoittautumisen jatkaminen torstaista sunnuntaihin ei tuonut lisää kilpailijoita. Auton alusta antaa anteeksi kuivalla, nyt se oli sopiva. Autoa on muutettu lähinnä meikäläisen makuun, Jääskeläinen toimitteli kisan jälkeen. Mäki-Ikolan tiimiä harvoin saa kiinni "jossittelusta". Opel-pilotti Jukka Vähämäki oli avauskierroksen nopein ja hänelle olisi sopinut, että vettä sataa koko loppu päivän. Ohjelmaan kuuluu SM ja Future-sarja. Missä näistä asioista päätetään . Ihan tyhmä virhe. Tomi Hallia on päivän kolmas 1,04 toisesta tilasta ja Keski-Korsusta 1,43 sekuntia. Siinä meni kyllä voitto, Mäki-Ikola laski. Leppävirran kisasta on puolestaan kaksi viikkoa Huittisten finaaliin. Ari Salonen paikkasi Raahen epäonnista kisaa toisella tilalla jäämällä Jaltsulle 0,43 sekuntia. Ero Halliaan on 0,05 sekuntia.
Jääskeläisen toinen
Luokassa kaksi Ylihärmässä
Olli-Pekka Kononen kaasutteli junioreissa luokkavoittoon.
Lunden haka naisissa
Naisten luokassa oli matkassa kolme kilpailijaa. Raahelainen omistaa myös Toyota Starletin. Hän ajoi kolmanneksi 0,49 sekuntia Korpelasta. - Siellä Wurthin mutkassa oli kyllä täystuho lähellä. Mestarille oli tosin käydä kylmät toisella kierroksella. Marjo-Riitta Lunden Toyotalla pesi Kaisa Sistosen 3,86 sekunnilla. Kokkolassa oli 40 heppaa kateissa. voittanut sekä Hausjärvellä toiseksi ajanut Markku Jääskeläinen paransi Raahen viitostilaa voittamalla täällä. Maalipään röykky oli tosi paha, Ollikainen kuvaili. Kysymyksiä oli ilmassa. Liekö raahelainen saanut aamun pistehässäkästä lisää virtaa ja näytti närhen värkit kaikille . Tomi Hallia, Jarkko Särkkä ja Pekka Keski-Korsu oli top viisi lista ensimmäisen ajon jälkeen. Myös Nurmijärvellä J-P pokkasi ykköspytyn. Jari Lamminsivu on kahden kilpa-auton loukussa. Huuli oli pyöreänä monella. Koppiin tuntui, että tulin liiankin hiljaa, Lamminsivu sanaili. Rufak-seuraa edustava Christian Flemming oli luokan kolmas niukat 0,36 sekuntia Pääkköstä perässä. Voittoon ei olisi ollut mahiksia, Pääkkönen tilitti avoimesti. - Toisen kierroksen lähdössä kone rökelsi hetken, mutta alkoi sitten käymään. Hyvä niin, sillä toisella kierroksella saatiin vähän menemisen mallia, kun oli "pitua". Vaihdettiin kuivan kelin pyörät alle ja tehtiin noin seitsemän-kahdeksan sekunnin parannuksia. Hannu Mäki-Ikola jäi niukat 0,39 sekuntia. Nurmijärveltä tuli täysisosuma.
Lamminsivu palasi tuttuun turvalliseen
Luokassa neljä kaksivetoisten isossa luokassa kilpaili kymmenen kuljettajaa. Järjestäjä osoitti loistavaa pelisilmää, kun radan kaksi epäkohtaa saatiin hyvissä ajoin kuntoon ennen kisaa kilpailijoiden toivomuksesta.
Nurmijärvi sai kilpailijamäärässä kylmää vettä niskaan. Matkassa oli vain kuivan kelin renkaat. Hurjasti Starlettia tuova Aki Mansikkamäki seurasi neljäntenä 0,59 Erkkilästä. Raahelaistiimi panostaa selvästi tähän kauteen. Raahen luokkavoitosta innostunut Juho Korpela oli menopäällä myös Etelän reissulla. Jääskeläisen oma kalusto on telakalla. Mikko Pääkkönen on kaveri joka laittaa Jääskeläisen tiukoille tai toisinpäin
Juniorisarjaan satsaava Jaakko Hirvonsalo oli Mitsubishi Galantilla kolmas ja Matti Häkkilä Lancerilla neljäs.
Kiimamaalla hyvä mieli
Junnujen seiska luokassa Keijo Kiimamaa ei tehnyt itsekkään Nurmijärvelle turhaa reissua. sella. Jani Löppönen on nostanut Peugeotillaan mukavasti vauhtia, tosin nyt Haarala meni 3,04 sekuntia karkuun. RALLISPRINT
Kerimaa Sprint, Savonlinnan UA, Juha Tolsa
HANAA - 17
Kesäillan kisa Könösen komennossa
Savonlinnan lähistöllä sijaitsevan Kerimaan lomakylän alueelta löytää varmat alkukesän elementit vuodesta toiseen. Nopeuserot tuli ratkottua jo ensimmäisellä kierroksella. Siinä muutama negatiivinen asia, mutta mukavia aiheita alueelta löytyy reilusti enemmän. Makkaragrillin huumaava tuoksu kesäillassa, josta perusvihannes ystävällisen palvelun kera irtoaa eurolla. Sirkkiän tippui parilla pykälällä kuudennekseuratoveri Pasi Vahlroos Martinin si. Topi Tulla oli Civicillä toinen ja Joonas Kosloff Pololla kolmas. - Auto kirjoitteli sitten hieman toisella kierroksella, Karvonen puuhkutti. Karhunen jäi Tiilikalle 0,82 ja Jänisoja Karhuselle 0,15 sekuntia. Esko Blomroos oli Starletilla kolmas viiden kisaajan joukosta.
Haaralan heiniä
Kaksivetoisten luokka oli yleiskisan voittajan Kai Haaralan juttu. Pääkkösen Starletilla kisaava sastamalalainen sai kurottua eroa 1,93 sekuntiin. Ahtopaineita puuttuu reilussamaa puhallin Corollaa kuin Heikki ti, siinä syy. Toukokuun lämpöaalto teki tehtävänsä ja reitin soraosuudet pölysivät melkoisesti. Tosin toisella osui takalonkka johonkin merkkiin, tunnusti Kiimamaa. Könönen kaunisteli toisella kierroksella aikaansa reilulla sekunnin kymmenyksellä ja voitto suuntasi Jyväskylään. Keski-Karjalan Ari jälkeen hyvällä omallatunnolla hieSirkkiä suoritti 325 Bemarilla avausman spekuloida ja harmitella. - Vähän oli moottorissa mystisiä käyntihäiriötä. Tuomaalan Celican moottori antautui senioreissa ajavan Ismo Tuomaalan ajovuorolla. Sami Matikainen oli Sierralla kolmas 0,63 sekuntia toisesta tilasta. Varsinkin asfaltilla ajokki häviää näköpiiristä ripeään tahtiin. Kaikeksi onneksi tuulta oli sen verran ettei pöly jäänyt seisomaan paikalleen. Hyvää vauhdikasta rallibaanaa. Nyt odotethuolimatta. Starlet kuljettajat jäivät Haaralalle 1,39 ja 2,31 sekuntia. Toisella kierroksella reitti oli edellisvuosien tapaan risteyksen Jäsentenväliset junioreissa jälkeisessä ylämäessä hieman ruvelJunioreissa viivalla oli 37 kuljetla. Vihavaiseljoka teettää remonttia. Tässä luokassa käytiin varmaan suurin kato, kun mukana oli seitsemän kilpailijaa.
Vuotarille ei vastusta
Nuorten luokassa kävi kato kun siirryttiin asfaltille. Kakkosvoin kuluneella kaudella voittovauhsija säilyi 3,67 sekunnin tappiosta dissa mustalla Mitsulla. Kyllä se vaikutti vähän ajoon, Haarala rupatteli. Kun tämä ajokki on raitilla, tuntuu kun joku olisi aloittanut sorsastuksen omia aikojaan. Fiat 127 Sportilla. Leppävirran Markku Kröger Starletillaan hallitsi kisaa jättäen Päijät- Hämeen Arvo Reposen vihreää Kuplaa molemmilla kierroksilla reilulla sekunnilla. - Jotenkin tuntui lähemmäksi tultiin toisella kierrokauto ihmeen vaisulta heti lähdössä. Nuorten luokassa oli viisi kuljettajaa. Se on siinä, huutaisi Mertarantakin, mikäli lätkän selostukselta olisi paikalle päässyt.
Kilpailijoita paikalle saapui kohtuullinen määrä testaamaan asfaltin ja soran yhdistelmää tutuksi muodostuneelle reitille. Seurakaveri Putkinen paransi toisella lenkillä Jari Putkinen on ollut Vihavaisen tamutta aikaeroa syntyi lisää. Ennen sitä la luottoa löytyi ja Mitsu oli irronkutsuttiin männyksi, nykyään muunut silminnäkijöiden mukaan mäen taman vuoden ajan vain kannoksi. Tomi Vihavainen (vas.) ja Jari Putkinen.
Ari Sirkkiä nappasi luokkavoiton ja junnujen kolmannen sijan. Muutoin paikalle ei nimekkäämpiä nelikkokuskeja tällä kertaa tullut. Lajiin täysin hurahtanut Pauli Peurala on luokan neljäs Escortilla. Savonlinnan Heikki Nousiainen etuvetoisella Corollalla jäi Kuhasesta 0,4 sekuntia. Yleisöön uppoavasta menosta ten Mäntyharjun Tomi Vihavainen oli palkintona junioreiden voitto. Luokassa oli seitsemän kilpailijaa.
Latva paukutteli voittoon
Nelivetoisia oli kisaamassa viisi kilpailijaa. Könönen, Kuhanen ja LouhelaiHakulinen Cliolla ja Eero Juutilainen nen olivat luokkansa ykköset. Paukkuu. Ensimmäisen kierroksella luokkansa kärjessä oli kierroksen jälkeen keulilla ollut HaVihavaisen sekä Sirkkiän lisäksi Antti
kulinen jätettiin lopulta neljänneksi. Seuraavana päivänä ajettu Nurmijärven SM-kilpailu verotti selkeästi osallistujia. Sari Lääti Asconallaan hallitsi kisaa jättäen Katja Suomalaisen reilulla yhdellätoista sekunnilla taakseen. Pienimmän luokan voiton vei Markku Timonen Swiftillä, kukistaen Fiat kuljettaja Juutilaisen 1,84 sekunnilla.
Naiset, Nuoret ja Seniorit
Naisten luokassa oli vain kaksi osallistujaa. Ja tiukkaa oli heilläkin. Astra on myytävänä ja tilalle haeskellaan tulevien sääntöjen mukaista laitetta. Tammisaarelaisseuraa edustava Markus Latva oli 2,04 sekuntia Pertti Tapojärviä nopeampi. Ensimmäisen kierroksen kuin 2,43 sekuntia Vihavaiseen. Latvan kalusto on tuttu yleisen puolelta Martti Latvan käsissä. Väliin kiilasivat vielä Jukka Lehtinen ja Tero Tolvanen. Starletilla jäätiin Kuplan vauhdista lopulta 0,31 sekuntia ja Krögeriin eroa kertyi 1,64 sekuntia.
SM-Pakkauspojat rallisprintin juniorit, nuoret ja
Haarala hurjassa vireessä
Junioreissa yleiskilpailun voitto meni vaativista olosuhteista huolimatta kaksivetoiselle ajokille. Toisella vedolla tetään toisella kierroksella paikata Janne pääsi kohtuullisen lähelle kärhanskalla jos vaikka Vihavainen ei kikolmikkoa, jääden Sirkkiästä 0,01 onnistuisi toisella kierroksella, suunsekuntia. Ensimmäisellä voiton Hakuliselta. Kai Haaralan alkukausi asfaltilla on mennyt vauhdikkaasti. - Nyt on hyvä mieli. Tuomelan Leif oli toinen ja Keijo Hallia kolmas. Viiden kilpailijan joukosta Mikael Vuotari oli 2,23 sekuntia Veli-Pekka Karttusta nopeampi. Toisella kierroksella ei Könöselle suurempia suorituspaineita luotu. Sijoitus neljäs ja matkaa kolmanteen sijaan alle sekunti. Kolmen kärki erottui jo ensimmäisellä kierroksella. Petrillä ei asiaa viivalle joten hänellä suoritus jäi ensimmäisen kierroksen varaan. Ari Sirkkiä oli ensimmäitu kaksinkamppailu kuihtui käsiin sen lenkin jälkeen lähellä Putkista ja avauskierroksella. Keski-Karjalan Kimmo Hassinen oli yhtälailla selkeä kolmonen. Tuomaala säilytti sijan kaksi, Valtosen jäädessä 0,64 sekunnin erolla kolmanneksi. Seniorien luokassa on osallistuja määrä pikkuhiljaa noussut. Yleisen luokan kilpailijoista oli hiukan pulaa ja Ari Könösen voiton puolesta oli helppo veikata. Ohitse kiilasivat Keski-Karjalan Vesa Hirvonen Civicillä ja Joensuun Jukka Louhelainen Volvolla.
Könönen odotetusti voittoon yleisessä
Ei Kerimaan kisaa ilman Könöstä. Toni Kuhanen tuo Corollaa tunnetusti vauhdilla. rallivireisellä Mitsullaan. Heikki Nousiainen paransi aikaansa mutta sijoitus tippui seitsemänneksi. Siitepölystä kärsivät allergikot, poikkeuksellisen äkäiset verenhimoiset hyttyset ja muutaman autourheilua vähemmän arvostavan golf-kärryä perässään raahaavan henkilön. Teemu Skön kealan Jari Tuuria jolla kärkikaksikon tuli toisen kierroksen hyvin napaten tavoin allaan Mitsu. Luokkavoiton Vihavaisen lisäksi värisellä Lancialla neljäs ennen Valpiti hallussaan Sirkkiä. Suorakytkentälaatikon kolauksia ja rajoitinta vasten huutavia moottoreita Suomen suvessa. Joten vauhdin otto mäen päälle tajaa. Tällä kertaa paikkaan kompastui Alastulossa oli etupuskurin palojakin Jani Löppönen Pösöllään. Aika erot olivat aika selkeitä ja sellaisia ne olivat toisen kierroksen jälkeenkin. ilmassa, mutta ei suurempia vauriAvauskierroksen suoritti parhaioita. Janne Nousiainen kuskaa tossa ei. Könöseen oli matkaa 6,71 ja Tuomaalaan 3,14 sekuntia. Ensimmäinen kierros sujui juuri käsikirjoituksen mukaisesti. Virheetön, riskitön perus suoritus, kommentoi pohja-aikaansa Ari Könönen. laelta päivän komeimpaan lentoon. Samuli Vuorisalo ajoi Hondalla kolmanneksi, mutta auton teknisen sääntöjen vastaisuuden vuoksi hylätyksi tullut tulevaisuuden lupaus joutui luopumaan sijoituksesta Sanna-Kaisa Tiilikalle.
Seniorit Hietalalle
Seniorit menivät alkukauden tapaan Harri Hietalalle. BMW:tä käskyttävä Hietala kuittasi luokan 4,26 sekunnilla. Mainitaanpa muutama. Hän ajoi tällä kertaa BMW:llä.. HSH-Teamin aikaansaama BMW taittui Haaralan käsissä toisella kierroksella aikaan millä voitto irtosi. Yleisen luokan voitto oli kotiin viemisinä.
Toni Kuhanen oli kaksivetoisten nopein kuljettaja.
Junioreiden kärkikaksikko sulassa sovussa saman katon alla. Yrisijoitus oli kuudes. Reitin loppupäässä on paikka ja alustan kestävyyteen. Tuuri kierroksen mallikkaasti kolmanneksi paransi aikaansa enemmän kuin nopeimpaan aikaan jääden PutkiVahlroos, joten Vahlroosin sijoitus sesta vain 0,36 sekuntia. Eroa jäi 0,21 sekuntia toiseen Miehessä oli menohaluja mutta ausijaan. Kangasalan Petri Tuomaala oli Celicalla toisena jääden pohjista 3,57 sekuntia. Mika Karvonen "tukisti" itseään Raahen ja Kokkolan jälkeen. Jarno Valtonen Imatralta Escort Cosworthilla
Ari Könönen kuuluu Kerimaan vakiovieraisiin. Sadekelin jatkuvuutta toivonut Tiilikka joutui taipumaan 0,92 sekunnilla Konoselle. Kuljettajia pöly ei kiusannut, mutta kameran kanssa ensimmäiseltä kierrokselta sai paljon sumuisia kuvia. kolmas. Se on ero josta voi kisan nitteli Putkinen. Junioreissa oli odotettavissa kovempaa vääntöä voitosta, kun nopeiksi tunnettuja kuljettajia oli viivalla enemmän. Eroa ei ole kuitenkaan yleisessä. Toyota Starlet on luokan ykkösmerkki, sillä seuraaviksi ajaneet Antti Karhunen ja Ville Jänisoja olivat matkassa samalla merkillä. Nelikot saivat nöyrtyä vielä toiseksi ajaneen Olli-Pekka Konosen ja Jari-Matti Tiilikan edessä. Jarno Valtosella oli tilaisuus nostaa sijoitustaan ja aika parani toisella kierroksella mukavasti, muttei riittävästi. Toni Kuhanen piti pintansa säilyttäen sijan neljä. Markus Latva oli neljännellä tilallaan nopein neliveto. Voiton korjasi Hämeenkyrön Janne Koskinen Astrallaan tehden hyvää myyntityötä. Nousiaisen etuveto puhkuu puhaltaa ja paukkuu todella hienosti. Keski-Karjalan UA:n Jani Löppönen oli Peugeot 205:lla viides.
Konosen ja Tiilikan taistelu
Junioreissa 1600-kuutiosten luokassa Olli-Pekka Kononen ja Jari-Matti Tiilikka kävivät kovan taistelun voitosta. Toisella kierroksella olikin mukava päivystää lähdön jälkeisessä asfaltti oikeassa. Vain yksi kuljettaja jäi ilman kysyi kuljettajalta luottoa renkaiden aikaa. Viivalla oli 12 aikuista miestä. Luokkavoitto laittoi Oulun miehen suorastaan hymyilemään
Kaurille kärkisija oli ralliuran ensimmäinen yleiskilpailuvoitto tällä tasolla. Margus Remmak oli Mitsubishi Lancerilla (Evo 9) toinen 38,6 sekuntia voittajalle jääneenä ja niin ikään Mitsubishillä kisannut Kert Uus kolmas 50,4 sekuntia kärjestä.
- Kyllä voitto tuli nyt vähän muiden kilpailijoiden epäonnen avulla, vaikka toinen kisapäivä kulkikin aika hyvin, Kaur totesi. Rallireitti vaihteli erittäin nopeista ja hyväkuntoisista teistä varsin kehnokuntoisiin metsäautoteihin. Maalissa kisan voittoa juhliN-ryhmän Subaru Imprezalla kisannut Egon Kaur. Lindroosin meno tyssäsi kuitenkin siirtymälle ennen kisan viimeistä edellistä erikoiskoetta, kun vaihteistoöljyt valuivat ulos. Hän aloitti uransa meikäläistä jokamiesluokkaa vastaavasta sarjasta ja on pikku hiljaa noussut pienempien autojen kautta N-ryhmän nelivedon rattiin. Päästiin kuitenkin maaliin ja pystyttiin voittamaan kisa, vaikka jäätiin ek:n pohjista yli puoli minuuttia, Kaur huokaili maalissa. - Viron mestaruus on kauden tavoite. Yleiskilpailussa viidenneksi ajanut Axel Lindholm toi Mitsubishinsa maaliin parhaana suomalaisena. Pettymys oli karvas, sillä kisasta oli ajamatta vain 9,71 kilometrin mittainen Lehetun ek ja rallin päättänyt 2,2 kilometrin yleisö-ek. Kahdeksalla ensimmäisellä ek: lla Lindroos ehti ajaa kolme pohjaaikaa. - Auto istui käteen tosi hyvin heti alusta lähtien ja sitä oli tosi hieno viedä, Lindroos summasi jälkeenpäin tuntojaan kisasta, josta hän haki tuntumaa autoon SM-sarjaa silmällä pitäen.
Paras suomalainen Tallinnassa oli pari Axel Lindholm-Timo Jaakkola.
Joonas Lindroos piti voittovauhtia "katkeraan loppuun saakka".
Anders Anttila ja Janne Ferm jatkoivat suomalaisperinteitä E9-luokassa.
SPRINTTIPÖRSSI 2010
06.06.2010
Nuoret
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 18 20 1 2 3 4 5 6 7 12 8 9 10 11 16 13 14 15 20 17 17 19 Karttunen Veli-Pekka Pehkonen Toni Vuotari Mikael Vuorisalo Samuli Fält Santeri Seppälä Jori Pohjus Anssi Koskinen Janne Kiviniemi Kristian Keskiruokanen Matias Tolonen Joni Korhonen Janne Tulla Topi Kovanen Raimo Seppänen Perttu Korvola Mika Luhtinen Topi Jokinen Santeri Wiman Joni Korhonen Aleksi SuonUA KUA ParkUA KySUA ValUA ValUA KauhUA HämUA ParkUA RoiUA KajUA AnkUA AL-Kniemi KongUA AL-Kniemi PokyUA PiekUA UuUA THU-T SuonUA 13 101 12 77 11 66 8 52 7 38 8 32 4 31 8 21 5 18 4 16 4 13 6 13 8 12 5 11 9 8 11 8 9 5 1 4 1 4 7 4 1 2 3 4 5 5 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 1 2 3 4 5 5 7 12 8 9 10 11 13 14 15 15 17 18 19 20 23 24 25 26 27 28 29 30 30 32 33 33 33 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 45 45 48 48 50 51 52 52 52 52 56 56 56 59 59 59 62 62 64 64 64 67 67 67 67 19 22 23 24 25 38 29 26 26 28 30 30 30 35 40 36 37 67 39 41 42 43 44 44 53 44 47 48 106 49 49 49 49 53 53 53 57 57 57 60 60 62 62 64 64 64 82 Haapala Ilkka Rissanen Mika Harju Juha Mustanoja Pekka Lopperi Janne Matikainen Sami Peurala Pauli Tolonen Niko Rampanen Mika Siuvatti Markus Tannermäki Ville Mäki-Kulmala Elmeri Uusitalo Juha Svanberg Timo Blomroos Esko Kolsi Henri Tolonen Tommi Löppönen Jani Viitanen Kari Musakka Kimmo Tohmo Tommi Rytkönen Juha Immonen Petri Siekkinen Hannu Määttänen Urpo Liukkonen Henrik Tuhkio Teuvo Peura Kari Timonen Markku Juntunen Markus Turunen Jesse Miettinen Juha Therman Mattias Hirvilampi Aleksi Kylmänen Heikki Lindroth Kaj Kopalainen Marko Sääskilahti Petri Lae Juha Eklund Ari Rantanen Hannu Karrila Petri Paananen Markus Sirkkiä Ari Vesala Veli Seluska Janne Ahola Jonas Hakulinen Antti LakUA LRT P-HUA HausUA MhMK NokUA HämUA KaMK J Äijät RaaUA AL-AKU ToivAUK RaaUA KemiUA RauUA HamUA KajUA K-KUA HoMK/UA HämUA KotkaUA SuonUA LRT KajUA TuupoMK/UA RiiUA KeurUA OUA K-KUA KajUA K-KUA JärvisUA RoiUA ÄhtUA LakUA HyUA HämUA VMF PokyUA LakUA KMK TUA EUA K-KUA HamUA KR-Team KokUA RUA 4 5 7 3 4 7 10 2 2 3 2 2 2 4 5 4 5 6 2 3 5 2 3 3 3 4 4 5 2 1 1 1 1 2 2 2 3 3 3 4 4 1 1 1 2 2 2 2 21 20 20 19 19 19 19 18 18 18 17 17 17 17 17 16 16 16 15 14 14 13 13 13 13 13 13 13 12 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 11 10 10 10 10 10 10 10
seniorit
Tuomela Leif Hietala Harri Volanen Eero Roivainen Kari Jaakkola Antti Mäkinen Asko Nieminen Harry Hallia Keijo Paavilainen Olli Gustafsson Oiva Huovinen Osmo Varis Pentti Kukkasniemi Seppo Kallasaari Arto Kossi Hannu Keski-Korsu Risto Leinonen Esa Hokkanen Paavo Tasanko Kari Sirainen Hannu EPUA ESRC Päij-HUA NilUA OUA J Äijät KajUA KesUA MikUA VarkUA LRT ImUA OrSUA SuonUA NokUA RaaUA PaMK/UA LMM AL-Härmä K-KUA 10 5 5 5 3 3 4 3 2 4 3 4 3 2 3 4 2 3 2 3 62 44 33 32 22 22 21 18 17 17 16 16 15 14 14 14 13 13 12 12
Yleinen
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 26 28 29 30 31 32 33 33 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 1 2 3 4 5 6 8 7 9 16 10 11 11 18 13 14 24 15 17 20 19 32 21 22 23 25 25 42 27 28 32 29 30 51 31 63 34 35 36 37 38 39 40 41 44 50 Särkkä Jarkko Keski-Korsu Pekka Lamminsivu Jari Hallia Tomi Mäki-Ikola Hannu Pääkkönen Mikko Ollikainen J-P Erkkilä Pasi Suokko Jarmo Jääskeläinen Markku Kauppinen Kimmo Pohjola Jari Rytkönen Anssi Salonen Ari Koskelo Erkki Pehkonen Jari Könönen Ari Mansikkamäki Marko Kankkunen Riku-Pekka Vähämäki Jukka Tenho Jukka Kuhanen Toni Karjalainen Teijo Paavilainen Petteri Rämänen Olli Rytkönen Juha Kossi Henri Nousiainen Heikki Erkkilä Vesa Ahopelto Anssi Huupponen Vesa Viero Kimmo Virkkunen Marko Hirvonen Vesa Lusa Juha Korpela Juho Telkinen Jorma Itkonen Jani Alppirinne Markku Ollila Tarmo Paronen Marko Suvanto Markku Siekkinen Veini Hyttinen Kai Penttinen Mikko Mansikkamäki Aki MhMK RaaUA HämUA MäntsMK AL-Härmä KiikoisAS LoiUA NoorUA/MK PokyUA VihUA SuonUA VarkUA KemiUA KokeUA EspooUA KUA JyvUA HämUA SuonUA KuortUA AnkUA HAU KajUA MikUA SaaUA SuonUA NokUA SLUA NoorUA/MK AlavUA TapUA PokyUA IisUA K-KUA PokyUA RaaUA PaMK/UA KaMK HamUA TamUA KotkaUA TUA LMM SsUA LRT HämUA 12 13 9 7 10 9 10 7 7 9 10 7 8 8 4 5 8 7 4 5 11 5 4 5 3 3 3 4 5 3 5 6 2 2 3 5 7 10 2 6 8 2 4 2 7 10 92 75 63 56 54 51 51 48 41 39 37 36 36 35 34 32 31 30 28 28 27 26 23 22 21 20 20 19 19 18 18 18 17 17 17 17 17 17 16 16 16 15 15 14 14 14
Naiset
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 15 15 18 19 20 20 20 1 3 2 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 15 15 18 19 20 20 20 Lunden Marjo-Riitta Lääti Sari Hämäläinen Jaana Sistonen Kaisa Mänty Minna Suomalainen Katja Puonti Minna Tauriainen Marika Heikkinen Satu-Amalia Korvola Kirsi Lainpelto Mia Jouhkimo Kirsi Huovinen Merja Leinonen Marjo Ahola Minna Kaski Sirpa Karjalainen Jenni Roiha Pauliina Haapakoski Marjo Kilpeläinen Nina Nio Annina Sjölund Kirsi HämUA HamUA MynUA ESRC KajUA ValUA HamUA ScPalas JorMK PokyUA LievUA LRT LRT KajUA HamUA SaaUA KajUA KemiUA KRRMK EspUA UAU AL-Myrsk 10 6 9 7 3 5 2 3 4 4 2 3 3 1 1 1 1 1 2 1 1 1 65 44 41 38 20 20 13 13 12 10 9 9 8 7 5 5 5 4 3 2 2 2 1 2 3 4 4 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 18 20 21 22 1 2 3 5 9 8 4 10 6 7 13 20 11 16 12 34 14 15 30 17 18 21
JUNIORIT
Karhunen Antti Tiilikka Jari-Matti Tapojärvi Pertti Nousiainen Janne Haarala Kai Putkinen Jari Mäkisalo Teemu Kononen Olli-Pekka Tikkanen Sami Lehikoinen Jyrki Kiimamaa Keijo Vihavainen Tomi Jänisoja Ville Karvonen Mika Paananen Lauri Skön Teemu Määttä Harri Heinonen Janne Lehtinen Jukka Könönen Harri Heikkinen Jarno Hirvonsalo Jaakko SuonUA AL-Härmä Ratec K-KUA ESRC MhMK JaMoKe VuorikMK PiekUA RautaUA YlvUA MhMK KosSUA SAU KongUA PiekUA KajUA ToivAUK EliMU HyUA JorMK KemiUA 12 7 8 5 5 5 7 8 9 9 4 3 6 5 6 4 6 3 3 7 4 5 77 64 53 45 45 41 41 41 37 36 35 31 31 28 28 27 25 24 24 23 22 22. Sen kovempiin tavoitteisiin ei ole varaa. Vielä kaksi erikoiskoetta ennen maalia kärjen tilanne oli suomalaisittain lupaava. Kaurilla piti olla helppo työ varmistaa voitto, mutta epäonni koetteli myös virolaista. Suomen rallista on ollut puhetta sponsoreiden kanssa, Kaur sanoi.
Viron mestaruussarjan Tallinna-ralli päättyi suomalaisten epäonnen ryydittämänä virolaisten kolmoisvoittoon. Hän jäi kärkeen 1.48,5 minuuttia ajettuaan maltilla huonokuntoisilla teillä ja täyttä laukkaa nopeilla ja hyväkuntoisilla osuuksilla. Toiveissa on päästä ajamaan yksi MM-ralli tämän vuoden aikana. Toisesta erikoiskokeesta lähtien Subarullaan kisaa johtaneella Joonas Lindroosilla oli 7,6 sekunnin kaula Kauriin ja kolmantena oli Ford Focuksella kisannut Jukka Hiltunen 34,9 sekuntia Lindroosille jääneenä. - Viimeistä edellinen erikoiskoe oli aika rajussa kunnossa ja meiltä meni rengas suurinpiirtein ek:n puolivälissä. 18 - HANAA
Tallinna-ralli, Tekstikaivos, kuvat JX-Media/Rauno Nurminen
RALLI - RALLISPRINT
la laisil : a Suom onnea epä
Kaur korjasi potin Tallinna-rallissa
Kaur haaveilee MM-rallista
Kun Hiltusellakin oli epäonnea, ja hän putosi viimeistä edellisellä ek: lla yli kuuden minuutin päähän kärjestä
Ripa Luisu. Yleensä enemmän. Kun tuota Suntan päryyttelyä katseli penkanpäältä, niin en muista kovinkaan monen sanoneen, että meno ei olisi ollut näyttävää. Erityinen ihmetyksen aihe on kitumaan jäänyt V1600luokka. Tässä vaiheessa joku herää puhumaan yleisön äänellä. Tällä metodilla taataan myös se, että pienemmillä tehtailla eikä yksityistalleilla ei ole mitään jakoa MM-sarjassa. Noillako siellä nykyään vedetään. Kyllä noilla kaksilitraisilla koneillakin olisi saanut tarpeeksi näyttävää menoa aikaan. Eihän näitä tehottomia vehkeitä tule kukaan katsomaan. Mistä tulee ne parhaan Jyskälämuistot. Kaiken kruunasi ilman teknisiä hienouksia toteutettu voimansiirto, jonka ansiosta pelit menivät aina enemmän tai vähemmän linkussa. Kuskit haluavat voittaa, insinöörit keksivät uusia ratkaisuja ja kustannukset karkaavat käsistä. Aluksi vaikka iskunvaimennus ja polttoaineensyöttö vapaiksi ja sekventaalilaatikko olisi myös kiva juttu. Historian alkuajoista lähtien on toistettu samaa kaavaa. Paras kalustovaihtoehto rallin MM-sarjaan olisi ollut IRCsarjasta tutut turbottomat nelivetovehkeet. Siinä kun sattuu osastopäällikölle huono päivä, niin koko homma on pian kuopattu. HANAA - 19
SORALLE JA CROSSIIN!
Tilaa renkaat kätevästi nettikaupastamme: www.pentep.fi
Ralli, soralle A035
Koko 165/65R13 175/65R14 185/60R15 185/65R15 195/65R15 205/65R15 Seos S, M S, M S, M S, M, H S, M, H S, M, H Kuvio A035 A035 A035 A035 A035 A035 Hinta 125,130,150,150,169,185,hinnat sis. Parhaiten ihmisten luontainen rakenteluvietti ja yleisön toivoma lajikirjo on onnistuttu toteuttamaan rallisprintissä. Vielä lisää perustekniikkaa voimansiirtopuolelle ja osakilpailujen määrä kahdeksaan tai yhdeksään, niin yksityistallitkin olisivat kiinnostuneet sarjasta. (019) 610 480 - F. Väkisinkin tulee mieleen A-ryhmän kulta-ajat, jolloin muuan Sundström Suomesta kävi itse rakentamallaan Mazdalla hätyyttelemässä MM-kärkeä. Myös huolto. Onko järkeä panostaa kottikärryllinen rahaa jonkun aktiivilukon kehittämiseen. Vaikka nuo vuodet tuntuvat hienoilta, niin on muistettava, että voitosta ajavia talleja ja kuskeja ei ollut kovinkaan monta. Entä millaiset säännöt saisivat lähtöluetteloon 35 voittaja-autoa ja yleisömeren pätkienvarsille. Kuitenkin noita vakioautoja on usein viivalla vain yksi tai kaksi. Tuollainen "hetekat sisälle ja viivalle" -luokka kuulostaa paperilla loistavalta idealta. Yleiskisa kyllä voitetaan aina Mitsulla, mutta luokkavoitoista ajetaan SM-tasollakin monenmerkkisillä autoilla, eikä niiden rakenteluun ole tarvinnut uhrata rivitalokaksion hintaa. B-ryhmän aikakausi loppui turvallisuussyistä, mutta tuskin se olisi muutenkaan kantanut kovin pitkälle. Lopulta joku lyö pöytään uudet säännöt, joiden avulla viritysastetta ja kustannuksia pitäisi pudottaa. Kustannukset karkasivat pikku hiljaa käsistä ja yhden kärkitallin lopettaminen olisi saanut koko sarjan kriisin partaalle. Kärkiautojen äänet kantoivat lähdöstä saakka koko pätkälle. Ehkä tuota vakioluokkaa voisi hieman piristää höllentämällä sääntöjä. Oli sitten kyse jokkiksesta, rallisprintistä tai rallista, niin suuri autojen määrä ja runsas merkkikirjo ovat sielläkin katsojan kannalta lajin suola. Vuosituhannen paras jokkismainos oli Hanaa-lehden kisaraportin kuvasivu, jolla esiteltiin Vetelin Asfalttikunkussa esiintyneitä harvinaisempia autoja. Sori vaan nuoriso, jos ette olleet silloin vielä syntyneet. Mistä lääkkeet suosion nostoon. Pätkäajoista lähtee muutama sekunti ja samalla nopein tapa edetä autolla on lykätä takaviistoristeyksiinkin siististi jonopyörää. alv.
A048
Milleniumkesävanne
E-hyväksytty ratarengas Kysy tarjous! Soralle A035 esim. Myös kuskien mielenterveydestä ollaan huolissaan. (019) 610 430 micael.sjoberg@kolumbus.fi
Micael Sjöberg
Pentep Oy, Mierolantie 8, 13720 Parola teppo@pentep.fi, www.pentep.fi
kilparengasmyynti 040 451 0685
Viritetyt vehkeet
Autourheilun kustannukset ja kisapelien viritysaste tuppaavat kulkemaan käsi kädessä. 185/65-14 110,Ford WRC, Ford S2000, Skoda S2000, SInun autosi?
6x13 105,6x15 115,7x15 120,8x15 150,8x16 165,8x17 185,Nyt meiltä Predator Racing Wheels katuvanteet
Rata A048
Koko 185/60R13 205/60R13 185/55R14 185/60R14 195/50R15 205/50R15 225/50R15 195/50R16 225/50R16 235/45R17 245/40R17 Seos S, M S, M S, M S, M S, M S, M M M, MH M, MH M, MH MH Hinta 105,133,149,119,155,228,242,200,273,298,375,-
Liity voittajien joukkoon ja valitse Reiger iskunvaimentimet! Täydelliset paketit kaikkiin autoihin. Onhan se tietysti shokki vetää rallia ensin putkirunkoisella muovipommilla ja lähteä seuraavan vuoden tammikuussa potkimaan kytkimellä vauhtia johonkin A-ryhmän matolaatikkoon. Kun kaikki tallit ovat tehneet samaan, on poltettu tukku rahaa voimasuhteiden ollessa ennallaan. Tuollaisia ajopelejä kun olisi luvassa joka kisassa, niin meikäläinenkin voisi suunnata hieman useammin jokkiskisoihin. Valitettavan moni tekninen uudistus tuo vauhtia näyttävyyden kustannuksella. Putkesta löi metriset lieskat ja soraa oli ilmassa muutama kuutio aina, kun uskalsi painaa tallan pohjaan. Kun vielä osakilpailujen määrää kasvatetaan, niin taataan se, että koko ruletin kohtalo on kahden autotehtaan panostuksen varassa. Noista yllä mainituista ajatuksista saa pitkän mutta ontuvan aasinsillan kotoisiin kisakuvioihin. Soita ja kysy 040 584 2931
Oikeus hinnanmuutoksiin pidätetään.
175-70-13 100,185-60-14 115,195-60-15 100,195-65-15 135,-
Kysy myös muita kokoja!
Rallycross / sprint
Koko 180/575R15 200/575R15 205/600R15 190/620R16 210/620R16 Seos M M S, M M S, M Hinta 230,240,240,260,260,-
LHP
R A C I N G
www.lhp-racing.com
Myynti/ asennus myös SRC kilpailuissa.
P. Moni on sitä mieltä, että B-ryhmän vehkeitä ei kyllä voita mikään. Kultainen keskitie löytyy miettimällä nopean ja näyttävän ajon suhdetta. Jokainen voi mielessään pähkäillä milloin rallin MM-sarja on ollut parhaimmillaan
Oulu jää Vainikalta varmuudella väliin, mutta tähtäimessä on uuden korin valmistuminen Kauhajoen kisaan mennessä.
Tasaisen päivän ajanut Jonttu Rajala pysyi kaukana vaikeuksista loppuun asti. Samassa paikassa virolaisvieraista Denes Truu selätti Peugeotinsa. Ainakin Jarno Kukkola ja Mikko Heikkilä kärsivät tästä. "Crazy Mike" Uusikoski otti mustan lipun arvoisesti yhteen Peter Heleniuksen kanssa ja tuloksissa Mike sai tehdä tilaa edellä mainituille nousijoille. Toomas Heikkisellä oli myös etutolpan kanssa vaikeuksia, mutta tuloksena oli nopein aika. Sivumausta huolimatta kisa oli viihdyttävä ja tiukkoja taisteluja riitti koko päiväksi. Mylläri paransi ollen neljäs. Eli kannattaiskohan ottaa yhteyttä näitä tuotteita myyviin liikkeisiin. Tätä on rallicrossarin nykypäivä, Suomessakin. Paikallisväriä kattaukseen toi Risto Simonen Proton Satriallaan. Ari Perkiömäen päivä synkkeni lähtöviivalla, kun vaihdelaatikkovika ilmoitti itsestään. Vainikan kisa ja ainakin haaveet mitalista päättyivät tuttuun röykkyyn. Ville Mikkola oli hienosti BMW:llä toinen, sitten Juha-Pekka Mattila, Joni-Pekka Rajala sekä Jukka-Pekka Peltokangas. Sepälle tulos avasi ovet finaaleista, tuloksena oli C:n eturivi. Ja rahaa vielä ravakammin. Tilannetta vierestä seuranneena tuntui käsittämättömältä, ettei asialle tehty mitään. Luokkavoittoihin kurkottivat Toomas Heikkinen, Joni-Pekka Rajala sekä Jarno Kukkola.
Sen kerran kun toimittajan raasukin raahasi itsensä perjantaiharjoituksiin, rata pysyi tyhjänä. Atro Määtällä etutolppa tuli pelleistä läpi ja Focus vaappui vasta seitsemänneksi. Minulla ei ole rallicross-autoa. Myös aikaisemmin on rallicrossissa nähty usein tulipaloja. Se palkittiin uran toisella rallicross-voitolla.
Kuoppa kaiken muuttaa voi
Toisen aika-ajon puheenaiheeksi nousi radan keskilenkin monttu, mikä oli kasvanut jo isohkoksi kuopaksi. Harri Arola sekä Janne Taskila kävivät kipakkaa taistoa omassa erässään. Kun vara-askia ollaan vasta hankkimassa, päivän kiireet loppuivat turhan aikaisin. Radasta puheen ollen, vauhtipuisto oli kokenut muutoksia. Jukka Lautamäki kirjasi päivän nopeimman ajan, ottaen tarjolla olleen lisäpisteen. Eikä tule. Arola, Määttä ja Simonen valtasivat seuraavat sijat. Iltapäivän rankkasateen jälkeen järjestäjät tekivät päätöksen siirtää treenaamiset lauantai-aamuun. Marko Matikainen kiidätteli porrasperä-volkkarin voittoon ennen Jussi-Petteri Leppihalmea. Sijoitus oli kahdeksas yli seitsemän sekuntia Kokkoa hitaampana. Pitkämatkalaisia ja vapaapäivän ottaneita ei kauheasti naurattanut. Pasi Korhonen johti uuden mallisella MR2:lla, pyörähtäen viimeisessä mutkassa. Ja romua tuli lisää. Sen etu jauhesammuttimiin verrattuna on käytetty kemikaali. Tiimikaveri Jonttu Rajala jäi viisi kymmenystä, ollen neljä kymmenystä J-P Mattilaa edellä. Mikko Heikkilä sekä Jarno Kukkola olivat seuraavina, nousten kuilun reunalta suoraan A-finaaliin. Haastateltavana on Toni Vainikka.. Se tuskin paljoa lohdutti. Esa Mylläri oli märällä taas vaikeuksissa, auto puski reippaasti ja kaasun avaamista sai odotella liian kauan. Vanavedessä seurannut Janne Taskila kippasi Mitsubishinsa pääsuoran päässä. Divisioona 1 luokassa alkoi heti väärällä jalalla. SRC:n C-finaalissa Tuomas Seppä johti lähdöstä maaliin. Valdur Reinsalu oli Denes Truuta etevämpi. Nousuliikkeen tekivät myös Jani Autio, Petri Juupajärvi, Jukka Soimetsä, Ilkka Nikunen sekä Vesa Riikonen. C-finaali autokrossissa sujui pitkään Kimmo Forsströmin tahdissa. Se viiden minuutin kunnostustauko olisi ollut paras pitää heti, nyt hinausautoa joka lähdön jälkeen odotellessa viisarit juoksivat huomattavasti pidempään. Toki radan varrella on palotilanteita varten palomiehiä. Tämä kilpaileminenhan on parasta testiä, naurahti rakentajavelho. Varikon tutuille sateli ratatuomareilta ja mediaväeltä varoituksia reiästä mitä piti vältellä. Juuri kun yleisökin tuudittautui ajatukseen Forsströmin voitosta, Starlet pyörähti varikkomutkassa ympäri. Pitkä kaksiosainen varikkomutka oli myös tiukentunut ulostulon kohdalta. Viivan väärällä puolella oli menestymään tottuneita nimiä, joten venymistä ja paineensietokykyä kaivattiin tilanteen korjaamiseksi. Se löi renkaita irti, hajottaen tolppia sekä iskareita. Sammuttamisen kestettyä tuskallisen kauan tuhot olivat mittavat. Pyörän napa petti ja Volkkari kaatui rajusti sisälenkillä syttyen lopuksi palamaan. Jari Kokko oli SRC-luokan ensimmäisen yrityksen hätäisin. Heikkisen varmistettua paalupaikkansa Saab pysyi pilttuussa. Viitasen auto saatiin kyllä liikkumaan, mutta sitkeä käyntihäiriö piti kaluston poissa radalta. Harri Arola oli tuloslistalla toisena, sitten Lautamäki, Simonen, Kanerva, Rytkönen sekä vihdoinkin ongelmitta ajamaan päässyt Teemu Pätsi. Vähäväkisen divisioona 1:n C-finaalin voittoon ajoi Jorma Karhapää Subarulla. Nelivetovieraita oli saapunut Suomenlahden eteläpuolelta. B-finaalivaiheessa alkaa viimeistään kisan luonne muuttua.
Asiallis-kaupallinen kommentti
Juuri Hyvinkäällä ajetussa rallicrossin SM-kisassa nähtiin taas kaksi ikävää autopaloa. Toisesta selvittiin kohtuupienillä korjauksilla, toisessa taas joudutaan sepittämään pitkään. Määtän pilttuussa painettiin myös remonttia. Autokrossissa Frimodig otti Honda-koneisella Toyotalla päivän toisen tolpan. Tero Parkkinen oli taluttanut testimielessä viivalle tyylikkään Divisioona 2-luokan Ford Fiestansa. Määttä ja Kanerva varmistivat paikan B-finaalista. Toki se kuoppa peitettiin myöhemmin irtosoralla, kaivautuen heti uudestaan esiin. Kare Asp
Auto rusinaksi, paikka finaalin eturivistä, kylki kipeänä, mutta mediaa on silti palveltava. Toni Vainikka sekä Aki Karttunen esittivät nautittavaa kivanajoa, missä ohituksia ja täpäriä tilanteita ei puuttunut. -O-rengas petti ja bensaa ruiskusi moottorille. Arola oli kolmas ja Taskila viides. Frimodig, Kukkola, Karttunen sekä Lassila majoittuivat seuraaville sijoille. Montun uhreiksi joutuivat mm. Heikkilä jäi Frimodigista vaivaiset viisi sadasosaa. Autoja tehdään ja kehitellään pitkään, niihin sijoitetaan aikaa, aikaa ja aikaa. Mutta sammutusjärjestelmä on aina pelissä mukana, jos kuljettaja on itse tajuissaan. Mutkalle pullahta-
Uuden tunnustelua
Ensimmäisellä vedolla kuljettajakunta haki tuntumaa areenan uusiin haasteisiin. Ahveniston avauksen jälkeen olivat pohjoisemmatkin radat kuivuneet käyttökuntoon ja testiä oli ajettu monessa leirissä. Autokrossin ensimmäinen aika-ajo alkoi kuivalla kelillä muuttuen myöhemmin vesisateeksi. Santeri Fält porhalsi autokrossin tuloslistan kärkeen sekunnin erolla Vainikkaan. - Testiä on ajettu, mutta säätämään ei olla päästy. Peter Helenius nousi aikaisen lisälenkin avustuksella toiseksi. Silvo Viitanen sai aikaan tuloksen, mutta Ford roihahti varikkotiellä tuleen. Toisaalta, jos sillä saatiin kisapäivänä rata kestämään, oli ratkaisu perusteltu. Joku haki lisää nopeutta, toinen lisää luotettavuutta. Nelivetoluokassa Toomas Heikkinen löi taas tiskiin nopeimman ajan. Frimodigille paalupaikka finaaliin ja seurakaveri Vainikalle toinen ruutu. 20 - HANAA
SRC Rallicross SM Hyvinkää, Hyvinkään UA, Jani Karjalainen, kuvat JK ja Toni Ollikainen
RALLICROSS
Romurallin makua dramaattinen päivä Hyvinkäällä
Rajut kaadot värittivät rallicrossin SM-sarjan toista osakilpailua Hyvinkäällä. Sami Pakkalan ja Hondan yritteliäs meno loppui moottoririkon yllättäessä. Ja kalliisti. Ainakin neljä volttia pyörineellä autolla kisan jatkamista ei tarvinnut edes ajatella. Jouni Frimodig oli joukon vikkelin ennen Harri Uittoa. Risto Simonen paransi Protonilla ja nousi hyvän tuloksen siivittämänä B-finaalin puolelle. Peltokangas, Mattila, Rajala sekä Seppä täydensivät viiden kärjen. SRC-luokassa Esa Mylläri esitteli Fordin voimavaroja, ollen päivän nopein. Yritetään saada finaaleihin kuntoon, hämmästeli Viitanen huonoa onneaan. Kellokin piti menosta kavereiden ollessa kolmas ja neljäs. nyt tulee tiukkaa, painotti keskeyttämään joutunut Janne Kanerva. Auto saadaan kuntoon, mutta
Janne Taskilan loistavasti alkanut kausi sai takapakkia Hyvinkään ensimmäisessä mutkassa.
Matikainen urakoi
Marko Matikainen teki pitkän päivätyön nousten aina autokrossi-luokan toiseksi. Mutta jos olisi, siihen pitäisi olla varaa sijoittaa tuo rahamäärämäärä. Hyvinkää tulisi antamaan suuntaa kauden todellisista voimasuhteista. Kun kärkiauto sitten väisti, montusta tietämättömät takana tulevat luulivat liikettä ajovirheeksi. Reinsalu Sportin ilmoittamina ajoivat Valdur Reinsalu Ford Fiestalla sekä Denes Truu Peugeotin 206 mallilla. Sammutusjärjestelmän käytön jälkeen riittää pesu ja tekniikka on taas tikissään. Jauhesammuttimien laukaisun jälkiä korjataan pitkään. Mikkola ja Koirikivi olivat seuraavina, eroa kärkimieheen tosin oli lähes kaksi sekuntia. Tuloksissa oli normaalia enemmän hajontaa. Samalla JF sai lisäpisteen nopeimmasta noteerauksesta. Autokrossissa listalta silmiin pistivät vuoden 2005 Suomenmestari Janne Solas sekä jo konkariksi laskettava Kalle Lindström. Kangasalan kuljetusparoni antoi myrskyvaroituksen muille neljän sekunnin pohjillaan. Puhetta riitti myös rataan ilmaantuneesta reiästä, mikä aiheutti paljon lisätöitä varikkoväelle. Vauhtipuistossa aina hyvin viihtynyt Jukka Lautamäki oli toinen. Anssi Koivula, Janne Järvelä sekä Aleksi Pärssinen.
Finaalipaikat haussa
Sateen sotkettua aika-ajoja, viimeiseen vetoon jäi monelle panosta. Taakse jäivät voimiaan mitelleet Jani Autio ja Mika Kauhanen. Kävin huvikseni katsomassa, millaisissa hinnoissa sammutusjärjestelmät ovat. Lautamäki nousi finaalin eturivin toiseen ruutuun, keskiriviin Arola ja Simonen. - Ajoin siihen radan keskellä olevaan monttuun ja etunapa halkesi. Enemmän tai vähemmän nopeasti toimivia. Ei olisi niin ikävää katseltavaa varikoltakaan käsin. Autokrossi aloitti taipaleensa kuivalla, mutta sadekuuro pakotti muut hakemaan uusia askelmerkkejä liukkaassa kelissä. Autokrossin D-finaalista matkaa ylöspäin jatkoivat Jori Seppälä sekä Tuomas Venäläinen. SRC:n puolelta saman tempun tekivät äärimmäisen tasaisessa lähdössä Petsku Helenius ja Mika Kauhanen. nut ahtoputki oli rikkonut stefan ja öljyvuodon tukkimiseksi vaihdelaatikko piti irrottaa. Lähtösuora oli nyt oikeasti suora ja vauhtia pystyttiin pitämään ensimmäisen mutkan läpi. Jori Seppälä jäi niukasti kolmanneksi. Teknisesti yksinkertainen ja varmatoiminen, mekaanisella laukaisimella varustettu järjestelmä maksaa halvimmillaan alle 300 euroa. Kisailijamäärän jäädessä pieneksi oli tarjolla hyviä pisteitä ja mahdollisuus sijoituksen parantamiseen oli olemassa. Jari Kokko teki SRC-luokassa tuplat, vallaten samalla paalupaikan finaalista. Samaa murhe lopetti Harri Korkiakoskenkin riennot. Väliin kiilasi Kemin Anssi Rytkönen